K-report
 

Archiv do 25. června 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Historické vozy osobní a nákladní » Archiv do 25. června 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Konečný
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 203
Registrován: 2-2005
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 10:46:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janeček: A naopak, 120 tis. Kč se zdálo ČD příliš mnoho peněz za repre výjezd 3 parniček do Volštyna. Jo, to jsou ty paradoxy, jak říkával Ferdinand Vaněk v Audienci.
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.67.5
Odesláno Úterý, 17. června 2008 - 21:04:05    Odkaz na tento příspěvek  

Jak řekl klasik: "zdroje tu jsou"
hnz
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 08:40:12    Odkaz na tento příspěvek  

V hale se nám objevilo tohle,

jelikož nikdo neví proč tu jsou, tak je asi pošlem do šrotu
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 08:54:18    Odkaz na tento příspěvek  

Z kdysi slavného "Prvního motorového depa Praha-Libeň" šlo v minulosti do šrotu už tolik unikátů, že bych se tomu ani nedivil.
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 480
Registrován: 7-2005
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 08:59:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cogwheel: Jenže toto je hala na ONJ,nikoliv v Libni...
ČmoudČmoudik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 481
Registrován: 7-2005
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 09:02:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hnz: Ono se ví proč tam jsou,neboj,zítra v poledne odjedou a pak se tam zase v pondělí po poledni vrátí a budou tam až do začátku července s jedním odskokem do Lužné a zpět...
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 10:39:07    Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že jsem se pěkně "sekl", už jen ta délka haly mě měla trknout.
Vladimír_b
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 6-2008
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 10:42:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak konečně dobrá zpráva. Tahle schovka je pořád lepší než v Plzni v kopřivách za depem a hlavně je nepřístupná Tímhle stylem nám ale za chvíly v Plzni nic nezbyde A BamBistro tam máte taky? A proč nepadla volba na Bai-kou soupravu z Lužné?
Pořád je lepší, když jezdí a "vydělávají" než kdyby jen stály a hnily ...
Pozor! Nepřítel naslouchá!
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 10:45:04    Odkaz na tento příspěvek  

Pro srovnání - pohled do interiéru haly v Libni se aktuálně objevil v debatě o pendulárních vozidlech.
Janek_lemoch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 256
Registrován: 11-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 18:17:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jestli jsem to pochopil správně, tak vozy Bam se z původního depa v Plzni přestěhovaly do depa v Praze na ONJ?
Vladimír_b
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 121
Registrován: 6-2008
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 20:30:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

J.L.: ne To by nám tak chybělo! A navíc ty Bam-ky mají dom. st.: Klatovy, tak jakápak Plzeň Místo toho aby stáli v Plzni X měsíců, tak se půjčili do Prahy ať se drobet projedou. Minulý rok se takhle půjčovalo BamBistro na Křivoklát (Lužný) ...
Pozor! Nepřítel naslouchá!
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 09:24:06    Odkaz na tento příspěvek  

Koukám, že ta srovnávací fotka, nejspíš pokoutně pořízená v interiéru haly v Libni a zachycující odstavené pendulární vozidlo, z příslušné diskuse zmizela. Někomu zřejmě vadila.
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.67.5
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 22:17:38    Odkaz na tento příspěvek  

Tahle schovka je pořád lepší než v Plzni v kopřivách za depem
Plzeň je nebezpečná, DKV je známé likvidací historických vozidel a zejména tupostí jejího zdůvodňování (sešrotování vozu CIWL varuje). A tamní podivná smečka řídí Lužnou
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2519
Registrován: 9-2003

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 22:42:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kupodivu to sem nikdo nedal,tak jen mrkněte co pěkného mají kolegové v Bratislavě..

..pořádná mašina má kotel a komín..
Pepa_kox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3040
Registrován: 9-2005

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 23:23:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Alf: Úplně se mi vybavil model v TTčku od Zeukeho:-)
Modrá,bílá,červená,každá z nich je z*urvená! Mějme rádi krtka, PHS je mr*ka!
Žatecká bloguje
Mcx
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 702
Registrován: 2-2006
Odesláno Sobota, 21. června 2008 - 06:47:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Alf: pěkný němčour, od modelových se liší umístěním žebříku, nemáš další fotky :-)
Vozy československé výroby mají jiné bočnice, budku, zábradlí u budky,......
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.67.5
Odesláno Sobota, 21. června 2008 - 11:27:02    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě boční pohled
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 827
Registrován: 11-2004
Odesláno Sobota, 21. června 2008 - 21:52:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A tamní podivná smečka řídí Lužnou

A proto mi bylo divný, že je tzv. program v lužný rok od roku čím dál víc nahov... Teda na nic...

Kontrolní otázka, soudruzi... Jestlipak víte, jak se plnila a stáčela kyselina? Koukal jsem na ty tanky, a ty tanky mají víka napevno. Je to pro mě záhada.

(Příspěvek byl editován uživatelem DeKa.)
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 542
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 21. června 2008 - 22:36:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mcx - mám několik fotek těchto vozů a každý je jinak udělaný a na výkrese je taky uplně jinak postaven.
Martin_kašpar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 363
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 21. června 2008 - 23:21:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Při návštěvě MDC v roce 1993 měl ten žíraviňák snad všechny keramické nádoby rozbity, mělo se to stát při přepravě z Chomutova, odkud ten vůz má pocházet.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 829
Registrován: 11-2004
Odesláno Neděle, 22. června 2008 - 13:33:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: Bylo by možno poprosit o výkres?

Díky...
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 545
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 22. června 2008 - 20:47:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka - Zde je výkres vozu na dopravu kyselin.

Zde je plánek vozu na přepravu kalů. Pozor v SONP Kladno je podobný vůz, který má v jednom dnu průlezový otvor. Jinak rozměry souhlasý.

Pokud jsou popisy k nádržkovému vozu, budu za ně rád.
Mcx
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 703
Registrován: 2-2006
Odesláno Neděle, 22. června 2008 - 22:33:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale pánové vše špatně mně, nezajímají vozy vyrobené v Československu, ale pouze ten němčour. Jinak jsou to vozy vyráběné od dob kkStB a fotek je těchto vozů dost, ale němčourů s ČSD nikoliv :-))
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 546
Registrován: 7-2006

Odesláno Neděle, 22. června 2008 - 22:50:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mcx - stačí říci - zde je.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 831
Registrován: 11-2004
Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 08:17:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: Díky moc, k těm průlezům: Máme na mysli dno jako vrchlík na koncích válce, nebo dno jako spodní polovinu kotle?
V Modřicích měl údajně jezdit kotel na pojezdu jednotné stavby, který neměl výpustná potrubí, ale šachty - po jedné na každé straně vozu. Na to konto měl přechod na ČSD zakázán, neb víka nebylo možno tlakotěsně uzavřít, takže z těch kalů prosakovala ven voda.
Jinak ta fotka u př. 546 vypadá hrůzostrašně...
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Mcx
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 704
Registrován: 2-2006
Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 08:24:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Tempotaxi: díky, pěkné. Který podnik s tím naposledy jezdil - nebyl na tabuli zbytek popisu?
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 832
Registrován: 11-2004
Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 09:19:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že by Hermann Goering Werke?
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 547
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 11:07:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka - dna jako čelo vozu. Rozměry pojezdu jsou stejné. Domy jsou blíže k sobě.


Jen nemám popis původního vozu.


Mcx - podle mně je to stejný vůz jako po opravě Dynamit Nobel. Přeprava kyseliny sírové. Vozy vlastnily i sklárny.
Německý web na tento vůz http://www.zimmermanntrains.de/sauretopfwagen.htm



(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2523
Registrován: 9-2003

Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 17:28:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak ještě drobnost..

..pořádná mašina má kotel a komín..
Mcx
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 705
Registrován: 2-2006
Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 17:33:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To ano, stejný vůz to je, i popisové tabule (případně držáky na ně) na voze v příspěvku 546 jsou na stejných místech jako u vozů DR. No a jinak je to stále stejné na dotaz zda nějaký vůz DR zde po válce nezůstal jako kořistní je odpověď - určitě zde byl, ale zatím jsem neviděl jeho fotku :-))
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 17:54:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak tady by byl ještě jeden nádobový:


Ten vůz s děleným kotlem a "hranatými" výpustěmi sice má jednotný spodek, ale dost upravený právě kvůli odlišné vypouštěcí armatuře - ostatně je to vidět i na těch fotkách z Kladna. Dělal se i s klasickou vypouštěcí armaturou s T-potrubími, hlavními ventily a koncovými kohouty a tam hlavní rám už tolik upravený nebyl - to je pro změnu to, co sem dával Tempotaxi jako typák, tak aby v tom zase nevzniknul nějaký informační šum.

(Příspěvek byl editován uživatelem statistik.)
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 833
Registrován: 11-2004
Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 19:05:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik: To, že typák neodpovídá fotkám jsem zaznamenal už odpol., ale nebyl čas reagovat. Dovolím se optat, předpokládám, že jako statistik víte skoro všechno: Kolik těchto kotlů v tomto provedení bylo? Zaráží mě, že ho vidím n Kladně...
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1988
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 19:16:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jako statistik víte skoro všechno

Kolik jich bylo, nevím.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 549
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 20:42:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka,Statistik - Kdo hledá najde vše potřebné.
V knize od pana ing. Z.Maruny - "modely nákladních vozů" jsou tyto fotky vozů:
Model nádobového vozu R 576105 (Chemko n.p. Strážské) ve velikosti "O", majetek VÚKV Praha.

Další model VÚKV Praha, vůz pro dopravu průmyslových kalů o obsahu 200 hl. Ve dně je široký průlez a speciální výpustˇ, pro kterou není připuštěn do provozu ČSD. Výpustˇje tvořena obdelnikovým průřezem svažujícím se šikmo na jednu stranu vozu, kde je uzavřena odklopnou klapkou a její pohyb je ovládán vřetenem poháněným ručním kolem z opačné strany vozu. Tento text je knize.

Dvounápravové vozy mají jednotný spodek z roku 1947. V této knize je i plánek postavení spodku vozu v měřítku "HO" Jen popis vozu zde na fotce je nečitelný.

Jinak mám další krásný plánek nádržkového vozu.


Podle těchto plánků, textu a fotek se dá model postaviti. Jen sehnat popis vozu a jeho nátěr.

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 550
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 23. června 2008 - 21:30:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://wbf-kk.de/Bilder/STW.html#L - další web o nádobových vozech.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 834
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 09:12:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: A vůz na přepravu kapalného čpavku na jednotném pojezdu máte?
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Garbage
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.233.171.194
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 10:30:33    Odkaz na tento příspěvek  

Všimli jste si na tý zetce pro přepravu koní-příspěvek od Alfa těch nálitků ve tvaru turbinovýho kola na vnitřní straně dvojkolí,nikdy jsem to neviděl a jediný účel co mě napadá je pevnostní.Netuší někdo.
N.T.M.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.24.147.202
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 12:46:38    Odkaz na tento příspěvek  

Garbage: Ta Zetka, stejně jako jeřáb Körösi Graz v Zubrnicích má dvojkolí fy. Ganz. Jsou to monobloky lité do formy. Při chladnutí dříve stydne disková část kola, než věnec kola. Aby zde nevznikl nápnelismus, který by mohl věnec trhlinami oddělit, jsou zda tyto žebra, které "vynášejí" teplo do diskové části kola. Tím je eliminováno pnutí.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1990
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 15:55:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Tempotaxi:

Deka,Statistik - Kdo hledá najde vše potřebné. Víte, kdybych měl po ruce skener nebo měl všechno naskenované, tak bych ani nemusel nic "hledat" a hned bych to sem dal.

Dvounápravové vozy mají jednotný spodek z roku 1947. V této knize je i plánek postavení spodku vozu v měřítku "HO" Jen popis vozu zde na fotce je nečitelný.
V této knize je, pokud vím, rozkreslený pro modeláře vůz o objemu 125 hl n.p. Dynamit Nobel Blava na kys. sírovou s vrchní armaturou. Ten kalový vůz z Modřic je něco přeci jen "trošku" jiného, i když spodek v provedení vz. 47 má, byť tedy silně upravený.

Jinak mám další krásný plánek nádržkového vozu.
Ano, to je to, co máte focené na Kladně. Aspoň to nemusím "hledat" já a "našel" jste to za nás.

Podle těchto plánků, textu a fotek se dá model postaviti. Jen sehnat popis vozu a jeho nátěr.
Nátěr je, pokud se nepletu (knihu nemám u sebe) v knize uvedený. Je to takový na tehdejší dobu netradiční odstín... Takže kdo hledá, najde.
A popis by takový problém nebyl. Majitel je znám, tak s určitou pravděpodobností by se dal docela schopný popis sestavit.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 835
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 19:11:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik: ad majitel jednotná cisterna s poklopem: Nebyl majitel ČOV nebo někdo spojený s využitím kalu jako hnojiva?
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 551
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 19:32:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik - Knize bohužel není uvedena barva vozu, ale před válkou a po válce se kotlové vozy natíraly khaki barvou. Ale za němců se zase natíralo šedivě (hlavně nové vozy nebo po opravě). Poldovský nátěr nebude asi původní, ale může původní nátěr mít hliníkovou barvu. To je prosím jen můj názor.
Popis vozu bude podle norem ČSD na spodku vozu. Popis majitele je jen čitelné Modřice, ale horní dva řádky už né.
Je pravda tá, že čela vozu a hlavně plechové kryty se podle výroby měnily.

Deka - žádné soukromné fotky nemám. Jen v knize "Řady nákladních vozů" od pánů Zahradníka,Caldy a Kouby je tento vůz řady "R" na přepravu zkapalněného čpavku a propanu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vozy, které jsou zařazeny do vozového parku ČSD v menším počtu nejsou údaje o vozu v knize dostatečné a špatně se shání další fotky a podklady na jeho stavbu.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 839
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 19:48:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: Tak kdybyste chtěl stavět, tak tady link...

http://www.mo-na-ko.net/plans/plans_z/Kotlak/Plan_01.zip
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 840
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 19:54:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mimochodem, koukám na ten kousek výkresu... V tom vašem vidím, že má dvojité závěsky... Ale ta fotka tomu neodpovídá...

V té knize, o níž se zmiňujete, jsou tam i nějaké podklady k jednotným cist. v provedení s hliníkovým kotlem? Já jen, jestli se mám sebrat a jít do tech. knihovny, protože hýčkám sen o kolejišti s mazutkou a dvaceti eRky různých provedení (včetně provedení "pre horůce nerastné oleje"
Jinak díky za osvěžení pazměti, že se v tom vozila i směs PB.

(Příspěvek byl editován uživatelem DeKa.)
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 553
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 20:13:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka - dík za info, taky někde mám na CD, ale kde.
Technická knihovna je dobrá věc, taky čerpám, ale lepší je Národní archív v Praze a knhovna ČD na nákladovém nádraží Žižkov.
Další info má taky "Statistik".
Fotka a plánek je v knize. Né vše co tam je shodné - fotka - plánek -.Každý tenhle vůz má jinou jímku (průměr a armatůru). Ale knížka je moc dobrá.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 841
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 20:23:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď mě něco napadlo...

V Modřicích byla (je) tam i Fruta... Nesloužil náhodou ten vůz tam?
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 842
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 20:24:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když přečtete ten text, narazíte na info, že výkres z linku představuje prototyp. Takže výkres z Vaší knihy je možná seriové provedení...
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1991
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 20:31:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka: když pominu, že ten vůz na kaly jezdil prokazatelně u SONP i s vnitropodnikovým číslem, což byste měl jeden námět na modelové zpracování, tak ten modřický patřil Závodu na výrobu humusových hnojiv Modřice. Ale nejde o akurátní a úplnou citaci názvu, ale nebudu sem psát svoje dohady, jak to bylo celé, aby to pak někdo nanesl na model a pak mi zpětně nadával, kdyby se po čase ukázalo, že to bylo blbě.

Tempotaxi: Knize bohužel není uvedena barva vozu, ale před válkou a po válce se kotlové vozy natíraly khaki barvou
To je sice hezké, i když bych dodal, že NEJEN khaki barvou, ale moc nám to nepomůže. Takže pokud jsou moje informace správné, tak nátěr kotle by měl být modrý. Jinak jednotné spodky se dělaly až po válce (v návaznosti na vaši větu o khaki nátěrech).

Tempotaxi:
Je pravda tá, že čela vozu a hlavně plechové kryty se podle výroby měnily.
Tato věta se týká kterého vozu?

Deka: Mimochodem, koukám na ten kousek výkresu... V tom vašem vidím, že má dvojité závěsky... Ale ta fotka tomu neodpovídá...
Ing. Maruna st. v tom článku z Železničáře píše i o druhé sérii vozů s mírnými vzhledovými odlišnostmi. je možné, že se už montovala na nový spodek upravený dle požadavků UIC, a tedy s dvojitými závěsy. I kdyby tu druhou sérii vyrobili ještě v 50. letech, jsou dvojité závěsky a výztuhy na rámu reálné.

Tempotaxi: Fotka a plánek je v knize. Né vše co tam je shodné - fotka - plánek -.
Osobně bych dával velkého bacha na to, co v "nudli", tedy v onom atlase, je. Obecně tam mnohdy nesedí typové náčrty s fotkami, resp. pak ani s textem - a netýká se to jen kotláků.

Každý tenhle vůz má jinou jímku (průměr a armatůru).
Tempotaxi, nic ve zlém, ale asi jste objevil Ameriku...
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 843
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 20:48:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik: No, humusová hnojiva... Nemáte náhodou na mysli kompostárnu Modřice? Takže v podstatě jsem se tou frutou trefil...
A já myslel, že jsem Ameriku objevil dřív...

Jinak k té barvě - pokud jsou barevné foto, tak držím hubu a nehádám se. Problém je, že u ČB fotek je nutno dávat majzla na to, jestli negatyf byl ortochrom nebo panchromaticky sensibilován.
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1992
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 21:54:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Infomace o modré barvě je někde napsaná, není to dedukce z ČB fotky.
Jo, kompostárna Modřice.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 554
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 24. června 2008 - 22:50:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Statistik - máte pravdu, že co je v knížkách nemusí se zakládat na pravdě. Plánek i náčrtek také není směrodatný. Na fotce může vůz mít i nějakou opravu nebo přestavbu armatury atd.
Ani archív NA Praha nemusí nic napovědět, většinou jsou tam jen návrhové plánky od ČSD pro továrny, ale pracovní výkres už tam není, vše nemusí souhlasit.
Dále se dělalo, že první seriji vozů udělala továrna "X" a další serií továrna "Y". Přitom se jedná o jeden vůz a každá továrna ho udělala jinak.

Deka - proto je nejlépe dělat model podle fotky a náčrtek použít jako podklad - kontrolu sestav - pro stavbu (hlavně u starých vozů). Ani popis vozu podle ČSN nemusí souhlasit s popisem na voze.
Barevné provedení vozů pro neveřejné dráhy nemusí souhlasit podle norem ČSN pro ČSD. každý podnik si to dělal podle sebe. Jiná možnost není jen bádat a ptát se, ale koho, pamětníků je stále málo.

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 845
Registrován: 11-2004
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 00:01:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, popravdě řečeno, ve velikosti TT se ani tolik trápit nemusím.
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 451
Registrován: 6-2004
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 07:54:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tempotaxi: s nátěry kotlových vozů u ČSD to bylo složitější, pokud vím, norma o nátěrech kolejových vozidel z počátku 70. let (mám ji doma, ale momentálně nedostupnou) uváděla pro kotlové vozy různé nátěry podle druhu substrátu. Kromě khaki barvy to byla určitě ještě šedá, černá a bílá, nejsem si jist, jak to bylo oficiálně s barvou stříbrnou, ale i takové vozy byly.
Co se týče výkresů: kotlové a nádobové vozy byly až do padesátých let téměř výhradně majetkem jednotlivých chemických podniků, a tak se většinou jednalo o nákup jen jednotlivých vozů nebo malých sérií, které se ve stejném provedení opakovaly jen ojediněle. Proto je ke každému výkresu velmi podstatnou informací, pro které konkrétní vozy ten který výkres platí. Například nádobové vozy "EXPLOSIA", známé z často publikované tovární fotografie, měly rozvor 5,0 m, podobné vozy "SYNTHESIA" jen 4,5 m.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 848
Registrován: 11-2004
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 11:22:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebylo to takto?:
Bílá - potraviny
šedá - žíraviny
černá - těžké oleje
khaki - phm
stříbrná - tlakové kotle?

A dále dotaz: Existuje ještě nějaký vůz čí snímky vozů Synthesia?
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Vladimír_b
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 168
Registrován: 6-2008
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 12:18:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už probíráte ty kotle, tak mám taky jednu otázku: Od kdy (stačí epocha) se začali používat ty oranžové pruhy s nápisy (H2SO4, propan-butan ...)? Děkuji
Garbage
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.233.171.194
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 13:22:33    Odkaz na tento příspěvek  

N.T.M. moc díky.Netušíte něco o spřahování řetězy,do kdy se užívaly,jak fungovaly,totéž by mě zajímalo u dvojitých spřahel.
Statistik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1993
Registrován: 6-2004

Odesláno Středa, 25. června 2008 - 14:24:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vladimír_b: ep. IV.
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 556
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 25. června 2008 - 16:01:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vladimír_b - nejen oranžové pruhy, ale také žluté a bílé pruhy.

Žádné dalši informace nemám, budu rád za info o těchto pruhách na vozech. Jaké druhy jsou přiděleny k chemickým produktům? Děkuji.

Deka - logické rozdělení, ale asi záleži na roku provozu na železnici.
Podle poznámek co mám tak khaki barva je od roku asi 1931 podle továrních popisech o vozech - ropné produkty. Ke každému výkresu od továrny je přidělen popis vozu, z čeho je konkrétní vůz udělán.

(Příspěvek byl editován uživatelem tempotaxi.)
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 850
Registrován: 11-2004
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 16:12:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud pruhy "tak nějak" reprezentují onu sloučeninu, jako je tomu na tlakových lahvích, pak platí tyto barvy:

Vodík - červená
dusík - zelená
CO2 - černo-bílá
Chlor - žlutá
helium - hnědá

Ale nepředpokládám, že by to na vagonech platilo tak striktně, podle mého dohadu spíš půjde o interpretaci typu:

inertní - bílá
hořlavý - žlutá
toxická či jinak nebezpečná látka - oranžová.

Koneckonců, nemělo by to být v předpisech?
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----
Tempotaxi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 557
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 25. června 2008 - 16:27:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka - předpisech ano, ale které. V popisech na vozech to není. Železniční předpisy podle norem ČSN, tak na internetu nejsou a tech. knihovnách taky žádné normy ČSN nemají. Plno předpisů je jen interních pro potřebu dráhy a ty se nedají sehnat.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 851
Registrován: 11-2004
Odesláno Středa, 25. června 2008 - 16:41:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedna maličkost ohledně zbarvení vozů: Vl. Zuska psal o tom, že osobní vozy z dílen, na které byl nanášen odstín dle normy, během provozu změnily odstíny tak, že ze zelené z jedněch dílen se stala černozelená, a z dalších pro změnu šedomodrá.

Díval jsem se na některé fotky, a u některých ta khaki vyšisovala do nepopsatelného béžového odstínu, takže i přes platnost norem často nějaká šarže ujela.
A nezapomínejme na fakt, že dost často v podmínkách plánování se plánovitě nedostávalo mnohého, a myslím, že barvy nebyly výjimkou, a lepší nějaká barva, než žádná...
...u Semilassa potece kref. A za to ja vam rucim!!! ----