K-report
 

Archiv do 7. července 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv do 7. července 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 422
Registrován: 9-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 20:56:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger:
Z exifu čtu, že u té 843 je ISO200, exp.čas 1/1000 a clona f/4.2
panťák má ISO160, exp.čas 1/400 a clona f/5.6

dal bych si pozor na clonu. Nevím, jaké je to sklo, ale clona f/5,6 je hodně otevřená, lepší je volit hodnoty kolem f/8 (ale hlídat exp. dobu s ohledem na rychlost vlaku). Zrcadlovky mají oproti kompaktům tu vlastnost, že mají delší reálná ohniska oproti kompaktům a tím při otevřené cloně malou hloubku ostrosti (dobré na portréty, ale na krajinky a vlaky je třeba přiclonit).

Taky je třeba správně ostřit. Já na EOS400D si blokuji ostření a předem si zaostřím na bod, kde chci cvaknout čelo mašiny.
No a následně je důlěžitý edit. Zrcadla obecně méně softwarově doostřují než kompakty, protože se předpokládá, že si softwarové doostření údělá uživatel sám v klidu u počítače, kdy to má plně pod kontrolou.
http://eso.ts-web.info
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 423
Registrován: 9-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:06:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger:
abych názorně vysvětlil tu hloubku ostrosti (a mělo to trochu železniční tématiku , tak přidávám jednu fotku, která je focená na hodně otevřenou clonu - je vidět, že pozadí je rozmazané -. ostré jsou pouze předměty v určitém omezeném rozsahu vzdáleností od zaostřené vzdálenosti. Čím více je clona zavřenější (vyšší f) a čím je ohnisková vzdálenost (zoom) kratší, tím je rozsah vzdáleností ve které jsou předměty ostré větší.

http://eso.ts-web.info
Vladimír_b
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 212
Registrován: 6-2008
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:09:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji za rady.
panzlo: ano, je to přechodový
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 756
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:26:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no, musím to napsat znova - vypadly nám doma pojistky

takže mám kit 18-70, což prý je asi nej na D80, jak mi to hodně lidí potvrdilo

jinak - učím se, takže prostě jsem rád za každou radu od zkušenějšího člověka, který mi poradí co a jak ...

jo a jak mám nastavit třeba ISO a clonu na vlak jedoucí po trati více jak 100km/h? prostě mít pěknou nerozamzanou fotku?
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Petrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 198
Registrován: 5-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:43:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: Záleží také na tom, zda ten vlak budeš fotit z čela, nebo více z boku, čim více jdeš do boku, tim je za potřebí kratší čas....
Petrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 199
Registrován: 5-2007

Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:44:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a teď něco z jiného soudku: Kdo z vás Nikonistů ztratil předevčírem v Doubí u Turnova krytku na objektiv průměr 67mm??
Němec z Ova
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.168.2.226
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:46:18    Odkaz na tento příspěvek  

Martin007: Přechodový filtr je čirý jež má část plochy zabarvenu do odstínu. U fotografie krajiny se používají šedé přechodové filtry. Ten svojí zabarvenou částí potlačí nadbytečné světlo oblohy a srovná jas krajiny s oblohou. Tady je jeden takový: http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p2121022-cz-cokin-filtr-p120-grad ual-sedy-g1 .
Icetiger: Hochu nešťastná, jak si přišel, že jde o fotku přímo po slunci? Dle stínů Ti šlo slunce z leva. Tomu odpovídá i osvětlení souprav.
Pokud Ti pomůže můj postup: já si po přechodu k autofokusu našel na místě budoucí fotografie nějaký bod (třeba kolejový styk), na kterém jsem chtěl zachytit vlak. Na to místo zaostřil a vypnul autofokus (občas se stane, že AF zaostří na něco jiného než autor zamýšlí). Už tím budeš mít jistotu aspoň ostrého čela. Když bylo zaostřeno nastavil jsem clonu tak, aby se vlak + důležité okolí dostalo do hloubky ostrosti. Čím větší clona (větší číslo clony - menší otvor mezi lamelami clony), tím více věcí se zobrazí ostře. U monofokálních (pevných) objektivů je šikovná stupnice, na níž jde zjistit, odkud kam bude snimek ostrý. Bohužel u digitálních zoomů už nebývá.
Když máš nastavenu clonu (tak od hodnoty 11 a více), zkontroluješ čas, který Ti vychází. No a pokud by byl dlouhý (tak pod 1/125 u pohyblivých cílů) tak se u digitálů změní hodnota citlivosti ISO směrem k vyšším hodnotám.
My analogoví buď měníme film nebo s protaženým obličejem odcházíme.
PS: tu clonu 11 a více, mám z aparátů na film, u digitálů jsou clony posunuty k nižším číslům. Holt budeš muset experimentovat. Pro začátek zkoušej něco stojícího a s více hodnotami clony.
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 424
Registrován: 9-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:47:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger:
ještě vám tam chybí expoziční čas.
základní veličiny jsou:
- ISO: citlivost čipu
- exp. čas: doba, po kterou působí světlo na čip
- clona: velikost otvoru v objektivu která omezuje množství světla dopadajícího na čip

a teď co ovlivňují:
ISO:
čím vyšší, tím vyšší citlivost na světlo. To znamená, že můžu při standartní expozici použít kratší časy (světlo dopadá na senzor kratší dobu) nebo zavřenější clonu (menším otvorem dopadá na senzor méně světla)
omezení: vyšší ISO - vyšší šum na fotce

exp. čas:
na pohybující se objekty musím použít krátký čas, aby se mi objekt nerozmazal vlivem pohybu (tzn.během expozice se mi posune a tím se mi vytvoří "stopa"). Pri stejných světelných podmínkách a stejném ISO při zkracování času musím více otevřít clonu (aby bylo množství dopadajícího světla na čip stejné)

clona:
při zavřenější cloně je hloubka ostrosti větší, při otevřené menší. Vztah mezi časem a clonou jsem již popsal - ale pro jistotu: čím více zavřu clonu, tím méně dopadá světla a tím musím prodloužit exp. čas.

no a teď závěr. správná expozice je kombinací těchto tří faktorů a je to spíše otázka cviku.
Osobně preferuji tento postup: výchozí nastavení ISO na 200 a volba preference času. Podle traťové rychlosti volit časy od 1/320 (spíše lokálky) po 1/500 a více (rychlíky). Potom namáčknout a nechat si dopočítat clonu. Pokud vyjde cca kolem f/8, je to OK, pokud menší, tak přejít na 400ISO nebo zvážit, zda můžu zkrátit čas tak, abych měl ještě vlak nemázlý vlivem pohybu.
http://eso.ts-web.info
Seamouse
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.77.134
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:48:24    Odkaz na tento příspěvek  

icetiger - co mě štve - foto děláno po slunci a přitom bok je tmavý

Jsi si jist, že po slunci? Já vidím ten stín od sloup na budově, a pokud by to bylo po slunci, tak bych ho vidět neměl. Tomu se říká čelní násvit. Tohle na aparát neházej ;-)


iso 1/1000? pleteš hrušky a jablka. Iso je 200, 1/1000 je čas ve vteřinách. Jsou to dvě ze tří proměnných do rovnice.



iso200 1/1000 f4,2 na 38mm. F4,2 je nejmenší možná clona, toho se vyvaruj. Zrcadlovka je pokročilý aparát a vyžaduje znalosti expozice. To sis měl koupit kompakt, který má automat a umí manuální režim a na něm se učit. Takto budeš dlouho smutný, že fotky nevypadají na to, kolik to stálo. Ale pokud na fleku "nepřečteš" ani násvit, tak budeš asi smutný z víc věcí...


jak mám udělat, abych měl loko krásně osvícenou, když jí mám focenou přímo po slunci
To se udělá samo, jen musíš opravdu fotit po slunci.



aby byla krásně ostrá

Správná expozice (volba clony na kresbu, času na máznutí a stržení) a správná editace.


Budeš se muset hodně, hodně učit. Doporučuji projít fotografické servery na internetu, kde se píše o expozici, a šprtat. Nemůžeš se učit řídit a jako vozidlo autoškoly si vzít ferari. Řídit se naučíš ve fabii a na ferari si pak vezmeš závodního instruktora.
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 425
Registrován: 9-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 21:51:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger:
jak psal seamouse: na internetu se dá najít hodně. Osobně doporučuji http://www.fotoroman.cz/
http://eso.ts-web.info
Němec z Ova
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.168.2.226
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 22:00:04    Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: U focení rychle jedoucích vlaků je také možnost bočního snímku z větší dálky a pomalejším časem za stálého sledování vlaku objektivem, při kterém zůstane okolní krajina rozmazaná. Ale to si nech, až se sžiješ se zrcadlovkou.
Seamouse
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.77.134
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 22:00:14    Odkaz na tento příspěvek  

Lopik: prosímtě, když už mu to vysvětluješ, tak aspoň správně. Neni nad to někoho naprosto neznalého učit blbosti. Přeučení je pak makačka.

Potom namáčknout a nechat si dopočítat clonu

Namáčknutím zpravidla naopak zamkneš hodnoty z expozimetru a případně ostříš. Expozimetr počítá trojčlenku (clona * čas * iso = evHodnota +- korekce) stále, pokud "běží" a právě že není namáčknuto.

Hodnota clony má vliv nejen na hloubku ostrosti, ale i na kresbu. U velmi malých ohnisek by mi měla teoreticky stačit klidně plná díra (18mm APSC, F3,5, HO = 4-oo) ale kresba bude stát za houby. Obecné doporučení je 3-4 "zoubky" nad plnou díru, kde zoubek je třetinový krok na stupnici. Neboli, třikrát čtyřikrát otočit voličem clony aby se zvýšila hodnota. Z 3,5 by to bylo na -4-4,5-5- 5,6. U delších ohnisek z 4,5 na -5-5,6-6,3- 7,1.
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 427
Registrován: 9-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 22:15:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Seamouse: nepřesně jsem se vyjádřil, díky za upozornění. Samozřejmě že měření expozice probíhá stále. To namáčknutí jsem myslel tak, že tím "probudím" foťák ze "spánku". Normálně mám hodnoty nastaveny, čekám na vlak, foťák si mezitím spinká a když se vlak blíží, tak si namáčknu, tím ho probudím, zkontoluju exp.hodnoty a pak pálím

Tak znovu a lépe

Takže zkomponovat si fotku v hledáčku, pak kouknout na exp. hodnoty a následně udělat korekce dle mého předchozího příspěvku.

Jo a ještě rada ohledně ostření: např. na EOSu lze v menu přepnout tak, že ostření se prování ne po namáčknutí spouště, ale samostatným tlačítkem. Takže si dopředu zaostřím na místo, kde chci mít čelo vlaku a pak po zmáčknutí spouště se pouze změří a nastaví expozice.
Výhody: žádná prodleva způsobená ostřením a foťák reaguje okamžitě (takže není problém chytnout mašinu přesně mezi sloupy atp.)
http://eso.ts-web.info
Adams
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 846
Registrován: 2-2006

Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 23:14:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Icetiger a Lopik: Já si zrcadlo pořídil hlavně kvůli tomu, ať si JÁ mohu určit, jak se bude fotit a ne ať to za mě počítá krabička.


Takže podle aktuální světelné situace, zkušeností s objektivem a podle záměru nastavím clonu, potom zvážím, jak rychle to kolem mě prohučí, nastavím potřebný čas - a pak dodám ISO. Čím níž to vyjde, tím líp. Přeci jen je to v běžných slušných podmínkách venku hodnota, která mě limituje nejméně - 100 nebo 400, to mě u zrcadlovky netíží. Udělám zkušební záběr, provedu kdyžtak malé korekce a fotím. Toť můj postup, ale určitě to neberte jako dogma. Sto lidí, sto chutí.

Co se týče těch tří základních veličin, pak Lopikovo vysvětlení jsem si musel číst několikrát a moc nadšený jsem z něj nebyl. Ne že bych tomu chtěl omlátit o hlavu věcné chyby, ale je to podle mého názoru na pochopení pro laika složité. Kor pro začátečníka, který plete ISO a čas.

Proto to zkusím jednodušeji. Tři základní veličiny jsou čas, citlivost čipu a clona. Měněním kterékoli z nich ovlivníš "světlost" fotky (viz body 1), samozřejmě všechno má svou nevýhodu (viz body 2). (Za jistých podmínek to může být i výhoda, pokud je to tvůrčím záměrem, ale to bych teď nechal bokem.)

Uvažujme vždy jenom změnu jedné z veličin.

Čas:

1) Když prodloužíš čas, fotka bude světlejší.
2) Když prodloužíš čas, pohybující se objekty se za dobu, po kterou budeš "fotit", stihnou posunout o větší kus a hrozí, že se ti na fotce máznou. Vyzkoušej třeba u cesty, kde auta jezdí plus mínus stejně. Vyfoť nejdříve něco s časem 1/50, pak třeba 1/125, 1/200 a 1/500. Uvidíš, že jak budeš zkracovat čas, auta budou ostřejší. (Teď jenom nezapomenout na to že 1/500 je KRATŠÍ než 1/200. Pro jistotu...) Samozřejmě záleží i na úhlu pohledu a vzdálenosti od toho auta. Můžeš vyzkoušet taky. Ale pro srovnání si zkus vždycky udělat sadu fotek z jednoho úhlu a jedné vzdálenosti, abys porovnával porovnatelné, viděl, co máš vidět a pochopil to.

ISO:

1) Když zvýšíš ISO, fotka bude světlejší.
2) Když zvýšíš ISO, bude na fotce patrnější šum. Záleží na aparátu, u jak vysokého ISO se to viditelně projeví. Tady není moc co dodat. Tohle byl problém hlavně filmových aparátů, protože u filmu ISO nezměníš. Film má pevnou hodnotu ISO a pokud bys chtěl změnit ISO, musel bys vyměnit film za jiný s požadovanou citlivostí. Digitální zrcadlovku této úrovně hodnoty ISO mezi 100-400 prakticky "nezajímají", rozdíl je minimální, až neznatelný.

Pozor akorát na to, že posun o jeden "stupeň" v ISO (400->200 nebo 200->100] ti ve výsledku udělá stejnou změnu, jako posun o tři "stupně" clony nebo času.

Clona:

1) Když snížíš clonu (a necháš ostatní veličiny stejné), fotka bude světlejší.
2a) Když snížíš clonu, snížíš hloubku ostrosti. To znamená, že se zúží pomyslný pás v prostoru, který bude na fotce ostrý. Dobře se to zkouší na nějakém metru (skládácím, svinovacím). Polož si ho na zem, "nulu" si dej k sobě a natáhni ho od sebe pryč. Sedni si k "nule" (pokud možno nízko), zaostři kupříkladu na vzdálenost 1m a s velmi nízkou clonou to vyfoť. Uvídíš, že čárka s údajem 1m bude ostrá, ale čárky 0,8m a 1,2m už budou neostré. Když totéž uděláš s vysokou clonou, budou ostré i čárky 0,8m i 1,2m a neostrost se začne projevovat až na údajích nižších než 0,5m a vyšších než 1,5m. (Čísla ber orientačně, jde tu o princip. Nechce se mi vytahovat metr a jít zkoušet, jak to bude s jakou clonou přesně.)
2b) Změnou clony rovněž ovliníš kresbu fotky. Tam je to složitější. Na nejnižší hodnoty to není nic moc, s postupným navyšováním se to zlepšuje, ale jenom do určitého bodu. Pak už se s dalším zvyšováním clony kresba opět horší.

Tolik pro začátek - pro pochopení základního principu těch tří veličin. Snažil jsem se to vysvětlit tak, jak bych to podal těm pomaleji chápavým, se kterými se ve své učitelské praxi ve třídách potkávám. Doufám, že to je pochopitelné i pro laika.


A fotka je je vždy o tom najít kompromis těchhle tří veličin.

I) mít to "světlé" tak akorát
II) mít čas takový, aby to nebylo mázlé
III) mít clonou takovou, aby byla kresba fajn a aby ostré bylo vše, co chci
IV) nemít to zašumené

O konkrétních hodnotách se už raději bav s člověkem, který má vercajk jako ty (což já nejsem) a má už s ním třeba nějaké zkušenosti. Ostatně některé z těch konkrétních čísel už tady zazněly.
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 429
Registrován: 9-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. července 2008 - 23:33:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Adams: Snažil jsem se to vysvětlit tak, jak bych to podal těm pomaleji chápavým, se kterými se ve své učitelské praxi ve třídách potkávám
Asi budete dobrý učitel, je to napsáno naprosto srozumitelně a pro laika určitě pochopitelnější formou než moje příspěvky

Ale neodpustím si malé rýpnutí: Ad Icetiger a Lopik: Já si zrcadlo pořídil hlavně kvůli tomu, ať si JÁ mohu určit, jak se bude fotit a ne ať to za mě počítá krabička No vždyť já si taky určuji jak budu fotit tím, že zadám napevno dvě ze tří hodnot. Protože nemám místo očí expozimetr, tak nechám dopočítání té poslední hodnoty na foťák, protože ten expozimetr (narozdíl ode mne) má
http://eso.ts-web.info
Seamouse
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.77.134
Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 00:41:15    Odkaz na tento příspěvek  

Jen doplním Adamse o pár drobností:

čas
kromě máznutí jde také o stržení, což jsou laicky řečeno feťákovy ruce. 35mm na 1/400s bude ostré i na statický snímek, ale 70mm na 1/25s už je dost velké riziko. Ne každý má stativ, ale v horších světelných podmínkách by fotil...

iso
větší hodnoty iso (i u zrcadlovek se bavíme nad iso200) se mohou negativně projevit, pokud se tmavá fotka bude v editoru zesvětlovat více než je zdrávo. V tmavých partiích fotky šum vyleze i na dvoustovku, pokud se to přežene

D80 má iso od 100 po třetinách (tj. 125 160 200 250 320 ...)

clona
hloubka ostrosti
jedna věc je pokud fotím třeba umělecky vážku na bagu a chci mít zbytek rybníka neostrý, a druhá pak krajinová fotka. Nejednou jsem viděl, že někdo fotil třeba na 24mm krajinový záběr, a "aby to měl pořádně ,,hluboký,, tak dal F16. 24mm APSC při ostření na nekonečno na F16 má HO asi 1,6-oo, na F8 3,1-oo a F5,6 4,2-oo. Technicky nepozorovatelný rozdíl, ale 6-9 třetin EV se může ulít někam jinam, třeba do času nebo iso.

praktická informace pro icetigera:
Nikkor 18-70 má nejlepší kresbu na F6,3 (18mm) - F11 (70mm) .
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 16
Registrován: 6-2008

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 12:18:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: Já se taky učím za zrcadlovce a ke to namáhavé jak něco. Nafotil jsem asi tak 1000 snímků vlaků a tak si troufnu jen něco málo radit. (odborník opravdu nejsem, jen amatér)

Vlaky foť na čas a clonu si nech dopočítat automaticky. S časem nechod pod 1/125 a se clonou tak pod 6 až 7(kvůly ostrosti)

Zaostřuj na AF, ale bacha ať zaostřuješ opravdu jen na vlak a ne na trávu blíž k tobě :-) (vlastní zkušenost)

Váběr bodů ostrosti mám nasteveny všechny. Je to lepší, ale doporučuji ještě případně přiostřit na PC.

Tp jsou tak v kostce rady, které jsem vypozorova. Hodně zdaru a chce to šotit, šotit a šotit.
Adams
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 847
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 12:21:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lopik: Děkuji za poklonu. :-) Co se týče toho dopočítání, já si přece jenom radši nastavím všechno sám, protože pokud fotím expozičně složitější scénu (bez nebe, nebo naopak velký podíl světlé plochy), mohlo by to dopadnout špatně, kdybych to nechal na foťáku.

Seamouse: Díky za doplnění. Já vlastním Canon EOS 400D, tam třetinový posun ISO nevedu a neuvědomil jsem si, že D80 to má... :-)
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 18
Registrován: 6-2008

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 12:37:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Adams: mám úplně stejnou zrcadlovku. Už vím komu budu psát o rady. :-)
Adams
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 848
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 15:51:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin007: A co k tomu máš za objektiv(y)?
Kastelan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 125
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 17:39:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nazdar
Sorry že se míchám do probíhající diskuze ale potřebuji poradit. Rozmýšlám se mezi koupí Olympus SP-570 UZ a Canon G9. Za velké mínus u G9 považuji napájéní z aku (ne klas. AA), ovšem zas u Olymp. mě děsí ten až 20x opt. zoom (Nehodlám fotit vrabce na komínoch ale .) Takže co s tym. Ď.
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 757
Registrován: 8-2006

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 18:40:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Adams a spol. hodlal jsem se přiučit, ale takové reakce jsem nečakal - dík moc - snad mi to pomůže, ono, přece z nebe žádný učený nespadnul, takže učit se, učit se, učit se

jinak zítra jedu do Přerova - mám tam setkání s partou nadšenců od železnice, takže budu se snažit i tam něco nafotit a učit se při tom ...
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 430
Registrován: 9-2004
Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 19:02:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kastelan: jako rodilý Canoňák doporučuju tu G9.

Myslím si, (a spousta recenzí to potvrzuje) že G9 je králem mezi kompakty. Sám jsem měl před EOS400D Canon Power Shot G3 a byl jsem hodně spokojen.

A akumulátory osobně poovažuju za lepší volbu - mají větší výdrž než AA (nebo nabíjecí AA).
http://eso.ts-web.info
Kastelan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 126
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 19:18:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hmmmmm. No a jakou tedy mají výdrž??? Můžeš to +/- napsat??? Ď.
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 19
Registrován: 6-2008

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 19:44:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Adams: tamron 17 - 50
Eightyfour
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 470
Registrován: 1-2007

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 20:09:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin007: Dobá volba, s takhle světelným sklem můžeš dělat divy
Mrtvý veterán, dobrý veterán, aneb všemi silami za obnovu vozového parku ČD / [] Cargo! Mrtvá bardota, dobrá bardota... (a skutečně nejen ta)

FOTOGRAF NEROVNÁ SE FANATIK!

www.eightyfour.pise.cz
Němec z Ova
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.168.2.226
Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 20:30:59    Odkaz na tento příspěvek  

Martin007 a příspěvek č. 16: Nic ve zlém, ale v tvém případě nechápu, nač máš zrcadlovku. Pro tento postup vyhovuje jakkýkoliv kompakt.
Při přechodu od úžasné značky ZENIT na autofokus jsem taky tak začínal. Stačily mi však dva až tři exponované filmy (cca 800-1200 Kč za jejich zpracování) a začal jsem hodně rychle hledat způsoby, jak výsledky vylepšit. V tom vidím velikou přednost analogového fotografování.
Jinak držím všem palce na cestě za lepší fotografií.
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 20
Registrován: 6-2008

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 22:26:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Eightyfour: Možná, taky si myslím, že je to dobrý objektiv, ale prostě se ještě stále učím. Budu ještě potřebovat hodně pokusů a hodně rad, než z mé dílny vyleze něco, za co se nebudu stydět.

(Příspěvek byl editován uživatelem martin007.)
Adams
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 849
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 04. července 2008 - 23:10:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak se sklem ti poradí 84, s tělem já. (Případně i se seťákem 18-55, teletem IS 55-250 nebo s pevnou 50, všechno od Canonu.) Ale až za 14 dní, teď fičím do divočiny a budu bez netu. :-D
Seamouse
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.64.129
Odesláno Sobota, 05. července 2008 - 05:35:50    Odkaz na tento příspěvek  

Martin007, příspěvek 16, ale bacha ať zaostřuješ opravdu jen na vlak a ne na trávu blíž k tobě
Podívejte se na herkula
Michal3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 515
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 05. července 2008 - 18:59:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dneska si mě fíra na bezdrevu nejspíš vyfotil
Chtěl bych ho poporosit jesli sem chodí a jesli opravdu fotil mě jesli by mi neposlal fotku na mail. Díky
ICQ: 478-647-278
www.masinky.nafoceno.cz
www.masinky2.nafoceno.cz

www.diesloveloko.wbs.cz
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 758
Registrován: 8-2006

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 13:48:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pánové - ještě bych se potřeboval zeptat - včera jaxem jel do Přerova, taxem fotil na Svinově (za deště) a pak v Přerově - potřeboval bych se ale zeptat - na foťáku - v náhledu fotky mi problikává NĚKDY bílá/světlá barva - co to značí - přesvíceno? předtím mi to nedělalo - ale dělalo to jen u některých fotek - nevíte o tom něco? ještě si projdu návod znovu, ale nemyslím si, že jsem něco špatného pomačkal ...

jinak - pár SNAD pěkných fotek tu dám na zhodnocení - ono, furt se učím ...
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Jtb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 985
Registrován: 3-2005

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 13:53:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: přepaly. Zčásti se to dá stáhnout, pokud fotíš do rawu.
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 21
Registrován: 6-2008

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 17:36:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Seamouse: dík za radu, tohle už jsem si taky prožil a byl jsem z toho nasranej, už si na to dávám pozor, ale díky za radu, těch není nikdy hodně.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2222
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 19:45:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A akumulátory osobně poovažuju za lepší volbu - mají větší výdrž než AA (nebo nabíjecí AA).

To třeba nemusí být jen o tom, i když pochybuju. Já třeba nechtěl akumulátor, protože když jsem třeba týden na dovolené někde pod stanem, jaxi nemám přístup k elektrice a furt sedět někde v hospodě a čekat až se nabije foťák není mé hobby. Pro srovnání v mém Olympusu 550UZ za minulou dovolenou 14dní, jsem vybil dvě sady nabíjecích tužkových (mám na výměnu), předposlední den jsem koupil jedny enerdžazry. Nafotil jsem dvě plné 2GB karty.
Podle toho jsem taky vybíral,přesně naopak jsem nechtěl foťák z akumulátorem, ale na baterie, které koupím v každý díře, ve stánku na hradech, zámcích...
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 759
Registrován: 8-2006

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 20:45:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jtb dík za vysvětlení

dám tu pár svých fotek - něco je z soboty liják nebo slunce a něco je z dneška - foceno už z nového stativu

poprosím o menší shodnocení - na dnešních fotkách mám ty loko neostré - čím to - ISO 400, čas a clona je jiná ...



poslední fotka - toho Esa se mi asi nej líbí - co říkáte? osobně - furt si neumít dostatečně vyladit čas + clonu, aby to bylo to pravé ořechové - ikdyž jedu částečně přes automatiku (v závislosti na změně času se mi mění i clona) tak to není podle mě pořád to pravé ořechové ...
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Vojtik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1197
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 20:59:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

I ta první je hodně hezká
Vlastním Skype-- "Vojtik48" , tak kdyby chtěl někdo pokecat
ICQ mám taky, ale nerad jej používám, proto sem číslo nedám
Pokud mi chcete něco napsat, použijte i SZ (ikona obálky v záhlaví příspěvku)
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 760
Registrován: 8-2006

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 21:15:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vojtik dík - na to že lilo v tu dobu (7.58 - R 832 měl 2min zpoždění) jak - každý ví asi jak - tak i já byl potěšen, že fotka vyšla celkem v poho ...
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Samlep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 503
Registrován: 2-2006

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 22:28:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: Já budu ten strašně zlej a řeknu, že by to chtělo opustit prostory stanic a nefotit proti slunku. Taky bych se vyvaroval takhle širokým ohniskům, dochází tak k deformacím. Jinak držím palce ve snaze. Kašlal bych na poloautomatické režimy a šel rovnou do manuálu, kde si můžeš nastavit přesně to, co chceš. V hledáčku D80 bys měl mít expozimetr. Když ti ukazuje čárky vpravo, bude to podexponovaný, když vlevo, přeexponovaný. Já osobně doporučuji MÍRNĚ podexponovat a pak vytáhnout v editoru.
810.191 - královna tratí Severní Moravy
Panzlo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 50
Registrován: 7-2007

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 23:09:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ty fotografie jsou špatně zmenšené, dělá to na mě dojem násilného přeformátování ze 3:2 na 4:3, všechny fotografie jsou sražené. Měnit poměry stran bez deformace lze jedině ořezem
Vnitřní vlaky neumlčíš...
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 65
Registrován: 5-2007
Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 23:48:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra: Ja mám ale skúsenosti, že na "normálne" alkalické batérie (ktoré aj tak na väčšine hradov, zámkov v stánku nemajú, len klasiku) vydrží ten foťák tak 20 záberov a na nealkalickú klasiku tak 2, jak sa vôbec zapne ...
Kralupan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1278
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 06. července 2008 - 23:56:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: dával bych si i pozor na středovost, když si všimneš tak na většině těch fotek je loko přímo uprostřed fotky, posazení loka níže popřípadě výše či k okraji fotky by tomu pomohlo. Zkus se dívat na fotky jiných lidí atak různě na netu, určitě ti to pomuže a pochytíš i plno jiných další užitečných rad. Hodně štěstí
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 22
Registrován: 6-2008

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 00:29:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: no, dobrý, já taky začínal ve stanicích a postupem času jsem vše vychytával. Kdyžtak sice to není úplně nejlepší ale ostrost se dá doladit na PC. taky připojím jednu fotku a poprosím o její zhodnocení.

Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1287
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 01:19:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin007: No nevím, já raději vlak v krajině a na to Tišnoffka nabízí ideální podmínky. Tak proč jich nevyužít (totéž tamtéž):


Tak máš alespoň kus náspu pro případné další fotografie - odkaz
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz

Minulla on nälkä!
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 23
Registrován: 6-2008

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 09:36:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doktor: krajina je krajina. Já jsem zkoušel fotit s novým objektivem Cannon s pevním ohniskem takže o zoomu jsem si mohl nechat jen zdát, ale zase ostrost a technická kvalita se celkem povedla.

Pošlu ti ještě jeden šotoflek. SLunce nesvitilo sice ideálně ale zase krajinka byla supr.

Pan_x
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 101
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 09:39:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jtb: myslím že fotit do rawu je zbytečné, hodně lidí fotí jen do JPG a mají pěkné fotky, a už nemluvě o tom kolik RAW zabírá místa na kartě... A pak při editaci zbytečně dlouho trvá než se na fotce provede byť menší změna, aspoň v porovnání s JPG, smaozřejmě že záleží na výkonu pc. Toť můj názor a když si něco myslím špatně, vyveďte mě z omylu, dík
Martin007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 6-2008

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 09:45:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pan_x: Dotaz. Co je to RAW?? Taky jsem ho našel v nastavení kvality ale nevím jaké to má přednosti a hlavně v čem je lepší hebo horší.
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 431
Registrován: 9-2004
Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 09:49:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pan X: no já si nemyslím, že RAW je zbytečnost. (a do RAWu fotím skoro vše). Asi největší plus je možnost korekce expozice v editoru bez ztráty kvality a odpadnutí druhé komprese při úpravě fotek. (RAW > TIFF > úprava fotky > finální uložení do JPEG). Pokud fotím do JPEG tak je v tomto řetězci jedna ztrátová JPEG komprese navíc. (JPEG > úprava fotky > JPEG).

Navíc pokud "vyvolávám" fotku z RAWu, software používá sofistikovanější algoritmy pro vytvoření obrazu z uložených dat, protože ho "netlačí čas" (firmware se snaží přirozeně data zpracovat co nejrychleji, aby byl foťák co nejdříve připraven znovu fotit) a taky procesor PC má vyšší výkon. Takže obraz z RAWu může vypadat lépe než identický zpracovaný firmware foťáku a uložený rovnou do JPEG.
http://eso.ts-web.info
Lopik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 432
Registrován: 9-2004
Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 09:58:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin007 - RAW je formát dat, při kterém se na katru uloží pouze to, co se přečte z čipu (uloží se hodnota nábojů z jednotlivých pixelů) a vlastní zhotovení fotky probíhá až v PC v klidu domova.

Výhody: protože se obraz tvoří až v počítači na základě dat uložených z čipu, tak vyvážení bílé, korekci expozice (v rozumné míře +-1EV), saturaci barev, softwarové doostření atp. lze nastavit v klidu až doma u PC bez ztráty kvality výstupu. Pokud fotím do JPEG, tak vše musí nastavit již před focením a všechny případné úpravy musím dělat na již hotovém JPEGu. (což např. při špatném vyvážení bílé se dělá dost blbě)

Nevýhody: nelze pouze vysypat obsah paměťové karty na HDD, ale musí se fotku po fotce převádět ve speciálním editoru (součást software k foťáku) což zabírá čas.

Pro "šlehače fotek", kteří za den vyprodukují stovky fotek nemá význam, pokud vám spíče záleží na kvalitě než na kvantitě, pak bych doporučoval vyykoušet
http://eso.ts-web.info
Pvvs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3225
Registrován: 7-2003

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 09:59:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No , bez rawu bych si foceni nedokazal predstavit. Lecktery upravy , ktery udelam v rawu uz v Jpg , bez vetsi ci mensi devastace snimku uz udelat nejde.

A rozdil az tak propastnej nejni. Nejaky 3 MB JPG, nebo 12 Mb Raw , to uz pri dnesnich velikostech a cenach karet nehraje rolu. Proste si za nejakych 500,- prikoupim alsi 4GB SDHC kartu , na kterou nacpu dalsich 380 fotek.
Jenom zadnou akci s kindermafii.
Samlep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 504
Registrován: 2-2006

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 12:01:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jojo, RAW je moc užitečná věcička. Jde v podstatě o surová data z foťáku, která optimalizuješ pro svou potřebu. Dá se pomoci něj zachránit nejen expozice, ale také vyvážení bílé, apod. Bez něj by byla spousta fotek ztracena...
810.191 - královna tratí Severní Moravy
Marin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 968
Registrován: 11-2006

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 13:31:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: Já si nemůžu pomoct, ale ty fotky jsou nějaký "pomačkaný"...
Brněnské perly: 263 001-0, 263 002-8
Od 1.1.2008 vlakem ujeto: 5 743km
http://www.kpkv.bilysklep.cz
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12
Registrován: 9-2006
Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 15:12:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: No to jsou mi věci. Nestačím se divit. Když Ti tady napíšou jiní, že fotky stojej za starou bačkoru, tak jim poděkuješ a držíš klapačku. Když Ti to samé napsali kolegové na zelpage při schvalování k fotce toho esa se sloupem na zadku, tak sis na ně začal vyskakovat. Čím to, že tady Ti stejné výtky nevadí?
Jinak bych Ti vřele doporučil, protože je vidět, že víš o focení kulový, stejně jako jsem věděl já, když jsem začínal, si koupit nějakou dobrou knihu o fotografování. Neznat ani trojčlenku expozičních hodnot a myslet si, že změnou ISA zesvětlíš bok vlaku při blbým násvitu je těžká fotografická negramotnost.
Eightyfour
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 476
Registrován: 1-2007

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 15:24:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pan X: Pakliže si někdo koupí zrcadlovku a nefotí do RAW, utratil spoustu peněz za věc, kterou nepotřebuje...
Mrtvý veterán, dobrý veterán, aneb všemi silami za obnovu vozového parku ČD / [] Cargo! Mrtvá bardota, dobrá bardota... (a skutečně nejen ta)

FOTOGRAF NEROVNÁ SE FANATIK!

www.eightyfour.pise.cz
Alois_nebel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 15
Registrován: 12-2006

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 15:37:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den. Udělal jsem si o víkendu se svojí Květou a malým Lojzíčkem výlet na hrad. Byli jsme navštívit kolegu z nádraží v Rožné. Je pěkné vidět, kolik lidí železnice zajímá a mají ji rádi stejně jako já. Přijeli z blízka i daleka. Lojzíček si je vyfotil. Vlevo je auto pána, co fotí vlaky, z Německa, byli tam i Angličané, ti přeci jezdí vlevo. Asi zapomněli, že u nás se jezdí vpravo. Už od Němců. Jo, co je něměcký, to vydrží. Jen nevím, proč vjeli na přejezd na červenou.

Vlaky jezdí furt stejně.
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 761
Registrován: 8-2006

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 16:33:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič já děkuju za rady, ne za to, že mi hodnotí fotky blbě - jinak - nechápu, co se ti nelíbí - mi zdejší fotky narozdíl od ZP nekritizujou tak, že je fotka daleko, blízko a tak různě ... jako jsem začátečník s focením před zrcadlo - takže se učím - takže jsem rád za každou radu, ale to, co mi napsal uživatel PAULI na ZP - tak to mě fakt dostalo - 363 027-4 podle NĚJ je za 1. uprostřed - chyba, za 2. blízko, za 3. sloup jde do vzduchu ... takže kdyby byla loko daleko, tak by sice sloup byl ok, ale vše ostatní by zůstalo původní

ale s tou knížkou - to není špatný nápad - pouvažuju - jen najít nějakou dobrou, která nebude stát tisíce ...
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Pan_x
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 102
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 16:52:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: no ani knížku kupovat nemusíš, na internetu jsou mraky informací o fotografii...
Eightyfour
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 1-2007

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 17:38:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Icetiger: Mám tady pro tebe do začátku dvě adresy, se kterými si hodně dlouho vystačíš...

http://www.fotografovani.cz/
http://www.digineff.cz/

Ať si kdo chce co chce říká
Mrtvý veterán, dobrý veterán, aneb všemi silami za obnovu vozového parku ČD / [] Cargo! Mrtvá bardota, dobrá bardota... (a skutečně nejen ta)

FOTOGRAF NEROVNÁ SE FANATIK!

www.eightyfour.pise.cz
Icetiger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 762
Registrován: 8-2006

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 17:43:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

84 dík - snad tam něco najdu, ale nejspíš ano

ono, přece nikdo učený z nebe nespadnul - rád si nechám poradit od lidí, kteří mají zkušenosti - přece i ti nějak začínali, ne?
tož sem pravil, to su dřisty,ni?

icq: 317-264-840
Panzlo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 51
Registrován: 7-2007

Odesláno Pondělí, 07. července 2008 - 18:03:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud mohu doporučit knihu, pak Mistrovství práce s DSLR, mě se velmi osvědčila, je tam vše pěkně popsáno od začátku a řekl bych že i srozumitelně.
Vnitřní vlaky neumlčíš...