K-report
 

Archiv do 28. října 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Historie železnic » Archiv do 28. října 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 403
Registrován: 6-2004
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 07:43:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobo:
Nové jednotné návěstní držáky místo těch toulcových na střeše byly zavedeny po změně mezinárodních předpisů; ke změně RIV došlo v roce 1959. Vozy ČSD se upravovaly postupně až někdy do poloviny 60. let.
Orlí_spár
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 664
Registrován: 8-2004

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 23:18:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nalezeno na aukci:
důl 1
důl 2
Jsou tam nějaký úzký důlní elektrický mašinky
K připravované publikaci o trati Praha-Most-Moldava sháníme všechny zajímavé materiály: fotky (i negativy) do r. 1995,pohlednice,dokumenty a ostatní zajímavé materiály.
Máte-li něco,ozvěte se prosím na : prag_duxer_eisenbahn@centrum.cz

DĚKUJEME
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6905
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 21. května 2008 - 10:30:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mahel - děkuji za info.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Orlí_spár
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 736
Registrován: 8-2004

Odesláno Neděle, 25. května 2008 - 16:41:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.Kunt: došel mail (už zhruba před týdnem)? díky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Orlí spár.)
K připravované publikaci o trati Praha-Most-Moldava sháníme všechny zajímavé materiály: fotky (i negativy) do r. 1995,pohlednice,dokumenty a ostatní zajímavé materiály.
Máte-li něco,ozvěte se prosím na : prag_duxer_eisenbahn@centrum.cz

DĚKUJEME
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.25.75
Odesláno Pondělí, 26. května 2008 - 22:36:56    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Orlí spár: viz mail, byl jsem mimo republiku.
Ad Iiii: od druhé věty - není pravda.
Ad Kuřil P. z 18.5.: je to možné, ne-li pravděpodobné.
Petryk77
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 6-2008
Odesláno Čtvrtek, 05. června 2008 - 16:57:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přemýšlím, jaký rychlík byl v historii nejdelším podle jízdního řádu... Pamatuju třeba Vsacan před cca 10ti lety - měl mám pocit víc jak 12 vozů. V Libni se ani nevešel na nástupiště (tak poslední 2-3 vozy) a z Holešovic odjížděl cca ve 14,14...
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 738
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 05. června 2008 - 21:16:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petryk77: Rychlíky na východní Slovensko vozily v osmdesátých letech 14-16 kočárů...a když byly posily, tak možná i víc...proto byly trakční charakteristiky řady E 499.3 (nyní 150) zvoleny tak, jak byly.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 204
Registrován: 3-2007
Odesláno Sobota, 07. června 2008 - 12:00:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petryk,Johnny: detail: 150 je E499.2.
E499.3 je 163.
K té délce vlaků-takové dálkové R mívaly extrémně až 19 či 20 vozů. Vzpomínám si na dohady kvůli brzděnce,kde platila br.% "pro vlak 21-80náprav" a 20 vozů s mašinou mělo více.
Tu délku zvyšovaly hlavně objednané zájezdové Bc či WLAB pro cestovní kanceláře,ROH a jiné zájezdy v sezoně.
Takže taková Pannonia,Trakia,Transdanubium,Saxonia,ve směru NDR-Děčín-Bratislava-MLR stály mimo peron běžně.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 205
Registrován: 3-2007
Odesláno Sobota, 07. června 2008 - 12:21:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevím,jak Vsacan,ale večerní R Děčín-Košice /?Vihorlat/ těch 15-16 vozů míval před těmi cca 10-12 lety běžně.Pamatuji průvoz tohoto vlaku po nehodě v Počáplech,kde narazil Sp na přejezdu do Tatry 148 a tratˇ byla nesjízdná,na odklon z Hněvic po vlečce elektrárny /pozor,10 km/h přes kolejovou váhu :-)),zastavení ve tmě mezi výsypkami uvnitř elektrárny,před vlakem byla zamčená vrata.Ta po urgenci vysílačkou kdosi odemkl a cestou posunu se pokračovalo do Beřkovic,tam průjezd a pak vlaková 123 nasadila "tempo 90" do Prahy. Plánovaná 150 skončila právě při kolizi toho Sp a Vihorlat byl prvním vlakem,co projel po nehodě,po více než pěti hodinách.
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 744
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 08. června 2008 - 18:45:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov č.204: Sorry...máte samozřejmě pravdu. Nakonec i Západní expres nebo "lázeňák" v 16,25 z hlavního do Chebu a K. Varů/F. Lázní míval více než 12 kočárů...
Mrfik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 5-2005
Odesláno Pondělí, 30. června 2008 - 19:56:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A takový R Favorit do Fonyódu i 17 vozejků, Balt-orient 16 vozů a v Brně stával běžně mimo peróny. Naproti tomu můj oblíbený R 653 Horehronec jen 11 vozů. D + 5xB + A (do Košic)+ 3xB+WLAB+WLB(do Zvolena). Zmiňovaný Horehronec, kterým jsem jezdil z Brna do Brezna, býval běžně do Bratislavy na stojáka (vozy pro matky s dětmi tehdy představovaly celý vůz B, především odporové maďarské zelené sedačky), zatímco třeba Hungaria 6xB+hospoda+2xA(komplet DR) byla z Brna na Blavu nepříliš vytížená, co si pamatuju, tak 0 - 3 lidi na kupé.
Martin_kašpar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 370
Registrován: 9-2005
Odesláno Neděle, 13. července 2008 - 23:38:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte někdo, přibližně od jakého období se na našich nádražích začaly používat tyto segmentové tabule pro odjezdy a příjezdy vlaků?
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 418
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 18. července 2008 - 01:12:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V halách na Wilsonu něco takového bylo (rozšířené o popis trasy vlaku) už v padesátých letech. Staršími ůdaji nemohu sloužit.
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 770
Registrován: 1-2005

Odesláno Pátek, 18. července 2008 - 06:23:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V našej stanici sme tieto tabule dostali v r. 1970 - 1975. V rámci zvyšovania kultúry ..., pred spartakiádou, na vylepšenie vybavenia vestibulu stan. budovy. Okrem toho koženkové lavice, nové osvetlenie, rozhlas, a p. Podobná tabuľa je dodnes, aj keď už jednotlivé štítky sa menili, podľa aktuálneho gvd.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7613
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 02. srpna 2008 - 10:33:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mam takovej dějepisný dotaz: jak to bylo se sudetama za protektorátu? bylo to jedno území (sudety+ vnitro) a normálně se tam z vnitra mohlo, nebo sudety byly součástí velké říše a pro protektorát to bylo zahraničí jako každý jiný?
dík.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Karloslt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2343
Registrován: 2-2005

Odesláno Sobota, 02. srpna 2008 - 13:13:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sudety byly od 30.9. 1938 součástí říše. Mezi Sudety (resp. Říší) a ČSR/protektorátem byly samozřejmě hraniční přechody.
Např. na trati 090 byly PPS Lovosice na straně Německé a Bohušovice n.O. na straně české
Švestková dráha - Lokálky Českého středohoří


ICQ 264305638
Laer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 15
Registrován: 11-2005

Odesláno Sobota, 02. srpna 2008 - 14:49:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na mapce je přesné vyznačení hranic Sudet i s určením podílu německého obyvatelstva dle jednotlivých okresů.

http://tramvaje.cnds.cz/
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1372
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 02:55:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Laer: Tady právě není vidět hranice, ale jenom národnostní podíl.
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 03:40:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokoušel jsme se najít nějakou mapu ukazující železnici a hranice na mapě, povedlo se mi to jenom pro Moravu: http://www.parostroj.net/historie/Mapy/CSR_1938w.jpg
Laer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 16
Registrován: 11-2005

Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 08:09:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasně, mě šlo hlavně o oblast, o které psal Karlos - tam to souhlasí. Přesná mapa SZ Sudet (1942) i s vyznačením hlavních a vedlejších železničních tratí je zde.

Ústecké tramvaje



W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.46.205
Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 08:13:35    Odkaz na tento příspěvek  

BoBo : Ty nemáš knihu železnice v Sudetech? Si jí půjč někdy od mě nebo od HK...
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.45.52.50
Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 12:04:40    Odkaz na tento příspěvek  

Mapy protektorátu jsou na webu k dispozici, např. http://www.mujweb.cz/www/mapy/1941.htm a hlavně http://www.fronta.cz/mapy/protektorat-cechy-a-morava. Pro přehled o přechodu železnic přes "hranice" stačí jakákoli protektorátní mapa z jízdního řádu. Jinak na tom druhém odkazu taková železniční mapa je.
Peážní vlaky BMB/ČMD projíždějící "říšským územím" musely mít zavřená okna a stažené záclonky, nově vznikly "přechodové stanice", obyvatelé protektorátu směli do říše na "propustku". Na některých tratích jezdil "pro říši" protektorátní strojní personál, což se následně přeúčtovávalo (např. Hradec - Nová Bystřice, čili Neuhaus - Neubistritz )
Ad kniha Železnice v Sudetech: určitě existují daleko objektivnější knížky k této problematice, které budou mít v každé knihovně.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7618
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 12:59:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no jo, knížku nemam, ale v ruce jsme jí držel :-)
takže děj jednoho ksč seriálu, kdy se rodina, vyhnaná ze sudet, za protektorátu vrátila domů je blbost. sem si to myslel správně :-)
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Kuřil P.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.177.137.224
Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 15:26:14    Odkaz na tento příspěvek  

Bobo: To v tom seriálu blbost asi nebyla. Na samém konci války se někteří občané Protektorátu z důvodu práce do Sudet vraceli (nedostatek pracovních sil). Nemyslím jen totálně nasazené.
Snad to někdo objasní.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7622
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 04. srpna 2008 - 10:26:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

byl to tušim seriál syné a céry j. skláře. a mam takovej dojem, že se do sudet vraceli krátce po protektorátu. ale už jsme to hoooooooodně dlouho neviděl, tea si to možná myslim blbě...
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Quex
Administrátor

Číslo příspěvku: 5015
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 08. srpna 2008 - 21:38:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

takže děj jednoho ksč seriálu, kdy se rodina, vyhnaná ze sudet, za protektorátu vrátila domů je blbost.

Blbost to není, Češi tam skutečně později mohli jít pracovat, stejně jako kamkoliov jinam do Říše. Ale byli prostě v cizině, mezi protektorátem a Říší existovala tzv. policejní hranice, kterou bylo možno překračovat jen na povolení a byla střežena německou policií. Ostatně i rodina mého praděda, zaměstnance ČSD v Horním Dvořišti, dostala v roce 1938 nabídku neodcházet, ale zůstat a normálně pokračovat v práci pro DR. Odešli, protože prostě nechtěli zůstat v cizině a taky ve vzduchu visela hrozba optovat pro říšské občanství se všemi důsledky (vojenská služba apod.). Ale pokud vím, polovina spolužáků mého dědy tam zůstala a po válce aktivně sháněli potvrzení, že jsou Češi - a dostali ho, odsunutý z nich nebyl nikdo, včetně dvou důstojníků wehrmachtu.
"Doba střelců neminula. Přesvědčím Vás o tom. A nejen Vás!"
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2197
Registrován: 12-2005
Odesláno Pátek, 08. srpna 2008 - 21:49:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedna zajimava "vzpominkova" kniha, i kdyz uznavam, ze to primo sudety nejsou a taky se jedna o krapet vice let 1936-73. Format citelny pro jednoho kazdeho je tam k vyberu a cte se to docela dobre. Akorat se obcas clovek nestaci divit a to jsem rocnik 1972 ...
http://www.palmknihy.cz/www/detail.php?Xid=3410
Pavel
Beňa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 53
Registrován: 6-2007
Odesláno Pátek, 22. srpna 2008 - 16:26:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kluci, dotaz, dokážete mi někdo sehnat řazení rychlíků co jezdily přes Olomouc z Prahy na Slovensko v roce 80 nebo těsně kolem? Nějaký Vihorlat, Detvan, Košičan, apod. Nejlépe aby v něm bylo řazené WRa a dvě Bac. Jde mi o to že chci v modelu nějakou reálnou soupravu, ale nemůžu nikde dopátrat řazení. Díky moc. Stačí na mail, ať to tu nezaplácáváme blbostma. Díky moc
Milanm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1269
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 04. září 2008 - 10:11:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím,
nevíte někdo, jestli vyjde publikace k letošnímu výročí tratě č. 190?
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1279
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 04. září 2008 - 22:12:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Před deseti lety byl k výročí trati vydán alespoň Pamětní list. Uvidíme co letos bude...
Lépe pomalu jet vlakem než rychle utíkat.
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.45.52.222
Odesláno Pátek, 05. září 2008 - 19:04:16    Odkaz na tento příspěvek  

Ad BmbČ: zdravím do Budějc. A co vy, máte něco nového? Já se s tím pořád plazím tempem šnečím. Jinak Četka vydala aspoň zprávu ke 140 letům (viz např. http://www.financninoviny.cz/zajimavosti/index_view.php?id=330560) - vypadá, že zobali i z našich textů (já se v tom poznal .)
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1284
Registrován: 1-2007
Odesláno Pátek, 05. září 2008 - 22:19:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.Kunt: Díky. Též zdravím. V podstatě jsem, díky pracovním povinostem (to budování kapitalismu zabírá rok od roku kupodivu stále více času ), ustrnul a nic nového nemám. Trochu jsem se "pídil" po historii polní lanové dráhy přepravující borky do Novohradské stanice na KFJB, ale jinak nic.
Centrum oslav 140. výročí tratě bude letos ve Strakonicích.
http://www.sweb.cz/spzs/pripravujeme.htm
Lépe pomalu jet vlakem než rychle utíkat.
Markéta 150
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.228.53.83
Odesláno Úterý, 09. září 2008 - 13:17:41    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den, měla bych velkou prosbu. Píšu diplomku na téma Dějiny železnice v Plzni. Zajímají mě jednotlivé tratě (Františka Josefa, Česká západní a Březenská), vlečky a hlavně bych potřebovala něco o nádražních budovách v Plzni. Hlavní nádraží mám celkem slušně zpracované, ale ostatní nemám skoro vůbec. POkud by někdo měl nějaké informace nebo kontakty k tomuto tématu, byla bych moc vděčná. Děkuji MArkéta Trávníčková market.trav@centrum.cz
Batyr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 294
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 10. září 2008 - 00:26:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Měl bych prosbu na znalé. Dostal jsem do rukou fotografie z nějaké nehody motorových vozů M131.1 nedaleko Skutče, datované 29(?).6.1969. Nedokázal by mi někdo poradit o jakou nehodu se jednalo? Případně kde bych o ní mohl nějaké informace zkusit dohledat? Děkuji
Rozlišujme fotiče a šotouše! Fotiči jsou neškodní, ty druhé bez varování střílim
Kuřil P.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.177.137.224
Odesláno Středa, 10. září 2008 - 18:17:23    Odkaz na tento příspěvek  

Plzeň 1872. Ještě dvě samostatná nádraží.

Plzeň, období C. k. rakouských státních drah.


Dostupná literatura:
125 let nádraží v Plzni (PhDr. Eva Vasková), časopis Železničář č. 13 a 14, 1987
Plzeňsko-březenská dráha (Miroslav Tobrman), časopis Železničář č. 8-9, 1974
Plzeňsko-březenská dráha 130 let (kolektiv autorů), ČD, 2003
130 let trati Plzeň-Cheb (Ing. Vladimír Omelka), ČD Plzeň, 2002
130 výročí lokomotivního depa Plzeň (Petr Sládeček, Miroslav Petr a Jana Řeřábková), ČSD Plzeň, 1991
Ročenky ČSD, období 1920 až 1938
Motoráček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 212
Registrován: 8-2006

Odesláno Čtvrtek, 11. září 2008 - 16:29:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Batyr: pošli mi foto mailem-i třeba s nějakým protišířícím opatřením a já to zkouknu s tím co máme my v archivu našeho Musea. Třeba něco dohledáme.
Zachrochtám, zavrčím, zahalím se do oblaku dýmu a zmizím jako červený sršeň!
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1309
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 11. září 2008 - 18:46:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě doplním literaturu o Plzeňkém uzlu:

110 let Ředitelství drah v Plzni 1884-1994 (OPŘ Plzeň 1994) /neprodejná pamětní brožura/

Západočeský historický sborník 1 - Příspěvek PhDr. E. Waskové Plzeň jako železniční uzel, /str. 103-118/ (SOA Plzeň 1995)

(Příspěvek byl editován uživatelem BmbČ.)
Lépe pomalu jet vlakem než rychle utíkat.
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.45.52.222
Odesláno Pátek, 12. září 2008 - 18:46:33    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Kuřil: necitované mapky slečně pro diplomku moc nepomohou.
Ad BmbČ: slečna mi psala už v říjnu, odkázal jsem ji přímo na dr. Waskovou a doporučil prameny (tedy primární). Diplomku z brožur snad nepíše.
Jinak se teď s uzly roztrhl pytel - nedávno za mnou byl jeden student prof. H., který chce dělat Prahu. Hlavně jsem ho přesvědčil, ať si vybere nějaké užší období, nejlépe první republiku (k té je dost pramenů, starší dějiny jsou celkem zpracované). Totéž by měla slečna Trávníčková, nebo se utopí v bahně dějin... (při nezpracovaných pramenech)
Kuřil P.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.177.137.224
Odesláno Pátek, 12. září 2008 - 20:32:44    Odkaz na tento příspěvek  

M. Kunt: Pro mě jsou zajímavější víc, něž pořád dokola opisované historické údaje. Pokud Vám ty mapky vadí a i jiným, prosím moderátora, aby můj příspěvek smazal. Netuším jaké má slečna znalosti. Navíc je snad nejprve důležité vědět, co už bylo napsáno, aby člověk nehledal co už bylo napsáno. Mohla snad říci, přesněji co hledá a jak je daleko. Člověk se snaží jen pomoci. Váš příspěvek je opravdu hodnotnější, než můj. Omlouvám se Vám, že vám lezu do zelí!
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 790
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 12. září 2008 - 21:31:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M. Kunt: Bohužel, diplomky (a bakalářské práce) z primárních pramenů píší možná studenti věd historických. Máme však spoustu studentů věd společenských, kteří píší v podstatě o čemkoliv (všechno se preci týká společnosti) a toto "psaní" je kompilací tak z maximálně 10, pokud možno tzv. populárních, zdrojů. Zbytečně vyhazovaný čas a peníze všech zúčastněných za tento rituál zakončování VŠ studia...
Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 398
Registrován: 7-2005
Odesláno Sobota, 13. září 2008 - 08:02:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

já se teda taky přiznám - "bonznul jsem jí kunta" jako všeznalce z národního. kdyby napsala, že už byla v kontaktu, také bych se neobtěžoval. ale nějaká "brožurka" na plzeňskou otázku by se hodila.
víme, že mezi Plzní a Klatovama v letech 1907-1909 jezdil parní motorovvý vůz v majetku kkStB? v klatovských novinách té doby měly být nějaké stesky k tomuto provozu.
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 791
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 14. září 2008 - 19:46:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdepa: Máte, prosím, nějaký odkaz na pramen? Tj. přesnější identifikaci zmiňovaných novin? Že byste je vlastnil a naskenoval, v to se neodvažuji doufat... :-))
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.45.52.222
Odesláno Neděle, 14. září 2008 - 20:23:30    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Kuřil: nevím, proč se čertíte. Proti Vám a Vašim plánkům jsem nic nenapsal - akorát je považuji bez citace zdroje za nepoužitelné pro diplomku. Mohla snad říci, přesněji co hledá a jak je daleko. To máte pravdu.
Dělat diplomku z brožurek? Ještě tak semestrálku. Pak to dopadne jako Pavlíčkovy "naše lokálky", kde vlastního poznání moc není (ale prošlo mu to a je dnes citovaným autorem).
Připojuji, co jsem tehdy slečně napsal:
"Dobrý den, určitě se spojte s dr. Waskovou ze SOA Plzeň, která se Vaší problematikou také zabývala (byla archivářkou železničního archivu). Jinak je třeba hledat v archivních pramenech - archiv města, České místodržitelství (Národní archiv), Generální inspekce rakouských železnic (také NA), popř. Oesterreichische Staatsarchiv (nějaké podklady k Plzni odtud mám, přikládám výpis z kartotéky fondu VI F /KFJB/). V místodržitelství je třeba plán hl.n. cca 1870. O dokumentech uložených dosud u ČD, a.s. se poraďte s dr. Waskovou (BWB, EPPK). Pokud jde o stavební vývoj, dá se něco pochytit z věstníků (Centralblatt, reps. Verordnungsblatt für Eisenbahnen u. Schiffahrt). Existují i opisy staničních kronik od 1924 (v NA). Záleží na tom, co budete potřebovat."
BmbČ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 14. září 2008 - 21:01:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě napíšu jeden postřeh na který jsem si vzpomněl. Možná to někdo ví, možná ne. V Plzni, v drážním archivu (současný nevím jak se jmenuje) neexistují archiválie ke KFJB. Až od zestátnění této společnosti. Tuto informaci mi v roce 1993 podala dr. Wasková.
Tam je hledání materiálů o této společnosti před rokem 1884 zbytečné.
Lépe pomalu jet vlakem než rychle utíkat.
Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 399
Registrován: 7-2005
Odesláno Neděle, 14. září 2008 - 21:04:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Johny11 - uvedené stestky z klatovských novin byly přepsány po 60 letech (1967-68 ?) v železničářských novinách vydávaných v Plzni. znalci určitě doplní (plzeňský železničář ???). osobně jsem uvedený članék neviděl, byl mi je reprodukován osobou, která si v plzeňském archivu ČD uvedeným titulem listovala. dotaz na klatovské muzeum vyšel do prázdna.
k uvedenému provozu se mohu opřít jen o archivní údaje z písemnosti vídeňského ministerstva železnic (národní archiv). můžu doplnit, že motorák v roce 1909 prošel dílnama plzeň a odešel na moravu. zde chvíli pendloval s dalším motorákem na úseku skalice - boskovice. a když do boskovic přišel z kolbenky po rekonstrukci další motorák, tak zmizel do rakouska
Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 400
Registrován: 7-2005
Odesláno Neděle, 14. září 2008 - 21:05:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

oprava - né z kolbenky, ale samozřejmě z první českomoravské
Kuřil P.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.177.137.224
Odesláno Úterý, 16. září 2008 - 20:03:05    Odkaz na tento příspěvek  

Zdepa: KkStB patřily dva parní motorové vozy: 1.101 (1905) a 1.201 (1903). Podle ZVKČ patřil kkStB i vůz 2.001, který je v literatuře připisován "Místní dráze Louny-Libochovice". Podle ZVKČ zde byl pouze na zkoušku. Neuspěl pro malý výkon. Potom byl vrácen majiteli. Koukal jsem do jízdního řádu z roku 1907, kde motorové vlaky jsou uvedeny zkratkou M.W.Z. (např. na trati Praha-Dobříš). Na této trati (Plzeň-Klatovy) jsou uvedeny pouze vlaky normální (to nic neznamená). Jestli má někdo možnost se podívat do jízdních řádů z roku 1908 a 1909, ať se podívá (i okolí).
Podle knížky "100 let místní dráhy Skalice n. S. - V. Opatovice" (Marek Říha, 2008) zde jezdily vozy 1.101 a 1.201. Podle této knihy přešel jeden vůz 4. 5. 1915 do Villachu. Podle rakouské literatury zde dojezdil v roce 1925 vůz 1.101. Vůz 1.201 byl v roce 1916 přestavěn na přívěsný osobní vůz.
M. Kunt: Moje chyba. Já si Vaše řádky špatně vyložil. Ty mapky byly určeny pouze jako doprovodné k nezajímavému textu příspěvku, nikoliv k diplomové práci. Mrzelo mi, že sem nikdo k té Plzni nepřispěl.
Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 402
Registrován: 7-2005
Odesláno Úterý, 16. září 2008 - 23:27:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Kuřil P. - ale já vím, který motorák u plzeňského ředitelství jezdil od 1.5.1907 v úseku Klatovy-Plzeň. Byl to vůz 1.101. Mezi vozy kkStB ti chybí 1.202, který taky jezdil ve Skalici. Ten dokonce odešel do Veselí, když tam zrušily benzinový vůz Daimler. Aby byla záloha pro vůz 2.001 v r.1906 přišel z Loun. Přestava vozů 1.201 se týkala i vozu 1.202. Oba udělaly v r.1916 dílny Louny na vozy Ci.
Ale víc snad v nějáké solidní publikaci či článku.
Houba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 846
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 23. září 2008 - 19:33:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé hranatých modře kouřících krabiček, ve středu 1.10. povezu naši M131.1454 ze služby ze Zásmuk domů do Krnova. Trasu a přibližný čas odjezdů ještě upřesním. Zájemci o svezení na dřevěných lavicích roztřásáných 12 válci jste srdečně zváni. Jízdné symbolické ,případné dotazy zodpovím mailem, icq nebo mobil.
754 forever
Batyr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 304
Registrován: 6-2007
Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 18:39:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Motoráček: Omlouvám se za zdržení mé odpovědi. Jeden ze snímků nehody se objevil i v publikaci ke 111. výročí místní dráhy Svitavy - Polička od pánů Pavla Stejskala a Josefa Vendolského vydané v roce 2007, pakliže tuto vlastníte.

Pokud není možnost nahlédnutí do této publikace snímek bych zaslal mailem, ale poprosil bych o strpení. Ke scaneru se dostanu až za cca 2 týdny.

Byl bych rád za každou informaci. Vůbec nevím kde bych měl čerpat, zda se někde archivují hlášení o nehodách, poučné listy apod.

Děkuji
Rozlišujme fotiče a šotouše! Fotiči jsou neškodní, ty druhé bez varování střílim
Alf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2630
Registrován: 9-2003

Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 13:29:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přestože už je asi 5minut po dvanácté,našel se člověk kterému není lhostejný osud nádražní budovy v Ústí nad Orlicí..mimochodem byla letos tuším v první desítce soutěže o nejhezčí nádraží..přestože její opravy byly v podstatě utlumeny a výzdobu vzal čas..www.stop-demolici.wz.cz/
..pořádná mašina má kotel a komín..
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.45.52.63
Odesláno Pátek, 17. října 2008 - 20:30:09    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Alf: díky, už jsem podepsal. Stejně to nebude nic platné.
Orlí_spár
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 808
Registrován: 8-2004

Odesláno Čtvrtek, 23. října 2008 - 21:49:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedna taková zajímavá vyfikundace. Nemá s tím někdo zkušenosti?
K připravované publikaci o trati Praha-Most-Moldava sháníme všechny zajímavé materiály: fotky (i negativy) do r. 1995,pohlednice,dokumenty a ostatní zajímavé materiály.
Máte-li něco,ozvěte se prosím na : prag_duxer_eisenbahn@centrum.cz

DĚKUJEME
Mahel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 491
Registrován: 6-2004
Odesláno Čtvrtek, 23. října 2008 - 23:17:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud jste ještě nezaregistrovali: Na pultech prodejen s železniční literaturou se objevil reprint publikace Deset let Československých státních drah 1918 - 1928. Vydaly České dráhy !
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Pátek, 24. října 2008 - 09:22:12    Odkaz na tento příspěvek  

Když mám 80 let starý originál, mám si ho nyní cenit výše nebo níže?
Zdepa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 428
Registrován: 7-2005
Odesláno Pátek, 24. října 2008 - 10:19:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ale jirko, originál je originál
M.Kunt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.45.52.63
Odesláno Pátek, 24. října 2008 - 22:04:55    Odkaz na tento příspěvek  

Ivo, Jirka: dnes jsem zahlédl jen "desky" (originál je brožura s dobově velmi hezkým, nyní festovní vazba s úplně jiným - tuctovým - přebalem). Kdyby si dali tu práci (čemuž nevěřím, neozvali se) a tak jako I.Krejčí u Velké cesty sehnali dovnitř kvalitní fotky otištěné původně v podivném "barevném" odstínu, mělo by to větší cenu, než originál.
Smutné, že ČD nejsou schopné vydat něco nového, ale jinak lze jen doporučit (kdo nemá orig.).


Ad Orlí spár: díky za ten odkaz. Něco takového již dlouho sháním. Stativ, který jde otočit "hlavou dolů" je příšerně drahý (protože profesionální). Škoda, že tam není základní nákres (úhel apod.) a nějaká možnost upevnit světla. Jinak je potřeba si odmyslet ty kecy okolo (např. Bezproblémová archivace s využitím levných záznamových médií (CD-ROM)..).
Možná bychom zde mohli rozprooudit debatu o přefocování (já mám zatím něco kolem 5 tisíc stránek, ale kvalitu to moc nepobralo) - jak osvětlujete, čas a clona a tak.
Orlí_spár
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 813
Registrován: 8-2004

Odesláno Pátek, 24. října 2008 - 23:05:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.Kunt: no myslím, že není potřeba to kupovat. Kolega z Ústeckých tramvají to vyřešil po svém (poučen praxí v Nordböhmische Armaturenwerke Aussig an der Elbe ) si vymyslel stativ na přefocvání dokumentů sám.
Udělal to snad z nějaké kovové konstrukce staré stolní lampičky. Nyní prý provedl ještě "upgrade" pomocí starého zvětšováku .
No snad se sem do diskuze zapojí také, když ne, tak po něm vyloudím alespoň fotku jeho díla. A myslím, že to bude pro badatelské potřeby stačit.
Ovšem nevím nevím, co by na to na Chodovci říkali, když bych jim to tam začal šroubovat ke stolku

Světlo: tak nejlepší je samozřejmě sluneční. Na to opravdu nic nemá. Ale taky ho nesmí být moc (na Chodovci to pak třeba hází stíny od konstrukce oken). U umělého osvětlení je samozřejmě mít dobré co nejbělejší světlo (klasické zářivky). Žluté odstíny světla jsou na dvě věci... Když už pak člověk přisvětluje, tak pak musí docela dlouho hledat ten správný úhel násvitu.

čas a clona
No, tak to vůbec neřeším. Ne že by to na mé krabičce nešlo nastavit, ale na přefocování z ruky si dám režim "běžec" s krátkou závěrkou (když fotím z pařáty-přece jen, ač mladé, klepe se). Se stativem bych to viděl na automaticky režim nebo pro kvalitní focení režim s dlouho závěrkou a samouspouští (po 2 vteřinách). Hrabat se moc v časech a clonách nemá moc smysl-ty základní režimy na digitálu úplně stačí.
Ale samozřejmě že to závisí i na konkrétním foťáku.

K normální stativům: zjistil jsem, že nejlepší je 30 let starý statit od Druopty. Malý, lehký, snadno ovladatelný. Kam se hrabe většina dnešních...

Jinak u psaných dokumentů bude možná problém s rozlišením foťáku.
K připravované publikaci o trati Praha-Most-Moldava sháníme všechny zajímavé materiály: fotky (i negativy) do r. 1995,pohlednice,dokumenty a ostatní zajímavé materiály.
Máte-li něco,ozvěte se prosím na : prag_duxer_eisenbahn@centrum.cz

DĚKUJEME
Bubo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.151.217.174
Odesláno Sobota, 25. října 2008 - 21:47:32    Odkaz na tento příspěvek  

Dokumenty, ktoré fotím iba na čítanie, robím z ruky na pevný čas 1/30 pri citlivosti 100 alebo 200 (clona je potom automaticky taká, aká vyjde).
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 154
Registrován: 5-2008
Odesláno Úterý, 28. října 2008 - 16:03:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Před devadesáti lety byl odeslán z tehdejšího nádraží Františka Josefa telegram všem železničním služebnám oznamující vznik Československé republiky , současně nařídil ve služebním styku používání českého jazyka a zadržení všech zásilek směřujích do Rakouska a Německa. Telegram odeslal budoucí první ministr železnic Isidor Zahradník.