K-report
 

Archiv do 13. listopadu 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Slovenské železnice » Archiv do 13. listopadu 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 140
Registrován: 4-2007
Odesláno Pátek, 07. listopadu 2008 - 14:12:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tratovak: Veru tak. A po tom, čo ČD konečne začali dosadzovať klímu a vák. WC do ich reko-vozňov, tak priemerne 20% z nich stojí na nefunkčnú klímu, príp. WC...
Keď si spomeniem, koľko kydov na Beer/Bpeer ZSSK na tomto serveri odznelo kvôli ich nefunkčnej klíme a WC... Kiež by tie nové reko-vozne ČD začali posielať do Košíc - konečne by sa dala porovnať kvalita (údržby) MOV-iek ČD a ZSSK. Aj keď po tom, čo ČD ZSSK kritizovali za Košičana, pochybujem, že na to nazbierajú odvahu...
Fany
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2250
Registrován: 6-2004
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 09:05:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

HáDANKA :

RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2834
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 11:21:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oňahdy sa tu zniesla kritika na dvojte ceny miestenok na IC Ba - Ke v silné a slabé dni. A ejhle, na poobedného piatkového pinďa z prahy nebude možné od nového GVD uplatniť zľavu railplus na cenu miestenky...

Vytrhujete věci z kontextu*, nehledě nato, že +-půlhodinu okolo toho jendoho konkrétného Pendolina můžete ject vlakem eurocity (na Ostravsko, z/do Holomóca je taková nabídka spojů, že se tímhletím bude zabývat jen profesionální kverulant).

*)Pokud chcete zdražovat místenky, když jsou leckdy vyprodaný už ve čvrtek odpoledne, tak to fakt zavání Balkánem.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 464
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 11:55:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Ale veď aj popri tom IC idú ďalšie vlaky ... ber to z opačnej stránky ... miestenka stojí 80 a v slabé dni (je ich menej !!!) je zľava na 30 ...
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 4-2004
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 12:11:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf, ber to tak, že kebyže BA - KE ide každé 2h R (6 h), každé 2h IC (5 h, zastaví TT, TN, ZA, LM, PP, KY, KE) a do toho, ešte každé 2-4h nejaké SC (4 h, zastaví ZA, PP a KE), tak sa ten slovenský a český model dá porovnávať, inak sú tradičné jablká a hrušky a dá sa tvrdiť, že nedostatočná ponuka spojov zo strany ZSSK je riešená 80Sk miestenkou.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 141
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 12:14:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Rovnako tak +- v polohe IC BA-KE ide nepovinne miestenkový R... Rôzne ceny miesteniek resp. cestovných lístkov v závislosti od dopytu sa uplatňujú aj u DB, OeBB a ďalších dopravcov v Európe. Táto politika pritom vychádza z tvrdého trhového princípu dopytu a ponuky - ľudovbo povedané, ak je veľký záujem, tak prečo z toho nevytrieskať viac? Ak záujem nie je, dám lístok aj lacnejšie, aby vlak nešiel prázdny. Samozrejme, tento princíp sa nemusí všetkým páčiť, ale zasa nemožno ignorovať fakt, že tu skrátka je a využíva sa aj u železničných prepravcov čoraz viac. Teraz k tomu smerujú aj ČD. ZSSK nie sú zďaleka jediný žel. dopravca v EÚ, ktorý využíva povinné miestenkovanie na VYBRANÝCH spojoch a nie sú ani jediný dopravca, ktorý uplatňuje rôzne ceny rezervácii resp. cest. lístkov-naopak, mnohí dopravcovia toto využívajú ešte v omnoho väčšej miere, než ZSSK. Tak naozaj neviem, prečo Vám ležia v žalúdku 3 povinne miestenkové IC-čka ZSSK a nevadia Vám povedzme povinne miestenkové SC Pendolina (ktoré sú v ČR obdobou IC-čiek ZSSK)?
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 465
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 12:31:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rasto: Kolko ludi zije v spadovej oblasti BA-KE a kolko AB-OV? Ta ponuka je nedostatocna maximalne v nedelu a niekedy v piatok a to si trufam povedat ze vtedy je nedostatocna aj ponuka CD ...
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2836
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 12:37:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale veď aj popri tom IC idú ďalšie vlaky

Jistě - ovšem nikoliv EC/IC, ale R, co staví v každé větší i.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2838
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 12:51:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rôzne ceny miesteniek resp. cestovných lístkov v závislosti od dopytu sa uplatňujú aj u DB, OeBB a ďalších dopravcov v Európe.

Já tedy nic takového u OBB nevidím. Co se týče SRN tak ano (ceny jízdného v ICE), jenomže tam se zase dá v pohodě cestovat hustou sítí RE-vlaků.
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 93
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 13:01:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chce mi niekto tvrdiť, že ČD majú zrušením zľavy iný zámer ako ZSSK so zavedením drahších miestenok? Tu nejde o to, koľko alternatívnych spojení existuje. Tu ide o to, že niekto tento princíp označil za balkansky...
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2839
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 13:40:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tu ide o to, že niekto tento princíp označil za balkansky...

Na tom to principu není samo o sobě balkánského vůbec nic.

Balkánským se ovšem stává, pokud ho někdo chce ve větší míře aplikovat na stávající relativně chudou nabídku vlaků a služeb Zločineckej spoločnosti.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 142
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 14:07:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Vy alebo objektívne nechápete alebo skrátka z nejakého dôvodu nechcete chápať...
O povinnom miestenkovaní na ZSSK sa od začiatku bavíme o troch IC vlakoch BA-KE, popri ktorých jazdia na rovnakej trati v 1- resp 2- hod. takte rýchliky.
A nerozprávajte mi tu o tom, že na ČD jazdí viac IC/EC, lebo pseudo-IC/EC ČD, ktoré jazdia z Prahy východným smerom, kvalitatívne nezodpovedajú ani úrovni rýchlikov BA-KE na ZSSK (a počtom zastavení je to skoro obdoba týchto rýchlikov ZSSK).
Takže v skutočnosti je pomer vlakov vyššej kvality s pov. miestenkovaním k ostatným diaľkovým vlakom na trase BA-Košice (IC:R) a Praha-Ostrava (SC:IC/EC) porovnateľný, aj keď Praha-Ostrava je v absolútnom vyjadrení tých vlakov viac, čo je dané objaktívne väčším dopytom vzhľadom na to, že ide o väčšie aglomerácie.
Suma sumárum, ČD nie je v tomto smere o nič menej "zločinecká" ako ZSSK.
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 94
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 14:21:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A kto tu pre pána rozpráva o rozširovaní na ďalšie vlaky? To sme si už snáď vyjasnili pred niekolkými týždňami. A keď, tak aby sa nestalo, že ČD rozšíria svoju ponuku antizliav na ďalšie spoje...
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2841
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 15:51:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A kto tu pre pána rozpráva o rozširovaní na ďalšie vlaky?

Tak si to vyhledejte....

počtom zastavení je to skoro obdoba týchto rýchlikov ZSSK

Což platí i pro SBB, OBB...

lebo pseudo-IC/EC ČD, ktoré jazdia z Prahy východným smerom, kvalitatívne nezodpovedajú ani úrovni rýchlikov BA-KE

..a co teprv tyhle vlaky SBB, kde se v některých vozech sedí na kožence a bez klimatizace.
http://www.vlaky.net/upload/galeria/003091/061384.jpg

http://www.vlaky.net/upload/galeria/003091/061392.jpg

Závěr - železniční doprava v podání SBB je horší.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 143
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 16:10:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Bravo, skutočne brilantný "argument". Pošlite to ČD, môžu to použiť v ich marketingovej kampani.
Nie, aby som zlepšil vlastné služby, ale radšej niekde vyhrabem extrémny prípad, ktorý je horší, aby som ja vyznel ešte vcelku dobre...
A zrovna Vy tu niečo hovorte o Balkáne...
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 467
Registrován: 5-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 16:18:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Neodporujete náhodou sám sebe?
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2842
Registrován: 4-2003
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 16:19:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bravo, skutočne brilantný "argument".

Á, pán zřejmě netuší, co je to ironie a že se sám přitom takovéto argumentace dopouští....
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 92
Registrován: 1-2004

Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 16:47:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A znovu a furt dokola...
Nechcete si pánové své národnostní spory řešit někde jinde?
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 95
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 17:43:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak som si to vyhľadal:


Končím túto debatu, ktorú som začal iba preto, že som si chcel zavŕtať do kritiky dvojtej ceny miesteniek ZSSK, pričom ako porovnanie tu boli uvedené AJ ČD a nepretieklo veľa vody Vltavou a ČD spravili to isté len v bledoružovom...
S národnosťou to nesúvisí, rovnako by som zavŕtal do akejkoľvek železničnej správy.
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 28
Registrován: 4-2004
Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 21:24:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf, prečo odmietaš pripustiť, že ponuka IC vlakov na trase BA - ZA - KE je zo strany ZSSK nedostatočná? Na obdobnej relácii by mal okrem 2h taktu rýchlikov (medziregionálna obsluha) jazdiť aspoň 2h takt IC vlakov (mezoregionálna obsluha). Ja uznávam, že keď je vysoký dopyt, tak je pre dopravcu výhodnú účtovať si viac, ale keď je ponuka spojov nedostatočná (ako v tomto prípade), tak to vychádza ako prosté zneužívanie monopolného postavenia, ktoré sa im veľmi rýchlo po dokončení diaľnice vypomstí...

Prečo má dopravca nútiť cestujúcich idúcich napr. z Bratislavy do Žiliny viezť sa o hodinu dlhšie, keď by mohli ísť rýchlejšie (zvýšená konkurencieschopnosť voči IAD). Je paradoxné až nezmyselné, že za spoj, na ktorý má dopravca nižšie náklady (menej zastavení, vyššia rýchlosť => nižšie variabilné náklady) si pýta o 80 Sk (pričom kvalita služieb nie jazdnej doby, tomu nezodpovedá) viac ako za drahší spoj, ktorý by mal byť určený na medziregionálnu dopravu.

České Pendolina a IC ZSSK sú dve úplne neporovnateľné kategórie, prvé si realizujú ČD na vlastnú finančnú zodpovednosť a druhé sú dotované zo štátneho rozpočtu. Jediný argument, ktorý som ochotný uznať je, že miestenkovaním sa zabráni zníženiu úrovne cestovania (ale aj to len taký pseudoargument, pretože vždy sa dajú zvýšiť kapacita súpravy na rozdiel od českých Pendolin).

Ostravská aglomerácia má cca 1 mil obyvateľov, mestá Pardubice, Olomouc cca 100 tis. každé. Košice s Prešovom majú cca 350 tis + spádové územie ďalej na východ ďalších cca 500 tis. obyv. = porovnateľné, pričom vzdialenosti z východu do BA sú výrazne väčšie ako na trase OA - AH, čo zvyšuje potrebu hustého grafikonu rýchlych vlakov. (pozn. priemerná rýchlosť Pendolina je cca 110 km/h a priemerná rýchlosť IC ZSSK a EC ČD na inkriminovaných úsekoch je približne rovnaká - 90 km/h). Keď chcete porovnávať vlaky na trase BA - KE a OA - AH, tak tu máme dvojice 2h R - 2h R = to isté, 2h EC - 4-8h IC = u ZSSK horšie, 2h SC - nič, z čoho plynie, že situácia sa dá porovnávať, ak by na trase AH - OA jazdili okrem R povinne miestenkové EC vlaky v 4h takte. Keby to bolo takto, tak prirovnávajte inak sú to jablká a hrušky.

Euronight, tu nejde o to, že niekomu leží v žalúdku 7 povinne miestenkových vlakov, ale, že sú to jediné normálne spoje z východu na západ a žiadna obdobná alternatíva sa neponúka.

To, že nedávam na systém miesteniek u ZSSK neznamená, že súhlasím so systémom u ČD.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 471
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 01:44:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rasto: Dopravcu zasa ciastocne nuti ministerstvo ... v regionalnej doprave su veeeeeeelke rezervy, ale vzdy je vidno, ze ked sa ma nieco dobre zaviest (napr. v novom GVD 1703), musi sa nieco zasa zrusit a to je ten problem ... prihodi sa IC, nebude rychlik. A teraz opat, co je horsie?
Tomaseq
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1186
Registrován: 7-2003

Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 08:06:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolil bych si svůj pohled na věc :
žena docela často jezdí na poradu z Brna do Pardubic. Po pár cestách autem přestoupila na vlak a má následující možnosti :
EX v 5:43
R v 6:46
SC v 7:07
EC v 7:50
EX v 8:43
R v 8:46
jezdí podle toho, co chce ještě všechno okolo vyřídit, naposled tuším R v 6:46. SC vynechejme, protože příplatek a vysvětli to šéfovi , tudíž má na výběr 5 vlaků.

Pokud by jela z Bratislavy do Žiliny, má na výběr :
IC 5:49
R 5:54
R 7:47

IC vzhledem k příplatku a místence vynechejme, máme tedy výběr ze 2 spojů. 2=5?

Jedeme z5 :
Pardubice-Brno
EC 14:36
R 15:06
EX 15:36
EC 16:36
R 17:06
EX 17:36

Může si tedy vybrat ze 6 spojů bez jakékoli nutnosti rezervací, příplatků atd.

Teď mámě Žilina - Blava :
R 14:40
IC 15:30
R 15:40
R 17:40

4 spoje, jedno IC, počítejme 3. 3=6?

Pokud bude někdo namítat, že drtivá většina spojů v CZ je ve špinavé atrapě kůže, můžou být v klidu, ne každý vyžaduje posezení v zavšiveném koberci. Noťas se dá použít, i když nejsou zásuvky.

Co je podle Vás lepší : sedět v homelesáckých doupětích na nádražích a čekat ve smradu na pseudoluxusní vozy, nebo nasednout, po krátkém čekání, do "low-quality" vlaku a zamířit do cíle své cesty, hmm? Který systém je tedy podle Vás lepší?
Minulla on jano!
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 09:58:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ: Ja som to pochopil, len ma štve, že keď nemáte argumenty, tak to obrátite na iróniu. A potom tu zasa o mesiac začnete písať tie isté sprostosti a tie isté kydy na ZSSK.
Sorry, ale to je niečo podobné, ako keď tu pred cca rokom dvaja "vlastenci" tvrdili, že klíma a vák. WC v MOV-kách je zbytočné (len preto, že to MOV-ky ČD v tej dobe nemali) a potom, keď ich ČD začali dosadzovať, tak tí istí "vlastenci" sa tu nad tým začali rozplývať, aká je to super vec.
A čo ma vie úplne dostať je, keď tu potom niekto, kto si sám nevie pozametať pred vlastným prahom a nemá argumenty, tu začne rozprávať o slovenskom nacionalizme - akoby sa vnútorne nemohol vyrovnať s tým, že ZSSK môže byť v niečom aj lepšie, než ČD (viď napr. počet klimatizovaných vozňov).

Rasto: No s tými spádovými územiami (Košice + vých. Slovensko) si to prehnal, to potom môžeš rátať aj do Ostravy okruh 120 km. Rovnako treba brať do úvahy aj mobilitu obyvateľstva, ktorá sa znižuje so vzdialenosťou, a ďalších x faktorov, takže tie čísla v SR a ČR sú neporovnateľné. Dať frekvenciu na BA-KE takú, ako je medzi PHA-OVA by bol v našich podmienkach luxus, v absolútnych číslach sa to nedá porovnávať. Ale išlo mi skôr o iné, a síce o to, že SC sú podobne, ako IC ZSSK vlajkové lode dopravcov, teda predstavujú na určitej trati vlaky vyššej kvality a ako také sú povinne miestenkové, čo tu niekto nevedel stráviť. A čo sa týka kvality vlakov BA-KE, už som spomínal, že aj rýchliky tu majú klimat. vozne, takže vytvárať tu nejakú predstavu o tom, že z Blavy do Košíc ideš alebo IC alebo v dobytčáku je scestné. Okrem toho, nie všetci idú až do Košíc, a povedzme do Trnavy alebo Trenčína máš v zásade jedno, čím ideš (R a IC sú klimatizované a časový rozdiel je minimálny).
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2844
Registrován: 4-2003
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 11:17:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ja som to pochopil, len ma štve, že keď nemáte argumenty, tak to obrátite na iróniu..ako keď tu pred cca rokom dvaja "vlastenci" tvrdili, že klíma a vák. WC v MOV-kách je zbytočné (len preto, že to MOV-ky ČD v tej dobe nemali) a potom, keď ich ČD začali dosadzovať, tak tí istí "vlastenci..keď tu potom niekto, kto si sám nevie pozametať pred vlastným prahom a nemá argumenty, tu začne rozprávať o slovenskom nacionalizme

Nezlobte se, mě fakt nabaví se hádat o pitomostech. O "slovenskom nacionalizme" tady nikdo nepsal a mě akorát upřímně docela drtí, jakým způsobem se celkově na SK drážní osobní doprava vyvíjí a nápady, jak jí ještě více zkurvit. Samozřejmě s tím nemusíte souhlasit a můžete se dál opájet 2h (1h) taktem na jediné trati provozovaných převážně v rekovozech a vlajkových lodích.
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 29
Registrován: 4-2004
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 11:49:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Euronight, súhlasím, že s rastúcou vzdialenosťou dopyt po preprave klesá, no ale pri vzdialenostiach okolo 400 - 600 km je potreba cestovať čo najrýchlejšie a ponuka spojov idúcich 3,5x denne je žalostná.
A pri porovnaní zázemia Ostravy a Košíc je potrebné sa pozrieť na to, kto tým vlakom môže cestovať a zatiaľčo u SC ČD sú to prevažne len obyvatelia ostravskej aglomerácie (resp. celého Moravskoslezského kraja), tak u IC ZSSK je celé východné Slovensko. Poloha Ostravy je v severovýchodnom rohu Česka, poloha Košíc je uprostred východného Slovenska, takže tu či chcem alebo nie musím aj tých zvyšných 500 tis. obyvateľov prirátať aj keď ich mobilita bude samozrejme s nárastom vzdialenosti klesať. (Síce tvrdím, že OA - AH a BA - KE je porovnateľné, no stále vravím, že tu stačí 2h takt IC (žiadne ďalšie SC).
A nedokážem pochopiť, čo robí z IC KE - BA vlajkovú loď ZSSK, to, že sa zneužíva monopol a je to povinne miestenkové alebo čo, keď také isté súpravy a vlakový personál jazdia po celom Slovensku?

Asdf, tomuto ja veľmi dobre rozumiem, ale zatiaľ som nepočul žiadnu požiadavku zo strany ZSSK na MDPaT, že chceme aby jazdilo medzi BA a KE viac IC vlakov, pretože je tu nedostatočná ponuka (a kebyže chcú viac vlakov, tak si za to budú chcieť aj priplatiť a ministerstvo im nepriplatí). Oni (ZSSK) budú s radosťou vyhlasovať, že ponuka je dostatočná, budú si ryžovať na miestenkách, a keď sa dokončí diaľnica tak sa ukáže skutočný prínos takejto marketingovej politiky...
A samozrejme postoj slovenského ministerstva je úplne scestný, nakoľko podľa nich majú vlaky slúžiť len na dopravu ľudí do práce a nič viac.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 12:17:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ:
O "slovenskom nacionalizme" tady nikdo nepsal

Tak trošku popátrajte v diskusiách a pozrite sa na niektoré príspevky.

drážní osobní doprava vyvíjí a nápady, jak jí ještě více zkurvit. Samozřejmě s tím nemusíte souhlasit a můžete se dál opájet 2h (1h) taktem na jediné trati provozovaných převážně v rekovozech a vlajkových lodích.

No vidíte a mňa zasa štve, ako ČD kurvia IC/EC vlaky a odrbávajú tak cestujúcich. A ešte viac ma štve, keď to niekto nielenže nevidí, ale ešte to ospravedlňuje.
Pýtam sa, ako si mám vysvetliť, keď niekto kritizuje nefunkčnú klímu na vozni spôsobom, že ho označí za šrot a ZSSK za to znesie pod čiernu zem, ale súčasne tomu istému človeku nevadí, že na EC bežne jazdí v Bmee? Alebo podrobuje zdrvujúcej kritike údržbu ZSSK za to, že vypadáva klíma a keď nastane rovnaká porucha na vozni ČD, tak je zrazu veľmi chápavý a zhovievavý alebo o tom taktne pomlčí? Nehovorím, že práve toto sa týka Vás, ale tá kritika povinného miestenkovania v IC ZSSK mi to trošku pripomína.
Rozličné ceny cestovných lístkov, ako som napísal, uplatňujú aj DB, OeBB a to v omnoho väčšom rozsahu, ako ZSSK - okrem niektorých ICE spojov sa rovnaká politika uplatňuje aj na viaceré nočné vlaky (CNL, EN)-tam môžete kúpiť dokonca na rovnaký vlak lístok za rôzne ceny - 2. tr. napr. od 29 do 119 euro, OeBB má aj špeciálne ceny na niektoré denné vlaky do vybraných zahraničných destinácii, kde je táto ponuka limitovaná počtom miest, resp. dátumom zakúpenia cest. lístka... Takže ZSSK je v tomto ešte "začiatočník".
A čo sa týka trate BA-ZA-KE, vzhľadom na to, že táto trasa tvorí gro diaľkovej osobnej dopravy v SR, tak sa tým kľudne budem opájať, ak tam nebudú jazdiť koženky, ale len klimatizované súpravy. A budem rád, keď aj v ČR bude gro diaľkovej osobnej dopravy jazdiť na klimatizovaných vozňoch, ktoré dosiahnu aspoň úroveň rýchlikov ZSSK na trati BA-KE. Alebo sa môžete kľudne opájať tým, koľko IC/EC ČD denne vypravujú a ustavične ospravedlňovať ich žalostnú kvalitu nejakými pseudoargumentmi.
Papa_chubby
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 13:10:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vy chcete zvysit takty BA-KE? A co za masiny to budu preboha tahat?Vsak BA depo je jedno velke odstavne kolajisko plne masin Ale zas je pravda ze ten kto tvori grafikon a takty vlakovej dopravy na slovensku sa vo vlaku pravdepodobne nikdy ani neviezol....
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 30
Registrován: 4-2004
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 14:44:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Papa_chubby, upraviť obehy, zvážiť grafikony regionálnej dopravy a ušetríš tak X mašín (aj 363)...

Euronight, jediný kto do diskusie o povinnom miestenkovaní vnára nacionalistickú otázku si ty, a tým že kritizuješ českých diskutujúcich argumentami mimo tému (ja nevylučujem ich neadekvátne reakcie v niektorých problémoch, ale tu to tak nie je). Tvoje útoky na kvalitu vozidlového parku IC u ČD opäť potvrdzujú dosť obmedzený pohľad na problematiku, kedy sa rozprávame výlučne o grafikone a marketingu a nie o nedostatku klimatizovaných vozňov u ČD.

No vidíte a mňa zasa štve, ako ČD kurvia IC/EC vlaky a odrbávajú tak cestujúcich. A ešte viac ma štve, keď to niekto nielenže nevidí, ale ešte to ospravedlňuje. tak toto prosím vysvetliť, lebo nič iné ako vozne radu Bmee na EC mi nenapadá. A preboha uvedomte si, že u ČD je jedno či idete v EC alebo v Ex, alebo v Os, vo všetkom je rovnaká cena (takže to, že na EC ide Bmee je len kozmetickým problémom, a ide tu o preferenciu trasy takéhoto vlaku pred ostatnými vlakmi) na rozdiel od ZSSK, ktorá sa rovnaké služby kasíruje viac podľa kategórie vlaku (dokonca Ex Hron - normálna cena, vozne Bpeer a EC Hašek - 40Sk príplatok, vozne Bmee - to ZSSK je v tomto ohľade ten kto "odrbáva" cestujúcich a nie ČD ako to tvrdíš)...
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 97
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 16:01:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD majú pri EC vysvetlivku vlak vyššej kvality.
V niektorých prípadoch je to rovnaké, akoby turistická ubytovňa mala vycapené pri názve 4 hviezdičky. Nech je tých turistických ubytovní čo najviac, podporujem to, aj tak ich je ešte málo, ale nech sa tak aj označujú.
A nejde o národnostný problém, rovnako by som vŕtal do iných železníc, ale u SBB som sa s obdobou "B" na EC/IC naozaj nestretol.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 146
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 17:05:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rasto: Nič v zlom, ale prečítaj si najskôr pozorne príspevky (aj v iných diskusných témach), keď už chceš niekoho súdiť, ok?
Pozri sa, mne je v princípe jedno, či ČD kurvia svoje IC/EC, pre mňa za mňa nech je u nich aj každý druhý vlak InterCity a nech na tom jazdia bárs aj RegioNovy. Ale nech tu potom tí istí ľudia, ktorí TOTO tolerujú alebo dokonca obhajujú, potom nepindajú, že nejaký Beer/Bpeer/Bmeer ZSSK má "zlé jazdné vlastnosti" alebo na ňom nedostatočne funguje klíma alebo že museli ísť do vedľajšieho vozňa na WC, lebo bola plná nádrž.
Aj celá debata o povinnom miestenkovaní vznikla tak, že tu niekto znášal ZSSK pod čiernu zem za to, že využíva povinné miestenkovanie a rôzne ceny miesteniek v silných a slabých dňoch a vraj tým vyháňa ľudí z vlakov a neviem čo ešte. A teraz zrazu, ajhľa, to začali využívať aj ČD.
Debata o MOV-kách začala kedysi tak, že ZSSK boli kritizované za neúdržbu a ustavičnú poruchovosť MOV-iek (netvrdím, že na tom nie je čosi pravdy), u ktorých bol problém najmä s nefunkčnou klímou a vák. WC. Vraj, aké strašné šroty to sú, keď sa furt kazia. Písal som tu, že čím lepšia výbava, tým väčšie nároky na údržbu a väčšia pravdepodobnosť poruchy - bol som označený za nacionalistu. A, ajhľa, keď teraz ČD konečne po 12 rokoch začali dosadzovať klímu do ich MOV-iek a 20% z nich stojí na nefunkčnú klímu, tí istí ľudia, čo tu vtedy nadávali na ZSSK, sú odrazu veľmi chápaví a tolerantní.
Ja tu netvrdím a ani som netvrdil, že ZSSK nemá chybu, ale jednoducho odmietam, ak sa tu niekto snaží vytvárať dojem, že ZSSK sú tí najväčší diletanti a ČD sú vzorom pokroku. Naopak, dnes už aj ZSSK je v niektorých veciach progresívnejšia, než ČD, ale napr. aj H-START či PKP (aj keď to znie možno pre niektorých neuveriteľne).
Mnoho problémov má pritom ZSSK aj ČD spoločných, ale tak ich aj treba prezentovať. A nie jednostranne poukazovať na problém ako na problém toho druhého a znášať ho preto pod čiernu zem, aj keď pritom viem, že mám rovnaký alebo podobný problém. Treba si skrátka najskôr pozametať pred vlastným prahom.

Nie je v tom nič osobné ani nacionalistické a je mi ľúto, ak to tak vyznelo. Pozdravujem všetkých diskutujúcich a prajem im všetko dobré, aj keď s niektorými ich názormi nesúhlasím.
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 31
Registrován: 4-2004
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 18:34:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Euronight, ja odmietam vnášanie akejkoľvek nacionalistej vojny do diskusie, čítam toto fórum a tu bol národnostný problém iniciovaný slovenskou stranou s poukázaním na nesúvislú problematiku (vozidlový park ČD/ZSSK), čím nevylučujem prípadné neadekvátne reakcie z českej strany...
A nehnevaj sa, ale tvoja reakcia vyznieva ako trucovanie malého dieťaťa, odmietaš pripustiť argumenty a odbočuješ do nesúvislých prvkov poukazujúc na svoju pravdu.

Ja stále rozprávam o trasách vlakov a rozdieloch poskytovaných služieb na zmieňovaných reláciách v ČR a SR, a preto ma absolútne nezaujíma, či na EC jazdia v ČR vozne Bmee, ktoré mimochodom na Slovensku jazdia na EC tiež (s príplatkom oproti rôznym vlakom s klimatizovanými vozňami bez príplatku, pričom v ČR je cena rovnaká vo všetkom), čiže o znížení úrovne štandardu EC u ČD a ZSSK je to úplne rovnako, a navyše postoj ZSSK je viac neseriózny (za horší štanrd vyššia cena).

Ešte k Pendolinam, keď chcete prirovnávať k IC ZSSK, tak si uvedomte, že Pendolina majú limitovanú kapacitu (na rozdiel od vlakov radených z klasických vozňov), ich priemerná cestovná rýchlosť je o 20 % vyššia ako u slávnych IC ZSSK (a u 50 % vyššia ako u obdobnej slovenskej vrstvy diaľkovej dopravy - R), sú prevádzkované na vlastné podnikateľské riziko ČD (IC ZSSK sú štátom dotované), v oboch sa upltňujú povinné rezervácie, Pendolina navyše poskytujú výrazne vyšší štandard oproti ostatným vlakom na danej trati, zatiaľčo IC ZSSK poskytuje rovnaký štandard ako ostatné vlaky na danej trati a jedinou ich výhodou je "závratná" priemerná cestovná rýchlosť 90 km/h (o 20 % vyššia ako u vrstvy R).
Takéto vlaky (IC ZSSK) by mohli byť vlajkovou loďou dopravcu v rozvojovej krajine, nie v západnej Európe. (dúfam, že sa chceme radiť k západnej Európe a nie k rozvýjajúcim sa krajinám)

Pri celkovom porovaní ČD a ZSSK sú na tom ČD vo všetkých aspektoch lepšie okrem podielu modernizovaných vozidiel (u ČD najnovšie badať zhoršujúci sa trend v oblasti zákazníckej politiky), to je fakt a tvrdím to aj keď som Slovák a nepozerám sa na problém cez "polámané okuliare" ako podaktorí diskutujúci. Ak ste to stále nepochopili, tak sa na problém pozrite ako zahraniční, osobne nezainteresovaní, diskutujúci.

Mimochodom rozdielna cena lístkov v jednolivých dňoch týždňa alebo obdobiach roka, rôzne akciové ponuky a pod. nemajú nič spoločné s povinnými miestenkami.

tratovak, ale to isté uvádzajú aj ZSSK pri svojich IC a poskytovaná kvalita je taká istá ako u normálnych vlakov a navyše si k tomu kasírujú za miestenky.

Vážená slovenská osádka, to vám akože tak výrazne urobí dobre, keď budú české EC s vozňami radu Bmee prekategorizované na Ex? Žiaden iný argument k veci som tu nečítal, len tieto nesúvislé žvásty...

(Příspěvek byl editován uživatelem Rasto.)
Ufo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 199
Registrován: 11-2004
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 18:47:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Euronight: Tak iba na porovnanie diaľková a regionálna doprava na ČD a ZSSK...

diaľková doprava:
cenová politika - ČD má lepšiu
grafikon - ČD vedia robiť ITG, na ZSSK neznámy pojem a úplne tápanie
vozňový park - ZSSK má kvantitatívne lepší, ale mizerná údržba a kupuje sa niečo, čo už pri kúpe nespĺňa štandardy medzinárodnej dopravy

regionálna doprava:
cenová politika - ČD má omnoho lepšiu, IDS na Slovensku neznámy pojem
grafikon - znova na ČD vedia, čo to je ITG, na ZSSK nelogický grafikon
vozidlový park - ČD výrazne pred ZSSK (na ZSSK len krabice alebo klasiky, nič medzi tým...)
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 98
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 11. listopadu 2008 - 20:10:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rasto, ked si obyč cestujúci a chceš ísť napr z Pce do Oc a idú ti dva vlaky hneď po sebe (napr. Košičan/Janáček), jeden v kategorii Ex a druhý IC a máš to za rovnakú cenu, ktorý si vyberieš? Predpokladáš, že IC je lepšie ako Ex. A ono pravý opak. Proste to nemá logiku. Ale vcelku súhlasím s tým, čo si napísal a úplne s tým, čo napísal Ufo. Škoda, že tu neni ten mávajúci smajlík jak na vlakoch.net :-)
Papa_chubby
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 25
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 07:38:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono je to trochu divne preco chce CD tolko vlakov EC, ale mate to stejne jedno. Drviva vecsina cestujucich to stejne stale berie ako nejaky druh RYCHLIKA.A k tym miestenkam v IC...za tu cenu by fakt mohli hodit aspon nejaku sluzbu naviac,ale hold ZSSK z vecsej casti sere na cestujucich.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 147
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 10:07:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rasto: Vieš, všetko so všetkým súvisí, takže hovoriť o kvalite vozového parku, počte IC/EC a povinnom miestenkovaní nie je zasa až tak od veci. Treba to vidieť v súvislostiach.
Opakujem, ja netvrdím, že ZSSK je super, ale rovnako tak ani ČD. Aké Bmee-čka jazdia pravidelne na EC na Slovensku??? Leda tak na Haškovi, čo je opäť len diletantstvo ČD a export jeho bordelu do SR a MR. A akú preboha lepšiu údržbu má ČD? To, že doteraz nestálo toľko MOV-iek ČD ako ZSSK je len vďaka tomu, že nemali klímu a vák. WC, a teda neboli také náročné na údržbu (viď súčasný stav, keď stojí v priemere 20% klimat. MOV-iek!). Ani slávne nové -mz-ty nie sú superspoľahlivé - v lete som sa v Haškovi na ceste z Budapešti skoro uvaril, a to mali údajne funkčnú klímu... S mašinami sú tiež problémy na oboch stranách. 350-ky ZSSK sa vracajú každú chvíľu zdochnuté z ČR, ale u nás zasa dochnú 242-ky ČD (o tom sa tu samozrejme tak veľa nepíše). A to u nás tie 242 nejazdia 160-kou. Takže opäť to vidíš len čierno-bielo. A tá tvoja námeitka, že na ZSSK nie je rozdiel medzi IC a R? Ale je zásadný rozdiel v tom, či tie IC a R majú štandard IC (ako je to u ZSSK) alebo majú štandard humusného rýchliku (ako na ČD). V prvom prípade nevidím dôvod, prečo by ma to malo trápiť - ak si kúpim lístok do turistickej triedy a nečakane ma posadia do business class, tak nadávať určite nebudem. Problém ale nastáva, ak je to naopak.
K tomu vozovému parku na dokreslenie predstavy ešte toľko, že ZSSK má v diaľkovej flotile VIAC osobných vozňov s klímou, VIAC osobných vozňov so zásuvkami 230 V a VIAC osobných vozňov s vák. WC. A to sa tu bavíme o absolútnych číslach!!! Takže ak uvážime počet prevádzkovaných spojov a celkovú veľkosť diaľkovej flotily ČD a ZSSK, ČD má v tomto smere skutočne čo doháňať.
V regionálnej doprave sú na tom ČD dnes lepšie, len aby nezaspali na vavrínoch.

(Příspěvek byl editován uživatelem EuroNight.)
Ufo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 200
Registrován: 11-2004
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 10:29:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Euronight: Za to Bmee na EC pýta 40 Sk naše ZSSK a nie ČD.
Pre porovnanie údržby je podstatné to, čo sa považuje za opravené na ZSSK a čo na ČD. Ešte som nevidel, že by na ČD bola vo WC namiesto vodovodnej batérie gumová hadica atď.
350 vs. 242 - 350 kapú každý deň, 242 málokedy, na 242 nie je toľko ľudovej tvorivosti, ako prevádza Cargo na 350.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1969
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 10:50:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Ufo 199:
Nebudu porovnávat ani diskutovat, jen upozorním, že zavádění ITG v ČR není příliš dílem ČD, ale především ministerstva dopravy a pak většiny krajů (slovo většina uvádím z důvodu, že některé kraje se ITG brání).
Poznejte kraj plný rybníků, lesů ale i křížků a božích muk, navštivte Zemi zamyšlenou.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2848
Registrován: 4-2003
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 11:19:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD majú pri EC vysvetlivku vlak vyššej kvality.
V niektorých prípadoch je to rovnaké, akoby turistická ubytovňa mala vycapené pri názve 4 hviezdičky. ... Ale u SBB som sa s obdobou "B" na EC/IC naozaj nestretol.



Odkaz na fotky vozu řady Bp SBB na IC jsem sem dával a určitě není problém dodat další. Stejně tak třeba odjinud jinde z nebalkánské části Evropy. Tam samozřejmě mají taky napsáno, že IC/EC je qualitátszug, ale jinak to nevylučuje sezení na kožence v onom neklimatizovaném Bp SBB. Turistická ubytovna **** mít mimochodem může.

Ony totiž vlaky EC vznikly před 20 lety a nebalkánští dopravci (a případně ti co je dotují) si už dávno nehrajou na nějaký pocit rádoby dromologického luxusu. Protože lidi potřebujou mít spojení hlavně dostatečně často a rychle a na hadrová sedadadla a klimatizaci se předělává vozový park nezávisle na druhu vlaku.

Extrémní příklad opaku je jakási relace ze Sofie kamsi, kde jedou 3 dálkové vlaky denně (v civilizovanější části Evropy by jich v podobné relaci jelo deset...), z toho jeden hypersupernad IC. Podobně vypadaly i JŘ v ex Yugoslávii.
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 32
Registrován: 4-2004
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 12:40:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Euronight, posúvame sa z vecnej roviny do roviny osočovania a nerozumnyćh dogmatických prístupov.
Na Haškovi jazdia bežne Bmee, a čo bráni skvelej ZSSK, aby tento vlak prekategorizovala na Ex a prestala si pýtať 40Sk príplatok za neadekvátne služby???

Uzavriem to tým, že nevidím dôvod prečo by mali byť IC ZSSK povinne miestenkové a spolu s EC sa mal v nich uplatňovať 40Sk príplatok.

Osobne mám dojem, že údržba vozidiel (HDV) u ČD je výrazne lepšia ako u ZSSK, a ak naoko dochádza k vyššej poruchovosti na tratiach SŽDC, tak je to zrejme kvôli výrazne vyšším denným prebehom vozidiel.

tratovak, ale ten Janáček ide rýchlejšie ...
A domnievam sa, že on je IC a Košičan Ex kvôli kvázi suplovaniu za pendolino a preto tá vyššia kategória.

Mibl, to napr. ministerstvo nariadi ČD, že rýchlik bude odchádzať z Pardubíc v celú nepárnu a do Liberca bude prichádzať v celú párnu? Akú úlohu potom ešte zohráva objednávka trás zo strany ČD?
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 148
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 13:26:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ufo: Neviem, prečo je Hašek u nás EC, ale istého času bol Ex. V prípade Hradčian alebo Odry sú to u nás Ex-y, tak ťažko povedať. Ale bol by som za to, nech je aj Hašek Ex, ak nedosahuje štandard EC.
Rasto: Ja som tu už x-krát uviedol fakty, ktoré boli prejdené mlčaním, takže o dogmatizme by som pomlčal. Ale mňa už to tiež nebaví, maj si svoju pravdu.
Uzavriem to tým, že ako ZSSK tak aj ČD majú čo zlepšovať a povinné miestenkovanie v niektorých vlakoch je dobrá vec, pretože zvyšuje komfort cestovania a drží tak na železnici určitú časť klientely, ktorá by inak zrejme prešla na iný druh dopravy.

Srdečne pozdravujem.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2849
Registrován: 4-2003
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 13:43:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jeden v kategorii Ex a druhý IC a máš to za rovnakú cenu, ktorý si vyberieš?

Logicky ten, který pojede dřív.... . A nebo ten, který bude člověku líp časově vyhovovat co se týče doby odjezdu či příjezdu. Tím samozřejmě nevylučuju exitenci minority lidí, co mají třeba ohromnou spoustu času - klasicky důchodci- a jezdí tím vlakem v pět, protože ten má červenější vagónky, než ten co jede v půl páté.

....Ale bol by som za to, nech je aj Hašek Ex, ak nedosahuje štandard EC

A co se tím pro cestujícího fakticky změní ? Nic (vyjma toho, že EC má při mimořádnostech větší prioritu, než Ex). Mimochodem standard EC (pokud to ještě dneska vůbec někdo sleduje) třeba vůz Bmee ČD splňuje.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1970
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 13:46:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl, to napr. ministerstvo nariadi ČD, že rýchlik bude odchádzať z Pardubíc v celú nepárnu a do Liberca bude prichádzať v celú párnu? Akú úlohu potom ešte zohráva objednávka trás zo strany ČD?

Ano, přesně tak. MD po ČD požaduje, aby u SŽDC objednaly trasy podle jejich požadavků. Podobně tak činí i některé kraje. Tedy ČD sice objednávají trasy (to musí udělat dopravce), ale podle vůle objednatele.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
Poznejte kraj plný rybníků, lesů ale i křížků a božích muk, navštivte Zemi zamyšlenou.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2850
Registrován: 4-2003
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 14:18:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a povinné miestenkovanie v niektorých vlakoch je dobrá vec, pretože zvyšuje komfort cestovania

No že to nevědí u OBB, DB, SBB, NS, SNCB, NOB, DSB.
Ufo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 201
Registrován: 11-2004
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 14:30:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl: Veď to je v poriadku. Slovenské ministerstvo je schopné sledovať akurát počet vlkm, aby nebola žiadna odchýlka a grafikon nemeniť...
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 99
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 14:32:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ - keď si naplánujete noclah v hoteli prajem vám príjemnú noc v ubytovni. Určite budete spokojný a nadšený.
A skúste vstrebať skutočnosť, že ZSSK má úplne iné mantinely ako OBB, SBB, DB, ČD ... (pomiňme ovšem skutočnosť, že i keby také mali, aj tak ich nedokážu využiť)
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1377
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 14:50:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"povinné miestenkovanie v niektorých vlakoch je dobrá vec, pretože zvyšuje komfort cestovania a drží tak na železnici určitú časť klientely, ktorá by inak zrejme prešla na iný druh dopravy."

A odrazuje jinou část klientely co potřebuje cestovat operativně a ne plánovat tejden dopředu, resp. si nechat ujet vlak protože trávěj čas ve frontě na místenky. A když vidím ty prázdný IC/EC tak fakt nevím oč jde.

Naštěstí auta jedou tehdy kdy je to potřeba a není nutno předem žádnou místenku kupovat...
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2851
Registrován: 4-2003
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 15:03:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

keď si naplánujete noclah v hoteli prajem vám príjemnú noc v ubytovni

Děkuji, já neslovíčkařím, zda je něco hotel a nebo ubytovna. Mimochodem -ubytovna mého chlebodárce vysoce předčí řadu hotelů.

Berte prostě realitu současné doby tak, že každý mezinárodní vlak, co nestaví v každé i se jmenuje EC. Stejně tak jako prakticky každé auto je dneska označováno v propagačních matreriálech jako luxusní, do jiného než **** hotelu dneska lidi nejdou (ač kvalita i ceny se liší v téže zemi i o 300 %,ale oboje splňuje stejné standardy...), atd...

skutočnosť, že ZSSK má úplne iné mantinely ako OBB, SBB, DB, ČD ...

Podívejte se, Slovensko se v posledních létech ekonomicky dost vzmohlo a po této stránce třeba předstihlo sousední Maďarsko. Nevidím jediný pádný argument, proč by tenhle bezesporu pozitivní vývoj měl minout železnici.
Samozřejmě že to není zdaleka jen "vina" ZSSK.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1971
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 15:30:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ufo:
Slovenské ministerstvo je schopné sledovať akurát počet vlkm, aby nebola žiadna odchýlka a grafikon nemeniť...

Zde se v posledních 4 letech v dálkovce navyšuje pravidelně o cca 5-10%. Objednávka dálkovky je velmi komplexní dokument, kdy MD stanovuje nejen trasy včetně omezení, ale podílí se i na tabulkách čekacích dob, požaduje definovanou úroveň dodržování GVD, požadovanou úroveň dodržování řazení a požadovanou úroveň přípojových vazeb mezi linkami dálkové dopravy. MD má zároveň přístup k frekvenčním datům (plynoucím z tržeb) a má přístup k datům ze sčítání.

Byť část diskutujících tvrdí, že výsledkem je spousta prázdných vlaků, výsledky lze hodnotit jako velmi dobré, kdy v naprosté většině "dálkových" cest došlo k nárůstům cestujících o 100 a více procent.

Doplněk pro EN:
A nutno říci, že na dvouhodinové a kratší takty se zvyká velmi snadno a v okamžiku, kdy je člověk v cizině a vidí, že se maximálně čtyřhodinuje nebo není vůbec takt, tak si říká, že lépe každou hodinu šrotem než dvakrát denně luxusní soupravou.
Poznejte kraj plný rybníků, lesů ale i křížků a božích muk, navštivte Zemi zamyšlenou.
Tratovak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 100
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 15:32:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevidím jediný pádný argument, proč by tenhle ...

Proste preto, lebo všetko je to o ľuďoch.

Berte prostě realitu současné doby tak, že ...

áno, bohužiaľ, máte pravdu, človek sa jednoducho musí zmieriť s tým, že žije v spoločnosti, kde ho klamú a okrádajú na každom kroku... V kontexte našej diskusie ZSSK kradne a ČD klamú...
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 149
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 16:03:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A odrazuje jinou část klientely co potřebuje cestovat operativně a ne plánovat tejden dopředu, resp. si nechat ujet vlak protože trávěj čas ve frontě na místenky.

A práve pre túto časť sú určené nepovinne miestenkové vlaky na rovnakej trase.

Tím samozřejmě nevylučuju exitenci minority lidí, co mají třeba ohromnou spoustu času - klasicky důchodci- a jezdí tím vlakem v pět, protože ten má červenější vagónky, než ten co jede v půl páté.

Ja by som to neironizoval... Keď cestujem napr. do Tatier na dovolenku, tak väčšinou nemám problém si naplánovať cestu vopred. A takých ľudí je dosť. Zoberte si aj tých, čo cestujú lietadlom-tam tiež potrebujete vopred rezerváciu a môže sa Vám niekedy stať, že miesto nedostanete (podobne tak aj pri povinne miestenkovom vlaku). Je jasné, že to nemusí vyhovovať vždy a každému, ale neznamená to ani, že by lietadlá chodili kvôli tomu prázdne. Preto aj povinne miestenkové vlaky majú svoje opodstatnenie.
Mmch. po väčšinu roka nie je problém miestenku na IC kúpiť aj na poslednú chvíľu.
Jct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 103
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 16:56:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Euronighte, dovolte prosím jeden dotaz - Vy pracujete u Zločinecké Společnosti ?
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1378
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 17:07:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně Euronajt lehce připomíná Dromedárologa. Ten taky mlaskal nad povinným místenkováním ícéček na dálnym východě v Maďarsku .

Takže když dnes pojede přes čáru takovou sudou Fatrou 100 lidí (a to jsem hodně velký optimista), tak ji při kapacitě něco kolem 400 míst povinně zmístenkujem. Z těch sta pak bude 70-80, protože ten zbytek provede dlab na opruz se somrováním místenek po kasách a pojede IGK. To už může jet klidně autobusem protože tam v dálkovce taky většinou místenku třeba.
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 4-2004
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 18:13:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mibl, presne tak, nedá sa nič iné len s tebou súhlasiť, žiaľ slovenské ministerstvo a dopravca aj napriek svojim možnostiam odmietajú uznať realitu a dopravné trendy a radia slovenskú verejnú dopravu na úroveň monarchie, čím ju likvidujú. ("vlakY sú určené na to, aby nimi ľudia cestovali do práce a škôl, tie ktoré tak nerobia sú zbytočné a treba ich zrušiť, prázdne Os vlaky sa nesmú rušiť, lebo by klesla popularita vlády; na druhej strane predošlá vláda v snahe o úspory nezmyselne rušila aj na výkonovo podvýživených reláciách a pod.) Na Slovensku nie je záujem zo žiadnej strany o vytvorenie použiteľnej verejnej dopravy (neexistuje žiaden IDS, nefunguje železnica, autobusy a v žiadnom meste nie je ani použiteľná MHD).

A české ministerstvo sa pri požiadavkách časových polôh radí s niekým alebo si trasy nakleslia len podľa seba? Pýtam sa pretože často české ITG v diaľkovej doprave ignorujú regionálne väzby.

RadekŠ, veď ekonomický rast sa odzrkadluje na nákupe nových vozidiel, síce nikoho nezaujíma, že budú nové vozne, ale vďaka skvelej marktingovej polite nebude mať s nimi záujem nikto cestovať. Na Slovensku sa za hlavný dôvod odlivu cestujúcich od ZSSK udáva zastaralý vozidlový park nie nedostatočný marketing).

Pre dokreslenie stavu na Slovensku, radím pobaviť sa výjadreniami ZSSK, že pokles počtu prepravených osôb a tržieb nastal kvôli zvýšenému záujmu cestujúcich o IAD. (Nedokážu rozoznať ani len rozdiel medzi príčinou a následkom)
Pjp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2321
Registrován: 12-2005
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 18:18:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RadekŠ/2850 -> A jste si s tou kombinaci, zejmena s durazem na DB a DSB jist ? Ja bych si tak moc jistej zrovna nebyl ...
Pavel
prezident
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.119.232.126
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 18:20:46    Odkaz na tento příspěvek  

Vážení diskutujúci!
Musím sa pousmiať nad viacerými príspevkami, ktoré som si tu prečítal. Lebo fakt neviem v čom je problém a kto komu chce čo vlastne dokázať? To, že ČD každodenne vypravuje oveľa viac vlakov, resp., že má oveľa hustejšiu frekvenciu spojov než ZSSK? Nič netreba dokazovať, je to proste fakt. Rovnako faktom je, že ZSSK má v diaľkovej doprave hlavne vzhľadom k veľkosti týchto žel. správ oveľa viac modern., resp nových vozňov.No myslím si, že sa skrz to ani na jednej strane rieky Moravy "svet" nezrúti.Holou skutočnosťou zostáva, že obidve spoločnosti majú ešte čo doháňať, aby sa vyrovnali napr. DB, OBB, SBB...
A ešte taká poznámka na záver: To akože tá "zločinecká spoločnosť" je ZSSK?( vedenie?,alebo všetci?) Keby som pripustil túto možnosť (i keď ju nepripúšťam), tak dúfam, že pisateľ tejto "duchaplnosti" mi nechce nahovoriť, že snáď ČD je fiktívna osoba so svätožiarou okolo celej hlavy? Lebo ak áno, tak na mojej tvári to vyvoláva širokánsky úsmev.
Euronight
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 150
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 19:09:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jct: Na Vašu otázku: nie, nepracujem v ZSSK.

Ešte doplním nejaké fakty k stavu vozňového parku v diaľkovej doprave:

CZ-CD*
Počet os. vozňov, vybavených klimatizáciou - 176
Počet os. vozňov, vybavených vákuovým WC - 143
Počet os. vozňov, v kt. sú zásuvky 230V - 86

SK-ZSSK
Počet os. vozňov, vybavených klimatizáciou - 208
Počet os. vozňov, vybavených vákuovým WC - 206
Počet os. vozňov, v kt. sú zásuvky 230V - 97

*CZ-CD údaj zahŕňa aj el. jednotky r. 680 a plán. modernizáciu vozňov Apee a Bpee v roku 2008.

Stav: júl 2008 Zdroj: Európska komisia

Pre ilustrráciu ešte tendre, vyhlásené ZSSK v roku 2008:

1. Bdghmeer - reko z BDshmee(r) - 30 ks
2. Bdtee - reko z Bdt - 70 ks
3. Novostavby na 160 (200) km/h - 20 ks
4. El. viacsystémové jednotky na 160 km/h - 10 ks
5. Súpravy s riad. vozňom (PUSH/PULL) na 160 km/h - 12 ks
6. Motorové nízkopodlažné jednotky - 10 ks
7. Dvojvozňové mot. region. jednotky (reko 810) - 12 ks

Prosím, zoberte si z toho, čo chcete. Ďalej tu už nebudem strácať čas a po x-tý krát sa opakovať. Kto chcel, pochopil, čo som chcel vo svojich príspevkoch povedať.

Srdečne zdravím.

(Příspěvek byl editován uživatelem EuroNight.)
Bkp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4680
Registrován: 8-2003

Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 19:17:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ešte doplním nejaké fakty k stavu vozňového parku v diaľkovej doprave:

Co tak se zaměřit i na to, co ty vlaky tahá (vozí), jak jezdí rychle, jaká je úroveň nádraží, jaké je chování personálu, a potom samozřejmě i ten JŘ... To když už chceme srovnávat EC vlaky, tak podle všech relevantních skutečností. Třeba když se bavíme o hospodách, tak neporovnáváme jen, jak kde mají starý nábytek.
T E R M I X - nejlíp chutná ve středu!
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 478
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 13. listopadu 2008 - 00:37:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prezident: Ono to neni ani tak o tom, ze ZSSK je super, ale o to, ze CD sa poslednou dobou sustavne rutia do takych ***** kde ZSSK uz davno je ...
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2852
Registrován: 4-2003
Odesláno Čtvrtek, 13. listopadu 2008 - 10:50:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Keď cestujem napr. do Tatier na dovolenku, tak väčšinou nemám problém si naplánovať cestu vopred. A takých ľudí je dosť. Zoberte si aj tých, čo cestujú lietadlom-tam tiež potrebujete vopred rezerváciu a môže sa Vám niekedy stať, že miesto nedostanete (podobne tak aj pri povinne miestenkovom vlaku). Je jasné, že to nemusí vyhovovať vždy a každému, ale neznamená to ani, že by lietadlá chodili kvôli tomu prázdne. Preto aj povinne miestenkové vlaky majú svoje opodstatnenie.


Nezlobte se, lidi navyklí na služby železnic, nabízející integrální taktové grafikony a husté spojení bez jakékoliv nutnosti si opatřovat místenky budou koukat na takovouto nabídku ZSSK skrz prsty. Oni to totiž né všichni cestujou na vopred naplánovanů dovolenku do Tatier.

Představte si, že jsou taky lidi co jedou na služební cestu a neví, kdy se budou vracet zpět. Stejně tak jsou dneska už běžně lidi, co do práce dojíždí třeba 100 km a jednou skončí v práci v pět a podruhý třeba v šest, to je budete honit do místenkové pokladny ? Takovej člověk se Vám na to vykašle a příště zahlasuje volantem.

Ešte doplním nejaké fakty k stavu vozňového parku v diaľkovej doprave:

O to se tady nikdo nepře a za dva-tři roky ta čísla budou zase jiná. Důležitější je něco úplně jiného - že ZSSK i přesto několik let soustavně klesá počet přepravených cestujících. A oddůvodňuje se to růstem životní úrovně a automobilismu. Jenže ty samé faktory působí v ČR či Rakousku a počet cestujících zde naopak dlouhodobě roste.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2853
Registrován: 4-2003
Odesláno Čtvrtek, 13. listopadu 2008 - 11:40:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ale o to, ze CD sa poslednou dobou sustavne rutia do takych ***** kde ZSSK uz davno je ...

Proboha tady nikdo nemaluje ČD (MDČR, krajům...) svatozář kolem hlavy.


Ale stačí si prostudovat budoucí JŘ na ŽSR (= fakticky minimum změn) a SŽDC (mnoho změn, všechno vesměs pozitivním směrem, víc vlaků, atd...) a uvědomit si, že tohleto jsem smutně konstatoval ve stejnou roční dobu už loni, předpředpředloni, předpředpředloni....a že ony pomyslné nůžky se furt rozevírají. 2h R taktové spojení s Prahou budou mít i takové e, jako Luhačovice, Tanvald či Kostelec nad Orlicí, zato mezi Blavou a BB jsou 4hodinové díry a do Prievizde (navzdory primitivnímu zabezpečení zcela konkurenceschopná trať) jedou 2 vlaky za den. To bylo konkurenceschopné před pár desítkami let, ale dneska je to parodie na dopravní obslužnost.

A vězte že z toho žádnou radost nemám, natož abych si honil nějaké pochybné národnostní ego.