K-report
 

Archiv do 20. června 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Automobily, lodě a letadla » SPZ - RZ » Historie SPZ a PZ » Archiv do 20. června 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4469
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 06:22:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

třeba Ostravu máme OV, pak OT a pak OVA, takže s Prahou by to mělo být stejné - AB, AC, AD atd.

V tom nemáš pravdu. Je potřeba si uvědomit, že Praha má jediný přidělený kód a to písmeno A.

Druhé a třetí písmeno je pouze pořadové, stejně jako u zbylých okresů je pořadové pouze třetí písmeno.

Z tohoto pohledu se mi jeví nelogické hledat začátek a konec např. ADI stejně jako hledat začátek a konec BML.

U Prahy je potřeba pouze blíže specifikovat vynechávky, anomálie v pořadí sérií (jak u nákladních tak u osobních).

Martin_h: zaráží mě, že takový ostřílený GURU bere písmeno F a G na stejné úrovni jako Q a W.

F a G je přece nedílnou součástí O53, jen po reformě roku 1960 se rozhodlo je nepoužívat na třetí (resp. u Prahy i druhé) pozici. Přesto jsme se dočkali AEF, tak jaképak copak... Jestli někdo usnul s efkem na vavřínech tak v momentu objevení se AEF musel zbystřit a očekávat jestli přijde AFA nebo AHF nebo nic. Nepřišlo už sice nic, ale to neznamená, že F v systému 1953 (1960, 1986, 1994) neexistuje.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 219
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 07:06:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oliver :
Tahle Praha vypadá funkčně. Do té původní, ve stylu : "B-F-L-M-P-S-V-Z", by se mně osobně dost špatně doplňovaly čísla.
Takže za mě hlasuju pro návrh. S tím, že si ty bloky ještě klidně upravujte a rozdělujte jak chcete, třeba i sérii po sérii - co já vím, jestli Praha ze svýho teoretickýho rozdělovníku nevynechala třeba i "Ň" , "Ž" a "trojitý V". Mě s tím neoblafnete - moje dmi/hmi vás dostihne všude...
O jednotné filozofii nebyla řeč a nikdy jsem žádnou takovou chorobu neměl...
Óóó,...(-livere ), tak pokud je to takhle, pak promiň popletenému, vetchému starci, s někým si tě ten skleróza musel splést...
No já jen, že sice chápu někdy až křečovitou snahu o zachování jisté vědecké úrovně této diskuze , ale do báboviček, o nichž bylo doma v úkrytu za záclonou zjištěno, že nejsou pro toto pískoviště uvedeny v rozdělovníku, bych si teda šlapat rozhodně nenechal... Páč si teda myslím, že pro "blbnutí" a "přemejšlení" platí jedna společná věc - nic se nemá přehánět.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4470
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 07:29:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Také hlasuju pro tento návrh Prahy.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 220
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 07:32:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3260 : zaráží mě,...
Gu...co? To teda nejsem.
To je na dlouhý vysvětlování. Prostě - odezřeno v terénu - v určitých písmenných kombinacích a na určitých pozicích se v praxi ta písmena nevyskytovala. Systém je nepoužil a moje smyslové vjemy je tím pádem na těch určitých místech na značkách nikdy nemohly zaznamenat. Když strávíš přes třicet let života výhradně "živým" monitorováním značek (přes den normálka furt, plus průměrně dvě hodiny denně intenzivně v provozu ve stylu pražská Severojižní magistrála ), pak snad pochopíš, že se určité věci tak nějak automaticky "gumují". Do té doby, než jsem objevil tohle fórum, mě teorie PZ nikdy moc nezajímala - jen to, co lze opravdu potkat a teprve s tím jsem pak doma pracoval.
Tohle téma má ještě dlouhé pokračování,...až se jednou potkáme třeba "Na zámecké" v Hrubšicích, dáme řeč. Sem bych to teda rozhodně netahal...
Martin_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2349
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 10:47:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PJA 00-22, M78

Současné řešení Prahy se mi líbí, ačkoliv jsem koketoval s myšlenkou, aby byly vyjmenovány jednotlivě všechny dvoupísmenné série se svými d.m.i. a h.m.i. tak, jako je tomu u všech ostatních okresů.

3260: V tom nemáš pravdu. Je potřeba si uvědomit, že Praha má jediný přidělený kód a to písmeno A

Ale to platí až od roku 2001. Do té doby signalizoval každý okres jeho dvoupísmenný kód. Většina jich měla jeden, několik dva, pár po třech a Praha spoustu. A aby to pěkně vypadalo, tak všechny začínají "A". Postupem času se to zjednodušilo a přechodem na skutečné pražské A tomu vtiskla určitá legitimita. Pravda je ale taková, že i hlavní město Praha má dvoupísmenné kódy. Ostatně tato debata už tu probíhala v souvislosti s tím, jestli AA je pražské či není.

Plate, č. 223: DOA 00-22 je M78.
Technologie zítřka vás naučíme už dnes! ČVUT v Praze

RegioMap Plzeňského kraje - první v HTML podobě
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4472
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 13:56:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenže dvoupísmenné kódy pro Prahu jsou definovány AB-AZ. Bez jakýchkoliv upřesnění. A to je trochu zavádějící...
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 221
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 14:39:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...a nnnnnebo tak:
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 12204
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 14:40:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

HR-03-41 P53, dmi
HR-11-27 P53, hmi
TU-67-65 P53, hmi


Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Feudal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 445
Registrován: 9-2006

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 14:52:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_h (221) : ... a nnnnnebo tak

S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 222
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 15:06:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ABA-04-13 O53 <

AEC 25-40 O86 >
AEC 27-67 O86 <

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin_h .)
Martin_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8530
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 15:35:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

HKB 02-75, cizinecká vzor 87. Kupodivu je to vyšší číslo, než jaké mají na http://850web.cz/spz/hkhr.html cizinecké vzoru 94.
Nedělejte si se životem starosti - stejně z něho nevyváznete živí.
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2615
Registrován: 6-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 15:45:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

33 CRA-47 V94 dmi
PMB 05-04 N86 hmi
OLB 05-97 N94-103 dmi

Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2616
Registrován: 6-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 15:54:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kódy pro Prahu byly uváděny pokaždé jinak a to i ve víceméně oficiálních dokumentech. Nejčastěji jako AB-AZ nebo všechny série začínající písmenem A. To druhé je poněkud nepřesné - a to podle mě nepřesné záměrně, aby si nikdo zbytečně nelámal hlavu s významem série AA (její význam byl totiž tajný).
V obou výše uvedených případech by ovšem do toho patřily i série AF a AG, protože F i G se v sériiích používalo (např. FM nebo GT) Proto je podle mě nutné to v tabulce mít tak, aby bylo jasné, že AF a AG nebylo.
Jestli se jen vyjmenují série, bude se hledat dmi a hmi pro každou zvlášť nebo se to uvede jako AB-AE, AH, AJ-AM je vedlejší a záleží na uvážení správce tabulky.
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2617
Registrován: 6-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 15:57:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin J:
HKB 02-75, cizinecká vzor 87. Kupodivu je to vyšší číslo, než jaké mají...
V tabulce je zatím jen série HKA. Číslování série HKB je na tom naprosto nezávislé. Do roku 1989 běžely dvě paralelní řady pro východní (A) a západní (B) cizince. Každá došla jinak daleko.
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2618
Registrován: 6-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 16:39:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oprava:
OLB 05-97 N94-103 dmi je samozřejmě HMI
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 224
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 17:54:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos :
Takže jsi určitě někdy měl (nebo máš) k dispozici rozdělovník, kde jsou všechny původní kódy pro Prahu, (včetně AF a AG) konkrétně vyjmenovány?
Předpokládám, že něco takového jsi musel vidět - pokud ne, pak nevím, podle čeho jasnou existenci kódů AF a AG odvozuješ.
...zápis AB-01-63 až AH-84-28 považují za chybný, protože AF a AG nebylo...
Teď jde o to, jestli si to zbytečně nekomplikujem...
Co záhy "mrtvé" kódy KR, FI a OM...nepoužité osobákové GV, US a já nevím, co ještě,...to je jiná kapitola, než AF a AG?
vzor 60 101 KV-01-95 KVE-04-09
vzor 60 101 FM-12-70 FMH-58-47
vzor 60 101 GT-43-21 GTE-85-90
vzor 60 101 UL-06-90 ULD-79-79

...pak jsou přece chybně i tyto zápisy, ne?
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1074
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 19:00:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z dnešního Jeseníku:

HKP 40-94 - N94/101; Dmi
OVA 10-32 - CO78; Hmi
PUP 24-21 - O94/101; Dmi
Ross95
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 353
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 19:58:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

CVJ 31-30 103/94 dmi
P: [PM] U: [MO]
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2619
Registrován: 6-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 20:10:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin H:
Tvůj příspěvek č.224 jsem naprosto nepochopil a vůbec nechápu, na jaká moje tvrzení reaguješ
Např:
podle čeho jasnou existenci kódů AF a AG odvozuješ - vůbec netuším, kde jsem se o nějaké existenci AF a AG zmiňoval.

atd....
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2620
Registrován: 6-2002
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 20:24:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin H:
Pro drtivou většinu všech lidí AB až AH zcela přirozeně znamená AB, AC, AD, AE, AF, AG, AH. Protože AF a AG nebylo a ne každý to musí vědět, je třeba, aby to z toho jednoznačně vyplynulo. Já fakt nevím, co je na tom tak nepochopitelného a už vůbec nechápu, proč se kvůli tomu tak rozčiluješ.

Zkus si představit, co si bude myslet člověk, který nemá tak hluboké znalosti o použitých sériích jako Ty, když uvidí AB až AH. Podle mě naprosto logicky AB, AC, AD, AE, AF, AG, AH. Proto by to mělo být zapsáno tak, aby mu bylo jasné, že AF a AG nebylo.

Je to skutečně tak nepochopitelné?
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 225
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 21:42:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos :
Depa...se ale namouduši vůbec nerozčiluju - jen se ptám.
A neptal bych se, kdybych nepochopil tvojí větu ... "Vynechání AF a AG je naprosto rovnocené vynechání AI." ... tak, že všechny tři kódy dáváš ve všem do stejné roviny - tedy i jejich uvedením v rozdělovníku. (Když v rozdělovníku něco není, nemůže to být při výdeji rovnocenně vynecháno, ne?)
Prostě to "rovnocenné vynechání" jsem si automaticky vztáhl ve smyslu výdeje SPZ, ne jako abecední vynechávku v očích veřejnosti.
A touhle větou jsi mi pak jen potvrdil, že to myslíš vážně...: ...V obou výše uvedených případech by ovšem do toho patřily i série AF a AG, protože F i G se v sériích používalo (např. FM nebo GT)
Takže trapné nedorozumění - ty o voze, já o koze. Příště bych prosil, speciálně pro mě, víc "po lopatě".
PS : ...Existuje teda pro Prahu nějaký konkrétní rozdělovník, nebo je to vždycky podáno takhle mlhavě? A ten úplně první udával "interval" AB-AZ, jako to máš v článku? Nebo jen AB-AM? Dík za odpověď.
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 226
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 18. června 2008 - 21:52:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vyloveno z archívu této diskuze :

AH-39-62 O53 <
AH-92-08 O53 >

AN-01-74 O53 <
AN-87-42 O53 >

AY-03-13 O53 <
AZ-92-55 O53 >

43 DCA-34 V94 >

...projel jsem letem-světem celou 2006ku a hádejte, kdo byl v tomhle roce bezkonkurenčně nejukecanější...
353
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2696
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 21:57:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedno datum z TP:
PUB 28-34 vydáno 6.5.1976
www.trolejbus.cz * www.pshzd.cz * www.dpmp.cz * moskvich.cz * icq 269-400-981

Pardubice, sobota 13.září 2008 - připravujeme setkání vozů Moskvič!
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 12206
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 22:33:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

33 SUA-73 V86/102 hmi
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2153
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 18. června 2008 - 22:39:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos (2620):

No jo, ale v tom případě bychom museli uvést i vynechávku AQ, AW, protože to je také zahrnuto v rozmezí AB-AZ. Stejně tak i Ostravu máme OVA - OVM, v tom případě musíme uvést vynechání OVF a OVG.
Zkrátka chci naznačit, že by bylo dobré uvést d.m.i. a h.m.i. u všech bloků jednotlivě, tedy AB, AC, AD...pokud tedy běžný uživatel neuvidí AF a AG, tak jej logicky napadne, že nejspíše bylo vynecháno.

U ostatních okresů (aby jsme se nehádali) jasně vymezit bloky xxA - xxE a pak až xxH - xx?

(Příspěvek byl editován uživatelem rul.)
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 25.5.2008
Oliver
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 409
Registrován: 6-2007

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 01:09:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: ale v tom případě bychom museli uvést i vynechávku AQ, AW, protože to je také zahrnuto v rozmezí AB-AZ
Jenže Q ani W se v systému 53 ani jeho pozdějších vývojových stupních nepoužívalo. Ani na druhé, ani na třetí pozici.
Takže tohle bych opravdu vyřešil souhrnným vyjmenováním písmen, které nebyly použity vůbec a pak písmen, které nebyly standardně použity na třetí pozici (případ F, G). Proč vznikla jako unikát serie AEF, o tom tu před časem domněnková diskuse proběhla.
První dvě písmena značila kód okresu, tam mohlo být v zásadě cokoliv z toho, co se používalo. Tzn. že tam bych už z logiky věci mohl čekat i to AF či AG a proto mně stejně jako Vámosovi přijde logické zdůraznění, že tahle písmena pro kód Prahy použita nebyla. Alespoň rozdělením bloků v tabulce. Že se v Praze jednotlivé kódy používaly vpodstatě jako jinde serie, je věc jiná.

Takže Prahu nechám v té podobě, jako je teď.

Martin_h: AN-87-42 O53 >
Hádám správně, že to mělo být AV ?

já jen, že sice chápu někdy až křečovitou snahu o zachování jisté vědecké úrovně této diskuze, ale do báboviček........
Promiň, možná na to mám příliš slabý procesor, ale nějak jsem nepochopil, co tím chtěl básník říci
Rulův celorepublikový SPZ přehled- beta verze
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4474
Registrován: 10-2003

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 06:11:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a u „běžných“ okresů by stačilo do poznámky uvést, že se na třetí pozici vynechala písmena F a G a pro mě za mě i pro rejpaly Q a W.

Jiné anomálie typu MOC, STB, KOI, KOJ a já nevím co ještě bych do poznámky k patřičným okresům také dal. Ono když to někdo bude zkoumat v tabulce tak ho to tak netrkne. Když to uvidí pod tabulkou tak ho to trkne víc.

Martin_h má pravdu: některé věci je potřeba předsouvat na lopatě
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 227
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 07:06:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oliver :
Hádám správně, že to mělo být AV ?
Samozřejmě, správně mělo být : AV-87-42 O53 >
...co tím chtěl básník říci
Básníkovi se líbila původní Rulova myšlenka, že to bude od začátku do konce ze všeho nejvíc o hře ( = zmíněné "bábovičky").
Postupně se ti však do toho vkrádají jakási (byť rozumná) "kancelářská rozhodnutí" ( = zmíněné "šlapání do báboviček") typu :
...že je možná zbytečné hledat hmi a dmi u serií, které byly zřejmě vydány celé...
A ptám se : Zrušíš tedy například hledání dmi skoro u všech historicky prvních sérií ? Nebo budou mít tyto série jakousi vyjímku ? A kdo to vůbec určí - kterých sérií (u všech okresů) se to bude týkat a kterých ne? Za sebe může říct, že bych si to zodpovědně a hlavně stoprocentně určit netroufl...
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 228
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 07:35:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

353 :
Jedno datum z TP:
Super, díky

...Aby si dodavatelé těchto velmi cenných dat nemysleli, že jenom "hrách na zeď hází", dovolím si zde předvést malou ochutnávku toho, co zrovna okres po okresu tvořím :
application/msword
BO-chrono.doc (27.1 k)

...momentálně se nacházím u Jablonce nad Nisou. Jedná se o jak o vaše, tak o moje údaje, proto celý projekt považuju za naše společné dílo.
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1475
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 12:11:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K diskusím o AB-AZ vs. všechno od A vs. vyjmenování AB, AC, atd. bych rád zmínil, že podle mě jak vymezení "AB-AZ", tak "všechno od A" obsahují až podklady novější než počátek 70. let, tedy z doby, kdy bylo rozhodnuto o dovýrobě AN až AZ. Co jsem viděl starší autoatlasy či soupisy, fakt se uvádělo AB AC AD AE AH AJ AK AL AM a myslím, že jsem dokonce viděl i totéž jen do AK nebo tak něco (zřejmě z doby, kdy nebylo AL a AM ještě vydáno).

Tím nehodnotím, jestli bylo od začátku záměrem dát Praze všechno od A, spíš v tom asi nebylo úplně jasno a prostě tam byla tahle rezerva s tím, že se počátkem 60. let mohlo AZ zdát stejně vzdálené jako počátkem 90. let AZZ. Osobně bych tipoval, že v prvním období, kdy se mělo podle předpokladů vystačit s dvoupísmennými sériemi (s případným doplňováním dalších kódů a posléze i recyklací), měla Praha jet až do AZ, ale při přechodu na ABA se počet pražských kódů mohl naopak zdát jako uzavřený.
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1476
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 12:14:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...projel jsem letem-světem celou 2006ku a hádejte, kdo byl v tomhle roce bezkonkurenčně nejukecanější...

že by Mr. Dědek?
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2622
Registrován: 6-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 13:28:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin H (225):
Ten úplně první rozdělovník jsem neviděl, ale z jistých odakzů na něj v podstatě vyplývá, že série byly vyjmenovány jednotlivě (ale které konkrétně bohužel nevím, ale snad do AJ).
Ohledně dalších definic pražských sérií je to tak, jak píše Jef. Pokud vím, tak v žádném rozdělovníku není existence AI výslovně uvedena, pokud jsou série vyjmenovány jednotlivě, tak tam žádné AI není - stejně jako AF nebo AG.

Jinak systém 1960 (i 1953) písmena F a G používá s vyjímkou třetí pozice (existoval font). Q a W se nepoužívalo vůbec (neexistoval font).
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 229
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 13:50:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos & Jef:
Ten úplně první rozdělovník jsem neviděl, ale z jistých odakzů na něj v podstatě vyplývá, že série byly vyjmenovány jednotlivě (ale které konkrétně bohužel nevím, ale snad do AJ).
To je škoda, to jsem doufal, žes ten úplně první aspoň viděl...
Pokud vím, tak v žádném rozdělovníku není existence AI výslovně uvedena...
Takže "I" na druhé pozici až po "vozíkovém roce" 1977?

Přiznám se, že ohledně mojí občasné touhy po myšlence, podle které došlo ke tvoření kódů pro Prahu /s. 1960-2002/ bych spíš - při vší úctě ke všem rozdělovníkům a ke znalostem všech zde zúčastěných - ze všeho nejvíc rád viděl jeho tvůrcům (-ci) přímo do jeho (-jich) ctěné hlavy.
Protože to, co se v reálné podobě následně octlo na ouředním papíře lze (aspoň podle mě) ideově vykládat nejméně dvěma, relativně rozdílnými způsoby. "Pevně stanovené a dojednoho vyjmenované" dvoupísmenné kódy v intervalu AB až AM znamenají podle mě v reálné podobě byť neoficiálně, ale zato do puntíku, to samé, jako jednopísmenný kód "A" plus "sériové" písmeno B až jednopísmenný kód "A" plus "sériové" písmeno M, zvlášť, když to má pak následně v praxi svojí chronologii a logickou posloupnost.
Jsem si samozřejmě vědom toho, že v té době jednopísmenný kód naše legislativa ohledně SPZ neznala. Ale jak "říkám/píšu" - jde mi o základní konstruktivní myšlenku tvůrce - nikoliv o správné právní termíny - ty samozřejmě jasně hovoří o dvoupísmenných kódech.
Mně osobně mazané použití v rámci celé republiky exkluzivního písmene "A" na první pozici jako "součást kódu" nepřipadá vůbec jako náhoda - naopak, fascinuje mě pomyšlení na tu eventualitu, že by mohl být někdo už v té (zabedněné?) době tak cíleně prozíravý. Kde je, seznamte mě s ním...
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 12212
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 15:08:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

37 PHA-18 V94 (půjčovna)
JCH 61-04 N94/101 hmi
STI 13-24 P94/102 dmi
CBP 46-21 P94/102 dmi
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2154
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 15:35:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Už chápu, proč si Oliver Prahu nechával až na konec
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 25.5.2008
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 231
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 15:56:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LTK 52-06 N94- 101 <
NBI 59-91 N94- 101 >
PHA 06-40 P94- 102 >
PHM 98-54 N94- 101 <
SMI 31-11 P94- 102 >

...a zase, pokud chcete, si z tohodlenc dle svého uvážení můžete vybrat novou hmi N86:
AU 77-87, 77-19, 77-01, 76-58, 76-40, 76-38, 76-36, 76-21, 75-22,...pokud bude třeba, můžu pokračovat.
Feudal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 446
Registrován: 9-2006

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 16:34:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jef (1475) a fšichni ...

Mám tu jednu stránku vytrženou z časopisu Svět motorů z roku 1965:

S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 233
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 16:42:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...he he he hele : LN-11-58 O53 <
Freelander
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 559
Registrován: 9-2006

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 19:00:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V pondělí v Mohelnici:

SUJ 56-74 Multicar M25,zelená, N94 (103)


A "přebírání poznámek" z Rožnova pod Radhoštěm - ani jsem nevěděl,co jsem si poznačil za poklad:

VSJ 43-64 Avia A60 tahač,modrá N94 (103)
VSJ 44-29 Liaz,modrá, N94 (103)

Ten tahač Avia byl opravdu zajímavý... stává v Opavě



.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4475
Registrován: 10-2003

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 19:08:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Feudal:

Ještě by mě zajímalo zda bylo vždy v souvislosti se značkami uváděno BO jako Brno-okres. Správně se okres jmenuje Brno-venkov a takto je to také na tabulích u silnic aspoň posledních 25 let.

Netuší někdo kdy došlo k úpravě tohoto názvu?
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 12217
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 20:22:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V IGK-atlase s uzávěrkou 8.10.1979 je BI BO Brno-venkov.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2623
Registrován: 6-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 21:00:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Feudal:
Super. Podle mě je topůvodní verze rozdělovníku, jak platil od začátku. Dopoledne jsem si neuvědomil, že Praha musela mít série až do AK, tj. 7, protože jich před tím taky měla 7 (OE, OF, OG, OH, OI, RC a část RY) .

Okres/venkov:
Především v Brně a dalších městech bylo buď městské oddělení VB nebo okresní oddělení VB (nikoliv venkovské). A na existenci okresu bylo nezávislé - viz dále.
Hodně zajímavé jsou Košice. Už je tam rozdělení na město a okres, přestože podle správního rozdělení patřilo město (MNV) pod okresní národní výbor. Tudíž existoval jen okres Košice, pod který spadal jak venkov, tak město. SNB byl o něco napřed a městské OVB Košice pod okresní OVB asi nespadalo a z hlediska fungování VB to byly jakoby dva samostané okresy. Z hlediska národních výborů došlo k rozdělení až v roce 1968!
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2624
Registrován: 6-2002
Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 21:06:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PS pro 3260:
Rozdělovník je podle oddělení VB a ne podle okresů. S názvy okresů nijak nesouvisí. Normální atlas (ne autoatlas) z roku 1960, ve kterém už je nové správní uspořádání, uvádí oficiální název "Brno-venkov". Tudíž se tento okres tak jmenuje od začátku (1960) a k žádné úpravě názvu nedošlo.
Tentýž atlas zná taky pouze okres "Košice" a ne dva Košice-mesto a Košice-okres.
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 12219
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 21:37:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SMJ 55-11 N94/101 dmi
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 12220
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. června 2008 - 22:12:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rakovnické - asi ne úplně náhodné - sjetí dnes odpoledne na pomezí Vinohrad a Žižkova:


Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Oliver
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 411
Registrován: 6-2007

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 00:16:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vše zpracováno.

VY-33-14 - T62 dmi
VYE 84-33 - O94, 101 hmi
Rulův celorepublikový SPZ přehled- beta verze
Martin_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8545
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 00:29:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DO 65-97, návěs, 94/102, dmi
Nedělejte si se životem starosti - stejně z něho nevyváznete živí.
Martin_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2351
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 00:54:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PSE 05-01, O92
PMT 31-11, N94/103 h.m.i.
ROD 18-65, CO94/101
SOA 31-94, N94/101 h.m.i.
Technologie zítřka vás naučíme už dnes! ČVUT v Praze

RegioMap Plzeňského kraje - první v HTML podobě
Feudal
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 447
Registrován: 9-2006

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 06:39:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

P.S. pro 3260:

Zákon 36/1960 Sb. o územním členění státu
--------------------------------------------------

Účinný od: 11. dubna 1960 Částka: 15/1960 Sb.
Předpis zveřejněn ve Sbírce zákonů

Z Á K O N
ze dne 9. dubna 1960 o územním členění státu

Národního shromáždění Republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

...

§ 9

V Jihomoravském kraji se vytvářejí tyto okresy:

1. Okres Blansko;
2. Okres Brno - město;
3. Okres Brno - venkov;
4. Okres Břeclav;
5. Okres Gottwaldov;
6. OKres Hodonín;
7. Okres Jihlava;
8. Okres Kroměříž;
9. Okres Prostějov;
10. Okres Třebíč;
11. Okres Uherské Hradiště;
12. Okres Vyškov;
13. Okres Znojmo;
14. Okres Žďár nad Sázavou.

...

§ 13

Ve Východoslovenském kraji se vytvářejí tyto okresy:

1. Okres Bardejov;
2. Okres Humenné;
3. Okres Košice;
4. Okres Michalovce;
5. Okres Poprad;
6. Okres Prešov;
7. Okres Rožňava;
8. Okres Spišská Nová Ves;
9. Okres Trebišov.

Tento zákon nabývá účinnosti ode dne vyhlášení a provede jej vláda.

Novotný v. r.
Fierlinger v. r.
Široký v. r.
Dolanský v. r.
Kopecký v. r.
Barák v. r.
inž. Šimůnek v. r.
inž. Jankovcová v. r.
dr. Kyselý v. r.
Plojhar v. r.
David v. r.
Ďuriš v. r.
Krajčíř v. r.
Krosnář v. r.
generál armády Lomský v. r.
Machačová v. r.
dr. Nejedlý v. r.
Poláčel v. r.
Štrougal v. r.
Uher v. r.
Beran v. r.
Jonáš v. r.
dr. Kahuda v. r.
Reitmajer v. r.
dr. Škoda v. r.
dr. Vlasák v. r.
Brabec v. r.
inž. Černý v. r.
dr. Neuman v. r.
Ouzský v. r.
Pospíšil v. r.
inž. Púčik v. r.

S vůní páry a strojního oleje ... www.sentinel.cz
Vše, co jste dosud nenašli, najdete tady ... www.feudal.cz
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4477
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 07:45:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos, Feudal, Mcbain: díky za upřesnění.

V povědomí mnoha lidí je BO dodnes spojováno s názvem Brno-okres. Proto jsem se na to ptal.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4478
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 07:48:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k venkovským okresům: Košice tedy měly vidiek, Bratislava rovněž, Brno mělo svůj venkov, Plzeň svůj jih a sever, Praha pak východ a západ.

jen Ostrava neměla nic
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 235
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 08:06:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Feudal : ...chybí ti tam zase jenom ten : ...Hliník, v.r.

Okres / venkov

Nedivím se, že my, běžní smrtelníci, odkázáni na různé veřejně přístupné autoatlasy, automapy a kalendáříky jsme v tomhle názvosloví měli léta hokej. Pojmy jako "okres", "venkov", ba dokonce lahůdka pro federální lingvisty "vidiek" - to všechno se na seznamu kódů SPZ rok od roku různě objevovalo.
PS : Na automapě z roku 1977 jsou pražské série jmenovitě až po AS... (pořád ještě bez AI). Není on nakonec výhradně vozíkový kód AI stejný "renonc" jako výhradně osobáková série AEF?

3260 :
...jen Ostrava neměla nic
Ostrava měla uhlí. Teď nemá nic.
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 08:30:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Anna-Líza mopedů nebude?
Měl bych tady jedno středočeské "Komárno" (co taky "stojí v pěkný rovině")
Oliver
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 413
Registrován: 6-2007

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 10:48:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_h: Anna-Líza mopedů nebude?
Uvažuju i o mopedech, ale zatím mám príliš málo dat. Sbírám a sbírám Taky by mi docela pomohlo, kdyby někdo byl schopen sesmolit seznam kódů, které se používaly a přiřadit je k jednotlivým městům (některé kódy mi tak docela jasné nejsou).
Rulův celorepublikový SPZ přehled- beta verze
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 10:58:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...některé kódy mi tak docela jasné nejsou
Třeba ŠUK?
Prásknu ti několik lidí, kteří by ti mohli kompletní seznam "mopedových" kódů poskytnout. Jsou to : já, ...a ještě dva, díky kterým ho vlastním...
Záleží na tobě, koho z těch tří oslovíš.
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2626
Registrován: 6-2002
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 11:22:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na vývoj správního uspořádání, který okres kdy existoval, ktereá obec ležela v kterém okrese je docela dobré tohle (ale jsou tam sem tam nějaké nepřesnosti)
Hlavně často koukám na Historie správního uspořádání dnešních obcí České republiky
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Martin_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8553
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 13:48:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To jsem takhle vyhrabal nějaké své záznamy a našel jsem něco, co se vám bude líbit. Vím, není to nic zajímavého ani převratného, ale snad to potěší.

... až PUI 47-93, O60/101
PUI 48-03 až PUK 19-92, O86/101
PUK 20-19, O86/106 nový interval
PUK 21-43 až PUK 81-22, O86/101
PUK 83-43 až PUK 83-82, O86/106 nový interval
PUK 84-55 až ..., O86/101
PUL 85-09 až PUL 94-34, O94/101
... až PUL 96-96, O94/106
PUL 98-14 až ..., O94/101 dmi
PUM 07-18, O94/106 dmi+hmi
PUM 08-11 až PUM 08-28, O94/105 (pozor, vy tam máte nějakou kravinu)
PUM 09-80 až PUM 38-29, O94/101
PUM 39-33, O94/105 nebo 106, nový interval
PUM 40-06, O94/101 dmi
dál - jak jste přišli na 01 PUN 45? Já eviduju O94/101 PUN 01-30, -59, -76...
PUN 40-80, O94/101 hmi
41 PUN-24 až 41 PUN-80, nový interval vozíků
PUN 42-33 až PUN 47-29, N94/101
PUN 47-89 až PUN 57-06, O94/101
... až PUN 59-68, N94/101 hmi
... až PUN 74-27, O94/101 hmi
PUN 76-15 až PUN 78-62, N94/101
PUN 79-33 až PUO 05-61, O94/101
PUO 07-65 cizinec 94/101
09 PUO 57 až 12 PUO 71, vozík
PUO 13-03 až 14-62, N94/103
PUO 17-62 motorka
PUO 18-11 až ..., O94/101
29 PUO 06 až 97, vozíky
PUO 30-02 až PUO 31-43, N94/103
A tady máme zas nějakou kravinu. PUO 30-79 je typ 103, je to tahleta Karosa B 732.
PUO 32-01 až -81, N94/101
... až PUO 33-61, N94/102
PUO 34-13 až ..., O94/101
... až PUO 67-68 motorka hmi
PUO 69-93 až PUP 18-75, O94/101
PUP 20-11 až 21-99, N94/101
PUP 22-20 až 23-86, motorka
PUP 24-09 až 38-81, O94/101
PUP 41-02 až 45-40, N94/101
PUP 46-10, traktor
PUP 46-86 až 66-43, O94/101
PUP 66-56 až 71-39, N94/101
PUP 71-53 až 75-36, O94/101
PUP 76-06, N94/101
PUP 77-01 až 81-44, O94/101
82 PUP 07 až 82 PUP 49, vozíky
PUP 82-64 až PUP 82-80, N94/101
PUP 84-09 až 84-19, traktory
PUP 84-71 až 86-49, N94/101
PUP 86-52 až ..., O94/101
97 PUP 52 až ..., vozík
Nedělejte si se životem starosti - stejně z něho nevyváznete živí.
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 238
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 13:57:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oliver :
AH 41-87 M62 <

BN 46-04? M53? <
PY 35-13 M53? >...oboje posuď sám dle fotky :

40 MBA-06 V94 >
ROD 60-70 M94 <.>

Mopedi a fichtlové :
HK 12647
JN 6051
NA 3103
PI 5233
PI 6034
PZ 256
SO 7987
TU 8497
UL 563
UO 8597

...je to převážně z jedněch stránek, takže pokud jsi tam už byl, paxem právě nanosil pár klacíků do lesa.
(Ještě je tam MS 230 (Místek), ale ten nevím, jestli ho sbíráme, když ještě nekámošil s Frýdkem.)
Martin_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8554
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 14:06:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A teď koukneme na duplicitní řady:

vozíky
78 je do 82 PU 93
86 je od 03 PUA 16 do 34 PUA 05
94 je od 39 PUA 04 do 45 PUA 80

nákladní vozy
86/103 PUA 26-05 až 91-90
86/101 PUA 92-16 až 94-40
86/103 PUA 95-66 až PUB 04-87
86/101 PUB 05-08 až 06-86 (vy tvrdíte, že 06-62 je 103 a to se mi nelíbí, podle mě jsou -17, -20, -73 a -86 stojedničky)
94/103 PUB 07-06 až 11-89
94/101 PUB 12-04 až 28-89

vleky
60 do PUA 06-36
86 od PUA 22-01
94 od PUA 37-14

traktory
Tady mi někdo vysvětlete, čím se liší vzory 53 a 62. Já to totiž eviduju všechno dohromady a mám tam PU 19-66, 45-45, 56-70, 58-13 a 84-97.

moto
Tady eviduju vzor 86 - PUA 19-67 a vzor 94 - PUA 21-49 a 23-30

cizinecké
Tady mám vlek 78 00-PU-25 a vlek 86 00-PU-40

A pak tu mám ještě nějakou zmínku o SPZ typu 102 PUA 37-42 až 37-75.

Tak se s tím vším nějak poperte
Nedělejte si se životem starosti - stejně z něho nevyváznete živí.
Zdeny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 390
Registrován: 10-2007
Odesláno Pátek, 20. června 2008 - 14:15:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

BKA 60-57 N-94, typ 101
29 BKA-04 V-86, typ 102
KD 85-84 P-94, typ 104
KLL 65-26 O-94, typ 106