K-report
 

Archiv do 24. června 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv do 24. června 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 116
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:02:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mouka: Toť otázka, kdo má špatnou verzi. Já mám (asi podobně jako Martin2) čerstvou verzi se změnou č. 3 Účinnost od 1.3.2008. Poslední změna je nějaká 12 026/08-OKS z 1.7.2008. A článek podobný Vašemu tu nenacházím.
Asi kočky (či kočka) zapomněly(a) doplnit.
Martin2: Já kupodivu ještě odkaz na 504-ku mám. Jak se pak můžeme řídit jedním předpisem, když jen tady máme tři verze?
Ty mé tečky měly naznačit pokračování textu. Tímto se omlouvám, za ono Vámi vyhotovené slohové cvičení, sepsané na mé motivy.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.
Monte_walsh
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 16
Registrován: 5-2009

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:11:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je vidět,že předpisy podle kterých se řídí doprava na železnici jsou paskvily,které neměly spatřit světlo světa a autoři by se za to měli smažit v ohni pekelném až na věky věkův. Ámen.
Requiescat in pace.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2588
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:13:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: S těma klíčema jsem měl na mysli to, že pokud jsi na kolej vjel na barvu, tak musela ta výměna být zamčená a pokud vidíš klíž v zámku, tak víš, že je zamčená i nadále, a ne že těsně před mašinou začne vrčet přestavník a končí to vidlema. Čili básník tím chtěl říct to, že při jízdě přes výměnu na klíč, o níž víš, že je zamčená, jsi na tom líp, než jako vlak proti modrý přes výměnu, která není pod závěrem.

Ohledně 2583: Pokud se obracák točí několikrát za den a ta 363 se uklízí taky několikrát za den, je to jednoznačně zralé na cesťák a pak není co řešit (jo, kdyby to tak rychle šlo...). Pokud tam cesťák není, tak by se když už ne v předpise, tak přinejmenším ve staničním řádu (nebo jaxetoteďjmenuje) mělo určit, jestli se v takhle uposunovaný stanici jezdí na bílou nebo proti modrý, přičemž v tom druhém případě se celkem logicky nedá stavět posun až do doby, než vyrozumím fíru od toho obracáku (prorože nikdy nelze mít jistotu, že posun skončí včas - i když je to sólo uklízející se Eso).

Vycházím prostě z toho, že přijedu-li i odjedu-li jako vlak, je kolej celá moje od červený k červený a nikdo mi tam nemůže jen tak lízt jen proto, že tam zrovna mám chvíli pobyt.
Mouka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1797
Registrován: 1-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:17:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tedy jako posun bez posunové cesty
...čety
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2590
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:17:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent: mezi dopravníma rozhodně ne - výměnu na klíč chci z dopravní koleje na manipulační, kam se moc často nejezdí.

P.S. Už jsem se takhle s mašinou uklízel (ve Velimi na šestou) a ujímání jsem z toho neměl...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1360
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:21:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak a mám celou hlavu od popela.
Němec_z_ova má dobrý postřeh, už jsem to tam taky našel, ale v odrážce d), já to hledal v odrážce e).

505.
Ve stanicích, kde je dovolena výprava vlaků podle článku 502, je možná výprava
vlaků s přepravou cestujících, které stojí (pravidelně nebo mimořádně)
v prostoru pro výstup a nástup cestujících, postavením hlavního návěstidla na
návěst dovolující jízdu při dodržení těchto podmínek:
a) stanice, v nichž je tento postup možný, stanoví operátor obsluhy dráhy ve
spolupráci s Odborem řízení provozu SŽDC;
b) v ZDD těchto stanic se uvedou související opatření místního charakteru;
c) tyto stanice musí být označeny v tabelárním jízdním řádu za názvem stanice
značkou  (černé kolečko). Takto se označí dotčené stanice v tabelárním
jízdním řádu všech vlaků s přepravou cestujících včetně vlaků, které
v této stanici pravidelně projíždějí, zastavují jen z dopravních důvodů nebo
jedou v době výluky služby výpravčího;
d) odjezd z prostoru pro výstup a nástup cestujících se provede podle čl. 504;
přitom strojvedoucí odpovídá za to, že vlak neodjede před časem odjezdu
podle jízdního řádu. Vidí-li však strojvedoucí, že odjezdové (cestové) návěstidlo
zakazuje jízdu, nesmí vlak uvést do pohybu, pokud k tomu nedostal
pokyn od výpravčího;
e) nemůže-li strojvedoucí před odjezdem pohledem bezpečně zjistit, že příslušné
hlavní návěstidlo dovoluje odjezd, a nezjistil-li to ani z návěsti samostatné
předvěsti (opakovací předvěsti), z návěsti předcházejícího hlavního
návěstidla, které je předvěstí příslušného hlavního návěstidla nebo dotazem
u výpravčího, po provedení úkonů podle předpisu dopravce (pro postup
doprovodu vlaku před uvedením vlaku do pohybu) uvede vlak do pohybu
rychlostí nejvýše 40 km/h. Rychlost jízdy vlaku však musí upravit
tak, aby mohl bezpečně zastavit před návěstí Stůj hlavního návěstidla.
Rychlost smí strojvedoucí zvyšovat, až když bezpečně zjistí, že příslušné
hlavní návěstidlo dovoluje odjezd vlaku vyšší rychlostí;
f) v případě, kdy je nutné, aby vlak zůstal stát v prostoru pro nástup a výstup
cestujících, výpravčí:
- nesmí uvolnit nebo postavit příslušné hlavní návěstidlo do polohy dovolující
jízdu dříve, než bude odjezd možný,
- musí o prodloužení pobytu ve stanici strojvedoucího včas informovat;
není-li to možné, musí zajistit označení místa zastavení vlaku přenosnou
návěstí Stůj,
- po pominutí důvodu zadržení vlaku uskuteční jeho výpravu podle
čl. 497c). Předpokládá-li nebo zjistí-li výpravčí, že strojvedoucí nemůže
pohledem příslušnou návěst hlavního návěstidla vidět, musí informovat
strojvedoucího o postavení hlavního návěstidla do polohy dovolující
jízdu. Pokyn daný rozhlasem nemusí strojvedoucí opakovat;
g) sledování jízdy vlaku přísluší zpravidla zaměstnanci určenému ZDD;
h) další související úkony u vlaku, zejména charakteru přepravního, zabezpečuje
zaměstnanec stanice určený ZDD. Je-li ze závažných důvodů nezbytná
přítomnost výpravčího u vlaku, vyžádá si jej člen doprovodu vlaku vhodným
způsobem přímo nebo prostřednictvím přítomného zaměstnance stanice.
V těchto stanicích je možná výprava vlaků jen způsoby, uvedenými v odst. c),
d) a e) čl. 497.
Při výpravě vlaku s přepravou cestujících písemným rozkazem je v těchto
stanicích nutno vždy zachovat před odjezdem postup, jako když je písemný
rozkaz doručen jiným zaměstnancem než výpravčím.

Martin
P.S. jediné co mne napadlo, že článek 504 bude součástí D2, kterou dopravce převezme od SŽDC doplní si to o další články a třeba možná mezi nima bude i ta 504. Tak moc do toho nevidím. Protože tam třeba nejsou ani články 1282-1290;1315,1316, i když mají nadpis.... Prostě v tom je krásný chaos...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1361
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:34:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Hajnej2588: jsem si to myslel, že ti asi jde hlavně o vjezd. Klíče v EZ by sis všimnul tak Ty a to jen teď, že se o tom bavíme.
No obracák jezdí často, eso se uklidí třeba jen jednou za den. Mluvit o tom, jak to udělat nejlépe nemá cenu, mne jde o současný stav, tedy třeba Radotín nebo Kostomlaty. Jasně, pokud by všeho bylo hodně a dělal se nový Radotín, tak se tam dá cesťák.

Bohužel skutečný provoz má k tvé naprosto jasné a rozumné větě Vycházím prostě z toho, že přijedu-li i odjedu-li jako vlak, je kolej celá moje od červený k červený a nikdo mi tam nemůže jen tak lízt jen proto, že tam zrovna mám chvíli pobyt. dost daleko. Jak už jsem jednou psal, pokud jsi do stanice vjel na výstrahu a zastavil, tak se s nákladem, Lv vlakem nebo osobákem ve stanici bez tečky NESMÍŠ hnout a výpravčí smí proti tobě klidně poslat mašinu jako posun. Souhlasím, že hodně lidí o tomhle neví, ale jakmile vlak zastaví před červenou (je jedno jak je od ní daleko a zda na ni vůbec vidí), tak už se bez souhlasu výpravčího nesmí hnout a proto mu taky výpravčí nemusí říkat, že si bude něco uklízet na pátou. Jen ve stanicích s tečkou tahle rozumná myšlenka nebyla naplněna.
Martin

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1362
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:36:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky Mouko, nějak mi to uteklo, možná tam těch přebleptů bude více, omlouvám se raději předem.
Martin
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 00:40:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vyhlašuji soutěž "Najdi deset rozdílů". Proč mám lehce jiné znění? Třeba odkaz na 504 mám i v onom e). Pro změnu jsem si poprvé nevšiml zase d-éčka.

Ve stanicích, kde je dovolena výprava vlaků podle článku 502, je možná výprava
vlaků s přepravou cestujících, které stojí (pravidelně nebo mimořádně)
v prostoru pro výstup a nástup cestujících, postavením hlavního návěstidla na
návěst dovolující jízdu při dodržení těchto podmínek:
a) stanice, v nichž je tento postup možný, stanoví O11 GŘ;
b) v ZDD těchto stanic se uvedou související opatření místního charakteru;
c) tyto stanice musí být označeny v tabelárním jízdním řádu za názvem stanice
značkou 􀁺 (černé kolečko). Takto se označí dotčené stanice v tabelárním
jízdním řádu všech vlaků s přepravou cestujících včetně vlaků, které
v této stanici pravidelně projíždějí, zastavují jen z dopravních důvodů nebo
jedou v době výluky služby výpravčího;
d) odjezd z prostoru pro výstup a nástup cestujících se provede podle čl. 504;
přitom strojvedoucí odpovídá za to, že vlak neodjede před časem odjezdu
podle jízdního řádu. Vidí-li však strojvedoucí, že odjezdové (cestové) návěstidlo
zakazuje jízdu, nesmí vlak uvést do pohybu, pokud k tomu nedostal
pokyn od výpravčího;
e) nemůže-li strojvedoucí před odjezdem pohledem bezpečně zjistit, že příslušné
hlavní návěstidlo dovoluje odjezd, a nezjistil-li to ani z návěsti samostatné
předvěsti (opakovací předvěsti), z návěsti předcházejícího hlavního
návěstidla, které je předvěstí příslušného hlavního návěstidla nebo dotazem
u výpravčího, po provedení úkonů podle čl. 504 uvede vlak do pohybu
rychlostí nejvýše 40 km/h. Rychlost jízdy vlaku však musí upravit tak, aby
mohl bezpečně zastavit před návěstí Stůj hlavního návěstidla. Rychlost smí
strojvedoucí zvyšovat, až když bezpečně zjistí, že příslušné hlavní návěstidlo
dovoluje odjezd vlaku vyšší rychlostí;
f) v případě, kdy je nutné, aby vlak zůstal stát v prostoru pro nástup a výstup
cestujících, výpravčí:
- nesmí uvolnit nebo postavit příslušné hlavní návěstidlo do polohy dovolující
jízdu dříve, než bude odjezd možný,
- musí o prodloužení pobytu ve stanici strojvedoucího včas informovat;
není-li to možné, musí zajistit označení místa zastavení vlaku přenosnou
návěstí Stůj,
- po pominutí důvodu zadržení vlaku uskuteční jeho výpravu podle
čl. 497c). Předpokládá-li nebo zjistí-li výpravčí, že strojvedoucí nemůže
pohledem příslušnou návěst hlavního návěstidla vidět, musí informovat
strojvedoucího o postavení hlavního návěstidla do polohy dovolující
jízdu. Pokyn daný rozhlasem nemusí strojvedoucí opakovat;
g) sledování jízdy vlaku přísluší zpravidla zaměstnanci určenému ZDD;
h) další související úkony u vlaku, zejména charakteru přepravního, zabezpečuje
zaměstnanec stanice určený ZDD. Je-li ze závažných důvodů nezbytná
přítomnost výpravčího u vlaku, vyžádá si jej člen doprovodu vlaku vhodným
způsobem přímo nebo prostřednictvím přítomného zaměstnance stanice.
V těchto stanicích je možná výprava vlaků jen způsoby, uvedenými v odst. c),
d) a e) čl. 497.
Při výpravě vlaku s přepravou cestujících písemným rozkazem je v těchto
stanicích nutno vždy zachovat před odjezdem postup, jako když je písemný
rozkaz doručen jiným zaměstnancem než výpravčím


Taky v předpise postrádám články určené pouze pro dopravce, který pro příslušná pracovní zařazení určí rozsah jejich znalostí. Pak následuje výčet více článků. A většinu z nich tady nemám.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2146
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 01:01:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechcete si vzít na paškál třeba článek 1165? Kdyby náš strojvedoucí dohnal osobák na trati a vjel do něj, tak by byla plně vina na výpravčím a ne na fírovi.

PS: Nejde mi o vjezdové návěstidlo, jde mi o báboblok.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3482
Registrován: 11-2005

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 09:17:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu 1165?

D2, 1165.-1178.
Neobsazeno.


(SŽDC D2 - Změna č. 3 - Účinnost od 1.3.2008)

(Příspěvek byl editován uživatelem pes38.)
Když chceš něco udělat pořádně, musíš to udělat sám.
ICQ 311-297-744
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2149
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 09:24:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sorry. 395.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3483
Registrován: 11-2005

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 09:48:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

395.
Při nepředpokládaných jízdách vlaků po nesprávné koleji se vlaky o jízdě po nesprávné koleji zpravují písemným rozkazem ve stanici, kde vlak přechází na nesprávnou kolej. Při předpokládaných jízdách vlaků po nesprávné koleji podle VR se vlaky zpravují písemným rozkazem v dispoziční stanici nebo ve výchozí stanici (je-li blíže).
Strojvedoucí vedoucího hnacího vozidla musí být před jízdou po nesprávné koleji zpraven:
– odkud kam pojede po nesprávné koleji;
– o jízdě v mezistaničním oddílu (při neplatnosti oddílových návěstidel);
– o platnosti oddílových návěstidel (při jízdě v traťových oddílech). Pokud platí všechna oddílová návěstidla v příslušném mezistaničním úseku, není nutné názvy stanovišť vyjmenovávat;
– o platnosti vjezdového návěstidla stanice nebo odbočky u správné koleje nebo o způsobu vjezdu do stanice nebo odbočky (nemá-li nesprávná kolej
vjezdové návěstidlo);
– pokyny, vyplývajícími z místních podmínek (např. o případném snížení rychlosti, je-li na nesprávné koleji dovolena jiná traťová rychlost než na správné koleji a tato rychlost není návěstěna). Dříve než výpravčí dovolí odjezd nebo průjezd vlaku na nesprávnou kolej, musí se přesvědčit o tom, že strojvedoucí byl nebo bude správně zpraven. Nemá-li nesprávná kolej vjezdové návěstidlo, musí strojvedoucí zastavit vlak
jedoucí po nesprávné koleji nejdále v úrovni vjezdového návěstidla správné koleje, není-li vjezd dovolen RPN; O platnosti vjezdového návěstidla u nesprávné koleje se strojvedoucí nezpravuje. Na tratích s automatickým blokem musí být strojvedoucí zpraven rozkazem Z, část 3, nenařizuje-li VR jinak. Nemá-li nesprávná kolej tří a vícekolejné trati vjezdové návěstidlo, musí být strojvedoucí zpraven písemným rozkazem, které vjezdové návěstidlo (u které traťové koleje) pro jeho jízdu platí.


Kde je zakopanej pes?
Když chceš něco udělat pořádně, musíš to udělat sám.
ICQ 311-297-744
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2592
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 10:21:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Jak už jsem jednou psal, pokud jsi do stanice vjel na výstrahu a zastavil, tak se s nákladem, Lv vlakem nebo osobákem ve stanici bez tečky NESMÍŠ hnout a výpravčí smí proti tobě klidně poslat mašinu jako posun.
No a tohle je potřeba změnit, protože s přibývajícím počtem dálkovin, kde není vidět, jestli jsem už zastavil nebo ne, jde o průser. Čili jako fíra se sice třeba nebudu smět hnout i nadále, ale výpravčí/dispečer ten posun už nebude moci poslat jen tak, aniž by mě vyrozuměl.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2735
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:09:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ: čl.395: V takovýchto případech se VŽDY dávají telefonické odhlášky, případně je kompletní telefonika. Tedy vlaky se dojet nemohou.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2736
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:19:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej 2592: Není potřeba toto měnit. Bezpečnější je vždy to, že vozidla se hýbou na pokyn, nikoli že se jim pokyny pohyb zakazuje. A přitom nemám na mysli pohyb vozidel na zabezpečené volné vlakové cestě, ale právě na nezabezpečených úsecích. Jako výpravčímu je mi jedno, že po příslušné vlakové cestě, která je pod závěrem a je volná, si vlak libovolně zastavuje, nebo mění směr. Ale NENÍ MI JEDNO, když se tohle smí dít v úsecích bez závěru jízdní cesty a zajištění její volnosti NA PAUŠÁLNÍ PŘÍKAZ (sešiťák) KTERÝ NEMÁ VAZBU NA ZZ.

A vůbec pomíjím to, že za mlhy se v Radotíně (a pod.)legálně smí popojíždět od peronu ke klacku přez nezajištěnou výhybku. Pravidelně. To je ještě mnohem horší, než slavné přivolávačky pro pravdelné vjezdy na obsazenou kolej.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1363
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:22:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Hajnej2592: teď jsi na to kápnul, jenže pak by nám vznikly dvě verze předpisů. V některých stanicích je nutnost, aby platilo to co říkám. Mluvím třeba o Kardašově Rečici a nebo o Sudoměřicích u Tábora. Tedy stanice, kde je přejezd ve stanici na staniční koleji. Vlak zastaví a přejezd se zvedne.
Jo a za další tvoje obava je lichá, pokud obsluhujicí zaměstanec na vlak nevidí, tak se ho musí zeptat.
Podle mne právě s přibývajicím počtem dálkovim se vůbec nikdo nezabýval vztahem ZZ a dopravní předpisy. Nechci se nikoho dotknout, ale naprostá většina zabezpečováků a dopraváků si hraje na svým písečku a ten druhej je moc nezajímá.
Nemohu si pomoct, ale ve stanicích s tečkou by měl strojvedoucí jednoduše a prostě zjistit od nástupiště co mu svítí na hlavním návěstidlu. V případě, že na něj nevidí, tak by měl být zřízený cesťák a nebo opakovací předvěst. Takhle by se měly dělat nové stanice. Tam kde to není by se měl naučit výpravčí více komunikovat s fírou.
Nevím, zda jsi nás pochopil dobře, ale v současné době se fíra může legálně hnout bez jakéhokoliv svolení. To je to co nám vadí.
Martin
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2767
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:33:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2:ale jakmile vlak zastaví před červenou (je jedno jak je od ní daleko a zda na ni vůbec vidí), tak už se bez souhlasu výpravčího nesmí hnout Nic proti máš pravdu, ale když to otočím? Kdo mě vypraví když nevidím na odjezdové, "černá tečka" a já jsem zastavil z nějakého důvodu takto blbě. Taky nemám povinnost volat dispečera, že nevidím na klacek. Používat mozek snad nepotřebuje článek v předpisu.
Myslím, že pokud chcete dosáhnout na každou kravinu článek, tak se z toho stane několika násobný svazek a ještě víc nesrozumitelný. Jen do toho...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2596
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:54:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Nemohu si pomoct, ale ve stanicích s tečkou by měl strojvedoucí jednoduše a prostě zjistit od nástupiště co mu svítí na hlavním návěstidlu. V případě, že na něj nevidí, tak by měl být zřízený cesťák a nebo opakovací předvěst.

V tom se shodneme...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1364
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:55:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Právě ta myšlenka je o zjednodušení.
Zde ti předložím mé znění budu e:

Nemůže-li strojvedoucí před odjezdem pohledem bezpečně zjistit, že příslušné
hlavní návěstidlo dovoluje odjezd, a nezjistil-li to ani z návěsti samostatné
předvěsti (opakovací předvěsti), z návěsti předcházejícího hlavního
návěstidla, které je předvěstí příslušného hlavního návěstidla, ani z návěsti přenášené na hnací vozidlo vlakovým zabezpečovačem musí se dotazem
u výpravčího zeptat zda návěstidlo dovoluje jízdu nebo s ním dohodnout další postup. Po svolení od výpravčího a provedení úkonů podle předpisu dopravce (pro postup
doprovodu vlaku před uvedením vlaku do pohybu) uvede vlak do pohybu
rychlostí nejvýše 40 km/h. Rychlost smí strojvedoucí zvyšovat, až když bezpečně zjistí, že příslušné
hlavní návěstidlo dovoluje odjezd vlaku vyšší rychlostí;

No počkej OC, chceš mi říct, že když třeba v Bystřici zastavíš dříve a nevidíš na klacek, tak to prostě popotáhneš? Pokud ano, tak se s tím aspoň nechlub
Martin
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2768
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 11:56:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2?Qěcy: Absurditu řešíte...Jakou vazbu na ZZ má výpravka? = 0,
prostě zjistit od nástupiště co mu svítí na hlavním návěstidlu. Souhlas. nebo opakovací předvěst Nesouhlas, návěst opakovací předvěsti není rozkazem k odjezdu.
může legálně hnout bez jakéhokoliv svolení. Není pravda, musí být alespoň čas odjezdu dle SJŘ. A hold je povinností výpravky(dispečera) mít cestu postavenou alespoň k návěstidlu.
Tam kde to není by se měl naučit výpravčí více komunikovat s fírou. No a když ta komunikace není, tak přeci nebude blbnout s vexly v budoucí vlakové cestě.
legálně smí popojíždět od peronu ke klacku přez nezajištěnou výhybku. Tedy to je docela špatně. To nějak nechápu. Jak k tomu může dojít?
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2769
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:11:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: pokud se mi povede tohle, tak mi nic nebrání abych zavolal výpravkovi, že si popotáhnu ke klacku.Nejde-li vys,mb tak holt zvednu zadek a dojdu do DK. Naopak zas když výpravka potřebuje abych zastavil dříve, tak mu nic nebrání, aby mi to řekl, nebo dal signál "V" a pod.
Je to prostě mimořádnost, jako ten váš posun před odjezdem vlaku a tak přeci nejdřív zajistím aby všichni kdo je třeba o tom věděli. No a když to domluvit nejde, tak to prostě dělat nebudu.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1365
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:13:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady bys to měl povolené článkem, že se můžeš řídit i opakovací předvěstí.

Ale no tak OC, jsem myslel, že máš trošku větší rozhled. Co když půjdou fírovi hodinky o dvě minuty dříve? Tedy se pohne o dvě minuty dříve než čekal výpravčí. Stejně tak mohou jít i výpravčímu o dvě minuty později. Ano nemělo by se to stávat, ale nechávat bezpečnost a bezzávadovost jen na obyčejných hodinkách se mi moc nelíbí... Dispečer ani výpravčí tu povinnost nemají. A hlavně tohle není bezpečný stav. Mít něco šmahem povolené a jen to operativně zakazovat zavání problémem. Prostě vlak se smí hnout jen na pokyn udělený obsluhujicím zaměstnancem, jak a čím se dá, je věc druhá.

Vždyť o tom už tady meleme dva dny, že prostě v předpisu je něco napsané, ale současný stav umožňuje i tohle. Přečti si můj příspěvek z 22. června 2009 - 22:43:58. Pokud nemáš plánek stanice, tak ti ho pošlu v mailu.
Martin
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 777
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:15:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ježišmarjá,to je zase debata o guwně.Tak prostě tam,kde toto hrozí,což není skoro nikde,nebude po příjezdu takového vlaku na takovou kolej s těma wekslema qedlat /Radotín/.Dá se to do SŘ.Když to nejde zajistit /závěr ap./ tak se prostě takovéto vlaky na takovou kolej brát nebudou.Tím bude Qěci spokojenej,má to ošetřeno v předpise.
Jako volat pokaždý,když nevidím při odjezdu Os,R na klacek-to by se fíra uvolal a když se nedovolá,tak m napíšem,ať jde do dopravy se optat? Pokaždý to bude velké zdržení a zbytečná zátěž výpravky i fíry.
A milej Qěci,mám oavu,že by Tě tvoji kolegové brzo nakopali do ,že maj za směnu navíc třeba 100 hovorů-a zcela zbytečně ve VŠECH stanicích,kde není vidět na klacek,ale žádná weksle ke klacku není-což je 99%.
Ono každá změna má i důsledky.Tak ať se tím zabývá jen výpravčí,co v takové stanici slouží a bere si tam obratovej vlak zrovna na tu blbou kolej s výhybkama a ne VŠICHNI,kteří maj stanici/přijedou do stanice,kde není odněkud vidět na klacek.
Nekomplikujte to,hoši-a fírové budou oprávněně řvát,že se jim zas komplikuje život.
Tak jestli to chceš podle sebe,tak ať se tam ta tečka zruší a nemusej se vymýšlet kraviny typu drbání se pravou rukou za levým uchem.Stejně 90% kravin se v předpisech napáchá právě takhle-opravou něčeho,co si někdo dřív změnil.
Howgh :-))

EDIT: Anebo chceš,aby se třeba z 5. muselo volat a z ostatních ne..? To by byl bordel-předpisy se musí ZJEDNODUŠOVAT a ne naopak,to je cesta obecně do ,třeba v letectví to dávno vědí,jen u dráhy se D2 furt nějakejma nesystémovejma věcma zasírá víc a víc.Tfuj.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1366
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:22:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasně OC, pochopil jsem že si popotahuješ jen tak bez dotazu. Proto jsem psal to co jsem psal.

Teď je otázka zda posun 10, 20 minut před odjezdem je nějaká mimořádnost a ke všemu tebe se vůbec netýká. Podle tebe nebo Hajného ti nejdřív bude výpravčí volat 10 minut před odjezdem ať nikam nejezdíš (většina lidí si bude ťukat na čelo) a pak ti 5 minut před odjezdem bude volat, že posun je ukončený a můžeš jezdit, ale vůbec netušíš, co máš na odjezdu. Místo aby ti třeba minutu před odjezdem zavolal, že máš na odjezdu čtyřicet a volno a nebo bys mu sám v čase odjezdu zavolal. Co je podle tebe jednodušší?
Martin
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2771
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:33:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov:
Martin2: a co když se začne zeměkoule točit pozpátku? Něco je holt jen na lidském faktoru a vždy bude. A zrovna vexle v dopravní cestě ve vašem případě je mi ukradená. (není to moje odpovědnost). Zas druhou stránkou když o tomhle vím, co mi brání jet tak, abych se vyhnul eventuelnímu problému? Když nevidím na odjezd (cest.) tak mi nikdo nenařizuje vystřelit jak z praku. Když ten vexl fiknu tak bude rázem času habaděj. I když jsem jako fíra bez viny. Jenže pro některé je to nepochopitelné...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1367
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:35:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Mladějov: ale no tak panáčku, náhodou by se konečně dělalo něco s tečkovýma stanicema. Projetých návěstidel v tečkových stanicích už bylo docela dost. Takhle by třeba fíra v Paskově stál a zavolal by výpravčímu co má na odjezdu. Ten by mu řekl, že stůj, ale může k němu popotahovat.
Nemusí na klacek vidět, když na předchozím návěstidle měl volno. Takže s tím voláním to tak hrozné nebude. Kór, když se bavíme o tečkových stanicích, kde je výpravčí ulehčen od vypravování. Je zajímavé, že třeba na některých dálkovinách je tohle naprosto běžná praxe. Dispečer ví, že stanice je v oblouku a ještě nemáš postaveno, protože jede vlak proti, tak ti zavolá a řekni ti co tě čeká. A nikoho to nesere. Jo a ten dispečer neřídí jednu stanici, ale více stanic.

Nezapomínej, že mluvíme jen o tečkových stanicích. Takže né o VŠECH. Je hodně málo tratí, kde jezdí osobáky častěji jak v hodinovém taktu, takže ten výpravčí by při nejhorší konstelaci hvězd (nebyl by postavený průjezd) volal 2x-4x za hodinu.
Martin
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 778
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin:
Jasně,a když mu nepude rádio,tak se z toho ten plácačka posere.Qěci slouží na 171 a to si nedovedu představit.
Argumenty typu "mělo by jít" neberu-a furt je tady to,co jsem říkal-nesystémovost-viz můj minulý příspěvek.
Musím končit,pokračování nejdřív večer :-)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1368
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:42:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad OC: to jsou sice hezké a chytré věci, ale obecně je docela dost projetých tečkových stanic.
Teď je otázka zda budeš jako fíra bez viny.
Když kdysi na jižní moravě v tečkové stanici vjel osobák do stanice na návěst, podle které měl projíždět a po výpravě četou projel odjezd na stůj, protože se výpravčí rozhodnul, že ho bude ještě něčím předjíždět a vykoupán v tom byl i fíra.
To samé i o opakovacích předvěstích, koho by napadlo, že se nedají brát jako znak hlavního návěstidla a tedy rozkaz k odjezdu.
Už vidím, jak tu vyhybku někdo v noci šmikne a budou se ho v tom snažit utopit, třeba na výměnové návěstidlo.
Martin
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2737
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:48:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: takhle s tebou diskutovat nebudu. Radši budu vyřizovat dotazy fírů, než řešit projeté klacky, nebo říznuté vexle. Provoz v radotíně eznáš, protože tam se točí tolik vlaků, že by musely točit na hlvaních staničních kolejích.
A vůbec, hubu si rozbiješ ty, fíra, ne já, výpravčí.

Když mám ve stanici mlhu, a vím, že fíra na klacek nevidí, tak ho informuju sám od sebe (a není to moje povinnost) ale jako dispečer na dálkovině nemohu tušit, kde mlha je a kde ne.
A k tomu - normálnímu výpravčímu nedělá problém fírovi něco říct. Ale vyskytují se situace, kdy musí výpravčí dělat něco jiného, třeba odvrátit MU, nebo nějaký zranění cestujícího. V téhle situaci výpravčí zapomene fíru zpravit o tom, že nesmí odjet od peronu a fíra řízne nějakou tu výhybku. Odsere to výpravčí, přestože se musel věnovat důležitější práci. A to mi vadí. Gestorka na tohle akorát zalapala po dechu, protože jsem ji tím dostal. Nicméně zřejmě to nehodlá řešit.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2738
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:48:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Qěci neslouží na 171.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2739
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:51:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krom toho když Qěcy sloužil na 171, tak měl do sousední stanice 4kilometrovou díru v TRS. A právě v ní shořela ta zamračená. Dost by mne zajímalo, jak se tehdy dorozumívalo s výpravčími. Takže qěcy tohle zná, Mladějove.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1369
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:51:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak holt půjde k tomu vlaku jako dříve než udělali tečkovou stanici opakuji maximálně 2x-4x za hodinu, když se tam pravidelně předjíždí. Jen tak mimo řečí, můžeš být trošku konkrétní, která stanice tě tak trápí? Mne napadá zrovna ten Radotín, ale tam je to z dopravy kousek a když není mlha, tak je na odjezd vidět. Všichni už také mají služební mobil, je pravdou, že u matky ještě není online přiřazení čísla vlaku k fírovi a číslu tlf.

Právě nesystémovost je nyní. Ve většině případů se nesmíš rozjet, když na klacek nevidíš. Jde o náklady, osobní dopravu v plácačkových stanicích. Jen v tečkových stanicích má osobní doprava jiný režim.
Martin
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2740
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:53:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S opakovačkou byl průser za mlhy, kdy před odjezdem stál jeden vlak a za ním před opakovačkou druhej, přičemž fíra druhého nevěděl, že je až druhej. Hádejte, co se stalo po postavení odjezdu.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1370
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:57:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady by to měl být problém výpravčího, protože má říct strojvedoucímu, že je jako druhý před návěstidlem. Na druhou stranu je známý fakt, že z pohledu dráhy je lepší mít více viníků, protože z nich v součtu dostanu více peněz za škodu.
Martin
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2741
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:58:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Mně moje stanice netrápěj. Ale jen tak mne to napadá. Pokud bych tam sloužil, tak se budu snažit vždy po co nejdřív fírovi zakázat se pohnout, i kdyby to bylo tři hodiny před odjezdem. Principiálně mi vaděj všechny výjimky v předpisech (absence návěsti "zabezpečený vjezd na obsazenou kolej", uzávěra koleje, vložáky, 505e a vůbec rozdělení výpravy na tečkové a netečkové stanice, mohlo by se to klíďo sjednotit podle nákladních vlaků s výjimkou přestupních stanic, kde se stejnak musí hlídat přípoje).
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2742
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 12:59:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Dyť taky výpravčí je povinen PO té nehodě fíru druhého vlaku zpravit.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 779
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:02:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krom toho když Qěcy sloužil na 171, tak měl do sousední stanice 4kilometrovou díru v TRS. A právě v ní shořela ta zamračená. Dost by mne zajímalo, jak se tehdy dorozumívalo s výpravčími. Takže qěcy tohle zná
Tím spíš bys měl uznat,že když Ti nepůjde rádio,že je problém,jak říkám já.
Pokud si myslíš,že je nutný to nějak řešit,tak tím zrušením černé tečky.Ne to cpát zas na fíry.
Nějakýmu projetí klacku to stejně nezabrání/Martin/.To je klasickej drážní alibismus-namočit do všeho co nejvíc lidí.

A na 171 jsi léta sloužil.To,že jsi jinde nevím.Já měl na mysli,že víš,jaký je to ve špici stres a přidělávat práci výpravčím-jsem proti i jako fíra.
Ono je potřeba to zatížení lidí snižovat,ne zvyšovat.Pak dělaj chyby.Viz letecký provoz.
Fakt musím končit.Večer :-)
JirikP
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.36.163
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:10:12    Odkaz na tento příspěvek  

Qěcy, OC: ale stejný problém jako opakovačky mají i ostatní způsoby, tedy hlavní návěstidlo, které není u peronu, a návěstní opakovač. Ty také nezaručují, že mezi vlakem a odjezdem není další vozidlo (viz nehody Čerčany a Moravany, kde fírové "svůj" odjezd s dovolující návěstí zřejmě viděli)
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2772
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:15:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: tak neobecně a konkrétně.
Návěstidla jsou naše odpovědnost a basta. Kuwa když na něj nevidím a ve stanici jsem zastavil tak pojedu s pohotovostí zastavit! tečka nazdar!
Takhle by třeba fíra v Paskově stál a zavolal by výpravčímu co má na odjezdu. Ten by mu řekl, že stůj, ale může k němu popotahovat. .. a ten by mu řekl v náhlém pominutí mysli" volno" a co...
V Čerčanech mu řekli a dalšího i vypravili a co to bylo fírovi platné...
vjel osobák do stanice na návěst, podle které měl projíždět a po výpravě četou projel odjezd na stůj, protože se výpravčí rozhodnul to je svinstvo , že ho bude ještě něčím předjíždět a vykoupán v tom byl i fíra Kdyby výpravka použil mozek, tak by mu huba neupadla říci to tomu osobáckému. Ale nevidím na návěstidlo = nejedu jak blázen...
To samé i o opakovacích předvěstích, koho by napadlo, že se nedají brát jako znak hlavního návěstidla a tedy rozkaz k odjezdu. Všichni kdo zažili nehodu na Zámostí to ví! Do té doby to věděli Bulíci (když nechtěl odjet kolega z Chotýčan ,Lv před DK směr ČB, a výpravka ho nechtěl vypravit a poslal na něj hlášku) Pak bum a rázem byly všichni chytří.. No i potom nechtěl výpravka vypravit kolegu z Jihlávky (OPř a Lv před DK). A ani vyšetřující toto nevěděl.
Takže toto se nevědělo průřezem profesí a platí to dodnes! Prostě a jednoduše,
zastavil jsem,nevidím na hlavní návěstidlo, jedu jako ke stuj a pak se řídím jeho návěstí.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2743
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:32:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: ona není práce jako práce. Psycholog ti to vysvětlí. Je rutina, je práce časově limitovaná, práce neodkladná, práce nedůležitá. Za nejhorší kombinaci považuju práci neodkladnou (odvracení MU) a práci časově limitovanou (to, co musím udělat přesně teď (ani dřív ani o půl minuty později), jinak je nehoda). To je přesně ten příklad.
Nezapomeň, že na nerutinní časově limitovanou práci se při ostatním vytížení nejradši zapomíná.
Jinak řečeno na to, abych řekl fírovi "nesmíš odjet od peronu v čase odjezdu, ale až ti řeknu" to je jedna ze situací, na kterou se dá nejlíp zapomenout a byť jen desetivteřinové zpoždění už může mít fatální následky. Nikam se to nezapisuje, jako třeba odhlášky a nevím, jakou upamatovávací pomůcku bych si na to udělal. (I na rozkazy lze mít výborné upamatovávací pomůcky.)
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 780
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:35:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já s Tebou souhlasím-a proto zrušit tam černou tečku.Tečka. :-)
Takový stanice ji prostě neměly nikdy dostat-logicky.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2744
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:36:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry:
A nevadí ti, že při jízdě k té červené (u výchozího vlaku) jedeš po naprosto nezajištěných výhybkách? Můžeš být kdykoli podhozen? A to naprosto PRAVIDELNĚ, PAČ NEJDE O MIMOŘÁDNOU OBSLUHU ZZ?

Nevadí ti, že když se staví vlaková cesta třeba při poruše ZZ, že obsluha dráhy o tvém budoucím pohybu ví, protože tu cestu nařizuje a připravuje, přestože pak nebude třeba nijak pod závěrem, ale prostě o tom ví? A teprve pak ti dá příkaz k pohybu? Kdežto zde napřed dostaneš příkaz k pohybu a když výpravčí nebude dávat pozor zrovna na tebe, ale bude se věnovat něžemu důležitějšímu, že mu de facto ujedeš do rozházených výhybek?
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1371
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:37:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Souhlas s Mladějovem, je potřeba zatížení lidí snižovat, proto jsem taky psal, že při přestavbách SZZ by se mělo hledět na to, abych jako fíra od nástupiště věděl co mi svítí na nejbližším hlavním návěstidle. Tohle by měl být cíl, kterého se někdy v budoucnu dosáhne. Škoda, že se to nepovedlo ani v Praze na hlavním.

Teď jde o to co v současném stavu. Jako prasárnu považuji, že co RCP to jiný režim. Tečkové stanice by měly být naprosto všechny, kde to technika umožňuje. Tedy nemluvím o Davli nebo Hraštici.

Výpravčím se zrušením červené čepice výrazně ulehčilo. Pokud by náhodou občas (při selhání TRSky a rozhlasu) museli jít za fírou k osobáku a říct mu, že je z páté koleje postaveno, tak by maximálně nastal stav před zrušením čepice. Nemluvím o tom, že při delším pobytu mi klidně může říct předem, že až budu mít čas odjezdu, tak ať si popotáhnu.
Hejbání pouze se svolením daným přímo výpravčím nebo dispečerem by pro něho mělo v budoucnu další pozitivní vlastnost. Dřív nebo později snad bude doba, kdy vlak bude naprosto běžně čekat na bus jako na přípoj. V nepřehledné stanici by výpravčí musel fíru předem informovat, ať nikam nejezdí dokud mu neřekne. Podle mé verze, by přijel bus a výpravčí by do vysílačky nebo rozhlasu řekl, že je postaveno a mohlo by se vyrazit. Kdyby opravdu selhala veškerá technika, tak by holt za fírou těch 200 metrů došel, tak jako dřív.

K těm služebním telefonům, také jde o to jaký má kdo přístup k provozu jako celku. Třeba já osobně, mám ve služebáku uložena čísla všech stanic, kde jezdím. Když se mi nedaří spojení přes TRSku, tak nic neřeším a volám přes mobil. Třeba v Heřmaničkách, je tak špatný signál TRSky, že výprava přes mobil a nebo aspoň upozornění, ať teď dávám pozor na rozhlas je tím nejlepším řešením. Jasně, když někdo stojí jako trubka a ať se ostatní starají, tak je to těžké.

Martin
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2773
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:38:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Qěcy: protože jsem ji tím dostal. Nicméně zřejmě to nehodlá řešit. Tak už chápu o co jde (mám to ale dlouhé vedení). Tohle je fakt. Jenže jak to řešit? Seř.? No s tím dej pokoj, víš jaká by to byla džungle? Která platí a která ne a v které stanici a pro které vlaky? To si dost dobře nedokáži představit. Asi opravdu by bylo jediné řešení pomocí cesťáků (ať už jakkoliv jsem jejich nepřítel), tady by opravdu byly na místě. Jenže do té doby..riziko podnikání, bohužel pro vás.
JiříkP: Když to budem stavět takhle, tak se nehne nic. (Viz Blatov a přilepení relátka) prostě každý pohyb nese riziko a jeho minimalizace je potřebná a důležitá, ale nikdy nic nejde zabezpečit 100%. Moravany a Čerčany jsou sakramentský rozdíl. Selhání techniky versus lidský faktor. Obojí není a nikdy nebude bez chyby.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2745
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:39:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: A na dálkovinách zavedeš křemeňáky, nebo co??? Pochop, že křemeňáci i stanice s tečkou jsou pouhým paskvilem a překonaným řešením. V rakousku jsou všichni křemeňáci a plácačky se používají JEN Z KOLEJÍ, KTERÉ NEMAJÍ SAMOSTATNÉ HLAVNÍ NÁVĚSTIDLO. U VŠECH VLAKŮ (NÁKLADNÍCH I OSOBNÍCH VE VŠECH STANICÍCH STEJNĚ).
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2774
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:44:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Qěcy: A nevadí ti,.....OBSLUHU ZZ?
Vzhledem k tomu, že jsem to do nedávna nevěděl, tak mi to opravdu nevadilo. Teď to sice vím, ale dokáži to přežít. (co mi taky zbývá, že) Máš naprostou pravdu a v tomto s tebou naprosto souhlasím, jen to řešení je v takovéto stanici buď zrušit "tečku" nebo cesťák. Jiné nevidím.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2746
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:48:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry:
Řešení je nasnadě a není složité: napsat do předpisu, že fíra nesmí odjet bez pokynu daného obsluhou dráhy dál, než k nejbližší výhybce/výkolejce/ranžírce. Dál se musí dohodnout s obsluhou dráhy. Vysílačky a mobily musejí fungovat, aspoň jedno z toho. Lepší zpozdit vlak o dvacet minut kvůli tomu, že se nelze dovolat, než vlakem říznout výhybku.

Ve stanicích s výpravčím lze samozřejmě ještě využít toho, že se fíra s výpravčím domluví osobně. Na dálkovinách? - tak dálkovinu, kde jsou díry v pokrytí TRS, GSM, nebo GSM_R bych v žádném případě nepovolil spustit. Ledaže by do nepokrytých stanic nasadili pohotovostní výpravčí.

Výše uvedené je to minimum. Jinak bych samozřejmě převoral (zjednodušil) výpravu vlaků podle rakouského vzoru, kde se vlaky (i osobní) všude vypravují jako naše vlaky nákladní - tedy podle toho, je li u koleje klacek platný pro jednu kolej, nebo ne.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1372
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:48:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když na návěstidlo nevidím a ani netuším co na něm má být, tak k němu vůbec bez svolení nepojedu a to ani ty. Oba totiž jezdíme na nákladech a to samé by mělo platit i pro všechny osobáky.

OC on je asi trochu problém v pohledu na věc. Ač jsem už nějaký ten pátek strojvedoucím, tak docela dost vidím pod pokličku výpravčím a méně zabezpečovákům, proto co tobě přijde tak jednoduché a jasné, mne z pohledu výpravčího tak jednoznačné a bezpečné nepřijde.
Martin
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2747
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:50:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry:

A mohu tě ujistit, že mnoha výpravčím to nedošlo stejně jako tobě. Takže je jen otázkou času, kdy k tomuto průseru dojde. Upozorňuji, že ve škole ani v kurzu nás na tohle nikdo neupozornil. Podle mne to ani autor předpisu nedomyslel.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1373
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 13:55:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Qěcy: no jízda jen k vyhybce atd... Se mi moc nelíbí, to snad to moje řešení, jak jsem psal upravený článek e je jasnější a hlavně jednoznačný a jako fíra nad ničím nemusím přemýšlet. Je čas odjezdu, netuším zda je na návěstidle návěst dovolujicí jídu, tak volám TRSkou nebo mobilem výpravčího.
Martin
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2748
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 14:02:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: to byl můj původní návrh z loňska, ale zde jsem zapomněl napsat, že pokud by na ranžírce svítila bílá a výhybka byla přestavena na kolej dopravní, mohl by fíra jet dál. (kvůli držkovatelům, že TRS nefunguje). Já bych byl ale radši, aby to bylo jak píšeš ty. Jednoduchý a jednoznačný. A bezpečný.
Bohužel TRS je postaven tak jak je, považuju za nehorázné tvrdit, že máme TRSkové traťe pokryty vysílačkou, když to de facto není pravda. Jestli takové pokrytí bude mít i GSMR (protože se bude zase šetřit na počtu antén???) tak to ať si strčí do řiti.

Podle mne má platit obecné pravidlo, že bez souhlasu obsluhy dráhy se nesmí na kolejích hnout ani kolo.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2749
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 14:04:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já teď začít dělat fíru, tak se vždy, když na klacek nevidím a mám čas odjezdu, zeptám výpravčího/dispečera DOZZ.
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2775
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 14:06:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Qěcy :napsat do předpisu, že fíra nesmí odjet bez pokynu daného obsluhou dráhy dál, než k nejbližší výhybce/výkolejce/ranžírce. Člověče neblázni, (sice je to osobka, jsem naštěstí mimo hru) víš co jich cestou minu? Mám seznání zhruba 1000km...
Martin2:tak docela dost vidím pod pokličku výpravčím a méně zabezpečovákům O tom není sporu, víš o mnoho víc jak já. Jenže tak jak čtu, docela moje varianta nevědět, zas tak špatná nebyla...
Mmch nevím, ale zrovna v Heřmaničkách jsem nikdy s vysílačkou problém neměl...Je tedy pravda, že někdy stačí metr a je vše jinak.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2776
Registrován: 7-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 14:16:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak z celého tohodle písání by řekl, že tohle je závěr nejvýstižnější a myslím, že nelze než s ním souhlasit.
"Musí platit obecné pravidlo, že bez souhlasu obsluhy dráhy, se nesmí na kolejích hnout ani kolo."
Tak a teď už vymyslet jen technické provedení. Návěstidla, vysílačka,mobil a osobní kontakt. Pokud nejde ani jedno z toho, tak se prostě bude stát.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2751
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 24. června 2009 - 14:22:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: ...tak se prostě bude stát.
Přesně tak. Ono už se takhle stálo tolikrát a nic se neposralo. Je to i takový donucovací prostředek k tomu, aby vše fungovalo, jak má - vysílačka vysílala, mobil mobiloval, klacek svítil, přestavnik přestavoval, kabely vedly proud. A žádný že "vono se to nějak udělá".
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1128
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 15:44:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry

Koukni:

.. tady vidíš,o čem je řeč .. a rozdíly mezi oběma obrázky není problém najít ...

P.S. Omlufte kvalitu,je to z debüla ...


ICQ 237-113-861
T4784086
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 675
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 18:49:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bavime se o konkretnim připadě konkretniho Bohumina, zkusim to popsat slovy protože se mi nechce to skenovat. Je tam ZZ ESA 11 nebo 22, teď nevim, ale je to vcelku myslim nepodstatne. Přijedu z koleje řekněme 222 mezi Se 22 a Se 23.
Mezi těmito navěstidly jsou tři vyhybky. Na obou Se je Posun zakazan a ja s mašinou tam stojim. Usek je sice obsazeny, probarveny červeně, ale s prvni vyhybkou je možne hybat. Jak je tohle ve 21. stoleti možne...?
Slovo nejde neznám, protože nechtít, je horší než nemoct...
Houba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1032
Registrován: 2-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 19:23:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ale s prvni vyhybkou je možne hybat.

jsi si tím tak jistý?
754 forever

http://gonzales11.rajce.idnes.cz/
T4784086
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 682
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 24. června 2009 - 19:54:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Houba: jo jsem. Je to v 9A koleji pod mostem... Na vlastni oči mi to vypravči ukazoval...
Slovo nejde neznám, protože nechtít, je horší než nemoct...