K-report
 

Archiv do 17. dubna 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv do 17. dubna 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 354
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 19:20:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

HP: Jakou údržbu?? Nevim co chceš dělat za údržbu po 7 nebo 8 hodinách jízdy, to je fakt už nesmyslnej argument. Známku beru, sorry já zapomněl, protože ji mám celoroční, no loni když jsem jel na dovču, tak desetidenní stála mizerný dvě stovky SK, takže to mohlo bejt za 180 našich tuším, to znamená, že se cena na obě cesty může zvýšit asi tak o 45 Kč, to znamená na hlavu a cestu o dramatických 22,50 Kč :-)-)

Happy: A víš pročpa ten vlak měl auta ložený?? To je to, co jsem psal výše, protože byly svátky, teďka to zase až do prázdnin, no možná ještě jak budou ty tři dny v květnu dvakrát, bude jezdit úplně prázdný.

Boblick: Bohužel, jsi vedle jak ta jedle. RoLa, je velice dobrý způsob přepravy, řidič si odpočine, uvolní se dálnice pro osobní vozy a autobusy, ubyde nehod, protože fůru nehod zaviní tihleti rádoby profíci za volantem kamionu, neničí se dálnice, do které se vrazí ročně xy miliard korun na opravy po přetižených kamionech. Navíc ani ten kamion nejede o moc rychleji než vlak, myslím, že ložený smí na dálnici do 100 km/h. Dělal jsem ve spedici a vim teda, co za volantem těhlech aut je za individua. No a proto je důležité, aby stát musí zvážil, co mu vyjde levněji a bezpečněji, zda podpoří RoLu a nebo rvát miliardy peněz do infrastruktury. Navíc, pokud zmizí v nějaké míře z dálnice kamiony, je v tu chvíli rychlejší a bezpečnější. Kdysi jsem četl velice hezké odborné články o RoLe, a blbost, jak píšeš ty to teda určitě není. Spíše je to tvoje neznalost. Ale na tohle téma asi nebudeme už diskutovat, neni to moc konstruktivní.
xxxMichalis
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.185.250.110
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 19:33:24    Odkaz na tento příspěvek  

Dj: Amortizace je u malého auta (mám Mitshubshi Colt) kolem 3,50 kč na kilometr, podle vyhlášky na základě které se dává náhrada za služebky je amortizace minimálně 4 kč...kolik je to těch km do těch Košic? 600? tj 2400 kč na jednu cestu???..chlape načerpejte trochu i znalosti o dopravě
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 500
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 19:46:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pravdu má Bkp. Já neumím psát jinak než jako gumokol.
Já taky dělal spedici, a blahopřál si, že mám chlaďáky a nemusím spolehát na Rolu. Ta totiž v So a Ne stejně nejezdila. Pro znalé: Otáčíme třikrát týdně Ijmunden či Bremen - Rumburk, Bohumín, Bratislavu, Košice.
Zaplať Pánbůh, že tohle už nedělám. Zlaté Busy.
Stvolinky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 17
Registrován: 8-2008
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 20:00:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jaký máš vztah k železnici, Boblicku?
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1378
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 20:25:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick: Docela by bylo zajímavé udělat sumu všech nákladů na silnici a železnici včetně těch, co platí stát či jiné subjekty, zahrnout vliv na životní prostředí apod.
Pokud byste sečetl množství kamiónů, které jedou po dálnici určitým směrem, a alespoň půlku jich nacpal na vlaky, možná byste došel k tomu, že by RoLa dokázala jezdit ve hodinovém taktu 24 hodin denně.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
753006
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2683
Registrován: 7-2004

Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 20:41:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad : Boblick bude kandidovat na ministra dopravy ve Švýcarsku. Jeho teorie o 200km/h bude jasný volební tahák.Po neúspěšné kandidatůře ve Švajcu a následně v Německu,Francii,či zemích Beneluxu propadne v mírné zoufalství a konečně uspěje jako ministr v Polsku.
Šestka to je minulost,užily jsme si s ní dost.Náš je David-Helenka-povedená rodinka.
xxxMichalis
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.185.250.110
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 20:59:59    Odkaz na tento příspěvek  

nevím co pořád řešíte....problémy jsou jasné.... prostě není rovné postavení silnice x železnici...železnice si poplatky zaplatí svůj provoz, zatímco u silniční dopravy o tom nejde mluvit ani zdaleka...je to nerovný systém.... např. linkový bus pokud ujede více než 80% svých km na pravidelných linkách..tak nemusí platit silniční dan....a to co platí dneska kamiony za mýto a silniční dan...mi přijde směšné v porovnání s tím co vlak zaplatí za použití dopravní cesty..prostě podmínky nejsou stejné...a druhý problém je v tom...že železniční trh není zcela volný...nemůže si tu jezdit kdo chce kde chce....

Prostě když se na to podíváme čistě logicky a idealisticky: fyzikálně je jasně výhodnější železnice, v dnešních poměrech kdy jsou koridory a další železnice se modernizují je i rychlejší( po dalnici 80, na železnici si to Nex může valit víc...navíc nejsou zácpy atd.) a samožrejmě je ekoligičtější, má menší dopady na život lidí protože železnice není tak hlučná,prachové částičky vdechovat nemusím, domy jím vibrace neničí, srážky s vlakem zabijí mnohem méně lidí než srážky s kamiony...a v neposlední řadě..jeden km železnice je mnohem levnější než kilometr silnice....
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 355
Registrován: 4-2007
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 21:01:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Michalis: Ukaž mi někoho, kdo si tohle bude sám doma počítat, netvrdim, že nemáš pravdu, ale už to je fakt přehnaný, tvrdim, jedinej argument je to, že ten autovůz, kromě svátků jede prázdnej, nikomu se nevyplatí. Když mám auto teďka za 3/4 milionu, tak skutečně neřešim nějakou amortizaci. Každej řeší to, že spočítá náklady na benzín, a tim to končí. Jinak bych totiž nemohl vyjet od chodníku, kdybych tohle počítal.

(Příspěvek byl editován uživatelem dj la défense.)
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3197
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 21:03:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

xxxMichalis:
na železnici si to Nex může valit víc
Teoreticky ano, ale zase je zbržďován dalšími vlaky, které mají cestovní rychlost poněkud nižší.

jeden km železnice je mnohem levnější než kilometr silnice....
Předpokládám, že místo slova "silnice" patří slovo "dálnice". Nebo opravdu to platí i u "obyčejné" silnice?
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5797
Registrován: 8-2004

Odesláno Středa, 15. dubna 2009 - 21:55:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_lá_défense:
Nemyslím si, že by Ro-La v Rakousku byla výdělečná (nebo alespoň na nule). A to je ještě podporována různými omezeními pro kamiony.

tady je na místě otázka ekonomická
Souhlasím. Pokud náklady na DC za 1 vůz a vícenáklady za trakční energii převýší tržby, stojí to zrušení za úvahu. Ovšem další náklady (třeba odpisy) na to nejsou!
I tak bych nechal na zavedení alespoň rok jako se činí i v jiných oblastech.
Názor může být znásilňován, může být zastrašován, může být v zájmu dobrých vztahů potlačován, ale přesto někde v koutku přežívá.
Názor je věc, která přežije války, totalitní režimy nebo zapojení člověka do pracovního procesu.
(Člověk může korigovat co říká a co píše, ale nikdy to, co si myslí.)
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 356
Registrován: 4-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 00:01:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hroch: K RoLe, ta nemůže být výdělečná, a to po ni ani nikdo nechce, ale otázka je taková, zda není výhodnější dotovat RoLu (participovat s dopravcem tak, aby se to dopravci vyplatilo) než cpát miliardy do opravy dálnice. Ano dálnice by se musela opravovat i tak, ale určitě za menší peníze než, když po ni projede denně xy stovek, možná i tisíc kamionů. Další hledisko je i bezpečnostní. Takže by mi ubyly náklady na opravy dálnice, ubylo by mi nehod atd. atd.

No, dobře, tak ať jezdí ten vagon do konce GVD, proč ne, ale pokud je úspěch už teďka skoro jasně minimální, tak pak nechat klidně vagon, ale do soupravy, řadit třeba lůžko i na den, aby se cestující mohl natáhnout, prospat v klidu ve dvě si zajít do jídeláku na oběd, prostě aby byli odděleni od běžných cestujících. Když si takhle sednu do dvojky a v Olomouci mi nastoupí sedlák se smradlavejma haxnama do kupé, tak to nikoho nenaláká.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8636
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 08:25:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdo zodpovídá za správné označení vlaku???? No přece strojvedoucí! fakt? takže když najedu na wapy, tak si je musim obejít komplet? - mě se to nezdá.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
T4784086
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 517
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 08:32:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No obejit to nemusiš, musiš mit spolehlivou informaci o tom, že ty konce visi. Protože už vidim, jak shazuješ, uspavaš a zamykaš mašinu, jdeš do zadu, podivaš se a znova nahazuješ, foukaš soupravu a dělaš brzdu... Takova jedna klička. Jenom dukaz toho, že kdybychom opravdu chtěli jezdit podle předpisu, a to VŠECH bez rozdilu, nehne se dneska ani kolo...
Slovo nejde neznám, protože nechtít, je horší než nemoct...
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2459
Registrován: 7-2007

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 08:38:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

814914: trochu tě vyvedu z omylu. Když nám to hodili na hrb. Tzn. že musí být strojvedoucímu oznámeno četou nebo někým, že vlak je řádně označen (konce).Čili de facto strojvedoucí zoodpovídá že vlak je řádně označen... Tak se pár kolegů cuklo a dokud mu někdo to neoznámil tak nejel. Během chvíle přišel canc, že neoznámení tohoto není důvodem ke zpoždění vlaku...
To samé je když jeden výpravka oznámil strojvedoucímu na R že mu vepředu nesvítí poziční světlo a že ho dál nemůže pustit. (Asi si blb myslel, že fíra poletí ihned měnit žárovku) Kolega se zachoval naprosto profesionálně. "Máš pravdu, takže sem pošli posunovače aby mě vyvěsil,zajistil vlak a já zajedu do depa na opravu" (V kolejišti nemám co opravovat, od toho je depo) výsledek = písk, odjezd. A už to nikdy nikomu nevadilo....
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2042
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 09:57:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to ti ještě ty konce nikdo nesmí sundat. Jeden čas nám pořád vrtalo hlavou, proč provezeme vlak celým Německem s koncema a v Tršnici nás zastavují, nadávají nám, že jezdíme bez konců a dáváme tam nové. Pak jsme na to přišli. Když přijel jakýkoliv vlak z Německa, tranzitérka mu prostě sundala konce, protože všechno přece v Chebu končí :-)
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8638
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 10:12:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jasně, v chebu se dycky měnily konce DB za konce ČD. to samí vojtanov :-)
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 215
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 10:56:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Za hlavní problém Roly v českých podmínkách považuji její rychlost. Ono totiž nějakou dobu trvá, než se kamion naloží a naopak než se vyloží. Stát jen těžko může nastavit takové podmínky, aby ji učinil pro dopravce zajímavější. On totiž čas jsou peníze a když je v ČR průměrná rychlost nákladního vlaku nějakých 15 km/hodinu, tak prostě nemůžeme chtít zázraky...

Srovnání se zeměmi jako Rakousko nebo Švýcarsko považuji za irrelevantní, přece jenom velká část kamionů jezdí přes ČR právě proto aby se vyhnuly Alpám. Navíc je něco jiného Rolo v Alpách a něco jiného na naší české plošině...
Franta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 717
Registrován: 9-2003
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 11:49:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la-défense 2 odstavec: Přesně to je ten důvod. To lehátko ( pravidelně lůžko ) je opravdu stadard, který cestu nočním autovlakem opravdu vylepšuje.
Proč Bratislavu přes den?? - spíše na odpoledne??
Dopoledne pracuji ( třeba do 13:00 ) a odpoledne ve 2 vyjíždím do Bratislavy. Odpočinu si ve vlaku po pracovním, přijedu do Bratislavy navečer - kolem 19:00.
Vyhnu se návalu na D1 kolem Brna a v Bratislavě mám ještě pohodové 2 hodiny na cestování v rádiusu tak 150 km. To samé zpět, zase jet odpoledne. Vím, je to náročné na vozy a oběhy.
Tak by bylo možno udělat oběh tak ráno tam, odpoledne zpět a naopak. Jsou to dva vozy, ani železnice je nekrade, ale určitě by se měla dráha uzpůsobit lidem, ne lidé oběhům... Autovlak, co pojede ráno z Prahy kamkoliv a odkukoliv ráno do Prahy bude vždy prázdný. Odpolední naopak.
Chce-li být firma efektivní, posílá lidi na cestu mimo "efektivní" pracovní dobu. Je hloupost jet kamkoliv tak, že tam přijedu po poledni (14:00). Jednání se dělají dopoledne. Takže jedu buď přes noc ( ušetřím za hotel ), nebo cestovat odpoledne ( ušetřím odpočinek člověka po práci ). Proto touha po autovlaku do Bratislavy odpoledne. Obsáhnu BA, TN, TR, Vídeň.

Ad taxi - to jde v případě, že si ssebou nic nevezu. Ale jako seřizovač táhnu spostu prkotin, to neponesu v kufru...

Ad náklady. Účetně je náklad 3,5 Kč/km + benzín. Ale!!! Leasing platím, ať jezdím, nebo ne. Když auto mám, zaplatil jsem za něj, ať jezdím nebo ne. Prohlídky jsou buď po kilometrech, nebo po čase. Zase neušetřím. Takže základní úvaha - jen benzín - je pro okamžité plánování správná.

Takže krátké shrnutí:
- cesta do 4 - 5 hodin autovlaky v odpoledních hodinách
- cesta 6 a více zásadně přes noc.
- cesta jedince na jednoduché jednání - vlak + půjčovna (delší vzdálenosti od nádraží) nebo vlak a taxi příp. MHD (kratší vzdálenosti místa od nádraží)
- cesta jedince s nářadím, nebo prospekty - autovlak, nebo auto.
Jaký bude přístup nové hejtmanky Ústeckého kraje k veřejné dopravě ??,
Program útlumu teplických trolejbusů snad přešel do jejich rozvoje.
Apollo_17
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 846
Registrován: 8-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 11:55:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AD Dj_la_défense:Apollo: A kolipa ti je??

Občanku už mám víc než 30 let.

RoLa se podporuje všude v Evropě, Brenner pro příklad, protože to má veliký význam a pokud to nechápeš ty je to škoda, a jen tvůj boj,

Já proti Role nebojuji,klidně ať jezdí mezi Prahou a Brnem každých 5 minut vlak naložený 25 kamiony a s lůžkovým vozem.Jenom si myslím,že tento způsob přepravy je neefektivní,protože vozidlo,které přepravuje náklad(lokomotiva+lehátkový vagon+25 vagonu+25 tahačů+25 návěsů)několikrát překračuje hmotnost přepraveného nákladu.Je to asi tak efektivní,jako vozit rohlíky z pekárny do sámošky kamionem.
Takže dotujte,přepravujte tuny železa zbytečně tam a zpátky,zaveďte "Rolovou povinnost"mezi Prahou a Brnem(Břeclaví).
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 267
Registrován: 5-2008
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 16:51:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

koncovky: byly doby kdy koncovky nebyly tak se jezdilo aji cizíma , hlavně , že tam něco bylo
Jozka001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 2-2009

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 17:39:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud jede vlak bez konců, nebo má konce i na jiném než posledním voze, je to důvod k okamžitému zastavení vlaku.
Jednou se mi v Radotíně stalo, že přijeli OKD z Ostravy bez konců. Všimla si toho až hradlářka na Závodišti - prostě síla.
Pravdou je, že na nových kontejnerových vozech jsou konce tak neskutečně blbě umístěné, že jsou často oba schované za nárazníky a musím si stoupnout až skoro do koleje (po průjezdu vlaku), abych měl šanci je vidět.
Když jsem dělal lajfku na Smíchově, tak vlakvedoucí řekla fírovi, když mu dávala bržděnku, že konce svítí.
Na AB a AH, kde jsou KO, nebo počítače náprav se to s koncema možná tolik nehrotí (což jistě není dobře), ale na hradlovém poloautobloku zůstaly všechny následné vlaky stát, dokud se spolehlivě nezjistilo, že vlak bez konců je celý. A nezastavit takový vlak ve stanici = žádné prémie. Ono, kdo by taky stál o pohled na vlak co Ti do stanice sune utržený vagón, že.
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 503
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 17:42:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Stvolínky a další:

Můj vztak k železnici:
1) jako pravidelný cestující: bohužel 28 let zákazník ČernéDíry - vztah (jako u většiny nuceně cestujících) zcela negativní, neboť alternativu nemám.
2) jako tramp: některé trati i s provozovatelem mám rád - např.JHMD.
3) jako podnikatelská náplň:
a) v busech vždy konkurence, čím víc se povede zaříznout lokálek a nesmyslných rychlíků, tím lépe.
b) jako zájemce o privatizaci některých lokálek platí částečně bod a) s tím, že koleje nesmí místní hnědočeši přesunout do nejbližší sběrny.
c) pokud se uvažuje na některých tratích díky dělení krajů na určitá seknutí, tak spíše podpořit současnou dopravu. Reálný výhled: zavedení taktové dopravy na lince Praha - (po dálnici) - Roudnice n.L. - Úštěk s návazností na vlaky v Úštěku směr Česká Lípa (tam i zpět). V pracovní dny na všechny vlaky, o víkendu do Kravař v intervalu 4h mimo tak vlaků (svázanost v Roudnici n.L. na couráky).

Nijak nezakrývám, že monopol ČernéDíry nesnáším. Jakýkoliv jiný dopravce (kromě cizích státních dopravců) je mi milejší. A neboť se živím sám na sebe, tak nenávidím levicové strany a na ně vázané odbory.
814914
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 64
Registrován: 11-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 17:53:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry : koukám, že jiný kraj, jiný mrav
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1674
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 18:34:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"není rovné postavení silnice x železnici...železnice si poplatky zaplatí svůj provoz, zatímco u silniční dopravy o tom nejde mluvit ani zdaleka"

100x opakovaný omyl se nestává pravdou.

Součet všech silničních poplatků (mýtné, silniční daň a spotřební daň z pohonných hmot) vysoce převyšuje peníze dávané na výstavbu a údržbu silnic a na související ekologická opatření.

Když budu trochu přehánět, tak z veřejných rozpočtů jde do železnice (vzhledem počtu přepravených osob a k přepraveným tunokilometrům) výrazně více peněz, než do silnic.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Anonym
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 318
Registrován: 11-2008
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 19:47:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick: Vy jste osoba podnikající v autobusové dopravě???
Jinak nechápu vaší zcestnost.Ze silnic se mi upřímě dělá špatně. Rozkrájejí nám celou republiku a zatěžují neúnosně životní prostředí, sečtěte si šířku dálnice a pak dvojkolejné trati.
Ještě co mě štve na silnicích je velká mordidita zvířat, kterým byla určitou silnicí přeťata migrační cesta.
Bručoun: Co kdyby jsme si sečetly tunovou zátěž např. na 072 a pak jsme přeměřily tunovou zátěž té silnice co vede vedle této trati(ta silnice je velice zatížena kamiony díky přístavu v Mělníku), ale zaručuji vám že trať je o hodně více zatížena.
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 254
Registrován: 7-2005

Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 20:01:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jako perličku uvedu,že před několika lety jsem si zapoměl přepnout konce na 460 69/70.Vyrazil jsem z UL a dojel s červenýma/ledkové/ve předu až do Lysé.Je pravda,že zrovna proti mě pražilo slunce,ale tak to nikoho netankovalo.
Xanri05
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 256
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 20:05:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick:
- zdravotni pece SKRT
- bezplatne skolstvi SKRT
- socialni prispevky SKRT
- policie a soudy SKRT
- duchod SKRT
- verejna doprava SKRT

Vyse uvedene skrty by Vam vratili mozek do hlavy.

Brucoun: myslim, ze se mylite. Jednak zeleznice prispiva take spotrebni dani, jednak prispiva take spotrebu elektriny a jednak to, co jde do vystavby a udrzby silnic se nerovna tomu, co je treba do ni vynakladat. Dale prosim treba take vycislit a zapocitat tzv. ekologicke naklady silnicni dopravy.
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 216
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 20:31:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Domnívám se, že jste to poněkud přehnal. Samozřejmě že do silnic jde mnohem více peněz než kolik se vybere na všech vámi uvedených daní a poplatků. Na druhou stranu u železnice je to velmi obdobné, takže je třeba se smířit se skutečností, že v dnešní době si na sebe nevydělá ani jedno. Na druhou stranu máte pravdu v tom, že současná situace rozhodně neznevýhodňuje železnici jako takovou, jak se tu snaží někteří diskutující tvrdit. Ono totiž po silnicích nejezdí jenom autobusy, ale také jiné dopravní prostředky, zatímco po kolejích jezdí pouze vlaky.

Ideální by podle mě byl stav, aby se platilo jednoduše podle střetu nabídky a poptávky. Zatímco na lokálkách je dostatek přebytečné kapacity a proto by se poplatek blížil nule, na koridoru je to jiné. Tam je poplatek za použití nutný, protože jinak nelze zajistit konkurenci, kterou bychom si jistě všichni přály...
Zámčan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.119.116.34
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 20:41:45    Odkaz na tento příspěvek  

Nezdá sa Vám že ste uplne mimo temu
Boblick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 508
Registrován: 1-2009
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 21:04:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Xanri05:
trochu to upravím:
- zdravotní odvody: škrt - místo toho zdravotní pojištění podle vlastního uvážení (s minimální základní částkou)
- sociální pojištění: škrt. Cikány a nemakačenka není potřeba podporovat.
- střední a vysoké školství nikdy nebylo zadarmo, takže škrt: chceš dobře vydělávat? (tak je to jako s půjčkou na dobré živobytí nebo dobrý byt).
- důchod: škrt (opětovně sociální pojištění cpané někam jinam) - a jako u zdravotního: pojisti se jak chceš a jdi si do důchodu, kdy chceš.
- veřejná doprava: veřejné soutěže na obsluhu přirozených regionů. Dálkové busy a dálkové rychlíky: škrt.

Já jsem pro to, aby úplně každý se pokusil živit sám, bez natažené ruky ke státu. Ta natažená ruka totiž znamená vždy dobře živeného státního úředníka, žijícího na úkor toho, kdo se živí sám. Pro mne je státní úředník stejný parazit jako nemakačenko.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.246.90
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 21:36:33    Odkaz na tento příspěvek  

Naštěstí Boblickové a jim podobní nebudou nikdy rozhodovat, takže jejich úchylné názory nebudou realizovány. To je jediné co mě uklidňuje.
P.S. Jsem absolvent VŠ, pracuji v mezinárodní firmě a příjem mám slušný. Takže se za nemakačenka nepovažuji. Ale modré hurákomsomolce nesnáším.
A TEĎ ZPĚT K ŽELEZNICI.
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.246.90
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 21:38:37    Odkaz na tento příspěvek  

Jo a ještě něco pro Boblicka a jemo podobné, aby se trochu vyvztekali. :-)
http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/ihned-cz-rath-ma-101-hlasu -pro-zruseni-poplatku/371549
Xanri05
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 258
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 21:44:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boblick: stat SKRT - a hura na stromy! Kazdy at si nasbira tolik korinku, kolik unese. Holt doba ledova je doba ledova.
xxxMichalis
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.185.250.110
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 22:08:18    Odkaz na tento příspěvek  

Náklady na zajištění provozování a provozuschopnosti železniční
dopravní cesty včetně nákladů na součinnost při přidělování
kapacity ŽDC dosáhly v roce 2007 celkové výše 11 446 mil. Kč.

Tyto náklady byly financovány
z následujících zdrojů:
− tržby za použití ŽDC
z toho:
od ČD, a.s. / from Czech Railways, joint-stock company 6 022 mil. Kč / CZK Mio.
od ostatních dopravců / from other carriers 288 mil. Kč / CZK Mio

Pokud ovšem budeme brát pouze náklady na provozuschopnost tak jsme na nule...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1676
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 22:22:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Xanri05, Mates111:

příjmy: spotřební daň z PHM, mýtné, silniční daň, dálniční známky: cca 100 mld. Kč ročně

výdaje: opravy, údržba a investice do silniční infrastruktury (včetně silnic 2. a 3. tříd ve vlastnictví krajů) cca 50 mld. Kč ročně

Pánové, nevím jak chcete tohle okecat. Můžete tam započíst co chcete, upřesnit to jak chcete, ale pořád budou příjmy veřejných rozpočtů, související se silniční dopravou zřetelně vyšší, než související výdaje.
Vratislav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 378
Registrován: 1-2004
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 22:30:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Fakt jen 50 mld na silnice? To se toho polovina prostaví v Praze?
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3221
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 22:39:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vratislav: V Praze se prostaví 25 miliard za rok???
Pokud je součet výdajů státního rozpočtu přes bilion korun (přes 1 000 mld.), tak bych těm 50 mld. ročně jako výdaje na silnice věřil, víc to jistě nebude.
Ale vůbec bych to tak nebral, že se to všechno do silnic nevrátí, ta spotřební daň z minerálních olejů je prostě fiskálním příjmem státního rozpočtu "na jednu hromádku", není nikde psáno, že se to musí vrátit do silnic.
xxxMichalis
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.185.250.110
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 22:59:50    Odkaz na tento příspěvek  

Převody výnosů silniční daně 6.100.000.000
Převody výnosů spotřební daně z minerál. olejů 7.500.000.000
Poplatky za užívání dálnic a rychlostních silnic 2.300.000.000
Výnosy z výkonového zpoplatnění 4.850.000.000

jsou to údaje za rok 2008...kde máte tedy těch 100 miliard???? zdroj: rozpočet SFDI

Připomínám že na těch olejích se podílí i železnice...

Do rozpočtu SFDI se musí sypat jěště dalších 25 giga a to nepočítám dotace z EU....
Vratislav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 379
Registrován: 1-2004
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 23:21:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, na Blanku jde letos tuším devítka, horečně se staví Pražský okruh, něco spolkne TSK na menší věci plus zimní údržbu... No dobrá, polovina to není, ale 12-15 mld. se tam za rok prostavět a proudržovat může.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1677
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 23:27:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"jsou to údaje za rok 2008...kde máte tedy těch 100 miliard???? zdroj: rozpočet SFDI "

Spotřební daň nejde do SFDI zdaleka celá. Výnos ze spotřební daně má z větší části jiné rozpočtové určení, proto to opticky vypadá, jako by se silnice dotovaly.

To je podobné, jako když zaplatíte státu daně, důchodové a zdravotní "pojištění", a pak si jdete na sociálku pro dávku, která je jen zlomkem odvedených daní. Pobíráte sice dávky, ale na daních zaplatíte víc, takže vy živíte stát, a ne stát vás. (Není to můj případ, ale znám několik takových rodin.)
S těmi dotacemi do silnic je to přesně tak. Vybere se daň, odvede se na jiné účely, a pak se silnice "dotují" zlomkem této částky.

"Připomínám že na těch olejích se podílí i železnice..."

Jakým procentem?

David: "spotřební daň z minerálních olejů je prostě fiskálním příjmem státního rozpočtu "na jednu hromádku", není nikde psáno, že se to musí vrátit do silnic."

Víceméně souhlasím. Jen jsem chtěl podotknout, že "znevýhodněná železnice" je jen bajka pro méně přemýšlivé šotouše. Železnice je ve skutečnosti oproti silnici zvýhodněná. Tak by měla svými výkony (počtem přepravených osob a tun) dokázat, že si zvýhodnění zaslouží.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 16. dubna 2009 - 23:34:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"jen 50 mld na silnice? To se toho polovina prostaví v Praze?"

Silnice 1.,2. a 3. tříd udržují ŘSD a SÚS (v Praze TSK) i v městských a vesnických úsecích. Tyto úseky jsou ve statistice výdajů na silnice započteny.
Ale jestli se do statistiky počítají i ostatní městské a vesnické ulice, které udržují města a obce, to netuším.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1385
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 10:08:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak zvýhodněná... rád se nechám poučit (zejména v osobní dopravě). Marně hledám, kde by mohl mít vlak oproti silnici výhodu.

Platba za dopravní cestu: vlak ano, autobus ne (krom dálnice)
Platba za řízení provozu: vlak ano, autobus ne
Silniční daň: vlak ne, autobus linkový taky ne (nad 80% VHD)
Spotřební daně z PHM platí oba.

U nákladní dopravy je to složitější, neboť kamionová silniční daň je dost vysoká (třeba i 50000 kč/rok). Přesto však vysoká být nemusí, když si vemu, kolik km/rok může takový kamión projet, tak sazba bude menší než 1 kč/km. A za většinu silnic opět neplatí nic.

Já se nebudu přít, který druh dopravy vydělá/prodělá víc. Ale z toho, co se dá snadno dohledat, tak mi přijde že to, co zaplatí za dopravu po silnici, je oproti železnici směšné.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 217
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 10:22:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Jenomže jde o to, že po silnici nejezdí jenom autobusy, ale i auta, z čehož vyplývá, že se silnice zaplatí i jinak. Vámi uváděné srovnání je proto v tomhle ohledu poněkud scestné.
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 10:23:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: ještě si přisolím na účet znevýhodnění drah: co takle obslužnost. Stát na výstavbu a udržování konkurenceschopnosti dráhy poněkud kašle. A jak všichni víme, tak vlak jede jen tam, kde jsou koleje. Takže v případě nejedné aplikace, která by snesla železniční dopravu se stejně musí jet po silnici, protože není vlečka nebo trať... Přece se nebude vozit náklad na nádraží, aby se s velkou slávou přeložil na vagon.
1+1 se ne vždy rovná 2
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1386
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 10:30:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mates111: No a co, že tam jezdí auta. Proč ale vlak vedený řadou 810 zaplatí 8 kč/km za použití dopravní cesty i na lokálce a autobus nezaplatí nic? Tohle vám přijde spravedlivé? Mně teda ne. A je mi putna, že se to třeba kraji zase vrátí na poplatcích.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mates111
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 218
Registrován: 5-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 11:24:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Pokud to ale vyřešíme způsobem, že zpoplatníme autobusy, tak se začnou omezovat i ty a lidé přesedlají do IAD. Domnívám se, že zrušení poplatku u lokálek by byl dobrý krok, na druhou stranu si říkám, co to vyřeší. 8 Kč/km je jen zlomek rozdílu mezi cenou vlaků a autobusů...
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1192
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:02:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mates, Orky: Asi takhle (což neznamená, že v nějakém dalším rozpočtu to nebude úplně jinak, přičemž změny ve schváleném rozpočtu v průběhu roku jsou rovněž možné):

1) mýto by mělo být příjmem SFDI, který z těchto prostředků financuje některé dopravní stavby.

2)silniční daň (a další daně) je příjmem státního rozpočtu, daňové příjmy se rozdělují podle zákonů o určení daní, přičemž velmi podstatnou část těch výdajů jsou tzv. mandatorní (důchody!), teprve zbytek se účelově rozděluje. Od silniční daně jsou osvobozena vozidla MHD a dotované ZDO, neboť v opačném případě by šlo pouze o běhání fiktivních peněz po trase státní rozpočet - kraje,obce - státní rozpočet (kraje a obce jsou svými příjmy v podstatě zcela závislé na státním rozpočtu). Jinými slovy, neosvobození MHD a ZDO by znamenalo pouze zvýšení požadavků krajů a obcí na státní rozpočet.

Správu a údržbu dálnic a silnic 1. tř. provádí Ředitelsví silnic a dálnic, což je státní rozpočtová organizace, přímo navázaná na rozpočet. Něco jako SŽDC.

Správu a údržbu silnic 2. a 3. třídy provádějí kraje, samozřejmě v podstatě opět z peněz, které dostávají ze státního rozpočtu (nikoli však zpravidla na konkrétní stavbu - zde mají určitou volnost).

Ostatní vozovky a chodníky spravují obce (jejich příjmy viz výše). Průtahy dálnic a zatříděných silnic obcemi jsou součástí příslušné komunikace a spravuje je proto buď ŘSD, nebo kraj.

Silniční daň a mýto jsou nákladovými položkami dopravce (a snižují proto daňový základ u daně z příjmů). Silniční dopravci většinou nějaký daňový základ vykazují a daně z příjmů platí. Rozhodně však daň z příjmu neplatí ČD, které jsou v trvalé ztrátě. A tak, nejen že dostávají nejrůznějšími formami dotace z rozpočtu, ale ani se nijak nepodílejí na jeho naplňování. A to je to nejhorší.

(Příspěvek byl editován uživatelem Rudolf 33.)
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1511
Registrován: 12-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:13:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky jsem pro odpuštění poplatku za dop. cestu za os. vlaky.
Ale v mnoha případech by rozdíl v ceně zůstal bohužel markantní.
K tomu je třeba připočíst,zdali ten bus ve významné části trasy nakonec stejně nepojede kvůli obsluze míst,kam nevedou koleje.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1387
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:33:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Okecali jste to hezky, ale neplatí-li autobusy za dopravní cestu, ať neplatí i vlaky. Pokud jede 810 za 50,- a bus za 30,-, pak je vlak dražší o 20,- Kč, tj. 67%. Pokud by 810 těch 8,- Kč neplatila, už by byl rozdíl pouze 12,- Kč (810 by jela za 42,-), tj. 40%. To mi přijde zatraceně velký zlomek.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1193
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:36:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zzz: "Taky jsem pro odpuštění poplatku za dop. cestu za os. vlaky."

Huš, cesta do pekel, člověče. Na velké většině tratí, zejména lokálních, nic jiného kromě osobáků prakticky nejezdí. Skvělý argument pro SŽDC na zrušení tratě, která nevydělá ani korunu. Oni totiž hasiči, zdravotníci ani zásobování místní hospody se vlakem neprovádí. A v každé obci se najde někdo, kdo silniční daň platí a bude tedy chtít tu silnici. A místní chalupníci platí daň z nemovitosti (to je jediná daň přímo rozpočtově určená obci, kde nemovitost je) a údrždu místní komunikace, která patří obci si nějak vyřvou.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1194
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:39:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: stále málo. Silniční dopravci platí daně z příjmu - tedy něco vydělávají. Jsou tedy zdrojem příjmu pro stát. ČD nevydělává nic, daně z příjmu neplatí a pro státní rozpočet je jasné mínus.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1679
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:44:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: "Pokud jede 810 za 50,- a bus za 30,-, pak je vlak dražší o 20,- Kč,"

Zamíchal jste hrušky s jablky. 30 Kč/km je nákladová cena busu. Cca 10 Kč/km je průměrná tržba linek ZDO. Hrazená ztráta busu je průměrně cca 20 Kč/km.
U vlaku se sjednává přímo výše hrazené ztráty, cca 60 Kč/km. Za 810 se tedy platí přibližně třikrát tolik, co za bus.

Obecně jsem pro odpouštění poplatku za DC u vlaků ZDO, stejně jako se odpouští silniční daň u busů ZDO. To ale problém nevyřeší, pořád bude stát vlak zhruba dvaapůlnásobek busu.
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1512
Registrován: 12-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 13:57:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:To je právě chyba lávky.
Na regio bus linky totiž kraje doplácí většinou okolo 20kč na 1km(mám na mysli vesnické linky)
Protože se většinou doplácí DO VÝŠE cca 28-32 kč!!!

Zatímco za lokálky dnes ČD považují cenu okolo 60kč za nedostatečnou(jízdné z vyjímkou části Idées tržeb si nechávají) a do budoucna požadují její navýšení o desítky korun na 1km!

Připomínám že ČD chtějí na další doplacení regio spojů 3,2 miliardy,Bendl přislíbil dvě.

Takže Vaše počty jsou s prominutím úplně mimo mísu.



Rudolf:Poplatky by zaplatil KU,stejně to defakto dnes svým způsobem dělá.
A pokud ČD nestačí výše dotace na pokrytí komplet všeho včetně poplatku za dop,cestu,jako že podle nich nestačí,tak to znamená,že rozdíl ceny regio bus/vlak je ještě větší než je.
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1513
Registrován: 12-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 14:00:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:Já než to odeslal,tak si mě předběh,tonebylo od tebe pěkné
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1195
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 14:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zzz:" pokud ČD nestačí výše dotace na pokrytí komplet všeho včetně poplatku za dop,cestu,jako že podle nich nestačí,tak to znamená,že rozdíl ceny regio bus/vlak je ještě větší než je"

Naprostý souhlas. A ještě dodám - pokud kraj má hradit poplatek za dopravní cestu osobního vlaku a udržovat souběžnou silnici(a tu udržovat musí), přičemž za bus platí cca 3x méně než za vlak, čemu dá logicky přednost?

Vlak má ekonomické odůvodnění pouze tam, kde autobus kapacitně, při celodenním intervalu menším než 15 min, dopravu nezvládá. Totéž platí bus/tram. Ale kolik takových tratí je (011,171..).

Děsí mě, s jakým klidem se vyhazují miliardy.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1680
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 14:52:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"pokud kraj má hradit poplatek za dopravní cestu osobního vlaku a udržovat souběžnou silnici(a tu udržovat musí), přičemž za bus platí cca 3x méně než za vlak, čemu dá logicky přednost?"

Vlaku. Jde hlavně o to být znovu zvolen. To, že zůstaneme banánovou republikou, je vedlejší.

Zzz: . ... ani kdyby to tu bylo třikrát, tak tomu někteří zatvrzelci neuvěří.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Wałbrzych
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 440
Registrován: 4-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 15:03:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf 33, Bručoun: naštěstí ani v dnešní době finančnického diktátu nezvítězila ryze ekonomická hlediska. Ono nemíň stojí vůbec nebejt.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1682
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 15:17:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"ani v dnešní době finančnického diktátu nezvítězila ryze ekonomická hlediska"

Opravdu se na všech lokálkách odveze tolik jízdních kol, aby provozování vlaku mělo smysl? Opravdu je tolik lokálek, které jsou trasované výhodněji než silnice?
Nebo snad máte ještě nějaký jiný argument pro udržování vlaku na málo vytížené lokálce? Všude v Evropě ty nejničemnější lokálky dávno odpravili, asi věděli, proč to dělají.
Wałbrzych
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 441
Registrován: 4-2004
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 15:27:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebo snad máte ještě nějaký jiný argument...?

Ano, mám: například estetický.

Tím se nedovolávám zachování všech lokálek a stávajícího rozsahu dopravy ani zachování modelu financování. Je však třeba vidět věc z více stran a pohledů, nejen ekonomického, ale také nejen ekologického, nejen sociálního a ovšem nejen estetického. (Očekávám vlnu kritiky ze strany zastánců "hospodárnosti", avšak předem říkám, že nebudu reagovat. Je to ostatně off-topic.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1683
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 17. dubna 2009 - 15:34:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Walbrzych: Sociální ... zajímavé je, že v obcích, kde jezdí souběžně vlak i bus, jezdí většina busem. Dokud vlak nenabídne zřetelnou výhodu, tak na něj většina lidí kašle. Divíte se jim?