K-report
 

Archiv do 18. prosince 2009  

Diskuse K-report » Archiv 2009 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv do 18. prosince 2009 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4684
Registrován: 4-2007

Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 11:54:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PŠ:

To se uvidí v praxi, zvlášť když Oldcerrymu občas neudrží jedno eso.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Apollo_17
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 8-2007
Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 11:57:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono i Eso má celkem velký odběr výkonu.Nedávno jsem jel na 363.053,která má diagnostiku vyvedenou na stanoviště a při průjezdu zastávkou Královské Poříčí při zvyšování rychlosti z 80 na 100 km/h měla proud na primáru trafa 200 A,což je při napětí 25 kV celkový příkon asi 5 MW.Trolej to snášela bez problémů.Při dvojici Laminátek,nebo Es na nákladu bude příkon někde okolo 10 MW.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1801
Registrován: 8-2005
Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 12:45:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když je na jednu TNS dlouhodobě napojen cca 40km dlouhý úsek, kde je výrazné stoupání a není opatřen zesilovacím vedením, tak se není co divit. To je podobné, jako když ti na stejnosměru vypnou jednu měnírnu, to ji klidně i s ptg dokážeš slušně podojit:-). Podle mne to je (byl)jeden z nejdelších úseků na střídavině co znám. Každopádně Benešov už je hotový, takže možná už jde o dva úseky a situace by mohla být klidnější.

Z následujicího grafu je vidět, jak se plný výkon využívá při vyšších rychlostech. Do rychlosti cca 54km/h je průběh tažné síly stejný. Dál tmavě modrá křivka (1,5kV) začne padat. Zde přichází ke slovu maximální výkon 4,2MW. Kdežto červená křivka (3kV) začne strmě klesat až při 80km/h kdy opět přichází ke slovu maximální výkon 6,0MW. Do těch dvou zlomových rychlostí by měl být výkon menší než 4,2MW či 6,0MW, podle toho o jakou jde rychlost. Tedy k využití plného výkonu dochází zhruba v polovině rychlostního pásma, je faktem že díky zpřevodování je ta polovina v oblasti rychlostí kde nákladní vlaky normálně jezdí. Další neznámou je potvora adheze, zda nám dovolí výkon přenést.




Martin
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3165
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 13:07:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: čehopak je to charakteristika...?
Jestli to je čtyřkolka, tak se tak "trošičku" vymyká z TSI (resp. splňuje je jen pro třecí brzdu, kdežto v E-brzdě jde hrdě nad v TSI předepsanou mez využití adheze 0,15).
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 13:24:06    Odkaz na tento příspěvek  

proud na primáru trafa 200 A,což je při napětí 25 kV celkový příkon asi 5 MW.
Zkuste to s kosínem fí, milej Marconi :-))
(aneb ta mrška nám to srazí zhruba někam ke 4 a něco MW)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1802
Registrován: 8-2005
Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 15:36:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mluvil jsem o 189DB, takže je to její charakteristika co jsem sem hodil. Na to už jsem jen hlupej fíra, abych poznal, že lépe brzdí než je stanoveno s ohledem na mez aheze. Byly v době konstrukce TSI závazné či alespoň na světě?

Tady to je čitelnější, ale zase bez té E-brzdy www.siemens.pl/upload/images/TS-ES64F4.pdf

Když jsme tu narazili na účiník, tak bych měl dotaz. Jakých hodnot dosahuje u 363? Na čem všem to je závislé a v jakém režimu ho mám nejlepší?
V jedné starší knížce jsem četl, že třeba u laminátek je nejlepší na poslední odbočce a všech šuntech. Třeba až se časem bude měřit spotřeba energie, tak se určitě bude platit i za jalový příkon.
Martin
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8057
Registrován: 9-2002

Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 18:53:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn:
že máš furt takovej strach s tej jižní šťávy?:-)nedávno jsem to hrnul s dvojčetem po hodně dlouhou dobu na 18kv, až sem se divil, že nestřílej a držej i pod hranicí...:-)

Pokud síť udrží dvojče laminátek, mělo by to bejt dobrý
no problemo...3 lamoše na jednom vlaku už něco seberou, ale ta síť je tam většinou živená dostatečně...:-)
Mirek Svob.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.222.125
Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 19:17:35    Odkaz na tento příspěvek  

Martine, zkusím účinník 363 příležitostně zjistit ve firemní dokumentaci. Ale pro lamina obecně pro platí, že nižší hodnoty účinníku odpovídají nižším jízdním stupňům. Cítím z toho rozumný důvod jezdit na konci regulačního rozsahu:-)).

S účinníkem se počítá (není-li dáno jinak) v intervalu 0,79 až 0,83. Někde jsem viděl (už ani nevím v jaké souvislosti) dost příšerný číslo 0,55, ale už si opravdu nevybavuji, kde. To už je ta jalovina ve vedení snad i vidět:-).

380 má účinník 1:-)). Jinak zdravím.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4693
Registrován: 4-2007

Odesláno Pátek, 11. prosince 2009 - 19:31:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Luboš:

Co bych měl já strach, když se tam nedostanu? To tady několikrát strašil Oldcerry, jak je to tam strašný. Já jsem ještě na západní větvi 25kV napaječku nevycuc, i když jsem tomu dával knedlik s 10 vozama, když se vozil dlouhej Excel.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Neregistrovaný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.86.238.13
Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 00:10:17    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral 2408 ..
neblbni, sám musíš uznat, že je to ujetá tisková chyba nebo to tam strčil nějakej trouba v zácviku na grafikonáře.
Na rozjezd mít víc než na průjezd ??? !
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 826
Registrován: 9-2002
Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 00:51:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mozna uz to tu kdysi zanelo, ale spis nez stridavka, spadne stejnosmerka. Na stridavce jsem zazil malo voltu a jelo se, zato stejnosmernou menirnu uz jsem videl parkrat spadnout, hlavne pri rozjezdu s necim tezsim, co dost zere a je malo casu.
Klaus na hrade Absurdistanu. To jsme teda dopadli.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4700
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 11:19:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent:

Když je úsek napájen z obou stran, pak se to stává opravdu zřídka. Když je ale jedna z měníren vypnutá, je to pak docela adrenalínový zážitek. Není to tak dlouho, co se na trati 072 jezdilo v úseku Hoštka - Stará Boleslav na jednu měnírnu. Úsek Hoštka Mělník napájela měnírna v Hoštce a Mělník St. Boleslav zase jen Mělník. Boleslav byla kvůli utrhaným přívodům VVN od stromů vyřazená dost dlouho z provozu.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3287
Registrován: 7-2007

Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 11:59:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn : Hele kluku já nestrašil, já jen pindal na střelce blbce, který tam při 19kV nacpe 12PT a vyrazí napáječku. Běžně jsme zvládali na 18/19kV 2xdvojitej těžkej had + R a i osobák mohl jet. Pak přlít nějaký blb se třema vozama (raketa) a měli jsme doježdíno všichni.
Zvláště "rudá garda" z R/Os byla v tomhle k nepřekonání...Jo to jsme byli všichni smrkáči a oni kingové. A pak když fňukal v Bystřici, abychom mu tam nějaký voltík nechali, aby podjel dělení, to jsme najednou byli kucí a kolegové...Tudle mistře světa. Beze slov z 18 to kleslo na 17...Jen si počkej až ty hady vyrvem na kopec.
Zastavte stavbu pomníku hlouposti,neschopnosti,omezenosti a arogance jež se zove 4.koridor.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4702
Registrován: 4-2007

Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 15:53:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tak né, no. Asi jsem tě blbě pochňápal.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.2.40
Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 17:44:35    Odkaz na tento příspěvek  

V jedné starší knížce jsem četl, že třeba u laminátek je nejlepší na poslední odbočce a všech šuntech.
To je celkem logický, kosínus je daný poměrem činného a magnetizačního proudu (on to teda není poměr ve smyslu podílu, ale jde o klasický trojúhelník: jedna odvěsna je magnetizační proud, druhá činný proud a přepona je celkový proud, no a ten kosínus je činný ku celkovému :-). Magnetizační proud je na zatížení nezávislý, tj. je pořád stejný. No a čím je vyšší činný proud přepočítaný na primár (tj. čím je vyšší ss trakční proud a zároveň čím je vyšší transformační poměr, tzn. odbočka), tím je lepší poměr činného k celkovému...

Třeba až se časem bude měřit spotřeba energie, tak se určitě bude platit i za jalový příkon.
Zatím se mluví jen o měření spotřeby. Ale kdoví...
Eancode
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 92
Registrován: 2-2009

Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 22:14:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Není to přímo o železnici, ale dám to sem. Za off topic se omlouvám.
Jedná se o chybu v aplikaci Jízdní řády 2009/2010.
Návod na zreprodukování chyby:
1. Vyhledejte si jakékoliv spojení (v mém případě Znojmo - Retz).
2. Označte ikonkou tiskárny spojení, která chcete vytisknout. (Není nutné označovat)
3. Z nabídky Soubor vyberte volbu Tisk.
4. Zatrhněte jakékoliv volby, na jejich aktivaci nezáleží.
5. Aplikace začne odesílat stovky a tisíce stran na zvolenou tiskárnu.

Tady je nahranej PDF výstup tisku. Chybny_tisk.pdf_9.49MB

Můžete mi to někdo potvrdit, nebo vyvrátit? Verze aplikace je 1.22, knihovna 1.86.01.
Díky

(Příspěvek byl editován uživatelem ean-code.)
Prosím nevykat!
Nějaký problém? Řekni mi to z IP do IP. IP: 193.165.152.53
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1803
Registrován: 8-2005
Odesláno Sobota, 12. prosince 2009 - 22:59:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu má Míro účinník roven jedné:-)? Já jen, že na škole říkali, ať v žádných výpočtech neuvažujeme s jednou, jinak budeme mít za pět.

Už si matně něco Aleši vybavuji ze školy, aspoň mám zábavu na dlouhé zimní večery. Mám docela zajímavý sešit ze školy, je tam spousty chytrých věcí.
Martin
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3177
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 00:26:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: to si asi pleteš s účinností...
Účiník se u pulsních usměrňovačů běžně nastavuje na 1.0 (aneb proud ve fázi s napětím), pokud si nikdo nevymyslí nějaké jiné zadání.
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3602
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 07:27:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Eancode: podle zvoleného popisu jsem to vyzkoušel jak v JŘ ČD, tak v IDOSu a vše mi fungovalo korektně (pro jistotu jsem to vždy hnal na PDF tiskárnu). Verze apl. i dll jsou stejné jako zde uvedené.
kdosi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.86.238.13
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 08:36:03    Odkaz na tento příspěvek  

Penik, jenže ty asi zkoušíš online verzi, která jede přes internetový prohlížeč, zatímco tazatel nejspíše instalovanou do PC verzi TT (dle zápatí výstupu), což není totéž, protože instalovaná má vlastní "aplikační zobrazovač" a ta chyba bude asi v něm.

Tazatel Eancode má v příspěvku doušku : (Příspěvek byl editován uživatelem ean-code.)
Takto budu jednou kdosi a podruhé kdo-si ?!
Kde tu udělali sódruzi chybu ?
Mirek Svob.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.222.125
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 09:51:17    Odkaz na tento příspěvek  

M2: Hajnej byl s odpovědí rychlejší a já naopak řeším, jestli "účiník" nebo "účinník" - jsa ze staré školy pak bližší mi jest "účinník":-)).
Penik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3603
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 10:50:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kdosi: Vy jste ale hloupej. Zkoušeny obě verze offline. ČD verze se jmenuje Jízdní řád ČD (spouštěcí soubor tt.exe, default instal složka E:\Program Files\Jízdní řad ČD\) a IDOS je standardní aplikace prodávaná Chapsem (E:\Program Files\IDOS\). Asi neumíte číst, že? Psal jsem, že verze aplikace i dll (= knihovna) jsou shodné=stejné. Kde bych tyto informace zjistil v online verzi?

(Příspěvek byl editován uživatelem penik.)
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1804
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 10:52:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nepletu si to s účinností, ale spíš se mi do toho zamotala kompenzace, kdy jsme měli v trafostanici kompenzovat na 0,95. Cca deset let nepoužívání je v mé duté palici znát.

Asi budu mít blbou otázku jak a čím se dá zařídit aby byl účiník stále jedna? Trafo má přeci nějaký proud naprázdno (snad ten magnetisační). Určitě nám to říkali, ale nějak né a né si vzpomenout. Jediné na co si matně vzpomínám, že 263 4x v průběhu postupného otevírání dosáhla nejlepšího účiníku, ale i tak se jí mněnil.
Snad jsem moc nepomotal jabka s králíkama
Martin
Renegade
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 84
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 11:35:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Síce nie som železničiar, ale na TV Prima je práve zaujímavá debeta o regionálnej železnici v ČR.Jančura versus ČD versus Pardubický kraj ...
Mirek Svob.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.222.125
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 11:48:00    Odkaz na tento příspěvek  

... pokud není uvažován opravdový účiník (lambda), kde kromě klasického účiníku první harmonické se uvažuje i "tvar" trakčního proudu (= de facto je požadavek na sinusovku).
Mirek Svob.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.222.125
Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 11:57:34    Odkaz na tento příspěvek  

Hm. aby nevznikla mýlka: ... "tvar" odebíraného trakčního ...
Eancode
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 93
Registrován: 2-2009

Odesláno Neděle, 13. prosince 2009 - 12:20:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Penik: Děkuji za vyzkoušení, provedl jsem reinstalaci a problém se už neděje. Mám takové podezření, že se nepodařila aktualizace knihoven, když jsem je porovnával, tak nesedělo pár bajtů…

kdosi:sódruzi chybu nikde neudělali. Eancode mám napsané jako přezdívku a ean-code je moje uživatelské jméno.
Prosím nevykat!
Nějaký problém? Řekni mi to z IP do IP. IP: 193.165.152.53
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1321
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 11:33:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A máme tady konečně nové webofky ČD web ..... Co jim říkáte ..??



(Příspěvek byl editován uživatelem Láďa.)
ICQ 237-113-861
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 312
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 12:13:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Láďa: No jak se to vezme. Sice na pohled pěkný, ale .....Jen sem juknul a zkusil vyhledání spojení ......A co nevidím, v podrobnostech o spojení moje stanice, ač již rok máme zrušenou pokladnu, stále zajišťuje výdej in-karet........... Jasný asi "chyba za tisku", programátor je jenom člověk, ale já za "výstrahu" Pendolínu dostanu "žlutou kartu" a mínus měsíční prémie..........
Chio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 198
Registrován: 12-2008
Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 12:17:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noční můra pro šotouše je tady: Najbrt Elefant v hlavičce sekce Příměstské cestování

Cenový asistent mi přijde trochu zbytečný, ale to je na flamewar.

Celkově mi stránky přijdou přehledné, jen v některých sekcích jsou voloviny (např. druhy vlaků)
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1322
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 14:09:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výpravčíxy

Já to až tak ještě nezkoumala,jen mně to dnes po ránu překvapilo .. hlavně ten ešus v Najbrtu,kterej ješté néni ani v lakovně /od 61 prý bude/... Žlutou za péďo .. hmm .. tak to za pobyt u vjézdu se asi bude rovnou střílet,né ..?? Nebo že by se půl hodiny před zastavila ostatní doprava,aby náhodou .. to už tu tedy dlouho nebylo,naposled snad za Kima ... Ach joo ...


ICQ 237-113-861
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 313
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 16:07:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Laďa: No, pobyt u vjezdu zase tak moc nikoho nepálí, ale výstraha zapsaná v "bonz hlášence", se pak po dvou měsících projeví na prémiích ...... Hlavně, že vedení našeho RCP staví na první místo v práci výpravčího salutování na peroně a "hraní si na ticho" (absolutní zákaz nejen poslechu, ale i přítomnost vypnutého jakéhokoli audio prostředku v provozní budově)!!!!! "Jóóó, náš pan ředitel je vůbec nějakej divnej..." .......to je povzdech jednoho nejmenovaného pracovníka z vedení našeho RCP ....
Osožák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 465
Registrován: 12-2008
Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 21:09:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

absolutní zákaz nejen poslechu, ale i přítomnost vypnutého jakéhokoli audio prostředku v provozní budově

kterej ztropořenej orgán vom to proboha šéfuje
Práce neuteče, žízeň nepočká
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 21:42:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a "hraní si na ticho" (absolutní zákaz nejen poslechu, ale i přítomnost vypnutého jakéhokoli audio prostředku v provozní budově)!!!!!

Ano to má prý důvod v neplacení koncesionářských poplatků za rozhlasové přijímače ...


ICQ 237-113-861
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 314
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 22:10:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Osožák: No jeden dost aktivní ředitel RCP, který se o práci výpravčích na JOPce měl údajně vyjádřit slovy : " Co chtěj, vždyť jen dvakrát ťuknou do klávesnice a JOPka udělá vše za ně". A řídí své podřízené stylem padajícího h.... Při kontrole si ho člověk lehce splete s ukrajincem a má i podobné chování .....a pozdravit při příchodu na pracoviště ho asi nikdo nenaučil ....
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 315
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 15. prosince 2009 - 22:13:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Láďa: To ano, proto v jiných RCP oficiálně rádia ("služební") odstranili a poradili, že pracovník má přípdné kontrole říci, že je to jeho soukromé a pouští si ho pro vlastní potřebu, což taky většinou každý dělá .....
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3183
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 10:15:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: dnešní střídavky nemají usměrňovač "obyčejný", ale pulsní, který má k diodám antiparalelní spínací prvky. Trafo je spočteno tak, aby vrcholová hodnota sekundárního napětí ani při maximálním Utr nepřesáhla požadované napětí na meziobvodu. Proud z trafa proto sám od sebe do kondenzátoru neteče a procpe se tam jedině tak, že se z usměrňovače a rozptylové indukčnosti trafa udělá zvyšovací měnič. Tím se dá proud plynule řídit tak, že má sinusový průběh ve fázi s napětím.

V jízdě to funguje tak, že na chvíli sepne jeden ze spínacích prvků, který je paralelně k aktuálně zavřené diodě, čímž se udělá na trafu zkrat a nabíhajícím zkratovým proudem se "nabíjí" ona rozptylová reaktance, aby po rozepnutí hrnula proud do kondenzátoru. Periodicky opakovaným hraním si se šířkou zkratovacích pulsů se z toho vymodeluje žádaná proudová sinusovka.

V brzdě to funguje ještě jednodušeji jako "obyčejný" můstkový střídač, kdy se spínáním úhlopříčně protilehlých prvků přivádí napětí filtru na trafo, přičemž se přes PWM tvaruje sinus a střídáním úhlopříček otáčí polarita.

Ten praktickej účiník (co pamatuju, tak s jedním -n-) na první harmonice, o kterém se zmiňoval AL, se dá dosáhnout přes 90% či snad i 95%.
Bart
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5600
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 10:19:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte co znamená tento symbol? Dnes jsem ho viděl poprvé:

MHD na Hané - http://www.mhdnahane.net, ICQ #277-439-754, tomas(zavináč)olomoucan.eu
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 481
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 10:54:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bart: Kuk na stránku Vašeho nejoblíbenějšího železničního dopravce: http://www.cd.cz/primestske-cestovani/-3837/ .
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.
Mallard
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1558
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 14:06:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Láďa:...Nebo že by se půl hodiny před zastavila ostatní doprava,aby náhodou .. to už tu tedy dlouho nebylo,naposled snad za Kima...

To ani nemusel jet Kim nebo Kádár.Stačilo když se blížila k nádraží Dukla nebo Slovakia a bylo podobné pozdvižení.
Život musí být strašný zločin,když je za to trest smrti.
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1327
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 15:09:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mallard

Jj to je taky pravda .. a náčálnik leštil hvězdy na výložkách od božího rána ...


ICQ 237-113-861
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1812
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 15:30:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teda Hajnej klobouk dolů, škoda že teď nechodím na školu. Jsem skončil u 263 a tak trochu u 169. Přitom to je principiálně docela jednoduché, ale ovládání (program a jeho rychlost) musí být zatraceně dobré.
Stačí abych si vzpomenul jak jsem pěnil, když mi na kolejišti při přejezdu úseků poskakovaly mašinky. Přitom oba úseky měly nastavenou stejnou šířku pulsu a stejnou frekvenci. Nakonec jsem zjistil, že i když používám na dvou deskách stejné zapojení resetu Atmelu a program je také stejný, tak sestupná hrana pulsů je tolik posunutá (a pomalu se navzájem posouvají asi díky nedokonalému SW), že při tom přejezdu je na motorku výrazně vyšší střední napětí. Tak tohle cos napsal je něco pro mne až nepochopitelného, že se to dá udělat a hlavně uřídit:-).
Čistě teoreticky, kdyby v troleji (na primáru trafa) stouplo napětí na 30kV(?), tak by ten sekundár dokázal napájet meziobvod přímo?
Martin
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 482
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 15:38:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mallard, Láďa: V tom vidím úpadek železnice. Můj praděda sloužil v Č. Brodě před válkou a prý, dle vyprávění dědy, před průjezdem Slovenské strely musela být uklizená celá stanice a pozalívané květiny. Pradědu jsem už bohužel nezažil a tak to znám jen tak zprostředkovaně.
Za minulého režimu stačily už jen rudá knížka a "vyleštěné" hvězdy.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 15:51:33    Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: my běžně píšeme programy, kde jsou 2 časová přerušení: 50 Hz a 2 až 3 kHz. Dvoukilo zvládne během padesátkové půlperiody 20 volání, tříkilo už 30. A to nepoužíváme nějaké extra rychlé či speciální signálové procesory, ale docela vobyčejnýho Fujitse s namáčením.
Takže to není zas až takový zázrak, tím spíš, že speciální procesory na to mají přímo dělané instrukce a hardwarovou podporu.
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 434
Registrován: 5-2008
Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 16:30:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

němec z ova: jak kde ,znám spoustu bývalých "náčelníků" , kteří si nenechali kdekoho nacpat do stanice jenom proto , že měl "červenou knížku"
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1814
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 16:52:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedno mi padne na sériovou linku a to druhé mi stačí. Každopádně, když tak nad tím uvažuju tak je mi divné, že se mi časem od dálkové synchronizace opět rozejdou, protože neudělám nic jiného, než že ten časovač ve všech broucích dostanu do přesně definovaného stavu. No co, tak každou jednu dvě minuty to synchronizuju a je klid, teď budou dlouhé zimní večery, tak se do toho možná ponořím a najdu tam nějakou letitou chybu:-).
Martin
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1328
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 17:01:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V tom vidím úpadek železnice. Můj praděda sloužil v Č. Brodě před válkou a prý, dle vyprávění dědy, před průjezdem Slovenské strely musela být uklizená celá stanice a pozalívané květiny

No to je zajímavá zpráva .. a v kterých letech mi ve Vysílačkově dělal Tvůj praděd předvoj,třeba si ho naši "kmeti" i pamatují ...


ICQ 237-113-861
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 483
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 18:36:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Láďa: Tak to Ti přesně neřeknu, páč sám nevím, ale dle příslušné části rodičovstva to mohlo být v roce 1938. Tehdy byli prarodiče nuceni utéct z Podkarpatské Rusi (Mukačeva) před Maďary. Kromě pradědy sloužila ve stanici i prababička. Ta jako nějaká pomocná síla. Praděda se jmenoval Rudolf Čapek a zemřel v roce 1952.
Více zkusím vysondovat při návštěvě dědy.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.
Mirek_svob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 19:36:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Obdobný trik při modelování sinusovky (byť v jiném kabátu) je k vidění kolem Prahy a Ostravy (fáze 7, 8 střídače s frekvenčně-šířkovou modulací).

Jinak u pulsního usměrňovače (a účiníku 1) je nutné, aby napětí meziobvodu bylo větší než amplituda ~ napětí. Řízení usměrňovače je mj. synchronizováno s napětím napájecí sítě, což zřejmě bude i významnou "tvarovou" podmínkou ideální lambdy.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1816
Registrován: 8-2005
Odesláno Středa, 16. prosince 2009 - 21:00:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď Míro váhám o čem mluvíš. Že by 471 a jejich brzdění...? Fáze 7,8 mi nic neříká.

To mi nedošlo, že řízení má určitě i údaje o napětí na primáru trafa. Čistě teoreticky, kdyby napětí v troleji začalo moc stoupat, tak by se mohlo úmyslně zvyšovat napětí meziobvodu. Tak by byla vždy zachovaná podmínka co psal Hajnej i Ty, o tom, že meziobvod má vyšší hodnotu napětí než je maximální hodnota napětí sekundáru při maximálním provozním napětí v troleji. Každopádně, pokud by k tomu došlo, tak už by muselo být napětí v troleji mimo meze a je to spíše práce pro ochrany...
Martin
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 08:24:59    Odkaz na tento příspěvek  

Ta podmínka, aby napětí meziobvodu bylo (za jakýchkoliv podmínek) vyšší než prosté usměrněné napětí, vychází z toho, že ten usměrňovač musíme do práce nutit :-)
V okamžiku, kdy napětí meziobvodu klesne, začne usměrňovač usměrňovat sám od sebe a nenechá si vnutit naši vůli k vylepšování účiníku.
Ale to jen tak na okraj, kdyby to někdo z těch, co na tuhle diskuzi zírají s otevřenou pusou, chtěl pochopit od základu
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9131
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 10:26:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

nebylo by schéma toho pulzního směrniče? vim, o čem je řeč, představit si to taky umim, ale schéma je schéma. dík.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.123
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 12:04:36    Odkaz na tento příspěvek  

Bobo:

Hajnej, 16. prosince 2009 - 10:15:45

dnešní střídavky nemají usměrňovač "obyčejný", ale pulsní, který má k diodám antiparalelní spínací prvky.


Nakreslíte si to už sám?
Ládik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 158
Registrován: 11-2006

Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 17:08:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vážení kolegové, dnes, tedy dne 17.12.2009, byla v 11.00 hodin uzavřena a podepsána PKS ČD Cargo na rok 2010. V tentýž den byla potom v 14.45 rovněž podepsána a uzavřena PKS ČD na rok 2010
application/msword
INFORMAČNÍ SERVIS 14.doc (26.1 k)
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 644
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 20:24:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Možná to sem nepatří,ale přesto to asi vypadá,že se "Matka" zbavuje "Dcerky" :
Mapl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 7-2009
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 22:11:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mohu se zeptat, jestli někdo máte zkušenosti s obsazeností motoráčku na 132 ("Kozí dráha")? Tento víkend se tam chystám jet a mám čekat nabitý nebo rozumně obsazený vlak? Nebo máte z jízd po této trati nějaké zážitky? Děkuji velice.
Velkej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 79
Registrován: 7-2007
Odesláno Čtvrtek, 17. prosince 2009 - 23:07:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud se někdo chce více ponořit do problematiky o které píše Hajnej a Aleš, tak bych pro začátek doporučil pro pochopení principu jít na jednu fázi a omrknout na netu pojem PFC (Power Factor Correction).
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3284
Registrován: 6-2006

Odesláno Pátek, 18. prosince 2009 - 09:55:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolik má aktuálně TTS Hradec mašin, případně má někdo seznam i jaké?
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9133
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 18. prosince 2009 - 12:03:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

al- když já jsem línej si to nakreslit. ale asi mi nic jinýho nezbývá...
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Mirek_svob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 12-2009
Odesláno Pátek, 18. prosince 2009 - 17:22:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2: Jasně, je to u 471 a jsou to kombinace řízení, ve kterých se provede krátkodobý zkrat na zátěži při maximálním napětí ss meziobvodu - frekvencí "přizkratovávání" (a to IGBT umí o řád výš než byly tyristory) se modeluje sinusovka podle středních hodnot napětí obdélníků.

Když jsem zmínil ty tyristory - vzdálená analogie kotevních pulsních měničů při EDB (třeba u ESa): v oblasti nižších rychlostí kotevní měniče vykročí nad základní frekvenci do max 70ti(?) procent poměrného otevření a vyšší kotevní proudy "honí" přizkratováváním obvodu.