K-report
 

Archiv do 13. března 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv do 13. března 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Tomt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3039
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 03. února 2010 - 16:31:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

i mobilem jde udělat dobrá fotka
Určitě,kor když člověk potřebuje vyfotit nutně něco pracovního a velkej foťák sebou nemá.


To víš,chlapče,jižní Čechy,to je ta pravá country...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.158
Odesláno Středa, 03. února 2010 - 19:57:45    Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: myslím, že v naší branži se zbytečně více soustředíme na technické provedení (samozřejmě i to je důležité), než na samotný obsah fotky.

Hurá, hurá, hurá! Opakovat a zdůrazňovat!
Bubakb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 68
Registrován: 3-2009
Odesláno Čtvrtek, 04. února 2010 - 01:38:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Matus: Tak zvonu som tu...trošku som sa pozabudol. :-) Cena II Canona je vyššia, nad 2000 EUR (cca. 2200 presne :-)), v Škode ho majú za 62 990 Kč: http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p2021806-cz-canon-ef-7020028l-is- ii-usm

Tak to asi vážne nie. Myslím, že je objektívuš sa naozaj zbytočne prenesie, či uz normálna alebo II verzia. Jedine ak by si mal 5D Marka II, 1Dčká alebo 7D. Inak F4 myslím že bude plne dostačujúca. Pekne dokúpiť battery gripa, monopod, F4 70-200 aj USM, nejaký základný zoom (Tamron 17-50 F2.8 stačí :-) ) a bude! Prípadne ešte dať risk na bazár 70-200 F2.8 či USM. A začať riešit filtre! :-)

Mad_noodle2: Ak máš na mysli čiernorúrku menom SAL1870 a nie CZ 24-70 F2.8 čo je "seťák" k A900, tak to chápem. Ale nedokážem chápať prečo sa to vôbec rieši. To sklo má reálnu cenu do 1500 Kč, čo by sa malo od neho čakať? :-)

Apropo, riešme tu radšej prechodové neutrálne filtre a filtre všeobecne nie takéto nepodstatné veci. :-)

(Příspěvek byl editován uživatelem BubakB.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 848
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 04. února 2010 - 16:27:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bubakb- Pánko sa pýtali na fotiak nie na filtre. Pre mna sú ftákovina zasa tie filtre snáď okrem jedneho prechodového.....
Bubakb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 3-2009
Odesláno Pátek, 05. února 2010 - 01:37:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: A môžem prosím vedieť či už subjektívny alebo objektívny dôvod takého tvrdenia voči filtrom všeobecne?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 861
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 05. února 2010 - 19:52:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bubakb- Ten i onen, některá literatura / autoři/ brojí proti každému sklu před objektivem, někteří vynášejí filtry do nebe. Faktem je,že kvalitní přechodový se hodí. Polarizační též. Sám jsem používal UV - v 90 % se hodil v 10% by bylo lepší kdyby tam nebyl. Jasné je, že musí být velmi kvalitní se SMC vrstvami a ty jsou, alespoň u nás, drahé jak čert. Ale nikomu to neberu, každý podle svého přesvědčení a gusta.

A nebylo to myšleno zas úplně smrtelně vážně - měl jsem tam dát smajlíka. Dodatečně se omlouvám.
Urpín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 44
Registrován: 2-2010
Odesláno Čtvrtek, 11. února 2010 - 19:24:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.rynek-kolejowy.pl/14069/14069_Wegry_1250_forintow_za_r obienie_zdjec_na_kolei.htm

Myslí, že to zde již zaznělo, ale bez odezvy. Tak snad nyní, když je to ve srozumitelnějším jazyku. Mohl by mi někdo znalejší vysvětlit co je to, s prominutím, za blbost?
Poličská lokálka
www.policska-lokalka.estranky.cz
Web o místní dráze Svitavy - Polička - Žďárec u Skutče, o lidech a kraji kolem ní a o cestování vlakem, který tvoříme pro Vás
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 891
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 11. února 2010 - 20:19:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Urpín- coby ? Snaha MÁV získat další mince do kasičky.
Krokodyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 135
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 11. února 2010 - 20:57:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sháním nějaky program na obnovu smazaných fotek na SDkartě. Hodí mi sem někdo odkaz na nějaký dobrý jednoduchý software zdarma ?
Najbrt-Neberem do šrotu s ním
Najbrt-Vyvrchol nevkusu
Najbrt-Hnusnější, než jsme kdy čekali
Zeleznicni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1557
Registrován: 10-2003
Odesláno Čtvrtek, 11. února 2010 - 21:02:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krokodyl: Používám http://www.easeus-deletedrecovery.com/download.html
Joe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 304
Registrován: 10-2007

Odesláno Čtvrtek, 11. února 2010 - 22:49:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebo Drive Rescue - lze stáhnout na Slunečnici. Ten mi jednou zachránil data, která zmizela na USB flash disku, když už všichni "experti" doporučovali zformátovat
Urpín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 2-2010
Odesláno Pátek, 12. února 2010 - 11:40:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: No to chápu. Ale rád bych se k tomu dozvěděl nějaké podrobnosti. A je to vůbec právně vymahatelný?
Poličská lokálka
www.policska-lokalka.estranky.cz
Web o místní dráze Svitavy - Polička - Žďárec u Skutče, o lidech a kraji kolem ní a o cestování vlakem, který tvoříme pro Vás
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 109
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 12. února 2010 - 16:35:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jistě,jinak by ho nevymáhali......
Trojaz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 864
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 18. února 2010 - 21:04:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomt: Dynín?
wwwTrojaz - slovem i obrazem nejen o železnici
Medvedcz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 234
Registrován: 4-2009
Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 17:16:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravíčko Pánové.
Mohli byste mi zkritizovat nákup fotoaparátu Canon Powershot SX 10 IS?
Předesílám, že jsem chtěl velký zoom a z toho důvodu zavrhl zrcadlovku. Kdo se má tahat s třemi objektivy.
Jsem strojvůce a dost často fotím za jízdy.
Mé předchozí foťáky byly spíš krystalky, či krabičky na mýdlo.
Děkuji.
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 962
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 05. března 2010 - 19:57:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Medvecz - není co kritizovat - svoji práci odvede. Existují zřejmě i lepší ale i horší. Pokud po něm nebudeš chtít výstup jak ze zrcadlovky určitě vyhoví.
Medvedcz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 235
Registrován: 4-2009
Odesláno Neděle, 07. března 2010 - 19:36:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Děkuji. Vybíral jsem ze čtyř přístrojů. Uměly víceméně skoro totéž. Tak zvítězila značka. Ostatní tři výrobci dle mě spíš umí vyrábět walkmany, pračky a chladničky...
Na tomto Canonu je uvedeno Made in Japan. Což zní líp, než Malaysia. Otázka je, co je na tom pravdy.
Kdyby měl někdo konkrétní poznatky k této skorozrcadlovce (rozuměj luxusnější krabičce), tak sem s tím.
Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat...
Fabi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 161
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 08. března 2010 - 22:50:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

reakce na https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=1719776

T211, doporučuji pročíst třeba tenhle článek (a určitě se toho na zmiňovaném serveru dá najít mnohem víc zajímavého).
"každej má jinej monitor, jiný oči, jinej vkus" je sice pravda, ale tahle fotka je prostě jednoznačně silně podexponovaná. Jestli se ti zdá nejlepší, asi by bylo dobré zkontrolovat nastavení monitoru, případně podívat se ven, jakou že to barvu 810 ve skutečnosti má (černou asi ne).
Ta "přisvícená" se ti možná líbí víc, protože tam není tak vyblité nebe; pak ale může pomoct jedině nefotit proti slunci (a to ani když je zataženo).
Schválně zkus vzít nějakou fotku 810, na kterou svítilo slunce, a porovnat ji s těmi třemi fotkami, které jsi ukázal. I na té nejsvětlejší bude šukafon pořád tmavší než by měl být. Ale to neznamená, že za zatažena nejde vyrobit správně exponovanou fotku...

Já za sebe můžu říct, že na tvých fotkách mě zprvu zaujalo focení vozidel zblízka na hodně široká ohniska, ale všeho s mírou! Určitě by neškodilo občas fotit i z větší dálky, tak jako tady. A taky zamyslet se nad ostatním nastavením foťáku.
Nikdo neříká, že se vlaky musí fotit pořád stejně, ale třeba i u fotek detailů se musí myslet.
ČD - Ihre Erlebnisbahn. Jeden Tag. Jeder Zug.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 112
Registrován: 8-2008
Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 08:14:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fabi: díky za ten odkaz o historiogramu. Někdo mi jednou doporučil Onru Neffa a jeho web www.idif.cz i tam se dá najít dost zajímavého.
Nádražáček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 17
Registrován: 2-2009

Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 08:19:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: a zas fotka na houno.....
Co Rakušan, to Maďar.
NEMÁM RÁD KOMUNISTY
Urpín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 120
Registrován: 2-2010

Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 11:35:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je to marný, je to marný, je to marný .. on se to ale naučí, že Mohyle?
Poličská lokálka
www.policska-lokalka.estranky.cz
Web o místní dráze Svitavy - Polička - Žďárec u Skutče, o lidech a kraji kolem ní a o cestování vlakem, který tvoříme pro Vás
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 113
Registrován: 8-2008
Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 12:49:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nádražáček: Tak kritizuj, co se ti na fotce nelíbí ? Mam rád přímé vytknutí, ne jen konstatování že je to na ...
Urpin: to víš, že se to naučím. A zkus mi nick nekomolit. Dík}
T211
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 88
Registrován: 1-2010

Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 14:04:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky ti moc Fabi. Konečně někdo kdo mi řekl v čem jsou moje fotky špatné. Taky díky za rady. To nastavení monitoru tedy ještě zvážím jestli by mohlo být jo, nebo ne.

Ty detaily jse mi dřív líbily. Taky jsem dřív dělal fotky s bliším ohnisek. Jako třeba tento Panťák. Ale lidem jse to nelíbylo tak jsem toho nechal.
Fabi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 163
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 15:44:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: histogram. S historií to nemá nic společného :-)

Nastavení monitoru jsem nemyslel tak úplně vážně, sice to může mít dost vliv (třeba já se často nestačím divit rozdílu v podání barev i jasu na mém PC a notebooku), ale nemělo by to být nijak zásadní. Ale můžeš mrknout třeba k tady všeobecně oblíbené "konkurenci", něco tam mají.
S těmi širokými ohnisky opravdu raději opatrně - občas to může být zajímavý jiný pohled na design vozidla, ale opravdu jenom hodně výjimečně. Nutně totiž pak na takové fotce je vidět prakticky jenom vozidlo (a navíc ještě půlku fotky zabírá celkem nezajímavý přechod z čela na bočnici, jako u toho panťáku), a ono bývá zajímavé vzít i kus okolí. Většinou bych viděl 24mm na digi zrcadlovce jako dolní mez, za kterou raději většinou nechodit. Někdy to jde, ale je potřeba mít na paměti, že je pak divák ohromen spíš zakřivenou perspektivou a už tolik nevnímá obsah fotky. Takže pro umělecký dojem to občas může být zajímavé, ale na běžnou dokumentaci to není.
Jinak, jestli fotíš EOS 20D, tak si uvědom, že máš v rukou přístroj, ze kterého toho můžeš dostat opravdu hodně (nebo spíš, který ti proti klasické krabičce může v mnoha situacích hodně pomoci). Chce to jenom mít trochu přehled taky o teoretické stránce focení, pak budeš vědět, co máš s foťákem dělat, aby výsledek stál za to (čili minimálně trochu si pročíst některý ze zmiňovaných fotografických webů).
A pak je důležité přemýšlet o kompozici. Možná mě tu hodně lidí bude chtít zaškrtit, ale myslím, že insinspirací může být třeba právě ŽelPage. Neříkám, že se musí fotit jenom krajinovky s ne moc velkým vlakem, jak je to tam teď asi nejpopulárnější, a osobně nemám vůbec nic ani proti stanicovkám. Ale fotky, které se tam objeví, obvykle patří k těm lepším, a určitě se z nich dá lecčemus přiučit.

Ostatní snad prominou trochu delší příspěvky, ale doufám, že to T211 třeba k něčemu bude.
ČD - Ihre Erlebnisbahn. Jeden Tag. Jeder Zug.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 114
Registrován: 8-2008
Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 16:05:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fabi: jsem se do toho trochu zamotal.
Mikulenkamartin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 47
Registrován: 7-2009

Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 19:08:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevi nekdo kolik je ve ValMezu 810?
Vozy 810 jsou nej :-), najbrt jim sluší
Jose
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.85.145.197
Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 19:34:36    Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: Například sloup na mašině, křoví před mašinou, fleky v obloze, atd...
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 116
Registrován: 8-2008
Odesláno Úterý, 09. března 2010 - 19:42:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jose: oki díky. Tvoji kritiku beru.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 08:50:21    Odkaz na tento příspěvek  

Styl fotek, jaký se mi líbí, nacházím např. na http://www.e-r-r.de/ Mají určitou atmosféru.
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1718
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 09:37:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dost pěkné fotky jsou na railpictures.net. Třeba tenhle šukec je absolutně šmakózní.
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje

Trojčata a housenky: optimální využití tramvají se skříní VarCB3
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 193
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 10:07:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David Jaša: Gratuluji k objevení Ameriky. Tuto fotku, společně s několika dalšími, měl autor (HPW) také na zelpage.

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Zeleznicni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1678
Registrován: 10-2003
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 10:13:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Zelpage? Tuhle stránečku neznáme, my tu chodíme pro inspiraci na kvalitní servery...
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1719
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 12:09:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: tak zrovna jsem se trefil. :-) Ale prostě tam toho je dost i od nás a to většinu fotografů, co maji na to, aby tam dostali svá díla, "vyžrala" želpejč. Narozdíl třeba od Maďarska, které tam má docela silné zastoupení.
parodie na moderní nízkopodlažní tramvaje

Trojčata a housenky: optimální využití tramvají se skříní VarCB3
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 194
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 13:58:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David jaša: Ano, je to povedená náhoda vybrat z velkého množství fotek na railpictures zrovna tuhle. Na vašem místě bych šel ještě dnes vsadit sportku.

Zeleznicni: Ano, zajisté. Zcela chápu. Mnohé fotky zde na káčku tou inspirací z kvalitních serverů přímo oplývají.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 195
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 14:10:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: Jen bych se zeptal, zda ti něco říkají expoziční hodnoty respektive expoziční trojčlenka?
Hyvrysák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 944
Registrován: 3-2007

Odesláno Středa, 10. března 2010 - 15:14:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: každý jsme začínali a tohle není žp..Takže si dej pohov. Mihyl má na rozdíl od jiných snahu se učit a sám uznal chybu,že sem tyhle svoje prvotiny dal. Tak už ho nechte žít..
Pokud mu chceš poradit,tak využij mail, s 810 má Tvoje "rada" společného pramálo.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 196
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 16:04:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hyvrysák: A ty jsi administrátor, soudruhu?

Právě, že jsme každý nějak začínali. Já jsem se neměl koho ptát a zkonil jsem hromadu fotek než jsem na některé věcí přišel jak je dělat správně metodou pokus x omyl. Kdybych měl před pár lety možnost si to někde přečíst, byl bych rád, stejně jako kdyby mi to někdo řekl. Nevidím důvod, proč se ho nezeptat tady a pak se přesunout do sekce Fotografování. kde se mohou do diskuse přidat další.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 119
Registrován: 8-2008
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 16:43:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: ano něco mi to říká. Pojď mi ted prosím do sekce fotografování říci co dělám blbě. Já uznávám, že jsem ve focení absolutní amatér, ale mam snahu to vylepšit.
Hyvrysák byl první človíček, co se rozhodl mi zde trošku otevřít oči a já mu za to děkuji.
Víc na mailu nebo v sekci fotografování.
Dík
Hyvrysák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 945
Registrován: 3-2007

Odesláno Středa, 10. března 2010 - 17:09:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: děkuji Ti za oslovení soudruh, tak hezky už mi dlouho nikdo neřekl. Seš moc hodnej kluk
Urpín
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 126
Registrován: 2-2010

Odesláno Středa, 10. března 2010 - 22:14:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Nic proti, ale stojím za Hyvrysákem. A ty snad administrátor jsi? Nebo neuneseš, že ti někdo vytkl tvoji samozvanou radu? Mihylovi se řeklo dost jasně aby šel do Fotografování. Každý nějak začínal, každý se učil postupně. Já třeba začínal před 14 lety na Practice LTL, dneska mám Nikona D80, podle těch "inteligentních" ŽP pravidel sem nikdy nefotil a fotit nebudu, fotky edituju minimálně a přesto se moje fotky líbí. Já s nimi spokojený nejsem, ale moje okolí ano a to je hlavní. Každý si to musí osahat a přijít na to sám. A o tom zkonění to je, ale pochopitelně musíš sebekriticky přiznat, že je to hnus a pro příště to udělat jinak.
Poličská lokálka
www.policska-lokalka.estranky.cz
Web o místní dráze Svitavy - Polička - Žďárec u Skutče, o lidech a kraji kolem ní a o cestování vlakem, který tvoříme pro Vás
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 197
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 10. března 2010 - 23:43:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Urpín: Nic proti, ale nauč se číst. Já jsem nikomu žádnou samozvanou radu nedával. Položil jsem Mihylovi otázku. To je velmi podstatný rozdíl. A když si přečtu jeho odpověď, tak bych řekl, že není proti si o tom popovídat.
Zřejmě patříš také do množiny osob postižených syndromem "pravidel žp", která jsou k-reportím přeludem již několik let. Schválně, jestlipak dokážeš ta "inteligentní pravidla ŽP" vyjmenovat nebo napsat o co se jedná, když je tak dobře znáš, že podle nich nechceš za žádnou cenu fotit?
Pokud považuješ správnou expozici a povědomí o tom, jak se navzájem ovlivňují expoziční hodnoty za něco zbytečného, pak je to čistě tvoje věc. Editovat fotky co nejméně nebo ještě lépe vůbec je samozřejmě ten nejsprávnější přístup, protože jedině tak je zachycena ta pravá realita. Pak mi ovšem vrtá hlavou, proč renomovaní profesionální fotografové, vydávají knihy pojednávající o editaci fotek, píší do odborných časopisů o editaci, vedou kursy, kde se editaci vyučuje a sami své fotky editují dost svědomitě. Zřejmě to asi budou blbci, kterým ještě nedošlo, že editace fotek je výmyslem žp a jako taková se musí neustále potírat.
Velicenstvo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 31
Registrován: 4-2009

Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 01:37:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Sorry, ale to co tu popisuje te je business. Ten clovek (renomovany fotograf) se focenim zivi. Pokud chce honorar, musi sve dila dokraslit (rozumej editovat), to je jasny, jinak ma smulu, vydavatel mu to nevyda. Tady ale jde myslim o to, podelit se s nadsenci o ruzne postrehy, ktere jsou pripadne zdokumentovane snimky ruzne kvality. Sam fotim jen momentky a mam to uvedeny i ve svym podpisu. Nesnasim ale, kdyz nekdo musi rejt za kazdou cenu! Priteli, vubec vas neznam, ale mozna by jste mi mohl, jako kritik, ukazat vase dila.
178, 182, 184 (fotim pouze mobilem N95)
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 198
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 11:32:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Velicenstvo: Kde rejpám? Mihyla jsem se zeptal na expoziční hodnoty a Urpína na "inteligentní pravidla žp", o kterých začal mluvit sám. Mihyl mi odpověděl, Urpín ne. To jsem netušil, že dva dotazy někdo označí za rejpání a komentáře: "...a zas fotka na houno..." nebo "...je to marný, je to marný..." jsou zřejmě považovány za snahu pomoci autorovi.
Editace není žádné krášlení nebo byznys. Jsou to nutné úpravy fotky, které se dřívě prováděly v temné komoře, nyní v PC.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 199
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 11:33:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: Máš-li zájem, ozvi se na mail.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 54340
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 15:31:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Některé předchozí příspěvky sem byly přesunuty z diskuse o 810 - https://www.k-report.net/discus/messages/28/507.html.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 985
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 19:56:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - 199 - rozumné slovo, soudruhem jste mě překvapil a to nemile. Myslel jsem si,že i lidsky máte větší formát. Ale moje myšlení Vám určo žíly neurve.
Ad profesionálové a editace - pravda je zas někde uprostřed. Jsou tací i tací, s editací jako hrom a téměř bez editace. Kteří jsou lepší je nasnadě. A nezlobte se srovnávat možnosti Photoshopu a temné komory je minimálně zcestné.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 200
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 20:17:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Ale kdepak. Já měl se soudruhy a jejich represívními orgány jen neblahé zkušenosti a měl jsem rád jak vosinu v prdeli. Ovšem byl jsem nedávno poučen Hyvrysákem, že zde na k-repu si prý všichni tykají a oslovují se soudruhu. Takže pouze plním jeho přání a oslovuji ho tak, když si to přál.

Možnosti temné komory a Photoshopu přeci vůbec nesrovnávám. Jen tvrdím, že co se s filmem a fotopapírem provádělo v temné komoře se nyní provádí s daty v PC. Jedno s jakým editačním softwarem.

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Snajper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 11. března 2010 - 21:34:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A zas ta ohraná písnička, to jsem tu už někdy četl. Nechápu topiči o co ti jde, furt někomu vnucovat nějakou editaci. Nech nás laskavě, my jsme fotiči, ne editoři, foťák to tak vyfotil a tak je to jedině správně. Ale ta inteligentní pravidla na focení, to bych si rád přečetl. Může je sem Urpín napsat?

K té editaci, Madnoodle2, kteří jsou lepší je nasnadě. Kteří teda? Viděl jsem fotky bez editace, a byla to hrůza, šedivé, nekontrastní, nebo naopak přeexponované v jasech, jak se říká vypálené. O barevné věrohodnosti nemluvě. Jeden kámoš má nikon a vše do zelena, druhej kámoš má canon a vše do červena. Který z nich to bez editace má správnější?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 986
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 12. března 2010 - 13:05:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snajper - Lapidárně - ti s minimem editace. Kámoši ať se naučí nastavit foťák ručně, hlavně vyvážení bílé a když to nepomůže tak buď reklamace a nebo s ním šlehnout o betonový sloup. Neb ani jedné značce není dáno býti zmetkem.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 201
Registrován: 9-2006
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 08:53:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snajper: A zas ta obehraná písnička. A zas další, který má jen namachrovaný řeči o inteligentních pravidlech na focení. Vsaď se, že sem Urpín nic nenapíše. To je taková dlouhodobá móda zdejších uživatelů plácat nepodložené nesmysly o nějaký pravidlech. Je to asi jako s yettim. Nikdo ho neviděl, ale všichni vědí, že je vysoký a chlupatý.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 987
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 09:40:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snajper a Topič- A vše to potvrzuje moje tvrzení,že digitální fotografie, vedle přínosů pozitivních, přinesla i jeden velice negativní - fotí každý, kdo má do řiti díru a velá část z nich má nulové teoretické znalosti ať už o expozici, použití ohniskové vzdálenosti atd. Jejich schopnosti končí přesně tam,kde končí schopnosti režimu auto jejich foťáku. Není se co divit,že pak čtu postřehy,rady a dotazy hodné žáka zvláštní školy....
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.158
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 10:42:17    Odkaz na tento příspěvek  

Mad: fotí každý, kdo má do řiti díru a velá část z nich má nulové teoretické znalosti
Přesně tak. Pro přesnost už to ani nenazývám fotografováním ,ale pouhým mačkáním spouště.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 988
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 11:20:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě drobnost - zatím co výtvarné vidění je dáno jen někomu, techniku a teorii se může naučit každý.
Pak by neřešil přepaly, že Snajpere ? Jak bys chtěl editovat něco ,co není ? To je jako bys opravoval přeexponovaný diapozitiv. Kde není záznam ani čert nebere.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1560
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 15:19:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Yetti byl spatřen na této stránce - http://www.zelpage.cz/clanky/ze-zakulisi-galerie?oddil=2 Pro přehlednost, dovolím si citovat: Zmíněné desatero se skutečně na stránkách ŽelPage objevilo, ovšem bylo míněno jako soubor základních rad pro začínající fotografy, jak na kompozici, násvit apod. Nepochopení záměru a snad až přílišná striktnost původních formulací vedla ke stažení a přepracování tohoto souboru obecných rad, k jehož znovuvydání už potom nedošlo.
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz
Snajper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 17:21:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: kde není záznam ani čert nebere. To je velká pravda.
Kdo jsou lepší - ti s minimem editace. Kámoši ať se naučí nastavit foťák ručně

To mi pověz, budu mit modelovou situaci, jo? Dva lidi se stejným přístrojem, jeden co si umí perfektně nastavit foťák, a editaci dělá maximálně tak že zmenšuje, a druhej, co umí editovat. Postavím je před složitou scénu velkým dynamickým rozsahem, třeba tmavší krajina (čerstvá oranice a za ní černý les) a do toho najbrt brejlák s umytou soupravou.

Řekni mi, hodím dotaz hodný žáka zvláštní školy
ten, co perfektně nastavuje foťák, bude exponovat na krajinu a přepálí vlak, nebo bude exponovat na vlak a podpálí krajinu?

A ten co edituje a bude exponovat na vlak s tím, že v editoru zesvětlí krajinu, aby se na to dalo koukat, je ten menší umělec z těch dvou a dělá to hůř, zatímco buď vypálená souprava nebo černočerný les bude považováno za lepší fotku a dotyčný za lepšího fotografa? Oba mají stejný aparát se stejným dynamickým rozsahem. Docela by mě zajímalo kde se ten dynamickej rozsah nastavuje, aby bez práce v editoru nebyla buď z lesa černá díra nebo z najbrta bílá díra.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 989
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 17:56:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snajpr - čásečně jsi si odpověděl sám. Já nemám zrcadlo a tak mám možnost si nastavit ve foťáku kontrast i dynamický rozsah. A samozřejmě pak nemusím editovat. K dotazu- možnost dvě dá lepší, v editoru doladitelný výsledek. To proto,že čip se chová jako diapozitiv. Kdyby se choval jako negativ platila by verze jedna. Jsem fotič především analogový ale teď i digitální a problémy s přepaly nemám.
Nastavení dynamického rozsahu 100 - 800 % mám v menu, spolu s nastavením kontrastu a primárním nastavením sytosti barev. Mám taky hodně známých, kteří vlastní Nikon,Canon, Pentax a problémy Tvých kamarádů se jim jaksi vyhýbají.
Pokud by ses chtěl dozvědět víc a od profíků, prostuduj si pár článků v Photolife nebo Digitální foto magazín.
Ale když už bych se dostal do takové situace jako píšeš, převedl bych to do č.b. a myslím, že by to bylo hezký.

Pokud by ses chtěl hádat, najdi si jiného borce.

Jinak už fotím přes 40 let a začátky byly taky neslavné a to mě přivedlo ke studiu literatury abych věděl, co dělám,co mám dělat, proč to mám dělata co z toho vzejde. Takže postupem času se procento odpadu snížilo na velmi přijatelnou mez
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 990
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 18:08:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snajper - jo a pravidly ,kdysi uvedenými na ŽP, jsem se nikdy neřídil a neřídím a nepovažuji se za profíka, jen za slušně vzdělaného amatéra. Jsem z těch,co nemají výtvarné cítění ale mám docela slušně zvládnutou techniku, zvlášť ve fotografii analogové. V digitální se zase učím a učím a zatím až na výjimky needituji. Fotky dělám jen papírový takže zmenšování mě netrápí.
A úplně na závěr - poznámka o žáku zvláštní školy nebyla myšlena cíleně na Tebe - nesmíš být příliš vztahovačný a podívat se třeba do archivu jaké dotazy se tu vyskytnou. A nejen tady, na ŽP se najdou taky perly hodné vytesání do kamene....
Snajper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 18:24:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hádat se nechci, jak jsi na to proboha přišel? Mě totiž skutečně zajímají informace, už právě proto, že se chci od zdejších mistrů učit. Photolife a digitální fotomagazín si zkusím počíst, bohužel se mi zdá, že tam poskytované rady jsou oběcně příliš obecné.

Máš digiťák, který umožňuje nastavit dynamický rozsah? Vážně? Jaký to je? A jak se to dělá, percentuelně? Importem vlastní křivky? Má na ty křivky několik přepínatelných profilů podle aktuálních podmínek? A jaké ty křivky bere, acv nebo nějaký vlastní editor? Nebo je tam něco jako "digitální blesk", čili fičura, která uměle zesvětlí tmavé a ztmaví světlé? To se dá taky nastavit? Vážně mě to zajímá.

O tom, že možnost dvě dá lepší výsledek mě překvapuješ a nepřekvapuješ. Samozřejmě dá, z podstaty. Ale tím se jaksi rozcházíme v tom co jsi psal dříve, že ti, co minimálně editují jsou lepší fotografové. Že se digitál chová jako dia a ne jako negativ je sice pravda, ale pro nás zcela nepodstatná, protože se bavíme o editaci a tudíž digi.

A to, že se problémy mojich kamarádů tvojim kamarádům vyhýbají. Jen jestli to náhodou taky nebude tím, že tvoji kamarádi je neřeší, nevidí nebo vidět nechtějí. Protože přesně, digi se chová jako dia, takže uvažujme, že mají v ruce dia. Podpálí krajinu nebo přepálí najbrta. Tak se holt digi chová. Že by s digitálem na jednu ránu udělali perfetkní expozici jak tmavé krajiny tak světlého vlaku se mi nějako nechce věřit ;-)

Proč píšu že je neřeší nebo nevidí? Vidím to zde v diskusích. Fotky mnohdy za parádních podmínek technicky ovšem... jejich autoři to neřeší, vypálená bílá na najbrtu nebo sněhu, krémová na unifiku, nezájem. Hlavně že je tam mašina, že.

Poslední věc - s tímto by si ten tvůj digi taky poradil? https://www.k-report.net/discus/nahledy/398627.jpg To je totiž stejný problém jako u dia, že? Černá zem a vlak, světlá obloha.

PS
https://www.k-report.net/discus/nahledy/399634.jpg
tohle vnímáš jako vypálené nebo ne? Tu zeď vlevo, samozřejmě.


(Příspěvek byl editován uživatelem snajper.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 991
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 19:15:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snajper- Jo, to máš pravdu ale ve workshopech jsou i podrobné. Navíc většinou stačí ťuknout a člověk ví kudy se dát a co zkusit. Abys rozuměl - nejsem proti editaci ale jsem proti tomu vytvářet editací cosi,co má s realitou jen málo společného - např. skvělé barvy ve světle sodíkových nebo rtuťových výbojek výbojek- ano vypadá to hezky ale není to pravda. Zvlášť když pak rtuťová výbojka vlivem editu svítí růžově.

Foťák - jsa už starší kus stačí mi těžké analogy, digitální jsem zvolil EVF super zoomy Panasonic FZ 50 a Fuji S 200EXR. První má vynikající barvy a objektiv ale víc šumí. Druhý mám krátce ale poznatky zatím následovné - optika a barevné podání trochu horší než u Panasonicu ale i ISO 800 bez rušivého šumu. S tvou ukázkou by si poradily oba , s mou pomocí, celkem snadno. Jak to Fuji vymyslela nevím, teprve po tom pátrám. Ale funguje to obstojně.
V ostatním máš i nemáš pravdu, stejně jako já. Ano fotím li mašinu exponuji na ni, zbytek je poněkud podružný.
Sníh - budu li fotit sníh, bude bez přepalů. Budu li na sněhu fotit předmět jiný než bíly / světlý/ mám na vybranou- buď budu mít dobře snih a zbytek na způsob grafického jistu, nebo přijatelně zobrazený ten předmět a dílčí ztrátu kresby na sněhu. A nebo, v případě málo kontrastního osvětlení, oboje OK.
Poslední dotaz - ano zdá se mi,že zeď není OK.
Ad Analog x digitál - podle mě je naopak navýsost důležité ,zvlášť při přechodu z jednoho na druhý systém, si uvědomit jak se čip chová. Už jen proto aby si člověk uvědomil, co přinese
mirná podexpozice
a co mírná přeexpoziceRozhodně to nebude totožné.
Javorina
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 306
Registrován: 9-2007

Odesláno Sobota, 13. března 2010 - 19:28:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Malá "logická" úvaha nad bílými přepálenými místy na fotografii:

Budete-li se za slunného dne např. v zimě dívat na bílý sníh, v létě na vodní hladinu nebo si před oči dáte jen bílý list papíru, tak oči dostanou pořádně zabrat, hodně lidí mhouří oči, nedá se to ani dlouho vydržet, oči časem pálí, o slunečních brýlích nemluvě. To zná snad každý - jasné scény, kdy nejde mít ani pořádně otevřené oči.

Když pak mrknete zůstane vám v očích "vypálená" scéna, zavřete víčka a stále ji vidíte...a tak si říkám, stli někdy není vhodné výpaly ponechat, pokud si s nimi neumí poradit ani lidské oči