K-report
 

Archiv do 20. března 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv do 20. března 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1263
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:05:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aaa kolega Topič přiznal existenci osmera . Vždyť ono tam přeci stále visí:


Karel Chýla | 16.1.2005 (21:18)
ŽelPage – Po úspěšném otestování Vám nabízíme další možnost seberealizace na našich stránkách.

Základem je zaregistrovat se a poté můžete sepsat novinku, která se po schválení zobrazí na stránkách a nebo můžete přidat fotografii, která se zobrazí rovněž po schválení.

Pokud budete přidávat novinku, pamatujte na pravopis, stylistiku a také na obsahovou stránku.

Pokud budete přidávat fotografii, dodržujte prosím následující kritéria, která sepsali Tomáš Bareš a David Trčka:

1. Nejcennější fotky získáte na trati. Ve stanici se fotí hůř, jsou tam sloupy, nástupiště, lidé a spousta dalších rušivých prvků.
2. Než začnete, nejprve si zjistěte, jak svítí slunce a jestli bude lokomotiva nasvícená z čela i z boku.
3. Lokomotiva by měla být zabraná z rozumného úhlu, tj. ani ne moc z čela, ani ne moc z boku (ideálně 30-45°)., úplně z boku pak v žádném případě.
4. Vlak by na fotce měl být rovnoměrně rozložený a měl by být celý (pokud to není dlouhý nákladní vlak), pokud se zadní část vlaku ztrácí v oblouku nebo například v křoví, pak to nevadí
5. Křoví a vysoká tráva před vlakem nepůsobí dobře. Před focením si nejprve vyčistěte oblast, kde budete fotit.
6. Dejte pozor na stíny, vrhat je mohou stromy, sloupy trakčního vedení, návěstidla, ale třeba i fotograf.
7. Pokud fotíte ve stanici, ze střechy lokomotivy nesmí růst návěstidla a podobně, výsledný dojem z fotky to zkazí.
8. Používejte editor a fotku správně ořežte a upravte do rozlišení 1024*768, jiný rozměr do fotogalerie neprojde.

http://www.zelpage.cz/zpravy/1019?size=30
***************

Když on by asi nebyl takový problém, že toto "desatero" (osmero) je (naopak, poradit je potřeba a vím, co někteří autoři dovedou poslat ke zveřejnění - jiná otázka je, co si dotyčný z dobře míněných rad odnese...), ale že bylo podáno tak, jako by jiný způsob focení nebyl přijatelný. Tímto chci tedy všem fotografům vzkázat: Pravidla porušuj, ale musíš vědět proč...

T: Ale vždyť o tom jsme spolu už mnohokrát hovořili, mlho
ČD: Zákazník? Co je to? ...
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1264
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:11:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak mně napadlo, jakpak asi obstojí desatero (osmero) v porovnání se Shalomkovou fotoškolou
ČD: Zákazník? Co je to? ...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 215
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:27:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: Co bych nepřiznal, vždyť jste mi to osmero ty sám nebo tvůj kolega kdysi poslali.
Vidím u toho datum 16.1.2005 a taky vidím datum 9.10.2007 na odkazovaném článku Charyho. Přečti si ho, prosím tě a uznej, že něco jako evoluce může existovat.
Navíc jsem rád za ten odkaz, protože jako autoři onoho osmera jsou uvedeni lidé, kteří možná ani nikdy nedělali správce galerie. Já jsem poprvé narazil na žp v září 2006 a ani jedno z obou jmen mezi správci nebylo. Ale ono je asi zbytečné se zde snažit o nějakou věcnou diskuzi s předkládáním faktů, když sem pak přijdou podobní jako Hyvrysák.

Je sice hezké, že zde napíšeš, aby autoři porušovali pravidla, když vědí proč, ale zapomněl jsi dodat, že by napřed aspoň měli umět naexponovat fotku a zvládnout ji přenést z karty na monitor nebo papír v koukatelné kvalitě.

Ale vždyť jsme o tom spolu už mnohokrát hovořili, mlho.

A teď sleduj ten cvrkot, jak zase někteří přečtou jen část tvého příspěvku a hned budou jásat, že "pravidla" jsou na světě.

Post edit: Kdyby jen se Shalomkovou. Ona by se dala na webu najít i striktněji formulovaná "pravidla", ale ta mají jednu závažnou vadu. Nepocházejí ze žp a tak si jich místní "matadoři" ani nevšimnou.

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1265
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:47:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T:
Hlavně, že máme o čem diskutovat
ČD: Zákazník? Co je to? ...
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4235
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:47:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mucheche .... JND si pořídil novou hračku tak bude prudit taky)))

Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1266
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:48:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to si nemoh utřít tu mouchu na skle u řidiče? Takhle je to neestetické, nevím, jestli má šanci to projít...
ČD: Zákazník? Co je to? ...
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1267
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 17:50:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Si tak říkám, ještě že Slovák ty gorily přetírá do červena, aspoň se nebudou na fotkách plést s najbrdíma 150/1
ČD: Zákazník? Co je to? ...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 216
Registrován: 9-2006
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 18:08:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: Jo, nemá šanci projít? Aha. Jen aby ses příště neprošel ze šotu domů Ty. Pokyneme z okénka, utřeme mouchu a pápá.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1562
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 18:09:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Když vedete své potomky ke slušnému chování, jak jste se tu nedávno zmínil, zkuste jim jít příkladem. Nějak si nevybavuji, že bychom si kdy spolu potykali.

... něco jako evoluce může existovat.
Ano, existuje. Od původního striktního odmítání existence jakýchkoliv pravidel, kritérií či jak to pojmenujeme až po jejich uznání, byť jen v podobě osmera O tom, zda jsou scestná, že byly vytvořeny v dobách pravěku ŽP a že se na nich nepodílel nikdo ze stávajících správců galerie s Vámi nikterak nepolemizuji ani jsem nepolemizoval. Chápeme se, rozumíme si?

Předpokládám, že jsi natolik inteligentní, abys ...
V tomto s Vámi nelze nesouhlasit. Váš předpoklad je zcela správný - jsem velmi inteligentní
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1013
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 18:16:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Havrysák - pokud toho víc neumíš tak je to bída. Tohle stačí tak do sněmovny, sem je to málo.Šariho nech ,umí se obhájit sám a nepotřebuje k tomu ani Tvůj slovník.

Vašut -to je to, co jsem měl na mysli ale nemoh jsem to najít.
Když se toho pak chytne nějakej ptakopysk je na karambol zaděláno...
Hyvrysák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 967
Registrován: 3-2007

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 18:44:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hergot, koukám, že se to tu hemží mými "milenci". Ale máte pravdu, banda jménem žp mi nestojí za to zde o ní psát
Snad jen upřesním svůj názor na šariho fotku - pro obyčejné smrtelníky (neodvážím se napsat normální lidi, pač bych si tu zas vyslechl moudra některých ) je to velmi zajímavá fotka. Ano, možná má technické nedostatky,ale rozhodně jich není tolik. Na žp ovšem nejde o zajímavost fotky jako o technickou dokonalost. Tím nemám zrovna na mysli fotky Topiče, aby si to opět nevztáhnul na sebe...
P.S. pánové, važte si této diskuze, ta by na žp nebyla možná, tam se maže okamžitě vše co není "adminům" po chuti...
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 505
Registrován: 1-2010

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 20:15:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

přidám sem jednu svojí fotku s dotazem, co a jak by šlo vylepšit? Fotím cca rok, a mými objekty jsou hlavně vlaky, cedule se jmény stanic zastávek, a autobusy MHD HK
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1014
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 20:23:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Havrysák - co se týče mě tak ne. Chlapečci se mi nelíbí. Ale kdybys měl tak 170 cm, 55 kg, dvojky stojky a buchtičku místo hadičky dal bych si říct.
Šariho fotky znám a většinou se mi líbí a tak se snažím občas z něj něco vyloudit nebo směnit.
Chtěl jsem tím jen naznačit,že Tvůj příspěvek nebyl příliš přínosný.

A že Šari si umí poradit sám a dobře.

Co se týká ŽP mám svůj názor- nahoře možno shlédnout. Jako všude jsou tam lidé růzmí. Ale je tam několik fotografů před jejichž fotkami smekám, Topič je jeden z nich a dokonce jsou tam dvě holky co maj taky talent od boha.Na focení, aby nedošlo k dezinterpretaci.
A sprostej umím bejt taky - možno zjistit na K-r ale nerochním si v tom...
P.Zitko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.226.211.114
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 21:14:50    Odkaz na tento příspěvek  

Topič:
Uznávám,že jsem přestřelil,ale poslední dobou tam jsou převážně brejle.A třeba taková 750.258 nebo 754.050 je v Č.Kostelci 10x a to se mi zdá zbytečný.Mě ta fotka už nezaujme i kdyby to bylo sebelíp editovaný.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1563
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 21:53:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Adalbertinum: Na snímku je vlak malou tečkou uprostřed plochy, okolo je spousty balastu. Můžeš popojít dopředu až za poslední sloup osvětlení peronu, postavit se dál od koleje, ať je vidět více bok vlaku. Fotil bych na výšku, tak aby nedošlo k uříznutí lamp horním okrajem fotky. Další možnost je zkusit zakomponovat do snímku sloupy osvětlení peronu - kupříkladu takto 742.345. Ale i takto bude problém s říznutím lamp. Zkoušej, foť. Zkusil jsem tvou fotku narychlo upravit

železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 508
Registrován: 1-2010

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 21:57:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doktor: Díky moc, a na jakou vzdálenost je dobrý fotit? Přece jen, když vlak jede, nebo dojíždí, tak nedovedu odhadnout správnej okamžik.. Podle čeho se řídit?
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 22:02:04    Odkaz na tento příspěvek  

Pane P.Zitko, dovolil bych si upozornit, že na jednu stranu správci galerie vybírají, co pustí a co ne, ale na druhou stanu nemohou pustit víc, než co jim sami autoři hodí na stůl. Pokud Vás nudí deset brejlí v Kostelci, za posledních 365 dní prošlo do galerie ŽelPage 2094 fotografií a věřím, že si mezi nimi můžete najít nějakou, která Vás zaujme ;-)

Pane Doktore, pane Vašute a další, kterým leží ono osmero z rukou autorů Davida Trčky a Tomáše Bareše v oku jako trn, dovolil bych si poukázat na fakt, že mezi kritiky zmíněného více než pět let starého "desatera" je i jeden nejmenovaný autor, který v době, kdy osmero pro svou absurditu kritizoval ani netušil, že za půl roku na to se stane řadovým a o nějaký ten rok později dokonce vedoucím správcem galerie a bude jí vtiskávat vlastní představu o tom, jak má vypadat, na co má dávat důraz, a jakou formou má komunikovat s autory. Jeho jméno se zde na K-reportu příliš neobjevuje, na hromadné akce moc nejezdí, a o jeho fotografických kvalitách si já netroufnu rozvádět soudy. Nicméně samotný fakt, že současný vedoucí správců galerie kritizoval ono hvězdné osmero, o němž se vedou až legendarní diskuse... Nenapadlo někoho, že za pět let a s komplet jiným osazenstvem bude galerie ŽelPage vypadat jinak, mít jiná hlediska, nicméně stále ctít nějaké základní předpoklady, jako že když svítí, fotíme z nasvícené strany? Nevěřím, že tato zásada, prosazovaná "těmi zlými správci ze ŽelPage" je pravým opakem toho, čím se řídí (nebo spíš co podvědomně automaticky dodržuje) zdejší K-reportová elitní garda ;-)
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 22:03:50    Odkaz na tento příspěvek  

Pokud mohu citovat pana Tr_mana,

Podle fotografií na ŽP soudím, že vlaky jezdí jen naprosto dokonale fotogenickými místy, což znamená po širých tratích, kde jsou z obou stran pole nebo v pozadí les, většina všech vlaků jezdí přes Bezpráví, Červený Kostelec a v zahraničí přes Alpy. Jinde jen minimálně, nedej bože, aby někdo vlak fotil v realitě, to znamená špinavý na ještě špinavějším nádraží a s lidmi okolo, protože jestli jste si toho ještě nevšimli, tak vlak vozí i lidi. Nebo ještě hůř aby přes lokomotivu byl stín lampy, osvětlení nebylo dokonalé nebo dokonce třeba pršelo...

Rád bych mu předložil příměr. Představte si, že půjdete do restaurace. V ideálním případě Vám donesou správně uvařené brambory, správně osmažený řízek, řádně naklepaný, dobře vychlazené pivo a ubrus bude čistý. Servírka se bude usmívat a útrata bude spočítána dobře. Znamená to, že neexistuje řízek tvrdý jako podešev, brambory rozvařené či nedovařené, přesolené či bez chuti, pivo teplé, sklenice špinavá a servírka příjemná jak po dvanácti hodinách na nohou s PMT a představou, že doma bude ještě šůrovat? Nikoliv, jen manažer restaurace si dává pozor, aby strávníkům předloži krmi pokud možno chutnou, pivo řádně vychlazené a obsluha způsobovala pozitivní diškereci. Galerie ŽelPage je výběrová, což znamená, že si vybírá. A mám-li si jako správce vybrat mezi nasvícenou traťovkou v pěkné kompozici a nenasvícenou stanicovkou s problematickou těsnou kompozicí plnou kolizí, pro galerii ŽelPage si asi vyberu co? Nezapomínejte, že ŽP není odkladiště dokumentů ve stylu "na dnešním pnku jela ta a ta kočka, omluvte kvalitu, je to z mobilu za soumraku na blbým místě". A vo tom to je ;-)

a dále
Na svoje stránky si můžu dávat fotky jaké chci a vím, že jejich uveřejnění záleží pouze na mém uvážení a ne na tom, jestli jsem kamarád se správci galerie nebo ne.

Pak si nutno toto extrapolovat do stavu, kdy totéž platí pro galerii ŽelPage, spravovanou jejími správci. Záleží čistě na nich, co do galerie vezmou, nejedná se o žádný "speaker's corner", kde by si mohl kdokoliv namazat cokoliv, pokud to neuráží královskou rodinu. Správci si vybírají, a je-li fotka dle jejich uvážení nevhodná, tak ji nepřijmou. Za sebe dodám, že s vyjmenováním vad, a pokud se někdo ozve, že má problém s nápravou, dostane se mu rady. Ať hodí kamenem ten, kdo tak učinil, mne jako vedoucího oslovil, a rady se mu nedostalo. Ale chápu, že psát zrovna o téhle stránce ŽP se tu na Káčku moc nehodí ;-)
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 22:07:22    Odkaz na tento příspěvek  

Pane Šari,
Nikdo z galerie žp však nenutí autory, aby fotili podle jejich požadavků.
Nutí, protože:
právem správců je vést galerii k obrazu svému.

Angličané mají jedno pořekadlo, poněkud politicky vhodnější než náš ekvivalent "Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti", a sice "When in Rome, do as Romans do", neboli, "když jsi v Římě, chovej se jako říman." Kdo chce mít fotku v galerii ŽelPage, nechť se řídí tamními pravidly. Přeneseně, půjdu-li na ples, těžko

udělám dojem v riflích a s halekáním "Mein Herz ist ein Bienenland wo fliegen schöne Mädel". Na koncertě Metallicy bych ovšem ve fraku a s tvrzením "Utiště se, utiště se! Zachovejte klid a usaďte se, ať mají ostatní rovněž svůj díl dojmu z kutlurního zážitku" také asi dvakrát neuspěl, což?


Pokud pan Mad_noodle2 napíše, že

ŽP JE VELMI DOBRÁ GALERIE,NIKOLI VŠAK BEZCHYBNÁ.
pak to beru jako poklonu. Bezchybný není nikdo, a pokud narazím na chybu, kterou mohu napravit, snažím se tak učinit. To by ostatně mohl potvrdit i můj nejzarytější odpůrce a řada dalších, kdyby viděli do zákulisí. Máte-li se správci galerie ŽelPage nějaké problémy, vždy se na mne můžete obrátit a já se věc pokusím uvést do nejlepšího možného stavu, pro obě strany. Toto je ostatně obecně známo. Jen nevím, jestli to hlásám na správném tržišti.

Topiči, jak píše pan Šari,

Je to marné, je to marné...
Eightyfour
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 640
Registrován: 1-2007

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 22:41:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tady je to den ode dne stejný

Jeden se postaví k peronu, proškolí paměťovku, vygůglí si nejnavštěvovanější železniční server, naleje prvních deset z dvousetpadesáti stanicovek, všechny mu zamítneme. Pak mu kamarád poradí, aby šel brečet na K-Report, protože tam nikdo nemá rád ŽP a její správce. Mno a jedem...

Další skupinku tvoří autoři, kterým jsou naše kritéria dobře známa a nemají potřebu s námi diskutovat o vylepšeních svých megaděl. Přesto se do nás naváží, protože jsme vidět a je to v módě.

Mno a nakonec zde jsou takoví, kteří znají foťák jen z výkladní skříně, ale protože nechtějí být pozadu, přitakávají rejpalům a logicky přebírají jejich názory.

Máme velké štěstí, že nikdo rozumný nedá na to, co si o galerii ŽP myslí K-Report. K-Report má velké štěstí, že nikdo z šotosvěta nedá na to, co si o jeho přívržencích myslí ŽP.

Jsem do jisté míry schopen porozumět vaší nevraživosti, neboť jsme se před několika lety definitivně odtrhli od čisto-modro-krevného šotosvěta a přiblížili se více masám, které železnice zajímá třeba jen okrajově. Přesně takoví ocení esteticky promyšlenou fotku, zajímavé světelné podmínky, či krásně barevnou soupravu. Otřískaný brejlovec se třemi Easy, vyfocený na zastávce v Horní-Dolní, přičemž souprava zabírá celou fotku - to je prostě jen pro vás, drazí diskutéři.

A to je celý jádro pudla. Řešte si svoje odklony, omlácené šroty, říjnové manipuláky v červenci... A nechte nás dělat galerii po svém, i když to nechápete a třeba jste naštvaní, že i na tu zmr_skou ŽelPage se ta vaše fotka nedostala.
Decipit frons prima multos
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1564
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 22:41:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Ale mně ono osmero nikterak v oku jako trn neleží. Já k němu nezaujímal žádné stanovisko, jen jsem poukázal na jeho existenci. Toť vše. Chápeme se, rozumíme si?
železnice » http://lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & MHD Olomouc » http://tramvaj.wz.cz
Tr_man
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2322
Registrován: 1-2005

Odesláno Čtvrtek, 18. března 2010 - 23:10:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: V tomhle všem s Vámi souhlasím a máte pravdu, že od Vás se mi několik rad, kterými se snažím řídit, dostalo (za kritiku se tedy konkrétně Vám omlouvám). ŽP jako zdroj informací považuji za velice kvalitní, ale vadí mi trochu, že se galerie tváří jako otevřená všem, což úplně pravda není. A ruku na srdce, občas se i do Vaší galerie dostanou fotky, které by si někteří lidé nevylepili ani na záchodě.

Každý máme na galerii trochu jiný názor. Zatímco já se snažím zachytit železnici takovou jaká je, ŽP má snahu zobrazovat železnici ideální, což může v některých lidech, kteří s ní nepřijdou do styku až tak často, vzbudit dojem, že je to tak i ve skutečnosti. Pak ale na nádraží přistane obouchané eso s pěti B, která mají vodu v oknech, prořezané a posprejované sedačky a nedej bože, aby se Vám ve vlaku chtělo do kabinky.

84: Porovnával jsi někdy nebe a dudy? Jestli ne, tak to zkus, ono je to stejné, jako porovnávat K-R a ŽP. Zatímco K-R je veřejné diskuzní fórum, ŽP je dílo několika lidí a rozhodně bych ji neoznačil jako veřejnou. Proto má K-R horší pověst, protože se tady může projevit prostě každý, kdo umí zapnout počítač a třísknout do klávesnice. ŽP je uzavřená stránka, na kterou přispívá několik lidí, kteří už mají určité znalosti a zkušenosti, ostatní si ji můžou jen číst a možná tak přispět do galerie. Neznám sice nikoho z redakce ŽP osobně, ale řekl bych, že pod 18 let tam nebude asi nikomu, takže období puberty mají za sebou všichni, což je na kvalitě stránek vidět.

Jenom bych být Tebou příště zkusil příspěvek napsat tak, aby z toho nebylo jasně vidět, jak ŽP vede a K-R je oproti ní úplné ho..o, ale chápu, že názor "cucáka z K-R" je asi vedlejší pro "velké pány".

(Příspěvek byl editován uživatelem tr_man.)
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
http://zeleznice.pardubickamhd.cz - železniční fotografie
http://modely.pardubickamhd.cz - papírové modely autobusů a trolejbusů
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4238
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 01:59:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem se právě vrátil docela vydařenýho večírku a koukám mejdan pokračuje i tady)))

Žabo-myší válka,ale proč se do toho nepřidat))

V podstatě souhlsím s věčinou toho co tu ted čtu,
každopádně Charyho hlášky mě pobavili nejvíc ... a to myslím v dobrém ....
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 5532
Registrován: 6-2002

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 02:15:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jnd:
Já přímo zírám...

Eightyfoure, jestliže někdo mimo uražených odmítnutých uchazečů má potíž s ŽP, pak je to zejména na základě podobných příspěvků, jaký jsi zde před chvílí vyplodil. Takový záchvat nadřazenosti, opovržení a samolibosti jsem už dlouho nečetl.

Po kratičkém úvodu svého příspěvku jsi se hodně uboze vysmál mladým železničním nadšencům, jakým jsi dost možná byl nedávno také. Při charakteristice K-reportu jako odkladiště nepoužitelných adeptů ŽP přehlížíš jeden podstatný detail, a sice že tu diskutuje několik tisíc lidí, z nichž 99 % tvé virtuální spory vůbec nezajímají.

Dalším odstavcem se nám snažíš připomenout, že bežná pravidla fotografování jsou "vaše" a všichni ostatní se jim přizpůsobili. Možná by Ti neškodilo otevřít například jednu z četných knih s fotografiemi německých železnic let třicátých a čtyřicátých.

Řešte si svoje odklony, omlácené šroty, říjnové manipuláky v červenci... A nechte nás dělat galerii po svém, i když to nechápete
Jestli spíš ty nebudeš tím, kdo něco nepochopil. Je to jako bych tady prezentoval třeba Pepička Zímu jako jedinou kvalitní hudbu a Tebe označoval za hlupáka, protože ho neposloucháš.

K-Report má velké štěstí, že nikdo z šotosvěta nedá na to, co si o jeho přívržencích myslí ŽP.
Tak tuhle větu mi prosím podrobněji vysvětli. To má být nějaká výhružka? Co a kdo je to ten šotosvět? Ať to čtu z jakékoliv strany, podle mě je to jen zoufalý důkaz toho, co s mladým člověkem dokáže udělat nepatrná popularita, navíc z valné části mezi lidmi, které sám o pár řádků výše označil za úplné kretény
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1015
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 07:00:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

For All - nikdy mě nenapadlo porovnávat K-rep a ŽP neb je to nesmyslné počínání. Tyto dva weby mají společného dost málo - vlastně jen tu dráhu. Zatímco ŽP je především galerie ,K čko je především diskuzní fórum. Škoda jen ,že tam není víc lidí s přístupem jako Chary nebo Topič.

Chary - Vaše fotky taky znám a patří do kategorie, před kterou taky sundávám pokrývku hlavy.

Eightfour - znám i Vaše fotky, tam už nutkavou potřebu smeknout necítím ale fotograf jste dobrej.
Nicméně, řečeno spolu s Mašinkou, jste jeden z těch, kteří svou zbytečnou a neoprávněnou nadutostí a personifikací nadčlověka ŽP škodíte. A to tak že hodně....Lidsky jste tedy hodně nízko a co se týká focení může se stát,že po Vaší tvorbě za pár let pes neštěkne. Pak už zůstane jen ten člověk.
Honza_o
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 919
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 07:49:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco na uklidnění :

Pokus o umělecké foto .
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 07:58:33    Odkaz na tento příspěvek  

Tr_man:
Každý máme na galerii trochu jiný názor. Zatímco já se snažím zachytit železnici takovou jaká je, ŽP má snahu zobrazovat železnici ideální, což může v některých lidech, kteří s ní nepřijdou do styku až tak často, vzbudit dojem, že je to tak i ve skutečnosti. Pak ale na nádraží přistane obouchané eso s pěti B, která mají vodu v oknech, prořezané a posprejované sedačky a nedej bože, aby se Vám ve vlaku chtělo do kabinky.

Obávám se, že nemáte pravdu, resp. spíš motáte ani ne tak hrušky a jablka, ale hrušky a hřebíky.
Pokud se podívám na fotky v galerii ŽelPage a Vaše z odkazu, který máte v zápatí, určitě nenabydu dojmu, že ty na ŽP zobrazují umělotinu, nereálný stav, zatímco ty Vaše jsou defacto hrůzným obrazem skutečné železnice. Víte, ono ani z těchto fotek http://zeleznice.pardubickamhd.cz/elektricke/163.html nebo http://zeleznice.pardubickamhd.cz/elektricke/363.html není dvakrát moc poznat, že je mezi okny voda, sedačky potrhané a na záchod radno chodit v atombordelu. To, co tvrdíte, může být sice pravda, ale hrubě to nesouvisí s tím, čím se liší "naše" a "Vaše" fotky ;-) Předesílám, že pokud hovoříte o "svojich fotkách" a v zápatí máte odkaz na "železniční fotografie", pak si to dávám do přímé souvislosti, a bohužel nevidím relevanci :-/
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 08:01:36    Odkaz na tento příspěvek  

Tr_man:
ŽP jako zdroj informací považuji za velice kvalitní, ale vadí mi trochu, že se galerie tváří jako otevřená všem, což úplně pravda není.

Víte, zdá se mi, že spíš nechápete ten základní princip moderované galerie. Zkuste si někdy dát fotku třeba na railpictures, trainweb nebo railgallery. Nějakou takovou hodně "štavnatou", třeba tu 163.061. Zjistíte, že všude probíhá nějaké výběrové řízení, někde je laťka nastavena nízko a fialové oblohy se nepovažují za něco závadného, a někde narazíte na naprosto nesmyslné argumenty, proti nimž je to naše desatero, na němž nota bene ta galerie nestaví, tretiak z pigi. Jedna uplně otevřená galerie na webu kdysi byla, tam šlo skutečně "procpat" cokoliv, a bohužel to podle toho vypadalo. V tomto ohledu si za sebe myslím, že výběrová galerie je lepší, i když chápu, že někteří nemusí zcela souhlasit s některými zásadami, obzvláště co se týče barev a kompozice.

Zcela otevřená galerie pro autory, kteří umí dodržovat alespoň základní fotografické a editační zásady, aby se na ty fotky dalo koukat, je bohužel utopií hlavně kvůli těm lidem. Můžete se mnou nesouhlasit, ale škoda, že si nevybavím jméno té s prominutím "odpadové" galerie, hlavně tedy v jejich posledních měsících provozu.


A ruku na srdce, občas se i do Vaší galerie dostanou fotky, které by si někteří lidé nevylepili ani na záchodě.

Jistě, i muži mají své dny. Věřím, že mi i Vy potvrdíte, že takových otřesných fotek je minimum. Bohužel do toho vstupuje subjektivita, neboli co je to otřesná fotka? Co je otřesná fotka pro Vás? Nechci tu dělat píárko, myslím že nejen my dva víme, jak je to s úrovní galerie a že lidi, kteří to schvalují, jsou taky jenom lidi. Když máte třicet pěkných fotek za týden, tak je docela snadné si vybrat jednu nejhorší a ukázat "máte máslo na hlavě". Já bych raději ukazoval na těch třicet pěkných ;-)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1016
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 08:27:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary- ač nebyla informace určena primárně mě, chtěl bych reagovat či skoro oponovat.
Často se teď plahočím po Parovoz.com -ruské a vyjma toho že to je galerie velice rozsáhlá / jako Rusko/ Najde se tam směsice všech žánrů od fotek popisných až po umělecké pokusy a každý tam najde něco ,co ho zaujme.
A co se týká kvality je to taky směsice.

Ovšem jako celek jsou to stránky vysoce kvalitní a např. Italské Amicitreni a podobné jsou vedle nich naprosté chudobky.
Tím ovšem neříkám,že by ŽP měly vypadat jako Parovoz, jen naznačuji, že určitá forma symbiózy možná je.
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 09:15:57    Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2:
V pořádku, jsem bytostný odpůrce tvrzení "nikdo se tě na nic neptal, tak mlč" ;-)

No, my tu naši galerii ŽelPage budujeme tak nějak po svém. Máme nějaké své principy, zásady a pravidla, máme svoje hlediska. Možná není naše galerie tak obsáhlá ani pestrá co do kvality (výstavní kousky kalenářového typu a vedle nich mobilové cvakačky), ale myslím, že k tomu ani nesměřujeme. Kdysi byly v galerii i sekce jako "osobní vozy", "nádraží" nebo "stanoviště". Když jsme přišli na to, že v těchto sekcích panuje spíše chaos, zaměřili jsme se na nosou část galerie, "pěkné fotky mašin na trati". Pak jsme pomalu začli přidávat ty sekce, v nichž jsme viděli potenciál co do pestrosti, ovšem za současného dodržení oné nepopulární zásady "kvality" - tvůrčí sekce, život kolem železnice, modely, historické snímky. Až budeme mít pocit, že se pěkné fotky vlaků na trati okoukaly, možná znovu obnovíme zrušená "nádraží" nebo otočíme o 180°, uvolníme kvalitativní pravidla a budem do galerie přijímat i fialové oblohy a fotky proti sluníčku. Jen si nejsem jist, jestli se obzvláště to druhé jmenované kdy stane ;-) Přeci jen, ŽelPage je známá spíš těmi pěknými fotkami, ne?

Uvidíme, až půjdu kamarádce vybírat dárek, kuchařku (knihu), tak věřím, že v regále vedle sebe najdu takovou, kde jsou parádní fotky popisovaných pokrmů, při nichž se sbíhají sliny, a zároveň tam jsou i fotky (nebo rovnou celé takové knihy) kde jsou fotky spálených řízků, rozvařených unylých kousků brokolice, vodovato-hrudkovatých bramborových kaší, focené mobilem, či případně na otlučeném talíři na pozadí špinavého stolu, příbor vedle ležící je umolousaný, ubrousek oslintaný a ubrus samá díra od cigára. Takovou kuchařku asi otevřu a budu se takovými fotkami jídel kochat a inspirovat den co den ;-)
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1268
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 10:51:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Masinka Číslo příspěvku: 5532 - nezbývá, než souhlasit

- je úsměvné, co vášní opět jisté desatero (osmero) vyvolalo, přitonm v zásadě šlo "jen" o to, že zde byli tací, kteří jeho existenci zpochybňovali.

a zároveň tam jsou i fotky (nebo rovnou celé takové knihy) kde jsou fotky spálených řízků, rozvařených unylých kousků brokolice, vodovato-hrudkovatých bramborových kaší, focené mobilem, či případně na otlučeném talíři na pozadí špinavého stolu, příbor vedle ležící je umolousaný, ubrousek oslintaný a ubrus samá díra od cigára
Konečně jsem pochopil pravou podstatu ŽP galerie - ona je to vlastně tedy reklamní galerie dopravců, ve které je třeba ukázat, jak je všechno pěkné, hraje to barvami a že když cestující vleze do vlaku, vždycky svítí sluníčko ... - nebo snad fotky v kuchařce jsou něco jiného, než "reklama" na to které jídlo?
ČD: Zákazník? Co je to? ...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 217
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 11:16:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: Ne často, ale přeci jen se v lidech občas spletu. Škoda, že jsi to zrovna Ty.
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 11:31:38    Odkaz na tento příspěvek  

Pane Vašute, pokud mě hodláte brát za slovo a volné příměry si úmyslně vysvětlovat tím nejméně vhodným způsobem, těžko Vás mohu přesvědčit o svojem úhlu pohledu na věc.

Můj záměr byl to pojmout tak, že když něco dělám, můžu to dělat tak, aby to za něco stálo a dalo se na to koukat, nebo taky ne. Připálený řízek na otlučeném talíři je jídlo. Jen nevím, jestli dám takovou do kuchařky. Holka s mastnými vlasy, beďary a v umolousané mikině je taky holka, jen si nejsem jist, zda ji dám do Tiny, Brava a pod. A až pojedu na dovolenou do Egypta, určitě si ty pyramidy nebudu fotit proti slunci a kusem velbloudí hlavy vlevo. Vy ano?

Vlaky se dají fotit všelijak, v různých kompozicích, za různých násvitů, s různou úrovní promyšlenosti a s různou kvalitou editace. My se snažíme, aby ta naše galerie k něčemu vypadala, což znamená, že nebereme ty nepovedený. O tom ta celá moje debata panem Tr_manem je.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1018
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 12:11:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary- však jsem taky netvrdil,že by parovoz měl být vzorem pro ŽP. Jinak obecně souhlasím. Mám hezké fotky rád a to tím spíš ,že je neumím vytvořit. Pozor nezaměnit s technicky dobrými - ty by mi šly ale výtvarno chybí. Tím se stane,že pak na fotce něco naopak přebývá... Ať ŽP galerie zůstane taková ,jaká je.
Jen výskyt mágů,mudřeců,brouků pytlíků by mohl poklesnout. Když někdo drhne rypákem o mraky a ještě ke všemu bezdůvodně, moc oblíben nebývá.
Prosím nebrat osobně, pouze jako obecnou úvahu.
Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1269
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 12:14:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T: Proč? Dyť jsme si k tomu už dávno svoje řekli ne?

chary_nereg:
Vždyť je to pořád dokola... Neupírám nikomu právo rozhodovat o tom, co na svých stránkách vystaví. Chápu, že je naprosto "úžasná" zábava třídit fotky, které autor pošle do galerie tím způsobem, že bez výběru a postprocesingu vysype do galerie celou kartu, kterou zrovna přines z týdeního focení... Na některých serverech se přes fotogalerie prostě prokousat nedá...

Ale vadí mi, že prostě určitá skupinka lidí se snaží určovat, co je ve focení správné a co ne - kde je ta hranice? Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že toto rozhodně (nejen) mladým začínajícím autorům neprospěje. Sváže je to a časem třeba zjistí, že se jim vlastně líbí úplně něco jiného. Sám jsem se "svázaností" z železničního šotosvěta měl určitý problém. Myslím, že tím přicházíme o mnoho nápaditých a netuctových fotek... Prostě junior se něco naučí něco, co mu určitá skupina řekne, že je správně a neexperimentuje - to je škoda, ne?

Holka s mastnými vlasy, beďary a v umolousané mikině je taky holka, jen si nejsem jist, zda ji dám do Tiny, Brava a pod. A až pojedu na dovolenou do Egypta, určitě si ty pyramidy nebudu fotit proti slunci a kusem velbloudí hlavy vlevo. Vy ano?
A to je právě ten problém, jistá skupina lidí zde vytvořila fenomén "krásné holky", takže spousta mladých holek má mindrák, protože kluci přeci chtějí tu z toho Brava... Na druhou stranu, komu z Vás se ty holky s nánosem emailu a tváří z plastiku líbí? Ale prostě tyto časopisy vytvořily prototyp "hezký holky" a běda, když někdo vypadá jinak. A tak to cítím i v naší branži (nemyslím teď konkrétně ŽP, ale obecně) - prostě se tu vžil fenomén nasvíceného záběru a tomu, aby byla fotka nasvícená se obětuje všechno, často i vypovídací hodnota snímku. Než aby autor tu mimořádnost, co zrovna teď jede, vyfotil na místě, které je dobře identifikovatelné, že to jelo zrovna tady, vyfotí to na anonymním místě s "ideálním" násvitem. Bohužel tento fenomén jsme to tak trochu podporovali i my v papírových dobách K-repu. Ikdyž jsme to "nežrali" tak "dokonale" jako někteří autoři dnes...

Zrovna takovou siluetku pyramidy se siluetkou velbloudí hlavy si docela dobře dovedu představit , ale chápu, že si měl na mysli asi zřejmě něco jiného... Ovšem, budeš-li na dovolené a nebude-li pyramida dle pravidel nasvícená, tak se ji žádným způsobem vyfotit nepokusíš? Nebo tam budeš chodit až do ideálního sluníčka, jako to dělají profíci? To pak toho ale moc nenavštívíš...
ČD: Zákazník? Co je to? ...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.158
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 12:30:38    Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: A to je právě ten problém, jistá skupina lidí zde vytvořila fenomén "krásné holky", takže spousta mladých holek má mindrák, protože kluci přeci chtějí tu z toho Brava... Na druhou stranu, komu z Vás se ty holky s nánosem emailu a tváří z plastiku líbí? Ale prostě tyto časopisy vytvořily prototyp "hezký holky" a běda, když někdo vypadá jinak. A tak to cítím i v naší branži (nemyslím teď konkrétně ŽP, ale obecně) - prostě se tu vžil fenomén nasvíceného záběru a tomu, aby byla fotka nasvícená se obětuje všechno, často i vypovídací hodnota snímku. Než aby autor tu mimořádnost, co zrovna teď jede, vyfotil na místě, které je dobře identifikovatelné, že to jelo zrovna tady, vyfotí to na anonymním místě s "ideálním" násvitem. Bohužel tento fenomén jsme to tak trochu podporovali i my v papírových dobách K-repu. Ikdyž jsme to "nežrali" tak "dokonale" jako někteří autoři dnes...

Přesně, naprosto výstižné! Jenže to chce zřejmě také trochu u toho myslet a ne jen cvakat jako o závod.
Železnice byla vždycky spjata s lidmi. A kolik těch lidí na fotkách uvidíte? Minimum, cestující jsou nežádoucí, "kazí" fotku
Jen letmo jsem nahlédl na ŽP a např. poslední fotku z Antverp jsem tedy nepochopil. Třeba mi to někdo osvětlí
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 218
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 13:06:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: Ono by to chtělo nahlédnout více než letmo a pak se tam dají objevit i fotky s lidma. Víme. Dělat závěry na základě letmého nahlédnutí je velmi uvážlivé.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 219
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 13:38:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut: Právě proto, že už jsme to tolikrát probrali, právě proto.

1. Máš snad dojem, že jsem dogmatickým zastáncem nasvícených fotek?
2. Máš dojem, že vnucujeme autorům, že musí posílat jen fotky se sluníčkem a z určitého úhlu, jak to s oblibou vykřikuješ na fotoakcích?
3. Četl jsi co jsem odpověděl Tr manovi o pár komentářů výše, když blábolil o tom, že v galerii nejsou fotky ze stanic a bez sluníčka? (uvedl jsem přesné počty za poslední měsíc).
4. Viděl jsi někdy, co za fotky neprojde přes síto, abys mohl zodpovědně tvrdit, že jsou junioři někým a něčím svazováni, když ani neumí naexponovat fotku, o náznaku kompozice či základech editace nemluvě?
5. Podíval ses na Tr manovi fotky, když k tomu tak vybízí? Podívej se a věz, že takové a mnohem horší tvoří drtivou většinu toho, co nám je zasíláno do galerie. Považuješ je za netuctové a nápadité?
6. Zkusil jsi někdy poslat fotku do galerie žp, třeba nějakou z těch nenasvícených, abys tak zasvěceně mohl mluvit o tom, jak to chodí a co autorům "vnucujeme"?

Všiml jsem si, že foťák do brašny, když zaleze slunce dávají a z fotoakcí, když jede vlak s nenasvíceným čelem, odjíždějí právě ti, kteří si tropí posměch z násvitu a úhlu. Pro přesnost doplním, že tím nemyslím Tebe.

Právě proto, že jsme o tom, jak funguje galerie několikrát dost důkladně mluvili, mě zaráží co zde píšeš.
Šari
Moderátor

Číslo příspěvku: 7160
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 14:15:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak tady to žije, postupně se zde všichni schází. Špička prestižního webu EditPage, eh pardon Želpage.

Tak napřed Topič:
Dobře, vytáhl si mou fotku. Tak aby i ostatní věděli: Tuto fotku jsem tam nahrál z dlouhé chvíle, za účelem "otestovat", jak to momentálně u nich funguje. Domníval jsem se, že by fotka již teoreticky mohla dosahovat vašich požadavků. Tak nikoliv, protože jsem se dopustil chyb na úrovni fotografického začátečníka. Nedostatky jsi vypsal výše, ale postupu, jak je odstranit jsem se nedočkal. Já si nechám poradit, rád si nechám poradit. Ale ne od Tebe, a podobných "fotobohů"...viz 84

Jo, takže vlastně podle tebe jsou mé fotky srovnatelné s Adalbertinem, co sem vožil tu RELAY...Nejsem nejlepší, nejlepší být nejde ani.
Takže na to nemám, abych své fotky "ukazoval" na ŽP.Ani nechci...

PS: Puberťáky si nazývej své děti, děkuji

Tak a 84:
No tak ty jsi tomu nasadil korunu, jen co je pravda. Ta na tvoje nafoukanost z tebe jen kyne, jen aby sis mohl plivnout na K-Report. To je typické. Jen potvrzuješ to, že ŽP je nadlidská a ostatní, co se snaží nechutně shazuješ na zem. Fuj! Zamysli se nad tím, co napsal Mašinka. Napsal to totiž jasně, výstižně a přesně. Jenže sám si to pravděpodobně neuvědomuješ...
Řešte si svoje odklony, omlácené šroty, říjnové manipuláky v červenci
Však ty si rád ten odklon vyfotíš, a pro informaci si na Káčko příjdeš
FZF » ozvd.ic.cz
TS 101TS 703PočasíZpoždění

Vašut
Moderátor

Číslo příspěvku: 1270
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 14:19:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T:
1. Moc vztahuješ některé věci na sebe. O Tobě mohu skutečně prohlásit, že tomu tak není
2. Bohužel ten dojem mám, zase to ale nevztahuj na sebe, ale na celou skupinu.
3. Odpověděl jsi sice číslama, ale (až na pár výjimek), když se podívám do novinek, mám podobný pocit. Možná je to tím, že prostě mnoho autorů je naučeno, že bez slunce se nefotí, nebo to prostě jenom neumějí zeditovat, nebo se mi to jen zdá, nebo jsem zaujatý ... nevím
Ono je jasné, že když má člověk rád snímky s oblohou (jako třeba náš společný známý velkovydavatel), tak je logické, že očekává sluníčko, protože slunce za mrakem a vyblitá obloha bez ničeho jsou ohavné, že. Takže fotit bez sluníčka člověk musí umět a jako i jiným aspektům musí i tomuto přizpůsobit nejen výběr místa. Ale na tom jsme se myslím už dříve shodli a Tvé fotky dokazují, že to jde...
4. Několikrát jsi říkal, že pár takových přivezeš na akci, zatím jsi to neudělat )Ale představit si to dovedu, stačí se podívat na některé šotostránky. Navíc vím co posílali lidi do k-repu v době, kdy se materiálem šetřilo... takže teď, když je to "zadarmo" to je jistě větší síla - ale o tom jsem psal již kdesi výše. Navíc u nás dělá kolega jistý plátek pro MD a to byste koukali, co autoři s mnoha titulama dovedou poslat jako podklad k článku - i přes to, že jsou neustále připomínány pokyny, jak má článek vypadat (tedy také jakési xtero)
5. Přiznám se, že nepodíval, trochu nestíhám, takže sotva stíhám sledovat tuhle diskuzi (když už jsem tak pěkně přiložil pár polínek
6. Pravda, už to taky pár akcí "slibuju", ale tak nějak mně vždycky přejde chuť, nebo zrovna nemám po ruce něco z nezbytných věcí, jako je třeba konkrétní fotka nebo třeba připojení... navíc myslím, že z reakcí kolegů (nikoliv tady na K) si to dovedu představit...
ČD: Zákazník? Co je to? ...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.158
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 15:19:39    Odkaz na tento příspěvek  

Ono by to chtělo nahlédnout více než letmo a pak se tam dají objevit i fotky s lidma. Víme. Dělat závěry na základě letmého nahlédnutí je velmi uvážlivé.
Já koukám jen na cizinu, ČR mě téměř nezajímá. Nemám čas na důkladnější studium, občas si přečtu komentáře k tomu co mě zaujme. Už nijak nesleduju jména autorů apod.
Například z Ukrajiny či Ruska jsem si zapamatoval pár výborných kousků, naopak ty Antverpy mě zarazily, nijak mi to nic neřeklo.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 220
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 16:12:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vašut:
1. nic nevztahuju, jen jsem tím chtěl říct, zda se domníváš, že když fotím za všemožných světelných podmínek a různé náměty, tak budu tím, kdo bude v galerii vnucovat autorům nějaké šablony nebo nasvícené fotky?
2. já jsem člen té skupiny, která byla dost dlouho personálně utvářena a jsou v ní lidé s podobným náhledem na fotografování a kolektivní vina je snad už přežitek
3. pocit je hezký, ale čísla jsou přesnější a to, že někdo nefotí bez sluníčka není vinou správců ze žp, ale je to rozhodnutí každého autora a pravdou je, že ne každý dokáže fotku bez sluníčka dobře vyfotit a hlavně zeditovat a také menší procento fotek bez slunce vypadá dobře, proto jich je v galerii zcela zákonitě méně, v galerri může být jen to, co tam autoři pošlou a co projde výběrem
4. no tak vidíš
5. škoda, podívej se a pak si to dej do souvislosti s jeho komentáři
6. to jsou jen kecy na základě jiných keců, vlož jednu či více fotek a udělej si zkušenost na vlastní kůži
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 221
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 16:30:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šari: Tak aby i ostatní věděli. Zapomněl jsi zmínit jednu velmi podstatnou a vlastně zásadní věc.
Poté, co Ti tehdy byly k fotce napsány věcné připomínky jsi reagoval tím, že jsi napsal výsměšný komentář, přesně jako zastydlý puberťák. Těžko můžeš očekávat, že po tom co jsi začal bezdůvodně s nafoukanými urážkami, bude mít ochotu Ti někdo radit. Stejně jsi o to nestál, protože jsi fotku nalil za účelem "otestování", abys mohl prudit, jak ostatně sám s "hrdostí" zde přiznáváš.

Ono se stačí podívat na první větu, kterou "uvádíš" svůj poslední příspěvek.
Opravdu se divím, že zde může dělat administrátora výrostek mentálně i morálně nezralý.
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 16:43:19    Odkaz na tento příspěvek  

Pane Vašute, píšete:
Ale vadí mi, že prostě určitá skupinka lidí se snaží určovat, co je ve focení správné a co ne - kde je ta hranice? Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že toto rozhodně (nejen) mladým začínajícím autorům neprospěje. Sváže je to a časem třeba zjistí, že se jim vlastně líbí úplně něco jiného. Sám jsem se "svázaností" z železničního šotosvěta měl určitý problém. Myslím, že tím přicházíme o mnoho nápaditých a netuctových fotek... Prostě junior se něco naučí něco, co mu určitá skupina řekne, že je správně a neexperimentuje - to je škoda, ne?

Já myslím, že si opět trošku nerozumíme, a trošku to i souvisí s tím, o čem s Vámi debatuje kolega Topič, hlavně body 3 a 7. Jde o to, jaké fotky nám chodí na stůl a jaké zamítáme a proč.

A to je právě ten problém, jistá skupina lidí zde vytvořila fenomén "krásné holky", takže spousta mladých holek má mindrák, protože kluci přeci chtějí tu z toho Brava... Na druhou stranu, komu z Vás se ty holky s nánosem emailu a tváří z plastiku líbí? Ale prostě tyto časopisy vytvořily prototyp "hezký holky" a běda, když někdo vypadá jinak. A tak to cítím i v naší branži (nemyslím teď konkrétně ŽP, ale obecně) - prostě se tu vžil fenomén nasvíceného záběru a tomu, aby byla fotka nasvícená se obětuje všechno, často i vypovídací hodnota snímku.

Pokud mohu dokousnou tu nakousnutou analogii, tak ač to bude znít jako hrozné klišé, tak ano, kdo chce holku hlavně hezkou, bude hledat hezkou, bez ohledu na to, jak moc duní. A naopak. Kdo chce fotku pěknou, nebude koukat, jak moc velká mimořádnost na ní je. Naopak kdo fotí mimořádnosti, nebude koukat na nějaký ten beďar. Bohužel pak si ale musí uvědomit, že na přehlídce hezkých holek jde o krásu, a ne o to, jaký měla která životní příběh. Proto modelky nedokládají v životopise doktoráty a vědci nedokládají vítězství v soutěžích krásy.
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 16:45:58    Odkaz na tento příspěvek  

Dovolil bych si předložit nějaké fotky, které jsem nalezl ve zdejších diskusích. Zeptám se Vás (a klidně i dalších). To focení bez sluníčka je děsně fajn, když se to umí. Jak píše kolega Topič, bohužel často se to neumí. No a to je to, co my na ŽP řešíme nejvíc. Za ty 4,5 roku, co jsem správcem galerie, mi pod rukami prošly desítky tisíc fotek a troufnu si říct, že poznám, kdo to umí a ví co dělá, jen mu to tadyhle trošku ujelo, a kdo to prostě neumí a myslí si, že se stačí postavit k prvnímu pražci co najdu, nacvakám to bez ladu a skladu, a všichni se musí úžasem posadit na sval. Přesně jak píše pan W., Jenže to chce zřejmě také trochu u toho myslet a ne jen cvakat jako o závod.

Z těchto fotek, považujete je všechny za kvalitní? Nešlo u některých z nich přeci jen trošku víc myslet? A u těch, u kterých se myslelo kompozičně, nešlo se i zamyslet expozičně a editačně?
Tam, kde se jedná především o dokumentační hodnotu, vybral byste je do knihy o těchto strojích?

Fotky jsem vybíral účelově kvůli obsahu a formě s ohledem na probíhající diskusi, nikoliv abych zesměšňoval jejich autory.

https://www.k-report.net/discus/nahledy/401116.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/399831.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/395992.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/396717.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/397111.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/390908.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/382432.jpg
https://www.k-report.net/discus/nahledy/382750.jpg

Opravdu ty, co jsou bez sluníčka, jsou stejně kvalitní jako ty na sluníčku? Záměrně jsem samozřejmě vybral dost velké protiklady, ale musíte sami uznat, že z těch osmi bych na kalendář vybral jednu, možná dvě, a věřím se všichni shodneme kterou. Připadají Vám všechny ty, co nejsou na sluníčku, jak píše pan Vašut, nápadité a netuctové?
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1019
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 17:16:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary - mě se líbí dvě.
Šari
Moderátor

Číslo příspěvku: 7167
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 17:28:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chary: Nutno rozlišovat:

- 1) Zda beznásvitová fotka je focena "se sluncem v zádech"
- 2) zda beznásvitová fotka je focena proti slunku (viz to, co jsi zde vytáhnul)
to bych ještě rozdělil na:
-> 2a) svítí slunko a fotím proti němu
-> 2b) nesvítí slunko a fotím proti němu

Myslím, že všechny případy jsi názorně z diskuze vytáhl.

S 1) a s 2a) se dají udělat hezké snímky, ale musí se to umět (to už tu někdo psal). Ale s 2b) nikoliv, pokud to není v úmlyslu uměleckém.

Ba naopak si myslím, že fotka bez násvitu, za mokra, s oparem má své tajmeno větší, než "předpisový" násvit a obloha. To je můj názor...

Topič: Tak to už nechám bez komentáře. Opět si se předvedl svým typickým projevem....
FZF » ozvd.ic.cz
TS 101TS 703PočasíZpoždění

Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1020
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 17:43:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a jsme u jádra problému - totiž jednotný vkus neexistuje. Rovněž pojetí ne - někdo preferuje krajinku s vlakem, někdo vlak s krajinkou, někdo fotku popisnou, někdo technicky dokonalou fotku mašiny přes celý obraz a co já vím co ještě. Zkrátka žádný fotounisex. Jiné pak budou nároky na fotku pro kalendář, jiné pro obrazovou publikaci a jiné pro monografii nebo historický exkurs.
A fčil mudrujte ,pajtáši. Věc je složitější než se zdá. Navíc mnohdy nastává situace zmáčknout a mít alespoň něco i když jakosti pofidérní ale něco ,co už se nebude opakovat a nebo nezmáčknout a mít pendrek.

Topič - bez urážky - při pozorování Vašich fotek jsem usoudil, že Vaší parketou je pára. Pokud fotíte něco jiného už to není ta paráda...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.158
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 18:51:48    Odkaz na tento příspěvek  

Záměrně jsem samozřejmě vybral dost velké protiklady, ale musíte sami uznat, že z těch osmi bych na kalendář vybral jednu, možná dvě, a věřím se všichni shodneme kterou. Připadají Vám všechny ty, co nejsou na sluníčku, jak píše pan Vašut, nápadité a netuctové?
To si nerozumíme. Když je ta fotka mizerná samo o sobě, tak už přeci neřeším to jestli je po nebo v protisvětle...
Připadají Vám všechny ty, co nejsou na sluníčku, jak píše pan Vašut, nápadité a netuctové?
Pokud jsem dobře četl, tak pan Vašut myslel úplně něco jiného Ach jo...
chary_nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.88.17
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 19:20:13    Odkaz na tento příspěvek  

Pane W., jenomže opět narážíme na to, že správcům galerie ŽP je vytýkáno, že vnucují autorům své "ideální" vidění světa a ti mladí začínající pak připravují šotosvět o své potenicální superkousky proto, že se bojí sejít z cesty.

Bohužel problém leží jinde. Správci ŽP se potýkají v drtivé většině právě s takovými fotkami, jaké jsem linkoval. A tam opravdu nejde o to, že ta fotka je krásná, protože je jiná. Tam jde o to, že je to, a to se shodneme, ve své podstatě zmetek. Dokumentačka, tohle tam jelo, tohle tam stálo, počasí nepřálo a s kompozicí jsem si moc starosti nedělal. My se potom snažíme navést autory zhruba v duchu "nejprv se nauč fotit pořádně obyčejně, a až zvládneš to, vrhni se směle do neobyčejného, které ovšem už budeš z návyku taky dělat pořádně". Když někdo neví, jak nakomponovat, naexponovat a zeditovat obyčejnou fotku, velmi nepravděpodobně se mu to povede u fotky neobyčejné. A vo tom to celý je!

Neotřelým a zajímavým fotkám se ŽP nebrání, ostatně sekce tvůrčí a žkž jsou toho důkazem, leč mnoho hlavně těch mladých začínajících, si pod "tvůrčí" představují např. fotku od patky na tele v dešti, s černotou místo svršku a bělobou místo oblohy.

Mnoho parádních nápadů a neotřelých vidění světa 1435mm jsem musel autorům vrátit k přepracování a dodělání proto, že fotka vykazovala zcela zbytečné a mnohdy začátečnické chyby. Bohužel, jen proto, že je to má zajímavý nápad, nemůžeme opominou základní vlastnosti, které se automaticky vyžadují u každé fotky.

Když máte nějaký zájem, nějakou zálibu, nechcete se v tom zlepšovat? Když děláte modely, a začínáte první stavebnicí, která vypadá jako když ji skládalo dítě s Downovým syndromem, nechcete po deseti kouskách už dělat čistou práci a po dalších deseti patinu? Nevěřím, že by trainmaniak dělal své výstavní dioramata takle parádně od prvního dne, co to vzal do ruky. Ale dost dobře si dovedu představit, že se chce zlepšovat neustále, nejen nápady, ale i provedením.

Konečně, i fotky v jiném než simpsonovském počasí se v galerii také objevují. Leč, a už se asi budem opakovat, jejich zpracování je o řád náročnější než jednoduchý násvit, a na to většina autorů dojíždí.
Tin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 250
Registrován: 8-2007

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 21:37:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin Grill, severomoravský král šukafonů, vévoda brněnský, neformální prezident republiky (a za pár let snad i světa, jestli bude tímto tempem pokračovat), lamač ženských srdcí a pirát ložnic, prostě největší borec na světě:

Nevím, jestli zrovna ty patříš mezi lidi, kteří by měli udávat směr. Protože, když se podívám na některé tvoje fotky, tak je to docela bída vzhledem k velikosti tvých keců.

Tak např. tady toto: http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/475350.jpg . To je jedna z nejhorších fotek, co jsem kdy viděl. Ale dal sis záležet na editu, což je zásadní kritérium zel(edit)page. A prostě když tam byls, tak by bylo nemyslitelné, abys to hned nevyvařil na žp.

Další tvůj skvost je např. http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/zkz031.jpg . Tady fakt nevím,cos tím chtěl říct. Možná bych to chápal, kdyby sis před tu mašinu stoupl sám, ale to by asi vzhledem k tvé postavě Rudý ďábel nebyl vidět.

K fotkám vesměs z roku 2006 se radši ani vyjadřovat nebudu, ale to ses jako budoucí dokonalý muž teprve zastřeloval.

Toto radši nekomentuju http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/210076.jpg, ale hlavně žes tam verval aj Špilas.

A vrcholem tvé tuposti byly komentáře u této fotky http://www.zelpage.cz/fotogalerie/elektricke-lokomotivy/242/24265 4.html, které už sis samozřejmě nechal promáznout, ale kdo četl ví, o čem mluvím, ty ses absolutně odmítal bavit s člověkem, který ti tam napsal komentář německy, který sice byl ponechán, ale následující diskuze byla promazána.

Jinak bych byl docela zvědavý, jak by to vypadalo, kdyby tvé fotky šly hodnotit. Ale asi tak, jak dopadls ve fotosoutěži za rok 2009. To byl propadák, co? Aspoň si to přiznej.

A nakonec pointa mého příspěvku...Je mně jedno co fotíš a jak fotíš, foť si třeba proti slunku nebo s přepáleným čelem, neřekl bych ti k tomu ani slovo, pokud bys držel hubu a nedělal ze sebe machra. Ale řekl K. Čapek, "jednou z největších civilizačních pohrom je učený hlupák", tak abys to nebyl ty.
810.520-7 ... KuTomka
http://www.flickr.com/photos/43388201@N02/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 222
Registrován: 9-2006
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 21:45:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šari: Už jsem myslel, že si budu muset pustit večer v televizi Monty Pythony, abych se dobře pobavil a vono ne. Stačí to bohatě tady.
Koukám, že jsme na žp pěkný žabaři a zřejmě by bylo nejlepší oprášit osmero a doplnit o bod 9.) že fotky v protisvětle jsou přijatelné pouze tehdy jsou li vyfocené podle mustru 1) a 2a), fotky podle bodu 2b) jsou nepřijatelné.
Tohle nás ještě nenapadlo. Ani ve snu mě nepřišlo, že takový ultradogmatický přístup zde zazní od jednoho z nejlítějších odpůrců želpage.
Jenom bych ještě chtěl vysvětlit, protože školy nemám, jak se pořizuje NENÁSVITOVÁ fotka, když svítí slunce v protisvětle.
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 21:48:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Tine,

A vrcholem tvé tuposti byly komentáře u této fotky http://www.zelpage.cz/fotogalerie/elektricke-lokomotivy/242/242654.html, které už sis samozřejmě nechal promáznout, ale kdo četl ví, o čem mluvím, ty ses absolutně odmítal bavit s člověkem, který ti tam napsal komentář německy, který sice byl ponechán, ale následující diskuze byla promazána.

Zpod té fotky bylo promazáno co, mohu-li být tak smělý?

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 514
Registrován: 1-2010

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 21:50:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ta druhá fotka vypadá celkem dobře, pokud by u té mašiny nestáli ti lidi, byl by ten pohled ještě lepší.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 975
Registrován: 3-2006

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 22:28:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Železnice byla vždycky spjata s lidmi. A kolik těch lidí na fotkách uvidíte? Minimum, cestující jsou nežádoucí, "kazí" fotku

Tak jsem provedl pokus, jestli má šanci uspět na ŽP fotka, která není editovaná, je vyfocená ve stanici, jsou na ní cestující a je zataženo.


Můžete hádat hodnocení a komentáře :-)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
CK-eram
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.229.206.99
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 22:51:12    Odkaz na tento příspěvek  

Ale pánové.. Venku začíná vonět jaro a vám se chce řešit hlouposti? Vy z žp pokračujte v činnosti, v níž jste dobří a káreporťáci zase pracujte na něčem jiném, co ovládáte dobře. Pokud je vám libo se vůbec takhle dělit - vždyť esenci zájmů máme stejnou.
Mír
Koďas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 713
Registrován: 10-2006

Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 23:17:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím se k vám přidat jako totálně neatranný pozorovatel - fotím totiž MHD a železniční tématika mi vstoupí před objektiv jen výjimečně.

Takže: Želpage jako komplet hodnotím kladně, fotky se mi líbí - teda až na některé extrémy, kdy vozy hýří absolutně nepřirozenými barvami; nebo jsou fotky přehnaně editované, kdy se změní k nepoznání oproti tomu, jak to v těch místech v reálu vypadalo (třeba se odmaže auto na souběžně vedoucí silnici, které např. jede 10m před vlakem). Vytknul bych tam ale hlavně přístup některých autorů, kteří se chovají jak mistři světa a neuznávají to, co ostatní autoři vytvořili (jako příklad teď vezmu člověka, co má zde v avataru 810 191 a kousek výš rozhazoval své namachrované řeči). Takoví lidé pak kazí dobré jméno celé galerie. Více posoudit nemohu, nikdy jsem tam nezkoušel nic protlačit a ani se o to pokoušet nebudu (autobusy na vlakovém webu asi chtít nebudete a jako kompaktář bych stejně neměl šanci).

V mojem světě autobusů, ač se to zdá k nevíře, se nasvícení taky užívá - to je takový základ k dobré fotce. Ale zase na druhou stranu tolik nevadí, když se fotí při zatažené obloze - takováto díla jdou často do šuplíku a vytáhnou se za 20 let jako archivní ukázka toho, co tu kdysi jezdilo - a všichni budou nadšení, i když podle některých zdejších diskutérů to bude fotka na vyhození. Nějaké znalosti expozice (aspoň to vyrovnat na 0) a kompozice jsou taky třeba. Ale takový důraz třeba na přepaly se u nás neklade. Když prostě někomu ujede nebe, tak se na to bere ohled, že prostě taková byla konstalace a nedalo se s tím nic dělat - obvykle totiž městští šotouší používají kompakty a u těch se prostě nedá s přepaly nic dělat - buď budu mít nebe akorát a zbytek "podpálený" nebo nebe přepálené, ale hlavní objekt fotky tak akorát. Proč to samé nejde vzít v potaz i u železnice? Ne každý má těžké prachy na zrcadlovku s kvalitními objektivy a např. polarizačním filtrem eliminujícím vznik přepalů + 15 000 na Photoshop...

To, jak se tu hádáte o tom, jestli správci radí nebo neradí, nemůžu posoudit, nikdy jsem na ŽP nic neposílal (a taky asi ani nebudu). Ale znám to z vlastní zkušenosti - nějakou teorie expozice a kompozice znáám (holt na inteligentním kompaktu s plně manuálním módem se člověk dost naučí), takže mladším klukům, kteří s focením začínají se snažím poradit, co a jak mají dělat. Jenomže jak se říká v jednom přísloví - "Chytrému napověz, hloupého kopni" - tak se najdou takoví, kteří si z těch rad vezmou ponaučení, ale i tací, kteří kolem sebe akorát kopou, říkají, že rady nepotřebují (i když podle kvality jejich fotek je to pravý opak) a pak jen pomlouvají. Znám to z vlastní zkušenosti, jeden takový šotouš je ztracený případ, ale když se mu snažím poradit co a jak, tak začne nadávat, že co se mu do toho seru, že on fotí přece dobře...

Ještě k tomu protislunku - s pár kámoši jsme začali tak trochu experimentovat a vykoumali jsme, že když dáme ruku nad objektiv, tak zabráníme v protislunku přímému dopadu paprsků na čočku a dají se tak pořídit i relativně dobré fotky. Jasně, nebe bude furt vypálená, ale aspoň už to bde koukatelné. Ale mít tam místo ruky polarizační sklíčko, tak to vyjde fakt báječně.

Jinak komu by se chtělo se mrknout na mé fotky, tak má možnost na webu http://garaze-poruba.wz.cz - kritku přijímám po mailu, co mám tu pod jménem
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 3-2010
Odesláno Pátek, 19. března 2010 - 23:31:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Koďasi,
ta pasáž o "Chytrému napověz" je moc pěkná a jsem rád, že zde na K nacházím čím dál víc lídí, kteří mají k věci co říct. Jen dovolte několik upřesnění:

Proč to samé nejde vzít v potaz i u železnice? Ne každý má těžké prachy na zrcadlovku s kvalitními objektivy

Kvalitní fotky se dají pořídit i EVF přístrojem nebo lepším kompaktem. Zrcadlovka jen posouvá tvůrčí možnosti a rozšiřuje záběr podmínek, za nichž lze něco rozumně tvořit.

a např. polarizačním filtrem eliminujícím vznik přepalů

to je s prominutím blbost, polarizační filtr má nějaký efekt, ale určitě to není elminace přepalů. Jak zde celkem nedávno v diskusi proběhlo, PF eliminuje odražené světlo (např. při pohledu z chodníku do výlohy vidíte auta stojící na ulici, tj. na téže straně skla), zatímco přepal je lokální extrémní přebuzení média (snímač, film) z důvodu velkého jasového spektra fotky.

+ 15 000 na Photoshop...

GIMP je zdarma a zvládne téměř to samé ;-)

Ještě k tomu protislunku - s pár kámoši jsme začali tak trochu experimentovat a vykoumali jsme, že když dáme ruku nad objektiv, tak zabráníme v protislunku přímému dopadu paprsků na čočku a dají se tak pořídit i relativně dobré fotky. Jasně, nebe bude furt vypálená, ale aspoň už to bde koukatelné.

To, co vy suplujete rukou, se technicky řeší tzv. sluneční clonou. To je něco jako "květináč" před objektivem - např. http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/tokina_50135_28_nikon/lens.jpg. Tá skutečně význam, pokud v polosféře před fotoaparátem ale přitom mimo záběr je silný zdroj světla (slunce, lampa), jehož paprsky mohou přímo dopadat na vstupní pupilu optické soustavy a způsobovat prasátka. Je-li tento zdroj v záběru, efekt sluneční clony padá.

Ale mít tam místo ruky polarizační sklíčko, tak to vyjde fakt báječně.

Viz předchozí, polarizák řeší zcela jiné věci než parazitní světlo na vstupní pupile.

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)
Šari
Moderátor

Číslo příspěvku: 7171
Registrován: 11-2005

Odesláno Sobota, 20. března 2010 - 00:28:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vytknul bych tam ale hlavně přístup některých autorů, kteří se chovají jak mistři světa a neuznávají to, co ostatní autoři vytvořili
Zlaté, zlaté slova Koďasi!

zatímco přepal je lokální extrémní přebuzení média
Ufff. Prostě na svělych místech zaniká kresba...

Topič: Určitě víš, co sem tím chtěl říct. Fotografovaný objekt není nasvícen (podle pravidel), protože slunko svítí přímo do objektivu.
Nenapadlo? Tak to se máš ještě co učit...
FZF » ozvd.ic.cz
TS 101TS 703PočasíZpoždění

Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 20. března 2010 - 00:59:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Šari,
pan Koďas naznačil problém (výpaly) a svůj názor na jeho řešení (polarizák). Já mu ozřejmil, jak co je skutečnou příčinou (přebuzení) a proč jím navrhované řešení nemůže mít účinek (polarizák řeší odražené světlo, nikoliv přebuzení).

Tím, že jen znovu popíšete důsledek problému (ve světlých místech se ztrácí kresba) a tudíž panu Koďasovi řeknete jen to, co už dávno ví, k řešení problému nepřispějete. To Vás nenapadlo? To se máte ještě hodně co učit ;-)

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)

(Příspěvek byl editován uživatelem chary.)