K-report
 

Archiv do 27. ledna 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 27. ledna 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7194
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 15:21:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak v 19,00 . Zdar.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
ŠOTOSRAZ pražské tramsekce K-r v pátek 22/1/2010! Na Mělníku - dole (tzv.Plzeňka)
ul.Heřmanova x Fr.Křížka (u kina OKO, u Strossu,P7)
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2855
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 16:39:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Tak daleko víc než na jeden ušetřený spoj to v noci vypadá rovnou na dva...
To si opravdu na Ropidu nevidí do huby ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2421
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 16:52:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon: Já v tom pořád žádnou katastrofu nevidím. Pořád radši oželím dva poslední spoje, než jezdit jak dobytek ve špičkách. Do práce jezdím každý den, a spíš mě štve, že se budu každý den mačkat, než že budu muset sem tam o 20 minut dřív z hospody nebo jiné kulturní akce a nebo využít noční dopravu. Podle toho zpravodaje se má noční doprava adekvátně prodloužit. Třeba na áčku se ve směru na Skalku večer nezruší ani spoj, zůstane současný stav.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2858
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 17:19:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky z toho nedělam katastrofu i když bych rozhodně omezoval jinde (viz výše). Osobně metro využívam naprosto minimálně a to pozdně noční tak jednou dvakrát za rok.

Poslední na Depo je opravdu světlá vyjímka, opačný směr má přijít o jeden spoj, B+C vždy o dva.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Tracy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 373
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 18:26:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, katastrofa by to nebyla, jen bez úpravy nočního provozu bych se obával, že noční radiální bus linky to po půlnoci vůbec nepoberou.
Katastrofa zřejmě nenastane ani o víkendových špičkách na C. To, že v nedělní podvečery Céčko nepobere Hlavní nádraží, vyváží pozitivum jednotnosti intervalů a hezkých návazností jako po většinu víkendu.

Tak, taky startuju na Mělník.
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 1-2010
Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 18:27:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ve směru na Depo je to zjevně kvůli tomu, že podle starého pravidla (o půlnoci z konečné) i podle nového (o půlnoci z centra) to vychází na stejný spoj. Takže asi proto je největší zkrácení na B a C, u kterých je dojezd z konečných do centra nejdelší.
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 1-2010
Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 18:35:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tracy: To, že v nedělní podvečery Céčko nepobere Hlavní nádraží, vyváží pozitivum jednotnosti intervalů a hezkých návazností jako po většinu víkendu
V tom případě navrhuji interval 10 min celodenně - to by byly ještě hezčí návaznosti.
Tracy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 374
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 22. ledna 2010 - 23:47:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejvtipnější na tom je, že ty víkendové návaznosti při intervalu metra 7,5 min. se často ne a ne projektantům podařit. Kolik let trvalo, než aspoň trochu byla srovnána situace v Kobylisích metro-bus a opačně, aby si to po valnou část víkendu vzájemně neujíždělo. Teď už by se takový projektant nemohl vůbec na nic vymlouvat a samozřejmě jsem tu větu myslel ironicky. Vyšší zájem v podobě uspokojení poptávky na páteři bude pravděpodobně kvůli úsporám degradován na kapacitní průšvih, zato možná na periférii lépe trefíte návazný bus.

Možná bych ještě tak zkusil, co to udělá prodloužit interval na C v sobotu dopoledne na 7 a půl, ale návrh na to samé pro nedělní podvečer je šílený... (Stejně jako návrh na poslední metro 0:02 z Muzea C na jih i na sever.)
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1796
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 24. ledna 2010 - 19:08:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nápad k výjezdům polonocí: V pátek kolem 20.00 jsem jel zatahující 15 do Vokovic. Těsně před ní zatahovala 25. Cestou jsme potkali z vozbny vyjíždějící 5. Takže kdyby nevadilo, že je tramvaj 24 hodin mimo vozovnu, mohla by jedna vokovická 25 skončit v Kobylisích, přejet na Výstaviště a do půnoci jezdit jako 5 a pak je z ní asi 51.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 235
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 01:26:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Racionalizace provozu TRAM Praha :
PÁTEŘE :
1 dnešní trasa 6/7,5/6/10
3 (Sídl.Modřany) – NÁDRAŽÍ BRANÍK – Karlín - NÁDRAŽÍ LIBEŇ – (Lehovec) 5/6/5/10
4 SÍDL.Barrandov – I.P.Pavlova –(Nádr.Vršovice-Vozovna Strašnice, popř.Černok.)
9 Sídl.Řepy – VÁPENKA – (Spojovací)
10 (Sídl.Řepy) – Kotlářka – Kobylisy – (Vozovna Kobylisy) 5/6/5/10
11 SPOŘILOV – OLŠANSKÉ HŘBITOVY – (1/2 ÚDDP) 6/7,5/6/10
12 SÍDL.BARRANDOV – Palmovka – VYSOČANSKÁ (– Lehovec) 5/6/5/10
17 Sídl.Modřany – Kobylisy – (Sídl.Ďáblice) 5/6/5/10
22 (Nádr.Hostivař) – Nádr.Strašnice – Vypich – (Bílá hora)
26 Divoká Šárka – Nám.Rep.-Flora – RADOŠOVICKÁ 5/6/5/10 (+ další vložené sólo spoje pouze do zast. HRADČANSKÁ (Špejchar) )

PŘIPRC :
5 – Výstaviště – Pražská tržnice – Těšnov – Dlouhá třída – Malostranská – Podbaba sólo
7 Radlická – Vozovna Pankrác sólo
18 Petřiny – Nám.Bří Synků
24 – Bílá hora – Vltavská – Těšnov – Václ.nám.- Albertov – Kubánské nám
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 873
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 01:57:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista:

Strašnej hnus, když si vezmu, jak máme v Praze hustou síť a takhle znehodnotit tramvajovou dopravu... Autem navždy a všude a už nijak jinak!
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 554
Registrován: 9-2004

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 05:38:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Aneb totéž, co zavedení prázdninového int. 10 min na stávajícím LV, porušení pár okrajových vzduchovozičů a brutální likvidace směrové nabídky bez jakékoliv přidané hodnoty.
Marooned
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2011
Registrován: 5-2003

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 10:28:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista:
Trasy zvlášť některých příprců (5,24) vychází dost příšerně, ale základní myšlenka - tedy špičkový interval 4/5/6 pp. se mi líbí.
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2015
Registrován: 5-2003

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 12:31:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Návrh na zkrácení metra je hotový, dřív budou končit i autobusy a tramvaje

(Příspěvek byl editován uživatelem 218.)
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1820
Registrován: 7-2006
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 12:50:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218: Ale, ale, vždyť se dá ušetřit snížením platů zaměstnanců, namísto rušením spojů.
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok. Pokrok je jistota, že máme v moci svoji přítomnost.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2018
Registrován: 5-2003

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 13:34:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale, ale, vždyť se dá ušetřit snížením platů zaměstnanců, namísto rušením spojů
Kolik dáš ze svého na půlnoční metro?
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 6-2004

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 13:59:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milky: Ono stejně na to snížení platů dojde, tak jako tak. Sice takhle to bude nepřímo. Když zkrátí metro, tram i busy, tak nebudou tak dlouhé směny a opět to jako řidič, placený od hodiny pocítíš na své výplatní pásce.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 14:05:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218 : Ta 5 se mi líbí :-D Ta 18 a 24 nejsou ideální. Každý návrh i souč.stav má své + a -.
Rzecz : Jaká životně důležitá s****** n****** je v mém návrhu zrušena? :-)
U 4,9,22 je int.4 min.
U 3,10,12,17,26 je int.5 min.
U 1 a 11 je to 6 min.
Rušení okrajových vzduchovozičů je špatně? :-)
DJ : No jo, škoda, že jsi nenapsal žádný normální argument kromě emocí. :-)
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2669
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 14:10:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samozřejmě že nejde jen o 10 minut kratší provoz metra (správně 20, ale to je přece jedno..) -
Důvod? Dopravní podnik zkrácením provozu metra ušetří, protože zároveň budou moci být z jízdních řádů vyškrtnuty i autobusové spoje, které na poslední metro navazují.
No a ty tramvaje proškrtnou taky
Razantních škrtů se totiž dočkají od 1. února tramvajové linky číslo 20, 24 a 25. - možná na Evropské přijdou s peticí Chceme tramvaje ne rychlodráhu.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 876
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 14:15:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Já už jsem tady napsal nejeden argument proti metrolinkám. A celkem i silné. Jen se nechci zase pouštět do nekonečného kolotoče. Ono totiž zparchantit dopravu v Praze, tím, že ji .... (sprosté slovo) osekáš na cca 14 linek, si ani argument už nezaslouží. Jinak tady nejde o emoce, ale o konstatování faktu. Tebou navrhované "metro" linky by akorát nasraly lidi. Na cestování sockou se 3-4 přestupy se ti každej vykašle.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 14:56:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DJ : Hm, opět bez argumentů. Emoce, nadávky... Holé plácnutí 3-4 přestupy (zajímala by mě nějaká konkrétní masová relace, které se to dotkne)...
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7217
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:10:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DJ: Jediný kdo si tu myslí že tvoje argumenty jsou silné jseš ty. A stejně si myslim, že ani ty jim nevěříš.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2670
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:24:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Jediný kdo si tu myslí, že jediný kdo si tu myslí... jseš možná jen ty.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 878
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:24:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM: Jistě, tady je jeden zastánce "metro" linek vedle druhýho, udělej průzkum, stačí mi 100 respondentů, ukaž jim natvrdo tvůj a nebo Klaviristův návrh, dneska už většina lidí ví, že metrolinka je "výhoda" v papírově polovičním intervalu, znamenajíc praxi více přestupů a konvoje, a 80 lidí Tě pošle do cvokárny...
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 879
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:34:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Dobře, napíšu ti tady argumenty. Nechce se mi už vypisovat konkrétní příklady, pročti si několim příspěvků ode mě z minulého týdne, aby jsi nemusel hledat tady je jeden:

Minulý týden, v pondělí tuším, jsem jel autem kolem Kotlářky viděl jsem stát 10 na svěltech od Golfu a 16 vyjíždějíc ze smyčky. A to ta 10 má cestou jedny! světla a jednu přednost v jízdě, tak mi vysvětli, jak je možné, že za tak krátký úsek nabere 4 minuty. Druhý den, abych tady nevařil z vody jsem se desítkou projel na Sídliště Řepy a zpět a ejhle, na Kotlářce jsem vystoupil a jeli jsme o nějaké 3 a 3/4 minuty pozdě, 16 jsem viděl, jak odjíždí. Pak jedna 10 jela cca na čas, rozptyl mezi nimi už z konečné, byl 2 a půl minuty, tři ať nežeru. Další 16 jsem jel (10 už dojížděla ke světlům na Kotlíku), a zase, co čert nechtěl na Náměstí Míru už stanicovaly za sebou. Co z toho vyplývá?
Jasně zde dokazuji, že intrval 4 minuty je přes celé město neudržitelný, nabírají se zpoždění a to kvůli IAD, tak kvůli neschopnosti řidiče (loudy), tak z důvodu pomalých jízd například na trati do Řep. (jinak si to zpoždění nedokážu vysvětlit už)

Já bych řešil asi tak, že by neexistovala metrolinka. 8 minut standartní interval, je otázka, zda musí být na všech linkách stejný interval, ale to platí i o metrolince, že musí být buď "dlouhý" a nebo "krátký", nicméně minimálně večer, by měl být všude stejný, aby vyšly proklady. Vzhledem k tomu, že ve špičce je něco jako krátký interval a nebo proklad de facto nemožné utvořit, tak bych naopak alespoň volil více směrových nabídek. Zkrátka, aby mi jedna 22 nejela narvaná k prasknutí a za ní hned druhá 22 zející prázdnotou, a ve vleku prvního spoje. Ta druhá souprava v tu chvíli jede úplně zbytečně a to celou cestu stejně jako první vlak. Pokud to dovedu ad absurdum, tak ta druhá "22", by jela třeba na Petřiny. Metrolinka jako taková není špatný nápad, ale v současnosti je ve špičce neproveditelná, a proto bych alespoň absenci prokladu a intervalu kompenzoval větší směrovou nabídkou. Je to i lepší z důvodů mimořádných událostí, pokud mi do koncového úseku pojede jedna metrolinka přes celou Prahu je dost pravděpodobné, že i půl hodiny nic jet nemusí kvůli nehodě, což v odpolední špičce je dost problém. Tak a můžeš se do mě pustit.

Tohle jsou dva moje příspěvky, proč Mlinku ne, a jak to řešit. Nebaví mě už, ale se opakovat dokola, tohle jsou příklady podloženy praxí a ne teorií.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2427
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:41:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: Lidi, který nemají o dopravě ani páru, ti žádný návrh zkoumat nebudou. Kouknou na linku, která jim jezdí u baráku, a podle toho dostaneš odpověď.
Většina lidí by byla naštvaná stejně, jako když uvidí KMův, Klavíristův nebo MŠův návrh. Prostě, když jim změníš jejich linku, tak Tě pošlou do háje.
Lidi budou nadávat vždycky, ať je změna jakákoliv, ale nakonec si zvyknou všichni. Lidi chtějí hlavně jezdit kulturně a často. A zejména to první začíná být čím dál tím větší problém.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2175
Registrován: 5-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:44:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No ona ta mrdkolinka 10/16 neumí jezdit ani v sobotu podvečer, kdy se sotva dá mluvit o nějaký silný IAD. Na luxusním přestupním bodě Palačák (proběhni skrz auta, doklouzej přes větrnej plac na peron a tam mokni protože na tak nevýznamný zastávce není potřeba ani přístřešek...) měla d-10 z Andělská vždy +2-3, takže iluzorních 7,5 je v reálu 5-10. Proti tomu funguje naprosto bezchybně i proklad z Hnuslí v podobě 18-24.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 238
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:56:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ne, to se chce jenom trochu zamyslet. Jednak to nejsou čistě metrolinky, ale intervalově přizpůsobené linky.
A teď směrová nabídka mého návrhu :
1-zach., 2-nezach., 3-zach., 4-zach., 5-zach.až po Labuť, dál to řeší M26, z Holešovic se jezdí na Žižkov C+9 n.133, 6-zach.(prodloužená 4), 7-zach.až po Synkáč, dále opět 4 (samozřejmě je předpokládán uzel Otakarova), 8-z Podbaby až po Labuť-zach., 9, 10, 11,12-zach., 14-větš.nezach-zajišťuje B, 15-z Vysočan až po Stross.zach., 16-zach., na Spoj.nemá co dělat, to je plýtvání, 17 zach., 18-zach., 19-vzduch už dnes,jinak plně nahr., 20-relaci Dejvice-Smíchov odveze levnější bus, jinak zach., 21- :-D, 22, 24-zach., 25-to nejdůležitější zach.pomocí 24, 26 zach.

Takže suma sumárum se to týká linek 2, 14, 15, 19 a 20.
19 chce ROPID rušit taky, asi je tedy málo obsazená.
2-není tak drahá, aby event.nemohla jezdit, je-li tak obrovská poptávka
14-v Trojské plně nahrazena, u Nám.rep.jezdí 5, dále za Václavák se jezdí už teď C+B
15-až po Stross.plně nahrazena (24), kdo chce z Vypichu do Holešovic, Vysočan apod., pohodlný přestup z 22 na 12 na Malostranské
19, 20-viz výše

Všechny další přímé vztahy jsou zachovány (teda ne ty, kde sedím 45 min.v tramvaji, takto se lidé v Praze nepohybují) a k nim přibývá několik nových.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2428
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:57:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vyhodnocení ankety o kvalitě a spokojenosti s PID
cituji: "zároveň stále více lidí preferuje častější spojení s přestupy (67%) před přímým spojením s delším intervalem (33%) – toto je dlouhodobý trend již od roku 1993"
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 880
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:58:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Já se nebavím ale o změně linek, ale o principu. Otázka je jasně položena.
Doložená praxe je následující:

a) širší směrová nabídka, interval 8-10 minut, možnosti neprokladů, méně přestupů

b) interval papírově 4 minuty, neproklady(v centru), interval 1-2 a nebo taky 9-11, nutnost více přestupů, prodražování jízdného

Myslím, že tohle je jasná volba, ale spíše mě zajímá, co na to uživatel. Metrolinka v dnešní podobě nemá šanci fungovat, má daleko více negativ, než současný stav, stačí se podívat do Podolí ve špičce.
Ano lidi chtějí cestovat kulturně a často a to je přesně to, co nenabízí metrolinka. Zpožděné spoje, konvoje, první spoje konvoje nacpané, směrová nabídka nula nula, provážení prázdných souprav do koncových úseků.

Jinak je tu ještě jeden nešvar, znám jen z vyprávění, nevím. Ale reálná možnost to je. Při čekání na linku 22 na IPP nejela asi 15 minut, pak přijely tři, první se nedala použít, druhá jakštakš a třetí, že si člověk pohodlně sednul, moje oběť cestovala na Nádraží Hostivař na florbal,problém nastal v zastávce Nádraží Strašnice, kde první a třetí byly otočeny. Tzn. moje oběť musela vystoupit a opět vyčkávat na další spoj. Prima cestování, ne? A za "pouhých" 26 K.
Jonášek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 866
Registrován: 8-2007

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 15:59:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Jistě, cos čekal na stránkách a anketě ROPIDu? Však 10 je teď také nejzatíženější linkou, tedy hnedle po 9.
1) Nevím, že nevím.
2) Vím, že nevím.
3) Vím, že vím.
4) Nevím, že vím.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 239
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:03:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

DJ: Husté argumenty-fakt mě položily na zem. když tam jezdila 4 místo 16, určitě se to nestávalo
intrval 4 minuty je přes celé město neudržitelný Takové linky mám ve svém návrhu 2 - s int.4 min.jedoucí celým městem. A to 9 a 22. Ty jsou natolik "tradiční a letité", že po délce jejich trasy má být zajištěna maximální průjezdnost. Myšlení 90.let, kdy se busy i tram.zkracovaly a plnily pouze úlohu napaječe, je naštěstí už za námi.
Ukázka, jak bude tram.síť vypadat v budoucnu v Praze, je v Mnichově. Já, KM a další našimi návrhy LV tento stav jen předjímáme.

Orky : Přesně tak. Lidi chtějí sednout a jet, čísla je nezajímají, ale když jim člověk cokoli změní, jsou naštvaní :-)
Tuhle si mi stěžovala kamarádka z Modřan, že jí zrušili 21, tak jsem jí musel vysvětlit, že se počet tram.na konečné v Modřanech vůbec nezměnil. :-)
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 881
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:10:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Hele takhle, určitě se mi "líbí" více tvůj návrh, než co předvedl vedle "praotec" šotouš KM. To je zvěrstvo ještě větší. Nelíbí se mi ani jeden, ale u tebe je vidět, alespoň nápad a to se cení, byť špatnej.

K 19, to, že ji ruší Ropid je kravina non-plus ultra. Budeme mít sice zachováno třikrát spojení Žižkov-Košíře, Řepy (asi tudy denně jede lidí, jak sviňa, nevím), ale posereme jediné spojení Palmovky a Vršovic, ono se to dalo čekat, když 19 nechali zkurvit odkloněním na Radošovickou.

A ještě, kde jsi přišel na to, že lidé nesedí 40 minut v trmavaji? Jen pro příklad bydlím na Vinohradech a jezdím k zubaři do Řep, jak by jsi mi poradil, abych tam nemusel jet 40 minut tramvají? A to je jen jeden přiklad, takže kde bereš tu jistotu, že lidé takto necestují například do zaměstnání??

Orky to snad nemyslíš vážně, ne?? Dávat sem průzkum Ropidu. To je přece jasné, že čísla náhodou vyjdou tak, jak potřebuje Ropid. Já myslel nezávislý institut.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2429
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:13:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jonášek: Jen dávám odkaz na výsledky ankety. Každopádně šotouš myslí jinak než běžný kaštan. :-) Běžný kaštan neřeší takový blbiny, jako my tady.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 882
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:15:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Milánku, ale víš jakej rozdíl, mezi tím, když tam jezdila 4?? No minimálně v tom, že jezdila jen z Kotlářky a pokud i konvojovala desítku, tak ji konvojovala jen v úseku Náměstí Míru-Kotlářka a ne Biskupcova-Sídliště Řepy... To ten rozdíl necejtíš??

Možná předjímáte, ale nevyjde, dřív nebo později se na Ropidu usadí někdo střízlivý, kdo nebude mít tendenci vozit prázdné vlaky do Hostivaře a na Bílou Horu a komu bude vadit úbytek vagonu v Podolí, a kdo pochopí, že metrolinka je jen kovoj tramvají stejného čísla bez větší směrové nabídky.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2430
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:17:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense: Ach jo... Ty fakt uznáváš jenom svojí pravdu. Tak si nevěř, no. Prostě všechno, co není podle Tebe, je zmanipulované.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 883
Registrován: 4-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 16:25:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ne svojí, ale vyznávám pravdu uživatele a ne šotouše. A moc se nediv, že nedůvěřuji ankatě od instituce, která po osekání 139 (-vložené spoje), 21 (-vagon), osekání ranního provozu o víkendu 20, 24, 25 je schopna napsat pod tyto změny: VĚŘÍME, ŽE BUDETE SPOKOJENI. Když sebrali z Podolí 16, tak všude psali, jak bude provoz zachován a bla bla bla, dva vozy na 21 se vytratily dost rychle a nenápadně. Si neviděj do huby...

To tady fakt nikdo nevidí, co to je zač, a že na co šáhnout to je změna k horšímu...

(Příspěvek byl editován uživatelem dj la défense.)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1637
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 17:22:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Hi hi, já tu anketu taky viděl a pro radost a ze zájmu vyplňoval. Psychlog by snadno rozpoznal, že otázka
a) preferujete častější spojení s přestupy?
b) preferujete přímá spojení s delším intervalem?
je jednoznačně důrazována na slova, která jsem vyznačil. Schválně jsem tu otázku dal pár lidem a výsledek byl 100% pro a)

Pak jsem otázku přepsal na:
a) preferujete přímá spojení
b) preferujete spojení s přestupy
a 100% jiných lidí opět odpovědělo a).

Přednesený výsledek Ropidu odpovídá tomu, že část průzkumu vyplňovali cestující mírně poučení :-) krizovým vývojem, protože při takto položené otázce je třetina pro přestupy tragickou prohrou Ropidu :-).

Ani jedna mnou napsaná otázka nevypovídá o tom, co lidi chtějí. To by musel být popsán modelový příklad. Nikdo neví, co to je častější, ale ví, že je to víc, třeba i hodně. A každý ví, co je delší interval... Takový test bych být Ropidem použil spíš na toaletu :-). A je to škoda, samotného by mě ten podíl zajímal. Když jsem totiž lidem popsal častější a delší na linkách 10 a 16, vycházelo to půl na půl...

Výše popsaný fakt si lze ověřit v jednom z dílů Jistě, pane ministře, kde lze správně položenými otázkami získat od stejného člověka naprosto jakýkoli výsledek. Tam jde o brannou povinnost :-).

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin Šubrt.)
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2671
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 17:42:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co takhle otázky:
a) preferujete častější spojení s přestupy a elektronickou lítačkou?
b) preferujete přímá spojení a delší intervaly s prolézáním turniketů do/z metra?

...tak nějak si představuji profesionálně zadané ankety
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2431
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 17:44:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: A jak bys teda položil otázku tak, aby nebyla moc dlouhá a zároveň se ptala na to, co ROPIDí ankentní otázka a)? Ono totiž tvoje a) a ROPIDí a) se ptá na dost odlišné věci, protože tvoje a) neobsahuje informaci o intervalech. Tvoje varianta je tak ještě víc účelová než ta ROPIDí.
Běž se zeptat do Letňan na metro lidí, jakou by preferovalo variantu. A první, co se dozvíš, nebude zakřížkování jedné z variant, ale pravděpodobně "Já chci hlavně, abych se do toho autobusu vešel" nebo "fakt nechápu, proč tady civím 7 minut na autobus, když mi tady jede cca 25 spojů za hodinu".
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1638
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 17:59:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Však já vím, že moje otázka je ještě více účelová než Ropidí a souhlasím, že se ptá na něco jiného. Ale pokud, jak se tu píše, pokládám otázky lidem, co o MHD nic neví, říkám, že ti lidé vnímají především slova delší a častější. Taky uznávám, že to asi nebyl záměr Ropidu, ale prostě jsem jen ve svém okolí zjistil, že ač to byli lidé, co nesouhlasí s 22 ani 9 ani 17 a stěžují si mi, tak odpověděli Ropidu klidně a). A až pak se chytali za hlavu, že vlastně podporují to, co nechtějí.

Jen jsem chtěl říct, že ankety nejsou vše.
A taky souhlasím, že lidi zajímají spíš konkrétní problémy a ne dotazníky...

Kromě toho mě zmíněný dotazník dostal úžasnou bodovací strategií. Oznámkujte jako ve škole. Asi 30 otázek 1-5 intervaly, čistota apod. A ještě tam byly u každého dvě známky. jedna se dávala za důležitost a druhá za spokojenost.

Ale zrada. 1 bylo nejhůř a 5 nejlíp. U třetí otázky jsem upřímně řečeno zblbnul, pořád jsem si nebyl jistej, co známkuju. Chtělo se mi dávat známky jako ve škole, ale když jsem dal 5 informování a zjistil, že jsem vlastně dal nejlepší hodnocení, tak jsem to vzdal. A viděl jsem podobně zmatené respondenty :-). Takže protože jsem náhodou šel okolo průzkumníka a zajímal se, tak mám prostě na anketu svůj názor a není pro mě až tak relevantní...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1639
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 18:03:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Nějak takhle...?
a) Preferujete pro určitou cestu MHD raději jednu přímou linku s intervalem 10 - 15 minut?
b) Preferujete pro určitou cestu MHD raději dvě linky s přestupem s intervalem 5 - 7,5 minuty?
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 303
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 18:11:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Ukázka, jak bude tram.síť vypadat v budoucnu v Praze, je v Mnichově. Já, KM a další našimi návrhy LV tento stav jen předjímáme.
Děkuju! Přesně tohle jsem potřeboval vidět napsané. Neboť přesně tohle je hlavní kámen úrazu celého "sporu o metrolinky" (začíná mi to připomínat spor o rukopisy).
Já byl taky v Německu, taky jsem tam navštívil řadu provozů tramvají a "Stadtbahnu" a systém metrolinek se mi velmi líbí. A hned jsem ho taky chtěl naroubovat na Prahu.
Ale ouha! Mě to došlo, ještě než jsem začal, někdo jiný k tomu možná dospěl, až když to zkusil - existují prostě sítě, pro které je metrolinkový systém nepoužitelný. A Praha je zcela zářivý příklad. A jsou, žel, lidé, kterým to nedochází pořád...
Pokud nevidíte rozdíl mezi tramvajovou sítí Prahy a Mnichova (či Prahy a Brna, to se tu taky objevovalo), tak vážně nevím, co si mám myslet. Jestli je někdo schopný vůbec jen přirovnat tramvajovou síť Prahy k té mnichovské, nemám slov.
A tramvajová síť v Praze že by měla být v budoucnu jako v Mnichově ? To jako bylo míněno vážně? To je, bez urážky, jedna z největších pitomostí, jaké jsem tu kdy četl. Ať jsem či nejsem přívrženec metrolinek, vždyť to je něco diametrálně odlišného. A s každou další a další stavbou, jaké jsou jen v Praze myslitelné, se bude rozdíl zvětšovat! I když nevím, jak se bude vyvíjet síť v Mnichově - pokud by tam přikročili k takové přestavbě, že by nezůstal kámen na kameni, možná by se pražské síti mohli za 50 let vzdáleně podobat.

Dodatek a): Abych byl úplně přesný, metrolinkový systém v Praze aplikovat lze. Ale jen částečně a hrubým násilím - vznikne tím strašlivý paskvil. Přesně o to se teď snaží ROPID a blíží se tomu i některé zde uveřejněné návrhy.

Dodatek b): Opakuji, že nejsem vůbec proti metrolinkové koncepci jako takové (pro některá města je ideální). A abych to doložil - nedávno jsem si zkusil namalovat pražskou tramvajovou síť za pár desítek let (samozřejmě každý z nás by se dobral k úplně jinému výsledku, prostě jsem si jen tak načmáral, jak by to teoreticky mohlo vypadat). A - pozor - vyšlo mi, že na takovou síť by se metrolinky částečně aplikovat mohly! I tak ovšem zbylo dost linek, které jsme si zde navykli označovat jako "připrcávky" - ale v zásadě by koncept fungoval. Takže suma sumárum - nejsem proti metrolinkám, ale pro současnou podobu tramvajové sítě v Praze jsou neaplikovatelným nesmyslem.
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 1-2010
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 19:04:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: Já tedy nemám jednoznačně vyhraněný názor ani na jednu variantu. Spíše intuitivně jsem proti překopávání linkového vedení, na které jsou lidi léta zvyklí, pokud k tomu není nějaký objektivní důvod (např. otevření nové trati, nové stanice metra, nová zástavba), což ale není argument pro nebo proti metrolinkám. Mohl bys prosím stručně popsat ten rozdíl tramvajové sítě Prahy a Mnichova, případně Brna? A proč myslíš, že Praha je případ sítě, pro které je metrolinkový systém nepoužitelný?

(Příspěvek byl editován uživatelem Snnopy.)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2432
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 19:15:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: Nepřijde mi, že by to bylo o moc lepší. Taky dost záleží na oblasti.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 304
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 19:21:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snnopy: Viz moje starší příspěvky. Rozdíl mezi sítí Brno/Mnichov a Prahou viz pohled na mapu.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 305
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 20:01:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snnopy: Anebo já to velmi stručně (omlouvám se, mám naspěch) napíšu, i když asi podesáté (ale to tu děláme koneckonců všichni).

Síť Mnichova a Brna - linky z okrajových částí se sjedou do centra, kde se na relativně malém prostoru překříží, a pokračují zase jinam; vyhovující (a nejlepší možná) je tudíž zásada jedna trať - jedna linka s krátkým intervalem, protože v malém centru se dá celkem jednoduše přestoupit ze všech směrů do všech směrů
Že je Praha něco úplně jiného snad nemusím psát. Už to, co můžeme označit za "centrum"*, zahrnuje samo o sobě síť složitější než ve většině jiných měst. V Brně můžete po centru všude dojít, tramvají jedete z centra pryč, v Mnichově totéž (centrum je samozřejmě trochu větší, ale přímo do srdce města jezdí autobusy a máte i metro). V Praze ovšem kromě dopravy z centra na okraj plní TRAM i roli dopravy po centru a zajišťují i tangenciální vztahy (Palmovka - Želivského, Anděl - Koh-i-noor, Hradčanská - Palmovka), což v Mnichově a v Brně prakticky není. V Praze hrají tramvaje v dopravním systému města úplně jinou funkci než v Mnichově a Brně.

Bleskově k druhé otázce - pro dopravu po centru, důležitou funkci pražských tramvají, quod erat demonstrandum, nejsou vyhovující nějaké umělé páteřní trasy, ale spojení víceméně odevšad všude (to není ani v dnešním stavu, například někteří tu opakovaně volali po spojení Vodičkova - Ječná). Třeba Modřany - mají mít přímé spojení na IPP, Václavák či Staroměstskou? Odpověď není - všechno je to prostě centrum a každý potřebuje někam jinam. Člověk měl výběr a pokud má doma JŘ na ledničce, mohl jít na konkrétní linku (16/3/17). Ale 16 už je minulostí, lidé musí přestupovat (a pojede-li 3 přes Jiráskovo nám., to bude na Palačáku přestup!). V čem si to zrušení zasloužil zrovna Pavlák? Ničím, prostě to tak pitomě vyšlo. A lidem se zhoršila cesta.
Nebo vyberte důležitější spojení: Staroměstská - Petřiny, Staroměstská - Ďáblice, Staroměstská - Modřany, Staroměstská - Nusle a třeba Staroměstská - Řepy. Která z těch čtvrtí má mít privilegium spojení na Staroměstskou a proč? Žádná, všechny jsou na tom stejně. Každopádně, pokud bude na Staroměstské jen jedna linka (to tu nedávno někdo navrhoval), budou ho mít jen dvě čtvrti (na obou jejích koncích) a zbylé ostrouhají. Dnes ho mají aspoň čtyři. Atd. Omlouvám se, vážně musím běžet.

* Pokud v Brně by bylo tramvajové centrum zóna Komenského nám. - Moravské nám. - Hl. nádr. - Nové sady, v Mnichově Hbf - Müllerstr. - Maxmonument, pak v Praze to je minimálně areál Anděl - Karlovo nám. - Muzeum - Senovážné nám. - Nám. Republiky - Malostranská - Anděl.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2672
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 20:09:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a) Preferujete pro určitou cestu MHD raději jednu přímou linku s intervalem 10 - 15 minut?
b) Preferujete pro určitou cestu MHD raději dvě linky s přestupem s intervalem 5 - 7,5 minuty?

No jen blbec by si nespočítal, že na přímou linku bude čekat až 15 minut a na přestupovou metrolinku 2x7,5 - přesněji až 7,5 a pak určitě 7,5. A domyslí-li se další, jako přestup přes 3 semafory dvoje schody nebo taky to, že na přímou jdu na čas a pak už nikde nečekám, je to jasná volba. Pro ty co umí jen ábécé je i 10 metrošotolinek nekonečno.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2673
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 20:24:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snnopy: Umíte číst v mapě? Nebo - byl jste v Mnichově vůbec?
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 1-2010
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 20:45:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: díky za vysvětlení.
Borovička: jo, učil jsem se to ve škole. A taky jsem se tam učil, že když mám na něco nějaký názor, měl bych uvést argumenty. A tvrzení "je to jasný z mapy" nepovažuju za argument. A v Mnichově jsem byl.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 692
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 20:47:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš:
Přesně tak. Nejen, že v Mnichově je ta síť daleko menší a jednodušší, ale lze vidět i jiné věci. Tady je plánek tramvají v Mnichově, ten údajně "velký vzor pro Prahu":
http://www.tram-muenchen.de/netzplaene/images/tramnetz-m.pdf
A řekl bych, že ani tam nemají "metrolinky" podle pražského vzoru. Všimněte si dvojic linek (15 a 25), (20 a 21), (16 a 17). Ani tam si nemůžou dovolit plýtvat jako v Praze na 22 na koncích, zato i tam označují kratší (pásmované) linky jiným číslem, a ne jako v Praze u 17.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2677
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 20:51:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snnopy: Tak se učte číst tu mapy dál. Nic víc k tomu nelze dodat.
Snnopy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 11
Registrován: 1-2010
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 21:09:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička: mooc se omlouvám, že jsem položil dotaz. Jen doufám, že stejné argumenty jako Vy nepoužívají na ROPIDu při rozhodování o změně LV. Před 5 lety bylo každýmu z mapy jasný, že je potřeba směrová nabídka, dnes je každýmu ze stejný mapy jasný, že jsou potřeba metrolinky...
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2680
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 21:34:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snnopy: Já myslím, že co je v té mapě tu objasnili další diskutující. Mnichov má tramvaje trasované jinak (to je narážka na mapu) a síť byla historicky více redukovaná než v Praze (to se v mapě nevyčte). Rovněž S a U linky tam dotvaří směrovou nabídku metrolinek v trochu jiné dimenzi a tramvaje jsou tam mnohde jen ty připrcávky (použiji-li zdejší slovník).
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 299
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 22:29:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Snnopy:

Já se vám to pokusím vysvětlit tak, aby to pochopili i občas sem nakukující novináři (ostatně, měl bych v tom mít praxi):

Rozdíl mezi pražskou a mnichovskou sítí je stejný, jako mezi anglickým parkem (Praha) a francouzskou zahradou (Mnichov).

Mnichov má jednoduchou, přehlednou, na zelené louce (dík spojeneckému bombardování) založenou síť. Praha připomíná spontánně vyrostlý prales, jen mírně proklestěný (magistrála).

Chtít v Praze metrolinky nutně znamená nejdřív přestavět Prahu, aby to fungovalo - spoustu tratí úplně zrušit - v Mnichově by třeba neobstály souběžné trati ve Vinohradské a v Korunní, atd., atp. Taky by se rázem stal nesmyslem návrat tram na VN. Proto jediný, kdo tady metrolinky skutečně podporuje a je jimi nadšen, je KM, protože je to v podstatě skrytý návrat ke konceptu ze 70. let, kdy on byl -náctiletý a logicky na tuto dobu vzpomíná jako na nejkrásnější. Tímto se mu současně omlouvám, že jsem tentokrát nedorazil na sraz a dodatečně přeji vše nejlepší k svátku.


(Příspěvek byl editován uživatelem lord_vetinari.)
Si non confectus non reficiat
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2935
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 26. ledna 2010 - 22:33:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Ani tam si nemůžou dovolit plýtvat jako v Praze na 22 na koncích"

Četl jsem rozhovor s ředitelem Ropidu, a ten si zrušení 23 a posílení 22 pochvaloval. Že prý na okrajích vzrostla vytíženost. Zřejmě měl na mysli z 5% na 6%, nebo něco takového.
Na opakované dotazy na posílení úseku Dejvická-Červený Vrch tento "odborník" odpovídá, že vytíženost ani ve špičce nepřesahuje kritické hodnoty, že nejsou vozidla ani peníze, a že to vlastně vůbec potřebné.
Nově se prý dokonce uvažuje o zkrácení či zrušení 218. Jak to ty tramvaje poberou, když už teď místy sotva pobírají? To se jako zruší přímá 218, a posílí se tramvaje? Nebude posílení tramvají náhodou ještě dražší, než souběžná 218? Nebo se zruší 218 a tramvaje neposílí, ať se v ranní špičce lidi třeba ušlapou?
"Pěkným" plánem je také zamýšlené zkrácení 108. Zřejmě obětina ve prospěch metrolinky 22. A co když někdo třeba jezdí ze staré Ruzyně například na Kavčí hory? To jako po zkrácení busu pojede bus-tram-metro-metro-bus? A není náhodou 108 levnější, než posílení 22?

Nejsem žádný odborník na tramvaje či MHD, ale tyto souvislosti jsou do očí bijící. Když dva hlavní páni ideologové někde nechají prohánět v hustém intervalu vzduchovoziče, tak pak "překvapivě" nejsou peníze na posilování úseků, kde dochází k trvalému či nárazovému přetěžování.

Ono je totiž ze systémového hlediska úplně jedno, zda někde je nebo není souběh tramvaje a autobusu. Rozhodující je účelnost, přiměřenost nabízené kapacity, a celková ekonomičnost. Systém s účelnými souběhy, pokud se ho podaří vhodně kapacitně vybalancovat, může být daleko lacinější, než přednost kolejové dopravy a metrolinek za každou cenu.
Takovéto jemnosti ovšem ideologové nejsou schopni nahlédnout.

Za tyto a spoustu jiných věcí by měli dva významní ideologové nejmenovaného organizátora dopravy letět na hodinu, a na jejich místa by měl nastoupit někdo soudný, kdo za schématy linek dokáže vidět skutečné cestující.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 5-2009
Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 00:13:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš : Zjevně jste vůbec nepochopil, co jsem narážkou na Mnichov myslel. Vůbec se neopovažuji srovnávat tvar sítě atd. a ani nevím, zda Mlines v Münchenu jsou nebo ne, už si to nepamatuju. Vlastně asi jo, ale nepáteře tam jsou taky.
O co mi ale šlo : JE TAM ABSOLUTNÍ PREFERENCE TRAM. Tram na žádném semaforu nečeká.
Takže z toho si Praha musí vzít přiklad.

Tram.doprava v Praze má skvělou budoucnost.
Pokud a) se zbaví starých rozhrkaných muzejních T3 a rychle je nahradí KVALITNÍMI KAPACITNÍMI novými vozy
b) se zavede pojem maximální čekání-které by mělo být dle mého názoru max.6 minut ve špičce, max.7,5 min.v sedle a max.10 minut večer
c) si Praha vezme příklad z Mnichova - TOU ABS.PREFERENCÍ!
d) pokud se DPP Tramvaje uráčí informovat své řidiče, zda mají zpoždění nebo jsou nadjeti. Doporučuji vzít si příklad z DPP Autobusy.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 5-2009
Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 00:26:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsem žádný odborník na tramvaje či MHD, ale tyto souvislosti jsou do očí bijící. Když dva hlavní páni ideologové někde nechají prohánět v hustém intervalu vzduchovoziče, tak pak "překvapivě" nejsou peníze na posilování úseků, kde dochází k trvalému či nárazovému přetěžování. S tím naprosto souhlasím a je dobře, že se na to takhle díváte. Přestože se považuji za příznivce páteřních linek, jsem pro jejich pásmování na nevytížených koncích. Případně ať 22 končí na Vypichu celá a na Bílou horu jezdí 15. Obecně jsou konce i dnes, kdy páteřní linky jsou pouze 3, předimenzované. Namátkou BH, Hostivař, Spojovací, Kobylisy, ÚDDP. Tam se vzduch vozit může. Ale ne-vrchní představitelé na ROPIDu si na tramvajky nenechají sáhnout, radši by rušili první a poslední spoje metra, omezovali mu v sedle interval...
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 306
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 00:38:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: To jsem tedy zjevně nepochopil, hlavně když píšete o Mnichovu ve spojitosti s Vaším návrhem linkového vedení (cituji: Ukázka, jak bude tram.síť vypadat v budoucnu v Praze, je v Mnichově. Já, KM a další našimi návrhy LV tento stav jen předjímáme.).
Na tom, že TECHNICKY by jednou pražská síť mohla (MĚLA) vypadat jako ta v Mnichově (či v řadě jiných západoevropských měst), se jistě shodneme. Absolutní preference je skvělá věc, ale s linkovým vedením tak dalece nesouvisí. Spojil jste to Vy (ale přesto se omlouvám za vzniklou dezinterpretaci).
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 300
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 27. ledna 2010 - 00:47:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavírista:

Vy jste boží ... splést dohromady metrolinky a absolutní preferenci, to jen dokazuje, že o obojím víte kulový. Asi jako kdybych já se v trestní kauze dovolával občanského soudního řádu. Dobrou noc.
Si non confectus non reficiat