K-report
 

Tramvaje na Slovensku  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Tramvaje na Slovensku « Předcházející Další »

  Dialog Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 07. 02. 2011Cogwheel60 07-02-11  19:44
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 11. 04. 2011Náhradník60 11-04-11  09:57
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 02. 06. 2011Comfort60 02-06-11  17:34
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 23. 08. 20113xhonzík60 23-08-11  00:52
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 06. 10. 2011dopravopat60 06-10-11  23:58
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 10. 11. 2011dopravopat60 10-11-11  11:11
Archiv diskuse Tramvaje na Slovensku do 10. 12. 2011900160 10-12-11  20:34
  ClosedUzavřeno: Další dialogy již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.210.160
Odesláno Sobota, 10. prosince 2011 - 20:57:09    Odkaz na tento příspěvek  

3xhonzík:
Takže aj po Prahe jazdia ohyzdy, aj po Wien (staré zrychl ČKD Tatra T3 a SGP/Rotax/Düwag E1+c3 a E2+c5)? Ak je aj interiér starý ale udržiavaný tak je IMHO v pohode, najmä u tramvají. Už u nás nie sú také príšerne dočmárané tramvaje ako pred piatimi rokmi, kedy som do toho veľmi intenzívne rýpal (potagované B-vozy boli doslova katastrofou, už sa to zlepšilo).

Jenki:
Řečeno až moc slušne, ja by som použil nespisovný výraz. Ináč súhlas.

9001:
Bývalé vedenie mesta malo silné kontakty na J&T, tí pre zmenu vstúpili do firmy SOR, zvyšok je jasný (viď úmyselne zmarený tender na 200 ks kĺbakov v čase kedy SOR ešte nemal sériový NB18). Súčasné vedenie, aspoň podľa doterajších indicií, bude pokračovať v tejto tradícii. Vidím to tak že J&T Banka ochotne poskytne výhodný úver na nákup tých správnych autobusov a trolejbusov (nemusím vypisovať o aké ide). Osobne očakávam v tomto voľebnom období aspoň 30 troljebusov, 20 kĺbov, 10 sólo (samozrjeme vieme akých), možno ešte 20 ks NB18. Kým nevstúpi J&T do Pragoimexu/Krnova, tak Wan sa nedočkáme. Nemám žiadne informácie že by sa niečo také chystalo, tak budúcnosť tramvají v BA vidím, žiaľ, dosť čierne.

A to napriek tomu že Ftáčnik sa dušoval že do konca volebného obdobia potiahne električku cez Starý most po Bosákovu, čo predstavuje najkomplikovanejší úsek celej trate, totiž zvyšok po Janíkov dvor je už "stavba na zelenej lúke" bez prekážok v podobe Dunaja a diaľnice. Uverím až vtedy, keď sa reálne začne stavať.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Neděle, 11. prosince 2011 - 10:00:20    Odkaz na tento příspěvek  

3xH: V Liberci se momentálně žádná nová tramvajová trať nebuduje. Pouze u zastávky "U Lomu" (na nedávno zmodernizovaném úseku za zbořeništěm Textilany) je něco, co by se mohlo nazvat zárodkem nedostavěné tramvajové trati: Směrem k sídlišti Rochlice tam vybíhá kousek tramvajového tělesa, které je nyní ale opět zatravněno. Stojí tam také 5 sloupů, které by možná někdy v budoucnu měly nést troleje tramvaje. Další výstavba tramvajové trati do sídliště na kopci nad tímto místem byla vzhledem k finanční situaci v Liberci odložena - patrně na neurčito.
Pravda, toto liberecké, snad jen dočasně (?) nevyužité torzo je jen maličkostí ve srovnání s tím, co bylo zbytečně proinvestováno v Bratislavě: Totiž různé "obludnosti", rozestavěné a nedokončené v souvislosti se starými projekty rychlodráhy, které již zhruba 20 let straší kdesi v Petržalce. Také úpravy na bratislavských tram. tratích v rámci příprav na přerozchodování, které jsou také často již starší než 20 let, by sem bylo možno zařadit - dosud je nebylo možno využít a tak chátrají.
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1084
Registrován: 4-2010
Odesláno Neděle, 11. prosince 2011 - 20:53:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No Cogheele, ta rekonstrukce to jsou etapy nové trati. A díky nim se už hezky bude stavět na "zelené louce" bez dlouhodobého přerušování tramvajové dopravy do Tyršových Sadů.
V Bratisalvě zatím padá most do Dunaje a propadá se trať na hlavní stanici. Rozvoj nepozoruji.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.210.160
Odesláno Neděle, 11. prosince 2011 - 23:44:10    Odkaz na tento příspěvek  

3xhonzík:
Uvítal by som odpoveď ohľadom ohyzdov.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 08:18:52    Odkaz na tento příspěvek  

http://bratislava.sme.sk/c/6177634/bratislava-s-elektrickami-nera ta.html

nebudem sa zbytočne rozčuľovať...
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 08:53:44    Odkaz na tento příspěvek  

Btw. napadá ma jedna vec v zmysle "menšieho zla". Obnoviť úvraťové obratisko na Hanulovej, nech sa jazdí aspoň tam. Na zvyšok úseku zaviesť náhradný A-Bus, 6 vozov by to vyjazdilo. Príde mi absurdné mať preferenciu na trati, kde je premávková rýchlosť 20 km/h. Tá preferencia na kritickom úseku údajne z 90% aj funguje.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 11:05:18    Odkaz na tento příspěvek  

Tak a už som vytočený. Aj za cenu toho že ma Admin zmaže (nebudem mu to mať za zlé). K********S sa naplno ukazuje. V diskusii k tomu článku vyššie už ľudia požadujú obnovenie autobusových liniek 110, 112 a 115 a zrušenie električiek, ešte to obhajujú že je to lacnejšie! Toto jasne ukazuje aký postoj k tramvajám majú Bratislavčania. Vôbec sa nečudujem že nejeden Petržalčan nechce tramvaj do Petržalky, ale naivne chce vlak v rámci TEN-T tunelu pod mestom (sen o metre sme nahradili snom o vlaku). DO P**E SO VŠETKÝMI "ODBORNÍKMI", VEDENÍM MESTA A VLÁDOU!!! K***Á. To snáď nie je možné toto!!! Najradšej by som ich všetkých postrielal ako všivavých besných psov. Nič iné si nezaslúžia, k****y tupé sprosté nenabrúsiteľné.
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3377
Registrován: 6-2005

Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 12:23:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bratislava dosahuje na první stupeň cesty k maršrutkám.
To nejlepší nás teprve čeká.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 14:56:23    Odkaz na tento příspěvek  

Bratislava dá z rozpočtu cca 50 mil. € na verejnú dopravu. Objedná si viac výkonov ako je ochotná zaplatiť. Štát nedá ani cent.

Aký rozpočet má pražský DP? Cca. 500 mil. €? Aký je podiel mesta a štátu? (sumu prosím opraviť ak sa mýlim). Tiež si mesto objednáva viac výkonov ako je ochotné zaplatiť?
Trupman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 12-2005

Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 18:42:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

IMHO Liberec není varovný příklad, ale současnou situaci v Bratislavě moc s původním Libercem nejde srovnávat. V Liberci před přerozchodováním byly jen ruiny tramvajového provozu. Nabízely se jen dvě možnosti - zrušit, nebo komplet přestavět. S přestavbou se tedy vyřešilo i přerozchodování.

Oproti tomu Bratislava má stále životaschopný úzký provoz, modernizované vozy a především několinásobně větší síť. Liberecký model by tedy podle mě nebylo možné okopírovat.
Trupmanův profil na TWB - občasné dávky fotografií z ČR i ze zahraničí
---
FOTO-OLOMOUCKAMHD
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 164
Registrován: 4-2004
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 21:23:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dopravopat, nuž ak o doprave rozhodujú populisti a laici (+ tunelári), tak ten stav zúfalý byť musí (debilné linkové vedenie, husté zastávky, neúdržba,...). Potom sa netreba diviť, že pomalou vymetacou rozhrkanou 30 ročnou vysokopodlažnou šalinou z Dúbravky do mesta nikto ísť nechce a chcú radšej busy. Politická reprezentácia (vrátane DPB) vo verejnosti vyvolali dojem nepoužiteľnej električky a "dobrého" autobusu.

K Prahe, tak Praha má príjmy cca 1,5 mld. €(hlavne z podielových daní), BA cca 220 mil. €. Čiže 7x menej peňazí a 3x menej obyvateľov = cca 2x menej na hlavu (len pri ilustráciu Brno má daňové príjmy cca 300 mil.€ čiže na hlavu o 40 % viac, Liberec 60 mil. € a na hlavu o 20 % viac než Bratislava). Tu sa skutočne netreba diviť, že Praha alebo Brno ale aj Liberec môžu dať na dopravu viac a nemusia riešiť bratislavské problémy.
Ešte k pražskému DP - tak v posledných týždňoch sa tu vedia ostrá diskusia nad efektivitou DP a jeho financovaním do budúcna (vďaka konktraktu na 250x15T a následnej neudržateľnosti rozpočtu). Opäť ožívajú reči o rušení súbežných šalín s metrom...

(Příspěvek byl editován uživatelem Rasto.)
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.210.160
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 21:46:39    Odkaz na tento příspěvek  

Ospravedlňujem sa diskutujúcim za môj príspevok o 11:05:18. Článok ma nevytočil, ale diskusia k nemu. Pamätám si expresné linky 101, 104, 112 a 115 s ŠLkami a Ikarusmi 280. Autobusmi sa vtedy "dočasne" riešila neexistencia metra, ktoré bolo oficiálnym nosným systémom a tramvaje boli iba doplnkom. Už takmer 40 rokov fungujeme na provióriu, ktoré tvorili najprv smradobusy, potom s masívnym rozšírením IAD nahradili tramvaje v súčasnom nevyhovujúcom trasovaní (Dúbravka). Pamätám si 101 ako som s ňou jazdil spod mosta do DNV na cintorín polievať kvety na hrob starých rodičov, pamätám si 104ku od Prioru cez SNP do Dúbravky. Je mi na plakanie keď vidím ako ľudia (oprávnene) požadujú obnovenie 104ky, čo znamená znovu natlačiť cestnú dopravu do CMO, keď pomyslím že neekologická doprava by znovu zaplnila nám. SNP mám slzy v kútikoch očí a vidím ako sa trhajú koľajnice v CMO a ako ním jazdia SORy NB18 a tramvaj odchádza do histórie. Dnes ma úplne prepadol pocit bezmocnosti, slabosti, až mi bolo fyzicky zle z toho čo som čítal v diskusii (článok ma nešokoval, lebo to sú veci mne dávno známe). Svoj žiaľ som zalial vareným vínom a keby sa mi teraz dostal Ftáčnik alebo Schlosser pod ruky tak ich z****m ako malých chlapcov a vynadám im do neschopákov a alibistov, lebo to sú! Ak to tu náhodou čítajú, tak nech si láskavo okamžite vstúpia do sveodmia! Totiž navrhnutý rozpočet ktorý Ftáčnik predloží zastupiteľstvu by som zmenil. Zrušil by som všetky nepotrebné "kultúrne" k******y typu bály a plesy a nacpal každý cent do tramvají, lebo tie to akútne potrebujú! Okamžitá obnova Dúbravky najbližšie leto v úseku Hanulova - Pri kríži a začatie Wanizácie za súčanej opravy kritických úsekov karloveskej radiály. Ftáčnik robí rovnaké chyby ako Ďurkovský a ak prejde navrhovaný rozpočet, tak sa môžeme s tramvajami rozlúčiť. Peniaze nie sú, to je fakt, ale aj to málo čo je by sa dalo presmerovať. Načo je Ftáčnikovi plaváreň??? Nech tie peniaze vrazí do tramvají (nie do MHD ako takej, lebo to by znamenalo že pôjde do SMRADOBUSOV). Ja mienim dobre. Chcem aby Bratislava mala normálny tramvajový systém. Však ostanté mestá sa nemôžu mýliť: Liberec 12 ks Wana, Praha 33 ks Wana, Ostrava 39 ks Wana, 1 ks dwouwana, 5 ks trojwana, Olomouc 2 ks Wana, Brno 7 ks Wana 10 ks dwouwana, Plzeň 27 ks wana (normál a plusová), Košice 1 ks Wana (ďalšách 15 kontrahovaných)... Bratislava ŽIANA Wana, akurát 5 ks T3R.P kastlí, ktoré spáchalo ešte bývalé vednie. Údaje čerpané priamo zo stránky pragoimexu. Haló, súdruh Primát, na čo ešte čakáte aj hlavným dopravným inžinierom???!!!!! Inde to funguje, prečo k***a nie u nás???!!??!!? OD P**E!!!!idem si ešte naliať vína
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 165
Registrován: 4-2004
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 21:51:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ešte k megalománskym mestským vlakom. Priemerná dotácia na 1 vzkm (vlkm) je v prípade DPB cca 1,1 €, v prípade ZSSK je to 6,8 €. Kapacitne je to v prospech vlaku max 2-3 násobne. Toto celé v kontexte toho, že dnes nie je za čo financovať ani MHD, vyvoláva otázku, či o pár rokov budú prachy na financovanie rádovo 3x drahšej mestskej dopravy. Podľa mňa nebudú a celá fraška okolo mestských vlakov pod Dunajom bude len jeden veľký tunel. Dopravnej situácii to nepomôže nijako (je predsa jedno, či dochádzajúci vystúpi na hl.st. alebo na Trnku, ďalej takčitak musí ísť MHD), navyše ako MHD to bude vďaka intervalom v desiatkach minút absolútne neatraktívne a nepoužiteľné. Výsledkom bude len a len zhoršenie efektivity dopravy + jej sprznenie.

Pre exotov, čo si myslia, že eurofondy sa dajú použiť len nezmyselné tram-trainy zopár príkladov z Prahy, kde sa tieto prostriedky použili na rekonštrukcie a výstavbu nových tram tratí (Podbaba, Myslíkova).
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.210.160
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 21:53:31    Odkaz na tento příspěvek  

znovu som sa vytočil, prosím o ospravedlnenie
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.210.160
Odesláno Pondělí, 12. prosince 2011 - 21:54:55    Odkaz na tento příspěvek  

radšej vypínam PC, po tom čo napísal Rasťo mám chuť sa vyliať, nechcem tu nikoho zaťažovať, prajem dobrú noc
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Úterý, 13. prosince 2011 - 08:17:59    Odkaz na tento příspěvek  

http://www.sme.sk/c/6179373/slovensko-sa-klimou-priblizi-balkanu. html

Keby len klímou...
Montoya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2274
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 21. prosince 2011 - 10:16:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vianočný pozdrav pre užívateľov kreportu s vianocnou T2 v Bratislave


!!! FOTOGALÉRIA LOKOMOTÍV SK, CZ, ÖBB a MÁV na WWW.JSTRAINS.SK !!!
http://www.jstrains.sk/
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Středa, 21. prosince 2011 - 23:41:00    Odkaz na tento příspěvek  

Aby som napísal aj niečo konštruktívne...

Zachytil som šuškanie že od februára 2012 bude menšie zemetrasenie v podobe úpravy linkovanie tramvají na 2 linky na radiálu (plus trolejbusy do oblastného systému po vzore autobusov). Osobne som presvedčený že 1 tramvajová linka na radiálu stačí. Pod pojmom radiála myslím konečnú, takže od konečnej Karlova Ves a ŽST Vinohrady by boli linky dve.

Návrh na štvorlinkové vedenie tramvají v Bratislave zbúchaný za dve hodiny, konzultovaný s istým naslovovzatým odborníkom ktorého nebudem menovať :-)

1 Dúbravka - Tunel - Obchodná - Vazovova - Zlaté piesky (v špičke a sedle každý tretí spoj iba po ŽST Nové mesto, cez víkend každý druhý) - 2xT
2 Karlova Ves - Šafárikovo námestie/Jesenského - Špitálska - Americké námestie - Rača - 2xT
3 ŽST Vinohrady - Americké námestie - Špitálska - Kamenné námestie - Obchodná - Radlinského - ŽST Vinohrady (okružná linka) - delená výprava 2xT a K2
4 Ružinov - Vazovova - Obchodná - Kamenné námestie - Špitálska - Ružinov (okružná linka) - K2

interval 4/5/7,5 (špička/sedlo/víkend)
linky 3 a 4 v meste krúžia proti sebe cez Špitálsku a Obchodnú

Nutnosťou je prestupný terminál Vazovova medzi Floriánskym námestím a Vazovovou ulicou. Vylúčenie IAD, zrušenie zastávok Vazovova na Vazovovej a Floriánskeho námestia. Zriadenie párovej zastávky Technická univerzita oproti dnešnej na Radlinského ulici. Tam možný prestup na hrane na autobus náhradnej dopravy na Hlavnú stanicu (9,5 SOR v 4 min. intervale - otáčanie priamo na Radlinského ulici za zastávkou cez štyri pruhy, zuršenie cca. 15 šikmých parkovacích miest). Rovnako je žiadúci (ale nie nevyhnutný) prestupný terminál (jednosmerný) na Krížnej v zastávke Legionárska smer Trnavské mýto (rozšíriť zastávku, predĺžiť minimálne na 70 metrov (súčasné zastavenie 2xT), dať prístrešky).

porovnanie kapacity oproti dnešnému stavu:

Dúbravka bez zmeny
Karloveská radiála od Karlovej Vsi si polepší (žiadne K2 a rovnaký interval) - žiadúce
Račianska radiála si polepší (žiadne K2 a rovnaký interval) - žiadúce
Račianska radiála od ŽST Vinohrady si polepší (menej K2) - žiadúce
Zlaté piesky a Vajnorská radiála od ŽST Nové mesto bez zmeny kapacity (posilnenie Zlatých pieskov cez víkend) - neutrálne
Ružinovská radiála pokles kapacity (rovnaký interval ale iba K2 a nie striedanie K2 a 2xT) - zhoršenie, ale v dnes je tam rezerva tak by to šlo
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Středa, 21. prosince 2011 - 23:41:11    Odkaz na tento příspěvek  

výhody:
- prehľadnosť
- jednoduché prestupy (prakticky to ide furt)
- vyjazditeľné so súčasným vozovým parkom (trať na HLST môžeme považovaž za zrušenú)
- systémové riešenie
- možnosť mať dobrý prestup na NAD za zrušené tramvaje na HLST, autobus v trase zrušených tramvají by zabezpečil dopravnú obslunosť dotknutého územia (kopíroval by ich takmer na 100%)

nevýhody:
- zmeniť 15 min. lístok na prestupný
- nutný prestupný terminál na Vazovovej za súčasného vylúčenia IAD v úseku Floriánske námestie - Vazovova (to je IMHO priechodné)
- radikálne riešenie
- mierny nárast vozokilometrov

Výpočet vzkm a výpravy ešte nie je, zatiaľ je to odhad
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Středa, 21. prosince 2011 - 23:51:43    Odkaz na tento příspěvek  

Zle som to napísal. 3ka a 4ka by sa točili v meste síce proti sebe, ale opačne ako som napísal. Navyše na Zlatých pieskoch by cez víkend došlo k poklesu kapacity (nie k posilneniu), ale tam to cez víkend vozí aj tak vzduch.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 09:38:57    Odkaz na tento příspěvek  

Ešte radiálnejší trojlinkvoý variant so zlúčením liniek 3 a 4 spomínaných vyššie (mapka miesto slov)



Blúzenie s obnovenou traťou na HLST aj s Petržalskou radiálou (toho sa nedožijem)



Interval 4/5/7,5
každý tretí spoj linky 1 iba po ŽST Nové mesto, cez víkendy každý druhý

Ja viem, nereálne, nepriechodné, príliš radiálne. Dúfam že bude systém max. dvoch liniek na radiálu s intervalom 8 minút a posilovou linkou z Karlovky na ŽST Vinohrady v polovičnom intervale 4 minúty.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 13:26:10    Odkaz na tento příspěvek  

Výpočet špičkovej výpravy k prvému trojlinkovému obrázku podľa súčasnej béčkovej chronometráže (ak mám niekde +-minútu tak ma nezabite), na obeh obratiska a dorovnanie meškania sú rátané 4 minútý na každej strane. Vozidlo prestávkovať nemusí, vodič áno.

Linka 1

spoje Dúbravka - Zlaté piesky a späť 109 minút, interval 6 minút = 18,16 súprav
spoje Dúbravka - ŽST Nové mesto a späť 93 minút, interval 12 minút = 7,75 súravy

26 súprav 2xT (zaokrúhlené z 25,91 smerom nahor)

Linka 2

Karlova Ves - Rača a späť 104 minút, interval 4 minúty

26 súprav (presne)

Linka 3
Rača - Ružinov a späť 108 minút, interval 4 minúty

27 súprav (presne), 28 pri delenej výprave K2 a 2xT

Linky 1 a 2 súpravy 2xT, linka 3 pravidelné striedanie 2xT a K2.

Súčasný vozový park

140 ks T3, z toho 133 premávkových, z toho 130 v súpravách (asppoň toľko súprav je technicky možných) = 65 súprav
58 ks T6 = 29 súprav

spolu 94 súprav 2xT

K2S 35 ks
K2G 1 ks

36 kĺbových vozov K2 (35 ks K2S a 1 ks K2G)

Rezerva na súpravy 2xT pri delenej výprave K2/2xT na linke 3 je 94 (stav súprav) - 66 (výprava) = 28 súprav alebo 29,78% súprav
Rezerva na K2 pri delenej výprave K2/2xT na linke 3 je 36 - 14 (výprava) - 9 (záložné vozy) = 13 vozov alebo 36,11% kĺbových vozov

Záložné vozidlá K2 v počte 9 ks by boli pristavené v obratiskách Dúbravka, Karlova Ves, Rača, Ružinov, Zlaté piesky a ŽST Nové mesto. Okrem toho by boli aj dve v meste, jedna v zastávke Námestie Ľ. Štúra (v súčasnej zastávke v odbočke z Mostovej na Šafárikovo námestie ktorá by bola voľná) a jedna kúsok od nej v zastávke Jesenského smer Kamenné námestie (ktorá by bola tiež voľná). Ďalej by stála jedna prichystaná vo vozovni Krasňany. Vo vozovni Jurajov dvor by bola prichystaná jedna z dvoch záložných električiek T3AS alebo T3Mod.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 21:08:21    Odkaz na tento příspěvek  

Súčasná výprava je 92 vozov bez záložákov (neviem presne koľko ich máme, s nimi to bude cca. 97), v mojom trojlinkovom variante to vychádza 86 vozov aj so záložákmi (síce tesne na chlp, ale vychádza). Takže o plusmínus 10 vlakov menej. Pri výpočte potreby vodičov stačí vynásobiť počet vlakov "bulharskou konštantou" 2,1 ako učia na VŠ v Žiline a dostaneme potrebný počet vodičov. Dnešná potreba vodičov je cca. 204 (nemám čísla z DPB), v trojlinkovom návrhu by to bolo 181, t.j. o 23 vodičov menej.

Som rád že je tam taká rezerva pre prípad že by bolo nutné pridať jednu súpravu do linky 1 a pod.

Nebolo by odveci prerátať ešte vozokm, ale tie skôr stúpnu než klesnú. Navyše sa mi to už naozaj nechce, trebalo by robiť už konkrétne grafikony, výjazdy, dojazdy, etc...

Až ma prekvapilo ako zvýšila efektivita využitia vozového parku keďže sa zrušili tie kvantá vozov ktoré postávali na každom obratisku (tri linky všade a voz prestávkuje s vodičom). Po novom vodič za šichtu vystrieda možno aj 5-6 vozov, ale nech (aj keď by boli pindy). V Prahe to tak funguje, vo Wien to tak funguje, nevidím dôvod prečo by to nemohlo v Bratislave.

Uvítal by som kritiku (podľa možnosti konštruktívnu). Na rozdiel od imhd sem prispievajú aj odborníci a nie len kindermafia.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 21:15:19    Odkaz na tento příspěvek  

oprava nie vozov, ale vlakov samozrejme a nie 86 ale 89 po novom (stále o cca. 8 menej).
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 21:16:58    Odkaz na tento příspěvek  

A k tomu 187 vodičov, o cca. 18 menej ako dnes.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 21:47:38    Odkaz na tento příspěvek  

Zejména Váš 2. návrh se mi velmi líbí a rád bych se dožil jeho uskutečnění. Ani jsem si neuvědomoval, že tramvajová síť v Bratislavě je vlastně tak jednoduchá.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Čtvrtek, 22. prosince 2011 - 22:07:20    Odkaz na tento příspěvek  

Je jednoduchá, jednoduchšia ako sa na prvý pohľad zdá.

Napr. Linz má ešte jednoduchšiu. V podstate dve linky 1 a 2 idú súbežne väčšinu trasy a kľune by mohli byť ako linka so zachádzkou ako v mojom návrhu. Linie 3 je iba doplnková z Hautbahnhofu k Pöstlingerbahn. Tú nerátam ako samostatnú linku, je to šotolinka. Teda už som tam dlhšie nebol, bohvie ako to tam majú pomenené a som hnilý to teraz hľadať.

Ináč práve sa s kamošom zabávame na tom mojom trojlinkovom návrhu a riešime opačný extrém. Už sme spravili 70 odlišných liniek v Bratislave (rôzne trasovania). Iba medzi obratiskami Dúbravka a Karlova Ves sa dá spraviť 7 liniek ktoré sa rôzne točia v meste. ;-)
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Pátek, 23. prosince 2011 - 09:54:04    Odkaz na tento příspěvek  

Aktuální schéma linkového vedení v Linci je tady: http://www.linzag.at/cms/media/linzagwebsite/dokumente/mobilittve rkehr_1/fahrkartenfahrplne/Verkehrslinienplan.pdf (nedávno jsem tam byl). Tamní linka 3 má nyní nový úsek do Doblerholz.
Ve svém návrhu pro Bratislavu ale doufám neuvažujete obousměrný závlek linky 1 k žst. Bratislava-Nové Mesto? Myslím, že u žst. Nové Mesto by ve směru z centra mohla končit každá druhá souprava Vaší linky č. 1 - prostřídaně s těmi, které z centra pokračují až na Zlaté Piesky.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pátek, 23. prosince 2011 - 10:51:25    Odkaz na tento příspěvek  

Díky za link na mapku. Vidím že som tam pekne dlho nebol (naposledy asi pred štyrmi rokmi). Pekne predĺžili trojku. A 1 a 2 sú stále takmer identické.

V mojom návrhu je každý tretí spoj linky 1 iba po ŽST Nové mesto, čo je každých 12 minút čo bohate stačí. Z toho som aj vychádzal pri výpočte výpravy pre linku 1. Žiaden spoj zo ŽST Nové mesto nepokračuje na Zlaté piesky, tam bohate stačí 4/8 min interval, takže priemerne 6 minút, čo je dnešný stav. Cez víkendy by každý druhý spoj linky 1 končil na ŽST Nové mesto (výsledný interval 15 minút) a každý druhý na Zlatých pieskoch. Tam 15 minútový inteval stačí. V lete, ak by bol zvýšený dopyt, by mohli cez víkend spoje končiace na ŽST Nové mesto pokračovať (vtedy by sa jednalo iba o zachádzku cez stanicu.

Áno, linka 1 by sa dala rozdeliť na dve, ale prakticky by to nič nemenilo a vyzeralo by to asi tak blbo ako linky 1 a 2 na mapke Linzu. Nevidím problém mať spoje končiace na Novom meste vyznačené v CP a voz by bol vpredu jasne označený cielom. Pri zastavení v zastávke zátišie by sa ohlásilo že "voz pokračuje na konečnú ŽST Nové mesto" alebo "voz pokračuje na konečnú Zlaté Piesky".
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pátek, 23. prosince 2011 - 12:44:01    Odkaz na tento příspěvek  

Súčasná výprava bez obsluhy Hlavnej stanice je po prepočítaní aj s ohľadom na prejazdy medzi linkami 95 vlakov vrátane záložákov.

Poďme si to porovnať so štvorlinkovým variantom za predpokladu že by trať na HLST nebola zrušená a Petržalská radiála neexistovala.



Ak by som dal na linku 4 (áno, je to bývalá linka 13) luxusný štvorminútový špičkový interval, tak by som potreboval k 89 vlakom vypočítaným vyššie pridať ešte 7 vozidiel pre linku 4 (obeh mi vyšiel na 28 minút). Záložáky ktoré som pôvodne navrhoval v centre by sa oba presunuli na HLST a oba by ostali K2, bez problémov by sa zmestili na uvoľnenú koľaj. Zároveň by sa vymenili záložáky v Dúbravke, Karlovej Vsi a na Zlatých pieskoch za súpravy 2xT, zrušil by sa navrhovaný záložák na ŽST Nové mesto. Stručný prepočet:

vozový park:

3 ks T
94 ks 2xT

súpravy + sóla = 191 ks T

36 ks K2

výprava na linky:

Linka 1 26 vlakov 2xT
Linka 2 26 vlakov 2xT
Linka 3 28 vlakov, z toho 14 ks 2xT a 14 ks K2
Linka 4 7 vozov K2

zálohy:

1 ks sólo T (Jurajov Dvor)
3 ks 2xT (Dúbravka, Karlova Ves, Zlaté piesky)
5 ks K2 (Rača, ŽST Vinohrady, Ružinov a 2 kusy na Hlavnej stanici)

využitie vozového parku:

69 súprav a 1 ks sólo, spolu 139 ks T potrebných na rannú špičku, vo vozovni ostáva 52 ks T (alebo 25 súprav a dve nespojiteľné sóla) alebo 27,23%

26 vozidiel K2 potrebných na rannú špičku, vo vozovni ostáva 10 ks, alebo 27,78%

Máme vyrovnané využitie súprav 2xT aj K2, oboje na úrovni približne 27%, čo je priaznivá hodnota, prevádzkovo udržateľná (vozy na údržbe, na opravách po nehodách a pod.). V prípade mimoriadneho nedostatku obmedzenie záložných vozidiel. Ak by chýbala K2 tak zrušiť zálohu na ŽST Vinohrady, ak by chýbala 2xT tak zrušiť zálohu v Karlovej Vsi.

vodiči:

Výprava spolu 96 vlakov na linky a zálohy, potreba vodičov: 202.

Pripomínam že súčasný stav bez obsluhy Hlavnej stanice predstavuje 95 vlakov a 200 vodičov. Zároveň na viacerých úsekoch poskytuje nižšiu prepravnú kapacitu oproti návrhu, aj keď iba mierne.

Upozorňujem že sa jedná o teoretické vypočítané hodnoty, v praxi môžu byť odchýlky, tak to trabe brať s rezervou.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.123.164.251
Odesláno Pátek, 23. prosince 2011 - 12:52:02    Odkaz na tento příspěvek  

Jediné čo s istotou nezanedbateľne porastie sú vozokilometre. Účinnosť tramvají ako systému to ale rozhodne zvýši, nakoľko s nižším počtom vozidiel a vodičov oproti stavu pred zrušením trate na HLST ponúknem vyššiu kapacitu. Zároveň štatisticky klesnú aj prevádzkové náklady na jeden osobokilometer keďže za rovnaké personálne náklady ich bude viac. Mierny nárast spotreby trakčnej energie neivdím ako problém, treba k nemu upraviť odberové krivky.

Nevýhodou ostáva nutnosť dobudovať prestupné terminály a prehodnotiť a úpraviť polohy niektorých zastávok. Rozšíriť, predĺžiť a zastrešiť dostatočne veľkým prístreškom minimálne tie kde možno očakávať prestupy ľudí medzi linkami a kde sa nebude budovať nový terminál. Zaviesť prestupný 15 minútový lístok.

Už ma nenapadá čo viac k tomu dodať, myslím že som vyčerpal všetko relevantné.

Návrh vznikol v práci kde som týmto aspoň úspešne zabil predvianočnú nudu (mapka kreslená v MS Paint ), keby som tu nemusel kysnúť tak by to nikdy nebolo vzniklo. Nie som až taký šotouš aby som toto robil mimo pracovnej doby, to sa venujem iným veciam. Vzhľadom na neutešenú situáciu a pochmúrnu budcnosť tramvají v Bratislave, za ktoru stojí nekompetentnosť vedenia mesta, podniku a štátu a nezáujem spoločnosti, môžeme konštatovať že tento návrh prakticky nemá šancu na úspech. Napriek tomu prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov!
Rasto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 166
Registrován: 4-2004
Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 02:12:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dopravopat, pekný návrh ale:
- ukončenie na ŽST NM a ZP v pomere 1:2 - je podľa mňa nešťastné. Prečo nevoliť radšej pomer 1:1. Viezť spoje na ZP v intervale 4 a 8 min znamená kapacitne nerovnomernú obsadenosť vz. Síce to vychádza z dnešného stavu, ale zrejme by bolo inteligentnejšie sa od neho odpútať a riešiť to rovnomernou obsluhou.
- postulát jednotných linkových intervalov je pri 1 linkovom variante nepotrebný. Takže linky viezť podľa skutočnej požiadavky frekvencie a nie podľa nezmyselnej šotodogmy vychádzajúcej z linkovej pavučiny.
- otázka, či je z Dúbravky prioritnejšie spojenie na Obchodnú alebo na nábrežie (podľa mňa od 2),
- otázka, ak už mať protismernú radiálnu linku, či je viezť na ZP alebo do Ružinova, tj. či mať priame spojenie KV-ZP alebo KV-Ružinov, podľa mňa opäť radšej ad 2.
O celkovo lepšom prospechu jednolinkového variantu oproti dvoj netreba polemizovať snáď s jedinou výnimkou a to je antiprestupný vozidlový park. Mimochodom 2 linkový variant má jednu vážnu chybu krásy - nemožnosť prekladov (preklad 2 liniek na polovičný interval všade je chiméra, ktorá môže platiť len pri cestách bez prestupov).
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 12:22:26    Odkaz na tento příspěvek  

Také bych spíše byl pro ukončení návrhové linky "1" u žst. B.-Nové Mesto v poměru 1:1. Při intervalu 12 (či více) minut totiž hrozí, že lidi budou chodit od nádraží až na zastávku na hlavní (Vajnorské) ulici. Krátká odbočka tram. trati k žst. B.-Nové Mesto by se tak stala další kandidátkou na zastavení provozu. (Což by ovšem bylo plně v duchu úpadku kolejové os. dopravy na Slovensku (jak železniční, tak tramvajové), tedy v souladu s nastoupeným trendem "balkanizace" či "poasijštění" zatím ještě jakžtakž evropské Bratislavy.)
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 17:35:57    Odkaz na tento příspěvek  

Rasto:

Súčasný stav odchodov zo Zlatých pieskov tiež nie je pravidelný, strieda sa "diera" 5 a 7 minút. Po novom by to bolo 4 a 8 minút. To nie je veľký rozdiel. Kapacita ostáva rovnaká. ŽST Nové mesto nepotrebuje obluhu každých 8 minút, dnes má spoj raz za 12 minút a stačí to. Smerom na Zlaté piesky sa strieda diera 2 a 10 minút, čo je ešte horšie ako navrhovaných 4 a 8. Dnešný stav vôbec nepredstavuje pravidlené striedanie dvoch liniek. Cez víkend by bola diera 7,5 minúty, na ŽST Nové mesto by bolo tiež 7,5 minúty, čo síce nie je nutné, ale rovnako nie je potrebné cez mať na Vajnorskej od Zátišia takú kapacitu.

Jednotný štvorminútový interval nie je žiadna šotodogma, vychádza z terajších kapacít na jednotlivých radiálach, pričom vo väčšine prípadov sa kapacita mierne zvyšuje (menší pomer K2 k 2xT). Na linke 4 by monžo stačil aj 6-minútový interval, priznávam. Ušetrili by sa dva vozy a na šafku by hrozila kongescia dvoch liniek, čo je nežiadúce. Pri pravidelnom intervale sa to dá nastaviť tak aby tam nevznikali tie "vláčiky" ako dnes.

Premýšlal som nad návrhmi v zmene trasované liniek ktoré popisuješ, ale tie zmeny by rozbíjali práve pohodlné prestupy. Samozrejme vysokopodlažný vozový park hovorí proti prestupnému systému, ale keď sa v Petržalke zavádzal prestpný (nosné + doplnkové linky) systém, tiež neboli žiadne NP autobusy a ľudia si zvykli.
Väčší problém ako neexistencia NP vozidiel je absencia prestupných terminálov. Trebalo by vybudovať Vazovovu za vylúčenia IAD, prestavať Kamenné námestie (zastávka Jesenského k Manderláku), ďalšie zásadné (ale žiadúce!!!) obmedzenie IAD v CMO (centrálnej mestskej oblasti), rovnako párovú zastávku Technická univerzita na Radlinského (dlhú na dve súpravy) pred odbočku na HLST. Na Krížnej rozšíriť, predĺžiť a zastrešiť zastávku Legionárska smer Trnavské mýto, na Trnavskom mýte smer mesto potiahnúť zastrešenie až po označník.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 17:36:07    Odkaz na tento příspěvek  

Okrem toho všetky zastávky dvihnúť na úroveň 1. schodu alebo tesne pod ňu, napr. na 300 mm nad TK a nie 180 ako je dnešný stav, resp. 0 ako je to napr. na Račianskom mýte alebo Vazovovej a je to doslova katastrofálne. Povymeňať všetky výklopné dvere za skladacie aby pri otváraní nenarazili do zastávkového ostrovčeka. 12 ks T6A5, 6 ks K2S a 2 ks T3S. Je to spolu 66 dverí, čo nie je lacné. Ale ani prestavba zastávkok nebude zadarmo a prinesie to komfortnejšie nastupovanie a vystupovanie = prestupovanie. Možno by to sa zastávky dali "dvihnúť" tak aby pri nich ešte mohli zastaviť vozy s výklopnými dverami, ale otázka je o koľko by bol 1. schod vyššie. Plne naložený voz s maximálne ojazdenými okolkami určite nemá hranu vo výške 350 mm nad TK tak by bolo treba na to myslieť. Výklopné dvere sa nikdy nemali do BA objednávať, však ich na začiatku aj pár potrhali, keď jazdili s otvorenými dverami po vozovni. Oveľa lepšie sú predsuvné dvere, ktoré sa síce otvárajú von, ale po vyklopené ramien sa posúvajú popri bočnici. Možno by sa miesto skladací mohli dať tieto na vyššie uvedené vozy.

Cogwheel:
Na ŽST Nové mesto je dnes interval 12 minút, cez víkendy 20. Zatiaľ sa nič neruší, ale ak sa to bude rušiť, tak zrejme podobne ako trať na Hlanvú stanicu. Vyhlási sa to za havraijný stav a bez náhrady zruší. Lenže ťahať všetky vozy minimálne po Jurajov Dvor by nezanedbateľne navýšilo kilometre, takže sa to asi tak skoro nestane. Navyše ten krátky úsek ešte vydrží minimálne 5 rokov bez opravy, tak by ma netrápil.
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2691
Registrován: 8-2007

Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 18:13:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oveľa lepšie sú predsuvné dvere, ktoré sa síce otvárajú von, ale po vyklopené ramien sa posúvajú popri bočnici. Možno by sa miesto skladací mohli dať tieto na vyššie uvedené vozy.

Nelze. Pamatuju si, že už se to tady kdysi v jedné diskuzi probíralo. Vozová skříň daných typů tramvají neumožňuje zástavbu tohoto typu dveří.

Ale nedělal bych z toho vědu. Výměna dveří by určitě nebyla nutná. Považoval bych to za zbytečnou investici. Pokud vím, že mám ve vozovém parku tramvaje s výklopnými dveřmi, tak by neměl být problém na to při přestavbě zastávek myslet.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 18:30:22    Odkaz na tento příspěvek  

A prestavba na skladacie dvere by išla? Však T6, K2 aj T3 ich bežne majú. Zásahy do skrine by boli, to nepopieram, ale prevádzkovo je to lepšie ako dávať vysokú hranu ďaleko od vozidla. 66 dverí a prestávb rámov zasa nie je nejaká tragédia. Navyše prvých 6 ks K2S bude čoskoro zrelých na vyradenie, čo počer prestavieb znižuje. Samozrjeme papiere zneužiť na LF2. Môžem snávať...

odkaz

Uvidíme čo z toho bude. Asi nič hmatateľné, iba konštatovanie že niekedy v ďalekej budúcnosti sa to raz určite spraví. Však by to nebolo prvý krát. Mali sme pár rokov odstavenú trať na nábreží, tiež pre havarijný stav. Keď prežila tá, tak snáď prežije, lepšie povedná, vzkriesi sa aj táto na HLST.
Rem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 358
Registrován: 11-2008

Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 20:48:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dopravopat: Cože? To první várka K2S je v tak zlým stavu že dle tvých slov půkde "čoskoro preč"? Co je problémem těchto vozů? Vím že nějaký odlišnosti od dalších mají.
VŠECHNO BUDE
Videa MHD z pohledu řidiče a fandy MHD
Quakeman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 84
Registrován: 2-2010
Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 22:19:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rem :dopravopat trochu preháňa.K2S 7101-7106 sú momentálne vo vynikajúcom technickom stave a dovolím si tvrdiť že ich technická životnosť je ďaleko za horizontom 20 rokov!V najbližších 2-3 rokoch sa tieto vozy podrobia malým technickým vychytávkam ktoré zlepšia prevádzkovú spoľahlivosť a to je všetko.
Rem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 360
Registrován: 11-2008

Odesláno Pondělí, 26. prosince 2011 - 23:29:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Quakeman: Já o těch vozech vím jen základy a to že mají TV14 a ty úžasný dveře. Propo máte tyto vozy nějak kamerově ošefovaný nebo se nástup cestujících kontroluje způsobem, zavřu první dveře a pak ostatní?
VŠECHNO BUDE
Videa MHD z pohledu řidiče a fandy MHD
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 01:08:41    Odkaz na tento příspěvek  

Rem:
Jedna vec je technická životnosť (to problém samozrjeme nie je), druhá je morálna zastaralosť = vysoká podlaha. Treťou je reálny vek niektorých vozidiel (40 rokov).

Quakeman:
Možno trochu peháňam, ale napr. 7103 je z roku 1971, takže má úctihodných 40 rokov. Modernizovaná bola v roku 1998, životnosť modernizácie je oficiálne 15 rokov, takže ak dobre rátam tak do roku 2013. Ostatné nižšie čísla K2S nie sú na tom výrazne lepšie.

Samozrejme súhlasím s tým že jedna vec je vek, druhá technický stav vozidla. Ale donekonečna to jazdiť nemôže, rok 2012 klope na dvere, nemáme žiadne NP tramvaje, hanba Európy. Nemienim sa utešovať tým, že staré vozy sú ešte v dobrom stave, keď systém ako celok tým len trpí. Cestujúci identifikuje dopravný systém ako taký práve cez vozidlo a hoc má K2S nové čelá a pohodlný interiér a informačný systém, stále je to vysokopodlaha. Nemám žiaden sentiment, dojazdili nemodernizované K2, neplakal som za nimi, rovnako nebudem plakať ani za K2S (pričom novostavby budú jazdiť minimálne do roku 2040, takže možno ma prežijú).

Súčasné nenovostavby K2S by sa mali postupne nahraďovať dvojvaňami, cca. 3 ks ročne. Už teraz je neskoro, posledné novostavby K2S mali byť novostavby LF2, kľudne na papiere z K2. Nemyslím si že by bol až taký ukrutný rozdiel v cene, hlavne ak vezmem do úvahy nízkopodlažný nástup v 2. a 3. dverách.

T3P súpravovať so sólo vaňami, vyberať najlepšie skrine T3SUCS z rokov 1985-89 a tie vo veľkom progresovať s tým že sa s nimi rozlúčime okolo roku 2030 a vtedy zvyšné sólo vane pospájame do súrav. T6A5 môžeme začať riešiť o 10 rokov, či už vkladaním NP vlekov medzi dva motoráky, alebo inak, riešení sa ponúka hneď viac.

Už 20 rokov nepribudol nový typ tramvaje v BA, nepribudol ani meter novej trate. Systém je zastaralý, modernizované vozidlá ho nezachránia. Taká je realita a ak sa nezačne konečne s tým niečo robiť, tak električky v BA to majú zrátané. Možno som príliš pesimistický, ja si to ale nemyslím.

Riešiť drobné vychytávky ktoré zvýšia prevádzkovú spoľahlivosť je pekné, ale čo z toho keď tieto vozy budú vyháňať cestujúcich do SORiek, substrát bude čoraz viac plakať za expresnými smradobusmi 101, 104, 105, 115, etc.? Aby sme tým "technická životnosť je ďaleko za horizontom 20 rokov" postojom tramvajovej doprave neurobili medvediu službu a neprispeli tým nechtiac k jej zániku.

Rem:
Vodiči zvyčajne zatvoria 1. dvere najprv aby sa im uvoľnil výhľad v zrkadle a až potom zatvárajú zvyšok. Výsledkom je potom to, že platňové vozy často stoja o niečo dlhšie v zastávkach. Prevádzkovo nežiadúce, ďalší dôvod zrušiť výklopné dvere.
Rem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 361
Registrován: 11-2008

Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 09:09:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dopravopat: Čtvrtá vec je přístup pánů nahoře ohledně nákupu a modernizace vozového parku. Z toho co tu přednášíš jsem pochopil že moc vůle není.
Ohledně zavírání dveří, podobně se to dělalo u nás, než se dosadily kamery do dveřního prostoru. Mají je u nás všechny kotasácké výklopky a přes to mají některé vozy stále tento systém zavírání dveří tj. řidič jednou zmáčkne zavřou se první pak zmáčkne znova a zavřou se ostatní.
VŠECHNO BUDE
Videa MHD z pohledu řidiče a fandy MHD
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3407
Registrován: 6-2005

Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 09:34:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Modernizace vozového parku tramvají v Bratislavě bohužel probíhá progresivním modelem SOR.
To nejlepší nás teprve čeká.
Pvvs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4677
Registrován: 7-2003

Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 10:46:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevidim problem :-)) Staci nahradit pneumatiky zeleznicnim dvojkolim a SOR TRam muze vyrazit :-))

http://www.flickr.com/photos/rehvonwald/2234872137/

Nic co by nebylo oevreny.
8bity vseho sveta spojte se .
Quakeman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 85
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 10:50:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dopravopat : možno sa to tebe alebo mne nebude páčiť ale žiadna K2S sa nebude vyraďovať dovtedy kým v Bratislave budú jazdiť vozy s odporovou výzbrojou v premávke a to sa týka aj TV1.Ďalej by som už v žiadnom prípade nemodernizoval staré T3 a LF1 len ako súpravy k T3P už urobeným.Žiadne nové T3P a ďalšie LF1 ale rovno staré súpravy nahradzovať minimálne LF3 alebo niečím podobným aj to nie zo 100% adhéziou a s ušetrených peňazí radšej lepší komfort pre cestujúcich.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 14:50:05    Odkaz na tento příspěvek  

Však ešte príde 20 ks SOR NB18, aby ich bolo spolu 100, presne podľa zmluvy. To je ten progresívny model.

Pvvs: Ako vtip dobré, nechcem vidieť ako by to vyzeralo po zrážke s pešingom, alebo možno by stačil aj šukafon.

Quakeman:
Odporových vozov je ale ešte dosť! Ak dobre rátam, tak mi vychádza nasledovné:

T3 (všetky odprovné): 91
T3M: 6
T3G: 12
T3S: 2
T3AS: 1
T3 Mod: 1
T3P: 15
T3P s novou skriňou: 5

Spolu to je 42 polovodičových vozov vrátane T3M. Ak sa prvá K2S má vyradiť až po tom, ako skončí spolu 97 T3, tak sa pýtam kedy to bude. Počet nahradených "modernizovaných" T3 v roku 2010: 0, v roku 2011: 0, plán na rok 2012: 0. Pri tomto tempe nám nielenže K2S budú jazdiť donekonečna, ale aj T3, vrátane odporových.

Ak rátame životnosť K2S viac ako 15 rokov, povedzme 25, tak to znamená že prvá K2S by sa mala vyradiť v roku 2023. To je 13 rokov. Ak má za tých 17 rokov prebehnúť výmena odporových a M-kových T3, tak to vychádza na 7,5 ks ročne. Za posledné dva roky bolo koľko začatých modernizácií? Nula? A za celú históriu DPB bolo koľko modernizácií ktoré by priniesli aj nízkopodlahu? Takto to nemôže ísť ďalej. Hlavne že sa riešia nezmysly s Tram-trainom, duálnym rozchodom a iné tak veľmi preportrebné veci.

Súhlasím že by bolo ideálne nakúpiť iba 20 ks LF1 a dať ich do súprav k T3P a zvyšok riešiť cez LF3. Ale cena jednej LF3 je približne o 1/3 vyššia ako cena dvoch LF1, a určite aspoň o polovicu vyššia ako cena LF1 a reko T3P s použitím starej skrine. Pri súčasnom financovaní obnovy vozového parku tramvají je síce nereálny akýkoľvek model, v prípade že by boli aspoň nejaké peniaze, tak by som tlačil skôr LF1 + T3P, po vytvorení 20 ks súprav ďalšie LF1 + T3P, prípade LF1 + LF1. Pri zvýšení dopytu je možnosť robiť súpravy LF2 + LF1 (to by sa LF2 museli neskôr samozrejme kúpiť). LF3 je fajn, ale oproti 2 x LF1 drahá. Súhlasím že nepotrebujeme vozy so 100% adhéziou. "Niečo podobné" - napadá ťa niečo konkrétne? Neviem o lacnejšom vozidle ako LF a určite by som nekupoval žiadne Škoda 20T, Símensy Avenia a pod. To by bola potemkinova dedina. 5 ks ultramoderných tramvají, 200 ks starých črepov ale hlavne že sú. Nesúhlasím s takým prístupom. Radšej 15 ks Wanizovaných súprav.
Quakeman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 86
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 15:20:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S tou cenou LF3 by som si nebol až taký istý , to záleží až od konkrétneho projektu ,počtu kusov a od vybavenia.LF3 má navyše väčšiu kapacitu ako 2xLF1 ,viac np priestoru a dáva väčší pocit bezpečnosti cestujúcim.A keď porovnávať ceny električiek tak jedine cena za 1m2 použiteľnej plochy.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Úterý, 27. prosince 2011 - 18:01:05    Odkaz na tento příspěvek  

Iste LF3 v objednávke aspoň 40 ks (+10 ks opcia) a socka výbave, lacné sedadlá, lakované madlá, neklimatizovaná, s najlacnejšími čelami a dverami bude lacnejšia ako dve LF1 v celkovej objdnávke 4 (+0 opcia) ks, v top výbave, klimatizovnaé, nerezové madlá, podvozky Komfort, Pelikán čelá, predsuvné dvere, etc. A keď sa to vykoľají, tak dostať to LF3 na koľaje je zložitejšie ako súpravu 2 x LF1. Tú môžeš operatívne roztrhnúť kdekoľvek, aj mimo koľajiska.

Zhodneme sa aspoň v tom, že k súčasným T3P 20 ks LF1. Osobne som za skladacie dvere, riešenie interiéru po vzore Olomouca (1+1 nad podvozkami, dvojsedadlá vo vani oproti dverám v počte 8 ks s miestom na kočík/vozík. Keď sa dožijeme aspoň toho, tak môžeme riešiť otázku či ďalej kupovať súpravy LF1 alebo LF3. Oboje má svoje pre aj proti. Nakoniec súpravy LF1 sú bežné v Olomouci, Plzni, Ostrave. Nemyslím si že kapacitne sú horšie ako LF3. K tomu pri približne rovnakej dĺžke súpravy majú ojedny dvere viac, síce bez NP, čo to je dôležité.
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 5-2010

Odesláno Čtvrtek, 29. prosince 2011 - 13:03:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mohu se zeptat, jaká je situace dnes v Bratislavě, zda podle této stránky je situace skutečně tak katastrofální jak to vypadá, tj. autobusové linky nejsou posilovány atp. Díky
Nauč se esperanto a vyhraj zájezd do zahraničí
Rem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 365
Registrován: 11-2008

Odesláno Čtvrtek, 29. prosince 2011 - 13:10:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak je psáno, tak je dáno. A bude hůř!
VŠECHNO BUDE
Videa MHD z pohledu řidiče a fandy MHD
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 146
Registrován: 5-2010

Odesláno Čtvrtek, 29. prosince 2011 - 20:34:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rem: neplašte mne. Doufám, že si z toho nějaké české město NEVEZME příklad.
Nauč se esperanto a vyhraj zájezd do zahraničí
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2698
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. prosince 2011 - 20:44:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já doufám, že si z toho vezmou spíš ponaučení, jakým způsobem NE.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 91.127.245.120
Odesláno Čtvrtek, 29. prosince 2011 - 21:18:38    Odkaz na tento příspěvek  

Už teraz sa Bratislava často spomína ako varovný príklad úpadku tramvají, ktorý má na svedovmí nekonečné snívanie o metre, potom rýchlodráhe, teraz tram-traine. Jediné čo sa za posledné roky citelne zlepšilo je údržba stávajúceho vozového parku. Kvalita obnovy tratí je teraz snáď dobrá, ešte pred pár rokmi sa rozšírenie v oblúkoch nepraktizovalo = príšerné kvílenie na mostovej, rovnako sa stále robí "lego" systémom "jednotnej" výhybky a rôznych kúskov rovných koľají. Vozový park sa čiastočne modernizoval nedostatočným tempom. Zastavenie modernizácie v roku 2010 a uzatvorenie trate na HLST tomu nasadili iba korunku. Tramvaje v BA prežijú ešte neajké to desaťročie, ale netrúfam si odhadnúť kde všade. Zjavne sme ešte nedosiahli dno.