K-report
 

Archiv diskuse Zahraniční SPZ do 27. 08. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Automobily, lodě a letadla » Zahraniční SPZ » Archiv diskuse Zahraniční SPZ do 27. 08. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5930
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 14:23:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MAĎARSKO


Tato země byla pouze průjezdní, takže ji proberu stručně...
Maďarsko není třeba představovat, když se řekně Maďarsko, každý si vybaví dobře vyuzený uherák. Kulturní země na úrovni se skvělou infrastrukturou. Po příjezdu z východní Evropy jsou maďarské cesty doslova pohlazením na duši. Zkrátka země, která má co nabídnout a ve které lze strávit příjemnou dovolenou.

Kódování značek také není třeba podrobně rozebírat, je jednoduché, přehledné a rozhodně není analyticky nudné. Navíc zde Maďarsko nedávno probíral kolega Freelander.

Problém maďarských značek je v zaměnitelnosti s litevskými PZ, snadno je však z dálky rozlišit prostou pomlčkou mezi písmeny a číslicemi, kterou litevci na značkách nemají. Přechod z "hungaroproužku" na EU-proužek u běžných registrací je více než jasný (JCZ/JDA), zapeklité je to však u motocyklů, kde díky roztříštěnému kódování ve vyhrazené sérii U nelze přechod "HP"/EP přesně určit.

Jak jsem zmínil, maďarsko není analyticky nudné, tím jsem neměl na mysli série pro jednotlivé typy vozidel, ale samozřejmě analýzu jako takovou, podobně jako u nás se i v Maďarsku přidělují centrálně do jednotlivých výdejních míst jisté bloky značek. Ve městě Sátoraljaújhely poblíž trebišovského okresu jsem si udělal menší analytickou procházku po místním sídlišti a zaznamenal jisté bloky písmen (např. JIT, JIU, JLJ a aktuálně vydávané LXB a LXC).

Běžné jednořádky:


Moto:

Na druhém snímku z motorkářovy svatby jde krásně vidět nesoulad v přechdu z "HP" na EP u motoznaček.

Stejně jako u nás, je i v maďarském pohraničí velká pravděpodonbost narazit na cizineckou PZ:


U vozidel taxislužeb jsem zaznamenal vyhrazené kódy EAx, EBx a ECx:


Nemůžu se zbavit pocitu, že DIN font na maďarských značkách je "po maďarsku" vylepšený, některá písmena se mi oprotí echt německému DINu jeví jako trochu vylepšená, tak nějak roztáhnutá do šířky (např. J, L a S).

Celou dobu mi vrtá hlavou a hlavně se nemůžu dočkat, co bude následovat po přívěsových XZZ, které skončí co nevidět. Můj tip je WAA+.

Ještě se vyjádřím k nedávnému objevu Jakuba2 - k "axiamímu trojřádku" - no to je tedy úlovek roku a velká rarita zároveň! Osobně se mi tabulka ani kódování vůbec nelíbí, byť jde o velmi raritní značku, protože Aixamů a podobných zastřešených "mopedů" po Maďarsku moc nejezdí. Přijde mi to velmi nedotáhnuté, něco ve stylu: "rychle něco vymyslete, dáme to hned zítra do oběhu". Každopádně moc dobrý úlovek!

Jo, Frl, tenhle JEB znáš?


Zítra Rumunsko...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7334
Registrován: 10-2003

Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 15:06:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: a jak vysvětlíš přechod HP na EP na tomto?:

České registrační značky

Nejsem členem žádného ze sdružení věnujících se poznávacím značkám
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 606
Registrován: 6-2010
Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 15:09:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3260: ZNP!
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5931
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 15:20:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak, ZNP, ty jsou v Maďarsku normální, tuhle jsem fotil před 4 lety v Opavě...

Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6277
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 22:06:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Než nám Rul přidá další díly své fotoreportáže, pro změnu trochu exotiky ... Určitě poznáte, odkud fotečka pochází.



(Příspěvek byl editován uživatelem tomcat.)
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 613
Registrován: 6-2010
Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 22:15:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat: Určitě poznáte, odkud fotečka pochází.

Indonésie, L = Surabaya

(Příspěvek byl editován uživatelem tab50.)
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6279
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 22:35:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Tab50 (613)
Indonésie, L = Surabaya

Nemám, co bych dodal a přidávám ještě jeden kousek :

Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 614
Registrován: 6-2010
Odesláno Úterý, 23. srpna 2011 - 22:49:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat: ...přidávám ještě jeden kousek

Určitě Sri Lanka, ale podrobnosti musí dodat někdo znalejší
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6280
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 00:19:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Tab50 (614)
Určitě Sri Lanka, ale podrobnosti musí dodat někdo znalejší

Opět správně ; dodám jen, že WP = Western Province, dvojice sériových písmen určují druh vozidla. Značky v tomto provedení byly zavedeny v roce 2000.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7335
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 08:21:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové, dávám do kupy fotogalerii Srbska.

Toto:


mě tam vyfotila bývalá přítelkyně (pořád na mě se značkama myslí) :-). Předpokládám, že je to něco jako značka pro pracovní stroje???
České registrační značky

Nejsem členem žádného ze sdružení věnujících se poznávacím značkám
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6281
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 08:33:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: 3260 (7335)
Předpokládám, že je to něco jako značka pro pracovní stroje???

Předpokládáš správně ; tento typ byl určen i pro zemědělské přívěsy, v horním řádku před jménem je vždy předpona CO-. Pro zemědělské traktory se používal podobný typ (viz obrázek).

Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5932
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 17:02:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RUMUNSKO (část 1.)


Země, která prochází obratem o 360° a která mi oproti minulé návštěvě v roce 2008 doslova vyrazila dech. Země s obrovským potenciálem, s krásnou přírodou, posetá kláštery a hrady a hlavně země s bohatou a kulturní historií. Rumunsko je skanzen Evropy, místo, kde žijí snad všechny národnostní menšiny z celé Evropy (Maďaři, Češi, Němci, Rusíni apod.), místy jakoby se tam zastavil čas před 100 lety - koňské povozy, bábušky v šátcích, sedláci s kosou na polích, stáda krav na cestách, potulní psi a vesnice v dokonale zachovalém stavu - to ale mluvím o venkově, ve velkých městech si připadáte jako v jakémkoliv jiném evropském městě a ani vám nepřipadně, že jste v Rumunsku, ale někde u nás. Evropská unie dotuje výstavbu silnic a obnovu historických památek, takže hlavní tahy mezi městy jsou v dokonalém stavu a průjezd přes Rumunsko byl tzv. čistý průstřel bez problémů.

Co se týká značek, tak to už je docela nuda, v Rumunsku na cestách potkáte bíločernou klasiku nebo bíločervené prozatimní značky (sem tam i nějakou tu policejní MAI). V Rumunsku značky očividně generuje počítač, první dvě písmena vždy značí oblast, pak následují dvě čísla a tři náhodně vygenerovaná písmena:



Tady sice tabulku taky generoval počítač, ale už za pomoci lidského faktoru:


Nově zavedené trojčíslí pro Bukurešť (hodně ZNP jsem po cestě potkal):

Rozhodně se nezačalo na 001 AAA

Dvouřádky:


Zahlédnul jsem 3x i americký rozměr, ale jde o velkou vzácnost, je to zmenšenina výše uvedených standardních dvouřádků.

Na bíločervené značky není problém natrefit, jde o prozatimní značky s dobou platnosti 90 dní (obdoba našeho papírového typu 400) a mají je převážně zbrusu nová vozidla, která vyjela ze salónu:

Sam tam jdou vidět i na starých střepech, lze to vysvětlit tak, že si někdo dovezl z jiného státu ojetinu a nafasoval na ni právě tuto prozatimní tabulku.

Značky s černým fontem a červeným proužkem s datem platnosti mají stejný charakter, jako prozatimní, výše uvedené, registrace. Na Wikipedii jsem vyčetl, že se přidělují vozidlům s leasingovou smlovou nebo také i cizím státním příslušníkům s přechodným bydlištěm:

Po Rumunsku jich moc nejezdí a je stejná pravděpodobnost na ně natrefit, jako u nás natrefit na cizineckou značku.

Motoznačky (stejné kódování jako u osobních registrací):

Existují i motoznačky bez EP, mají naprosto stejný vzhled jako výše uvedené tabulky s EP.

Pokračování v 2. části...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5933
Registrován: 7-2006

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 17:13:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RUMUNSKO (část 2.)


Mopedy oproti maďarsku mají povinné registrace, zvláštností je, že majitel nemusí svůj moped registrovat v okresním městě, ale přímo ve své obci, která navíc musí mít svůj celý název uvedený na značce:



Tyto registrace nejsou vyloženě určené mopedům, ale také i vozidlům (popř. koňským povozům), které jsou v majetku měst a obcí:


Zvláštností bylo město Cluj-Napoca, kde jezdily s registracemi i tamní trolejbusy:


Armáda, hasiči a policie fasují tabulky MAI (Ministerul Administrației și Internelora) a jsou převážně s "rumunoproužkem":

Městská a obecní policie má však už standartní registrace:

Původně jsem si myslel, že "tropísmení" MAI je v standardních sériích vynecháno, ale opak byl pravdou:


(Nejspíš) český diplomat odchycený v Rašnově:


V Rumunsku jsem narazil na několik podobných kuriozit:

Holt někde proužky nadbývají a někde zase chybí

Zítra jedeme do Moldávie...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 618
Registrován: 6-2010
Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 17:46:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul (5933):

Máš detailnější fotku toho irského Opelu Tigra z prvního obrázku? Dík

(Příspěvek byl editován uživatelem tab50.)
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6283
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 18:47:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Rul (5932, 5933)
Co na to říct - je to špica !
Nejspíš) český diplomat odchycený v Rašnově

Správně, 111 = Česko; rumunské diplo kódy startují od 101 (Jižní Afrika).
šmolko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1597
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 24. srpna 2011 - 21:33:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: Velmi pekne fotky!
Viac krat som si vsimol na rumunskych znackach nejaky nit s napisom. Bez neho je znacka neplatna?
Martin_h
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2803
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 01:12:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...na Budějárně jsem včera potkal Fábi-istu SanMaríňáka :

Relativní rekordy krajů J-A-S
Regioanalýza krajů J-A-S
Chronologie SPZ O53, O86 a O94
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7345
Registrován: 10-2003

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 08:13:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: super. Zatím vedou maďarské. Já jsem byl v Rumunsku v roce 2001, už tehdy se mi tam líbilo (i když jsem byl pouze v horách a ne ve velkém městě)

Měl bych dotaz na zdejší znalce. Jak je to se značkami ve Švédsku? Z této značkově velmi nudné země nejde poznat žádný předěl při přechodu na EU. Recykluje se? Měl jsem nejvíce značek z konce abecedy (Sxx, Txx, Wxx), pak mám zas naopak nějaké ze začátku (Bxx, CXX, Gxx - vše s proužkem). Mám však pouze malý vzorek k nějaké hlubší analýze.
České registrační značky

Nejsem členem žádného ze sdružení věnujících se poznávacím značkám
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2929
Registrován: 6-2007
Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 10:52:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad RUL (5933)
"Zvláštností bylo město Cluj-Napoca, kde jezdily s registracemi i tamní trolejbusy..."
Ty obecní registrace mají zřejmě trojebusy ve všech provozech v Rumunsku. A viděl jsem tyto ORZ (obecní registrační značky) i na fotkách tramvají!!!
Na jednu unii máme těch rozmanitostí celkem hodně.

No, a abych nezabúdl - sqělá reportáge. :-)
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5934
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 12:05:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že_by (2929):

Ty obecní registrace mají zřejmě trojebusy ve všech provozech v Rumunsku

Pravda, zkrátka vše, co je v majetku města a má kola, musí mít značku, to je mi právě na rumunském systému sympatické.

3260 (7345):

Zatím vedou maďarské

Ze všech těch 4 (5) zemí, které jsem projel, je Maďarsko pro mě až na druhém místě.

Šmolko (1597):

Viac krat som si vsimol na rumunskych znackach nejaky nit s napisom. Bez neho je znacka neplatna?

No, já jsem zaregistroval na rumunských značkách pouze validační známku (něco jako naše STK), je jedno, jestli je umístěná na přední nebo zadní tabulce:

Když se na to teď tak dívám, tak mi vrtá hlavou ten rok '95 na emisi té relativně nové Fabie.

Tab50 (618):

Máš detailnější fotku toho irského Opelu Tigra z prvního obrázku?

Víc to přiblížit nešlo:

Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5935
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 12:11:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to je žrádlo, tohle jsem teď našel na Facebooku

Vůbec jsem netušil, že Jižní Osetie vydává své vlastní registrace.
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
šmolko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1599
Registrován: 10-2008

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 12:29:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: Ja som to poplietol
Ten "validacny" nit maju u ich susedov v Bulharsku vid link

(Příspěvek byl editován uživatelem šmolko.)
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6285
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 14:40:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Rul (5935)
Vůbec jsem netušil, že Jižní Osetie vydává své vlastní registrace.

To mne překvapuješ ... ; určitě už tady kdysi ukázka jihoosetské tabulky byla.
Číslo X104OX na fotečce je nesoukromé vozidlo; máš-li zájem o Jižní Osetii podrobněji, mohu dodat, mají tam docela barevně i alfanumericky rozmanité tabulky.

Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5936
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 16:48:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat (6285):

Jihoosetskou tabulku vidím prvně v životě, o Abcházii jsem třebas věděl, ale RSO mi jaski unikla. Určitě mi pošli více na email, udělal bys mi radost.
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
363eso
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2661
Registrován: 2-2009

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 17:16:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: Jižní Osetie má pěkné značky, o tomto státě? slyším prvně v životě. Fotku kterou jsi sem dával fotil kámoš, můžu se zeptat jestli neví o těchto značkách více nebo jestli nemá více fotek.
ICQ - 473947128
http://www.flickr.com/photos/okdbrejle/
http://www.spz.estranky.cz/
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 625
Registrován: 6-2010
Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 17:31:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A o značkách v Abcházii se ví něco bližšího?
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5938
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 19:04:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MOLDAVSKO (část 1.)


Moldavsko, Moldávie, kdysi dávno Besarábie, země velká shruba asi jako Čechy, země, byť stará a po věky zkoušená, nemá mnoho co nabídnout a strašně ráda by Evropské unie. Moldavsko je země zvrásněná, tvoří ji malé kopečky poseté pastvinami a vinicemi, lidé tam jsou prostí, avšak nevtíraví a velmi vstřícní, náročný turista by se tam však do dvou dnů začal nudit. Památek je v Moldávii poskrovnu, pouze několik malých klášterů, tři hrady a dva kaňony, nic však převratného, bez čeho by se cestující člověk neobešel. Jak jistě víte, Moldavsko ještě před 20 lety bylo zemí Sovětského svazu a to se také odráží ve výstavbě měst a v mentalitě tamních obyvatel. Moldavce bych charakterizoval asi tak, jako když smícháte Rumuna a Rusa dohromady. Jazyk od rumunštitny téměř nerozeznáte a k nápisům v azbuce či rusky mluvícím lidem také nemusíte daleko chodit, přes 10% obyvatel tvoří totiž Rusové a Ukrajinci.

Další velkou zvláštností Moldavska je, že na jeho území jsou dvě další historické země, které málokdo zná, a to Gagauzsko na jihu a separatistické Podněstří na východě, tato dvě malá území jsou kapitolou samou o sobě (zvláště Podněstří) a proto jim později věnuji zvláštní reportáž.

Zpět k Moldavsku samotnému...

Hned po příjezdu na hraniční přechod Oancea (RO) / Cahul (MD) začalo dobrodružství hodné východní Evropy, pomalu si tak přijíždíme k rumunské celnici a najednou se před námi zjeví dva vykulení turisti s batohy na zádech, ukazující směrem na naši RZ. "Ostrava?" "Jo!" "Moraváci, to není možné, my jsme taky z Moravy!" Dva stopem cestující chudáky někdo vyhodil na onom přechodě a dál museli pěšky - a v tom byl ten problém, hraniční přechod nelze přejít po svých, ale pouze přejet v autě, Rumuni by je klidně pustili, ale Moldavci by je zase vrátili zpátky. Tak co teď? Musíme jim nějak pomoct, tašky rveme do už tak napráskaného kufru a bereme je s sebou, Rumuni chcou jen pasy a vidět kufr, 5 minut a jedem směr moldavská celnice - a tady komedie začíná... Přetížená Felda s pěti lidmi na palubě a narvaným kufrem si to pomalu funí přes hraniční řeku Prut, div jí vrzající pera v kolech nevyletí střechou. Jednička, dvojka a jsme tam, první kontakt se "sateliťákem" (tak jsme nazývali vojáky a policisty v zemích bývalého Sovětského svazu, kteří mají specifické velké vojenské čepice - "satelity" na hlavě). Samozřejmě je 6 hodin večer a dochází ke střídání směny, klasika, hafo času, však oni si všichni počkají. Armáda šesti nových, důležitě se tvářících celníků, přichází, všichni si podávají ruce, salutují si, vykecávají se a řeší samé blbosti, zkrátka dělají všechno, jenom neodbavují čekající auta. Bulhaři za náma to vzdali a v autě to zalomili a my Moraváci, ze všech stran v 30° vedru obsraní dotěrnýma masařkama z Prutu a zavalení bagáží ve skřípající Felicii, sedíme a modlíme se, ať už je ta šaškárna co nejrychleji za náma. Střídačka po 40 minutách skončila a došlo konečně na prostý čekající lid. Celník borák si myslí, že takhle v pěti cestujeme až z ČR, jen se zeptá kam jedeme, soucitně nám vrací pasy a ani nechce vidět kufr, protože vidí, že bychom se očividně z auta těžko dostávali (nějak mi to připomělo scénu z filmu "Vrchní, prchni", kde Abrháma kontrolujou VB a on nemůže vystouput ze svého Velorexu).
Ufuf, Felicie se po hodině a půl dobelhala do prvního moldavského města - Cahulu (asi 6km od celnice). První, co nás v Cahulu přivítá, tak pes, který sere před radnicí (taková ta socialistická kostka s praporem a sovětským znakem), dále maršutky, žiguly, paneláky a vše do pravého úhlu, zkrátka CCCP každým coulem. Loučíme se s Moraváky společnou fotkou a vjo pěškobusem do centra hledat nocleh, bo už skoro tma. Po hodině hledání jsme našli jediný hotel ve městě, poslední volný pokoj ve 3. patře, výtah samozřejmě žádný. Pokoj ani nechceme vidět, zaplatíme ho a jdeme zpátky k autu pro bagáž...a ejhle, osud nás asi miluje, zadní levé kolo úplně na zemi a tma jak v řiti (v Moldavsku šetří proudem, pouliční lampy tam jsou, ale nesvítí), tím, jak jsme vezli ty dva Moraváky a auto bylo totálně přetížené, jsem jel asi 2 kilometry po šotolině a tam jsem asi chytil defekt. S umírající baterkou s tatou měníme kolo, mama na pokraji psychického zhroucení třídí kufry, všude tma a kolem lítají potulní psi, nikde ani noha, ideální situace na defekt. Po výměne přijíždíme k "hotelu", a funíme s bagáží do 3. patra. Po otevření pokoje se nám naskýtá pohled, na který nezapomeneme. Staré skříně a pryčna, které ještě pamatují Lenina, zeď posetá natěšenými komáry, televize, kde vysílají pouze černé proti bílým a výhled za panelákové sídliště. A koupelna to úplně dorazila, urvaná sprcha, záchod s prkýnkem opřeným o zeď (ráno bylo potřeba přidržovat, jinak člověk skončil v hajzlu), kapající kohoutek, kterému se chtělo očividně upadnout a hlavně jsem se tam poprvé v životě setkal se "sovětským granátem", tak tata nazýval jejich toaletní papír (po někom ho hodit, tak je na místě mrtvý). Byli jsme tak unavení, že jsme to všechno překousli a šli spát, po krásné pětadvaceti stupňové noci plné bzučících komárů a vyjích psů jsme ráno jen v místní plechové boudě (pneuservisu) nechali opravit píchlé kolo a jelo se dál do vnitrozemí, kde už naštěstí vše bylo v naprostém pořádku - tedy až k Podněstří, ale to bude zase jiná pohádka...


Konečně ke značkám...
Co se týká značek, tak na Moldavsko jsem si už hodně dlouho brousil zuby a moc jsem se tam těšil. A popravdě z těch 4 (5) zemí, které jsem projel, je pro mě jejcih systém top. Nedávno tu někdo říkal, že moldavské značky nemůže vystát, dovolte, abych tento názor následným reportem vyvrátil a zasvětil vás do jejich systému...

Moldavsko má z celkem 38 výdejních míst (město Kišiněv a 37 okresů) a zde jsou jejich kódy:
Červeně zvýrazněny staré kódy, které již zanikly (stále však v provozu), za textem vždy nejvyšší zanamenaná aktuální série.
AN - Anenii Noi AN AX 826
BE - Bender (ruský název), Tighina (moldavský název) (90% okresu v PMR)
BL - Bălţi BL DK 497
BR - Briceni
BS - Basarabeasca
C - Chişinău
CC - Camenca
CG - Ceadîr-Lunga (nyní GE)
CH - Cahul CH BC 221
CL - Călăraşi
CM - Cimişlia CM AK 747
CN - Căinari (sloučeno s okresem Căuşeni CS)
CO - Comrat (nyní GE) CO AO 851
CR - Criuleni CR AS 513
CS - Căuşeni
CT - Cantemir
CU - Chişinău
DB - Dubăsari (60% okresu v PMR)
DN - Donduşeni
DR - Drochia
ED - Edineţ
FL - Făleşti
FR - Floreşti
GE - Gagauzia GE BA 015
GL - Glodeni
GR - Grigoriopol
HN - Hînceşti HN AW 077
IL - Ialoveni
K - Chişinău
LV - Leova
NS - Nisporeni
OC - Ocniţa
OR - Orhei OR BK 117
RB - Rîbniţa (spadá pod PMR)
RS - Rîşcani RS AO 105
RZ - Rezina
SD - Şoldăneşti
SG - Sîngerei SG AN 781
SL - Slobozia (spadá pod PMR)
SR - Soroca
ST - Străşeni
SV - Ştefan Vodă
TG - Tighina (moldavský název), Bender (ruský název) (90% okresu v PMR)
TL - Teleneşti TL AJ 543
TR - Taraclia TR AK 084
UN - Ungheni
VL - Vulcăneşti (nyní GE)

Dále pak mám v zápiscích kódy BM a LP, které nikde nejsou zaznamenány. Jelikož značky s kódem LP jsem potkával převážně v okolí města Hînceşti, mohlo by snad jít o nový okres Lăpuşna, na internetu jsem však nic bližšího nenašel.

Pokračování v 2. části...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5939
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 19:05:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MOLDAVSKO 2. část


Kódování moldavských značek (mimo hlavní město Kišiněv):
V současnosti první dvě písmena vždy značí okres, následují vždy dvě další písmena, které jsou sériové a které mají znatelně užší font, následují pořadová čísla.

Moldavské značky prošly pestrým vývojem...
1. sovětská éra - pro celou Moldávii byl vyhrazen kód МД (později MB), nejprve černobílé tabulky ve formátu čč-čč МДp, pak bíločerné tabulky již s kódem MB ve formátech čččč MBp a p čččč MB:


2. svobodná Moldávie - v roce 1992 se Moldavsko stalo samostatným státem a do roku 1993 se na značky razil nově přidělený kód MLD. Font písmen měl stejnou šířku a značky vypadaly, jako by tvořily jakési slovo, byly zkrátka "divné":

MLD tak lze vidět pouze na počátečních sériích AA.

3. zlatá střední cesta - nově zavedený kód pro Moldavsko byl MD, značky však ještě nezdobila přinýtovaná zlatá orlice, ale pouze nálepka s moldavskou orlicí, sériová písmena byla oproti okresnímu kódu zúžena:


4. současnost - značky pouze vylepšila přinýtovaná (validační) orlice v levém horním rohu tabulky, značky směle pokračují v postupném výdeji, který odstratoval 2. érou samostatné Moldávie, tedy od pp AA 001+. Další drobnou úpravou bylo nově zavedené písmeno Q, které má ryze moldavský charakter a je ve dvou variantách (široké pro Kišiněv a úzké pro zbylé okresy):





Co se týká písmene W, tak jde o jedinou anomálii, která kazí vzhled moldavských značek, hoši holt nemají raznici s užším W, tak razí tím, co mají:


Moldavské ZNP (liší se značnými odskoky oproti běžnému výdeji):



Teď se podíváme na zoubek hlavnímu městu Kišiněvu, které začalo původně s kódem C, pak nevím z jakého důvodu někdo přišel i s kódem CU, který neměl moc dlouhé trvání a jelikož kišiněvské céčko je již dobrané, v současné době se vydává nový kód K, spacifikem Kišiněva je, že fonty sériových písmen mají stejnou šířku, jako okresní kód:
Obrazem kišiněvská maršutka ještě s nálepkou moldavského orla; měkteré kišiněvské značky se razí i s pomlčkami; nejvyšší céčková kišiněvská (viděl jsem i C AA 001.

Začalo se od K AA 001 a jede se dál, ty další dva obrázky jsou ZNP.

Kuriozní a již nevydávané kišiněvské CU


Pokračování v 3. části...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5940
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 19:11:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MOLDAVSKO (část 3.)

Klasický dvouřádek uvidíte pouze na traktorech, osobní vozy fasují pouze tento drobný rozměr podobný u.s. značkám:

V Gagauzsku jsem narazil na jakýsi prvotní pokus o u.s. rozměr s ještě lepenou orlicí:

Byť existuje u.s. rozměr, lze narazit i na takovéto prasárny v nemalém množství:

Obávám se, že tento nešvár praktikuje ruská menšina žijící v Moldavsku, holt Rusi nemají páru o nějakých dvouřádcích (víme, jak to chodí v Rusku, že...)

Motoznačky ač mají na pohled obrácené kódování (nejprve čísla a pak písmena), tak v registru jsou určitě vedeny jako pp-pp ččč a zapadají do běžného výdeje spolu se značkami osobních vozidel, lze tak v Moldavsku analyzovat:


Limit obrázků vyčerpán, pokračování ve 4. části hned po půlnoci...

(Příspěvek byl editován uživatelem rul.)
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 626
Registrován: 6-2010
Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 19:18:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul (5939):

Ta anomálie (CH AW 680) je z Otrokovic, že?
363eso
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2662
Registrován: 2-2009

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 19:19:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: Jak se zdá, tak Moldávie je vyčerpávajícím státem. Špica.
ICQ - 473947128
http://www.flickr.com/photos/okdbrejle/
http://www.spz.estranky.cz/
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5941
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 19:23:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tab50 (626):

Ta anomálie je z Otrokovic, že?

Přesně tak

363eso (2662):

Jak se zdá, tak Moldávie je vyčerpávajícím státem

Přesně tak, a to zdaleka není konec, ještě toho mám na talíři více, než dost. Pokud se člověk zajímá o značky, tak je v Moldavsku ve svém živlu.
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
363eso
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2663
Registrován: 2-2009

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 21:13:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: Nevím, jestli jsi už viděl.
Jižní Osetie:
http://avto-nomer.ru/newforum/index.php/forum/191/
Pokud máš zájem, dokázal bych sehnat i fotku samotné značky v soukromé sbírce.
ICQ - 473947128
http://www.flickr.com/photos/okdbrejle/
http://www.spz.estranky.cz/
šmolko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 10-2008

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 21:17:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolegovia, kto mi poradi, co je toto za znacku?
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 628
Registrován: 6-2010
Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 21:39:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je to Libye, určitě to ale někdo jiný upřesní.
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6288
Registrován: 12-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 22:07:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: šmolko (1604), Tab50 (628)

Je to Libye , běžná značka 520 x 110 mm, zavedeno v roce 1998.
První číslo označuje obec nebo město, druhé číslo vyšší územní jednotku (5 = Tarábulus /Tripolis/), následuje až 6-místné evidenční číslo a arabsky název státu.
šmolko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 10-2008

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 22:11:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat: Dakujem
Martin_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4433
Registrován: 5-2004
Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 22:39:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: Nedávno tu někdo říkal, že moldavské značky nemůže vystát, dovolte, abych tento názor následným reportem vyvrátil a zasvětil vás do jejich systému...

Nevím, jak to mysleli jiní, ale já nemám problém s jejich systémem kódování (ten se mi naopak zdá docela zdařilý, je to v podstatě totéž jako MNE nebo SLO), ale se vzhledem tabulek. Kromě systémového nedostatku v podobě používání dvou různých šířek písma (s jednou /větší/ šířkou to bylo ještě horší, ani na jedno se nedá koukat), tak mě přijde, že značky jsou i nějak řemeslně odfláklé. Skupiny znaků různě skákají a třeba na tabulce BL SS 878 je každé S jiné... Naproti tomu mají hezké motoformáty, ty se mi zdají mnohem povedenější.

3260: Jak je to se značkami ve Švédsku? Z této značkově velmi nudné země nejde poznat žádný předěl při přechodu na EU. Recykluje se? Měl jsem nejvíce značek z konce abecedy (Sxx, Txx, Wxx), pak mám zas naopak nějaké ze začátku (Bxx, CXX, Gxx - vše s proužkem). Mám však pouze malý vzorek k nějaké hlubší analýze.

Teď už se určitě recykluje. Ale já pamatuji dobu, kdy se vydávalo "zhruba popořadě" a ta podle mě skončila sérií Xxx. Žádnou švédskou značku začínající na Y nebo Z si nevybavuju.
Tím "zhruba popořadě" myslím, že počínaje sérií R od roku 1999 značky generuje počítač, ale nikoliv zcela náhodně, nýbrž z bloku o určité velikosti.
Europroužek mají všechny tabulky vyrobené po 1.4.2003. Myslím, že je možné si nechat vyrobit starší registraci v novém vzhledu.
RegioMap Plzeňského kraje
SPZ - Sdružení přátel značek
Západočeská univerzita v Plzni
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5944
Registrován: 7-2006

Odesláno Čtvrtek, 25. srpna 2011 - 22:53:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML (4433):

Přesně tak, některé značky jsou jako z partesu, ale některé vyloženě odfláknuté, třebas ta dvouřádková FL-AN 679 na pašíkovi, očividně jdou všechna písmena i číslice šejdrem. To je to, co vzhled některých tabulek mrví. Zase ale mám pochopení s odlišnou šířkou fontu okresního kódu oproti sériovému, prioritou je zjevné rozpoznání z jakého okresu vozidlo pochází, ten následující zbytek za okresním kódem je až sekundární. A přesně jak říkáš, moldavský systém mi silně připomíná mé oblíbené Montenegro, proto má mé velké sympatie.
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5945
Registrován: 7-2006

Odesláno Pátek, 26. srpna 2011 - 01:00:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MOLDAVSKO (část 4.)

Ve 4. a posledním díle moldavských značek se zaměřím ná státní instituce a zbylé zvláštní registrace.

Policie má stejný kód jako v Rumunsku, tedy MAI:


Velkou raritou bylo pro mne spatřit vozidlo státní bezpečnostní služby (SP), které vyjelo z ministerstva dopravy a stejně tak jednu z prvních armádních značek (FA) ještě s kódem MLD:


U úřadů nejen v Kišiněvě se to hemžilo značkami s kódem RM A, přímo u ostře sledovaného ministerstva dopravy se mi pak podařilo špionážní foto skrze křoví vládní RM G:

RM = Republika Moldávie, A = administrative staff, G = government, P = presidential office

Zážitkem bylo navštívit diplomatickou čtvrť, která začíná hned za parlamentem, všechny ambasády a konzuláty jsou hlídány moldavskou policií, takže fotit bez povšimnutí u ambasád byl doslova adrenalinový sport, k focení diplo-značek jsem čekal vždy na ten správný moment a zabralo to sakra hodně práce a nervů, zvláště pak u americké ambasády, kde mě 2x načapali a vyhostili, že se v okolí 200m nesmí nikde fotit, stejně jsem si je pak obešel ze zadu parkem a jednu americkou diplo-značku vyfotil ...
Diplo-dvouřádky:

112 - USA; 128 - ?
Diplo-jednořádky:


114 - ?; 115 - ?; 121 - ?; 147 - Turecko

Pak tady mám jedinou TC (pomocný personál), kterou jsem za celou tu dobu viděl:

151 - Lotyšsko

TS se přiděluje buď odbornému personálu nebo také vozidlům, která jsou v majetku velvyslanectví, ale jezdí s nimi obyčejní neúřední zaměstnanci ambasády:

124 - ?; 138 - Rumunsko?

A propos, jaká je pravděpodnobnost, že během jedné dovolené vyfotíte jednu a tu samou značku, zvláště pak na místě 1000km vzdáleném od prvního místa vyfocení?

Poprvé jsem ho fotil v Oděse na Ukrajině a pak v zapadlé vesnici v severním Rumunsku.

Cizinecké PZ, vždy červený font a písmeno H:


Dočasná značka s vyraženou dobou platnosti pro nově dovezená vozidla ze zahraničí:


A přívěsový jednořádkový standard (předposlední písmeno je vždy R):


Přes den Gagauzsko a hlavně separatistické Podněstří...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6289
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 26. srpna 2011 - 15:36:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doplněk k Rulovým překrásným fotečkám (doufám, že se na mne nebude zlobit) :

MOLDAVIA current official vehicle codes

DG-nnnn † 99?- Departamentul de Grăniceri - border guards

FA-nnnn * 92- Forţelor Armate - armed forces

MAI nnnn 01- Ministerul Afacerilor Interne - Ministry of Internal Affairs /including police/

MIC-nnnn * 92- Ministerul de Interne Carabinieri - Ministry of Internal Affairs internal troops

RM-nnnn * 92- president (RM 0001) and his administration

RM A nnn 01- senior state, parliamentary and local officials

RM-G-nnn * 92- Republicii Moldova - members of the government and heads of government depts.

RM-P-nnn * 92- members of parliament, heads of state authorities. Leader of the Gagausia National Assembly

SP-nnn * 92- Serviciul Paza si Protectie de Stat - presidential security (state protection and guard service)

VM nnnn 01- Vamal Minister - customs service

Notes:
* hyphens discontinued in 1995
† plates may also be stencilled
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6290
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 26. srpna 2011 - 15:56:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Rul (5945)

Ještě k moldavským diplomatickým kódům:
Moldávie to zřejmě střeží jak oko v hlavě, aby to náhodou nějaké nekalé živly nezneužily ... ; není jich mnoho známo, tak aspoň s troškou přispěju - vypadá to, že se začíná od 111.
114 = Bulharsko
115 = Rusko
121 = UNDP (OSN - Program rozvoje)
124 = Francie
128 = IBRD (Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj)
138 = neznámý kód
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5946
Registrován: 7-2006

Odesláno Pátek, 26. srpna 2011 - 17:07:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat (6290):

Perfektní doplnění, díky za něj.
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
2z5_0409
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2613
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 26. srpna 2011 - 20:02:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlásím příjezd z Řecka

Od 5 hodin si procházím archív celého k-reportu, je šílené kolik za dva týdny tady toho přibylo Ja toho mám z Řecka a z celého balkánu kterej jsme projeli busem nafoceného mega.. Dnes se k třídění fotek nedostanu a o víkendu asi také ne.. Navíc se mi u počítače dost těžko sedí, protože jsme z Řecka cestovali autobusem 23 a půl hodiny Takže jsem nasezenej více než dost, navíc mi v této poloze stále natékají nohy.. Autobusem takovou dálku už nikdy více
Ale fotky a nějaké psaní určitě dodám, můžete se těšit


Rul: Tvé reportáže jako vždy paráda
Zlínský kraj - orp Kroměříž, Holešov, Bystřice pod Hostýnem..
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5947
Registrován: 7-2006

Odesláno Pátek, 26. srpna 2011 - 21:06:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

GAGAUZSKO


Tuto oblast pouze ve stručnosti:
Autonomní oblast na jihu Moldavska, shruba 175 tis. obyvatel, rozloha 1832km2 a hlavní město Comrat.
Člověk neznalý zeměpisu by Gagauzsko projel a ani by nezaregistroval, že v nějakém Gagauzsku vůbec byl, ono totiž Gagauzsko nemá s Moldavskem žádný hraniční přechod, jako má Podněstří a dalo by se říct, že je dalším obyčejným moldavským okresem, jen má svou vlastní vládu, národ, jazyk a hlavně samosprávu. Gagauzové patří k nejmenším národům v Evropě, jsou turkického původu, jazyk je velmi podobný turečtině a dokonce jsou dotování Turecekem, s kterým mají i obchodní styky. Bohužel Gagauzsko nemá co nabídnout, na jeho území není žádná historická památka a města již mají socialistický panelákový ráz, jediné z čeho žijí, tak ze zemědělství, proto ani netouží po samostatnosti, protože si uvědomují, jak by asi dopadli, zkrátka jsou na Moldavsku a Turecku závislí.

Gagauza poznáte jednoduše podle značky GE, přikládám fotky standardního dvouřádku a dvou ZNP:

Tabulky se oproti klasickým moldavským ničím neliší, ale Gaguzsko jsem zkrátka musel dát bokem, protože je to defacto samostatný "stát".

Byť značky zdobí kód GE, neoficiální MPZ Gagauzska je však GY.
Nedávno ještě Gagauzsko bylo rozděleno do tří malých okresů (CG, CO a VL), zavedením kódu GE jakoby Gagauzové demonstrovali na svou jednotu.

Vozidlo registrované v čistě moldavském okresu Besarabeasca, vlastněné však hrdým Gagauzem:


Jedna stará comratská na závěr:


Toť vše k této malé zemičce...


(Příspěvek byl editován uživatelem Rul.)
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6296
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 00:05:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro zvídavé na dobrou noc jeden obrázek. Okdud je ?

Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 631
Registrován: 6-2010
Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 00:09:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat: Okdud je ?

Z Brazílie.
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5948
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 02:12:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PODNĚSTŘÍ (část 1.)
Podněsterská Moldavská Republika (PMR) je území, ze kterého by se zamotala hlava nejednomu člověku. Mezinárodně nikým neuznaný stát o rozloze 4163km2 a 550 tis. obyvateli, který uznaly pouze Abcházie, Jižní Osetie a Náhorní Karabach, což jsou země, které také nejsou nikým mezinárodně uznány. Oficiálně jste stále na moldavském území, řeka Dněstr však tvoří fiktivní hranici a aby jste se dostali na její druhý břeh, budete potřebovat pasy a pořádnou kupu nervů, protože to, co vás čeká na hranici "nemá chybu". O PMR se mluví jako o skanzenu komunismu, popř. o "Severní Korei Evropy".
Vezmeme to tedy hezky od počátku, já se do PMR dostal přes město Bender (moldavsky Tighina). Toto město je výjimečně na pravém břehu Dněstru a tvoří víceméně předměstí hlavního města PMR Tiraspolu. Je to však samosprávné město, kde má sídlo na tamní pevnosti velká ruská vojenská posádka. Ano, ruská, na začátku 90. let po osamostatnění Moldavska se totiž PMR odmítala podrobit moldavským zákonům a usilovala o samostatnost, mezi Moldavskem a PMR vznikl válečný konflikt, při kterém doslova Moldavci dostali na frak a to jen díky tomu, že po odchodu sovětských vojsk na území PMR zústalo údajně 40 tis. tun munice, navíc Moldavci neměli tak početnou armádu, jako PMR. Situaci přijela uklidnit až Ruská armáda, která se doslova postavila mezi Moldavce a Podněstřany a hlídá je dodnes.
Při přejezdu vás tedy zkontrolují moldavší celnící, kteří se jen ujišťují, zda nepřevážíte do PMR nějaké střelivo či nežádoucí předměty a zanesou si vaše vozidlo do počítače (nedostanete do pasu žádné výjezdní razítko, protože jste oficiálně stále na území MD, byť jste v PMR), poté projedete přes ruský vojenský post, kde jsou zpomalovací rošty a po zuby ozbrojená ruská posádka s obrněným vozidlem, ti jen kývnou ať jedete dál, pak se dostáváte na hraniční podněsterský hraniční přechod. Před vámi první závora, kde dáte pasy a techničák a kde dostanete papírek s vypsanou RZ vozidla, za závorou vystoupíte a jdete do nějaké kadibudky, kde si vás zaevidují také do počítače, druhý podněsterský post je zastřešený hraniční přechod, kde naštěstí natrefujeme na velice příjemného celníka, který je očivindě rád, že chceme jejich zemi navšívit a se vším nám pomáhá, je potřeba zaplatit ekologickou daň (rozmezí 5-9 eur) a hlavně vyplnit bumážku, která je naštěstí i v angličtině.
Daň zaplacená (musíte dostat účet, jinak jste při výjezdu v ) a bumážky vyplněné. Od ochotného celníka dostáváme na papíře potvrzení o vjezdu s potvrzením tranzitu, kde je uveden čas pobytu na území PMR max. 10 hodin (jak čas nedodržíte a nebo potvrzení ztratíte, jste taky u výjezdu z PMR v ). Razítka v pasech nemáme (asi je to mezinárodně zakázáno, aby neexistující stát je do pasu dával), startujeme k poslední závoře, kde jen odevzdáme papírek s naší RZ, který nám dal celník u první závory, a jsme tam! Kupodivu šlo všechno více než hladce (20-30 minut) a to jen díky skvělé asistenci dobrého celníka (chytit vola, tak nevíme co vyplnit). Ale stejně vám řeknu, že my ze postkomunistických zemí jsme ještě na tuhle komedii na hraničních přechodech zvyklí, ale chudák takový západní Němec nabo Angličan, ti by z toho byli úplně v pasti. No nic, za hranicí nás vítá řada billboardů oslavující výročí 20 let PMR a vjíždíme do prvního města PMR - Benderu:


Oproti Moldavsku nás velmi mile překvapuje všudepřítomný pořádek na ulicích, ale všichni si dáváme za pravdu, že se tady zastavil čas v 80. letech, nafotit sérii černobílých fotek, tak mi nikdo neuvěří, že jsou foceny v roce 2011. Kdo si chce zavzpomínat na 80. léta u nás, vřele Podněstří doporučuji, kdo si toho však užil dosyta, doporučuji mu tuto zemi objet velkým obloukem.

Největší sranda je, že Podněstřané si vážně myslí, že jsou samostatný stát a berou to smrtelně vážně, odpovídá tomu vlastní vláda, hymna, zákony, vlastní centrální banka (tudíž i měna Podněsterský rubl), vlastní doklady (pasy, řidičáky a OP) a hlavně vlastní registrační značky, no zkrátka vše co v samostaně fungujícím státu má být. Vůbec je však nezajímá, že se svými podněsterskými doklady i vozidly se dostanou pouze do Moldavska, na Ukrajinu a do Ruska, všude jinde by se jim totiž vysmáli. Zkrátka tento "stát" je snad nevětší kuriozitou široko daleko.

Socialistický ráj zakrývá skutečnost, že Podněstří ovládá mafie, která handluje s již zmíněnou, sověty zapomenutou, municí a zbraněmi skrze přístav v Oděse (což nám potvrdil i postarší taxikář v Oděse). Tamní mafie má také monopol na distribuci benzínu a na dodávky veškerého zboží, důkazem je jediná síť benzínových stanic a kasín i jediný řetězec supermarketů značky Sheriff, kupováním paliva a potravin z těchto řetězců občané vesele podporují mafii:


Ve městě Bender, krom ruskou armádou okupované středověké pevnosti, na kterou se stejně nedostanete, není co k vidění, proto se přesouváme do hlavního města Tiraspolu:


Tiraspol mi potvrdil, proč je Podněstří nazýváno Severní Koreou Evropy, široké autostrády, vítězné monumenty, oslavná propaganda, polorozpadlé trolejbusy, lidé zametající chodníky a hlavně téměř vylidněné ulice. Kolem sídla vlády obklopeného asfaltem sem tam projede trolejbus, popř. žigul s milicí, jinak na ulici téměř nikoho nepotkáte.

Ke značkám...
Podněstří je složeno z těchto oblastí (okresů) - tučně uveden kód a za ním zaznamenány nejvyšší spatřené/aktuální série:
Bender (A) - A 160 CO
Dubossary (E) - E 148 BA
Grigoriopoľ (B)
Kamenka (K)
Rybnica (P)
Slobodzeja (C)
Tiraspol (T) - T 857 HE

Podněstří, podobně jako Rusko, razí písmena azbuky shodné s naší abecedou, první písmeno vždy určuje oblast, pak následuje trojčíslí (001-999) a za ním sérová písmena (AA, AB, AC, AE, AH, AK, AM, AO, AP, AT, AX, BA...)

Standardní jednořádky:



Dvouřádky:

Podle mě velmi povedené, tak mít jeden ve sbírce... Existuje jak "typ 105", tak i typ "106".

Třetí obrázek u výše zobrazených dvouřádků je jasná ZNP, na ty ostatně v PMR taky není problém narazit:


Dvě staré motocyklové a jedna motoznačka s novým vzhledem:


Přívěsy vždy formát A BC 123 v jednořádkovém i dvouřádkovém provedení:

V tomto případě písmeno P=Rybnica.

Pokračování v 2. části...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5949
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 03:42:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PODNĚSTŘÍ (část 2.)
Průjezd Podněstřím byl, až na jednu nepříjemnost, kdy jsem musel dát úplatek policajtovi za špatné parkování v Benderu, až podezřele bezproblémový. Narazili jsme až na podněstersko-ukrajincké hranici, kde jsme trefili na xuje-celníka, kterého vůbec nezajímalo, že jsme turisti na dovolené a nechtěl nám vrátit pasy s tím, že nemáme moldavské výstupní razítko, že si pro něj máme jed 100 kilometrů do Moldavska zpátky. A to byla nahrávka na smeč pro mě, protože jsem před ještě odjezdem na stránkách MVČR četl, že jde o velmi oblíbený tah podněsterských celníků a že si ho nemáme nechat líbit, tak jsem mu v klidu vysvětlil, že nic takového, jako je výjezdní moldavské razítko nemůžu mít, protože oficiálně jsme stále na moldavském území. Celník očividně s vizí slušného úplatku nepřestal mlít tu svou a já si taky tvrdě stál za svým - ocitli jsme se tedy na mrtvém bodě a už to pomalu začlo grádovat, protože já vím, že jsem měl pravdu a on že je úplatná, situaci naštěstí uklidinla mama, která mě doslova odsunula a začala řešit situaci se vším ženským šarmem, nebýt jí, tak s Podněstří neodjedeme nebo nás ten ichtyl nechá dusit klidně půl dne v úmorném vedru (však on nikam nespěchal). Mama sice situaci uklidnila, ale nakonec uznala, že s ním to nemá cenu a vytáhla z kufru tokajské víno, které jsme koupili jako suvenýr v Maďarsku a dala mu ho (kdybych to věděl, u koho skončí, tak do něj nachčím). Hajzl nakonec vyhrál, já byl namíchnutý z té nespravedlnosti, ale byl jsem rád, že to trvalo max. 30 minut a ne půl dne a my mohli pokračovat dle plánu do Oděsy.

Zpět ke značkám...
Vládní registrace (001-999):

Fotit u úřadů a u vládních institucí, kde tyto auta stála, je přísně zakázáno, při focení té pro mě nejcennější dvouřádkové vládní značky jsem byl načapán a musel jsem fotky smazat (málem jsem přišel o foťák). Při mazání mi bylo až do breku, taková luxusní značka to byla, doma jsem se pokoušel fotky pomocí jistého programu obnovit, ale jsou nenávratně pryč... Ale jsem rád alespoň za ty dvě výše uvedené.

Armádní a úřední (vždy formát 123 CA):

Pár šancí fotit z blízky bylo, ale ve vozidle vždy někdo seděl nebo bylo v pohybu a já hlavně nechtěl nikomu nic vysvětlovat proč to fotím, zvláště pak po té události u vládní budovy.

Policejní:

První písmeno označuje okres, druhé písmeno je vždy M=milice, pak čísla 001-999.

Podněstří je malá zemička, pokud by vás zajímalo více, doporučuji link na Wikipedii.

Stejně jsme riskovali, něco se tam stát, tak jsme v koncích, jelikož PMR neuznává moldavské zákony, nemohou na jeho území nijak pomoci ani diplomatické či zastupitelské úřady se sídlem v Kišiněve.

Poslední historka z Podněstří..."Jak RUL do 10 hodin PMR neopustil a musel po úřadech lítat":
To už jsme se vraceli z Ukrajiny, nebýt problému s autem (vylíčím až v reportu o Ukrajině), tak by se to všechno krásně stihlo, jenže už byl večer a my byli na Ukrajině na tak blbém místě (pohraničí), že v okolí nebyl jediný hotel ani ubytovna a my museli jet do nejbližšího města, což bylo Dubossary v PMR a kde hotel byl. Nezbývalo, než tedy vjet do PMR a přespat tam, to by nic nebylo, kdyby jsme však nemuseli PMR opustit do 10 hodin v rámci tranzitu. Na hranici klasická komedie, jako při výše popisovaném vjezdu z Moldavska, tedy vyplňování bumážek, otevírání a prohlížení auta, zaplacení ekologické daně (celník nechtěl dát účet, to jak zničený tata po otřesném dni plném otřesných ukrajinských cest a následné opravě auta slyšel, tak tak vypěnil, že nakonec účet dal) vyptávání kam jedem, proč jedem, odkud jedem a podobné voloviny. Byli jsme jiným celníkem přísně upozorněni, že pokud neopustíme PMR do 10 hodin od tohoto času, budeme se muset zaregistrovat u policie v Dubossary, jinak nás nepustí ven při výjezdu zpět do Moldavska, to jsme si ještě říkali, že to bude prkotina, že to nějak potom ráno pořešíme. Prdlajz...
Po vyspání v panelovém, nejlepším a jediněm hotelu v socialistickém Dubossary s vypršeným limitem 10 hodin pobytu na území PMR se vydáváme vstříc policejní stanici, kde potřebujeme získat registrační razítko. Jenže kdo měl tušit, že v takové díře budou policejní stanice dvě, samozřejmě jsme zašli hned do té první, což byl jakýsi dopravní inspektorát - špatně. Jediné pozitivum bylo, že jsem se dostal přímo do registrační místnosti, kde se vydávaly dubossarské poznávačky E a kde jsem viděl snad tu největší sbírku exportních značek na zdi (mezi nima i českou 01-10 Cx) a kde jsem se dozvěděl, že musíme jít jinam, že tady razítko nedostaneme. No řeknu vám, že se mi moc od tama nechtělo, je to jako být v místnosti s dlouho hledaným pokladem a přesto musíte jít pryč. (Cestou z podněsterské výdejny jsem zaznamenal ještě úhyn sovětsko-moldavského moto-dvouřádku xx-xx МДИ, který nějaký mladík nesl pod paží).
Konečně jsme dorazili na správné policejní oddělení, šlo zároveň o vazební věznici, takže jsme čekali na příjmu za mříží na dřevěné lávce a všude se to hemžilo uniformovanými, všichni pobíhali, důležití jak nechci říkat co, z kanceláře do kanceláře, furt něco řešili a dohromady dělali jedno velké hovno. My jsme byli jen vzduch který tam zbytečně zabírá místo. Na té dřevěné lavici za mříží nás milostpáni nechali i s ostatníma nebohýma podněstřanama čekat skoro hodinu. Ve mě to postupně vřelo, jakože čekání snáším dobře, ale ta ignorace mě rozpalovala do běla. Prvního šaška co šel kolem jsem chytil za ruku a spustil na něho anglicky, že jsem občan Evropské unie a že si budu stěžovat na nejvyšších místech, asi mi sice vůbec nerozuměl, něco začal koktat sovětsky, sundal satelit z hlavy a věci se konečně začaly dávat do pohybu. Dostali jsme tři formuláře k vyplnění a to bylo na mě moc, byly komplet v azbuce, odchytil jsem si stejného opičáka, že to chcu v angličitně, něco zabrblal a dovedl k nám takovou starou sympatickou bábušku s brýlema, nakonec se s ní vyklubala místní úřednice, která nám osobně lejstra vyplnila a zanesla k oražení. Po dvou hodinách, kdy jsme už mohli být někde uprostřed Moldavska, jsme se konečně dočkali Eldoráda v podobě razítek. Hurá pryč, utratit poslední toaleťáky (tak jsme říkali jejim Podněsterským rublům) a pryč z toho komunistického bordelu. Do Moldavska jsme se těšili asi jako východní Němec do západního Berlína. Ale oni nás asi v PMR měli moc rádi, aby toho nebylo málo, tak při příchodu k Feldě kolem ní kroužil šerif jako sup na mršinou a vyhlížel ty "zápaďáky", kterým patří (Felicii jsme nechali stát před hlavním vstupem do hotelu na čtyřproudé vozovce, kde nám to doporučila samotná recepční) s vidinou tučného úplatku. Šerif chtěl vidět doklady od auta a řidičák, to jsem byl ještě v klidu, ale jak začal motat, že tady nesmím stát a že kilometr zpět je značka zákaz stání a už mě klidil do auta (byť mělo hezkou modrou značku), tak v ten moment nastoupila na scénu opět mama, která při pohledu na mě a na tatu viděla, že bude muset hasit oheň svým ženským šarmem. No nebýt jí a její chvály Podněstří a Podněsterského lidu, musel bych si začít vyřizovat podněsterké občanství. Situaci přispěl i šerifův inteligentnější kolega, techičák a řidičák mu vyrval z ruky a dal mi ho zpět, podal jsem mu ruku a dasvidanja. Na hranicích už šlo pak vše hladce, protože jsme měli vše potřebné k výjezdu a hlavně to tam nezdržoval žádný prospěchář a já za Dněprem pak doslova líbal moldavskou zem.

Místo největší evropské komedie Dubossary (jinak velmi čisté město):


Na Podněstří mám neuvěřitelné vzpomínky, byť to byly místy horké chvíle, ale právě díky nim na tuto republiku do konce života nikdy nezapomenu.

Jinak pokud se do PMR někdy vydáte, opravdu doporučuji tu zemi projet do 10 hodin, vážně pak to nestojí za ty nervy.

Toť vše o Podněstří, díky všem věrným posluchačům.

Dám pár dní pauzu a pak se vrhnu na Ukrajinu...
Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Relativní rekordy Moravskoslezského kraje - update k 31.7.2011
Regiomap Zlínského kraje - update k 31.7.2011
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7358
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 05:34:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rul: podobný blbinec fungoval ještě před 22 lety v půlce Evropy. Jinak super čtení, jako detektivka. Nicméně úplatky a nesmyslné nečekané formuláře a potvrzení odjinud na hranici jsem naposledy zažil na maďarsko-rumunské hranici ještě v roce 2001.

Skoro se mi chce říct, že tentokrát bych osobní zážitky nadřadil značkovým úlovkům. Do Podněstří ale asi nepojedu, i když snesu hodně.
České registrační značky

Nejsem členem žádného ze sdružení věnujících se poznávacím značkám
Hawk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 53
Registrován: 7-2010
Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 07:47:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Дякую за інформацію по верхнім номерам Молдови!Якщо кому цікаво-можу тут виложить верхні серії України,Росії,Білорусії,Латвії,Литви,Естонії, Польщі, азіатських країн бувшого СССР
Hawk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 54
Registrován: 7-2010
Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 07:57:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

В ПМР немає однорядкових прицепів.Тільки дворядкові.
Верхні:

Grigoriopoľ (B) - В 440 АР
Kamenka (K)- К 309 АО
Rybnica (P) - Р 141 ВХ
Slobodzeja (C) - С 349 СО
Tiraspol (T) - T 333 НН

Прицепи:

Bender (A) - AВ А 082
Dubossary (E) - АА E 754
Grigoriopoľ (B)- АА В 502
Kamenka (K) - АА К 093
Rybnica (P)- АВ Р 056
Slobodzeja (C) - АС С 289
Tiraspol (T) - АС T 259
Jersey
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 85
Registrován: 6-2011

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 12:10:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  



Viete niekto ako sa prideluju tieto značky za mlákou a čo znamenajú tie kombinácie písmen a číslic? či to je podobné ako u nás,ale ako poznáme amíkov,bude to zrejme úplne iný systém... Nehovoriac o tom,že tých áut je tam nepomerne viac ako v celom česko-slovensku...
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6297
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 14:39:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Jersey (85)
Viete niekto ako sa prideluju tieto značky za mlákou a čo znamenajú tie kombinácie písmen a číslic?

Za mlákou je to různorodé stát od státu -včetně někdy více, někdy méně vkusného provedení tabulek ...
New Jersey patří ke státům, které mají chválabohu ražené license plates, vzhled značek i barevné provedení se příliš nemění, tabulky jsou docela pohledné a čitelné. Podle kombinací písmen a čísel nelze určit místo registrace, ZNS 29B na Tvé fotečce patří k provedení, které je v používání od roku 2008 (je i na připojeném obrázku). Je dost dobře možné, že se v současné době už vydává poněkud jiné uspořádání písmen a číslic.

Gapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 538
Registrován: 8-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 19:32:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prej už na tom místě stojí přes rok. A já si ho všiml až dnes. Mohu se zeptat znalců na přibližný rok výdeje? Pán ho prý má jako veterána

Nad lidskou blbostí se nedá zvítězit, ale nikdy se proti ní nesmí přestat bojovat.

chcete dostávat pohledy z celého světa? Registrujte se na www.postcrossing.com/about - posíláte a dostáváte pohledy od ostatních uživatelů
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6299
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 20:28:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: Gapa (538)
... Mohu se zeptat znalců na přibližný rok výdeje? Pán ho prý má jako veterána

AE je jedna ze sérií, která se od června 1998 začala vydávat na historická vozidla s rokem výroby 1972 a starší. Tabulky jsou buď v černožluté verzi nebo klasičtější, bílé písmo na tmavém pokladě (pruská modř).
Gapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 539
Registrován: 8-2006

Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 21:02:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat aháá, tak to je koukám pěknej úlovek. Kdo by chtěl vidět na vlastní oči, tak stojí na parkovišti kousek od Polikliniky Prosek. Dík za info
Nad lidskou blbostí se nedá zvítězit, ale nikdy se proti ní nesmí přestat bojovat.

chcete dostávat pohledy z celého světa? Registrujte se na www.postcrossing.com/about - posíláte a dostáváte pohledy od ostatních uživatelů
Joel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 553
Registrován: 4-2011
Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 22:20:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

VD 36, bílá tabulka, černé písmo, EU pruh, vzadu v US výlisku miniaturní jednořádek, viděno na karavanu v Polsku u hranic (snad to byl Polák na přání, na EU pruh jsem neviděl)
D0 LUCKY, BMW, Sobieszów (JG)
D3 DEX, Szklarska Poręba (JG)
Joel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 554
Registrován: 4-2011
Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 22:21:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gapa 538:
Loni nebo předloni jel přes Turnov.
Tab50
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 633
Registrován: 6-2010
Odesláno Sobota, 27. srpna 2011 - 22:29:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Joel:VD 36, bílá tabulka, černé písmo, EU pruh, vzadu v US výlisku miniaturní jednořádek, viděno na karavanu v Polsku u hranic (snad to byl Polák na přání, na EU pruh jsem neviděl)

A nemohlo to být Lotyšsko?