K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná cyklistická diskuse do 01. 06. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Automobily, lodě a letadla » Všeobecná cyklistická diskuse » Archiv diskuse Všeobecná cyklistická diskuse do 01. 06. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
jirka z ...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.86.73.147
Odesláno Pátek, 20. května 2011 - 10:45:29    Odkaz na tento příspěvek  

doktor: v cem si odporuji? ze ma kdokoli cokoli na silnici ridici predvidat? no jasne ze ma!

co je na tom proboha nejasneho? a co to ma spolecneho s tim, ze se organizatori zachovali jako banda trotlu? v teto zemi se vetsina lidi na silnici chova jako trotli, procez proste clovek musi neustale predpokladat, ze potka nekoho, kdo je too sexy for dopravni predpisy. a znovu po ste zopakuji, ze to neni o jakekoli omluve poradatelu, ktre bych zavrel az zcernaj, ale o tom, ze pokud bude hafo lidi uvazovat jako vy ci nedejboze petr_barchanek (ktery uz tu dokonce tvrdi, ze mu zastaveni nemusi byt jasne ani z pokynu policajta), na silnicich bezpecno nebude (a je fakt zcela jedno, pojedete-li v tanku, na dromedarovi ci na kolobezce).

uz tu davno neresim tu jednu konkretni nehodu, resim tu neco ve smyslu "na letovsky krizovatce mam sice, jedouc po I/4 jasnou prednost, ale stejne tam pribrzdim, pac je velmi pravdepodobne, ze tam nekdo bezmyslenkovite vlitne z vedlejsi". tech nehod jsem tam videl dost a rozhodne nehodlam mit celej zivot pred ocima rozsmelcovanou mrtvolu, byt by si za to mohla sama. to je to predvidani, o kterem mluvim.

stejne tak, kdyz uvidim na silnici grupu cyklistu uzavrenou nejakymi vozidly, budu predpokladat, ze je to zavod. jo, treba za nejakou chvili zjistim, ze to zavod neni a na bezpecnem miste je predjedu - ale primarne je to o tom, ze musim pocitat s "nejhorsi variantou" a "na miste" pak zjistit, ze "to ta nejhorsi varianta neni", nez si rict "aha, tady jedou naky cyklisti, to bude asi nejakej trenink" a bez rozmyslu je zacit predjizdet a pak jenom sledovat, jak "prednim sklem cizi tela dovnitr se mi tlaci".

to vam rikam jako clovek, ktery chodi vcelku hodne pesky, dost jezdi na kole a v aute, se kterym najede cca 30 - 40t rocne, ma motor 110kw (abych nebyl obvinen z cyklosovinismu).
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3886
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 20. května 2011 - 14:38:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono bohužel dnes kdejakej jouda hledá snad ani ne předpis i na uprdnutí ale hlavně nějakou tu formulaci "která mu nebyla úplně jasná". Prostě konstatovat "sem vůl" bolí

Kdybych nepředvídal (na kole, v autě i pěšky) tak bych tu už nejspíš nebyl. A stejně tak kdybych nejednu situaci řešil podle předpisů - taky bych tu už asi nebyl.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 61130
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 20. května 2011 - 22:54:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A vůbec, žádnej provozovatel dráhy neexistuje, existuje provozovatel drážní dopravy (ČD a další) a správce dopravní cesty (SŽDC).

Jistěže že existuje - je jím SŽDC, která si zatím na některé činnosti najímá operátora obsluhy dráhy (O11 ČD).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1827
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 20. května 2011 - 23:53:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirko z ..., nemyslím si, že bychom se znali natolik dobře a najezdili spolu tolik kilometrů, že jsi s to soudit, zda a jak uvažuji a jak (ne)přispívám k bezpečnosti na silnicích. Myslel jsem si, že mé předchozí příspěvky byly napsány dosti srozumitelně, no přesto se tu motáš neustále dokolečka. Neustále mi tu podsouváš, že nepřemýšlím, nepředvídám. V předchozích příspěvcích jsem vypsal, jak by organizátoři měli přemýšlet, co by měli předvídat, co vše se může přihodit, s čím by měli počítat. To jsou povinnosti organizátorů, především ti by měli předvídat, předvídat i tu variantu, že se na silnici v trase závodu bude vyskytovat méně chápavý motorista. Cyklistický závod za plného provozu není běžný provoz, zde si s "obyčejnou" předvídavostí motorista či jiný účastník silničního provozu neúčastnící se závodu nevystačí. Od toho jsou právě organizátoři. A pokud tito organizaci nezvládnou, podcení či se na ni z vysoká vykálí, ani nejpředvídavější řidič kvalit Jirky z ... bez informací nebude schopen správně vyhodnotit situaci tak, aby odpovídala realitě či správná volba možnosti chování bude dílem náhody. Jirko z ..., správně jsi pochopil, že se bavíme v rovině obecné, nikoliv o jednom konkrétním případu, no celou dobu pojednávám o jízdě vozidel proti směru jízdy závodících cyklistů. Netuším, proč stále zmiňuješ dojetí kolony zezadu, kde je riziko střetu o poznání nižší a i intelekt a předvídavost motoristy může být o poznání nižší, aby mu došlo, že se děje něco mimořádného. Zopakuji tedy modelovou situaci podobnou té z videa motocyklového veteránisty - motorista jede po silnici, v protisměru jej míjí motorka, připusťme i to, že dává osádka znamení kýváním paže, motorista zastavuje, míjí jej skupina cyklistu následovaná několika motorkami. Jak se poté má motorista zachovat? Čím bystřejší motorista, tím víc variant, čeho byl svědkem, tím víc variant následného dění jej napadne. Dle čeho vyhodnotí, která varianta je správná, když vstupní data jsou nulová? Co je "nejhorší varianta"? Dle Jirky z ... cyklistický závod. Jak dlouho tedy bude motorista čekat na místě? Do projetí posledního účastníka, do projetí další skupinky? Jak to pozná a kdy se tak stane? Za 5 minut, za hodinu či za dvě? Nebo vyčká do průjezdu prvního vozidla v protisměru? Ale co když to se dostalo mezi závodníky omylem či patří k závodu? A co když se zde vůbec žádný závod nejede a byl to jen trénink cyklistického oddílu a dotyčný motorista stojí a stojí a čeká na průjezd posledních imaginárních závodníků? A takových otázek si můžeme položit nekonečné množství. Jirko z ..., stále máš pocit, že neuvažuji, že nepředvídám? Byť jsem nyní uvažoval spíše za pořadatele, kteří by právě na to vše měli myslet a uzpůsobit organizaci závodu a hlavně řízení provozu tak, jak jsem psal v předchozích příspěvcích (zastavení provozu již na předchozí křižovatce, ohlídání výjezdů z polních a lesních cest, jasná informace o probíhající akci, jasné vymezení, kdy lze pokračovat v jízdě, jasné označení uzavíracího vozidla, krycí vozidlo před každou skupinkou...). Motorista může uvažovat, může předvídat, ale při selhání pořadatelské služby může být motoristovo vyhodnocení situace špatné a mít za následek nehodu, za kterou nemůže být motorista osočován, že měl předvídat.


Petře Vlčku, pokud organizátor cyklistického závodu za plného provozu, resp. s omezením provozu při průjezdu závodníků vydává pokyny, "které nejsou úplně jasné", popřípadě není schopen vynutit si uposlechnutí zcela jasných pokynů a v nejzazším případě zastavit závod v případě nesplnění předchozích dvou bodů, bolet to bude především samotné závodníky. A vo tom to je, co se tu snažím sdělit.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3890
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 21. května 2011 - 08:50:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No nevím. Když se dřív stěhovali třeba kombajni přes půl republiky tak s tím jel vepředu osobák s oranžovým majákem. A nějak nepamatuju že by po projetí dvou to do třetího kterej se mírně zdržel za zatáčkou fláknul nedočkavej jouda "vystřelivší až gumy zapískaly".

Neboli po projetí závodu kde někdo vepředu zastavuje provoz a pokud si nejsem jistej že už fakt nikdo nepojede pojedu ještě hodně velkej kus pomalu a opatrně. Už proto že se tam může motat kdejakej jouda od čumilů po fotografa...
jirka z ...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Sobota, 21. května 2011 - 10:08:29    Odkaz na tento příspěvek  

doktor: kliiid. mate samozrejme pravdu, ze predvidat nelze vsechno. ale stejne tak nelze vsechno osetrit dokonalym univerzalnim predpisem. (a ono kdyby to nakrasne slo, vzdycky se najde nejakej tydyt, co si vzpomene, ze "cervenobile stafovani na vystrazne ceduli melo o pul centimetru uzsi prouzky a tim padem jesm ho nemohl povazovat za predpisovou vystrahu" a nazdar.

jinak mam pocit, ze naopak vcelku dobre chapu, o cem je rec - zatimco u vas mam tak nejak pocit (aniz bych vedel, co a kolik jste najel), ze neustale pocitate s tim, ze vsichni jezdej vzdy podle predpisu a neni tim padem nutny pocitat s nepredvidatelnou situaci.

muzu uz po dvouste zopakovat, za predvidavost by mela byt zakladni vlastnosti kazdeho ucastnika silnicniho provozu (k tomu patri napriklad predpokladat, ze saskarna s nekolika auty amotorkami se nekona kvuli trem cyklistum.) a tady se dostavame k jadru - zatimco vy uvazujete pouze v rovine vinik - obet, ja tvrdim, ze i ona obet muze leccemus zabranit prostym pouzitim mozku. muzu stokrat vedet, ze jsem nehodu nezavinil ja, ale trauma z toho muzu mit na celej zivot.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1828
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 22. května 2011 - 23:52:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petře Vlčku, domnívám se, že v předchozím příspěvku jsem to napsal dosti srozumitelně. Proti jedoucím cyklistům by se nemělo dostat žádné vozidlo, byť by za jeho volantem seděl nejuvědomělejší řidič nebo Petr Vlček. Neboť závodníci s klapkami na očích soustřeďující se na svůj výkon jsou schopni vrazit při vhodné konstalaci nepřehledných úseků i do stojícího vozu.

Jirko z ..., ale já nechci, aby vše bylo do detailu ošetřeno pravidly, zákony, vyhláškami. Rovněž tak se můžeš zbavit pocitu, že věřím na dodržování předpisů druhými. Na prvním místě upřednostňuji zdravý rozum a úsudek. A ten by měli v případě pořádání cyklistických závodů projevit především oragnizátoři, aby se nestalo, že jim vjede vozidlo do trasy závodu a pokud se tak stane, aby byl řidič dostatečně informován o akci (správně píšeš, že předvídat nelze všechno a leckdy prosté použití mozku nestačí) a/nebo o vozidle v protisměru informovat závodníky, případně závodníky zastavit.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2638
Registrován: 6-2007
Odesláno Pondělí, 23. května 2011 - 09:59:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě drobnost, pokud podcení situaci organizátor přejezdu plechové kavalerie (pro mladší ročníky překlad do současného jazyka: konvoj kombajnů), tak to maximálně způsobí té plechové kavalerii nějakou hospodářskou škodu (a to už za bolševika byl smrtelný hřích!), ale pokud podcení situaci organizátor cyklozávodu, tak jsou ohroženi závodníci sami - rychlí, bez jakékoliv vnější ochrany, v rauši ze samotného závodu a svého výkonu. Po bolševicku můžeme říct, že lidí je dost, ale doba se změnila. Snad...
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 23. května 2011 - 18:37:39    Odkaz na tento příspěvek  

No zjednodušeně aby se nestalo, že jim vjede vozidlo do trasy závodu mi z toho vychází, že by na čele měl jet buldozer, kterej by cokoli proniknuvšího na silnici shrnoval do pankejtu a zároveň vytvářel na odbočkách nepřejetelný barikády z přebytkovýho materiálu. A technická četa by to vzadu zas planýrovala a sbírala k druhotný recyklaci. Jiný řešení neni možný, dokud se nedopracujeme aspoň k okamžitý teleportaci jednotlivých osob z týla do čela zajišťovací roty nebo nevypukne všeobecná organizační povinnost. Je to marný.
Petr_barchánek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 696
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 23. května 2011 - 21:06:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chyba holt byla, že se rozjel předčasně ..

Chyba holt byla, že závodnící byli v protisměru na neuzavřené veřejné komunikaci. Jestli jde o chybu závodníků, pořadatele, nebo policisty si zvažte sám.

Buď jezděte po pozemní komunikaci podle Zákona o provozu na pozemních komunikacích, nebo si nechejte na dobu závodu komunikaci uzavřít v souladu s legislativou a prohlásit jí za okruh, nebo riskujte a pak ale nesvádějte své chyby na ostatní.

JendaJ: Vysvětlete mi, co jsem napsal špatně. Buď uzavřený okruh (ale uzavřen se vším všudy, tj. včetně chodníků, přejezdů a křižovatek vůbec), nebo podle pravidel. Co je na tom k nepochopení, prosím?

Prag: Způsob zastavování je dán první větou (terčem, paží). Směr jízdy zastavovaného a zastavujícíhpo vozidla (zpředu a zezadu, ale ve směru jízdy) je dán druhou větou. Důležitá je tam ta spojka "i".
Nebyla-li by první věta, pak by taky mohlo platit zastavení z mostu, z boční ulice od benzínové pumpy a buhví odkud ještě. Každopádně je celá diskuze bezpoředmětná vzhledem k tomu gestu, co předvedl policista na záběrech z kamery.

Je to marný. a proto už Mirek Dušín varoval ostatní - už nikdy nejezděte závody na silnici za provozu.

JirkaZ
na letovsky krizovatce mam sice, jedouc po I/4 jasnou prednost, ale stejne tam pribrzdim: To je chvályhodné, že dodržujete předpisy. Jestli myslíme tu stejnou křižovatku, tak jde o křížení dvou silnic první třídy I/4 a I/19, navíc za terénní vlnou a provozovatel komunikace moc dobře věděl, proč tam povolil rychlost max. 50 km/h i když jde o extravilán.

Líbí se mi, jakou tady vedete flamerwar na téma "cyklisti si můžou dělat, co chtějí, ostatní musí předvídat a včas jim uhnout". Já se této debaty začal účastnit až poté, co jsem na vlastní oči uviděl způsob zajištění bezpečnosti cyklistů v "tajném závodě". Myslel jsem, že si zdejší cykloparta všimne mých argumentů o tom, že cyklozávody na silnici za plného provozu nemají oporu v platné legislativě a ohrožují kdekoho . Čekal jsem, že tředa zdejším "městůmnakole" dojde, že i oni se chovají neméně agresivně, než ostatní účastníci silničního provozu a že se třeba zamyslí nad tím, jak to změnit. Ale je to marné: My si závodíme a vy předvídejte. Jak pubertálové ve vytuněném Golfu nebo aktuálně v politici v Nissanech.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1831
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 23. května 2011 - 23:35:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ach pragu, tolik vtipu a sarkasmu. Doposud nemohu zadržet smích. Hahaha... Jak to chodí při ostrých střelbách: Bezpečnost při střelbě se zabezpečuje dokonalou organizací cvičení střeleb, přesným dodržováním požadavků osnov střeleb, stanovených směrnic, bezpečnostních opatření a vysokou kázní všech cvičících. Před zahájením střeleb siréna a vztyčení červeného praporu na pozorovací věži. Nikde ani zmínka, že by se bezpečných střeleb dosáhlo jedině totální eliminací všeho živého z prostoru cílové plochy za použití napalmu (paralela k buldozeru a podobným absurditám). Jde to tedy i bez buldozerů i barikád, jen to klade jisté požadavky na organizátory a potažmo i závodníky. Pokud tito nejsou toho schopni, není jiného řešení, než-li uzavřný okruh.

V této diskuzi je mnoho zastánců cyklistiky a cyklistů, no s podivem zůstává, že se zatím žádný neozval s připomínkou, proč zde z cyklistů-závodníků děláme tupé ovce bez mozku. Rozebíráme předvídavost a důvtip motoristů, ale cyklista účastnící se závodu za plného provozu je rovněž rovnocenným účastníkem provozu, tudíž i ten by měl přeci předvídat a používat mozek. Předvídat výskyt vozidel v protisměru či jiných překážek a tomu přizpůsobit svoji jízdu.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1832
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 23. května 2011 - 23:49:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Při sledování tohoto videa jsem si vzpomněl na Jendu_j, kterak se kasal, kolika jednání s úředníky se již účastnil. Neprobíhala obdobně, jak je možné vidět ve výše odkazovaném videošotu? Mimochodem, je to z Brna. Byl jsi Jendo_j přítomen na této akci, která opravdu přispěla k bezproblémovému rozvoji cyklistiky a soužití cyklistů s motoristy (klíčové slovo "medvědí služba")? Krom eskapád aktivistů se při podobných akcích výtečně pobavím i (ne)schopností příslušníků obecní policie.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Jenda_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 2-2011

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 01:27:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ona ta záležitost s tímhle nešťastným závodem se řešila už asi před rokem na všemožných forech od AHC po motorkáře a není tam dle mě už co dál řešit. Je to fatální selhání pořadatelů a chování těch závodníků se mi taky vůbec nelíbí. Možná šok, možná demence, těžko takhle soudit. Ale pokud věděli, že jedou za provozu a mají před sebou jen omezovací skůtr, tak …
Týpek na motorce měl opravdu zprdelekliku, že měl tu kameru a "olepenci" zase že tam nejelo něco většího. Ona je to zvláštní skupina, trošku jako že_by, jen nejezdí jenom po lese. Na jižáku naloží svoje karbonový speciály na střechu u auta a než se vypotácí z Prahy, tak potkaj několik zmrdů, co se musej motat po městě na kole. Dojedou na Šumavu, oblíknou se do elasťáků a v pelotonu vyrazej na 150km vyjížďku po okolí. Bohužel najednou je zmrdem zase každej, kdo nechápe jejich zapálení pro jízdu v diskuzním kroužku. Trošku schíza, no …

Ad. Brno: Díky za video, neviděl jsem ho. Jo, byl jsem se na to podívat, Onderka je vcelku "vtipálek" :-) Bohužel tu blokovací záležitost s Humpolíčkem jsem prošvihnul
Ne, takhle jednání opravdu neprobíhá, tohle jsou jen takový zoufalý výkřiky. Bohužel Brno je na úplně opačný straně vesmíru než jsou Pardubice, kde město vychází potřebám cyklistů vstříc. V Brně si z rozvoje cyklistiky, podpory MHD a dalších pseudohustoeko věcí udělali všichni akorát předvolební agitku a teď co? Hovno. Nedělá se nic. A dělat se dle slov odboru dopravy nebude.
Cyklojízdy a podobný akce opravdu nemusím, ale tohle mi přišlo vcelku sympatický. Nikdo neblokoval na křižovatce "slušný lidi, který se jenom chtějí dostat do práce" , ale šli rovnou za politikama, jak je často žádáno (a na jejich vyhrazený parkoviště). Nemyslím si (teda aspoň já), že mělo být cílem vytvářet rozbroje auto vs. kolo. Jen poukázat na to, že sliby by se měly plnit (ano, je to asi naivní) Na to, jak je Brno z mýho pohledu super v tom, že nemá vůbec žádnou cykloinfrastrukturu a tudíž můžu v klidu jet v silnici, tak ty stojany v Brně jsou pro mě, Pardubáka, kterej je zvyklej na stojany na každým rohu, opravdu průser. Do hospody si většinou člověk může vzít kolo dovnitř, ale horší už to je třeba na úřadech. Lampa nikde, tak zkusím zábradlí. Vyběhne vrátná s tím, že tam to kolo být nemůže a že neví, kam si ho mám dát. To je kolo v Brně opravdu taková exotika? Příště si beru vrtulník
http://mestonakole.eu/blog/
http://www.facebook.com/mestonakole
Jenda_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 46
Registrován: 2-2011

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 01:57:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Teď ještě koukám na to video ze zadního konce pelotonu a WTF? Jak si někdo může lajsknout pořádat závod tak, že má na konci jen strejdu v neoznačený astře jezdícího do protisměru mávajíce přitom packou?

Ale kdybych chtěl být hnidopich, tak řeknu, že jel aspoň v autě
http://mestonakole.eu/blog/
http://www.facebook.com/mestonakole
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 12:47:21    Odkaz na tento příspěvek  

Mnojo, když nejste ve skutečnosti doktor, ale střelec, to je pak těžká domluva .. jak ste si teda to svoje dokonalý zajištění trasy závodu představoval v praxi? To jsem možná nepochopil, jestli by stačil policejní prapor, nebo by byl třeba střeleckej pluk. Voni ty mrchy cyklistický dokážou ujet v jednodenní etapě klidně i třista kilometrů, takovej dostřel asi nemáte.

Konec naprostejch OT .. je to fakt marný
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 12:48:32    Odkaz na tento příspěvek  

PB: já si nic uzavírat nenechám, protože tohle nejezdim. Obraťte se do jiný lampárny ..
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2656
Registrován: 6-2007
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 12:53:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pragu, řekl bych, že ve 12:47:21 jste sám střelil kozla. To debatě neprospěje.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 12:56:15    Odkaz na tento příspěvek  

A ještě do třetice pro Studenýho Cyklistu: ti závodníci "věděli" že jedou po zabezpečený trase, což je možno z jejich stylu i chování po kolizi jasně odvodit. Netušili samozřejmě že je zabezpečená nedostatečně proti nechápajícím motoveteránistům, protože nejsou to ani vševědové ani sebevrazi.
Ani Tour se nejezdí na "uzavřenym okruhu".

Jo a k Brnu na závěr něco veselejšího, to se určitě bude líbit všem? odkaz
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 12:57:56    Odkaz na tento příspěvek  

že-by .. tož sorry, ale my se tady v pralese holt řídíme zásadou, kozla za kozla. Kdyžtak můžete zaskočit ..
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 13:02:20    Odkaz na tento příspěvek  

A ještě mi to nedá .. pár odkazů do pranice od těch blbců z EU, ať se místo žvejkání loňský slámy vrátíme k něčemu aktuálnějšímu. To by snad diskusi prospět mohlo?
odkaz
odkaz
odkaz
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 17:22:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pragu, proč dotazy na moji představu zajištění v praxi? Já ji zde již prezentoval a to ve více příspěvcích. Tu zběžně, tu podrobněji. Chce to jen číst a chápat. A byť bych se se svými představami nesvěřoval zdejšímu diskuznímu plénu, domnívám se, že každý by se po chvilce namáhání mozkových závitů dopracoval k nějakým nápadům a myšlenkám, kterak provést zajištění závodu. Nuž, pro praga ještě jednou.

Prolog: Nevím, zda etapy cyklistických závodů nižších kategorií dosahují délky 300 kilometrů, nota bene v zemi velikosti České republiky. Letošní Giro d´Italia i Tour de France nemají tak dlouhou ani jednu etapu. Takže uvažujme závod s kratší trasou a menším počtem jezdců než vídáme v televizi z profesionálních závodů.

Předpokladem je, že by se proti jezdcům neměl dostat motorista či jiný nezúčastněný. Pořadatelská čelní záštita by měla v předstihu před průjezdem závodníků obsadit křižovatky v trase závodu, kde by zastavila dopravu směřující proti závodníkům. Současně by pořadatelští pátrači měli zrekognoskovat terén v místech vyústění polních a lesních cest či účelových komunikací, odkud je reálné nebezpečí vniknutí motoristického nepřítele a tyto obsadit. Pakliže dojde k průniku motoristy do střežené oblasti (ne vždy je uskutečnitelné úplné zastavení dopravy), měl by tento býti spraven o tom, co se koná za operaci, jak se chovat a hlavně jak pozná, že operace byla ukončena, tzn. jasné označení zadní záštity. Před každým proudem závodících cyklistů by měla postupovat hlídka, která by zastavovala proniknuvší motoristy, popřípadě by v případě motoristického diverzanta, který by nerespektoval pokyny oragnizátorů, zastavila proud cyklistů, aby nedošlo ke kolizi. Řádně označená zadní záštita by plnila dva úkoly - bránila v předjetí motoristům ve směru jízdy závodu a motoristům v protisměru by jasným a zřetelným signálem informovala o konci cyklistického proudu. Motorista by byl o signálu spraven čelní záštitou. Jak se proud závodníků bude přibližovat k obsazeným křižovatkám, čelní záštita se postupně bude přesouvat k dalším křižovatkám po směru trasy závodu. Počítejme i s cyklisty, kteří opustí hlavní proud a budou daleko za zadní částí kolony. Tito opozdilci již neaspirující na čelní umístění pojedou svým obvyklým tempem po již otevřené komunikaci. Rovněž tak je ve vlastním zájmu závodících cyklistů, aby dbali opatrnosti. Navázaní spojení mezi jednotlivými pořadateli je samozřejmostí, informují se o vyčištění prostoru od motoristů či o výskytu motoristy v prostoru.

Je to již pro praga dostačující? Samozřejmě taková organizace klade vysoké nároky na pořadatele, jejich počet i logistické zabezpečení. Ze střelecké bych zdůraznil ono dokonalou organizací cvičení střeleb. Nejsou-li pořadatelé schopni zabezpečit dokonalou organizaci, nechť pořádají závody na uzavřených okruzích, kde by se maximálně pomlátili závodníci mezi sebou.

Mimochodem pragu, v příspěvcích si poněkud protiřečíš. Tvrdíš, že závodníci měli jet po zabezpečené trase, tomu odvodili styl, rozuměno jízda při levé krajnici, tedy v protisměru, i do nepřehledných zatáček. Ale trasa takto zabezpečená znamená žádní motoristi, což ovšem tvrdíš, že není možné, jedině z použitím buldozerů, střeleckých pluků a dalších příkladů ze studnice tvého ostrovtipu. A vůbec, jak to dělají na Tour, která se nejezdí na "uzavřenym okruhu", že se jim mezi závodníky nepletou "civilové" s autama?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1834
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 17:35:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenda_j: Víš co, ono je težký srovnávat Brno s Pardubicemi, co se cyklistiky týče. Pardubice jsou placatý, na kole se tam jezdí od nepaměti a na kole jezdí jedinci tvořící průřez všech věkových, sociálních, kulturních, blablabla struktur. Zkrátka všichni. Stejně jako v Hradci nebo třeba na Břeclavsku či na Přerovsku. Kdežto Brno není cyklistické město, na kole tu jezdili jen fandové do cyklistiky, ať už jako záležitosti sportovní či dopravní. Z toho plyne, proč v Brně není tak rozvinutá a přizpůsobená cyklistická infrastruktura a proč se tu s cyklisty "nepočítá", na rozdíl od oblastí s tradicí cyklistiky. Prostě to v Brně nebylo tolik potřeba. Otázkou k diskuzi však je, zda nyní ta poptávka je nebo jde jen o zbožnou představu cykloaktivistů. Domnívám se, že v Brně bude stále převažovat cyklistika jako rekreační sport na Prýglu či okolo Svitavy/Svratky a ke zvýšenému využití jako denní dopravy nedojde.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Jenda_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 47
Registrován: 2-2011

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 17:54:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jojo, v tom máš asi pravdu. Minulý týden jsem se plahočil na fixie do Líšně a opravdu to nebylo ono. Na druhou stranu zase musí být určitá nabídka infrastruktury, aby nejezdili jenom ti skalní.

Jinak ke stezce okolo Svratky se radši vyjadřovat nebudu, když sem tam jel naposled, měl jsem chuť hodit všechny svoje kola na šroťák. Hrůza a děs
http://mestonakole.eu/blog/
http://www.facebook.com/mestonakole
Vojtik
Moderátor

Číslo příspěvku: 4038
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 20:02:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podél řeky jezdit jde, ale je potřeba mít velice dobrý odhad na předjíždění. A taky se člověk nesmí bát porafat se s některýma inlajnistama, kteří jedou 2 vedle sebe a když si člověk zvonek dělá nárok na přednost, tak jsou i nadále roztažení přes celou stezku i s blbými kecy
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.178
Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 21:34:48    Odkaz na tento příspěvek  

No u Tour je to celkem jednoduchý, ti maj dost prachů a lidí a fandů, aby těch deset tisíc motohlídek dali dohromady a obsadili skutečně každou okresku a polňačku po trase. Na to krajskej pohár prostě nemá a nikdy mít nebude (vem si dochtore, až budeš mít noční, turistickou mapu a zkus si tu svou logistiku pro třeba jen stovku km český reality propočítat).

A protiřečíš si sám, protože navrhuješ zajištění na úrovni manévrů střední skupiny vojsk, o kterym musíš aspoň podvěskem mozkovym tušit, že neni reálný. Proto jsem si to dovolil maličko ironizovat. Pokud jde o info o zajištěný trase, to ti kluci na trubkách nepochybně měli, byť třeba jen v rovině "to se dělá vždycky", protože jak už jsem napsal, takoví sebevrazi to zas nejsou.

Ovšem bez těch krajskejch přeborů nebude zas holt mít tu Tour za chvíli kdo jezdit. Zajímavý že se to takhle "pohyblivě" zajišťuje asi šedesát let a tohle je jeden z mála případů takový kolize, čim to? Že by dřív veteránisti byli chápavější nebo policajti vpředu uměli líp mávat? Ale jak jsem řikal, je to stará sláma, nejsem ani olepenec, ani bafuňář, ba ani koženkovej olepenec na prdoletu, tak je mi to vlastně egál. Zkuste zas něco jinýho.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1835
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 24. května 2011 - 22:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No vidíš, takže to jde i bez buldozerů. V prostředí českých krajských přeborů se nepohybuji, netuším tedy, do jaké míry jsou dotyční funkcionáři schopni pokrýt organizaci závodu. Každopádně si neprotiřečím. Zadání znělo "dokonalé zajištění trasy závodu", což bylo splněno, nikoliv zajištění závodu dle možností krajského výboru svazu cyklistky. Pak by stačilo jedno auto s oranžovým majákem dopředu, druhé dozadu a závodníci by se drželi na své půlce silnice a nehráli by si na Tour de France. Pokud kluci na trubkách nejsou sebevrazi, pak mají zřejmě hodně nedokrvený mozek, pokud se střemhlavě řítí v protisměru, aniž by měli 100% jistotu, že v protisměru nic nepojede. A tu bez zajištění na úrovni manévrů střední skupiny vojsk nikdy mít nebudou.

Že by dřív veteránisti byli chápavější nebo policajti vpředu uměli líp mávat?
Nebo závodníci používali mozek?

Ovšem bez těch krajskejch přeborů nebude zas holt mít tu Tour za chvíli kdo jezdit.
Když ona profesionální cyklistika už vůbec není o sportu, kultuře těla a ducha.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5624
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 25. května 2011 - 07:06:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdežto Brno není cyklistické město, na kole tu jezdili jen fandové do cyklistiky, ať už jako záležitosti sportovní či dopravní. Z toho plyne, proč v Brně není tak rozvinutá a přizpůsobená cyklistická infrastruktura a proč se tu s cyklisty "nepočítá", na rozdíl od oblastí s tradicí cyklistiky. Prostě to v Brně nebylo tolik potřeba. Otázkou k diskuzi však je, zda nyní ta poptávka je nebo jde jen o zbožnou představu cykloaktivistů. Domnívám se, že v Brně bude stále převažovat cyklistika jako rekreační sport na Prýglu či okolo Svitavy/Svratky a ke zvýšenému využití jako denní dopravy nedojde.

Doktore, to že Brno není placka má určitě jistý vliv k používání byciklu jako přepravního prostředku, nicméně i ty Pardubice by se cyklisticky neprosadily, kdyby zdejší magistrát nebudoval cyklostezky a ostatní vybavení pro cyklisty. Takže myslet si, že v Brně bude převažovat cyklistika jako rekreační sport je poněkud odvážné. Právěže cyklistika a potažmo cykloinfrastruktura tady nemá politickou podporu, dělá se proto minimum, lidé za volantem nejsou na zvýšený provoz cyklistů zvyklí, vede k tomu, že se cyklistika jako DRUH dopravy neprosadí. A stačí k tomu málo, nalajnovat několik páteřních tras coby cyklopruhy, vybavit důležité úřady/kšefty stojany na kola, před uzly mhd/vlaky/ids dát zamykací prostory na kola a garantuju ti, že Ti podíl cyklodopravy výrazně vzroste. Chce to jen zajistit příznivé vstupní podmínky a lidi si na to přijdou sami.

Osobně kolo využívám jako přepravní prostředek do práce každej den, pokud bych měl možnost zamknout kolo v centru města, v bance, na finančáku, ve Vaňkovce, atd, stoprocentně ho využiju i tady a věř tomu, nebudu sám.

(Příspěvek byl editován uživatelem janatak.)
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2662
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 25. května 2011 - 08:17:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Janatak (5624)
"Chce to jen zajistit příznivé vstupní podmínky"
Ano, a o tom psal i Doktor (1834)
Mezi dost zásadní vstupní podmínky patří i konfigurace terénu - a tu aktivisti nezmění. Kopcovité Brno se logicky nemůže stát příznivým prostředím pro cyklistiku jako standardní druh dopravy. Alternativci a cykloaktivisti jsou schopni jezdit na kole téměř vždy a všude, ale pro normálního člověka není cílem přijet na kole do úřadu zpocený po zdolání kopců jako , pak si v pracovní době odběhnout nakoupit a odpoledne vše odvláčet v batohu někam do Řečkovic nebo Kohoutovic - a pak se zhroutit vyčerpáním. Myslím si, že většina aktivistů se postupně stává svým oborem zaslepená (také mám takové období kdysi za sebou), ale svou slepotou mohou být více na škodu než k užitku.
Jsem přesvědčen, že kolo v kopcovité velkoměstské zástavbě nemůže být plnohodnotným druhem dopravy. Kdo si chce ničit své zdraví, klouby a chodit za svými povinnostmi uřícený a smradlavý v elastickém overalu, nechť tak činí - ale ať netvrdí, že je to normální.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3904
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 25. května 2011 - 09:50:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No ne že by Šalingrad byl celej v rovině, ale je tam sposta směrů kde to do žádnýho extra krpálu není. Celej jižní konec, nahoru do Krpolu to taky katastrofa nejni. Podobně směr Přehrada a Bystrc. Je pár sídlišť na kopci.

V Praze taky je docela frmol tam kde jde jet dorumně na kole a zdaleka to není rekreační (třeba takovej Barrandovskej most a přípojné trasy od něj). A to je na tom co do kopcovitosti Praha o dost hůř. Tam kde není nic, resp. jsou totálně zastavěný jednosměrky že projede sotva osobák nebo pruhy model "sraž ho dveřma pod tramvaj" a to jen mimo křižovatky tak samosebou jezděj jen ty otrlý a ty se přizpůsoběj ve snaze přežít v džungli tudíž nečekejte nějaký dodržování předpisů - a bohužel se je odnaučej nebo ani nenaučej dodržovat ani tam kde to lze a je žádoucí.
vov
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.129.103.1
Odesláno Středa, 25. května 2011 - 12:08:26    Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak, Brno je v globálu kopcovitý, ale je mnoho relací, na kterých se dá v pohodě na prastaré skládačce. :-) Ověřeno.
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1836
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 25. května 2011 - 22:20:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: Už jsem to tu kdysi psal - cyklistika jako druh dopravy má v místech typu Pardubicko, Královohradecko, Olomoucko či jižní Morava již dlouhou tradici a na kole se zde jezdilo desítky let před tím, než se zrodily rozličné cyklistické aktivy. Vlivu pradubického magistrátu bych tedy zásluhy za vznik cyklistiky ve městě nepřisuzoval, anžto tento je datován do dob dávno minulých. Můžeme pouze konstatovat, že magistrát tento druh dopravy podporuje. V Brně vskutku existují trasy, které se nevyznačují značným převýšením, no současně značná část Brna, byť se to nezdá, leží v kopcích. Nejde jen o pár sídlišť na kopci. A kopce cyklistiku jako druh dopravy znevýhodňují - zpomalují, nabízí nižší komfort zato větší námahu. Z Brna se cyklistické město všelidových mas, jaké známe třeba z Pardubic či Hradce Králové, nikdy nestane. Kdyby nabízelo vhodné podmínky k cyklistice, stalo by se jím již dávno, jako výše uvedená místa. Tím ovšem nechci tvrdit, že by město nemohlo podporovat cyklistiku. Ale vocamcaď pocamcaď, rozhodně ne dle představ militantních cyklofanatiků.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5625
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 25. května 2011 - 22:28:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že_by - za prvé cyklista není nutně aktivista. Cyklista je kolikrát normální člověk, kterej se na kole přepravuje z bodu á do bodu bé. Je to levné, v často ucpaném Brně i rychlé a tedy efektivní. Sprcha v práci patří do oněch vstupních podmínek, naštěstí to poslední dobou je čím dál častěji standardní vybavení pracoviště.

Za druhé, neplést si zaslepenost s chutí jezdit na kole a chutí na kole do cíle ve zdraví dojet = chtít lepší podmínky a vybavenost městského prostřeí pro cyklisty.

Za třetí, Brno zas tak kopcovitý není, aby se dalo mluvit o zhroucení. Ten kdo chce jezdit na kole, s kopcem počítá a tedy mu nevadí - patří to k tomu. Ten kdo na kole jezdit nechce, holt vidí v každým prdu problém.

No a za čtvrté usuzuju ze tvého příspěvku, že pro tebe přeprava na kole z nějakého důvodu problém je - ať to jsou kopce na trati, nebo absence sprchy na pracovišti, to je už koneckonců jedno. Nicméně je vidět, že řešíš pouze fakt, proč na kole nejde jezdit. A nikoliv co udělat proto, aby to šlo.

Jsem přesvědčen, že kolo v kopcovité velkoměstské zástavbě nemůže být plnohodnotným druhem dopravy.

To je tvůj názor, já jsem přesvědčn o opaku. Viz příspěvky kolegů níže, celé Brno kopcovité není.

Kdo si chce ničit své zdraví, klouby...

Pokud se vyloženě nehuntuješ, dá se naopak mluvit o ježdění na kole jako o přínosu pro zdraví daného jedince. Osobně jsem nebyl nemocnej víc jak deset let.

...chodit za svými povinnostmi uřícený a smradlavý v elastickém overalu...

Já to teda dělám tak, že zpocenej v elasťácích do práce přijedu, kolo pověsím na hák, osprchuju se, převlíknu se do civilního oblečení (dres nechám usušit na sluníčku nebo na topení a v práci normálně funguju.

...že je to normáln

Je to normální. Ovšem definuj mi pojem normální, pořípadě mi definuj normálního člověka. Já nikoho takovýho neznám.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5626
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 25. května 2011 - 22:44:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doktor - pane kolego, trochu si upřesněme pojmy - cyklistika jako druh dopravy - tedy vedle iad a mhd - může fungovat i v kopcovitém městě jako je do jisté míry Brno nebo Praha, Liberec a tak dále. Pojem tradice nám říká, že v rovinatých městech typu Pardubky lidi na kolech jezdí odjakživa, v Praze a Brně nikoliv, protože kopce. To ale v těchle městech není důvod cyklistiku upozadit jenom proto, že kopce a že se to tak dřív nedělalo. Ano, je to pro dotyčného námaha, že musí do kopce, ale jak jsem napsal dříve, pokud na kole jezdit chce, je to jeho volba, tak musí s kopcem počítat.

Souhlasím, že každej fanatismus je houby, i ten cyklistickej. Taky nechci mít všude najalnované čáry jako cyklopruhy. Ale na druhou stranu chci do cíle dojet živej a zdravej, a chci mít ve veřejném prostředí kde odstavit svého jednostopého oře aniž bych se bál, že mi ho byť zamčenýho někdo štípne.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1838
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 25. května 2011 - 23:04:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Správně, pokud někdo na kole jezdit chce a kopce mu nevadí, na kole jezdit bude. Pokud někomu kopce vadí a na kole jezdit nechce, nepojede, i kdyby přes kopec byla nakrásně vystavěna široká cyklostezka. Cyklistika se upozaďovat nemusí, jen to zkrátka není aktuální téma pro takové procento obyvatelstva, jako v tradičních cyklistických oblastech.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5628
Registrován: 9-2004

Odesláno Středa, 25. května 2011 - 23:12:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, to je otázka. Kolik lidí Ti na kole nevyjede proto, že nemají kde v cíli schovat kolo, že mají strach v provozu jezdit, a tak dál? Kdyby se programově cyklistika v Brně řešila - tím mám na mysli to omílané vybavení jako cyklolajny v potřebných směrech, uzamykatelné prostory pro kola u veřejných institucí, a tak dál, kolik to ke kolům přitáhne lidí? Jasně, s Olomoucí a Pardubicemi to asi procentuelně nesrovnáme, ale zdalipak by to byl počet lidí, který by náš magistrát už dovedl nakopnout k činům?
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3909
Registrován: 5-2004
Odesláno Čtvrtek, 26. května 2011 - 08:11:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono taky záleží kudy se ta cyklostezka/pruh vede, že. Pokud je koncipovaná jako rekreační - v Praze třeba vedení od Zličína přes Bílou Horu, kolem Hvězdy a Ladronky na Strahov tak to asi pro denní dojíždění na Smíchov použitelný nebude. To by musel bejt pruh souběžně s Plzeňskou/Vrchlickou oudolem a ne "po kotárech" protože tam se líp vejde.

Jinak já třeba jezdím v odepínacích polokraťasech od Vietnamců - ráno dlouhý a odpoledne kraťasy ve vedru
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2675
Registrován: 6-2007
Odesláno Čtvrtek, 26. května 2011 - 10:41:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Janatak (5625)
"Já to teda dělám tak, že zpocenej v elasťácích do práce přijedu, kolo pověsím na hák, osprchuju se, převlíknu se do civilního oblečení (dres nechám usušit na sluníčku nebo na topení a v práci normálně funguju."

Dovolím si ještě jeden postřeh - ne každý zaměstnavatel by byl nadšený blahem, aby poměrně velké procento zaměstnanců ráno PŘED začátkem pracovní doby proběhla sprchou. I tu energii a vodu někdo musí zaplatit. Pokud to dělá na pracovišti jeden excentrik, tak se to dá přijímat jako folklór, pokud by se to týkalo třetiny zaměstnanců, tak jsou to citelné vícenáklady. Zkrátka kopcovité Brno není a nebude cyklistů ráj.

Nejde mi o to, abych vymýšlel důvody proč něco nejde. Jsem zkrátka toho názoru, že kolo používám na rekreaci někde na dovolené, ale ve městě mě nechává zcela chladným. Asi tu jsme o obecné shodě, že jiné "zvykové právo" používat kolo je v menším městě a jiné ve velkoměstě, totéž se týká těch kopců vs. placky. Takže třeba ve srovnání Prostějova a Brna to Brno vychází úpně jinak a pokud bych byl brněnským komunálním politikem tak bych cyklistice v Brně určitě prioritu nedával. A nějací cyklofanatici by ve mně už nevyvolávali nezájem, nýbrž přirozený odpor. (Ale to je věc diskuse, důležité je, že se za ty názory navzájem nestřílíme, ani nezavíráme do kriminálu...)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 26. května 2011 - 16:40:53    Odkaz na tento příspěvek  

Mno já nevi, ale neni diskuse s někym, kdo v cyklistický dopravě vidí jen ničit své zdraví, klouby a chodit za svými povinnostmi uřícený a smradlavý v elastickém overalu dočista zbytečná a kontraproduktivní?

Ani jedno z toho neni podmínkou, zejména ne ten elastickej overal, dá se dokonce s určitou mírou soudnosti jet i neuříceně a nesmradlavě, a klouby při šlapání trpěj podstatně míň než při chůzi, jinak by to ortopedi asi těžko doporučovali k rehabilitaci. A to jsem ještě nezmínil, že pán dočista zaspal technickej pokrok a nástup městských elektrokol i v evropě. No nic, pokračujte v podnětný diskusi ..
odkaz
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 26. května 2011 - 16:45:48    Odkaz na tento příspěvek  

Jo a ještě, pokud jedu tam a zpátky (to většinou lidi dělávaj) tak v kopcovitym terénu zase jedu část trasy zadarmo, což se mi na rovině těžko povede. Nojo, ale jak tady píše Tomáš Marný, nende to.
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2680
Registrován: 6-2007
Odesláno Čtvrtek, 26. května 2011 - 20:02:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Prag 26. května 2011 - 16:40:53
"A to jsem ještě nezmínil, že pán dočista zaspal technickej pokrok a nástup městských elektrokol i v evropě."

Ano, ta elektrokola jsou velký pokrok, obzvlášť v souvislosti s tím, jak jako lidé umíme přirozeně chybovat. Jeden můj známý takto výhodně vyrazil na trasu mezi obcemi a přes kopce. Tušil, že baterie není plně nabitá, tak si vzal do batohu náhradní baterii, kterou vlastní. A opravdu, v půli zpáteční cesty se mu ta původní baterie definitivně vyšťavila. Tak slezl, vytáhl náhradní baterii - a zjistil, že si nevzal vercajk. Takže domů poctivě šlapal na tom elektrokrámu asi 35 kg těžkém přes hory a doly a s náhradní baterkou na zádech v batohu. Další kila navíc. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Po této ne zcela humorné příhodě, kterou mi sdělil asi před týdnem, OPRAVDU nezapomenu na nový segment na trhu, tedy na elektrokola.

(Připouštím, že na tom elektrokole s náhradní baterkou v batohu jel opravdu z kopce "zadarmo". I tak mu nezávidím.)
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5631
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 27. května 2011 - 08:08:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že_by - takže elektrokolo je krám, pač si tvůj známý nevzal vercajk na výměnu baterky a musel šlapat. Aha .
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2683
Registrován: 6-2007
Odesláno Pátek, 27. května 2011 - 10:38:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nikoliv, on zcela přirozeně lidsky chyboval a vypekl se (viz výše). Tento, pro mně jen sdílený zážitek je dostatečně silný na to, abych existenci tohoto prostředku vzal na vědomí - byla to má reakce na poněkud jízlivého Praga, což jsem v záhlaví svého příspěvku uvedl. Ovšem to bychom se přesunuli do problematiky pochopení kontextu celého psaného sdělení.
Pro dokreslení širších historických souvislostí však rád přidám drobnost: Toto dobrodružství můj známý prožil v trase, která byla před 1WW zamýšlena pro provoz elektrobusů. Zkrátka osud této dopravní spojnici není pro elektrickou trakci příliš nakloněn...
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3916
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 27. května 2011 - 11:25:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak já už potkal cyklistky co měly s sebou náhradní duši ale jaksi neměly ani kus vercajku. A vzhledem k tomu že přední kolo měla na matice (ani motejlky ani rychloupínák) tak to zachraňoval můj vercajk v brašně...

To že někdo nepřemejšlí není vadou dopravního prostředku
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 27. května 2011 - 13:41:56    Odkaz na tento příspěvek  

Mnp každej dopravní prostředek je krám, jestliže ho řídí blbec shodou okolností znám pár lidí, který s tim werkem uměj zacházet nejen ve městě, ale i na trase 50-60 km, kde by se už vzhledem k jistym zdravotnim komplikacim jinak s kamarádama nesvezli. Nevěšte hlavu, ty asi tři potřebný úkony se daj i ve vyššim věku ještě naučit

Jistá jízlivost asi plyne z toho, že furt jen tvrdíte jak všechno nejde, zatimco já každou chvíli vidim na vlastní voko, že jde. Nechcete taky na chvíli vylézt z kanclu?
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2684
Registrován: 6-2007
Odesláno Pátek, 27. května 2011 - 16:30:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pragu, mimo kancl strávím dost času - a dost i na silnici. (A to mě zrovna vesměs s...u ti cyklisti před kapotou.) Ale neberte si to osobně. Zkrátka i na kolo sednu rád, ale protože se na sebe=cyklistu dívám očima řidiče motorového vozidla, tak se klidím ze silnice na nějaké rekreační cyklostezky. Cyklista je ten zranitelnější a tak je dle mého soudu užitečné, když se na své počínání podívá očima těch oplechovaných či opancéřovaných. O to víc mě potom "zvedají ze židle" všichni cyklouši, co potřebují jet alespoň dva vedle sebe, brání předjetí na frekventované silnici, protože úmyslně jedou půldruhého metru od pangétu nebo prosazují nepovinné ježdění po cyklostezkách a cpou se na souběžnou komunikaci. Už jsme tady o tom psali mockrát a vídáme to denně od řídítek či od volantu. Je zbytečné k tomu znovu roztáčet debatu.
Pokaždé, když se vrátím z cest, tak děkuji Bohu, že jsem nikoho nepomačkal a že nikdo nezmasakroval mě. Zrovna dnes jsem musel zabrzdit na fleku a odvrátit srážku s babetistou. Aby v pravoúhlé zatáčce nemusel snižovat závratnou rychlost svého pokladu, tak to střihnul přes dělicí čáru a měl jsem kokota před kapotou. Vůbec nijak na mé prudce zastavující auto nereagoval a zdárně vykroužil tu kristiánku (nebo jak tomu sportovnímu výkonu říkali lyžníci). A jsme znovu u toho. Debil by si poležel v nemocnici a ještě by se cítil ukřivděný. A já bych se s obrazem jeho tupé hlavy rozplesklé na mém čelním skle budil denně. Děkuji nechci. Babetistu ze silnice legálně nezaženu, ale kde budu moci, budu vždy nápomocen vyhánění cyklistů ze silnic. Nepíšu to s žádnou zlobou, je to mé pragmatické přesvědčení - a v rámci téměř demokratického vývoje v tomto státě se můžeme o našich názorech vzájemně bavit a občas i vzájemně přesvědčit. A budu rád, když se mnou i třeba nebudete souhasit, ale aspoň přijmete, že se na cyklistu nedívám z pozice toho silnějšího, ale z pozice toho, kdo se víc bojí ublížit tomu slabšímu.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 27. května 2011 - 16:50:45    Odkaz na tento příspěvek  

Mno já když jsem voplechovanej, tak se zas snažim toho cyklistu na silnici respektovat a ponechat mu taky životní prostor, protože vim jak se mezi těma tunama železa cejtí. To asi bude ten rozdíl mezi našima rovinama uvažování, pro mě holt nebylo právo silnějšího nikdy argumentem a na kole jsem po městě jezdil asi dvacet let dřív než jsem si vydělal na první káru. Tož tak, třeba časem taky dojdete k tomu že svět prostě nefunguje podle jedný příručky.

Jo a občas jezdim třeba i dva metry od pankejtu, protože blíž to kvůli stavebnímu stavu komunikace přes ty výmoly nejde. Konec konců, najdete to i v příslušnym ustanovení silničního zákona. A někdy tak jedu proto, aby se ten chytrák oplechovaná vzadu nechtěl "protáhnout" mezi mnou a protijedoucim autobusem, na to už taky dojelo hodně měkkejch povah. "Schválně" se chránim před sraženim do pankejtu "v dobrý víře". Už mě taky pár oplechovaných dementů sejmulo tak, že mě sotva předjeli a hned to ohli doprava do odbočky, protože se snad domnívali že stojim a balancuju na místě, ne že jedu třicet tam, kde si sami troufli čtyřicet.

Tož přeju dobrej boj, poklade ;-)
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2685
Registrován: 6-2007
Odesláno Sobota, 28. května 2011 - 11:58:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pragu, opravdu uvažujeme každý jinak. Znovu opakuji, že kde budu moci, budu vždy nápomocen vyhánění cyklistů ze silnic (viz důvody výše). A to jde řešit i nekonfliktně a neagresivně.
Avšak u cykloteroristů (či zaslepenců JAKÉHOKOLIV jiného dopravního prostředku) si hned přečtu příznačnou větu: "Tož přeju dobrej boj"

Inu, opravdu každý uvažujeme jinak. Rád se s Vámi na silnici NEpotkám a více se k tématu vracet nehodlám (ztráta času).
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Sobota, 28. května 2011 - 14:55:38    Odkaz na tento příspěvek  

Boj proto, že k tomu vyhánění nemáte žádný zákonný zmocnění. S poslední větou bych souhlasil už dávno, kdyby vás něco furt nenutilo to svoje bojový řešení vnucovat celýmu světu.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5635
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 28. května 2011 - 22:37:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že_by - chceš být nápomocen vyhánění cyklistů ze silnic, protože se tu NĚKTEŘÍ chovají jako prasata a nejzdí podle předpisů a skáčou ti pod auto. Dobře. Podle stejné logiky bych já eliminoval auta ze silnic, pač mě taky nejeden ohrozil, přičemž jednomu jsem udělal kotrmelec přes kapotu, protože aha, dacan mi nedal přednost...ono se na to kole jezdí taky nějakou rychlostí. Stejně takhle budeme eliminovat chodce, protože ti nám nerozvážně lezou do vozovky, nebo se tu pohybují za tmy neosvětlení - taky fajn pocit je vidět v noci jedouc do zatáčky na poslední chvíli. Budeme eliminovat šaliny, pač ty zas potvory neuhnou, když stojím s autem na kolejích...a tak dále..

Takže nechal bych si ty silácky řeči pro sebe, zakázat jedné skupině používat silnice ničemu nepomůže, naopak to povede k většímu bordelu. Uznávám, že nějaké procento cyklistů si může za to, že na ně podobní jako ty ukazují prstem jako na svoloč, ale stejní jedinci nám sedí v autech, stejní jedinci jezdí jak prasata na motorkách (mimochodem, při radarovém měření na známé rovince mezi Novohradským tunelem u Šebrova a Blanskem jsme jednomu motorkáři naměřili 175 km/h, další měl 189 km/h).

Ještě dotaz, cykloterorista je jako kdo?
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 61239
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 29. května 2011 - 10:12:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky se na to můžeme dívat tím způsobem, že zatímco "výhradně pro auta" existují dálnice a silnice pro motorová vozidla (kde dokonce občas nesmí ani "otravné" a "ohrožující" kamiony), tak pro cyklisty cyklopruhy a cyklostezky.
Pak ale nastává situace, kdy kvůli mýtu část motoristů objede placený úsek (a obtěžuje a ohrožuje zbytečně v obcích), podobně jako cyklisti se vyhybají jím určeným úsekům.
Je pak na příslušné dopravní politice, čemu se dává přednost.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3920
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 30. května 2011 - 08:57:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já mám občas nepříjemnej dojem že největší prasiči na kole i v autě jsou jedna a tatáž skupina. O víkendu "duhovej dres", v tejdnu "bílá dodávka" anebo nějaká audina ev. vynilej 15 let starej bavorák.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 61250
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 30. května 2011 - 14:20:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Těch naštěstí snad moc nebude, zejména tihle (asi hned po "závodnících", co jezdí po dvou vedle sebe a neuhnou ani o milimetr...) se pak cpou na hlavní i tam, kde je to čirý nesmysl.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1839
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 31. května 2011 - 19:47:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výqět ynteligence na dvou kolech (zřejmě špatný stavební stav komunikace v pravém pruhu )


A někdy tak jedu proto, aby se ten chytrák oplechovaná vzadu nechtěl "protáhnout" mezi mnou a protijedoucim autobusem, na to už taky dojelo hodně měkkejch povah.
Pragu, a co budeš dělat, až se za tebou objeví nějakej "tvrďák", co se bude snažit protáhnout i tak? Až budeš sraženej v pankejtu, bude jasný, čí to byla vina, ale hádej, koho to bude bolet?
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.178
Odesláno Úterý, 31. května 2011 - 21:22:10    Odkaz na tento příspěvek  

A v čem máte, dochtore, problem, nemaj tam snad auta volnej levej pruh? To by mělo každýmu kroutiči volantem na předjetí stačit, ni?
Dáváte-li pak blinkr podle novely? ;-)
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3930
Registrován: 5-2004
Odesláno Úterý, 31. května 2011 - 21:38:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to bílý autíčko v pravým pruhu na tom prvním obrázku bylo rychlejší než on (kdy a kudy ho předjelo?) nebo pomalejší a on ho dojížděl?
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1841
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 31. května 2011 - 22:48:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ach ano, on cyklista jedoucí po čáře dělící pruhy tranzitního průtahu městem je vlastně věc naprosto přirozená. Od křižovatky byl vzdálen cca 100 metrů, nejbližší další křižovatka následuje po 2,5 kilometerech.

Pragu, pojem novela v tomto případě je poněkud zavádějící, anžto úprava dávající za povinnost používání blinkrů i při předjíždění cyklistů platí již nějaký rok a od té doby byl zákon již opět novelizován. A ano, blinkry používám. Jak při předjíždění cyklistů či chodců i objíždění různých překážek a činil bych tak i v případě, že by mi tuto povinnost zákon neukládal, jelikož to považuji za slušné vůči řidičům jedoucím za mnou, které tak upozorním na překážku, kterou nemohou přes můj vůz vidět. A současně si vychutnávám cyklisty objíždějící překážku aniž by se obtěžovali signalizovat změnu směru jízdy, natož se ohlédnout, zda již nejsou předjížděni.

Petře Vlčku, na této komunikaci je povolena rychlost 70 km/h a ten cyklista rozhodně není superman. Opravdu myslíš svoji otázku vážně? Předjížděn byl jak zleva, tak zprava. Ostatně, jak jinak, když jel po středové čáře.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1842
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 01. června 2011 - 00:05:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro názornost jsem spáchal klip - http://www.youtube.com/watch?v=ZB9QCY591nI
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3932
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 01. června 2011 - 08:40:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"A současně si vychutnávám cyklisty objíždějící překážku aniž by se obtěžovali signalizovat změnu směru jízdy"

No kdybych měl co 10-15 m ukazovat že odbočuju doleva za účelem objetí kanálu, jámy na krajnici tak by z toho asi byli za mnou jedoucí řidiči poněkud hin (o bezpečnosti řízení v podstatě jednou rukou nemluvě). To bych čekal že normální řidič pochopí že buď jest nutno díry objet (neb jinak hrozí že mu cyklista spadne rovnou na kapotu) nebo prostě jet trvale metr od krajnice.
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2702
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 01. června 2011 - 12:44:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petře Vlčku, když řidič automobilu nepoužije blinkr při předjíždění, tak je zajisté hovado. (A proto ty směrovky používám.) Avšak když cyklista tou pazourou nemávne, tak to přeci musí řidič auta pochopit. Naučme se, že cyklista paží neukazuje změnu směru jízdy především kvůli zvýšení bezpečnosti provozu. Plně chápu Váš postoj a právě proto tam, kde mi to kompetence dovolí, pracuji na vyhánění cyklistů ze silnic. Každých 10-15 m (jak píšete) na silnicích na cyklistu číhají kanály a jámy, zatímco ty cyklostezky bývají pro cyklisty mnohem přívětivější - a hlavně jsou pro cyklisty.


Doktore skvostné fotky i video. Z hlediska cyklistů je vše v pořádku. Chápu, cyklisti mají bezpečnost silničního provozu na mysli v prvé řadě na věčné časy a nikdy jinak.
Jenda_j
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 49
Registrován: 2-2011

Odesláno Středa, 01. června 2011 - 17:32:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hele že_by, jak probíhá v praxi to vyhánění cyklistů ze silnic? :-)
http://mestonakole.eu/blog/
http://www.facebook.com/mestonakole