K-report
 

Archiv diskuse Předpisy do 02. 05. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Předpisy » Archiv diskuse Předpisy do 02. 05. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Cityelefant
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 533
Registrován: 11-2007

Odesláno Sobota, 21. dubna 2012 - 01:58:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aby toho nebylo málo, kolega signalista když dělal zkoušky výpravčího a vyletěl od nich (podle slov náměstka div že ne oknem; vynechme, že se jedná o "drážního dislektika", kterého když jsem se před zkouškami ptal na různé situace, musel jsem se chytat nejdřív za hlavu a pak za pusu a který do předávky píše úsměvné nesmysly typu "Jiné sdělení: V ohradě je vagón"), tak se oháněl právě tím, že ho několikrát nachytali na neznalost článku, který má uveden v rozsahu a jednalo se právě o neobsazený článek.

Pokud se mě někdo zeptá (mimo stres, třeba v diskusi na pracovišti), o čem pojednává článek XYZŽ, tak si ho zkusím přiblížit podle jeho čísla zhruba do kapitoly a nějak k tomu většinou dojdu, ale rozhodně nepočítám s tím, že se mě někdo celkem sviňácky zeptá na obsah neobsazeného článku.

Tím spíše ne u zkoušek, tam se má zkoušet znalost podstata a smysl předpisů a ne to, jestli signalista ví, že ten a ten článek je neobsazen. Protože to nikomu třeba při lítání s klikou od přestavníku a ježdění na hubu rozhodně nepomůže...
Simulátory elektromechanických SZZ, ICQ: 368229645
očko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.153.81
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 15:55:52    Odkaz na tento příspěvek  

Pro znalé: V poslední době se nám výpravčím stává, že jsme peskováni dispečery za to že jezdíme SHV jako PMD ze stanice do stanice. Prý musí být zavedeny jako vlak. Nevíte někdo z čeho to vychází, kde je to uvedeno? Podle mne to D2 umožňuje. Čl.807 a)pro potřeby SŽDC pro za jištění provozuschopnosti infrastruktury,čl.808 d)jízdu....speciálního hnacího vozidla,.... do sousední stanice. Díky.
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2111
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 16:11:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že jezdíme SHV jako PMD

Nevím,ale za vlak se platí a eviduje se v systému .. kdežto za posun nee a též se ani nepřenáší do systému,pokud vím .. ale mohu se mýlit ...


ICQ 237-113-861
očko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.153.81
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 18:02:33    Odkaz na tento příspěvek  

ad Láďa: Ano to vím, že se platí za vlak a za PMD ne. Ale jak mám posoudit kdy ještějako PMD a kdy už musí být zaveden jako vlak?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 20:27:46    Odkaz na tento příspěvek  

ad Vousatec : zjevně taky patříte mezi drážní dinosaury, takže pamatujete dobu, kdy mnohá vozidla žádnou kontrolu bdělosti neměla - např. motorové vozy M 262.0 nebo M 296.1,2, M 286.0,1.
Pokud jel motorový vůz jako MLv, tak tam byl pouze samotinký strojvedoucí a fungovalo to. V rámci Prahy se denně jezdilo z depa Libeň na Masaryčku, na HLN, do Vršovic, na Smíchov. Případně jezdily „čerčanské" motory na periodickou prohlídku do libeňského depa strojově „po hlavní". Najíždění do depa výměnou v Čerčanech na pravidelném vlaku se nepraktikovalo.
Takže dlouhá léta se mohlo jezdit bez „VZ" jednomužně (bez vlakvedoucího na stanovišti) rychlostí 80.
Není známo (pokud se to neututlalo), že by z důvodu kolapsu strojvedoucího došlo k nějaké nehodové události ...

A pak spadla „z nebes" třicítka ??? Na podkladě čeho ???
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 856
Registrován: 5-2008

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 20:43:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

očko: platí v podstatě tohle , když chceš jako PMD , tak musíš prohlásit, že tam budeš něco dělat a jak dlouho
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2112
Registrován: 7-2006

Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:10:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

platí v podstatě tohle , když chceš jako PMD

Čili údržba tratě čí zařízení SŽDC ...


ICQ 237-113-861
Vousatec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.127.142
Odesláno Pondělí, 23. dubna 2012 - 21:57:02    Odkaz na tento příspěvek  

To Miroslav Zikmund,23. dubna 2012 - 20:27:46: Ano, jsem drážní dinosaurus. I mne by proto zajímalo, jaký je TECHNICKÝ rozdíl mezi jízdou vozidla, nevybaveného VZ a vozidla, jehož VZ se porouchalo. A s vlaky M 262.0+Bix+Bix jsem s jedním vlakvedouím bez průvodčího v soupravě i jezdil. Totéž 810 /ještě bez KBS-E/+Baafx. Rychlost byla max 80. Bylo nás víc, nikdo nezkolaboval a žádný průšvih se z toho titulu nestal. Ale pokrok asi nelze zastavit.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10871
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 13:43:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a sždc platí samo sobě za d.cestu?
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
750.346
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.32.131
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 20:08:14    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím kolegové, chystám se na dopravní zkoušku a potřeboval bych zodpovědět na dva dotazy, které mi stále nejsou tak nějak jasné.

1) pokud se mi ve vlaku rozbije KBS (VZ), TRS či rychloměr, komu to hlásím. Dříve se to hlásilo výpravčímu, ale dnes o tom musí vědět i dispečer. Tak stačí když to já jako strojvedoucí řeknu výpravčímu a ten informuje dispečera nebo to volám svému dispečerovi já ? A kdo dá pokyn vlakvedoucímu, že nemusí kontrolovat jízdenky a má přejít na stanoviště ? Samozřejmě mu to řeknu sám, ale někdo opět musí být zpraven, že ve vlaku neprobíhá kontrola jízdenek. Samozřejmě bavíme se o vlaku s centrálně uzavíratelnými dveřmi strojvedoucím ...

2) na trati zůstane vlak po střetnutí s automobilem (bez čety, bez strojvedoucího). Pošlou mě pro něj jako PMD. Do poslední stanice před místem nasazení pojedu jako Lv (zprávu o brzdění mít nemusím). Z této stanice dostanu rozkaz V-PMD s potřebnými údaji. A teď jak je to se zprávou o brzdění (ZOB) ? Než dojedu se svoji lokomotivou k neschopnému vlaku, musím ji vyrábět nebo pokračuji z předchozí stanice stále bez ní ? A jakmile uvážu ten neschopný vlak (budu předpokládat poškození hadic (takže nelze na vzduch), mám na rozkaz PMD napsat informace o soupravě ? Souprava má 5 vozidel, hmotnost 100 tun, brzdí 1 vozidlo ... nebo si vyrobím sám ruční zprávu o brzdění (použiji tiskopis mezinárodní zpráva o brzdění).

Moc díky, jsou to takové dvě situace, které se mi nedaří z D2 rozumně vyluštit.
očko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.153.81
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 20:31:20    Odkaz na tento příspěvek  

ad Láďa i Permazano: Já jako výpravčí nemůžu nic prohlašovat. Já nevím co tam budou dělat. Řeknou, že chtěj někam jet, musím se fakt ptát proč? Dneska bylo kolem toho docela dusno. Tratovka tvrdí že čl. 807 a) platí vždy, pokud někam jedou(přece nejedou na výlet) a vedení PO včetně dispečerů, že se to týká jen mimořádností. Jen mě zajímají zkušenosti z jiných krajů. Tady na severu je z toho docela husto.
očko
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.153.81
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 20:37:36    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě dodatek: Vedení se odvolává na výnos č.3 k D2 ze září 2010.(Odtud taky ten upravený čl.807),zatím to nikdo neřešil, co se najednou stalo? Přece SŽDC jezdí po kolejích SŽDC, tak kde je problém? Šéfové to vysvětlují jakousí evidencí, aby byl přehled. Ale proboha, kde to jsme?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 21:19:53    Odkaz na tento příspěvek  

Vousatec : bohužel pamatujeme mnohé (hlavně jednodušší a srozumitelnější předpisy).
Např. jednomužka měla omezení na délku vozebního ramene (!!!) 300 km, nicméně i předpisově striktní Střední dráha kdysi povolila, aby se Ostravan vozil jednomužně z Prahy do Hranic na Moravě (tehdá 303 km).
Kdesi v předpise snad dokonce byla limitována délka jízdy v minutách (270 minut), ale to je zase v rozporu s tím, že pražské depo vozidlo osobáky 5007 (později 5009) a 5011, resp. 5000 a 3740/5028 na trase Praha - Přerov jednomužně.
Z čeho těch 300 objektivně vycházelo "nikdo neví".
Když pražské depo začalo vozit někdejší R 606 (alternativně 11002) skrz z Přerova do Berouna (jednomužně), jedno nejmenované nácestné depo toužící po pražských výkonech upozornilo na to, že trasa Přerov - Beroun měří 317 km (!!!), takže je porušováno ustanovení o jednomužce ...

Tak jsme tento argument odkopli s tím, že předpis V1 hovoří o délce vozebního ramene nikoli o kilometrické vzdálenosti, přičemž Praha - Beroun je jedno vozební rameno a Přerov - Praha je jiné vozební rameno ...
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1874
Registrován: 3-2006

Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 21:22:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750.346: Odpovědi najdete v článcích 1367 a 812.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
750.346
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.32.131
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 21:27:03    Odkaz na tento příspěvek  

Mikulda: děkuji, já jsem si nebyl jistý, jestli to platí i teď, když už výpravčí jsou SŽDC a naše "problémy" by je nemusely zajímat. Tak jsem zase chytřejší
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 360
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 24. dubna 2012 - 21:35:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

750.346:
Ad.1) Musíš rozlišovat dispoečera a dispečera. Výpravčí ohlašuje všechny mimořádnosti provoznímu dispečeru. "Svému" dispečeru bys to měl zavolat sám. Okruh působností jednotlivých dispečerů najdeš v patřičných prováděcích nařízeních k předpisu D7.
Ad.2) K místu uváznutí vlaku jedeš jako PMD - bržděnky ani zápisu netřeba. Co se děje dále ti MUSÍ výpravčí uvést v druhé větě, jestli jedeš jako PMD nebo jako vlak. No a od toho se odvíjí zda bržděnku (jsi vlak) nebo nic(jsi PMD a nemáš ved.posunu) nebo zápis na rozkaz (jsi PMD a máš ved. pos.).
Čísla článku uvedl M., samozřejmě platí stále.

(Příspěvek byl editován uživatelem Amper.)
Parmezano
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 857
Registrován: 5-2008

Odesláno Středa, 25. dubna 2012 - 09:50:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

očko: nemyslím , že to "prohlásí" výpravčí, ale ten , kdo chce někam jet. V rozkazu pro PMD se v části "různé" se napsalo " manipulace na trati"
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 410
Registrován: 10-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 18:55:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ampere, předpis D7 ani nějaká prováděcí nařízení nemá strojvedoucí ve znalostech. Nevím, kdo je "můj" dispečer. Kde sídlí, jak se mu dovolám. Nikdo nás o tom neinformoval. Který dispečer by měl vůbec vědět a rozhodnout o dalším postupu při poruše VZ či RST? Je v tom pěkná anarchie, ba přímo bordel.
Kdo povolá na stroj člena vlakové čety? Dispečer? A který? Přímo to nařídí jemu? Nebo prostřednictvím výpravčího? Na hubu, nebo písemným rozkazem? Je dispečer ( a který?) nadřízeným strojvedoucího? Jaké kompetence má dispečer síťový a jaké regionální? Kde končí obvod jednoho regionálního a začíná obvod jiného? Které vlaky zajímají jednoho a které druhého?
Ty to všechno asi víš, z Tvého psaní vím, že jsi informovaný člověk. (To není myšleno jakkoli sarkasticky). Ale myslím, že by o těchto věcech měli prokazatelně a bezpečně vědět osádky vlaků. Včetně mašinfírů.
Byli jsme v únorové škole proškoleni o všech možnostech, jak odjede vlak s cestujícími ze zastávek, stanic, prostorů pro výstup a nástup cestujících i z prostorů mimo ně. Když jsem se dotázal, jak odjet s vlakem, kde jediný člen vlakové čety není ve vozech s cestujícími, nýbrž na mašině (při poruše mobilní části VZ), byl školař v prcině. Tak odjet dle předpisu nelze.
Stále zůstává nezodpovězena otázka, zda se pověřením vlakové čety jinou činností jedná o vlak bez vlakové čety, čili nic. Uznávám, že otázka je trochu akademická. Uznávám také, a jsem tomu rád, že v případě, že bude vlakvedoucí (jediný člen VČ na vlaku) povolán na stroj jako "živý živák", nenašel tady nikdo nic, co by bylo porušeno. Chybí mně však výklad toho, jak se uskutečňuje odjezd. I ve stanicích s červeným výpravčím. A školařovi DVI chybí toto vysvětlení taky. Zažil jsem případ, kdy výpravčí trval na tom, že člen vlakové čety dává souhlas z otevřených dveří soupravy, nikoli z okna mašiny. Je možno mu něco vytknout? Já jsem nic nenašel, nejsem však výpravčí. Závěrem bych jen konstatoval, že jsou situace, ke kterým s větší nebo menší četností dochází, které nejsou žádným předpisem "ošéfovány". Prostě se s tím nepočítá.
Jsou to situace, které řeší naši nadřízení slovy: "Však vy si nějak poradíte". A s pocitem dobře vykonané práce odcházejí k domácím krbům. No a když se něco stane, viník se najde.
Hezké jaro přeje Podroužek.
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 361
Registrován: 2-2010
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 21:13:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

2 Podroužek: Asi ti nic víc moc nepomůžu. Na tento problém můžu mít a mám svůj názor ale je to spíše věcí ČD a ne SŽDC a tak můj názor je irelevantní.
KOntakt na vašeho dispečera (regionálního nebo síťového podle typu vlaku) určité má vlakvedoucí už kvůli případným žádostem o změnu čekací doby připojů. Příkaz k uvedenému postupu mu pak může dát přímo on nebo prostřednictvím výpravčího (písemný rozkaz). Tento postup (pokud vím) není nikde přesně popsán ale neodporuje snad ničemu. Holt, že se pak najde někdo, kdo si postaví hlavu je možné a je pak otázka, zda a jak si to zodpoví před nadřízeným. Já bych s tebou popisovaným výpravčím asi moc vlídně nemluvil ale chtěl bych vidět výpravčího, který nemá zájem na tom, aby mu vlak (a s ním spojený problém) neodjel ze stanice pryč.
Vousatec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.127.142
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 23:03:43    Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si prezentovat názor starého chlapa, který jako důchodce po dvaceti létech na osobní dopravě ještě občas jezdí jako strojvedoucí (má na to veškerá oprávnění a způsobilost) pro stavební firmu. I když mne se to již netýká a týkat nebude, tak si myslím, že tak, jako je na silnici policajt, který může svým pokynem zrušit platnost značky či světla, tak na železnici je něco takového písemný rozkaz. To je prostě trumfové eso, kterým lze nařídit či naopak zrušit téměř vše. Jestli někdo (dispečer, výpravčí) vydá či nadiktuje písemný rozkaz, tak za to, co je tam napsáno, také plně odpovídá. Je-li na rozkaze napsáno, že pro poruchu VZ se vlavedoucí přemístí ze služebního vozu či vyhrazeného oddílu na stanoviště, tak se prostě přemístí a jede se. Pokud o tom výpravčí v nácestné stanici nedostane zprávu a nechce vlak vypravit, tak ať přijde ke strojvedoucímu a on mu to dá přečíst. Vlak je i nadále vlakem s četou, vlakvedoucí ve stanicích či zastávkách nadále zavírá dveře, i kdyby kvůli tomu musel z lokomotivy slézat a zase na ni vylézat. Bezpečnost dopravy a cestujících ohrožena není, ono je celkem jedno, jestli je vlakvedoucí v hytláku nebo na stanovišti. Každý cestující , kdo jede vlakem musí vědět, že se dveře nesmí otevírat za jízdy a proč, přítomnost vlakvedoucího někde v soupravě blbcům stejně nezabrání, aby si nenabili čenich.
host3
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.180.53.50
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 08:41:01    Odkaz na tento příspěvek  

Já bych to vyřešil následovně. Kvůli výpravčímu mávne z vozu, já odjezdu ze stanice, za stanicí zastavím a přejde na mašinu. Netvrdím, že je to dle předpisů, ale občas to chce taky používat hlavu a jít cestou nejmenšího odporu.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3152
Registrován: 8-2005
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:04:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Podroužek: zkus napsat přímo gestorovi dopravních předpisů. Normálně ti odpoví, občas této možnosti nějaký strojvedoucí využije.
Martin
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 413
Registrován: 10-2009
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 10:42:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martine 2, děkuju. Zkusím to. Doufám, že seženu nějakou adresu. P.
ad host3
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.36.77.201
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 15:45:08    Odkaz na tento příspěvek  

host3, tak tu hlavu zkus používat.
Nablil jsi tu totální hovadinu. Jednak se nelze ze stanice v tomto případě ani hnout a druhak, kdyby nic a fíru po ujetí za stanici neklepla pepka a on tam i zastavil, chci tě vidět, jak se budeš sápat z vozu a do mašiny na pešunku.
Podroužek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 416
Registrován: 10-2009
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 17:01:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Třetí hoste,
za cestu nejmenšího odporu považuji dodržování předpisů a zákonů. Podnik, kterému bych pomáhal tím, že si na sebe vezmu případný průser, mi neleží na srdci zase tolik. Aneb, peklem se ti odvděčí. P.
Vousatec
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.127.142
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 21:56:15    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Podroužek 30. dubna 2012 - 17:01:15: Jen názor: Pokud mi jako strojvedoucímu bude vydán (nadiktován) písemný rozkaz, že z důvodu poruchy VZ přejde na stanoviště strojvedoucího vlakvedoucí a vlak pojede dál, není co porušit. Prostě vlavedoucí bude na stanovišti za jízdy, jeho komerční povinnosti se tímto ruší, ale dopravní mu zůstávají. Pokud to někdo (výpravčí nácestné stanice) neví nebo to nechce uznat, tak platí, že co je psáno, to je dáno. On sám si po přečtení platného rozkazu a provedení výpravy vlaku zdůvodní to ostatní, bude-li to po něm vyžadováno.
Láďa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2116
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 10:32:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud to někdo (výpravčí nácestné stanice) neví nebo to nechce uznat,

Nevidím důvod se tomto více či méně tzv. pitvat,je to věc dopravce vlaku .. Omezení či mimořádnosti na vlaku nám musí oznámit provozní dispečer a každý operátor dráhy by měl znát předpisy a nařízení,tož by měl vědět jak se zachovat .. Nač někdy zbytečně hrotit něco,co mnohdy není ani třeba .. do práce snad chodíme s tím,abychom nic neprovedli,nic moc tzv. neposrali,nic se nikomu nestalo a dom jsme se zase v klidu pak vrátili ..i když znám pár lidí,kteří jak vlezou do práce,jsou ihned nasraní a věřte,že to je pak na "práci kolektivu modré armády" sakra znát,byť jsme už teď každej jiná odnož dráhy,za což ale my "dělníci" fakt nemůžeme .. Ale milí zlatí kolegáčci,bez vzájemné spolupráce to nejde dělat,to všichni dobře víme ...

P.S. Článek 29 předpisu D2 je moje filosofie už bratru 25 let ...


ICQ 237-113-861
Paul2no
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 495
Registrován: 11-2009
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 19:59:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Občas jezdím rychlíkem v Brně z hlavního nádraží do Králova Pole, a všiml jsem si, že téměř vždy po výjezdu z nádraží následuje zkouška brzdy "skorozastavením". To se musí, to není to že ta souprava dojede z odstavného nádraží k nástupišti kde řádně zastaví dostatečné k tomu aby se dalo říct, že brzdy jsou OK?
http://www.youtube.com/paul2no
pro Paul2no
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.251.61
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 20:17:58    Odkaz na tento příspěvek  

Paul2no, zřejmě došlo ve vlakových náležitostech k nějaké změně, která zakládá tuto povinnost.
Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.255.10
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 20:28:51    Odkaz na tento příspěvek  

Rád bych se zeptal na Váš názor ohledně rozkazu o jízdě po nesprávné koleji v úseku Praha-Horní Počernic - odb. Skály - Praha Vysočany. Zda-li stačí znění rozkazu: "Ze žst Praha Horní Počernice jedete v mezistaničním oddíle do Prahy Vysočany" , nebo musí být doplněno i znění o platnosti či neplatnosti vjezdového návěstidla "L" odb.Skály u správné koleje. Děkuji.
pro Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.251.61
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 20:41:44    Odkaz na tento příspěvek  

Closer X, jak je legislativně definována jízda v mezistaniční vzdálenosti?!
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 416
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 22:39:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Closter X: Zda-li stačí znění rozkazu: "Ze žst Praha Horní Počernice jedete v mezistaničním oddíle do Prahy Vysočany" , nebo musí být doplněno i znění o platnosti či neplatnosti vjezdového návěstidla "L" odb.Skály u správné koleje....
No, pokud byl na rozkaze jen tento text, tak ten ani nedovoluje jízdu po nesprávné koleji a pak se ptám i já, co tím chtěl autor písma strojvedoucímu říci.

pro Closter X: ptám se Vás, kde najdete v D2 definici "mezistaniční vzdálenost"?
Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.255.10
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 22:55:33    Odkaz na tento příspěvek  

Oprava: Na rozkaze bylo: "Ze žst Praha Horní Počernice jedete v mezistaničním oddíle do Prahy Vysočany po nesprávné koleji."
pro Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.251.61
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 23:00:40    Odkaz na tento příspěvek  

Closer X, to už je něco jiného než předchozí verze a je to v pořádku.

Haan, "mezistaniční vzdálenost" je totéž co "mezistaniční oddíl" akorát trošku starší terminus technicus a D2 není jediná norma tím méně legislativní.
Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.255.10
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 23:11:16    Odkaz na tento příspěvek  

Oprava II. "Z žst. Praha-Horní Počernice do žst. Praha Vysočany pojedete po nesprávné koleji v mezistaničním oddílu." Znění rozkazu bylo v pořádku. Spíše mi jde o to upřesnění informace o platnosti/neplatnosti vjezdového návěstidla "L" odb. Skály u nesprávné koleje.
pro Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 23:41:08    Odkaz na tento příspěvek  

Closer X, k čemu by tam taková zavádějící informace byla? Výhybka, kterou vjezd kryje, je pouze ve správné koleji a fíra má seznání trati. Tápat by tam mohli tak akorát "univerzální soukromníci".
Obě prezentovaná znění jsou v pořádku a nezakládají důvod k pochybnosti.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 417
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 23:45:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Closter X: viz D2-čl.395-o platnosti vjezdového návěstidla u nesprávné koleje se strojvedoucí nezpravuje.
pro Haan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Úterý, 01. května 2012 - 23:56:59    Odkaz na tento příspěvek  

Haan, na to se on neptal. Jste úplně mimo, nemáte seznání.
On se ptal na vjezdové návěstidlo u správné koleje mezilehlé odbočky.
Viz třeba mapy.cz: odb.Skály
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 418
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:14:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pro Closter X: no, já už jsem hodně starý "terminus technicus", přesto tento výraz nepamatuji (asi Alzheimer ).

Ještě se zeptám (neb to tam neznám)-vjezdové návěstidlo odb.Skály stojí i u nesprávné koleje? Pokud stojí jen u správné koleje, tak pro strojvedoucího platí: "Nemá-li nesprávná kolej vjezdové návěstidlo, musí strojvedoucí zastavit vlak jedoucí po nesprávné koleji nejdále v úrovni vjezdového návěstidla správné koleje, není-li vjezd dovolen RPN.
Souhlasíte?
Sonic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 578
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:17:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan: vjezdové návěstidlo odb.Skály stojí i u nesprávné koleje?

Nestojí. Od Počernic je na Skalách pouze návěstidlo L u 2. TK.

(Příspěvek byl editován uživatelem Sonic.)
pro Haan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:31:02    Odkaz na tento příspěvek  

Haan, střílíte od boku a do tmy.
Račte se seznámit s místními poměry a až potom radit.
Nesprávná kolej nemá VN, protože by jím nebylo co krýt.
Výše je jasně napsáno, že se jede mezistaničně.
Pro fíru platí pouze odjezd z Počernic a pak až vjezd do Vysočan.
Nic mezi tím.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 419
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:31:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže nebyl-li pan Closer X zpraven o platnosti/neplatnosti vjezdového návěstidla L, měl jednat podle mého předchozího opsaného textu z D2-čl.395: "Nemá-li nesprávná kolej..."
Souhlasíte?
pro Haan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:39:11    Odkaz na tento příspěvek  

Haan, NE!
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 420
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:43:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pro Haan: no jestli myslíte, že střílím od boku, tak do toho předpisu prosím koukněte. Jedná se vjezdové návěstidlo a předpis říká, že se to týká jak vj.n. stanice, tak i odbočky. A že to tam neznám, to je pravda. Jak byste to vyřešil Vy a poradil panu Closterovi X??
pro Haan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 00:57:30    Odkaz na tento příspěvek  

Haan, naprosto stejně, jak je to napsáno v tom rozkaze a jak se to dělá spoustu let. Odbočka je pouze ve správné koleji, na nesprávné žádná odbočka není. Při jízdě z Vysočan do Počernic funguje na téže koleji jako hradlo, opačně může být zavedena pro nesprávnou kolej jako hláska, ale to pouze podle výlukového rozkazu, jinak tam prostě není.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 421
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 01:41:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale jak při předpokládaných, tak i nepředpokládaných jízdách po nesprávné koleji musí být fíra zpraven podle čl.395. Informace o tom, že jede v mezistaničním oddíle je mu k ničemu (jsou v tom směru o kterém píše Closer X oddílová návěstidla, že mu to tam píšete?). On musí být zpraven o platnosti vjezdového návěstidla stanice nebo odbočky, pokud stojí jen u správné koleje.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 422
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 02:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pro Haan: koukněte třeba na vzor č.37 v předpise D2/2, kde pro jízdu po nesprávné koleji je uveden vzor písemného rozkazu, z něhož Vám část kopíruji:
"Z České Třebové do Dlouhé Třebové pojedete po nesprávné koleji v mezistaničním oddílu. Vjezdové návěstidlo správné koleje na odbočku Parník pro vaši jízdu neplatí.
Nemá-li nesprávná kolej vjezdové návěstidlo:
V úrovni návěstidla s návěstí „Stanoviště oddílového návěstidla“ správné koleje před stanicí Dlouhá Třebová u jednejte jako u předvěsti s návěstí „Výstraha“. Vjezdové návěstidlo správné koleje do Dlouhé Třebové
pro vaši jízdu platí."
No a protože jsou tam i odd. návěstidla (v tam uvedeném příkladu je to AB), tak v tom případě má význam i zpravení o jízdě v mezistaničním odílu (jak se dočtete).
Snad si rozumíme.
pro Haan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 03:34:55    Odkaz na tento příspěvek  

Haan, bez znalosti místních poměrů to prostě nepochopíte. Při jízdě po první koleji strojvedoucí jede po traťové koleji, aniž by vjel na nějakou výhybku. V podstatě se jedná o souběh tratí v tomto specifickém případě (satalická a počernická).
395. Strojvedoucí vedoucího hnacího vozidla musí být před jízdou po nesprávné koleji zpraven:
– o platnosti vjezdového návěstidla stanice nebo odbočky u správné koleje nebo o způsobu vjezdu do stanice nebo odbočky (nemá-li nesprávná kolej
vjezdové návěstidlo);
395.hovoří, že strojvedoucí bude vyrozuměn o platnosti - tedy, má-li platit! Logicky nebude informován o něčem, co pro něj platit nemá a není tam přítomno.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1883
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 02. května 2012 - 08:15:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan: Důležité je, jestli ta odbočka na té koleji vůbec leží (podobně, jako býv. odbočka Sedlec).
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.12.79
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 10:00:42    Odkaz na tento příspěvek  

Pro představu posílám plánek odb. Skály.
Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.12.79
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 10:16:56    Odkaz na tento příspěvek  

Pro pro Closer X: "Closer X, k čemu by tam taková zavádějící informace byla? Výhybka, kterou vjezd kryje, je pouze ve správné koleji a fíra má seznání trati. Tápat by tam mohli tak akorát "univerzální soukromníci".
Obě prezentovaná znění jsou v pořádku a nezakládají důvod k pochybnosti." No a právě o tom to je. Zase se jedná o všemohoucí " seznání tratě a traťových poměrů". Kdyby na rozkaze bylo vždy upřesnění, týkající se platnosti/neplatnosti hl.návěstidel (jedná se o jednu prostou větu), pak by opravdu nezákladal důvod k sebemenším pochybnostem. Nicméně nejsem "univerzální soukromník".
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 16:19:28    Odkaz na tento příspěvek  

Haan:
Informace o tom, že jede v mezistaničním oddíle je mu k ničemu

To snad nemůžete myslet vážně, paní Haan. Tato informace je totiž velmi důležitá. Jednoznačně z ní pro strojvedoucího vyplývá neplatnost návěstidla správné koleje odb Skála pro jeho jízdu.
Qěcy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3716
Registrován: 9-2005
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 17:14:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dost! V mezistaničním úseku s ODBOČKOU vždy znamená termín MEZISTANIČNÍ ODDÍL ten oddíl, který je mezi sousedními stanicemi (výhybnami), protože odbočka neohraničuje oddíl mezistaniční, ale pouze traťový.
Krom toho dle ZDD je odb. Skály odbočkou pouze v Satalické a druhé traťové koleji, v první traťové je hradlem (jednosměrným).
Stránky o lok. 109E: http://109-e.wgz.cz
Closer X
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.163.24.175
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 18:23:37    Odkaz na tento příspěvek  

pro lipovjan: "Jednoznačně z ní pro strojvedoucího vyplývá neplatnost návěstidla správné koleje odb Skála pro jeho jízdu."
Já v tom opravdu tu "jednoznačnost" nevidím. Pominu-li tu skutečnost, že strojvedoucí opravdu nemá encyklopedickou znalost všech ZDD na tratích kde všude jezdí(je to také jenom člověk). Předpis D2 čl.395 mluví jasně: Strojvedoucí vedoucího hnacího vozidla musí být před jízdou po nesprávné
koleji zpraven: o platnosti vjezdového návěstidla stanice nebo odbočky u správné koleje
nebo o způsobu vjezdu do stanice nebo odbočky (nemá-li nesprávná kolej vjezdové návěstidlo). Nikde jsem tam odkaz na ZDD nenašel.;-). A vjezdové návěstidlo u správné koleje je jednoznačně označeno "L". Opravdu v tomto případě, kdy fíra tam pravidelně nejezdí a na návěstidle je návěst "stůj" a jede po nesprávné koleji a nemá na rozkaze jednoznačně napsáno platnost/neplatnost návěstidla u správné koleje je pro něj dost znejisťující skutečnost. Myslím si že by to na tom rozkaze mělo být prostě uvedeno. Můj skromný názor.
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1884
Registrován: 3-2006

Odesláno Středa, 02. května 2012 - 18:25:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Qěcy: Pěkné, jasné a srozumitelné. Akorát to má jednu vadu, fíra nemá ZDD ve znalostech ...
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 423
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 20:03:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak už jsem zase zpátky.
Lipovjan: „To snad nemůžete myslet vážně, paní Haan. Tato informace je totiž velmi důležitá. Jednoznačně z ní pro strojvedoucího vyplývá neplatnost návěstidla správné koleje odb Skála pro jeho jízdu.
Myslím to vážně. Podle kterého ustanovení DP strojvedoucímu vyplývá neplatnost vj. náv. správné koleje? Čl.394 ca) nemá fíra v rozsahu znalosti. O jízdě v mezistaničním oddíle se zpravuje při neplatnosti oddílových návěstidel-viz čl.395. A ta v tom směru nejsou. Takže v tomto případě je informace o jízdě v mezistaničním oddíle zbytečná.

Qěcy: proč dost? Co vyčtu ze ZDD, když je tam uvedeno v příl.5A :
„Mezistaniční úsek Praha Horní Počernice - Praha Vysočany je rozdělen odbočkou Skály na dva prostorové oddíly. V 1 TK slouží odbočka Skály jako hradlo s oddílovým návěstidlem a předvěstí SO, ve 2 TK jako dopravna s vjezdovým návěstidlem a předvěstí L.“

pro Haan: „395.hovoří, že strojvedoucí bude vyrozuměn o platnosti - tedy, má-li platit! Logicky nebude informován o něčem, co pro něj platit nemá a není tam přítomno.
Ano, bohužel tam není uvedeno o platnosti/neplatnosti. A že tam návěstidlo není přítomno u nesprávné koleje? Je u správné a nazývá se vjezdové-bohužel. Takže se nedivte fírovi, že zastaví v úrovni tohoto návěstidla tak, jak mu to ukládá čl.395.
Proč se bráníte napsat do rozkazu informaci o neplatnosti návěstidla L u 2.TK, když to ve vzoru 37 D2/2 je také tak uvedeno na příkladu odb. Parník. Je to jednoznačné a fíry to nepřivádí do nejistoty.
pro Haan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 199.180.252.68
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 21:13:21    Odkaz na tento příspěvek  

Haan, tak jste si v tom druhém odstavci odpověděla sama, co tam je a není. Fíra jede po koleji, kde není odbočka, ale hradlo. A co je mezistaniční oddíl v tomto šikovném případě, uvedl Qěcy v 3716.
Fíra, který tam zastaví podle vaší rady, půjde z hrušky dolů, protože nepochopil znění jasného písemného rozkazu a asi nezná traťové poměry.
Nedávno jste tady horovala o křížcích v sešiťáku a vazbě na ne/kódování VZ. Kam jste se dostala ve vašich závěrech? Jen ke znalosti místních poměrů a nic jednoznačné jste nevyřešila.
Přestaňte nás očkovat vašimi mylnými teoriemi, nám to jezdí bezproblémově i bez nich.
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 21:46:22    Odkaz na tento příspěvek  

Closer X:

Strojvedoucí vedoucího hnacího vozidla musí být před jízdou po nesprávné
koleji zpraven:
– odkud kam pojede po nesprávné koleji;
– o jízdě v mezistaničním oddílu (při neplatnosti oddílových návěstidel)
- o platnosti vjezdového návěstidla stanice nebo odbočky u správné koleje
nebo o způsobu vjezdu do stanice nebo odbočky (nemá-li nesprávná kolej vjezdové návěstidlo)


Ta třetí odrážka se vztahuje až k řešení vjezdu do stanice Praha Vysočany!! Je-li u nesprávné koleje vjezdové návěstidlo, není třeba nic zmiňovat. Neplatnost návěstidla u správné koleje Odb Skály je vyřešena tím mezistaničním oddílem. Znění rozkazu je v pořádku.
Sonic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 579
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 21:58:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

lipovjan:
A proč je tedy v D2/2 ten Haan uvedený příklad:

"Z České Třebové do Dlouhé Třebové pojedete po nesprávné koleji v mezistaničním oddílu. Vjezdové návěstidlo správné koleje na odbočku Parník pro vaši jízdu neplatí."?

Tam u nesprávné koleje také není vjezdové návěstidlo a v rozkaze je též uvedené, že se jede v mezistaničním oddílu. Přesto se uvádí i neplatnost vjezdového návěstidla u správné koleje. Tak kde je rozdíl?
Sonic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 580
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 02. května 2012 - 22:09:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"pro Haan": "Přestaňte nás očkovat vašimi mylnými teoriemi, nám to jezdí bezproblémově i bez nich."

Nechtěl bych říkat, že/která předložená řešení této konktrétní situace jsou správně nebo špatně. Ale pouze k Vaší citované poznámce: pouhé konstatování "nám to jezdí bezproblémově", tj. jinak také argumentace ve stylu "vždycky se to tak dělalo, tak to musí být správně", ještě neznamená, že se to dělá správně doopravdy. Naopak u mnoha železničních nebo leteckých nehod se dojde k závěru, že někdo něco udělal/neudělal, protože to tak dělají/nedělají všichni, ale ukázalo se, že právě to systémově vedlo k té nehodě.