K-report
 

Ostatní země  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Ostatní země « Předcházející Další »

  Dialog Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Archiv diskuse Ostatní země do 14. 01. 2012M6260 14-01-12  17:49
Archiv diskuse Ostatní země do 31. 01. 2012T. H.60 31-01-12  12:13
Archiv diskuse Ostatní země do 09. 03. 2012Miroslav Zikmund60 09-03-12  20:02
Archiv diskuse Ostatní země do 24. 03. 2012Kalanis60 24-03-12  14:47
Archiv diskuse Ostatní země do 15. 04. 2012Miroslav Zikmund60 15-04-12  18:07
Archiv diskuse Ostatní země do 21. 05. 2012Mol60 21-05-12  20:33
Archiv diskuse Ostatní země do 08. 07. 2012blabla60 08-07-12  14:48
Archiv diskuse Ostatní země do 17. 07. 2012Fiiiiira60 17-07-12  17:56
Archiv diskuse Ostatní země do 31. 07. 2012Adam_r60 31-07-12  20:25
Archiv diskuse Ostatní země do 13. 08. 2012FS60 13-08-12  18:53
Archiv diskuse Ostatní země do 03. 09. 2012M6260 03-09-12  08:49
Archiv diskuse Ostatní země do 26. 09. 2012Fucza60 26-09-12  23:56
Archiv diskuse Ostatní země do 30. 10. 2012T. H .60 30-10-12  19:33
Archiv diskuse Ostatní země do 26. 11. 2012FS60 26-11-12  17:07
Archiv diskuse Ostatní země do 06. 12. 2012W.60 06-12-12  15:13
Archiv diskuse Ostatní země do 12. 12. 2012Borovička60 12-12-12  08:26
Archiv diskuse Ostatní země do 19. 12. 2012bdž60 19-12-12  10:37
  ClosedUzavřeno: Další dialogy již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
Robert_antonio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 96
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 11:16:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram: Cimz potvrzujete moje slova. "Nezajem" o mezinarodni vlaky MK-GR (Bulharsko neznam) bude dany vice bevelovskym postojem MZ-Infrastruktury, nezli nekonkurenceschopnou zeleznici.
T.H.: Ne. Chtel bych dolozit, ze z toho masivniho zdaneni, po odectu nakladu na stavbu a udrzbu silnic, neco vyznamneho zustane.
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 12:44:26    Odkaz na tento příspěvek  

Tak to se zrovna před pár dny dokládalo v tématu nákladní dopravy. Dokonce tam ze zoufalství věrozvěsti Silničního Zla vytáhli i náklady na místní komunikace a celé je připočetli silniční nákladní dopravě, aby to "vyšlo". A stejně to nevyšlo, museli by to vynásobit dvěma pí a umocnit.

P.S. Ale počítám, že vy jste úplně jiná liga a vytáhnete zas tu internalizaci jedné molekuly CO či čeho za milión korun, pak už to samozřejmě "vyjde".
Robert_antonio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 97
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 13:40:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem si tu nákladku za posledních pár dní prošel a jsou tam opravdu perly. Například kromě spotřební daně tam Desiro tvrdošíjně počítá i DPH (která nemá s dopravou nic společného - kdybych se rozhodl jít pěšky, tak z peněz za benzín si koupím něco jiného a DPH odvedu úplně stejně). Nebo to soustavné zanedbávání místních komunikací, které nejsou nijak zanedbatelné - mezi ně patří všecky městské komunikace včetně černých děr Blanky a Královopolských tunelů. Spíše vám doporučím http://www.nakole.cz/diskuse/13363-ctvrtecni-stavka-svatek-cyklis tiky-svatek-mhd-iii.html#comment396275 a následnou diskusi, tam se pokusili ty náklady na místní komunikace aspoň odhadem vyčíslit.
Samozřejmě v tom stále nejsou započítané náklady na dopravní policii, škody ze silniční dopravy (škody se neplatí, bo henten oný veřejný zájem) a nákup pozemků za uměle podhodnocené netržní ceny.

Ale počítám, že vy jste úplně jiná liga a vytáhnete zas tu internalizaci jedné molekuly CO či čeho za milión korun, pak už to samozřejmě "vyjde".
Zhluboka se nadechněte, napočítejte do deseti a poté si nechte tuto frázi vyhledat ve fóru. Jediný, kdo tady plácá o miliónu Kč za molekulu, jste vy sám.
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 46.135.17.241
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 16:43:04    Odkaz na tento příspěvek  

kdybych se rozhodl jít pěšky, tak
...nepochybně nepůjdete po žádné "komunikaci".

P.S. Pokus vyhlášeného militantního cyklodemagoga Hraboshe o "objektivní" vyčíslení (= natipování dostatečně velkého "korelačního koeficientu") čehokoli si určitě rád přečtu. Ostatně správně ideově to tam vyhodnotil někdo jiný - i kdyby automobilismus znamenal plus, pořád to "nic neříká o tom, zda je opravdu žádoucí"...
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 19:35:45    Odkaz na tento příspěvek  

Robert_antonio : tak nevím zda čtu nebo vidí špatně.
Mám před sebou švédský kursbuch období platnosti 19.6. - 10.12.2011, tam je trať Sundvall - Ömsköldsvik nakreslena červenou čárou s číslem 39 (autobusová doprava mimo jednoho busu v režii SJ provozována dopravcem LTAC - neplatí INTERRAIL), v kursbuchové tabulce nejsou žádné vlaky. Vedle toho mám kursbuch platný od 11.12.2011 do 30.6.2012 a tam je táž trať nakreslena černě, s čísly tratí 35 a 41. v kursbuchu nejsou vlaky v úseku Sundvall - Ömsköldsvik uvedeny. V současném kursbuchu (ke stažení na webu) jsou na tratích 35 i 41 vlaky uvedeny.
Naproti tomu v úseku Örnsköldsvik-Umeå jsou vlaky na trati 35 uvedeny v kursbuchu platném v období platném 12.12.2010 - 18.06.2011 (mám jen v PDF).

Mapkově se to dá dohledat i v kursbuchu DB "EUROPA", resp. Thomas Cook.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 20:07:17    Odkaz na tento příspěvek  

Robert_antonio : vy jste v té Haparandě byl ? Z toho stavu nádraží nebylo patrné, že by se tam nějak silně jezdilo.
Jediné co mne napadá je vozba rudných vlaků z Kiruny, ale v Haparandě to na nějaký "budoucí" překládkový terminál na lodě podle mapy nevypadá. Stejně tak to Tornio. Hraniční řeka tam ústí do moře.
Je možné, že ta někdo plánuje vozbu rudných vlaků do Finska, buď s překládkovou stanicí nebo výměnou podvozků ... třeba až do "Velké země". Sovětské elektrické lokomotivy tam jsou v hojném počtu. Akorát by to potřebovalo dodrátovat z Oulu do Tornia.
Na jih od Tornia je podle mapy "nějaký průmyslový areál", možná hutní kombinát ...
Robert_antonio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 100
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 21:19:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T.H.: Přeloženo do češtiny: Nemám žádná čísla, kterým bych to podložil, ale aby to nevypadalo tak blbě, tak si aspoň plivnu ad hominem.
Robert_antonio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 101
Registrován: 7-2007
Odesláno Středa, 19. prosince 2012 - 22:08:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ: Původně jsem to napsal nepřesně. Ta nová trať Botniabanan nezačíná v Örnsköldsviku, ale kus na jih v Kramfors, kde odbočuje ze stávající trati Sundsvall–Långsele (Ådalsbanan). Po dostavbě Botniabanan (2010) jezdily osobáky jen v úseku Örnsköldsvik–Umeå, protože se čekalo na rekonstrukci Ådalsbanan. Ta skončila letos v srpnu, a od té doby jezdí osobáky v celém úseku Sundsvall–Umeå. Viz norrtag.se .
Vůbec po dostavbě Botnického banánu tu přibyla hromada nových vlaků, kromě Ådalsbanan se vrátila osobka i na úsek Vännäs–Lycksele. To jen k Laminátčiným představám o (ne)potřebnosti vlaků na nehostinném severu.

K Haparandě: Současné a výhledové výkony přes Haparandu najdete tady. V budoucnu se počítá i s koridorem Narvik–Boden–Tornio–Oulu–Vartius a dál na Matičku Rus. Na finské straně stačí dodrátovat jen 20 km z Kemi do Tornia.

(Příspěvek byl editován uživatelem Robert_antonio.)
Bugear
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2804
Registrován: 8-2005

Odesláno Čtvrtek, 20. prosince 2012 - 01:41:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

@Čínskej: Však něco přes tři kilometry tam zůstane i po dnešku. :-)
»Online výpočet kontrolní číslice« »Výpočet kontrolky na mobilu (Java)«
Lekce češtiny pro diskutéry: píšeme výjimka, standard, ližina. Tipovat znamená odhadovat, typovat znamená psát či provádět typovou zkoušku.
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 261
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 20. prosince 2012 - 23:10:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bugear: Oni to nestihnou do konce sveta? Je mi jasny, ze tomu predchazely "neviditelne" pripravy, ale rychlost, jakou ten stejnosmer zmizel, je fascinujici... Premyslim, kde se inspirovali. Ze by na Slovensku?
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pátek, 21. prosince 2012 - 11:35:19    Odkaz na tento příspěvek  

Taky v Itálii se chystají na zimu, vytáhli šrotovník na sníh. Podle jeřábu, sloupů a plotu je snadná identifikace, kde to fotili. Na pravém okraji snímku vykukuje speciální vozidlo pro ministryni války, jak dokazuje nápis nad jeho okny. Že skutečně jde o vozidlo s všestranným použitím, dokazuje jeho spřáhlo na opačné straně.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pátek, 21. prosince 2012 - 19:28:39    Odkaz na tento příspěvek  

Robert_antonio : dík, já jsem mohl použít pouze kursbuchových map a tabulek. Z Oulu na jih se taky místy dělá druhá kolej, výhybny jsou tak zhruba po 10 - 15 km.
MartinNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.0.110
Odesláno Pátek, 21. prosince 2012 - 20:34:33    Odkaz na tento příspěvek  

Tak mě tak napadá, dost pravděpodobná možnost, v případě prodeje OSE pod křídla RZD - protažení přímého vlaku Moskva - Sofia právě do těch Atén. RŽD mají ambice svými vlaky pokrýt větší část evropského kontinentu a toto by se přímo nabízelo.
MartinNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.0.110
Odesláno Pátek, 21. prosince 2012 - 20:43:24    Odkaz na tento příspěvek  

K tomu Řecku, kdo by přece jenom chtěl do Řecka vlakem. Bez osobky ve směru z Bulharska je prakticky jen asi 15km z Kulaty do Strymonasu. A kamarád mi letos v létě potvrdil, že tam právě v tomto mrtvém úseku velice solidárně funguje služba převozů v kabině nákladních vlaků...Balkán...
R_1463Úpa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 913
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 22. prosince 2012 - 19:39:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když tady zmiňujete nocležny v Norsku. Ne všechny jsou zadarmo. Tak například pod jedním z nejvyšších vrcholů Skandinávského pohoří, Snoehettou. Snad Rainheim nebo tak. Každopádně jsme počítali, že tam dáme dobrovolně něco NOKů. Jaké bylo překvapení, když jsme zjistili, že se tam platí cca 1500 kč/osoba. A ještě horší bylo zjištění, že za možnost ohřát si něco na plynu se platí 70 NOK, tedy 210 kč. Hlídal to tam Dán a byl nekompromisní.
Rychlík: PRAHA HL.N.,odj. 15:05 -Praha Libeň-Nymburk město-Křinec-Rožďalovice-Kopidlno-Jičín-Ostroměř-Lázně Bělohrad-Nová Paka-Nová Paka město-Stará Paka-Roztoky u Jilemnice-Martinice v Krkonoších-Kunčice nad Labem-Hostinné-TRUTNOV HL.N.,příj. 18.53
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Neděle, 23. prosince 2012 - 12:39:44    Odkaz na tento příspěvek  

pár informací z Řecka, ale trochu staršího data :
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.18.6
Odesláno Úterý, 25. prosince 2012 - 21:33:19    Odkaz na tento příspěvek  

Nemá někdo z přítomných zkušenosti z loni zavedeným (a i letos a napřesrok stále jezdícím) expresem "Transeuropean" Paříž-Berlín-Varšava-Moskva ? Mě by jen zajímalo zda ním někdo někdy jel celou trasu z Paříže do Moskvy či naopak.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 18:55:44    Odkaz na tento příspěvek  

R_1463Úpa: No, to jste ještě dopadli dobře... Zkuste najít nejlevnější hotel např. ve Stockholmu a budete se divit kam se ceny šroubují...
ZFJ: Tak určitě někdo takový ze zbohatlých "nových" Rusů existuje, resp. tím určitě jelo dost papalášů. K čemu je taková informace ovšem netuším.

Já bych zopakoval můj (zřejmě zapadlý) dotaz: Skutečně platí omezení FIP FS na 50 % ceny NRT pouze na vnitrostátní dálkové spoje? Čili v mezinárodních EN/CNL stačí rezervace?
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 448
Registrován: 5-2010

Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 21:56:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Má někdo zkušenosti s cestou po zemi z Evropy do Izraele (ideálně vlakem)?
Sanakvo
LambdaCZ
Nechic
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 361
Registrován: 4-2010
Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 22:02:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak to tu oživím nějakou tou fotkou ze Španěl

Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 269
Registrován: 3-2012
Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 23:07:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: Vloni na jare to stacilo, dokonce pri ceste EN z Benatek do Lince jsem mistenku kupoval bez prirazky az u pruvodciho ve vlaku. Jediny, co me zarazilo, platil jsem kartou a nedostal potvrzeni o platbe. A to ani po urgenci, ze ho chci... Pri ceste tam jsme meli lehatka...

(Příspěvek byl editován uživatelem Čínskej.)
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.56.8
Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 23:09:47    Odkaz na tento příspěvek  

Miropiro: Má někdo zkušenosti s cestou po zemi z Evropy do Izraele (ideálně vlakem)?
Copak, došly zdroje na copy-paste příspěvky do vašeho blogu na lžiDnesu? :-)
Obávám se, že vzhledem k nepřátelství všech asijských sousedů (kromě Jordánska, ale to zas sousedí jen s Irákem, Sýrií a Saúdskou Arábií) je pozemní cesta velmi obtížná až nereálná (nemluvě o občanské válce v Sýrii, nemluvě o podmínce veřejné dopravy a nemluvě už vůbec o podmínce železniční dopravy - tou skončíte někde v Turecku).
Zkusit to z druhé strany přeplavbou Gibraltaru je jistě taky možné, nad tímto řešením jsem se nezamýšlel (vzhledem k tomu, že vlaky z Tangeru končí na alžírských hranicích a ani tam není pro bílého sáhiba úplně bezpečno, ani dál v Lybii stále není úplně bezpečno atd.).
Ale můžu vám popsat zkušenosti z cesty vlakem do Budapešti a pak už z Liszt Ferenc Repülőtér lítá Wizzair za zhruba dva tisíce.
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 449
Registrován: 5-2010

Odesláno Čtvrtek, 27. prosince 2012 - 23:52:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale můžu vám popsat zkušenosti z cesty vlakem do Budapešti a pak už z Liszt Ferenc Repülőtér lítá Wizzair za zhruba dva tisíce.
O Wizzairu vím, ten bych asi využil.
Copak, došly zdroje na copy-paste příspěvky do vašeho blogu na lžiDnesu?
Co se Vám nezdá na mém blogu?
Sanakvo
LambdaCZ
M62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 181
Registrován: 7-2007
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 07:06:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OD nového GVD je, dle JŘ CFR, otevřena trať Oradea - Cheresig
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.198.1
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 07:09:18    Odkaz na tento příspěvek  

Miropiro: Nemám nic proti vašemu blogu, jen mi přišlo úsměvné, jak se na obsahově jinak chudém webu (fotky na stránkách Senátu nemají popisky, no to je kauza) objevily zájezdy do Londýna a Paříže na Europa-Spezial hned poté, co se to propralo tady :-)
Tak pak aspoň něco napište o izraelských vlacích.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 09:50:49    Odkaz na tento příspěvek  

Miropiro: Mezi TCDD a CFS už nejezdí mezinárodní smíšené vlaky cca 8 - 10 let, na Hedžázské dráze (Amman - Damašek) ještě déle. Kromě toho se teď zrovna v Sýrii trochu střílí (asi i do šotoušů) :-)
Pokud byste chtěl jet přes Libanon, tak tam není v provozu ani metr koleje, navíc hranice s Izraelem jsou desítky let zavřené.

M62: Bohužel ne. Byl jsem v Oradei před 5 dny a všechny vlaky mají poznámku "nu cirkulata" a na odjezdové ceduli jsou přelepené. Zatím ale ještě jezdí (na trati na Holod) vlaky do Baie Felix a Cordau (což je podle několika nezávislých pozorovatelů těžký propadák a nejezdí s tím skoro nikdo). V Cordau je prasečák, šturc, provizorní nástupiště a těžce zarostlá, vyloučená traťová kolej směr Holod.
Jinak cca 400 m pod nádražím v Oradei pěkný hotýlek, asi za 20 eur, kde se daly ve vaně pěkně přežít tuhé rumunské mrazy.
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 450
Registrován: 5-2010

Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 11:10:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T.H.: Máte pravdu, že aktualizovaný článek o levné cestě vlakem do Londýna (o Paříži jsem napsal již víceméně nezávisle na debatě, řešila se zde jen levná cesta vlakem do Londýna) vznikl na základě diskuse na tomto serveru, nicméně stojím si za tím, že můj blog si mohou přečíst i tzv. nepostižení lidé (tedy ne-šotouši) a třeba se pak skutečně rozhodnou vlakem jet.
A světe div se, po napsání aktualizované verze článku o cestě do Londýna jsem dostal brzy e-mail od jednoho pána, kterého můj článek zaujal a že by potřeboval poradit a tak. A výsledek? Pán za pár dnů skutečně díky konzultaci se mnou pojede vlakem do Londýna.

A to je přeci pozitivní efekt. To Vám radost nedělá?
Sanakvo
LambdaCZ
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.81.158
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 11:48:42    Odkaz na tento příspěvek  

Miropiro: neřešte to, on totiž pan T.H. má ve zvyku rejpat vždy, všude a do všeho, jak už zde mnozí zjistili. Stačí si přečíst jeho příspěvky v ostatních vláknech tohoto diskusního fóra. Pozitivních příspěvků od pana T.H. moc nenajdete, pokud vůbec nějaký...
T. H .
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.179.198.1
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 12:28:06    Odkaz na tento příspěvek  

A to je přeci pozitivní efekt. To Vám radost nedělá?
Znovu podotýkám, že NEMÁM NIC PROTI VAŠEMU BLOGU. Nechovejte se jako zdejší přiblblíci typu Majkl007 a zkuste to vstřebat aspoň napodruhé, děkuji.
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4003
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 16:52:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Do Izraele se po souši (rozhodně ale ne celou cestu vlakem) i přes chladný vztah se severními sousedy jet dalo a jezdilo se. Přes Balkán, Turecko a Sýrii do Jordánska, z něj se do Izraele dostat šlo snadno (sám jsem hranice přes most krále Husajna / Allenbyho most překračoval v roce 1997).

Opačným směrem to už pak ale nešlo - zatímco syrské razítko v pasu při vstupu do Izraele způsobovalo zřejmě jen přísnější bezpečnostní prohlídku, izraelské razítko v pasu znamená na syrských hranicích STOP.
(kdo už byl v Izraeli a poté se vydal do Sýrie nebo jiné podobně naladěné arabské země, zařizoval si nový pas)

Současný stav v Sýrii nemám nijak probádaný, ale už podle základních obecně známých zpráv předpokládám, že teď situace na projetí celou zemí od Turecka až po Jordánsko vhodná není (že to nebude moc průchodné ani pro dobrodruhy).
Oto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 6-2007
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 17:35:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Byli jsme v Izraeli, Libanonu i Sýrii, ten opačný směr by šel zvládnout pomocí dvou pasů (druhý vám v ČR na úřadě vydají zcela bez problémů, stačí uvést důvod "neslučitelnost víz", ani není třeba říkat, kam jedete).

Přejezd mezi Izraelem (přesněji Palestinským územím) a Jordánskem je stále normálně na programu cestovních kanceláří, to určitě funguje. Cizinci (na rozdíl od samotných Izraelců, ti potřebují povolení) mohou na palestinské území vstoupit jen ne základě pasu.

Co se týká situace v Sýrii, byli jsme tam v dubnu 2011 (začátek převratu), od mediálního obrazu je třeba vždy dost odečíst, realita byla jiná, než jsme na ten samý den sledovali v hotelu v západních TV.
Teď je to zřejmě divočejší, ale nemyslím si, že by vás tam zastřelili, akorát se tam asi nedostanete. Pokud vám vůbec v Praze vydají syrské vízum a Turci vás pustí přes hranice, tak se tam bude každý divit, co tam děláte a na prvním checkpointu vás prostě nepustí dál ...
Očekávám, že si obě strany si hlídají, aby jim cizinci nelezli, kam nemají. Mrtvého cizince tam nechce nikdo a cizí novináře už vůbec ne (na vstupu z Libanonu do Sýrie je tehdy vůbec nezajímala naše zavazadla, jen fotoaparáty, chtěli vidět všechny fotky, jestli jsme opravdu turisti a ne novináři)

Syrské železnice jsou na hlavních tratích celkem na úrovni (http://travel.valek.net/photo.cgi?p=392&nazev=vlak&style=1). Ale do zahraničí se nejezdí, a jestli se jezdí v současné době, to už vůbec nevím.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 17:49:03    Odkaz na tento příspěvek  

Jef: Ovšem dotaz byl na současný stav a na železniční dopravu. Já projel co se dalo vlaky v roce 1998. Akorát tehdy na sebe stříleli pro změnu Turci se Syřanama, takže zrovna ten jedinej spoj z Turecka do Halebu nejezdil.
Dneska ne že není vhodná doba, ona je regulérní občasná válka. Stačí sledovat info o letecké dopravě do/z Damašku. Bezpečná není ani cesta z letiště do města.

Oto: Jo, na úrovni :-))) Když jsem tam byl tehdy, tak rozhodně taková souprava do Latakíje nejezdila, zato tam jezdila armáda a policie a nadmíru se zajímali proč fotím čmeláky :-) Dnes to tam podle mého názoru vypadá asi jako ve Stěpanakertu na nádraží - dráha je prostě strategická záležitost, tak proč jí nerozstřílet na sračky...
Brr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2054
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 20:52:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Izraelci údajně na požádání dají razítko místo do pasu na extra kartičku, kterou při opuštění země zase odeberou, takže pak po návštěvě Izraele nezůstane ani památka. Tedy až na vstupní razítko do Jordánska nebo Egypta - i to prý některým arabským státům stačí jako důvod pro odepření vstupu.
Karel S.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.67.181
Odesláno Pátek, 28. prosince 2012 - 21:46:15    Odkaz na tento příspěvek  

W., Miropro: Smíšené vlaky mezi Tureckem a Sýrií musely jezdit minimálně ještě v roce 2008, tedy nikoliv "8 až 10 let zpátky"... - zde je velmi dobrý cestopis uživatele Busman - http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/002566-Blizky-vychod/
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Sobota, 29. prosince 2012 - 08:52:56    Odkaz na tento příspěvek  

Karel S.: Koncem devadesátých let, při sporu o území Hatay, určitě byla mezinárodní doprava na několik let přerušená; později jsem to přestal sledovat. Úplně podobně - z bezpečnostních důvodů - střídavě jezdil a nejezdil vlak do Iránu. Momentálně již několik let opět jezdí a prý je dost vyprodaný.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Sobota, 29. prosince 2012 - 08:54:17    Odkaz na tento příspěvek  

druhý vám v ČR na úřadě vydají zcela bez problémů,
To ano, ale pozor. V řadě zemí je vlastnictví dvou pasů tresné, přímo zákonem zakázané. A když je u vás najdou, tak to budete vysvětlovat vy.
Brr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2055
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 29. prosince 2012 - 10:20:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W.: pokud vím, jeden ze obou pasů je nutno nechat doma.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 29. prosince 2012 - 13:15:39    Odkaz na tento příspěvek  

čím dál lepší.....
Oto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1159
Registrován: 6-2007
Odesláno Sobota, 29. prosince 2012 - 13:58:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je nějaké divné. Vnitrostátní maďarská IC byla povinně místenková už předtím. A ostatní vlaky maďarský vyhledávač jako povinně místenkové neukazuje.

Jo, všimnul jsem si, že maďarský eShop má už i anglickou verzi. Spolu s již dříve zavedenou možností tisku vnitrostátních jízdenek doma, je tedy teď dobře použitelný i pro cizince. Lze tam koupit i samostatnou rezervaci.
Jen mezinárodní jízdenky je stále nutno vyzvedávat v automatu, a samostatná rezervace do zahraničí zakoupit nejde vůbec.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 29. prosince 2012 - 15:00:21    Odkaz na tento příspěvek  

Ta info o místenkách na MÁV je z Hafasu z druhé půlky bývalé Monarchie, tak snad jako sousedi by měli mít dobré informace. I když...i ten Hafas blbne dost často.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Neděle, 30. prosince 2012 - 20:52:23    Odkaz na tento příspěvek  

FS : tak informacím o povinné rezervaci v HAFASu bych zrovna tak 2x nevěřil. Podle HAFASu jsou s povinnou rezervací například NZ vlaky v Norsku do Bergenu či Trondheimu, podobně ve Švédsku vlaky "k polárnímu kruhu", nicméně v norském či švédském kursbuchu podobnou značku hledáte marně ...

IDOS mne letos v červnu přesvědčoval, že na IC vlaky ve Finsku je nutný příplatek. Z mailové korespondence ovšem vyplynulo, že příplatek je třeba pouze na PENDOLINO ...

OTO : holt nějací pánové v Němcích patrně objevili na webu maďarský PDF kursbuch, kde ta povinná rezervace je u IC vyznačena i když v loňském HAFASu tam ta povinná rezervace je taky uvedena ...
M62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 182
Registrován: 7-2007
Odesláno Pondělí, 31. prosince 2012 - 07:17:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: Tak to jsem netušil , že to ve skutečnosti nejezdí.. V Cordau jsem byl a nejel s tím skoro nikdo.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pondělí, 31. prosince 2012 - 11:11:14    Odkaz na tento příspěvek  

To že nějaký vlak je v jř, vůbec ještě neznamená že také podle něj pojede. IC 761 má do půlky ledna jezdit do Salerna, ale téměř každý den teď končí na Termini.
A poslední den v roce mají v Salernu nějak hodně "červený".