K-report
 

Archiv diskuse Tramvaje v Brně do 24. 01. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Tramvaje a metro » Tramvaje v Brně » Archiv diskuse Tramvaje v Brně do 24. 01. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
midar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.162.73
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 19:29:35    Odkaz na tento příspěvek  

Demon3:
"Právě tenhle typ vozu je schopen způsobit velmi rychlý odklon od kolejové dopravy v těch českých městech, kde získá vyšší podíl ve vozovém parku.
"
Můžete tento názor podložit nějakými relevantními argumenty?
Goldfinger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 866
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 20:27:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Laďa mhd: nějak jsem ani po pětinásobně opakovaném čtení nepochopil tu myšlenku s varii - to jako že jejich užitná hodnota závisí na schopnosti sklopit špígl? 13T (a jejich před-nedochůdče anitru) považuju za nejnepovedenější a nejdebilnější šalinu, co kdy v šalingradu jezdila. A je zločin magistrátu a zejména ROO, že ji sem pustili v množství větším, než malém. Kdyby místo toho koupili varia LF2, prokázali by městu daleko lepší službu. 15t už je úplně o něčem jiném - nejezdí to, jako kdyby se z kopce valily prázdné barely a jízdní komfrot je nesrovnatelný.
Petr Tenzor
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.59.119
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 20:27:29    Odkaz na tento příspěvek  

Jako cestujícímu mi přijde 13T jako bezkonkurenčně nejhorší tramvaj, kterou pamatuju (MHD jezdím od roku 1994). Zbytečný (a předražený) rádobyaerodynamický design, šílené cukání v zatáčkách kvůli neotočným podvozkům, čekání 3 vteřiny po zastavení, než se začnou otevírat dveře, šílenost se sedadly proti sobě, kde není místa ani na nohy sedících, natož aby mezi nimi někdo prošel. Kdyby za to koupili 2 normální nebo i několik starších "ojetých", tak by udělali daleko líp..
Jo a je příšerně dlouhá. BTW, jak se řeší situace ve smyčkách nebo některých zastávkách, kde je zadek natočený tak, že řidič (mimo jiné) nemá možnost vidět, jestli ještě někdo nenastupuje?
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 955
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 21:01:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Tenzor: Dobře jste mě pobavil. . Začnu od konce. Délka? Rozdíl mezi 2xT3? Proti 2xLF2 je i 13T drobeček.

Ale celkově. Tohle otevírá diskuzi, která tu projela už několikrát a i v pražské diskuzi... Nemá to smysl...
Kondra89
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 21:06:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: Anitry byly dodávány mezi roky 2003 a 2006. LF2 vyjelo poprvé až v roce 2007. Takže se těžko mohly pořizovat místo aniter. Dle mě je teda anitra podstatně lepší než LF2, hlavně v interiéru. Anitra má pohodlně spojitou nízkou část, zato vário je přesedačkovaný a ještě je samej schod.

13T mám rád už jen protože je to konečně od základů novej stroj a ne tisíckrát reinkarnovaná T3.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6361
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 21:06:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Tenzor - tak obnova ojetými vozy je pokaždé poněkud zoufalý počin. Je potřeba vozy mhd někam vývojově posunovat, udržet aktraktivitu pro cestující, což zajisté pořízením několika ojetých T3 například nepůjde. K poršákovi, design je věc vkusu každého. Jak se mi dříve nelíbilo skloubení stříbrnošedočervených čel s brněnským unifikem na bocích, dneska mi to neva a dokonce se mi to do jisté míry líbí. Design ksichtů taky, alespoň mám pocit, že lezu do ŠALINY a ne do kýblu šrotu typu souprav T3, nebo do nereko K2, které teda nemám hodně rád. Šílené cukání v zatáčkách - tak určitě je to dáno koncepcí pevných podvozků, ale taky něco špatně bude v kolejích. Tam kde nerovnosti, nebo oblouky bez přechodnic T3, K2, kátečka v pohodě přeskáčou, tam anitry a poršáci už holt potřebují kvalitnější kolejový svršek, než orbu, kterou v Brně kolikrát máme. A že ty podvozky dostávají kolikrát zabrat...
Sedadla proti sobě - souhlas, neplatí však u strojů 1920-29.
Že je poršák příšerně dlouhej - . Je. A co, kvůli tomu se stroj této délky pořizoval, ne? Kátéčko je obdobně dlouhé, soupravy LF2, nebo trojče jsou delší...
Čekání na třívteřinovou prodlevu otevírání dveří - to je fakt problém. Přijde mi, že tu šalinu nemáte jednoduše rád a z principu hledáte hnidy.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Petr Tenzor
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.59.119
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 21:35:18    Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: Ale já netvrdím, že není potřeba vozy vývojově posouvat dál, třeba 15T je v mnoha ohledech daleko lepší, bohužel 13T mi přijde opravdu jako názorný příklad na téma "jakých chyb se při konstrukci tramvaje vyvarovat".
Zbytečná třívteřinová prodleva je opravdu problém, když mi kvůli ní ujede přestup (mnohokrát). A pochopitelně je pravda, že ji nemám rád, stejně jako asi 90% jiných lidí, kteří jezdí s MHD... chce to občas poslouchat, co cestující říkají a ne jen nekriticky přejímat pochvalné ódy v plátku Šalina.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6362
Registrován: 9-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 22:21:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

chce to občas poslouchat, co cestující říkají a ne jen nekriticky přejímat pochvalné ódy v plátku Šalina.

Jestli mělo být na mě, tak Šalinu jsem v ruce nedržel dobrého půlroku a popravdě mě ty kecy tady nezajímají. Můj názor na poršáka je danej především pohledem cestujícího, kterej v něm vidí výraznej moderní posun oproti šalinám T3/K2, které ještě v roce 2011 podstupovaly větší stupně oprav s výhledem provozu na další pětiletku nejmíň.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Kondra89
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 23:18:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: Myslím si, že takto vidí 13T cestujících. Věční stěžovači bývají vždy v nemšině, ikdyž jsou víc slyšet.

Věčné rekonstrukce T3 nic neřeší, protože většina cestujících nepozná rozdíl mezi T3 a poslední T3R.PV. A T3R.PLF na tom budou stejně. Když už musíme mít LF a LF2, tak alespoň, že mají nový vzhled.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kondra89.)
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2360
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 00:21:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U 13T mě sere, že je to ukázková promarněná šance. Z pohledu pořizovací ceny stojí stejně jako stejně dlouhý ULF. Jiné moderní tramvaje se stejným nápravovým tlakem mohou mít na šířku o 15 cm víc, a to nejlepší ve srovnání provozních + údržbových nákladů se radši ani nebudu pokoušet najít.

Například k těm nápravovým tlakům: když už se kvůli nim musí upravovat infrastruktura, proč to rovnou neudělat úplně a nenachystat tratě na 2,65 m široké vozy? Případně proč není snaha obnovovat vozy trvale, v tempu alespoň 6 vozů ročně, aby se zastavilo stárnutí na nějaké rozumné hodnotě. Atd.
Lada_z_bmhd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 146
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 09:50:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: snažím se tím říct že kdyby se do toho varia investovalo tak o milion víc tak by pro spoutu lidí stalo srovnatelným konkurentem poršáka. Jsou to prostě detaily a ptákoviny,ale i někdy dost zasadní věci které tomu vozu kazí dojem. Ten špígl jsem tady už kdysi rozepisoval.

David_jaša : ULF neměl bych problém jenom že vůbec si myslím že by v Brně jezdilo neco jiného než co je z domácí produkce je aktuálně asi nerealné.

Uzavřu to když sem tu diskusi rozpoutal. Reagoval sem na články v novinách a netvrdím že nic lepší než 13T na světě není.Osobně mím snem a přáním by bylo 15T v Brně jenže u toho zatím můžu akorát zůstat.
Agent_s_teplou_vodou
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 671
Registrován: 11-2006

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 11:30:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V čem jsou podle vás ty ULFy lepší, kromě toho, že mají o 10cm nižší nástupní hranu?
Pevné podvozky a nápravový tlak 12t mě teda moc nepřesvědčují.
Nedávej si nohy na sedadlo, aby sis neušpinil boty. Nikdy nevíš, jaký prase tam sedělo.
Nikdy nepouštěj nikoho sednout na své místo. Odpočívej tak dlouho, jak jen to jde. Až budeš starý, tak si už nesedneš.
Když střílíš po revizorovi, dávej pozor, abys netrefil řidiče. Musel bys na své zastávce vyskakovat za jízdy.
Hhoonnzzaa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 382
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 11:46:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David jaša: Až na to, že ULF v porovnatelných rozměrech s 13t neexistuje. ULF je buď 24 nebo 35. Také cena ulfů je někde jinde než 13t. (jsou mnohem dražší). Nápravové tlaky má o hodně vyšší než 13t. (Kde je teda jeho výhoda?)

**Už mě agent přdběhl...

(Příspěvek byl editován uživatelem hhoonnzzaa.)
Pepola
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 284
Registrován: 11-2007
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 12:30:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro Deletera: 1066 - noha přivařena!
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4056
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 15:57:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

midar: No samozřejmě, jinak bych to nepsal...
Myslíte si, že provozovatelé mají takový nadbytek financí, aby si mohli dovolit provozovat ve větší míře vozy, které mají provozní náklady zhruba 11x vyšší než zbytek vozového parku ?
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
midar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.162.73
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 17:24:33    Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: A to, že tyto tramvaje mají 11x vyšší provozní náklady než zbytek vozového parku dokládá to, že to jsou špatné tramvaje=šmejdy???
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4060
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 17:32:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No zeptám se jinak - pokud jsou náklady na jejich běžné provozní opravy 11x vyšší než u ostatních typů, jsou to opravdu kvalitní tramvaje ?
Nehledě tedy na to, že jsem o nich jako o šmejdech nepsal (byť si to třeba i myslím) !
Pouze jsem poukázal na rapidní nárůst nákladů, který si tu žádný provozovatel VHD nemůže dovolit...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Goldfinger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 867
Registrován: 9-2005
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 20:35:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lada z MHD: Varia se taky vyvíjejí a prodělávají face lifting, třeba LF2+ bych taky v Brně rád viděl v množství větším než malém (4).Ale podle mého informovaného laického názoru je LF2 pro Brno ideální šalina tak, jako kdysi byla ideální K2.
Noltha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 700
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 20:50:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pokud jsou náklady na jejich běžné provozní opravy 11x vyšší než u ostatních typů, jsou to opravdu kvalitní tramvaje ?
A jsou tyto náklady dány čistě kvalitou dané tramvaje, nebo na tom má podíl i infrastruktura? ...ale to asi ne že, v Brně jsou koleje a troleje v naprostém pořádku, bez jediné závady, která by mohla mít vliv na vozidla, která se po nich pohybují.
Hhoonnzzaa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 383
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 21:21:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je naprosto bláhové si myslet, že nové vozy budou méně poruchové než staré, nebo že bude jejich údržba méně častá. Naprostým nesmyslem je domnívat se, že budou náhradní díly na ně lacinější než na staré.

Nové vozy jsou složitější => dražší, náročnější a dražší na údržbu, poruchovější.

Ale to všechno neznamená, že jsou srovnatelné nebo dokonce horší než ty staré. Prostě jsou jiné. Mají svá nesčetná +, která vyvažují výše napsané.
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4063
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 23:59:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Je naprosto bláhové si myslet, že nové vozy budou méně poruchové než staré, nebo že bude jejich údržba méně častá."

To tedy pardon, ale tohle si opravdu myslím a věřím, že se mnou i většina logicky uvažujících.
Právě proto se totiž obvykle nové věci pořizují, dopravní prostředky z toho nevyjímaje...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2361
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 01:48:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent 671, Honza2 382:
ULF má téměř dokonalý interiér se spoustou dveří, míst k sezení i míst k stání. Asi před dvěma lety, když jsem si dělal srovnání tehdy dostupných tramek, stály 13T a ULF prakticky stejně v přepočtu na 1 m.
Výsledek: 13T je naprosto stejně drahá jako její současnice, jen je ve všech ohledech horší.

midar:
provozní náklady dělají velkou část celkových nákladů na MHD. Například jeden z nejzásadnějších důvodů proč stavět tramvaj místo autobusu a metro místo tramvaje je proto, že dotyčné druhy dopravy mají menší provozní náklady na jednoho cestujícího, než ty původní. (Pokud ne, nedopadá to dobře, viz nadcházející průser s chalupoidním metrem.)

Honza2 383:
ony i ty investiční náklady na tramvaje nejsou zrovna malé a tramvaj čekající ve vozovně na opravu je pak pěkně drahá. Nejvíc je to vidět v malých provozech na západě, kde i jedna záloha pro případ nehody je na hraně luxusu a cokoliv navíc kvůli neschopnostem je jednoznačné plýtvání.
Quakeman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 88
Registrován: 2-2010
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 02:00:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dnešná doba je taká že väčšine výrobcov zariadení nejde o to aby zariadenia fungovali dlhodobo bezporuchovo ale aby sa výrobky po záruke kazili aby sa nabalili na servise. A takisto sa zariadenia poriadne netestujú pred nábehom sériovej výroby lebo je to drahé a tak sa to testuje a dolaďuje u zákazníka počas záruky.A potom že prevádzkové náklady sú 11x väčšie-niet sa čomu čudovať.
Pepola
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 285
Registrován: 11-2007
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 03:57:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně to připadá, že se historie opakuje. V době RVHP se "vyvíjelo" to, co jinde (rozuměj na západ od hranic RVHP) už dávno fungovalo. A teď se zase vyvíjejí další a další parodie ULFu...
Kobra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 192
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 08:29:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Noltha: A jsou tyto náklady dány čistě kvalitou dané tramvaje, nebo na tom má podíl i infrastruktura? ...ale to asi ne že, v Brně jsou koleje a troleje v naprostém pořádku, bez jediné závady, která by mohla mít vliv na vozidla, která se po nich pohybují.

Infrastruktura má vliv tak na podvozky, které trpí opravdu dost. Ale ostatní závady s ní absolutně nesouvisí...

midar: Vy by jste si koupil auto, u kterého víte, že do něj budete vrážet více než je obvyklé?
Otevřete oči, pohroma se blíží!
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 959
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 10:36:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kobra: Majitelé Renaultů, Dacií a Citroenů jsou takoví
Hhoonnzzaa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 384
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 12:02:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David jaša: S ULFem naprosto nemůžu souhlasit. Interiér je velmi nešťastně řešen. Spousty hluchých míst. 13t je v mnohých ohledech lepší než ULF, váha, nápravové tlaky, koncepce podvozků, pravděpodobně i bezpečností a tuhostí.

A důvodem proč stavět tramvaj místo autobusů je - ekologie, rychlost, oddělenost od provozu, stavět metro místo tramvaje je z důvodů - větší kapacity, vyšší rychlosti, odlehčení povrchové dopravě.

Docela by mě zajímala skutečná data, ale s cenou na 1 cestujícího si myslím, že zdaleka nejlevnější je autobusový provoz, pak tramvajový a nejdražší je metro. Kdysi jsem četl článek, že metro na sebe nevydělá ani v úseku IPP Vyšehrad.

Všechno závisí na prioritách města. Pokud je v Brně prioritou postavit parkovací domy v centru místo P+R na okrajích města u tramvaje, pokud se investují nehorázné částky do individuální dopravy a na veřejnou dopravu se kašle, pak je asi něco špatně. Mít zálohy není rozhodně luxus. To je jen taková hra ze strany politiků města, že na veřejnou dopravu není. Jinde se desítky milionů vyhazují oknem.

Quakeman: Takovýhle dojem mám bohužel taky...

Pepola: Nevím, kde se pokouší dělat parodie na ULF, řekl bych, že cestou ULFů zcela logicky žádné město do budoucna nepůjde. Považuju to za krok vedle.

Kobra: Další omyl. Stav tratí výrazně ovlivňuje i zbytek tramvaje, ne jen podvozky. Vibrace jsou velké zlo pro celou tramvaj. Řešením je broušení kolejnic. Vibrace můžou zapříčinit minimálně uvolňování konektorů, šroubů a počítačům rozhodně nesvědčí. V extrémních případech dokážou vibrace dokážou zapříčinit i praskání kovů. Další kapitolou jsou křivé koleje (řešitelné podbitím, častou údržbou atd.) - stačí si vzpomenout na ulámané pantografy na lince 1 za Pisárkama. Radši tam pak dali omezenku.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6375
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 13:17:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

stačí si vzpomenout na ulámané pantografy na lince 1 za Pisárkama. Radši tam pak dali omezenku.
Mezi Pisárkami a Bráfovou je to nyní podbité, přebroušené, čili ve výsledku na Brno naprosto luxusní jízda. Když už na to přišla řeč, proč se při stavbě MUK Hlinky a stavbě tramtratě nepoužily bezžlábkové kolejnice? Je tu hodně znatelný rozdíl jízdy tramvaje po žlábkové kolejnici a přebroušené kolejnici profilu S49 v místě před zastávkou Pisárky především z hlediska hlučnosti.

A souhlas, křivolakost kolejí nemůže přece ovlivňovat pouze podvozky. Ty ulámané paňtáky s kolejemi souvisí hodně, stačí si jenom uvědomit, jak moc mi stranový hup na kolejích ovlivní výchylku uhlíkové lišty na pantografu vzhledem k drátu. A počítačovým strojům typu Anitra a poršák rozhodně bagroidní kolejový svršek nemůže dělat dobře...

(Příspěvek byl editován uživatelem janatak.)
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Hhoonnzzaa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 385
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 14:27:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: Ano, je moc dobře, že se konečně v Brně začalo brousit koleje. Chtělo by to přebrousit mnohem víc úseku než je, ale lepší něco než nic. Například úsek Moravské náměstí - Řečkovice by chtěl přebrousit snad celý, i když jsou horší místa. Jen je zajímavé, že se zatím brousí jen koleje typu S49 a žlábek nic.
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 291
Registrován: 6-2010

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 14:32:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hhoonnzzaa: Protože ten brus co byl k dispozici byl snad jen na bezžlábkové koleje...
V tebou jmenovaném úseku směr Řečkovice bych řekl, že někde už nepomůže nic jiného než celková rekonstrukce :-(
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2723
Registrován: 8-2007

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 15:54:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V tebou jmenovaném úseku směr Řečkovice bych řekl, že někde už nepomůže nic jiného než celková rekonstrukce

Teď, když už je vozovna Medlánky propojena s tramvajovou sítí i přes Technologický park, tak by to nemuselo představovat zásadní komplikaci pro tramvajový provoz. A vůbec by nebylo na škodu, kdyby se ta rekonstrukce pojala stejným způsobem, jako v případě úseku Moravské náměstí - Pionýrská.
Kobra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 193
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 16:37:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A souhlas, křivolakost kolejí nemůže přece ovlivňovat pouze podvozky. Ty ulámané paňtáky s kolejemi souvisí hodně, stačí si jenom uvědomit, jak moc mi stranový hup na kolejích ovlivní výchylku uhlíkové lišty na pantografu vzhledem k drátu. A počítačovým strojům typu Anitra a poršák rozhodně bagroidní kolejový svršek nemůže dělat dobře...

To už je ovšem něco jiného, než kvalita tramvaje..

Další omyl. Stav tratí výrazně ovlivňuje i zbytek tramvaje, ne jen podvozky. Vibrace jsou velké zlo pro celou tramvaj. Řešením je broušení kolejnic. Vibrace můžou zapříčinit minimálně uvolňování konektorů, šroubů a počítačům rozhodně nesvědčí. V extrémních případech dokážou vibrace dokážou zapříčinit i praskání kovů. Další kapitolou jsou křivé koleje (řešitelné podbitím, častou údržbou atd.) - stačí si vzpomenout na ulámané pantografy na lince 1 za Pisárkama. Radši tam pak dali omezenku.

Ano, pokud matku dám bez pérovky apod., nemůžu se divit, že se uvolní, ale to kdekoliv. Tak katastrofální vibrace to zase nejsou, ale pokud by to bylo jak píšeš, pak jsme zpátky u toho, že je to šmejd, pokud nejsou komponenty přizpůsobeny "pohybu".
Otevřete oči, pohroma se blíží!
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.165.217
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 19:43:11    Odkaz na tento příspěvek  

Kazdy ma jiny nazor, dle me je ULF to nejlepsi co muze byt, nema pevne podvozky, podvozky jsou otocne a vsechny se v zatackach diky mechanismu nataci, interier super, nevim, kde by mely byt hlucha mista. Navic v porovnani se Skodovackyma tramvajema neni draha, navic je modernejsi a kdyz zvlada jezdit v Rumunsku, nevim, proc by nezvladla v Brne. Ikdyz jiste upravy trati by to chtelo.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6380
Registrován: 9-2004

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 19:54:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Jisté" úpravy tratí by to chtělo okamžitě.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4065
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 22:24:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"...je ULF to nejlepsi co muze byt, nema pevne podvozky, podvozky jsou otocne a vsechny se v zatackach diky mechanismu nataci"

To už má dneska i velká část 14T a věřím že se k tomu dopracují i 13T, jen na ty chodové vlastnosti to, obávám se, pozitivní vliv nemá...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.165.217
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 22:35:48    Odkaz na tento příspěvek  

No ja nevim,ale kdyby byly ULF tak spatny, asi by je Viden porad nekupovala... Na te Tramvaji nevidim nic spatnyho.
Rem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 373
Registrován: 11-2008

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 22:42:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdá se mi to, nebo nasazení RT6 na d-1 slouží jako předzvěst příchodu sněhovýho sajrajtu?

S šalinami jsem žil, žiji a zemřu.
Videa MHD z pohledu řidiče a fandy MHD
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5080
Registrován: 5-2005

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 00:38:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rem - není spíš právě ten sajrajt předzvěstí toho, že ségry budou na jedničce?

A nám bylo zabráněno v týdnu vypravit 3506 na linku 36
800/47
Rem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 374
Registrován: 11-2008

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 01:14:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No pokaždý co byla RT6 na d-1, den začal nezasněžen a končil aspoň trochu nasněžen. Ty včerejší 2 cm sněhu neberu, to se během dnešního dopoledne rozpustilo a odpoledne, během hodiny tu napadlo vic sněhu jak za celou zimu. Konečně se snad zadaří zimní focení
S šalinami jsem žil, žiji a zemřu.
Videa MHD z pohledu řidiče a fandy MHD
llbyz
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.115.78
Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 10:23:45    Odkaz na tento příspěvek  

verusha: a co by tam jako kloub dělal? spíš by se mělo nějak řešit, že máte často "nesprávný typ" (spíš několik) na 25 or 26
Pepola
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 286
Registrován: 11-2007
Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 11:07:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K těm tratím: Já už několik let po vystoupení ve Štefánikově čtvrti pozoruji, že se tam jezdí po nákolcích (na vjezdu do smyčky na obou kolejích).
Kondra89
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 238
Registrován: 10-2010
Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 11:27:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

llbyz: To lze vyřešit jedině nákupem dalších kloubů. Pokud vím, tak je 20 pořadí vyhrazených pro klouby. (5 na t-25 a 15 na t-26) a DPMB vlastní 25 kloubáků.
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6381
Registrován: 9-2004

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 12:12:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

llbyz - ve špičce ráno by se kloub hodil prakticky na každou trolejbusovou linku, především tedy na 33, 30 nebo 37, možná 36. Na t-30 směr město poslední dobou pozoruju nepěknou narvanost spoje tak mezi 8,30 - 9,00. Zastávky Filipova, Laštůvkova a Vondrákova generují dosti početné cestující obecenstvo, které trolejbus vzor 21Tr, řídčeji 14TrM kolikrát obtížně pojme.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Dprm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 495
Registrován: 7-2010

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 12:23:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak : A já myslel,že 30 jezdí narvaná do 9 hodin hlavně ve směru z Kr.Pole.
....konečně ten podzim :-)
Pvvs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4714
Registrován: 7-2003

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 12:26:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lidi jsou temer neomezene komprimovatelni ..
8bity vseho sveta spojte se .
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6382
Registrován: 9-2004

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 12:29:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pvvs - myslíš jako, že pravidlo n+1 platí pokaždé?

Dprm - může být, ovšem z tohoto směru v danou hodinu nejezdím, tudíž nevím.
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 292
Registrován: 6-2010

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 12:34:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Janatak: Ano, z vlastní zkušenosti vím, že když mi přijede plný vůz, stačí se rozběhnout, zařvat "norma mluví jasně: 8 lidí na metr čtvereční" a vždy se vejdu :D
David_jaša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2362
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 13:23:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dprm: t-30 je velmi ekonomicky efektivní linka, v obou směrech bývá narvaná velmi podobně...

Janatak: t-37 má velmi jednoduché řešení: propojit trhačky s t-25, aby se jezdilo mendlák-kampus-kohoutky-mendlák ráno a mendlák-kohoutky-kampus-mendlák odpoledne.
llbyz
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.115.106
Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 19:05:08    Odkaz na tento příspěvek  

kondra: a to se ti zdá z 25 vozů vypravit 20 jako moc? vždť to je provozní rezerva 20%, to je spíš smutný, tolik odstavených vozů
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5082
Registrován: 5-2005

Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 22:30:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A vida, už je to tady, administrativní počty. Máte 25 kloubáků, 20 jich má jezdit, no tak podle kalkulačky je přece 20% vozů rezerva, no to je přímo luxus. Jenomže... ejhle. Teď byly 3506 a 3502 na GO. Do toho byla třeba 3608 na SO. Další vůz stojí, nebudeme tomu říkat 25Tr, ale na závadu. Další vůz má ráno KP a další je na nějaké banální, leč důležité opravě. A jsme jeden mínus. A kde jsou ty strašně moc porouchaný odstavený vozy?
800/47
Kondra89
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 239
Registrován: 10-2010
Odesláno Neděle, 22. ledna 2012 - 23:07:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Verusha: Tohle chápu a bral jsem to v úvahu, jen se mi to nechtělo psát.

Myslel jsem to tak, že 25 vozů na 20 pořadí, bez adekvátně kapacitní náhrady, je vypravení dost na hraně.
llbyz
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.212.5
Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 10:35:45    Odkaz na tento příspěvek  

verusha: tak poslat 3 vozy naráz na vetší opravu (GO or SO) raději nekomentuju. No a KP? Co to třeba dělat v noci nebo o víkendu? Nechce se co?
I když samozřejmně uznávám, že vůz být třeba po nehodě a je problém....
Jak to teda dělají jiní dopravci? Myslíš, že mají plný garáže záložních vozů?
nereg.Vojtik
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.19.71.113
Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 12:57:16    Odkaz na tento příspěvek  

Co to třeba dělat v noci nebo o víkendu?

A kdo to zaplatí?
llbyz
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.212.5
Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 13:30:20    Odkaz na tento příspěvek  

vojtik: viděls někdy mechniky ve vozovně o víkendu nebo v noci. Minimálně 50% času spánek nebo jiné leháro.
Hold by byli vycvičeni a tak 10% času navíc by věnovali KP aspoň nějakého vozu. To by určitě šlo zorganizovat, aspoň u kloubů.
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5083
Registrován: 5-2005

Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 15:16:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co to třeba dělat v noci nebo o víkendu? Nechce se co? ... 50% času spánek nebo jiné leháro

Tuto logiku a narážky nebudu komentovat šířeji. Nechce se?

KP se dělá o víkendech na 25Tr. Na 22Tr ne, a vzhledem k tomu, kam by se rozjela debata, nebudu objasňovat proč.

Mě tu přijde, že tu občas přijde anonym, kterej všechno zná, všechno ví, všechno by udělal líp, u soukromníka by se to nestalo apod. Akorát tu unikají základní věci. V noci a o víkendech je turnus od toho, že zajišťuje nejnutnější provoz. Mají omezený počet a sortiment dílů, které mohou vyměnit, stává se to, že vůz po sobotním KP stejně v pondělí musí být doma, protože prostě v sobotu nebyl skladově dostupný díl. Nehledě na to, že řada oprav je časově náročných. Tak že by si chlapi mezi 60ti nočníma příjezdama jen tak z nudy třeba přetěsnili diferenciál nebo co?

jak to dělají jiní dopravci?

Nedělají GO ani SO. Až se vůz při minimální údržbě posere tak, že zhoří někde na dálnici, holt se koupí novej. V garážích takového dopravce stojí z dvaceti vozů jeden vůz třeba s rozpadenou převodovkou a druhej po nehodě. Nemají holt další tři vozy na GO, protože si kupují vozy nové. A´ž to někdo zaplatí dopravnímu podniku, všichni budeme jedině rádi, když se nebude muset dělat GO na 15Tr z roku 1990.

A kdo to zaplatí O to jde sice také, ale podstata je v tom, že DP není nastavenej na systém "práce v noci/ježdění ve dne". Prostě není. No tak to někdo změňte. Já klidně budu chodit noční. Kromě toho zrovna u mě se výše psaný anonym dost netrefil, zrovna tuto sobotu jsem byl dobrovolně ve vozovně asi z nudy opravit vůz 3035, protože jsem předpokládal, že sníh a s ním nastalé problémy nás během sobotního večera připraví i o další vozy, takže aby bylo jaksi v pondělí s čím vyjet. I když se taky přiznám, že při pohledu na výplatní pásku si říkám, že se na to nevy..... Asi tak polovina lidí by za tuto výplatu vůbec nevstala. A pak se může někdo chytrej ptát "nechce se co". Ne nechce.

(Příspěvek byl editován uživatelem Verusha.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Verusha.)
800/47
Duš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2074
Registrován: 2-2005

Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 17:34:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hoši, nepletete si diskusi? Tady to jezdí po kolejích, drátolezy jsou v jiném vlákně!
llbyz
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.115.106
Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 20:03:54    Odkaz na tento příspěvek  

verusha: jestli jsi měl pocit, že útočím anonymně přímo na tebe, tak to se omlouvám, myslím, že ten systém jako celek je potřeba zlepšit; pokud však si třeba někdo koupí letadlo na leasing a pak ho nechá na zemi jako provozní rezervu, tak to prostě nikdo neudělá; 20% provozní rezervy je prostě dostatek, jistě, plno vozů je starých a obnova pokulhává, ale to asi nevyřešíte vy jako mechanici a spol
Janatak
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6389
Registrován: 9-2004

Odesláno Pondělí, 23. ledna 2012 - 20:09:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Duš - to máš fuč, oboje jezdí na elektriku .
Správný cyklista jede na kole pouze do kopce - z kopce nese kolo na zádech!
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5084
Registrován: 5-2005

Odesláno Úterý, 24. ledna 2012 - 01:08:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Duš - já myslím, že se to dá zobecnit. Stejná situace je i u šalin.

Ilbyz - no, napsáno je to trochu utočně. Nicméně podstatu, co chtělo být řečeno, chápu. Neříkám, že je všechno správně, nicméně opravdu zase tak moc vozů nám zbytečně nestojí.
800/47
TMB
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.178.65.130
Odesláno Úterý, 24. ledna 2012 - 09:40:23    Odkaz na tento příspěvek  

Vozy do GO se posílají podle ujetých kilometrů, takže někdy to vyjde i na 2-3 klouby. Holt se navíc sešly 15Tr i 22Tr. Ono stejně se jich víc nedá dělat kvůli kapacitě dílen.
Pokud se vrátím k tramvajím, tak je to zajímavější. Stačí se podívat třeba na šotoRIS (v ranní nebo odpolední špičce), kolik bývá vypravených tramvají podle typů. No a 20-23 13T z 29, nebo 10-11 03T ze 17 jako velkou výhru nevidím. Naopak T3, T6, K2 jezdí opravdu skoro všechny.