K-report
 

Archiv diskuse Ostatní země do 30. 11. 2013  

Diskuse K-report » Archiv 2013 » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 30. 11. 2013 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
JanT
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.158.158.178
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 09:08:39    Odkaz na tento příspěvek  

AnatolJ: taky jsem se chystal[happy] Ta změná je koukám od 17.11, nebude se od 15.12 utlumovat i zbylé úseky?
Kofolytik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 457
Registrován: 10-2003

Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 10:18:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: Tak ja nevim. Na www.bahn.de si davam spojeni Thionville - Appach a ukazuje mi to o vikendech dva prime vlaky Trier - Metz. I v unoru.
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 283
Registrován: 1-2004

Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 15:45:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kolofytik: Jo, hafas Vám to klidně ukáže, takhle jsem se tam zastavoval v tom červnu i já a měl to hafasem "ověřené".
Ale přijdete na nádraží a tam visí cedule viz příspěvek Anatola J. výše. A můžete se jít kouzat (po šínách)... [biggrin]
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 284
Registrován: 1-2004

Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 15:46:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

P.S. Omluva za zkomolení jména.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 16:58:35    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrá zpráva pro cestovatele :
Koruna je minulostí, platí se Eury
/ tedy alespoň zájezdy /

teď ješte abysme i výplatu dostávali v Eurech,
a pak ať si ČNB dělá s korunou, co se jí zlíbí.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4437
Registrován: 3-2007
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 17:19:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FS: Tak na pokladnách ČD lze platit mezinárodní jízdenky , místenky,různé příplatky, Bayern Tickety apod. přímo v E, čehož i , když je to pro mne výhodné, využívám.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.26
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 18:38:48    Odkaz na tento příspěvek  

Anatol: Já tedy čtu na webu TER, že výluka je teď, ale první týden v prosinci by měl jezdit odpolední pár vlaků (dopolední ne, ten je CAR).
Chápu to dobře?

Canfranc: To je oblíbená praxe SNCF. Já to v dubnu projel přesně dle JŘ. Ale vypekli mě v St. Claude - Morez.
Život je boj! :-)
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 285
Registrován: 1-2004

Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 20:19:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár slíbených fotografií: (předem omluva za někdy horší kvalitu vzhledem k počasí i dennímu času, nejsem profík [blush])

Z předchozích let dnes "vysoce aktuální"


a tři zajímavé a někdy hůře dostupné tratě:


Cestou do Rannvro Breizh (neboli Region Bretagne),




kde mi chyběly všechny čtyři severní "koncovky":



Jednou z chybějících tratí do letoška byla i Montlucon - Limoges, pohled na odjezdy v Montluconu vypadá sice "na mrtvici" (i vzhledem k elektrizaci směr Clermont-Ferrand), ale "můj" vlak do požadované destinace odjel


A u nás je to, přes všechny nářky, pořád lepší než třeba v Corbigny, kde je velmi praktická tabule [uhoh]
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 21:04:02    Odkaz na tento příspěvek  

W. - změna je život, a při cestování to platí dvojnásob.
Taky jsem před cestou vše prozkoumal, a pak to bylo jinak :
nejprve za jízdenku chtěli o 0,70 E víc, pak že na Bus přelezem za chvilku a ne až za hodinu. Ale přesto jsem byl spokojen, byla to velice pěkná cesta, mohu doporučit všem, a projížděčům NAD obzvláště.

FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 21:12:57    Odkaz na tento příspěvek  

A tady je pár obrázků z cesty,
výchozí stanice Potenza scalo ráno v 8, po 10 minutách jízdy do Busu, a před 10. přestup do vlaku , je vidět, že na trati se snaží, aby byla opravena. Čím blíž k Bari, tím větší rychlost, 80 jistě, 90-100 je možné. V Bari nadjíždí stanici FS a končí kousek, pár metrů od ní.


W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.26
Odesláno Čtvrtek, 21. listopadu 2013 - 21:18:52    Odkaz na tento příspěvek  

Canfranc: Pane kolego, udělal jste mi velkou radost, fotky parádní, za kvalitu se netřeba omlouvat! Zvlášť když jsou z míst, odkud sem skoro nikdo nepřispívá... Už teď se těším do Verdunu jak puberťák na bradavku! [happy]
Anatol J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.168.36
Odesláno Pátek, 22. listopadu 2013 - 19:25:33    Odkaz na tento příspěvek  

Tak ještě na jaře jsme s NAD jeli jen v úseku Acerenza - Genzano (bo údajně sesuv půdy), ale JŘ tam mění odhadem co 14dnů a navíc NAD je i v rámci dne za různé vlaky různá, odchytli jsme si ten, co měl NAD nejkratší. Že se na tratích snaží, je fajn, ovšem z poslední doby špatná "jihoitalsko-rakousko-švýcarská úzkorozchodná" zkušenost, a sice že nově rekonstruované motoráky mají zrušené WC....což např. při cestě přes 2 hodiny (a pak třeba jen rychlý přestup) už začíná být problém... (Bari, Cosenza, aj.) A pak prý zvyšování komfortu.... K tomu např. autobusové sedačky a řvoucí klima, ne děkuji... to není pokrok, ale krok do bažin.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1107
Registrován: 11-2005

Odesláno Pátek, 22. listopadu 2013 - 21:30:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohledně střední Francie, což je mimochodem krásná krajina, doporučuji k prohlédnutí tuto svoji fotoreportáž:
http://rail2005.euweb.cz/francie.html#000

Donner au train des idées d'avance...
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pátek, 22. listopadu 2013 - 21:58:16    Odkaz na tento příspěvek  

Anatol J. - s těmi chybějícími WC to není nic nového, už před lety nové panťáky Valencia-Tortona byly bez nich. A loni 4024 Lienz-Friesach, 4 hod jízdy a též bez WC, byl zamčen a když jsem se podíval dovnitř, mísa chyběla.

Pokud jde o FAL, tak to vypadá, že místo reko nakoupili evropský úzký Standard / či mor ? /, takže v rámci Globalizace asi časem budou od severního pólu až po Afriku na všech úzkých stejná vozidla.

Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 288
Registrován: 1-2004

Odesláno Pátek, 22. listopadu 2013 - 22:24:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to ještě není všechno, co by Vás mohlo zajímat.

Musím poděkovat SNCF, které mi pro zpoždění TGV z Morlaix (40 min) zajistilo v Guingampu taxi na ujetý přípoj do Carhaixu. Odjížděl jsem sice asi 35 minut po odjezdu vlaku, ale taxikář se snažil, takže jsem přijel do Carhaixu ještě o pět minut dříve, než dojel můj původní přípoj. [lol]
Na taxametru jsme měli 90 E a taxikář říkal, že SNCF mají strašně vysoký rozpočet na dopravu autobusy a taxíky.

A Carhaix určitě stojí za návštěvu. Už pohled z jižního zhlaví nám napovídá, že tu stojí kromě tankujícího motoráku pár zajímavých vozidel:


Souprava pro La vapeur du trieux, který v létě jezdí na krásném úseku z Paimpolu do Pontrieux


dvě drezíny


a postupně chátrající Autorail X 3800 "Picasso".


A když vyjdete z nádraží objeví se skoro zarostlá


A ještě něco z června:
Už čtyřikrát jsem se snažil projet krásnou trať z Brive-la-Gaillarde do Aurillacu (resp. zbývající úsek ze Saint-Denis-pres-Martel do Viescamp-sous-Jalles), ale ani jednou se mi to zatím nepodařilo. Na trať stále padají skály, zaplavuje ji voda, a tak jezdí autobusy a obávám se, že oprava bude "věčná". Takže jsem při své cestě autem v červnu navštívil alespoň dvě její nádraží s reznoucími kolejemi



a projel si úsek, kde vlak letos jezdí, tj. z Bretenoux-Biars do St-Denis-pres-Martel.


A čas v St.Denis jsem samozřejmě využil, znalci vědí k čemu. [jidlo]

Ale o tom zas někdy příště.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 10:43:43    Odkaz na tento příspěvek  

Někde jen nespí, ale proti krádežím mědi i něco konečně dělají. Kdy se podobné snahy dočkáme i u nás ?
Zajímavá jsou čísla vlevo : 11294 vlaků zpožděno o 123 dní /jen do října/.


V posledních třech letech 2011-2013 FS Gruppo FS Italiane odhadla hospodářské škody na měděné krádeží - po celé zemi - ve výši téměř 31 milionů € , z nichž asi 12 milionů EUR na náklady na opatření potřebná k obnovení provozu.

Údaje z Národní observatoře měděných krádeží jsou ještě výraznější, pokud se podíváme na prvních 6 měsíců roku 2013: 11040 krádeže (12,1% vs 2012) na 2720 subjektů oznámených (+41%), z toho 1.631 (+36 , 7%) zatčeno.

Regiony nejvíce postižené v roce 2012 byly v tomto pořadí: Lombardie , Puglia , Sicílie , Kampánie , Lazio , Piemonte, Toscana , Emilia Romagna , Benátsko a Sardinie . Na druhou stranu , v těchto oblastech byla velmi efektivní úsilí donucovacích policejních složek . V Laziu , například ,počet lidí, které žaloval a /nebo zatčen v roce 2012 , ve srovnání s předchozím rokem , značí nárůst o 48 % , na Sicílii 38,7 % , 65 % v Emilia-Romagna , Toskánsko 4,5 % , v regionu Veneto 21,2 % a 79,5% v Kalábrii .

Observatoř podporovala legislativní návrh, jehož cílem zvýšit tresty za krádeže a přijímání ukradené mědi.Návrh byl přijat nařízení s mocí zákona č.. 93 ze dne 14. srpna 2013, převedeny do práva 15.října 2013, která stanoví přísnější tresty za krádež a přijímání ukradené kovy z různé " infrastruktury pro energie, dopravy, telekomunikací, nebo ostatní veřejné a spravované veřejné nebo soukromé osoby v rámci veřejné koncese. "
To vše může být účinný odstrašující prostředek pro ty, kteří se dali do tohoto druhu trestné činnosti
Anatol J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.168.36
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 13:09:28    Odkaz na tento příspěvek  

Canfranc: tak to jste měl štěstí s tím taxi, my jsme loni měli 80 minut, dostali jsme houby s dovětkem, ať jedem příštím přípojem /který jel ovšem až za 2 dny, na ten argument konstatoval ať si najdem hotel... a vůbec že on končí ve stanici XY a dál ho to nezajímá. Nějak asi nepobral že interrail jen tak asi nezahodím a v Po si za "jen" 8 tisíc koupím v pondělí nový.../ Cestou zpět se toto opakovalo... A to jen stačilo ("po našemu" zavolat do Perpignan, aby od dalšího vlaku lokálka směr žluté metro počkala jedinou minutu...Prostě ne, NO POSSIBLE.. fakt výhody vysokorychlostní železnice.... na lokálkách se nám toto ve Fr ani v It. nestalo, vždy se nám povedlo s čekáním domluvit.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6003
Registrován: 9-2002

Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 13:23:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SNCF mají strašně vysoký rozpočet na dopravu autobusy a taxíky.

A proto stoji presun TGV na vzdalenost cca 300 km pres 70€... SNCF drazsi nez RENFE i DB. Je fakt, ze az na jednu vyjimku jsem jel vzdy na cas, ale... ten pomer €/km je desivej.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 15:35:26    Odkaz na tento příspěvek  

Anatol J. : a proto jsem "dáblovo" vozidlo TGV vypustil ze svých cestovních plánů. Je to sice časově náročnější, ale nemusím řešit ujeté přípoje ...

Canfranc : ad Aurillac - a já proč tam jede BUS ... když je ve skládačce vlak ...
tak snad to letos vyjde, doufám, že do konce června ty vlaky na ohrožených tratích vydrží ...
Čsad_zastávka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1928
Registrován: 9-2006
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 15:41:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund:
Je to sice časově náročnější
A jaké jiné možnosti v dálkové dopravě existují? Mně vyhledávač najde vždy jen TGV.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 15:48:33    Odkaz na tento příspěvek  

Čsad_zastávka : vše osobáky nebo nějakým rychlíkem ... prostě ve vyhledávači vyblokujete TGV a jemu podobné rychlé vlaky ...
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6004
Registrován: 9-2002

Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 16:07:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud nepouzijes Idos, tak vyhledavac SNCF te bude nutit jezdit do Parize, i kdyz tam nemusis... Ja jedu TGV jen kdyz musim... Zejtra jedu (hadejte cim) do Zurichu a pak do Hendaye. Na celou streku musim (nerad) pouzit jedno TGV, protoze nic jinyho tam k mani neni.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
fakt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.228.189
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 16:21:17    Odkaz na tento příspěvek  

Pan Zikmund vypustil TGV z cestovních plánů pro své kolenovrtství - musel by k FIP doplatit likvidačních 1,50 euro (ve slabý den). Ze stejného důvodu nejezdí například do Španělska - tam se příplatkovým vlakům nedá vyhnout.
Anatol J.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.168.36
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 18:07:45    Odkaz na tento příspěvek  

ale dá se ve Španělsku vyhnout příplatkovým vlakům, jen to trvá...dá se takto projet až prakticky do Portugalska. Z Henday přes Bilbao, Ferrol jsem dojel až do La Coruni....a ani jeden příplatek...
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 315
Registrován: 8-2012
Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 18:34:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsmutnější na tom je, že "projel jsem až do XY bez příplatku" pokládají modrogumové za "časově náročnější" hrdinství a hodnotný výkon... Když se ještě platil v Německu cušlág za IC asi 3 EUR (za CELOU CESTU!), tak se fakt byli ochotni mlátit regionálkou až na belgické hranice.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1108
Registrován: 11-2005

Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 18:49:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Spousta modrogumáků si hraje na totální socky, přitom vedle toho, že mají FIP, což je značný benefit, tak k tomu v mnohých případech pobírají standardní průměrný příjem v ČR.

Dokud jsem ještě pracoval a bydlel v Praze, tak jsem také pobíral průměrný (na Prahu ovšem podprůměrný) příjem a přesto jsem si mohl dovolit jednou za rok na InterRail projet to, na co jsem měl chuť. Povinné rezervace do vysokorychlostních vlaků (mimo Německa) se mi také nelíbí, ale když poplatek není přemrštěně vysoký, tak to nějak beru. Povinnou rezervaci do TGV/AVE/ES*Italia za 6 až 10 EUR ještě zkousnu. Ovšem příplatek do Thalysu pro cestu Köln - Paris za 36 EUR, to už jsem skřípal zuby. Ale potřeboval jsem tam být na čas. Zpět jsem jel jinudy.

Donner au train des idées d'avance...
Canfranc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 1-2004

Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 18:50:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Anatol J.: Já se ozval už v Morlaix výpravčímu, když jsme čekali na zpožděné TGV a ten mi řekl, že to zařídí a za 10 minut oznámil, že mi dají v Guingampu taxíka, další vlak totiž jel až za 4 a půl hodiny.

Čsad zastávka, Agent: No já, když si připravuju cestu tak používám zásadně Hafas a to tím způsobem, že na dlouhé vzdálenosti nechám TGV, samozřejmě s určitou rezervou na zpoždění a potom postupuju následovně:
- rozkliknu číslo vlaku s trasou a poté stanici, ve které budu přestupovat a vybírám nabízené odjezdy z této stanice, které mi vyhovují, tj. převážně regionálku, ale pokud je třeba tak i TGV, mně těch 6E (pokud to je nutné) určitě nezabije, někde se bez TGV nedostanete
- souběžně mrknu na web TER a stáhnu poslední verzi kapesního jízdního řádu, případně mrknu na oznamované práce, které bývají zveřejněny tak 14 dní před začátkem
- a samozřejmě si vyhraju s těmi jízdními řády, případně platným Cookem a mám připravné varianty, pokud se něco zásadně nevydaří
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1109
Registrován: 11-2005

Odesláno Sobota, 23. listopadu 2013 - 19:16:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlavní trasy TGV ve Francii jsou celkem bezproblémové. Pokud už zpoždění je, tak málokdy přesáhne 10 min. A přesně s touto rezervou pracuji. Nicméně před každou cestou provádím tzv. hodnocení bezpečnosti. Jízdní řády TGV ve Francii mají větší vatu než v Německu, kde se na některých relacích v dálkové dopravě jezdí na krev. A hlavně spolehlivost jednotek a ZZ je úplně někde. To, co se poslední dobou děje v Německu, je neuvěřitelné. Odchází jedno ICE 3 za druhým, zvláště ta vícesystémová. Už 2x se mi také stalo, že jsme museli jel více než půl vzdálenosti Köln - Frankfurt nebo opačně pouze 160 km/h z důvodu náhlého výpadku LZB. To pak to zpoždění raketově roste.

Donner au train des idées d'avance...
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Neděle, 24. listopadu 2013 - 11:43:52    Odkaz na tento příspěvek  

Na ícéčkách FS dnes jezdí skoro všechno, co má kola. Stejně jako u nás mají systém "na doraz" , tedy záloha vozidel žádná. A tak někdy tam je staré Pindolíno, jindy zas motoráček z lokálek, jako zde - na IC562 z Reggia Calabria do Táranta. A nemá ani očíslovaná sedadla pro místenky, hlavně že ícéčko stojí dvakrát tolik než osobák !
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Neděle, 24. listopadu 2013 - 16:01:14    Odkaz na tento příspěvek  

fakt : odpusťe si prosím své slaboduché poznámky vůči mé osobě ... pan Zikmund nejezdí TGV nikoli proto, že by mu bylo líto nějakého příplatku ve slabé dny ... pan Zikmund mimo jiné z IDOSu nezjistí nějaké slabé a silné dny, dále nehodlá postávat ve frontách na rezervaci, resp. zaplacení nějakého příplatku.
Pan Zikmund také nejraději cestuje u okna, pokud možno ve "čtyřce", sedí rád po směru jízdy, celkem je jedno zda vlevo nebo vpravo. Chodí na vlak tak včas, aby si mohl místo vybrat podle svého gusta. Tohle mu počítač v obsazeném TGV nemůže nabídnout. Možná, že tohle by se dalo ošetřit rezervací v dlouhodobém několika měsíčním předstihu, jenže pan Zikmund s takovým předstihem cestu konkrétně neplánuje, často tak činí týden předem, v očekávání aktuálních dat v HAFASu a IDOSu, i když "aktuální" data SNCF neodovídají realitě na místě ... Navíc pan Zikmund nemá problém v rámci daných možností operativně změnit plán cesty, někdy je k tomu donucen tím, že plánovaný vlak prostě nejede, byť v jízdním řádu i vyhledávači je uveden nebo místo něj jede BUS, který s delší jízdní dobou nestíhá plánovaný vlak ...
Navíc TGV jede rychle, čumenda z "pomalíku" mu poskytuje větší cestovní zážitek ...
Pan Zikmund má také letitou cestovatelskou zkušenost, že TGV mají větší či menší zpoždění a leckteré přípoje vycházejí nebezpečně ostré ...
hmmm
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Pondělí, 25. listopadu 2013 - 07:21:09    Odkaz na tento příspěvek  

MZ: když ony ty Vaše příspěvky působí na místní závistivce jak rudej hadr na býka:-) Pochopit, že někdy má člověk chuť vyrazit jen tak, bez vazby na příplatky, místenky, měsíce předem kupované jízdenky, apod., to už je na ně moc dobrodrůžo. Když chtěj platit víc a stresovat se přesnýma časama (aby si tu pak stěžovali, co jim všechno ujelo), jejich volba, nenechal bych se tím vůbec rozladit...
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6010
Registrován: 9-2002

Odesláno Pondělí, 25. listopadu 2013 - 19:37:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, dneska mi SNCF zrusily TGV bez nahrady, tak ted cekam, az pojede za hodinu nejakej motorak a pojedu jinudy - taky znatelne pomaleji. Jenze ja nejsem z klubu FIP, takze... muzu akorat badavat, jak jsem vyhodil 80€ z okna. Anglicky, spanelsky ani nemecky se tady se mnou nikdo moc nechce bavit. Priste radeji pojedu pres Francii autem.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 319
Registrován: 8-2012
Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 09:36:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hmmm: Já bych řekl, že všechny ty pseudoargumenty o potřebě "svobody" vyjet jen tak bez vazby na příplatky a měsíce předem kupované jízdenky už dobře známe. Fakt je ovšem ten, že místenky na TGV se dají koupit i těsně před odjezdem (jistě, musím se "stresovat" pár minut u automatu, to raději pojedu o hodiny déle dobrodrůžem). Ještě lépe ten specificky FIPkařský problém vyplyne u nočních vlaků - pravověrný Režista jede "na sedačku" (po směru jízdy vpravo [happy] ) jen proto, aby se nemusel stresovat vazbou na místenky a příplatky, když se ten lehátkový lístek dá koupit klidně až u průvodce podle operativní situace, nebo prostě proto, že se mu nechce platit (z vnitřního přesvědčení, že je jeho nezadatelným právem, aby ho vozili zadarmo)?
Mám k tomu jednu příhodu: kdysi jsme měli šotoakci na Ostravsku, tak jsem tam dojel Excelsiorem vleže na lehátku. Ze sousedního béčka vystoupil typický "Režista", už tehdy vypadal trochu polámaně, načež asi po deseti minutách po rozjezdu zvláštního motoráku usnul opřen o okénko. No počítám, že si to dobrodrůžo určitě užil [biggrin].
P.S. Ale klidně můžete spustit ten flašinet o závisti neFIPkařů...

Agent: jistě jste se "čumendou v pomalíku" motoráku cítil báječně svobodný a nestresovaný vazbou na místenky :-)
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 09:52:33    Odkaz na tento příspěvek  

T H - dokud byly u FS lehátka za 13 E, tak byste se nechytal s nákupem u průvodce, dnes když nejlevnější je za 37 už možná ano.
Podobně u SNCF - při ceně 17 E vždy vyprodáno z výchozí stanice.

A nákup příplatku TGV těsně před odjezdem ? Ano, ale nebudete koukat z okna, ale třeba čumět do stěny. Ale hlavně že pojedete rychle, že ? Tak si to užijte, ale myslím že většina cestovatelů o tohle nestojí.
I když - letos z Mestre do Termini seděly v kupé dvě holky Američanky a celou cestu /ve dne !/ čuměly do Notebooku na filmy. Těm by opravdu nevadilo, kdyby seděly ve voze bez oken.
hmmm
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 09:56:09    Odkaz na tento příspěvek  

TH: flašinet o závisti jen reaguje na flašinet o kolenovrtství. Ať ai každej dělá, co chce, ne?
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 320
Registrován: 8-2012
Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 10:31:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samozřejmě, pokud z toho nedělá hrdinské činy a neoblbuje nás různými zástupnými důvody o "svobodě a chuti bez vazby na příplatky", že je to tak nejlepší a ostatní jsou jen přesnými časy stresovaní hlupáci. Každý má hodnotu svého času nastavenou jinak, ale ty pohádky o "výběru místa podle gusta" atd. už jsou poněkud nudné a věřit by se jim dalo jen v případě, že "Režista" vezme na milost aspoň ty noční vlaky (kde jistě nekouká z okna, ale v lepším případě proklimbá noc vsedě, v horším přicházejí na řadu typické postupy ála zabírání více míst pro ležení, blokování celých kupé apod.).
hmmm
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 13:12:20    Odkaz na tento příspěvek  

...řekl hrdina největší, který ani neví, že si má v Maďarsku koupit do IC místenku. Nemám, co bych dodal. Kdo má jaký priority, to milému TH rozhodně nepřísluší soudit. Zrovna u nočních povinně místenkových vlaků totiž varianta "přijdu a jedu" moc nefunguje.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6013
Registrován: 9-2002

Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 15:07:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jistě jste se "čumendou v pomalíku" motoráku cítil báječně svobodný a nestresovaný vazbou na místenky

Tohle teda zrovna neresim. V Lyonu byl personal jazykove vybaven, ale v ty dire, kde ten vlak skapal uz ne. Co jsem tak nejak pochopil, tak byl pristaven nahradni pantak do "pristi" stanice (coz mi bylo stejne k nicemu,) ale zbytek nahnali do pravidelnyho vlaku zpet do Lyonu, kde jsem si za skripani zubu a neustaleho nadavani (cesky) musel zaridit spojeni pomoci nejakych TER... Radsi pojedu (treba i pomalu,) nez abych nekde vyhazoval za hotel. Ja totiz docela pospicham, a i kdyz jednodenni zdrzeni me moc nestve, tak cim min hotelu po ceste, tim lip pro moji kapsu. Jeste trikrat neco takovyho a budou to 200€ za hotely a to uz je znat o dost vic, nez blbe utracenejch 80€, za ty jsem aspon ziskal asi 300 - 350 km ve dvou TER. Uz jsem to tady psal driv - SNCF est une grosse merde.

Dneska zase nejak blbnul VZ v motoraku TER, takze jsem mel strach, ze mi ujede pripoj - na konto pomalych jizd na tom tankodromu (ve Francii jsou takovy mista taky, to neni specialita jen stredni Evropy, jak se nekteri mylne domnivaji) a VZ vyslednych +35. Nastesti pripoj pockal - prestupovalo nas docela dost.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 321
Registrován: 8-2012
Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 19:35:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hmmm: si má v Maďarsku koupit do IC místenku
Vidíte, na ten vlak jsem si koupil jízdenku zrovna úplně svobodně na webu pár hodin před odjezdem a místenky na IC i pro svobodomyslné FIPkaře ještě nepochybně byly (jen to v maďarském provedení "zvyšování pozornosti substrátu" explicitně nenabízeli, nebo mě otipovali na standardního kolenovrta [happy] ).
Agent: SNCF est une grosse merde
Typická státní firma v socialistickém provedení. Asi proto mě Francie nikdy nezaujala (když chci vidět chátrající bordel, tak to mám v Rumunsku levněji a romantičtěji, dokonce i s těma "karavelama" [happy] ).
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6016
Registrován: 9-2002

Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 22:19:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Korunu tomu daly SNCF dneska vecer v Bordeaux: Od Parize nejezdi TGV (nekoho prejeli.) A do Hendaye uz po 19:00 nejelo nic (zadnej TER,) jen TGV, ktery stejne neprijelo. Takze jsem to vzdal. A jelikoz se mi nechce rano vstavat, tak prvni vlak pro muj smer (krome tech dvou kolem sesty a osmy rano) jede az nekdy pred druhou odpoledne. Zase ta cesta po Francii jde, jako kdyz sere a maluje... Nejradasi bych jim nakopal [zadnice] To i tak kritizovany Casu Dost zvladaji takovyhle mimoradnosti o dost lip. Hlavne ze vychazi cena za km na cca 0,15€ (TER) a TGV bude asi jeste o neco drazsi (ale uz jsem tu jizdenku zahodil, takze to nemam z ceho vypocitat...) Pro srovnani - na kolik to vyjde u CD ? Si tipnu, ze cca 0,10€, ale nemam to z ceho pocitat. Pro vypocet pouzijte plnou sazbu (zadna inkarta a podobny zverstva.)

Jinak ve Spanelsku maji este vic a vetsi chatrajici bordel, nez maji zabozrouti. A tam prosim smeruju. Jenze aspon umim jejich jazyk, takze tam si se mnou nikdo [zadnice] vytirat nebude.

(Příspěvek byl editován uživatelem Agent.)

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1113
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 26. listopadu 2013 - 22:41:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent: To musíš mít příšernou smůlu. Já když se pohybuji po Francii, tak zpravidla žádný problém nemám. I když jednou jsem měl s TGV Toulouse - Lyon hodinové zpoždění, protože jsme u pláže mezi Agde a Sète rozšmelcovali chlapa. Ale měl jsem tam tehdy na přestup do Corail Lyon - Strasbourg 1h06, tak jsem to stihnul, jen jsem byl o hladu.

Hlavně si neplánuj přejezd Francie na období 11.12.2013 19h00 - 13.12.2013 8h00 to se očekává masivní stávka proti železniční reformě, která by měla zavést nezávislého regulátora trhu a otevřít liberalizaci v dálkové železniční dopravě.

Donner au train des idées d'avance...
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6018
Registrován: 9-2002

Odesláno Středa, 27. listopadu 2013 - 00:37:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta stavka uz me nestve... Slovy Fananka: Kdyz to dobre dopadne, tak ve tri prejdu caru, rano budu ve vate a kalit v neceskym baru...

No, vracet se jen tak nebudu. Ale nechame to bejt, snad se to nejak dopadne. Este me ceka Euskotren a RENFE, takze jeste budu mit o zabavu postarano.

Mimochodem - este k ty stavce - to jako este v Zabozroutsku neprobehlo rozdeleni drahy na dopravce a spravce infrastruktury ? To jsou asi teda v cely EU nejspis posledni, kdo to este neudelal.

Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 324
Registrován: 8-2012
Odesláno Středa, 27. listopadu 2013 - 07:14:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rozdělení formálně proběhlo (SNCF a RFF), aby se Unie nažrala a dráha zůstala celá (asi jako u nás). Ale když měl vyjet první privátní náklad (Connex), tak místní modrogumové opět stávkovali (to už nikoho nepřekvapí) a dokonce se přivazovali ke kolejím... Od té doby se v osobní dopravě prosadilo akorát noční Thello (Paříž-Itálie), ale rychlá dálkovka na liberalizaci teprve čeká.
Rail2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 11-2005

Odesláno Středa, 27. listopadu 2013 - 07:44:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SNCF a RFF už je rozdělené dávno. SNCF ale má ještě svoji infrastrukturní divizi, která se stará o koleje ve vlastnictví RFF (což je dost divné). RFF plánuje výstavbu nových tratí a zabezpečuje ji. Do údržby investuje napůl s SNCF. Dále sice přiděluje sloty (ale na přání SNCF, což je také divné) a řízení provozu probíhá tak nějak společně.

Nově by to mělo být:
RFF: řízení provozu, rozvoj, údržba sítě
nový subjekt: nezávislý regulátor trhu, který bude dělat tvorbu jízdních řádů na základě technických podkladů RFF a požadavku dopravců. Bude také řešit stížnosti cestujících. Tento úřad by měl mít značné pravomoci a to se SNCF soudruhům nelíbí.
SNCF: Pouze jako národní dominantní dopravce
Dopravce 1
Dopravce 2 atd.

Donner au train des idées d'avance...
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 326
Registrován: 8-2012
Odesláno Středa, 27. listopadu 2013 - 08:02:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

SNCF ale má ještě svoji infrastrukturní divizi, která se stará o koleje ve vlastnictví RFF (což je dost divné)
To českého železničáře vůbec nemůže překvapit - ještě před pár jsme tu v držení dominantního Dopravce měli nejen údržbu infrastruktury, ale dokonce i řízení provozu. On je ten socík, smrádek a teploučko všude stejný a záleží jen na politické vůli s tím něco udělat - a ta je holt ve Francii dost slabá.
P.S. U nás regulátor nefunguje taky, i když by formálně jeho činnost měl vykonávat Drážní úřad.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.26
Odesláno Středa, 27. listopadu 2013 - 13:13:41    Odkaz na tento příspěvek  

FS: Na nějakou NAD házím bobek, ale byly nějaké indicie, že by se trať opravila a jezdilo zase přímo vlakem z Bari až do Potenzy?
A a kus dál, v Kalábrii, tomu horskému úseku mezi Marzi a Soveria Mannelli dávám ještě méně šancí. Stačí si letmo vygůglit nějaké fotky z povodní - to být v ČR, tak nejezdíme nikde a nikdy.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 28. listopadu 2013 - 00:03:45    Odkaz na tento příspěvek  

W. - taky doufám, že někdy příště projedu vlakem i ten úsek, co letos byl Bus, protáhli to na podzim už ze S.Marie do Genzana. Ale tam bylo vidět dost techniky pro údržbu, a ne pro likvidaci. I podle nákupu těch Stadlerů to vypadá ža by FAL neměla snad končit.

W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.26
Odesláno Čtvrtek, 28. listopadu 2013 - 13:01:27    Odkaz na tento příspěvek  

Svršek vypadá slušně, ale raději ještě počkám, třeba to skutečně opraví. Dám si (krom italské kuchyně a vína) raději FSE a FC na 950 mm, to by mohlo pro ukojení siderodromofilie stačit.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 28. listopadu 2013 - 16:22:26    Odkaz na tento příspěvek  

FCE jsem projel letos a mohu doporučit. Je to úplně jiná Sicilie než kolem normálního rozchodu. Jeho zbytky jsou vidět i daleko od dnešních tratí - v Italsku asi není takový hlad po železném šrotu jako u nás.


W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.26
Odesláno Čtvrtek, 28. listopadu 2013 - 16:58:09    Odkaz na tento příspěvek  

Já spíš myslel FSE (Ferrovie Sud Est), ale koukám, že na FCE jezdí ještě starý herky, takže možná vyrazím tam - PESA na FSE počká...
Uvidím jak to bude s časem a lehátkama - existuje ještě něco kvalitnějšího než jen čtyřka za 37 Eur? Respektive - jestli se to vyplatí.
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6034
Registrován: 9-2002

Odesláno Čtvrtek, 28. listopadu 2013 - 18:29:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Abych porad jen nekecal, tak sem dam i nejaky obrazky, jako vzdy porizeny moji mizernou Nokii...




No a na zaver este pako- a kladkoslovi tamniho ZZ v nejaky dire uprostred Francie:


Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 28. listopadu 2013 - 20:28:43    Odkaz na tento příspěvek  

W. - FC nebo FdC ?
Na FdC už taky dorazily Stadlery - asi jako skoro všude. Konec září tam vypadal následovně :


FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pátek, 29. listopadu 2013 - 13:47:34    Odkaz na tento příspěvek  

Letos se FS překonávají - do nového jř je víc jak 2 týdny, a ve vyhledávači jim fungují už i osobáky. Takže jsem se doma ještě moc neohřál, a už plánuju další cesty.
/Hafas je zatím mimo, IC ani Os nezná /
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.47.26
Odesláno Pátek, 29. listopadu 2013 - 14:35:05    Odkaz na tento příspěvek  

Mno, ještě včera nebo převčírem mi to najšo osobáky jen do změny JŘ. Tož tedy jdu prohledávat co všechno zase otevřeli a zavřeli.
Tommik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 34
Registrován: 8-2013
Odesláno Pátek, 29. listopadu 2013 - 15:22:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FS: Mám na Vás dotaz. Nevíte náhodou jetli budou letos TRENITALIA vydávat knižní celosíťový JŘ? Děkuji za info.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pátek, 29. listopadu 2013 - 16:24:15    Odkaz na tento příspěvek  

Tommik - býval vždycky, a nejen od TI (viz Rakousko 14. listopadu 2013 - 16:49),
a nikde jsem nečetl, že by letos už nebyl.

W. - kolem Bari už je moc moderních vozidel, jako třeba zde :
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pátek, 29. listopadu 2013 - 23:05:55    Odkaz na tento příspěvek  

Tommik - býval vždycky, ...a nikde jsem nečetl, že by letos už nebyl.
......ale teď večer si už tak moc jistý nejsem, že ještě bude na papíru :
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 30. listopadu 2013 - 00:33:11    Odkaz na tento příspěvek  

Za italskými rychlovlaky nemusíme jezdit do Italska - ony přejedou za námi :
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.18.6
Odesláno Sobota, 30. listopadu 2013 - 12:28:34    Odkaz na tento příspěvek  

FS: kde se dají najít ty traťové jízdní řády italských železnic ? Díky předem za info !
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 30. listopadu 2013 - 16:30:08    Odkaz na tento příspěvek  

Z F J : zde
http://www.trenitalia.com/
pak na informace a tam pak vpravo dole poslední řádek - Orario ferr....

Ale stejně jako ÖBB tam mají jenom aktual, nový ne.