K-report
 

Archiv diskuse Ostatní země do 02. 02. 2013  

Diskuse K-report » Archiv 2013 » Železnice » Ostatní země » Archiv diskuse Ostatní země do 02. 02. 2013 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.185.198
Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 12:11:01    Odkaz na tento příspěvek  

A ještě se zeptám... jak se v těch tabulkách JŘ pozná, které vlaky jsou příplatková Pendolina? Jsou to ty označené jako "IC2"?
Fucza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1066
Registrován: 8-2003

Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 19:20:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chtěl bych se zeptat, jestli je vůbec nějak dostupná cena na noční lehátko /lůžko z Prahy do Kodaně. Uvažuji buď o 4 lidech, nebo jen 2. Jestli jsem správně pochopil ta Včasná jízdenka u ČD je jen na denní spoj, popř. na sezení v CNL (teď se dívám, že tam žádné vozy k sezení nejsou - proto nechápu toto na webu ČD:
Z Prahy do Kodaně je možné cestovat v přímém nočním vlaku EN 456/457 za zvýhodněné jízdné. Ceny jednosměrných jízdenek k sezení začínají už na cca 734 Kč (29 eur).
No, ale u Oty na vlakem.net jsem našel, že lehátka a lůžka už z Prahy nabízí DB. Ale je to pro mě dosti zklamání. Pokud hledám po 1 osobě - je cena pro jednoho LEH4 od 59 eur (jak kdy). Dokonce jsem na šel den, kdy za 59 euro je i 2 místné lůžko. Ale pokud dám 2 osoby - ceny rapidně rostou (ať v 4 místném lehátku, nebo v tom dvojlůžku). Mým cílem bylo koupit celé kupé 4 místné lehátko, ale to už ceny začínají přes 100 eur za 1 osobu. Je vůbec možné sehnat 4 lehátka za nějakých 59 - 69 eur?
Oto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1175
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 19:56:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cena 29 EUR je nesmysl, z Prahy do Kodaně žádné přímé vozy k sezení nejedou. Nejnižší cena je 49 EUR v šestilehátku resp. 59 EUR ve čtyřlehátku. Dá se to koupit i pro více lidí, ale je to třeba udělat hodně předem:



Koupit to můžete jak u DB, tak u ČD v mezinárodní pokladně.

A pozor na to čtyřlůžko za 69 EUR. To jsme tady řešili před rokem a prý je to chyba v rezervačním systému. Taková kupé jsou jen ve dvoupatrových CNL vozech, které do ČR nejezdí.
Fucza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1067
Registrován: 8-2003

Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 20:17:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha. Já to tak do budoucna nezkoušel, myslel jsem, že max. 4 měsíce. Tak z toho 6 lehátka bych měl docela hrůzu. Nemůže to být tak, že v tom 4 lehátkovém je též těch 6 lehátek, ale pro lepší komfort jsou obsazována jen 4? A co to je ten čtyřlůžkový za 276 eur? Myslel jsem, že lůžka jsou po max. 2. To je taková podmínka, že nepojedeme s cizími lidmi, kterou bych musel splnit
Díky.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3343
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 20:44:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

>Nemůže to být tak, že v tom 4 lehátkovém je též těch 6 lehátek, ale pro lepší komfort jsou obsazována jen 4?

Já bych řekl že ano. Jinde je to běžná věc.
ČtyřLŮŽKO je snad také hloupost- jel jsem loni patrovým lůžkem Vídeň-Curych a byly tam jen dvoulůžka Economy a Comfort (a samozřejmě možnost koupit Single), v klasickém voze byly třílůžková kupé (jako u nás).

Náčrty vozů třeba na webu CNL

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Oto
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1176
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 21:22:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nemůže to být tak, že v tom 4 lehátkovém je též těch 6 lehátek, ale pro lepší komfort jsou obsazována jen 4?

Ano tak to je. A dělá se to tak i v českých lehátkových vozech na Slovensko či do Maďarska.

Myslel jsem, že lůžka jsou po max. 2.

Klasické lůžkové kupé ma tři lůžka. Obsazují se tři, dvě nebo jedno, podle toho, kolik si připlatíte.

ČtyřLŮŽKO je snad také hloupost

Není - v těchto dvoupatrových lůžkových vozech jsou dvě taková 4-kupé, jsou to ta žlutá:
http://www.citynightline.de/citynightline/view/mdb/citynightline/ cnl/info_buchung/mdb_102733_wagenskizze_doppelstock_ecodlx_de_en. pdf
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3345
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 21:40:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oto: Opravdu zajímavé, protože my jeli ve voze, co měl ty Doppelstocky Economy v patře, modrý nátěr a přesně podle fotek interiéru(červenošedého) Doppelstocku OeBB na vagonwebu.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Fucza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1068
Registrován: 8-2003

Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 22:18:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V tom případě mi není jasné, za co je ta cena v Otově screenshotu - těch 276 euro. Já sice německy neumím, ale chápu to jako 4 místné lůžkové kupé správně? Ale ty dvojpatrové (označené žlutě na nákresu) do ČR nejezdí.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3346
Registrován: 3-2007
Odesláno Středa, 23. ledna 2013 - 22:27:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu 4 místné lůžkové kupé,a je to Praha-Kodaň nesmysl, na této trati jezdí lůžko ČD (WLABmz)s 3 lůžky v kupé, buď Economy nebo Comfort (s vlastním WC a sprchou).

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
R.Š.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.85.240.130
Odesláno Čtvrtek, 24. ledna 2013 - 09:50:05    Odkaz na tento příspěvek  

Fucza: Já bych řekl, že je to pouze taková rozmařiliost německého rezervačního systému. Jak jsem při mých různých vyhledávání zjistil, tak občas nabízí věci, které v reálu neexistují. Například z Prahy na Canopusovi do Zuerichu to nabídne kromě velkoprostoráku i šestimístná kupéčka na sezení, které tam ovšem vůbec nejezdí. Druhý den to zadáte na stejné datum a tato nesmyslná nabídka se tam už třeba nevyskytuje. Spíš by mě zajímalo, kdybych dál prováděl nákup neexistujícího místa ve vlaku, jak bych s tím dopadl. Zda by mi to to místo prodalo a co by se pak v reálu dělo. Ani německý rezervační systém nepracuje úplně bez problémů, ale bohu díky za něj. Dá se na ta sparpreisy dostat po Evropě na spoustu míst za přijatelnou cenu.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Čtvrtek, 24. ledna 2013 - 18:23:28    Odkaz na tento příspěvek  

Majkl007 : to co platí do 21.04., to jsou něco jako "výlukové" nebo "sezonní" jízdní řády,
IC2 jsou kmenově patrové soupravy, mohou být posílené o klasické vozy nebo jedou dvojmo, jezdí v nich i vůz pro cestující s dětmi, na některých vozech je český Krtek (od pana Millera), někde Kočička ...
Pendolina mají značku S.
VR bohužel nemají někde ke stažení vysvětlení značek, v tištěném kursbuchu to bylo též anglicky, německy, rusky.
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.185.198
Odesláno Čtvrtek, 24. ledna 2013 - 19:05:56    Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund: aháá, tak tedy "S" jsou Pendolina. Opět děkuji za info!
zelfan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.201.60.162
Odesláno Sobota, 26. ledna 2013 - 15:15:13    Odkaz na tento příspěvek  

Přes co jezdí EN Ister mezi Keleti a Szolnokem ? Přes Cegléd nebo přes Újszász ? Díky
Z F J
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.18.6
Odesláno Sobota, 26. ledna 2013 - 18:43:36    Odkaz na tento příspěvek  

zelfabn: Ister (i Dacia) jezdí přes Újszáz, ale mezi Budpeští a Szolnokem nikde nestaví.
Trať č. 120a.
http://www.mav-start.hu/res/kozszolgaltatasi_menetrend_2013_janua r_3.pdf
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1459
Registrován: 10-2008

Odesláno Sobota, 26. ledna 2013 - 21:42:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Má někdo zkušenosti s jízdou do Litvy a Lotyšska přes Šeštokai?
Případně na jakou jízdenku by se tam dalo jet?

To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.102.33
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 01:10:08    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Mol" = 1459:
Aktuální zkušenosti nemám, naposled jsem tudy jel před už určitě více než pěti roky: věřím sice, že k výrazně negativním změnám od té doby (snad) nedošlo, ale předpokládám, že moje vzpomínky někdo vhodně doplní a aktualizuje novějšími informacemi.
Pro překonání polsko-litevské hranice vycházelo nejlevněji využití pouhé nějaké přeshraniční jízdenky platné mezi polskou PPS a Šeštokai s tím, že pro další cestu po Litvě jízdenky prodávali litevští průvodčí (bylo vhodné se u nich přihlásit ještě před odjezdem ze Šeštokai), pochopitelně za litevskou měnu - "lity" bylo možno získat výměnou v některé ze směnáren na "centrálním" nádraží ve Varšavě (získat litevskou měnu v Šeštokai byl tehdy problém): směnáren s různými kurzy měn bývalo na "centralnej" ve Varšavě "hafo", takže při dostatku času během přestupu z vlaku z ČR stálo za námahu vyhledat směnárnu s nejvýhodnějším kurzem pro výměnu - při cestě nejdříve do některého z větších litevských měst (Kovno, Vilno) stačilo ve Varšavě vyměnit jen nějakou "základní" sumu, protože v těchto městech existovaly funkční a dobře fungující směnárny s přijatelnými kurzy i v těsné blízkosti nádraží.
Pobaltí rozhodně za návštěvu stojí = je zajímavé a hezké - navíc v Litvě v době, kdy jsem tam byl naposled, bylo pro nás stále příjemně "nedraho" (v Lotyšsku i v Estonsku bylo tehdy poněkud dráž) ...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 14:25:43    Odkaz na tento příspěvek  

Ani německý rezervační systém nepracuje úplně bez problémů, ale bohu díky za něj. Dá se na ta sparpreisy dostat po Evropě na spoustu míst za přijatelnou cenu.
Je to tak pane. Osobně jsem zakoupil z automatu Aupreis 10 Eur do Sleeperette z Offenburgu do Kölnu - a za hodinu přijel EN, kde byl takto označen lehátkový vůz běžné stavby. Ovšem problémy pak měli všichni, jelikož nesedělo číslování míst. Průvodčí zdrhla a my se vyspali všichni tak nějak pohromadě... Jinak ta přijatelná cena se rozplývá v okamžiku, kdy si uvědomíte náklady za cestu autem ve dvou...

Mol: Pokud na výletě nechcete vyloženě sockovat jako Projížděč_NAD, tak Vilno Spezial zakoupené u PKP IC, vyjde naprostě stejně (resp. nějaký drobný kurzový rozdíl) jako polovina ceny NRT zakoupené v ČR. Tedy nějakých cca 370 Kč. Pokud nemáte nárok na slevy z NRT, tak tedy ten nákup u PKP, pokud i to je drahé, tak z Varšavy jezdí každou chvíli přímé busy za nějakých 10-15 Eur (výrazně levnější a rychlejší). Přímý R Hańcza je natřískanej jen do Bialystoku, dál už skoro nikdo nejede, přes hranici už vůbec ne. Před 17 lety bývala v Šeštokai i směnárna, dnes bych tipoval spíše bankomat a zavřenou kasu.
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1464
Registrován: 10-2008

Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 15:06:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

projížděč NAD/W.
Děkuji za tipy, mě nejdřív celkem vyděsilo, že mi všechny vyhledávače ukazovaly spojení jen přes Minsk, což není zrovna ideální. Spojení "Hančou" mi našel až vyhledávač na stránkách pkp.pl.
Ona i ta cena NRT Mockava(Gr) - Vilnius není nijak strašná, nějakých 380 Kč. Zkusím se na to ještě zeptat v ČD-travel...

To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 15:30:55    Odkaz na tento příspěvek  

Pardon - tak to je těch plných 380 Kč za NRT, tak ta "sleva" u PKP.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 21:05:24    Odkaz na tento příspěvek  

Dnes se lidi rozčilujou, když mají někde 2 hodiny čekat. Před 90 lety čekali Francouzi 2 měsíce, a možná ani nespěchali.
MartinNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.1.110
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 21:50:22    Odkaz na tento příspěvek  

Vilno special:
http://intercity.pl/en/site/special-offers/special-offers-for-int ernational-transport/vilnius-special-warsaw-special.html

Jinak loni jsem tam jel 4x. V Šestokai funguje pokladna a turecké WC, bankomat tam není.
MartinNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.1.110
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 22:02:47    Odkaz na tento příspěvek  

Jo potom dále do Lotyšska se dá z Vilniusu pokračovat rychlíkem do Daugavpilsu (směr Petrohrad), celkem to navazuje na ty vlaky od Hanczy. Jízdenku kupujte až na místě ve Vilniusu. Dají se tam koupit místa na sezení, tady v Praze vám budou tvrdit, že to má pouze lehátka. Do Daugavpilsu to jede nějaké 2,5 hodiny. Tam se dá celkem levně přespat, potom ráno se dá pokračovat do Rigy. Jízdenky do Rigy také vhodné koupit až v Daugavpilsu. Ve Varšavě, Vilniusu, Daugavpilsu i v Rize se dá platit na nádraží kartou, takže člověk nemusí valuty ani moc řešit. S tím přespáním v Daugavpilsu se dá realizovat i cesta zpět.
MartinNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.1.110
Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 22:05:00    Odkaz na tento příspěvek  

Jinak než přes Daugavpils už se z Litvy do Lotyšska vlakem nedá, ten Petrohradský rychlík je jediný co přežil. Jezdí 1x denně, večer z Vilniusu a ráno zpět.
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1467
Registrován: 10-2008

Odesláno Neděle, 27. ledna 2013 - 23:15:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MartinNovak: Rovněž děkuji. A co na těch rychlíkách většinou jezdí, nějaká M62/TEP70 se stodolama, nebo jen motorové jednotky?

To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
H.S.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.188.226.144
Odesláno Pondělí, 28. ledna 2013 - 08:14:29    Odkaz na tento příspěvek  

TEP70 s modernizovanými stodolami s klimou. Když jsem sním jel tak měl až S. Petěrburgu 4 vozy.
El_ron_de_cuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 280
Registrován: 2-2004

Odesláno Pondělí, 28. ledna 2013 - 11:23:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mol: sice je to z loňska, ale pro představu by mohlo stačit http://www.vagonweb.cz/razeni/index.php?rok=2012

www.vagonweb.cz
M62
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 188
Registrován: 7-2007
Odesláno Pondělí, 28. ledna 2013 - 13:18:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chtěl jsem se zeptat,dá se někde sehnat jř řeckých železnic v elektronické podobě?
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1468
Registrován: 10-2008

Odesláno Pondělí, 28. ledna 2013 - 18:30:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

H.S./El_ron_de_cuba: Díky, ale stejně bych nějakou cestu tam viděl asi až o letním čase

To mi teda vysvětlete. Chcete letět na kouzelném koberci za králem bramborových lidí a prosit ho, aby vás propustil, a tvrdíte, že jste úplně zdraví?!
Fucza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1069
Registrován: 8-2003

Odesláno Pondělí, 28. ledna 2013 - 18:52:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když jste tu nastínili to "nedraho", je to sice trochu OT, ale kde je pro nás v Evropě nebo ve světě nedraho? Žádnou metodiku na výpočet pochopitelně nemám (průměrná cena v průměrném hotelu, průměrná cena oběda v restauraci možná). Mělo by tam být pochopitelně bezpečno a žádný velký dobrodružství a samo, že by se tam mělo dát cestovat vlakem. (Čili by to mohla být kombinace nízkonákladové letadlo + vlak vnitro). Když teď pomalu začínám plánovat Norsko, super jsou ty miniprisy, ale ceny ostatní pochopitelně vyšší. Tak ať to příště naplánuju někam jinam, kde levný oběd v levné hospodě nebude stát v přepočtu pět stovek za osobu
MartinNovak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.1.110
Odesláno Pondělí, 28. ledna 2013 - 20:17:53    Odkaz na tento příspěvek  

Fucza - hele nedraho bych obecně charakterizoval bývalým východním blokem, s tím, že z těch západních zemí bych vypíchnul jako extra drahé právě to Norsko a Švýcarsko, speciálně nějaké oblasti v těchto zemích o kterých i místní tvrdí, že tam je draho (Interlaken, Jungfraujoch ve Švýcarsku, nebo třeba Nordkapp v Norsku), pak určitě Monako, no a v unii je dražší určitě Švédsko, Dánsko, Lucembursko. Nejlevnější v unii je naopak Bulharsko...mimo turistické oblasti i celkem citelně.
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.102.33
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 01:05:49    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "W." = 27.01.2013 - 14:25:43:
Nevím, co nazýváte "sockováním", ale před těmi zmíněnými více než 5 roky byl způsob, který jsem popsal, skutečně finančně výhodný a běžně kdekým využívaný - nemusím přece nikomu zbytečně "cpát do chřtánu" své peníze, když mi za to neposkytne vlastně nic navíc. Pokud si správně vzpomínám, jízdné ze Šeštokai do Vilna stálo tehdy u litevského průvodčího v přepočtu snad asi něco ke 200 Kč - a když se podívám na ten odkaz, který inzeruje "MartinNovak" ve svém příspěvku ze dne 27.01.2013 = 21:50:22 hodin, tak v něm uvedených 26,60 EUR za celou cestu z Varšavy do Vilna (= "The one-way ticket fee is 26.60 € for an adult") mi rozhodně nepřipadá ekvivalentních českým 380 Kč, o nichž se zmiňujete Vy ...

Ad "Fucza" = 1069 + MartinNovak = 28.01.2013 - 20:17:53:
Za "nedraho" považuji cenovou úroveň běžného života návštěvníka toho kterého státu, jaká odpovídá asi tak "plus-minus českým cenám" (a propos: Norsko byla vždy naopak jedna z nejdražších evropských zemí = na tamní drahotu nadávali například i Němci).
Ve Vilnu jsme s oblibou přespávali (obvykle více nocí) v docela levném a příjemném hostelu "Filaretai" v klidné okrajové čtvrti (= viz například: http://www.hihostels.com/dba/hostels-Vilnius---Filaretai-092043.e n.htm nebo http://www.filaretaihostel.lt/vilnius/filaretai/?id=3&lang=_pl ) - je sice situován trochu daleko od nádraží (asi půl hodiny pomalé pěší chůze) a ve městě jsou i jiné možnosti ubytování, ale ve Vilnu funguje docela dobře i MHD (trolejbusy a autobusy) a přesun k hostelu a zpět lze klidně pojmout třeba i jako příjemnou "poznávací" procházku přes centrum města: noclehy byly tehdy sice o něco levnější, než nyní (podle toho, co je inzerováno na těch www stránkách) a měli jsme tehdy samozřejmě preventivně karty "HI" (v ČR nyní dostupné u ČHA = viz: http://www.hostely.cz/hostelova-karta/prodejni-mista ), ale už si ani nevzpomínám, zda je od nás vůbec vyžadovali ...
H_n_m
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 193
Registrován: 3-2009

Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 10:58:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M62: zde, pokud umíte trochu řecky a znáte řeckou alfabetu neměl by být problem se v tom zorientovat, je to sice pro mobilní telefon, ale je to přehledné: https://tickets.trainose.gr/m/#

první odkaz (Αναζήτηση δρομολογίων ) je hledání spojení z/do a zpět (με επιστροφή )

druhý odkaz (Στοιχεία αμαξοστοιχίας ) je hledání podle čísla vlaku

třetí odkaz (Διερχόμενα τρένα ) jsou odjezdy a příjezdy vlaků v dané stanici

Hranice na Moravě
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 11:37:17    Odkaz na tento příspěvek  

jízdné ze Šeštokai do Vilna stálo tehdy u litevského průvodčího v přepočtu snad asi něco ke 200 Kč
Ano, čili rozdíl oproti jízdence z Polska cca 170 Kč. To je úžasné, to mi určitě stojí za to, abych si dovolenou znepříjemňoval nějakým vybíháním k pokladně, směnou peněz atd. Při mnohatisícovém rozpočtu dovolené, opravdu zásadní položka.

Ve Vilnu jsme s oblibou přespávali (obvykle více nocí) v docela levném a příjemném hostelu "Filaretai" v klidné okrajové čtvrti
A jo, vy jste študák, tak to jo. Jinak ti, co nemusí šetřit a vrtat si koleno za každou cenu, tak hned naproti nádraží ve Vilniusu je slušný hotel střední třídy, kde loni v květnu stál dvoulůžkový pokoj cca 30 - 40 eur, tedy zhruba 400 Kč/osobu/noc včetně snídaně. Z oken výhled přímo na staré město, centrum Vilna. Přímo před hotelem se točí trolejbusy, autobusy a přes náměstí je hl.n.
Ve Vilniusu nově jezdí i pozemní lanová dráha od řeky na hrad.
Skuteční zájemci o důkladné poznání železnic Pobaltí mohou napk využít např. speciální šotoakce PTG: http://www.ptg.co.uk/rail-wonders-of-lithuania
(květen, posledních 10 volných míst)
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 16:25:18    Odkaz na tento příspěvek  

projížděč NAD : zkrátka někdo má mindrák a léčí si ho kritizováním a ponižováním jiných, zejména tím, že je označuje za "kolenovrty" ... tací, politování hodní jedinci, musí mít vše dopředu objednáno, naplánováno, nejlépe 3x potvrzeno a pokud se jim přeloží stéblo na jejich, pracně vyhotovený, itinerář trpí nevýslovným stresem ... představa, že by jeli jen tak, bez zajištění čehokoli (kouzlo cestování spočívající v tom "ono to nějak dopadne") představuje nepřekonatelnou překážku pro jakokoli cestu ...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 17:02:58    Odkaz na tento příspěvek  

Ano, já mám určitě mindrák z Vás, kterej jste se stylyzoval do role sociálně slabého a zanedbaného už jen těmi věčnými řečmi o spaní na zastávkách ve Švýcarsku, o cestovní brašně vybavené nářadím, o spaní na sedačku v kdejakém obskurním ICN atd.
Jinak čistě okrajově, pro Vaši informaci, léta jsem spával pod širákem, po horách, pouštích, skalách. Bylo to romantické, nicméně si dovoluji konstatovat a varovat, že po čtyřicítce je to o zdraví a spíš pro lidi, který v práci nic nedělaj, odpočívaj někde v klidu úřadu a mají pak o víkendu energii a čas na to strávit volný čas ve vlaku.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 19:51:41    Odkaz na tento příspěvek  

Byla tu řeč o cestování vlakem po Sýrii. Zde jsou krásně záběry z provozu:
http://www.youtube.com/watch?v=_nHqjEQp3Ck&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=diJBsfyXk7s&feature=youtu.be
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3366
Registrován: 3-2007
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 22:20:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

>politování hodní jedinci

Mi připadají spíš ti po padesátce s brašnou nářadí spící na lavičce před nádražím aneb co není problém ve 20, vypadá po 50 hodně divně.

>varovat, že po čtyřicítce je to o zdraví a spíš pro lidi, který v práci nic nedělaj,

Koukám pán W. nám postupně stárne a to těch 40 snad ještě nemá ?
Ono ta léta probdělých nočních a nabourané biorytmy prostě jsou znát. Je to zkrácení tak 10 let života, podle režimu, povolání a genomu.

MZ může být rád a děkovat Bohu a (asi) tatínkovým genům, že je ve svých letech ještě zdráv a nevadí mu lavička v parku nebo tři hodiny stání ve vlaku (z jiné diskuse).
Čínskej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 334
Registrován: 3-2012
Odesláno Úterý, 29. ledna 2013 - 22:33:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W.: Spat po ctyricitce pod sirakem je o zdravi? Neni to spis o vybave? Ctyricet mi sice jeste neni, ale i tak... Poradna vybava na spani pod sirakem stoji mozna vic, nez spani po hotelech. Tedy nemam pocit, ze kdyz spim ruzne po zastavkach, jsem socka...
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5016
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 30. ledna 2013 - 07:09:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si myslím, že každý byměl jednou myslet na to, že nebude věčně mladý a zavčas si pořádný spacák a vybavení pod širák pořídit. Jednou se do důchudu každý propracuje a spát pak bez výbavy v mrazech na lavičce není nic moc.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Středa, 30. ledna 2013 - 17:48:37    Odkaz na tento příspěvek  

Dotaz na znalce dálného východu ČSD :
na vygůglené mapě je levý oblouk normální rozchod, že ano ? A co ty ostatní tratě ? Zajímavá je ta spojka od tratě na Halmei směrem na Berehovo.
Další triangl je za depem , stará točna od ČSD dosloužila, na novou neměli...
Převazovali zde taky vozy na druhý rozchod ?
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.80.102.33
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 01:04:11    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "W." = 29.01.2013 - 11:37:17:
Presentujete se sice jako bohorovný vševěd, ale počítat zjevně příliš neumíte: ekvivalent ceny 26,60 EUR za to Vaše "Vilno Spezial zakoupené u PKP IC" (viz internetový odkaz, který zmínil "MartinNovak") rozhodně není 380 Kč, ale o cca 300 Kč víc. Záleží samozřejmě i na tom, jakou jízdenku může cestující využít pro cestu po Polsku: platí-li plné obyčejné jízdné, pak je využití slevy "Vilno Spezial" pro (celou) cestu z Varšavy do Vilna nebo zpět asi výhodné i za cenu cca 680 Kč, která zřejmě přibližně odpovídá celkové ceně dílčích jízdenek pro jednotlivé úseky. Vámi kritizovanou nutnost "vybíhání k pokladně, směnu peněz atd." přitom jako problém nevidím, protože v Šeštokai je stejně nutno přestoupit (v minulosti bylo možno při přestupu z přeshraničního vlaku z Polska jízdenky zakoupit přímo u litevského vlakového personálu bez přirážky - možná to ovšem teď už neplatí, funguje-li v Šeštokai regulérní pokladna = nevím) a opatřit si předem nějakou "základní" sumu v měně státu, do něhož vjíždím, a mít ji u sebe už při překračování hranice považuji za zcela normální a obvyklé: litevskou měnu však v minulosti nebylo v ČR běžně možno získat (zda to trvá stále, nevím = asi ano) a nejvhodnější taková možnost byla až v Polsku (nejblíže ve Varšavě, případně snad i v Suwalkách).
Ubytovacích možností v různých cenových relacích je ve Vilnu samozřejmě dostatek - já jsem pouze upozorňoval na tu, která vyhovovala a byla příjemná nám, ale nikomu ji nevnucuji: chce-li někdo za obdobný rozsah a úroveň služeb platit víc, já mu rozhodně bránit nebudu (o tom hotelu vím také, ale nikdy jsme neměli potřebu jej zkoušet). A i lanovka ve Vilnu jezdívala, pokud se dobře pamatuji, už před roky ...
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3437
Registrován: 4-2003
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 05:29:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FS: Oblouk trianglu pro jízdu Halmeu - Berehovo je splítkový, ostatní větve jsou pouze širokorozchodné. Také by mne zajímalo, kdy zmizel normální rozchod z ostatních větví...... Je docela možné, že během postupu sovětských vojsk bylo vše přestavěno na široký rozchod a normální byl znovu dostavěn (viz východní Slovensko), nevím. Někdo snad doplní.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3375
Registrován: 3-2007
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 06:04:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je docela možné, že během postupu sovětských vojsk

Kdy ?
Tak je třeba rozlišit "první republiku", II.WW, a období po ní. Také by mne to zajímalo, jak to vlastně s přestavbami rozchodů bylo (a to nejen na UA).
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 09:40:11    Odkaz na tento příspěvek  

A peáž vlaků CFR z Máramárošsigetu do Satu Mare skončila kdy ?
Předpokládám, že náklady mohly jezdit i potom, co Os už v jízd.řádu nejsou.
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 09:48:04    Odkaz na tento příspěvek  

tak mám obavu, aby Italové pro některé státy EU nezavedly znovu vizovou povinnost. Za poslední rok se tam velice rozmnožily krádeže měděných kabelů na železnici. Je to tam několikrát do týdne, včera zas.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3438
Registrován: 4-2003
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 09:54:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: Ale no tak, rozchod se na bývalé Podkarpatské Rusi měnil na konci druhé světové války. To je snad jasné, nebo ne? Ale jak to přesně bylo, by zajímalo nejen mne.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3376
Registrován: 3-2007
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 14:35:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bram: Ale no tak, já píšu "nejen UA", takže třeba přestavby za II.WW od Němců na ruském území.
Tohle by chtělo nějak shrnout a vysvětlit.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 17:51:56    Odkaz na tento příspěvek  

FS: Jak víte, že to nekradou Italové?

ale počítat zjevně příliš neumíte: ekvivalent ceny 26,60 EUR za to Vaše "Vilno Spezial zakoupené u PKP IC" (viz internetový odkaz, který zmínil "MartinNovak") rozhodně není 380 Kč, ale o cca 300 Kč víc.
Mám před sebou jízdenku Wilno-Specjal, vydanou v Bialystoku 5.5.2012 za cenu 61,72 PLN/14,8 Eur, jeden směr. Je na tom něco k nepochopení?


protože v Šeštokai je stejně nutno přestoupit

Áno, úžasně složitě - na jednom ostrovním nástupišti hrana - hrana.

opatřit si předem nějakou "základní" sumu v měně státu, do něhož vjíždím, a mít ji u sebe už při překračování hranice považuji za zcela normální a obvyklé:
V době bankomatů na každém rohu i v zapadlé vsi na Balkáně je to holá zbytečnost a ztráta času. Ale klidně se bavte obíháním pražských směnáren a zjišťováním výhodnosti kurzů. Já tolik času nemám a podojím nejbližší ATM.

chce-li někdo za obdobný rozsah a úroveň služeb platit víc, já mu rozhodně bránit nebudu (o tom hotelu vím také, ale nikdy jsme neměli potřebu jej zkoušet).
Když jste jej neměli potřebu zkoušet, tak jak víte, že se jedná o obdobný rozsah a úroveň služeb, he?
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 17:54:10    Odkaz na tento příspěvek  

Jednou se do důchudu každý propracuje
Já ne. Statisticky turnusáci chcípaj 10 let před průměrem, kterej je pro chlapy 75, čili v 65 a Kradlousek mi vyměřil odchod v 67...
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 674
Registrován: 7-2005

Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 18:43:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to ještě nevíš,že průměrná životnost strovedoucích je 55 let.Potom je to už živoření.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5023
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 31. ledna 2013 - 20:13:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

w. tak to ale znamená si pořídit pořádnej spacák na spaní pod širákem už ve 30 .-)
Čd4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 163
Registrován: 10-2006

Odesláno Pátek, 01. února 2013 - 17:40:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zdravim. Tvořím železniční mapu Evropy (pouze aktuální osobní doprava - jako v JŘ) zatím mám hotovej skoro celej Balkán. Pokud by se někomu k něčemu hodil zatím tento koncept - přikládám odkaz ke stažení.Za případné upozornění na nedostatky (především chybějící železnice s pravidelnou os. dopravou) předem dík. Mapa Obsahuje: Bosna, Černá Hora,Chorvatsko, Kosovo, Makedonije, Slovinsko, Srbsko.

odkaz: http://uloz.to/xeKnsbw/projekt-evropa-pdf
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 01. února 2013 - 18:25:42    Odkaz na tento příspěvek  

Výborný počin - buekers maps jsou už těžce neaktuální a neaktualizované.
Z letmého náhledu soudím, že Vaše schema odpovídá realitě - jen zřejmě (dle EJŘ JŽ) srbové opět jezdí z Niše za Kuršumliju až do poslední srbské stanice Merdare.
Čd4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 164
Registrován: 10-2006

Odesláno Pátek, 01. února 2013 - 18:34:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

W: Díky za upozornění, ale nějak nemohu najít Vámi zmíněnou informaci. Když zadám do http://w3.srbrail.rs/zsredvoznje/?lang=sr
stanici Merdare, tak mi to není schopné nic najít.
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Pátek, 01. února 2013 - 18:37:56    Odkaz na tento příspěvek  

Ajo - sakra - tak už to jezdí zase jen do Kuršumlije. Bylo to tam od novýho GVD asi tak měsíc... Takže mapu máte správně.
(jak to jezdilo doopravdy ví asi jen Bůh...)
Etienne_de_berry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 158
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 01. února 2013 - 19:40:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chybí mi tam trať z Podgorice do nikšiće, jak už tu bylo párkrát hlásáno, vesele se na ní jezdí
Čd4ever
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 165
Registrován: 10-2006

Odesláno Pátek, 01. února 2013 - 20:24:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

diky, zitra se mrknu a upravim :-)
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 02. února 2013 - 00:29:01    Odkaz na tento příspěvek  

ad W: FS: Jak víte, že to nekradou Italové?

No to nevím, ale říkám si, pokud by to byli oni, proč by s tím nezačali už o 10 let dříve ?

Když člověk vidí ty staré a přesto kompletní mašiny volně přístupné, je mu jasné, že tam tohleto sběratelství není tak zavedené jako u nás.
Navíc mají jiné způsoby obživy - teď po 100 letech by Italové měli obnovit dráhu Mekka-Medína :
El_ron_de_cuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 281
Registrován: 2-2004

Odesláno Sobota, 02. února 2013 - 12:31:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD4ever: Pokud neproběhla nějaká změna, tak tam máte navíc (tzn. nejezdí se): Beli Manastir - Magyarbóly, Vukovar-Borovo Naselje - Dalj, Koprivnica - Murakeresztúr, Bubnjarci - Rosalnice, Buzet - Rakitovec.

Novo Mesto Kandija neleží na konci Vámi zakreslené odbočky, ale na začátku. Konec je v nákladním terminálu automobilky.

Pak ještě SŽ vozí lidi (snad je to pořád aktuální) do nákupního centra BTC City Ljubljana.

www.vagonweb.cz
FS
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Sobota, 02. února 2013 - 12:34:20    Odkaz na tento příspěvek  

Dnes častý problém nejen u FS , ale i u ČD - nejsou vozy. Vlak má kvůli tomu hned z výchozí stanice 99 minut.
A nebo na vlak vytáhnou vozy z kopřiv, co netopí - viz před týdnem R 1138 do Tanvaldu.
https://www.k-report.net/discus/messages/28/241789.html?1359317972