Diskuse K-report » Archiv 2016 » Železnice » Školy se zaměřením na dopravu předcházející | další

Školy se zaměřením na dopravu

dolů
   autor příspěvek
Mladějov
Sobota, 16. ledna 2016 - 19:14:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7680
Registrován: 3-2007
Ohmův zákon apod. se snad učí někde v sedmičce na obecné, ne?

No je vidět, že žiješ v akademické sféře a nemáš představu, co jsou někteří mladí budoucí kolegové za materiál. [crazy]

Výpravčí, fírové, dispečeři..nedělej si iluze.
Radši osobně.
Rozhodně celková úroveň klesá, ovšem s paušalizací považovat mladé za debily rozhodně nesouhlasím.
Pondělí, 25. ledna 2016 - 12:00:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5308
Registrován: 4-2003
Mladějov:Rozhodně celková úroveň klesá, ovšem s paušalizací považovat mladé za debily rozhodně nesouhlasím.

Ano, mnozí prostě nemají jen příliš velký zájem o techniku a techniku (teď jmenovitě strojírenské a elektrotechnické obory na VŠ) přesto studují a také je i celkem úspěšně dostudují. Ovšem díky malému zájmu o obor jim chybí i nadšení si zjistit o dané problematice více, než co jim je odpřednášeno. Chybu bych ale už viděl ve středoškolském stupni. Byl dost degradován (střední odborná škola je dnes vnímána jako něco méněcenného než gymnázium) a musím říci, že pro strojního inženýra by mělo být základem, že vystuduje střední průmyslovou školu strojní, obdobně pro elektrotechnického inženýra by mělo být základem, že vystuduje střední průmyslovou školu elektrotechnickou a na těchto školách BUDE matematika vyučována ve stejném rozsahu, jako na gymnáziu. Asi totéž by mělo platit nejspíš i pro stavaře.


Musím říci, že znám několik lidí, kteří díky tomu, že vystudovali nejprve strojní učiliště, dále si udělali nástavbu kvůli maturitě a pak absolvovali strojní fakultu, tak jsou to ti nejlepší strojní inženýři, co znám.
Někteří mají za sebou úspěšné absolvování doktorandského studia a také přihlášeno několik patentů. Prostě strojaři duší i tělem a na jejich přístupu k řešení problémů je to znát. Já jsem měl takového kolegu i v bývalém zaměstnání a když jsem něco potřeboval zkonzultovat, šel jsem vždy za ním.

Ovšem takových lidí je fakt hodně málo.......
pterodaktyl
Pondělí, 25. ledna 2016 - 15:54:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 1-2012
Mladějov, Bram:
Máte pravdu pánové, nicméně si dovoluji přidat jeden postřeh z druhé strany katedry( jakožto člověk, který si dodělává vysokou po pár letech praxe na dílnách).
Ono také záleží na tom, kdo za tou katedrou stojí a na tom jak učí!

Není nic horšího, než vyučující, jehož výuka se nese v monotóním brumlání, kterému není rozumět ve druhé řadě a které po půl hodině se nedaří vnímat( "motor na volnoběh)nebo z rychlého promítání prezentace v Powerpointu. Pokud takový jedinec začne první hodinu v novém semestru větou, že nestíháme, tak je to znamení průšvihu.

Za své studium jsem zažil opravdové odborníky, kterých si vážím( a rozhodně nedávali zkoušky za dobrý úsměv), ale i vyučující, u kterých jsem nabyl dojmu, že se uchýlili na post učitele před pracákem.
Mladějov
Sobota, 30. ledna 2016 - 21:59:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7737
Registrován: 3-2007
pterodaktyl : Toto můžu podepsat.
Bohužel blbých učitelů je stále čím dál víc, než těch dobrých, co něco uměli a co se nebáli.
A to platí od mateřinky po VŠ.
Neděle, 31. ledna 2016 - 18:11:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 472
Registrován: 10-2007
Také zajímavé počtení o kvalitě našich VŠ
Ythomas_ct
Pondělí, 01. února 2016 - 08:38:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1901
Registrován: 10-2009
Ad Mladějov:

Bohužel blbých učitelů je stále čím dál víc, než těch dobrých, co něco uměli a co se nebáli.
A to platí od mateřinky po VŠ.


Když se podíváte, kdo dnes jde cíleně studovat na pedagogickou fakultu, tak s výjimkou těch několika málo výjimek, které opravdu chtějí být učitelem/učitelkou, bývá PdF pro většinu "netechnicky zaměřených" studentů SŠ volbou typu "nikam jinam mě nevzali". A jsme v začarovaném kruhu... :-(
Pondělí, 01. února 2016 - 13:58:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3687
Registrován: 9-2004
Ythomas: obávám se, že toto tvrzení o PedF není otázka dneška, ale platí to už léta - z vlastní zkušenosti můžu říct minimálně 20 let, ale myslím, že ve skutečnosti je to mnohem déle.

Joe: pěkné. Můžu říct, že působím na katedře, kterou autor vidí jako "cíl", ale vím, že těch pracovišť, které kritizuje, je bohužel dost.
Středa, 10. února 2016 - 12:55:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1462
Registrován: 2-2009
Sice to trvá dvě hodiny ale mohu doporučit [happy]
http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-mora vce/216411030530002/
Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla jízdního kola
ET
Středa, 24. února 2016 - 22:50:44  
Neregistrovaný host
77.242.93.163
Dopravní sál SPŠ v Břeclavě
ODKAZ
Sobota, 27. února 2016 - 09:45:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2250
Registrován: 3-2004
Ten záběr z lokomotivy je pěkný [ok]
jen mi přijde, že tam je na vjezdové převěsti výstraha (čas 10:05), ale vlak to sype k vjezdu, jako by se nechumelilo [wink]
Sobota, 27. února 2016 - 21:07:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 259
Registrován: 12-2010
Zdravím,
letos budu maturovat a podávám s přihlášky na FD i DFJP, která tedy zatím u mě vede. Bydlím v Plzni, a tak by mi na DFJP vyhovovalo spíše kombinované studium a zaujaly mě obory DMML a TŘDS. Chtěl bych se zeptat někoho, kdo s těmi obory má zkušenost, nebo někoho ze školy, jaká je šance se dostat na kombinované DMML a TŘDS, resp. je někde větší přetlak uchazečů? A je nějaký zásadní rozdíl mezi obory v pozdějším uplatnění? Jde mi především o míru nezaměstnanosti po dostudování. Děkuji moc za odpověď [happy]

EDIT: Překlep

(Příspěvek byl editován uživatelem Áďa.)
Aktuality z plzeňského tramvajového provozu → AŠfoto
Úterý, 01. března 2016 - 21:23:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4624
Registrován: 12-2011
Pokud bys dával přihlášku do Prahy, tak letos se již začal řešit problém fyzika, kdy byl povolán nový profesor, a předmět by se měl vyučovat jinak. Bude to sice stále náročné, ale snad předmět získá vlídnější tvář.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Středa, 02. března 2016 - 00:30:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 501
Registrován: 12-2009
intelpetr: A jistý vyučující "zmizí" do Děčína. Už teď se všichni těší...
ŠkodAris=dokonalý trolejbus
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Čtvrtek, 03. března 2016 - 22:51:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 260
Registrován: 12-2010
intelpetr: Děkuji za informaci, i do Prahy si budu podávat přihlášku, tak uvidíme [happy]
Aktuality z plzeňského tramvajového provozu → AŠfoto
-MS-
Čtvrtek, 10. března 2016 - 22:25:19  
Neregistrovaný host
178.255.168.6
intelpetr: Co to? Vždyť fyzika takovej problém nebyl, stačilo se to akorát naučit... [angry]
Pátek, 11. března 2016 - 00:08:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4640
Registrován: 12-2011
Ty určitě pocházíš ještě ze čtyrletého bakaláře, že? [wink]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
-MS-
Pátek, 11. března 2016 - 09:48:00  
Neregistrovaný host
195.113.220.250
Ano, měl jsem fyziku v roce 2009 (I v letním semestru 08/09, II v zimní semestru 09/10, hlavní sestava Malá, Nováková, Vítů) a úroveň byla přiměřená. V té době nejhorší zkoušející byla Dr. Malá, největší štěstí Ing. Vítů). Byl to náročný předmět, ale nebyl problém ho nakonec při větší snaze zvládnout. Holt se to člověk musel týden až dva o zkouškovém učit. Nechci ale na základě mé zkušenosti hodnotit aktuální situaci, která se mohla změnit.

Uvítám popis aktuální situace.
Neděle, 13. března 2016 - 18:18:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4645
Registrován: 12-2011
Aktuální situace je taková, že čtyřletý bakalář se zhustil do tří let, z čehož bylo ubráno pouze 8% původního rozsahu výuky. Nářky na obrovskou časovou náročnost byly vyslyšeny, letos už jedou prváci podle nového studijního plánu, kde je toho už méně. Ale to už nedovedu posoudit, jaký je, je tam toho trošku míň.

Kdybych měl ve zkouškovém 14 dní zabít jen předmětem fyzika, nedal bych možná ani těch povinných 20 kreditů za ostatní věci. Jedničku jsem se učil přes letní prázdniny. Na dvojku jsem zabil vánoční, ale stálo to za to, dal jsem to suveréně i bez ústní. Vše na druhý zápis, neb na první zápis jsem tak tak stíhal laborky, a byl jsem rád alespoň za ten zápočet za ně. Nadaní studenti, kterým učení opravdu šlo, to nakonec všechno zvládli, ale většina školy, která tím vším úspěšně prolezla, na tom byla podoběn jako já. K tomu ještě MSP, ale to už i na první zápis zvládalo dost lidí.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Neděle, 08. května 2016 - 19:56:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 116
Registrován: 6-2002
Musim se pochlubit, ja jsem mel obe fyziky od Male za 1 [lol]
Piha na krase je jeden vyhazov z rostrelu. Ale to uz je asi 9 let zpatky.
Neděle, 08. května 2016 - 20:22:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4803
Registrován: 12-2011
Já dostal déčko, a byl to největší úspěch mé kariéry [rofl]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Úterý, 24. května 2016 - 22:45:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 536
Registrován: 12-2009
Odborník radí, jakou školu vybrat žákům, aby neskončili „na dlažbě“
Doprava je na 1. místě, akorát takovéto "rady" nejde brát moc vážně.
Nejluxsnější kočáry na českých kolejích: Bmz245
Moje video ,foto
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Čtvrtek, 26. května 2016 - 13:10:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3696
Registrován: 4-2006
Ojakup: Já tam tedy na první místě vidím "Automobilový průmysl", což rozhodně není doprava.
Ythomas_ct
Úterý, 28. června 2016 - 13:37:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2050
Registrován: 10-2009
...aktuální reportáž o DFJP v požadu POZOR VLAK: odkaz na youtube. Začíná to zhruba v 9. minutě...

[vypravci] [masinka]
Úterý, 28. června 2016 - 14:09:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4926
Registrován: 12-2011
Máte to tam hezké, tam by se studovalo. Dokonce i vlastní drážka. Když se to srovná s tím, jaké prostředí nabízí pražská dopravka... [proud]
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Sobota, 02. července 2016 - 22:03:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 597
Registrován: 2-2007
intelpetr: DFJP je výborná. [happy] Nemůžu porovnat s tou pražskou, ale já jsem byl spokojený. Dnes už mi její prostředí fakt chybí, strávil jsem na ní 9 let a to je velký kus života.
Ythomas_ct
Středa, 13. července 2016 - 12:56:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2066
Registrován: 10-2009
...a ještě pár aktualit z prostředí DFJP:
- s ohledem na vývoj demografické křivky a obecný (ne)zájem studentů o technické obory bylo opět vypsáno druhé kolo přijímacího řízení, tentokráte do prvních ročníků všech bakalářských studijních oborů; přijímací zkoušky se (bohužel?) nedělají, nejzazším termínem pro podání elektronických přihlášek je 31. srpen 2016 a podrobnější informace lze najít např. pod tímto odkazem;
- obdobně bylo vypsáno druhé kolo přijímacího řízení do doktorského studijního programu s termínem pro podání přihlášek do 12. září 2016 (více informací pod tímto odkazem);
- a navíc jsem na intranetu našel informaci o jakémsi příměstském táboře DFJP pro studenty středních škol (odkaz).

[vypravci] [masinka]
Středa, 13. července 2016 - 13:44:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5868
Registrován: 4-2003
Ythomas_ct:přijímací zkoušky se (bohužel?) nedělají


Jak to chceš udělat jinak? Bohužel toto je jediná možnost, aby na techniku někdo vůbec šel. Panuje nezájem a lenost. Lepší (protože výrazně jednodušší - je pak více času na chlastání během studia) je mít stejný titul třeba pefky na Zemědělské univerzitě.

Co bude potom, až bude škola hotova (tj. před jménem bude konečně titul), už ze studentů vidí málokdo.....[crazy]
Pružinskij
Středa, 13. července 2016 - 17:26:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 901
Registrován: 4-2015
Laicky se tedy zeptám, proč se vůbec nějaký přijímačky organizují, když se o všeobecném nezájmu o obor ví předem?
Waarschijnlijke Afstanden.
Středa, 13. července 2016 - 23:39:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4955
Registrován: 12-2011
To je jen takové nutné administrativní divadlo.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Ythomas_ct
Čtvrtek, 14. července 2016 - 08:51:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2068
Registrován: 10-2009
Ad Bram:
Jak to chceš udělat jinak? Bohužel toto je jediná možnost, aby na techniku někdo vůbec šel.
Však právě proto tam píšu to slovíčko "bohužel" i já. Řekl bych, že takto získaní studenti ("kam jsem chtěl, tam mě nevzali, tak půjdu získat bez přijímaček statut studenta sem") následně značně zvyšují ve statistikách "úmrtnost" studentů v prvním ročníku. Ale jiná možnost asi v dnešní situaci není a budu-li optimista, tak můžu doufat, že se přecijen někdo nadějný chytí...

Ad Pružinskij:
...proč se vůbec nějaký přijímačky organizují, když se o všeobecném nezájmu o obor ví předem?
Tipnul bych to na "nastavení systému", aneb zřejmě půjde o způsob financování VŠ, nějaká směrná čísla studentů na jednotlivých školách/oborech atd. A propos, mám takové tušení, že touhle dobou se nacházíme v situaci, kdy počet absolventů všech SŠ v této republice je zhruba roven počtu míst v prvních ročnících VŠ...
Pátek, 15. července 2016 - 12:56:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1282
Registrován: 12-2007
Keď už ste nakúsli tie prijímačky.
Ešteže som sedel.
PEDAS v Žiline je vraj považovaný za jednu z najťahších fakúlt na SVK. Bo majú prijímačky a 4 semestre matiky!
Kde sú tie časy, keď sme si z pedasákov robili prdel, že najťahšie pre nich z celého štúdia je otvoriť dvere na "Áčku"...
Středa, 20. července 2016 - 08:06:57  
Neregistrovaný host
147.32.73.221
I ČVUT v Praze Fakulta dopravní vypisuje mimořádný termín přijímacího řízení, a to pro studium v Praze i v Děčíně, včetně kombinovaného studia v Děčíně.
Přihlášky je třeba podat do 12. srpna 2016, a to buď osobně nebo doporučeným dopisem.

Přijímačky v Praze se budou konat někdy od 6. do 16. září 2016.
S ohledem na demografický vývoj není třeba bát se nepřijetí, ale spíše nezapsání do vyšších ročníků při soustavném neplnění studijních povinností [happy]. Přece jen jsme ČVUT a nemůžeme ten "papír na hlavu" dávat jen tak.

Podrobnosti najdete zde.
P.S. Co se týče naší "proslulé" výuky fyziky, nově ji přednáší prof. Demo z Fakulty stavební, který hodlá revidovat rozsah výuky. Pokud vím od studentů, jsou na něj převážně kladné reakce.
Středa, 20. července 2016 - 08:11:32  
Neregistrovaný host
147.32.73.221
Klub studentů ČVUT FD EFDRIVE pořádá již tradiční UZEL - Seznamovák pro čerstvé prváky na dopravce, a to 22. - 25. září 2016.

Podrobnosti a registrace zde.
Pátek, 29. července 2016 - 11:52:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6427
Registrován: 1-2007
Přijímací řízení a přijímací zkoušky jsou dvě různé věci.
Přijímací řízení se konat musí a jeho součástí mohou, nebo nemusí být přijímací zkoušky.
Cogwheel
Čtvrtek, 11. srpna 2016 - 21:22:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4178
Registrován: 1-2012
Starý turbínář vzpomíná:
"Práce na počítači
Měl jsem na závěr svého pracovního života možnost využívat počítače v konstrukci parních turbín tehdy ještě podniku Škoda Plzeň, jak se o tom píše v tomto článku: www.blisty.cz/art/83280.html
Když jsem do turbin v roce 1996 (!) přišel, byl jsem šokován tím, že to tam v konstrukčních kancelářích vypadalo jako v šedesátých letech. Regály s katalogy, desítky rýsovacích prken, čpavkem páchnoucí kopírny výkresů, starý nábytek. Měl jsem již z počátku let osmdesátých jisté zkušenosti s tehdy zaváděnými CAD (computer aided design) systémy a po práci v jiném oboru jsem se - mylně - domníval, že uvidím na svém novém pracovišti něco pokročilejšího. Ale bylo tam jen pár zastaralých PC, které tam zanechala firma Siemens po neúspěšném pokusu o fúzi se Škodovkou v Plzni.
Změna nastala až s příchodem ředitele, který je velmi známou osobností a jmenuje se M.R., po roce 2000. Firma nakoupila nejmodernější software i hardware americké provenience a pro nás, konstruktéry, nastala tvrdá doba asi dvou let učení. Školitelé byli mladí inženýři do třiceti let a žáci byli z velké části střední a starší generace. Mnozí to neunesli a tak šli dělat jinam nebo odešli do předčasného důchodu. Další čerstvý vítr přinesli do konstrukčních kanceláří mladí spolupracovníci, kteří už to, co my jsme se pracně učili, uměli už ze školy. Zavedené "kádrové postupy" se zcela zhroutily. Jakmile si mladí osvojili obor parních turbín, nemuseli postaru čekat, až některý vedoucí odejde do penze nebo umře. Ti nejschopnější se stali vedoucími oddělení za relativně krátkou dobu jednoho až dvou let. Nemůžu zde popisovat, jak práce konstruktéra na počítači vypadá. Pro mne to byla úžasná zábava, do práce jsem se těšil a zůstával často i přesčas, zcela dobrovolně. Pro hlubší informaci může laskavý čtenář sáhnout například sem: www.3ds.com/products-services/catia/
Hlavním problémem je dnes v ČR získat pro studium strojního inženýrství a moderních CAD/ CAM systémů dostatek nadaných (!) studentek a studentů. Strojní fakulty nemohou být odkladištěm těch, kteří se na jiné obory nedostali. Práce konstruktéra vyžaduje talent jako třeba herectví či malířství.
Dále je třeba zdůraznit, že pro konstrukční kanceláře kdekoli na světě není problém zadávat práci kamkoli jinam, kde je dost vzdělaných konstruktérů, například do Indie, což jsme si vyzkoušeli už před desíti lety v praxi. Snad pak už není třeba zdůrazňovat jazykovou vybavenost, kde je angličtina samozřejmostí a další světové jazyky mnohdy nutností.
Řešení je jednoduché: konstruktéry pořádně zaplatit. Pak budou zbytečné všelijaké Noci vědců, idiotské a infantilní expozice v různých Techmániích a podobně. Příklady a peníze táhnou nejlíp."

Že plzeňská Techmanie a podobná "zábavní centra", údajně zajišťující popularizaci vědy a techniky mezi mládeží, jsou povrchní lákadla pro návštěvníky, jsem s tím starým pánem zajedno. Jsou to hlavně komerční projekty, přinášející zisk svým majitelům a provozovatelům - obvykle díky hromadným výpravám škol. Také si více vychutnám poklidné technické muzeum ve "starém stylu" - ale pro poučení zamířím jinam. Za zábavou raději také jinam.
Pátek, 12. srpna 2016 - 21:50:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 547
Registrován: 12-2009
Když ono s CADem (a všeobecně počítačovými programy) je problém, že se toho všichni bojí, snad i ta mladá generace víc než starší. Bojí se cokoli zmáčknout, aby s tím něco neudělali. Vůbec jim nedochází, že tam je tlačítko zpět. Nic nezkusí, protože co když to udělá něco jinýho?

No ta zábavní centra typu Techmanie jsou dobrý tak akorát na podívání. Hezky to vypadá, ale aby si pak někdo po návštěvě řekl: "Půjdu na techniku!" je pitomost, která nikdy fungovat nebude (aspoň ne všeobecně). Ono stejně hodně ovlivňuje, v jakém odvětví dělají rodiče. Když budou oba třeba biologové, asi jim nevyroste dítě se zájmem o techniku (pokud se mu tedy budou věnovat, což je dneska taky problém). Taky se bohužel tíhne k tomu na první pohled jednoduššímu, což fakt technika není.
Nejluxsnější kočáry na českých kolejích: Bmz245
[new] Sledovačka děčínských panterů
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Sobota, 13. srpna 2016 - 07:51:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5034
Registrován: 12-2011
Cogwheel, v Kokešovi jsi taky rýsoval? [biggrin]

AutoCAD, ve kterém se dělá na FD, je velice hrozný program, který si dělá co chce, a taková práce se šrafama zůstává pořád na úrovni doby kamenné. Bohužel nic jiného není, a tak při práci s ním u mě padá hromada nadávek.
"Je to vaše zadnice?" otázal se a ukázal fotografii Zdeničce.
"Je," řekla a usmála se.
"Kdo vám tam natiskl ta staniční razítka?" ptal se rada Zednicek.
"Pan výpravčí Hubička," řekla.
Ythomas_ct
Sobota, 13. srpna 2016 - 21:14:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2107
Registrován: 10-2009
Ad Ojakup:
Vůbec jim nedochází, že tam je tlačítko zpět.
Zkuste SIMPACK, tam žádné tlačítko "zpět" není (alespoň tedy ve "starších" verzích), tam je fakt lepší přemýšlet, co děláte... ;-)

Ad Cogwheel:
Pak budou zbytečné všelijaké Noci vědců...
Též jsem přesvědčen o tom, že tímhle se nikdo přesvědčit nenechá. Obzvlášť když mu dojde, že po vystudování příslušného oboru by mohl dělat někde po nocích... :-)
Neděle, 14. srpna 2016 - 11:21:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 479
Registrován: 10-2007
Když zmiňujete školy a AutoCAD - kdo by se s ním chtěl naučit, asi půjde spíš na FSv než na FD. Ohledně ČVUT a dopravy si stejně myslím, že když někomu jde čistě o dopravní stavby, jde radši na FSv.
Neděle, 14. srpna 2016 - 17:32:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 548
Registrován: 12-2009
ythomas_ct: Těchhle programů, co nemají tlačítko zpět je naprosté minimum, naštěstí. Metoda pokus omyl tak funguje skoro vždycky. Samozřejmě je potřeba i tuhle metodu používat s rozumem.

intelpetr: S těma šrafama je to hrozný, to je fakt. Trochu pomáhá, když člověk rýsuje v křivkách, ale stejně si občas zanadávám taky.
Nejluxsnější kočáry na českých kolejích: Bmz245
[new] Sledovačka děčínských panterů
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Pondělí, 15. srpna 2016 - 07:13:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6436
Registrován: 1-2007
Pak budou zbytečné všelijaké Noci vědců...
Též jsem přesvědčen o tom, že tímhle se nikdo přesvědčit nenechá. Obzvlášť když mu dojde, že po vystudování příslušného oboru by mohl dělat někde po nocích... :-)


Co jsem se těchto akcí zúčastnil, tak jsem si nikdy ani nevšiml, že by si něco takového kladly za cíl.
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 09:47:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 598
Registrován: 2-2007
Ojakup: Zvláštní je, že dnešní mládež dokáže bravurně ovládat chytré telefony, ale s programem typu CAD si už neporadí... [lol]

Já programy typu CAD používám už 11 let a nemůžu si ten program vynachválit. Nebýt jeho, tak snad ani nedostuduju [lol]. Poprvé jsem se k němu dostal na strojní průmyslovce, ale využil jsem jej i na dopravce.
V každém případě je potřeba tomu programu věnovat trochu času. Téměř 3,5 roku jsem pracoval jako technická podpora CADu, takže si myslím, že jsem si jeho znalosti ještě vylepšil. Prováděl jsem i školení, které trvalo zhruba 6 hodin a učil jsem klienty základní orientaci s programem a základní příkazy. Důležité však bylo, aby v tom CADu pracovali i nadále a zkoušeli si sami různé triky. Jelikož můj bývalý zaměstnavatel používal takovou odrůdu AutoCADu, napsal jsem k němu podrobnou příručku, protože doposud žádná neexistovala. Každý příkaz je tam podrobně rozepsán a měl by ho pochopit i primitiv.
Teď v novém zaměstnání se bez něj už vůbec neobejdu. Až na to, že je někdy pomalý, k němu nemám nejmenší výhrady. Pracuje spolehlivě, i když jsem do něj nasypal 630 obrázků, abych v měřítku nakreslil dopravní síť Ostravska. Nevím o jiném programu, který by to uměl líp. A to už vůbec nemluvím o dynamických blocích.
Pružinskij
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 10:15:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 965
Registrován: 4-2015
S těma šrafama je to hrozný, to je fakt
Pauzák, černou tuš, pera 0,5 a 0,25, prkno a rýsovací soupravu na vás! :-)))
Tedy, když čtu nářky na PC a vzpomenu si na výkres nějakýho řezu třeba převodovkou, který se musel prostě odevzdat ručně vyhotovenej a třeba čmáry tužkou nebyly uznány... To byla škola trpělivosti (ty pera uměly krásně kapat černý fleky, žiletkou nevydřetitelné). A i o mnoho let později jsem se na VŠ snažil odevzdávat maximum ve fyzické podobě. Mimochodem na tom se dala krásně testovat inteligence pedagogů - koho zajímal obsah, forma, výsledek, koho jen forma a provedení atd. atd. Největší trubky pak měli limity např. - min. 7 stran A4, velikosti písma té a té... A že byl student blbej jak ruská děžurná, už bylo fuk.
Waarschijnlijke Afstanden.
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 18:28:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 549
Registrován: 12-2009
Phd: Mě občas zase dělaj problém ty chytrý telefony [lol]
Pružinskij: Jo, zlatej počítač. Černej flek udělat nejde, měřítko se dá lehce změnit, barva se dá změnit, vrstva se dá skrýt. To na papíru fakt nejde. Co se týče výkresů, asi bych v době bez PC nevystudoval nebo jenom těžko, mám hroznej problém s ručním rýsováním.
Nejluxsnější kočáry na českých kolejích: Bmz245
[new] Sledovačka děčínských panterů
Každý správný Čech by měl rozumět slovenštině a každý správný Slovák by měl rozumět češtině.
Pátek, 19. srpna 2016 - 07:42:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2316
Registrován: 3-2004
Na průmyslovce (první polovina 90. let) jsem rýsoval ručně jak mourovatej, na VŠ už AutoCAD. A na základě mnoha hodin probdělých u rýsovacího prkna musím říct, že to mělo jednu velkou výhodu - přehlednost. Dneska na monitoru (byť velkém) vidím vždy jen část díla. Nakonec to stejně skončí tak, že si člověk tiskne x mezistavů a potom koriguje dílo v PC.

Jinak pro mě AutoCAD skončil v r. 2002, kdy jsem zabředl do světa parametrických systémů, byť jsem jej od té doby mnohokrát použil (na typáky apod.). Ale samozřejmě uznávám, že má svoje výhody a spokojené uživatele [ok]
vvv
Pátek, 19. srpna 2016 - 17:01:10  
Neregistrovaný host
89.190.90.7
Někdo kdo nastupuje do školy v Novém Městě na Moravě ?
jkl
Čtvrtek, 01. září 2016 - 14:03:52  
Neregistrovaný host
188.175.78.181
Zdravím..
Momentálně studuji 3. ročník VOŠ studijní obor Aplikace výpočetní techniky, zaměření Telekomunikace a přišel problém s výběrem absolventské práce. Hlavním tématem odborných předmětů jsou přenosové systémy, optické komunikace a ve třeťáku také bezdrátové systémy. Výběr je, boužel, absolutně na nás, při první praxi ve firmě se mi nic sehnat nepodařilo. Nyní mě napadlo udělat projekt/studii bezdrátového přenosu dat k informačním zařízením pro cestující (rozhlas, tabule). Existuje na olomoucku nějaká firma, která se zabývá montáží či vývojem těchto prostředků? Předpokládám, že na SŽDC bych neuspěl, nikdo známý tam boužel nepracuje. V Olomouci ještě je také AŽD (výrobní závod, montážní závod, odbytové a zásobovací centrum)..
Nápady na jiná témata také vítám.

Předem díky..
Ythomas_ct
Pátek, 02. září 2016 - 22:06:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2122
Registrován: 10-2009
Ad jkl:

...studijní obor Aplikace výpočetní techniky, zaměření Telekomunikace...
Existuje na olomoucku nějaká firma, která se zabývá montáží či vývojem těchto prostředků?


Pokud vím, tak něco v této branži by snad mohl podnikat OLTIS, který v Olomouci sídlí. Tak se tam můžete zkusit poptat... ;-)
Pondělí, 05. září 2016 - 07:52:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6236
Registrován: 4-2003
Cogwheel:ad turbínář - Hlavním problémem je dnes v ČR získat pro studium strojního inženýrství a moderních CAD/ CAM systémů dostatek nadaných (!) studentek a studentů.


Třeba v Proengineeru (dnes je to CREO) se dá naučit velmi slušně za měsíc (tj. hlavně věci z klasické strojařiny) - vlastní zkušenost a má li člověk zájem, tak do půl roku si celkem hravě poradí s namodelováním věcí typu zmuchlaný hadr (složitější designové díly) - opět vlastní zkušenost. Ovšem to je jen jedna stránka věci, druhá stránka je strojařina samotná.....
Ythomas_ct
Pondělí, 26. září 2016 - 09:03:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2163
Registrován: 10-2009
Pozvánka na první den otevřených dveří na DFJP v Pardubicích, který se koná v sobotu 26. 11. 2016 od 9 h je tu...


...a podrobnější informace by se časem měly postupně objevovat na http://www.dfjp.cz/dod/... [vypravci] [masinka]
Jeden, co to dokáže
Středa, 05. října 2016 - 03:26:26  
Neregistrovaný host
77.236.218.63
Pohádka o velikém egu a trafice pro zasloužilé důchodce

V jednom království byl 40 let zakotvený systém vládnutí podobající se diktatuře. Mnoho lidí s tímto systémem nesouhlasilo, ale jen málo bylo těch, kteří svůj nesouhlas dokázali dát veřejně najevo. Kariéristickým přisluhovačům se dařilo. Přišel však den, kdy se kormidlo dějin obrátilo. Člověk by čekal satisfakci, ale nenechme se mýlit.
Dodnes existuje úřad, říkejme mu drážní, ve kterém mají tito přisluhovači hlavní slovo. Jedná se o zvláštní živočišný druh, který potřebuje ke svému žití pocit, že rozhoduje nad ostatními. Vyznačuje se snahou dokazovat, že to prostě nějak nejde, a že tenkrát za bolševika to bylo lepší.
Do této kategorie převážně spadají pracující důchodci. Významně jich je zaměstnáno právě na zmíněném úřadě. V tomto duchu primariát vede jistý, za marxismu studovaný inženýr, no, říkejme mu raději Láďa Tolara.
Jeho motem bylo vždy rozhodovat o ostatních lidech. Sektor dráhy mu umožnil toto sebe ukájení. S revolucí však přišla sprcha, která netrvala dlouho. Emeritní přisluhovač dnes dostal opět šanci rozhodovat o tom, kdo se může stát strojvedoucím a kdo ne. Evropská komise sice jasně stanoví svá doporučení, ale ta na Láďu neplatí. Místo, aby se věnoval vnoučatům nebo okopávání zahrádky, vyhazuje od zkoušek jednoho uchazeče o práci strojvedoucího po druhém. Přitom jich je tolik zapotřebí. Pozor! Být Láďou od zkoušky vyhozen ještě neznamená, že ten, či onen uchazeč nesplňuje kvalifikační předpoklady státi se strojvůdcem. Stačí se znelíbit, nebo neznat dávno zastaralé principy.
Odborníci přes andragogiku (vzdělávání dospělých) jistě namítnou, že úroveň kvality musí zůstat zachována. Ovšem jeho počínání nemá s odborností nic společného. Stačí mít odlišný světa názor a neznat zastaralá dogmata. Tomu se říká demagogie. Úřad ke kritice mlčí.
V jednom království tak nadále panuje zakotvený systém vládnutí podobající se diktatuře. Mnoho lidí s tímto systémem nesouhlasí, ale jen málo je těch, kteří svůj nesouhlas dokáží dát veřejně najevo.
Čtvrtek, 06. října 2016 - 12:15:54  
Neregistrovaný host
89.203.221.182
V termínu od 31.10. - 18.11. 2016 otevíráme kurz Licence strojvedoucího. [masinka] Více informací na emailu: skoleni@retrolok.com nebo telefonním čísle : 734 572 099. [happy]
Neděle, 13. listopadu 2016 - 16:23:41  
Neregistrovaný host
37.48.2.242
V pátek 25. listopadu 2016 proběhne studentský den otevřených dveří na ČVUT v Praze Fakultě dopravní, a to od 9:00 do 14:00 hodin v budově Horská.

Kromě přednášky s informacemi o studiu se můžete se těšit na komentované prohlídky fakulty, exkurze do laboratoří, chillout zónu klubu eFDrive a Studentské unie ČVUT a posezení u kafe s předsedou Akademického senátu FD.
Pondělí, 14. listopadu 2016 - 11:04:15  
Neregistrovaný host
147.32.73.201
podrobný program studentského dne otevřených dveří na ČVUT FD
Sobota, 26. listopadu 2016 - 17:55:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1030
Registrován: 2-2012
Zdravím, měl bych dotaz. Uvažuji nad studiem VŠTE obor Technologie dopravy a přepravy. Má někdo nějaké zkušenosti? Mohl by někdo třeba porovnat s ČVUT FD či DFJP? Chtěl bych studovat obor co je alespoň trochu "ťuknutý" železnicí, ale matematika není moje silná stránka. Navíc myslím že mě studium na dopravní průmyslovce na následující studium VŠ moc nepřipravuje... Předem děkuji za reakci [happy]
[masinka]753 301 [masinka] EDIT: Tak holka znova do služby [vypravci][ok]
Sobota, 03. prosince 2016 - 20:44:48  
Neregistrovaný host
79.110.42.73
KOKI: VŠTE se neboj, to není škola, ale fraška. Nevím, jak zrovna tvuj obor, ale celkově ta škola je neskutečná zašívárna. Já mám strojní průmyslovku a studuji FST na ZČU, skoro všeci lidi od nás však šli po maturitě právě na VŠTE, takže celkem můžu porovnávat. Udělat tu školu fakt neni problém, bonusem je výuka cizího jazyka na přednášce. Slovensky budeš umět asi celkem solidně :-)))

P.S. znalost polštiny se vyplácí (zejména při tématu spalovací motory) :-)))

P.P.S. Příspěvek, ač se to nezdá, je psán dost objektivně.
Čtvrtek, 15. prosince 2016 - 12:20:20  
Neregistrovaný host
147.32.73.201
Drážní společnost při ČVUT FD letos oslavila 10 let své existence. Děkujeme všem přednášejícím a hostitelům exkurzí, kteří nám umožnili naplnit náš program.
Pátek, 30. prosince 2016 - 07:30:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 6456
Registrován: 1-2007
Zajímavý rozhovor: Za studium nepotřebných oborů by se mělo platit, říká zástupce exportérů

Je spolupráce škol s firmami dostatečná?

Není. Zádrhel je na obou stranách. Fabriky nemají čas a lidi na to, aby je uvolňovaly pro zaškolování. A školy nemají zájem. Když mluvíte s profesory, většinou si hrají na svém písečku, hledají si granty, vymýšlejí si vědecké a výzkumné úkoly, které nemají s aplikovaným výzkumem nic společného, ale do šuplíku. Tito lidé se s praxí moc nepotkávají, takže tomu ani nerozumí a nechtějí se pouštět na tenký led. Podle mě existuje cesta: technické školy zatlačit k aplikovanému výzkumu, aby byly motivované. Aby tu spolupráci samy sháněly, jinak by nedostaly peníze. To je jediná cesta, jak seriozním způsobem využít finanční prostředky.
Pružinskij
Pátek, 30. prosince 2016 - 11:44:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1305
Registrován: 4-2015
Páč když už pan profesor něco umí, tak kouká, jak by si z nějakého grantu co nejvíce nakradl.
West code was broken.