Diskuse K-report » Archiv 2016 » Modely a modelářství » Velké malé trolejbusy předcházející | další

Velké malé trolejbusy

dolů
   autor příspěvek
Ikarosa
Úterý, 05. ledna 2016 - 23:07:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 900
Registrován: 12-2007
George :

Jsem rad že se líbí, [happy],

prihodim malé videjko průběhu renovace :

https://www.youtube.com/watch?v=ylIYwEvCLXU

A kdyby se to nerozjelo takto tady pro jistotu ztapetuju (ať se se všemi podělím) :















Zde přihrávám výstavbu zastávky [happy] :

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=3487928
Jenki
Středa, 17. srpna 2016 - 10:19:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4906
Registrován: 5-2002
Mám takový těžko zařaditelný dotaz, a protože v tomhle vláknu se a si nejvíc "bastlí" fláknu ho sem.

Trošku jsem si hrál s touhle roztomilou hračkou a výsledkem je, že umím :
- z tramvajového kontroléru (bavíme se o 2 nápravové tramvaji) odečíst stupeň nastavený na kontroléru
- z ruční brzdy odečíst na kolik % je utažená
- na základě toho spočítat aktuální rychlost a zrychlení
- když se to s rozjezdem / brzdou přežene spadnout do skluzu / smyku a zase se z něj vyhrabat
- když se to s rozjezdem přežene ještě víc tak vyhodit automat a nepojede to
- vše výše uvedené zobrazit na LCD
- vše výše uvedené můžu po sériové lince poslat někam dál k dalšímu zpracování.

No a teď bych k tomu rád doplnil obraz a zvuk a bádám jak na to.

Začnu obrazem : nechci žádný sofistikovaný 3D obraz a moře aktivit jako v MSTS. Žádná rizika nárazu do něčeho, povinnost zastavit někde apod. Prostě "jen" jízda. Moje představa je obrazovka s tramvajkou v 2D a za ní různě rychle "jedoucí" pozadí. Oboje namaluju v křivkách, tedy export do bitmap není problém. Stejně tak není problém z toho udělat video. Problém je v tom, že na základě signálu ze sériové linky potřebuju rychlost přehrávání videa (nebo pohybu pozadí) měnit plynule v rozsahu (řekněme) 0 - 200%. Existuje něco takového? Možná to umí Rapsberry Pi, ale ať hledám jak hledám takovouhle chujovinu asi ještě nikdo nedělal (nebo hledám blbě). Stejně tak to asi umí stolní PC ať už woknama nebo linuxem, ale opět nenalézám nic.

A teď zvuk : tady je to podobné. Zvuk jedoucí tramvaje jde složit z několika "odseparovaných" zvuků - samotné valení kol, řev trakčáků a převodovek, klapot kol. Profi zvukaře na nahrání a separaci zvuků mám. Problém je v tom, že (opět na základě dat z RS232) potřebuju plynule měnit rychlost přehrávání a hlasitost nekolika zvukových stop najednou. Na trhu je mraky jednočipových audio přehrávačů, ale o téhle funkcionalitě ani písmenko. Možná to umí nějaký SW do PC, ale zatím hledám marně.

Má někdo nějaký nápad?
johnykiller
Středa, 17. srpna 2016 - 18:44:47  
Neregistrovaný host
95.103.90.250
jenki:

Máš na mysli niečo, ako trenažér starej električky? [tramvaj]
Středa, 17. srpna 2016 - 23:01:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 440
Registrován: 8-2007
Chápu to správně, že obrazový a zvukový výstup bude ten, který něco (PC, Raspberry Pi...) přijme po té sériové lince?
Jestli ano, tak existuje hromada vývojových prostředí na vývoj vlastních aplikací. Jelikož teď dělám palubní počítač na bázi Raspberry Pi 3 se 7" dotykovým displejem, tak jsem dostal doporučení na program Lazarus (multiplatformní vývojové prostředí v jazyce Pascal/Delphi) a na Raspberry Pi mi grafika běží pěkně. Mám tam i zvukový výstup, ale tam narážím na omezení jádry OS (některá jádra mají potíže s integrovaným audiovýstupem, že ho nenajdou).
Takže to, co si představuješ, by sis mohl vytvořit sám a k obrazu svému. [wink]

Starší verzi palubního počítače jsem dělal pro ARM7 procesor, kde jsem veškeré GUI knihovny dělal sám - https://www.youtube.com/watch?v=DzjCCvX8yq8 - tuto verzi jsem už utnul a přešel na Raspberry Pi, které má o dost rychlejší grafiku a má více možností konektivity, paměti atd.
Jenki
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 11:05:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4908
Registrován: 5-2002
johnykiller : ano, přesně tak. Obecně trenažér jakékoliv tramvajky (jestli je ten řadič na kliku, na šlapky nebo na rajčák je otázka parametrizace).

Bouri : no tuhle odpověď jsem tak nějak čekal, ale moc mi nepomůže, protože termity jako GUI knihovny jsou pro mne z oblasti kosmického programu [happy]
To co umím teď je poslat každých (třeba) 300ms na RS232 datovou větu (např.) v tomto tvaru :

S=+6 RB=25% V=8,2 ael=0,65 amech=-0,4 aut=ON skl=OFF
přeloženo do češtiny : zadán 6. stupeň jízdy, ruční brzda utažena na 25%, rychlost 8,2m/s, el. složka zrychlení 0,65m/s2, mech. složka zrychlení -0,4m/s2, automat naskočený, skluz není.

Na základě tohoto potřebuju v "něčem" realizovat tyto příkazy :
- přehraj video "jedetramvajka.avi" rychlostí 58% (100% je 14m/s)
- přehraj audio "tramvaj_ve_vybehu.wav" hlasitost 100% rychlost 100%
- přehraj audio "huceni_trakcaku.wav" hlasitost 54% (100% je při 1,2m/s2) rychlost 58% (100% je při 14m/s)
- přehraj audio "sumeni_spalku.wav" hlasitost 25% (bo je utažená na 25%).

Naivně očekávám odpověďi typu :
- nedělej z toho video ale existuje program na tvorbu a řízení animací jménem AnimationFucker ver. 5.6.7 pro Win / Linux / Rapsberry Pi...
- udělej video v rozlišená X x Y framerate Z a tohle pak umí plynule stavitelnou rychlostí přehrávat pervezvideoplayer pro windows, brutusvideoplayer pro linux, příkaz play_video_masakr v Rapsberry Pi, videopřehrávač typu BFLMPSVZ od chueng-chong-ťiang. com apod.
- více audio stop najednou různými rychlostmi takhle umí přehrávat audiomixermasakr pro windows, voicemixertotal pro Linux, příkaz audio_play_kokotina v Rapsberry Pi, audiočip od Ťung-Hao-Ltd. typu QF414 apod.

Ale dost možná si to představuju jak M131.1 ozbrojený konflikt [happy]
Bobo
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 18:21:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13162
Registrován: 5-2002
se obávám, že "huceni_trakcaku.wav" budeš muset udělat pro každou rychlost extra a né kouzlit s rychlostí play. tj: "huceni_trakcaku10%.wav", "huceni_trakcaku20%.wav" atd. pro každou rychlost je to spektrum hučení trochu jiný. můžeš skákat třeba po 10%, ale rychlost play musí být 100%.
to samí klapkání 2-kolí na styku. natoč si 1 klap. reálně. a to pak pošutěj tak často, jak rychle jedeš a jakej je tam svršek. na 100% rychlosti.[tramvaj]
ač se f tom nevyznám, tak bych rešil video extra a zvuk taky. samo nějakej synchron
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Bobo
Čtvrtek, 18. srpna 2016 - 18:24:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13163
Registrován: 5-2002
eště mě napadla chujovina: (no mam f sobě bier.gif bier.gif bier.gif bier.gif )
vytvořit matematickej model jaký spektrum zvuků dělá trakčák při jaký rychlosti. pak do smíchej se zbytkem a máš to [yawn][proud][lol][rofl][biggrin][kladivo]
zas je fakt, že žhavák trakčákuje od asi 30km/h tak nějak +- furt stejně
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Sobota, 20. srpna 2016 - 00:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 39
Registrován: 11-2009
Jenki: plynulou změnu rychlosti přehrávání videa (a jen změnu hlasitosti zvuku, ale to jde upravit proměnným resamplingem) jsme měli na téhle instalaci: http://www.egmenergo.cz/index.php?refid=1#herrmann-kolo

Běželo to na Raspberry Pi s tím, že to je hračka, tak jsme Raspberry překousli - ale hračka je i Arduino. Stejně to asi není na nějaké profi použití.

Důležité jsem hodil sem: http://pastebin.com/8Jh6VVxs - pokud si s tím poradíš, použij jak uznáš za vhodné. Mělo by stačit vyházet ANT+ a PWM výstup + upravit skládání zvuků podle svého obrazu. Příp. víc na mailu pod nickem.