naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » starší články

Železnice (starší články)

V této rubrice je 326 článků.

Omezit výběr na území


22. 8. 2010, Vít Hinčica, Alfonso Marco Pérez
Fuencarral

Fuencarral Na území Madridu se rozprostírá hned několik důležitých servisních areálů Renfe. Minule jsme prostřednictvím článku o Avantech navštívili poněkud skromné Cerro Negro, tentokrát na nás však čeká o něco větší sousto, protože zamíříme na sever města do Fuencarralu. Největší madridská bašta kolejových vozidel dostala své jméno podle čtvrti, ve které sídlí, a plní celou řadu funkcí.


5. 7. 2010, Tobiáš Fuks
Asiarunner Vietnamských železnic

Asiarunner Vietnamských železnic Na berlínském veletrhu Innotrans 2006 byla odborné i laické veřejnosti představena nová neobvyklá lokomotiva z rodiny strojů „-runner“ a „-sprinter“ firmy Siemens, Asiarunner, zkráceně typ AR 15. Lokomotiva je určena pro Vietnamské železnice, je postavena pro rozchod 1 000 mm, je šestinápravová, skříňová a řadou prvků přímo vychází ze sesterských lokomotiv, brázdících evropské koleje.


23. 6. 2010, Radim Ječný
Hospodářský zázrak ČD Cargo

Hospodářský zázrak ČD Cargo Poslední týdny byly zveřejňovány definitivní informace o hospodaření jednotlivých firem za rok 2009, pochopitelně i železničních dopravců. Výsledek společnosti ČD Cargo za loňský krizový rok je překvapivě velmi dobrý.


19. 6. 2010, Lukáš Soukup, Martin Šarman
Czech Raildays 2010

Czech Raildays 2010 I v letošním roce hostil nákladový obvod stanice Ostrava hl. n. veletrh železniční techniky Czech Raildays, a to již po jedenácté. Počet vystavených exponátů byl sice poněkud nižší, nicméně přesto se zde objevilo z několik zajímavých novinek, s nimiž se navíc budeme pravděpodobně setkávat pravidelně i na českých kolejích.


28. 5. 2010, Lukáš Soukup, Jiří Kučera, Tomáš Ságner
Obnova trati Ścinawka Średnia – Tlumaczów

Obnova trati Ścinawka Średnia – Tlumaczów Kromě mediálně známější obnovy přeshraničního železničního spojení z Harrachova do Polska probíhá v současnosti i jiná obdobná akce. Tou je obnova části původní tratě odbočující ze stanice Ścinawka Średnia na trati Kłodzko – Wałbrzych a navazující na českém území na trať Choceň – Otovice. I když se pravděpodobně nedočkáme v nejbližší době mezistátního provozu a s obnovou přeshraničního úseku se zatím nepočítá, stojí za to přiblížit si tuto akci několika základními informacemi.


13. 5. 2010, Vít Hinčica, Alfonso Marco Pérez, Javier Peña, Enrique Dopico
Avant

Avant Jak jsme slíbili, tak plníme. Opět to totiž budou španělská Pendolina (a nejen ona), kterým se dnes podíváme na zub. Cesta k Pendolinům ale nebude jednoduchá, protože nás nejdříve čeká pohled do let minulých, kdy se Renfe jako první na světě rozhodly zavést model vysokorychlostní dopravy na střední vzdálenosti, kterou samy označily za „kyvadlovou dopravu“ (lanzaderas). Na svět se tato kyvadlová doprava vyklubala ani ne půl roku po otevření vysokorychlostní trati Madrid – Sevilla...


16. 4. 2010, Karel Zeman, Jan Zukal, Lukáš Soukup, Jan Vašíček
Vlaky prázdných kontejnerů

Vlaky prázdných kontejnerů Pravidelné linky kombinované kontejnerové dopravy do a z námořních přístavů (Hamburg, Bremerhaven, Rotterdam, Koper) jsou zpravidla naloženy směsí kontejnerů patřících různým rejdařským společnostem (určitou výjimkou jsou vlaky operátora ERS do Mělníka, které bývají loženy kontejnery Maersk). Na těchto vlacích, které drtivou většinou provozuje operátor Metrans, se tak můžeme setkat především s kontejnery společností MSC, CMA CGM, Evergreen, Hapag-Lloyd, CSCL, APL, Hanjin, Cosco, NYK, MOL, China Shipping, Hamburg Süd a řady dalších menších rejdařů.