© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net
V této rubrice je 167 článků.
Poslední březnový den proběhl v Lovosicích na překladišti ČD-DUSS workshop zaměřený na seznámení s možnostmi kontinentální kombinované dopravy (KD) prostřednictvím vlaků operátorů Bohemiakombi a Kombiverkehr. V Německu je síť takovýchto vlakových spojů rozvíjena již od 70. let, z Lovosic, potažmo z Česka, vyjel první vlak do Duisburgu v roce 2005. Po devíti měsících pak přibyla další linka do Hamburku. Obě linky si již dokázaly najít široké spektrum zákazníků, přičemž ti ze západní Evropy stále dominují.
Grafikon se sešel s grafikonem a nazrál čas pro rekapitulaci dění v nákladní dopravě ve Frýdlantském výběžku. Čtyři roky, které uplynuly od článku uveřejněného na tomto místě, byly na události v tomto ohledu poměrně bohaté. V nákladní dopravě zaúřadovala sice částečně recese, zároveň se ale objevily některé zcela nové přepravy i noví dopravci.
V posledním měsíci roku 2009 se v Itálii opět slavilo ve velkém. Zprovozněny tam totiž byly hned tři nové úseky vysokorychlostní trati Turín – Milán – Bologna – Florencie – Řím – Neapol – Salerno, která se tak díky jejich dostavbě stala kompletní. Letos se tedy potřetí a naposledy vypravíme na Apeninský poloostrov, abychom si celou událost přiblížili.
Podobně jako v nedávném článku o výluce na trati Liberec – Turnov, která probíhá každoročně, určitě též stojí za zmínku výluková činnost na tratích kolem České Lípy. Jedná se především o běžnou údržbu spojenou často s většími opravami mostních objektů, přejezdů nebo částí kolejiště, která si zpravidla jednou do roka vyžádá mimořádnosti ve vedení nákladních vlaků.
Přesně takto nazval jeden z přispěvatelů diskusního fóra K-reportu jednotku Slovinských železnic řady 310, čímž ji rozhodně nemohl lépe vystihnout. A my se na ní teď společně podíváme. Historii malého dvoumilionového státu obklopeného Maďarskem, Rakouskem, Chorvatskem, Itálií a omývaného kouskem Jadranského moře, jenž se vymanil z vlivu bývalé Jugoslávie roku 1991, ponecháme stranou a zaměříme se rovnou na jeho železnici.
Již druhý rok probíhá optimalizace tratě Praha – Plzeň – Cheb. Nyní se výluková činnost dostala i na úsek ze Zbiroha do Rokycan. Tranzitní nákladní doprava v této oblasti zůstala zachována (byť s mírnou redukcí relačních vlaků z dubna 2009), protože trasa je vždy sjízdná alespoň po jedné koleji. Zajímavé důsledky ale měly výluky na místní obsluhu v okolí Rokycan a v tomto článku se na ně podíváme.
V předchozích článcích o „žatecké“ jsme si pověděli o nákladních odklonech a vojenských transportech a dnes na tyto články navážeme dalším dílem, ve kterém se seznámíme s nakládkou a provozem místních nákladních vlaků na trati č. 160 a v jejím blízkém okolí. Z hlavní tratě Plzeň – Žatec odbočuje hned několik lokálek. První vede z Mladotic do Rakovníka a dnes je provozovaná pouze z Kralovic do Rakovníka.