naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 14. 11. 2021
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2022
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » provoz » starší články

Provoz (starší články)

V této rubrice je 167 článků.

Omezit výběr na území


10. 4. 2009, Karel Zeman
Zkoušky lokomotivy řady 189 na tratích SŽDC

Zkoušky lokomotivy řady 189 na tratích SŽDC V dubnu letošního roku došlo na našich kolejích ke skutečně historické události – poprvé se na nich představila jízdou vlastní silou elektrická čtyřsystémová lokomotiva typu ES 64 F4 z produkce firmy Siemens. Samotný typ těchto lokomotiv je natolik známý a existuje k němu tolik informačních zdrojů, že jen jejich výčet by velmi přesáhl rámec tohoto článku. Ke zkouškám byla vybrána lokomotiva 189.150 z vlastnictví dispoloku MRCE.


29. 3. 2009, Jan Bonev, Jan Hodánek, Antonín Němeček
Odklony v roce 2008: Se štěpkou pod Českým lesem

Odklony v roce 2008: Se štěpkou pod Českým lesem V tomto seriálu probírané odklonové vozby převážně mívají jeden společný znak – na krátkou dobu připomínají zašlou slávu nákladní dopravy na vedlejších tratích. Najdou se ale i výjimky, kdy se zajímavé osobní nebo nákladní vlaky podívají do končin, ve kterých nebývaly „doma“ ani v dávné minulosti. O to jsou pak jízdy takových nevšedních vlaků zajímavější. V loňském roce se bezesporu mezi nejzajímavější takové akce zařadila odklonová vozba nákladního vlaku s dřevní štěpkou z Plané u Mariánských Lázní do Rakouska po lokálkách Českého lesa.


8. 3. 2009, Vít Hinčica, Alfonso Marco Pérez
Renfe S-101 a Euromed; Alaris – dodatek

Renfe S-101 a Euromed; Alaris – dodatek Po krátké odmlce se opět vypravíme do Španělska, abychom plynule navázali na dva již publikované články, které se týkaly řad S-490 a S-100. Při této příležitosti několikrát odbočíme a přineseme různé pohledy na současné cestování španělskými vlaky. Hlavní pozornost však bude věnována komerčnímu produktu Euromed. Dále se ještě zastavíme u Alarisu, který tento měsíc oslavil 10 let své existence. Oba produkty, tedy jak Euromed, tak Alaris, se už ale podle všeho připravují na svůj brzký konec...


6. 3. 2009, Lukáš Soukup
Banány se vrací na koleje

Banány se vrací na koleje I přes jednoznačně převažující množství negativních zpráv z oblasti nákladní dopravy na železnici v posledních měsících lze přece jen najít i několik světlých výjimek. I na stránkách K-reportu jsme se věnovali problematice přepravy banánů po železnici. Ta byla donedávna na našem území spjata s izotermickými vozy typu WAI 28B z parku ICF. Jejich osud se již ovšem naplnil – posloužily jako základ pro výrobu 415 dvounápravových kontejnerových vozů řady Lgns pro firmu Touax Rail.


13. 2. 2009, Antonín Němeček, Ondřej Mšal, Petr Špirk, Petr Kapoun
Odklony v roce 2008: Po „žatecké“ včera, dnes a zítra

Odklony v roce 2008: Po „žatecké“ včera, dnes a zítra V dalším dílu seriálu o odklonech zůstaneme na západě Čech, pouze se přesuneme na sever od Plzně. V roce 2006 byla zahájena optimalizace úseku Plzeň – Stříbro v rámci realizace IV. tranzitního železničního koridoru. Výluky v jednokolejných úsecích omezovaly provoz na celé trati Plzeň – Cheb, důležité pro nákladní dopravu mezi Německem a Českou republikou a spojení s hnědouhelnými doly na Sokolovsku.


31. 1. 2009, Vít Hinčica, Ernesto Imperato
„Alta Velocità italiana“

„Alta Velocità italiana“ 13. prosince 2008 se kraje Emilia-Romagna a Lombardie probudily do chladného a zamračeného dne. Nepříliš vlídné počasí ale nezkazilo velkou slávu, která tyto dvě velmi významné italské oblasti ještě více sbratřila. Řeč je o novém úseku tamní železniční vysokorychlostní sítě, který se napjal mezi Milánem a Bolognou. Spolu s ním přišel největší italský železniční dopravce Trenitalia s převratnými změnami, kterými chce do vlaku přilákat další cestující.


23. 1. 2009, Vít Hinčica
Allegro

Allegro Na sever Evropy zamíří další Pendolina, o kterých si něco málo v následujících řádcích povíme. Po 18 jednotkách řady Sm3 (typové označení S 220) provozovaných finskými drahami se do země tisíce jezer a také do sousedního Ruska podívají další čtyři Pendolina. Na konci prosince 2008 bylo budoucím vysokorychlostním spojům mezi Helsinkami a Petrohradem přiděleno jméno Allegro.