naše weby

Výpravní budova 16/H
aktualizace 15. 10. 2022
Tranzitní koridory
popisy, tabulky, foto...
Historie českých SPZ
aktualizace 12. 1. 2007
Elektrizace ve Slezsku
historie, mapy, tabulky

z nejčtenějších

ŠKODA 15T je zde! 17. 9. 2008
Elektrické lokomotivy Siemens ES 64 U4 19. 8. 2005
Singapur a kolejová doprava 22. 5. 2023

naši partneři

praktické

RSS 2.0RSS 2.0
mobilní verze

tiráž

© Společnost přátel kolejové dopravy,
2004–2023
ISSN 1801-6189
celá tiráž | přispěvatelé
ochrana osobních údajů
redakce@k-report.net

články » železnice » provoz » přepravy posypové soli firmou rm lines

Přepravy posypové soli firmou RM Lines

text a foto: Jan Zukal
vloženo: 29. 11. 2006

Zhruba od počátku letošního listopadu byly společností RM Lines znovuzahájeny přepravy německé posypové soli do nového distribučního skladu v Lovosicích. První dva vlaky RM Lines sem přijely již v zimě 2005/2006 a znamenaly praktický vstup dalšího soukromého dopravce na české koleje. Importy posypové soli patří samozřejmě mezi tradiční komodity železniční nákladní dopravy, které ale zatím vždy probíhaly v režii ČD. To ovšem není jediná pozoruhodnost tohoto kontraktu, neméně zajímavé je, že přepravy probíhají ve spolupráci s Railionem, který je jejich dopravcem na německém území. Jedná se tak o první případ spolupráce Railonu (DB Cargo) s jiným českým dopravcem, než jsou České dráhy. O důvodech, které Railion k tomuto kroku vedly můžeme ovšem jen spekulovat...

Tyto přepravy soli do Lovosic nepředstavují úplně první aktivity firmy RM Lines, v loňském roce proběhla jedna přeprava polského koksu, nicméně tento pokus nedopadl příliš úspěšně a prvními a zatím jedinými pravidelnými přepravami RM Lines jsou až tyto do Lovosic. Přepravy probíhají většinou pětkrát týdně, a to tak, že v noci z pondělí na úterý přijede de Lovosic první ložený vlak, sestávající z cca 20 – 22 vozů řady Tanoos Railionu, které jsou z lovosickéko seřaďovacího nádraží přestaveny na vlečku skladu. Večer, zhruba okolo 21. – 23. hodiny se vyrovnávka vydává na zpáteční cestu. To se opakuje až do soboty, kdy večer odjíždí poslední vyrovnávka. V tomto rytmu by měly přepravy fungovat do zhruba poloviny prosince 2006 a pokračovat v mírnějším tempu by měly až do konce března 2007. Celkem by mělo být do Lovosic dovezeno 50 vlaků soli. Obsluhu vlečky zajišťují ČD lovosickou zálohou (lokomotiva řady 742) a pro vozbu vlaku v úseku Lovosice – Děčín (kde probíhá předání Railionu) má firma RM Lines pronajaty lokomotivy z poolu BF Logistics. Zatím jsou na vlak nasazovány lokomotivy původem od Radka Šauera, a to 740.898 (známá „Čechomorka“) a 740.848, původem z vlečky Lasselberger Kaznějov (více zde). Lokomotivy nejsou spojeny kabelem dálkového řízení a jsou tedy vedeny dvěma strojvedoucími.

Přes den od brzkého rána až do setmění čekají lokomotivy RML (resp. BFL) odstaveny v prostoru lovosického seřadiště.
Odjezd vyrovnávkového vlaku. V Lovosicích čeká první část vyložených vozů řady Tanoos. Na ty je večer zálohou ČD nasunuta poslední část prázdných vagonů.
Na kompletní vlak poté najedou stroje RML/BFL. Vyrovnávkovému vlaku pak již nic nebrání k odjezdu směr Děčín a Německo.
Zobrazit na celou obrazovku


diskuse k článku

založit diskusi