K-report
 

Archiv do 27. července 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv do 27. července 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
lovosičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.193.4.14
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 11:28:54    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den,mohl bych se zeptat kde bych mohl sehnat aktuální jízdní řád na osobní i nákladní vlaky na trati 114.Díky
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 12:01:07    Odkaz na tento příspěvek  

Haan : čerstvý absolvent právnické fakulty by s vámi vyběhl. Vyběhl by s vámi i student mající postupovou zkoušku z občanského práva hmotného ...

U pravidelné přepravy - zjednodušeně řečeno - "zpoždění vlaku, ujetí přípoje apod. není důvodem k náhradě škody ... " - viz občanský zákoník (zákon 40/1964 Sb.), který odkazuje na "přepravní řád" (tedy konkrétně vyhl. 175/2000 Sb., § 40 a následující).
Souhlas s těmito přepravními podmínkami, upřesněnými v SPPO, dává cestující zakoupením jízdenky, čímž uzavírá přepravní smlouvu ...

Jestliže jste jezdila 4 roky na DZZ, tak patrně jako průvodčí nebo vlakvedoucí, takže byste měla tahle pravidla znát ...

Johny11 : tohle je poněkud složitější, nejdříve by se vůbec musela zkoumat otázka aktivní legitimace k podání žaloby na viníka nehody (už vůbec na ne firmu), protože on „se vůči vám žádného protiprávního jednání nedopustil" a jde o nepřímou škodu.
Pravda, z hlediska „vyššího principu mravního" by takový nárok na náhrada měl existovat, ale z hlediska právní konstrukce v podstatě „nepřímá" odpovědnost za škodu v našem právním řádu není.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 129
Registrován: 2-2010

Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 12:31:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund: ne, bohužel, ani v jedné z této funkcí jsem na DZZ ani jinde nepracovala. Dívala jsem se na trať před sebou ze stanoviště HV a to většinou u nákladních vlaků 0/0. A komerční školařka jsem také nebyla. Odkazujete-li na OZ a následné vyhlášky a zákony, máte jistě pravdu, ale doufám, že díky členství naší země v EU dojde i na ty "mazané" zákony a smlouvy, které úplně degradují smysl služby za kterou zákazník platí a který vás živí. Nic to ale nemění na tom, že po neblahých zkušenostech s čím dále většími zpožděními Vám na takto postavené přepravní podmínky a smlouvy přemýšlející zákazník nepřistoupí, čímž přijdete nejen o zákazníky ale i o zisky.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 56706
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 14:40:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k tomu, jak SŽDC "nemá peníze": https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=1850525

Už samotné zřízení PZZ na takové trati, když na mnoha tratích, kde jezdí třeba dvě desítky vlaků denně, jsou jen kříže je divné. Ale jen nedlouho před zavedením dlouhodobé výluky a hrozícího zrušení tratě?
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Velkej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 114
Registrován: 7-2007
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 15:36:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan: Zajímalo by mě, jak je to s poměrem minut zpoždění cca za 1 rok s důvodu poruch ZZ a z důvodu nefunkčnosti HV.

Je tu někdo, kdo má k těmhle informacím přístup a byl by schopen tento poměr vyčíslit? A bylo by vhodné počítat u ZZ pouze zpoždění na elektronických stavědlech způsobená jejich poruchou. Aby se do toho třeba nezapočítal výpadek Prahy hl. n., když si někdo spletl skříň a vypnul omylem UNZ nebo když výpravčímu spadla ESA a on čekal na příjezd servisu, který po příjezdu zapnul záložní dvojici TPC tlačítkem z jeho pultu.
Velké procento zpoždění je způsobeno tím, že obsluha neví, jak se chovat při mimořádnostech. Je nutné provádět školení na simulátorech, případně řízeně provádět alespoň jednou měsíčně fialovou smrt a nechat výpravčí, ať si stanici srovná.
Výpravčíxy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 423
Registrován: 11-2008
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 16:58:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Velkej: Háááááááááááááááááá, háááááááááááááá, háááááááá.....................To by se to ale musel někdo z manažerů naučit. Aby to nového výpravčího naučil a poučil ho o mimořádnostech. Z mé zkušenosti, se kontrolní orgán a různí dozorčí a náměstci, včetně přednostů, vůbec o to, jestli si výpravčí umí v mimořádnostech poradit, vůbec nezajímá .........Jo, kontrolovat a tvrdě vyžadovat mít zapsanou v telefonním zápisníku každou blbost, i když je záznamové zařízení,to jim jde. A tak hlavě, že mám jako výpravčí, dvacetkrát za směnu zapsáno v telefonním zápisníku, že jsem vzal na vědomí dopravu. Ale že výpravčí neumí, nahodit záložní PC, že vlak jede bez koncovek ( na vlacích EC a nočních R dost běžná věc), to je nezajímá, neb to asi taky neumí ..........Jo, zjišťování konce vlaku na koridoru, při poruchách ZZ, to je věc. o kterou se nikdo nezajímá .......
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 130
Registrován: 2-2010

Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 17:32:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Velkej, nikdy jsem neměla na to, abych s Vámi diskutovala v úzce odborných věcech, nejsem ani schopna Vám sdělit poměry počtu minut zpoždění zaviněné poruchou či neschopností HV, nebo čehokoliv jiného. V této diskusi mám k dispozici jen svůj selský rozum, ptající se po příčinách zpoždění Os či N vlaků, problémů, které se stále omlouvají tím, či oním, za což věřím, že nemůže zabezpečovák, ale ten, kdo si zařízení s takovými parametry objednal a s tím související technologie práce stanic, či tratí. Jsme-li u konkrétní trati DOZ Křimice-Lipová u Chebu a v celému úseku nebude ve stanicích živáčka, pak se ptám, jak při poruše dálkoviny a případně i počítačů náprav bude někdo hlídat volnost mezistaničních úseků. D2 to řeší, ale to vyžaduje nesmírnou spoustu času, než se kolo hne. Nebo budete jezdit všemi vlaky podle rozhledu-to bude ještě větší tragédie jak naskáče zpoždění. Co se týče výpravčích ( a nejen jich)-se divíte? Můj bývalý načelník ÚPV nám vždy říkal : "Dej krávě do držky, ona ti dá do dížky" a když jsem někoho vyhodila pro neznalosti od odborné zkoušky, tak to nebyl neúspěch zkoušeného, ale chyba moje, protože jsem to toho človíčka nedokázala v kurzu naučit a řádně mu to vysvětlit. A výpravčí musí být dnes dle pracovní smlouvy použitelný pro mnoho stanic, ve spoustě jich je zab.zař. typu "každý pes, jiná ves", slouží-li dnes tuhle, zítra tamhle a pozítří zase jinde, má co dělat s řádnou obsluhou, natož ještě s poruchovými stavy. Školení na simulátorech ano, kéž by měli a určitě by uvítali. Obdobně je to se strojvedoucími, ne-li hůře-spousta typů hnacích vozidel a jak už tady někdo psal i stejné řady mají odlišnosti co se týče obsluhy, občas porucha, do toho ještě vychytávky s vámi umístěnými cesťáky -některé na zábrzdnou,jiné na NZV, různé a časté použití, či zneužití přivolávačky atp. Šetří se na nesprávných místech. SŽDC připravuje zaměstnancům ČD a dopravců situace, které mají blízko do rakve, či kriminálu. ČD, či SŽDC tu korunu ušetří, kdyby je to mělo stát stovku a AŽD bez reptání plní přání objednatele. Všichni jste dobří, hezky se to napíše na papír, úkoly jsou splněny. Jen jedno Vám všem uniká-a to jsou ti lidé dole, kteří podle toho musí bezchybně dělat (jsou toho vůbec ještě schopni?). Ale to už jsme úplně jinde.
Já již dnes jen jako cestující mám zajištěno, že mě za mé peníze do určeného místa někdy ČD dovezou, žádná další práva nemám. To už i ten dobytek, co jsme kdysi vozili měl práva větší, neb se musel krmit a napájet. Nic ve zlém-čtěte pozorně nářky všech-nejsou všechny jen blbé, třeba Vám rozšíří obzor souvislosti.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 17:56:47    Odkaz na tento příspěvek  

Haan : a kdopak hlídá při poruše "dálkoviny" třebas v Itálii volnost úseků, podobně ve Švýcarsku apod. kde je jeden výpravčí v Airolu a druhý v lepším případě v Biasce nebo Bellinzoně. Resp. dálkovina je "sovětský" výrobek, který fungoval někde na Sibiři a o nějakých pohotovostních výpravčích si tam mohli nechat jenom zdát.

A co takhle kontrola volnosti úseků v Simplonském nebo Gotthardském tunelu, který je provozně rozdělen na tři úseky (dvě výhybny). A co trebě Basis Gotthard tunel dlouhý cca 57 km ?

Opusťte s dovolením iluze o převzetí místním stavědlem.

Rovněž tak pochybuji, že by naše "mazané" zákony v rámci EU zanikly. Nárok na odškodnění bude mít zákazník, pokud zpoždění vzniklo z viny dopravce, nikoli z viny třetí osoby nebo v důsledku pokynu "jiného" k zastavení provozu v případě mimořádné události, např. střetnutí na přejezdu.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 131
Registrován: 2-2010

Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 18:47:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

p.Zikmund, já na dálkovině už vůbec nepotřebuji Pst, ale co potřebuji vědět je to, jakým způsobem kdo a za jak dlouho zjistí při poruše dálkoviny, že mezistaniční úsek je volný, aby tam dovolil jízdu vlaku nejvyšší dovolenou rychlostí. Taktéž volnost vlakové cesty při křižování ve stanici.
Jak to dělá Ital nevím, ale pochybuji o tom, že je takový kamikadze, aby tuto základní podmínku bezpečnosti neměl zajištěnu- třeba má spolehlivější ZZ, nebo to má předpisově ošetřené úplně jinak, tak bychom se mohli přiučit, že?

K tomu odškodnění : ano, buď budu žádat náhradu škody po dopravci(zaviní-li zpoždění), nebo po tom jehož zařízení selhalo a následkem toho vzniklo zpoždění a mně škoda. Proč už to nemůže být dnes ?
Jenom proto, že jako platící a vás živící zákazník musím? respektovat váš - pro mě nevýhodný přepravní řád? Až vlak ve kterém sedím práskne na přejezdu do auťáku, jehož řidič nerespektoval výstražné zařízení, tak půjdu se svými nároky přesně po tomto řidiči a tam uspěju (Zákon 168/10999 Sb.), to je paradox, že? Po přeživším blbečkovi ze silnice to vymáhat můžu, ale po státním kolosu jménem SŽDC (třeba při poruše ZZ) ne?
Patvor1
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.37.234
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 19:07:31    Odkaz na tento příspěvek  

Ono to snad jednou žalovat půjde. Ale hádám, že unést důkazní břemeno bude dřina (např. dokažte soudu, že se správce dopravní cesty nestará o cestu řádně a že by např. ZZ relativně jistě nevypadlo, kdyby správce DC .......). Pochybuji, že by zákonodárce k tomu přistoupil jako k diskriminaci na pracovišti. A občané se tak jako tak odškodní, až vyprší 5 letá výjimka z platné legislativy EU.
Xhost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 7-2009
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 19:23:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan: logicky cestující by se měl "zhojit" na ČD a ČD následně na SŽDC a ten případně na dodavateli zařízení (AŽD)... Ale logiku dnes ve věcech nechledejte...

A k tomu "lidé dnes musí bezchybně dělat..." - nepříl bych Vám moc vidět, kterak se dnes implementují tzv. "moderní" IT (informační) systémy. Místo aby práce ubíraly a snižovaly možnosti chybovosti, tak naopak práci (obvykle ovšem jen balastní byrokracii) navyšují, odvádí lidi od vlastní (tvůrčí/produktivní) práce a hlavně vyžadují od lidí neomylnost (běda, když se do systému nějak dostane chybný údaj - to je potom práce pro IT support na den či dva, než to v rámci interních provázaností opraví a ošetří...)

(Sorry za off-topic, ale nemohl jsem si pomoci, přece jen mi místní aktuální nářky až moc připomínají situaci z vlastní praxe, kde tyhle "větrné mlýny" potkávám a obvykle vyžírám řešení následků :-()
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím více).
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 20:39:40    Odkaz na tento příspěvek  

Haan : zákon 168/1999 Sb. řeší odškodnění za škody způsobené provozem motorového vozidla. Škoda se zaplatí z pojistky "majitele" - existuje objektivní odpovědnost provozovatele vozidla za škody způsobené provozem, které se nelze zbavit a tomu mimo jiné slouží to "povinné ručení" - nikoli řidiče ... Řidič porušil povinnost vyplývající ze zákona... v případě technické závady se nejedná o zaviněné porušení povinnosti ... co budete dělat, když dojde k výpadku napájení trakčního vedení ze sítě ČEZ.
To jako budete žalovat ČEZ ??? Jakou zákonnou povinnost porušil ČEZ.
Jakou zákonnou povinnost porušila SŽDC s.o. výpadkem ZZ způsobeným třebas krádeží kusu drátu ?
Co kdybyste místo případně lapeného zloděje (bezdomovec nebo člen jistého etnika nic nemající) žalovala toho, kdo kradený drát vykoupil, protože svým jednáním vytvářel podmínky pro krádeže kabeláže a tím vlastně způsobil poruchu. Já bych místo kradeníků stíhal výkupčí pro podílnictví .. a byl by klid
Celé to bude mít za následek jednu věc - dopravce nějakým způsobem zvýší jízdné, aby se mu vyplacené odškodné vrátilo. Takže na to doplatí všichni cestující.
Tohle by si měli všichni tvůrci těchto "geniálních" odškodňovacích nápadů uvědomit.
Xhost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 297
Registrován: 7-2009
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 21:10:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund: to už je z Vaší strany drobet demagogie a až nekriticky hájíte ČD. Je přece velký rozdíl mezi neschopností dodržet přepravu z důvodu cíleného útoku na ZZ (sběrači kovů) a výpadkem ZZ vlivem prostředí, do kterého měl být zkonstruován.
Obdobně by se dalo polemizovat i o zde tak oblíbeném tématu jako je udržování ochranného pásma okolo trati apod...
Renesance kolejové dopravy přijde! (a přijde nás draho, čím později - tím více).
Velkej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 115
Registrován: 7-2007
Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 21:12:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan: Rozhodně jsem po Vás nechtěl uvedené poruchové vlivy počítat. Byla to spíše forma řečnické otázky a snaha poukázat na to, že vlivy poruch ZZ na celkový objem zpoždění na dopravní cestě možná nebudou tak zásadní. I když by mělo být snahou všechna zpoždění co nejvíc eliminovat.

Výpravčíxy: Situace o způsobu proškolování výpravčích je mi známa, někde to jde, někde ne. Bylo to takové rýpnutí. Ale někdy mě to i tak překvapí. Jako jednou na jedné nejmenované stanici, kdy jsme potřebovali na chvíli odepnout jeden panel na ESE. Po jeho opětovném nahození byl informován výpravčí, že už je stanice zase jeho, ať si ji srovná. Za cca 5 minut volal zpět, že je někde chyba, protože má třetinu stanice pořád modrou a nejdou mu stavět cesty (znalí ví o co šlo). A co si o tom má potom člověk myslet.

Ale zase jsou případy, kdy se sám výpravčí přihlásí, že má zrovna pauzu a že by chtěl fialovou. Výhoda nekoridorových tratí.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3882
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 21:38:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vlčoun: To je o tom aby dodané a instalované zařízení bylo aspoň tak odolný jako jsou běžně používaná sériová průmyslová zařízení.
Sice mě před víkendem předešli jiní, ale já se přece jen zeptám: ta běžně používaná sériová průmyslová zařízení se taky používají s pracovníma vodičema hezky pod širákem bez uzemnění a nebo mají vodiče pěkně izolované v chráničkách a v uzemněném prostředí...?

Ohledně toho "například Gotthardu" bych doporučoval rozhlédnout se v Göschenenu nebo v Airolu, jestli budou mít pocit kopce nebo údolí.

Ale abych se vrátil k problému: mně osobně hlava nebere, že se dálkově řízené stanice nevybavují výměnovými zámky uzamykatelnými v obou polohách (aby nešly zneužít k paralyzování dopravy neoprávněným zamčením). Pro daný účel by klíč dokonce mohl být pro dané zhlaví univerzální. Odpadl by tím přinejmenším problém tahání těžkých ambulantních zámků a úroveň zabezpečení by přitom byla nejméně stejná.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 132
Registrován: 2-2010

Odesláno Neděle, 25. července 2010 - 23:39:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovoluji si ještě zeptat se pana Zikmunda, jakou má představu o zajištění provozu na trati s dálkově řízenými stanicemi u nás v ČR při poruše zab.zař. Teoretický příklad třeba v úseku Planá u M.L-Křimice za konkrétní dopravní situace:
- 5,00 hodin ráno, nesněží, mrzne (-10°C),napětí v troleji máme
- v úseku Brod n/Tichou-Pavlovice nákladní vlak 0/0/S-2400tun bez postrku směr Plzeň (spád 12 promil)
- další nákladní vlak 0/0/S směr Plzeň projíždí Planou u M.L.
- ze stanice M.Lázně právě odjel rychlík směr Plzeň.
V této situaci dojde k poruše ZZ, kdy dispečer v Plzni nemá kontrolu nad volností traťových oddílů, ani kolejí ve stanicích,či výhybnách, nefunkční jsou i počítače náprav, návěstidla bez napájení-zhaslá. Telefony, případně rdst jsou funkční. Za jak dlouho by jste si představoval, že se ten rychlík rozhýbe a jakou si přiveze sekeru do cílové stanice?
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 11:34:05    Odkaz na tento příspěvek  

Haan : máme-li zhaslá návěstidla, tak všechny vlaky zastaví u prvního návěstidla (D1, čl.19) autobloku (nefunguje ani autoblok, resp. kódování a přenos návěstí na opakovač na stanoviště) a po zastavení pojedou dále přískokem až ke vjezdu (nebo tam kde uvidí konec předchozího vlaku), kde zastaví (viz D2, čl. 312)... pokud není kontrola ničeho, ale máme jen vysílačku, tak se asi holt bude muset jezdit v "mezistaničním oddílu" Planá u Mariánských Lázní - Křimice, strojvedoucí prvního vlaku bude zpraven, že jede v tomto mezistaničním oddílu, oddílová, vjezdová a odjezdová (zhaslá) návěstidla pro jeho jízdu neplatí - předpokládáme, že vjezdové návěstidlo do Křimic i jeho předvěst jsou v činnosti a pro jeho jízdu platí. Až vjede první vlak do Křimic a bude zjištěno, že vjel celý, dostane vysílačkou souhlas k jízdě týmž způsobem další nákladní vlak a až ten dojede do Křimic, tak dostane podobný souhlas k jízdě rychlík ...

Blbé, jistě - nebo to budete dělat jinak a strkat dobrovolně hlavu do oprátky ? Bezpečnost vážených zákazníků je na prvním místě, i za cenu zpoždění.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 754
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 11:41:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund:
Jedna věc, tohle všechno uděláte až budete mít zamčené výměny a obsazené stanice aby vám někdo dal vědět že vlak je celý???
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 133
Registrován: 2-2010

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 11:58:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.Zikmund: děkuji za odpověď - toto všechno,co jste napsal je samozřejmé, ale co jsem se nedozvěděla - to je to zásadní: kdo, kde a jak bude mezi jednotlivými stanicemi či výhybnami(kde není ani noha- pro Vaši informaci : Planá-Pňovany= 41 km mezi 7 stanic, či výhyben se vzdáleností od sebe od 4 do 7km, bez Plané a Pňovan), že mezistaniční úsek za předchozím vlakem je volný ???, aby za ním mohl být vypraven následný vlak nejvyšší dovolenou rychlostí???, což považuji za ten nejzákladnější požadavek bezpečnosti a na to bych znala ráda odpověď. Děkuji.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 755
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 12:24:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan:
Zde máte názorný příklad, že za takové situace se prostě musí čekat až ty stanice někdo obsadí, nebo dá do kupy to zab.zař.V případě osobní dopravy se zavede NAD a nakladní počka.(třeba)Prostě a jednoduše řečeno jinak to už nejde.1.Bezpečnost a za 2.Předpis.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6764
Registrován: 4-2007

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 13:10:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A teď se dozvíme, jak jsme blbí, protože přeci můžeme ty vlaky pouštět podle rozhledu za sebou, ne? Bezpečnostní pojistkou se tak dle předpisu stane fíra a ostatní si ruku umyjou, hlavně, že se pojede, ne? A na konci cestující zatleskají odvážnému fírovi.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 756
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 13:26:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn:
souhlas.Čekám co příjde za odpovědi.Tahle dizkuze je opravdu vyživná.:-)
Výp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 201
Registrován: 12-2009
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 14:16:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan:docela nedávno se jezdilo mezi Rudolticema a Zábřehem na odhlášky,teda co jsem slyšel.To je úplně supr.Za pár let se bude jezdit mezi Prahou a Přerovem na odhlášky,zatím to k tomu směřuje.Tedy pokud ty lemry z AŽD nezačnou myslet tím co mají na krku a nezačnou montovat zabezpečovací zařízení pro 21.století.Zatím jsou tak v padesátých letech a mají se co učit
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1150
Registrován: 3-2006

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 14:42:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan: Jel jsem takhle jednou v Německu po dálkovině, v jedné stanici mě zastavili a nadiktovali tento rozkaz:
1) Smíte projet kolem odjezdového návěstidla 22N2 ukazující Stůj
2) Nejvyšší rychlost od návěsidla 22N2 k návěstidlu 23A (vjezd do další stanice): podle rozhledu. Důvod: Kolej může být obsazena vozidly.

Ale chápu, že u nás to nejde.
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2261
Registrován: 8-2005
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 14:50:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No já nevím, ale úvahy Haan jsou podle mne dost přitažené za vlasy. Jak už psal Velkej, jak často dochází k takovým totálním výpadkům? Hodně šichet jezdím na trati s dálkovinou DOZ1 a za tu dobu se mne osobně dotknul jeden totální výpadek. Při stavbě "jakoby" koridoru u Včelné překopli kabel a pak se prostě stálo, i když stanice normálně chodily, ale nebylo tolik lidí na jejich obsazení. Už si z hlavy nepamatuju jak dlouho tento výpadek trval, ale NAD byla zavedena. Občas dojde k poruše nějaké stanice a pak tam dojede pohotovostní z Kaplice a bere ji na sebe.
U Březnické na roztroušené ESE byly z počátku výpadky dost časté, ale co se tak ke mne donese, tak se to uklidnilo. Zde spíš vidím problém, že si výpravčí v rámci šetření nedokáže na sebe plnohodnotně převzít celou stanici.
O problémech na Velenické jsem slyšel jednou.
Dálkovinu hlavně bouřka vyřadit jen tak nemůže, protože je to tahané optikou, spíš je problém, že práskne v okolí jedné stanice, přejezdu či oddílu a ten nechodí a jak psal Hajnej, zámky v kolejišti by to jistily. Už jsme to tu kdysi řešili. Vemu klíč z EMG zámku a pomocí něho odemknu sklopené háky a postupně je pozamykám výhybky do přímého směru. Klidně si výsledný klíč pohotovostní výpravčí odveze sebou, pokud bude zamykat více stanic nebo dispečerovi na pracoviště. Vyjmutí tohoto klíče zároveň přeruší nápajení pro točení přestavníků. Až se dá stanice do cajku, tak návěstidla, přejezdy i úseky budou chodit, ale výhybky točit nepůjdou.

Obecně v dálkovinách vidím slabinu, že nemají žádná záložní pracoviště. Když překopli kabel u Včelné a bylo by záložní pracoviště ve Dvořišti, tak si tam mohli převzít obsluhu a mohlo se jezdit úplně normálně (pokud chodila traťovina ČB-Včelná, je na jiném kabelu).

To samé roztroušená ESA, jedna dvojice počítačů by byla v Březnici a druhá v Písku. Takže při přerušení kabelu někde po cestě, by to jedna dvojice měla fialové Čimelice-Písek, druhá Mirovice-Březnice. Technicky tomu moc nerozumím, ale třeba by to také mohlo být jedno z řešení pro strýčka příhodu. Propojovací kabel by neměl pár metrů, ale desítky kilometrů, zda to technicky jde (zpoždění atd) posoudit nedokážu. Jasně, pokud to zvýší cenu několikanásobně, tak je to blbost.

Se zjišťování konce vlaku není problém. Strojvedoucí sám může nahlásit, že tam a tam dojel celý (např. motůrek a vlek, vlak s postrkem) či při křižování mohu zkontrolovat koncovou návěst protijedoucího vlaku a nahlásit TRSkou. Takže jen při jízdě dvou delších vlaků ve sledu vzniká problém.
Martin
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2043
Registrován: 11-2007
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:01:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haaan: to jste na jedné straně moc zjednodušila a na druhé trochu zkomplikovala.

I když dnes na na Plchu není takový provoz jako dříve, tak se mezi Vámi uváděnými vlaky určitě objeví něco v protisměru a pak nám jízda podle rozhledu, popř. v tak obrovském mezistaničním úseku, jako navrhuje MZ jaksi nebude nic platná, neboť nevykřižujem. A nepůjdou-li nám návěstidla, obávám se, že nepůjdou ani elekromotory výměnových přestavníků, neb běží ze stejného zdroje. Ruční přestavování klikou...
Asi bude nejlepší rachlovlak vrátit do Chebu a tvářit se, že přijel z Prahy a včas.
No a bude-li mít fíra seznání přes Ústí, tak do Prahy dojedeme asi s 5 hodinami navíc. A máte odpověď na svoji otázku.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6773
Registrován: 4-2007

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:06:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale chápu, že u nás to nejde.

To bys chápat měl, jestli chceš dál tahat za páčky. Bo jiný kraj, jiný mrav, jiná dráha, jiné předpisy. Proč představenstvo tvé firmy nevznese podnět na změnu předpisů SŽDC? Rýpáním na Káčku, ani DF ČD těžko něčeho dosáhneš.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 757
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:06:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já nevim čemu se divíte.Máme nejpřísnější předpisy v Evropě a co se týče zab.zař tak to taky patří ke špicče.I když to občas padá a má to nějaké mouchy.

Mikulda:
Tohle u nás jde taky, jízda podle rozhledu, podívej se do D2 o zpravení vlaku.Ale už nevíš jestli v té stanici někdo byl, za panelem a nebo vypadla jen část a dohled na výhybkami byl.

Martin2:Nefantazírujte s těma koncema(vlak vjel celý).Podle D2 to prostě jinak nejde.Jina situace je na D3 tam se fíra ohlásí(ohlašovací povinnost), ale je to jinak řízeno.
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1490
Registrován: 11-2002

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:12:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zjišťování volnosti prostorového oddílu při mimořádnostech:
Jak správně uvádí Martin2, existující provozní řády na dálkovinách již nyní nařízují k zabezpečení jízd vlaků bez zabezpečovacího zařízení (v případě, že nelze volnost prostorového oddílu zjistit činností zabzař) povinnost strojvedoucímu (popř. jím určenému členu doprovodu vlaku) zjistit a ohlásit, zda vlastní vlak nebo vlak opačného směru dojel celý. Děje se na žádost traťového dispečera, v odůvodněných případech.
2koridor.websnadno.cz
Monte_walsh
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 185
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:20:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejpůsobivější nádražní budovy světa.
Requiescat in pace.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 759
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:21:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Balik:
Velice rád bych veděl o jaké provozní řády se jedná a nebo jaké směrnice to dovolují.Tohle mě překvapuje.:-)
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 760
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:31:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Balik a Martin2.Tak te se tady omlouvám a mám popel na hlavě.Ano je to dovoleno, ale týka se to jen tratě Přerov-Břeclav.No alespoň vim, že něco takového existuje, i když na druhé straně republiky mimo můj obvod.Jsem si to našel na Normisu.
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1491
Registrován: 11-2002

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 15:35:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ještě ad Martin2 ke koncepci zálohování ovládacích pracovišť na dálkovinách - SŽDC sama dle vlastních pravidel pro nové stavby (Technické požadavky na výrobky, zařízení a technologie pro ŽDC - Technické specifikace zabzař) preferuje zaokruhování technologických datových sítí (více viz TS 2/2006 - ZS Dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení - kapitola 5.). Pokud nelze zaokruhování přenosové trasy pro DOZ technicky realizovat, musí být na opačném konci řízené oblasti zřízeno nouzové řídící pracoviště (NŘP je definováno v podstatě jako plnohodnotná náhrada CDP nebo RDP, jen se nachází "někde jinde").
Třeba někdy... (Samo že nejde všechno naráz,v reálném čase s disponibilními zdroji. A je dobře, že to někdo řešil koncepčně. Teď jde o to, aby realizace nebyla jen nahodilá...)
2koridor.websnadno.cz
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 135
Registrován: 2-2010

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 16:32:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2 2261-nejsou mé úvahy možná realita?
Balík 1490: ...povinnost strojvedoucímu (popř. jím určenému členu doprovodu vlaku) zjistit a ohlásit, zda vlastní vlak nebo vlak opačného směru dojel celý.... to ano, ale: jeden náklad 0/0/S směr Plzeň vám stojí před vj.n. do Pavlovic, za ním druhý směr Plzeň 0/0/S před vj.n. Brod nad Tichou-jak s tím v Brodě pohnete do stanice, když nemáte kontrolu nad výhybkami a žádný další protivlak není nablízku?
Pane Zikmunde a ostatní :
mně, jako cestujícímu substrátu vůbec nejde o žádné soudy, na to nemám chuť ani čas. Chtěla jsem tady osoby odpovědné požádat o zamyšlení, jaká zpoždění Vám naseká jeden blbý výpadek na dálkovině a jaké by z mohly být důsleky. Chcete-li to vyjezdit aspoň mezistaničně (prosím NE na rozkaz Op-hodit to vše na hrb fírovi), případně vykřižovat, stejně tam musíte všude nahnat lidi, které musíte před tím vzbudit a dopravit na příslušné místo, zaplatit jim mzdu, dále sehnat a zaplatit NAD. To vše požere spoustu času a peněz, vlaky nabírají zpoždění-i to stojí peníze. O tom, že je ZZ hodně zranitelné (ať již z důvodů povětrnostních, zlodějíčků kovů, vandalů, či zařízení -samotného) nepochybujete nikdo. Nadnesla jsem tento blbý konkrétní stav proto, zda by někdo neotevřel oči a nezačal počítat, zda by nebylo levnější obsadit stanice, či výhybny pohotovostním výpravčím, či aspoň dozorcem výhybek, než draze platit zpoždění a všechno další, co s tím souvisí. S prominutím pane Drne, zpoždění osobní dopravy mě nebolí (stejně ji budeme vždy a všichni dotovat z našich daní). Jde mi především o nákladní dopravu, kde pro zákazníka je mnohdy důležitější rychlost, než cena a abychom o něj nepřišli, spíš naopak-získali zákazníky nové, abyste měli zisky a práci. Proto jsem ve svém předchozím příspěvku psala, že šetříte na nesprávném místě. Ostatně jak praví starý klasik: hleďte jak vydělat, ne jak ušetřit.
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1492
Registrován: 11-2002

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 16:53:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dispečer_o11, #760:
Nemáte tak docela pravdu :-) , v několika směrech:

1) Provozní řád CDP Přerov (nás se týká čl. 158) stanovuje pravidla pro organizování drážní dopravy nejen na trati Přerov (mimo) - Břeclav (mimo) [ca 94 km], ale už od loňska navíc i Ostrava-Svinov (mimo) / Ostrava-Vítkovice (mimo) - Přerov (mimo) / Dluhonice (mimo) [ca 86 km] a v přilehlých mezistaničních úsecích na dalších zaústěných tratích [ca 76 km].

2) Konkrétně ve Vašem obvodu je při poruchách možno dotazem u strojvedoucího nebo u vedoucího obsluhy vlaku provést zjištění, že vlak dojel celý / odjel celý / uvolnil námezník, na DOZ Ústí nad Labem (čl. 71 SŘ ŽST Ústí n.L. hl.n.).

3) V Martinově dosahu je opět totéž (na příkaz dispečera zjišťovat a ohlašovat konec vlaku; zde dokonce není ani omezeno na mimořádnosti) obdobně upraveno v čl. 256 PNDOZ Horní Dvořiště - České Budějovice (o níž mluvil).

Snad se shodneme, že je to rozumné opatření, které s přijatelnou mírou rizika umožňuje operativně řešit mimořádnosti na DOZ (předpoklad, že dojel-li poslední vlak z trati celý, je trať volná, čili obdobná úroveň "zabezpečení", jako např. při zavedeném telefonickém dorozumívání). Nepochybně bude zavedeno do všech PNDOZ. Nějaký čas třeba potrvá, než se zúčastněným dostane pod kůži v rutinním provozu, ale to je normální - jsme lidé (resp. chápu, že řešit mimořádnosti asi není pro nikoho tak úplně rutina, ale jak si něco párkrát člověk "osahá", příště už ví, jak na to).
2koridor.websnadno.cz
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1493
Registrován: 11-2002

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 17:08:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Haan:
Ano, samozřejmě shora uvedené neřeší problém ztráty dohledu / ovládání SZZ, PZZ, čili toto není opatření jediné. Ano diktovat rozkazy, ano pozamykat (ale nemusíte obsadit, pohotovostní výpravčí zamkne* a šupajdí dál).

* Zamkne pokud možno dvojkolejku, na chebské to jaxi není řešení, že :-)

2koridor.websnadno.cz
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 761
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 17:13:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, no ja jsem narazil na nějakou směrnici k D2 ohledně Přerov-Břeclav.Dál jsem pak nezkoumal.Mrknu do ZDD u nás:-).Tohle je novinka pro mě.Nikdo se o tom ani nezmínil.Každopádně částečně to problém řeší to ano a rozumné to je.Budu si to muset pořádně nastudovat, myslím si stejně že v tom bude nějaký háček.Kluci na severu UL by to měli znát, podobný problém tu nastal nedávno a zjistilo se že ZDD nebyla některá provozní situace řešena a pak na to výpravčí doplatili zcela neprávem.:-(
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2262
Registrován: 8-2005
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 17:36:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

D2 v čl.255 v článku povoluje, aby se výpravčí fíry zeptal zda dojel celý, pokud to fíra může zjistit.
Pokud mám třeba tu 810 s vlekem, tak opravdu bezpečně zjistím, že jsem celý. Ten samej případ je, když mám 600metrů dlouhý vlak na jehož konci je postrk. Výpravčí se zeptá postrku zda opravdu je tam a tam a opět je bezpečná informace, že vlak dojel celý.
Martin
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 17:48:13    Odkaz na tento příspěvek  

Haan : vždyť jsem jasně napsal, že se bude jezdit v mezistaničním úseku Planá u Mariánských Lázní - Plzeň-Křimice (za obsluhovaným odjezdovým návěstidlem v Plané bude prvním, pro jízdu vlaku platným, návěstidlem oddílové návěstidlo autobloku = současně předvěst vjezdového návěstidla do Křimic a další bude vjezdové návěstidlo do Křimic ... Prostě mezistaniční úsek dlouhý 58 km - máte s tím nějaký problém.
K té vaší ekonomické úvaze, co by bylo nebo nebylo levnější ?
Za zpoždění vlaků platí dopravce, pokud je to z jeho viny, personál obsluhující dopravní cestu zprostředkovaně platí SŽDC s.o.
Operátoři obsluhy dráhy jsou sice v pracovním poměru vůči ČD a.s., ale na smluvním základě dělají práci pro SŽDC s.o., která taky jejich mzdu refunduje.

Když vezmu do úvahy průměrnou měsíční mzdu ČD a.s., tak mi roční mzdové náklady na jednoho zaměstnance vychází na něco méně jak 400 000 Kč. Do turnusu potřebujete cca 5 lidí, tj. 2 miliony ročně - sedm stanic / výhyben 14 milionů. Kolik teoreticky vyplatíte na odškodném cestujícím ?

Jak myslíte, že to udělá Švýcar na NBS mezi Bernem a Oltenem, kde žádné dopravny nejsou ... Totéž platí o všech VRT tratích, kde žádné dopravny nejsou...
To je prostě osud ...
Kacířská otázka zní, zda "sovětské DZZ" se čtyznakým autoblokem nebylo blbuvzdornější a spolehlivější než moderní technika založená na bázi různých počítačových švábů ...

Drn : no tak tohle ne. Nejsme ve Švýcarsku na Wengenerbahn. Tam jedou jako jeden vlak čtyři soupravy za sebou "na dohled" jak dole, tak hore kopcom. Když jsem se zeptal výpravčího v Grindelwaldu, v jaké "vzdálenosti" za sebou ty vlaky musí jet tak na mne koukal jako na blba - prý to není určené. Vězte, že tohle dělají i na Rigi Bahnen nebo na MOB na Rocher de Nayes a když se takhle plížila souprava z kopce dolů a "naše souprava" měla problémy s jízdou a stále zastavovala, tak souprava jedoucí ve vzdálenosti nějakých 50 metrů dobrý pocit nevzbuzovala ...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2263
Registrován: 8-2005
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 18:13:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Balik 1491: tak to je fajn, že je to papírově podchycené, ale od doby vydání se některé DOZtky spustily. Jak jsou na tom? Třeba Přerov-Ostrava?
Zdická je otázka, zda tam spadá, protože asi jde o traťové stavědlo.

I jiné PNDOZ mají ustanovéní o tom, že ohlašuju konec protijedoucího vlaku a pokud to jde, tak i svého na žádost a ve spolupráci s dispečerem.

Tak jsem to Haan začal počítat na trať do Dvořiště, kdyby se pro strýčka příhodu obsadila každá stanice pohotovostním výpravčím. Dozorce výhybek nemá smysl, protože když nepůjde dálkovina, tak nebude mít kdo rozsvítit přivolávačku. Dozorce může maximálně točit výhybky, zjišťovat volnost kolejí a celistvost vlaků. Vše ostatní musí dělat výpravčí.
Tedy máme zde 5 stanic, na každou je potřeba v nepřetržitém provozu 5 lidí, což dělá 25 lidí. Budu počítat celkové mzdové náklady na jednoho 30000Kč, což za měsíc dává 750 000Kč a za rok 9 000 000Kč. Nemohu si pomoct, ale toto je opravdu mrhání penězi. Myslím, že tolik peněz ta NAD z těchto důvodů za rok nestojí. Zpravidla klekne jedna stanice či její okolí, jak jsem již psal a zde to vykreje pohotovostní výpravčí z Kaplice (od toho tam je). Případ kleknutí celé DOZtky (překopnutí kabelu) by vyřešilo náhradní pracoviště na druhém konci (je fajn, že aspoň se tím někdo zabejvá, teď ještě aby to bylo instalované).
Klidně si to spočítejte na chebskou, tu já neznám, proto jsem to na ni nepočítal. Plus je třeba si zjistit jak často a hlavně v jakém rozsahu tam dochází k problémům.

Dvojkolejky jsou trochu jiné. Tam by hlavně pomohly ty zámky a stejně na hodně zatížených tratích bývají docela hustě pohotovostní výpravčí, až mne to překvapilo kolik jich na trati Přerov-Břeclav je.

Na druhou stranu mi přijde celková technologie na trati Jihlava-HB málo odolná, tam jsou výpadky po bouřce časté. Od blbých Opéček, přes nefunkční AB až po totální kolaps. Z tohto pohledu je trať na dvořiště mnohem spolehlivější, ale je pravdou že nemáme kolejáky, což je podle mne dost podstatné.
Martin
Es499009
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 259
Registrován: 2-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 19:35:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak fírové jezdíte moc rychle!Aspoň dle zpráv TV Nova.

(Příspěvek byl editován uživatelem es499009.)
NÁCHOĎÁK JAK POLENO
Monte_walsh
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 186
Registrován: 5-2009

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 19:43:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nova vždycky řekne nějakou blbost.
Requiescat in pace.
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 433
Registrován: 7-2005

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 20:25:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To si to kontrolovaly asi podle navigace
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1625
Registrován: 4-2006
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 20:25:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco k tématu od kamaráda, který dělá strojvedoucího u SBB:
"Nevím, ale zdá se mi, že bouřky jsou u nás nějak slabší než u vás. Kvůli horám zde není tolik blesků. Ale problémy máme stejné jako u vás. Dálkově ovládané stanice často nefungují. Ve Švýcarsku bylo zahájeno řízení celé sítě ze tří stanic: východní Švýcarsko ze stanice Zürich Flughafen, západní z Lausanne a jižní z Bellinzony. Teoreticky lze jezdit, i když návěstidla nefungují (což je často, když udeří blesk). Ale když není nikdo na místě, ale desítky kilometrů daleko, trvá to alespoň 30 minut, než se vlaky dají do pohybu."
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2264
Registrován: 8-2005
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 22:16:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zkus S200 prosím zjistit od kamaráda další informace a podrobnosti.
30 minut je krásný čas, pokud si dobře vzpomínám, tak Drn psal něco o dvou hodinách a jízda krokem.
Martin
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 22:52:05    Odkaz na tento příspěvek  

S200 : to řízení je dispečerské, nikoli po "dopravní stránce". Já jsem se před léty na to dispečerské stanoviště v Lausanne jednou v noci shodou okolností dostal.
Tam mají přehled, jak se jezdí (počítač kreslí tam splněný GVD s přesností na 6 vteřin), pokud je potřeba zákrok policie, tak se žádá (vlakový doprovod, revizorské komando) přes dispečerské centrum, rozhoduje se tam o mimořádném zastavení když ujely "poslední" přípojné vlaky, objedná se tam NAD, případně TAXI apod..., komunikuje se s poštou. Čili nedělá to "nějaký" dopravní šmudla ze stanice, ale autorizované pracoviště.
Mimo jiné, jsou to jen tratě (infrastruktura) SBB, ostatní společnosti si to dělají nezávisle (BLS, SOB) i když tam jezdí vlaky SBB.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 136
Registrován: 2-2010

Odesláno Pondělí, 26. července 2010 - 23:57:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Zikmunde, mám s tím problém a to s Vámi navrhovanou jízdou ve Vámi definovaném "mezistaničním úseku" Planá u M.L. až Křimice:
Zpravíme-li první stojící vlak u vj.n. do Pavlovic rozkazem Pv, část 1 a pro další jízdu i část 3, jak praví D2-čl.428, tak dle textu Pv mu na širé trati zneplatníme pouze oddílová návěstidla.., takže ho u vjezdu každé dopravny zastavíme a tam ho zpravíme znovu. Jéjda, to bude doba, než nám to do těch Křimic všechno dohopsá, to snad stačíme i dřív zprovoznit DOZ.
A další mám problém: nebudeme těm vláčkům ani zajišťovat výhybky ve vlakové cestě?
Ideální řešení má dispečer O11 - stojíme do zprovoznění ZZ, pro osobní dopravu zajistíme NAD. Vy jste jen nechtěl potvrdit, že při mnou naznačené poruše bude stát všechno do zprovoznění, což chápu.
Děkuji Vám i Martinovi2 za vyčíslení mzdových nákladů na případné obsazení dopraven. Zajímavé by bylo-jak už se zde ptal p.Velkej- vyčíslit skutečné fin. náklady vzniklé SŽDC při poruchách ZZ a porovnat s případnými náklady na platy. A pro Martina2-funkce "pohotovostního" dozorce výhybek v dopravnách by stačila-dle rozsahu znalostí k příslušné zkoušce má na to, aby při poruchách z příkazu dispečera zjistil konec vlaku, volnost koleje ve stanici, zajistil a příp.přestavil výhybky- a v zimě by je tam i čistil, včetně chodníků, není tak drahý, jako výpravčí. To by byla krása a hned po spoustě problémů. Díky všem za Vaši trpělivost i čas.
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2844
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 01:06:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já mám i trošku jiné řešení.
a) instalované výměnové zámky zamčené v odemčené poloze (mimo jiné na trati PlCh byly v základní výbavě).
b) smlouva o vedlejšáku se všemi zaměstnanci v okolí, kteří kdy čuchli k železnici. Dostanou školení, jak se zjišťuje konec vlaku, jak se háže kličkou vexle a normálně budou dělat své občanské zaměstnání. Za to budou dostávat od SŽDC udržovací poplatek. Nastane - li průser, telefonické centrum začne povolávat tyto lidi do zaměstnání.
c) pohotovostní výpravčí (s automobilem) obsadí vybranou dopravnu, kde se bude křižovat. Tzn. ti ostatní budou zajišťovat funkci dopravy v režimu Hláska. Stanice, kde se bude křižovat bude obsazena výpravčím a jedním až dvěma pohotovostními "hláskaři" : - ).
d) vjezdy vlaků do stanice budou povoleny "Pv". Odjezdy rozkazem výpravčího.
Selže - li i vysílačka, každý strojvedoucí má dnes mobilní telefon a pokud jej neumí používat, nebude do úseku vpuštěn.
e) i v výhybně Ošelín je signál mobilního telefonu. Pokud se domníváte, že na vlaku s nefunkční TRS jsem za posledních 12 let sepisoval Pv pouze v Ošelíně, tak jste uhodli. Trvalo nám to pouze 5 minut i díky tomu, že zastávám názor na dálkovině: nemám - li kvalitní spojení (TRS, GSM_R) a jsem bezdůvodně zastaven (nevidím důvod v NJŘ a na Babitronu), okamžitě volám dispečerovi.
f) Při výše popisovaném fatálním poškození tratě Planá - Křimice bych obsadil výpravčím stanici Svojšín. Dostanu mezistaniční úseky Planá - Svojšín - Pňovany a dále dvojkolejně Křimice. Jako Hlásky bych obsadil Pavlovice, Ošelín, Stříbro. Brod, Milíkov,Vranov a Kozolupy bych zamkl do rovného. Vjezdy vlaků na Pv by diktoval dispečer s výjimkou Ošelína, kde by je donášeli "hláskaři" na příkaz dispečera, případně by využívali RPN (u vj.n. není signál mobilních telefonů).
g) všichni tito pracovníci jsou povinni vlastnit automobil, jeho použití bude samozřejmě proplaceno.
Páňula
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1545
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 08:11:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČD Cargo jezdilo pod cenou, prodělalo tak 2,78 miliardy korun, ukázal audit, Idnes
Upřímně. Diví se někdo...
Scuderia Ferrari
Sensation =>
Vše je o lidech. Železnice nevyjímaje.
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1295
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 08:42:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Petr_Šimral: Moc koukáš na sci-fi
Škoda každé zamračené,která skončí ve šrotu.
http://corllin.rajce.idnes.cz
ICQ:349 415 692
Velkej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 116
Registrován: 7-2007
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 10:00:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohledně TPC na obou stranách tratě. Mám pocit, že tahle je řešený úsek Opava-Svinov. Na jedné straně jsou TPC odpojené a pokud je potřeba, tak se připojí, spustí a pak se řídí celý úsek z druhé strany.
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1496
Registrován: 11-2002

Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 10:04:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral:
... na dálkovině: nemám - li kvalitní spojení (TRS, GSM_R) a jsem bezdůvodně zastaven (nevidím důvod v NJŘ a na Babitronu), okamžitě volám dispečerovi...
Skoro s tím počítají i stávající PNDOZ, konkrétně mně je známo z již odkazované dvořišťské dálkoviny:
Čl. 228. Zastaví-li vlak u vjezdového nebo oddílového návěstidla, ohlásí se strojvedoucí ihned dispečerovi. Nelze-li navázat radiové spojení, upozorní strojvedoucí po 10 minutách na vlak dispečera DO jiným telekomunikačním spojením.
2koridor.websnadno.cz
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2267
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 10:31:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Velkej: tak to je potěšujicí informace, na druhou stranu, je to takto i na jiných tratích? Třeba Plzeň-Žatec, či Písek-Zdice? Vždyť ta druhá jmenovaná je novější.
Jestli tomu dobře rozumím, tak to nefunguje v režimu horké zálohy a asi se dispečer musí přesunout na druhý konec tratě nebo to převezme někdo na Svinově.
Martin
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 11:16:02    Odkaz na tento příspěvek  

Haan : kde je napsáno, že v části 3 Pv nemůžete napsat "Do Plzně-Křimic" jedete v mezistaničním oddílu". V D2 - 428 není o „nejbližší stanici ani písmenko. Takže jaké poskakování ...
Zbytek v části 8 ...

Petr_Šimral : Petře - jo a ještě budou mít tyto osoby trvalý zákaz konzumace alkoholických nápojů, protože budou v trvalé domácí pohotovosti a měsíčně budou za tuto újmu odškodňování částkou tak 3 000 Kč (stovka denně) ...
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 137
Registrován: 2-2010

Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 12:15:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

p.Zikmund: Pv-část 3:...Oddílová návěstidla pro vaši jízdu neplatí, nepřekročte rychlost 100 km/h. U návěstidla s návěstí Stanoviště oddílového návěstidla jednejte jako u předvěsti s návěstí Výstraha.
Jo,jo, papír unese vše-do části 8 se napíše, která že konkrétně vjezdová, cestová a odjezdová návěstidla neplatí ve všech jednotlivých výhybnách v trase vlaku(58km na trase: Brod n/T.,Pavlovice, Ošelín,Svojšín,Milíkov,Stříbro,Vranov,Pňovany,Plešnice,Kozolupy), navíc musí být určeno i po jaké traťové koleji pojede na dvojkolejném úseku Kozolupy-Křimice. Ten román než dispečer bezchybně sesmolí a strojvedoucí napíše bude trvat hóódně dlouho, takže prakticky nepoužitelné. Navíc se asi neshodneme v tom, že já ten Pv část 3 vidím použitelný z jedné výhybny k vjezdu do druhé .
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2268
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 12:55:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad MZ: D2 článek 564 mluví docela jasně.
Nemá-li výpravčí možnost dovolit vjezd vlaku do stanice obsluhou zabezpečovacího
zařízení ani telekomunikačním zařízením, může dovolit vjezd vlaku i písemným
rozkazem, sepsaným v sousední stanici.


Takže je nutná jízda od stanice ke stanici, pokud náhodou PNDOZ toto neupravují jinak, což neupravují. Vlak se u vjezdu zpraví o průjezdu a jen v případě, že výpravčí (dispečer) ví, že u určitého vjezdu se s vlakem nedomluví telekomunikačním zařízením, tak se může povolit vjezd do stanice v předchozí stanici.
Takže nějak nechápu co tu řešíte, když D2 v tomto ohledu mluví docela jasně. Toto ustanovení se do D2 dostalo při povodních v roce 2002, kdy v uzlu Ústí povolovali vjezd do sousední stanice (která byla vypláchlá) a předpis to neřešil.
Martin
P.S. Rozkaz Pv se smí sepsat jen v přesně stanovených případech viz článek 615. Takže až někdo v D2 najde povolení zpravit vlak Pvčkem o jízdě v mezistaničním oddílu přes několik stanic, tak prosím

Nemohu si pomoct, ale z duchu D2 chápu, že mezistaniční oddíl v sobě nemůže zahrnovat funkční stanici. Něco jiného je stanice s výlukou dopravní služby...

Nejezdíte náhodou na gestorské porady? Protože když čtu ty zápisy, tak jen žasnu a přijde mi, že část diskutujicích v provozu už hodně dlouho nebyla, když řeší kdejakou ptákovinu a některé zásadní výklady jim uniknou. Viz třeba poslední zápis a stanice se skupiňákem a rychlostní soustavou nebo se závislejma návěstidlama.

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
Balik
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1498
Registrován: 11-2002

Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 13:19:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2, #2267:
V základním stavu je opavská ovládána z řídícího pracoviště na Svinově (dvě rovnocenná zadávací JOP s TPC; sedí ve stejné kanceláři s ovládáním samostatného JOP Svinov).
Nouzové pracoviště s TPC je na stavědle v Opavě (spolu se samostatným JOP O.východ). Ze ZDD vyplývá, že je trvale spuštěno a běžně funguje jako zadávací terminál čísla vlaku (je zasunuta PIK s omezeným oprávněním k obsluze, operátorka nebo dispoziční východ dávají předvídaný odjezd ve směru do Komárova svinovskému dispečerovi).
V případě potřeby převezme ovládání celé trati nebo její západní části dispoziční východ (zasune PIK s příslušným oprávněním B). V případě přerušení lze asi fungující části ovládat odděleně z obou konců.
2koridor.websnadno.cz
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1626
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 13:20:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2: Kolega ze Švýcarska ještě napsal, že např. letos mu je znám jediný případ výpadku zab. zař. po úderu bleskem (+ 1 případ úderu blesku do lokomotivy na trase Zürich - Bern).

Pro případ mimořádností existují nouzové plány. Např. v Zürichu se v krizových situacích strojvedoucí osobky SBB dostaví do místnosti zálohy, kde hlavní dispečer přiděluje jednotlivým strojvedoucím jednotlivé vlaky. A prý to v takových případech funguje poměrně dobře.
Krizové plány jsou samozřejmě i pro jednotlivé stanice. V nich je uvedeno, co se bude dít, tj. který autobusový dopravce bude zajišťovat NAD, jak se budou točit vlaky apod. Je jasné, že to nefunguje hned, zavedení NAD trvá obvykle 30-60 minut.
Co se týče nouzového obsazování stanic personálem, tak to funguje např. takto: stanice Illnau je neobsazená a v případě poruchy dojede autem náhradní výpravčí z 15 km vzdáleného Wetzikonu. Problém pak je na noční směně, kdy je ve Wetzikonu jen jeden výpravčí, takže do Illnau nemá kdo dojet a řeší se to zavedením NAD.
Haan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 140
Registrován: 2-2010

Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 13:25:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji Martine2.
S tím souvisí i D2 čl.12:
Železniční stanice (dále jen stanice) je dopravna s kolejovým rozvětvením a se stanoveným rozsahem poskytovaných přepravních služeb.
Výhybna je dopravna s kolejovým rozvětvením umožňujícím křižování a předjíždění vlaků. Ustanovení platná pro stanice se vztahují vždy i na výhybny, pokud není v jednotlivých případech stanoveno jinak.

No a co tu řešíme? Vyjádření p.Zikmunda, že by vlaku nadiktoval v Plané jeden Pv na který by ten vláček měl dojet bez zastavení až do Křimic-což je dle něj jízda v mezistaničním úseku a mně se právě tenhle způsob vůbec nelíbí .
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1627
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 27. července 2010 - 13:41:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

z duchu D2 chápu, že mezistaniční oddíl v sobě nemůže zahrnovat funkční stanici.
Já z duchu D2 chápu, že je rozdíl, pokud ty funkční stanice řídí různí výpravčí a pokud jsou všechny řízeny dálkově jedním člověkem. Podobně jako si výpravčí sám sobě nenabízí vlaky mezi dvěma stanicemi, které obě ovládá.