K-report
 

Lanové dráhy a vleky  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Lanové dráhy a vleky « Předcházející Další »

  Dialog Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Archiv 1. srpna 2008M_k60 01-08-08  09:10
  ClosedUzavřeno: Další dialogy již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
T_m
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1554
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 01. srpna 2008 - 14:02:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M_k: připravuju o tom článeček, ale zatím sbírám materiály, které jsou dost rozporuplné, např. je v podstatě neznámá doba ukončení provozu (plusmínus 10 let). Těleso dráhy včetně tunelu je perfektně zachovalé, i většina pražců je překvapivě OK, jen se hůře hledá začátek nahoře na nádraží. Na první pohled tam totiž nejsou žádné stopy, ale jen na první ... na druhý už vidíš a jedeš
Na Ostrém jsme byli taky, lanovka tam opravdu je.
Dopravní web ® informace a publicistika z oboru dopravy, se zvláštním zřetelem na dopravu veřejnou
Jsem ultrazzz - snažím se o to, aby veřejná doprava fungovala bez ohledu na představy hobbystů a lobbystů
Peca
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1243
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 02. srpna 2008 - 22:04:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dlouho se tu neřešila stará lanovka na Skalnaté pleso. Teď jsem se z tama vrátil, takže to tady trochu vytapetuju.
Celá lanovka je dost silně zchátralá, co taky čekat po tak dlouhé době, kdy se na ni ani nešáhlo. Výchozí stanice je utopená v lese a vypadá spíš jako nějaké feťácké doupě. V hale je natahaný všelijaký bordel. Naštěstí je to dobře uzamčeno. Výjezdy kabin zarůstaji náletovými dřevinami. Kupodivu se tam ještě nikdo nevydal naloupat měď, nebo to aspoň není vidět.

Nachází se zde celkem čtyři různé kabiny - klasická osobní, dále nákladní bez místa pro obsluhu (připojená na lano), nákladní s budkou pro obsluhu (povaluje se venku) a pozůstatek nějaké další kabiny, který zřejmě sloužil jako stanoviště obsluhy a nachází se u stěny vedle dveří.

Nákladní kabina s budkou má dokonce i jakousi elektroinstalaci.


Podél tratě se na zemi povaluje nosné lano, údajně původní z roku 1937. Mělo by sloužit jako zemnič pro budovu na Lomnickém štítě.

U podpěry č. 2 se jedno z poháněcích lan začíná podezřele vzdalovat od ostatních.

Vzápětí se ukazuje proč. LANO SPADLO Z PODPĚR Č. 3 A 4. Místy skoro leží na zemi!

Těžko říct, jestli lano shodil vítr nebo mu někdo pomohl. Každopádně by se s tím mělo něco dělat, nějaký agilní spoluobčan by se o něj mohl postarat, protože místy se nachází na úrovni terénu. Myslím že pro pár silných chlapů by nemusel být velký problém jej vrátit zpátky na místo. Takto je lanovka zcela vyřazena z jakékoliv činnosti, pokud by k něčemu mělo dojít. Mezi podpěrami č. 4 a 5 je postiženo i druhé poháněcí dvojlaní - spadl na něj strom a opírá se o něj!

Mezstanice Štart je v podobném stavu jako výchozí. Je volně přístupná, na zemi se povaluje všelijaká veteš (vzduchojemy, krásný stojanový rychloměr, obrovská vačková hřídel zřejmě ze záložního SM). Žádné viditelné poškození jsem nespatřil, ale když jsem si všiml zchátralosti celého zařízení a uvědomil si, jaká obrovská síla se o něj opírá, neudělalo se mi úplně dobře a hned jak trochu pominul déšť, odešel jsem. Zároveň mi došly baterky ve foťáku...

Další úsek jsem nezkoumal, hnala se pořádná bouřka a tak následoval ústup sviňským krokem dolů do Lomnice (ve které je mimochodem dost vidět, že nejlepší léta už Tatry mají za sebou...)
Byla jsi krásná, nezapomeneme.


Hodnotu toho, co máme, si uvědomíme, až to ztratíme.
Rychlík Praha-Košice, ten mě láká nejvíce.
Firefox rulezzz
E-maily pište na adresu LP3K z@vin@č seznam.cz
ICQ: 268 125 722
Masinka
Moderátor

Číslo příspěvku: 3695
Registrován: 6-2002

Odesláno Sobota, 02. srpna 2008 - 22:05:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T_m:
Co jsem slyšel, o této lanovce ví dost věcí místní obyvatelé na nádraží + ve strážním domku.

M_k:
A je lanovka na Osser skutečně funkční? Loni na jaře byla po Kyrillovi docela nepěkně poničená...
Zhor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 177
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 03. srpna 2008 - 18:19:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ODNRYS - Poslední hádanka je bezesporu Rýžoviště - Čertova hora (Harrachov) (tipický tvar kopce je patrný již náhledu)
21272
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4071
Registrován: 9-2005

Odesláno Pátek, 08. srpna 2008 - 18:46:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár fotek z lanovky na Černou horu v Janských Lázních:


administrator @ mestskadoprava.com
stránka o autobusu Citelis / MHD v Hradci Králové
Tento příspěvek je můj názor. Ostatní ať si myslí, co chtějí.

21272 = Hradečák
Anbis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 8-2008
Odesláno Sobota, 09. srpna 2008 - 15:15:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tá elektroinštalácia v nákladnej kabíne starej lanovky na Skalnaté pleso súvisí s tým, že bola požiadavka ŠOTD umožniť zastavenie lanovky aj z tej kabíny. Okrem toho tam bol určite aj telefón. Nahodiť to spadnuté ťažné lano nie je zase také jendoduché ako sa zdá, na to treba zohnať kladkostroj (ktorý tam určite niekde je, ak pravda neskončil v zberných surovinách, ale načo by to tam niekto robil, však zošrotovať je jednoduchšie. Nikto by už ale neschválil prevádzku pre verejnosť s pôvodnými lanami, museli by sa vymeniť.
Trochu na inú tému: v 70. rokoch bola rozpracovaná výstavba sedačkových lanoviek Piešťany-Červená veža a do Demänovskej ľadovej jaskyne (pozor nemýliť si s Dem. jaskyňou Slobody, kde sedačková lanovka skutočne aj postavená bola a premávala). Nemá niekto nejaké informácie o týchto projektoch? Údajne v Piešťanoch bola stavba zamietnutá ešte v 70. rokoch a vraj ju nejaká komisia neodporúčala na realizáciu.
jonas prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.30.238.40
Odesláno Neděle, 10. srpna 2008 - 04:42:37    Odkaz na tento příspěvek  

Lanovka důstojná 21. století .. ale ne u nás odkaz
Radim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 105
Registrován: 2-2006

Odesláno Neděle, 10. srpna 2008 - 08:16:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když už se tu objevilo mé video 3S v Kitzbühelu, tak ještě doplním, že v současnosti jsou ve výstavbě hned 3 lanovky systému 3S:
1. Whistler - Blackcomb v Kanadě, která svými parametry (délka 4363 m, max. výška nad terénem 415 m) ještě předčí kitzbühelskou 3S (Doppelmayr)
2. Vail Fosca ve Španělsku (Doppelmayr)
3. Bolzano - Ritten, první 3S od Leitnera nahrazuje nejdelší kyvadlovku na světě

Stránky o všech lanovkách v ČR - http://lanovky.unas.cz
T_m
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1566
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 10. srpna 2008 - 11:10:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nedávno jsem četl, bohužel už nevím kde, že by lanovka na Šumavě ze Špičáku na Pancíř měla být nahrazena kabinkou. Víte o tom někdo něco bližšího?
Dopravní web ® informace a publicistika z oboru dopravy, se zvláštním zřetelem na dopravu veřejnou
Jsem ultrazzz - snažím se o to, aby veřejná doprava fungovala bez ohledu na představy hobbystů a lobbystů
M_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1062
Registrován: 9-2005

Odesláno Pondělí, 11. srpna 2008 - 08:49:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kabinková lanovka je v plánu již několik let společně s úpravami sjezdovky. Její trasa má být poněkud jiná, odskočená doleva od stávající trasy. Horní úsek má být přebudován na dvousedačku. Celý projekt je však podle mne poněkud megalomanský a na tom zatím skončil. K čemu budovat kabinkovou lanovku v poměrně krátkém úseku vedeném mezi stromy a navíc podél sjezdovky s parametry akorát pro začínající max. střední sjezdaře?

Někdy před deseti lety se vážně jednalo o nákupu vyřazené italské dvousedačky, která by celý dopravní systém velice zmodernizovala, ale na zásah radnice k tomu nakonec nedošlo. A tak stávající jednosedačka nadále utěšeně chátrá.
Lokálka z Pňovan do Bezdružic? Viz http://bezdruzickalokalka.cz
Mir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 31. srpna 2008 - 21:14:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco z návštěvy Sarajeva:
Nejprve z loňska, kdy jsem "zkontroloval" spodní stanici zrušené lanovky

horní stanici jsem loni neprozkoumal, jednak jsem si ji spletl s vyhlídkou nad stanicí a za druhé byly všude tyhle cedule

Takže jsem se tam letos vrátil a prošel už tu pravou

Mir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 31. srpna 2008 - 21:20:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě bych se zeptal, nemáte-li někdo fotky, jak ta lanovka v Sarajevu vypadala před válkou, kdy byla funkční?? Zejména ta horní stanice by mě zajímala
Ještě co se týká pozůstatků, tak kromě toho, co je na fotkách tak tam ještě stojí 1 podpěra, viditelná z města a to je asi všechno.
Ondrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 757
Registrován: 5-2004

Odesláno Neděle, 31. srpna 2008 - 22:17:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dík za tyto fotky, konečně vidím jak to tam vypadá. Vloni jsem také skončil na té vyhlídce, s pocitem, že to nebude ono. Potom jsem se podíval na Google Earth, a celý naštvaný jsem zjistil, že jsem stál jen pár metrů od horní stanice. Jen se divím že není od nikud vidět, já se domníval že byla úplně srovnaná se zemí, přitom na Tvých fotkách to vypadá že tam jsou vysoké stěny které nejde přehlídnout.


Jinak ta podpěra je viditelná i z vyhlídky.
Radim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 106
Registrován: 2-2006

Odesláno Pondělí, 01. září 2008 - 10:21:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

O Sarajevské lanovce jsem před rokem psal článek, který je včetně fotek na http://www.lanovky.sk/?page=rep&id=466
Stránky o všech lanovkách v ČR - http://lanovky.unas.cz
Mir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 146
Registrován: 12-2006

Odesláno Pondělí, 01. září 2008 - 12:14:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ondrys: dopadl jsem v loni podobně, byl jsem tam celkem dvakrát, poprvé jsem se spokojil s tímto objektem

Nicméně při bližším průzkumu mapy města jsem zjistil, že to nebude ono a druhý den jsem se tam vydal znova po té cestě vpravo

Zhruba v úrovni vyhlídky jsem viděl z cesty pouze tohle, což jsem věděl, že bude to pravé.

ještě pohled z5, do míst kde stál horní sloup (přechod??)

Nicméně přítomnost odminovávací skupiny a všeobecného doporučení nechodit mimo cesty a do rozpadlých oběktů jsem se s tím spokojil.
Při odjezdu z místa jsem ale z dálky viděl, že toho tam je víc

Už jsem ale neměl čas, tak jsem to nechal "na příště".

Doma jsem podrobně zkoumal fotky a za tím levým Deffenderem

jsem si všiml druhé cesty k vrcholu, po níž jsem šel tedy letos už najisto a po vstupu do lesa byla stanice vidět hned

Stanice je v protisvahu od Sarajeva, proto jsme ji napoprvé neviděli.

ad. Radim - článek dobrý, na základě toho článku jsem se o tom vlastně v loni dověděl
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.77.34
Odesláno Pondělí, 01. září 2008 - 13:19:13    Odkaz na tento příspěvek  

A pozemní lanovku v Sarajevu - v rámci MHD - znáte?
Mir
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 147
Registrován: 12-2006

Odesláno Pondělí, 01. září 2008 - 16:13:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Známe, zatím jen teoreticky - viděl jsem ji z auta někde kousíček od Ciglana tunelu, odhaduji řádově 100 metrů délky??
Jnd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2580
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 03. října 2008 - 15:41:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Lanovka_%C5%A0t%C4%9Bchovice. jpg
Radim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 110
Registrován: 2-2006

Odesláno Neděle, 12. října 2008 - 22:22:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco málo z Ramzové ze včera:


Stránky o všech lanovkách v ČR - http://lanovky.unas.cz
T_m
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1628
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 13. října 2008 - 00:06:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Radim: to tam budou dvě lanovky vedle sebe?
Dopravní web ® informace a publicistika z oboru dopravy, se zvláštním zřetelem na dopravu veřejnou
Jsem ultrazzz - snažím se o to, aby veřejná doprava fungovala bez ohledu na představy hobbystů a lobbystů
Radim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 111
Registrován: 2-2006

Odesláno Pondělí, 13. října 2008 - 15:56:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebudou, dvousedačka zůstane pouze tuto zimu ještě jako záloha a pak bude demontována.
Stránky o všech lanovkách v ČR - http://lanovky.unas.cz
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.94.242
Odesláno Úterý, 14. října 2008 - 12:46:15    Odkaz na tento příspěvek  

Dnes v novinách: www.metro.cz/domov/lanovka-smichov-pankrac
Mimochodem, v arménském Jerevanu dodnes straší konstrukce dávno nefunkční visuté lanovky, která kdysi také byla součástí městské dopravy.
M_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1224
Registrován: 9-2005

Odesláno Pondělí, 10. listopadu 2008 - 09:07:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pár obrázků ze včerejší návštěvy vrchu Ostrý na Šumavě. Nákladní lanovka z německé strany je opět po Kyrillu v provozu.



Další obrázky jsou z trasy nákladní pozemní lanovky od bývalé papírny v Hamrech k nádraží Hamry – Hojsova Stráž. Lanovka údajně skončila s provozem někdy kolem roku 1963, kdy se Hamry staly součástí pohraničního pásma a byly z podstatné části vysídleny. Součástí likvidace obce, kdysi podstatně větší a významnější než Hojsova Stráž, bylo i přejmenování přilehlého nádraží. Rozchod trati byl asi standardních 1435 mm, kolejnice poměrně malé (soudě dle rozponu dochovaných hřebů na pražcích), délka trati cca. 400 metrů s převýšením cca. 120 metrů.


Lokálka z Pňovan do Bezdružic? Viz www.bezdruzickalokalka.cz
Rumun
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Středa, 12. listopadu 2008 - 16:10:14    Odkaz na tento příspěvek  

M_k: dost dobrý archaismus
Ajaplmjaj
Neregistrovaný host
Odesláno Úterý, 25. listopadu 2008 - 15:56:15    Odkaz na tento příspěvek  

Jgmjgnj jbg ng
Posláno z mobilu.
Gakon
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1384
Registrován: 8-2002

Odesláno Sobota, 29. listopadu 2008 - 13:42:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Našel jsem zajímavou fotogalérii ohledně dnes již zrušených nákladních lanovek v Ostravě.