K-report
 

Archiv do 20. května 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Železnice » Nehody » Archiv do 20. května 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Poručík_pihrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 633
Registrován: 5-2004

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 09:41:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když jsem chodil na VDA v ČT tak nas tam učily že je zakazené aby se vlakova cesta postavila do zasobniku. Důvodem byl případ ze žst Pardubice hln. Tam odjížděl nákladní vlak kteý již delší dobu stál ve stanici. Protože měl nápravy zrezlé tak neobsazoval kolejové úseky tak jak by měl. Protože již byla navolena další vlaková cesta a zrovna část tohoto vlaku fiktivně zmizela tak došlo k jejímu postavení což mělo za následek že tento vlak byl podhozený.
Vše jde dokázat , stačí najít cestu.
VR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.168.185.213
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 09:44:24    Odkaz na tento příspěvek  

S tím vodivým pískem jste mne jako chemika pobavili... křemičitý písek je tvořen převážně oxidem křemičitým (SiO2) který je dobrý izolant. Totéž platí o sklu.
Docela by mne zajímalo jaké napětí by bylo potřeba k průrazu té vrstvičky křemičitého prachu na kolejích.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 09:48:35    Odkaz na tento příspěvek  

Jeffer: divim, ze ESA nema nejaku logicku jednotku jazdy vlaku: iduci (i stanicujuci) vlak sa nemoze stratit bez toho, aby sa nezjavil v susednom (kolajovom) obvode

Protože to nikdo po výrobci nechtěl a výrobce respektuje platnou normu TNŽ 34 2620. Jen ze své vlastní vůle to dodavatel udělat nemůže. Sled obsazování a uvolňování KO se (zatím) sleduje pouze u závěrných úseků, a to dopravní kolej není.

Pes38: Co zas vymýšlíte za "zlepšovák" na autobloku? Zde je přece úplná bloková podmínka.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1113
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 09:49:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Slídil: Já izolovaný styk považuji za kontakt.

RBC a bloková podmínka: Na staničních kolejích asi ne, jak se včera ukázalo...

(Příspěvek byl editován uživatelem pes38.)
Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje. Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Mnohdy je ale teorie úzce spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč...
ICQ 311-297-744
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 09:52:26    Odkaz na tento příspěvek  

Funkční VZ (ETCS) je samozřejmě nejlepší, ale kdo to zaplatí?

Údajně ze 75% Evropská unie.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 09:56:45    Odkaz na tento příspěvek  

Pes38: Akorát s vámi ztrácím čas a ostatní diskutéři také . Jenom doufám, že neděláte v údržbě. To bych snad vážně radši začal jezdit autem.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 265
Registrován: 4-2007

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 10:20:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové, nevím, co řešíte. Podstatná je jen tato informace, a pak související fotky písečného koberce pod os. vlakem, což je podstatné. Ostatní jsou jen zbytečné dohady. DI by to jistě nenechala viset dva dny na webu, kdyby to neměla řádně podloženo fakty a důkazy. Můžu jen říci, CHUDÁK KOLEGA Z PERŠINGU. Přišel k tomu jako slepý k houslím. A pak věřme moderní koridorové zabezpečovací technice.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Pega67
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 60
Registrován: 1-2007
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 10:28:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen mě tak napadá výpravčí v té stanici by měl přeci vidět na monitoru co mu do stanice jede a co mu odjíždí.No a pokud mu tam vjel osobní vlak,který se najednou zneviditelní a nevybaví za sebou vjezd na stůj tak snad má nějakou možnost stím něco udělat nebo ne?
sokola
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.111.31.107
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 10:37:52    Odkaz na tento příspěvek  

Pega67-> To už tu bylo. Výpravčí nehledí celou dobu na monitor a nečeká, kdy mu nějaký vlak zmizí vlivem špatného kontaktu s kolejnicí.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 10:44:22    Odkaz na tento příspěvek  

Drn: Možná se mnou nebudete souhlasit, ale na zabezpečováky bych to neházel. Když vám někdo přeřeže brzdové hadičky na autě a nebude to brzdit, čí to bude vina? Výrobce auta nebo toho záškodníka?

Příčiny nehody v Moravanech jsou naprosto kuriózní - u nás, v Evropě a možná i na světě se to ještě nestalo. Při návrhu kolejového obvodu určitě nikdo nepočítal s takovou masou písku na hlavách kolejnic. Opatření proti ztrátě šuntu se dělají především na málo pojížděných tratích, což není tento případ.
Jirkas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 501
Registrován: 8-2003
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 10:44:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A on ten vlak asi zmizel až se zastavením nebo skoro zastavením, čím jel pomaleji, tím víc písku pod ním bylo. A tou dobou byl už výpravčí nejspíš venku a sledoval přijíždějící vlak.
Johnson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 119
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 10:45:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pega67: Pokud byl výpravčí venku, tak neviděl nic.
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:00:43    Odkaz na tento příspěvek  

Mám dotaz, asi jsem to nepochopil: osobní vlak přijel na nádraží do Moravan, na vjezdovém návěstidle se objevila červená. Při mohutném návalu písku z pískovače vlak zmizel. Výpravčí stál venku. Co se dělo dál? Na vjezdovém návěstidle se zobrazila zelená? Jak by k tomu mohlo dojít? Tím že vlak zmizel? Ale to je podle mne blbost. Jedině, že by výpravčí postavil cestu pro loko Carga. Ale to je blbost, když stál celou dobu venku....
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1114
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:04:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: Nedělám, spi(spěte) klidně. Ale pokud takový lidé, jako RBC dělají zabezpečováky, pak pánbůh s námi a zlý pryč...
Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje. Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Mnohdy je ale teorie úzce spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč...
ICQ 311-297-744
Johnson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 120
Registrován: 5-2007
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:04:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

petr_hodný: On si tu vlakovou cestu mohl pro tu loko carga, postavit předtím než vyšel. Jenomže na tom vjezdové by mělo být stůj, ale pokud by ten osobák zmizel tak by se na tom vjezdu nejspíš rosvítilo volno/výstraha.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:05:14    Odkaz na tento příspěvek  

petr_: Použil předvolbu.
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:07:17    Odkaz na tento příspěvek  

Ale při stavění cesty pro Cargo by si musel všimnout, že ten osobák zmizel... navíc by si musel všimnout, že má Cargo zelenou, i když byla kolej obsazená osobákem.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1115
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:11:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

petr_hodný: Pokud byla stanice zapojená do AB, staví se cesta automaticky po uvolnění předchozího oddílu (KO). Pokud ne, tak výpravčí si postavil "do zásobníku", aby se "to rozsvítilo" ihned po odjezdu toho osobáku.

A teď mě kamenujte za každou nepřesnost :-)
Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje. Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Mnohdy je ale teorie úzce spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč...
ICQ 311-297-744
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:14:15    Odkaz na tento příspěvek  

Takže "zmizení" osobáku se bralo jako vyjetí osobáku z oddílu a pak se na vjezdovém návěstidle zobrazila automaticky zelená (volno). Ale osobák byl stále na koleji. Hmmm. To se dívím, že se podobná situace nestala nikdy před tím.
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:16:13    Odkaz na tento příspěvek  

Teď ještě zjisit proč to Cargo nebrzdilo (pokud nebrzdilo), nebo co se dělo před srážkou.
Jirkas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 502
Registrován: 8-2003
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:16:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

On nejspíš postavil obě cesty, postaví se ta první pro osobák a ta druhá zůstane v zásobníku, dokud nenastanou podmínky, aby se postavila. Takže osobák přijel a zmizel. Tím to ESA vyhodnotila, jako že je úsek už volný a může postavit tu cestu, co byla v zásobníku. Tak se na vjezdu rozsvítilo znovu volno. A tohle všechno proběhlo samo, zatímco byl výpravčí venku a sledoval osobák. Že se staví cesty do zásobníku je celkem pochopitelné, protože pak už se to nemusí hlídat a když je větší provoz, tak na to výpravčí nezapomene a cesta ze zásobníku se postaví sama v co nejkratším čase, odpadnou prostoje, než si člověk všimne, že už může stavět.
RadekŠ
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2473
Registrován: 4-2003
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:18:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale pokud takový lidé, jako RBC dělají zabezpečováky

Což třeba mě nechává zcela v klidu. Na rozdíl od nápadů typu Pat&Mat, kdy se někdo snaží zabezpečit jízdu vlaků až po vzniklém průseru (kuriozita č.1) spojovací technikou, která není fail-safe ani omylem (kuriozita č.2.).
Jirkas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 503
Registrován: 8-2003
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:19:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejspíš nebrzdil, protože si toho osobáku před sebou všiml až na poslední chvíli. Nečekal, že by mohl do něčeho vrazit, konce asi splynuly s červenými světly na odjezdových návěstidlech a ve stanici se zhasíná reflektor, takže kdoví jak bylo vidět. Prý silně pršelo, to taky zhoršuje výhled.
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:20:26    Odkaz na tento příspěvek  

Pro postavení cesty ze zásobníku by měla být podmínka, že odjíždějící vlak z úseku 1 obsadí následující úsek 2. Pokud vlak "zmizí" a neobsadí následující úsek nemělo by dojít k postavení cesty pro následující vlak (Cargo).
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:26:02    Odkaz na tento příspěvek  

Pes38: To mně řekněte, vážně jste tak hloupý a nevzdělaný nebo tady jenom provokujete?
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:28:00    Odkaz na tento příspěvek  

Nechci se pouštět do spekulací proč strojedoucí Carga nebrzdil. Pokud se nehoda stala před pátou ráno a pršelo, tak byla špatná viditelnost, ten déšť tomu asi moc nepomohl. Takže byla celkem tma. Někde jsem četl, že se strojvedoucí našel v prostoru dveří, asi si všiml vlaku na poslední chvíli, ale už nestačil utecét do strojovny, natož začít brzdit.
Tomas_palyza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 373
Registrován: 12-2003

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:28:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejak mi chybi jedna zakladni informace: Stala se ta nehoda na hlavni koleji c.1 anebo ne??

Neverim, ze by nebyly videt cervene konce Os (doufam rozsvicene). A jestli na VN nebyl dolni znak, mela by to byt jasna informace. Anebo myslite, ze mohla byt tak spatna viditelnost? Oblouk tam prece neni, ze ne? Nechci delat chytryho, jen mi to vrta hlavou, stejne jako asi vam..

Martin2>> Jo, a co bylo tohle? :
Vždy si vzpomenu na chybu objevenou v poříčanech po 6ti letech provozu...

(Příspěvek byl editován uživatelem tomas_palyza.)
Oběhy 350, rok 2007 KNIHA JÁZD rušňov 350 Babitron Poloha vlaku ČD XLS Brno-Praha
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:32:25    Odkaz na tento příspěvek  

Moravany - mapy.cz
Kočka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 8-2007
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:34:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

to RadekŠ Což třeba mě nechává zcela v klidu. Na rozdíl od nápadů...: Naprostý souhlas!
petr_hodný
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.212.22.2
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:35:15    Odkaz na tento příspěvek  

Nemáte někdo - nevíte někdo o schématu ŽST Moravany?
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1545
Registrován: 6-2006

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:42:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

application/vnd.ms-excelžst. Moravany
Moravany.xls (90.6 k)

Příspěvek byl meditován klokanem Skippy, Sněhurkou a babičkou Mary.
Protesty a reklamace názorů posílejte na lampárnu.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 689
Registrován: 8-2005
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 11:52:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Tomas palyza: řešili jsme tu tak nějak spolehlivost ZZ, že program pro ESU dělají dvě rozdílné skupiny programátorů, aby byla omezena chyba a oba TP se musí schodnout na stejném výsledku atd... Ale přes všechno tohle snažení vše stejně navrhují lidé.
No a jednoho dne došlo "jen" k ohrožení a ne srážce vlaků.
Zjednodušeně řečeno:v Poříčanech bylo postaveno několik vlakových cest a na vjezdu se mělo předvěstit stůj na odjezdu. Bohužel chybou návrhu ZZ se předvěstil znak na jiném náv. než byla postavená VC a zrovna z té špatné koleje byla postaveno. Na Kolínském zhlaví by mohlo dojít k boční srážce. Naštěstí bylo strojvedoucímu divné, že má postaven průjezd od Brodu on, ale je postaven i průjezd z nulté? koleje odbočkou... Tak nějak to bylo, protokol z toho bohužel nemám, jinak bych mluvil konkrétně.
Jediné štěstí bylo, že k tomu došlo v noci kdy nikdo nikam nespěchá... Jo a k této nešťastné kombinaci došlo 4-6 let po uvedení ETB do provozu.
Martin

(Příspěvek byl editován uživatelem martin2.)
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1116
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 12:04:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale pokud takový lidé, jako RBC dělají zabezpečováky

No fuj, to je vostuda. Sypu si popel na hlavu.

Já o přímém zabezpečení jízd vlaku "spojovací" technikou nemluvil, ale jako doplňková ochrana jsem všema deseti pro.

RBC: My dva si asi neporozumíme, tak to nemá cenu. Pro klid duše uvedu, že nedělám na ČD, SŽDC, AŽD, DI, DÚ ani na jiné podobné instituci.
Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje. Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Mnohdy je ale teorie úzce spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč...
ICQ 311-297-744
Koudy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2009
Registrován: 3-2004

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 12:19:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Poricany: Doplnim Martina2, ze to byla projekcni chyba v zpojeni prujezdnych rele. 0S nespravne predvestilo S4, i kdyz z te nulte bylo stavino do rovna a tez 1S predvestilo misto vystrahy nespravne odjezd S0. Snad si to pamatuju spravne... Prislo se na to tak pozde, protoze sosucasny vjezd 3 vlaku od Prahy je pomerne vzacny jev.

Ať máme dost sil přestát věci, které přijdou...

http://www.brnosim.wz.cz
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.250.219.134
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 12:20:48    Odkaz na tento příspěvek  

Kočka, RadekŠ: Díky za morální podporu.

Pes38: Nemá to cenu - konečně se na něčem shodneme.

Já jsem zas všema deseti pro ETCS. Žádná jiná alternativa VZ není do budoucna možná. Dříve nebo později ho stejně budeme muset zavést, tak raději dříve, než později. Zvlášť když nám to z větší části zaplatí EU.

P.S.: Proti doplňkovým ochranám nic nemám, sám jsem před rokem jednu navrhoval v souvislosti s Kunčicemi. Pro registraci projetí návěstidla jsou však KO prakticky nepoužitelné (nevíte, ze které strany se obvod obsadil, resp. které návěstidlo bylo vlastně projeto).
Jka2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 294
Registrován: 12-2006
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 13:02:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LVZ jsem začal užívat v roce 1967 a zařízení to bylo skvělé. V roce 2005 jsem končil karieru na LS 90. Jsem přesvědčen, že čeští slaboproudaři měli na víc než na pár inovací.
Jka2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 12-2006
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 13:05:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Za pár let se nebe zaplní družicemi systému Galileo a doufám, že budeme štikou ve vývoji zabezpečení pomocí GPS.
AZDetak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 203.162.2.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 13:20:43    Odkaz na tento příspěvek  

Jenom pro ilustraci jak to mohlo (tedy spíše mělo) vypadat.

Zásobník na PV. Postaveno na odjezd pro 5011 a na vjezd do stanice pro 72641, avšak vjezdové návěstidlo 1S je zhasnuté. Takže žádné automatické stavění, ani zásobník. Tohle jde na JOPce normálně provést a když se uvolnila 1. kolej, tak logicky došlo k rozsvícení 1S na volno.
Pes38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1117
Registrován: 11-2005

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 13:27:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AZDetak: V Moravanech funguje (je aktivován) přenos čísel vlaků do JOPky?
Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje. Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Mnohdy je ale teorie úzce spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč...
ICQ 311-297-744
aeth
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.146.253.77
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 13:55:17    Odkaz na tento příspěvek  

petr hodný: Oldcerry to už psal, stačí si shrnout fakta. Nehoda se stala ve 4.48, což je už dost světlo (nevím, co tady pořád někdo argumentuje tmou a halogenem), pokud silně pršelo, tak asi moc neviděl (stěrače jsou v mizerným stavu - gumičky, na levé straně se ani nevymńují a navíc se jističem zastavují, takže spolujezdec viděl tak kulový). Někdo tu psal, že našli kolegu ve dveřích do strojovny, takže vypl HV, což znamená, že loko byla odpojena-uzemněna a tudíš nešla EDB. Takže při "bekendu" mu moc nepomohlo, i když měl např přepnutý 976/5 a nebo použil přídavnou na 6,8 bar. Jak víme, moc tahle loko solo nebrzdí. Tak asi nějak z toho, co jsem vyčetl. Největší problém bych viděl v používání zásobníku bez dalšího zabezpečení KO. V případě, že se z koleje vypaří vlak z jakýchkoliv příčin, ámen s námi všemi včetně cestujících... Blbá elektronika dá signál kdykoliv k sypání písku a to mašina nemusí ani být ve skluzu a nebo smyku!

A mezi námi děvčaty, je to asi ta samá loko, co se potkala "u domělé Jablůnky" (jak víme na Bystřičce) s hořícím kamionem.

Michal_novotny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 753
Registrován: 11-2002
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 14:15:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, koukam ze tady nikdo prilis vazne neuvazuje o zapnuti rezimu automatickeho staveni vlakovych cest od navestidla (AB>). Ja osobne bych si pri hustem provozu, kde je minimum predjizdeni zapnul automaticke staveni prujezdu po hlavnich stanicnich kolejich a jen v pripade nutnosti predjizdeni bych ho vypnul. Usetri to hodne prace.
VR
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.168.185.213
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 15:29:36    Odkaz na tento příspěvek  

Mne by spíše zajímala jiná věc - už se ví že byl problém v ZZ i když se asi zatím neví přesně jaký. A co s tím dokud se nepřijde co bylo přesnou příčinou? Provozovat Moravany v nějakém jiném ("ručním") režimu?
K tomu proč to strojvedoucí neubrzdil - odhaduju že když před sebou viděl na návěstidle volno tak moc nebádal nad tím jestli to je pravda (řekl bych že čtvrt hodiny před východem slunce při zatažené obloze toho asi před sebou moc neviděl). Ono se asi moc často nestává že by člověk na zelenou do něčeho najel... (i když i zde by mělo platit že nikdy nejsi dost paranoidní).
aeth
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.146.253.77
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 15:50:06    Odkaz na tento příspěvek  

VR: MORAVANY?????????? Dovolil bych si poopravit, pomalu kompletně všechny koridory!!! Kolik je to km??? 1000, 1300 km kde je ESA 11 a pod...??? Pokud selhalo ZZ, tak je to problém většiny SŽDC... A to je tedy síla!!!
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 15:51:04    Odkaz na tento příspěvek  

VR: Ale ono se na 99% ví, co bylo přesnou příčinou: písek. Jen se zatím čeká, až DI ukončí vyšetřování. Třeba ještě na něco přijdou. Teprve potom se budou dělat opatření.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 15:56:54    Odkaz na tento příspěvek  

aeth: Každé zařízení funguje za určitých vnějších podmínek - zab. zař. nevyjímaje. ZZ "selhalo", protože selhalo pískovací zařízení. Vznikla kuriózní situace, se kterou nikdo nikdy nepočítal. Myslíte, že jsou na tom zahraniční železniční správy v tomto směru lépe?

Opatření se zcela jistě provede na straně pískovacího zařízení. Až na druhém místě v pořadí se budou eventuelně řešit ztráty šuntu na staničních kolejích.
Jka2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 296
Registrován: 12-2006
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 15:59:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podle Radiožurnálu právní zástupce výpravčí dr. Baborák vidí důvod nehody v popískované koleji.
Tomas_palyza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 374
Registrován: 12-2003

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:02:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

AZDetak> A tam nefunguje blokova podminka? Ten Os jeste nejel, ne? Cili pokud se neobsadil KO na kolinskem zhlavi, nemohl by se uvolnit usek v SK1, ktery jiste byl obsazen uz prijezdem toho Os.

A jeste dotaz - To "staveni na zasobnik" nebo do zasoby, nebo jak se tomu rika - drive to snad taky slo, ale bylo to zakazano. Dnes je to povoleno ??
Oběhy 350, rok 2007 KNIHA JÁZD rušňov 350 Babitron Poloha vlaku ČD XLS Brno-Praha
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 17
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:11:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomas_palyza: U staniční koleje není potřeba obsazení dalšího kolejového úseku, aby se uvolnila. Ale to už tu bylo řečeno několikrát.
Tomas_palyza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 375
Registrován: 12-2003

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:14:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_cz> Hm, rekl bych, ze tohle pak ale bude to slaby misto v systemu. Chtelo by to trochu Sw prace na dalsi Release versi..
Oběhy 350, rok 2007 KNIHA JÁZD rušňov 350 Babitron Poloha vlaku ČD XLS Brno-Praha
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 18
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:18:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle není problém jen elektronického stavědla od AŽD.
Jka2005
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 297
Registrován: 12-2006
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:21:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Písek se nabízí a vypadá logicky, ale těch náprav bylo 16 a na lok. šly pomocné pohony a vlak topil. Asi se proud vracel jen jednou kolejnicí. Jsou věci mezi nebem a zemí.
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 19
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:24:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Odpor mezi kolejnicovým pásem a nápravami byl taky měřen ...
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:26:19    Odkaz na tento příspěvek  

Martin_cz: Víte hodnotu?
aeth
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.146.253.77
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:27:30    Odkaz na tento příspěvek  

RBC: já jsem pochopil, že je to situace, která tady ještě nebyla, už jen proto, že ESA 11 a pod. je tady jen krátkou dobu. Ale na to snad měli výrobci myslet nejdříve. Nejčastější "ušpinění koleje" je snad od pískovacího zařízení, zvláště pak od té doby, od kdy na tomto principu jsou postaveny mašiny. První eliminací skluzu/smyku je právě posypání koleje a to tak dlouho, dokud nezmizí skluz/smyk. Což v případě Os do zastávky je až snad do zastavení, pokud fíra použije v plné síle brzdícího účinku a mašina se začne pohybovat na té pomyslné hranici adheze. To nám samozřejmě časem osvětlí DI, jestli to bylo selhání blbé elektroniky a nebo jen "provozní brzdění". Jenže ať je to tak či onak, výpadek ESA 11 je neomluvitelný... Já na něj spoléhal každou šichtu!!!
AZDetak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 203.162.2.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:34:08    Odkaz na tento příspěvek  

Tomas_palyza: Zásobník je povolen používat, ale většina výpravčích ho stejně nepoužívá.
Ale to co vidíte na tom obrázku, který jsem poslal, jde provést normálně i na klasické reléovce. Zmáčku návěstní tlačítko začátku VC, potom konce VC. Přestaví se výhybky, uzavře se závěr. A pokud je KO volný návěstidlo se rozsvítí, je-li úsek obsazen návěstidlo se nerozsvítí a návěstní tlačítko zůstane blikat.
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:35:12    Odkaz na tento příspěvek  

aeth: Jenže ono to selhání nepadá na vrub ESy, ale kolejového obvodu. Jak už jsem psal v předchozích příspěvcích, opatření proti ztrátě šuntu se zpravidla provádí na vedlejších tratích, ne na koridorech, kde vlaky jezdí hustě skoro jako tramvaje.

Doposud se jako hlavní příčina možné ztráty šuntu uvažovala koroze (kolejnic nebo obručí vozidla), potom náledí, listí ze stromů. O nebezpečném pískování jsem jakživ neslyšel...
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6904
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:35:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

dotaz na opravdové zabezpečováky: kdy je zjištována volnost stavěné vl. cesty?
a) v době jejího vzniku, tj. od namačkání, do rozsvícení volnoznaku
b) od jejího zvniku (viz a) do projetí vjezdu?
aneb co se stane když: postavim vjezd na volnou staniční kolej. rozsvítí se na vjezdu volnoznak. PAK nějakým způsobem tu staniční kolej obsadim (ukradnu propojky, nebo mi tam vjede něco odnaproti) co udělá vjezd? spadne nebo zůstane postavenej?
dík.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
aeth
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.146.253.77
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:37:58    Odkaz na tento příspěvek  

AZDetak: a co se děje venku? Vjezdové se postaví na návěst dovolující jízdu? Poslední úsek kóduje jak???
RBC
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.153.136
Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:38:30    Odkaz na tento příspěvek  

Bobo: Samozřejmě, že spadne.
Martin_cz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 20
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 20. května 2008 - 16:40:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

RBC: Pohybovala se kolem 1 MOhm.

AZDetak: Doprava často používání zásobníku nedoporučuje.

Bobo: Na zařízení 3. kategorie bude padák.