K-report
 

Archiv do 6. května 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Fotografování + fotografové + fotografie » Archiv do 6. května 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Aresák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1235
Registrován: 1-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. dubna 2010 - 21:12:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Potřebuju poradit. Kamarád má Pentax a dělá pěkné fotky. Jenomže nějak blbě fotí červenou (Odlesky jdou do růžova). Nebo se mi to jen zdá? V čem může být chyba? Díky.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 156
Registrován: 8-2008

Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 16:34:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aresák: Zkusil si nastavit vyvážení bílé? Nejsem žádný odborník, ale je to to první, co mně napadá.
Jgcp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2850
Registrován: 6-2006

Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 18:04:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové prosím, potřeboval bych něco vysvětlit:
Fotka do RAWu, upravená ZPS, natažená na CD a posléze vytištěná Fotolabem má na obloze pravidelné výrazné šumy a (jak to nazvat?) tečkování, přechody a ohraničení světlejších a tmavších míst, kopírování ohraničení horizontu..
Kde jsme udělali chybu? Díky
http://zelfoto.webovastranka.cz/
ICQ : 297-774-273
.... a červená čepice zůstane od soboty na věšáku.
Matseb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 404
Registrován: 7-2005

Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 21:21:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Portabohemica:mám ho jsem s ním spokojen a ukázka

www.lokokrnov.webgarden.cz
Portabohemica
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1498
Registrován: 2-2004

Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 22:15:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Matseb: díky ti za ukázku, pěkný to je, nespíš do něj pujdu, teď už jen najít co nejvýhodnější nabídku
www.hval-trainz.websnadno.cz
virtuální brejlovci na mnoho způsobů
Aresák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1237
Registrován: 1-2007

Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 10:54:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: Díky, ale bílou to nebylo. Měl špatně nastavenou kompresi JPEGu a kontrast atd. Už je to OK.
Zeleznicni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1824
Registrován: 10-2003
Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 16:22:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Portabohemica: Také jsem přemýšlel o D3000, ale nakonec se vyplatilo trochu připlatit a Pentax K-x byla ta správná volba (má např. živý náhled, video či stabilizaci obrazu v těle). Mohu poslat nějaké fotky, stačí kváknout na mail
Portabohemica
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1500
Registrován: 2-2004

Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 17:27:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

díky ti za názor, nějak se mi stejně víc zalíbil ten NIKON, i když jak koukám na Pentaxe, tayk neni špatněj, měnit už ale stejně nemužu, už ho mám rezervovanej za zálohu
takže bude ted\ NIKON a teď se s ním ještě naučit, pač odoneška jsem měl kompakt Panasonic FZ 18 a před tím cihličku a až dávno před jsme měl analogovou zrcadlovkou ZENIT, kterej i po 30 letech perfektně šlapal
www.hval-trainz.websnadno.cz
virtuální brejlovci na mnoho způsobů
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 159
Registrován: 8-2008

Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 22:43:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Portabohemica: Nikon je dobrá volba.
Adams
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 991
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 23:01:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevím nevím... U D3000 je pokud se nepletu CCD snímač a když půjdeme na vyšší ISO, bude to jak stromy ve větru. ŠŠŠŠ...
www.flickr.com/adamsvechovsky
754_037
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1584
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 06:32:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Porta:
Pokud bys chtěl jít do obou uvedených objektivů, doporučil bych zvážit jinou možnost. Jeden do 55mm a druhý od 55mm by tě mohly dost omezovat a komplikovat focení právě u této ohniskové vzdálenosti. Máš-li nasazen malý, nemůžeš přitáhnout, máš-li nasazen velký, nemůžeš roztáhnout, tzn. soustavně je měníš...


V této souvislosti se ptám na Nikkor 18-135, který je pro mě optimem ohniskového rozsahu. Slyšel jsem, že jsou dost poruchové, máte s tím někdo zkušenosti? Já s ním na D80ce nemám nejmenší problém.


Jgcp:
Není to třeba přehnaným přeostřením?
FOTO 754
Sledování TS 703 DKV Brno
FEDERACE ZLÍNSKÝCH FOTIČŮ

Pepík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2201
Registrován: 4-2005

Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 09:57:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

754_037: V této souvislosti se ptám na Nikkor 18-135, který je pro mě optimem ohniskového rozsahu. Slyšel jsem, že jsou dost poruchové, máte s tím někdo zkušenosti? Já s ním na D80ce nemám nejmenší problém.

U mě také pozitivní zkušenost...
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1588
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 15:30:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dovolím si udělat si reklamu na svoje nově vzniklé fotogaleristické stránky - http://vypustek.czweb.org. K vidění dnes již neexistující pohledy na jeskyni Výpustek - vojenský podzemní komplex s protiatomovým krytem určeným pro velení čs.lidové armády, snímky z kostnice ve Křtinách a kasemat hradu Špilberk. Jako ochutnávka pár fotek:



železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 236
Registrován: 11-2009
Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 20:13:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Portabohemica: Nikon dobrá volba,mám od ledna D90.Zkoušel jsem Pentax K200,také ok.Potíž tvoří "vynikající" setový objektiv 18-105mm 1:3,5-5,6.Po prvních upozorněních kolegů na stránkách trati 160 jsem vyzkoušel starší Sigmu 70-210mm 1:3,5-4,5 a rozdíl byl patrný více než jasně.Černé rohy a neostrost budou námětem k diskuzi s prodejcem,argument,že SEŤÁKY JSOU NA FOCENÍ V NEDĚLI s rodinkou neobstojí,za ty peníze.Proto bych vybíral pečlivě objektiv,za málo peněz málo muziky platí zde také. Jak fotit a editovat je věc další...}
T211
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 110
Registrován: 1-2010

Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 20:15:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  



Sem si chtěl hrat na umnělce ale nevišlo to :-D
Zeleznicni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1826
Registrován: 10-2003
Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 20:18:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

T211: Je to dobrý, jen bych to trochu ztmavil, úplně mi tady celý monitor svítí...
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1565
Registrován: 1-2005

Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 20:59:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a takto je to dobre ?
T211
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 111
Registrován: 1-2010

Odesláno Neděle, 02. května 2010 - 21:07:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zeleznicni:

Rk kn: Jo je to lepši. Ale Stejně ze mně vždy bude jen obyč šotouš
Samlep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 628
Registrován: 2-2006

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 17:48:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prodám Tamron 70-300 pro Nikon. nebyl téměř vůbec používán (rychlá náhrada Sigmou 70-200). Je vybaven ostřícím motorkem. Měl jsem jej jako záložní. Součástí balení je i krabička a nevyplněný záruční list, navíc plyšový tlumok na objektiv. Cena 3500 Kč.

mail: samir.lepara(zavináč)zelpage.cz
380 - nejkrásnější lokomotiva ČD.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 167
Registrován: 8-2008

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 19:18:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samlep: napiš prosím nějaké parametry toho objektivu. Díky
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 237
Registrován: 11-2009
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 20:47:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samlep,Mihyl: zkoušel jsem Tamron 300 na Pentaxu K 200 a šlo to dobře,může být.Foto přikládám,za špatného počasí,hodně zoomováno.Přikládám pro info fotku na plný zoo u se´táku Nikkor 18-105mm,to je šleha.
Tomt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3202
Registrován: 5-2006

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 21:23:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jakej program na úpravu videa by jste doporučily,aby uměl pracovat s formátem mp4 ?
To víš,chlapče,jižní Čechy,to je ta pravá country...
Páňula
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1509
Registrován: 1-2007

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 05:59:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdo si do blízké budoucnosti šetří na zrcadlo, tak ho asi zklamu odkaz
Scuderia Ferrari
----Trance!!!--- Sensation White - Wicked Wonderland; 02 Arena 29.5.2010
Vše je o lidech. Železnice nevyjímaje.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 170
Registrován: 8-2008

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 08:49:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous: hezká fotka těch 742, akorád se na tom projevuje soudkovitost, či jak se nazývá ta vada při max zoomu. To černé v rozích je co? Není to sluneční clona?

Osobně jsem měl možnost zkusit si kámošovu Sigmu 70-300mm f/4,5-5,6 a super.
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 239
Registrován: 11-2009
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 09:33:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl: To nevím,co to je,ale nikde jinde se mě nic takového neudělalo,navíc ty rohy jsou načernalé furt.
Samlep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 629
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 14:59:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl:odkaz - jde o novější verzi s motorkem, světelnost f/4-5,6. Je koupený na podzim roku 2008, od té doby ale ležel ve skříni, jelikož jsem měl výhodnou nabídku na Sigmu 70-200 f/2,8, kterou jsem si pořídil kvůli focení sportu ve špatně osvětlených halách.





(Příspěvek byl editován uživatelem samlep.)
380 - nejkrásnější lokomotiva ČD.
Krokodyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 193
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:06:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous,Mihyl: Nebude to náhodou vinětace ?
Najbrt-Neberem do šrotu s ním
Najbrt-Vyvrchol nevkusu
Najbrt-Hnusnější, než jsme kdy čekali
Samlep
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 630
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:24:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krokodyl: Tohle vinětace rozhodně není. Mrkni na to pořádně, je to sluneční clona.
380 - nejkrásnější lokomotiva ČD.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 290
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 17:15:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Vinětace" od toho, že si autor neumí nasadit sluneční clonu na objektiv, "hezká fotka" na nejširší ohnisko pořízená objektivem, který má na 18mm distorzi jak prase, takže je bangle celá ohnutá, jako "referenční snímek" pro rozhodování zda koupit objektiv pošle autor podvečerní modrák s přesycenými barvami, z kterého lze prdlajs poznat, srovnání širokorozsahového zoomu s teleobjektivem (Nikor x Sigma), propagační kecy výrobce mobilů Nokia vydávané za předpověď zániku zrcadlovek. Povedená estráda. Tady to teda žije.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1151
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 18:46:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - nebuď tak nerudnej, vždyť za tím super hyper telefonofoťákem má zubatej smajlík !

Ale vidíš,že osvětu je nutno provádět pořád. Představ si,že tohle čte úplný laik, který se teprve chystá zhotovit svůj první snímek....

To by mělo být trestné jako podvod nebo klamání spotřebitele.
Jinak souhlas, ty snímky jsou všechno jiné než ukázka kvality či nekvality objektivu.

Samlep - podepisuju, takovou vinětaci jsem neviděl.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 171
Registrován: 8-2008

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 19:09:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krokodýl, Mad noodle2: nemyslím, že je to vinětace. Podezření na clonu u těch 742 jsem vyslovil na začátku a také jak už napsal Topič jsou ohnuté jako do soudku tedy jedna z monochromatických vad.

http://www.fotografovani.cz/art/tech_vybirame_jak/rom_lenses2.htm l

cca v polovině stránky je to popsáno jako sférické zkreslení.

Mohu se plést, to je fakt:-)

(Příspěvek byl editován uživatelem mihyl.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1152
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 19:49:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mihyl - Nauč se číst. Viz má reakce na Samlepa.
A není to vada monochromatická nýbrž geometrická. Monochromatická je vada pro jednu barvu nebo jedné barvy. Monochromatické světlo = jednobarevné světlo = světlo s jedinou,přesně danou, vlnovou délkou.

Doporučuji koupi nějaké literatury pojednávající o vadách zobrazení u fotografických objektivů - v bazarech by se mělo něco najít.
Internet jen v nouzi nejvyšší, protože tam jsou zrnka pravdy zamíchány do haldy blábolů a jiného balastu.
Fagat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 306
Registrován: 9-2008
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 20:17:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já mám ten tamron co nabízí Samlep také a jsem s ním spokojen. Jen trochu pomaleji ostří. Ani vinětace se mi nezdá nijak hrozná (i když mi všichni tvrdili, že hodně vinětuje).
Tady je fotka s tamronem 70-300 na nikonu D80: http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/498223.jpg
http://blatenske-lokalky.huu.cz/ - web o blatenských lokálkách
http://www.flickr.com/photos/fagat/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 291
Registrován: 9-2006
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 20:51:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Kdepak nerudnej. Mě to pobavilo. Tolik nesmyslů na pár řádcích.
S těmi knihami vřele souhlasím. Mihyl minimálně jednu velmi dobrou má (aspoň mě to psal)
http://knihy.heureka.cz/mistrovstvi-prace-s-dslr/
Ovšem musí se číst a ne vystavovat na polici. Str.45-47 názorně pojednává a chromatických, monochromatických a sférických vadách objektivů.
Tady se často mluví o koupi foťáku či objektivů za několik tisíc či desítek tisíc korun a když pak vidíš mnohdy žalostné výsledky a dost často jen proto, že jejich autoři neumí ovládat foťák, tak si říkám, že je absurdní, když si někdo koupí slušné vybavení a jen proto, že považuje pětikilo za knihu za zbytečnou investici nedokáže zrcadlovku vlastně ani využít. Odkazovaná kniha je opravdu bezvadná a komplexní. Jenže to předpokladá používat bednu a to dá trochu námahy.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 2-2009
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 21:31:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič - svatá pravda a tvrdím to už dávno. Ale když chce někdo roubovat další objektiv na superzoom přes závit na filtr....
Zároveň to potvrzuje moji tezi,že dobrý kompakt svými možnostmi výrazně převyšuje schopnosti mnohých abonentů.

Nic ve zlém chlapci, moje začátky před 40 ti lety byly taky těžké. Jen ,na rozdíl od vás, jsem vždy hledal chybu nejdřív u sebe a až pak jinde. A bez teorie, alespoň základní, se nikdy dopředu nedostanete. Už jsem to psal mnohokrát - výtvarné vidění a cítění není dáno každému ale teorii, jak udělat slušnou fotku za všech možných podmínek, může zvládnout každý. A netřeba k tomu vysokou školu.
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 11-2009
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 23:49:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topiči-radiči: méně Pohlreicha,víc k tomu nemám,neznám Tě,diskuze je otevřená.

Fagat: Měl jsem půjčený Tamron na jedno odpolední focení,ze kterého je ta fotka,mě nic nenapadá,proč si ho nekoupit.

Samlep,Mihyl: Nikdy se mě nic takového zatím nestalo,z několika fotek v rozmezí sekund to má jen tahle,našroubovat tu clonu špatně jsem zkoušel,jde to i ve spěchu dost špatně na ten jeden a něco otáčky,ale může se to zřejmě stát,pak je to takováhle šleha.Vinětace je pravidelná, u tohoto objektivu v rozích daleko méně ,než tohle.Výrazně při plném zoomu,což je 105mm a tento případ,tranzistor vypadá,jako by se chtěl omotat kolem sloupu.Jak Tě slouží Samlepe ta Sigma?
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 700
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 05. května 2010 - 00:01:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous: Mohl byste mi, prosím, přeložit do ČEŠTINY poslední dva odstavce Vašeho příspěvku č. 240? Děkuji.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 06:17:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Němec_z_ova: Nemohl,nebyly určeny pro Vás.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1154
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 06:59:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous - Je pravda,že topič má rázovité vyjadřování ale je taky pravda, že na rozdíl od Tebe umí.
To,cos předvedl není vůbec žádná sláva. Spíš zralé na smáznutí a nebude to objektivem ale rukama a hlavně hlavou...
Nač máš Pentax vysoké jakosti když za špatného počasí jedeš na ISO 200 ? Logicky je pak obojí rozmazané.
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 242
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 07:30:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Man_noodle2: Souhlasím s tím,co píšeš,podíval jsem se,s kým mám tu čest na jiných stránkách.Pentax nevlastním,měl jsem ho i s objektivem půjčený,abych mohl porovnat s Nikkorem 18-105mm.Pro mě je důležité,že jsem se dopátral těch černot u fotky s tranzistorem.Ať si o tom myslí a píše,kdo chce,jak chce.Nepoužívej stále ty řeči o rukou a hlavě,obrací se to proti Tobě,není to třeba,když se řeší nějaká věc.Stačí napsat,že ze zkušenosti by to mohla dělat sl.clona a basta.Ok?Tím pro mě tato diskuze na příspěvek č.239 končí.
Mihyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 172
Registrován: 8-2008

Odesláno Středa, 05. května 2010 - 08:01:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Samozdřejmě tu knihu mám, koupil jsem ji osobně v IDIFu za 590Kč Taky se dá koupit u FotoŠkoda v Jindřišské o kilo dráž. Je to dobré čtení a spousta informací, které se hodí. Momentálně jsem u třetí kapitoly, což je expozice a čtu o trojčlence ISO, clona a čas uzávěrky.

Mad noodle2: tak se nerozčiluj, vyjádřil jsem se v poslední větě, že se mohu plést. vím že jsem fotografické ucho.
Tomt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3204
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 05. května 2010 - 08:19:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přikládám pro info fotku na plný zoo u se´táku Nikkor 18-105mm,to je šleha.

Ještě my řekni,čemu že řikáš plnej zoom ? Schválně jsem si teť cvaknul na plnej zoom jedno foto Nikkorem 18-105 z balkonu.Když to porovnám s tou tvojí zkroucenou 742jkou...


To víš,chlapče,jižní Čechy,to je ta pravá country...
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 243
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 10:15:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomt: Díky,dojdu domů z práce a pošlu mail.Pro srovnání.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1155
Registrován: 2-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 10:35:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous - obracení proti mě mi nevadí, uznávám,že se mám pořád co učit. Což je moje plus. O rukách a hlavě platí i pro mě a neděsí mě to.Nemyslel jsem ,že hlava je blbá ,ale že v ní chybí informace a znalosti.

Mihyl - nerozčiluju se, to by bylo na nic.Možná,že mám blbý diskuzní styl.Pokud umím poradím, možná nevhodným způsobem, ale poradím
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 292
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 11:20:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous, Tomt: Ještě bych rád věděl čemu říkáte "plnej zoom", protože to je pěkná blbost.
Zoom je označení pankratického objektivu neboli objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností (transfokátor), z čehož jasně vyplývá, že označení "plnej zoom = plnej objektiv" je nesmysl.
Někdo tím může myslet nejkratší ohnisko, jiný nejdelší. Porovnávat fotku vyfocenou na 105mm ohnisko s fotkou bangle evidentně focenou na velmi široké ohnisko, nejspíš na nejširších 18mm je zavádějící.
V testech objektivů
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/410-nikkor _18105_3556vr?start=1
se dá dohledat že Nikkor 18-105mm má na kratším konci dosti výrazné soudkovité zkreslení, více než 3,5%, které se od 35mm mění na poduškovité a na nejdelší ohnisko činí více než 1,5%.
Proto srovnávat širokoúhlý záběr z částečného podhledu, který zkreslení ještě zvýrazní s fotkou na nejdelší ohnisko zabranou z nadhledu je čirá zhůvěřilost. Podobně jako v případě Danouse, který vedle sebe dal bangli a fotku s ohniskem 240mm (přepočítaně 360mm).
Také srovnání dvou fotek s jinými objekty je zcela neprůkazné. To byste museli postavit foťák na stativ třeba před cihlovou neomítnutou zeď a fotit na různá ohniska či orůzné objektivy ze stejného stanoviště a pak porovnávat výsledek zobrazení.

(Příspěvek byl editován uživatelem topič.)
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 244
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 11:48:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Díky,to je o něčem jiném.Celé je to o tom,že mě fotí lépe starší Sigma 70-210mm f/3,5-4,5,než setový Nikkor,který má viditelnou vinětaci a za stejných podmínek úpravy fotek dává horší výsledky.Proto jsem reagoval na ten Tamron,k tomu přiložil fotku 742,kde se ukázalo něco,s čím jsem se ještě nesetkal.To je v podstatě celý.Takže teď už vím,že jsem idiot,který si neumí nasadit slun.clonu a je to vyřešený.Nicméně teď pořád nevím,jest-li je to normální,že ta vinětace je tak výrazná, u toho seťáku.Výrazná při objektivu vytaženém naplno, při focení bangle narychlo se ukázalo něco, co je ta clona.Zkoušel jsem to doma znovu,ale už se mě to nepovedlo zopakovat.Otázka zní- co s tím seťákem,nebo místo něj?Líbí se mě 35mm Nikkor pevné sklo.
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 245
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 11:58:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Man_noodle2: Asi jsme se navzájm trošku zaskočili,věřím,že se nakonec domluvíme.O co jde,jsem popsal Topičovi výše.Nebyly to fotky na chlubení,ani k porovnání.Máš pravdu,že se kromě bazálních info na netu najde i mnoho balastu okolo.
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 293
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 15:32:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous: Podle výsledků testu netrpí Nikkor 18-105 nijakou extrémní vinětací. Pokud by ses podíval na odkaz testu objektivu, který jsem nalinkoval výše, tak vidíš, že na potlačení vinětace postačí zaclonit o jedno až dvě clonová čísla nad maximální odclonění a vinětace se sníží na 1/2 - 1/3.
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 246
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 16:54:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Díky,projevuje se výrazněji při 105 mm , vyzkouším, na ten test se samozřejmě podívám.
Tomt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3206
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 05. května 2010 - 17:07:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič : Kdybys koukal pořádně,tak to slovo plnej zoom jsem dal do kurzívy a použil jsem ho,protože bylo napsaný od puvodního autora a já se ho ptal,co si pod tim pojmem plnej zoom mám představit.
To víš,chlapče,jižní Čechy,to je ta pravá country...
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 294
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 17:35:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomt: Sice kurzívou, ale sám sis hned odpověděl, protože jsi přiložil fotku cvaknutou na ohnisko 105mm. Takže pro tebe je asi "plnej zoom" nejdelší konec, pro kolegu opak, protože jeho bangle je evidentně focená hodně na široko. V obou případech to je technický i jazykový nonsens. Neboj, čtu pozorně.
Tomt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3207
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 05. května 2010 - 18:05:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jasný.No právě proto sem se ho ptal,co si pod tim pojmem plnej zoom představuje.Páč foto brejlovce bylo natelený,zatimco tranďák byl branej na hodně malý ohnisko.Jináč pod pojmem "plnej zoom" si já osobně představuju max.ohnisko.
To víš,chlapče,jižní Čechy,to je ta pravá country...
Tomt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3208
Registrován: 5-2006

Odesláno Středa, 05. května 2010 - 18:07:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nemá někdo kameru která natačí do formátu MP4 ? Jestli jo,tak jaký programy na převedení do jinýho formátu,a na následnou editaci používáte ?
To víš,chlapče,jižní Čechy,to je ta pravá country...
Fagat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 307
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 18:33:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danous: ještě k té sluneční cloně. Vůbec ji nemusíš mít špatně nasazenou, mi to dělá občas Nikkor 18-70 také. Ona by při takhle širokém ohnisku asi neměla být nasazená vůbec.
A navíc, široké ohnisko NENÍ vhodné pro focení železnice! Za minimum považuji 35mm
http://blatenske-lokalky.huu.cz/ - web o blatenských lokálkách
http://www.flickr.com/photos/fagat/
Topič
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 9-2006
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 20:57:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fagat: Jedna blbost za druhou. To jsou neuvěřitelný teorie, co se zde dají číst. Clona na objektivy se širšími ohnisky je profilovaná právě proto, aby se dala použít při všech ohniscích. Přesně takhle tmavé rohy (dva tmavší a dva světlejší diagonálně proti sobě) budeš mít když clonu nasadíš nepořádně a "nedotočíš" ji až na doraz.

A jak jsi přišel na to, že široké ohnisko není vhodné pro focení železnice? To jsou nějaké nové trendy železniční fotografie?
Pár ukázek fotek pořízených s menším ohniskem než 27mm (což je přepočítaných 18mm u Nikona) nebo těsně o chloupek nad touto hodnotou.

1. 24mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/db087.jpg
2. 28mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/809044.jpg
3. 28mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/osthis009.jpg
4. 26mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/db075.jpg
5. 27mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/ckd5007.jpg
6. 16mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/zkz047.jpg
7. 20mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/zkz001.jpg
8. 20mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/zkz011.jpg
9. 24mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/705199.jpg
10. 16mm
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/art067.jpg

Já bych řekl, že záleží na tom jak se které ohnisko použije a jaký je výsledek a ne na tom, zda někdo prohlásí široká ohniska za nevhodná pro focení železnice.
Podobně to zkoušel v 50.letech A.A.Ždanov, když prohlásil, že mollové stupnice jsou pro sovětského člověka budujícího komunismus naprosto nevhodné a skladatele nutil, aby používali jenom durové, protože jsou optimistické. Co to bylo za vola se můžete podívat tady:
http://www.sorela.cz/web/articles.aspx?id=16
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 247
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 21:33:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fagat: Děkuji Tě za věcnou a cennou radu,přesně tohle řeším.Psal jsem do Nikonu,technik mě odpověděl,že to je clonou,která se při 18mm projeví a při 50 nebo 100 mm díky malé šíři ohniska ne.Tolik na uzavření celé věci.
Danous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 248
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 05. května 2010 - 21:43:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Topič: Hezky,to jsou vymazlenky,moc pěkná práce.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3371
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 06. května 2010 - 16:11:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco pro přátele stativů a dlouhých expozičních časů - sice to jsou "jenom" tramvajky, ale můžete to použít minimálně jako trénink :

http://ostravskamuzejninoc.cz/dpo.html

Poznámka : osvětlení je sice jenom "žluté" výbojkové, ale když si s sebo někdo dovleče vlastní halogen tak se určitě najde zásuvka 220 nebo 3x380 včetně prodlužky :-)

Rozestavění vozidel je připraveno s ohledem na noční focení, prostoru bude dost. Kromě všech historických tramvají tam budou i autobusy Ikarus, ŠM11 a náš nejnovější "mazlík" trolejbus Tatra T400. Svítit bude vše, přepínání tlumené / dálkové / obrysové zajistí obsluha.

(Příspěvek byl editován uživatelem Jenki.)
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 35
Registrován: 3-2010
Odesláno Čtvrtek, 06. května 2010 - 17:39:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Danousi, pokud ti to potvrdil technik z Nikonu, tak asi nebyl ten pravý muž na svém místě. Jak píše topič, "květinově" vykrojené clony jsou takové právě proto, aby žádné černé rožky nedělaly. Z konstrukčního hlediska přeci nemůže být clona udělána tak, aby zavazela do záběru :-D

Jako vedlejší efekt je např. to, že teleobjektivy si mohou dovolit "květináč bez vykrojení" protože mají dostatečně úzký úhel záběru; či případně mnohem delší nehty ze stejného důvodu. Clona na objektivu Sigma 10-20 je dlouhá asi 1cm na krátkých a 2,5cm na dlouhých nehtech, protože víc prostě tak široké ohnisko nedovolí.

Schválně si to zkus, nastav nejširší ohnisko, nasaď clonu v základní pozici pro nasazení (tj. dlouhými nehty do stran) a podívej se přes hledáček. Uvidíš tmavé rohy. Pomalu clonou otáčej o 90° a jak zacvakne do aretované pozice, tmavé rohy jako zázrakem zmizí.

Pokud Filous píše, že by při širokém ohnisku neměla být clona nasazena vůbec, tak se mýlí. Clona je konstruována tak, aby při focení nevadila ale naopak aby fotograf benefitoval z jejího efektu maximální možnou měrou. Například aby si nechtíc nešáhl na vstupní pupilu, což je sice podružný, ale snad užitečnější důsledek jejího užívání než to, k čemu je určena primárně.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1157
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 06. května 2010 - 18:38:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ahoj Chary-souhlas, jediné,kde mě výrobce Šůmixu nabádá k odstranění sl. clony, je foto s vestavěným bleskem. Přesto, že se blesk vymrští stejně vysoko jako u pravé zrcadlovky, vytvoří se při neuposlechnutí v dolní části snimku krásný tmavý oblouk. Jinak funguje bez závad v celém ohniskovém rozsahu.