K-report
 

Archiv do 4. května 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 4. května 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Ivoo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.137.144
Odesláno Úterý, 27. dubna 2010 - 22:28:09    Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem dnes koukal na nový letáček na ROPIDu o pražském motoráčku a nestačil jsem se divit. Že by další změny v PID. Na mapce je uvedeno, že na Smícháč jezdí linka 6. To bude asi překlep. Neměla tam být náhodou 4. Nebo že by 4 zrušily a 6 by jezdila až na Barrandov ráno?
odkaz

Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 442
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 27. dubna 2010 - 22:51:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Důvod je jasnej-to by se přece musely přemalovat zátahy, zkrátit noční provoz o hodinu a prodloužit ten denní. Domnívám se, že to by DPP nezvládl namalovat :-) moc práce :-)
To že to zabere 0 m2 navíc v JŘ, když se posune JŘ na 00-23 a ne 04-03 (vzkazuji DPP: den nezačíná ve 4 hodiny-to mi připomíná, že jednou na teletextu bylo 29:03 hodin :-D)...
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1944
Registrován: 2-2004
Odesláno Úterý, 27. dubna 2010 - 23:01:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ivoo: Revoluční změnový kvas holt občas nezvládají ani sami pachatelé :-). Bo jde o severní nástupiště, autor nepochybně zatoužil poskytnout zejména místní busy a místní tramvaj :-))). Ovšem místní tramvaj už nějakej ten čásek touží po Kotlářce - inu chybka se vloudila. A autor rovněž nepočítá se špičkovým provozem 16 do Řep a s tou 4 na Smíchově... Což signalizuje neblaze M10 :-).
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Jonášek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 973
Registrován: 8-2007

Odesláno Středa, 28. dubna 2010 - 08:38:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem dnes ráno viděl v rozmezí dvou minut za sebou tři dvojice na sedmnáctce v jednom směru. To už z linky 17 zmizela sóla?
1) Nevím, že nevím.
2) Vím, že nevím.
3) Vím, že vím.
4) Nevím, že vím.
Ivoo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.137.144
Odesláno Středa, 28. dubna 2010 - 23:35:07    Odkaz na tento příspěvek  

RE MŠ: Díky za vysvětlení. Ale to by se dít nemělo. Měl by to vždy někdo zkontrolovat než to jde do tisku.
Ivoo
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.137.144
Odesláno Středa, 28. dubna 2010 - 23:36:51    Odkaz na tento příspěvek  

Dneska k večeru také zajímavá kombinace u Slávie:
ZC: M22 a 7
DC: 7 a M22.
Jonášek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 974
Registrován: 8-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. dubna 2010 - 07:17:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak včera večer už jezdily na střídačku sóla a dvojice na lince 17, takže zřejmě jen nějaká anomálie.
1) Nevím, že nevím.
2) Vím, že nevím.
3) Vím, že vím.
4) Nevím, že vím.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1946
Registrován: 2-2004
Odesláno Čtvrtek, 29. dubna 2010 - 14:21:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ivoo: Měl jsem tu čest dělat mapy v DP, dělám ročenku dopravy apod., takže se Ropidu trošku zastanu :-). Buďte si jistí, že i když to vidí 30 lidí, a půlka klidně studuje velmi zodpovědně, chybky se vyskytnou skoro vždy... A pak si člověk připadá jako tupec, že to tam neviděl. Já na spoustu chyb v ročence obvykle přijdu až o rok později, když připravuju další :-).
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 17775
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 17:31:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem dnes v práci slyšel debatu kolegů na téma aktuálních změn v autobusových linkách směr Újezd nad Lesy. Z přívalu sprostých a ještě sprostších slov jsem vydedukoval, že ROPID "vylepšil" všechno - intervaly, proklady, snad i jízdní doby. Prostě přesně tak, jak se to nyní v Praze při úpravách "překonaných" a "nevyhovujících" letitých a zavedených spojení praktikuje.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1417
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 22:02:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevylepšil, spíš přizpůsobil oficiální JŘ tomu reálnému. Situace na kolínské je děs a hrůza už pár let...
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2771
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 30. dubna 2010 - 22:22:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud budou jednou zastavovat v Klánovicích vlaky po 15 minutách a přetup vlak-bus bude fungovat, tak si myslím, že dojde poměrně brzo ke skutečnému omezování. Zatím došlo k omezení nabídky fakticky jen na 109 (ráno z 10 na 12), na 250 zůstává nabídka stejná. Časově je spojení vlakem do centra o dost rychlejší než autobusem a metrem.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 17778
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 01:17:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže se to těm lidem jenom zdá, že je to zhoršení, když je to přitom zlepšení. Já jsem si to hned myslel...


Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2773
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 09:35:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mcbain: Zhoršení to pochopitelně z pohledu lidí je, protože se prodloužily intervaly. A to lidí vnímají jako jeden ze základních ukazatelů. Ovšem z pohledu nabídky (nasazení KB vozů) ke zhoršení nedošlo, neboť zůstala stejná (kromě 109, kde se ráno prodloužil interval o 2 minuty bez zvýšení kapacity vozidel). Co se týče prokladů, tak tomu moc nerozumím, neboť z Újezda nebylo co prokládat. Naopak získali celotýdenní garantovanou návaznost na vlaky v Klánovicích, což je i o víkendu o 8 minut kratší než 250+metro, tedy pokud 250 nebude mít zpoždění a stihne se 3 minutový přestup na Čerňáku.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1418
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 01. května 2010 - 22:44:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Není to ani zlepšení, ani zhoršení, podle plotu to jezdí už hezkých pár let, jen teď je podle něj postavený i jízdní řád
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Pavhob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 11-2008
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 11:08:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Újezd
Velkou otázkou je, na jaké linky dávat klouby. Na městských linkách, kde je v prac. dny dopoledne interval 30 minut nemají co dělat! Sóla při int 20 minut výrazně zlepší dopravu při stejné kapacitě. Místo toho by šlo klouby nasadit na 195 (137,167,176....)
Příměsto je na tom podobně. Kapacita 339 do Týnce je nedostatečná šup tam s klouby ve špičky po 30 mimo ně po 180!!! minutách. Přitom do Jílového 332 jezdí ve špičkách s int. 10-15 minut mimo ně 20-40 min. se sóly + další posily na 362!
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1960
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 12:19:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob: Na 195 se klouby již chystají :-). tedy, pokud se podaří jisté úpravy v jistých místech a ulicích.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2776
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 12:29:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob: Zase ve špičkách jezdila 250 ráno po 4 minutách, teď je to po 6. Pravděpodobně tam došlo k nějakým úsporám. Ještě nedávno se uvádělo, že cena za provoz kloubu je cca o 10% vyšší, než za standard. Teď jsem nedávno slyšel, že je téměř stejná.
Klouby by měly hrát v Praze čím dál tím větší roli, protože umožní buď úspory a nebo za podobnou cenu zvýšit kapacitu o 50%. Standardy by měly zůstat pouze na linkách z malou poptávkou (něco jako 111, 26x, apod.).
Na 332 měly být klouby už dávno, obávám se však, že by tím došlo k likvidaci jedné s posledních rychlíkových PID linek 362 i přesto, že většina spojů jezdí až z Neveklova a její převedení na 332 by prodloužilo cestovní dobu až o 15 minut. Ale on si to ultrazastávkový ROPID stejně jednou prosadí.
MŠ: Neuvěřím, dokud nevyjede.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6391
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 15:30:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob:
Na 250 byl interval v sedle 30 minut už před nasazením kloubů! Klouby na 250, podle mě, patří. Nepatří na 109.

K těm tvým výše uvedeným linkám asi toto:
137: Tady by už klouby dávno jezdily, kdyby tam jezdit mohly. Klouby prostě na Malvazinky pravidelně jezdit nemohou, a to nepíšu o zimních měsícíh. Na 137 by se buď hodily 15 m autobusy nebo kloubový trolejbusy se dvěma poháněnými nápravami.

167: I tady se s klouby počítá. Stejně si myslím, že je to ale blbost. 167 je specifická linka, která jezdí k nemocnici a všichni na ní oceňují to, že kmitá často. Jezdí s ní velký počet kočárků a vozíčkářů, přičemž NP kloub má jen jednu plošinu. Znamenalo by to tedy snížení nabídky počtu míst pro kočárky a vozíčkáře k nemocnici.

176: Proboha proč? Já když jedu 176, skoro pokaždý si sednu.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6392
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 15:36:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
Otázkou je, jestli klouby nepovedou ke snížení komfortu cestování. Měl by se stanovit určitý interval, který lze v kloubech ještě akceptovat. Já budu radši, když mi pod barákem bude jezdit autobus po 10 minutách než kloubák po 15.

Osobně bych viděl maximální hranici v intervalu 7-8/15/10/20. Jakmile by nasazením kloubáků došlo k prodloužení tohoto intervalu, nechal bych tam raději sóla. 250 to tedy ve špičkách splňuje.
Pavhob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 11-2008
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 17:15:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin:
Přesné o to mi jde. Max. interval kloubu cca 7-8/15/10/20, v krátkém úseku (max 2-3 zastávky dvojnásobek)
Mimo Prahu intervaly kloubu dvojnásobné max. cca 15/30/20/40-60, v krátkém úseku (max 2-3 vesnice dvojnásobek)
Vše ostatní sóla a častěji.
Na 90% řady 400 bych nasadil vůz velkosti SOR 8,5 a menší(kromě spojů přecházejících z řady 300 a pár vytížených dělnických/školních/rekreačních spojů)

250 tedy kloub ve špičky při prodlouženém intevalu OK (je to na hraně), v sedle je lepší zkrátit interval pro sóla. 109 sóla při zkráceném int. trvale.

Cena za km kloubu a sóla nemůže nikdy být stejná. Kloub má náklady na pneu +30%, naftu a odpisy min +20%, opravy +10%. Stejná zůstává mzda řidiče + režie. Celkový rozdíl nákladů mi vychází někde mezi 10 a 20% (vše jsou mé podhodnocené odhady - možná, že řidiči mají příplatek za kloub ....)Kro má přesnější údaje, může mne opravit.

Orky: Ropid kromě rychlíkové 362 zbytečně zrychlil i 332 a další linky (o Zelené domky a Ústav mateřství) a tak výrazně omezil možnosti cestování pro zaměstance Ústavů akademie věd i části nemocnice + výrazně omezil nabídku z uvedených zastávek. Na Zelených domkách třeba do 8 hodiny ráno projíždí plných 62% spojů!!!
Je ale pravdou, že nechápu zastavování 331 a 333 mezi Budějovickou a Kačerovem (jediný význam to má pro posílení Brumlovky v RŠ!?!)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2777
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 17:21:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Já si myslím, že moc nikdo nepozná, zda 167 pojede po 3 minutách v SD nebo po 4 v KB. Na 167 so mohou nasadit dlouhý SORy, který prostor pro kočárky mají docela velký. Ušetří se nějaká koruna, která se bude dát použít jinde.
Souhlasím s tím, že by měl být nějaký intervalový standard, pod který by se nemělo moc jít. Ovšem těch míst, kde by sedlový interval 15 minut i po kloubizaci nebyl splněn, už tolik není.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2778
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 17:43:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob: Jednou ze základních myšlenek ROPIDu je snížit počet linek, rozuměj spíš počet čísel. Prostě je tady rozpor v tom nechat jet z jednoho místa CD,CT linku zcela zastávkovou posílenou ve špičkách o linku rychlíkovou. Proto také 33x linky rupou ve švech, protože musí pobrat veškerou frekvenci ze všech velkých míst po trase. To pak leze obrovsky do peněz, protože do vzdálenějších míst musí jet podstatně více spojů než je poptávkově potřeba, aby se dostalo na všechny v celé délce trasy a na to pochopitelně nejsou peníze. Zrušení těch dvou zastávek se zřejmě udělalo pro to, aby se obhájilo zrušení 369. Jenže ve výsledku to udělalo víc paseky než užitku.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6394
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 18:07:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob:
Tvé údaje bych také označil za +- přesné, ale nejde tu ani tak o faktickou cenu za provoz kloubu, ale za cenu, kterou si stanoví DP.

DP si například účtuje za 14T stejnou sumu co za sólo T. Proč? To by mě taky zajímalo.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2779
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 18:11:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Metro pojede do jedné v noci až od září. Flamendry rozvezou i autobusy
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6395
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 18:14:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
Já nevím, ale mně prostě klouby na 167 nějak nesedí.
a) retardérů fůra
b) v ulici V Úvalu se dnes nevyhnou dva SD busy a ještě je to v kopci.
c) stejný problém v ulici u horní části Nemocnice Na Homolce, kde se parkuje a dva autobusy se tu nevyhnou.
d) levé odbočení z ulice Roentgenova do ulice Kukulova. Bez světel to s kloubama nepůjde, a jestli jo, lituju řidiče 167. Pravé odbočení na této křižovatce bude taky problém - nevytočí se.

Ovšem těch míst, kde by sedlový interval 15 minut i po kloubizaci nebyl splněn, už tolik není
No tak si proberem, kde by klouby byly ještě třeba a kde ne.
218: blbost
217: tady bych je možná i bral s ponecháním stávajícího intervalu z důvodu prokladu s 191. Kdyby šla 143 do intervalu 10/20/12/30 spolu s 217 a sjednotily by se nástupní hrany na Dejvický, klouby bych na 217 i dal.
167: za mě ne
137: nelze
235: nevím. Celá VO je taková divná.
150: neznám ji tak dobře. Pravda je ta, že je ráno z Modřan na Kačerov proklad 4 linek po 2 minnutách a jediná 150 je SD. Zas nebere lidi navíc z Beránku (139, 157) nebo z Komořan (205), tak nevím. I kdyby KB jo, nebude to na úkor intervalu, protože proklad je nutnej.
113: tady by klouby šly i za cenu prodloužení intervalu.
114: blbost
193: KB by se hodily, ale při stávajícím intervalu.
124: klouby by se v úseku přes Michli taky hodily, ale jedině bez prodloužení intervalu - nutno ponechat proklad s 139 a 205. Co na klouby Dobeška?
188: KB klidně, a to hned i za cenu prodloužení intervalu. Ze 4 na 6 ve špičkách se dá přežít.
154: KB ano, ale se stávajícím intervalem
122: blbost
135 a 213: klasika - klouby ano, ale jedině se stávajícím intervalem.
223: možná jo. Za doby Hotlinera tu jezdily spolu s 15 m.
195: budou, ale se stávajícím intervalem.
102: blbost

Z toho mi vychází, že ušetřit náklady nasazením kloubáků se dá na linkách 113 a 188, což není moc.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3727
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 18:21:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Ropid kromě rychlíkové 362 zbytečně zrychlil i 332 a další linky (o Zelené domky a Ústav mateřství) a tak výrazně omezil"

Tak on je zásadní omyl myslet si, že linka ze vzdálenosti 20-30 km má obsloužit všechny zastávky na pražské periferii. Průměr dvě i tři zastávky na jeden kilometr, bez ohledu na délku linky, to nemá v ČR obdoby.
Například v Kordisu dělali integraci příměstských linek do IDS-JMK daleko chytřeji. Brněnské periferie jsou obsluhovány buď MHD nebo linkami z blízkých vesnic. Linky z větších dálek zastaví v Brně třeba jen dvakrát nebo třikrát, víceméně jen pro výstup zvenku nebo nástup směrem ven z města.
Celý dosavadní PID je v tomto směru postaven na mylných principech jak z hlediska ekonomického a organizačního, tak z hlediska uživatelského. Přesněji řečeno, PID je ve skutečnosti pouhá MHD rozlezlá na nepatřičně velké ploše. Velkoplošný IDS se organizuje zcela jinak, než ultrazastávkovými linkami. . IDS, ve kterém se ukazatele kvality zúží jen na minimální počet linek a minimální interval, dojde zcela spolehlivě do . Respektive, PID už v té z větší části je. Jen si nejsem jistý, že si to na všech patřičných místech začínají uvědomovat.

"Na Zelených domkách třeba do 8 hodiny ráno projíždí plných 62% spojů!!!"

Projíždění některých zastávek spoji delších linek je obecně zcela správné!!! Chyba byla vůbec zavádět takové couráky. Dneska se staví na místech, kde příměstské linky ČSAD nikdy nezastavovaly, a kde příměstské linky nikdy zastavovat neměly.

Co se týče konkrétní zastávky, tak interval 15 sedlo/10 špička u linky 114 je sice nic moc, ale ani žádná katastrofa. Asi se na Ropidu měli pokusit o nějakou komplexnější úpravu, než je pouhé projetí dvou zastávek. Neznám tuto lokalitu tak důkladně, abych vysypal z rukávu lepší řešení problému. Zrychlování příměstských linek (přesnějši řečeno návrat alespoň k rychlosti z dob ČSAD) ale je naprosto nutné.

V obecnější rovině by mohlo být řešením rozčlenit příměstské linky PID do dvou sort. Jedna sorta ("dálkovější" příměstské linky) by si vůbec nehrála na to, že obsluhuje pražské zastávky. Zastavovala by jen podle toho, kde vystupuje nejvíc lidí z větších vzdáleností, a zbytek zastávek by suše projížděla. Tyto linky nikdy neměly být číslovány v systému MHD, a podle mě by měly dostat jiná čísla.
Druhá sorta (kratší příměstské linky) by zastavovaly buď ve všech zastávkách MHD, nebo ve většině těchto zastávek, v podstatě tak jako dneska.

Cesta k normálnímu IDS a zpět k normálně rychlým příměstským linkám bude dlouhá a trnitá. Pořád se budou řešit stížnosti jendotlivců nebo skupinek lidí, kteří budou mít pocit, že v jejich "pupku světa" musí něco zastavovat co 5 minut, a ono přitom po zrychlení části linek bude ó hrůzo něco projíždět. V každém případě zrychlování delších linek vně i uvnitř města přijít musí, jinak bude VHD na delší vzdálenosti zcela nekonkurenceschopná.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2780
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 18:55:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: V mnohých případech nejde vzít stávající linku a prostě ji hodit do kloubů. Mnohdy to bude znamenat jisté úpravy linkového vedení, případně infrastruktury. Každopádně mnohé linky si zaslouží prosté převedení do KB už jen z prostého faktu, aby se doprava zkulturnila (viz 195 a mnohé další).
Když vemu něco z tvého seznam, tak:
217: Ano, KB beze změny inetrvalu
235: Tady bych se nebál nasadit KB, 142 a 211 zrušit a na 235 dát interval 4/15/6.
150: KB klidně beze změny intervalu. Ovšem tady jsem zastáncem jistých úprav, které by znamenaly úpravy na většině Lhotecka a zanenaly by úpravy na většině linek v RŠ na 6 minut.
113: KB a 6/15/7,5, ovšem jestli by nebyl problém v Písnici na konečné
114 a 193: Tady by třeba o víkendu mohla jezdit jen jedna linka v KB. A do toho druhá jen v PD v SD jako posila.
188: KB a interval 6/15/7,5. Do toho SD 155 ve stejném inetrvalu a 224 taky ve stejném intervalu.
135: Mě se osobně současná 135 nelíbí, je to zbytečný souběh z tramvají. Asi bych řešil jinak
195: KB beze změny intervalů. Současný stav (zejména na severu) je masakr.

Bručoun: Mám dojem, že na ROPIDu ještě nepochopili rozdíl mezi městskou a příměstskou dopravou, a rozdílností požadavků na oboje. Jediný, kdo může zasáhnout, je středočeský kraj.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 965
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 19:04:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

1) 332 klouuby ne, bo terén mezi Jílovým a Psáry
2) PID linky staví v Praze, bo na ně Praha přispívá. Dokud se nevyřeší problém, kdo bude platit PID mezi hranicí Prahy a konečnou, budou z nich couráky, protože Praha je ochotna platit jen to, co bude na jejím území stavět. Proto taky není Kladno/Dobříš/Příbram/Mělník/Neratovice v PIDu. Největší úspěch v tomto směru je 320,346,362,379 ale jde o velmi malé procento spojů z celkového objemu.
Pokus o řešení byly zastávky na znamení, bohužel díky totální ignoranci dopravce DPP se to nepovedlo. Kdyby se na PID linkách dodržovaly předpisy a na každé mezi se otvíraly dveře, šla by VHD úplně do kopru.
3) 167 to do metra doklepe ... škoda SORek
Mne by zajímalo, z čeho a kde se veznou klouby na X-9 a že jich bude fakt třeba hodně
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3728
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 19:25:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Pokus o řešení byly zastávky na znamení, bohužel díky totální ignoranci dopravce DPP se to nepovedlo"

Zastávky na znamení nejsou obecným řešením, ale většinou jen malinkým zmírněním problému. Myslím že zrovna do této diskuse jsem nedávno dával odkazy na delší linky IDS-JMK, které staví na území Brna nesrovnatelně řidčeji.

"Dokud se nevyřeší problém, kdo bude platit PID mezi hranicí Prahy a konečnou, budou z nich couráky, protože Praha je ochotna platit jen to, co bude na jejím území stavět."

To snad proboha neznamená, že se musí stavět u každých skladových vrat. Určitě by problém zastavování šel vyřešit tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jenže o to se Ropid moc nesnaží, a z 90% hájí pražské zájmy.
Ať si Ropid raději přestane hrát na organizátora veřejné dopravy v přilehlé části středočeského kraje, když není ochotem přiměřeně zastupovat i jeho zájmy, potažmo zájmy skutečných denně dojíždějících z kraje do Prahy.

Hlavní problém nicméně vidím v dlohodobé koncepční impotenci středočeského kraje. Jsou to přitom hlavně krajské peníze, za které ty dlohatánské zastávkové paskvily jezdí.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2781
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 19:32:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Zastávky na znamení by byly fakticky na nic, protože by se na většině z nich stejně ve špičkách stavělo. Požadované zkrácení jízdních dob by se tak nekonalo.
Pokud by se chtělo, tak by se určitě klíč k financování v Praze nestavějících linek našel. Na finacování zrychlených vlaků Pardubice-Hradec se kraje taky dokázaly dohodnout, ty taky staví na území KH kraje jenom jednou. Nevím, proč by to nemohlo jít tady. Jenže to by chtělo koordinátora obou krajů, ne propražský ROPID a pochopitelně schopné lidi na obou krajsých úřadech.
EDIT: Myslím si, že i v PID by 90% takových zrychlených spojů bylo ziskových. Stačilo by povolit používání jízdenek PID.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3729
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 20:53:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: "Mám dojem, že na ROPIDu ještě nepochopili rozdíl mezi městskou a příměstskou dopravou, a rozdílností požadavků na oboje."

Taky si myslím.

"i v PID by 90% takových zrychlených spojů bylo ziskových"

Záleží na tom, jaká je průměrná vytíženost, jaká tržba, jakou rychlostí se spoje pohybují, a kolik kilometrů za jednu směnu vozy průměrně najezdí.
Kladno, Beroun, Příbram, tam je to bez debat, tyhle linky léta jezdily jen za jízdné, zcela bez dotací a uživily se. U kratších linek, které větší část trasy poskakují v zácpě, a které musí po každých pár kilometrech udělat otočku, tam bych si nebyl tak jistý. Každopádně, zrychlené linky jsou provozně levnější, protože najedou za jednu směnu víc kilometrů, a jsou po větší část trasy stejně vytížené. V PIDu naproti tomu je většina příměstských linek kousek od u metra přetížená, a půlka "venkovského" úseku často katastrofálně nevytížená.

Touhle Vaší poznámkou jste mě ale přivedl na myšlenku, že ty pražské cancourky delších linek jsou při normálním systému zúčtování ziskové, nebo jen s malou ztrátou. Čili že by kraj mohl na převzetí celých linek do své režie paradoxně vydělat, protože by sice musel zaplatit i za pražský úsek, ale zároveň by převzal celou tržbu, i z tohoto nejvytíženějšího úseku.
Je spousta linek, kde by vyřazení z PIDu snížilo ztrátu i ve středočeském úseku. Tím, že by se přestali přepravovat vnitropražští cestující, by se ve špičce mohl mírně snížit počet spojů při zachování "komfortu". Stejný počet cestujících by se vešel do méně autobusů, protože by v pražském úúseku už nikdo nepřistupoval. Tím by výrazně vzrostla průměrná vytíženost rozpočtená na celou trasu. Dále, středočeský kraj platí dopravcům za pražské kilometry svých linek daleko méně, než Ropid. Další věc je, že SID (ať už jakkoli pitomý) je schopen ziskovost či ztrátovost vypočítat po jednotlivých spojích, a tudíž by se v případě zájmu ze strany kraje dal systém snáze optimalizovat. (Zájem není, to bohužel vím...)

Gabuliatko: "Praha je ochotna platit jen to, co bude na jejím území stavět. Proto taky není Kladno/Dobříš/Příbram/Mělník/Neratovice v PIDu"

Problém je v tom, že Ropid používá naprosto nesmyslné ekonomické modely. Například Kladno-Praha je zisková hned pro několik dopravců. Totéž Příbram-Dobříš-Praha, tahle trasa více než desetiletí živila hned tři dopravce. Dva z toho dokonce jezdili v celodenním celotýdenním taktu.
Je neuvěřitelné, že by se zařazením do PID měly tyto typy linek propadnout do hluboké ztráty.
Protarifovací ztráta PIDu je sice velká, ale ta by sama o sobě "systém" shodila ze ze zisku na nulu, nebo jen do malé ztráty. Větším problémem jsou "ekonomické" modely PIDu, které dlouhým zrychleným linkám přisuzují větší ztrátu než krátkým zastávkovým, ačkoli všude mimo království Ropid je to přesně naopak. V podstatě si Ropid sám zavřel cestu k dalšímu rozvoji. Nepřijetí ropidího požadavku na úhradu fiktivní ztráty ziskových linek, to bylo moc i pro jinak flegmatické radní a krajské úředníky.

Mimochodem, v hradeckém kraji je IDS-IREDO budováno s nulovou protarifovací ztrátou. Požadavek kraje jako vlastníka Oreda zněl: IDS pouze v případě, že se nezvýší celkový objem finací vsypávaných do systému. Tak páni inženýři chtě nechtě museli vymyslet takový systém linek i jízdného, který neznamená útok na krajskou peněženku.
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1424
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 21:27:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na 188 klouby nejdou, protože tahle křižovatka.

Podle mně je problém v tom, že ROPID se pořád drží vize, kterou jsme si mohli přečíst v tisku už před nějakými deseti lety, a to, že "se bude postupně stírat rozdíl mezi dopravní špičkou a dopravním sedlem". To možná může fungovat na západě, kde má VHD nějakých 20%, ale pokud chceme v Praze zachovat stávajících 60%, nutně se musíme přizpůsobit poptávce, k čemuž patří i výrazný rozdíl mezi špičkou a sedlem, stejně jako špičkové zrychlené spoje.
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2782
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 21:57:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Syverin: Nejdou... Stačí za pár korun udělat tohle:

Alespoň by se odtsranila "falešná" hlavní.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6396
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 22:43:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
ad 135: líbí nelíbí, jezdí narvaná k prasknutí a to je důležitý. Nemyslím si, že je to souběh s tramvajema. Mimochodem, kde ho tam vidíš? Důležitý je, že s ní lidi jezdí a od změny, kdy začala jezdit na JM pomalu přestává pobírat. Já naopak linku 135 v této trase vítám a považuji tento krok za jeden z mála pozitivních za poslední dva roky.

Gabuliatko:
167 po metru do Motola naopak ještě zintenzivní.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6397
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 22:44:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
ad metro do jedný:
Navrhuji sázky, do kdy tenhle předvolební tahák vydrží. Tipuji do 15. prosince.
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1425
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 22:52:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: ale to jsou cca stejné stavební úpravy jako na 195. A řekl bych, že zatímco na 188 ještě sóla nějakou dobu vydrží, na 195 bylo pozdě už včera (před deseti lety )
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 718
Registrován: 9-2004

Odesláno Pondělí, 03. května 2010 - 23:17:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ORKY: To znamená, že by 188 místo po 10 v sedle jezdila po 15? Děkuji, nechci. To by se stala nepoužitelnou. Stačí mi zkušenosti z "příjemného" 15 min. So/Ne čekání na Přístavišti na 198 směr Lhotka. Kloubizace linek je spojená s dlouhými int., což podle mne zrovna lidi do MHD neláká.
Od tvůrců filmů jako "Únik z Magistrátu", "Audit č. 47" a "BKV Consulting":
Každý 2. vlak do stanice Motol aneb Nemocnice na kraji metra. Coming soon... --summer 2014--
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2783
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 08:11:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Čechovo náměstí-Náměstí Míru. Většina linek, které přiblížíš centru, bude jezdit narvanější. A to je přesně případ 135. Tak snadno to zrušit nepůjde. Podívej, co udělalo navrhované zkrácení provozu. Tohle je populární změna a lidi si ji vzít nenechají. Já osobně hádám, že pokud se to udělá, tak to zůstane.
Rzeczpospolita: To si povíme po volbách, až se zase bude hledat, kde uspořit. KB na 188 by mohly ušetřit cca 9 milionů, a to není zrovna nezanedbatelná částka. To vše za zachování nabídky. Podle tvé teorie bychom měli spíš na všechny linky nasadit SD vozy, abychom nalákali cestující.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6398
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 08:48:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
V úseku Čechovo náměstí-Náměstí Míru vidíš souběh? Já tam vidím obsluhu autobusem okolí ulice Ruská a obsluhu tramvají okolí ulice Moskevská. Jak tramvaj tak autobus jezdí plné, proto nevidím důvod tam něco šotoškrtat.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7758
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 10:43:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale to je jen taková utkvělá šotopředstava, že lidi z Jílovýho jedou jen a jen na metro a metrem přes celý město a že nejedou do práce do Thomayerky nebo MBÚ a že budou např. v Kunraticích přestupovat do 114 aby poposkočili 2-3 stanice , když jim tam 332 nestaví. To je jako lidi z "rychlíkový" 218 si vynutili zastavování na Červeňáku už před desítkami let. Tolik peněz prostě nemáme, aby se nám kolem zastávek proháněly poloprázdný busy. On ví o kom píšu.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3730
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 13:49:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: "to je jen taková utkvělá šotopředstava, že lidi z Jílovýho jedou jen a jen na metro a metrem přes celý město a že nejedou do práce do Thomayerky"

Děláte, jako kdyby jim tam ta zrychlená linka z Neveklova nestavěla. Viděl jste někdy její jízdní řád?
Menšina, která jede jinam než na metro nebo ke Thomayerce, může jet courákem.

Utkvělá představa je, že by ve frekvenčně silných relacích jezdily prázdné autobusy. Třeba zrovna z Jílového jezdí plné jak zastávkové, tak zrychlené. Udělat ze všeho couráky, to by lidi vyloženě "ocenili" . Hlavně ti, co jezdí z ještě větší dálky, než z Jílového.

"Tolik peněz prostě nemáme, aby se nám kolem zastávek proháněly poloprázdný busy."

Jistě že nemáme. Proto není možné jezdit po 5 minutách s couráky, které jsou plné jen v Praze a těsně za Prahou. Je třeba přejít na systém, kdy budou autobusy v rámci možností vytíženy po celé trase, a kdy jeden vůz udělá během špičky co nejvíce výkonů. Proč myslíte, že se už kdysi dávno vlaky rozdělily na osobní a na rychlíky? Nebo proč třeba v Oslu mají mnohé delší linky ve špičce zastávkovou i zrychlenou variantu?

Je smutné, když ekonom odmítá pochopit, že nejdražší možný systém je právě ten plně zastávkový.
Pavhob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 28
Registrován: 11-2008
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 13:58:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K zastavování na 332: ČSAD dříve zastavovalo a nyní neintegrované linky (pouze vybrané spoje) mají zastávky U Tří svatých, Zelené domky a Ústav mateřství. Naopak IKEM se vždy projížděl (je pravda, že dříve zde nebylo sídliště ani IKEM). V PID mají být dva druhy linek, zastávkové a ze vzdálených míst ve špičky posilové zrychlené.

Jesenicko bych řešil celodenně 33x v sedlových intervalech pro místní vazby, špičkové 362 a 369 do Jesenice (přestupní uzel) zastávkové, dále bez zastávky k Nemocnici Krč, frekvence dle poptávky VS z Jílového v kloubu. Z Psár do Jílového jezdily kdysi hojně Ikarusy, stávající klouby to tam musí zvládnout také.
V úseku Budějovická - Jesenice by se pak měly ve špičky přidat vložené zastávkové spoje na traťový interval cca 7,5-15 minut (dle poptávky).

Obecně mi vadí, že 331 a 333 zastavují téměř všude, i v zastávkách se souhrnnými intervaly max. 2/7,5/2,5/10 (např. 3 zastávky na sídlišti Krč). Naopak Zelené domky s intervalem 8/15/10/20 projíždí téměř 90% spojů PID. Určitě nechci, aby zde zastavovalo vše, ale např. ve špičkách by cca 50%-60% spojů PID mělo pro základní spojení stačit. Mimo špičky by zde mohlo zastavovat vše. Např. spoj od posledního metra na lince 337 zde projíždí a 114 jede končí provoz o 20 minut dříve!

114 a 193 jsou naprosto rozdílné linky s odlišnými vazbami. Ani jednu z nich nelze zrušit a to ani o víkendu!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3731
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 14:00:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě jsem se podíval na jízdní řád zastávkové linky 332. V úseku Kunratice,U tří svatých-Budějovická podle mě staví naprosto optimálně. Poprvé po dlouhé době alespoň částečně chválím Ropid.
Ještě by stálo za zvážení, jaký interval je opravdu potřeba v zastávkách Betáň, U studánky a Šátalka, a jaké linky ho mají zajistit. Ostatní linky(a) by i tyto zastávky mohly projet.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3732
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 14:17:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"ČSAD dříve zastavovalo a nyní neintegrované linky (pouze vybrané spoje) mají zastávky U Tří svatých, Zelené domky a Ústav mateřství. Naopak IKEM se vždy projížděl (je pravda, že dříve zde nebylo sídliště ani IKEM)."

Žádný spoj ale nestaví ve všech těchto zastávkách najednou. Když se podíváte na jízdní řády linek E 17, E 91, E 92 a E 99, tak zjistíte že v Praze staví nejvýše ve třech zastávkách, akorát pokaždé jinde.
Podle mého názoru by bylo vhodné zastávky všech spojů mezi Kamenicí a Prahou sjednotit takto:

Kamenice,Olešovice
Kamenice,Nová Hospoda
Sulice,Želivec
Jesenice (pouze výstup od Kamenice a nástup směr Kamenice)
Praha,,U Tří svatých
Praha,,IKEM (pouze výstup ve směru od Kamenice
Praha,,Nemocnice Krč
Praha,,Roztyly

Průměrný spoj by sice stavěl víckrát než teď, ale podle mě by to tak bylo účelnější. Se SIDem po Praze stejně skoro nikdo nejezdí, tak by šlo o naprosto zanedbatelné zdržení.}
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2784
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 14:21:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

332+362 je taková poslední ukázka toho, jak by to mohlo vypadat (i když odpoledne bych spíš udělal 362 po 30 a 332 dlouhé taky po 30 a za ušetřené peníze by se mohl posílit úsek do Jesenice čí Psár. Tedy 362 ráno interval 15 minut a odpoledne 30 a 332 by mohla mít v úseku Budějovická - Psáry interval ráno 7,5 v sedle 30 a odpoledne 10 a v úseku Psáry-Jílové. Ráno 15 a ve zbytku období 30. Jenomže my se spíš dočkáme toho, že 362 bude zrušena a vše zajístí ultracourák 332, i když očekávám, že Neveklov a Jílové budou chtít ROPIDu vyškrábat oči.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3733
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 14:44:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"odpoledne bych spíš udělal 362 po 30 a 332 dlouhé taky po 30 a za ušetřené peníze by se mohl posílit úsek do Jesenice čí Psár. Tedy 362 ráno interval 15 minut a odpoledne 30 a 332 by mohla mít v úseku Budějovická - Psáry interval ráno 7,5 v sedle 30 a odpoledne 10 a v úseku Psáry-Jílové. Ráno 15 a ve zbytku období 30. "

Dobrý nápad! To by kapacitně mohlo docela dobře vyjít, a zase by se o trochu zvýšila rychlost na větší vzdálenosti.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7762
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 14:51:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaslechnuto v rádiu:
Ministr vnitra Martin Pecina zadal policejnímu prezidentovi Oldřichovi Martinů, aby do pátku připravil varianty řešení dopravy před Strakovou akademií, kde sídlí vláda. Kolem sídla vlády vede rušná komunikace. Podle Peciny se už na podzim po prvním incidentu s Greenpeace uvažovalo o omezení provozu na jednosměrný. To by ale v místě dramaticky zhoršilo dopravu. Další variantou je možnost, že by před Strakovou akademií mohly projíždět pouze osobní vozy.
Ergo: 12 přes Starom a P1 má po žížalkách s 8
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3734
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:12:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"frekvence dle poptávky VS z Jílového v kloubu. Z Psár do Jílového jezdily kdysi hojně Ikarusy, stávající klouby to tam musí zvládnout také."

Nojo, jenže tehdejší ikarusy 280.10 měly obsaditelnost (cituji):
Ikarus 280.10 ...... Obsaditelnost: (míst k sezení-63 nebo 67) (míst k stání-43 nebo 35).
Dnešní klouby mají zhruba tolik míst k sezení jako běžný dvanáctimetrový bus, většina lidí jede při větším vytížení na stojáka. To se na delší linky nehodí. Odstrašujícím příkladem budiž uhrův Mníšek, a polkostí Kostelec.

Klouby na delší příměstské lince, kde není v sedle a večer zvlášť velká poptávka, ani nejsou ekonomické. Zkuste porovnat dva možné systémy organizace frekventované linky:
1) Jednotná zastávková linka. Klouby.
2) V sedle, večer a o víkendu jednotná zastávková linka. Ve špičkách tři verze spojů: zrychlené, zastávkové krátké, a zastávkové dlouhé. Běžné 12 m busy.
Ekonomicky i uživatelsky lepší podle mě je systém 2).
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7764
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:15:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uživatelsky? Co je lepší? Jedna linka jezdící furt pravidelně (a holt zastavující) nebo čtyři linky jezdící nepravidelně? To je ČSAD systém, toho jsme se v Praze a okolí, kde je PID s radostí zbavili. Jen se podívejte na kladenský busy - to je zmatek nad zmatek. Chaos. kdepak, to my nechceme. My máme v Praze a okolí rádi pořádek.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Filipii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 249
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:21:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem : Mějte si pořádek v Praze,ale tvrdím že zrušení linky 369 byl nesmysl
Od zavedení M22 se cestování MHD zhoršuje
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3735
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:23:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: No to jste se předvedl. Další kandidát na nejhloupější výrok roku. Je vidět, že jste ze vzdálenosti 20 nebo 40 kilometrů nikdy denně nedojížděl.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3736
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:26:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Až bude jednoho krásného dne sloučen PID a SID, tak by to asi chtělo všechny zrychlené příměstské linky číslovat v SIDí písmeno-číselné řadě, aby svou existencí nedráždily pražáky "co mají rádi pořádek".
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3737
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:33:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"zrušení linky 369 byl nesmysl"

369, to byla tuším zrychlená linka Kamenice-Praha.
Ještě lepší než její obnovení by podle mě bylo administrativní vytvoření nové linky, na kterou by se napsaly ty spoje linek E 17, 91, 92, 99, které jsou v úseku Benešov-Praha trasované přes Poříčí a Kamenici. Zároveň by se sjednotily zastávky, a některé spoje časově. (Odkazy na současné JŘ o jsou několik příspěvků výše.) Kdyby byly Ropid a kraj schopné se dohodnout na vzájemném uznávání jízdenek, tak by klidně mohlo jít o SIDí linku.

edit: A ještě o něco lepší by mohlo být zrychlení části spojů linky 339, podobně jako to donedávna bylo na lince 321. Myšleno z Týnce do Kamenice zastávkově, a z Kamenice do Prahy zrychleně.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2785
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:37:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
-Až bude jednoho krásného dne sloučen PID a SID
-Ještě lepší než její obnovení by podle mě bylo administrativní vytvoření nové linky, na kterou by se napsaly ty spoje linek E 17, 91, 92, 99, které jsou v úseku Benešov-Praha trasované přes Poříčí a Kamenici. Zároveň by se sjednotily zastávky, a některé spoje časově. (Odkazy na současné JŘ o jsou několik příspěvků výše.) Kdyby byly Ropid a kraj schopné se dohodnout na vzájemném uznávání jízdenek, tak by klidně mohlo jít o SIDí linku.
To je pravděpodobnější, že Paroubek přestane chtít zrušit poplatky ve zdravotnictví. :-)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3738
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:53:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Ropid a kraj schopné se dohodnout ...... To je pravděpodobnější, že Paroubek přestane chtít zrušit poplatky ve zdravotnictví."

Osobně doufám, že Paroubek není věčný, a že se ČSSD jednou vrátí k normální sociálně-demokratické politice.
Stejně tak doufám, že z krajského odboru dopravy časem zmizí současní zabedněnci, a že ani současní městští ultrašotouši z Ropidu nemají na své židli definitivu. Nebo že je praktické zkušenosti časem dovedou k rozumu.

Je to trapné, ale jediné skutečně povedené SIDí linky jsou D97, D98 a D99 (Příbram-Praha), a to jedině díky aktivní spolupráci Bosáka s Cuptourem. Na odboru dopravy kraje nejsou schopni vymyslet vůbec nic, natož něco kloudného.
Filipii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 250
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 15:56:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co omezit PID pouze na území Prahy a SID po celém Středočeském kraji včetně nynějších oblastí,kde je PID ?
Od zavedení M22 se cestování MHD zhoršuje
7036
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 393
Registrován: 7-2003

Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 16:35:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Filipii: A co omezit PID pouze na území Prahy

A jaký by potom byl důvod tomu nadále říkat PID?
"Pracovníci DPChJ a.s. rádi vyslechli náměty a do dalších změn určitě něco dobrého vymyslí, aby lidé byli více spokojeni."
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2786
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 17:34:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Filipii: A pro koho si myslíš, že byl PID především stavěný?
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Filipii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 251
Registrován: 2-2010
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 17:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky : No to by mě zajímalo. Já jsem rád za to,že k nám jezdí i pár SID linek.
Od zavedení M22 se cestování MHD zhoršuje
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2787
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 04. května 2010 - 18:26:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Filipii: Integrovaný dopravní systém je systém, jehož hlavním principem je možnost cestovat na jeden jízdní doklad bez ohledu na dopravce či dopravní prostředek. Praze PID toho až moc nepřinesl, tady by se přestupní tarif rozjel i bez PIDu, protože většinu výkonů zajišťoval jeden dopravce a pokud by nebylo PIDu, tak by tomu tak bylo doposud. Jedinou podstatnější věcí pro cestujcícího bylo možnost využití MHD dokladů i ve vlacích, ale to je v Praze až druhořadá záležitost.
Hlavní výhody má PID přinášet hlavně občanům středočeského kraje. Sice to z názvu IDSka není úplně patrné, ale je to tak. Tady je mnohem důležitý jednotný tarif a koordinace spojů. Jenže tohle se slibně rozvíjelo do okamžiku, kdy se původní středočeský kraj rozdělil na Prahu a nový středočeský kraj. Když se noví představitelé rozkoukali, přestali PID podporovat a založili si trucIDS, tzv. SID. Nejen že takový IDS fakticky IDSkem není, ale svým způsobem je konkurencí PIDu, tím vznikají místo koordinací drahé souběhy a to celou dopravu ve středočeském kraji dost prodražuje. Současní představitelé středočeského kraje nechápou, k čemu IDS, proč vznikl PID a nenechají si vysvětlit, k čemu by byl dobrý jednotný IDS oou krajů. Tomu všemu přispívám, že ROPID je organizací, kterou založila Praha a nikoliv oba kraje. Podle toho jedná a podle toho taky celý PID vypadá. ROPID je dost výrazně propražský, a příměstská doprava mu moc nejde. Ze slibně se rozvíjejícího systému tak začíná vznikat paskvil.
Teď je potřeba pořádná změna. Je potřeba vysvětlit politikům obou stran, že pokud si podají ruce a budou spolupracovat, tam obě strany mohou ušetřit, a to zejména ta středočeská. K tomu je potřeba založit pořádného koordinátora, v němž budou zastoupeny obě strany a který bude hájit zájmy obou stran. Současný ROPID to nedokáže a úředníci středočeského kraje, kteří spíš hájí zájmy svých oblíbených dopravců, taky ne. No a pak začít stavět nový IDS téměž od nuly. Jenže to je nepravděpodobné, a to ještě víc díky tomu, že na každé straně vládne jiná barva a to, kdo je v čele.

(Příspěvek byl editován uživatelem orky.)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."