K-report
 

Archiv do 19. května 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 19. května 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2028
Registrován: 2-2004
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 10:33:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: V sobotu není bus proto, protože ho úředník někde někam nenapsal, ne že by nebylo možné ho v případě, že by napsanej byl, sehnat... Ti dispečeři v ulicích byli celkem rozumní. My bychom točili s X-9 až na Basilejském, ale v DŘ to není a asi těžko tam můžeme busy tahat násilím. My bychom řídili NAD operativně, ale když sotva stíhá JŘ, tak s tím nic nenaděláme. Tak mohi alespoň stepovat na tom hlaváku či v Dlážděný, jinak bylo užitečnější, kdyby vypli motor v garáži a koukali doma na hokej...

Otázky pro někoho, kdo byl této výluce blíž. Kdo dělal dopravní řešení? Zejména trasu X-9, nasazaní kloubů, intervaly a jízdní doby?
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1010
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 10:57:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A není cílem ukázat, že HOT umí výluky lépe než DPP ?
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2029
Registrován: 2-2004
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 11:22:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Já tedy rozdíl nezaznamenal :-). Nebude to v tom, kdo to jezdí, ale v tom, kdo to kreslí...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2541
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 13:44:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: bejt krátkodobá jízdenka možná by někdo kdo dojíždí občas 2-3 stanice místo auta jel MHD. Prostě takový ty jízdy z práce na poštu, na oběd, do baňky atd.. Než řešit jízdenku a ještě cvaknout 26 nebo dokonce 2x18 (nedejbože kdyby jeli dva) tak to už je lepší i zkousnout že zaparkuju kousek vedle.
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.63.172
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 16:39:20    Odkaz na tento příspěvek  

"Jinak papírové krátkodobé jízdenky OPRAVDU nejsou řešení, ti kteří by je využili jezdí na černo a ti kteří jsou poctiví by vesměs užili jakoukoliv dlouhodobější formu."

Káem v tom má zase jasno. Jeho slovy - buď neexistuju, nebo jsem kompletní exot.

Jenomže Káem se nepohybuje v podmnožině lidí, ve které já jsem se začal pohybovat teprve před pár měsíci, a to těch, kdo jezdí dost často autem a vesměs nemají trvalé jízdenky MHD, ale pro občasný kratší pohyb po městě ve špičce (cca do 3 km) by s chutí užili MHD.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 16:55:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: nevím v čem to bude, ale dnešek mě ujistil, že DPP na své zákazníky naprosto a z vysoka.
Na trase X-9 není jediný problém. Přesto se z nějakého, mne naprosto nepochopitelného důvodu, autobusy na Olšanském náměstí ZC dokáží sjet.
Kapacita kloubu po 7.5 minutě naprosto nedostatečná (neuvěřitelný kontrast mezi 7.5 přes den a 10 večer). Zařazení pouze jedné nízké podlahy taky netřeba komentovat.
Dle mne měla mít alespoň v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne 5 minut a nízkou podlahu všechny pořadí.
Nechápu co by bylo za problém na ty 2 dny ve vyloučeném úseku ve všech zastávkách vyndat plachty s čočkama a s jízdníma řádama.
Proč umí v Brně inverzní orientaci na autobusu Náhradní doprava a v Praze nikoli.
O informátorech, informujících akorát sebe navzájem nemluvě. (Nechápu proč se nemohli rozdělit a jeden stát na hlavním a druhý tam co stál).
Na stránkách ropid.cz i DPP.cz ani čárka o nějaké výluce, natožpak cokoli o jízdních řádech.
Omlouvám se za 10x nechápu, ale fakt to nechápu.
PS: netušíte někdo proč byl v BUSu X-9 vozák označený červeným razítkem ORIGINÁL? Pokud mám znalost, tak se to tiskne z XLS a to se jako místo toho, aby se vícekrát tisklo, tak se tiskne jednou a pak se kopíruje?
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7878
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 17:35:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin K a Petr V. : Obávám se, že jste opravdu exoti a poptávka po takové věci není. Musí vám stačit 20 minut jízdenka. Jak jsem napsal, tento požadavek musí v dnešní době řešit el. karta, ne papír. Sorry, opravdu jste out.
Ad výluka na Seifertce: Dnes v poledne klouby na st. 3 a pravidelně. Naskýtá se ovšem otázka, že pokud jen 9 jezdí po 7,5 min a kloubusy taky, CO NAHRAZUJE 26 a 5???? Jinými slovy, neměla by 5 být alespoň večer, v so a ne CD zrušena??? A druhá otázka - kvůli dvěma doslova prdům se vyloučí doprava na dva dny? Fotku té díry po vodovodu přidám zítra a cosi se dělalo ještě na oblouku u Bulhara. Určitě je všechno podle norem, ale dneska v poledne se už NEDĚLALO NIKDE. PROČ UŽ NEJEZDILY TRAMVAJE????
Nu a zítra přidám ještě foto, jak aktivně si počínali dispečeři.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.63.172
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 18:38:06    Odkaz na tento příspěvek  

Káemíčku, kdy, kde a jak jste organizoval průzkum po dané poptávce?

Nebo váš závěr, že poptávka není, je dílem hluboké introspekce?

Pokud to druhé, tak si exota nechte pro sebe.

Adieu

MK
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7882
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 18:52:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad MK: Inu dlouholetá zkušenost. Na to nemusim dělat průzkumy. Jasně jsem napsal že ti co jezdí takovéhle krátké trasy jezdí buď načerno programově nebo mají předplatní jízdenku. Udělejte si průzkum sám a zjístíte že je vás prostě málo, aby bylo ekonomicky únosé tisknout a distrubuovat tolik papíru. Použijte tu na 20 minut. I když, já být Ropidem, tak vám tu na deset minut udělám za 17,50,- CZK.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 745
Registrován: 9-2004

Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 19:49:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM: S jízdenkama souhlas. Tu jízdenku na 10 min. by se ani nevyplatilo vyrobit. Například v Berlíně stojí nejlevnější jízdenka 1:30€ v Mnichově 2:40€, což v poměru kupní síly Prahy vs. Německo zhurba odpovídá.

Jo a znáte nějakou jinou linku, než 17(vůz sólo), kde se stojí na st. 4(po Palačák) i v neděli dopoledne? Fakt příjemné, když už ani v neděli, kdy je člověk sám o sobě naštvaný z toho, že musel ráno vstávat, si tam člověk nesedne. Na trase Dvorce - Veletržní už to je dost nepříjemné.

Podle mne by v neděli ráno by mělo být využití pouze na sedačky standardem. Protože v neděli mají lidé na výběr, zda jet autem nebo tram, a nemají náladu stát jako celý týden ve špičce. Ostatně proč se již dávno do všech reko tram nemontují po jedné straně 2 sedačky vedle sebe nechápu, když už to měly standardně T6 v r. 1997.(nepočítám T3M)

Ostatně co vy na to, Bručoune že cestující z Kánovic/Úval při jízdě do centra do 20 min. mají mít právo si sednout a lidé z Podolí/Braníka nikoliv? Není to trochu nefér?
Od tvůrců filmů jako "Únik z Magistrátu", "Audit č. 47" a "BKV Consulting":
Každý 2. vlak do stanice Motol aneb Nemocnice na kraji metra. Coming soon... --summer 2014--
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 474
Registrován: 5-2009
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 20:33:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na trase Dvorce - Veletržní už to je dost nepříjemné. Je videt, ze ML17 se ujala.

Vite nekdo, jak to bude s budouci ML12? Bude v useku Vystaviste-Sidl.Barrandov prolozena nebo to bude jako dnes prolozeno do trojice kvuli Barr.?
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2030
Registrován: 2-2004
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 21:26:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Já jsem se ujistil, že když mi KGX sdělí včera večer, že výluka už druhý den nebude, tudíž není třeba nic už řešit, že to byla sice jediná informace, kterou někomu za den poskytli, ale špatná :-).

Sjetí na Olšanském nám. zc je jasné. Jezdilo se polookružně NNŽ - NNŽ, tudíž, když se dole nepobírá a na Husinecké musí vystoupit půl busu ven a pak zas dovnitř, stávalo se, že druhý bus, o fous volnější, ten první dojel.

Nenechte se vysmát. Vyndavat čočky a jízdní řády PROSTĚ NIKDO NEBUDE, protože je to výluka kratší dva dny a tento úkon na čtyřech zastávkách by způsobil někomu asi újmu na zdraví :-). Ruce by mu totiž upadly. Že to může udělat KGX v okolí, které tam stepuje celé desetihodiny na hranici unudění se, to nikoho prostě nenapadne.

Dnes stáli na Senovážném. Dva seděli ve voze a dívali se 100 metrů před sebe, jak lidé pobíhají po Dlážděné. Když se jeden jel projet, druhý se ve vestě důležitě na půl hoďky postavil doprostřed křižovatky a "dohlížel na provoz". Chtěl jsem ho uškrtit, ale kamarád mě zastavil.

Zastávka náhradních busů Dlážděná je na Senovážném nám. Je označená blbě. Co nejvýš, aby nešel přečíst visel jízdní řád X-9. Asi tam, co bývá obvykle název zastávky. Ten byl dole, co je jízdní řád. Bus X-58 byl výrazně nadepsán, že odtud jede směr Flora, byť odtud jel na Lazarskou. Tuším, že jen X-55 tam končí jako X-9.

Na Dlážděné u tramvají kdosi zase vyrobil ručně psanou směrovku, kudy na náhradní bus a na sloupek jí nalepil.

Tuším, že tahle výluka byla tak originální, že si zasloužila razítko :-). Čuchám v tom šetření, neboť minule bus objížděl zapě Hybernskou a končil na Basilejáku, tudíž se dost ušetřilo.

Dnes odpoledne se opět nepobíralo, ale bylo to lepší než včera. Na zastávce se zůstávalo v počtu 5 - 10 lidí, víc, když přijel vlak. Když jsem chtěl jet, šel jsem raději na Senovážně, tam jsem si sednul a nechal se zavalit tím následným davem :-).

Taky nechápu, nechápu, nechápu, nechápu, nechápu, nechápu, nechápu, nechápu, nechápu...a je mi z takové práce zle. Tohle vidět jako nadřízený, letí okamžitě všichni odpovědní, včetně vyššícgh odpovědných. A pokud bylo pro KGX napsáno, že mají informovat - tak to prokazatelně po oba dny nedělali. Ale dobře jim tak, málem v tom voze nudou umřeli, seděli tam jak zheblé mrtvoly...já bych to teda něpřežil.

KM: Nad Husineckou X-9 zc a dolů po celé trase pobíral pořád dobře. Jen ten kousek byl za hranicí kapacity. Jinak myslím, že hotovo bylo včera, ale když už vydáš vozáky a uděláš služby na převlíkárnu, těžko to někdo večer v sobotu změní zpět do běžné neděle. To se nikdy nedělalo. Čímž se omlouvám za včerejší kritiku, že se mi nelíbí ukončování výluk dřív. Mě vyhovuje, když se čas dodrží. Teda pokud informujeme, jak to děláme teď. Ukončit by se dalo, kdybychom tam zase třeba vývěsky a info nenechali další den apod.

Klavirista: Nebude to tím, že do devíti hodin má 17 interval 20 minut a následně, tedy odhaduji, že jede dvojice na 17 pět minut po dvojici 3 a následně jede sólo 17 o 10 minut později :-).

Vzhledem k tomu, že na Barrandov pojede 37 a tu si můžou položit, jak chtějí, mohly by snad 12 a 20 jezdit dál od sebe.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1013
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 21:49:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já tedy viděl na Senovážném 2 pány v zeleném (dítě tvrdí, že ten overal je žlutý tak nevím kdo má pravdu ) ve stoje a pak 2 pány v autě, kteří se asi přijeli zeptat co jsem chtěl, protože jsem se stojících pánů zeptal zda by jeden z nich nemohl jít na nádraží a sdělovat tam zákaznictvu že nic jiného než ten BUS tam nejezdí. Ale velmi pravděpodobně z mého dotazu měli akorát . (Odpověď byla, že tam musí stát, protože jim to nadřízemý nařídil a že se sjíždí, protože ten nízkej má hrb a ten ho tíží).
Já si na tu výluku naběhl na druhé straně, na Slánské jsem přijel s dětma, koukl se na j.ř. 9 a šli jsme do Mc na hranolky. V čase -2 než byl na j.ř. jsme vyšli a co nevidíme, nízká kachna směr konečná. trochu jsme se s dětma proběhli, ale jak zde platí, kdo nestojí, nejede. Naštěstí jela 10 a motoráček jsme stihli. Ale věřim tomu, že tohle někdo kdo má auto zkusí a po druhé už ne, protože na ten Zličín autem taky dojede.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1306
Registrován: 3-2007
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 22:04:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

>natožpak cokoli o jízdních řádech.

No,mám obavu,že to je ještě horší-v zastávkových JŘ v kolonce NAD jsem to našel ale už nikde jinde-tedy by musel být návštěvník webu nadán jasnovideckým uměním.

A jinak o nevhodnosti skončit v sobotu večer,když už bylo hotovo-ono by to někomu z těch nas.aných tisíců lidí nejen v NAD ale i v odkloněných tram jako někomu vadilo?

Běžné JŘ se stejně nesundávaly,tak si udělá KGX kolečko po zastávkách,ostříhá ty transparenty a je to. Myslím,že by se žádný normální pasažér nezlobil,kdyby to už dnes jelo normálně.
Jo ale voni na to nemaj manuál,žejo?

Teda jestli na to koukaj zezhora z dopraváckýho nebe ti staří praktici z třeba 30,40,50,60,70 let tak teda musí vrtět hlavou,kam to DP Praha dopracoval.

Alibismus,strach,nezájem,buzerace,byrokracie.

I tu poxxanou tramvajenku vystavili naši předkové na počkání.

Dneska to "nejde". HNUS.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1015
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 22:33:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: Díky žes to našel, někdo vymyslel, že autobus bude mít v úseku NNŽ - Hlavní nádraží o 2 minuty kratší jízdní dobu než tramvaj. Zvláštní.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2031
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 09:25:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Upřesnění od dvou zdrojů. Výluka byla zcela v režii DP. Ropid maximálně připomínkuje velké výluky, ale dle těchto připomínek pak DP nemusí postupovat. Ostatně letní 16 do Braníka a 4 a 7 na Kotlářku naznačují, že to rozhodně nevymýšlel Ropid ;-).

Čímž se nabízí otázka, jestli není vhodné činnost, kterou DP nezvládá, nebo snad schválně sabotuje, této instituci odebrat... Ono to totiž vypadá, že dispečeři v ulicích jsou ještě navíc očkováni svými nadřízenými, že když se ozvou, že je něco špatně, tak že za to může Ropid a tím je to odbytý. Dotyčná posádka KGX tomu totiž neochvějně věřila...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7887
Registrován: 8-2005

Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 12:06:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak pár slíbených obrázků


1/metrobus , 2/kvůli tomuhle prdu se dva dny nejezdilo, 3/takhle se snaží dispečeři 4/ a toto je standard vzhledu informace o výluce.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1016
Registrován: 12-2007
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 14:06:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak tak, ROPID s výlukou nemá nic společného a standardy kvality se týkají pouze pravidelného provozu.
Oficielně tedy bylo vše v nejlepším pořádku.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 15:53:34    Odkaz na tento příspěvek  

To je ovšem standard vytvořenej pilnou rukou obětavýho občana .. jinak to bylo v přísnym utajení. Dokonce se nadbytečný 26 kamuflovaly za devítky a naopak.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2033
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 18:47:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Ano, takto to je v nejlepším pořádku již cca 15 let... :-). Nicméně doufám, že toto téma Ropid ze země zvedne, protože DP ho nechává ležet v prachu cesty už hodně dlouho.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3820
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 21:33:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"co vy na to, Bručoune že cestující z Kánovic/Úval při jízdě do centra do 20 min. mají mít právo si sednout a lidé z Podolí/Braníka nikoliv? Není to trochu nefér?"

Zdaleka ne každý, kdo přijede z Úval, dělá hned u Masaryčky. Většina těch co přijdede vlakem, jede dál MHD a tam si postojí. Z Podolí bývá celková cestovní doba výrazně kratší, než z Úval. Čím delší celková cestovní doba, tím je víc vadí stání. Když už nelze sedět v pražském úseku cesty, tak aspoň těch 20 minut v tom příměstském.

Osobně bych byl i pro kultivaci pražské MHD. To je ale v pražských podmínkách bohužel nereálné. Mně se současná úroveň pražské MHD a busů PID, směřující k čím dál pomalejší a nepohodlnější socce nelíbí. Co s tím ale můžu dělat? Obávám se že nic.

V příměstské dopravě (vlaky + busy SID) zatím jsou alespoň zbytky jakési úrovně cestování. Tak píšu aspoň příspěvky, kde upozorňuju na potřebu tuto úroveň alespoň udržet, když ne zvyšovat.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3821
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 21:54:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Tu jízdenku na 10 min. by se ani nevyplatilo vyrobit."

Všude v ČR stojí lístek zřetelně méně než 18 Kč. Výroba a distribuce dohromady nepřesáhnou 2 Kč na jednu jízdenku.
Podstatné je, že 18 Kč za pár stanic se zcela vymyká podobné službě kdekoli na území ČR, a lidi to vnímají jako zlodějnu. Pro podobně předražené "obyčejné" jízdné ČD, které v konkrétních trasách stojí i dvakrát tolik co autobus, se už dávno vžil termín "zlodějské jízdné".
Za cenu podobnou pražské nejlevnější jízdence Vás soukromá firma sveze z Kladna do Prahy, a to má příjem pouze z jízdného, žádné dotace. Když ještě jezdily linky Příbram-Praha v soukromé režii, tak se jim vyplatilo brát lidi z Dubna do Příbrami za 10 Kč. A tak dále.
Magistrát zkrátka rozhodl, že lidi co jedou krátkou trasu na jednotlivou jízdenku, budou dojnou krávou, když už nejsou schopni vybrat na jízdém celkově více. Ve skutečnosti se od lidí co jedou pár zastávek vybere jen pár drobných. Část lidí jezdí pár zastávek tramvají či autobusem zásadně načerno, protože 18 Kč za tak krátkou cestu zkrátka nedají. Další část raději jde pěšky nebo jede autem. Představa, že by zavedením krátkodobé jízdenky klesly tržby, je opravdu komická.
Naopak, 26 Kč za jízdu přes celou Prahu, nebo za cestu tam i zpět (to se dá za 75 minut stihnout) je trapně málo. Kdo má péči o tržby, měl by přemýšlet spíš tímto směrem. Kdo jede přes celou Prahu, tak si až na vyjímky lístek označí, a kdyby jel autem tak rozhodně neušetří.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3822
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 17. května 2010 - 22:18:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Další inspirace pro toho, kdo má péči aby se v Praze vybralo dost na jízdném:
Ostrava je rozdělena na zóny. Jednotlivé jízdné je sice jednotné, ale předplatné závisí na počtu zón (odkaz). A to je Ostrava daleko menší než Praha.

Jednotné předplatné pro město velikosti Prahy, to je zřejmě další světový unikát. Nikdy jsem neslyšel o miliónovém městě, kde by předplatné v rámci jedné čtvrtě stálo stejně, jako síťová jízdenka pro celé město. Jestli Praze někudy utíkají peníze z jízdného, tak právě tudy. Snaha o pořádné podojení občasných cestujících, kteří mají za navýšit celkové tržby, je hloupá a v důsledku kontraproduktivní.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7895
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 09:07:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Náklady na jízdenku nejsou zdaleka jen náklady na tisk. Jsou to i náklady na skladování, na distribuci, na marži obchodníků (myslíte že bude chtít obchodník prodávat jízdenku za 15,- Kč se stejnou marží jako tu za 26,-?).Taková jízdenka zřejmě vyvolá i vyšší náklady na kontrolu cestujících a pod. Opravdu si nemyslím, že v době elektronických karet jde něco ve směru papíru. Kdybyste tu psali, že by Opencard měla umět odečíst peníze podle doby jízdy, nic bych proti neměl. Takhle je to, jako kdybste chtěli, aby Facebook byl v papírový formě denně vydáván a distribuován do trafik.
Jinak bručoune, ony zony 1 a 2 v Londýně jsou v podstatě v rozsahu Prahy, takže to zas tak moc divný nebude.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6488
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 10:05:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
A to já bych zase v Praze zónový systém nechtěl. Srovnávat Ostravu a Prahu dost dobře nejde. Praha je přirozeným centrem, kam se ze Středočeského kraje dojíždí a cest po obvodu opravdu moc není. Tarifní pásma jsou jednoduchá a snadno zapamatovatelná.

Nikdy jsem neslyšel o miliónovém městě, kde by předplatné v rámci jedné čtvrtě stálo stejně, jako síťová jízdenka pro celé město
New York je město s 10 miliony obyvatel a za jízdenku na metro se zaplatíte 2,25 $ ať jedete odkudkoliv kamkoliv - jednu stanici nebo třicet. Je to jednoduchý a nejen pro cizince srozumitelný.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2882
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 10:26:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Potíž je v tom, že pásmový systém je nespravedlivý, protože tangneciální směry jsou v něm výrazně levnější než radiální. Třeba v PIDu lze třeba na dvoupásmovou tramvajenku dojet z Kladna až do Čelákovic!
A přímo na území Prahy by to bylo podobné. Jak bys chtěl udělat stejné podmínky pro cestování z Čakovic na Anděl jako z Čakovic na Zahradní Město v pásmovém systému?
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2176
Registrován: 5-2003

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 10:33:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Jednotlivé jízdné je sice jednotné, ale předplatné závisí na počtu zón (odkaz).
Je to tak, jednotlivé jízdné je v Praze drahé, předplatné je levné. V Praze se pohybuju většinou pá-ne (a stejně se mi vyplatí tramvajenka, dokonce i čtvrtletní), v Pardubicích jsem ne-pá a vyplatí se mi jezdit na el. peněženku. Otázka je, co je správně a který systém vede k využívanější (na jedné straně) a lépe financovatelné MHD (na druhé straně). A obávám se, že to směřuje trochu proti sobě.

Mně by se nejvíc líbilo, kdyby se tarif inspiroval tarify mobilních společností, kde by si každý mohl vybrat. Buď plné jízdné za každou jízdu, nebo zaplatím třeba 100/měs. a za každou jízdu se mi z karty odečte 10 Kč, nebo zaplatím 200/měs. a za každou jízdu se mi odečte 5 Kč... atd. atd.
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Irka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5
Registrován: 4-2010
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 10:41:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

řeba v PIDu lze třeba na dvoupásmovou tramvajenku dojet z Kladna až do Čelákovic!
A přitom na ni nelze dojet z Neratovic do Všetat
6 km. (Kladno-Neratovice via Kralupy 42 Km)

Myslím že je to extra nespravidlivé, předpokládám že existuje početná skupina lidí dojíždějících třeba do práce ve Spolaně, Kaučuku apod... Jsem pro okamžité zavedení zón.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7896
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 12:09:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jakkoliv se vám to bude zdát teoreticky odtržené a prakticky nevýznamné, tak levnější předplatné je i proto, že předplatitel úvěruje dopravce. zaplatí na začátku období a službu čerpá postupně. Podnik jednak dostane celou sumu peněz na začátku období a ví s čim hospodaří , jednak předplatitel nemusí celou službu vyčerpat. U jednotlivé jízdenky se může stát že při nějakém důvodu k odkládání jízd (např krásné počasí a všichni si vezmou dovolené) se tržba nerealizuje, jakkoliv vozidlo stejně jede.
Jinak ten příklad Kladno-Čelákovice je pochopitelně, jaxe dalo čekat, jediný a jedinečný extrém,navíc nesmíte jet přes Prahu a spočítejte si co je rychlejší, že (Kladno 6,36-masna 7,21 / 7,24-čelákovice 7,53, zatímco kladno 5,21-kralupy 5,59 / 6,32-neratovice 6,55 / 7,33 - čelákovice 8,21) kromě úseku Kamenný přívoz - Stříbrná skalice a pečky - bečváry již nic podobného neexistuje. Inu, kdo chce psa bít pásmo si najde.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Iaya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 605
Registrován: 6-2002

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 12:32:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale přece nemusíme zabrouzdávat do nějakých extremních jízd přes celé pásmo. Můžeme si vzít jakékoliv přirozené centrum StČ v dobrém pokrytí PIDu.
Když už jsme u těch Neratovic (spádová oblast Spolana). Zaměstnanec bydlící v Brandýse n/L, to má jedno pásmo cca 18 km, zaměstnanec ze Všetat to má tři (!) pásma cca 6 km. Mělnický zaměstnanec (ti opravdu existují, kdyby mě někdo chtěl chytat za tu hůl, kterou si hlednám na zóny) to má tři pásma za 11 km. A pomiňme zaměstnance z Kralup - hůl už je dostatečně dlouhá.

Takže k minimu extrémů, které si dovolují prznit perfektní a skvělý pásmový tarif, přiřadmě i Neratovice a okolí. Děkuji.
Optimista je člověk, který tvrdí, že žijeme v tom nejlepším možném světě, pesimista se obává, že je to pravda.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2883
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 12:39:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Čelákovice-Kladno jsem volil jako příklad. Nemáme tady jen vlaky, ale taky celou řadu tangenciálních autobusových linek. A pokud by se měl PID rozrůstat dál, byl by to problém.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2970
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 13:11:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vzpamatujte se. Ty jízdenky mají nejen pásmovou, ale i časovou platnost. Mimo dálniční "expresy" 18km za 15 ale ani za 30 minut neujedete. Natož vlakem mimo Prahu z Kladna do Čelákovic.

Přeji vám i nadále poklidnou diskuzi.
Iaya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 606
Registrován: 6-2002

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 13:17:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Šlo spíše o předplatné.Jízdenky pro jednu jízdu ve vlacím v uvedených extrémech neplatí.

(Příspěvek byl editován uživatelem iaya.)
Optimista je člověk, který tvrdí, že žijeme v tom nejlepším možném světě, pesimista se obává, že je to pravda.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2884
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 13:19:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička: Však jo. :-) Ale nejde jen o jednotlivé jízdenky, které platí omezenou dobu, ale o tramvajenky, které časové omezení nemají! Třeba pro spojení Kladno-Kralupy mi stačí kupon na jedno pásmo, zatímco pro spojení Kralupy-Praha potřebuju kupon na 3 pásma+pražskou lítačku. Vzdálenost podobná, ale cenově trošku nepoměr.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6489
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 13:24:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
Kolik lidí jezdí v okolí Prahy v tangenciálním směru a kolik v radiálním? Na tohle se snažím upozornit u té Ostravy. Tam je to opravdu jinak a zóny tam mají smysl.

A přímo na území Prahy by to bylo podobné
Tak jestli někdo zavede zónový systém i na území Prahy, pak ámen s celou dopravou. Systém má být především jednoduchý a srozumitelný, ne řešit, jestli 5 lidí z Kladna do Čelákovic jede za pětku.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 13:26:40    Odkaz na tento příspěvek  

No a teď si představte tu nespravedlnost, když někdo bydlí vedle fabriky a chodí jen pět minut pěšky .. to se ani nulovou cenou jízdenek pro ostatní nedá srovnat, protože je to stojí čas
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3823
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 14:29:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: "Náklady na jízdenku nejsou zdaleka jen náklady na tisk. Jsou to i náklady na skladování, na distribuci, na marži obchodníků"

To jako myslíte, že ty dvě koruny jsou náklady na tisk? Tisk jedné jízdenky stojí pár desetníků. Náklady na skladování budou ještě menší. Obchodní marže za jednu jízdenku nepřesahuje jednu korunu. Čili veškeré náklady jsou do dvou korun za jednu jízdenku, spíš méně.

"levnější předplatné je i proto, že předplatitel úvěruje dopravce"

.... a proto je předplatné v rámci čtvrtě stejné jako síťová jízdenka pro celé město? Sorry, postrádám souvislost.

Ať to berete z jakékoli strany, má-li se zvyšovat výběr jízdného, tak cesta vede jen přes zdražení velmi dlouhých a zlevnění velmi krátkých jízd, difenciaci předplatného, a výrazné zdražení celopražské síťovky.

Plošné zdražování, a zejména zdražování krátkodobých jízdenek, vede jen k většímu používání IAD (na krátkou vzdálenost se to vyplatí) a většímu procentu černých jízd (na krátkou vzdálenost v tramvaji a autobuse se také vyplatí).

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3824
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 14:30:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: "Srovnávat Ostravu a Prahu dost dobře nejde."

Jistě že ne. Ostrava je daleko menší, a přesto jim stálo za to rozčlenit i samotné město na zóny.

"New York je město s 10 miliony obyvatel a za jízdenku na metro se zaplatíte 2,25 $ ať jedete odkudkoliv kamkoliv - jednu stanici nebo třicet."

Psal jsem o předplatném. V NY nemají předplatné? A pokud ano, mají ho jednotné pro celé město?

"jestli někdo zavede zónový systém i na území Prahy, pak ámen s celou dopravou. Systém má být především jednoduchý a srozumitelný"

To jako myslíte, že v městech kde zavedli zónový systém předplatného uvnitř města šla doprava do háje? Sorry, to je ale hodně přepjatá demagogie. V ČR i v Evropě najdete dost měst, kde se předplatné běžně kupuje pro kombinaci zón, a síťovka je tak drahá, že ji má jen málokdo. Je naprosto normální, že lidi mají předplatné z místa bydliště do školy nebo do práce, a náhodné cesty mimo koupené zóny si platí zvlášť. Jedině tímto způsobem lze zvyšovat výběr jízdného, aniž by na to někdo doplácel.

"Kolik lidí jezdí v okolí Prahy v tangenciálním směru a kolik v radiálním? Na tohle se snažím upozornit u té Ostravy."

Řeč byla o městě samotném, ne o okolí. Na území Prahy je nezanedbatelné procento tangenciálních cest. V těsné blízkosti města jejich počet klesá, a v okolí větších středočeských měst zase roste, to ale se zónami na území města nijak nesouvisí.

Pokud jsem postřehl, tak jezdíte na letiště, asi z větší dálky, a správně si dovozujete, že pro Vás je jednotné předplatné vlevnější, než by bylo diferencované. Vyšší platba za větší odběr služeb ale je naprosto normální, to jen v ČR většina lidí uvažuje komunisticky.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7897
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 14:56:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsem věděl Bručoune, že právě vy to nepochopíte. Divíte se, že mám na vás spadeno?
Tak jinak: Opsáno z výsledků jistého autobusovo-trolejbusového DP: Podniku a radnici nevyšel ani záměr, že zlevněním jízdného se cestující do veřejné dopravy ve druhé polovině roku vrátí. DP uvedl, že zlevněním jízdného podnik ve výnosech přišel asi o pět milionů korun.
Jinými slovy - levnější jízdenka = větší ztráta.
Opět se potvrdilo, že šotouši jsou zkázou VHD.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 476
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:00:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vazne silite. PID vznikl predevsim pro lidi dojizdejici do Prahy, ne z Neratovic nekam 6 km. Budte radi, ze PID vubec je. Stale je mnoho mist v CR, kde neni vubec zadny IDS a na to je potreba se soustredit. Ne na to, kolik stoji nejlevnejsi jizdenka. Hypoteticka jizdenka by stala treba 10 korun, platila by tak max.3-4 stanice na povrchu. Na tuhle jizdu si dneska lidi kupujou tak 50 na 50 jizdenku za 18 a jizdenku za 0, takze by to nevyresilo v podstate nic, jen by byl tarif zase o trochu slozitejsi a bylo by pro sotiky v cem se hrabat a kombinovat :-)))))
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3826
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:02:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: "Já jsem věděl Bručoune, že právě vy to nepochopíte. Divíte se, že mám na vás spadeno?"

Byl byste tak laskav, a přečetl si mé příspěvky pořádně? Celou tu dobu píšu o potřebě diferencovat jízdné. Čili jízdy kde je levnější jet autem zlevnit. Dlouhé jízdy zdražit tak, aby se oproti autu stále výrazně vyplatila MHD.

Diskutovat s Vámi, to je kvůli Vašim úmyslným zlomyslnostem stejné jak diskutovat s mimořádně vypatlaným hovadem.

Káeme, ty osobní vsuvky asi mají jen odvést pozornost od toho, že jste diskusi o nákladech na jednu jízdenku prohrál na plné čáře. Napřed jste dělal chytrého, a tvrdil že mimo Vás nikdo nechápe ekonomické souvislosti. Pak se ale ukázalo, že o nákladech na výrobu a distribuci jízdenek nemáte ani páru. Tato drobnost o Vás vypovídá, že jste , narcis a křivák v jedné osobě. Kromě toho také Brouk Pytlík.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3827
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:06:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: "Vazne silite. PID vznikl predevsim pro lidi dojizdejici do Prahy, ne z Neratovic nekam 6 km. Budte radi, ze PID vubec je. Stale je mnoho mist v CR, kde neni vubec zadny IDS a na to je potreba se soustredit. Ne na to, kolik stoji nejlevnejsi jizdenka."

Proto, že v jiném kraji je špatný žádný IDS, tak se chyby a nedomyšlenosti PIDu mají přehlížet, a dokonce se o nich nemá ani diskutovat? To myslíte opravdu vážně?
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:12:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ne, pouze povazuju za ucelnejsi, kdybyste to usili, ktere tu vsichni venujete temto navic kontroverznim navrhum, venovali nekolika dalsim krajum, udelali byste daleko uzitecnejsi vec.

Ohledne tech zon jen kratce: vase problemy vyresi pripadne prodlouzeni pasmove platnosti mimoprazske neprestupni jizdenky-to vyresi ty cesty 6 km z Neratovic. Jinak jsou kruhova pasma, protoze hlavnim a jasnym centrem PIDu je Praha.

Cekam na Vase navrhy v kraji Plzenskem, Karlovarskem, Usteckem, Vysocine :-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3828
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:22:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Krátkodobá vnitropražská jízdenka či diferenciace předplatného uvnitř Prahy, to s Neratovicemi vůbec nesouvisí. Tak nevím proč o nich píšete.

To, co úspěšně funguje v řadě měst ČR i Evropy, vede tam k vyšším výběrům jízdného a nevzbuzuje nevoli běžných cestujících, to je podle Vás pro Prahu zásadně nevhodné? Není problém spíš v lidech, i ve Vás? Platba závisející na míře použití služby je naprosto přirozená věc.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2885
Registrován: 10-2004
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:23:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Tady jsme v Praze, ostatní kraje by se měly řešit jinde. Ostatně i to, co se teď řeší, by spíš patřilo jinam.
Kruhová pásma se hodí málokam, a na to už přišla většina českých i evropských měst a regionů.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3829
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:25:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Cekam na Vase navrhy v kraji Plzenskem, Karlovarskem, Usteckem, Vysocine"

Proč se pokoušíte odvést řeč jinam? Co je tohle za demagogii?
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 478
Registrován: 5-2009
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:29:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ohledne kratkodobe vnitropr.jsem psal uz vyse.
Kruhova pasma se hodi malokam, ale nekam ano :-)
Je zajimave, jak nekteri, co by nejradeji zakonzervovali linkove vedeni na desitky let dopredu, jsou ohledne tarifu a intergrace takovi reformatori :-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3830
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 15:35:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Je zajimave, jak nekteri, co by nejradeji zakonzervovali linkove vedeni na desitky let dopredu, jsou ohledne tarifu a intergrace takovi reformatori"

Těmi desítkami let myslíte mnou zmíněné čtyři roky do otevření nových stanic metra A?
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3831
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 16:00:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218: "Mně by se nejvíc líbilo, kdyby se tarif inspiroval tarify mobilních společností, kde by si každý mohl vybrat. Buď plné jízdné za každou jízdu, nebo zaplatím třeba 100/měs. a za každou jízdu se mi z karty odečte 10 Kč, nebo zaplatím 200/měs. a za každou jízdu se mi odečte 5 Kč... atd. atd."

Přijde mi důležitější diferencovat předplatné podle délky jízdy, aby platil jinou částku člověk, který jezdí každý den pět stanic do práce, jinou ten kdo jezdí každý den přes celé město, a jinou ten, kdo kromě denního dojíždění jezdí často soukromě. Zkrátka zavést takový systém zónového předplatného, který je v mnoha městech zavedený a funkční.
Některé vychytávky by sice mohly být zajímavou nadstavbou, jiné by ho ale komplikovaly tak, že už by se v něm nikdo nevyznal. Nerad bych, aby jízdné v MHD bylo pro lidi stejně nepřehledné jako tarif ČD. Mně osobně nesedí ani tarify mobilních operátorů. Podle mě to mají vymyšlené tak, aby určité procento lidí mělo nevýhodný tarif, a dělali operátorovi hejla.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7898
Registrován: 8-2005

Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 16:41:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoune, já jsem naopak vyhrál. Popsal jsem vám náklady, které jsou tak vysoké (a o kterých nemáte ani páru), že nemá cenu jízdenky na kratší dobu vydávat, uvedl jsem vám příklad, kdy levnější jízdenka přinese ztrátu a ne víc cestujících a řekl, že ev. se toto bude řešit elektronicky. A taky že bude. To je podobný jako vaše tři vrstvy v Litávce a rychlíkový busy po Praze. Prostě šedesátý léta jak vyshitý. Ty žvásty o tom že pro pětikorunu někdo přesedne z auta do VHD si strčte za klobouk.
A odpusťet si urážky, já vás hodnotím maximálně galantně, elagantně a vlastně přívětivě ve srovnání s tím, co by bylo, kdyby se jen desetina vašich teorií splnila

(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3832
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 17:10:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: "To je podobný jako vaše tři vrstvy v Litávce"

Můžu Vám stokrát napsat, že nic takového neprosazuju, ale že to tam naopak v podstatě je, a že to tak není dobře. Vy tomu zase obrátíte smysl úplně naruby, abyste se mohl chvástat, jak jste mě na něčem nachytal. Obávám se, že tyto Vaše projevy svědčí buď o poruše osobnosti, nebo o duševní nemoci.

"rychlíkový busy po Praze. Prostě šedesátý léta jak vyshitý"

Vy jste nečetl to, co napsal Akribius, že? To co pro Vás jsou šedesátá, je (nejen) v Oslu moderní trend 21.století.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3833
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 18. května 2010 - 18:11:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Bručoune, já jsem naopak vyhrál. Popsal jsem vám náklady, které jsou tak vysoké (a o kterých nemáte ani páru)"

Ano? Tak napište: kolik jsou náklady na tisk osmnáctikorunové jízdenky, kolik náklady na skladování, kolik náklady na distribuci, kolik obchodní marže, a kolik další náklady jmenovitě napsané. Jednotlivé položky klidně zaokrouhlete na desetihaléře. A netvrďte, že to v některém Vašem dřívějším příspěvku je.
Na rozdíl od Vás jsem ty náklady vyčíslil alespoň orientačně, a to částkou kterou tyto náklady určitě nepřesahují. Chcete-li mi tu moji částku vyvrátit, musíte je uvést přesněji a úplněji. Jinak to jsou z Vaší strany jen obecné kydy, tak jako vždycky u výlevů narcistního Brouka Pytlíka.
Iaya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 607
Registrován: 6-2002

Odesláno Středa, 19. května 2010 - 07:13:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Klavírista - v Neratovicích šlo o předplatné jízdenky, bylo zde pokazováno na to, že pravidelní dojíždějící z trojnásobné vzdálenosti, platí nižší částku za kupón, než Ti kteří dojíždějí ze vzdálenosti třikrát kratší.

Bohužel pro zde diskutující pražáky se celý StČ ráno sebere a vydá se do Prahy a cestou velebí dokonalosti tarifu PID.
Optimista je člověk, který tvrdí, že žijeme v tom nejlepším možném světě, pesimista se obává, že je to pravda.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 370
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 09:26:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak to tak sleduju, nezbývá mi než zopakovat svůj návrh na pásmově-zónový tarif. Praha a Středočeský kraj je jednoznačně skvělým příkladem regionu s velkým silným centrem uprostřed a pásmový tarif je proto nejvhodnější, čím větší rozloha pražského IDS (a přejme si, aby byl co největší), tím ale roste počet cest tangenciálních. Takže: psámo 1 nechat, pásmo 2 rozdělit na zhruba 4-8 zón (21,22,23...), pásmo 3 na nějakých 10-20 zón (301,302,303) atd. Člověk v radiálním směru by projel stejným počtem pásem jako dnes (dnes 1,2,3,4; v budoucnu třeba 1,21,301,401), člověk v radiálním směru (např. dnes pouze pásmo 3) by projel příslušným počtem zón (např. 301,302,303,304). Díky udržení prvního čísla, označujícího vzdálenost pásma/zóny od Prahy, zůstává systém stále přehledný a přitom je ke všem spravedlivý. Předplatné by bylo možné již pouze na konkrétní zóny (tedy buď na trasu z Prahy do Neratovic, nebo z Prahy do Davle, ne obojí) - všimněte si ale, že pásmo 1 zachovávám (ale možná bych ho místy trochu zmenšil), takže někdo z Rudné si bude moct zajet třeba do aquaparku v Čestlicích (jinými slovy aby lidé nedopláceli na to, že někudy vede hranice Prahy někdy ze 70. let, kdy to tam vypadalo úplně jinak).

Bručoune, propána, koukám, že naprosto zhoubné návrhy pro MHD nevznikají jen v myslích politiků, ale někdy i šotoušů. Na rozdělení Prahy na zóny prosím co nejrychleji zapomeňte, nebo se té zrůdnosti ještě někdo chytí. Prosím, když někdo učí na základce, bydlí na Jižním Městě, ale učit jezdí do Stodůlek, opodstatnění by to mělo. Ale co když někdo učí třeba na FF UK, PF UK, PedF UK, AMU, konzervatoři (nebo tam studuje), pracuje v Národním muzeu či jiných kulturních zařízeních a řadě dalších institucí - anebo dokonce někdo dejme tomu z Čakovic učí či studuje na FSV UK nebo FHS UK v Jinonicích, někdo z Písnice učí či studuje MATFYZ na Pelc-Tyrolce? Tyhle instituce jsou v Praze prostě jen jednou a člověk si nemůže vybrat, kam bude dojíždět. Proč by měl platit víc? Váš návrh je hrubě nespravedlivý, úplně zcestný a pevně doufám, že takový nesmysl nebude v Praze nikdy realizován.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2889
Registrován: 10-2004
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 10:00:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: Jak nespravedlivý? Když takový člověk pojede autem, tak dá taky víc peněz, když pojede z Čakovic do Stodůlek než když pojede z Čakovic na Václavák. Naopak. Mně by přišlo spravedlivější, kdyby stejná cesta MHD na Václavák byla levnějši než do Stodůlek.
Podobně by se dalo uvažovat třeba v Pardubickém kraji, kde je v Pardubicích univerzita, která jinde není. Proč tedy není možno se z celého Pardubického kraje možnost dostat do Pardubic za stejnou cenu?
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Iaya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 608
Registrován: 6-2002

Odesláno Středa, 19. května 2010 - 10:13:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě mě napadlo jedno "zneužití" tarifních pásem:
Příklad
Jakou jízdenku PID si pořídím pro následující trasu:

Kralupy n/Vlt (3) - Praha Mas.n. (P) - Český Brod (3)
Čas: 1h 33 minut

A jakou jízdenku pokud si cestu zpestřím jedním přestupem:
Kralupy n/Vlt(3) - Roztoky u P.(1) - P-Libeň (0) - Český Brod (3)
Čas: 1h 33 minut

???
Optimista je člověk, který tvrdí, že žijeme v tom nejlepším možném světě, pesimista se obává, že je to pravda.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 11:23:27    Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Čili jízdy kde je levnější jet autem zlevnit. Nemyslim si, že těch osm korun rozdílu jízdnýho nějak zvyklá lidi, co jezděj "jen za benzín" a nepočítaj že jen samotný držení auta a údržba je stojí vícenásobek .. spíš jde o to, že nemaj drobný, na zastávce neni automat (nemluvě o tom, že by mohl být ve vozidle.. ) nemusej řešit záludnosti tarifu a nemůžou spolehnout na interval ni jízdní dobu (to teda v autě taky, ale seděj "ve svym").

Tady by sice asi pomohla EP na kartě, a třeba i hi-tech odečet dle skutečný cesty ve vozidle, ale zase si ji spíš pořídí jen ten, kdo by jezdil pravidelně. Většinou to nevyužívání MHD je spíš daný pohodlností nebo možností .. až nebude kudy projet (nebo bude placený mýto) a kde zaparkovat, tak se to třeba maličko posune. Jinak s vývojem životní úrovně půjde i pozvolnej přesun klientely do IAD, jako všude.
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 50
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 12:44:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Va pořád škatulkujete IDS podle dnešních krajů, které tu stejnak nebudou dlouhodobě v této podobě. Kdyby ty kraje někdo přemaloval a vzniklo by třeba 7 úplně jiných, tak se budete orientovat na ty nové kraje a kdyby někdo nyvrhnul IDS podle současných krajů, které byste neznali, protože by neexistovaly, tak byste ho označili za blázna. IDS se má řídit skutečnými přepravními proudy bez ohledu na krajské hranice. Takže pokud většina Svitav jezdí mimo své město do práce do Brna a ne do Pardubic, tak by lidé měli mít možnost být v IDS orientovaném na Brno, jelikož ids pardubického kraje by jim byla skoro k ničemu. Stejně tak je nesmyslná IDS celého kraje Vysočina, když západ jezdí jinam než východ a navíc Jihlava toho moc nenasává, protože je to jen větší mikroregionální centrum a nic víc. Stejně tak IDS Jihočeského kraje podle hranic krajů. IDS Českých Budějovic a IDS Tábora je zbytečné slučovat, když většina z Táborska, co vyjedou mimo tábor jedou do Prahy a nikoliv do Českých Budějovic.
To radši udělejte IDS velého Česka a ať to koordinuje stát, ty různá pásma, takto to je na nic.
Takže opusťte mantru krajských hranic a začněte dělat vymýšlet normální věci a skutečné IDS podle přepravních proudů a ne, abyste to měli hezky zaškatulkované v krajských hranicích.
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 17854
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 19. května 2010 - 14:39:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag - Nemyslim si, že těch osm korun rozdílu jízdnýho nějak zvyklá lidi, co jezděj "jen za benzín" a nepočítaj že jen samotný držení auta a údržba je stojí vícenásobek ..

Většinu lidí v autech v Praze žádná údržba ani držení auta nestojí vůbec nic.

Jinak s vývojem životní úrovně půjde i pozvolnej přesun klientely do IAD, jako všude.

To už se stalo. Před 15ti lety.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 371
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 15:07:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Někdo bydlí v Chrudimi - holt je to maloměsto, tak musí studovat v Pardubicích. Na tom není nic divného (ostatně taky existuje institut koleje). A když mu vadí, že v Chrudimi leccos není, může se do těch Pardubic přestěhovat. Někdo bydlí v Praze a studuje taky v Praze, tedy v jednom městě, ale kolikrát musí překonávat ještě větší vzdálenost než z Chrudimi do Pardubic. Kam se má stěhovat on? Do Pařížské?
Někdo z Chrudimi může získat v Pardubicích kolej. Má někdo z Čakovic nárok na kolej? A kde? Na Jížním Městě? To je přeci taky kraj Prahy!
Ostatně kdyby se chrudimák rozhodl studovat místo v Pardubicích v Praze, dostane kolej na Volze. A jezdí každý den stejnou vzdálenost jako Chrudim - Pardubice. Každopádně prostě čakovický Pražan nemá na výběr.
Nebo jiný příklad - Poděbrady mají cca 13 000 obyvatel a staví jim tam všechny rychlíky. Praha 20 (Horní Počernice) má obyvatel o tisícovku víc a staví jim tam jen osobáky. Proč? Protože rychlíky staví ve Vysočanech a lidi, co mají tramvajenku, si dojedou - cenově je to stejně, ať už jedou Nádraží Horní Počernice - Ve Žlíbku nebo Nádraží Vysočany - Ve Žlíbku. Pokud by to mělo být jinak, opět by byli diskriminováni.
Prostě Praha je jeden velký organismus a dělit ho na nějaké zóny je blbost. Cesta z Polabin k universitě ve zmíněných Pardubicích je kvalitativně totéž jako cesta Chodov - Karolinum v Praze; jenže v Praze je to holt kilometricky výrazně delší. Všichni Pražané prostě nemůžou bydlet v centru - to je princip velkého města. Princip jedno město - jedna zóna je naprostou samozřejmostí (či alespoň vnitřní město - ještě by se dalo pochopit, kdyby byla zvláštní zóna z okrajových částí Prahy jako Zbraslav, Uhříněves či Klánovice, ale rozhodně je nesmysl, aby byly v jiné zóně Vysočany a Smíchov).