K-report
 

Archiv do 16. května 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 16. května 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2867
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 12:02:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Letňany - zóna Malešice by musela vést odněkud (třeba Bohnice - Českolipská - Letňany - zóna Malešice, ale z důvodu stavu na Průmyslové nemyslitelné.
Tangenta, aby měla lidi, musí jet odněkud, kde je velký zdroj někam, kde je velký zdroj. Skalka - Opatov by byl propadák, chybí zdroj i cíl. 177 plní Sídliště Košík, z Hájů jede částá 271. Samotný Opatov vztah na Skalku nezaplní. Budějovická - Smíchov by byla o chlup lepší, ale musela projet nejdřív celou oblast Budějovické a Pankráce, z Pankráce už je to lepší 18.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7860
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 12:10:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Vy to čoveče pletete. Rychlíkové linky mezi městy vyhrály prostě proto, že jedou plné od startu do cíle a tudíž se zaplatí. A jede jich přesně ten počet co je potřeba. Do ZDO se soukromníci hrnou, jen je-li garantována krajem. Ale to podstatné - doprava ve městě podléhá zcela jiným zákonitostem než mezi městy. To je to, co zřejmě vypadlo z osnov nějakých dopravních škol a proto tu máme šototaktizaci po hodině ve směrech a časech, kde a kdy nikdo ject nepotřebuje.
S tou tezí o tom, že mám problém to už na mě zkoušel leckdo, nejste první a mohu vás ujistit, že tomu naprosto tak není. Jím všechno, vylučuji dobře, spím hluboce, souložím pravidelně, na co šáhnu se mi daří, práci mám rád, v podstatě od rána do večera se bavím a ještě my vycházej šotopředpovědi. Jen pár šotoušů mě nemá rádo a stejně na šotosrazu je pak svým šarmem ohromím a přes držku mi nedají - znáte spokojenějšího člověka?
Prag: Trošku zakázali (Boblick by jistě to podal takto) ale spíš tam nejsou na to silnice a ani obce bus nechtějí, protože ty trosky silnic potřebují pro IAD a navíc tam je dopravní proud tak silnej, že by to busy už nezvládly. On bručoun furt argumentuje linkama Bxx jedoucíma po dálnici a linkama 380 nebo kolik jedoucíma po II/605. Prostě jabka ne s hruškama ale rovnou s melounama.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6472
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 12:29:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ:
Část přebírá i z regionu, cesty via Kralupy apod. Ale v tom se opět neshodneme s Martinem
Achjo, zase to překrucuješ. Já jsem vždy o Blance psal v souvislosti se snížením počtu aut v ulicích Milady Horákové, Korunovační, Veletržní, U Výstaviště. Na tom i nadále trvám. Pořád se mi snažíš namluvit, že Blankou počet aut stoupne. Já se ptám, kde se vezmou ta auta? Ty snad dnes lidem reznou pod barákem? Nebo snad dnem otevření tunelu Blanka lidé rozbijou prasátka a poběží si do autosalonů koupit auťák? Růst automobilů v Praze je od roku 1989 konstantní a jediný vliv na jejich přírůstek má zvyšující se životní úroveň obyvatel a bohatnutí firem, které poskytují svým zaměstnancům služební auta. Lidé auta neopustí, i kdyby trakaře padaly. Pro ně je fronta v Korunovační pořád menším zlem než nacpaná T3 plná bezdomovců. Automobil je po bydlení druhá nejvyšší životní investice. Pokud ji člověk podstoupí a kromě pořizovací ceny platí i daň z vozidla, chce automobil používat. Ne ho nechat stát v garáži.

V Blance se projevuje i razantní zkvalitnění spojení mezi zápasem a severem a severovýchodem
Které ovšem nebude znamenat nic jiného, že těch aut z tohoto směru pojede pořád stejně jako dnes bez Blanky. Razantní zkvalitnění silnic neznamená jít namísto na zastávku do garáže.

Zástavba Bubny - 50 000 cest navíc
To bude zase znamenat naopak o 50 000 cest někde méně. Lidi se nemnoží podle počtu kanceláří. Pokud některé firmy otevřou své sídlo v Bubench, nejspíš ho i zavřou někde na Novém Městě. Kdyby počet obyvatel Prahy rostl podle počtu kanceláří a obchodních jednotek, má dnes Praha 5 milionu obyvatel a 3 miliony aut v ulicích.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2868
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 12:53:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Taky mě ty obrázky zarazily. Proč je celá Praha oranžová a těch modrých proužků tam je poskrovnu. Proč takové razantní nůsrůsty na Kbelské, Holešovičky, velmi velký nárůst na severním, dosud neexistujícím vnějším okruhu? Tady je evidentně opět něco špatně. Pokud to dělal člověk, tak by měli ověřit, jestli mu nedošla modrá fixa nebo barva v tiskárně a pokud to dělal počítačový model, tak by měli nakoupit nový software. :-) A nebo to jsou změny oproti roku 1990. Ale to ještě nebyla Kbelská.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:09:55    Odkaz na tento příspěvek  

No právě že do jistý míry znamená .. aut které po městě jezděj, je sice dost, ale těch, co stojej přes tejden nečinně před barákem, je ještě o něco víc. Akorát se majitelům do toho mumraje nechce nebo se jim to nevyplatí, což se může právě se změnou nabídky komunikací a dalšim škrcení na veřejný dost rychle zlomit, netřeba nic kupovat.

U těch obrázků se dá sice vyčíst horizont 2012, ale bůhví, kdy se z toho logru věštilo. Asi dost dávno, když tam k tomuhle termínu ještě počítaj s okruhem v Suchdole. Nemá to někdo celý a v plnym formátu i s komentářema? Nebo je to taky dostupný jen za dvě kila na stránku, jak přepravní průzkumy metra?
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3810
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:25:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"například ve směru Černošice-Dobřichovice, Čelákovice-Lysá, Úvaly-Pečky, Říčany-Senohraby? Nebo to tam někdo zakázal?"

Černošice-Dobřichovice a Říčany-Kostelec-K.Hora skutečně zakázal, aby lidi museli použít PID. Kdyby někdo chtěl zavést novou linku, Ropid a kraj buď vůbec nevydají licenci, nebo ji vydají s tolika omezujícími podmínkami, že by linka neměla smysl.

"závisí na parametrech dostupných komunikací v danym směru, ne na technologii obutí kol"

Přesně tak. A tím bychom toto téma nejspíš mohli uzavřít.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6474
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:32:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
No právě že do jistý míry znamená .. aut které po městě jezděj, je sice dost, ale těch, co stojej přes tejden nečinně před barákem, je ještě o něco víc.
Tím bych si nebyl tak jist. V Praze je registrováno asi 700 000 aut a v ulicích jich denně jezdí asi 800 000. Kolik jich je ze Středočeského kraje se můžeme asi tak dohadovat. každopádně bych si rozhodně nebyl jsitý tím, že jich přes den nečinně před baráky stojí víc. Stačí se projít dopoledne po jakémkoliv pražském sídlišti - pusto.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2022
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:33:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Zástavba Bubny je 50 000 NOVÝCH cest za cílem, který dnes není. Pochopitelně, že část cest jinam ubude. Nicméně ubudou plošně a zde se zkoncentrují bodově - v okolí Buben (tam nyní nejsou). A třeba z toho Nového Města se prodlouží po magistrále.

Já nechci překrucovat. Jen jsem poukázal na náš spor bez ohledu na to, kdo z nás má pravdu. Taky nevím, kde se ta auta vezmou, když na magistrále neubudou, ve Strahováku jich bude 2x víc a v Blance 3x víc než ve Veletržní :-). V souvislosti s magistrálou jsem jen připomněl, že i okolí Blanky je primárně zdrojové a cílové, a proto mi dat z magistrály potvrzují, že v našem sporu mohu (ale nemusím) mít pravdu.

Jinak aut je skutečně přibližně stejně, ale některé věci je mohou rozhýbat. Viz pohyb aut z Prahy 2 a 3, když mají jistotu, že večer zaparkují, když jí před zónami něměli a odjížděly až v pátek večer. Blanka skutečně bude mít nasávací efekt části dopravy v klidu an propojení nových čtvrtí a i z regionu. To prostě tak je. Bez Buben menší, s Bubny odpovídající tomu obrázku.

Fajn, nevěř tomu, ale stane se to. Lidi opravdu do té garáže půjdou. Protože, jak píšeš, ho budou chtít nově používat i pro spojení, na které dosud raději ani nepomysleli.

Orky: V mapě nárůstů jaksi na komunikaci, která není, jsou logicky největší nárůsty. To znamená je tam nárůst z 0 na 50 000. Nevím, co je na tom divného?

Nárůsty na Kbelské jsou způsobeny tím, že je tam rovněž zakreslen ten sever a Kbelská dočasně přebírá všechen (i nákladní) tranzit z východu přivedený Vysočanskou radiálou.

Pochopitelně jsou to nárůsty oproti stavu cca v roce 2007.

prag: Jak jsis všiml, ty obrázky jsou bez čísel a opravdu staršího data. Visí tu jen pro obecnou ilustraci. S čísly se kupují za hóódně draho.

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin Šubrt.)
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:41:24    Odkaz na tento příspěvek  

No já na jednom sídlišti dopoledne parkuju a neni to vždycky jednoduchý. Večer je to jistě horší, ale že by bylo přes den pusto a prázdno?

Samozřejmě je záhadou, jak se ty počty "jezdících vozidel" vykazujou, ale asi těžko bude zaručena jejich unikátnost .. takže když to auto jede ráno tam, v poledne na oběd, odpoledne dom tak už se nejspíš počítá za tři kusy. Ve většině městských ulic je v okolí pozorovatele v libovolnou dobu tři až pět jedoucích a cca třicet stojících aut ..
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3811
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:41:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zareaguju ještě na tohle:
Orky: "Tangenta, aby měla lidi, musí jet odněkud, kde je velký zdroj někam, kde je velký zdroj."

S Vaším hodnocením konkrétních tangent nesouhlasím. Ty tangenty o kterých jsem psal, byly především myšleny jako rychlé síťové spojky, na které se vyplatí popojet jednu dvě stanice metrem, v některých konkrétních případech i víc stanic.
Je sice dobře, když tangenta zároveň spojí výrazné cíle, hlavně ale musí působit síťovorně. Když se budete pokoušet prokličkovat s novými tangentami co nejvíc zdrojů, tak získáte podobně pomalé vymetáky, jaké máme už teď, a které nutí lidi objíždět metrem přes centrum.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6475
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:44:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
což se může právě se změnou nabídky komunikací a dalšim škrcení na veřejný dost rychle zlomit
Zatím jsem o podobném případu jen v Evropě neslyšel. Arj tu nedávno psal, že se dělal průzkum v nějakém evropském městě, kde po zavedení nové tramvajové linky nepoklesl počet aut, ale počet cyklistů, kteří začali jezdit tramvajemi.

V Praze roste počet aut po exponenciále již 20 let, nikoliv skokově po otevření Strahováku, Mrázovky, Štěrboholské radiály, 516, 517 a dalších. Z toho plyne jediné - nové komunikace mají pramalý vliv na zvýšeném počtu aut v ulicích. Automobilů přibývá více než infrastruktury a ne naopak. Zatím to vypadá tak, že se pokaždé novými silnicemi hasí již neúměrný počet aut, nikoliv aby se nové silnice postavily tam, kde budou časem potřeba, a to je od základu špatně. Příkladem budiž v současné době čínská a indická města, která si prochází podobným vývojem co ta naše na začátku 90. let, ale v mnohonásobném množství úměrném velikosti jejich megapolí.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6476
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:45:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
No já na jednom sídlišti dopoledne parkuju a neni to vždycky jednoduchý. Večer je to jistě horší, ale že by bylo přes den pusto a prázdno?
Ona se ta situace ve Vladivostoku bude od Prahy asi krapet lišit.
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 743
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 13:56:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prag: Já nevím, za co mě kritizujete, taky sem to sem vůbec dávat nemusel, já ty data znám.
No tak je to tipuji cca z roku 2007 v roce 2012 nebude z těch staveb akorát Sz. část PO, znamená to větší tlak na Evropskou, Jižní spojku a na Blanku, jinak se to v ničem lišit nebude.
Jinak aktuální materiály má asi TSK? Ale předpokládám, že na netu je asi zveřejňovat nechtějí...
Od tvůrců filmů jako "Únik z Magistrátu", "Audit č. 47" a "BKV Consulting":
Každý 2. vlak do stanice Motol aneb Nemocnice na kraji metra. Coming soon... --summer 2014--
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 14:03:58    Odkaz na tento příspěvek  

Kritizuju? To snad ne, jen se to takhle těžko odhaduje. Ta poznámka byla docela obecná, jsem samozřejmě rád za každej kousek odtajněnejch černokněžnickejch plánů
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6479
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 14:06:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ:
A třeba z toho Nového Města se prodlouží po magistrále.
Nebo zkrátí po magistrále od severu a severo-západu, že.

Taky nevím, kde se ta auta vezmou, když na magistrále neubudou, ve Strahováku jich bude 2x víc a v Blance 3x víc než ve Veletržní
Ubudou třeba z nábřeží, kudy je to ze Smíchova do Holešovic dnes rychlejší, aby se každý vyhnul katastrofální Letné. Ubudou třeba z Jižní spojky, protože si to zkrátí tranzit D5/R6/R4-D8 a možnái na R10 a D11.

Blanka skutečně bude mít nasávací efekt části dopravy v klidu an propojení nových čtvrtí a i z regionu
To se tvrdilo o Mrázovce také. Přičemž roční přírůstek počtu aut nebyl v roce 2005 nijak vyšší než v roce 2004. Nasávací efekt nebyl nikdy žádnou novou stavbou potvrzen. Pokud by se počet aut ročně v Praze zvyšoval cca o 2% a v roce 2013 o 5%, pak jsem ochoten tuto teorii připustit. Jsem ale přesvědčený, že tomu tak nebude.

Lidi opravdu do té garáže půjdou. Protože, jak píšeš, ho budou chtít nově používat i pro spojení, na které dosud raději ani nepomysleli.
Jsi naivní šotouš. Dokaž to čísly na Mrázovce v roce 2005 a v roce předtím. Pak se má smysl na toto téma bavit dál. Jako pravidelný řidič víš, že i přes kolabující Prahu je 95% cest na území Prahy dosažitených nejrychleji individuální dopravou. Bohužel... V tomto ohledu Blanka vnímání lidí nezlepší. Jezdil jsem svého času po cestě Ruzyně-Prosek. Autem 45 minut standardně i přes zasekanou Letnou, pozdě večer běžně za 30 minut. MHD pod hodinu nikdy. Jediné demotivující místo na používání aut v Praze je centrum se zónami parkování. Nic člověka neodradí víc než půlhodinové hledání místa k zaparkování.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 14:22:00    Odkaz na tento příspěvek  

Martin: po exponenciále jistě ano, akorát má tvar klasickýho přechoďáku ( 1 - exp( -t )) .. síť se blíží nasycení. Fakticky počet registrovaných aut v Praze už delší dobu stagnuje, viz ročenky udi který nejsou za peníze, přesto jich je v pohybu po ulicích čim dál víc. odkaz
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 14:33:21    Odkaz na tento příspěvek  

Jen pro ilustraci, v letech 2000-2008 narostl počet evidovaných vozidel v Praze o cca 21% (z 747 na 907 tis.) ale výkony ve vozokm narostly o cca 27% (z 16,6 na 21,0 mil.) Vjezd do centrální oblasti se přitom snížil o 11% (z 594 na 530 tis.) .. a jsme zase u těch neexistujících tangenciálních vztahů MHD na periférii.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2024
Registrován: 2-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 14:40:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: A kde se vzala auta ve Strahováku, když na nábřežích a Malé Straně téměř neubyla, nebo se úbytek rychle dorovnal?

Ano, 95% cest je dosažitelných individuální dopravou a každý řidič ví, kde jsou rezervy, slabá místa a trochu volné komunikace. A to si piš, že z Blanky se všichni zaradují.

Mrázovka je ale úplně něco jiného. Pro cesty Smíchov - Dejvice už byl Strahovák. Smíchov se zokruhoval, násilně omezila průjezdná kapacita a kilometrový tranzit po Strakonické, Nádražní, Radlické se převedl do tunelu. Smíchov se ve vztahu k Mrázovce zdrojově neměnil a tranzit se skutečně odlehčil, protože ve vztahu k části Smíchova zde objektivně byl. Ale narostl výrazně v roce 1997 se Strahovákem, který tu vazbu do Dejvic nabídl. Ale Blanka je dlouhá přes 6 km a na své trase má spoustu zdrojů i cílů v okolí. To je jako bys chtěl srovnávat, kdyby se postavila Blanka po Letnou a třeba po Vrbenského, což by nasálo dopravu, zvýšilo provoz ve Veletržní a pak by se otevřel prostředek. Pak by se doprava chovala podobně, jak říkáš a efekt nasávání by nebyl tak silný. Ale tohle je plnohodnotné nové spojení zcela parametricky nesrovnatelné se současným stavem.

Pořád bereš většinu cest po městě za tranzity, ale spousta cest se zrodí na té Malé Straně a Smíchově nebo v jižních Holešovicích, a to Blanka nezmění. A máš pravdu, vnímání lidí Blanka nezmění, protože v kolonách budou ihned stát i v ní, respektive u ní...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Akribius
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 926
Registrován: 4-2003
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 15:04:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na Jižní spojce se právě po odlehčení od kamionů předpokládám zavede bus pruh tak,aby si tam nezvykla jezdit IAD a časem jej zahltila.Teď k tomu bude příležitost.Pak nechť tam jezdí tangenta,podle mě dobrý nápad.
Pro Káema-snad i nadále budeš kakat pravidelně-ale v Oslu rychlíkové linky jezdí také od 70.let min. stol. a to dodnes.Expresní linky (městské,příměstské) jsou doménou posledních let a jsou velmi úspěšné.Oficiálně totiž odsávají lidi z kolejové dopravy,páč ta je na posílení nejvíc drahá.Metro i tramky mají jen denní interval,na špičku se neposilují,páč je prý drahé koupit na toto období soupravy jen pro provoz na 5-6 hodin denně.Proto ve špičkách vyjíždějí rychlíkové a expresní linky.Přece jen bus jezdící pouhých 5 hodin denně není tak drahý a navíc se pak tyto používají na různé koncerty,akce,sportovní srazy jako posila.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6480
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 15:04:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
přesto jich je v pohybu po ulicích čim dál víc
To je divný, když se od roku 2004 v Praze neotevřela jediná vyznamnější silniční stavba, že.

MŠ:
A kde se vzala auta ve Strahováku, když na nábřežích a Malé Straně téměř neubyla, nebo se úbytek rychle dorovnal?
Tam se přelila značná část aut z Podbělohorské a z Holečkovy. Po několika letech se ten úbytek částečně dorovnal.

A to si piš, že z Blanky se všichni zaradují.
To každopádně, ale ti co začnou od roku 2012 jezdit autem kvůli Blance, bude tak málo, že to bude mít na celou Prahu a navazující silnice k Blance marginální vliv.

Mrázovka je ale úplně něco jiného. Pro cesty Smíchov - Dejvice už byl Strahovák. Smíchov se zokruhoval, násilně omezila průjezdná kapacita a kilometrový tranzit po Strakonické, Nádražní, Radlické se převedl do tunelu.
Je to úplně stejné jako s Blankou, která na sebe naváže hlavně automobily z Horákový, Veletržní a Korunovační. Stejně tak jako Mrázovka kdysi z Radlický a Strakonický.

Ale narostl výrazně v roce 1997 se Strahovákem, který tu vazbu do Dejvic nabídl.
Ale prd. Narostl až s výraznou přestavbou Anděla. Strahovák jen odlehčil Podbělohorský, Karmelitský a Holečkovy v prvních letech. Přes Smíchov jezdilo mraky aut dávno před Strahovákem.

Ale tohle je plnohodnotné nové spojení zcela parametricky nesrovnatelné se současným stavem.
Strahovák+Mrázovka+Zlíchovský tunel mají dohromady 5,36 km a vznikly během 7 let. Neřekl bych, že je Blanka o tolik jiná než západní část MO. Chci tím jenom říct, že se z Blanky dělá panika. Ono si to časem sedne a nárůst aut bude k celkovému pražskému provozu nula nula prd. Aut bude v Praze přibývát víc a víc spolu s rostoucí demografickou strukturou města. Jediné co by v Praze snížilo dramaticky počet aut by bylo metro křížem krážem po celém městě, brutální ekonomická krize (žádný propad HDP o 2,3%, ale o 50%) nebo válka. Německá města mají fantastický systém veřejné dopravy, přestože i tam mají aut nadbytek, ale s jedním rozdílem oproti Praze - auta tam neposkakují v kolonách, protože jsou na kapacitních komunikacích buď nově vybudovaných nebo na poválečných nově vzniklých bulvárech. Ty my v Praze nemáme, proto je Blanka jen moderní součástí budoucí ring strasse.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2869
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 16:19:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: A počet cestujících v MHD stoupá a podíl IAD:MHD se příliš nemění. Ve statistice chybí jedna podstané věc, a to podíl a počet aut, která přijíždějí do Prahy z venku. To vůbec neukazuje na stav tangent.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2538
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 16:19:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad auta v Praze: a kolik jich je mimopražskejch ač jsou pražský? Stačí aby firma měla sídlo mimo Prahu. A třeba auta ČEZu (a že jich málo není) maj registračku U.

Mimoto jaksi stále narůstá trend nocleháren mimo Prahu. A protože nějaký extra zkvalitňování VHD z nějakejch těch šmloulovů ve Stč nehrozí tak to je vesměs na IAD.

Ad tangenta: pokud bude z Kačerova, tak ji nebude používat nikdo z Budějárny, Brumlovky a Pankráce. Když už bude muset do metra tak v něm i zůstane. Pokud to pojede z Budějárny, tak s tím někdo vocamcaď asi pojede. A asi i někdo z Brumlovky pokud nebude nástupní zastávka tangenty někde v prdeli přes troje světla a dvoje schody. Jestli má ta tangenta P4 - Smíchov nějak žít aspoň ve špičkách, tak prostě nemůže ignorovat tamní zdroj frekvence tím že pojede z Kačáku kde krom točky busů není lautr nic. Ono totiž ve špičce jsou ty kanclhrůzy tak významný, že ráno je jen o málo silnější C dc a odpoledne už je to mezi Budějárnou a centrem prakticky vyrovnaný.

A že se jezdí když jsou k tomu podmínky? To vím i z práce že třeba o prázdninách se jede přes Prahu radši autem než MHD občas jedoucí. O krátkách pojížďkách typu "na oběd" nemluvě - tam to totiž vyjde obvykle i autem levnějc než MHD páč tato nemá žádnej použitelnej "krátkej" lístek na 2-3 stanice.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 18:19:21    Odkaz na tento příspěvek  

Orky: počet cestujících v MHD slavnostně dosáhl cca úrovně roku 1993. Časem možná dotáhne i level konce osmdesátých let .. tim už se v tý ročence tolik nechluběj, ale dá se to tam vyčíst taky. Tehdy ovšem snad nebyl ani PID na železnici ani příměstský linky. Takže o "setrvalym poměru" mezi MHD a IAD, která narostla násobně, bych dost pochyboval. Ono ve statistice je časový období vždycky dost důležitý, při dobrym výběru se ani nemusej falšovat data

No nic, máme třetí nejlepší dopravu na světě, píšou to na plakátech, tak to tak musí bejt. Nebo čtvrtou? Prostě neni co řešit.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6482
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 18:27:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr vlček:
Stačí aby firma měla sídlo mimo Prahu. A třeba auta ČEZu (a že jich málo není) maj registračku U
Stejně tak to platí i v opačném případě. ANo, v Praze je více firem, ale pořád Praha tvoří jen 9% populace ČR. Stejně tak mi přijde lichý tvrdit, že všechny firmy se sídlem v Praze mají auta s Áčkem. Viděl jsem hodně aut od společností T-Mobile, O2 nebo ČEZ s "U" s jinými RZ než pražskými. Tu vyhlášku neznám, ale nejde náhodou auto nahlásit i na pobočku?

Mimoto jaksi stále narůstá trend nocleháren mimo Prahu
Ten už se naštěstí zastavil. V současné době převládá výstavba bytů a domů NA území Prahy.

To vím i z práce že třeba o prázdninách se jede přes Prahu radši autem než MHD občas jedoucí.
Neplatí to jen o prázdninách.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6483
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 18:31:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag:
Nejlepší na tom je, že pokud dvakrát přestoupím cestou do práce a z práce, vykáže mě DP ve statistice jako 6 cestujících. Pokud budeme mít metrolinky, možná ten rok 1993 ještě překonáme.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3812
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 19:06:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"autem levnějc než MHD páč tato nemá žádnej použitelnej "krátkej" lístek na 2-3 stanice"

Když jsem před časem byl v Táboře, tak mě příjemně překvapilo, že existovala i zcela krátkodobá jízdenka na pár stanic, tuším na 10 minut. Tato krátkodobá jízdenka na cca 10 minut byla PŘESTUPNÍ! V celé MHD Tábor-Sezimovo Ústí-Planá tehdy byla čtyři časová pásma, čili čtyři ceny jednotlivých jízdenek.
V Praze je absurdně předražené jízdné za několik stanic, a směšně malé jízdné za cestu přes celé město.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 743
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 19:52:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jojo, slavný tarif táborské MHD s přestupními jízdenkami s opravdu bezvadnou časovou platností 4, 8, 18 a 38 minut mám ještě v živé paměti. Celodenní jízdenku tam neměli, jen 7denní - jeden rok stála 95 a další už 105 Kč.
Takže tohle do Prahy opravdu ne.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3814
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 20:05:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: Dokázal byste srozumitelně vysvětlit, co je špatného na principu odstupňovaného jízdného? Nemám na mysli přesný počet minut, ale samotný princip.

Jak by se Vám líbilo v hospodě, kde by pivo účtovali buď do tří piv za 54, nebo neomezená konzumace za 78 korun? Jo vy jste chtěl malé pivo? Tak zaplatíte 54, nás to nezajímá!

Neznám stupidnější tarif veřejné dopravy, než je ten pražský. Tak malý rozdíl mezi cenou za 1 minutu a za 75 minut, to je patrně světový unikát.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2958
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 20:36:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mimoto jaksi stále narůstá trend nocleháren mimo Prahu
Ten už se naštěstí zastavil. V současné době převládá výstavba bytů a domů NA území Prahy.

Nic se nezastavilo, co se týká trendu. Zastavila se výstavba jako taková bo je krize (a tak se vlastně přizpůsobuje dočasně i cena novobytů v Praze).
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6484
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 20:52:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička:
Trend satelitu se zpomalil už dávno před krizí. Dalo by se říct, že největší boom byl v 90. letech.
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2961
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 21:14:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To na těch polích, co vyrostlo po roce 2000, není obilí. Doporučuji porovnat starší a nové mapy. A hlavně vidět, kde za PHS je sice momentálně pole, ale už osázené rozvodem elektriky. Ostatně i média nedávno spustila, že obce se marně snaží růst zastavit.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6485
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 21:30:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička:
Já ale nepíšu, že se zastavil úplně. Já psal o zpomalení a o návratu lidí do města. Nových bytů a domů se v Praze oproti satelitu staví víc. To se o 90. letech nedalo říct ani náhodu. Satelit byl módní záležitostí a dnes mnoho lidí pochopilo, že má i své nevýhody. Ten velký boom před deseti lety máme naštěstí za sebou.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 744
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 21:32:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Pražský tarif nebyl historicky navržen špatně. Musíme si uvědomit, že vznikl v 90. letech v souvislosti s rozvojem PID, a byl stanoven velmi jednoduše a účelně. Základní cena jízdenky 10 Kč na 60 minut, k tomu jízdenka nepřestupní za 6 kč na 15 minut. Tak to bylo bežné i v jiných městech Evropy. To byl jednoduchý základ, v dalších letech se od toho odvíjely ceny vícepásmových jízdenek PID. Ten princip se nezměnil ani po prvním zdražení (12 a 8 Kč).

Stupidizace a izace tarifu PID nastala až s érou Béma a jeho přiblblými požadavky na co nejdražší jednotlivé jízdenky (nově za 20 a za 14), a nejnověji zásahem nejen Béma, ale i zmrdů od Delloite, Dvořáka z DP a podobných - tedy jízdenka za 26 přestupní a 18 nepřestupní.

Zároveň se nesmí už léta zdražit ve vnějších pásmech PID, kde je jedno pásmo pořád za 6 Kč, a problém je na světě.

Proto máme takový zmatek v pásmech, proto je pásmo B, proto jsou nelogické ceny jízdenek, proto jsou tak složitá a nepřehledná pravidla na styku pásem B, 0, 1.

Ropid to měl od začátku vymyšlené výborně. Ovšem předpokládalo to sladění dopravní politiky Prahy a Středočeského kraje, sjednocení termínů případných zdražování jízdného, a hlavně toho, o kolik se zdraží v Praze i venku, aby ten model zůstal konzistentní. Ale protože odborníkům z Ropidu pražská radnice odmítla naslouchat a raději vyměnila vedení, protože měla "jiné představy", a místo toho se řídila "doporučeními" nekompetentních blbců typu Delloite, BNV, a různými jinými zájmy, zatímco SčK si založil vlastní trucpodnik SID, tak to dopadá tak, jak to dopadá.

Jinak proti principu odstupňovaného jízdného v zásadě nemám nic, v Praze to nebylo použito patrně právě kvůi jednoduchosti (v Praze bylo prostě jen jedno pásmo P, v němž platily jízdenky na 60 minut a na 15 minut, a dojezové pásmo 0, a pak ten vnějšek). Že to blbí politici a jejich ještě blbější poradci rozvrtali na dnešních 75 minut za 26 Kč a 20 minut za 18 Kč a další nepřehledná pravidla, je už věc jiná.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3815
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 22:56:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: 6 Kč je 60% z 10 Kč, zatímco 8 Kč je 67% z 12 Kč. Čili už první zdražení předražilo krátkodobou jízdenku.

Kruhová pásma se Ropidu hrubě nepovedla. Smysl má tak ještě pásmo 1, v něm je tangenciální pohyb minimální. Místo kruhových pásem 2-5 ale měly být zóny.

SID je trucpodnik, parodie na IDS, a na kraji jsou ingnoranti. O tom žádná. Co ale dělat, když Ropid nevnímá odlišné nároky na městskou a příměstskou dopravu, není ochoten řešit rychlost a komfort při cestách na větší vzdálenosti, a prosazuje finančně neúnosné modely dopravy?

K tomu, aby mohl vzniknou rozumný, funkční, komplexní, přiměřeně rychlý, přiměřeně pohodlný, a finančně únosný společný IDS, je třeba aby se umoudřily obě strany. Kraj i Magistrát, DP a Ropid musí ustoupit z pozic, na kterých jsou zabetonovaní. Hlavně musí místo dohazování kšeftů svým oblíbencům řešit zájem skutečných cestujících, zejména denně dojíždějících.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2870
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 14. května 2010 - 23:07:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: Když si vemu, že ve vnější dopravě je dneska běžná cena cca 1 kč/km, tak je cena 26 Kč na celou Prahu v celku odpovídající. Problém je v krátkodobějších jízdenkách a zcela chybí lístek na "dvě stanice" - 18 Kč je docela darda.
Pokud bych nebral ohled na příměstskou dopravu, tak bych udělal v Praze 3 jízdenky, třeba:
1) Celopražská, přestupní, 75 minut, 26,-
2) Do centra, přestupní, 30 minut, 20,-
3) Pár stanic, nepřestupní, 10 minut, 10,-
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2009
Registrován: 4-2003
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 07:24:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Tangnenciální linka Dejvická - Na Knížecí už existuje. Jmenuje se linka č.20 a je provozována tramvajemi. Je to jedna z mála funkčních tangenciálních linek. V současné době je ale postižena výstavbou tunelu Blanka. Jejímu zrychlení brání vysoký provoz aut na Újezdě a také křižovatka na Klárově. Co téhle lince chybí, je propagace a bohužel prozatím i eliminace IAD na Klárově. Snad se to po dostavbě Blanky poněkud zlepší.
Samorost
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.13.37
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 07:38:36    Odkaz na tento příspěvek  

Na co lístek na dvě stanice ? Takový vzdálenosti chodím pěšky !!!
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 745
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 08:25:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Spíš bych to viděl jinak. Udělat jízdenky třeba s 8 Kč odstupem. Tedy ceny 8, 16, 24, 32, atd.
8 Kč krátkodobá nepřestupní 15 min (2 pásma)
16 Kč přestupní 30 min (2 pásma)
24 Kč na 60 minut přestupní (2 pásma)
32 Kč 90 min 3 pásma
atd.
Ale to znamená opět pásmo P s dvojnásobnou hodnotou (model 2008) a je možno zrušit B. Tedy P, P, 0, 1, 2, 3... Jinak si to nedovedu představit. Otázka je, co by to udělalo s tržbami v P - dost lidí jezdí právě kolem 30 min, takže by se prodalo víc jízdenek za 16 než za 24, a přesunula by se sem část lidí, co teď mají tramvajenky. Znamenalo byto pokles nebo vzestup tržeb? Toť otázka.

6 Kč je 60% z 10 Kč, zatímco 8 Kč je 67% z 12 Kč. Čili už první zdražení předražilo krátkodobou jízdenku.
To je možné, ale takhle se to počítat nedá. Ty ceny musí být stanoveny zakulacené, aby se dobře pamatovaly, a taky s ohledem na DPH, která je v nich zahrnuta. A navíc už nemáme haléře.

Co ale dělat, když Ropid nevnímá odlišné nároky na městskou a příměstskou dopravu, není ochoten řešit rychlost a komfort při cestách na větší vzdálenosti, a prosazuje finančně neúnosné modely dopravy?
Finančně neúnosné modely dopravy se objevily teprve v posledních letech - viz sloučení linek 22 a 23, přiblblé "metrolinky" přepravně nevyvážené (133) nebo se třemi až pěti variantami jedné linky (197). Vsadím se, že za původního vedení Ropidu by k tomuto nedocházelo.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2871
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 09:25:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Samorost: Dobře, tak to napíšu obecněji - na krátkou vzdálenost, řekněme s dostupností MHD do 10 minut.
Antar: Chtěl jsem načrtnout princip. To, co jsi nastřelil, by znamenalo zlevnění MHD pro většinu jízdenkových uživatelů a tímto směrem se zrčitě nepůjde. Praha má ve srovnání se zápaní evroupou jízdenky dost levné a lze očekávat, že se budou ceny spíš zvyšovat. Za 60 minut se dá ve většině případů přejet celá Praha, pokud nejedeš z nějaké díry do nějaké díry. Stejně tak bys asi těžko prosadil prodloužení jízdenky za 18 z 20 na 30 minut a její zlevnění na 16.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3816
Registrován: 9-2007
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 09:38:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Bram: Tangnenciální linka Dejvická - Na Knížecí už existuje. Jmenuje se linka č.20 a je provozována tramvajemi. Je to jedna z mála funkčních tangenciálních linek. ..... Co téhle lince chybí, je ...."

.... rychlost. Pro cestu z Arbesova náměstí na Hradčanskou byla v době normálního provozu samozřejmě dobrá. Pro cesty z Dejvické na Smíchovské nádraží ale byla už před výlukou prakticky nepoužitelná, protože metro bylo zřetelně rychlejší. Člověku by akorát tak ujel vlak, kdyby použil 20.
Dokud nebude něco lepšího, tak jsem pro linku 20. Ale nazývat ji funkční rychlou tangentou, to bych se neodvážil.

"1) Celopražská, přestupní, 75 minut, 26,-
2) Do centra, přestupní, 30 minut, 20,-
3) Pár stanic, nepřestupní, 10 minut, 10,-
"

S třemi časovými pásmy v zásadě souhlasím. Při současných cenách jednotlivých jízdenek jsou dva druhy jízdenek málo.
Co se týče cen, tak provoz MHD je daleko dražší, než provoz příměstské linky, to se musí při cestě přes celou Prahu zohlednit. Naopak nevidím důvod pro předražování krátkodobé přestupní jízdenky, třeba na 3+2 stanice tramvají. Váš návrh bych pozměnil takto:
1) Krátkodobá přestupní 10 Kč. Použití buď přestupní metro (čtyři stanice = max. cca 4 km), nebo přestupní povrchová doprava (15 minut = max. cca 5 km). Jízdenka označená v metru neplatí v povrchové dopravě a naopak.
2) Přestupní, 30 minut - 20 Kč
3) Přestupní, 60 minut - 30 Kč

Antar: "To je možné, ale takhle se to počítat nedá. Ty ceny musí být stanoveny zakulacené,"

Kdyby tehdy nevítězila ideologie šikanování cestujících na krátké vzdálenosti, tak to klidně mohlo být 7 a 12 Kč. To se taky dobře pamatuje. 7 Kč je 58% z 12, čili skoro to samé jako na začátku.

"Finančně neúnosné modely dopravy se objevily teprve v posledních letech"

Myslel jsem hlavně finančně neúnosné nároky na úhradu ztráty v příměstské dopravě. V příměstské dopravě totiž Ropid prosazuje hověziny od svého založení, čím dále od Prahy, tím větší blbiny. Hřebíček do rakve dalšího rozvoje si Ropid zatloukl sám, když požadoval úhradu fiktivní ztráty za linky do té doby ziskové. Konkrétně se to tehdy stalo při jednáních o integraci Kladna a Berouna.
Z pohledu příměstské dopravy bych původní vedení Ropidu rozhodně nechválil. Podle toho, jak ji zprasili, neměli ani páru jak se má příměstská doprava dělat. Oni si zkrátka dělali svou MHD daleko za hranicemi Prahy, a to bylo zásadně špatně. Jejich neblahé dědictví je dodnes patrné. Právě ti, které tak chválíte, nechali popravit všechny zrychlené linky, na které dosáhli, a všude zavedli ty své couráky stavící u každých skladových vrat. Kdyby nerušeně pokračovali ve svém díle, tak bychom dnes měli integrované i autobusové linky typu Rakovník-Praha, se 170 zastávkami, a jízdní dobou 180 minut.

Jestli chcete vidět, jak se má dělat velkoplošný IDS v hustě osídleném území, tak doporučuju k nastudování IDS-JMK. Tam se nejhorších ropidích šotochyb vyvarovali. V řidčeji osídlených částech kraje je i IDS-JMK příliš marnotratný. Jako příklad slušně fukčního IDS v řidčeji osídlených územích, a přitom nezvyšujícího nároky na finance, se hodí spíš IREDO (celokrajské od června).

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1686
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 10:20:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mně připadá model 18/26 úplně v pořádku. podívejte se do zahraničí. co chybí, je rodinná/skupinová jízdenka pro 5 osob (např. celodenní nebo ekvivalent single za 26) - konkurence autům.

cestovat MHD ve větší skupině je z hlediska tarifu doopravdy za trest, např. s dětmi - už jsem zažil štípání 40 lístků (2x - cesta tam a zpět) apod. a pak to ještě dávat do účetnictví - to je vážně radost, skoro aby si to člověk příště rozmyslel a objednal bus. v tomhle jsou ČD zlatý.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 746
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 10:26:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kdyby tehdy nevítězila ideologie šikanování cestujících na krátké vzdálenosti, tak to klidně mohlo být 7 a 12 Kč.

Nemohlo. Protože jsme měli i jízdenky 8 Kč krátkodobé (15 min) ve vnějších pásmech. Ta jízdenka se buď dala použít v Praze, nebo venku. A 7 Kč by byla další jízdenka navíc.

Oni si zkrátka dělali svou MHD daleko za hranicemi Prahy, a to bylo zásadně špatně. Jejich neblahé dědictví je dodnes patrné. Právě ti, které tak chválíte, nechali popravit všechny zrychlené linky, na které dosáhli, a všude zavedli ty své couráky stavící u každých skladových vrat.

Tak to bych neřekl. Byly tady zrychlené linky v PID, třeba z Jílového, z Brandýsa nad Labem, byly i na Mníšecku. Ale je taky otázka, co si objednávaly obce, zda tam z jejich strany nebyly požadavky na častější zastavování atd. Nezapomeň taky, že od té doby vznikla v příměstské oblasti řada skladových areálů atd, které tam dříve nebyly a které je nutné obsloužit.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2872
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 10:46:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pawel: Ano plus mínus v pořádku je. Ale chybí levná jízdenka na kousek. Jet třeba od Nemocnice Krč na Sídliště Lhotha za 18 Kč, to je docela drahé. A 2 km, to už taky není takový kousek, aby to lidi šli pěšky. Myslím si, že dost velký počet z těch, kteří si normálně jízdneku koupí, tak tady to prubnou a jedou na černo.
Antar: Ano. Ale slyšel jsem něco takového, že zůstaly většinou po velkých bojích a třeba Mníšek si snad hradí rychlíkové linky sám.
Ano obsloužit je potřeba vše. Ale otázkou v jakém intervalu. U každých skladových vrat není potřeba stavět jednou za 10 minut. Je možné udělat model, kdy pojede zastávková linka celotýdenně +/- stejně a do toho se zavede špičková rychlíková pro rychlé spojení největších sídel.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2011
Registrován: 4-2003
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 10:55:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Vždyť o té rychlosti u linky č.20 píšu, byť nepřímo.

Nezlob se na mne, ale mne to vždy trvalo ze Smíchovského nádraží na Dejvickou jak linkou 20, tak metrem s přestupem stejně.
Ze Smíchovského nádraží je to na Můstek 8 minut. Na přechod mezi trasami i s čekáním to mám ve špičce pět minut, dalších osm minut to trvá z Můstku na Dejvickou. Takže 21 minut.

Odkloněná linka 20 jede přes Prašný Most ze Smíchovského nádraží na Dejvickou 22 minut.

Čili i dnes je to metrem i tramvají téměř stejně dlouhé.

Podotýkám ale, za normálního provozu, nikoliv při ucpaných silnicích.

V původní trase to jela linka 20 asi o 3 nebo 4 minuty méně.

Tady pro metro hraje jediné: Krátké intervaly a nulový vliv IAD.
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.63.172
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 10:58:06    Odkaz na tento příspěvek  

Já bych 10-minutovou jízdenku na krátké poskočení po městě dost přivítal.

Poměrně běžně se pohybuji v relacích typu Palmovka-Křižíkova nebo Urxova-Bílá labuť, které představují cca 2 km.

Nejsem líný a chodím pěšky rád, ale záleží na počasí. Ve slotě nebo naopak v příšerném vedru, kdy se vydlážděné ulice rozpálí na 40 stupňů, to prostě není žádné potěšení.

Myslím si, že pár desítek tisíc lidí s podobným náhledem na věc v Praze žije a desetikorunovou jízdenku by uvítalo.
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1687
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 11:13:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad 10minutová jízdenka: je pravda, že něco takového by se asi hodilo. nebude ale problém spíš v tom, že náklady na jízdenku (výroba, ochranné prvky, označení) jsou už tak dost vysoké a v případě extra levné jízdenky se zisk DP blíží nule? řešením by mohlo být něco na způsob mnichovské streifenkarte. např. lístek za 40,- na 4 krátké jízdy, označitelný postupně ze všech 4 stran.

jinak já to řeším tak, že i při týdenní návštěvě prahy si kupuju studentskou měsíční - vyjde mě to levnějc než jezdit na lístky.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2873
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 11:30:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pawel: Zkoušel jsem hodit "výrobní cena jízdenky" do Googlu. To jsem sice nenašel, ale našel jsem výrobní cenu bankovky. U 50 Kč by to mělo být 1,30. Cena jízdenky bude určitě mnohem níže, odhaduju tedy v řádech desetihaléřů.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1009
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 11:43:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no jedna věc je výroba, druhá distribuce, třetí marže obchodníka
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2876
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 11:59:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Marže obchodníka je prý tak nízká, že to nechtějí prodávat.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 747
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 11:59:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano obsloužit je potřeba vše. Ale otázkou v jakém intervalu. U každých skladových vrat není potřeba stavět jednou za 10 minut. Je možné udělat model, kdy pojede zastávková linka celotýdenně +/- stejně a do toho se zavede špičková rychlíková pro rychlé spojení největších sídel.

Ano, souhlas. Zvláště u autobusů v pohodě realizovatelné. Ale tohle může být často v rozporu s představami současných plánovačů linkového vedení, protože i tady se patrně vyskytuje dogma "co nejmenšího počtu linek (čísel)".
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2877
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 14:39:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: Ano, to je v rozporu s plánováním ROPIDu, který se snaží plánovat systémem "Suma linek = min."
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.63.172
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 20:59:14    Odkaz na tento příspěvek  

Myslím, že hypotetická 10 Kč jízdenka by klidně mohla existovat v SMS podobě. Nižší náklady na distribuci a obchodníka asi udělat nelze.
Marian Kechlibar
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.63.172
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 21:01:33    Odkaz na tento příspěvek  

Další alternativa... prodávat je v blocích po 5 či 10 kusech...
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.148.209
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 22:07:54    Odkaz na tento příspěvek  

To v Praze kdysi (krátce po revoluci, ještě za označovačů s devítimístnou šachovnicí) bylo: bločky výhodných "zelených" jízdenek. Prodávaly se v bločcích po 5 kusech a platily snad jen na metro a tramvaj (ne na autobus).
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1298
Registrován: 3-2007
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 22:26:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proč není nikdo schopen na web dpp dát dvoudenní výluku NNŽ/Flora-Hlavní nádraží ? A dispečera/informátora,co stojí na Gorkáči u sochy
proti zastávce NAD,místo aby si stoupnul do Dlážděné k zastávce tram,kde se převlíká 5 do 9 a lidi na Žižkov nevědí kam jít ? To se tam schovává před lidma?

Chválím tedy označení na zastávkách,naopak ráno zmatkář s kloubem málem přejel na Olšanském dc asi 4 lidi,bo se "netrefil" do zastávky a ještě pyskoval.
K čemu je to pak dobré ?
3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 43
Registrován: 4-2010
Odesláno Sobota, 15. května 2010 - 22:27:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jojo byly zelené jen pro ekologickou dopravu metra a tramvají.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2026
Registrován: 2-2004
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 01:00:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: To opět nebyla výluka, to byla sabotáž. Od rána chvílema, odpoledne téměř pořád klouby mezi Dlážděnou a Husineckou nepobíraly. Už na Hlavní přijížděly na stupni 4 a už se o moc víc lidí nevešlo. Nevím, kdo to počítal, ale místo 7 vozů T3 za 15 minut poslat 2 kloubáky, to fakt nebyl dobrý nápad. A jelikož jezdila X-9 polookružně, už od Žižkova měla 2 - 3 minuty zpoždění. Pak dlouhé cpaní se dovnitř a ven na Hlaváku a Husinecké, postupné vyprazdňování a do výstupní NNŽ už řidiči ani nezajížděli. Nad zastávkou NNŽ v Olšanské to ohnuli ještě s lidma a šup s nimi je vyložit do zastávky směr centrum. Pochopitelně co nejdál od tramvají. Pokud měla být nějaká nívaznost, tak pochopitelně 9 davu pochodujícímu zdaleka ujížděla. Přeplněný bus jsem zažil ještě ve 20:15. Na kolejích před křižovatkou NNŽ stálo KGX. Tk jsem se optal, zda vědí, že od rána busy dole nepobírájí. Oni, že vědí, ale prý výluku dělá Ropid a DP jezdí, co dostane přikázáno. Tak, kdo ví, ať upřesní. Busy prý jezdí dle JŘ, záložní bus není. Operativně se řídit nedá. Jízdní doby se změnit nedají. Cestujícícm nikdo nepomůže. Takže v souhrnu nechápu, proč tam KGX stálo, když se jen dívali a nervózně cukali při vědomí probíhajícího hokeje. Taky mě ujistili, že oni by rádi, ale když nemají čím a jak zasáhnout nejde to. Rovněž souhlasili, že výstupní i nástupní NNŽ by měla být u zastávek tramvají na jana Želivského a bus by měl obracet na Basilejském nám, že to nechápou, ale nemohou s tím nic dělat.

Pokud jde o informace. Bus naštěstí jel po zastávkách tram, nebo těsně vedle, tak se to dalo. S výjimkou Hlaváku dc, kde opět "skvěle" fungoval dokonalý výpis všech změn, zatímco tam mělo být napsáno: LINKY TRAM ZDE OD DO NEJZDÍ. JDĚTE PĚŠKY NEBO JEĎTE BUSEM X-9 150 M ROVNĚ A PAK VRAVO DO ZASTÁVKY DLÁŽDĚNÁ A TAM NA LINKY 5, 9, 26 ČI 55 PŘESTUPTE. Pochpitelně hustě popsaná žlutá cedule vedla k tomu, že lidi vlezli tak do druhého vusu X-9 a na Dlážděné se divili. Tuším, že někteří aj jeli i zpět...

Takže to bychom měli dvě KGX se schovávající na obou koncích před lidma, špatně spočítanou náhradku, nulovou snahu a možnost během dne něco řešit, nulovou snahu zajistit návaznosti na NNŽ...gratulace...DP+Ropid se zas vyznamenali...tentokrát spíš podezřívám DP.

Bylo úsměvné, když jsme se po sardinkování dostali na NNŽ a když si lidi povzdechli, že nás to veze zase zpátky, abychom se prošli, poznamenalo jedno děvče. Co se to zase děje, když je maratón, tak to chápu, ale tohle. A jako reakce se ozvalo: Indiáni asi vytrhali koleje. A dotčenému davu právě odjela devítka směr Spojovací....

Mimochodem, podle informace KGX výluka skončí s ranním výjezdem. Je teda fajn, že se dělá rychle, ale když si na sloupku přečtu v pátek data a naplánuju si na neděli cestu, asi budu překvapenej, že už to jede jinak, než bylo psáno. I když tady šlo o nějakou vodu, takže chápu, že je to spíš mimo DP.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7866
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 08:14:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ: Pěknej popis. Za odpověď , že výluku dělá Ropid bych ty lidi vyhodil - slovo sabotáž platí i na ně. Jednak je to výluka na požadavek DP, kterej si neumí udržet koleje v pořádku a jednak určitě ke každým prdu se dělaj tisíce připomínkovejch řízení, tak moh někdo někde říct, jak to jezdí plný a jak by se to mělo zorganizovat.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7867
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 08:21:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Překvapuje mě, že v době povinného rozvoje opencard se tu diskutuje o papírovejch jízdenkách. OPC by měla umět řešit i minutovej pobyt ve vozidle, ne? Jinak papírové krátkodobé jízdenky OPRAVDU nejsou řešení, ti kteří by je využili jezdí na černo a ti kteří jsou poctiví by vesměs užili jakoukoliv dlouhodobější formu. Ono i v jízdenkách platí že víc zboží pohromadě a na delší dobu je levnější - to je zákon trhu a ten šotouši nezmění. těma pokusama o lacinou jízdenku na krátkou dobu byste mhd zase finančně zabili. Opět se potvrdilo, že vhd nejvíc škoděj šotouši.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 3-2007
Odesláno Neděle, 16. května 2010 - 09:02:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KMe,tentokrát ta výluka nebyla na 99% kvůli DP-kutali na Olšanské ráno pod panely-asi voda.

A k přeplnění-jako sorry,ale koukám,že tady v tomhle státě chcípnem právě na ten alibismus-
v SOBOTU není bus? Žádný řidič by si nešel udělat za "sobotní" vložo? Nevěřím. Prostě se nechce.

A jako k tomu schovávání KGX-kua,já chápu,že to není nic moc,nechat si nadávat od důchodců,ale tak ať se na to frajer v bílý košili vy.kašle a dělá něco jinýho,třeba řídit ten autobus.

Fakt to byla ostuda-a přitom lidem to vysvětlit tak to pochopí-oprava vodovodního řadu.