K-report
 

Archiv do 21. května 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 21. května 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 16:46:20    Odkaz na tento příspěvek  

Co je zajímavý, že ten Mníšek má ty zhoubný pražský koncentrický zóny .. asi tam taky všici přestupujou u muzea odkaz

Nicméně ta úplně vnitřní zona pro lístek (čtyři pro lítačku) je vymezená prakticky dálničnim okruhem, což je s vyjímkou neexistující JZ části skoro přesnej kruh s průměrem asi 23 km .. že by to bylo menší než Praha mi tudíž nepřipadá. Další tři zony (dvanáct na lítačku) pokračujou ven někam na bavorskej venkov.

To jen abysme věděli, co srovnáváme. Myšlenka jemnějšího dělení ringů pro lítačky je sice zajímavá, ale dost unikátní ..
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 17:05:31    Odkaz na tento příspěvek  

Navíc teda ty 4 vnitřní kruhy maj za 17,20 na týden, což je docela pohoda. Tedy při jednotlivý jízdence za 2,40 a jednodenní za 5,20 docela určitě. Co se týče vnějších pásem, tak to poslední začíná cca 33 km od centra, konec se vzhledem k řídký síti nedá dobře odhadnout.

Krátkodobá jízdenka na 4 stanice / 2 v S-bahnu je za polovic, 1,20 ojro. S možností přestupu i 2 S-bahn + 2 povrchovka, ve vnějších zonách platí v busu neomezeně. Časová platnosti od hodiny pro krátkou, jednozonová už tři hodiny, asi se nebojej že by to kaštani zneužili k opakovanýmu svezení.

Čili kdybych to přenes na naše poměry, zas tak moc se to neliší. Obdobně tý Vídni výrazně nižší cena denní a vícedenní jízdenky (týdenní i v kursovym přepočtu), proti našem zvykům zřejmě vyšší cena dlouhodobýho předplatnýho (roční jsem tam nenašel), trochu komplikace s těma mikrozonama, ale zase možnost levnější předplacenky pro omezenou lokální oblast. Celková srozumitelnost pro mne vyšší než pražský dvojzony a neviditelný čtyžzony, i když je to v inostranštině.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 374
Registrován: 9-2008
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 17:07:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Všechny tři Vaše odpovědi v příspěvku 3846 jsou pochybené:
a) Psal jste o tom, že systém tarifně rozdělených měst je zcela běžný, "ve většině měst zcela obvyklý" a že Praha je výjimečná (to jsou Vaše slova); prokázali jsme, že to tak není a že i pražský systém je rozšířený, a to i ve městech, kde mají jedny z nejkvalitnějších systémů MHD v Evropě - to nemůžete popřít.
b) Ke druhé větě - má poznámka se vztahovala k vašemu příspěvku 3844. Ten byl opravdu hloupý, ukázal Vaše schopnosti argumentace (když se něco nehodí o krámu, zpochybnit to) a proto chápu, že vás KM zesměšňuje, když mu dáváte příležitost. Pokud Vám ostatním přijde, že také argumentuji podobně chabě a hloupě, pak máte plné právo mi to také dát najevo. S mnoha lidmi tady nesouhlasím, ale diskutovat se s nimi dá; to jenom s Vámi prostě nemá slušná diskuse smysl (Vy asi budete tvrdit totéž o mně, a já ponechám na posouzení ostatním, kdo z nás tady argumentuje slušně a věcně). Že byl Váš příspvěek 3844 směšný, to je fakt, a očekával bych spíš trochu pokory.
c) Třetí větu vůbec nechápu, patrně odpovídáte na něco úplně jiného - dporočuju znova a pozorně přečíst. Široká koalice, která Vám společně prokázala, že lžete (členění měst na zóny není zcela běžné, obvyklé a převažující, jak jste tvrdil), nic víc - opakuji, nic víc, nesoudila, který koncept je lepší, ani neargumentovala ve prospěch jiného řešení, jen vyvrátila vaše chybné (či lživé) tvrzení - byla Vámi nařčena z jednostrannosti. To svědčí o Vašich diskutérských způsobech, ne o nás.

Poznámka 1: Zrovna na Mnichov byste měl přece hrozně nadávat. Jsou tam čistě kruhová pásma, takže máte-li zaplacený např. Ring 2, můžete jezdit pořád dokola tangenciálními linkami nekonečně mnoho kilometrů - a to je přece strašlivě nespravedlivé, komunistické a zavrženíhodné. Navíc podotýkám, že se Mnichov také dělí na bílou zónu (Innenraum, ringy 1-4) a zelené, žluté a červené venkovní zóny (Aussenraum), což hraje roli například u 24hodinové jízdenky (platí pro Innenraum a zelený Aussenraum, dohromady "Mnichov XXL") a především u jednotlivého jízdného vůbec - takže na jednu jízdenku můžete jet po celém Mnichově jedno kam (a upozorňuji, že U-Bahn opouští Innenraum pouze na jednom městě, když U6 vyjíždí za hranice města do Garchingu; takže v pražských poměrech by to bylo za stejné jízdné z Florence na Vyšehrad i na Háje).
Poznámka 2: Pokud zase odpovíte vyhýbavě, na něco jiného či osobním útokem, končím. Nebudu ztrácet čas s lidmi, kteří neumějí na diskusním fóru diskutovat. Vaše problémy s Káemem si vyřiďte mezi sebou, a pokud nejste schopen se udržet na uzdě, tak radši jděte pryč. Na vyhrožování ránou do držky tady s odpuštěním nejsme zvědaví (alespoň já teda rozhodně ne, já tu chci diskutovat).
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3851
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 17:17:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Vlček: "Zónový tarif je naprosto mimo mísu. Praha potřebuje být srozumitelná. A to zatím v pásmu PPR0 jakž takž je. I cizinec pochopí, co si má koupit."

Několikrát jsem psal, že jednotlivé jízdné na území hlavního města Prahy si představuju zásadně časové, ne zónové.

Mašotouš: "Mnichov také dělí na bílou zónu (Innenraum, ringy 1-4) a zelené, žluté a červené venkovní zóny (Aussenraum), což hraje roli například u 24hodinové jízdenky (platí pro Innenraum a zelený Aussenraum, dohromady "Mnichov XXL") a především u jednotlivého jízdného vůbec - takže na jednu jízdenku můžete jet po celém Mnichově jedno kam"

Několikrát jsem psal, že jednotlivé jízdné na území hlavního města Prahy si představuju zásadně časové, ne zónové.

"Široká koalice ..... nesoudila, který koncept je lepší, ani neargumentovala ve prospěch jiného řešení, jen vyvrátila vaše chybné (či lživé) tvrzení - byla Vámi nařčena z jednostrannosti"

Zřejmě jste přesvědčený, že máte pravdu i v citovaném případě. Jsem tak zásadně přesvědčený o opaku, ža Vám raději nebudu dále odpovídat.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 17:32:35    Odkaz na tento příspěvek  

Několikrát jsem psal, že jednotlivé jízdné na území hlavního města Prahy si představuju zásadně časové, ne zónové. Mnichovské "časové" jízdné je hodina pro kurzfahrt a tři či čtyři hodiny na zonovku. Asi tam taky nepotřebujou cestujícího stresovat z koukání na hodinky a vyvolávání spoje zpoza křižovatky aby už konečně dojel k přestupu.

Pak člověk lehce pochopí, proč se sem ti emigranti nechtěj moc vracet, i když už můžou .. maj to tam prostě nastavený pohodlnějc.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3852
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 17:42:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Tím chcete naznačit, že by se měla jízdenka za 18 zrušit, a nechat jen jednotná za 26? Pokud ne, pak nechápu co namítáte proti časovému jízdnému.
Pokud je časové jízdné špatně, zónové jízdné špatně, tak zbývá jedině jednotná jízdenka která nebere ohled ani na čas ani na vzdálenost. To je podle mě na území velikosti 25 x 35 km ta nejhorší možná varianta.
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1692
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 18:35:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

bručoun: milý pane, myslím, že je na čase, abyste jednoduše uznal, že v případě tvrzení, že (1) praha je v rámci evropy se svým systémem "území města = jednolitá zóna" neobvyklým případem a (2) že mnichov má nějaký jiný systém, než ten obvyklý (viz příklady, co tu padly - praha, berlín, hamburg, frankfurt, drážďany, kolín, londýn, paříž, vídeň), jste se prostě mýlil.

že se člověk zmýlí, to se může stát vždycky a každému. ale pokud někdo odmítá uznat vlastní pochybení a ignoruje zcela jednoznačné argumenty (viz řada příspěvků výše), pak už jsme mimo normální diskusi. a onen někdo se zesměšňuje a nemá žádnou cenu s ním nadále diskutovat.
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1693
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 18:38:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MŠ 2038 - ad superkrátká jízdenka: sice se mi to zdá trochu nesystémové, ale budiž. pak ale jedině v "balíčku" po 4 ks (lístek štípnout postupně ze všech stran). sorry že se s tímto návrhem opakuji, ale možná to zapadlo v nánosu reakcí na bručounovy úlety.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 375
Registrován: 9-2008
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 18:48:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Jsem tak zásadně přesvědčený o opaku, ža Vám raději nebudu dále odpovídat. A dobře děláte. Kdybyste mi to chtěl vyvrátit, tak byste musel lhát. S povděkem kvituji, že tato neplodná diskuse, která ani diskusí nebyla, už nebude pokračovat. S jakýmkoli slušným diskutérem samozřejmě budu rád debatovat dál.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2902
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 19:10:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: To, že Bručoun má jiný názor, který nejde pod nos většině, tak je neslušný diskutér? Tak se měří slušnost?
A ještě ke srovnávání jízdného: Je hezký, že zde padlo srovnání cenové. Ale ja taky potřeba napsat, v jak velké ploše a jak kvalitně se za danou cenu dá cestovat. Možná, že kdyby se cena denní lítačky rozpočetla na plochu, na které platí, taky by Praha patřila k levnějším místům.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1694
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 19:13:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

orky: tady nejde o názor, ten ať má každý svůj. šlo o fakta. a co je psáno, to je dáno, stačí se podívat na ta linkovo-tarifní schémata z celé řady evropských měst se slušnou až velmi slušnou úrovní MHD. nikde to nevypadá tak, jak nám tu bručoun líčil.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 376
Registrován: 9-2008
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 19:25:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky, přečtěte si celou naši debatu (a pak teprve nás suďte, chcete-li). Mnohokrát jsem se zde názorově střetl s Vámi, s Klaviristou či s Káemem, a vždy to bylo v mezích slušnosti. Vážím si každého, kdo svůj názor dovede hájit a věcně argumentovat. Bručoun má jako každý jiný právo na svůj názor a vždy budu pro to, aby ho tu směl svobodně prezentovat - ale úroveň, jakou tu předvedl, jsem tu za těch několik let ještě nezažil. To se třeba s Vámi nedá srovnávat. Takže mi nevadí, že má jiný názor, ale vadí mi, že se chová jako hulvát a že nedokáže argumentovat. Narozdíl od drtivé většiny ostatních účastníků, ať je jejich názor jakýkoli.
A když dovolíte, nerad už bych se k téhle nepříjemnosti vracel. Nechť si každý udělá názor na základě toho, co bylo psáno výše, nikomu neprospěje, když si tu začneme předhazovat, kdo je komunista, psychopat, lhář, podsvinče a co já vím co dalšího. Kór když protistrana bude jistě tvrdit o mně totéž co já o ní (či ještě hůř). Takže - ať si každý přečte celou diskusi a zhodnotí všechny účastníky dle svého vědomí a svědomí. Pokud to teda někoho baví.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2183
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 19:40:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Možná, že kdyby se cena denní lítačky rozpočetla na plochu, na které platí, taky by Praha patřila k levnějším místům.
To je přesně to, na co jsem se snažil poukázat :-)
Tak to zkusíme:
Praha - 4 750 Kč = 13,01 Kč za den a 9,57 za km2 (496 km2)
Brno - 4 430 Kč = 12,10 Kč za den a 19,26 za km2 (220 km2)
Ostrava - 5 130 Kč = 14,05 Kč za den a 23,97 za km2 (214 km2)
Pardubice - 3 700 Kč = 10,13 Kč za den a 48,05 za km2 (77 km2)
Jihlava - 3 750 Kč = 10,27Kč za den a 48,07 za km2 (78 km2)
Neříkám, že mezi rozlohou a cenou musí být přímá úměra, ale měla by tam být alespoň nějaká úměra (a to ne nepřímá, ať mě matematici nechytají za slovo)

Dále se dá vypočítat takzvaná "měrná návštěva", tj. kolik mě stojí návštěva jednoho občana daného celku, navštívím-li všechny (cena/počet obyvatel). A potom to vychází takhle:
Praha - 0,0038
Brno - 0,0109
Ostrava - 0,016
Pardubice - 0,04
Jihlava - 0,07


Ani jedno nelze brát absolutně, ale trochu vypovídající to je (nemyslím si, že by v Praze mělo být 3x dražší předplatné než v Brně, ale asi je oprávněné, aby se lišilo víc, případně aby bylo nějak vnitřně územně diferencované).
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3853
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 19:58:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pawel: Máte pravdu v tom, že jsem hrubě bagatelizoval počet měst s jednotným předplatným, nebo centrální zónou velikosti Prahy. Je jich daleko víc, než jsem si připouštěl. Ale když tvrdíte, že nikde to nevypadá tak, jak nám tu bručoun líčil, tak se dopouštíte stejného úletu na opačnou stranu. Akorát že Vám nebude nikdo spílat, protože Váš názor je bližší názoru většiny.

Mašotouš: Mohl byste jmenovitě napsat v kterém příspěvku netýkajícího se Káema jsem byl ke komu hulvátský? (Co se týče mých účtů s Káemem, tak si o mně myslete co chcete, to mi je úplně jedno ....)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2903
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 20:28:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218: Tak jsem se ani nesekl. Praha je z vybraného vzorku suveréně nejlevnější. A to má ještě metro, které je provozně velmi drahé a nenasytný moloch zvaný Dopravní Podník hl.m. :-)
Samozřejmě, že to jako přímá úměrnost brát nejde. Nechce se mi to hledat, ale například u leckterých měst může platit celoměstská tramvajenka i mimo město. Třeba v Pardubicích jezdí trolejbus až do Lázní Bohdaneč a nepodařilo se mi nikde najít, že by bylo nutné mít nějaký kupón navíc. Ale je to i o nabídce, intervalech a dalších faktorech.
Měrná náštěva - to je pojem, to by se mělo dát do skript. :-)
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 377
Registrován: 9-2008
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 20:30:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218: Až teď jsem si všiml, jak jste mě nachytal s těmi Polabinami (pardubická universita je v Polabinách)... Já si vždycky pletl Dubinu a Polabiny. Omlouvám se a sypu si popel na hlavu.

Bručoun: Třeba příspěvek č. 3846 uprostřed (že se přidávám k těm co tu z toho dělají žumpu). V tomtéž příspěvku dole jste prohlásil, že jsme "jednostranně orientovaná" široká koalice, ačkoli jsme (a já vlastně nejméně) jen snesli příklady, které vyvrátily vaše tvrzení (to ke kvalitě diskuse). A když Vám Pawel jako první nabídl příklad Berlína, tak jste to shodil s tím, že je to tam taky setrvačnost a že tam taky zamrzli jako v Praze, což opravdu nemá s věcnou argumentací nic společného.
Rád vidím, že jste uznal chybu. My bychom se rozhodně měli vyvarovat druhého extrému (že zase pražský systém drtivě převažuje, což nejspíš také nebude pravda), a já se též omlouvám za to, že jsem přehlédl, že jednotlivé jízdné preferujete časové, a proto jsem také v jednom příspěvku argumentoval proti něčemu, co jste neprosazoval. Tak - a teď už se k tomu, prosím, nevracejme a v klidu dál diskutujme.
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 20:45:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

bručoun: čtete lépe. psal jsem: "stačí se podívat na ta linkovo-tarifní schémata z celé řady evropských měst se slušnou až velmi slušnou úrovní MHD. nikde to nevypadá tak, jak nám tu bručoun líčil." ono "nikde" se vztahuje na výše odkazovaná linkovo-tarifní schémata.

jinak děkuji, že jste uznal chybu, a přeju pěkný večer...
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2184
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 21:02:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Třeba v Pardubicích jezdí trolejbus až do Lázní Bohdaneč a nepodařilo se mi nikde najít, že by bylo nutné mít nějaký kupón navíc.
Chtěl jsem to tam dát do poznámky, že v Pardubicích to platí pro větší území a počet obyvatel, ale pak jsem na to zapomněl. U ostatních by tramvajenka měla odpovídat území a obyvatelům města.

Měrná náštěva - to je pojem, to by se mělo dát do skript.
Ještě by se dal vypočítat "osobní vozokilometr" - tj. jakou částkou přispěju z tramvajenky na jeden ujetý vozokilometr (ale k tomu už je třeba dost dat). A pak všechny tyhle údaje nějak prokombinovat dohromady a mělo by nám vyjít naprosto objektivní ukazatel, kterým by se daly poměřovat všechny DP na světě.
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2185
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 21:06:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si vždycky pletl Dubinu a Polabiny.
Tak to jo. Když se člověk v Polabinách zabydlí, tak se mu to přestane stávat.
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 5-2009
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 21:18:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vy fakt nemáte co dělat :-) Bručoun dostal několik příkladů měst, která fungují Praha a stejně si stále mele svou, tak proč to furt řešíte :-) Obraťme už list :-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2904
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 21:30:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Klavirista: Tak se buď přidej a nebo nadhoď jiné téma. Hlavně, prosím, ne to, co se tady omílá pořád.
To víš, ROPID po facce od Béma a před volbami se drží při zemi, má takovou malou okurkovou sezónu, tak se musí řešit něco jiného. Ale počkej po volbách do zastupitelstev, je tu docela velké riziko, že se začnou dít šílené věci.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3854
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 21:43:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"několik příkladů měst, která fungují Praha" ...
.... a z toho podle Vás plyne, že pražský systém je jediný správný?

Praha v roce 1974 administrativně spolkla velké množství do té doby samostatných měst a obcí. Značná část z nich s Prahou nikdy funkčně zcela nesrostla, a ještě dlouho budou spíš územní rezervou pro další rozvoj, než organickou součástí města. Některá okrajová sídliště jsou navzdory své velikosti a přítomnosti metra stále (téměř) přespolní noclehárnou, než co jiného. Tomu se po roce 1990 přizpůsobil i systém státní správy. Okrajová území byla oddělena od městkých částí Praha 1-10, získala své vlastní úřady s čísly Praha 11-22. S původními Prahami 1-10 už mají společnou jen poštovní adresu.
Takže považovat celé administrativní území Prahy za jednotný nedílný organismus, to je dost přehnané. Nevím jak jinde, ale tam kde teď bydlím se běžně říká "jedu do města", ačkoli teoreticky by se mělo říkat "jedu do centra".
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.113.148.209
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 21:58:21    Odkaz na tento příspěvek  

A jak dnes na přednášce pro Klub za starou Prahu připomněl pan Fojtík, už koněspřežná tramvaj byla "meziměstským systémem".
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1024
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 22:03:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: zkus se zeptat v Paříži ve čtvrti Neuilly jak se dostaneš do centra a pošlou Tě do centra Neuilly.
Připomínáš mi Milkyho termíny. Jak se taková Uhříněves může či nemůže funkčně srůst z Prahou. Co to je za blábol.
Z hledista dopravy si ale všimni, jakou mají obsluhu Miškovice a jakou Hovorčovice při porovnání jejich velikosti.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2039
Registrován: 2-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 22:32:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: Přišel jsem na to tak, že kdokoliv v mém okolí má v Praze víc cílů než jen dva mimo centrum. Z toho odvozuji většinu, která by si musela při dvou cílech za cenu dnešní roční připlatit za další.

Znovu opakuji, že nic nekompenzuju. Doprava na obvodu města je při stejném jízdném (časově s možnou úpravou na kratší dobu za jízdenku) dražší, protože je tam nižší frekvence provozu a bez metra delší doby jízdy. Není tudíž třeba v rámci prahy dalších zón, které by tento rozdíl ještě zvýraznily. V souhrnu je v centru i na obvodu poskytnut cestujícím stejný užitek, který by zóny s připlácením převážily a v místě s možností si druh dopravy vybírat by byly závažným argumentem proti PID.

Děsná představa, že by někomu lítačka platila jen pro nějaké části se ZEJMÉNA NETÝKÁ šotoušů, protože ti by si samozřejmě pořídili maximální možnou jízdenku, bo prostě pořád cestují. Hrozná představa by to naopak byla pro ty lidi, kteří cestují zcela běžně a pořád by museli volit, co kdy a jak si kupovat a pořád na to myslet.

Hnidopich: Že by si hromadná doprava měla vydělat oněch bájných cca 25%, nebo alespoň něco, s tím s Bručounem souhlasím. Zcela veřejná služba a doprava "zdarma" vede k vandalství a postupné devastaci systému. Zvlášť u nás...

Bručoun: KM tady s gustem překrucuje názory všech. A nakonec na ty překrouceniny stejně dojde v reálu řada :-). Bo KM je vizionář :-). Proto ho máme rádi, protože víme, že se tím rád baví a učí nás bystřit naše smysly a být pořád ve střehu ;-).

Pawel: Myslím, že o způsobu označování superkrátké jízdenky se dá diskutovat :-).

218: Vnitřně více časově diferencované jízdné klidně, územně bych to nedělal.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2908
Registrován: 10-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 22:45:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_Šubrt: Pro městskou dopravu toho času skutečně potřeba dalších zón není. Roční lítačka je pořád relativně levná a zóny by způsobily další zmatky, výjimky apod.
Problém je spíš v tom, jak vyřešit dopravu příměstkou, tam to bez nějakého okrajového pásma (nebo okrajových zón) nepůjde. Praha jako jedno pásmo (resp. zóna) bude vždycky za víc bodů než jedno pásmo (resp. zóna) za hranicemi Prahy.
Už teď je tady problém, že linkami 3xx lze v určitých případech na okrajích Prahy cestovat levněji, protože se na ně vztahují pásma B+0, zatímco na běžné linky nikoliv. Tohle by chtělo nějak srovnat.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2040
Registrován: 2-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 23:05:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Ale o tom jsem psal, tady se myslím shodneme všichni, že vnějšek by nějaké řešení potřeboval. Například dělení kruhů na vnější zóny. A uvnitř města mírnou časovou korekci. Nicméně oboje je dost složité. Venku se střetávají nejen radiální a tangenciální jízdy, ale také jízdy obslužné a bezzastávkové město-město. A tam už je integrace složitá. Mimochodem, v rámci turniketů se mělo nepochybně velmi poctivě řešit právě to, proč se tu ta diskuse rozběhla. Protže jejich zavedení mělo být šancí ke zpřehlednění tarifu. Zatím to směřuje k opaku...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1320
Registrován: 3-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 23:11:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hrozná představa by to naopak byla pro ty lidi, kteří cestují zcela běžně a pořád by museli volit, co kdy a jak si kupovat a pořád na to myslet.

No ono to zní kapku ironicky,ale je tomu skutečně tak. U té lítačky prostě nemusíte přemýšlet,je to paušál,sednete,jedete. Dopravce má prachy jisté i v případě,že tu jízdenku vůbec nevyužijete,jestli natáhnete bačkory,přestěhujete se,bude Vás vozit služební řidič :-))

Nakonec se podívejte,kam to s 3654 reformami tarifu dovedly ČD-extrémně složitý "vějíř" odrazující cestující a diskuse na K-R,co je kam nejvýhodnější.

Takže prosím žádné experimenty s "lítačkami" a pásmy-tím jenom odrazujete a znechucujete ty věrné,stálé uživatele MHD a to za získání hypotetických tržeb opravdu nestojí.

A co se týče krátkodobých jízdenek "ještě za méně"-viz Petr Vlček s "obědy"-myslím,že s tou za 26 se v pohodě z toho oběda stačím vrátit.

A složitý tarif a kombinace vyhovují opravdu jen tarifním šotoušům.

A k připravovanému přerušení platnosti OC od 1.7.: Kdy a jak lze toto žádat? Celkem mne to zaujalo (a očekávám od 1.1. zdražení kuponů i jednotlivých jízdenek-bude přeci po volbách..)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 746
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 00:01:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně. Lidé z naprosté většiny, pokud pravidelně jezdí MHD, nejezdí pouze cestu z domova do práce a z práce domů, ale realizují si pomocí MHD i spoustu dalších cest za tisícem různých aktivit kterých může být i mnohem více, než pravidelných, a které od sebe mohou být rozeseté po celém městě. Právě možnost desetkrát za den někam přejet dělá MHD atraktivní - nemusím například hledat místo k parkování - jsem naprosto mobilní a když někam popojdu, nemusím se vracet na stejné místo. Proto je snaha vyčlenit vnější oblasti Prahy jakkoliv od vnitřních mě přijde zcela nesmyslná.

Ale nijak se tímto nápadem nevzrušuji, protože vím jedno: Politici něco takového NIKDY nepřipustí, protože by asi byli hodně rychle z radnice defenestrováni.
Od tvůrců filmů jako "Únik z Magistrátu", "Audit č. 47" a "BKV Consulting":
Každý 2. vlak do stanice Motol aneb Nemocnice na kraji metra. Coming soon... --summer 2014--
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1696
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 00:12:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

právě čtu DP kontakty 4+5/10 a musím říct, že se mi velmi líbí. a to nejen z hlediska šotočlánků a fotek, ale hlavně upozorňování na reálné problémy dopravy. mj. prodejní automaty jízdenek a orientace v mhd (tématizována i "utajenost" stanic metra v praze oproti zahraničí), preference metrolinek (sic) 17 a 22, zkvalitnění cestování po provedení rekonstrukčních prací.,,

člověk má pocit, že u komidla jsou lidé, kteří vědí, co dělají. samozřejmě, ne vždycky se všechno povede, ale můj dojem je velmi dobrý. chválím!
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2979
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 07:47:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: původními Prahami 1-10 už mají společnou jen poštovní adresu. Omyl. Státní správa skutečně stále mnohde rozeznává původní tzv. obvody Praha 1 až Praha 10. Třeba se tak vyhlašují školní prázdniny v resortu školství. Ale pošta ani náhodou, možná tak přibližně přežívají PSČ.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2555
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 08:07:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono samozřejmě těch vlivů je víc - třeba mizerná plošná obsluha - aneb kolem Pankráce se jezdí místně skoro výhradně autem. Tím že v cíli zaparkuješ grátis (na hodinu, dvě, tři podle toho kde) stihneš vše od tržnice přes Arkády po Bauhaus a poštu. A ve výchozím bodě pokud nejsi přímo u metra nebo nějakýho kanclbaráku bez parkoviště pro zaměstnance tak zaparkuješ taky. Pak fakt nebudeš řešit jestli zrovna je někde fronta a tobě ujede jeden bus s i=15 nebo dokonce 20 čímž ti ten lístek za 26 zpátky možná vyjde a možná ne. Samozřejmě v tom hraje úlohu i doba cesty. Když pojedu na Pankrác na poštu nebo do baňky tak je srovnatelný auto a kolo (ca. 10 minut) a i ideálně navazující MHD znamená 20 minut "dveře-dveře". Takže když za těch 26 pojedeš třeba ze Zemanky na Pankrác (což teda fakt není dálka), tak musíš počítat na cestu 20+20 ale raději 45 minut páč zpět máš skvělej interval dvou proloženejch linek 5-10 a v reálu spíš 2-13 páč 124 od Vršovic přes den stíhá málokdy. A pokud bys chtěl jít třeba k řezníkovi na Zelený Kližce kam jezdí MHD jen v noci, tak se do těch 26 vejdeš s bídou. Lístek "za 10 na krátko" to nevyřeší ale pomůže tomu. Klidně ať je ten čtyřstrannej.

Podobně to bude vypadat na okrajích - neumím si představit že někdo z Oujezda nad lesem pojede za 2x26 páč přestup MHD do Klánovic. Do centra to je cena zajímavá, místně ale ani náhodou. A takovejch příkladů se v Praze najdou mraky.

To jednotlivý jízdný totiž paradoxně začíná bejt hodně aktuální díky potlačování předplatného pomocí stále horší dostupnosti a většímu opruzu kolem zmrdikarty a kuponů, kdy dřív stačila jedna návštěva výdejního místa a člověk odešel s kmeňákem i kuponem (dnes 3x + opakovaná co 4 roky) a další kupon se koupil v trafice za rohem.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7916
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 10:10:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu, ale opravdu mě udivuje, že se zde, na šotofóru zcela vážně diskutuje zesložitění tarifu (právě to zvýši riziko jízd na černo či vyhýbání se VHD), a že se zde , mezi desítkami mladých perspektivních lidí diskutuje rozvoj PAPÍROVÝCH jízdenek. Že je to Bručounova utkvělá představa by bylo OK, ale vy???
Různí: Děkuji že jste se mě zastali.
bručoun: To že mi někdo vynadá, neznamená, že nemám pravdu. Vy se především naučte rozlišovat NÁZORY a jejich NOSITELE. Jinak opravdu napíšu, že kromě divnejch názorů jste i divnej člověk. A ještě přidejte tu o rychlíkovejch busech v Praze
MŠ: Inu chápu tvoji radost nad tim, že výlukové vedení v létě asi nedělal Ropid a 16 se na chvíli vrátí do Branika, to ale nic nemění na přípravě ML 10,12,26 a 3. Btw. 5 se vrací do PRAVIDELNÉ TRASY, ty vizionáři o 26 Revoluční. Ale mám tě rád.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Pavhob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 33
Registrován: 11-2008
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 10:25:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

petr vlček:
Tak si nekupuj jízdenku za 26 ale za 32, která platí místo 75 minut plné dvě hodiny. Za ty stiheš cestu tam + několik pochůzek i s přejezdem + cestu zpět. Cenový rozdíl je minimální a bez rizika označování jízdenky za 18, když ti čas o pět minut nevyjde!

Tato jízdenka je další tarifní úlet PID.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2909
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 10:53:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob: Tato jízdenka je další tarifní úlet PID.
Ta za 32,-? To je těžký, jak co nepřehledněji skloubit požadavky dvou krajů do jednoho tarifu? Jak to řešit, když se ceny v Praze dvakrát za sebou výrazně zvýšily a ve středočeském kraji nikoliv?
Lístek za 32,- tak je dobrou formou zpáteční jízdenky, když chci něco v Praze někam odvést a hned jet zpátky. Pak vyjde jedna cesta na krásných 16,- Kč.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 11:38:46    Odkaz na tento příspěvek  

bez rizika označování jízdenky za 18, když ti čas o pět minut nevyjde .. ale s tutovkou dát za každou cestu o 6 Kč víc, čili jen pokud to "nevychází" v poměru většim než 1:3 cest. A ještě člověk musí bejt vizionář.

Opakování z toho Mnichova: hodinu tam stojí kurzfahrt do 4 stanic, 3 hodiny zonovka na celý město uvnitř dálničního okruhu .. hlídat si furt čas na minuty je stejný zbytečný stresování cestujících jak dělit město na vnitřní pásma. To nikoho do MHD nepřitáhne, natož ještě aby se tam cítil happy.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2910
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 12:01:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Tak co tedy v Praze? Zóny jsou špatně, čas je špatně.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 12:44:00    Odkaz na tento příspěvek  

Čtete to tam?
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 17875
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 13:22:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pawel - preference metrolinek (sic) 17 a 22,

Preference politická, nebo v pouličním provozu?

člověk má pocit, že u komidla jsou lidé, kteří vědí, co dělají. samozřejmě, ne vždycky se všechno povede, ale můj dojem je velmi dobrý. chválím!

U kormidla časopisu?
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2913
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 13:44:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Mě zajímá Praha, ne Mnichov. Ale to jsou zóny a to je přece špatně. :-)

Stanovit platnost lístku lze fakticky třemi způsoby:
1/ čas
2/ zóna/pásmo
3/ počet stanic (u tramvají a busů toho času nereálné)

Můžeme si udělat takovou anketku - kdo je pro jaký typ jízdného za předpokladu, že v Praze bude víc než jeden druh jednotlivé jízdenky, tedy možnost použití jízdenky na kratší vzdálenosti, ke kterým je potřeba stanovit omezující faktor (výběr z bodů 1,2,3 nebo jejich kombinací).
Já si myslím, že v Praze je reálné něco podobného jako současný stav, tedy kombinace bodů 1+3 (čas a u metra stanice).
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 14:12:18    Odkaz na tento příspěvek  

Zóna v rozsahu vnějšího okruhu plus hodinová platnost a přestupnost krátkocestový (nikoli krátkodobový) jízdenky, která stojí polovic co městozónová, to by mi celkem vyhovělo, co je na tom špatně?

Možnost koupit deset "proužků" po poloviční ceně jízdenky a označit si jeden na kurzfahrt nebo dva na celoměstskou zónu, taky špatně?

No já vim, je to moc jednoduchý a kaštani by to zneužili

Proti vnějšim zónám event jejich restruktualizaci jsem nikdy nic neměl, jde mi o co nejpřístupnější a nekomplikovanej pohyb v intravilánu. Protože to MHD lidem zpřístupňuje, i když nejsou zrovna geniální šotouši. A Mnichov i Vídeň to zřetelně uměj, a představujou trošičku velkorysejší přístup k zákazníkům, než zdejší DPropidMagoš nebo kdo za co vlastně může, tak asi proto. S časovym omezenim se klidně smířim, stejně na to nejezdim.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2558
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 14:54:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ten lístek za 32 vede i někdo jinej než automaty? neboli když mám zrovna pytel drobnejch a jsem u metra tak si je nakoupím do zásoby "co kdyby"? 6 km autem tam a zpátky. Spotřeba 10l/100 km. Za benál dám ca. 20 Kč. To jako těch 12 navrch je příplatek za to že cesta trvá o polovinu dýl?
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1029
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 14:58:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kasa PID busu
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2914
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 16:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Na možnosti zón vetšina zdejšich přispěvatelů nenechala nit suchou. Proto špatně.
Petr Vlček: Při spotřebě 10l/100km ujedeš za dvacku tak 6 kiláků. Na jízdenku za 32Kč dojedeš z okraje Prahy do centra, tam nakoupíš a dojedeš zpátky. Navíc nemáš započítány opravy, které do auta dáš, když s ním jezdíš. Je to už poměrně dávno, co jsem četl, že se "opravné" počítá cca 2Kč/km, teď už to bude asi více. A to vůbec neberu v úvahu, že jsou lidi, kteří auto nevlastní, tudíž ušetří další nemalé prostředky za nákup, provoz, pojištění apod.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2560
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 17:47:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proč mám jet do centra Prahy když to nepotřebuju a stačí mi jet "kousek vocaď"?. Já nezpochybňuju že 26 za přejetí půl Prahy je moc. Já zpochyňuju že je to moc za v extrémním případě 2 stanice s přestupem.

O tom že když na oběd pojedou dva a víc tak je to auto a není co řešit nemluvě.

A je to škoda protože by za přijatelných podmínek asi ubylo pár opruzujících aut v ulicích....
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 378
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 18:02:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: S tím Mnichovem si s pragem nerozumíte. Mnichov se člení na ringy a 4 ringy (+ centrum) tvoří zónu. Ty jsou celkem čtyři - vlastní město (Innenraum) a tři zóny vnější (Aussenraum - jako pražská pásma 1,2,3, každé dělené na 4 menší ringy).
Ringy se vztahují na předplatné jízdné, ale pro jednotlivé jízdné se město nečlení, rozhodují zóny. Můžete volně jezdit po celé zóně Innenraum, tedy po celém městě (nejsem si jistý, zda se Innenraum přesně kryje s administrativními hranicemi, každopádně je to ale zhruba stejně velký prostor jako v Praze pásmo P+B+0). 24hodinová jízdenka platí pro "Mnichov-XXL", tedy pro Innenraum a první zónu Aussenraum.
Takže prag tu na mnichovské časové jízdenky poukazuje právě proto, že se na ně vnitřní členění města nevztahuje - úplně stejně jako v Praze.
Doufám, že jsem to moc nezašmodrchal...
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2916
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 18:19:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: Čestně přiznávám, že nevím jak funguje MHD v Mnichově a ani se mi to nechce zjišťovat. Spíš jsem se snažil zjistit, jak by řešil jízdenky pro krátkodobé cestování po Praze.
Petr_vlček: Tak to jsem asi nepochopil smysl příspěvku. Tohle jen ukazuje na to, že v Praze chybí jízdenky krátkodobého charakteru.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1322
Registrován: 3-2007
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 18:48:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PV,ad krátkodobé jízdenky: A co teda navrhuješ ?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 18:50:40    Odkaz na tento příspěvek  

Ale vždyť jsem to psal .. jízdenka s omezenym rozsahem, ale tak za polovic ceny dvojzónový, ne za tři čtvrti. Aby se trochu srovnal poměr cena/výkon. A nějak to líp nastrukturovat celý, aby zmizely ty pitomý neviditelný a dvojnásobný "vnitřní pásma".

Protože, jak jsem už starší osoba, podle mě je současnej pražskej tarif příšerně složitej a už ta komplikovanost odrazuje nešotouše se vůbec o nějakou MHD zajímat. Zvlášť když maj auto kterym jezděj "za benzín" nebo i levnějc (skutečná cena za km je v průměru docela přesně aproximovaná daňově uznávanejma nákladama při použití vlastního vozidla k výdělečný činnosti, což je teď myslim něco přes 4 Kč na km k tomu benzínu .. možná to zas kleslo, jak zlevnili auta).
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 379
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 18:54:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: Vždyť to napsal - jako v Mnichově. Tedy Kurzstrecke hodinová a normální jízdenka tříhodinová. Asi vás matou ty zóny a ringy, tak opakuji: pro jednotlivé jízdné nehrají ringy roli a zóny jsou totéž jako pražská pásma. Čili úplně totéž jako v Praze, rozdíl je jen v té časové platnosti.

Všichni: Myslím, že nepřestupnost už je přežitek, kór budou-li se dál rozvíjet metrolinky, s nimiž četnost přestupů stoupá. Ideální by byla 90minutová či dvouhodinová jízdenka za 26 a tak 10-12korunová (ale reálnější je spíš 15) jízdenka na krátké popojetí (platnost 10, max. 15 minut), klidně s přestupem.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2561
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:02:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mně třba přijdou akorát ty jednotlivý jízdenky v Ostravě. 15 min přestupní za tuším 13 atd.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:04:45    Odkaz na tento příspěvek  

Spíš těch 26 brzo padne, ale až po komunálkách nebo na novej rok .. a bude to 30/15. Prachy nejsou, radniční panáčci přece hospodařej bez dluhů

Musim ale zas namítnout, že to vymezení ma pár minut je cestujícímu na nic, pokud skutečně nejede jednim spojem tři zastávky. Jinak se nedá predikovat, jestli si nebude muset cestou štípnout druhou a to už je snad lepší jet za plnou hned. A uvažovat v rámci desetiminutový platnosti o přestupu je hotovej hazard.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2917
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:12:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na Pražském tarifu je složitá snad jenom ta věc s pásmy 0+B, která jsou kvůli třístovkám a myslím si, že řada pražanů o to ani neví. Ale ve třístovkách na území Prahy fakticky platí to, co v běžných městských linkách (lístky 18 a 26) takže já v tom nic až tak složitého nevidím.
Jak jsem již mockrát psal, tak ta vnitřní pásma budou muset zůstat, pokud bude existovat PID, jinak by to znamenalo to, že přejezd hranic Prahy bude znamenat podstatný nárůst ceny lístku i když by jeli jen pár stanic za hranice.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1323
Registrován: 3-2007
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:23:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

podle mě je současnej pražskej tarif příšerně složitej a už ta komplikovanost odrazuje nešotouše se vůbec o nějakou MHD zajímat.

Podle mne je hlavně zbytečně složitej,v podstatě souhlas.


Ale prakticky,tj. k užívání to zas taková hrůza není-kupuju lítačku P+0 roční,když si vemete tužku a papír,tak se vám bohatě vyplatí i když budete počítat 11 měsíců v roce,nemusíte počítat nějaký časy,zony a jiný peachoviny.
Když sem tam jedu do vnějších pásem busem (a to je už ku.evsky zřídka,radši vlak nebo je-li to bélbě přístupno autem),tak se normálně optám řidiče a u něj si dokoupím tu rozdílovou jízdenku,nebo pokud cenu znám,tak v automatu.

Nějak s tím nemám problém a ani řada mých známých,prostě si koupěj obvykle SMS za 26.- a někteří nosej v peněžence i pár těch za 18.-.

Jak je to s předplatným a jeho cenovou ne/výhodností z vnějších pásem nevím,o tom se dohadovat nehodlám a netroufám.

Ale že by bylo cestování po vnitřní Praze (P+0) nějak složitý..Asi jak pro koho? Fakt je,že třeba občas prodělám,nebo i ti lístkaři,jeden čas jsem takhle jezdil bo jsem potřeboval spotřebovat kredit na MT a nepřipadlo mi to jako opruz.
A když vzpomenu z historie,jak se cestovalo po Praze a tarif byl podstatně komplikovanější až někdy do 1974-otevření metra,zavedení nepřestupného tarifu -základní jízdné 1.-Kčs.

Já furt vidím toho Marvana coby revizora Anděla,jak se rozčiluje,že ten blbej substrát to nechápe a co rozdal pokut-a to byli průvodčí-"Slečno dvakrát přes"
"Paní,to jste ale měla přestoupit na Muzeu"

Mmch,může tady nějaký znalec popsat,jak to přesně fungovalo a jaká byla "filosofie" toho tarifu ?


Jinak odklon od MHD je dán logicky hlavně vznikem živnostníků,OSVČ po 89 a skupiny zaměstnanců,které to auto prostě potřebují,musí být pohotově a tak si ho berou domů a jaksi na jízdy jednou za uherák do hospody/na ples/někam jinam,kde "požijí" tu "socku " použijí,ale tak akorát Metro,protože už nevědí,kam co jezdí ani zhruba.

No a ti,co služební vozidlo nemaj,tak jezdí tou MHD,bo cena (především),opotřebení auta,a řadu lidí nebaví riskovat vlastní plechy,poskakovat v kolonách a ještě do toho ježdění vrazit půl výplaty.

Mluvím pořád o Praze,jasně,že dojíždění z UP (úplné pérdele) je o něčem jiném.

Jo a taky je to prostě zvyk-generace cca okolo 40 a víc je navyklá na to jezdit do práce MHD a nestydí se za to,nevidí na poskakování v koloně každé ráno zas takový zázrak a tak jezdí tou VHD víc,než třeba skupina 25-40.
Študáci na to nemaj zas prachy :-)

Samozřejmě mi můžete dokazovat opak,ale využívání VHD setrvale klesá,lidé jsou prostě línější plus souběh důvodů výše.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1041
Registrován: 6-2004
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:33:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: PP+0+B je bordel na n-tou. I když uznávám, že zhůvěřilosti jako dvojpásma má třeba i ZVV. Ale to, že na těch ta pásma mám na stejném katastrálním území a platí různě podle linky i když může jít o stejné zastávky... to si skoro myslím bude unikum.

Ale i v vnitřní Praha dokáže pěkně motat šišku. Za 18Kč máte 20 min. bez přestupu, to by šlo. Nebo 30 min, ale nejvýše 5 stanic s přestupem v metru, začíná se to komplikovat. Neplatí v nočních linkách, na lanovce, přívozech, a ne v pásmu B a 0, pokud jedu z P a naopak). Na jízdence z automatu je z toho samozřejmě alespoň část v češtině napsaná.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:45:51    Odkaz na tento příspěvek  

No já nevim, za první republiky nepamatuju, ale začínal jsem za bolševika s lístkama za 30 hal a tam se muselo jen říct to "přes", když chtěl jeden ze sedmnáctky na devítku .. protože jinak by moh "přestupovat" kdejakej obejda co najde lístek v koši. Nakonec jsme to teda dělali taky, protože za padika bylo eskymo .. trasa se do lístku naděrovala kleštěma, někde to bude popsaný. Žádná složitost, jedno pásmo, jedna cena (plnej za 60 hal.) Pak zavedli nepřestupný koruny, tak to bylo ještě jednodušší .. akorát expresní dvoustovkový linky jezdily za dvě kačky a noční snad jeden čas za tři. Žádnej PID, busy ven byly ČSAD a platilo se šoférovi kolik si řek.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1325
Registrován: 3-2007
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:49:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

>vnitřní Praha dokáže pěkně motat šišku.

To máte pravdu. Já bych ty lístky za 18.- s tak blbou platností prostě zrušil.

A buď bez náhrady nebo nějakou JEDNODUCHOU náhradu.Ty omezující podmínky jsou fakt buzerační-hlavně pro cizince,jinak kdo chce škudlit,tak ať přemýšlí.

Já cizincům/mimopražským zásadně radím ty za 26.-,než aby pak platili někde 800.- kvůli těmhle omezením.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1326
Registrován: 3-2007
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 19:53:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Takže to bylo lepší než dneska?

Já totiž u některých Vašich příspěvků bývám kapku na vážkách "co tím chtěl básník říct".

Zde ovšem dík za popis tarifu. Za mne to řešila před 1974 maminka
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1327
Registrován: 3-2007
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 20:02:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A ty překryvný "2xx" za 2.- a noční za 3.-,to už bylo po tom otevření metra 1974 taky zrušeno,ne?
Jestli ne,tak kdy a jak? Já to nějak neregistroval (čímž netvrdím,že to nebylo).
Milky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2215
Registrován: 7-2006
Odesláno Pátek, 21. května 2010 - 20:12:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: Ten film s Marvanem byl natočen už za bolševika kolem r. 1955. Pokud vím, tak se nesměla přerušit jízda, (jako ta paní, která kvůli kafi využila přestupu, ovšem nepovoleného) a pak jinou linkou pokračovat na stejný lístek, pokud v použitém směru odněkud někam jela přímá linka. "To by byl bordel a každý by si jezdil, jak by chtěl."
"Pokrok" je společenská změna institucionalizovaná v rámci neodpovědnosti.
Kritika znamená pokrok. Pokrok je jistota, že máme v moci svoji přítomnost.