K-report
 

Archiv do 27. června 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 27. června 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Comb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13
Registrován: 6-2008
Odesláno Úterý, 15. června 2010 - 01:27:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud by mělo jít o přestupy, tak by to kor o tom víkendu bylo OK, ale nesměl by z Rostok odjíždět vlak ML (S41) 5 min před S4 do Prahy, ale naopak.
Takhle to je opravdu na dvě věci.
Vhd_sl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 406
Registrován: 1-2006
Odesláno Úterý, 15. června 2010 - 08:11:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Comb: za těhle okolností ano.. nestudoval jsem detailně... pak je otázka jak by to po posunu vázalo na S9/29..

Bručoun: nereálnost ukončení v Bubenči během a po stavbě Bubeneč - Holešovice jsem naznačil.. už dnes by to tuším byl problém, protože v Bubenči ve směru na Prahu je S4 předjížděna (nebo křižována?) R4, čímž jsou koleje 1 a 3 plné a absencí nástupiště je harakiri nechat S4 na čtvrté..

přes Masnu by se prodloužením jízdní doby stala z hlediska přímého spojení severu a jihu města linka nepoužitelnou, ač by sjednocení nástupu prospělo.. to snad přesměrovat radši S4 přes Holešovice a NS na Masnu..

o obsazenosti a lokálním charakteru ML vím, že by Holešovice - Libeň nejezdil vůbec nikdo, ale pravda není (aspoň 15 lidí/spoj ve vytíženém směru tam bývá).. možná by nějaké lidi přineslo (krom prodloužení na Hostivař, které je reálné až po dokončení Hostivaře a nejlépe současně s realizací zastávky na DH) posílení Libně jako přestupního bodu ML přetažením S29 z Vysočan na Libeň..
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3904
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 15. června 2010 - 18:31:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vhd sl: Aha, takže vy chápete zajíždění ML do Roztok jen jako zveřejněnou Sv jízdu, která nemá za úkol zahustit linku S4. S takovou koncepcí nesouhlasím.
Vhd_sl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 407
Registrován: 1-2006
Odesláno Úterý, 15. června 2010 - 20:17:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:

koukám, že tu mám svého osobního vykladače svého chápání.. :-) prosím, lze-li, zkuste tyto výklady omezit, mám pak zmatek co jak chápu.. :-P

ML v současné podobě je koncipována (alespoň to tak vypadá z JŘ) jako návoz z trasy spoje na S ve směru z Prahy, který díky tomuto má určité limity.. buď se s limity smíříte, nebo naplno prohlásíte, že ML je kravina k sestřelení a z jejích vlakokm by měly být využity lépe..

btw. ten pekař odnaproti by taky měl spíš péct rohlíky než housky, protože rohlíky mám radši.. ;-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3907
Registrován: 9-2007
Odesláno Úterý, 15. června 2010 - 20:56:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vhd sl: "ML v současné podobě je koncipována (alespoň to tak vypadá z JŘ) jako návoz z trasy spoje na S ve směru z Prahy, který díky tomuto má určité limity.."

Sorry, ale to co Vy vidíte jako hlavní smysl ML v praxi téměř nefunguje.

"ten pekař odnaproti by taky měl spíš péct rohlíky než housky, protože rohlíky mám radši.."

Pokud by 3/4 kupujících chtělo rohlíky, a pekař mohl péct jen jeden druh, tak bude péct rohlíky. Ropid naprotitomu 3/4 cestujících v ML zcela ignoruje, a nesmyslně nadbíhá asi 1/10 reálných cestujících.

"buď se s limity smíříte, nebo naplno prohlásíte, že ML je kravina k sestřelení a z jejích vlakokm by měly být využity lépe"

Proč bych se měl smiřovat s limity, když je možné JŘ ML pro 3/4 cestujících zlepšit?
3/4 skutečných cestujících jezdí jen v úseku Roztoky-Holešovice. Většina z nich by uvítala kratší interval vzniklý prokladem s S4. Přibližný proklad je možný, jen chtít. Sorry, Vaše argumentace menšinovými směry mě opravdu nepřesvědčila.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8060
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 16. června 2010 - 14:15:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Výjímečně souhlas s Bručounem. Jen je mi divnejch těch 5/55 - ono se nebude ve špičky jeztit po 30 na obou? Interval 5/55 (resp.5/25) je k hovnu a pokud někdo neumí zajistit pravidelný interval, ať jde dělat něco jiného.Právě takováhle práce a zrovna v Roztokách, kde se co nevidět otevře nová silnice a zruší přejezd, nažene lidi do autobusů nebo aut.
Soukromá poznámka pro Rzeczpospolitu: Vidíš? Ani tady nejsou schopný udělat proklady.
ad ježdění křížem v Libni - kdyby se do Hostivaře prosloužila S4 např jako S49, přes masnu, křížem by se nejezdilo.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3910
Registrován: 9-2007
Odesláno Sobota, 19. června 2010 - 13:23:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Do tématu "Tratě a lokálky v okolí Prahy" jsem umístil soubor v excelu, ve kterém navrhuju v sedle a o víkendu proklady ML (S41) s osobáky na 091 (S4), čili mezi Roztokami a Holešovicemi v sedle a o víkendu interval 30 minut, místo oficiálně navrhovaného intervalu 5-55-5-55.
Martin240025
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2666
Registrován: 1-2006

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 13:30:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jaký máte názor na současnou výluku v centru města? odklonily byste více tramvají na druhou stranu řeky?
První podpis byl velice radiální. Nicméně nejsem spokojen, že na Šumavu jezdí nepohodlné motorové vozy místo klasických souprav

http://www.facebook.com/group.php?gid=126081024094098
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 774
Registrován: 9-2004

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 14:54:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martinxxxxx: Vaše otázka nedává smysl. Vraťte se do diskuse o prehistorických motorových vozech, tomu zřejmě rozumíte lépe. Ptáte se také pouze ženského osazenstva K-reportu, kterého je bohužel poskrovnu.
Od tvůrců filmů jako "Únik z Magistrátu", "Audit č. 47" a "BKV Consulting":
Každý 2. vlak do stanice Motol aneb Nemocnice na kraji metra. Coming soon... --summer 2014--
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 393
Registrován: 10-2008

Odesláno Neděle, 20. června 2010 - 19:54:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

odkaz

Ta letecká mapa na odkazovaném webu je cca z 50. let.
Si non confectus non reficiat.

Revizor nemá právo kohokoli nutit s ním kamkoli chodit. Nutí-li dítě, dopouští se sám trestného činu. Revizor nemá žádná zvláštní práva.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6596
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 23. června 2010 - 14:31:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak koukám, že v Barceloně staví na letiště obdobnou chalupoidu jako u nás

zdroj: DP kontakt 06/10
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8099
Registrován: 8-2005

Odesláno Středa, 23. června 2010 - 15:12:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

martin: No hlavně aby se z toho poučili ti co nám tu občas předhazují, že se to nikde v cizině... nebo naopak dycky v cizině... a tak podobně.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1078
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 17:33:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono je potřeba také zjistit že v Barceloně maj něco jako S Bahn a metro je jeho doplňkem, který staví cca 2x častěji než v Praze.
Pohled sem ukáže že to nebude Chalupoida první ani poslední (S Bahn je to šedivé)
http://www.tmb.cat/img/genplano.pdf
Jen tak na okraj, denní jízdenka v zóně toho PDF stojí 5Eur což je 130CZK.
Turnikety jsou v metru bez problémů (dozorčí STOJÍ uprostřed) a lístek se validuje v KAŽDÉM dopravním prostředku, nastupuje se celý den předními dveřmi, lístek případně prodává v autobuse řidič, u tramvaje je automat na každé zastávce.
To jen to věčné porovnávání, jak je naše MHD skvělá a levná.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 756
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 19:43:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A kolik procent lidí tam jezdí MHD? 20? 30-35, nebo přes 70 jako u nás? A kolik má Barcelona obyvatel? Ono je rozdíl, když tady v Praze máme jen tři páteřní trasy metra, které na sebe vážou všechno, a tam je město metrem doslova protkané (aspoň podle toho plánku). Jezdí to tam narvané, nebo spíš prázdné?
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1079
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 20:09:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

počet obyvatel je zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Barcelona takže bych řekl o půlku víc než Praha
Kolik procent lidí jezdí MHD netuším, metro a S bahn jezdí tak, že je problém najít místo k sezení
Autobusy a tramvaj jezdí jako místní obsluha pro Ty co nechtěj do metra nebo to maj od metra daleko
Myslím ale, že cena jízdenky a síť linek (a třeba 100% nízkopodlažnost autobusů) nemá s tím, kolik % lidí MHD cestuje, nic společného.
Možná že kdyby se u nás začala více vynucovat tarifní kázeň, že by se skokově zvýšila kvalita cestování.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 757
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 20:39:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No právě že ne. Kdybys tady začal vynucovat tarifní kázeň, třeba pomocí turniketů, tak tu kvalitu cestování skokově snížíš. Fronty u turniketů, zbytečná manipulace s jízdním dokladem, každodenní incidenty kvůli nefunkční opencard a některý stanice díky tomu totálně zacpaný.

...jezdí tak, že je problém najít místo k sezení...

Ale to taky nic nevypovídá. Jaká je tam kapacita soupravy metra, v jakých intervalech to tam jezdí? Lidi při intervalu 7,5 minuty a poloviční soupravy než v Praze by turnikety při tom rozptylu cestujících po trasách možná odbavily, ale interval 2 minuty už asi ne. Metro staví 2x častěji - to jsou tedy stanice blíž k sobě a je to vlastně podpovrchová tramvaj? (Kratší intervaly než má Praha tam asi nebudou...)
Neřekl bych, že je to s Prahou srovnatelné.
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1986
Registrován: 11-2007
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 21:40:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: "Kdybys tady začal vynucovat tarifní kázeň, třeba pomocí turniketů, tak tu kvalitu cestování skokově snížíš. Fronty u turniketů, zbytečná manipulace s jízdním dokladem, každodenní incidenty kvůli nefunkční opencard a některý stanice díky tomu totálně zacpaný"

Lituju, ale můj věk mi dovoluje pamatovat pražské metro, vybavené turnikety. Nikdy, ani při špičce na "C" v době provozu již úplných souprav nevznikaly před turnikety jakékoli fronty. Přesně řečeno, i když člověk přišel do stanice v době špičky, šel k zcela volnému turniketu. Vzniklo-li zdržení, tak to bylo pár vteřin u pohyblivých schodů - což ovšem nemá s odbavením nic společného...
Jouda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 63
Registrován: 12-2005
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 22:02:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lituju, ale můj věk mi dovoluje pamatovat pražské metro, vybavené turnikety.
Můj taky ... ty jo.. 90% lidí chodilo kolem dozorčího turniketu mávajíce průkazkou na MHD. Nebo jen s vyleštěným kouskem plošného spoje o rozměru průkazky na MHD . Alespoň tak se dělo na Sokolovské, kudy jsem chodil každý den alespoň dvakrát..
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 758
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 23. června 2010 - 22:27:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lituju, ale můj věk mi dovoluje pamatovat pražské metro, vybavené turnikety.

Můj taky, buď v klidu. Jízdenky v metru nebyly, jen jednotné jízdné za 1 Kčs. Házela se mince, ale jen občas, protože děti do 10 let chodily volným průchodem vedle kukaně a tramvajenkáři taky (90% cestujících). Žádný dnešní sortiment přestupních jízdenek, který by ty turnikety musely umět. Žádná PID nebyla. Žádný mobily a SMS jízdenky. Žádná karta Opensračka... Kdy už si horliví zastánci turniketů laskavě ráčí uvědomit, že jsme dnes někde jinde???
Pavhob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 34
Registrován: 11-2008
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 01:31:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si pamatuji na špičkové fronty u turniketů na Kačerově. Prostor u kukaně přetékal a dozorčí stejně nebyl schopen zkontrolovat všechny průkazky (cca 20% cestujících neukozovalo).

Po nějaké době se kvůli počtu cestujících ráno uvolnil prostor mezi vstupními a výstupmími turnikety - zde průkazky neukazoval skoro nikdo.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6598
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 08:17:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar:
Fronty u turniketů, zbytečná manipulace s jízdním dokladem, každodenní incidenty kvůli nefunkční opencard a některý stanice díky tomu totálně zacpaný
Kde pořád bereš tuhle pitomost?
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 759
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 08:26:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Kde pořád bereš tuhle pitomost?"

To není pitomost. Tohle bude realita.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2077
Registrován: 2-2004
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 09:26:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Barcelona: 43 IAD : 57 VHD, tedy\ jako Praha.

Martin a Antar: Máte pravdu oba. Kdyby byl projekt turniketů připraven pořádně a zodpovědně, fungovat by mohl, tak jako v některých městech objektivně funguje. Nicméně v naší realitě a s tím, co o projektu je známo...tfujtajxl...

Martine: Situaci ilustruje snaha o převedení třídenní jízdenky na červenou kartičku. Všechno se lepí na to, co něco (ne)umí, ne tak, abychom si stanovili systém a k tomu směřovali. Když si turista koupí třídenní OC a podaří se mu najít validátor do 15 hodin, má smůlu a karta mu platí už jen dva následující dny. Když se k validátoru probojuje po 15. hodině, má bonus s platností o den déle. K tomu se budou vydávat pěkné naučné publikace v mnoha jazycích :-))). Upřímně doufám, že výše popsané je jen špatný vtip, ale nevím...nevím...

Když si tyhle nedodělky v minutové platnosti, aktivaci karet atd. aplikuju na dvouvteřinový průchod turniketem, kde bude turista očekávat aktivaci tím průchodem a ne vedle ve validátoru apod...bohužel to vypadá, že ani Antarova realita nebude tou skutečnou realitou...jistě, bude se to lepit za pochodu, platit zřízenci atd. a nějak se to zvládne, ale těch peněz...a pak se začně zgruntu dělat systém nový...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1080
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 10:05:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

intervaly Metra jsou velice podobné tomu pražskému
problém je ale jinde
Praha má 2 páteřní trasy a jednu připrcávku, Barcelona má 8 tras metra rozložených po celém městě a k tomu R a S bahn v celodenním intervalu 12 minut na každé trase, takže to není tak, že celé sídliště Bohnice se odveze na jednu stanici Metra, nebo celé Vršovice na IPP
obrat cestujících na jednotlivých stanicích je výrazně nižší, protože stanic je víc
Mě je úplně jedno, jak se zařídí, že většina cestujících bude platit, ale není mi jedno, že počet platících v určitých časech je v menšině k počtu neplatících.
Způsob odbavení na příměstských autobusech je naprosto zrůdný, je závislý na tom, jak dobré má autobusák oči a jak šikovné ruce. Proč je platící cestující používající OC buzerován protože se řidič spletl a zmáčknul jiný čudlík ?
Už dám s Barcelonou pokoj, jen mi přislo smutné jak za dobu, kdy jsem tam nebyl (cca 8 let) pokročili a zde se stále stojí na místě a stále odbavení, hlášení zastávek a sposta jiných věcí stojí/padá na dobré/špatné náladě řidiče.
O zdržování turniketů zde bylo již napsáno, že existují turnikety, které zdržují méně, než je kapacita pohyblivých schodů. A určitě je třeba stále argumentovat, že to nejde, ale pak přijde doba, kdy počet neplatících vždy převýší počet platících a Ti platící z obavy o svou bezpečnost začnou používat jiný druh dopravy.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6599
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 11:01:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To není pitomost. Tohle bude realita
Na základě čeho tak usuzuješ? Není to náhodou tím, že s turnikety nesouhlasíš jako takovými, a proto hledáš 1000 důvodů, proč prostě nejdou?

Turnikety samozřejmě fungujou v X krát větších megapolích než je Praha a bez problémů. I.P.Pavlova nebo Dejvická jsou v porovnání s některými stanicemi v Tokio, New Yorku nebo jiných magapolích jihovýchodní Asie mnohem méně zatížené.

Situaci ilustruje snaha o převedení třídenní jízdenky na červenou kartičku. Všechno se lepí na to, co něco (ne)umí, ne tak, abychom si stanovili systém a k tomu směřovali
Neřeším tu systém jízdenek, ale kapacitu turniketů. Ten kdo tvrdí, že se u nich budou tvořit fronty, nikdy žádný turniket v životě neviděl. Možná tak v Harrachově u vleku.

obrat cestujících na jednotlivých stanicích je výrazně nižší, protože stanic je víc

Vřele doporučuji navštívit ve špičkách stanice:
New York: Times Square, Washington Square nebo Grand Central s denním obratem asi 300 000 cestujících. Sice na více linkách, ale těch východů nakonec navíc moc není.

Londýn: Waterloo, Victoria, King´s Cross St. Pancras
http://www.youtube.com/watch?v=nbV7CESh6pI

Paříž: La Défense (tady je denní obrat určitě také mnohem vyšší než na Pavláku), Chatelet, Gare du Nord..

Tokio:
http://www.youtube.com/watch?v=N-X6dC2yrUc

Soul:
http://www.youtube.com/watch?v=2_jLhtpXZAA&feature=related

Moskva:
http://www.youtube.com/watch?v=nctLbzPYCGQ

Ten kdo tvrdí, že turnikety zpomalují, hledá problém tam kde není. Limitní pro rychlost lidí ve vestibulu jsou eskalátory, ne turnikety! Bavte se tu o finannční náročnosti a její návratnosti. Jakékoliv obavy o odbavení v pidiměstečku, jako je Praha, jsou bezpředmětné. Ten kdo jen trochu cestuje po světě to potvrdí.
Milbi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 56
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 13:41:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když jsem byl před dvěma lety na výletě v Moskvě a Petrohradu, neměl jsem ani v nejmenším pocit, že turnikety jsou zdržující prvek metra. Turniket jízdenku sežral a než jsem celkem plynule prošel, jízdenka vyjela na druhé straně. Interval ve špičce je nějakých 90 vteřin, soupravy povětšinou šestivozové. Čili na C, interval 115 vteřin a pětivozové soupravy jsou naprosto v pohodě.
Otázkou, na kterou není zatím odpověď, je to, jak rychle se podaří "zvalidovat" v turniketu opencard. Prozatím, když mě kontrolují ve vlaku nebo revizor, to není moc rychlé. A IPP s Vltavskou by mohly mít problémy, páč je jen jeden vestibul.
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1882
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 13:48:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

OK, je možné připustit, že turnikety nebudou zdržovat. Ale budou stát 3 miliardy nebo kolik. Zlepšení tarifní kázně by se dalo dosáhnout mnohem levněji.
Milbi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 57
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 14:03:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zlepšit tarifní kázeň jde docela těžko. Cena jednotlivé a měsíční jízdenky (26 / 460 Kč) vs. pokuty (700 Kč). Není třeba se zamýšlet moc nad tím, proč je tolik černých pasažérů. Jezdím ponejvíc tramvají, denně i několikrát a za poslední rok mě v revizor kontroloval jen 2x v tramvaji, v metru 1x, a to ani nepřiložil opencard ke čtečce. To by odpovídalo 2100 Kč na pokutách, kdežto za jízdenky nesrovnatelně víc (i roční je 2x dražší).
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 266
Registrován: 6-2004

Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 14:12:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlavně, když se lidi řídí, tím, že pokud nepojedou přes "trojúhelník", tak je stejně nikdo nechytne.
Jezdil jsem 6 let linkou 7 každý den a revizora jsem potkal cca 5x a to většinou na Plzenské když jsem jel na Anděl při volné hodině ve škole...
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 18034
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 14:22:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin - Jakékoliv obavy o odbavení v pidiměstečku, jako je Praha, jsou bezpředmětné. Ten kdo jen trochu cestuje po světě to potvrdí.

Potvrzuji .
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3085
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 14:56:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo jenže v pidiměstečku maj jiné problémy. Na boj s korupcí vypíšou čtvrtmiliardovou zakázku a pro jistotu ještě řadu menších. Na boj s černými pasažery 5 miliardovou (rovná se cca ročnímu výnosu z toho jízdného). A pidiměstečko je pupkem pidistátu, kde jsou schopni vymyslet výběr mýtného tak, že skoro vše vybrané padne na rozjezd a poté režii (možná "režii") systému. Průchodnost nebo neprůchodnost turniketů je jen vedlejší technický detail, který dobře poslouží k proměně kritiků na plané tlachaly. Samozřejmě ty náklady nejsou jen za turnikety, bez miliardové pidikarty by byl také boj s černochy bezzubej.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2078
Registrován: 2-2004
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 15:29:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Pokud neřešíš systém jízdenek, neřešíš ani kapacitu turniketů... :-) Pokud ale mluvíš obecně, že turnikety v Praze mohou fungovat, tak naprostý souhlas. Ovšem v konkrétní Praze DNES a za konkrétního projektu má zatím pravdu Antar.

Gabuliatko: Před tarifní kázní musí přijít kázeň rozpočtová... :-) Pokud to vyzerá, že turnikety s obsluhou a snahou naroubovat na ně OC a mobily a jánevímco budou daleko dražší, než roční ztráty z tarifní nekázně...tak do té doby je to investice poněkud nelogická.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 18:15:50    Odkaz na tento příspěvek  

Limitní faktor asi bude ten, že stanice s největšim zatíženim v síti vazbou na povrch je zároveň jednou z nejstarších, takže má nejmenší vestibul ...

Mmch jak se vám líbí ten poslední vývoj kolem Opencard, co jsem už někdy před měsícem a půl předpovídal, a sice "S Haguess na věčný časy a nikdy jinak"? Lábuž, připadám si zas jak zamlada.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6601
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 18:53:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička:
Na boj s korupcí vypíšou čtvrtmiliardovou zakázku a pro jistotu ještě řadu menších
Neznám situaci v jiných městech, ale věřím tomu, že tam maj s korupcí stejný problémy.

MŠ:
Ovšem v konkrétní Praze DNES a za konkrétního projektu má zatím pravdu Antar
Antar vystupuje proti turniketům za každou cenu a za všech okolností. To je pak těžká řeč, když zpochybňuje kapacitu turniketů a nezpochybňuje kapacitu eskalátorů.

Předpokládám, že turnikety budou obsahovat bezkontaktní čip na OC, kterou jednoduše k čtecímu zařízení cestující přiloží a hotovo. Nevidím v tom problém - v době, kdy turnikety budou, bude mít OC skoro každý. Krátkodobé jízdenky by měly snad obsahovat magnetický proužek.

prag:
Limitní faktor asi bude ten, že stanice s největšim zatíženim v síti vazbou na povrch je zároveň jednou z nejstarších, takže má nejmenší vestibul
Není to limitní faktor. Limitující pro vestibul I.P.Pavlova jsou dvě ramena eskalátorů, které mají stejnou kapacitu jako 6 turniketů. Mělo by jich tam být osm.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 19:35:46    Odkaz na tento příspěvek  

No možná jste si nevšim, že ráno tak do devíti jezděj nahoru eskalátory tři. Když si představim že v tý celkem úzký prostoře nahoře ještě budou nastrkaný ty bedny, tak tam radši ani nepolezu navrch.
Hnidopich
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1056
Registrován: 6-2004
Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 21:32:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každý světák, co ví, že ve světě lze těmi turnikety do metra lidi procpat, doufám také ví, že všude v tom světě (můj ty Tondo), také mají černé pasažéry.

Ergo kladívko, technická stránka věci je mi šumák, ale za x mld. by se jistě daly (navíc účinně) vyřešit i některé ze skutečných problémů pražské MHD.

Ale jinak jo, pro blahý pocit je třeba Ferkovi a Pepovi vzít po tisícovce, protože jsou líní. A udělat sekeru přisypáním miliard nějaké "firmě", protože privátní (korporátní) je prostě dobré a tečka. Že je konečná bilance hodně záporná pro všechny ostatní zúčastněně? Detail, kterým se nemá cenu zabývat. To by bylo, aby nebylo.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2196
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 24. června 2010 - 22:05:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No možná jste si nevšim, že ráno tak do devíti jezděj nahoru eskalátory tři. Když si představim že v tý celkem úzký prostoře nahoře ještě budou nastrkaný ty bedny, tak tam radši ani nepolezu navrch.
Tak to budou turnikety docela zajímavá cesta, jak odlehčit přetížené stanici :-D
A pořád to asi vyjde levnějc než D nebo TT v Jeremenkově a Dvorecký most ;-).

(Příspěvek byl editován uživatelem 218.)
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Vlakoň
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 264
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 25. června 2010 - 08:46:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A mě by právě ta technická stránka věci s načítáním pražské OC zajímala. To načtení toho RFID čipu totiž docela trvá. Třeba právě v popce u průvodčího ve vlaku. Nebo i v těch slavných validátorech. Tam se asi cosi načítá/zapisuje z nějaké databáze, proto to tolik zdržuje. Dovedl by někdo říci jestli je OC vůbec použitelná v turniketech?
”Je lepší držet hubu a nechat ostatní, ať si myslí že človek je idiot, než otevřít hubu a odstanit všechny pochybnosti.”
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8100
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 25. června 2010 - 11:24:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak miláčkové:
1) Turnikety nebudou (důvod: nebudou peníze)
2) Metrolinka 17 od 1/7 kompletně v soupravách, včtně na Výstavišti končících spojů. Sami si dohledejte, kdy jsem to předpovídal, pravda, spletl jsem se o jednu výluku.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3088
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 25. června 2010 - 13:01:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak miláčkové:
1) Turnikety nebudou (důvod: nebudou peníze)


A to určuješ z postavení Marse a Venuše na obloze? O peníze tu jde totiž v první řadě.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8102
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 25. června 2010 - 15:58:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička: Samozřejmě že jde o peníze v první řadě. Pokud si město půjčuje od EIB a podle toho jaxe vyvíjejí daňové příjmy si troufám tvrdit, že peníze nebudou. Firma na turnikety není betonová lobby, která si přísun peněz již zajistila. Jiné nebudou.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3090
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 25. června 2010 - 20:36:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem moc a moc mimo. Koho zajímá, že si město půjčuje? Podle studie, předpokládám že od firmy BN... (každý ví) nebo De... (taky není těžké uhodnout) se investice v řádu jednoroční tržby z jízdného vrátí hned za jeden rok - všichni přece jezdíme načerno :-) Současná sestava nemá důvod nevěřit... Leda že by kalašnikovy koktejly v žlutým bádu to trochu převoraly, ale to není na pořadu dne.

A tak zbývá jen dořešit, že vlastně do turniketů nepůjde narvat normální levnou (rozuměj papírovou) jízdenku a věc se možná zkomplikuje. Ale pilotní provoz mezi stanicemi Hostivař - Skalka proběhne mezitím k plné spokojenosti...
(na papírovky nasadí děžurnoj) a holt se projekt povede z provozních důvodů jen na 5% města.
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 760
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 25. června 2010 - 23:40:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nechci rejpat, ale taky mám nějaké takové informace, že Káem má ohledně turniketů pravdu - zatím je ten projekt mrtvý. Zda bude ještě někdy vzkříšen, to je ve hvězdách...
Navíc tady proti turniketům i od vás zazněly docela pádné argumenty - pomalost čipu RFID, složitost jízdenek a tarifu PID, problémy s Opencard atd. Takže opravdu nevidím důvod, proč s tak nákladným a problematickým projektem souhlasit a jsem proti němu. A za stávajících podmínek (politická tlačenka, bastlení a flikování všeho na nepovedenou a zmršenou rychlokvašku Opencard atd.) budu proti nim vždy a všude. Mimoto - kde pořád berete to tvrzení, že "v metru je víc neplatících než platících"? Máte to nějak věrohodně podloženo, nebo věříte kecům od Delloitte a BNV? Praha dlouhodobě vykazuje nějakých 6,5 % černých pasažérů, což mě fakt nezviklá, to nevybočuje z evropského průměru, a i Francouzi vykazují 3-4 % černých a turnikety mají. Naopak to, že je metro otevřené, že po zakoupení kupónu tu tramvajenku jen nosím v kapse a nemusím nic nikam pořád strkat nebo něčím protahovat, přikládat atd., to jako paušálně platící každodenní cestující oceňuju nejvíc.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3072
Registrován: 10-2004
Odesláno Sobota, 26. června 2010 - 21:36:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar: Problém s černými pasažéry se bude muset řešit. Už jenom proto, že jeho neřešení je výsměch platící veřejnosti. Je jedno, kolik jich je, ale je nesprávné to přehlížet. A neřešený problém dřív nebo později přeteče přes hlavu.
Možná současný projekt turniketů je špatný, ale dřív nebo později to s nimi stejně skončí, protože takové množství revizorů, aby to bylo efektivní, nikdo nezaplatí. Dneska téměř ve všech odvětvích nahrazuje lidskou práci technika a tady to bude stejné.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
huh
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.207.97
Odesláno Sobota, 26. června 2010 - 23:42:32    Odkaz na tento příspěvek  

Když přijmu 100 revizorů na 10 let, tak pokud budu uvažovat o průměrných nákladech 80000 Kč na revizora během té doby, tak se vejdu do 1 mld. Kč. Fakt bych chtěl kdy se turnikety za 2,3 mld. + x tisíc měsíčně údržba vyplatí.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8103
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 06:59:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uvidíme Borovičko.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Rudolf_33
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1993
Registrován: 11-2007
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 07:20:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

huh: "Když přijmu 100 revizorů na 10 let, tak pokud budu uvažovat o průměrných nákladech 80000 Kč na revizora během té doby, tak se vejdu do 1 mld. Kč"

Jo, ale nevejdete se do zákonem stanovené minimální mzdy a odvody zaměstnavatele do systémů sociálního, nemocenského a zdravotního pojišťění za Vás zaplatí asi duch svatý.
Arakain
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 422
Registrován: 8-2003
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 08:15:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Add více názorů
Ty stanice metra ve světě, až na Moskvu, mám za sebou i několikrát. Pravda, po Big Apple raději taxi, než krtkem, ale to už je vlastně odpověď na další reakci, kdy seriózní a platící se začnou VHD vyhýbat díky segmentu neplatících, jenž je ještě fyzicky ohrožuje.
Jak moc jsme ekonomicky v háji ? Merkelovou znám osobně, loni jse při návštěvě Divinisu zakopl o Sašu Vondru a přistál jsem na zemi na ní a vedle knížete. Je docela fajn, ale ten minulý kec v telce znamenal posun z 18,5 na 21 Kč za USD, protože o tolik uletělo Euro. Za poslední 3 měsíce jsme devalvovali o 33% vůči zlatu, Euro o 31% a USD o 18% vůči zlatu. Dle tohoto se zajistěte sami, diamanty jsou nejkonvertibilnější a nejstabilnější měna světa. Pro ostatní ještě jedna vysvětlivka, bez sociálních transferů je rozpočet ne 1260 mld Kč ale sotva těch 300 mld a z nich je 80 mld úrok za dluhy ČR.
Taky je fakt, že se mění vláda a už jsou tam konečně aspoň občas názory, proč něco budovat, když je z toho výnos daleko nižší, než náklady na budování. Jak pojedou dál penězovoudy nevím, ale konec období 2007-2013 bude opravdu hodně zlomový. Teď furt těžíme z toho, co vyjednal Telička, pak z jeho místa nějaký debil udělal trafiku pro čítaře svodek z odposlechů jménem chuj velký a máme vyjednané na další šestiletku prd. Budeme pravda ještě navíc živit Rumuny a Bulhary.
No a jestli bude za několik let ještě mýto, tak se centrum Prahy o to víc vylidní a zbude nám tu skanzen pro turisty. Většina velkých firem už dávno zdrhla na periferii, VHD se tomu holt přizpůsobuje jen tím, že dál všichni cestující musí jet přes centrum. Aktuálně 2 roky jezdím do školy ze Záběhlic na Smíchov. No zkuste to sockou...(1,5-2hod). A přitom i v nejhorší pátek odpoledne v roce před prázdninama s totálníma kolonama 45 minut, včetně parkování. A vlak (přesněji koleje) mám 5 minut od domu, bus 4. Ale ten vlak jezdí jen nákladní.
Že je pro mě to MHD dražší než auto, jsem radši ani nenapsal. Používám nejekologičtější výrobek světa na 4 kolech a je to. Těch ostatních 150 tis aut denně v Praze pořád zapomínáme řešit.
Takže odsud prosím pojďme řešit trable. Turnikety jsou jen zástupný problém. Jde o to, že občas zde někdo z novinářů, nebo z vedení DP objeví nápady, které se i z realizují
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 323
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 10:21:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf 33:

asi tam zahrnul, že revizoři budou dostávat část z vybrané částky od černoušků. Tak mě napadá, jestli někteří nebudou chtít třeba u 177 zavést nástup předními dveřmi, hlavně aby neměli psychické problémy, že je v tom autobuse nějaký neplatič
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 761
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 13:13:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...jestli někteří nebudou chtít třeba u 177 zavést nástup předními dveřmi, hlavně aby neměli psychické problémy, že je v tom autobuse nějaký neplatič

Jo, taky mi to tak připadá. Kolik cestujících tím zavedením nástupu předem ovšem ztratíme tím, že prodloužíme pobyty ve stanicích a tím jízdní doby, to už tito jedinci neřeší.

Problém s černými pasažéry se bude muset řešit. Už jenom proto, že jeho neřešení je výsměch platící veřejnosti. Je jedno, kolik jich je, ale je nesprávné to přehlížet. A neřešený problém dřív nebo později přeteče přes hlavu.

Problém je řešen průběžně, revizoři chodí. Přes hlavu rozhodně nepřerůstá, protože ty počty a ten poměr (6 %) zůstává v průběhu let prakticky stejný. Takže to nevidím jako zásadní problém.
Uvažme, že např. v roce 2008 dosáhly ztráty z nezaplaceného jízdného 270 miliónů Kč a zároveň se na pokutách od černých vybralo přibližně 117 milónů Kč (mám to na http://www.trolejbusyvpraze.net/blbosti_turnikety2.htm někde uprostřed), tak je za rok 2008 ta výsledná ztráta nějakých 153 miliónů Kč.
Jistě, lze ji snížit (i bez turniketů). Dopravní podnik má nějakých 140 revizorů. Ztrátu můžu snížit
- zvýšením přirážky za černou jízdu,
- zvýšením četnosti kontrol navýšením počtu revizorů.

První možnost se blbě odhaduje, u té druhé je to jednodušší. Když 140 revizorů vybere na pokutách 117 miliónů Kč za rok, tak navýšení stavů tak na 220 kousků by mohlo přinést příjem na pokutách (při zachování jejich výše) nějakých 183 miliónů Kč.
To už by mohlo být dostačující, protože by se zároveň zvýšila četnost kontrol, cestující budou více platit a sníží se ztráta z nezaplaceného jízdného. Takže těch 270 miliónů "primární" ztráty z nezaplaceného jízdného může skončit taky na těch zhruba 180 miliónech.

Pak nám nastane rovnovážný stav:

(roční ztráta z nezaplaceného jízdného) = (roční suma vybraných přirážek za černou jízdu)

A jsme na nule a máme to, co jsme chtěli - tedy vybereme tolik peněz jako kdyby všichni skutečně zaplatili jízdné, které platit mají.

Závěr - při zachování současné ceny jízdného a výše přirážek je optimální stav revizorů v Praze tak 210 až 230 lidí. To je sice nárůst zaměstnanců, ale v celkovém počtu asi 11 tisíc zaměstnanců DP je to opravdu flus do moře. Chcete na tom řešit ještě něco jiného?
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 13:31:19    Odkaz na tento příspěvek  

Arakain: no a v tom Velkym Japku snad nemaj turnikety? Čili takto snadno (technickym prostředkem) zjevně problém vyřešit nejde. Dokonce je tam vidět i o poznání víc děžurných a policajtů, než je v česku zvykem, takže to možná neřeší ani ta tisícovka revizorů navíc.

Rudolf 33: vám fakt přijde že při osobních nákladech 80000 Kč na jednoho zaměstnance se nevejdete do minimální mzdy a nebude z čeho platit superhrubý pojištění? Smekám ..
huh
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.207.97
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 13:34:29    Odkaz na tento příspěvek  

Rudolf_33: těch 80000 je míněno měsíčně (100 lidí * 10 let * 12 měsíců * 80000 Kč = cca 1 mld Kč)
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 13:36:33    Odkaz na tento příspěvek  

Dodávám, pokud nedošlo: 80000 měsíčně .. jinak to na tu miliardu za deset let totiž ani při tisíci duší navíc nevytáhnete.
Samozřejmě tim "efektivita" čili množství vybraných pokut na jednoho revizora poklesne, protože už bude "vysbíráno" (a taky se to bude černochům míň rentovat).
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6603
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 14:25:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Antar´:
Jo, taky mi to tak připadá. Kolik cestujících tím zavedením nástupu předem ovšem ztratíme tím, že prodloužíme pobyty ve stanicích a tím jízdní doby, to už tito jedinci neřeší.
Proč by to tito jedinci řešili, když žádný návrh na zavedení nástupu předními dveřmi nenavrhují?
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8105
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 17:20:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

80000,-??? Víte na kolik čistýho byste se dostali? V tom případě prudce naroste počet "černejch kontrol" - tedy s potvrzenim za 700, resp. 900,- bez potvrzení za 300-400. Vy byste tu dopravu fakt dovedli spolehlivě k úpadku.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 324
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 18:01:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin:

takže černý pasažér v metru je jiný černý pasažér než v autobuse či tramvaji?
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6604
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 19:05:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pershink:
Přečti si, prosím, ještě jednou na co jsem reagoval.

Antar píše o jedincích, kteří neřeší odliv cestujících v důsledku nástupu předními dvřemi. Jen jsem se zeptal, jak přišel na to, že se bude zavádět nástup předem?
Pershink
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 325
Registrován: 1-2007
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 19:22:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže v metru jsou čenoušci moc fuj fuj a budeme kvůli nim instalovat super turnikety, ale v povrchovce ať si jezdí jak je jim libo. Stejně tam musí být nějaký revizoři (jinak to budou po čase lidi žulit jak jen to jde) a stejně to problém to stejně úplně nevyřeší (stejně se tam na černo někdo dostane). Ne, turnikety jsou ve stavu kdy se tramvajová síť rozpadá a víc než půlka autobusů se blíží ke konci své životnosti fakt konina na n-tou
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8110
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 19:34:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Turnikety N-E-B-U-D-O-U. Nestrašte se navzájem, prosimvás.
(pokud vás nepřesvědčila moje info, že v této zemi nebudou peníze na důležitější věci, tak snad vás trkne info, že se vyměnili, nebo chystají k výměně všichni, kteří to prosazovali...)

(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Antar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 762
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 27. června 2010 - 19:45:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen jsem se zeptal, jak přišel na to, že se bude zavádět nástup předem?

Ale no tak!! Reagoval jsem jen na Pershinkovu rýpavou poznámku, a tak jsem si rýpl taky. Mimochodem - jak že zní to rčení o potrefených husách?