K-report
 

Archiv diskuse Rakousko do 21. 10. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Rakousko » Archiv diskuse Rakousko do 21. 10. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Reilmen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.251.247.138
Odesláno Úterý, 30. srpna 2011 - 15:14:45    Odkaz na tento příspěvek  

Nejrychlejší varianta je právě ta MHD. Z Sud Ostseit vyjít na ulici a vejít u parčíku do S bahnu. S bahnem na Wien Meidling a dál metrem na Westbhf. Je to z Meidlingu na přímo a 1 jízda stojí 1,8 € (nepřestupní). Nebo z Meidlingu S bahnem na Hutteldorf a přestoupit na některý z reg. vlaků na Westbhf. Nebo nejkrkolomnější možnost vstoupit opět do S bahnu, vrátit se na Handelskai a přestoupit na nižší podlaží do S bahnu směr Huttleldorf a buď až na konečnou a nebo už na Penzingu přestoupit do reg. vlaku na Westbhf. Osobně to zítra absolvuji s kolegama při přestupu z Meidlingu na West a byť máme FIP, použijeme metro, protože je to fakt nejrychlejší.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 02. září 2011 - 16:27:21    Odkaz na tento příspěvek  

Reilmen : já bych řekl, že nejjednodušší je jet z Süd / Ost na West tramvají 18 ... , resp. pokud jedete přes Simmerig. tak jet U3 ... máte to za stejný "prachy" ....
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7295
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 05. září 2011 - 21:36:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

(Sice jsem ten odkaz dával už do jiné diskuse, ale tématicky to patří i sem)

http://www.youtube.com/watch?v=EqY3cQs7zI4

Aneb vyvrácení zažité představy, že v Rakousku jezdí pouze a jen čisté a uklizené vlaky.
dkg0
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.164.7.22
Odesláno Úterý, 06. září 2011 - 22:39:54    Odkaz na tento příspěvek  

@David

To je vysledek toho, ze v tech jednotkach vetsinou nejezdi pruvodci. Sam jsem to zazil pred tydnem v Korutanech, kde parta nemeckych mladiku - samozrejme bez jizdenek - terorizovala ostatni cestujici a jeden kluk dokonce vytahl nuz.
Thalys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.102.210.230
Odesláno Středa, 07. září 2011 - 20:56:01    Odkaz na tento příspěvek  

...no to sa "teším" :/ ...ja chcem ísť o týždeň z Viedne do Feldkirchu EN 246 (Viedeň-Bregenz). Cestoval už niekto z vás týmto EN ? Ktorý vlak bude menej plný, rozmýšľam aj nad EN 466 "Wiener Walzer", ktorý ide do Zurichu tiež cez Feldkirch. A ešte mám otázku, keď cestujem v Rakúsku osobným vlakom, kupuje sa lístok z nástupnej do konkrétnej cieľovej stanice ? alebo je to ako v Taliansku, kde sa kupuje lístok na vzdialenosť a pred nastúpením si ho je nutné označiť v nástupnej stanici... Vďaka
Martin P.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.248.36
Odesláno Čtvrtek, 08. září 2011 - 14:22:24    Odkaz na tento příspěvek  

Oba vlaky bývají dost plné. Pokud nemáte místenku, doporučuju brzký příchod na Westbf., 246 bývá přistaven velmi brzo (ve 21:45 začíná nakládání motorek), v létě byl někdy navíc zařazen vůz CityShuttle. Jinak bych se řídil dle preferovaného času příjezdu.
Jízdenky se kupují do určité stanice, nic už se neoznačuje. V osobních vlacích (R, REX, S-Bahn) je nutné jízdenku koupit vždy před nástupem (přirozeně s výjimkou míst, kde to není možné).
Thalys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.102.210.230
Odesláno Čtvrtek, 08. září 2011 - 15:44:51    Odkaz na tento příspěvek  

...tak myslel som, že po rakúskych prázdninách budú menej plné...miestenky si samozrejme kúpime, len mali sme takú nádej ža sa "vystrieme" pohodlne cez 3 sedačky
Ešte sa spýtam, chceme ísť aj jeden deň do švajčiarskeho Buchsu...dá sa z Feldkirchu kúpiť spiatočný lístok do Buchsu ? bude platiť aj na railjety premávajúce medzi týmito dvoma mestami ? dalo by sa v Schaane-Vaduze vystúpiť a pokračovať o cca. 2 hodiny do Buchsu? ešte raz vďaka...
Negrelli
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 247
Registrován: 9-2007
Odesláno Čtvrtek, 08. září 2011 - 15:59:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co se týče 466 a 467, tak nejvíce se místenky prodávají do vozu 308 (na nástupišti ve Vídni/Curichu ten nejvzdálenější vůz). U těch zbývajících dvou stačí včasný příchod. V letní sezóně jsem napočítal 66 nevymístenkovaných míst. V současné době bych to tipoval tak na dvojnásobek volných míst.

Z Feldkirchu do Buchsu je standardní tarif ÖBB. V Schaanu toho moc nestaví - pár osobáků. Častější spojení je Postbusem za CH tarif

(Příspěvek byl editován uživatelem Negrelli.)
Thalys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.102.210.230
Odesláno Pátek, 09. září 2011 - 21:43:59    Odkaz na tento příspěvek  

Inak ako je to s tými ležadlami v Rakúsku. Keď som cestoval svojho času z Udine EN 237 boli po nástupe do vlaku v mojom kupé (kam som mal miestenku na sedenie) upravené všetky sedačky na ležadlá. Všetci sa čudovali, ked som po talianskom sprievodcovi požadoval, aby mi ich upravil na sedenie. Cestujúci, ktorí cestovali z Benátok, mali tiež lístky na sedenie, ale celú cestu ležali na lehátkach v druhej polovici kupé.
Na situáciu nereagoval ani rakúsky sprievodca. Kdesi na nejakom cestovateľskom fóre som sa dočítal, že rakušania v zásade nemajú nič proti tomu, ale sú to tzv. ležadlové vozne bez obsluhy... Vedel by mi niekto ku tomu niečo pradiť ? plánujem totiž budúci týždeň cestu EN 246 do Feldkirchu. Vďaka
El_ron_de_cuba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 218
Registrován: 2-2004

Odesláno Sobota, 10. září 2011 - 12:02:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je to tak, Rakušané posílají na některá EN Bc i v části na sezení a je na cestujících, jak se zařídí, ... viz řazení: http://www.vagonweb.cz/razeni/razeni.php?zeme=OeBB&kategorie=EN&r ok=2011
Reilmen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.251.247.138
Odesláno Sobota, 10. září 2011 - 13:21:31    Odkaz na tento příspěvek  

Osobní zkušenost s EN 247 v opačném směru. 7.9.2011 byla místo vozu Bbmvz jako číslo 13 zařazena velkoprostorová 1 Ampz přeznačená jako "2 classe". Jako vůz 12 byl místo plánovaného Bcmz (2 na sezení nebo lehátkový bez servisu) zařazen jen Bmz. Obsazenost díky početné tureckoněmecké skupině v obou dvou vozech z Feldkirchu tak 80%.
Thalys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.102.210.230
Odesláno Pondělí, 12. září 2011 - 11:13:10    Odkaz na tento příspěvek  

Tak sme dostali miestenku do vozna č.12 (75/76), ktorý je na vagonwebe vedený "ako použitelný jako vůz 2. tř. k sezení nebo jako lehátkový vůz bez servisu"... myslíte, že si možeme teda upraviť sedačky na ležanie ? Alebo ma napadlo ľahnúť si ešte na posledné lehátka / odkladacie preistory pod stropom vozna, myslíte že by mal "Herr Zugschaffner" s tým problém ? Diky
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 59
Registrován: 6-2006

Odesláno Úterý, 13. září 2011 - 04:50:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Thalys: Tak jde hlavně o to, zda se tam vůbec bude to lehátko vyskytovat. Co jsem tím EN 246 dvakrát teď na začátku září jel, tak tam byl pokaždé normální vůz Bmz. A stejně tak v opačným směru stejnou zkušenost popisuje víše Reilmen.
Thalys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.102.210.230
Odesláno Čtvrtek, 15. září 2011 - 19:59:08    Odkaz na tento příspěvek  

...bolo, ako píšete, lehátko nebolo, ale aspoň že sme išli už sami z Linzu do Bludenzu a z protiľahlých sedačiek v kupé sa dá spraviť posteľ :D Horšie to bolo cestou späť, nastupovali sme v Innsbrucku a nebyť kupé v ktorom cestoval aj veľký pes, tak si ani nesadneme... časť ľudí ostalo stáť na chodbe...
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 60
Registrován: 6-2006

Odesláno Pátek, 16. září 2011 - 01:06:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Thalys: Tak to jste měli ještě docela dobrý, většinou se dá v kupéčku sezení roztáhnout na postel až za Salzburgem. A naposledy jsem ve vlaku 246 stál až do Linzu, a v sedě bděl až do Innsbrucku.
No a cesta směrem na Vídeň, to už je vždycky boj.
Jen by mně tedy zajímalo, jestli na páru EN 246/247 to lehátko namísto Bmz vůbec někdo leto někdy viděl. A co na nočních vlacích do Itálie, třeba EN 235. Tam by (dle Vagonwebu) měli být lehátka takhle pro sezení rovnou dvě.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 16. září 2011 - 21:01:48    Odkaz na tento příspěvek  

Thalys & želva : to Bc na sedačku jezdilo na 246/247 v GVD 2009/2010, v současnosti tam jezdí klasické Bmz (vůz 12) a jako posila CityHnus (vůz 13). Stejně tam někdy místo Bc jezdilo Bmz.
U tak krátkého vlaku jako je 246/247 je poněkud padlé na hlavu, že tam prostě nejezdí standardně dva nebo tři Bmz.
Stejná podivnost je u 464/465.
Tam vypadlo B z Villachu do Zürichu, z Grazu do Zürichu jede jedno Bmpz, přitom z Grazu do Feldkirchu jede Bmz. Klidně by to Bmz mohlo jezdit až do Zürichu ... To Bmz stejně stojí ve Feldkirchu celý den, takže o nic nejde .... 464/465 je zkrácena o tři vozy, které se vozily z/do Buchsu a podobně i 466/467. Ta nemá navíc vozy do "tuzemska",
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 61
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 17. září 2011 - 23:24:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Z.: ... v současnosti tam jezdí klasické Bmz (vůz 12) a jako posila CityHnus (vůz 13).
Je divné, že na vlaku 246/7 nejezdí ten vůz 13 pořád (ostatně v řazení 246 na Vagonwebu ten vůz 13 omezení jízdy napsáno nemá). Já měl naštěstí během své cesty tu výhodu, že tam opravdu ten vůz třináct byl, a navíc opravdu Bbmvz. Ale i tak to nebylo moc pohodlné. Oba vagony byly přeplněné, dost lidí (včetně mně) jelo až do Salzburgu na uličce. A i nadále pak byly vozy plně obsazený, poloprázno (aby se daly sedadla roztáhnout) bylo až z Innsbrucku. A to se jednalo o úterní večer, žádnej špičkovej den. Proto nechápu, proč oproti loňskému řazení ten jeden vagon k sezení ubyl.
...podivnost je u 464/465. Tam vypadlo B z Villachu do Zürichu
U vlaků 464/465 se v letošním řazení oproti loňskému dle Vagonwebu nic nezměnilo. Ani loni tam žádný B vůz Villach - Zürich nebyl. Poze lehátko, a nebo B vozy jenom ty, ktere jedou přes Villach už z Chorvatska. Ty jsou tam ovšem i letos. Jen tedy jezdí v rozdílný dny v jinačí dobu - občas jedou až do Feldkirchu na vlaku D 15464, ovšem tak to bylo i loni. Opravdu jste tam něco jinčího přímo Villach - Zürich viděl?
.... 464/465 je zkrácena o tři vozy, které se vozily z/do Buchsu a podobně i 466/467. Ta nemá navíc vozy do "tuzemska"
V loňském řazení jsem u 464 ani u 466 nikde neobjevil ty vozy do Buchsu. Pravdou ovšem určitě je, že tomu EN 466 v letošním řazení opravdu ubyly ty vozy do "tuzemska". To je asi škoda. :-(
Mirek2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 258
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 19. září 2011 - 09:56:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

želva : Opravdu si myslíte, že dopravce má zájem vozit na vlaku poloprázdné vozy? Pokud chcete pohodlíčko,tak si musíte taky připlatit, a ne si jet v prázdném kupé naležato.Rakušáci by byli blázni,kdyby toto na nočním vlaku provozovali.Většinou jezdím v Rakousku i Německu denními vlaky a ty jezdí dost plné.
Thalys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.102.210.230
Odesláno Pondělí, 19. září 2011 - 20:59:13    Odkaz na tento příspěvek  

Mirek2: ...a v čom sa líši poloprázdny nočný vlak od poloprázdneho denného ? (okrem toho nočné vlaky jazdia na nočný prúd a ten je oveľa lacnejší... ) Ja nemám vyslovene podmienku "naležato", ale keď je možnosť, tak prečo nie. Bežnou praxou je, že ak sa zaplní vozeň, sprievodca požiada cestujúcich "naležato" aby spali ďalej po sediačky... A všeobecne slúži každý nočný vlak z východzej stanice na určitý úsek ako neskorý večerný (napr. Wien-Salzburg) a v cieľovej ako skorý ranný (napr. Bludenz-Bregenz).
Petr96tf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 12-2010

Odesláno Středa, 21. září 2011 - 18:31:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.youtube.com/watch?v=StewynL1VMI
docela se divím že u nich po tom nákupu tolika taurusů jezdí ještě něco jinýho
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1298
Registrován: 4-2007
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 12:52:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neví někdo, jak jede vlak po trase Wien-Westbf., Wien-Meidling, Bruck an der Leitha? Jezdí takhle Railjety, jezdily takhle i IC od Bratislavy, ale nemůžu pochopit podle map, kudy se proplétaly? Pořád mi to vychází na úvrať na Meidlingu. Díky
Reilmen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.251.247.138
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 13:07:38    Odkaz na tento příspěvek  

Za bývalým nádražím SudBahnhof je kolejová spojka. Jezdí po ní mimochodem i naše EC, které končí na Meidlingu nebo dál pokračují na West případně Wiener Neustadt. Propojení od jihu a západu na severovýchod. Ještě bývala druhá spojka "tunelem" pod SudBahnhofem, ale ta díky stavbě budoucího HBF již zanikla.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1299
Registrován: 4-2007
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 13:18:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reilman: No to mě napadlo taky, jak jezdily ty vlaky dříve, než postavily tu kolejovou spojku na staveništi hauptbahnhofu?? Tim tunelem? Já myslel, že ten tunel byl jen pro S-bahn.
Reilmen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.251.247.138
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 13:40:00    Odkaz na tento příspěvek  

Osobně jsem "tunelem" jel 2x v životě EC vlakem. Jinak nevím od kdy byla aktivována spojka kolem staveniště, ale starý Sud se svými dvěma částmi (Sud) a (Ost)se takto dal nouzově projet hodně dlouho. Jednou nás tak s EN do Itálie dokonce přestavovali po nějaké MU z části Ost na část Sud. Pochopitelně nás tím celkově otočili, protože pak jsme rovnou odjížděli. Mezi těmi dvěma částmi v různé výškové úrovni bylo něco jako odstavné pro soupravy. Noční EN vlak do Itálie objížděl část trasy po trati směrem na Maďarsko, někde odbočil a pak se vrátil u Wiener Neustadtu. Dostal se tak na nižší úroveň části Ost, kde býval přestup hrana hrana na a od Sobieskiho.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1300
Registrován: 4-2007
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 13:57:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Reilman: Aha díky, já myslel, že spodem se teda nejezdilo, ale když koukám na starší GVD, tak Tatran, Gerlach a Donau (všechyn slovenské IC) musely tím tunelem jezdit pravidelně, neboť jezdily přes Meidling. Díky za vysvětlení, já jsem si myslel, že ten tunel vedl jen od Meidlingu, přes podzemní Südbahnhof nahoru na Mitte, ale podle toho co říkáš, tak tam musela fungovat i odbočka na Maďarsko a Slovensko po trati 700.
Reilmen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.251.247.138
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 14:19:53    Odkaz na tento příspěvek  

Ten tunel co myslíš, je klasický Sbahn pro páteřní trať Meidlind - Florisdorf. Vedle něho byla ještě jedna tunelová "spojovací" kolej, která umožnila podjetím italské části Sud jízdu na Slovensko, Maďarsko a případně i k nám. Na druhou stranu tím opravdu Sbahnovým tunelem pod bývalým Sudbhf již pár GVD jezdí osobáky z Břeclavi do Payerbachu. Jednou jsem tama projel při výluce i s EC.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1301
Registrován: 4-2007
Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 14:26:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aha, tak teďka už tomu rozumím. Díky moc za objasnění.
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 62
Registrován: 6-2006

Odesláno Pátek, 23. září 2011 - 15:19:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Thalys, Mirek2: Pánové, ještě se s dovolením vrátím k těm rakouským Euronightům.
Nikde jsem nepsal, že bych potřeboval jet v prázdném kupé naležato. K úplné spokojenosti stačí, když si můžu na většinu cesty alespoň sednout, a třeba z takového Salzburgu už při počtu čtyř lidí na kupé nějaká sedadla roztáhnout. Pravda, chci-li mít jistotu, mám si koupit rezervaci.
Jen mně mrzí, že když letos například na takovém EN 246 ubyl jeden vůz k sezení, tak i v neexponované večery (rozumněj uprostřed týdne, ne o víkendu) musí dost lidí až do Salzburgu stát na uličce. A to kór když (jak psal i Thalys) slouží tenhle vlak z Vídně spíše jako večerní IC. Navíc to znepříjemňuje ještě fakt, když pak rezervace obsahují v jednom vagonu nicneříkající "Reserviert bis zum Endbahnhof", a v druhém zase nějaký starý lístečky. :-/
Ale i tak uznávám, že oproti českým nočním vlakům (který z velký části vymizely, a zbývající jsou přeplněný (viz EN 476/7)) to je ještě na velice dobré úrovni. A například s EN 466 do Zürichu jsem byl příjemně potěšen.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Sobota, 24. září 2011 - 22:32:59    Odkaz na tento příspěvek  

Dj_la_défense : ví, ví ... v minulosti jezdily vlaky z Meidlingu směr Bruck a.d. Leitha tunelem pod Südbf, jednalo se o tu kolej, které vedla souběžně s tratí S-Bahn na Südtiroler Platz. Vyjelo se za bývalým depem Wine-Südbf a pak se vlak dostal na zhlaví směr Bruck nebo taky směr Simmering. Já jsem tudy mimo jiné jel někdejším JADRANEM.

Reilmen : já jsem tím S-Banmovým tunelem na Sübh viděl projíždět i uhláky.

Někdy v 90. letech minulého století byla ve Vídni výluka, mám pocit, že se jednalo o ten železniční most přes Dunaj, tak těch několik ECček do Břeclavi jezdilo místo z Ostseie ze Südseite do Meidlingu na úvtať a pak po S-Bahnu přes Floridsdorf.

Ty vídeňské spojky nabízí řadu možností. Jezdilo se třeba ze Südseite přes Simmering na Handelskei (dolů) a do Tullnu, podobně z Westu přes Penzing do Tullnu. V době modernizace trasy z Rennwegu jezdily vlaky ze Südseite přes ranžir v Klederingu do Schwechatu. Po obnovení "italské" spojky jzedily vlaky ze Znojma na Süd, až při rekonstrukci Leopoldau se ta trať zapojila do kolejiště v Leopoldau ...

Již zmíněný JADRAN - pokud to provozní situace vyžadovala - byl ve Wiener Neustadt odkloněn přes Ebenfurt, pak nákladními spojkami a přes Stadlau ...

Než se začala využívat výše uvedená tuneloá trasa "za depem", tak vlaky z Westu jezdily po jižním okraji Vídně přes Laa a na trať do Brucku se dostávaly až za ranžírem v Klederingu.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Sobota, 24. září 2011 - 22:55:11    Odkaz na tento příspěvek  

želva : pokud jde o ten 246/247, no já jsem opačného názoru. Loni tam jezdilo jedno lehátko jako nelehátko - místa k sezení rezervovaná tak, že na sedáku bylo položeny rezervační lístečky, takže jsem urychleně vlak v Bregenzu 247 opustil a jel do Feldkirchu na 467 ... alternativou lehátka nelehátka bylo Bmz. Letos tam jezdí stabilně Bmz a jeden posilák.
ÖBB jsou drobet bordel podnik. Např. v Maidlu jsou na plánech řazení EN 235 do Říma nakresleny dva klasické vozy do Villachu, ostatek je všechno ubytovací vůz, ale ve skutečnost jsou vozy 409 a 410 Bmz - na rozdíl od informace na Wagonwebu se nikde cestující nedozví, že to mohou být lehátka bez servisu ...

Před mnoha lety jezdil ještě noční spoj Wien - Innsbruck, nějak ve 23.20 nebo ve 23.40 z Westu, pak to nějak zplichtili, že jezdily tři vozy do Salzburgu na Kalmánu a do Innsbrucku to jelo samostatně, z Innsbrucku to jezdívalo jako přípoj od toho vlaku, co jede dneska jako RJ z Zürichu.

Proč nepřidají na 246/247 nebo i tu 466/467 o jeden vagon navíc je mi trochu záhadou, spíše je to taková "šlamperei", že nejsou vozy, jsou kecy, spíše se jim nechce posunovat a od toho, co stojí celou noc va odstavných ten vůz vzít a dát ho na noční spoj, ráno zase vzít, co co dojelo a šoupnout ho na to, z čeho se vůz večer vzal ... O nějakých ostrých obratzech si lze nechat jen zdát ...

Často se tu kritizuje, že ČD neumí reagovat na vymístenkovaný vlak, ale ti rakušáci na to dlabou stejně. A to ještě před nějakými 20 lety se jezdilo vozy napůl kuřák a jako na potvoru byla vždycky vyprodána nekuřácká kupé, zatímco v kuřáku bylo volno ... a voni ti kuřáci museli o půlnoci kouřit ... tak já jsem zase "musel" mít otevřené okno nebo dveře do chodbičky, což je nesmírně štvalo.
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1304
Registrován: 4-2007
Odesláno Neděle, 25. září 2011 - 00:01:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevěděl by někdo jaké jsou traťové rychlosti mezi Vídní a Českými Velenicemi?
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4004
Registrován: 6-2005

Odesláno Pondělí, 26. září 2011 - 12:43:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dj_l_d:
Taky jsem se po tom několikrát zkoušel pídit, ale nanašel. Jediný dostupný údaj je je maximální rychlost pro celou trať (viz http://de.wikipedia.org/wiki/Franz-Josefs-Bahn_%28%C3%96sterreich %29) a to 140 km/hod.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pondělí, 26. září 2011 - 17:22:31    Odkaz na tento příspěvek  

Mibl : stavebně projektováno až na 160, ale téhle rychosti neodpovídá úrovňové "zabezpečení" přístupu na ostrovní nástupiště ve stanicích, kde není žádná signalizace jízdy vlaku - třeba ve Francii je tam světelná signalizace, v Něměecku jsou tam závory, v Rakousích nic ... tak tam je povoleno leda 140
Dj_la_défense
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1310
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 26. září 2011 - 19:09:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.Zikmud: A to je v celém úseku ta 140, nebo to je topspeed, někde na 5 km :-D?
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4005
Registrován: 6-2005

Odesláno Úterý, 27. září 2011 - 11:41:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KFJB je jakožto hlavní trať stavěná soukromým kapitálem postavena dobře a v jihočeských rovinách umožňuje po optimalizaci na tělese či s jen malými přeložkami na dlouhých úsecích rychlosti 140 - 160 km/hod.
Příklady budiž:
1) Velenice - Veselí, kde by snad s výjimkou jednoho zhlaví v Třeboni neměla rychlost spadnout pod 140 km/hod.
2) Strakonice - Protivín na 160 km/hod s výjimkou oblouku těsně u protivínského zhlaví Ražic, který je limitovaný na 150 km/hod.
3) Doubí - Tábor zmodernizované na 160 km/hod fakticky ve stopě původní trati
4) Zliv - Číčenice, kde lze dosáhnout s výjimkou oblouku u Strpí (ten je na 120 km/hod v případě maximálního převýšení a I=130 mm) a oblouku ve Zbudově (ten je za stejných podmínek na 150 km/hod) jinak bezproblémových 160 km/hod.

Takže pokud to Rakušáci při poslední obnově trati nezvorali (jak se běžně dělo za socialismu u nás, kdy se ve jménu nákladní dopravy rychlosti snižovaly), tak bych 140 km/hod čekal na značné části trati.
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Brr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1474
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 27. září 2011 - 12:47:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Uvadite pomerne kratke (krom Velenice - Veseli) useky. Pokud vim, tech 140 je na dvou usecich, ktere jsou delkou srovnatelne s temi kratsimi. Je tam ponekud obtiznejsi teren, neni to rovina.
Pred rekonstrukci probehlo zjednokolejnovani, to asi v 80. letech, pri rekonstrukci se teleso snesene koleje pouzilo pro zlepseni smerovych pomeru.
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4006
Registrován: 6-2005

Odesláno Úterý, 27. září 2011 - 12:58:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asi máte pravdu, neb i pohled do turistické mapy na mapy.cz (je to tam až Sigmundsherbeg) naznačuje to, co tvrdíte.

Projel jsem si tu trať jednou před pár lety a v paměti mi zůstaly spíše roviny u Dunaje než pahorkatina ve Waldviertelu.

Edit:
Wiki tvrdí, že k zjednokolejnění došlo v roce 1959.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mibl.)
1899-2009 - 110 let blatenských lokálek!
Brr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1475
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 27. září 2011 - 14:20:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U Dunaje to taky nejsou az tak roviny, treba na dost dlouhem useku pod Kahlenbergem je trat a silnice vedena tesne vedle sebe mezi skalou a Dunajem, takze se krouti stejne jako reka. A od Dunaje na sever je dost prudke stoupani v kopcich, kde zrovna tech 140 realnych asi neni. Teren je srovnatelny s usekem Tabor - Strezimir a tam se 140 taky neudela, tedy na puvodni trati.
Brr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1476
Registrován: 5-2002
Odesláno Úterý, 27. září 2011 - 14:23:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale zase na druhou stranu, myslim, ze useku s rychlosti pod 100km/h moc neni.
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 384
Registrován: 10-2008

Odesláno Úterý, 27. září 2011 - 19:22:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A neví už se, které tratě ještě zařvou? Rád bych si ještě projel Wachauerbahn, ale to by musel jet nějaký erlebnis... A o žádném se bohužel nikde nemůžu nic dočíst...
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 63
Registrován: 6-2006

Odesláno Středa, 28. září 2011 - 00:34:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Z.: pokud jde o ten 246/247, no já jsem opačného názoru.
Co se týče toho porovnání s loňským stavem, tak máte asi pravdu spíše vy. Vzhledem k tomu, že jste mnohem zkušenější cestovatel po cizině (ostatně přiznám se, že mně se až letos poštěstilo pořádně se v zahraničí po Evropě svést nějakými vlaky, a v Rakousku jsem se vozil poprvé teprve právě loni), tak znáte lépe reálie a můžete plnohodnotně srovnávat.. Já jen porovnával to co se pro loňský stav EN 246/7 píše na Vagonwebu (tzn. dvě sedací lehátka + jedno Bmz) a to co jsem zažil letos (tedy jen dvě Bmz).

Jinak u toho EN 235 jsem byl taky zaskočenej, že tam nejsou vozy k sezení. Naštestí jsem pak zaregistroval právě tu poznámku na Vagonwebu.

Před mnoha lety jezdil ještě noční spoj Wien - Innsbruck
Něco takovýho by to chtělo i nadále, či alespoň pro relaci do Salzburgu. Přeci jen ten Kalmán jede už dost pozdě (navíc nijak extra kapacitu nemá), a právě po desáté večer jede na západ z Vídně opravdu ještě dost cestujících, kteří jedou jen pozdě domů do Linze a Salzburgu.

Často se tu kritizuje, že ČD neumí reagovat na vymístenkovaný vlak, ale ti rakušáci na to dlabou stejně.
Je bohužel faktem, že například jediné večerní/noční spojení Rakousko - Česko (poté co ani Matthias Braun nejezdí), tedy rychlík 406 Chopin, má dosti odfláklý způsob místenkování. Nejen, že jsem ani jednou nezaragistroval, že by snad byly vyplněný rezervační lístečky na dveřích kupé (jednou tam zůstali ty z opačného směru, jindy zase bylo všechno projistotu vymístenkováno "Reserviert bis zum Endbahnhof", takže "vybojovat" si své místečko už na Westbahnhof je k ničemu ), ale ani stání na chodbičce zde není ničím vyjímečným. A to se pak do toho jediného vagonu, který takhle na Brno/Prahu jede, začnou pak od Břeclavi cpát další cestující, kteří se nevejdou (do ještě více přecpaných) dvou vagónů z Budapešti. Fakt cestování na úrovni. :-(
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7349
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 28. září 2011 - 09:49:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

želva:
rychlík 406 Chopin, má dosti odfláklý způsob místenkování. Nejen, že jsem ani jednou nezaragistroval, že by snad byly vyplněný rezervační lístečky na dveřích kupé (jednou tam zůstali ty z opačného směru, jindy zase bylo všechno projistotu vymístenkováno "Reserviert bis zum Endbahnhof", takže "vybojovat" si své místečko už na Westbahnhof je k ničemu ), ale ani stání na chodbičce zde není ničím vyjímečným. A to se pak do toho jediného vagonu, který takhle na Brno/Prahu jede, začnou pak od Břeclavi cpát další cestující, kteří se nevejdou (do ještě více přecpaných) dvou vagónů z Budapešti. Fakt cestování na úrovni. :-(

Loni jsem jel Chopinem z Wien-West cca 10 x a vyznačení rezervovaných míst v něm bylo vždy O. K.
Letos to bylo, pravda, slabší, několikrát jsem si všiml situace, kdy nebyly uvedeny lístečky s rezervací pro místa, která ve skutečnosti zarezervována byla.


Mol:
Máte-li na mysli Wachauerbahn v úseku Krems - Emmersdorf, tak tam nějaký ErlebnisZug jezdívá.

Máte-li na mysli Wachaeurbahn v úseku Emmersdorf - Sarmingstein, tak nebyla tato trať loni v prosinci (stejně jako některé další v Dolním Rakousku) už úředně zrušena?


M. Zikmund:
stavebně projektováno až na 160, ale téhle rychosti neodpovídá úrovňové "zabezpečení" přístupu na ostrovní nástupiště ve stanicích, kde není žádná signalizace jízdy vlaku - třeba ve Francii je tam světelná signalizace, v Něměecku jsou tam závory, v Rakousích nic ... tak tam je povoleno leda 140

Co se mi na tom nezdá:
- V některé ze stanic na této trati je úrovňový přechod u hlavní koleje? (v případě, že jde o vedlejší kolej, na kterou se vjíždí výhradně do odbočky, tak se po této koleji stejně nedá jet traťovou rychlostí)
- I kdyby, tak 140 je ještě považováno za "bezpečnou" rychlost na úrovňovém přechodu, zatímco 160 už ne?
- I kdyby, tak by se případné omezení rychlosti týkalo pouze stanic (v nichž beztak, minimálně v úseku Gmünd - Sigmundsherberg, zastavují prakticky všechny vlaky osobní přepravy), takže by snad nebyl problém to udělat tak, že ve stanicích by prostě byla rychlost omezena, ne?
Mol
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 396
Registrován: 10-2008

Odesláno Středa, 28. září 2011 - 17:05:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David: Rád bych si projel celou trať z Kremže do Valentýna Ale myslím, že občas jezdí sonderzugy i na zrušené tratě, ne? Třeba nedávno do Kienberg-Gamingu...
W.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.49.12
Odesláno Středa, 28. září 2011 - 17:13:52    Odkaz na tento příspěvek  

Nejsem si jist, ale na ty úplně úředně zrušené asi ne... Občas jede vlak s čerty z Wieselburgu do Grestenu, sem tam se povede projet celá Murtalbahn z Unzmarktu až do Mauterndorfu (ale ani nepamatuju, kdy to bylo naposledy. Izolovaný provoz evidentně nikoho moc netrápí). Turistické vlaky jezdí/jezdily také z Zeltwegu k papírnám v Pöls, asi by se ještě někde něco našlo.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Středa, 28. září 2011 - 22:01:25    Odkaz na tento příspěvek  

David : pokud jde o FJB - tam se právě něco nějak nepovedlo. Já už si podrobnosti nepamatuji, je to už přece jen dlouho, co se ta trať modernizovala a dostával jsem ty informace od známého z Rakouska. Ten není "z branže", ale čerpal z toho, co bylo publikováno v tisku.
Prostě podle stavebně traťováckých předpisů se tam dalo jezdit 160, podle jiných předpisů (které nezmám) to zase nešlo.
Tak se tam stanovila maximálka 140 ... Proč se to neřešilo těžko říci, využití té trati přece jen nic moc ...
Konec konců, kolik času by se ušetřilo u těch zastávkových vlaků, pokud by tam jely 160 místo 140.
753006
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3219
Registrován: 7-2004

Odesláno Sobota, 15. října 2011 - 15:35:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad MZ: Při nedávném výletu Troskou do Říma a zpět ani tam a ani za týden zpět nejela lehátka, ale klasická Bmz. Na Troskovi do Říma byl na konci do Villachu ještě posila Bmz a 3x Citty shuttle (pátek). Jinak na IC 556 Z Reggia do Říma jela nejstarší jednotka pendolína a koukal jsem že jezdí na většině IC do Reggia. (Kvalita pendolína horší než Excel ráno do UNL)
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Neděle, 16. října 2011 - 15:40:50    Odkaz na tento příspěvek  

753006 : na 235 jsou kresleny 2 vozy pro vnitro Wien - Villach. Je to pokrok, protože kdysi jezdil jen jeden Řím a jeden Villach.
Tehdy jsem to řešil tak, že do Villachu se jelo předchozím vlakem, z Villachu se to Tarvisia vydrželo na stojáka, do rána vyspání v Tarvisiu v čekárně a ráno osobákem nebo autobusem (taky stojí za to) do Udine ...
753006
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3220
Registrován: 7-2004

Odesláno Neděle, 16. října 2011 - 20:20:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No mne překvapil hlavně ten CT na konci...jinak jsem na Troskovi na lehátko ještě štěstí neměl...ale to že nebude bylo předem jasný, kyž sem měl místenku do kupé č. 105.
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 113
Registrován: 5-2010
Odesláno Pondělí, 17. října 2011 - 15:26:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když si zadám spojení v IDOSu z Břeclavi do Vídně, najde mi IDOS jak osobáky tak EC, obojí mi hledá na Wien Meidling, ale EC na tomto úseku prý jede 101 km, lasička 93 km...to je trase přes Simmering opravdu delší o tolik km?
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Pondělí, 17. října 2011 - 19:57:56    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Miropiro" = 113:
No, mně se to takto sice také nezdá, ale podstatné je, že jsou to "tarifní kilometry", a v této kategorii se občas vyskytují různá "kouzla": podle mě (a v podstatě v souladu s aktuálními traťovými tabulkami rakouského jízdního řádu, kde jsem ale "přímou" tarifní vzdálenost mezi Meidlingem a Simmeringem neobjevil = je asi možné odvodit ji jen z kombinace údajů různých traťových tabulek například pro tratě č. 901 a č. 910, ale pozor přitom na rakouské zaokrouhlování) by rozdíl měl být jen asi 3 km.
Z jakých podkladů vychází (nejen) v tomto případě IDOS (resp. zpracovatelé dat pro IDOS), nevím - vyhledávač spojení ÖBB kilometrické vzdálenosti neuvádí (aspoň já jsem je nenašel): zkusím se příležitostně někoho zeptat ...
Miropiro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 115
Registrován: 5-2010
Odesláno Pondělí, 17. října 2011 - 22:29:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

projížděč NAD: on nejen Scotty, ale i HAFAS od DB neuvádí vzdálenosti :-(

(Příspěvek byl editován uživatelem miropiro.)
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pondělí, 17. října 2011 - 22:37:09    Odkaz na tento příspěvek  

Miropiro : Podle "starého" kursbuchu je rozdíl jen 2 km. V IDOSu / HAFASu se už několik let kilometrická vzdálenost u zahraničnch dat neuvádí. Důvodem bylo, že často se objevovaly nesmyslné údaje, které byly zavádějící.
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 18. října 2011 - 13:34:52    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Miropiro" = 115 + "Miroslav Zikmund" = 17.10.2011 - 22:37:09:
I já jsem došel k závěru, že rozdíl by měl činit asi 2 km (maximálně 3 km = podle množství dílčích zaokrouhlování) - a myslí, že to odpovídá i "realitě v terénu" ...
Když už jízdné počítají "stroje", jsou ty kilometrické vzdálenosti jen zajímavostí a orientačním údajem pro cestující: IDOS prý zatím stále "standardně" uvádí kilometrické vzdálenosti jen pro oblast bývalé ČS/S/FR, pokud jsou uváděny nějaké další, je to jen jakýsi "relikt" minulosti, kdy stejně databáze kilometrických vzdáleností (cituji z privátní informace, kterou jsem dostal) "vykazovaly velké procento chyb, jelikož některé hodnoty prostě nelze nikde zjistit, železnice si tyhle údaje vzájemně nevyměňují". I samotní Rakušané mají v údajích o kilometrických vzdálenostech uváděných v "Kursbuchu" nesrovnalosti, zejména pokud jde o tratě na území Vídně (stačí porovnat třeba údaje v traťových tabulkách pro tratě č. 700 a 901) - ale možná jsou to jen nějaké "překlepy" vzniklé při zadávání údajů ...
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 64
Registrován: 6-2006

Odesláno Středa, 19. října 2011 - 14:37:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

projížděč NAD: jsem ale "přímou" tarifní vzdálenost mezi Meidlingem a Simmeringem neobjevil
V tabulkách se to opravdu nedá přímo najít, ale Scotty i Offline (stahovatelná) verze Hafas ÖBB uvádí vzdálenost Wien Simmering - Wien Meidling pro přímé EC 8 km.
A tak se dáv kominaci s tou vámi zmiňovanou traťovou tabulkou č. 901 dopočítat, že například:
Meidling - Gänserndorf: 40 km pro regionální S-bahn
Meiding - Simmering - Gänserndorf pro EC:
Simmering - Gänserndorf 34 km (viz Kursbuch 901)
Medilnig - Simmering 8 km (viz Scotty)
dohromady tedy 42 km
Takže ten rozdíl je tarifně opravdu jen ty 2 km (jak už psal Miroslav Z.)

A pro zajímavost porovnání v terénu: Protože jsou tratě kolem Vídně převážně rovné, dovolil jsem si pro porovnání nahrubo trasy naklikat v přímkách na mapy.cz
Trasa přes střed (Mitte)
Trasa přes Simmering
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Středa, 19. října 2011 - 20:57:19    Odkaz na tento příspěvek  

želva : proč tak složitě ... Simmering - Wien Ostbahn po 910 = 4 km, pak na S-Bahnu Südbf - Meidling = 4 km
Celkem (správně) 8 km ...
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Čtvrtek, 20. října 2011 - 10:25:16    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "želva" = 64:
"Off-line" vyhledávače (rakouský ani "HAFAS") jsem nezkoušel, takže díky za doplnění: třeba se nakonec podaří přesvědčit i někoho ze zúčastněných na fungování "IDOSu", aby to uvedl do pořádku ...
A pokud jde o to "porovnání v terénu" - závidím Vám Vaše "hračičkovství": já bych se s tím rozhodně tak "nepiplal" - takže i v tomto případě díky za doplnění ...
želva
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 65
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 20. října 2011 - 12:18:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak nemůžu se tu pořád jen vyptávat na znalosti těch zkušenějších cestovatelů. Proto jsem rád, že jsem mohl připět se svojí troškou do mlýna.
Jinak když už tu o tom mluvíme: Co se týče těch tratí na mapách Rakouska, neznáte někdo nějakou šikovnou veřejně přístupnou mapu rakouských drah? Nemyslím jen schématický plánek ze stránek jízdního řádu. Spíše něco jako je online mapa ČD, či mapa DB.
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Čtvrtek, 20. října 2011 - 22:50:27    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "želva" = 65:
Podívejte se, zda Vám postačí třeba aspoň toto:
http://www.bueker.net/trainspotting/map.php?file=maps/austria/aus tria.gif
- není to sice "nic moc", ale momentálně si nevzpomínám, že bych někdy viděl něco podrobnějšího nebo podobnějšího tomu, na co odkazujete Vy, v elektronické podobě: v "listinné" podobě existuje (jako vázaná kniha v ceně 28 EUR) podrobný "Eisenbahnatlas Österreich", ale nevím o tom, že by byl zdarma veřejně dostupný v elektronické podobě (čímž samozřejmě nechci tvrdit, že nic takového neexistuje).
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7379
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 21. října 2011 - 11:09:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zrovna tuto mapu bych bral spíše jako orientační než jako nějakou "oficiální".

Nejsou v ní vyznačeny některé tratě, na kterých sice není pravidelná osobní doprava, ale stále jsou provozovány.
Mám tím na mysli například tratě Laa a. d. Thaya - Zellerndorf, Hohenau - Mistelbach, nebo Scheibbs - Kienberg-Gaming.
projížděč NAD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Pátek, 21. října 2011 - 11:24:05    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "David" = 7379:
Já ji Vám (ani nikomu jinému) nevnucuji - ale když se Vám nelíbí, víte snad o nějaké lepší rakouské "železniční" mapě běžně "on-line" dostupné v elektronické podobě?
Samozřejmě lze využít třeba "všeobecné" mapy "Google Earth", případně rakouských map "AMAP Austria" = viz:
http://www.austrianmap.at/amap/ ,
ale to (také) nejsou mapy zaměřené speciálně na železnici (byť z družicových map lze při velkém zvětšení zjistit leccos zajímavého) ...