K-report
 

Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 30. 10. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš » Archiv diskuse Otázky - zodpověz, kdo víš a znáš do 30. 10. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Jarmilaj
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 67
Registrován: 12-2010
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 00:28:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lukáš123:
Do vlaku z Chomutova do Vejprt byste se s kolem měl vejít, sice od října už jezdí jen 1x 810, ale vzhledem k počasí tak max. 3-4 kola, která se vejdou na přední plošinu či jak se tomu správně říká. Pokud pojede klub turistů (pouze v sobotu) nebo skauti (kdykoliv), může být i přecpáno, ale ti nejezdí na kolech a jsou vstřícní a uhnou vám
Cyklisté často přestupují z rychlíku na Prahu nebo na Cheb, kde mají čas jen pár minut, a jde to. Místní dobíhají na poslední chvíli
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4295
Registrován: 5-2002
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 01:29:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Paveldacicky: Co oko nevidí, to srdce nebolí : -)
Systém kolo - kolejnice snese hrozně moc. Rychlostí 2 - 3 km/h je to bez problémů překonatelné.
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2159
Registrován: 4-2009

Odesláno Středa, 24. října 2012 - 05:21:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paveldacicky: Dobrovolně bych na to taky nevjel, ale jak píše Petr, kolejová vozidla zkousnou neuvěřitelné věci. I když pára a podvozky Diamond budou proti vykolejení trochu imunnější.
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2323
Registrován: 5-2007

Odesláno Středa, 24. října 2012 - 06:38:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr_Šimral
Já vím,že to dá přejet,ale ne po tom jezdit celej den s těžce loženou soupravou vytěženýho bordelu od čističky....no nakonec tam dali koníka...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5934
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 24. října 2012 - 14:22:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k těm předvěstníkům - jak jsem tak koukal do čl. 838 v D1, tak se tam sice píše o rozdílu 10 km/h, ale je to trochu jiný rozdíl, než o kolik se snižuje traťová rychlost.
Tenhle rozdíl je myšlen mezi horním a dolním rychlostníkem a rozhoduje o tom, jestli je předvěstník jeden nebo musí být dva.
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2324
Registrován: 5-2007

Odesláno Středa, 24. října 2012 - 20:03:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co prosím znamená tahle kontrolka?Mmch. vagon byl v pohybu :
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3539
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 20:19:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nějaký dobroděj si hrál s ruční brzdou a přitáhl ji?

...Ta je vůbec nechráněná před řáděním hračičkářů.
Rebel Yell
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 22:04:05    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Takže už v tom máte jasno, takže ještě lehká kontrolní trojotázka.

Traťová rychlost se z 80 km/h snižuje na rychlost horního rychlostníku N pro jízdu stanovených vozidel vždy na 75 km/hod.
Traťová rychlost dolního rychlostníku N se současně snižuje rovněž z 80 km/hod na:
1. 70 km/hod
2. 65 km/hod
3. 60 km/hod

Kolik předvěstníků bude v jednotlivých popisovaných situacích?
Přilepy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 257
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 22:49:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Skúste uhádnuť,ktorý vlak príde v tomto grafikone ako jediný !!! do Prahy s náskokokm 60 minút ?
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 23:30:17    Odkaz na tento příspěvek  

Přílepy: Hádat nebudu, ale logicky při nedělní změně času by se mohlo podařit přijet o hodně dřív EN 444, protože ten už pak zastavuje jen pro výstup cestujících.
Přilepy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 258
Registrován: 1-2009
Odesláno Středa, 24. října 2012 - 23:36:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Správne :-)
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5941
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 25. října 2012 - 09:44:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lipovjan: v prvním případě určitě jeden, v posledním určitě dva a v tom prostředním bych já osobně dal taky dva, protože ta [65] jaksi není z \6/ vidět.
Paul_red_adair
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 480
Registrován: 8-2010
Odesláno Čtvrtek, 25. října 2012 - 10:30:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Lipovjan, Hajnej:

Dva předvěstníky nad sebou pro V a Vvýj jsou osazeny pouze v případě, že mezi nimi je rozdíl v rychlosti více než 10 km/h, v opačném případě se dává jenom jeden.
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3544
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 02:19:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenom taková otázka do pranice: Kdopak vůbec vymyslel a stál u zrodu Hlavní jízdní páky (HJP), která se teď dává do všech nových i reko strojů?

Myslím, že takhle kontroverzní zařízení, které vzbuzuje na jedné straně údiv, na druhé nenávist, by si zasloužilo vlastní historický sloupek.
Mě by například zajímalo, jestli to byl počin jen tak nahodilý (zkusit a pak se to chytilo), případně byly nějaké dlouholeté hlasy z řad strojvedoucích, že chtějí jednotnou ovládací páku na všechno, nebo to prostě jen vyplynulo z nějakých potřeb novodobých konstrukcí a pak už na to přání a poznatky z provozu neměly až takový vliv...?
Rebel Yell
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2399
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 11:50:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Ml636: A s čím máš problém? Naopak je to dobrá věc, nemusíš hrabat kolem sebe a máš všechno v jedné páce
ICQ:349 415 692
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3546
Registrován: 11-2006
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 13:44:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já ne, ale když tak pročítám různé diskuze s touhle tématikou, tak narážím na dost negativní názory (např. nutnost pamatovat si stále současnou polohu páky apod.) Někdo si to zase chválí. Právě proto jsem zvědavý, za jakých podmínek HJP vznikla a jestli to byl nápad spontánní při vývoji 843(?), který se pak rozšířil, nebo jestli probíhalo dlouhodobé zkoumání a hledání tohohle směru.
Ani srovnání s konkurencí nepomůže. Například Siemens se vydal cestou samostatných ovladačů na jízdu i brzdu.
Rebel Yell
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2400
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 14:05:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Ml636: Co se týká mě, tak mě vyhovuje maximálně. To co píšeš o pamatování si polohy je blbost. V jízdě máš maximálně dvě polohy. "V" (výběh) nebo "J"(jízda). Při rozjedu je to "S"(souhlas), který se drží cca do 3 Km/h. Při brzdění jsou to "BE"(Brzda Elektrodynamická) a nebo "BP"(Brzda Pneumatická). Dál je tam rychlobrzda. Jsou to naopak celkem logické polohy a logicky se to i chová, takže nechápu jak s tím někdo může mít problém. Spíš mi to přijde od starších kolegů jako lenost se učit novým věcem.
ICQ:349 415 692
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4203
Registrován: 9-2002

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 14:10:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

enom taková otázka do pranice: Kdopak vůbec vymyslel a stál u zrodu Hlavní jízdní páky (HJP), která se teď dává do všech nových i reko strojů?

Myslím, že takhle kontroverzní zařízení, které vzbuzuje na jedné straně údiv, na druhé nenávist, by si zasloužilo vlastní historický sloupek.
Mě by například zajímalo, jestli to byl počin jen tak nahodilý (zkusit a pak se to chytilo), případně byly nějaké dlouholeté hlasy z řad strojvedoucích, že chtějí jednotnou ovládací páku na všechno, nebo to prostě jen vyplynulo z nějakých potřeb novodobých konstrukcí a pak už na to přání a poznatky z provozu neměly až takový vliv...?


Poprve se jakasi HJP (bez integrace BSE) objevila na lok 350/150. Polohy (odpredu dozadu: ) J++, J+, J, J-, J--, 0, BE-, BE+

Snad si to este pamatuju dobre a napsal jsem to snad spravne.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 15:42:57    Odkaz na tento příspěvek  

Paul_red_adair: Dobře, odcitoval jste předpis, to beru, ale mně zajímá konkrétní odpověď. To je totiž slabina mnoha zdejších přispívatelů, umět si správně předpis vyložit a pak také aplikovat. Kolikrát mě tu až zaráží, že ani strojvedoucí nemají jasno třeba v rychlostní návěstní soustavě atd. Kolik tedy těch předvěstníků přesně bude a s jakými hodnotami. Napovím, že odpověď od Hajného není správná.
A teď do mě
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.67.82.59
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 15:55:53    Odkaz na tento příspěvek  

To lipovjan: Ano, teď jsi to správně vystihl. Strojvedoucí nebo výpravčí se musí rozhodovat ve vteřinách a přitom je předpis nejasný, nepřesně definovaný, chaotický. Vyšetřovák nebo DI má dost dlouho na to, aby napsali, co všechno bylo porušeno, co všechno bylo zanedbáno. Předpis by měl být jasný, srozumitelný a měly by v něm být jen věci důležité a podstatné. Těch doplňků, dodatků, zkušebních provozů a ja nevim jakých hámotin, které vymyslí kdejaký rádobydopravák, aby ukázal, že je tam strašně potřeba a že bez něj se to neobejde, bych zrušil. Proč se musí několikrát měnit slovo posun za námezník na posun přes námezník a pak na posun za námezník? Je to tak zásadní na provoz, že se to musí měnit?? To je jen jedna věc co mě napadla. Těch věcí je mnohem víc. A podstatně zásadnějších
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 16:18:18    Odkaz na tento příspěvek  

A teď do mě : nejen vyšetřovák, ale i státní zástupce a soudce, kteří sice musí umět trestní řád a trestní zákoník (jako ten strojvedoucí / výpravčí a další ... předpisy) a řídit se jimi, ale taky nedokáží v několika vteřinách sesumírovat žalobu nebo rozhodnout o případu, ale patlají se v tom nejen dny a týdn, ale měsíce a roky ...
Zajímavé by bylo otázat se "hřímajícího" žalobce o tom, jaký je žalovaný zločinec nedbající předpisů, proč mu trvalo tak dlouho podání žaloby a nedokázal to udělat v čase, který měl "obžalovaný, zlo činící zaměstnanec" na rozhodnutí ...
Paul_red_adair
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 484
Registrován: 8-2010
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 19:10:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad lipovjan:

Traťová rychlost se z 80 km/h snižuje na rychlost horního rychlostníku N pro jízdu stanovených vozidel vždy na 75 km/hod.
Traťová rychlost dolního rychlostníku N se současně snižuje rovněž z 80 km/hod na:
1. 70 km/hod
2. 65 km/hod
3. 60 km/hod

Kolik předvěstníků bude v jednotlivých popisovaných situacích?


ad 1 - dva hranaté rychlostníky nad sebou s číslicemi 70 a 75 (nahoře) + zcela bez předvěstníků

ad 2 - totéž, ale číslice 65 a 75 (nahoře) + předvěstník jeden - "žlutý trojúhelník 6" (na špičce)

ad 3 - totéž, ale číslice 60 a 75 (nahoře) + předvěstníky dva - dole "žlutý trojúhelník 6" (na špičce) a nahoře "žlutý trojúhelník 7" (na špičce)
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5047
Registrován: 7-2007
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 21:48:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Corllin:Spíš mi to přijde od starších kolegů jako lenost se učit novým věcem. Trochu drzé ne, mladý muži?
Ty lenivci přešli během deseti let z parních (mnoha řad) na diesely (mnoha řad) na el st a pak na Es. Možná bys zíral na jejich karty seznání - tam měli vyznačeno znalost i více jak třiceti řad lokomotiv. A skutečné je znali! HJP na jednotkách, či na pár vozech osobní dopravy asi opravdu je přínosem (nevím, tak nemohu soudit). Ale kolego, s nákladní dopravou nemáš zkušenosti žádné. Tam HJP zdaleka není to pravé. Viz můj příspěvek v Brejlích.
Jirkaxxxl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 892
Registrován: 3-2010

Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 23:06:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

corlin: Spíš mi to přijde od starších kolegů jako lenost se učit novým věcem.
=========================
Plácáč kraviny, s tímhle může jezdit cvičená opice, možná i ty, ovládání je intuitivní. My, co jsme začínali na páře s lopatou se tohle učit nemusíme, Tam, když se zatáhlo za střevo, tak to jelo, když ne, tak to stálo.Takže to samé, jen v opačném směru. Tak si laskavě nech ty pindy o nechuti se něco učit pro usmrkance jako jsi ty sám.
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Pátek, 26. října 2012 - 23:53:53    Odkaz na tento příspěvek  

Paul_red_adair: Správná odpověď.
Paul_red_adair
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 485
Registrován: 8-2010
Odesláno Sobota, 27. října 2012 - 10:58:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad lipovjan:

Situace č. 3 nemůže teoreticky ani prakticky nikdy v reálu nastat, rozdíl dvou rychlostí při nedostatku převýšení I = 100 a 130 mm - V100 a V130 - nemůže být nikdy větší než 10 km/h - minimálně v důsledku zaokrouhlení na nižší celé číslo - takže situace, kdy jsou umístěny dva žluté předvěstníky nad sebou je předpisový blábol...
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 13391
Registrován: 9-2002

Odesláno Sobota, 27. října 2012 - 11:12:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Spíš mi to přijde od starších kolegů jako lenost se učit novým věcem.
I některým mladým ten jednoruký bandita vadí..
!!!! I * L O V E * T R A N C E !!!!
Mark Burton vs. Sunlounger - Try Understatement To Be Love (Armin van Buuren Mashup)
Solarstone with Aly & Fila - Fireisland (Future Disciple Remix)
Corllin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2402
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 27. října 2012 - 16:51:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Oldcerry: Já nikoho nejmenoval, to za 1.Za další jsem psal, že mi to spíš příjde, ne že to tak je, takže čti co píšu
ICQ:349 415 692
lipovjan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.132.142.39
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 00:44:44    Odkaz na tento příspěvek  

Paul_red_adair: Rozdíl těchto rychlostí (V100 a V130) je na tratích SŽDC i 20 km/hod (120 resp. 140 km/hod), ale protože tento rozdíl se vyskytuje pouze při zvyšování rychlosti, tak se předvěstník samozřejmě neuplatní. Při snižování je největší rozdíl u nás (co mně je známo), jen 10 km/hod.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5955
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 00:47:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PRA: Situace č. 3 nemůže teoreticky ani prakticky nikdy v reálu nastat, rozdíl dvou rychlostí - V100 a V130 - nemůže být nikdy větší než 10 km/h - minimálně v důsledku zaokrouhlení na nižší celé číslo - takže situace, kdy jsou umístěny dva žluté předvěstníky nad sebou je předpisový blábol...
Faaakt...?
A co když z nějakého důvodu nejde zřídit maximální převýšení 150 mm, ale třeba jenom 80 mm? Pak mi může docela dobře vyjít 150/135.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5956
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 01:12:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ML636: Kdopak vůbec vymyslel a stál u zrodu Hlavní jízdní páky (HJP), která se teď dává do všech nových i reko strojů?
Ono těch lidí bylo víc, ale například moji dnes už nežijící kolegové z VÚŽ. První HJP byla na Krakenovi, kde se tím chtělo odstranit obouruční řízení na Žabích tlamách - levačka kontrolér, pravačka BS-2 a na ostatní věci se už rukou nedostává. Mistr Oldcerry má sice plnou hubu špecifik nákladky (v čemž má pravdu), ale na druhou stranu ví houby o tom, co to je se každý tři kiláky poměrně přesně trefovat ze stovky do perónu (za šichtu je těch zastavení několik desítek, bezmála stovka) a dodržovat přitom jízdní řád.

Na Krakenu byla ještě kombinace HJP a OBE (to se ale používalo jenom za mokra, kdy nebylo vhodné preferovat EDB), ale na 843 bylo kvůli průchozímu stanovišti potřeba co nejvíc zmenšit pult, tak se na HJP dosadila rychlobrzda a udělala časová závislost, jestli chci v BP přidávat EDB nebo ne. Stejnou páku má i 471 a je s tím všeobecná spokojenost.

Hlavním důvodem, proč se EDB z lehkých vozidel šíří i na klasické mašiny, je ten, že se zvyšující se rychlostí vlaků stoupá namáhání brzd a je proto snaha přednostně využívat netřecí brzdy, tedy EDB nebo retardéry (ten nakonec znáš z busu taky). No a protože HJP k tomu fíru vede víc než jiná řešení, byla vybrána ona. Stačí se podívat, jak málo fírů na bzučivkách používá malé kopyto (jedním z důvodů je i absence záskoku při výpadku takto zadávané EDB) - pokud ale brzdí jen pomocí OBE, využívají EDB mašiny jen úměrně ostatním vozům, což je málo (pardubické Bdtee by mohly vyprávět, co se dělo s jejich kotouči po zvýšení rychlosti Os na 120 km/h).
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5957
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 01:46:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lipovjan: rozdíl 20 km/h je i na Novém spojení, konkrétně 100/80 mezi Balabenkou a Sluncovou, a odspoda je to snížení z předchozích 110/100, akorát je to předvěstěný skloníkem.
Mimochodem to celkem zbytečně zpomaluje Ešusy - lepší by bylo návěstit 100 a za Hrabovkou mít 110/80, protože podle spodních tam nejezdí prakticky vůbec nic.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5048
Registrován: 7-2007
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 07:43:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Nech si toho mistra, pane koumes.
Jinak pravdu díž, velký vezíre.
Zajímací to historie HJP a i ty důvody.
Zaosai
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 647
Registrován: 7-2005

Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 08:59:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej - máš pravdu,že se na řadách 163 .. apod. málo využívá rajčák EDB a nebo jiný podobný způsob brzdění.V podstatě se dá použitím EDB (záleží na jízdních dobách )brzdit osobák skoro do nuly.
Oldcerry - ještě patrnější je to znát na nákladech.
Ono je to spíš o lenosti a nedokonalé znalosti trati.Nejlépe se to dá poznat při snižování rychlosti s kontejnerovým vlakem.
Potvrzuje se,že se musí umět dobře jezdit a taky u toho přemýšlet a ne sednout a bez rozmyslu jezdit.
Oldcerry
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5050
Registrován: 7-2007
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 09:15:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zaosai: Pokud naučíme většinu jezdit jen na EB, tak si brzo někdo rozbije hubu a v horším případě někomu. Například dnes a včera je počasí akorát na tuhle tragedii. Oni si opravdu někteří neuvědomují, že občasné přibrzdění vzduchem (rozhýbat táhla a očistit brzdné plochy) je zatraceně důležité. I předpis na to pamatuje. Takže raději ať šahají do vzduchu pořád, než aby se naučili jezdit jen na EB.
Potvrzuje se,že se musí umět dobře jezdit a taky u toho přemýšlet a ne sednout a bez rozmyslu jezdit. Souhlas, jenže my už máme letitou zkušenost a už jsme jezdili v různých sračkách. Zkus některým vysvětlit, že občas brzda brzdí hodně málo nebo i vůbec. Na to přijdou časem taky, ale to už může být pozdě.
Fakt mi připadá, že se nějak vytrácí celkově řemeslo. Na všechno předpis nemůže pamatovat, něco je prostě o citu a profesionální cti. A to nějak mizí...
Přednosta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1952
Registrován: 3-2010
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 09:30:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fakt mi připadá, že se nějak vytrácí celkově řemeslo. Na všechno předpis nemůže pamatovat, něco je prostě o citu a profesionální cti. A to nějak mizí...
Stačí se podívat na úroveň přípravy a ostatně i skladbu adeptů na strojvedoucího
Paul_red_adair
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 486
Registrován: 8-2010
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 11:34:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad lipovjan, Hajnej:

Rozdíl těchto rychlostí (V100 a V130) je na tratích SŽDC i 20 km/hod (120 resp. 140 km/hod), ale protože tento rozdíl se vyskytuje pouze při zvyšování rychlosti, tak se předvěstník samozřejmě neuplatní. Při snižování je největší rozdíl u nás (co mně je známo), jen 10 km/hod.

Rychlostník 120/140 je např. na trati č. 260 v km 182,655 mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí nebo v km 222,755 mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami - jenže zde se rychlost zvyšuje (!), nikoliv snižuje - v důsledku poloměru oblouku.

Jinak dobře, pokud vezmu vozidlo v oblouku bez převýšení - teoreticky - kde platí vzorce:

a) I = 100 mm: v = 2,90 x odmocnina(R)
b) I = 130 mm: v = 3,422 x odmocnina (R)

tak konkrétně pro R = 2100 m (a víc) mi vyjdou rychlosti v = 132,8 km/h (130 km/h) a 148,47 (145 km/h) - čili rozdíl 15 km/h, což na ty 2 žluté předvěstníky nad sebou by opravdu bylo za podmínky, že předchozí rychlost v traťovém úseku je minimálně V = 145 km/h. V opačném případě by totiž předvěstníky nebyly vůbec umístěny bo rozdíl mezi dvojicí sousedících rychlostníků N musí být větší než 10 km/h, aby se umísťoval předvěstník.


PS: Schválně jsem koukal například do aktuálních TTP celého 3. a 4. žel. koridoru a při snižování rychlosti tam nikde rozdíl mezi dvojicí rychlostníků pro V a Výj při snižování rychlosti v oblouku vyšší než oněch 10 km/h není.
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 14:35:04    Odkaz na tento příspěvek  

HJP je blbost, na vedení již sestaveného vlaku sice postačuje, ale na posun je zcela nevhodná a že se dnes běžně provádí posun traťovejma mašinama nikoho nezajímá, dotyčný zajímá akorád to, jak koho nejlíp buzerovat a sebrat mu prachy
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3551
Registrován: 11-2006
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 18:26:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Děkuju za to okno do historie a ostatním za názory.
-----------------------
Jak píše Practicus o tom posunu, různé řady mají přece zadávací tlačítka + a - pod bočními okny. Mohl by nastat problém, kdyby se dosadil přepínač funkcí tlačítka +, kdy by po předvolení tlačítko + zvedalo tah jen při stálém stisku (například jen do napevno omezené hodnoty) a po uvolnění by tah okamžitě spadl na nulu. Při současném stisku tlačítka "-" by hodnota tahu zůstala tam, kam v tu chvíli dostoupila.

Pro rozjezd vlaku by se musela předvolba vypnout, aby okamžitým zrušením výkonu vlak neškubl, ale na posun/najíždění na vlak, by to mohlo ušetřit práci s HJP.

(Příspěvek byl editován uživatelem Ml636.)
Rebel Yell
Paul2no
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 644
Registrován: 11-2009
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 21:08:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Docela by mě zajímalo, pokud to někdo víte, nebo se to dá někde zjistit, jakou účinnost má lokomotiva jako celek? Když vezmu dieselovou, tak motor má nějakou účinnost (kolem 40 %), ale kolik se pak energie zmaří dál? V generátoru, v trakčních motorech, v regulaci, případně převodovce atd., a pak i v palubní elektronice? A jak jsou na tom elektriky? Když třeba jede 380 na plný výkon, což je nějakých těch 6400 kW, tak jaký výkon (příkon) odebírá z troleje? Berme že je vypnuté vytápění vlaku, prostě jen čistě trakce.
http://www.youtube.com/paul2no
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Neděle, 28. října 2012 - 22:17:29    Odkaz na tento příspěvek  

Ml636

to spíš ať funguje + a - normálně, když tak s omezením (např. max 25% výkonu, a pomalým nárůstem tahu při jejich držení) > to je právě výhoda kontroleru na esu, že mám možnost volby rychlosti nárůstu výkonu

na posun se hodí nejlíp kontroler ze 714,731 atp...
Mourek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1324
Registrován: 1-2006
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 07:17:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Practicus: Že HJP není určená pro posun je pravda, ale pokud se zajdete podívat na posun soupravy od 1245 tak zjistíte, že s tím strojvedoucí posunují naprosto v klidu.
527
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2012
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 08:56:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den, chci se zeptat na informace o zpoždění vlaku, konkrétně na jeho výši: příklad: pokud má spoj 4222 pravidelný příjezd do stanice Y v 10:22 a pravidelný odjezd ze stanice Y v 10:48, jeho zpoždění na příjezdu číní 30 minut a není důvod jeho zpoždění ve stanici Y dále zvyšovat nebo prodlužovat, tudíž může ze stanice Y bez problémů odjet ihned po svém zpožděném příjezdu, tj. v cca 10:53, proč je u všech informačních systémů vizuálních i akustických typu "Andula" uvedeno stejné zpoždění na příjezdu a i na odjezdu? Tzn. v tomto případě je příjezd vlaku 4222 opožděn o 30 minut a odjezd vlaku 4222 opožděn také o 30 minut, i když vlak v reálu zkrátí zpoždění na cca 5 minut, z důvodu dlouhého pravidelného pobytu ve stanici. Jde tohle nějak napravit nebo upravit? Díky za info.

(Příspěvek byl editován uživatelem 527.)
Pospec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2741
Registrován: 2-2007

Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 11:25:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

527: To je vec operatora, ktery ty udaje vypisuje.
ČD: Bohužel , nejde vystavit   jízdenky na Vámi vybraný spoj !!!
DB: We hope that we have been of assistance and look forward to welcome you in our trains.
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 830
Registrován: 9-2011
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 13:52:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Paul2no: účinnost el. přenosu se udává kolem 80 - 85% (samozřejmě to závisí na několika dalších okolnostech, výkonnější stroje mají účinnost obecně vyšší, nejvyšší účinnost je okolo jmenovitého zatížení apod.)
Mechanický přenos má účinnost nejvyšší, dost přes 90%.
Obecně nejhůř je na tom hydrodynamika, kde je sice maximum taky někde okolo 80 - 85%, ale celkem strmě klesá na obě strany a navíc se vstupní charakteristika měniče velice úspěšně vyhýbá čáře optimální spotřeby dieselu.

U elektrických lokomotiv pak záleží na typu regulace, provozním využitím lokomotivy (odporovka je nevhodná na posun, ale na dálkovém expresu na tom je lépe než mašina s pulsní regulací) atd. Obecně lze účinnost dát zhruba k 90 procentům, tu o kousek víc, tu o kousek míň (pomineme však režimy vyloženě nevhodné, například přísun soupravy odporovou žehličkou na svážný pahrbek či jízdu 150-ky na osobním zastávkovém vlaku).

Když nás bude zajímat příkon té 380-ky a bude to v nějakém rozumném jízdním režimu, tak když přihodíme k výkonu 10 - 15%, tak se dostaneme k neurážejícímu výsledku.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5959
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 13:52:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Oldcerry: Pokud naučíme většinu jezdit jen na EB, tak si brzo někdo rozbije hubu a v horším případě někomu.
Když začaly snahy o vyhubení OBE, tak jsme hájili jeho zachování - právě tím, že se pomocí něj dá snadno zavést proporcionální brzdění (EDB a PB poměrně stejně), neb tvrdě prioritní brzdění EDB přes HJP tak, jak to tehdy bylo na Krakenu není za špatných adhezních podmínek vhodné. Nakonec z toho vzniklo ono jednosekundové kritérium, zda v poloze BP nadále zvyšovat záporný PT nebo ne.
Čili možnost brzdit "jako přes OBE" existovala vždy a v námi psaných návodech bylo vždy černé na bílém upozorňováno, kdy je co vhodné.

Practicus: HJP je blbost
Smím se přeptat, na kterých konkrétních vozidlech ses s HJP setkal a které z nich bylo první...?
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 16:50:42    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej - 814/914, 754, 362, 242 takhle popořadě, přičemž na hyperboudě to tolik nevadí, pač nemá takový výkon
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 16:53:38    Odkaz na tento příspěvek  

Mourek - ale taky jiná možnost není, než s tím posunovat, a čím výkonější to HDV je, tím je to víc o nervy
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 17:08:05    Odkaz na tento příspěvek  

a ještě se zeptám, na kterých HDV/ŘV je ovládána pomosí HJP rychlobrzda přímo mechanicky, ne "jen" elektricky

PS.: jednou se mě stalo, a to ještě v zácviku na jedné 754, že elektrické ovládání BSE zcela selhalo, navíc, neustále byl doplňován tlak do HP, takže jen díky tomu, že na OBE 1.1 je rychlobrzda mechanická, se mi s vlakem podařilo zastavit a to stejně, jako při provozním brždění, takže si kromě učitele toho nikdo nevšiml, a hledat ve stísněných prostorech záklopku záchraný brzdy, i když vím, kde je, pánové, prosím vás, žijeme v realitě, a na to, abych se já, jako strojvedoucí rozhodl, mám jen pár vteřin, ne moře času, jako případná vyšetřovací komise, nebo někde na zkušebním okruhu, kde je daleko menší pravděpodobnost, že něco při takovéto závadě zruším
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 17:09:26    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej - a samozřejmě ještě 961 na ten jsem zapoměl
Nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.130.137
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 22:06:52    Odkaz na tento příspěvek  

Practicus: Pokud vím, tak HJP ovládá rychlobrzdu mechanicky na 380 a 961. Pouze elektrické ovládání bych považoval za nezodpovědný hazard. Někdo iniciativně zavře kohout KP/RB na BSE a je na neštěstí zaděláno.
Nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.130.137
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 22:28:58    Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk: Ještě bych tu účinnost el. lokomotiv rozdělil na SS a ST systém. Důvodem je proud trafa na prázdno, což je kolem 2-2,5A. Bohužel je to vlastnost.
Ani by mě nepřekvapilo, pokud by vycházelo levněji vlastní spotřebu ST loko napájet při stání z LastMile agreátu než živit trafo, pomocné pohony, čerpadlo a ještě to trafo trochu chladit. Nezabýval se tu tím někdo?
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3556
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 22:56:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To s tou rychlobrzdou jsem si myslel hned, jak jsem se dozvěděl, že je někde ovládaná elektricky. Ešus je na tom ještě výborně, že má hned po straně pultu mechanickou páku na rychlobrzdu. To aby ta záklopka byla fakt někde blízko po ruce. Takové honění záklopky a zjišťování, že elektricky to potrubí nevypustilo, když se vlak řítí na kamion na přejezdu, to buď nevyjde, nebo v momentě nárazu bude rychlost zbytečně vyšší než by musela být.

(Příspěvek byl editován uživatelem Ml636.)
Rebel Yell
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 8-2005
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 23:08:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Třeba na Cargo 753.7 je rychlobrzda elektrická. Myslím, že i na 709.
Martin
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3093
Registrován: 3-2007
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 23:15:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takové honění záklopky a zjišťování, že elektricky to potrubí nevypustilo

Kolikrát se ti to stalo ? Vždyť nemáš ještě ani papíry.
Jestli už tady kapku neblbnete, pánové.
Snad si po rozjezdu tu brzdu zkusíte včetně krátkého fouknutí RB na 6 ventilových BSE ?

Jinak kombinace HJP+manévrovací tlačítka pod oknem mne nepobuřují a s HJP je to otázka zvyku, mně zcela vyhovuje a lepší, než potmě i za světla přešmatávat. A když je čas, tam nechat naběhnout víc EDB a pak k tomu vzduch, jde velmi pohodlně.

Rozhodně ovšem NE elektricky ovládané přídavné. Zlaté klasické }BP.

(Příspěvek byl editován uživatelem Mladějov.)
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Pondělí, 29. října 2012 - 23:50:31    Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov - je zajímavý, že na lachtanu (ř.714) s přídavnou problém nemám, ale na ostatních lok. jím vystrojenou jo, zřejmě tuhost ovladačů,
a to že mě nefungovalo z jednoho stanoviště BSE se mi skutečně stalo, do stanice jsem na klesání brzdil normálně, ve stanici už nikoliv

s tou rychlobrzdou - to si skuz udělat s vozy Ampz/Bmz, a nebo vůbec vozy s potrubním zrychlovačem a 100% zastavíš tam, kde nechceš, a s takovou 380, která má pouze 1 komresor budeš stát 10 min., než to znovu naplníš, takže za jízdy se ověřuje účinek pouze provozním bržděním

a při dnešním fofru dělat ZBHV, hraničí s dispečerákem za pozdní přistavení, ne že bych ji nedělal, aspoň nějak při tom fofru, a když se vás zde přítomných zeptám, kdo z vás okopává špalky i na esu, tak se asi moc ohlasů nedočkám

Nereg
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.102.130.137

ale zase přes táhlo, takže větší pravděpodobnost poruchy

a 961 má 6-EP panelový BSE, záklopka je takový malý plechový hříbeček v pravo vedle pultu
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5963
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 30. října 2012 - 00:48:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Practicus: 814/914, 754, 362, 242 takhle popořadě
Aha. Čili na Hyperboudě mutant místo origo HJP, na 754 žádná HJP není (nemá žádné brzdové polohy), na 242 N+1 zoufalý pokus překopat čochtací mašinu na řízení poměrným tahem.
Takže origo HJP jen na 362 a 961 - a tam zas spíš vadí rozdílnost od zažitého původního ovládání.

Sorry, ale nic, co by opravňovalo pronášet tak kategorické soudy. To si teda troufám říct, že mám s HJP zkušeností víc: 470, 843/943, 471/971 a její klony, Dm12 (Finsko), 380, 750.7, 842, 163/362/162 s WTB, 744...
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5964
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 30. října 2012 - 00:51:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nereg: některé poslední verze už používají dvě nezávislá rychlobrzdná šoupátka (rozhodně na červenýho hřiba).
Practicus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.165.157
Odesláno Úterý, 30. října 2012 - 02:12:06    Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej - pozor 754 013 má na HJP brzdné polohy, neboť ta mašina nemá OBE, ale nejsem si jistý, zda elektronika co tam je, je lokel, či něco jinýho

ono taky záleží na výkonu tý mašiny, je rozdíl mezi 0,5MW a 5MW, zvlášť, když člověk jede na ruku, nebo na posunu (automatiku je zakázáno používat i při sunutém vlaku), kde je potřeba jak jemně najíždět z/do výkonu (posunout vůz jen o 2cm, jemný rozjezd, pač něco je někde rozdělaný, nebo jemně upravit výkon, abych držel rychlost), tak i rychle, protože nejsem jedinej v celý stanici, nebo potřebuji projet úsek se staženým sběračem a mám to k začátku blízko, stejně tak po zvednutí sběrače zbytečně čekat, než se zase ona hodnota tahu vrátí na původní, protože jedu do kopce a mám naloženo a tím zbytečně tratit na rychlosti


vemte si takový eso, ten generátor impulsů má rozsah 0-63 (0=nulové napětí na výstupu,63=10V na výstupu z ČŘČ), tedy jinak řečeno, já mohu nastavit tažnou sílu po 63 krocích, jak pomalu (pro jemný posun), tak i rychle (pro obnovení tažné síly) a znova pomalu pro dorovnání, na požadovanou hodnotu, popřípadě omezení třeba z důvodu omezení skluzu

PS.: líp jsou na tom princezny (Máša,Dáša), tam lze nastavit kotevní proud i na 50A, a ne jak eso, že minimální kotevní proud je cca 350A a zbytek se reguluje jen buzením
Mourek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1326
Registrován: 1-2006
Odesláno Úterý, 30. října 2012 - 07:02:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Practicus: 754 013 Lokel, takže to tam určitě funguje blbě .