K-report
 

Archiv diskuse Tratě a lokálky v okolí Prahy do 21. 01. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Tratě a lokálky v okolí Prahy » Archiv diskuse Tratě a lokálky v okolí Prahy do 21. 01. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 770
Registrován: 4-2004

Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 19:25:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já bych řekl, že těch možností, jak reálných, tak nereálných, bylo řečeno mnoho. Ale že jinak, než tunelem, to do Berouna nepůjde.
Bohužel, i myšlenka, že se "to" udělá "po našem" tady padla také...Nechme se překvapit, ono to dopadne stejně blbě.
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 519
Registrován: 10-2011
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 19:43:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hroch - Zastávám názor, že totéž, co různé obchvaty Černošic nebo čeho dalšího vyřeší podobně uspokojivě čtyřkolejka Chuchle - hranice Černošic a to za výrazně méně peněz.

Pochybuju, že by šly propasírovat čtyři koleje z radotínského nádraží směrem na jih. Mám na mysli úsek těsně za dobřichovickým zhlavím stanice. I tři koleje bych považoval za husarský kousek.

Jak už jsem psal, koncept předjíždění v Radotíně mi přijde hodně špatný. Podle mě by měl osobák na okraji Prahy zastavit jen Smíchov, Radotín, Černošice, aby se zastávkový osobák dal dobře používat i ze vzdálenějších stanic a daly se na něj v Dobřichovicích, Řevnicích a Třebani navazovat další vlaky a autobusy. Jedno zastavení ale na hladké předjetí nestačí, musel by se přidat pobyt. Než takovéhle předjíždění, to by fakt bylo lepší nezvyšovat počet vlaků na trati.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1592
Registrován: 9-2008
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 20:28:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jirka z...: To jsem v jednom vláknu taky zažil... Nicméně já nehodnotím osoby, ale konkrétní příspěvky, takže za okamžik dám za pravdu dokonce i Hrochovi, ať si o jeho osobě myslím cokoli.

Hroch: Tunel měl podle mě kromě zvýšení rychlosti srovnatelný význam v řešení problémů kapacity 171 (souhlasím, že to řešení bylo problematické - rozdílné rychlosti, dovolená vozidla v tunelech takové délky,...). Tudíž by měl být naopak řešen jako první (podobně jako prvními úseky VRT Praha - Brno by měly být úseky u Prahy a Brna).
Souhlas. Taky nechápu, co by mělo za smysl přivést do Berouna od Plzně či SRN nějaké rychlovlaky, když by se pak musely motat kolem Berounky či spíš by se tam vzhledem k omezené kapacitě vůbec nevešly a v Berouně by se přestupovalo na autobus. Ne, úsek Praha - Beroun určitě stavět jako první, i vzhledem k tomu, že čím blíž Praze, tím větší užitek ta která trať VRT bude mít a tím více problémů bude řešit.

Ignác 517: Na to mne napadá jízlivá poznámka, že byly v Evropě režimy, které hospodářskou krizi řešily právě masivním budováním dopravní sítě, což dalo lidem práce a rozhoupalo ekonomiku... Ale to berte jen jako popíchnutí, rozhodně tu nechci diskutovat o výhodách či nevýhodách státního intervencionismu či laissez faire.
jirka z ...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 21:00:57    Odkaz na tento příspěvek  

hroch: sobecky pristup? nemyslim. tim spis, pokud by na vas nekdo vyrukival stylem "sklapni, mladej a poslouchej, jak to bude" jak tu bylo uz mnohokrat prezenovano, taky asi nesrazite kufry.
mistni samosprava neni statni sprava (!) a jeji prirozenou roli je hajit zajmy lidi v obci. zaplatpambu uz nejsme v bolsevismu, aby se cokoli dalo tak jednoduse naridit shora ci spis ze strany. veci investora a statu (coz je vpodstate totez) je pak, pokud chteji svuj zamer prosadit, presvedcit samospravu a potazmo obyvatele, ze navrhovana vec bude prinosna i pro ne.
pocitam, ze argument "prijdete sice o kus zahrady a budete koukat do operny zdi, ale rychlik bude v plzni o 5 minut driv" vetsinu dotcenych nijak vstricne nenaladi a mistni samosprava tezko pujde proti vlastnim volicum. navic, tezko presvedcite lidi, ze ta nova trat musi jit zrovna tudy, kdyz jste predtim haursky maval projektem jinym, ktery se jim zdaleka vyhybal


udoli je holt uz huste zastaveno (nejen v cernosicich), a tak je hledani optimalniho reseni ponekud komplikovanejsi, nez kdyz bancroft stavel zeleznici pres uzemi mescaleru.
jirka z ...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 21:26:07    Odkaz na tento příspěvek  

hroch: jeste k te praze 6 a 7: to bych uplne nesrovnaval. tam byl "obcansky odpor" vcelku umne rozdmychan radnici, kdyz se prosazovalo metro po chalupoide (bylo to tenkrat polozeno vpodstate "bud a nebo"), plus se na tom jeste svezly nejaky pozemkovy zajmy pane chalupovy a jeho kamaradicku.

v cernosicich jde o to, ze stejne jako je nesmysl tunel (predevsim financni), je nesmysl i treti kolej, protoze se tam proste nevejde. dovedete si treba predsavit, kam ji nacpat v useku slanka - kazin, aniz byste musel bourat vpodstate celou ulicni frontu hlavni ulice? stejne tak by musel byt ubouran kus hotelu kazin. to v cernosicich proste nemuze projit a se sobectvim to ma pramalo spolecneho.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.193.115
Odesláno Středa, 18. ledna 2012 - 23:29:48    Odkaz na tento příspěvek  

No co sem slyšel tak ty "problémy s legislativou do dlouhého tunelu" vyvrcholily téměř až k orgasmu zúčastněných projektantů i projektantek zcela mimolegislativnim, avšak nekompromisnim požadavkem hasičů na "ein Tunnel, ein Gleis, ein Fahrzeug" .. což by při namotání normálních rychlíků, neřku-li nákladů do provozu vedlo k tak drastickýmu snížení kapacity, že už se to klidně může zkusit procpat po dvou glajzách oudolim. Nebo holt zkusit oprášit tu chudinku hrbatou, přidat jí kolej a krátkej tunel od Hlubočep někam k Holyni .. při pohledu do měšce to dřív nebo pozdějc někoho určitě napadne.
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 532
Registrován: 10-2011
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 17:57:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Regionální plán Pražské integrované dopravy na rok 2012 s výhledem na období 2013 – 2016

VÝHLED NA OBDOBÍ 2013 – 2016

Navržená dopravní opatření:
• prodloužení dalších vybraných vlaků linky S7 ve směru Český Brod a Nymburk
• prodloužení vlaků linky S9 do Milovic
v pracovní dny, v úseku Praha – Lysá nad Labem
dosažení souhrnného intervalu (spolu s linkou S2) 15 minut ve špičce pracovní dny
(v současnosti 30 minut)
• vyhodnocení provozu na lince S3, úprava provozního konceptu
• zkrácení intervalu na nejvíce využívaných linkách (především úseky Praha – Říčany a Praha
– Úvaly) na 10 minut
v ranní špičce pracovního dne
revitalizace provozu na trati 122 Praha – Hostivice – Rudná u Prahy v souvislosti
s výstavbou nových železničních zastávek v oblasti Rudná, Hostivice, Chýně
• posílení dopravy na trati 074, v úseku Čelákovice – Brandýs nad Labem dosažení intervalu
30 minut ve špičce pracovního dne při omezení souběžné autobusové dopravy
• rozvoj sítě spěšných vlaků za účelem rychlého spojení hlavních sídel Středočeského kraje
a Prahy (Benešov, Beroun, Kolín, Nymburk, Poděbrady, Kralupy nad Vltavou, Kladno,
Mělník, Neratovice) – částečně již realizováno prostřednictvím vlaků dálkové dopravy, které
je třeba doplnit spěšnými vlaky
• posílení dopravy na linkách S4 a S41 (celotýdenní provoz v celé trase)
• realizace nového provozního konceptu na trati 210 („Posázavský pacifik“) – zavedení
taktového jízdního řádu
• posílení role železnice omezením souběžné autobusové dopravy (například v úseku
Benešov – Praha nebo Kolín – Praha), snížení zátěže autobusových terminálů na území
Prahy (Roztyly, Černý Most, Florenc)
čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2234
Registrován: 8-2006
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 18:39:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S7 až do Nymburka přes Sadskou? No, nevím...
S9 až do Milovic je taky docela síla. A těch 15min. nejspíš bude "křivých", páč v xx:17 jede z Vysočan na Lysou hradecký R. Jak do toho navíc má zapadnout ještě "síť spěšných vlaků", bůh suď. Jestliže mi z Vysočan pojede:
1) v xx:02 osobák S2
2) v xx:17 hradecký R
3) v xx:32 osobák S20
4) v xx:47 osobák S9

tak kam se ten spěšňák do Poděbrad vejde?
VD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.151.87.2
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 19:28:50    Odkaz na tento příspěvek  

A co takhle spojit S2 a S7. Byla by z toho nádherná průjezdní linka. Jen nevím jak moc by vadily ty věčné mimořádnosti na 171.

Jak mám rozumět té revitalizaci osobní dopravy na 122,173? Plánuje se celodenní hodinový interval na těchto tratích v celé trase? Na S6 mě napadlo jezdit ze Smíchova vždy v :47 a z Berouna v :23 s křižováním v Řeporyjích a Vráži. V Berouně by byl přípoj na rychlíky do Plzně.
Hroch
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7864
Registrován: 8-2004

Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 20:25:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ignác, č.p. 519:
Jak už jsem psal, koncept předjíždění v Radotíně mi přijde hodně špatný.
V tomto případě se zřejmě rozejdeme bez shody.

Ignác, č.p. 532:
"Super!"
Mám pocit, že je to jednak lehce v rozporu s dopravním plánem "Rathistánu", jednak v rozporu s finanční situací Prahy.
Některé nápady snad ani netřeba komentovat, myslím, že můj názor na ně je dostatečně známý.
Tohle mě pobavilo nejvíc:
v úseku Praha – Lysá nad Labem dosažení souhrnného intervalu 15 minut ve špičce pracovní dny

Jirka z ...:
jeste k te praze 6 a 7: to bych uplne nesrovnaval. tam byl "obcansky odpor" vcelku umne rozdmychan radnici,
Vliv radnice v Černošicích mi není znám a je mi vcelku ukradený. Výsledek z pohledu pozorovatele z vnějšku je shodný.
Nicméně jak jsem psal výše, problém je podle mého řešitelný čtyřkolejkou Chuchle - hranice Černošic.

veci investora a statu (coz je vpodstate totez) je pak, pokud chteji svuj zamer prosadit, presvedcit samospravu a potazmo obyvatele, ze navrhovana vec bude prinosna i pro ne.
Což vede de facto k uplácení - viz různé naprosto zcestné zastávky v polích, kde je/bude obrat cestujících minimální a dříve nebo později bude železniční regionálka nahrazena autobusem.
Př.: Droužkovice.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba špatným zprávám dávat úsměvná hesla."
(S tebou mě baví svět)
55p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 132
Registrován: 6-2009
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 20:45:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

čelakovičan: Sp by Poděbrad z mohl pokračovat Velkého Oseka nebo Libice n/C, případně lze obrat provést rovnou v Poděbradech na 4. SK (5. od staniční budovy, zadní u 2. nástupiště), ovšem za cenu toho, že pro osobní dopravu zůstanou volné jen dvě koleje (obě přímé).

(Příspěvek byl editován uživatelem 55p.)

(Příspěvek byl editován uživatelem 55p.)
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 822
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 19. ledna 2012 - 21:06:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nižšího souhrnného intervalu z Lysé se dá docílit i zaintegrováním Sp/R. Just sayin'.
„Nu, tedy dobrá. Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta, muže bez povolení ke vstupu do kolejiště. Zaujali jsme pozice na sedmém nástupišti a skryli jsme za služební budkou. No to mohlo bejt tak kolem půl třetí, přichází k nám muž s batohem…“ – „Jistě. Byl to narušitel a nejspíš vrah. A s takovými se musí jednat bez milosti. To není jako práce s buzolou, děti.“
Kalanis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1858
Registrován: 12-2006

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 02:59:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já stále tvrdím, že je záhodno využít prostor zbytku stávající vlečky k Ringhofferovi a na AN spáchat perón vedla autobusáku (a s přímou návazností na =B=). A pokud by někdo dodal jó hodně peněz, tak by šla i posunout a pak nevíte, co s místem.
Doprava nebo něčí kapsy? Je to jedno - tunely jako tunely... K-Report do mobilu
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12105
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 09:26:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kousek mého stanoviska k plánu Ropidu na roky 13-16: (úryvek z Optimalizace)
velmi se mi líbí:
- železniční opatření na straně 29, zejména prodloužení vlaků S9 do Milovic (má věštba sice hovořila o Kutné Hoře, ale to vem čert, hlavně že budou průjezdný) a S7 do Nymburka. Dále je super revitalizace provozu na tratích 122 (S65) a 173 (opět na rozdíl od tvrzení některých že se ta trať bude rušit), velmi mě nadchl plán na celotýdenní provoz na S41 v celé trase (teď jen aby přišli na to, že jsem věštil, že "přesmyk" v Libni lze obejít prodloužením S4 z Masny). Je super, že se zmínilo i "přímé spojení velkých měst v SČ kraji" jako jeden z důvodů průjezdnosti "S" pro ty, co furt nechápou proč.
-velmi mě těší navrhované legislativní změny na starnách 48-50, zejména upřednostnění regionálky před dálkovkou a umožnění vzniku zastávek na mostech
-Sice mě trošku sere, že se řada mých věšteb stává pouhými plány, ale nevadí, můžu se věnovat zase vzdálenější budoucnosti nebo jiným tratím (po 200 mě stále láká ta 090)



(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Město: Metrolinky, napaječe a bagry.
Neměsto: spoje 2x ráno a 3x odpoledne, ale denně.
Omlouvám se za občasné překročení limitu příspěvků a prosím adminy o shovívavost.
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5910
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 10:50:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tu koncepci jsem ještě nepřelouskal, ale je tam něco o tom jak se k tomu staví "Ráthovci"?

Mmch něco se na té 173 asi dít bude, protože předevčírem tam pochodovalo procesí několika lidí a rozhodně to nebyla traťovka.
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 539
Registrován: 10-2011
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 11:12:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zapa - Ta koncepce je dělaná zcela bez ohledu na plátce dopravy v StK. Podle mě je takové navýšení objednávky kraje nereálné, ať už bude po volbách v kraji vládnout oranžový, modrý, černý, nebo rudý. Skoro bych řekl naštěstí, protože při tak velkém nárůstu příměstské by neměly kudy projet všechny potřebné rychlíky.
Vandrák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.18.158
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 12:37:12    Odkaz na tento příspěvek  

Hrochu, Hrochu.
Vy nevíte, že Černošice jsou pověřená obec s patřičným Stavebním úřadem? Čímž mají Černošice srovnatelnou "moc" jako třeba Praha. V této souvislosti připomenu oblíbené heslo starousedlíků: "Praha je jen to chudší předměstí Černošic".
Uvedení do souvislosti: "moc" Černošic sahá od přejezdu v Radotíně skoro po zhlaví Zadní Třebáně. Což je skutečně velká páka.

A perlička na závěr: na Plzeňském korytoru odnikud nikam se budou muset vracet evropské penízky. Důvody jsou (zatím) už dva: neexistence vyhovět rychlostně v úseku Praha - Beroun. Druhý důvod se teprve začíná projevovat, ale bude taky patřičně závažný - katastrofální stav rekonstruovaného úseku od Kozolup.
Osobně se domnívám, že vzhledem k postupné dostavbě Pražského okruhu, metra atd. - a tím rychlosti a četnosti busů, není pro VHD potřeba vůbec, ale vůbec žádný expres Praha - Plzeň. Zato je potřeba alespoň ob 2h rychlík, stavící Hlavák, Smíchov, Karlštejn , Beroun, Zdice, Hořovice, nějaký Zbiroh, Rokycany s konečnou v Plzni.
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 772
Registrován: 4-2004

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 12:49:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vandrák: Řevnice nemají svůj stavební úřad? Že v třeba městskou policii mají Dobři+Černo společnou, to chápu...

K tomu vracení dotací: vzhledem k tomu, kde sloužím, si tiše pískám a usmívám se. Jedna úřední hydra požírá druhou. Občane (daňový poplpatníku) breč!

a jen na závěr... aktuálně je někde mezi Dobři a Radotínem mrtvolka. Trať 171 se letos poprvé zapojila do soutěže o překonání rekordu za rok 2011.
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4825
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 12:54:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak hlavně že máme korytor zakončenej na jedný straně kolizní zastávkou Králův Dvůr a na druhý dvacítkou přes nákladní kolej v Plzni...
Vandrák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.103.18.158
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 12:59:54    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Ježíšek:
Ano, nadřízený stavební úřad je Černošice. Veškerá rozhodnutí Řevnic podléhají Černošicím a ty jen kraji.
Ignác
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 544
Registrován: 10-2011
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 13:04:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vandrák - Zato je potřeba alespoň ob 2h rychlík, stavící Hlavák, Smíchov, Karlštejn, , Beroun, Zdice, Hořovice, nějaký Zbiroh, Rokycany s konečnou v Plzni.
No hlavně ten Karlštejn.
To je fascinující, kolik chytráků propaguje jízdu z Prahy do Plzně co nejcouravějším rychlíkem, který má jezdit co nejméně často.

Jezisek - Řevnice nemají svůj stavební úřad?
Samozřejmě že mají. Stavební úřad je i v Dobřichovicích.
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5913
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 13:05:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vandrák: Zato je potřeba alespoň ob 2h rychlík, stavící Hlavák, Smíchov, Karlštejn , Beroun, Zdice, Hořovice, nějaký Zbiroh, Rokycany s konečnou v Plzni

Jo zvlášť v tom Karlštejně to vyloženě chybí.



Jezisek: Trať 171 se letos poprvé zapojila do soutěže o překonání rekordu za rok 2011.

Myslíš, že se do toho dá počítat ten včerejší skokan v Berouně? Bylo to totiž pod mostem a tak si nejsem jistý s přesnou lokalizací, jestli ještě 171, nebo už jen 170...

(Příspěvek byl editován uživatelem Zapa.)
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Ghost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 531
Registrován: 1-2011

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 13:12:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To by nám ještě scházelo aby u nás zastavovaly rychlíky
uhlí nenadává...
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 774
Registrován: 4-2004

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 13:50:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zapa: to se taky počítá, dva body...
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1597
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 14:35:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Osobně se domnívám, že vzhledem k postupné dostavbě Pražského okruhu, metra atd. - a tím rychlosti a četnosti busů, není pro VHD potřeba vůbec, ale vůbec žádný expres Praha - Plzeň. Zato je potřeba alespoň ob 2h rychlík, stavící Hlavák, Smíchov, Karlštejn , Beroun, Zdice, Hořovice, nějaký Zbiroh, Rokycany s konečnou v Plzni. Na to, jak málo sem chodím, mám docela štěstí. Člověk hned zachytí takovou perlu...

Ptám se znalejších - ty nové zastávky na 122, o kterých se mluví jako o hotové věci, opravdu stoprocentně budou? Smím se zeptat, kdo dal na něco tak neuvěřitelně nesmyslného peníze?
Pene
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 8-2009
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 16:01:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš: tak myslím, že stoprocentního v těchto výhledových plánech není nic. Ale myslím, že třeba konkrétně ta Chýně by si zastávku zasloužila. Občanů, a tedy potencionálních cestujících, tam za poslední roky dost přibylo. Čím je tam myšleno výstavu nových zastávek u Rudné a Hostivic, to netuším. Takže k tomu se nemohu vyjadřovat.
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 1-2011
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 16:02:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco k průjezdnosti linek, dnes ráno jsem využil S2 s odjezdem 7:41 z Lysé jedoucí na Hlavák a dál na Benešov. Dopadlo to katastrofálně, nějakých 10 minut jsme čumákovali před tunelem na Vítkově, takže příjezd na Hlavák 8:30. POkud by průjezdné linky měly vypadat takhle, a to asi budou vzhledem k vytíženosti Hlaváku, tak nemají moc smysl.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12110
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 16:21:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

P.Šída: Až bude mít regionálka přednost před dálkovkou, odpadne i to čumění
Město: Metrolinky, napaječe a bagry.
Neměsto: spoje 2x ráno a 3x odpoledne, ale denně.
Omlouvám se za občasné překročení limitu příspěvků a prosím adminy o shovívavost.
jirka z ...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 16:30:04    Odkaz na tento příspěvek  

ignac: kazda vetsi obec ma svuj stavebni urad, lec ten musi podlehat nejakemu stavebnimu uradu poverene obce, coz jsou v nasem pripade cernosice (ktere, zjednodusene receno, "provozuji" byvaly okresni urad pro prahu-zapad). ale nejde tam jen o tuto hierarchii: uz ted obce v udoli postupuji koordinovane, cehoz vysledkem je posledni navrh reko z dilny sudopu, ktery je skoro prost protihlukovych sten, ktere obce striktne odmitaji.

krom toho vemte jed na to, ze stavebni urady na radnicich v dobrichovicich a revnicich by zajmy mistnich branily bez ohledu na to, ze nekomu podlehaji. od toho jsou to proboha organy samospravy, je to tak tezky pochopit?
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 290
Registrován: 1-2011
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 17:07:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přiznám se ale, že vůbec netuším, proč jsme tam stáli, Hlavák byl skoro prázdný, průvodčí povídal o problémech na nádraží, ale protože stál na druhém konci na schodech, tak mu moc nebylo rozumět

s tou předností to bude na nesegregovaných tratích vždy problém
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 823
Registrován: 10-2010
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 19:51:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Až bude mít regionálka přednost před dálkovkou… tak čumění stejně neodpadne, akorát budou čumět rychlíky.
„Nu, tedy dobrá. Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta, muže bez povolení ke vstupu do kolejiště. Zaujali jsme pozice na sedmém nástupišti a skryli jsme za služební budkou. No to mohlo bejt tak kolem půl třetí, přichází k nám muž s batohem…“ – „Jistě. Byl to narušitel a nejspíš vrah. A s takovými se musí jednat bez milosti. To není jako práce s buzolou, děti.“
čelakovičan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2238
Registrován: 8-2006
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 20:40:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: Ale no tak. Já sem tady jako důvod k přetrasování na hlavák četl, že bude lepší návaznost na metro C a následně na P-4 jako je Chodov, Opatov,apod. O žádném "přímém spojení velkých měst" jako důvodu k přetrasování sem nic nečetl. Navíc já Milovice ani Strančice za "velká města" nepovažuju. Velká města by měly spojovat přímé RYCHLÍKY jako byly v minulosti průjezdné R Plzeň-Pha-Lysá-HK. Už vidim, jak lidi jezděj relace typu Lysá-Benešov (Beroun) zastávkovým osobákem.
VD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.151.87.2
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 20:58:48    Odkaz na tento příspěvek  

Pene:
Jedná se o novou zastávku mezi žst Rudná a Nučice. Obyvatele střední části Rudné už na tu zastávku marně čekají mnoho let. Řekl bych, ze zřízením zastávky by linka S6 mohla zísjat stovky nových cestujících. Nedávno jsem slyšel v narvaném autobuse 311 ze Zličína bavit se dvě ženské, jedna říkala té druhé, že kdyby byla ta železniční zastávka že by jezdila vlakem.
Zajímala by mně navrhovaná poloha této zastávky. Někde jsem četl že má být u hlavní silnice, což je podle mě blbost, protože by se nacházela moc blízko stávající žst. Lepší by podle mě bylo zřídit zastávku někde u fotbalového hřiště. Od středu rudné by byla stejně daleko, navíc je tam volný plácek pro zřízení malého záchytného parkoviště.
K. A. F.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 21:02:10    Odkaz na tento příspěvek  

Středočeský kraj vyvěsil Zásady územního rozvoje, vydané Zastupitelstvem StČk 19.12.2011. Ale nenašel jsem nikde příslušnou veřejnou vyhlášku.
Účinnost určitě ještě nenabyly.
K. A. F.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 21:14:32    Odkaz na tento příspěvek  

Zastávky kolem Rudné a Hostivice mají zpracovanou DÚR, některé i vydané územní rozhodnutí. Schválené financování zatím nemají. Zastávka v Rudné má být u přejezdu s Masarykovou ulicí.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1598
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 22:37:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pene: Jenže po té trati jaksi jezdí čtyři vlaky denně, a to spíš jen tak, aby tam něco projelo. Navyšovat počet spojů je naprostý nesmysl (když pominu fakt, že by ty vlaky stejně nemohly jet do Prahy, neb se na 120 ani na 173 nevejdou, muselo by se přestupovat v Hostivici či v Rudné - anebo jet přes Semmering). Jde o jednu jedinou obec (Chýni) a té bohatě stačí mírně posílený autobus na Zličín.
Proti zastávce v Rudné ani popel, naopak, ta je skvělá a už aby byla.
122
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.199.186
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 22:49:22    Odkaz na tento příspěvek  

Aby měly smysl nějaké osobáky přes Chýni, bylo by nanejvýš vhodné obnovit triangl u Rudné (až se bude jednou v Rudné překopávat zabzař...) a zavést vlaky Nučice - Hostivice - Dejvice (-Masna). V Hostivicích klidně i spojovat s kladenskými osobáky. Směr Dejvice je od Rudné/Chýně jediný, kde by vlak mohl mít oproti autobusu výhodu. Směr semmering je v tomto případě blbost, neboť pro tento směr jsou lepší busy na Zličín.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6379
Registrován: 10-2004
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 22:50:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ignác: Ta koncepce je dělaná zcela bez ohledu na plátce dopravy v StK.
Stejně jako ta středočeská je dělaná bez ohledu na Prahu.
jirka z ...
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 22:54:04    Odkaz na tento příspěvek  

jezisek: dobrichovice a cernosice nemaji spolecne draby. ti drabi jsou cernosicti a dobrichovice si je pujcuji. stejne jako treba dalsi vesnice. treba trebotov nebo - svete div se - vestec.

mimochodem kdyz jsem u tech cerno - dobri, tak aktualne probiha hadani mezi cernosicemi a dobrichovicemi o spolufinancovani linky 415, za kterou cernosice plati cca 13x vic nez dobrichovice.bude jeste veselo.
Suri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 625
Registrován: 4-2003
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 22:56:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zastávka v Rudné má být tady

Stejně tak by mohla dalších hodně lidí přitáhnout plánovaná zastávka Jinočany - z náměstí je to 500 metrů a od okraje nového obytného komplexu, který se teď horečně staví to bude jen 200 metrů - a to je např. o kus blíž než z odbavovací haly na 3.A nástupiště na Smíchově, kde S6 asi bude ještě řadu let končit
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4831
Registrován: 5-2004
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 23:13:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak triangl v Rudné a spojka v Jenči by mohla generovat zajímavý vazby Kladno - Smíchov Prokopákem a Beroun - Hostivice - P6. Oba směry dnes slušnou aletrnativu VHD nemaj a světe div se ta Tchýně by rázem měla spojení na dvě místa Prahy a ne jen ke kanálu.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1599
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 23:31:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr_vlček: Taky jsem tímhle směrem uvažoval - ale od spojení Kladno-Smíchov je tu Semmering, kde narozdíl od Prokopáku není takový problém s kapacitou (zvláště pokud by zmizla ne zcela nezbytná S65). A pokud jde o Beroun-P6, hodně pochybuju o smysluplnosti takového spojení, respektive zda by stálo za to zavádět v téhle relaci nějaké speciální vlaky. Kór když za pár let stačí protáhnout některé autobusy z Berouna až na Vypich a v Motole bude pohodlný přestup na áčko.
Opravdu jde jen o tu Chýni a té naprosto stačí autobus (na Zličín posílit a může se zlepšit vazba dejme tomu na hostivické nádraží). Budovat zastávky na trati, kde skoro nic nejezdí a není důvod, proč by tam něco jezdit mělo (a zastávky samé tím důvodem rozhodně nejsou), nemá smysl - dopadlo by to stejně jako v těch o kousek výš zmíněných Droužkovicích. Fungl nová zastávka - vlaky žádné.
Pene
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 493
Registrován: 8-2009
Odesláno Pátek, 20. ledna 2012 - 23:57:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

VD a ostatní k zastávce: jj, tak o této zastávce vím. O té se hovořilo už když jsem v Rudné sloužil... Já to z toho plánu pochopil tak, že ta zastávka má být ve směru z Rudné na Hostivice. Tam mi to jaksi nedávalo smysl. O této si myslím, že by skutečně marná nebyla. To samé i ta Jinočanská, jak píše Suri.
pragburger
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.193.51.182
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 01:56:47    Odkaz na tento příspěvek  

a to jako těch 350 metrů navíc k nádraží v Rudné neujdou, protože by jim upadly nohy? Bych čekal, že udělaj halt až u tý druhý silnice a ne vedle nádraží teda.
Suri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 626
Registrován: 4-2003
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 07:14:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pragburger: a to jako těch 350 metrů navíc k nádraží v Rudné neujdou, protože by jim upadly nohy? Bych čekal, že udělaj halt až u tý druhý silnice a ne vedle nádraží teda.

bohužel neujdou, využití nádraží v Rudné lidmi je teď mizerné, tak na úrovni zastávky na znamení. Nová zastávka by znamenala přiblížení k centru nikoliv o 350 m jak píšete, ale o cca 750 m a to už je sakra znát - viz mapu
122
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.199.186
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 08:37:24    Odkaz na tento příspěvek  

Já se jenom trochu bojím, co udělají dvě nové zastávky s jízdními dobami. Nezapoměňte, že je nutné stíhat Řeporyje - Nučice za 13 minut, to je nezbytné. Napadá mě případně jen jediné řešení: projíždět žst. Rudná.
Suri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 627
Registrován: 4-2003
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 09:45:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

122: psalo se tu, že až budou nové zastávky, bude se místo Nučic křižovat v Rudné a počítá se s nasazením 814+914, protože se předpokládá, že sólo 810 nebude stačit.A 814 je líný krám, který by stávající jízdní doby a obraty sólo 810 stejně nezvládal. A to, že by se sem uvažovalo o nasazení něčeho svižnějšího a vhodnějšího do zdejších kopců, např. Stadler RS1, jsem zatím nezaznamenal
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4835
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 09:56:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No Beroun - P6 (i Vráž nebo Louděnice a Nučice) by vlakem i s přestupem v Hostivici asi bylo rychlejší než busem přes Zlý Čin (a to i po prodloužení busů do Mozola - a je otázka kdo je bude ten kus ze zLičína platit).

Já kdysi i tady slýchal jak "z Kladna jezděj všichni na P6 a z Berouna na P5". A vida - z Kladna už je SID linka na Zličín. A z vlaků na 171 už na Smíchu vysedá tak půlka lidí ač dřív to dělalo nějakých 75%. Tudíž v tomto bych byl opatrný.
Ghost
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 532
Registrován: 1-2011

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 10:28:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Suri: Mlhavě si vzpomínám, že když k nám přišlo opatření k RS1 kde byly vyjmenované tratě na kterých RS1 nespolehlivě ovlivňuje kolejové obvody tak tam mezi jinými byla právě i rudenka a to v úseku Beroun Závodí - P.Smíchov.
To již tak nemožné nasazení RS1 na téhle trati posouvá tuto možnost do oblasti sci-fi.
uhlí nenadává...
Suri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 628
Registrován: 4-2003
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 11:11:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ghost: ....a že by se za těch 300 250 tis Kč vyčleněných letos na akci "Rekonstrukce trati Praha Smíchov - Rudná - Beroun" něco se zabezpečovacím zařízením událo asi tedy moc nehrozí. Kdyby se aspoň zabezpečily přejezdy, nějaký minuty i naftu by to určitě ušetřilo - namátkou křížení s Hornickou ul. v Jinočanech, s Jinočanskou v Rudné a řada přejezdů mezi Berounem a Nučicemi, kde kvůli nutnému zpomalování až na 20 km/hod to ani sólo 810 do kopce nerozjede na víc než 40 i když by se dalo jezdit i 60
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1600
Registrován: 9-2008
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 13:17:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PV: Já teda nemyslím, že by ten rozdíl jízdní doby byl nějak výrazný (snad jen kdyby ten vlak byl nějaký spěšňák bez přestupu v Hostivici - ale to by pak asi nestavěl v té Chýni - a kdyby autobus byl naopak nejpomalejší courák). A i kdyby tam rozdíl byl, pořád by bylo strašné vyhazování peněz platit navíc asi 25km vlakovou linku (a to jenom do Hostivice), když totéž spojení se nabízí autobusem a metrem, které jezdí tak jako tak, a tudíž není třeba přidávat ani korunu (prodloužení části berounských autobusů ze Zličína beru jako jasnou věc, na tom vlaku zcela nezávislou, jen je otázka jestli to budou PIDí nebo SIDí).

K zastávce Jinočany: u té bych byl taky hóóódně opatrný. Jízdní doby jsou napnuté a přece jenom to není zastávka v obci, ale v poli za ní. Druhým bodem je perspektiva autobusové dopravy, neboť z Jinočan by to jednou autobus mohl brát rovnou na Stodůlky po té nové spojce a pak by byl mnohem rychlejší než dnes. Železnice s půlkilometrovou docházkou by to pak asi prohrála na celé čáře.
Čili tady by byl asi nejdůležitější důkladný průzkum v Jinočanech samotných, jestli by lidé tu zastávku skutečně využívali. Pokud by výrazné procento občanů řeklo, že by na ni každodenně chodili, tak asi jo (pokud by to vyšlo obratově).

(Příspěvek byl editován uživatelem Ma(šo)touš.)
122
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.180.199.186
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 17:11:24    Odkaz na tento příspěvek  

Suri: Do 173 nacpou 300 mega? A jak se to projeví (kromě nových zastávek)?
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5917
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 17:26:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

122: Těch 300 mega se tam má (mělo) nacpat kvůli odklonům s kterými se počítá při reko 171. Tedy alespoň takhle jsem to pochopil.

A jak se to projeví

Jestli budou stavebníci tak šikovní jako minulý rok při "rekonstrukci" v Prokopáku, tak hned ze začátku konsolidační třicítkou na půlce trati s rozvratem grafikonu (to byla ale spíš chyba dráhy), dále vybočením oblouku a propadlými styky.
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5918
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 17:58:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Suri: A 814 je líný krám, který by stávající jízdní doby a obraty sólo 810 stejně nezvládal. A to, že by se sem uvažovalo o nasazení něčeho svižnějšího a vhodnějšího do zdejších kopců, např. Stadler RS1, jsem zatím nezaznamenal

Řešení by mě také zajímalo. Na jednu stranu chtějí do vlaku přilákat další lidi zřizováním dalších zastávek, na druhou ovšem nevím, čím to chtějí pokrýt. Ranní vlaky v podobě 810 by totiž těžce nepobíraly a 814 rozhodně není nějaká střela. Leda to pokrýt další 814 a jezdit až na Hlavák, tam to ale narazí na kapacitu Nuslí, nebo jen co přijede na Smícháč vlak od Hlubočep, pustit tam okamžitě vlak opačným směrem, jenže zase tohle zabere na poměrně dlouho, celou hranu 3. nást., když pominu přejíždění na 1a.
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2662
Registrován: 3-2007
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 18:13:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na jednu stranu chtějí do vlaku přilákat další lidi zřizováním dalších zastávek, na druhou ovšem nevím, čím to chtějí pokrýt.

Tak jako realista a přítel železniční dopravy vítám zřizování nových zastávek a co se týče 810 vs. 814 a kapacita, ono se dá třeba zítra jezdit 810+1-2x 010+810, když bude potřeba.
Dvě 810 taktéž nejsou zakázané.
Samozřejmě "v plyši". Občas se s tím svezu na 212 a nepřipadá mi to až tak pohoršující. Samozřejmě nutná čistota.
Zaplať Bůh za každou novou prosazenou smysluplnou zastávku v dnešní byrokracii.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4840
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 19:30:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak ono pokud by se jezdilo se třema motorama tak by šlo zajíždět až na Krahulov. Což vzhledem k tamní frekvenci zaní zanedbatelný.

Jinak na hlavák by se kapacita po zrušení Švejků najít mohla.
Malý Bobeš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.255.168.14
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 19:36:44    Odkaz na tento příspěvek  

Před několika lety se na trati 173 vyskytla tuším 814.001. Nevzpomene si někdo na dojmy z těchto jízd?
Zapa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5919
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 19:47:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Malý Bobeš: Já si vzpomínám jen na Esmeraldu. Na tehdejší dobu to bylo zjevení.


Petr vlček: tak by šlo zajíždět až na Krahulov
To by se musel ale nějak "ošéfovat" přejezd.


Mladějov:Dvě 810 taktéž nejsou zakázané.
To sice ne, ale už je tam potřeba zase další člověk.
Proti lži se člověk strašně špatně brání, protože když se lež pěkně řekne, tak vypadá jako pravda, a někdy je problematika tak složitá, že lidé nevědí, co je pravda a co ne.
Radim Jančura ...asi o sobě...
Malý Bobeš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.255.168.14
Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 19:57:17    Odkaz na tento příspěvek  

Je zachycena v Holyni například na http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:%C4%8CD_Class_814?usel ang=cs
Jezisek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 775
Registrován: 4-2004

Odesláno Sobota, 21. ledna 2012 - 21:00:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Malý Bobeš: v té době (pořízení fotografie) se tam zkoušela v oběhu PJ Rakovník. Jezdila místo 810+010. Datum je postarší, ale odhadem tak pět roků nazpět minimálně (ještě funkční hláska). To ale jízdní doba odpovídala 810+010 a byla i nějaká vata, což dneska není...
Téměř jedno celé století již nejsme součástí Monarchie. Češi jsou již téměř celé století "svobodný národ". A kam svobodný národ český došel? Na prah nové Bílé hory...