K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 04. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 30. 04. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
556007
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 252
Registrován: 7-2011

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 15:00:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

deka : Digitál opravdu práci zjednodušuje , to je recht . Já jsem si za tu dobu užil nejen s negativy své .Nemusíte mi připomínat trable z dob minulých .Vždyť na negativech a inverzi stojí 3/4 mého archivu .Doba přináší stále něco nového a klasická fotografie je čím dál tím víc záležitostí ryze profesionální a už ne masovou . Jestli se stále věnujete fotkám "na film " , je to vaše volba , nezapomínejte však , že základy fotografie , kompozice atd. musíte mít v malíku i v případě digitální fotografie . S pozdravem Jiří Šenk
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3493
Registrován: 9-2002

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 15:03:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No nevim, ale pustim se do debaty jinym stylem: digitalni zrcadlovka, napriklad tato: http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-d700/
je ponekud narocnejsi na znalosti zachazeni, nez pouze "zmacknout tlacitko." Naopak to dost ptipomina starej dobrej vynalez na film... Mel jsem to pujceny pred par tejdnama na jednu nedrazni zalezitost... A mel jsem docela co delat, aby ty vysledky staly aspon za neco. Vyhoda tehlech zrcadlovek proti filmu je pouz jedna: Nema film. Aspon tak se mi to zda.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2829
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 15:24:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Agent - jo a výsledek vidíš hned. Možnosti úprav neporovnatelné. Jen v jednom na film nemá - u barevného barevnou věrnost a specifičnost pro jednotlivé filmy, i když to začíná s rozmanitostí výrobců a tedy i druhů filmu vypadat všelijak a u černobílého to pak je expoziční pružnost, možná i gradační rozpětí - tj.změna strmosti celkového výsldku = fotky.
Modřaňák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 643
Registrován: 1-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 16:08:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2
Nazdar Ivane. Souhlasím s tebou ohledně focení. Ovšem dovoluji se upozornit, že mezi filmem a digitálem je jeden podstatný rozdíl a to jejich uchování. Filmy od roku 1956 mám stále kvalitní. Kdežto digitální fota na nosičích vydrží hypoteticky pouze 8-10 let. A přepalovat obrázky po 8 letech na nový nosič mě připadá neekonomické. Vím, že jsi znalec, ale co ty na to.
Mimochodem, fotím digitálem, což víš, neboť jsem od tebe obdržel doporučení co si mám koupit. Zdravím tě.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1570
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 16:21:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě jednou děkuji Všem.
ze škodovky: 3D grafika nechce konkurovat fotografii. Má však řadu využití. Já ji začal vytvářet právě pro nedostatek skutečných fotografií. Často i fotografie byly, ale neustálé žadonění u autorů o kopie skutečných fotografií mi vadilo.

Toto je 3D grafika: Výsledný obrázek a tzv. síť, kterou modelujete.

Díky 3D grafice, lze ušetřit i peníze. Třeba zájemce chce přestavět obyčejnou panelákovou koupelnu. Pošle mi katalogové obrázky zařízení s rozměry, které si chce zakoupit. Vše mu vymodeluji při dodržení základních rozměrů s přesností na 1 mm. Již dopředu uživatel vidí, jak ta koupelna bude vypadat, a tím i, že některé zařízení je nevhodné. Zakoupí tedy jiné. Dále modeluji dle výkresů domy před výstavbou atd., kdy uživatel vidí dopředu, jak bude jeho obydlí vypadat. Dále, když uživatel chce změnit barvu fasády svého domu, tak mu dům vymodeluji, a vytvořím nespočet barevných kreací. On si vybere tu, která se mu líbí. Neriskuje tak, že výsledek bude vypadat nevhodně. Jak vidíte 3D grafika je něco jiného než fotografie. Omlouvám se ostatním, že to sem nepatří, ale jen, aby zmíněný přispěvatel "ze škodovky" viděl některé výhody 3D grafiky. Na dalších obrázcích není nic skutečného. Jedná se pouze o 3D modely:

Na K-reportu se denně objevují desítky nových fotografií, a Vy se ročilujete kvůli jednomu obrázku, který měl pouze potěšit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1595
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 16:27:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

007: Nevím, jak vy, ale já to, co popisujete jako trable, tak vůbec nevnímal. Mě to bavilo.
Noodle: Receptury mám, a měl jsem sbírku chemikálií, jako metol, fenidon, hydrochinon, doma jsem dokonce zvládl totální syntézu rodinalu (když už nebyl k sehnání, a moc se mi nepovedl), parafenylen diaminu (na barevné fotky), a, s jistou pýchou, musím říct, že volal pěkně - až do vytopení laborky. Pak jsem to všechno musel vyhodit. Nejvíc mne mrzely role papíru Agfa 152 šíře.
Pánové, asi jsme se nepochopili, já nezpochybňuju nutnost kompozice a podobné "nepodstatné detaily". Někdo bez editoru (photoshop apod.)nedá ani ránu. A myslím si, že - jak Nudle naznačil - že v lecčems digitál prostě nemá na klasický film.
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1596
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 16:31:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil: Pane Kuřile, to co děláte, je bomba Jen mi připadá, že ty barvičky z toho kapku řvou. Mohl bych poprosit, jestli to jde, zkusit nějak ty barvy dát víc do šeda? Docela by mne zajímalo, co to udělá...
Ale jinak myslím, že v ČB provedení byste mohl spáchat pár zdařilých falzifikátů, náhodou objevených...
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 295
Registrován: 10-2007
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 16:51:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V minulosti probíhalo fotografování na médium tak, že obraz světa byl do média permanentně zaznamenán. Ať již člověk fotil na diapozitivy nebo negativy, vždy fotil na ruličku, na které byl pouze omezený počet snímků (běžně 24 nebo 36). Zvláště pro člověka z Čech, respektivě východní Evropy, představovaly zásadní problémy především cena i dostupnost materiálu fotografického materiálu. I fotograf ze Západních zemí byl ale konfrontován s objemem a váhou ruliček filmu, stejně tak jako s časem stráveným nasazením nového filmu. Navíc po vyfocení snímku nebylo možné zkontrolovat, jak dopadl. Člověk tedy musel na tím co fotí mnohem více přemýšlet.

Nástup digitálních fotoaparátů pak znamenal velkou změnu v tom, že člověk mohl vyfotit mnohem více fotografií. Náklady na vyfocení fotografie a její uložení v počítači se limitně blíží nule. Pokud je fotograf vystaven situaci, že na paměťové kartě dojde místo, vždy má možnost nejméně kvalitní fotografie odstranit. Na druhou stranu je pravda, že je nucen hlídat i stav baterií, což analogový fotoaparát nevyžadoval. Zde ale největší spotřebu představuje zobrazení cíle a hotové fotografie na displeji nebo blesk. Pokud tedy vlastníme digitální zrcadlovku, jsme na jedno nabití baterií schopni s vypnutým displejem a bez blesku vyfotit tisíce fotografií. Bohužel, digitální fotoaparáty s sebou nesou několik problémů. První z nich je fakt, že člověk méně přemýšlí nad tím, co fotí. Řekne si, že nafotí fotografií deset, a že vybere tu nejlepší. Pokud by ale měl analogový fotoaparát a fotografii jen jednu, pravděpodobně by mnohem více přemýšlel o kompozici i správném okamžiku, kdy zmáčknout spoušť. Může se tak stát, že ačkoli jich nafotí deset, ani jedna nebude tak dobrá, jak by si přál. Což je ale spíše umělecko-filozofická debata. Mnohem horší je kvalitativní omezení digitální fotografie. Ačkoli již digitální fotoaparáty prošly dlouhým vývojem, stále má analogový záznam větší rozlišení, než nejvýkonnější čipy do digitálních fotoaparátů dnes dodávané. A ačkoli některé fotoaparáty nabízí možnost uložit fotografii nekomprimovanou, naprostá většina uživatelů volí z důvodu menší velikosti fotografii s použitím ztrátové komprese JPEG. Mnohdy, v pokusu o šetření místem na disku, navíc ještě volí nízkou kvalitu. Ve starších lidech asi stále zůstává vzpomínka na analogové fotografie, u kterých se z originálu a s kvalitní technikou dala vyvolat fotografie na sebevětší rozměr. Možná přispívají i především americké krimiseriály, kde se stále dokola opakuje “zvětši to, zvětši to, zvětši to”, ačkoli to ve skutečnosti nemůže nijak pomoci. Pokud na digitální fotografii něco není vidět na 100% zoom, pak to na 200% zoom nebude vidět také, protože dalším zoomování se z média nedostává nic nového. Takže ačkoli se na displeji fotoaparátu nebo počítače fotografie tváří skvěle, jakékoli pokusy takovouto fotografii nějak zvětšit a použít pak nevyhnutelně vedou ke grafickým tragédiím, které by bez digitálních fotoaparátů (a technologií obecně) nikdy vzniknout nemohly.

Běžný uživatel vlastně přechodem z analogového fotoaparátu na digitální mění kvalitu za kvantitu.
Zde ale dochází k velmi zásadnímu důsledku - vzhledem k defacto neomezenému množství fotografií totiž vznikají i fotografie detailů, které by dříve z důvodu šetření filmem nevznikly. V případě železničních vozidel se jedná především o přesné provedení, umístění a obsah popisků na vozidlech (číslo vozu, datum revize, datum provedení laku, domovská stanice), které budou pro železniční modeláře v budoucnosti velkým přínosem pro tvorbu skutečně věrných modelů vozidel.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1571
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 16:53:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka: Dík. Ještě tedy jednou. Ubral jsem sytost.

Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1597
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 17:17:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímavé. Myslím, že to ned vypadá líp... Nechcete udělat průjezd přípřeže 476.0 po Žvahovském viaduktu?
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1572
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 17:27:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka: Lokomotivu 476.0 někdy v budoucnu udělám, ale momentálně jsem na tom s volným časem dost bídně. Vlastně min. dva následující měsíce nebudu mít volný čas asi žádný.
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 296
Registrován: 10-2007
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 17:30:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale stále moc ostré... zřejmě špatně kontrastuje to, že lokomotivy jsou jakoby nasvícené sluncem, ale zbytek fotky byl focen po mrakem. Kdyby byla jako pozadí dána jiná fotka, focená pod plným sluncem, tak už by barvy byly naprosto v pohodě.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1598
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 17:34:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pane Kuřile, to jste si naběh', už se vám tu hlásíme coby radilové
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
kwasi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.197.144.135
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 18:23:36    Odkaz na tento příspěvek  

Pomnik v Prerove 29.4.2012


Dotaz: Kde skoncila 900BS200 z pomniku v Puchove? Posledni fotky jsem videl, jak ji nekam vezou. Kam a co s ni bude? Doufam, ze nesla do srotu? Diky Kwasi
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 454
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 18:28:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k fotografování: bylo to i tom, jak byl kdo finančně zajištěn, o tom už se dnes asi mladým ani nezdá... Od svých 13 let až do devatenácti jsem musel vystačit se začátečnickou Směnou - místo optiky pouze průhledový plastový hranol, světelnost 1:4, nejkratší čas 1/250... v devatenácti jsem dostal Zorkij z padesátých let ("opajcnutá" předválečná Leica) se spodním zakládáním filmu (často trhal perforaci), pracným zaostřováním pomocí dálkoměru a převíjením filmu kolečkem. A protože jsem byl z nízkopříjmové (neúplné) rodiny, i film a jeho zpracování (tehdy ještě ve Fotografii) taky něco stálo, takže se nechávaly dělat fotky těch nejmenších rozměrů (6 x 9 cm). Když jsem časem dostal jetý zvětšovák a vyvolávací tank, byl jsem štěstím bez sebe a konečně si mohl dovolit větší formát. Mezitím nám zrušili parní trakci(tehdy - t.j. sedmdesátá léta,byl můj pohled takový, že "diesly" i "elektriky" mne přežijí, a tak jsem je ani nefotil). Výsledkem toho všeho je asi tak dvacet fotek z té doby, které by se daly, s jistou omluvou za nízkou kvalitou,třeba i zde zveřejnit.
Proto jsem dnes neskonale vděčný lidem, jako je např. Drahoš Švestka, který na "Želpage" nezištně zveřejňuje opravdové klenoty.
První můj "trochu foťák" byl až v roce 1988 Zenit 11, to mi už bylo třicet a vyhrabal jsem se z nezbytných prvotních nákladů při zakládání rodiny a konečně jsem si mohl dovolit občas i foto barevné.
Ferdinandka přežije!
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1599
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 18:44:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zderadíček: Na Smenu nešahat. V mých očích to je nesmrtelný foťák, který dodnes používám jako zálohu v případě, kdy není praktické tahat zrcadlovku, nebo když moje zrcadlovka byla v oběhu, kdy se zapůjčitel neměl k vracení včas (až jsem se nasral, a foťák považuju za obdobu dýmky).
A opravu smeny jsem jednou prováděl i uprostřed polí, kdy mi odešla páka převádějící tlak od spoušti k závěrce (pomocí plechovky, hřebíku a nože).
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Zderadíček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 455
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 19:02:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No jo, milý Deko, když v tom hledáčku bylo často něco dost jiného, než potom na negativu, a když nebyl doma ani zvětšovák, aby se to dalo upravit výřezem, to byla ještě ta lepší varianta oproti tomu, když kus mašiny chyběl, zvláště při focení z větší blízkosti...
Ferdinandka přežije!
Mipix
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 26
Registrován: 10-2011

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 19:13:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tohle samonakládání lokomotivy na přívěs je někde běžná záležitost nebo to je odvážné i na Rumunsko?

http://www.youtube.com/watch?v=-YY4LUZubyE
Kladno - Rozdělovské rozhledy
http://www.youtube.com/user/RozdelovskeRozhledy
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1573
Registrován: 9-2009
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 19:31:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka: Colonel32 má pravdu. Já nemám žádnou pořádnou fotografii jako pozadí. Samé pod mrakem. "Akce" se konala v Kraslicích, kde je i železniční muzeum. Vozidla už "vezeme" domů do Sokolova. Tak ještě poslední záběr:


(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Boris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2279
Registrován: 6-2002

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 19:38:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p: Ještě by to chtělo špinavého fíru v okně
pterodaktyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6
Registrován: 1-2012
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 19:57:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den!
měl bych dotaz-k čemu je dobrý manometr měřící tlak v šoupátkové komoře-co z něj fíra může vyčíst, k čemu je mu ten údaj dobrý?
Tipoval bych, že tlak v šoupátkách mu řekne, jestli neškrtí přívod páry regulátorem při jízdě( při jízdě by se měla mašina řídit hlavně plněním válců-tedy rozvodem).
Nicméně tlakoměr samozřejmě při jízdě vlivem činnosti obou stan pístu osciluje, tak, že mám pocit že z něj nic nejde vyčíst.
Objasnil by mě toto někdo ze znalců-párařů?
Díky moc za odpověď!
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1600
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 20:15:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejsem párař, ale měl jsem blízko k průmyslovým kotlům:
1. Pára není ideální plyn. Má svojí viskozitu.
2. Přívod páry není dokonalý, někde je zúžení, funguje to jako škrcení, to zpožďuje reakci přístroje. Ne o moc, ale vliv to má.
3. Ručka s mechanikou má svojí setrvačnost.
4. Tlak v šoupatkové komoře se snímá mezi šoupaty. Tak co by tam oscilovalo?
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1601
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 20:17:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zderadíček: Právě tato vlastnost smeny mne naučila tomu, že nemám mašinu v záběru od nárazníku k nárazníku...
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Fanda_cd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 231
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 20:19:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ze škodovky: ty jsi fakt chudáček, ubožák...
Jooo poradny coudy s velkyma kolama to je neco pro me. Má videa na: http://www.youtube.com/user/korkasmazka
pterodaktyl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7
Registrován: 1-2012
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 20:22:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Deka: http://www.youtube.com/watch?v=2Ja4kP1vjCI -stopa 0:21-0:22-tam je vidět, jak ručička manometru zběsile "lítá"
Fanda_cd
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 232
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 20:22:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kuřilp: Chtěl bych se zeptat. Mě jakožto „ajeťáka“ mě docela zajímá, v jakém 3d programu toto děláte? 3D StudioMax...? Díkas :-)
Jooo poradny coudy s velkyma kolama to je neco pro me. Má videa na: http://www.youtube.com/user/korkasmazka
Boris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2280
Registrován: 6-2002

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 20:27:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tlak v šoupátkové komoře osciluje, protože její prostor je relativně malý a při odkrytí průtokových kanálů do válce šoupátkem dochází k jeho poklesu.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1602
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 21:29:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boris:
1. Tohle vidím poprvé. Že se ta ručička neutrhla...
2. Jeli s plně otevřeným regulátorem?
3. Měl jsem to potěšení ze svezení na jistém tříválci, kde se snímá taktéž tlak, a takovéhle kmitání jsem tam neviděl. Pravda je, že jízda do kopce nějaký důvod ke škrcení regulátoru nedávala.
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 270
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 21:33:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Parofot: bylo by možné poslat tu pětasedmu před Neratovicemi v plném na sik@centrum.cz?
Předem díky :-)
tududud
Neregistrovaný host
Odeslán z: 62.245.119.223
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 22:02:03    Odkaz na tento příspěvek  

pterodaktyl- To je snad nejdůležitější ukazatel pro fíru po tlaku v kotli..
Ukazatel tlaku v šoupátkové komoře fírovi říká kolik páry jde do válců..Zkušenější fírové nebo spíš většina jezdí po sluchu..To prostě člověk slyší jak ta mašina zabírá..Čím víc v šoupátkách tím ta mašina víc řve..Když mašina zahrabe tak ukazatel se zblázní "ručička začne lítat" ale zase ..to člověk slyší že mu mašina hrabe..tak hned vemu regulátor a zavřu ho..Nevím co bych k tomu ještě řekl..Zkrátka a jednoduše ukazuje fírovi kolik atmosfér má ve válcích..Třeba na mašinách které rádi strhávají vodu (433.0) je dobré se na rozjedu koukat kolik tam člověk má..pač jak mu ta mašina hrábne a má zavřené odvoďnovací kohouty tak to je tak na ohnutí ojnice..Ono jezdit s párou chce cit v rukách a dobrý sluch..a hlavně nebýt zbrklý..
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3494
Registrován: 9-2002

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 22:29:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že v lecčems digitál prostě nemá na klasický film.

Na tomhle se shodnem. Jsou veci, ktery digital nezvladne, hlavne v noci...
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...

Nevykat, nejsem nici sef, ani policajt.
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1603
Registrován: 11-2004

Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 23:04:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tududud: Myslím, že nejdůležitější je vodoznak. Pak manometr na kotli a ostatní budíky. Jinak stalo se, kdysi v Lužné, při rozjezdu se 0145 už jezdili chlapci na vodu...

(Příspěvek byl editován uživatelem DeKa.)
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 271
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 23:11:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mimochodem - do první Lužné už zbývají jen necelé dva týdny a zatím nikde ani zmínka (pominu-li skromnou informaci na webu Lužné), o tom, co všechno bude ,,živého" a co na čem pojede. Na webu Lužné je pouze 464.102, pomeranč a komárek - to na kompletní sestavu (když to má být setkání lokomotiv ČKD) nevypadá. Nedávno tu probleskla zpráva, že by se oslav měla zúčastnit T478.1002, ví někdo víc? Klidně prosím na mail...
387.043
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 14
Registrován: 3-2012
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 23:32:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mad noodle: ano a ještě tam podle plakatu bude i kyklop T499.0002
Pepa Mandys
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.197.200
Odesláno Neděle, 29. dubna 2012 - 23:39:36    Odkaz na tento příspěvek  

Dobrý den, zná někdo podrobnosti o zkušební jízdě 464.001 a 720 093
Mad_noodle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 272
Registrován: 9-2008
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 00:07:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

387.043 : Na plakát jsem bohužel zatím nikde nenarazil, takže díky za informaci. Z Prahy předpokládám pojede 464.102, co ostatní jízdy (do Stochova, zpět do Prahy)?
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1604
Registrován: 11-2004

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 00:55:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Párkrát už takhle poslali T466.0...
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Pz.Kpfw.VI
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 06:33:59    Odkaz na tento příspěvek  

Boris: Ty jsi nějakej vědátor, viděl jsi někdy parní lokomotivu?
tududut: Nevím kde jsi na takovou ptákovinu přišel? Pro informaci tomu manometru je vcelku jedno jestli mašina brousí nebo normálně jede. Kdyby nebyl na mašině osazen a zapojen tak ta mašina bude jezdit úpně stejně. Výrobci je tam dosazovali tak tam jsou. Jeho údaj je pouze orientační. ˇUdaj o tlaku se snímá na přítoku páry z přehřívačové komory k parnímu stroji před vstupem do šoupátkové komory a ne až v komoře! Samozřejmě odběrem páry parním strojem jak se otevírají vstupní kanály šoupátka dochází k poklesu tlaku po jejich uzavření hodnota tlaku stoupá teoreticky až na hodnotu tlaku v kotli! Z tohoto je také rčení, že s tím fíra jel co v kotli to v šoupátkách, ale to je jen latina. U kulatých manometrů kde je stupnice takřka dokola je kmitání ručičky větší než u modernějších manometrů tzv triplexů kde je rozsah stupnice třetinový. To kmitání ja také ovlivněno na jaké vyložení fíra jede. Při maximálním vyložení bude kmitání větší než když pojede na 35%. Pokud to ještě nechápete tak si to nechte od nějakého zkušeného strojženoucího vysvětlit v praxi sezona právě začala a neotálejte provozních mašin každým rokem ubývá!
556.036
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.41.5.71
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 07:51:39    Odkaz na tento příspěvek  

manometer ŠK: hlavne u loko so šupátkami Trofimov je to celkom podstatný "budík", inak je to celé o práci s regulátorom ..
Deka : díky, budeme sa snažiť s 036 aj tento rok aj trochu v iných končinách
zdraví skúšobný komisár
Boris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2281
Registrován: 6-2002

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 08:12:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pz.Kpfw.VI: Viděl, ale na párách jsem nedělal. Bohužel jsem to už nestihl.
Ale zajímalo by mě, jaký je rozdíl okamžitého tlaku v místě měření oproti budíku, kde dochází vlivem délky vedení k tlumení a k rázům a jejich vzájemnému působení ve směru k budíku a zpět. Ve vedení taky bude asi za různých okolností voda/vzduch/pára. Nevím, jak to je, ptám se.

(Příspěvek byl editován uživatelem boris.)
387.043
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 15
Registrován: 3-2012
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 08:25:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mad noodle:do stochova pojede v sobotu papouch 477.043 a v neděli 354.195 no a do lužný to jede v sobotu ráno 464.102 a postrk T478.1002 a do prahy jede pomeranč T678.0012 v něděli je to přeně obráceně a ještě tam má být 754.023
Pz.Kpfw.VI
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:06:01    Odkaz na tento příspěvek  

Boris: Před každým manometrem měřícím tlak páry má být tzv. "kondensační smyčka" a tak do manometru jde vždy voda, ale to v podstatě nevadí, jelikož jak víme z fyziky pro 8.třídy zákl. škol, voda je nestlačitelná. Jaké je zpoždění mezi měřenou hodnotou a okamžitým vychýlením ručičky opravdu nikdo neměřil a v reálu je to jaksi nepodstatné jelikož fírovi je šumafuk jestli má zrovna teď šoupátko otevřené nebo ne, nebo jestli se zrovna otevírá či zavírá.
498.022
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:29:14    Odkaz na tento příspěvek  

556.036: čus brašule..... pouštět moudra to je tvoje, viď.. :-) :-) :-). Už za měsíc....to bude děs...karaoke se už nemůže dočkat :-)))))
Flaizer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 10-2009
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:32:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když se koukám na toto video ze soboty ve Wolstyne, tak nemohu nepřehlédout naši pětasedmu 475.101 v celé řadě strojů přečnívá svojí elegancí
Parada parowozów Wolsztyn 2012
Audio nahrávky - http://flaizer.wgz.cz
Video - http://www.youtube.com/user/MrFlaizer
Boris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2282
Registrován: 6-2002

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:44:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pz.Kpfw.VI: Když měřák není schopen ukazovat tak rychle, jak se mění měřená veličina, tak je celkem k ničemu. By mě zajímalo, jakou měl průměrnou životnost, třeba v porovnání s manometrem kotle. A škoda, že ten měřák nemá digitální ukazatel... Byly by na měm furt samé osmičky
Pz.Kpfe.VI
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:49:23    Odkaz na tento příspěvek  

To jo, ale co kdyby tam mohl být 476.0...
Pz.Kpfw.VI
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 09:58:36    Odkaz na tento příspěvek  

Boris: To taky nikdo nesledoval, když se rozbil buď se opravil nebo vyměnil za nový. V předchozím už jsem tvdil, že pro jízdu není životně důležitý a když tam nebude tak mašina pojede taky. Vše se na páře odvíjí od umění a citu pro stroj toho chlapa, který jí řídí. Když tam bude trubec tak se s ní ani nerozjede. Digitální měřáky na páře ztrácejí své kouzlo a asi by se jim nelíbilo horko na stanovišti speciálně v létě.
Stribro
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.34.5
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 10:43:19    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě trocha 498.104

Boris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2283
Registrován: 6-2002

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 11:24:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pz.Kpfw.VI: To je jenom zvědavost. A to, že fíra jezdí "po hmatu" a po sluchu, je jasné.
Petr_fajgl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 166
Registrován: 3-2007
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 11:47:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nějaké fotky víkendové mazutky na Telgártu by nebyly?
Boris
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2284
Registrován: 6-2002

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 12:24:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Už tu byly, ale oceníme určitě další
Deka
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1605
Registrován: 11-2004

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 16:09:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Boris: Když měřák není schopen ukazovat tak rychle, jak se mění měřená veličina, tak je celkem k ničemu.

1. Právě, že někdy je k ničemu, když se měřák přizpůsobuje měřené veličině neprodleně.
2. Zkuste si vzít multimetr, stačí ten nejlevnější, nastavit rozsah 2kV~, a strčit oba konce do zásuvky. Taky ukáže cca 210-240V i přesto, že proběh napětí je od -250 do +250V.
...a ještě měl tu drzost říct mi ty py*o ty semnou nikam nepojedeš. Co to máte za řidiče??? ----
Rk_kn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2271
Registrován: 1-2005

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 17:01:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mal som v aute digitálny teplomer , meral vonku a dnu. Ak na neho zasvietilo , už viac ako 70° C neukázal. Ale všetky osmičky, koľko ich mal.
Homer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1044
Registrován: 1-2009

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 19:26:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K té Lužné:
V sobotu 12.5. by to mělo být takto:
Praha - Lužná: 464.102,pk T478.1002
obrat do Stochova: 477.043
Lužná - Praha: T678.0012

V neděli 13.5.:
Praha - Lužná: T678.0012
Stochov: 354.195
Lužná - Praha: 464.102, pk T478.1002

Plakát ode dneška na internetových stránkách muzea.

(Příspěvek byl editován uživatelem homer.)
http://vlakyplzen.7x.cz/
Flickr
230.100
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1643
Registrován: 3-2007

Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 19:31:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brr" Tak jsem si dohledal ten vanovej tendr K 2'2'T 34 mám k němu i část technických parametrů
10 t uhlí
34 m3-vody
20.2 t-hmotnost prázdného tendru
62.2 t-hmotnost vyzbrojeného tendru
23.375 m-délka loko s tendrem přes nárazníky
vyroben v počtu 1 ks u firmy Westwaggon 177385/1942 a byl spojen se strojem 52 001.

Sypu si popelník na hlavu ale nějak jsem si neuvědomil že 52 001 měla jinej tendr než K 2'2'T32-,jinak tendr K 2'2'T 34 měl být původně spojován s loko řady 01.10 vyrobených u BLW.
Na jaře 1943 firma Westwaggon představila projekt tendru 2'2'T 38 s obsahem 12 t uhlí a obsahem vody 38 m3. určený pro řadu 42 ale tento projekt nebyl realizován.
240119
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 37
Registrován: 9-2011
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 19:34:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Niečo zo soboty, Albatros 498.104 na ceste do Hronca v poli pri Kľačanoch
kwasi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.197.144.135
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 20:48:30    Odkaz na tento příspěvek  

K pobaveni nekolik kuriozit z Anglie:

kwasi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 217.197.144.135
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 20:48:52    Odkaz na tento příspěvek  

Odkazy, z nich jsem cerpal:
GB uzkokolejne stojate parni lokomotivy: http://www.rail.co.uk/rail-news/2011/coffee-pot-gathering/ ; http://viewfinder.english-heritage.org.uk/search/reference.aspx?u id=60516&index=0&mainQuery=boiler&searchType=all&form=home ;
GB prumyslove parni drahy: http://www.historycooperative.org/journals/sia/30.2/travis.html ; http://glostransporthistory.visit-gloucestershire.co.uk/ROD_Unive rsal%20Works_Pug%20Sextet.htm ; http://www.bluebell-railway.co.uk/bluebell/pics/locos/gone/ntgb25 .html ; http://www.geograph.org.uk/photo/1781002 ;
GB lomova draha: http://www.penmorfa.com/Slate/Llechwedd-1967.htm
Asia prumyslove zeleznice: http://www.ilsa.org.in/photos3.html
Panťák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 123
Registrován: 4-2010
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 20:51:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Brrr
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pondělí, 30. dubna 2012 - 21:17:35    Odkaz na tento příspěvek  

230.100 - tendr od 52 001 je známej z fotek, na bočním pohledu je vidět, že je o kus delší. Ale v těch odkazech, co sem před pár dny dal Aklman jsou upravené K4T34, pak K4T32 a z nich teprve vznikly K4T30. Takže tendrů k BR 52 bylo mnoho typů, nikdo zde taky dosud nevzpomněl na K2´2´
T26.