K-report
 

Archiv do 8. prosince 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Automobily, lodě a letadla » Auta - vše okolo nich, historky, zážitky, postřehy, fotky atd. » Archiv do 8. prosince 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Trollino_15
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3450
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 19:11:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To bych ale nejdříve musel vypnout telefon, položit svůj hrnek kávy a típnout cigáro, abych měl volné ruce

Ale vážně...99% řidičů ručku při běžném stání na semaforu nedává a já nevidím jediný důvod, proč bych to měl dělat, když mi to pak akorát zdržuje.

Ručku používám naprosto výjimečně, pokud pominu nějaké extrémní klesání, tak jen, když nemůžu zařadit rychlost.
MHD je pro lidi ! ! !
Škoda 27Tr Solaris...perla Plzně
ICQ: 260 116 510
Karosa_b731
Moderátor

Číslo příspěvku: 3156
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 19:23:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U Imprezy sice kontrolky na mlhovky jsou, ale zase chybí kontrolka na světla.

U Fiesty taky kontrolku na světla nemám. pokud si nejsem jistej, podívám se na podsvícení topení a když to není vidět, tak prostě hrábnu na páčku. Ta kontrolka ani tak nutná není. A na mlhovky mám prostě jen na čudlíku. Žádná věda. :-)
Bus-mafiaDance radiorádio BeatKiss Delta
Nemusim tu mít nic. :-)
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6678
Registrován: 10-2003

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 19:52:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ne že bych se chtěl chvástat, ale obě tyto kontrolky nemá leckteré nové auto.

Ve Felicii jsem měl zvlášť kontrolku na přední i na zadní.

Kontrolky viz zde:
Návštěvníci
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5519
Registrován: 4-2005
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 20:31:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

99% řidičů ručku při běžném stání na semaforu nedává a já nevidím jediný důvod, proč bych to měl dělat, když mi to pak akorát zdržuje

Nedávají, protože se s tím pak neumí rozjet, to je jednoduché.


pokud si nejsem jistej, podívám se na podsvícení topení a když to není vidět, tak prostě hrábnu na páčku.


To ano, ale ve dne to podsvětlení vidět není tak jako tak :-)
Swe
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2117
Registrován: 3-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 20:39:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Však ona se vám ta celoročně odpočívající ručka, nejlépe pokud máte vzadu čistě kotouče, po zásluze časem odmění .
Chybějící kontrolky na cokoliv jsou zejména specialitou německé preciznosti.
Peto5220
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3679
Registrován: 5-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:07:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chybějící kontrolky na cokoliv jsou zejména specialitou německé preciznosti.

No tak ja napriklad na Golfe 4 nemam kontrolku stretavacich svetiel a ani parkovačiek a ani mi to nechyba, nepotrebujem aby mi 24 hodin denne svietila do ksichtu taka samozrejmosť... Ak chcem zistiť či svietim tak pohnem hlavou to ma nezabije

Nedávají, protože se s tím pak neumí rozjet, to je jednoduché.

Hm tak to je čudne, že sa niekto nevie pohnuť do kopca chapem, ale aky je problem dať dole "ručku" ?

(Příspěvek byl editován uživatelem peto5220.)
Karosa ŠD 11 2040 T - 1978
e-mail: peto5220@centrum.sk

Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4346
Registrován: 5-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:15:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Swe - my někteří máme bubny a i přes veškerou snahu o seřízení ruční brzdu po americku takovou, že slouží opravdu pouze k zajištění zaparkovaného vozidla, kdy volič je v "P" a kraksna drží víceméně na západce v převodovce. Já osobně doufám, že se mi funkce ručky která udrží camaro na svahu teprve ve skoro kolmé pozici, zlepší až úplně novýma paknama. Jedině snad vodtam ještě vyházet ten idoitskej samostav, kterej to celý jenom zesložiťuje.
Já osobně si fakt stejně nedovedu představit, že při každým zastavení budu vesklovat voličem z "OD" do "N", zatahovat ručku, která je u většiny (nejen) amerik na ozdobu, následně ji povolovat a pak zase nechat auto škubnout dopředu po zařazení OverDrive.
Za zatahování ručky u trolejbusu nebo autobusu na každé křižovatce vám v kurzu useknou ruce, zvlášť pokud má vůz staniční brzdu, kterou máte maximálně využívat - a při které svítí brzdovky; ještě se to schválně předělávalo u série prvních 21Tr, kde na staniční brzdu brzdová světla nesvítila.
Popravdě jsem překvapen, kolik lidí se tu k zatování ručky u každýho kanálu hlásí, já sám to v provozu snad nikdy neviděl, pouze ojedinělé případy. Že nestojim na spojce je snad logické, ale ručkovat? No prosím... Já jsme teda ovšem myslel že nám všem spíše vadí oslňování špatně seřízenými potkávačkami, nevypnutím dálkových světel, mlhovkami za normální viditelnosti apod...
Zareznutí ručky bych viděl v jiném problému - někteří lidé nepoužívají ručku naopak vůbec a nikdy ("aby nezatuhla ")
Iposp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 40
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:47:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stanley - trochu pozdě, ale ještě k té motorizaci pro Fordy...
Měl jsem asi 70000 km Focus kombi 1,6 TDCi 80 kW, kolega má Focus 1,8 TDCi. 1,6 je naprosto geniální motor s nulovýma nákladama, jezdil jsem hodně po městě, jednou týdně D1 na Prahu a spotřeba 4,8. 1,8 naftu nebrat, má to příšerný vlastnosti, hluk, atd., čekáme až skončí leasing a půjde z baráku. 2,0 dávat do Focusu je zbytečný, spotřeba bude vyšší, navíc vstřiky stejně drahý jak na Mondeo (=40000 Kč).
1,6 naftu jsem pak doporučil kamarádovi do krátkýho Focuse a je z něj nadšený (jezdí za 3,9).
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5522
Registrován: 4-2005
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:49:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsme teda ovšem myslel že nám všem spíše vadí oslňování špatně seřízenými potkávačkami, nevypnutím dálkových světel, mlhovkami za normální viditelnosti apod...

Jistě, to taky. Ale když se tu začala debata o něčem jiném...
Martinmarilynmanson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5342
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:53:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mě teda v autoškole učili, že pokud stojím na semaforech, tak hezky neutrál. Pokud na těch semaforech stojím z kopce/do kopce, tak neutrál i ručka.
fotky na MHDFOTO Moje fotogalerie 19.9. nové fotky DPÚK!
Říkejte mi MMM
Karosa_b731
Moderátor

Číslo příspěvku: 3158
Registrován: 2-2007

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:54:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak a taky co říkáte na auta bez zástěrek?
Bus-mafiaDance radiorádio BeatKiss Delta
Nemusim tu mít nic. :-)
Hynek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 614
Registrován: 11-2007
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 21:57:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karosa: Dnes už je sériově nemá prakticky žádné auto takže to asi ani nemá cenu řešit I když bych to zakázal...
Tr_man
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2479
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:00:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Verusha: Tak u automatů se to většinou nedělá, i když dost řidičů autobusů a trolejbusů na křižovatkách používá místo ručky právě staničku, aby nemuseli stát na pedálu...

Prostě je to podle mě na rozhodnutí každého člověka, jestli mu ručka víc vyhovuje nebo ne. Tvrdit, že je jeden způsob z toho špatný, se asi nedá. Jsou zastánci rozjezdů do kopce s ruční brzdou nebo s pedálem, záleží na tom co je pro člověka bezpečnější a pohodlnější. Kdo si nevěří na pedál, tak se rozjede na ruční a naopak. Kdo si chce zatáhnout ručku, tak ať si ji klidně zatáhne i na rovince, je to pořád lepší než blbci, co tu ručku nepoužijou, pustí pedál a auto se jim rozjede, a že takových není málo ani mezi profesionály.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
http://zeleznice.pardubickamhd.cz - železniční fotografie
http://modely.pardubickamhd.cz - papírové modely autobusů a trolejbusů
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4347
Registrován: 5-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:02:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karosa_b731: Já jsem zásadně proti. Auta bez zástěrek bych zakázal :


Foto z internetu (krásný Camaro, žádnej tuzing a barevně sladěný)

Mimochodem, absoloval někdo z vás něco takovýho jako viz foto měření výkonu?
Martinmarilynmanson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5343
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:16:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na Fabii zástěrky mám a jsem za ně rád. Co se týče měření výkonu, docela rád bych ho absolovoval, neboť nevěřím, že naše Fabie má jen 47kw
fotky na MHDFOTO Moje fotogalerie 19.9. nové fotky DPÚK!
Říkejte mi MMM
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1681
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:22:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Risan: ... Stojí si pěkně na brzdě, do toho si ještě pustí směrovku, takže ještě obdržíte ostré oranžové nablikání do xichtu ...

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu. Nejraději stojím za Passaty nové generace s ledkama. U našeho Avensise se otočením nejprve rozsvítí přední mlhovka, v další poloze se k přední přidá i zadní. Tohle kucí šikmoocí nevymysleli dobře. A přijde mi zcela normální, když mě v mlze dojede jiné vozidlo na vzdálenost, kdy mě už vidí, mlhovku zhasnout. Žel většině řidičů, co jedou přede mnou toto normální nepřijde. Stejně jako svícení dálkovýma do mých zrcátek a jiné ftipné kousky, kterými dráždí mé oční čití.
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4349
Registrován: 5-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:25:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MMM - mě do toho měření výkonu chce uvrtat víc lidí (přátelé s "amerikama") zase z opačnýho důvodu - nevěří, že V6 má 135k (já popravdě taky ne, je to prostě 23 let starý auto) a vlastně vůbec chtějí srovnat V6 s klasickou V8. No viděl jsme pár videí na youtube právě z meření a některá byla dost destruktivní (je fakt že to bylo třeba účelově sestříháno a kolik takových případů kdy se rozskočí blok nebo v tom švihne je, že).

k těm zástěrkám - dal jsem to sem ze srandy, neboť jsou auta, u kterých by to bylo ke škodě vzhledu. U nás v DP se ale třeba upravily tři 21Tr tak, že měly zástěrku jako 14Tr - přes celou šířku zadku, efekt byl opravdu dobrý, za vozem se neprášilo tak moc a na mokru taky super, jenomže se to neujalo - ta guma je prej moc drahá
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 58583
Registrován: 4-2003

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:27:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nedávají, protože se s tím pak neumí rozjet, to je jednoduché.

Tak to by mě teda zajímalo, jak se tací rozjíždějí v kopci. Namátkou u přejezdu v Třebíči to bejvá docela veselý sledovat.


Ale není ručka jako ručka - starší Mercedesy (Piano, Žralok) mají ručku nožní.
To by se pak ti, co mají problém s klasickou ručkou, asi nerozjeli vůbec.

Mají ještě nějaký auta (mívaly to snad Spartaky) nožní přepínač na dálkový?
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5524
Registrován: 4-2005
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:35:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

absoloval někdo z vás něco takovýho jako viz foto měření výkonu
Já ne, ale kolega jo, můžu se ho kdyžtak na něco poptat, pokud chceš.

ta guma je prej moc drahá
Hajzlpapír a mýdlo si nosíte svoje?
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5525
Registrován: 4-2005
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:37:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak a taky co říkáte na auta bez zástěrek?

Už jsem měnil čelní okno kvůli odlétajícím kamínkům jednou, po druhé nechci, děkuji.
Stanley
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4824
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:40:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M_z: Nožní ručku má (nebo měl?) třeba i MB Vito. Nohou se ovšem jen zajišťuje. Odbržďuje se táhlem pro levou ruku.
Je to Rebel!!! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!!!
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1096
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:47:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímavé názory se tady rozproudily, taky se přidám, v téhle debatě je super, že dokážu souhlasit i nesouhlasit s jedním a témtéž člověkem, a to ve více případech...
Přidám se k Verushovi, docela zírám, kolik lidí tady řeší ručku na křižovatce a oslňování brzdovkama...doteďka jsem myslel, že ručka na křižovatce je poznávacím znakem kloboučníka (typický prudký pohyb hlavy s klouboukem vpravo dvě vteřiny poté, co padla zelená, neb stodváca má ruční brzdu hluboko u podlahy), když tedy nepočítám pomoc při rozjezdu do kopce, ale to sem snad ani nepatří....V podstatě proti tomu nelze moc namítat, ale u určitého typu řidiče to představuje docela významné zpomalení průjezdu křižovatkou, bohužel zrovna u toho typu, kterýmu je to úplně u pr...
Ovšem řešit oslňování brzdovými světly mi připadá jako zu moc...to jsou jediná světla, o jejichž rozsvícení nerozhoduje řidič svou vůlí, ale vyvolává je silniční provoz sám o sobě...podle mne na křižovatce stojíc před někým na červenou nemůžu nikoho oslnit, neb on stojí taky...dovedeno do důsledků bychom se měli bát v noci vůbec šlápnout na brzdu, protože za námi jede někdo, koho by to oslňovalo? Přitom za jízdy by to mělo přece jen opodstatnění...
A k tomu ovládání mlhovek - je třeba si nejdřív upřesnit, jak se smějí používat. Tedy přední pouze současně s obrysovými nebo tlumenými, zadní s obrysovými, tlumenými nebo obrysovými a předními mlhovkami. To na první pohled dementní ovládání jedním kombinovaným spínačem zamezuje tomu, aby cokoliv z toho mohlo být zapnuto v rozporu s předpisem, pravda, za tu cenu, že nelze zapnout zadní mlhovku bez předních. I když samozřejmě tohle uměl i favorit nebo felda, myslím, že takhle to vyjde levněji při výrobě...Jeden vypínač místo čtyř plus úspora několika relátek...Můj názor je, že zadní mlhovka je co do vhodnosti zapnutí až na posledním místě (u předních přece jen oslnění jednak hrozí míň, viz jejich používání k přisvěcování do zatáček, jednak pomáhají i zlepšit viditelnost řidiči), takže lze celkem předpokládat, že pokud už potřebujeme rozsvítit zadní mlhovku, přední nám u toho nevadí. Hovada používající zadní mlhovku při i jen náznaku mlhy, deště nebo sněžení (v podstatě obecně v noci) by neměla mít nárok na kyslík stejně jako konstruktéři, kteří kontrolky mlhovek víc a víc cpou ke kombinovanému přepínači namísto do zorného pole řidiče...a ještě jeden postřeh - ideální je použití pouze jedné mlhovky vzadu namísto dvou symetrických, jedna se nedá zaměnit s brzdovými světly a v případě řidiče - kreténa vadí jen z poloviny.
Zrušit zástěrky byl evidentně omyl, jejich účinnost je zřetelná i pouhým pohledem na jedoucí auto, speciálně dnes...
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1097
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:50:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin Zlivský: Nožní přepínač na dálkový mám na autobuse (obecně užitková vozidla to měla daleko déle než osobní) a musím říct, že i když jsme čekal pravý opak, praxe mi ukázala, že to je vynikající a velmi příjemné řešení...neumím to vysvětlit, ale pohnout nohou je nějak příjemnější než prsty u ruky...
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1098
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 22:55:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Doktor: A přijde mi zcela normální, když mě v mlze dojede jiné vozidlo na vzdálenost, kdy mě už vidí, mlhovku zhasnout...
Díky za takovou ohleduplnost, ale fakt jste v totální menšině. Ona totiž ta zadní mlhovka má sice opodstatnění i silné mlhy, silného sněžení neboo hustého deště, ale nikdy v noci. V noci je až na výjimky vidět i běžné koncové světlo, naopak mlhovka až na výjimky vždy oslňuje, i když je použita v souladu s předpisem...
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1479
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:06:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mají ještě nějaký auta (mívaly to snad Spartaky) nožní přepínač na dálkový?
Třeba starší Trabanty (snad do roku 1976)...

Co si pamatuji na Favoritu, tak zadní mlhovky šly zapnout samostatně, přední jenom se zadními, u Felicie tuším v podstatě stejný princip.

Ručku taky na křižovatkách nezatahuju, nikdy mě ta brzdová světla nezneklidňovala natolik, abych jim přikládal nějakou zvláštní důležitost.
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1480
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:12:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A k tomu ovládání mlhovek - je třeba si nejdřív upřesnit, jak se smějí používat. Tedy přední pouze současně s obrysovými nebo tlumenými, zadní s obrysovými, tlumenými nebo obrysovými a předními mlhovkami.

A v tom je právě ten rozpor se zákonem, který říká, že přední mlhovky řidič použít smí, zatímco zadní použít musí.
Ma druhou stranu, na Trabantu mám na oboje jediný přepínač s polohami vypnuto/zapnuto a taky to funguje

(Příspěvek byl editován uživatelem syverin.)
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1099
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:13:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Myslíš samostatně úplně? Podle mne šly taky jen tak, jak dovolovala vyhláška, tj. s obrysovými a navíc musela vpředu svítit tlumená nebo taky mlhovky...a při přepnutí na dálková se mlhovky automaticky vypínaly..
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1481
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:21:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je pravda, že jsem to nikdy moc nezkoumal (a na Favoritu už ani neprozkoumám :-( ), jsem zvyklý vždy svítit tlumenýma, a k tomu přidávám další světla. Ovšem mám pocit, že u Favoritu byla ta vazba čistě mechanická, kdy nešel stlačit přepínač předních bez zároveň zapnutého přepínače zadních.
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1100
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:22:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Syverin: Není v rozporu se zákonem, pokud řidič vždy se zadní mlhovkou použije přední. Jen to není nutné.
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1101
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:23:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta vazba nebyla vůbec mechanická, ale čistě elektrická pomocí rozepínacích relé. Stlačit šlo vždy všechno.
Tr_man
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:28:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy."

Tím pádem by neměla jít rozsvítit zadní mlhovka jen s předními, jak to u některých aut je, ale měla by jít samostatně. Naopak přední může jít rozsvítit jak samostatně, tak zároveň se zadními a z hlediska zákona o silničním provozu to ničemu nevadí. U starších vozidel je to samozřejmě jinak, ale některé moderní autobusy rozsvítí nejdřív přední a až pak zadní, přitom schváleny pro provoz musely být až po vydání tohoto zákona.

(Příspěvek byl editován uživatelem tr_man.)
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
http://zeleznice.pardubickamhd.cz - železniční fotografie
http://modely.pardubickamhd.cz - papírové modely autobusů a trolejbusů
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1102
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:42:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nemáš pravdu. Obojí se používá ve stejné situaci s tím rozdílem, že jedny můžeš použít, druhé musíš. Tj. ve chvíli, kdy musíš použít zadní mlhovku, není v rozporu s vyhláškou, pokud přitom použiješ i přední. Z hlediska logiky dle znění vyhlášky by se asi slušelo, kdyby to bylo opačně (nejdřív to, co musím, pak až to, co můžu, když chci), ale v rozporu se zákonem to takhle není. Osobně si myslím že ta možnos volby, zda rozsvítím přední mlhovky, je uvedena pouze z toho důvodu, že není povinná jejich montáž, tím pádem jejich použití nelze nařídit, pouze lze určit, kdy je použít lze. Zadní mlhovka je naproti tomu povinná, takže lze uvést, kdy ji použít musíme.
Puro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 167
Registrován: 1-2010
Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:49:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mauricio: Vrátim sa k tej Mazde 323F. Kolega ju má, ale v motorovej verzii 1.5i. Má najazdeních niečo cez 170 000 km a jediné čo na tom menil je olej a brzdové platničky. Nemá s ňou žiadne problémy i pres to ju chce predať. Robí si zálusk na Fiat Punto II. Núka ju za 2100€, dá sa s cenou ešte hýbať. Inak je moc pekná i keď ja japoncov nemusím.
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1482
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 07. prosince 2010 - 23:52:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Koukal jsem do návodu k Favoritu a tam je to přesně, jak píše Slim, ale pořád mi to vrtá hlavou, protože mám pocit, že u Favoritu byla ta vazba mezi jednotlivými přepínači čistě mechanická (ale Fávo je rok a půl ve šmelcu, tak to nezjistím). Na druhou stranu je taky nutné vzít v potaz, že obrysová a tlumená světla se dají rozlišit jenom u předních světlometů, u zadních svítí tlumená v každém případě.
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1103
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 00:02:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fakt nebyla mechanická. NAvíc tam se samostatným vypínačem rozsvítily obrysovky a tlumená, takže první se rozsvítily obrysovky a pak pokud se stiskl vypínač zadní mlhovky, ta zůstala zhasnutá do momentu, kdy se dalším vypínačem rozsvítily buď tlumená nebo přední mlhovky. To nešlo mechanicky ošetřit, protože šlo použít vepředu buď jedno nebo druhé nebo i obojí a zadní mlhovky svítily pořád, Naopak při přepnutí na dálková světly zhasly mlhovky zadní i přední, což už mechanicky nešlo vůbec vzhledme k poloze přepínače před volantem. Nutno si mimo jiné i uvědomit, že v celém favoritu byl v zájmu úspor nákladů použit jen jeden druh vypínače pro celé auto lišící se pouze vlepeným symbolem...
Syverin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1483
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 00:08:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

... A Felicii to zůstalo. Tak jo, už se hádat nebudu
Když se spolu chtějí dva dohodnout, je obvykle úplně jedno, kdo zemi právě vládne
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6165
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 01:17:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

eh, o co jsem ochuzen/čeho ušetřen, že na volvu přední mlhovky nemám

TrM - mám takový pocit, že na sorce se zadní mlhovky právě daly rozsvítit až po zapnutí předních, čehož se využívalo za tmy právě kvůli zvěři z pangejtů s oblibou pod kola skákající. Ale zkusím zítra vyžebrat od rychlotrabanta klíče (stojí, nefachčí tachograf) a půjčit si návod k obsluze, nejsem si teď úplně jistej...
875, 020, 079. 5423.8
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1104
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 07:00:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

taktéž na volvu přední mlhovky nemám a myslím, že se bez nich nadosmrti obejdu...
Pvvs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4443
Registrován: 7-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 07:06:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ja si je na feldu vracel (puvodni tam pri koupi nebyly) . A pri nekterych mlhach je to k nezaplaceni..
Koupím otáčkoměr, pořádám soutěž ve vytáčení kindermafie.
Martinmarilynmanson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5345
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 07:54:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co se týče nožní ruční brzdy, tak to mají teď snad všechny nový Mercedesy. Prý kvůli americkým zákazníkům, kteří jsou na to zvyklí.
fotky na MHDFOTO Moje fotogalerie 19.9. nové fotky DPÚK!
Říkejte mi MMM
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6680
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 08:55:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vezmu to stručně:

Přepínání dálkových na podlaze: Trabant

Ruční brzda: dávám na křižovatkách, které pravidelně projíždím a znám a kde vím, že se čeká dlouho a že auto neudržím bez brzdy. Na jedné červené s Kotlářskou i vypínám motor a lezu z auta neboť se tam díky intrevalu dá stihnout ledacos. Jinak ručku nepoužívám, i v prudkém kopci se rozjíždím bez ní

Oslňování zadními světly: blbost, pouze souhlasím s tím, že ledky např u Passatů jsou dost nepříjmené (zvlášť blikající směrovka)

Zástěrky: měly by být povinné, stříkající voda např. za Fabií je nepříjemná. Já sám je na Fabii II nemám, protože jí prostě nesluší. Na jiných autech nevypadají tak blbě. na Felicii jsem měl všechny čtyři. Hlavně v zimních sajrajtech to bylo dobré.
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
Risan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 206
Registrován: 10-2007
Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 10:00:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asi nebyl zvolen nejvhodnější termín "oslňování". Je to prostě nepříjemné. Ten problém léta neexistoval, protože brzdová světla neměla tak propracovanou optiku jako dnes. Dřív se světlo jedné 21W žárovky rozptýlilo do všech stran, případně u novějších aut (řekněme 80. a 90. léta) mělo světlo docela velkou plochu. Jenže zhruba po roce 2000 se rozmohl návrh reflektorů a krycích skel takový, že maximum světelného výkonu se posílá kolmo k rovině světla - přímo dozadu. Je dnes hračkou na počítači vymodelovat a pak vyrobit reflektor a kryt tak, aby se maximum záření nasměrovalo. No a LEDky mají také malý vyzařovací úhel. Dívat se pět minut do takového světla, když mám oko přivyklé na jízdu ve tmě a sledování černých stínů chodců a cyklistů je prostě nepříjemné. Nechci nutit řidiče aut se vzduchovýma brzdama, aby si zbytečně vypouštěli vzduch ruční brzdou na každé křižovatce nebo s automatem ojetým na hranici životnosti, aby to dorazili, ale jak říkám, šlo jen o ohleduplnost. Dnes holt v ČR není na ohleduplnost (mimo tu vynucenou zákonem či odůvodněnou úsporami) doba. Omlouvám se všem, že je obtěžuju tím, že je mi nepříjemné stát za nimi v noci na semaforu a čumět na jejich úchvatné brzdovky. Jsem si vědom toho, že nemám právo s takovou banalitou omezovat jejich pohodlí.
Stanley
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4825
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 10:57:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Risan: Dobře napsáno.

Iposp: Díky, potvrzuješ to, co jsem o těch motorech slyšel.
Je to Rebel!!! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!!!
Karosa_b731
Moderátor

Číslo příspěvku: 3159
Registrován: 2-2007

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 11:02:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já bych za ty zástěrky kolikrát nejradši stavěl čelem ke zdi... Předminulý víkend, jak napadl první sníh a na silnicích to bylo rozbředlý, jel jsem zrovna směr Liberec a těch aut jsem měl plný zuby už v HK (měl jsem ten hnus až do půlky bočních oken).

A včera, když to odtávalo, tak jsem se dostal za Yetiho, když už jsem si to okno nestíhal omejvat, tak jsem jsem si od něj udělal odstup - cca 5m a měl jsem pokoj. No a do tý mezery mi vjel nějakej Mercedes a taktéž bez zástěrek. Opravdu bych je dal povinně (sám mám na autě skorem WRC zástěrky :-)).
Bus-mafiaDance radiorádio BeatKiss Delta
Nemusim tu mít nic. :-)
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6681
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 11:21:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k ruční brzdě: „zdržuje“ vždycky jen ten co je na křižovatce první, ten má ten „úkol“ vystartovat na povel zelená v momentě, kdy se rozsvítí, ti ostatní co to sledují za ním mají času na rozjezd více.

Mimochodem: Co je to zdržování? To, že vyrazím ze semaforu o 1 s později. To, že jedu o 5 km/h méně než je horní limit?

Všimněte si jak je dnešní doba zběsilá. Třeba v hypermarketech, kde vám kódují nákup tak rychle, že jej nestačíte skládat do tašek. A když náhodou nemáte netřímáte v ruce peníze, ale normálně zalovíte v klidu v peněžence tak se na vás obsuha pokladny a substrát ve frontě za vámi dívá docela nevraživě.

A já se ptám: Kam spěcháme? Jedině do hrobu.
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
Trollino_15
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3454
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 11:38:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3260: 5 km/hod mi na 200km trase udělá docela podstatnou úsporu :-)

A až nebudou mí zákazníci volat ve 13.35 šéfovi, kde jsem, přičemž můj příjezd na zastávku byl ve 13.34 (podotýkám, že jsem si nepřisadil ani minutu), tak klidně můžu začít filozofovat a jezdit pomaleji.
Ale nestěžuju si, mě to baví :-)

Jestli je tato doba správná nebo ne, hodnotit nemůžu, ale jsem ten poslední, kdo ji umí změnit.

Ale to zdržování jsem myslel zejména, že už během dobržďování stihnu vytáhnout pití nebo jídlo. A třeba s pitím v ruce se ručka dává blbě
MHD je pro lidi ! ! !
Škoda 27Tr Solaris...perla Plzně
ICQ: 260 116 510
Doktor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1682
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 11:50:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mno, u těch rozjezdů u semaforů bych jako problém viděl plynulost rozjíždění kolony. První ve chvíli naskočení zelené teprve zařazuje za jedna, druhý čeká, až první bude v půli křižovatky a pak vyráží, třetí čeká, až druhý bude kus cesty před ním... Jako by nešlo plynule se rozjet v jednom houfu.

Trollino: Však se pacoši nepotento. Za zlatých komunistů se lékárny zavážely jednou za 14 dní, žádnej přepych zásobování 2x denně
železnice » lokomotivy.euweb.cz | MHD Brno & Olomouc » tramvaj.wz.cz | vojenská jeskyně Výpustek a jiné podzemí » vypustek.czweb.org
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2071
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 11:52:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad 3260 - "Co je to zdržování"

My dva už jsme se na toto téma před čase ve vší slušnosti neshodli, nicméně navážu.
Zdržování je opravdu to, když kloboučník (stejně jako dnes řada mlaďochů v kšiltovce) se za volantem věnuje kdečemu a teprvě po probliknutí zelené (oranžovou vůbec nevnímá) začne mobilizovat mozkové buňky k úkonům - kde je ruční brzda, aha, povolit, jo - eště jedničku, sakra - mě to asi couvne, opatrně na spojku - a pak se možná rozjede. Při výjezdu z vedlejší ulice nebo při levém odbočení mnohdy ta zelená pro daný směr svítí nemnoho vteřin. V praxi to znamená, že místo sedmi aut na zelenou projedou s bídou tři-čtyři vozy, resp. pátý na oranžovou a šestý na červenou - čímž už blokuje prvního na zelenou v jiném směru.
Ten nešika, co si myslí, že je opatrný, NIC NEPORUŠIL, jen je nemehlo nebo tupé hovado. Svým chováním však vyvolává následné krizové situace způsobené těmi, kteří své nervy po tomto divadle nezvládnou (a už něco poruší). Čili zdržováním se chováme do jisté míry bezohledně. Nejen k těm, kteří spěchají (lhostejno, zda do hrobu, nebo třeba se tchýní na vlak), ale také (a nejen) k těm, kteří u křižovatek bydlí. Když nestihnu projet na první zelenou, tak v křižovatce produkuji výfukové plyny a hluk dalších 90 až 120 vteřin a pochopitelně mařím palivo. (Jistě, můžu vypnout motor, ale další studený start autu nepřidá a životnímu prostředí také ne.)

(Příspěvek byl editován uživatelem že_by.)
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2715
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 12:08:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3260: 5 km/hod mi na 200km trase udělá docela podstatnou úsporu

No tak to rozhodně, pokud pojedeš 200 km průnměrně stotřicítkou, bude to trvat 92,3 minut, kdežto pokud pojedeš "zoufale pomalou" rychlostí 125 km/h, tak tam budeš až na "nekonečných" 96 minut. To už samozřejmě stojí za nějaký ten riskantní manévr, hlavně když pak bude delší "rauchpauza" a taky jsem nebyl nějaká "ovce" v řadě...

Jo, já vím, že za to často můžou šéfové a zákazníci řidičů dodávek a služebáků, někdy mi připadá, že je pro ně přijatelnější, když se dodávka při jedné ze sta cest nabourá, než kdyby se při jedné z deseti opozdila o pár minut...
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2072
Registrován: 6-2007
Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 12:55:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k dalším problémům zde diskutovaným:
- ruční brzda v řadě u semaforů:
Z autoškoly dlouho před převratem jsem byl vyškolen používat ruční brzdu. Několik let po převratu jsem si najednou uvědomil, že jak víc jezdím, tak ruční brzdu nepoužívám, stojím na brzdě a i v kopci se dovedu rozjet bez ruční brzdy i bez couvnutí auta. Nicméně znám pár krpálů v křižovatkách, kde to bez ruční brzdy nesvedu. Že_by mě brzdová světla předchozího vozu oslňovala, tak to mě nikdy nenapadlo. Ale některá "neuroticky blikající směrová světla" mi jsou nepříjemná, Také jsem si před nějakou dobou uvědomil, že směrovku před křižovatkou zapínám až před padnutím "své" zelené, na kterou projedu, při čekání v řadě či popojíždění přískokem po "nedostatečné zelené" směrovku nemívám zapnutou.

Zástěrky na jednom autě mám (z výroby) a na druhém autě nemám (z výroby). Na západě asi zástěrky nebyly povinné (či obvyklé) nikdy a v postsocialistických státech jsme se západní legislativě přizpůsobili. Nepochopil jsem, proč zástěrky nedoznaly celoevropského rozšíření. Odpověď, že na západě nebyl takový bordel na silnicích je sice dobrý bonmot, ale ne odpověď. Ano, na západě se nesetkám tak často s nějakým bahnem na silnici nebo s břečkou. Ale bohatě stačí rozstřikovaná dešťovka nebo tající sníh. Zkrátka musíme ostřikovat a stírat do zblbnutí. I to stojí peníze. A řekl bych, že za život auta vystříkám letní a zimní směsi za více peněz, než kolik stojí zástěrky. Takže je auto bez zástěrek neekonomické i neekologické. Ale pokud si zástěrky pořídím já, tak neušetřím, sklo mi zasírají jiní.
Pravdu má i KarosaB731, udělám si větší odstup od chrstavce před sebou a naprasí se mi tam někdo jiný, kdo si myslí, že jsem tu mezeru nechal zrovna pro něho. Jediné, co lze brát v potaz pro život bez zástěrek ve srovnání Západu a postsocialistických států je řidičská vyježděnost, obleduplnost a obecné zvyklosti. Pokud se mi v Německu nebo Rakousku nějaký debil lepí na kufr a radostně chytá sajrajt od kol mého auta, tak vesměs nemá rakouskou ani německou poznávací značku. (Takže si vlastně za ta zasraná čelní okna můžeme sami... )
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5528
Registrován: 4-2005
Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 13:23:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ten nešika, co si myslí, že je opatrný, NIC NEPORUŠIL, jen je nemehlo nebo tupé hovado.

Já bych jen rád upozornil, že:
a) nikomu nic nevnucuju
b) dělám věci, které vím, že si můžu dovolit. Pokud se nebudu umět rozjet s ruční brzdou, tak ji zatahovat nebudu. Pokud nebudu umět používat mlhovky, tak je používat nebudu. Pokud nebudu umět jezdit, nebudu jezdit.
c) jsem potěšen, že se tu scházejí argumenty pro a proti - kdyby tu byla jen jedna strana, jak to ze začátku vypadalo, bylo by to poněkud nudné :-)
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5529
Registrován: 4-2005
Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 13:28:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak to rozhodně, pokud pojedeš 200 km průnměrně stotřicítkou, bude to trvat 92,3 minut, kdežto pokud pojedeš "zoufale pomalou" rychlostí 125 km/h, tak tam budeš až na "nekonečných" 96 minut.

Bohužel, někdy není nazbyt. Měl jsem brigádu, kde jsem musel objet půl republiky ze zbožím za půl dne. V praxi to znamenalo, že když jsem měl být v Praze v 15:30 a byl jsem tam až v 15:45, tak už šéf volal, že budu bez prémií. A bylo mu úplně jedno, že byla zacpaná dálnice nebo že byla někde nehoda (jistě, on jen sedí v kanceláři a o provozu, který je 200 km od něho, nemůže nic vědět). Ale protože se mám docela rád a nehodlal jsem se kvůli tomu nervovat, tak jsem raději šel jinam. I pět minut někdy znamená hodně - ale jak jsem kdesi slyšel, tak není důležité jezdit jako hovado. Důležité je umět jezdit tak, abych neohrozil sebe nebo jiné - klidně svižněji, klidně předjíždět postupně auta v koloně (zde občas velmi oblíbené téma), ale se vší opatrností.

(Příspěvek byl editován uživatelem mauricio.)
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6682
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 14:16:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že směrovku před křižovatkou zapínám až před padnutím "své" zelené, na kterou projedu, při čekání v řadě či popojíždění přískokem po "nedostatečné zelené" směrovku nemívám zapnutou.

Tak to dělám taky. A když stojím v pruhu v koloně kde všichni musí jet doprava a ve vedlejším pruhu všichni doleva, tak směrovku nepoužívám vůbec.

Stejně tak když jsem sám na křižovatce tak sám sobě neukazuju kam pojedu, protože to vím. Kamarád dává blinkr z povinnosti vždy a argumentuje to tím, že si to aspoň vsugerovává to používání.

Ale já říkám - u řízení je potřeba přemýšlet, improvizovat, předvídat... aby člověk neupadl do stereotypu...
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
Tr_man
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2481
Registrován: 1-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 15:29:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud jsou jasně vymezené pruhy, tak na tu směrovku taky kolikrát kašlu, ale jakmile je jeden pruh pro více směrů, tak je podle mě lepší ji dát, aby ostatní věděli co čekat. Kolikrát jenom ta zapnutá směrovka může dát ostatním signál, kolik mají času, jak se mají zachovat atd.
http://pardubickamhd.cz - fotogalerie a informace z MHD v Pardubicích
http://zeleznice.pardubickamhd.cz - železniční fotografie
http://modely.pardubickamhd.cz - papírové modely autobusů a trolejbusů
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6683
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 15:52:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud jsou jasně vymezené pruhy, tak na tu směrovku taky kolikrát kašlu

no jasně, zvlášť ve štrůdlu aut v odpolední špičce.
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1105
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 16:15:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co se týká rozdílu rychlosti 5 km/h, tak dopad na jízdní dobu je fakt minimální (on je relativně malý i při daleko větších rozdílech, v tom mají pravdu všichni, kdo apelují na pomalou jízvu...Jenže jde spíš o psychologický dojem, prostě když chvátám, snažím se jet rychleji, protože to je logické, a reálný časový zisk neřeším...
Ale co se týká rozjíždění kolony na zelenou, tak to zásadně nesouhlasím se 3260. Jedna sekunda u každého řidiče způsobí, že křižovatkou na jednu zelenou projede o několik vozů méně (v závislosti na trvání zelené), pokud by ruční brzda tuhle jedinou vteřinu způsobila, je to silný argument pro její nepoužívání. Souvisí to samozřejmě s tou plynulostí rozjezdu celé kolony, jak píše Doktor, ale to je o tomtéž. De fakto tohle může mít nemalý vliv na plynulost dopravy, tvorbu front a kolon..
Mimochodem všimli jste si (aniž bych na kohokoliv útočil), jaký je rozdíl, když padne zelená v Praze a dejme tomu v Budějovicích (mám konkrétní poznatky odtud, ale asi se to dá zobecnit). V Praze vystřelí první auto, jakmile padne oranžová, a ke konci oranžové už auta stojí (až na výjimky, samozřejmě). V Budějovicích by člověk vyletěl z kůže, než se po rozsvícení zelené rozjede první auto, ale na následující červenou projedou dvě až tři auta s naprostým klidem.... Kdo nevěří, ať se jde na chvíli podívat ke křižovatce u výstaviště...Když to zobecním, tak Pražák rychleji reaguje (protože víc chvátá), ale je ohleduplnější k těm za sebou a předpisy dodržuje líp než Budějovičák, který sere na ty, co kvůli němu nestihnou tuhle zelenou, a na druhou stranu sere na vyhlášku, která mu zakazuje jet na červenou, protože přece čekat nebude...;-) Já vím, je to jen posun v časových fázích, nicméně ta první verze mi přijde trochu bezpečnější. A hlavně - říct, že Pražák jede ohleduplněji než mimopražák, to se fakt nenosí, docela se těším na tu smršť teď, radši předem uvádím, že jsem taky náplava původem z jižních Čech...;-)
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6684
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 16:33:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jedna sekunda u každého řidiče způsobí,

Slime, já jsem nehovořil o jedné sekundě každého řidiče, ale o sekundě prvního řidiče na semaforu. V běžném provozu nejsme na startu formule 1, takže když skočí oranžová, tak první řidič vteřinu zaspí, ve druhé vteřině se rozjíždí, ten druhý ve druhé vteřině sešlapuje spojku a řadí, ten třetí se ještě šťárá v nose, případně už stojí na spojce se zařazenou jedničkou, čtvrtý řidič dočítá esemesku, pátý nadává jaktože ještě nejednou protože už mu skočí zase červená...

Kdyby zaspali všichni vteřinu tak se nikam provoz nepohne. Ten první na červené má ale na zaspání větší právo.
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6685
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 16:40:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A hlavně - říct, že Pražák jede ohleduplněji než mimopražák, to se fakt nenosí, docela se těším na tu smršť teď, radši předem uvádím, že jsem taky náplava původem z jižních Čech...;-)

Já mám s Prahou dobré zkušenosti. Nedávno mi tam na křižovatce chcíplo auto a nikdo na mě netroubil. Viděli, že nejsem z Prahy tak byli schovívaví.

Ono se jinak jezdí tam kde to znám a jinak tam kde ne. To je podle mého zásadní rozdíl v chování za volantem.

A ještě k rychlosti v Praze. Jel jsem večer okolo desáté po Plzeňské a opravdu byl provoz oproti Brnu rychlejší. Jenže zbytečně, protože semafory tam při svižné jízdě nevycházely, takže člověk jen těsně dojížděl červenou.

Naproti tomu mám zkušenost z Královéhradeckého okruhu, kde většina místních jela 50, protože věděli, že projedou půl Hradce na zelenou.

A největší kravina je spěchání v hustém provozu, protože tam se neušetří téměř nic.
České registrační značky

říjen 2010 – 7 let na K-reportu
Trollino_15
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3457
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 16:46:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejdříve k tomu příkladu se 130kou.

Mí zákazníci nejsou jen podél dálnice, cesta po D5 tvoří minimum mé trasy (a málokdy jedu víc jak 140). Takže se dostaneme na silnice I/II/III třídy...předjedu-li někoho, kdo jede 85 a dojedu kamion, který jede 90, který se mi opět podaří předjet, předjel jsem mnohem bezpečněji dvě auta (než kdybych je předjel zaráz) a vzhledem k tomu, že kamion v první zatáčce přibrzdí na 70, je časová úspora vyšší a vyšší...

Doktor: Vidíš...plynulost rozjíždění mě nenapadla...ano, i 1s je hodně.
Pacoši se nepotento, ale prémie jsou stabilní a dost podstatná složka platu.

že_by: Přesně tak!

Blinkry dávám z povinnosti taky více méně všude a mj. i z toho důvodu, abych si neodvykal
Pár nehod, ovšem nikdy z naší strany (kdyby měl někdo problém s řidiči bílých dodávek:-)), kdy někdo zapomněl dát blinkr, už taky bylo...

Mauricio: V tom se shodneme...nicméně i na šéfy se tlačí různými pokutami apod.
A ano...netřeba jezdit jako prase a přece to jde rychle (něco podobného jsem nedávno psal v diskuzi o nehodách).

Slim: S tou Prahou máš pravdu...On je podstatný rozdíl i mezi plzeňáky a řidiči z okresu Plzeň-Sever.
MHD je pro lidi ! ! !
Škoda 27Tr Solaris...perla Plzně
ICQ: 260 116 510
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1106
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 08. prosince 2010 - 16:56:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no oni právě zaspávají, proto se kolona nerozjíždí plynule, ergo projede na zelenou míň aut...ale kromě toho prvního je pravda, že ta ruční brzda už ničemu neuškodí, pokud je řidič bezohlednej nebo prostě rychleji neumí reagovat...Kdyby zaspal jen ten první, tak se se sekundovým zpožděním po padnutí zelené rozjede synchronně celá kolona, což, jak víme, se neděje.