K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 01. 04. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 01. 04. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Lipan_z_coridy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 306
Registrován: 11-2010

Odesláno Středa, 30. března 2011 - 22:59:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jezdím po kolejích a vím kde spínají PZZ a taky vidím kolik aut i autobusů mi do doby než tam přijedu přes ty koleje přejede. Moc příjemné to není.
Nebylo by nejlepší ty závory dát pro vlaky, aby účastníci silničního provozu mohli nerušeně jezdit?
Historie železnice na Jesenicku : http://heide.sweb.cz/ozeleznice.htm
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.192.46
Odesláno Středa, 30. března 2011 - 23:10:42    Odkaz na tento příspěvek  

"I kdyby tam byly závory z traverz, tak do nich praští."
Ale nepraští, pane, nepraští... Apropo, Vy jste slyšel nebo četl nějakou informaci o únavě nebo špatném zdravotním stavu řidiče kamionu? Já o ničem takovém nevím...

A z řidiče obětního beránka dělati se tu nikdo nesnaží! Naopak ale začínám mít dost silný pocit, že mnozí z vás tu toho obětního beránka dělají z naší skvělé, neomylné a bezchybné železnice, které chudince zase TA SVINĚ V KAMIONU tak moc ublížila... Tato diskuse se stává stále více absurdní, a to zejména z důvodu velmi jednostranného vnímání problému některými (většinou) zde zúčastněných
Lipan_z_coridy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 308
Registrován: 11-2010

Odesláno Středa, 30. března 2011 - 23:26:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl007: Asi jste si spletl diskuze doporučuji si vylévat zlost na vlaky třeba zde odkaz
Na této diskuzi se probírá železnice a většina lidí tady do tohoto tématu asi má co říct a né si jen vylévat zlost na tom, že vlaky jsou špatné protože si dovolili na nějakém přejezdu narazit do kamionu, který tam neměl v danou dobu co dělat.
Historie železnice na Jesenicku : http://heide.sweb.cz/ozeleznice.htm
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2068
Registrován: 11-2006
Odesláno Středa, 30. března 2011 - 23:30:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vážení, Poláci jsou za volantem největší prasata co znám. Hodiny se dají překračovat i u "nepřekročitelného" digitálního tachografu a jet nepozorně a zamyšleně může úplně každý.

Tahle haló akce se závorama mi připomíná nějakou nehodu na silnici, která se může stát kdykoliv a komukoliv, ale hned po nehodě se tam o 150% sníží povolená rychlost, udělají se troje retardéry a minimálně dvojnásobné Citybloky.
Nebo totéž s těmi jadernými elektrárnami v Německu. Bylo to nebezpečné před Fukušimou, tak proč to pro pána dávno nezavřeli?? Bylo to bezpečné? Tak proč to teď najednou zavírají!?
Zkrátka mi někdy připadá, že nejen my, ale celý svět je živý z "haló akcí".
Ten přejezd je zabezpečený dobře, já jsem se něco najezdil po celé republice za všech světlných režimů a nikdy jsem oslněn před přejezdem nebyl na tak dlouhou dobu, abych ho vůbec nezaregistroval. Pokud ano, zařídil jsem si to tak, abych na výstražník vždycky viděl a abych ho slyšel.

Jednou jsem přehlédl první vzdálenostní upozorňovadlo a dost jsem se lekl, protože mi ta první tabulka "jaksi" chyběla v jízdní situaci před přejezdem. Ale právě proto jsou tam tři. V dálce už jsem viděl typický tvar přejezdu a výstražný kříž, obrys byl vidět i proti slunci.

(Příspěvek byl editován uživatelem ML636.)
Za chodu se nesmí požívat, pokud je vlak v tanci!
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.192.46
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 00:06:29    Odkaz na tento příspěvek  

Lipan_z_coridy: ano, to je přesně ten jednostranný postoj, o kterém jsem psal. Já si žádnou zlost nevylévám, a pokud máte pocit, že se zde snažím řidiče kamionu obhajovat, tak si prosím pozorně přečtěte mé předchozí příspěvky. Děkuji!

Jen mě zaráží, a nemohu pochopit, že když někdo přijde s konstruktivním návrhem vylepšit zabezpečení FREKVENTOVANÝCH (!) přejezdů závorami, tak zrovna vy, strojvedoucí (kterým by logicky na bezpečnosti provozu mělo záležet nejvíce) z něj začnete dělat blbce, jestli by náhodou nechtěl stavět závory i na křižovatkách, nebo napříč kolejí, aby autíčka mohla jezdit... a nebo se jak Kalousek ptáte, "kdo to zaplatí". Prostě zvláštní...
Zabezpečení frekventovaných přejezdů závorami není žádná "haló akce", ale věc, která by měla být ve vyspělé zemi naprostým standardem! A víc k tomu už nemám co dodat...
Meschuge
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 44
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 03:50:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co to udělat jako na dráze?
Každý řidič podepíše poznání silnice. Samozřejmě si jí projede dvakrát ve dne a dvakrát v noci. Každou křižovatku (stanici) má podepsanou a ví, jak se tam jezdí. I kdyby byla na jedné přednost zprava a na další zleva. Ví o každé dovolené rychlosti na silnici a o každém přejezdu.
Když cokoli vyvede, tak přijde vyšetřovatel a zeptá se: Máš to podepsaný? Tak cos tam vyváděl? Vinen! A to i u chybějících značek a cedulí...

Zní to asi blbě, co?
Právě jste ochutnali malý kousek z profese strojvůdce.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3188
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 06:40:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi: a o jaký princip Vám jde?
Blikající červená je málo?
Zvukové znamení je málo?
Povinnost snížit rychlost je málo?
Povinnost vždy se rozhlédnout je málo?
Vnímat čtyři dopravní značky je málo?

Stavím se na stranu Sipiho, ano, tohle všechno je málo. Ze dvou důvodů:
- když to projedu a nesrazím se s vlakem, NIC se nestane. Pocit relativní beztrestnosti u řidiče.
- opticky mi nic netrčí do cesty a riziko přehlédnutí z jakýchkoliv důvodů (slunce, únava, chvilková nepozornost, cigareta, mobil...) u přejezdu zabezpečeného jen světly je vyšší.
A u frekventovaných cest samozřejmě s počtem řidičů roste i riziko, že se to jednomu z nich stane. Proto by od určité frekvence projíždějících aut měly být závory samozřejmostí.
Jarekvesely
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 91
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 07:55:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi
Už zas se tady motoristům nadává do idiotů. Když selže někdo od dráhy, tak hned se používá otřepané "splést se může každý". Motorista ne, ten je hned idiot.
Opět mě zaráží, že přejezd na frekventované silnici 1. třídy je vybaven jen světelnou signalizací. Vlastně mě to nezaráží.... Slunko je holt sviňa, zvlášť, když je ještě takhle nízko.
Stejný přejezd před Opavou před několika roky, čas 3.40 hod., tma. Vlak z Opavy do Hlučína( čili opačný směr než včera ), 810+4x010+810 a 810+2x010 vzadu soupravově(světla v oddíle zhaslá).Kamion od Opavy najel do posledního vozu soupravy.VÚD svítilo jak Las Vegas. Jen šoférovi se nechtělo čekat , až červená na přejezdu zhasne a soupravu na konci nečekal...Poškodil poslední 010 a ujel..Po nahlášení Policie rychle zapracovala a už v 7.00 hod. řidiče i auto zjistila v podnikové garáži . Auto už bylo i přelakované!!!
Splést se může každý… Kurňa, a co tak přestat diskutovat a začít respektovat zákony, předpisy? Kolik strojvedoucích si dovolí jet na červenou, překračovat rychlost a ještě o tom diskutovat ?
lobotron
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.145.21
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 08:12:10    Odkaz na tento příspěvek  

Nevím jestli to tu už někdo nepsal, ale za předpokladu, že k nehodě došlo opravdu tady a cca v půl druhé, pak údajné oslňující slunce muselo svítit z boku, ne?
Vlada749
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 232
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 08:22:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Silniční zákon,upozorňuji zákon,čili žádná vyhláška,udává pevná pravidla pro překračování železničních přejezdů,ať již chůzí či jízdou čímkoli. Je jasně stanovena a definována povinnost řidičů i chodců,čili házet na železnici vinu za to,že jede sv se shasnutým posledním vozem a on chudák řidič do něj bacil,poněvadž pospíchal,protože si myslel,atd,neobstojí,a kdo toto obhajuje,nechť vrátí případné řidičské osvědčení a jde zpět do autoškoly. Navíc doporučuji psychologické vyšetření a povinné školení s promítáním následků takovýchto nehod.
Jediné s čím by se dalo polemizovat,je dovybavení PZZ bez závor o tzv.retardéry,které by donutily v prostoru přejezdů motoristy snížit rychlost.
Chio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 748
Registrován: 12-2008

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 08:34:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"I kdyby tam byly závory z traverz, tak do nich praští."
Ale nepraští, pane, nepraští.

Na jisté trati, nedaleko od polských hranic, se v zájmu zvýšení bezpečnosti na křížení se silnicí I. třídy namontovaly závory. A od té doby bývá ráhno pravidelně ulomeno. V rekordních časech to bylo čtyřikrát za týden. Vždy to znamená tak půl dne jízdy na Op a výjezd zabezpečováků. A tipněte si, kdo to lámal nejčastěji. Tolik ke "všespasitelným" závorám.
Říkají o mně, že jsem pesimista. Já se obávám, že jsem spíš realista.

Vrůtky/Vrútky; Jablůnkov/Jablunkov;
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.93
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 09:33:35    Odkaz na tento příspěvek  

než aby se přejezdy zabezpečily závorami
Koukal jste včera (nebo to bylo převčírem?) na zprávy v TV? Jak pěkně auta kličkují mezi spuštěnými závorami?
Takže co dál - nejprve půlzávory - nestčí, tak místo polovičních závor celé, taky nestačí, tak doplnit vysouvací betonové bloky? A pak - chlapa s kulometem???
Mám jednodušší řešení: kamery a DŮSLEDNÉ pokutování. Za pár měsíců bude na přejezdech kázeň jak v kostele.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3191
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 09:51:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám jednodušší řešení: kamery a DŮSLEDNÉ pokutování.
Nicméně neúplné. Má smysl jedině proti těm, kteří přejezd chtějí beztrestně projet ve stavu signalizace vlaku
Těm, kteří tak učiní v důsledku chyby a neúmyslně, to nepomůže.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 176
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 10:04:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls:Řešení by to bylo velmi účinné. Neexistuje neúmyslné projetí železničního přejezdu v době,kdy je tento ve výstražném stavu. Řidič totiž úmyslně nerespektuje zákon,který mu to zakazuje. A za to ať jsou pokuty,třeba likvidační. Těch prvků,které ,,neúmyslnému" projetí mají zabránit,je u přejezdu víc než dost.
P_z
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 800
Registrován: 7-2006
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 10:48:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

7477010: A jak víte, že to nebyla nedbalost? Přehlédnout může každý a úmysl neprokážete...
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 938
Registrován: 5-2006
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 11:10:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

7477010:jsem se nikde a nikdy nesetkal s tím,že by se kvůli zabezpečení přejezdů ,,jen" Přejezdovám Zařízením Světelným bez závor snižovala traťová rychlost.

Něco jsem projel po dráze a ono troubení a brždění vlaku před přejezdem a po přejezdu krokem jsem zažil několikrát. Doufám že mě v tom někdo znalej podpoří, protože se to děje.

Zaosai:Nežeň to do nesmyslů,to můžeme chtít předkaždou světelnou křižovatkou na silnici taky závory

Nechci to hnát do nesmyslů, ale kolikrát se tady o tom už přeme? Kolik takových nehod už bylo. Stále se to opakuje a na stavu se nic neděje. Přejezdů je hafo to je jasné, ale pokud je přejezd na frekventované silnici 1. třídy nebo naopak přejezd kde je frekventovaná zase železnice a stávají se tam nehody, asi by se mělo o nějakém lepším zabezpečení pouvažovat. Zvlášť když krabičky alá 810 jsou jako z papíru a co udělá v malé! rychlosti náraz do kamionu jsme viděli včera.

2 příklady z polabí (konkrétně z Lysé a z Čelákovice)
1. Trať 074 Čelákovice-Brandýs, druhý přejezd z Čelákovic směr Brandýs, který kříží silnici 3. třídy (Čelákovice-Mstětice), po nehodě vlaku 810 a auta na přejezdu (1 zraněný) je přejezd osazen závorami.2 vlaky do hodiny (810).
2. Trať 231 Praha-Kolín,úsek Čelákovice-Lysá, přejezd u obce Byšičky, silnice 3. třídy, 2x tragická nehoda, naposledy 2 mrtví. Přejezd stále zabezpečen "jen" světly, 6 vlaků do hodiny.

Zajímalo by mě jak jsou vybírány přejezdy na kterých budou osazeny závory, v tomto případě to podle frekvence vozidel (drážních i silničních) není.

Drn:Kdo to zaplatí?

Kdo platí většinou škody po MU, pojišťovna nebo snad viníci nehod? Tipnu si že někdo jiný.

Lexa_Karel: I kdyby tam byly závory z traverz, tak do nich praští.

Další krok je uzákonit obecné ohrožení v případě objetí závor nebo proražení(kolik procent nehod je kdy se řidič snaží závory prorazit? Nějak jsem tyhle nehody nezaznamenal.) a tvrdě trestat. Protože pak se už člověk nebude moct vymlouvat, že neviděl světlo, sluníčko, zabezpečení nefungovalo atd. Prostě závory dole, nesmíš vjet, jinak jdeš za katr.Hotovo.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3192
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 11:33:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neexistuje neúmyslné projetí železničního přejezdu v době,kdy je tento ve výstražném stavu.
Toto je samozřejmě nesmysl. Oslnění sluncem opravdu existuje, různé důvody narušení pozornosti a s tím spojená chyba řidiče taky.
Němec_z_ova
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1341
Registrován: 4-2009

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 11:50:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Další krok je uzákonit obecné ohrožení v případě objetí závor nebo proražení(kolik procent nehod je kdy se řidič snaží závory prorazit? Nějak jsem tyhle nehody nezaznamenal.) a tvrdě trestat. Protože pak se už člověk nebude moct vymlouvat, že neviděl světlo, sluníčko, zabezpečení nefungovalo atd. Prostě závory dole, nesmíš vjet, jinak jdeš za katr.Hotovo.

Krásné a tady už budete popravovat?
Policie má na práci důležitější úkoly, než kompletaci osob Praha - České Budějovice.

Už nikdy nezapomenu na Boblicka!!!
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 177
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 12:15:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nejdříve sipi:To,co zde popisujete je jízda drážního vozidla(vozidel) přes přejezd,jehož zabezpečení nevykazuje správnou činnost . Buď je vypnuté nebo porouchané,nebo také není kontrola přes jeho stav. A pak nastává to,co popisujete:Strojvedoucí již 250 m před přejezdem dává návěst Pozor a to opakovaně(to je to troubení) a posledních 60 metrů před přejezdem jede rychlostí max 10km/hod. Tak praví předpis pro drážní dopravu,jmenuje se D 2 a vydává jej SŽDC. Jestli přitom přejezd dává výstrahu či ne,není podstatné. O potřebě takové jízdy je strojvedoucí buď upozorněn písemně proti podpisu nebo se řídí návěstmi přejezdníků,těch možností je víc. Ale nikdy se nejedná o stav,že se toto provádí kvůli tomu,že přejezd nemá závory.
Nyní uniluls:Je to Váš názor,neberu Vám jej. Já zastávám názor opačný-zákon se musí dodržovat,nelze jej porušovat proto,že svítí slunce,že řidič má narušenou pozornost a podobně. Železniční přejezd je označen tak výrazně,že ani při nejsilnějším slunečním svitu nelze přehlédnout čtyři dopravní značky. Jestli nejsou kvůli slunečnímu svitu rozeznatelná světla,je tu ještě zvuková výstraha,její respektování s návodem k použití opět popisuje zákon. Tak jako neexistuje neúmyslné překročení rychlosti jízdy tak neexistuje neúmyslné nerespektování pravidel pro jízdu na železničním přejezdu.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3193
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 12:34:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

7477010:
á zastávám názor opačný-zákon se musí dodržovat,nelze jej porušovat proto,že svítí slunce,že řidič má narušenou pozornost a podobně.
Abychom si rozuměli, v žádném případě nezastávám názor, že porušovat je správné. Jen říkám, že člověk je tvor omylný a stát se to může, aniž by měl řidič úmysl přejezd ve výstraze projet. Závory v tomto pomůžou hodně. A naopak ty, co tak chtějí učinit cílevědomě, může od toho úmyslu odvrátit kamera.
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 939
Registrován: 5-2006
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 12:47:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Němec_z_ova: Krásné a tady už budete popravovat?

Tam bych dotyčnému na měsíc zavázal ruce, aby se podruhé nepokoušel o takovou blbost jako je zvedání závor.
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 940
Registrován: 5-2006
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 12:50:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

7477010: Dobrá a proč třeba právě v té Opavě vlak po přejezdu na kterém se stala ta nehoda jede minimální rychlostí, když přejezd je v pořádku?
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 205
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 13:07:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi a spol. :
O přeražených závorách nemá smysl dál pokračovat, prostě se tak děje, ať se Vám to líbí nebo nee.
Z pohledu zákona je přejezd zabezpečen, chybí jen donutit řidiče dodržovat předepsané (nedostatek represe, spěch, rutina, únava a z toho plynoucí přehlédnutí, problémy na duši,...)
Až se rozkřikne, že projetí stojí výplatu a řidičák, bude všem stačit současný stav. Tuším v H.Králové instalovali kameru na přejezd, kde se předtím potkal BUS MHD s vlakem - ze záběrů je tam vidět prokazatené hrubé porušování povinností řidiči.
V sekci trati 220 dal "Plešoun" záběry natočené v Kolovratech, najděte a shlédněte - vše je především v nekázni.

Já naopak vidím problém v nedostatečném výhledu u řady přejezdů tak, abych jako řidič splnil požadavek zákona. Např. v Táboře na ul. Komenského na novém úseku IV. koridoru.
Jarekvesely
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 92
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 15:30:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi
Dobrá a proč třeba právě v té Opavě vlak po přejezdu na kterém se stala ta nehoda jede minimální rychlostí, když přejezd je v pořádku?

Asi proto, že na straně od Opavy schází při nehodě zničená světla.
Tomes
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 64
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 15:57:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vlak 623 právě utrhl v Mohelnici sběrač, vše stojí
benešák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.182.20.25
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 17:41:38    Odkaz na tento příspěvek  

V sekci trati 220 dal "Plešoun" záběry natočené v Kolovratech
Tady je ten odkaz na Kolovraty
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 178
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 17:45:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls:Ještě jednou-není místa na silniční síti v ČR,které by bylo označeno výrazněji než právě železniční přejezd. Snad na dálnici jsou čtyři značky a světla,ale určitě tam nezvoní zvon. Takže když někdo přes přjezd ve výstraze přejede,nemůže to být neúmyslný omyl. Zmýlená zde prostě neplatí. Pokud je řidič tak vyčerpán či rozrušen,že není schopen správně reagovat na čtyři značky,jdoucí po sobě,není schopen se soustředit na červená světla zvíci talíře a není schopen zjistit,zda zvon zvoní nebo nezvoní,nemá na silnici co dělat. Takový člověk patří do postele,až se vyspí a obnoví si pozornost ať jede dál. Jinak je neřízená,bez míření vypálená střela.
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 941
Registrován: 5-2006
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 17:55:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jarekvesely: Vlaky tam měly pomalou už před nehodou, zajímá mě proč když přejezd je v pořádku.
ivoš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.167.15
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 18:37:42    Odkaz na tento příspěvek  

Sipi: a proč tedy k té nehodě vůbec došlo, jestiže měly vlaky pomalou??? To se dá přehlídnout i vlak, jedoucí 10 km/h?
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8552
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 18:47:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl007
Ptám se podruhé: KDO NÁKUP A INSTALACI ZAŘÍZENÍ ZAPLATÍ???

A víc k tomu už nemám co dodat...

(Příspěvek byl editován uživatelem Drn.)
Výp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 325
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 18:48:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi uvažuj,kdyby tam byla pomalá,proč zaměstnanec drážní inspekce ve zprávách říkal,že vlak jel cca 55km/h a mohl jet 60km/h?Navíc říkal,že vina nejspíš bude na řidiči,nebyla by spíš na strojvedoucím,kdyby tam byla pomalá?A ještě k závorám.U nás po výlukách na koridoru namontovali na dva přejezdy závory a už se tam staly dvě nehody.Když tam byly jenom světla,stala se tam za cca 20let jedna jediná nehoda.Není to divné?
Nick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 500
Registrován: 4-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 19:30:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

@ivoš: To se dá přehlídnout i vlak, jedoucí 10 km/h?
Až do včerejška jsem myslel, že ne. Reálná situace: přejezd u zastávky Bohunice (Týn n.Vlt. - Temelín), silnice vede kus souběžně s kolejemi a zároveň klesá k přejezdu. Fíra předpisově zpomalil na 15 km/h a houkal. K přejezdu se blížila dvě vozidla, druhé si nás všimlo a začalo brzdit, ale první bez zpomalení pokračovalo dál. Řidič na to dupnul až těsně před kolejemi, za značkou přejezdu, očividně si nás všiml až na poslední chvíli Celkem často se tu objevuje nepochopení nad přehlédnutím blikajícího přejezdu. Nabízím jedno možné (nikoli jediné správné): kdo někdy vezl na sedadle spolujezdce manželku/matku/tchýni/tetu, asi se musel vypořádat s nutkavou potřebou své spolujezdkyně řešit něco zcela zásadního To pak pozornost klesá závratným tempem. Řidič výše popsaný měl vedle sebe také ženu a cosi řešili. Bohužel jsem byl přítomen i hádání řidiče po telefonu s manželkou o vlastní dítě. Pozornost klesla na nulu a andělé strážní jak naši, tak všech okolo, se nadřeli jak nikdy před tím
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3194
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 20:15:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

7477010: Zmýlená zde prostě neplatí.
Znovu opakuji, že zákon chybě nezabrání. Kdyby to tak stačilo, nemusíme mít například na železnici zabezpečovací zařízení za miliardy, ale zákon za pár korun ;-) Jen na okraj, kolik strojvedoucích už projelo stůj a to nechtěli a nesměli ...
A ještě si uvědomte, že podstata problému není v tom, že by si řidič neuvědomil, že jede k přejezdu, ale nezareaguje na to jediné podstatné, ty světla. A důvodů k takové chybě může být fakt spousta.
Pokud je řidič tak vyčerpán či rozrušen ...nemá na silnici co dělat.
A o tom to právě je, že takoví řidiči se tam objevují, ať se oháníte musí/nesmí jak chcete, a závora může být v takovém případě to poslední, co odvrátí nehodu.
Jarekvesely
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 93
Registrován: 1-2007
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 20:16:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi:Doporučuji nastudovat § 28 a 29 Zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 361/2000 Sb. je účinný od 1.1.2001 (vyhlášen v částce 98/2000).
Další debata ztráta času.Jo, hledejte sám.
Opavák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 321
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 20:47:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi: Vlaky tam měly pomalou už před nehodou, zajímá mě proč když přejezd je v pořádku.

Na to si přišel jak??? Vlaky tam před nehodou jezdily normálně traťovou rychlostí, která tam je 60 km/h.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 180
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 21:33:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls:Ad zabezpečovací zařízení na železnici vs.zákon. Zab.zař.na železnici není proto,aby eliminovalo něčí chyby,ale proto,že bez něj se prostě jezdit nedá. Tedy dá,ale jaksi hodně pomalu,podobně jako se jezdí po vyloučených kolejích. Ad projetí návěstidla:žádný strojvedoucí neprojede návěstidlo proto,že by se nesoustředil nebo že by něco ignoroval. Ve většině případů se jedná o špatný odhad brzdicího účinku,či o záměnu návěstidel. Pokud by bylo možné jezdit k návěstidlu rychlostí max 30km/h,jak je to na silnici u žel.přejezdu,projetí by bylo minimum,byla-li by vůbec nějaká. Ad světla výstražníků:právě proto,že tam jsou mimo značek,,jen" ta světla,je tam také zvon. Kolik řidičů se podle toho chová a kolik jich o existenci zvonu vůbec ví? Osobně jsem s hrůzou zjistil,že ani mnoho autoškol budoucí řidiče neučí,že u přejezdu je-mimo světel a případných závor-také něco,co se dá vnímat i jiným smyslem než unaveným,vyčerpaným a nepozorným zrakem.
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10122
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 21:40:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a co dělaj fízlové" akorát umí měřit rychlost a kontrolovat lékaárničky. jinak hovno. u přejezdu nestojí nikdy. tak se nelze divit, že na to serou, profíci též.
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3195
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 21:50:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zab.zař.na železnici není proto,aby eliminovalo něčí chyby
Tak na to tam právě je a proto je zabezpečovací, protože výsledkem jeho práce je postavení vlakové cesty až po splnění všech pravidel, ne jenom dle libovůle obsluhy. Aby blokovalo nesprávnou obsluhu v důsledku chyby člověka. Jinak by stačil přepínač na návěstidla a tlačítka na výhybky jako na tom nejjednodušším modelovém kolejišti.
A špatný odhad, záměna návěstidel, to nejsou chyby? Jsou to lidské chyby jedna jako druhá.
Se zvonem je to sice pravda, ale to aby byl v motorovém vozidle slyšet, to není nijak regulováno ani zajištěno, na rozdíl od světla, u kterého se předpokládá, že vidět být musí.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 181
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 22:03:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale i ten přepínač na návěstidla(lépe řečeno stavědlový kozlík mechanických hlavních návěstidel) a ručně zapisované telefonáty s výhybkářem jsou zabezečovacím zařízením. Vše ostatní je pouze nadstavba,pochopitelně velmi užitečná,za více než 150 let vývoje celkem pochopitelná. K záměně návěstidel a špatnému odhadu brzdicího účinku: jste strojvedoucí? Jestli ano,pak nechápu,jestli ne,tak se nedivím. Dobrou noc,nemá to cenu.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3196
Registrován: 5-2003

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 22:20:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stejně tak může být závora na přejezdu velmi užitečná nadstavba. A pokud je zabezpečení založeno jen na lidech, dopadne to po čase tak, jako nedávno Volary a olomoucko. Strojvedoucí opravdu nejsem. Dobrou noc, cenu to opravdu nemá, a buďme rádi za ty závory tam, kde jsou. Nechtěl bych mít všude jen světla. Naštěstí se to neřídí podle Vašeho názoru.
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.192.46
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 22:40:44    Odkaz na tento příspěvek  

Drn: když se tedy už podruhé ptáte, tak odpovídám - samozřejmě, že ve finále my všichni, tedy daňoví poplatníci. Případně by byla možnost na investici do zvýšení bezpečnosti na netroufnu si říci kolika přejezdech v rámci celé ČR vyjednat dotaci od EU.
Ale tohle je přesně to, co opravdu nesnáším! Když bychom se měli neustále u všeho ptát "kdo to zaplatííí", tak to už je fakt lepší sedět doma na a nedělat vůbec nic. Jenže to by potom třeba například taky vůbec nemusely jezdit vlaky, bo ty taky něco stojí, a ne zrovna málo, že?

Unipuls: naprostý souhlas s vašimi příspěvky, přesně tohle jsem se tu včera snažil vysvětlit také! Jenže jako všude i zde platí, že kdo nechce pochopit, nepochopí... Docela rád bych slyšel názor toho fíry, který to včera do toho kamionu napálil. Třeba dříve taky tvrdil to, co několik jeho kolegů teď tady, že "když jedu po kolejích, tak všechno okolo musí stát, bo je na to ZÁKON". A teď, po nehodě ze které vyvázl nezraněn jen díky velkému štěstí a své pohotové reakci, by už možná byl rád, kdyby tam ty závory na tom přejezdu byly...
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.192.46
Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 22:52:52    Odkaz na tento příspěvek  

Malý doplněk: "který to včera do toho kamionu napálil" měním na "kterému včera ten kamion vjel do cesty". To abych zase nebyl někým osočován, že můj názor je, že "zlý vlak vrazil do hodného a bezbranného kamiónu".
Arctia
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 144
Registrován: 6-2010

Odesláno Čtvrtek, 31. března 2011 - 23:04:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zadne zavory te nezachrani, nepouzivas-li mozek.
Utúlien aurë...
yt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.70.6.77
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 02:08:19    Odkaz na tento příspěvek  

Zbytečné dohady. Řešením může být akorát mimoúrovňové křížení. Jenže je to drahé (časem by se vyplatilo eliminací škod), nelze postavit všude kvůli záboru místa a nakonec se i tu najdou blbci, co dokážou skočit s autem z mostu na štreku.
3xpavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2011
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 05:54:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Doplněk pro yt: nebo zapomenou sklopit korbu
Ale konec srandy!
Na první pohled to nesouvisí, ale:

Asi před rokem jsem jel jako spolujezdec s dobrým kamarádem autem (na silnici si ani nesnaží zvýšit ego, ani nikam nespěchá), přijížděli jsme z vedlejší ke křižovatce se silnicí první třídy vybavenou semafory. Na semaforu svítila zelená a on plynule zastavil a vyřadil. Když se rozsvítila žlutá, zařadil. A jak padla červená se chtěl rozjet. Před střetem s kamionem nás zachránilo jenom to, že jsem mu řekl: "Ty vole stůj, co blbneš! a vší silou zarval ruční brzdu.
Pokud můžu soudit tak rozrušený nebyl, unavený taky ne, barvoslepý není. Asi byla na slunci erupce nebo co, protože se mi přiznal, že na semaforu viděl zelenou!

A tady navážu na myšlenku Unipus-e otázkou:
Proč křižovatky s tak frekventovanou silnicí nejsou vybaveny závorou ? Vždyť jsme mohli být oba zranění, ne-li mrtví!
Závora který by se s rozsvícenou žlutou začla sklápět by byla dostatečně nepřehlédnutelný prvek, přímo psychologická bariéra, která by zabránila velkým materiálním škodám a škodám na životech.
Netvrďte mi, že v 21. století je normální aby celý silniční provoz byl zabezpečen jenom důsledným dodržováním právních předpisů! Člověk je přeci tvor chybující a případným pochybením by mělo i na silnicích zabránit nějaké zabezpečovací zařízení!
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8558
Registrován: 4-2007

Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 07:01:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale tohle je přesně to, co opravdu nesnáším!
Já toho nesnáším. Třeba usedavý pláč na úplně cizím hrobě.

Jenže to by potom třeba například taky vůbec nemusely jezdit vlaky, bo ty taky něco stojí, a ne zrovna málo, že?
Zatím jezdí, tak nečiňte paniku. Nicméně, až si někdo vzpomene, že dá železnici stopku a místo vlaků nakoupí vznášedla, nepomůže proti tomu určitě ani váš usedavý pláč 24 hodin denně na Káreportu.
735
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.40.253
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 10:08:15    Odkaz na tento příspěvek  

Majkl007:...by už možná byl rád, kdyby tam ty závory na tom přejezdu byly...

Co takhle si zjistit, kolik závor je u nás za vyměněno, jelikož se "samy přerazily". Určitě do nich přece nikdo nevlít, že ? Vždyť jsou tak dobře vidět....
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 182
Registrován: 1-2011

Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 10:37:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Unipuls:Už naposled k tématu. Je to daleko horší-stupeň zabezpečení čehokoli se řídí ekonomikou. Buďme rádi,že ta PZS vůbec jsou,výstražný kříž je mnohem levnější. Ale i to možná přijde. Ještě připomínka k nadstavbě zab.zař.všeobecně-hlavním důvodem jejího používání je a)zrychlení činností,spojených s jízdou vlaku a posunem b)obrovská úspora lidské práce. Dovedete si představit,kolik dopravních zaměstnanců ve službě by muselo být ve stanici Hranice na Moravě,která je dnes řízena dálkově a není tam nikdo?
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.192.46
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 11:23:14    Odkaz na tento příspěvek  

Drn: pane strojvedoucí, nezlobte se na mě, ale už jste fakt úplně mimo mísu! Aneb když nemám argumenty, tak je potřeba "protivníka v diskusi" zesměšnit osobními narážkami a obviňováním z něčeho, co vůbec nedělá. Tento váš způsob komunikace už zde sleduji hodně dlouho, je to pro vás typické... A když už jsme u toho usedavého pláče - já určitě nepláču, já (a několik ostatních) navrhuju alespoň částečné řešení problému. Ten kdo zde pláče, že je všechno zbytečné, když jsou stejně všichni blbci, a "kdo to zaplatí" jste především VY (a několik ostatních).

735: ano, samozřejmě, nic na světě není stoprocentní, a dementních lidí je víc než dost. Možná by opravdu ten Polák ve středu prorazil i závory, kdyby na tom přejezdu byly. To se vyloučit nedá. Ale s pravděpodobností větší než malou by ho opravdu zastavily, bo by byly překážkou, která mu kříží cestu, a které by si opět s pravděpodobností větší než malou všimnul. Ale takhle se tu můžeme hádat furt dokola. Ono by stačilo si pročíst statistiku nehodovosti, a z ní zjistit, na kterém typu přejezdů se stává nehod nejvíce. Pokud vím, tak stabilně vedou právě přejezdy s PZZ bez závor!
3xpavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 2-2011
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 11:44:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl007: a ještě by bylo dobré si ty statistiky vztáhnout na počet přejezdů daným PZZ vybavených
Fucida
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 419
Registrován: 3-2004
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 11:51:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak nějak mě napadlo: je nějaká statistika o tom, kolik výstražných křížů se ukradlo? Protože teoreticky se může stát nehoda z toho důvodů, že výstražný kříž je ukraden a auto vjeze na přejezd, protože neví, že tam vůbec nějaký přejezd je (na polních, lesních a nějakých okrajových cestách upozorňovací cedule před přejezdem nejsou).
yt
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.70.6.77
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 13:07:32    Odkaz na tento příspěvek  

Fucida:"..(na polních, lesních a nějakých okrajových cestách upozorňovací cedule před přejezdem nejsou)."

Když nejsou, tak ta poloha kolejí je v krajině u takového přejezdu dost rázovitým markantem, který nelze prostě přehlédnout. Ty koleje se tam v ornici neztrácejí, minimálně se to křížení pozná odlišnou výškou (štreka je na náspu oproti okolnímu poli) či jiným markantem.
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 240
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 13:14:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Neexistuje neúmyslné projetí železničního přejezdu v době,kdy je tento ve výstražném stavu. Řidič totiž úmyslně nerespektuje zákon,který mu to zakazuje."
"žádný strojvedoucí neprojede návěstidlo proto,že by se nesoustředil nebo že by něco ignoroval."
Dneska je tu, koukám, docela veselo.
Deleter
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 241
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 13:20:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

yt když nejsou kříže, tak poznáte trať podle náspu? Taková mez, to je taky násep, jen tam nevedou koleje...
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 13:54:31    Odkaz na tento příspěvek  

V úterý jsem byl ve slovinské Nové Gorici. Město a celkem široké okolí je zajímavé tím, že mnozí obyvatelé se narodili a začali do školy chodit v Rakousku-Uhersku, školu skončili a pracovat začali v Itálii, do důchodu odešli v Jugoslávii, pohřbeni jsou nebo budou ve Slovinsku ... Celý život prožili v témže domě, téže ulici, téže obci ... přesto 4x za svůj život změnili státní příslušnost ...

Před nádražní budovou asi tak ve vzdálenosti 20 metrů prochází státní hranice - v současnosti volně pěšmo průchozí - na části zvýrazněná kovovým plotem na betonovém podkladě, který se běžně používá jako plotek mezi dvěma pozemky. Jedinou zvláštností jsou hraniční znaky ...

Hranice je v rámci „Schengenu" volně průchozí. Při procházce k někdejší celnici - stále stojí - půlka je na italském území, půlka na slovinském, jsem se zastavil u přejezdu vzdáleném cca 60 metrů od celnice. Na silnici mezi Novou Goricou a Gorizzií je čilý provoz, jako by žádná hranice nebyla. Na zhlaví se zrovna jednak posunovalo, jednak jel jeden z mála nákladů do Sežany.

Přejezd je vybaven světelnou signalizací s oboustrannými závorami, ovládán ručně z výhybkářského stanoviště.

Když byla uvedena do činnosti světelná i výstražná signalizace, tak italští i slovinští řidiči zcela bezostyšně pokračovali v jízdě přes přejezd, v obou směrech projelo tak deset vozidel, navíc chodci, cyklisté ...
Během 10 minut se tohle opakovalo asi 3x ...

Co k tomu říci.
Fucida
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 420
Registrován: 3-2004
Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 13:56:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No konkrétně mě napadnul jeden přejezd mezi Ledčí nad Sázavou a Chřenovicemi (tady) - v lese, v mírném svahu, trať na obě strany od přejezdu spíš v zářezu.
Pravda, je to lesní cesta a jet se po ní dá jen pomalu (jestli je ještě vůbec sjízdná).
Kdyby to někdo neznal a jel tam za šera nebo tmy, může být na průšvih zaděláno.
Unipuls
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3198
Registrován: 5-2003

Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 14:05:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

7477010: ale to já nijak nezpochybňuji, že dobré ZZ umí i urychlit dopravu a ušetřit personál. Nicméně u ZZ je hlavní funce zabezpečit proti chybě.
Ferda20
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 653
Registrován: 11-2009

Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 15:58:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Seniorka přebíhala i přes výstražná světla koleje, vlak ji těsně minul
Agent
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2152
Registrován: 9-2002

Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 16:10:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kdo někdy vezl na sedadle spolujezdce manželku/matku/tchýni/tetu


Tak jsem rekl, ze dal nejedu a zastavim, jestli me nenecha soustredit se na rizeni. Kolikrat jsem se uz na tohle konto zhadal. Ja nevim, ta moje nikdy nemela v ruce volant, takze si myslela, ze jezdit s autem je asi fakt jednoduchy.

Ja si to nemyslim.
Kdyz si na vas nekdo prinese zbran, odsouhlaste a dejte mu vsechno co chce. Pak si bezte najit vetsi zbran...
Arctia
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 145
Registrován: 6-2010

Odesláno Pátek, 01. dubna 2011 - 18:32:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3xpavel: "Netvrďte mi, že v 21. století je normální aby..."

Mam prave pocit, ze ve 21. stoleti delame "tak bezpecne a hygienicky ciste" prostredi, ze z toho vsichni jednou zdechneme.
Lidi ztraceji i ten minimalni pud sebezachovy, nebo prestavaji myslet uplne. (Dvere vlaku, eskalatory, prejezdy...)

Pak staci jedna banalni zavada (nebo nedesinfikovana bakterie) a je velkej prus... svih.
Utúlien aurë...