K-report
 

Archiv diskuse Nové tramvaje do 08. 02. 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Tramvaje a metro » Nové tramvaje » Archiv diskuse Nové tramvaje do 08. 02. 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2209
Registrován: 6-2007
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 17:28:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Trollino 15 a M2359:
Děkuji za odpovědi. Však jsem to psal: tuším, jak lze těch 60 (i více) stupňů v kabině vyrobit. Těch 80 stupňů jsem dokázal před léty naměřit taky, teploměr jsem nechal ležet na přístrojovce a přes okno na něj pralo slunko. Bohužel mě tehdy nenapadlo více si s tím teploměrem pohrát a umístit ho ještě někam jinam. Optimální by bylo nechat ho viset na špagátě v kabině pod stropem tak, aby na něj nepralo slunko. Jo, chybama se člověk učí.
Meteorologové také při měření teploty vzduchu nemají teploměr vystavený slunečnímu svitu, nýbrž zastíněný. Měří totiž teplotu vzduchu a ne rozpáleného předmětu.
Obdobně pokud máte dům nebo byt, kde vám může přes den na jeden teploměr prát slunko a druhý teploměr ve stínu (třeba zastíněný stromem), tak zjistíte veliké rozdíly v naměřených teplotách.
Proto se opakovaně ptám, jestli má někdo změřenou teplotu VZDUCHU v kabině. Klima přeci chladí vzduch a ne rozpálenou přístrojovku. Pochopitelně ta sálající přístrojovka zase ohřívá ten vzduch, ale velmi pochybuji o teplotě vzduchu v kabině 60 stupňů.
Vzhledem k současnému datumu to jaksi nyní v praxi v CZ nezměříme...

(Příspěvek byl editován uživatelem že_by.)
Petr_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6323
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:04:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

teplota vzduchu je podobná, je to uzavřený prostor - v "mojí" sorce je čidlo teploměru klimatizace pod stropem a po cca hodině na slunku to ukázalo přes 50 stupňů (venku ve stínu bylo přes 30). Povrch přístrojovky byl ještě teplejší.
Some of you are going to die
Martyrs of course to the freedom
That I shall provide
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3592
Registrován: 2-2006

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:09:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001: Vozy na konečných obvykle nejsou odstavené 20 minut na žáru, není u nich důvod vypínat ventilaci a navíc se obvykle otevírají všechny dveře.
Absolutně totiž není v zájmu řidiče dělat z vozu horkovždušnou troubu...

Martyk: Čtvrt miliardy ti stačit nebude, kvalifikovaný odhad je minimálně miliarda.

Šulu: I přes respektování tvého odlišného názoru musím konstatovat, že bylo rozhodnuto a jsi to ty, kdo to bude muset chtě nechtě respektovat.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2210
Registrován: 6-2007
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:31:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Petr K - děkuji, tak tohle by sedělo.
Vzduch pod stropem v nevětraném vozidle na slunci okolo padesátky a přístojovka i těch 80 stupňů. Dík!
Trollino_15
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3572
Registrován: 2-2005

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 18:47:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Že_by: Petr_k už to napsal, já jen dodávám, že netuším, kde je to čidlo umístěné, měří to palubní počítač.
MHD je pro lidi ! ! !
Škoda 27Tr Solaris...perla Plzně
ICQ: 260 116 510
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.235.128
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 20:42:24    Odkaz na tento příspěvek  

ze by:

tak jeste jednou, teplomer polozen na seddlo ridice, to je misto, kde se bezne v provozu ridic nachazi...namereno pres sedesat, teplomer dan pod sedadlo na podlahu do stinu, telota k 50ti stupnum, mereno v autobuse karose 941.

staci ti to takhle???
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.235.128
Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 20:47:34    Odkaz na tento příspěvek  

a to nemluvim o tom, jak je rozpaleny volant, ten je cerny, kdyz prijdes do busu na odpoledni cast trhacky, vuz stoji venku na place a pari na nej celou dobu slunce a to i nekolik hodin ( narizeni DP je zavirat vsechny okna, dvere i vetracky ve strope a to i v lete ) tak pak to skutecne stoji za to, niceho se na palubovce neda dotknout ani volantu, behem 1 minuty co do toho vlezes si durch mokrej a mas prave vyjet na trat....

jo a ta teplota byla merene asi v polovine sluzby, ne pri prichodu do garaze a vlezeni do busu, to verim, ze by bylo i vic....
Šulu
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 239
Registrován: 10-2006

Odesláno Neděle, 16. ledna 2011 - 21:52:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: Mohu Tě ujistit, že rozhodnutí pražských radních mě jakožto Ostraváka nechává ledově klidným.
Jinak prapůvodně jsem se v této diskuzi ptal na věc která mě zajímala i z hlediska mého oboru. Aspoň jsem se dozvěděl, že klima v tramavaji je zbytečná z x důvodů. Já věděl jen o tom finančním...
TEchnicky SLAbý
že_by
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2212
Registrován: 6-2007
Odesláno Pondělí, 17. ledna 2011 - 09:59:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad M2359:
Děkuji za odpovědi, byť mířily jinam, než jsem se tázal.
Klima opravdu chladí vzduch a ne sedadlo, volant, přístrojovku atd.
Teplota vzduchu okolo 50 stupňů je reálný údaj, vyšší teploty jsou ovlivněné rozpálenými přeměty nebo součásti interiéru (budou rozpálené úplně stejně i v ostaveném vozidle vybaveném klimatizací.
Takže se zde bavíme o srážení teploty z cca 50 na 25 stupňů po uvedení vozidla do činnosti a trvalém ochlazování vzduchu v provozním vozidle přibližně na hodnotu o 5 stupňů nižší, než je teplota v horkém letním dni. (Což si v autě dělám a do zapařeného nevětraného a neklimatizovaného autobusu díky Bohu nelezu.)
Bkp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5714
Registrován: 8-2003

Odesláno Pondělí, 17. ledna 2011 - 21:11:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zimní pohled na ForCity.
Ale ani v Rize není zimní provoz úplně bez problémů. Spíše naopak a tamní DP využíví faktu, že tramvaje ještě oficiálně nepřevzal, aby na Škodovku zatlačil co to dá. Na druhou stranu, o nějakém neodebrání tramvají rozhodně neuvažuje.
Takže nakonec jak DP Riga, tak Škodovka, tak ostatně i DPP budou rádi za letošní "silnou" zimu, ve které mohly tramvaje vyladit v podmínkách, které by se jinak těžko simulovaly.
Slepeckou holí se golf nedá hrát!
Martyk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.230.152.8
Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 13:08:52    Odkaz na tento příspěvek  

Tak vy máte v kabinkách vzduch o teplotě 50 stiupňů Celsia? To by mě zajímalo, jak je možný, že ještě žijete, když počasí s teplotama nad 40 stupňů celsia je už pro hafo lidí smrtelně nebezpečný.

To, že sem pořád píšete, je důkazem toho, že skutečnou teplotu vzduchu v kabině jednoduše neumíte změřit a to jak tu vo tom píšete, je důkazem toho, že vůbec netušíte, co fyzikální veličina zvaná teplota vlastně je.

Samozřejmě se nebudu unavovat vysvětlováním znalostí ze základní školy. Osvěžte si je laskavě sami ze zdrojů dostupnejch na internetu.

Napadá mě jediněj způsob, jak změřit skutečnou teplotu v kabině. Teplomě zavěsit tak, aby byl po celou dobu měření ve stínu. pokud na něj svítí sluníčko, tak i ten nejdokonalejší teploměr dokáže změřit jenom svoji vlastní povrchovou teplotu.

Démone, je úpe u řiti, esi by ta klimoška stála čtvrt celou nebo i několik celejch miliard. A to ze dvou důvodů. Prvním je, že ten, koho sem napad (nechce se mi to hledat) na to nemá ani v jednom případě a druhej je ono slůvko by v tý větě, kerý jasně řiká, že se pohybujem v oblasti fantasmagorií mimo realitu, kerá je neměnná a charakterizovaná konstatovánim, že pražský ForCity klimatizaci salónu mít nebudou.
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 491
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 16:52:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M2359 16.ledna: ...teplomer dan pod sedadlo na podlahu do stinu, telota k 50ti stupnum, mereno v autobuse karose 941.

Martyk 21.ledna: To, že sem pořád píšete, je důkazem toho, že skutečnou teplotu vzduchu v kabině jednoduše neumíte změřit...Napadá mě jediněj způsob, jak změřit skutečnou teplotu v kabině. Teplomě zavěsit tak, aby byl po celou dobu měření ve stínu. pokud na něj svítí sluníčko, tak i ten nejdokonalejší teploměr dokáže změřit jenom svoji vlastní povrchovou teplotu.

Martyk: Co dodat? Treba citat: Samozřejmě se nebudu unavovat vysvětlováním znalostí ze základní školy. (Martyk z 21. ledna.) Myslim ze to sedne, protoze porozumeni psanemu textu je jedna z dulezitych casti vyuky na prvnim stupni.
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3241
Registrován: 6-2005

Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 17:37:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Raquac: Martykem se nevzrušujte, on je z jiné galaxie :-)
To nejlepší nás teprve čeká.
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.235.128
Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 20:59:48    Odkaz na tento příspěvek  

Raquac: teplota byla merena i pod sedadlem ve stinu v praci neni cas na nejake zavesovani a podobne blbosti, tak dlouhe prestavky nemame, delam trhacky a bezne je cas prijezdu -5 az -20
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3602
Registrován: 2-2006

Odesláno Pátek, 21. ledna 2011 - 22:59:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Absolut: Však taky nereaguju, dílem protože se to vymyká mému chápání, dílem protože je to hluboko pod mou úroveň...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 11-2009
Odesláno Sobota, 22. ledna 2011 - 12:33:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jen by mně zajímalo, jak by Martyk vysvětlil, že člověk při saunování přežije teplotu vzduchu 80-100 st.C... A taky bych ho chtěl ujistit, že to "hafo" lidí, kteří mají problémy s teplotami nad 40 st.C by s autobusem nebo tramvají nedojeli ani na následující konečnou. Proto taky máme tak náročné zdravotní testy.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 59390
Registrován: 4-2003

Odesláno Pondělí, 24. ledna 2011 - 22:23:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V sauně se nechá chvilkově i 115 přežít, ale to už docela pálí dýchací cesty.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Martyk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.230.152.8
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 11:46:05    Odkaz na tento příspěvek  

Sauna nic nemění na věci, že teploměr vystavený slunečnímu záření anebo položený rozpálený povrch nezměří teplotu vzduchu. A relevantní údaj je právě teplota vzduchu. A proč? Protože tělo se ochlazuje tvorbou potu a ten se odpařuje do vzduchu a nikoli do stěny nebo podlahy kabiny řidiče.

Já řídil penerhotely po Práglu devět a půl roku a o nějakých náročných zdravotních testech jsem za tu dobu ani neslyšel. Jednou mi dokonce natočili EKG, jinak si pokaždé vystačili s tou věcí, co si dávají do uší. Fakt by mě zajímalo, jakým zdravotním testováním dnes jejich vysokoblahorodí, páni strojvedoucí hotelů pro bezdomovce, musí projít, aby tuhle nelidskou votročinu mohli dělat. Popíšete mi to někdo?
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 572
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 14:43:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mattyk: +- je to tak to jak jsi popsal, navíc tam mají upíra jenž Tě bodne do prstu. (Ušní a oční nemá vliv na snašení teplot)
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 493
Registrován: 12-2007
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 17:40:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martyk: 1) Prectete si jeste jednou, co je napsano vyse a jak kolega M2359 meril - s prekvapenim pak zjistite, ze meril teplotu vzduchu ve stinu, presne tak, jak to nam zabednencum marne vysvetlujete...
2) Teplota vzduchu neni zdaleka jediny relevantni udaj pro pocit tepelne pohody.
3) Jestli je sevci pri rizeni prijemne zalezi na tepelne pohode, tedy prakticky kombinaci teploty vzduchu, rychlosti proudeni vzduchu vcetne smeru a mista jeho proudeni na ridice (je rozdil kdyz fouka do obliceje nebo na zatylek), rozvrstveni teploty vzduchu v kabince (teplo na nohy a zima na hlavu ci obracene je dost rozdil), salani tepla, v nasem pripade hlavne osluneni (To je ta zahada, proc je Vam na jare teplo kdyz sviti Slunce, ale jakmile se toto schova za mrak nebo zalezete do stinu, zacne byt zima - pri tom se asi skokove teplota vzduchu v krajine nezmeni, zeano) a vlhkosti vzduchu.
4) Prectete si to prosim jeste 5x nez zase zacnete neco psat.

(Příspěvek byl editován uživatelem Raquac.)
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3609
Registrován: 2-2006

Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 20:09:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: + povinně EEG, o kterém mi tvrdili, že výklad jeho výsledku máme zdaleka nejtvrdší z okolních států...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
M2359
Neregistrovaný host
Odeslán z: 84.42.235.128
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 20:25:52    Odkaz na tento příspěvek  

Martyk: k cemu mi je teplota vzduchu, kdyz mam sedadlo tak horky ze se na nem neda poradne sedet,z palubovky sala sileny hyc a volantu se nemohu ani dotknout jak to pali a pres to obrovsky predni sklo de takovy vedro,ze ikdyz nedelas nic, jen sedis, leje z tebe jak z kona, kdyz si otevres okynko tak te tak ofoukne ( protoze si tak spoceny ze jsi durch mokry )ze se pak vecer nemuzes ani pohnout jak te vse boli...
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 118
Registrován: 11-2009
Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 22:09:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martyk: Přečtěte si ještě jednou zejména první odstavec svého příspěvku ze 21. ledna 2011 - 13:08:52, připomínky k saunování a své následné komentáře, pane z jiné galaxie :-D
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 574
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 25. ledna 2011 - 22:46:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: vidíš to, já na takový podstatný detail zapomněl (asi moc koukám na Kolomba)
Láďa_2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 659
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 13:45:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

maj ty tramvaje alespoň nějakou přípravu pro klimu. dá se to tam snadno přidat? A předpokládá se to v nějakým výhledu?
Si jaksi nedovedu představit, že třeba za třicet let (kdy bude klima nejen v autech samozřejmostí, ale bude i v každý hospodě a autobusu) tak budem jezdit tramvají která to nemá. To snad nemůže nikdo čekat. Zvlášť v době kdy na auto s klimou má doslova každej.
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 134
Registrován: 6-2010

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 17:59:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jéje, buhví jak to tu bude vypadat za 30 let... Třeba se ekoteroristi konečně dočkají a znečištění planety bude tak špatné, že se klima zakáže... Já bych to vážně už neřešil. Podívejte, v jakém stavu jsou například brněnské Anitry, výdrž poršat také není zrovna ideální. Pokud je 15T v podobném duchu, za těch 30 let tu máme nové stroje :-)

A mám nové auto a klima v něm není a světe div se, dá se v tom jezdit...
Martyk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.230.152.14
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 19:03:55    Odkaz na tento příspěvek  

Tak nám prej schválil 15T a tady vo tom anbi půl slova.
Multi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 128
Registrován: 4-2010
Odesláno Středa, 02. února 2011 - 19:26:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asi proto, že to nikdo neví, kde jsi to zjistil?
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3621
Registrován: 2-2006

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 19:48:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To už se to pánové dostalo i k vám ?
Schválená (PZDV od DÚ) je od závěru loňského roku...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Wang
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2324
Registrován: 8-2007

Odesláno Středa, 02. února 2011 - 21:40:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Podívejte, v jakém stavu jsou například brněnské Anitry

Co tím máš na mysli?
Goldfinger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 685
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 09:36:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mceza: No bez klimy se možná dá jezdit tak do května a od poloviny září, ale jinak nejsu masochista. Saunu fakt nemusím nehledě na to, že to je i nebezpečné.
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 122
Registrován: 11-2009
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:01:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: Takže jízda v autech v minulým století byla nebezpečnější, protože jsme v nich neměli klimatizace? Já mám klímu teprve 3 roky a nemyslím si, že bych těch 10 let před tím nějak strádal. A pro koho je vlastně to vozidlo bez klímy nebezpečný? Pro nás mladý, kteří to přežijeme bez újmy, nebo pro důchodce, kterým teplo nedělá dobře? Já myslím, že pro ty důchodce je ta klima ještě horší, protože hůř zvládají rozdíly teplot. A fakt si nemyslím, že by v našich podnebných podmínkách byla klima zapotřebí. Všechno je to jen v těch debilních výklopných oknech. V T3 se to docela protáhne... Ale kdo pamatujete jízdu v T2, určitě uznáte, že je to dnes pořád ještě super. Vždyť tam byly taky výklopný okna, ale navíc byly na kličku, kterou měl řidič. Takže rozmyslet se, že teď chci otevřít, bylo úplně k ničemu.
Martyk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.230.152.14
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:17:26    Odkaz na tento příspěvek  

Já nevim, esi sou schválený, protože jediný místo, kde sem to zahlíd je lednovej DP Kont@kt. Tam píšou, že 29. prosince vydal Drážní úřad rozhodnutí vo schválení typu. Tam teda píšou homologace, ale to sem si už přeložil.
Martyk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.230.152.14
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:19:39    Odkaz na tento příspěvek  

Asi je i muj překlad nesprávnej, ale zdá se, že te jedno.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1535
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:20:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl_bb: můj názor je ten, že se klima do aut dává též kvůli bezpečnosti, protože je nižší riziko kolapsu. Samo, pokud si někdo nastaví klimu na 18 tak to odstoná, ale pokud máš teplotu stejnou jako okolí ve stínu tak ani nenastydneš a ani nezkolabuješ. Ona taky není klima jako klima. A klima taky potřebuje svoji údržbu a obsluhu.
Aby Ti vedro nedělalo dobře, to nemusíš být důchodce. Třeba moji dceři se dělá špatně a to není ani důchodce ani předškolák.
Heky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 247
Registrován: 3-2004
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:27:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No, vzhledem k tomu, že mnoho tramvajáků má v létě ve 14T problém zapnout i blbé ventilátory, tak se obávám, že s klimou to bude podobné. Jeden bude mít v létě ve voze 18 a druhý 30. A odstonáme to. Nehledě a to, že jsem si vyzkoušel klimatizaci v tramvajích osobně - výsledkem bylo, že jsem v dotyčném městě v létě chodil s batohem, kde jsem měl svetr. A svetr jsem si navlíkl, když jsem chtěl někam popojet tramvají, abych nenastydl...
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 140
Registrován: 6-2010

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:28:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já také nejsem masochista, ale 80 tisíc (samotná klima bez nadstandartní výbavy nejde) jsem neměl. V druhém autě klimu máme a je fajn, ale tady prostě není a když je vedro, otevřu si okýnko.
Před dvanácti lety jsem měl z klimy v autě zápal plic. Tady se prostě bez klimy žít dá, to mi nevymluvíš. Já zas nejsem masochista ke svému peněžnímu účtu... Koukni kolik aut není vybaveno klimou v jižněji položeném zahraničí a taky tam žijí... Je to o prioritách financí - pokud jsi ochoten si za klimu připlatit máš ji. Pokud ty peníze nemáš nebo je potřebuješ vložit do něčeho jiného, klimu si nekoupíš.
V případě Prahy si myslím, že to byl rozumný krok.
Goldfinger
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 687
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:30:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ono s tou klimou je to jako jet na dovolenou do tří nebo čtyřhvězdičkového hotelu. Pokud na to mám, tak si můžu vybrat, že si za komfort připlatím nebo ušetřím, ale s jistým diskomfortem. Taky se nepočítám mezi důchodce, ale do auta bez klimy bych fakt nesednul. Nejde jen o regulaci teploty, ale ta klima například umí odsávat vlhkost, takže se méně potí skla.
Majkl bb: jj, jízda autem v minulým století určitě nebezpečnější byla - nejen kvůli absenci klimy, ale nebyly airbagy, nebyly tak kvalitní crash testy, odolnost prostoru pro posádku nebyla na takové úrovni, zkus si porovnat statistiku s přihlédnutím k nárůstu provozu. Nebo mi chceš tvrdit, že schade 105 byla stejně (ne)bezpečná jako dnes fobie?
Mceza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 141
Registrován: 6-2010

Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:41:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: Ano, odsávat vlhkost - proto je v autě tak hnusně suchej vzduch, ze kterého mě vždy bolí v krku...
Řidič
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.152.5
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 12:54:10    Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: Klimatizace se do automobilů montuje z důvodu zvýšení pohodlí, nikoliv bezpečnosti . Bezpečnost silničního provozu vůbec nezávisí na počtu airbagů a deformačních zón aut, ale na hustotě a rychlosti provozu a schopnostech řidičů. Váš airbag v autě rozhodně nesníží hustotu provozu ani nevylepší cizí řidičské schopnosti. Airbagy a deformační zóny řeší už jen následky selhání bezpečného provozu.

A silniční doprava byla v minulém století mnohem bezpečnější, protože provoz nebyl tak hustý, nebylo zde tolik zákonů a směrnic o provozu na pozem. komunikacích a lidé si kupovali auta proto, aby s nimi jezdili, ne bourali. I kdyby bylo dnes auto jeden velký airbag, na bezpečnost, a plynulost provozu to nebude mít žádný vliv.

Mimo jiné, když do dnešní Fabie narazí v 60 km/h Range Rover z 90. let, škodofkáře odvezou v rakvi, zatím co řidič Roveru si utře zpocené čelo, narovná si vykloubené rameno, zavolá odtahovku a půjde si koupit do bazaru stejného Rovera z 90. let za desetinovou cenu Fabie. Pozůstalí škodofkáře se budou akorát podivovat, jak je možné, že ho to dnešní "ultrabezpečné, moderní a spolehlivé auto s osmi airbagy a deseti asistenty" nezachránilo.
Martyk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.230.152.14
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 14:54:32    Odkaz na tento příspěvek  

Děte už s klimatizací v penisovejch protézách někam pryč.

A zkuste už taky pochopit, že klimatizace se prostě kupuje za prachy a ten, kdo ty prachy platí se rozhodne, esi ji chce. Neni to vo bezpečnosti ani vo ňáký pohodě zákazníka. Je to vo tom, kolik ten zákaznik vodevzdá. Nic jinýho vo přítomnosti klimatizace ve vozidle nerozhoduje.
K_k
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 188
Registrován: 8-2002
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 15:57:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte někdo konkrétní předpis který upravuje okna v tramvajích (dopravních prostředcích?) a říká že musí být bezprůvanové větrání? Dík
Raquac
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 495
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 03. února 2011 - 18:02:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Řidič: Mimo jiné, když do dnešní Tatry 815 narazí v 60 km/h Range Rover z 90. let, roveristu odvezou v rakvi, zatím co řidič Tatry si utře zpocené čelo, narovná si límečekek u košile, zavolá pro Rovera odtahovku a půjde si koupit do bazaru stejný nárazník z 10. let za padesátinovou cenu Rovera. Pozůstalí ŘIDIČI se budou akorát podivovat, jak je možné, že ho ani to včerejší "auto ze starých dobrých časů bez osmi airbagů a deseti asistentů" nezachránilo.....to zni docela hloupe, ze. Skoro jako porovnani dvojice Fabia-Range Rover

A silniční doprava byla v minulém století mnohem bezpečnější, protože provoz nebyl tak hustý, nebylo zde tolik zákonů a směrnic o provozu na pozem. komunikacích a lidé si kupovali auta proto, aby s nimi jezdili, ne bourali. Zajimave - koukal jsem se na nemeckou statistiku (viz zde), v roce 1970 zemrelo pri silnicnich nehodach asi 22 tisic osob, v roce 1990 asi 12000 a v roce 2010 asi 4000. Ze by tam klesala intenzita provozu a pocet zakonu a smernic?

(Příspěvek byl editován uživatelem Raquac.)
Majkl_bb
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 124
Registrován: 11-2009
Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 00:41:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Goldfinger: Nevím, co do toho pleteš airbagy. Ptal jsem se, jestli na bezpečnost měla vliv klimatizace, a sám si myslím, že neměla. Toť vše.
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3274
Registrován: 6-2005

Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 08:04:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K_k: Řekl bych, že to bude v ČSN EN 14750-1 (resp. ČSN 281521, nevím jak se to aktuálně značí) nebo možná i nějakým odkazem přímo v ČSN 281300, ale nejsem si jist - určitě Ti to upřesní někdo, kdo dělá s vozidly...

(Příspěvek byl editován uživatelem Absolut.)
To nejlepší nás teprve čeká.
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3747
Registrován: 5-2002

Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 09:00:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Bezprůvanovost" původně řešila ČSN 28 1300 čl. 4.1.7.4, kde byla hranice rychlosti proudění vzduchu v prostoru pro cestující max 0,2m/s při teplotě do 10°C, max 0,5m/s při teplotě do 26°C a max 2,0m/s při teplotě nad 26°C. Změnou z prosince 2006 je tento článek zrušen a nahrazen odkazem na ČSN EN 14750-1 (klimatizace a větrání prostoru pro cestující) a ČSN EN 14813-1 klimatizace a větrání prostoru pro řidiče). Co je v těchto dvou ČSN EN nevím, v knihovničce je nemám a jsem líný jít se hrabat do knihovničky od kolegy.

Je docela možné, že na základě těchto dvou nových ČSN EN je opětovně možné použití "šoupacích" oken u tramvají a trolejbusů. Časově by to sedělo - vyšlo to v prosinci 2006, v roce 2007 si toho někdo všiml a od roku 2008 se to začalo realizovat. Je to ale jen dedukce.

Šoupací okna byla prý v kolizi ještě s nějakou jinou ČSN na téma "nenahýňajtě sa z okien", ale to vím jen per huba.
Absolut
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3276
Registrován: 6-2005

Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 09:53:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki: Díky za upřesnění.
To nejlepší nás teprve čeká.
Nin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2911
Registrován: 8-2003

Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 12:26:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Demon3: 28.12.2010
World In My Eyes...
cestuji ekonomicky a to pouze první třídou

Z-k
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.220.250.97
Odesláno Pátek, 04. února 2011 - 23:23:30    Odkaz na tento příspěvek  

Nechte už tu klimu v klidu. Mám jí v práci a mohu říct, že s ní docela trpím. Několikrát do roka to odstůňu, protože jsem astmatik. Důvodem je taky, že jí mame centrální a jeden ovladač ovládá půl patra.
V letních horkých měsících si připadám jak blázen, když mám na sobě mikinu, abych to ve zdraví přežil. Aspoň, že máme otevírací okna a lze tím šílenou věc, co je klimatizace, trochu "regulovat". I podle alergologů je v neuvážené míře škodlivá. Doma bych ji určitě nechtěl.
V autě ji používám jen vyjímačně.
neregPetrS.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Sobota, 05. února 2011 - 21:13:11    Odkaz na tento příspěvek  

Dneska asi v 11 h viděna 15T na mostě v oblouku před zastávkou v Modřanech u nádraží. Měla otevřené dveře, než mi naskočila zelená, dveře zavřela a odjela ku Praze. Copak mohli zkoušet?
Martan2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 11-2010

Odesláno Neděle, 06. února 2011 - 09:28:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

15T už i v Modřanech?? A to byla zkušební jízda nebo už linka a pokud linka, prosím jaká?
Otvirak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 93.99.173.10
Odesláno Neděle, 06. února 2011 - 13:08:25    Odkaz na tento příspěvek  

dyt to hlasili predem, ze od soboty bude normalne jezdit...
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3628
Registrován: 2-2006

Odesláno Neděle, 06. února 2011 - 21:29:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale pokud do Modřan, tak rozhodně zkušební jízda.
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
neregPetrS.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.96.2
Odesláno Neděle, 06. února 2011 - 23:12:04    Odkaz na tento příspěvek  

Na transparentu měla trojúhelník s vykřičníkem, takže asi nějaká vykřičená linka
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 6183
Registrován: 6-2002

Odesláno Pondělí, 07. února 2011 - 21:29:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9213 cca před hodinou přistála v UDDP.
hodis
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.86.121.128
Odesláno Úterý, 08. února 2011 - 12:11:34    Odkaz na tento příspěvek  

Moc pěkný článek, ať žije moderní doba
http://ekonomika.ihned.cz/c1-49833350-novy-model-tramvaji-porsche -je-nejporuchovejsi-ze-vsech-kazda-sedma-stoji
Hhoonnzzaa
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 310
Registrován: 12-2007

Odesláno Úterý, 08. února 2011 - 16:52:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hodis: Každá nová tramvaj bude poruchovější a závadovější než ty staré. Kamkoliv místo mechanické součástky narvete počítač se rodí problémy. Každá moderní nízkopodlažní koncepce vozu si žádá problémový přístup k různým částem pohonů, výzbroje brzd, přináší hmotnostní, pevnostní problémy atd. Přesto jsem pro pokrok, ale žádný DP si nemůže myslet, že nákupem nových vozů se sníží poruchovost a tím ušetří na údržbě. To by se šeredně zmýlil.
dopravopat
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.88.143.106
Odesláno Úterý, 08. února 2011 - 16:56:49    Odkaz na tento příspěvek  

Hhoonnzzaa:
Taký Wana je fakt oproti T3 príšerne komplikovaná a podvozky sú fakt úplne iné.
Trollino_15
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3624
Registrován: 2-2005

Odesláno Úterý, 08. února 2011 - 17:30:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

žádný DP si nemůže myslet, že nákupem nových vozů se sníží poruchovost a tím ušetří na údržbě

Aha...a já blbec žil celý život v přesvědčení, že jedním z důvodů nákupu nových vozů (kromě zvýšení komfortu, zrychlení dopravy apod.) je právě snížení celkové poruchovosti ve výpravě (nebo alespoň zachování nějaké snesitelné hranice).

Podle toho, co napsal Hhoonnzzaa by z toho plynulo, že se jednou dostanem do situace, že nobé vozy budou natolik poruchové, že prostě nevyjedou.
MHD je pro lidi ! ! !
Škoda 27Tr Solaris...perla Plzně
ICQ: 260 116 510
Masinka
Administrátor

Číslo příspěvku: 6185
Registrován: 6-2002

Odesláno Úterý, 08. února 2011 - 18:19:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A dnes odpoledne už 9213 brousila koleje po městě...