K-report
 

Archiv diskuse Nehody do 20. 11. 2015  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » Nehody » Archiv diskuse Nehody do 20. 11. 2015 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
nomen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.81.208.163
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 18:16:26    Odkaz na tento příspěvek  

píšou déraillé en raison d'une vitesse excessive
tedy zřejmě vykolejil kvůli nadměrné rychlosti

při vjezdu do onoho oblouku
dn
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.188.254
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 18:34:26    Odkaz na tento příspěvek  

Všem diskutujícím o vině a trestu řidičů hasičských aut bych přál zažít jízdu po městě k požáru (nedejbože přímo hlášenou, že jsou tam lidi) z pohledu řidiče nebo alespoň spolujezdce s tím, že to auto neváží 3 tuny a nebrzdí na fleku.

Jenki: v pohodě, myslel jsem to tak nějak všeobecně. Chápu, že třeba #NádražníXČeskobratrská moc rozhledu nedává. A v Myší díře na Hlučínské i ten tramvaják někdy má chuť uhnout [happy]
T_._H_.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2434
Registrován: 8-2012
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 18:45:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ten zcela hluchý si buď přizve průvodce
A to je nařízeno v kterém paragrafu zákona o provozu na pozemních komunikacích, že hluchý se nesmí pohybovat bez průvodce? Že musí zapojit ostatní smysly a jinak je vinen?
Zrovna minulý týden jsem pozoroval, jak hasiči "silně a výrazně" houkali za dědulou v nějakém Matizu a on o nich prostě nevěděl a jel si po svém. Není holt každej tak dokonalej jako zdejší diskutéři.

informuji vás, že své podezření na vaše opakované páchání trestného činu pomluvy prostřednictvím tohoto internetového diskuzního fóra dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb. v platném znění vůči mně, dalším osobám i obchodním partnerům společností, pro které pracujete, jsem předal studentům práv a stáváte se součástí jejich projektu
Honzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1124
Registrován: 12-2003

Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:04:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nehoda ve Francii:
odkaz

Gatto nero
NEJHEZČÍ ŽABOTLAM BYL POLOMÁČENÝ!
Na ČD pracují dva druhy lidí. Jedni chodí do práce a druzí chodí pracovat. Bohužel, těch prvních je víc.[sad]
Majkl007
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.255.226
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:10:11    Odkaz na tento příspěvek  

"Zrovna minulý týden jsem pozoroval, jak hasiči "silně a výrazně" houkali za dědulou v nějakém Matizu a on o nich prostě nevěděl a jel si po svém."
Zřejmě měl v autě na plný pecky puštěnou hudbu od Evy a Vaška. [biggrin]
Zkoušeli na něj taky zablikat dálkovými reflektory? Hluchej ten dědula být mohl, ale slepej když řídil auto snad ne...
starý Ivoš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.221.248.244
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:18:06    Odkaz na tento příspěvek  

T.H. Vážně potřebuješ mít nařízený paragrafem i pud sebezáchovy?
Mně osobně jaksi funguje jen jedno oko, tudíž mám zmenšený zorný úhel. Neznamená to, že bych nemohl mít řidičák, ale musím s tím počítat - a tak prostě vrtím hlavou ve větším rozsahu.
Křivi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.131.18
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:21:17    Odkaz na tento příspěvek  

dn: To byla ne příliš inteligentní poznámka.

Byl by problém objednat, aby občas pár řidičů "houkaček" naložil instruktor dopravního podniku do tramvaje "Cvičná jízda" a ukázal jim problémová místa, kde tramvaj nemůže zastavit, kde řidič tramvaje nic nevidí apod.? Že řidič tramvaje toho vidí v zrcátkách mnohem méně, než řidič silničního vozidla (vlevo nevidí dozadu vůbec, jen "do šikma"!!!), že má delší brzdnou dráhu, delší přechod z jízdy do brzdy, že u některých způsobů ovládání výhybek může dojít k vykolejení atd.

Vlastnosti tramvajové soupravy jsou tak zásadně odlišné od silničních vozidel, že by schopnost předvídání jejich pohybu a možností reakce v mezních situacích a místní znalost tramvajové sítě měla být pro řidiče IZS v příslušném městě samozřejmostí. Pustit houkačku nestačí. Je třeba předvídat, budu-li viděn a zda tramvaj opravdu zastaví. Jako držitel ŘP CE+DE a v minulosti i tramvaj a trolejbus Vás mohu ujistit, že možnosti tramvajáka rychle regovat na vozidlo IZS (a někdy ho i jen vidět) jsou MNOHONÁSOBNĚ menší, než u silničních vozidel.

Tramvajáci s fyzikou nehnou, s mezerou v kvalifikaci řidičů IZS se něco dělat dá. Kolik by taková projížďka tramvají pro skupinu řidičů stála? Byl by to majlant?
Starý Vlk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.178.49.205
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:21:47    Odkaz na tento příspěvek  

T_._H_.
Nebudu stále dokola točit naprosto zbytečnou diskuzi. Nejdokonalejší na planetě Zemi jste Vy a ostatní jsou hlupáci bez mozku-aspoň to vyplývá z Vašich příspěvků. Jistě, že každý se může pohybovat kde chce, ale na svoji zodpovědnost, tohle bohužel platí i pro tělesně postižené. Právě proto o tom zákon nic neříká.

Když někdo jako zcela neslyšící řídí vozidlo, má k dispozici zrak. A ten je opravdu povinen používat, mimo jiné i tím, že sleduje provoz na pozemních komunikacích, to jest i za svým vozidlem. A světelné výstražné znamení vozidla IZS je prakticky nepřehlédnutelné. V Zákoně 361 je to § 5, odst. 1. písmeno B).
Chary
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1902
Registrován: 3-2010
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:37:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Majkl007: Zkoušeli na něj taky zablikat dálkovými reflektory? Hluchej ten dědula být mohl, ale slepej když řídil auto snad ne...

Kde se bere ta představa, že když neslyší, tak že sleduje zrcátka a/nebo má v daném věku odpovídající periferní vidění a dost rychlý synapse, aby mu vůbec stihlo docvaknout, co se kolem něj děje?

Starý vlk: A světelné výstražné znamení vozidla IZS je prakticky nepřehlédnutelné.

Ovšem za předpokladu, že dotyčný dědula měl všech pět smyslů tak nějak v nějakém použitelném stavu. Což zrovna u děduly nelze vždy zaručit.

Povinnost daná zákonem je jedna věc, realita může být dramaticky jiná. Zrovna za volantem není týden, kdy bych neviděl nějaké hrubé porušení povinností a nemusí jít jen nezbytně o literu zákona, ale třeba i o jen pitomej selskej rozum. Jako že když za horizont v zatáčce nevidím, tak tam nevletím jako ta blonďatá kráva minulou neděli, ještě že má moje auto tak kousavý brzdy. Jenomže na to já nemusím mít zákon. A jí ani ten zákon nepomohl.

Varování: Může obsahovat chyby a překlepy Solidní nechť se věnují obsahu, blbci nimrání se v písmenkách.
micek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4
Registrován: 11-2015
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:38:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Vlaková souprava TGV vyjela z kolejí v místě budoucího mostu" (akuálně.cz)
Z těch novinářských formulací jeden neví. Tak byl tam už ten most nebo ne?
P_v
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1314
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 19:40:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

micek: Použij oči.
Starý Vlk
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.150.37
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 20:05:46    Odkaz na tento příspěvek  

Chary:
Moje řeč a naprostý souhlas. Ani já nemusím mít na všechno zákon, ale na druhou stranu, když už ten zákon existuje, tak se snažím ho dodržovat. Zatím se mi to daří, snad to vydrží.
zao
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.39.70.141
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 21:31:33    Odkaz na tento příspěvek  

micek: ten most je tam uz celkem dlouho, jel jsem tam naposledy loni v lete a tehdy byly naspy + mosty, stavely se koleje, sloupy taky uz staly. Na Google mapach je fotka starsi, ale zorientujete se (staveniste jednoznacne). V tom miste se napojuje nova (zprovozneni planovano na jaro 2016) VRT od zapadu na historickou trasu (od severu) smerem do centra mesta. Proto ten oblouk.
neregPetrS.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.103.199
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 21:45:14    Odkaz na tento příspěvek  

Štrasburk - to je jak u Santiaga. Navíc šlo o zkušební soupravu AGV.
neregPetrS.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 77.240.103.199
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 21:51:32    Odkaz na tento příspěvek  

Ne, blbnu, nebylo to AGV.
smrž
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 44
Registrován: 12-2014

Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 21:52:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ti Francouzi mají ale dnes peška... Byla by to zpráva dne, ale za současné situace není ani moc divu, že se o tom (alespoň v českých médiích) sotva informuje.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10323
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 22:02:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TH: S touhle "logikou" ovšem za popsanou nehodu může nakonec správce komunikace, kvůli kterému je co rozstřikovat
A čo si predstavujetě pod takýmto "za nehodu může", Kefalín...?
Součástí příčinného řetězce vedoucího k nehodě ta louže nepochybně je, stejně jako ta bezohledná jízda. To, že ta vina není 100%, ještě neznamená, že není vůbec žádná a že se o ní nemůže mluvit.
Ono je totiž nakonec možná účelnější dokopat správce komunikace udělat něco s bezodtokejma dírama měnícíma se v louže než pořádat nějakou spektakulární policejní akci...
P_v
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1315
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 14. listopadu 2015 - 23:14:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Možná by bylo vhodné projektovat VRT tak, že před koncem VR části bude několik oblouků o postupně se zmenšujícím poloměru, aby to zadumaného fíru včas trklo, že je záhodno brzdit. V Santiagu je také náhlý přechod z dlouhé přímé do ostrého oblouku.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.48.50.34
Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 03:13:39    Odkaz na tento příspěvek  

Ten text z Francie zřejmě někdo přeložil přes googla, předpokládám že "v místě budoucího mostu" znamená prostě "před mostem" (jinak by to nenapadalo do kanálu, ne?).
Francouzi si to teda vybíraj, ještě že to byla zkušebka a ne plnej vlak.
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4210
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 08:48:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lepší snímky z Jablůnky,kdy to dneska v noci borec netrefil(resp.trefil)do přejezdu:


Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž.Kde se mám jít udat?
Jarda_krapas
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 964
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 09:49:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

bartik09
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.111.119.26
Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 09:59:24    Odkaz na tento příspěvek  

Jarda_krapas: Jojo, to tenkrat jeste bylo na draze spousta zamestnancu, vsichni zodpovedni a plni zdraveho selskeho rozumu, takze se takove tragicke nehody jako dnes nestavaly...

Paveldacicky: Nojo, zas ty prejezdy. Zase zeleznice zkomplikovala nejakemu zodpovednemu ridici zivot.
Paveldacicky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4211
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 11:11:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zase zeleznice zkomplikovala nejakemu zodpovednemu ridici zivot.

Spíš on sám sobě,bo prý měl 2,7 ‰ v krvi.

Jsem bílý,nevěřící,heterosexuální muž.Kde se mám jít udat?
22michal
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.159.151
Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 11:20:25    Odkaz na tento příspěvek  

Parmezano: ale Pavel D. to psal k tomu šoférovi Golfu, který poupravil ten přejezd u Jablůnky. Viz ty jeho fotky.
zao
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.233.186.236
Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 13:45:08    Odkaz na tento příspěvek  

Podle fotek ze Spiegelu to byl Duplex. Nemci pisou, ze jel 350, takze "vyletel z oblouku" muselo byt fakt prislovecne.
gp
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.96.26
Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 13:52:25    Odkaz na tento příspěvek  

dn: vždyť to sám říkáš, když jedeš k ohni, kde jsou lidi, tak jedeš jinak, než když hoří trafačka na louce za vesnicí. Řekněme, že bys tu maminku, na kterou Jenki nezvonil, přejel. Soud se bude velmi podrobně zabývat právě tím, kams jel a cos o tom věděl. Je to blbý, ale navzdory vší péči se takový věci jako požáry stávají a bohužel někdy zabíjejí i úplně jinde, než hoří.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Neděle, 15. listopadu 2015 - 16:18:34    Odkaz na tento příspěvek  

ad zao : na googlech je i dvojice nových fotek s dokončenými mosty .... je to v místech kde se trať rozdvojila kvůli napojení na "starou" trať ... opticky to na nějaký "ostrý" oblouk nevypadá ...
neregPetrS.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.25
Odesláno Pondělí, 16. listopadu 2015 - 09:24:32    Odkaz na tento příspěvek  

Na 350 km/h, kterou ten vlak mohl jet, je to dost ostrý oblouk.
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3591
Registrován: 9-2011

Odesláno Pondělí, 16. listopadu 2015 - 10:32:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Na těch mapách jsem změřil poloměr "vnějšího" oblouku (ten je pravidelnější a líp se měřil) - 900 m. To je max. rychlost cca 150 km/h (plus mínus, neznáme konkrétní hodnotu převýšení - počítal jsem 150 mm, ani dovoleného příčného zrychlení, dal jsem dost optimistický 1 m/s2).
Takže "opticky" to sice ostře nevypadá, ale číselně jo. [sad]
Petr_Šída
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1139
Registrován: 1-2011
Odesláno Pondělí, 16. listopadu 2015 - 13:51:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

měření poloměru z map je dost nepřesné

má to přez 1000 m a trasování je na 160

viz

https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=3456307
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3592
Registrován: 9-2011

Odesláno Pondělí, 16. listopadu 2015 - 15:26:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No vida, tak to jsem se celkem trefil. Dík za upřesnění.
Honza_-_St.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.240.79.58
Odesláno Pondělí, 16. listopadu 2015 - 23:55:46    Odkaz na tento příspěvek  

Nemá někdo, popř. nedají se někde nalézt, fotografie z nehody expresu u Křižanova kolem půlky roku 1995? Děkuji za odpověď.
Jiri_Heracek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 28
Registrován: 7-2012
Odesláno Úterý, 17. listopadu 2015 - 23:19:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

U toho Strasburgu to fira prezil,vypovidal ze v okamziku nehody jel mistne maximalne povolenych 176km/h ( ne 160km/h, to je na vjezdovem napojeni,vyjezd je max 176km/h) zatim se nevi duvod vykolejeni, bud technicka zavada, ale mezi techniky se mluvi i mozne sabotazi, ale zatim nic neni oficialne. V dnesni poatentatove Francii jsou vsechny hypotezy brany vazne.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.27
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 09:36:44    Odkaz na tento příspěvek  

Jiri_Heracek : cílená sabotáž ani ne, ale dostat vlak kolejí může obyčejná hloupá klukovina ...
firapavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 88
Registrován: 1-2014
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 15:50:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad P_V: nevím jak TGV ve Francii nebo jinde, ale v Německu je jedno pravidlo - při rychlostech nad 160 km/h je drážní vozidlo řízeno striktně počítačem. Strojvůdce pouze hlídá správnou činnost systému a při jeho výpadku přejde na ruční řízení, ale pouze do rychlosti 160km/h. To platí při LZB i ETCS.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 16:16:29    Odkaz na tento příspěvek  

Nojo, ale to asi neplatí pro zkušebky. Každopádně to vypadá, že vylítli z jiný technický příčiny než kvůli rychlosti (to by taky musel bejt fíra džihádistickej sebevrah).
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10361
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 08:25:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FP: při rychlostech nad 160 km/h je drážní vozidlo řízeno striktně počítačem
A to "řízeno počítačem" znamená konkrétně co? Zapnuté AFB...?

Pokud vím, tak nad 160 je povinné LZB (nebo ETCS) a to si dokáže vynutit brzdění bez ohledu na režim řízení.
firapavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 89
Registrován: 1-2014
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 14:23:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To samozřejmě ano, ale aktuální rychlost neovlivňuje strojvedoucí, ale počítač. Ten ví, kolik může v daném úseku tratě vlak jet, a to i při zkušebních jízdách. Tím počítačem je myšlena kontinuální spolupráce počítačů řídících stroj(ATP,ZSG,ETCS,LZB atp.) s počítači řídící provoz(Streckenrechner LZB,ETCS)
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3602
Registrován: 9-2011

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 15:03:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Takže přeloženo do drážní češtiny: nad 160 km/h musí být vlak zabezpečen zabezpečovačem s úplnou kontrolou rychlosti.
Aktuální rychlost ve většině případů řídí strojvedoucí a zabezpečovač pouze kontroluje, zda-li nebyla překročena bezpečná mez a pokud jo, tak zabrzdí (většinou maximálním účinkem provozní brzdy či nouzovou brzdou, o nějaké řízení rychlosti se nestará).
O řízení rychlosti třeba při zastavování do zastávky nebo pro dojezd "včas" se "počítač" opět nestará, takovýhle zbytečný vymyšlenosti máme jenom u nás [wink]
Jinak si dost dobře neumím představit, jak přesvědčuju ETCS, že jsem zkušební jízda, a tudíž můžu 176 tam, kde je povoleno 160.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10364
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 15:14:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FP: Tím počítačem je myšlena kontinuální spolupráce počítačů řídících stroj(ATP,ZSG,ETCS,LZB atp.) s počítači řídící provoz(Streckenrechner LZB,ETCS)
Aha, tak to se pak nikdy nemůžeme domluvit - v řeči našeho kmene je počítač vždycky jenom počítač a spolupráce počítačů vždycky jenom spolupráce počítačů.

Ale z té Vaší změti zkratek se dá vydedukovat totéž, co jsem psal v příspěvku 10361: při rychlosti nad 160 se musí jet buď na LZB, nebo na ETCS.
ZSG je normální řídicí počítač vozidla (jindy a jinde nazývaný třeba CCU nebo VCU nebo VP), kterej bez toho LZB či ETCS ví leda tak konstrukční rychlost vozidla (a ve kterým se při zkušební jízdě dá obvykle i "napodkládat", že mu do toho LZB ani ETCS nijak nekecá).
ATP je pak nadmnožina pro Indusi (kdežto ATC je nadmnožina pro LZB a ETCS).
Slexx
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 520
Registrován: 8-2005
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 16:44:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

nomen
Neregistrovaný host
Odeslán z: 109.81.208.150
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 16:54:22    Odkaz na tento příspěvek  

doplněk k Slexxovi
dle tohoto http://orf.at/stories/2310580/

příčinou vykolejení TGV pozdní brzdění- do oblouku
265 místo max.176km/h (navíc na stanovišti místo povolených 4 bylo 7 lidí)
firapavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 90
Registrován: 1-2014
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 20:14:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já se s vámi nepřu o váš názor př.10361, reagoval jsem na příspěvek P_V. a neznalé trochu obeznámit s problematikou řízení vlaku při rychlostech vyšších jak 160km/h. A ten souhrn zkratek ? Tak jinak . Na HV je mnoho malých počítačů které řídí jeden velký(ZSG). Jeden z těch malých(např.u EBICAB je to ATP) komunikuje s traťovým počítačem(přes ETCS nebo LZB). Tyto komunikace musí být kontinuální, při přerušení dojde k nouzovému brzdění. A propo : pro zkušební jízdy snad předpisy neplatí ? Možná někde na Velimi . Toto ale nebyl zkušební okruh .
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5902
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 20:20:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

firapavel: Miesto oboznámenia ich skôr zamotávate. Keď pominiem terminologické a technické detaily, tak hlavne vo veľkej časti prípadov o nejakom "riadení vlaku počítačom" nemôže byť ani reč. Riadi ho naďalej rušňovodič.

To, čo je podstatné, že je tam niekde schovaný počítač s nápisom "vlakový zabezpečovač s kontrolou rýchlosti", ktorý neustále počíta či vlak môže ďalej pokračovať a akou rýchlosťou, a v prípade, že sa vyhodnotí, že je tá rýchlosť privysoká, alebo že má fíra brzdiť k červenej, a nebrdzí, tak to zabrzdí zaňho.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10370
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 20:33:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

FP: Na HV je mnoho malých počítačů které řídí jeden velký (ZSG). Jeden z těch malých(např.u EBICAB je to ATP) komunikuje s traťovým počítačem(přes ETCS nebo LZB).
To by Vás zabezpečováci hnali, kdybyste před nimi řekl, že je ATP/ATC čemukoliv podřízeno. Ti naopak trvají na tom, že musí být schopno fungovat prakticky autonomně (pomíjím to, že dostává informace o aktivaci stanoviště, tomu se nedá říkat podřízenost), jinak by nešlo schválit s příslušným SIL.

Tyto komunikace musí být kontinuální, při přerušení dojde k nouzovému brzdění.
Nikoliv nutně. Třeba zmiňovaný Ebicab existuje i v bodové verzi, kdy načítá balízy, ETCS L1 rovněž (pravda, oba mají linking, takže vědí, dokdy musí přijít další balíza, ale kontinuální to opravdu není). Ani ten traťový počítač není podmínkou (ano, LZB má Streckencentrálu, ETCS L2 má RBC) - opět jako příklad ETCS L1, které má jen LEU (ta obvykle "šmíruje" světla na návěstidle).

Myslíte to určitě dobře, ale těch zjednodušení a nepřesností je tam už moc. Bylo by opravdu lepší zůstat u prostého konstatování, že nad 160 se v běžném provozu jezdí výhradně pod dohledem zabezpečovače.

A propo : pro zkušební jízdy snad předpisy neplatí? Možná někde na Velimi.
Pro některé zkušební jízdy některé předpisy opravdu neplatí, jinak by ta zkušební jízda vůbec nešla udělat. Typicky třeba TBZ (je potřeba umožnit jízdu Vmax + 10%) nebo "rychlá pantografka" (opět Vtrať + 10%).
djst
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 267
Registrován: 8-2014
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 20:37:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Asdf:
A taky je tam něco na způsob našeho žlutého plombovaného kohoutu, který když zavřete, bezpečně odpojíte VZ od brzdy...

Ono je to vlastně dobře - počítač není od toho, aby říkal člověku, co má dělat, ale přesně naopak (ač mi to u osobních počítačů s Windows 10 tak nepřijde).

pokud mi chcete poslat mail, klikněte zde
Jiri_Heracek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 29
Registrován: 7-2012
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 20:50:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ted vecer pri zpravach v TV (podotykam, ze bydlim v Parizi a divam se na Francouzskou TV) oficialne mluvci SNCF prohlasil, ze pricinou nehody byla pozdni reakce a pozdni brzdeni o neco vice nez 10 vterin, takze vlak projel temez kilometr od mista, kde mel fira zacit, pri vykolejeni jel celni motor rychlosti 243km/h tedy o 67km/h nez bylo povoleno. Celni vuz vypadl, bouchnul do kraje mostu a strhnul za sebou zbytek. Tot oficialni verze SNCF. Jinak jsem se ptal kolegu a ti mi sdelili, ze zatim jeste zabezpecovaci zarizeni neni provozni, zkusebky se jezdi na hubu na vyloucene trati, vlak dostane volnou zonu, ze ktere bez dovoleni dispecera nesmi vyjet.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 37.48.50.142
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 21:42:23    Odkaz na tento příspěvek  

Pak je otázka, jestli by to ETCS nemělo být nějakým "testovacim módem" doplněný, aby se to nemuselo "podkládat" natvrdo.
Asdf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5905
Registrován: 5-2007
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 22:02:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Ono ani netreba "testovací mód". Stačí "podložiť" rýchlostný profil na traťovine (t.j. preprogramovať alebo doniesť iné balízy).
Aleš_Liesk.
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3603
Registrován: 9-2011

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 08:38:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

F.P.: pokud si myslíte, že na Okruhu se jezdí bez jakýchkoliv předpisů, tak se mýlíte.
Pro činnosti na Okruhu jsou samozřejmě příslušné předpisy vydány a před zkouškou jsme vždy dostali další instrukce, kolik se bude jezdit (např. "První okruh 40 km/h, pak max. 140 km/h")

Na HV je mnoho malých počítačů které řídí jeden velký (ZSG). Jeden z těch malých(např.u EBICAB je to ATP) komunikuje s traťovým počítačem(přes ETCS nebo LZB).
Tím tedy říkáte, že (kdo, co) ZSG řídí (koho, co) EVC (ATP)?
V těch zkratkách opravdu děláte spíš zmatek. Předpokládám, že pod Ebicabovým "ATP" máte na mysli buď EVC, to ale "traťovým počítačem (přes ETCS)" nekomunikuje, neb samo jest tím ETCS; anebo byste tím mohl ještě myslet STM, ale to s "traťovým počítačem( přes ETCS)" nekomunikuje už vůbec, neb jest v činnosti na tratích, kde traťová část ETCS není...
No a s tím ZSG to ETCS "komunikuje" ve většině případů pomocí jednoho jediného logického signálu "TCO" (směrem z EVC do ZSG). Nevím, jestli bych tomu říkal "komunikace". Plnohodnotná komunikace mezi EVC a vozidlem je poměrně řídkým jevem.
Lukfi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1813
Registrován: 10-2010
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 08:39:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

070 u Prahy stojí, prý někoho přejeli (pravděpodobně mezi Čakovicemi a Kbely).
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1257
Registrován: 4-2006
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 09:01:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jiri Heracek: díky za info od zdroje - vkrádá se otázka, proč a) nenařídili snížení rychlosti v bezpečné vzdálenosti od oblouku, nebo b) pokud už to tak musí být (chápu, zkoušky), co tam ten fíra dělal. Aneb "Sleduj co to dokáže, teď to vezmu smykem!"

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7133
Registrován: 3-2007
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 09:07:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

co tam ten fíra dělal. Aneb "Sleduj co to dokáže, teď to vezmu smykem!"

Mně to moc vtipné nepřipadá a představa, že si fíra dělá co chce (úmyslně nebrzdí), je tedy opravdu unreal.

Můj názor jsem připsal do vlákna VRT.
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 4-2006
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 09:30:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mladějov: lehká nadsázka k ranní kávě. Zas to neberte tak doslovně, snad je nás tu většina z oboru a víme, o čem se tu bavíme. Nicméně pokud je v kabině 7 lidí, toho tam tři nemají co dělat a před důležitým místem to někdo prochrápe/prokecá/nevšimne si, je to špatně. Ale počkám si na závěrečnou zprávu.

Zlámalíkovy mašinky: tt120.webnode.cz
Čahoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1153
Registrován: 4-2003

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 10:02:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zlámalík -( 7 lidí )- vy znáte francouzské předpisy pro dráhu ?????
Mike_shunt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 305
Registrován: 10-2005

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 11:43:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

1510015
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2790
Registrován: 1-2010

Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 14:35:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


Web - přehledy laků a dislokace některých lokomotivních řad u ČD
YouTube - VlakyLesan
Jiri_Heracek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 30
Registrován: 7-2012
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 14:53:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Zlamalik
Zkusebky se jezdi podle docasnych rychlostniku-oznacniku,ktere jsou namontovany prave jen na zkousky, dokud se nezapoji cab - signal, takze fira jel jenom na ruku podle docasne signalizace, oficialne jde o lidsky faktor a pozdni reakci, druha vec je co delalo sedm osob v kabine, predpisy dovoluji maximalne ctyri, zkousky nemaji zadnou vyjimku, nutno rici, ze uz ve ctyrech je tam k nehnuti, v sedmi si to nedovedu predstavit, SNCF oznamuje , ze dojde k disciplinarnimu rizeni.
Urcite neslo o frajerinu typu "jeste mam cas " fira je velice zkuseny, problem je,ze pri rychlosti TGV to za deset vterin je kilometr, chvilka nepozornosti znamena proflaknutou zabrzdnou vzdalenost v momentu kdy mi to nehlida zadna zabezpecovacka.
P_v
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1323
Registrován: 5-2002
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 16:13:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bylo v té zprávě o nehodě něco o tom, zda ty dočasné rychlostníky byly na místě?
749.243-2
Neregistrovaný host
Odeslán z: 160.218.160.217
Odesláno Pátek, 20. listopadu 2015 - 18:08:34    Odkaz na tento příspěvek  

Ono z toho pomalu leze, že příčina je až nehezky typická...a to co je u nás nazýváno okolnostmi přispívajícími, se začíná rýsovat taky. Kdoví, kdo další se na stanoviště vnutil, aniž směl...
Mmchdm, ví se něco nebrzícím Bombardieru po střetu s kravami?
Posláno z mobilu.