K-report
 

GVD obecně  

Diskuse K-report » Archiv 2015 » Železnice » GVD obecně « Předcházející Další »

Diskuse o modelech GVD a vizích pro delší časový horizont.

Pro diskusi o konkrétních návrzích následujících jízdních řádů je určena diskuse GVD platný a připravovaný.

  Dialog Autor Příspěvky Stran Posl. příspěvek
Archiv diskuse GVD obecně do 06. 05. 201521860 06-05-15  15:47
Archiv diskuse GVD obecně do 01. 10. 2015Orky60 01-10-15  21:35
Archiv diskuse GVD obecně do 28. 10. 2015Mibl60 28-10-15  14:26
  ClosedUzavřeno: Další dialogy již nemůžete zahájit.        

Autor Příspěvek
Mibl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4972
Registrován: 6-2005

Odesláno Středa, 28. října 2015 - 14:29:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad David:
Ono je fajn si snést argumenty pro jednu a druhou variantu. Ale v závěru bych prohlásil, že jednu preferuju nebo považuju za lepší. Ale nedovolil bych si tvrdit, že je správná. Proto jsem se ptal tak, jak jsem se ptal.

Indivisibiliter ac inseparabiliter
Otto_pospíšil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1246
Registrován: 9-2009
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 14:47:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No ale pokud bych k "ministerstvu" přistupoval tak, že mu budu neustále vyčítat chyby "ministra", tak bych se s nimi asi také na ničem nedohodl, to už tak bývá.
1. Veškeré neshody mezi LK a MD se odehrály čistě na pracovní úrovni, tedy bez zásahu ministra.
2. Předpokládám, že čáry "jak to vyjde na papíře" si také nekreslí ministr.
3. Předpokládám, že (možná s výjimkou otevřeného trhu, což je politikum) tam sedí úředníci proto, aby připravovali řešení legislativní, dopravní a případně tarifní. Nebo se snad čeká, až ministr bude malovat jízdní řád a vymyslí tarifní integraci?
4. Chytrá řešení ze Zeleno-Bílé knihy jistě nebyly výplodem fantazie ministra. (Ono taky kterého, když v ministerské kanceláři jsou otočné dveře...)

Ono to není tak, že by se s námi MD nebavilo proto, že si nějaký Pospíšil "otevírá hubu", jak se zde snažíte obecenstvu podsunout. Ono je to tak, že nějaký Pospíšil pouze v reakci na Váš příspěvek sesumíroval všechna díla MD z poslední doby. Jedná se o mé soukromé názory podložené osobní zkušeností, ale rozhodně nemám v žaludku jen Českou Lípu, byť i v tomto případě považuji přístup MD za iracionální a mohl bych to podpořit fakty. Ale sám jsem se přesvědčil, že o cestující na státní úrovni vůbec nejde. Asi to je nějaká choroba celého domečku na nábřeží.
Odpověď na otázku, co ještě dělá MD dobře, jsem nedostal... Nebo si to mám vyložit tak, že ani Vás nenapadá vůbec nic??[andel]

"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Tomáš_záruba
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2146
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 28. října 2015 - 15:04:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám nápad: Pojďte někdy někam podiskutovat. Ona se spousta věcí jaksi ne úplně dobře píše veřejně, bohužel celá problematika "mezi ČD a politikou" (kde objednavatelé, jak sami víte jistě až příliš dobře, jsou někde uprostřed a nemají vždy úplně jednoznačnou pozici) obsahuje takových věcí asi 75%.

Možná je to celé otázka chybějící mimiky/tónu hlasu apod., ale příspěvky zde na K-R mi od Vás připadají takové podivně "štěkající", neumím přesně popsat proč, a obávám se, že bychom se tak písemně daleko nedostali.
Hejhulík
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.200.55.6
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 17:34:28    Odkaz na tento příspěvek  

Mibl: Jak ty víš, co je správně? Co je měřítkem správnosti?
Něřítkem správnosti je Já a základní veličinou je jeden David [crazy]
Hejhulík
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.200.55.6
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 17:43:13    Odkaz na tento příspěvek  

Pro Davida výhody:
1) možnost lepšího navázání regionálních autobusových linek (spádovým centrem oblasti jsou ML, nikoliv Planá)

Tady bych se také přiklonil na stranu Davida. Je vidět, že pan Jis není ze zdejšího kraje, protože jinak by věděl, že Planá(a to i ta Chodová)spáduje k Tachovu a Plzni, nikoli k Mariánkám a Chebu.
Otto_pospíšil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1247
Registrován: 9-2009
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 18:02:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pojďte někdy někam podiskutovat.
Klidně, nebráním se diskuzi. Kontakt na sebe máme. Kdybyste měl cestu do Liberce, jste vítán.
A pokud se nalezne pádný argument, který by mohl změnit můj pohled na věc, tak se tak bránit nebudu. Ale zatím si nedovedu představit důvod, proč se dopravní organizace (jinak kdysi velmi dobře vymyšlená!) rozpadá za potlesku MD (nevím, jestli upřímného nebo předstíraného) jako domeček z karet... proč se za 25 let neudělalo v oblasti tarifní integrace NIC...??

Mimochodem, Vy v tom CEDOPu jste nějak napojeni na MD? (Já jen, že působíte, jako že vidíte pod pokličku víc než já, tak by mě zajímalo proč.[happy])

"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
Peoza
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 430
Registrován: 11-2009
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 18:08:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomáš Záruba a Otto Pospíšil: Nápad někam si sdnout a prbrat to je dobrý(sám bych se rád také mohl zúčastnit?), ale bylo by dobré, aby na té vaší slezině byl také někdo z "druhé strany barikády". Mám na mysli třeba ředitele odboru drážní dopravy nebo vedoucích oddělení koncepcí a předpisů a státní správy ve věcech drah či někoho podobného. Aby prostě byla možnost sdělit vaše představy ministerstvu a názory ministerstva vám. Jinak nemá cenu nějaké posezení řešit, nakonec byste se stejně všichni zúčastnění shodli, že to na ministerstvu všechno dělají špatně... [happy]
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12548
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 28. října 2015 - 18:23:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něřítkem správnosti je Já a základní veličinou je jeden David [crazy]
Debile. [lame]

Planá(a to i ta Chodová)spáduje k Tachovu a Plzni, nikoli k Mariánkám a Chebu.
I kdyby tomu bylo naopak, tak z hlediska určení vhodnosti křižovací stanice R-170 jde o nepodstatnou věc.

Ale v závěru bych prohlásil, že jednu preferuju nebo považuju za lepší. Ale nedovolil bych si tvrdit, že je správná.
V situaci, kdy porovnávané varianty jsou pouze dvě, jsou slova "lepší" a "správná" de facto synonyem.

Asi holt začínat a končit práci o půl.
(...)
Běžte to říct třeba do Rakony. Schválně, kam vás pošlou...

No tak teda asi holt spíš mít Beroun i Rakovník v X:30 h a tím pádem to, co jsem psal původně (tzn. vázat Os-174 na Švejky v Berouně + na R-120 v Rakovníku; k tomu pak špičkové posílení Os-174 na 1 h takt).
Tak si vyberte. [satan]

http://www.youtube.com/user/DavidDopravniVidea
Sants
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 641
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 28. října 2015 - 18:33:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomáš_záruba: připadají takové podivně "štěkající", neumím přesně popsat proč

Typická vlastnost internetových diskuzí: i lidi, kteří si osobně vyloženě "sedí", se přes internet dokážou rozhádat tak, že to vypadá na pistole za úsvitu [wink]
Martinmarilynmanson
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9979
Registrován: 12-2007

Odesláno Středa, 28. října 2015 - 18:45:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tachov spáduje: a) Bor b) Stříbro c) Mariánské Lázně d) Plzeň. Planá spáduje zhruba stejně. Vazba na ML tu tedy je, byť ten počet lidí klesá (naopak čím dál více lidí jezdí z ML do Tachova a Boru). Čili, ideální uzel pro R by byl v Plané s krátkými přestupními dobami na Os Tachov. Vazba BUS Tachov - Plzeň sice existuje, v současné době i díky konceptu Sp vlaků více lidí preferuje vlak.

Be clever - use public transport!
M 250.0
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.80.31.145
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 18:54:49    Odkaz na tento příspěvek  

Jis: Uzly v celou jsou sice skvělé z hlediska vazeb, ale pro dojížďku jsou bohužel nepoužitelné, neboť naprosté většině lidí začíná a končí práce v x:00.

Je zajímavé, že v Budějovicích, Táboře, Svitavách, Havlíčkově Brodě, Hradci Královém, Lovosicích, Nymburce, Strakonicích a jánevímkdeještě se s tím lidi srovnali, kdežto v Rakovníku by to měl být problém. Not a bene když, jak sám píšete, je třeba zajistit v Berouně rychlou vazbu na Prahu, což na torzo Švejků rozumně nejde.

Popravdě řečeno ale taky moc nechápu, proč byla zvolena celoevropská osa symetrie v celou a ne v půl.
Jis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1049
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 19:01:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Je vidět, že pan Jis není ze zdejšího kraje, protože jinak by věděl...

Ano nejsem, s těmi ML to byla trošku střelba od boku. Každopádně díky za argumenty, v tomto kraji se rád nechám poučit. [happy]

David: Upřímně řečeno fakt nevím, co bude výhledově se Švejky. Protože až bude dvouvrstva do Plzně, tak patrně nebude možné je protáhnout Praha - Beroun ve stávající časové poloze.
(dělání taktu na 174 na současný stav na 170, který se téměř 100% během následujících pár let změní, je samozřejmě blbost)
Jinak samozřejmě vím, že teoreticky by se mohly všechny školy a fabriky v Rakáči přetočit z celé na půl a celý svět by byl potom hned veselejší, ale obávám se, že je to nereálné.
Jis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1050
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 19:09:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M 250.0: Z toho, co jste vyjmenoval, ale má část měst uzel regionálky v půl. U jiných zase slouží vlak jako vyšší segment a obslužnou roli plní převážně busy, takže bych si troufal říct, že ve skoro žádném z těchto měst není situaci obdobná Rakáči.
U toho Rakáče je problém, že tu máte pár dominantních zaměstnavatelů, kteří když vám odmítnout protočit šichty, tak jste... vítekde. (totéž školy) A protože ze směru od Jesenice a Roztok plní vlak i obslužnou roli (souběžné busy de facto skoro nejsou), tak si nemůžete dovolit prostě jezdit na x:00 a na fabriky se vykašlat.

Popravdě řečeno ale taky moc nechápu, proč byla zvolena celoevropská osa symetrie v celou a ne v půl.

Tím byste si moc nepomohl, protože naopak města, kde dnes máte půl, by vyšla na celou.
M 250.0
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.80.31.145
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 19:52:05    Odkaz na tento příspěvek  

Lze ale předpokládat, že velké přestupní uzly (kde je vhodné mít symetrický taktový uzel i při dvouhodinovém taktu) jsou totožné s většími městy, čili místy, kam se dojíždí.

Do všech těch míst, která jsem vyjmenoval, je zapojena alespoň z jedné tratě vrstva osobáků do uzlu v celou. Pokud kraje mají na to platit ve všech těchto případech vlak na celou a souběžný autobus na půl, tak jsme asi hodně bohatá země.
Otto_pospíšil
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1249
Registrován: 9-2009
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 19:57:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud kraje mají na to platit ve všech těchto případech vlak na celou a souběžný autobus na půl,
Vy považujete autobus vedený ve zcela jiný čas za souběžný?[coze] A uvědomujete si, že když se někde pracuje "ve velkém" od celé a k tomu nebude přizpůsobena základní nabídka veřejná dopravy, tak lidé nebudou veřejnou dopravu používat? V lepším případě jim firma objedná neveřejný autobus, v horším naskáčou všichni do aut.

"Usínal jsem s pocitem, že celý svět je v pr.... Když jsem se ráno probudil, tak jsem ten pocit měl dál. Asi neumím spát." (Jan Werich)
M 250.0
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.80.31.145
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 20:06:48    Odkaz na tento příspěvek  

Ano, protože ve většině těchto míst není potenciál na souhrnný interval 30 minut. Pokud je významnější dojížďka na půl, pak by měl jezdit na půl ten vlak, nebo vlak zrušit a jezdit jenom tím busem na půl.
Pokud se obojí naplní, tak je to OK, ale přijde mi absurdní, aby se někde vozil vzduch co půl hodiny a jinde jel autobus třikrát denně v kladiva.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9705
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 20:09:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"(totéž školy)"

A u nich nemá kraj co kecat do začátku/konce vyučování? No a pokud tam je nějaká soukromá tak nechť se podřídí nebo nechá žactvu po příjezdu pauzu na vyhulení špeka aby se líp učili...

Znova - pokud by byla jasná koncepce "bude to jezdit na celou a to několik let" tak nejspíš bude řeč i s podstatnou částí zaměstnavatelů. Pokud to je v režimu "letos ve 32, napřesrok 23, za další rok 47 tak se asi těžko někdo bude přizpůsobovat.
Alex7
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.225.194
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 20:19:25    Odkaz na tento příspěvek  

M 250.0: Je zajímavé, že v (...) Havlíčkově Brodě (...) a jánevímkdeještě se s tím lidi srovnali
To není pravda, ranní špičku do Havlíčkova Brodu netvoří uzly v celou, nýbrž netaktové uzly 4:40, 5:40 a 6:40. Cca. v 7:30 se do Brodu sjíždí školní vlaky (bez přípojů).
Pro ukázku, příjezdy do Brodu od Světlé n/S jsou 4:38, 5:41, 6:43, 7:34; od Chotěboře 4:46, 5:42, 6:41, 7:30; což zhruba odpovídá potřebám dojíždějících.
Uvidíme, jak s nimi zatočí T. Záruba ve své optimalizaci dopravy. Pokud ty uzly posune do celé hodiny, aby se hodily do taktu, vyžene z vlaků všechny školáky a většinu dojíždějících do práce.
Jis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1052
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 20:31:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Vlček: Pro začátek si račte uvědomit, kdo je zřizovatelem základních škol. Pak raďte a dělejte chytrého.
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.26.58
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 20:40:34    Odkaz na tento příspěvek  

což zhruba odpovídá potřebám dojíždějících.

obávám se, že právě vlak, přijíždějící do Brodu v 7:30, je tam příliš brzy, v Brodě se začíná většinou po osmé. Takže jede blbě jak na přípoje, tak na začátek školního vyučování.
Dost podobně to je i se začátky pracovní doby, v Brodě se zkrátka s celou počítá už několik let

zkuste nastudovat příjezdy autobusů do tohoto města. Tam dochází dokonce k takové smutné události u několika spojů, že bus dojede na dopravní terminál pár minutek po osmé, aby mu "pěkně" ujely vlaky [crazy]

konkrétní začátky středních škol v Brodě:
Gymnázium 8:10
Obchodní akademie a Hotelová škola 8:15
SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně 8:05
Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická 8:10

věřím že u některých jedinců mít možnost si rýpnout do Záruby,to se do koše nezahazuje, ale v tomto případě jste ze sebe udělal tak akorát víte co...
Alex7
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.225.194
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 21:08:42    Odkaz na tento příspěvek  

-ds-: Byl jste někdy v Havlíčkově Brodě? Vlak ze Světlé nad Sázavou přijíždí do Brodu v 7:34, z Jihlavy v 7:34, z Chotěboře v 7:30. Na gymnázium nebo zdravotnickou školu je to z nádraží 20 minut pěší chůze (autobus MHD je nepoužitelný). Žáci z těchto vlaků dorazí na gymnázium či na zdravotku cca. v 7:55, výuka začíná v 8:10. Žáci tak mají 15 minut rezervu. Opravdu mají školní vlaky jet později, aby školáci dorazili do školy na poslední chvíli a v případě zpoždění vlaku pozdě???

Jistě, školáci můžou jet autobusem, který je k těmto institucím zaveze mnohem blíže, ale vysvětlete to těm, kteří mají na výběr autobus, ale místo toho jedou vlakem (znám několik takových).
Rosťav
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 535
Registrován: 3-2009
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 21:09:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a k tomu Havlíčkovu Brodu se sluší též dodat, že některé fabriky dělají od půl, 5:30/13:30/21:30... Takže příjezd vlaku 4:40 a 5:40 fakt ideál...
Alex7: Že něco nějak dneska jezdí, ještě automaticky neznamená, že to vyhovuje (někde samozřejmě jo, ale paušálně se to říct nedá)

Ad Petr vlček: Na dost místech je koncept JŘ stabilizovaný, rozhodně se nemění každý rok. Vemte si třeba KHK - uzel R v celou a Os o půl je v HK už (cca?) 7 let... podobně i v jiných krajích (ne všech, ale většinově by se to asi říct dalo).
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.26.58
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 21:24:57    Odkaz na tento příspěvek  

Byl jste někdy v Havlíčkově Brodě?

ano byl a vím, že je nádraží bokem
jenom jsem Vám chtěl naznačit, že si berete Zárubu do úst, aniž by k tomu byl pádný důvod a používáte argumenty, které nejsou pravdivé

ale vysvětlete to těm, kteří mají na výběr autobus, ale místo toho jedou vlakem

někdo radši vlak, někdo radši autobus, třeba z takových Luk nad Jihlavou jsem zažil po 60 lidech ve školních autobusech (jedou 2 Jihlavy dva spoje na osmou), moc kulturní to tedy nebylo a to i přesto, že to té Jihlavy jede vlak, řada 841, obsazená sotva na 50% kapacity na sezení
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9707
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 28. října 2015 - 23:26:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Pro začátek si račte uvědomit, kdo je zřizovatelem základních škol"

žáci?
Nesni
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 721
Registrován: 6-2014
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 00:01:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pokud by byla jasná koncepce "bude to jezdit na celou a to několik let" tak nejspíš bude řeč i s podstatnou částí zaměstnavatelů
Řekl bych, že existují zaměstnavatelé, kde je pracovní doba stanovena centrálně a "takty v celou" je sotva zajímají. Týká se to maloobchodních prodejen, bank, státních úřadů nebo pošty. Navíc dojíždějících je zde jenom část zaměstnanců, narozdíl od továren někde v průmyslových zónách.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12551
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 00:11:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"takty v celou" je sotva zajímají. Týká se to maloobchodních prodejen, bank, státních úřadů nebo pošty.
Otázkou je, zda stanovení jejich provozní doby "od celé do celé" má nějaký racionální základ, anebo to je "jen tak pro zaokrouhlení" (případně "setrvačností z dřívějška").

To není pravda, ranní špičku do Havlíčkova Brodu netvoří uzly v celou, nýbrž netaktové uzly 4:40, 5:40 a 6:40.
... a stejně tak je tomu na většině dalších míst. Málokde je "osobáková" ranní špička řešena taktově.
Čímž padá v mnoha případech (pseudo)argument typu "takt zavinil, že se lidi dostávají vlakem do práce příliš brzy/příliš pozdě" (pokud vůbec lze stanovit ideální - myšleno "ideální z hlediska potřeb občanů" - čas příjezdu vlaku v ranní špičce do dané stanice, s ohledem na různé vzdálenosti jednotlivých pracovišť od vlakových nádraží).

A stejně tak v mnoha případech padá i onen "školní" argument, protože při 45min. vyučovacích hodinách a obvykle 10min. přestávkách (+ 20min. velká přestávka) platí, že při začátku vyučování v 8:00 h končí 6. vyučovací hodina cca ve 13:25 h; 7. vyučovací hodina pak ve 14:20 h, tzn. z tohoto hlediska je odpolední nulová symetrie taktu v uzlech (kde uzel = mj. místo, kde jsou i střední školy) vyhovující.

Upřímně řečeno fakt nevím, co bude výhledově se Švejky. Protože až bude dvouvrstva do Plzně, tak patrně nebude možné je protáhnout Praha - Beroun ve stávající časové poloze.
Nj, tam to vycházet nebude.
Takže přeci jenom raději vázat Os-174 na Beroun i Rakovník v X:00 h, ranní špičku holt (jako skoro všude) vychýlit a je to vyřešeno. [kladivo]

http://www.youtube.com/user/DavidDopravniVidea
Fany
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7718
Registrován: 6-2004
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 04:37:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

... Pokud ty uzly posune do celé hodiny, aby se hodily do taktu, vyžene z vlaků všechny školáky a většinu dojíždějících do práce...



přesně tak...TAKT (tuhý jízdní řád) znamená zjednodušení pro výpočty, oběhy souprav atd. - cestujícího (jak tady čtu) spíš zajímá, aby to jezdilo, jak on v tom daném místě/regionu potřebuje, ne jako to vyhovuje konstruktérům GVD, tedy "do taktu"...

A že by se (obecně) některé školy či firmy ohlížely na příjezdy/odjezdy vlaků, to si nemyslím...

Videa na YT
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10143
Registrován: 5-2002

Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 08:38:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fany: TAKT (tuhý jízdní řád) znamená zjednodušení pro výpočty, oběhy souprav atd. - cestujícího (jak tady čtu) spíš zajímá, aby to jezdilo, jak on v tom daném místě/regionu potřebuje, ne jako to vyhovuje konstruktérům GVD, tedy "do taktu"
1) konstruktéři se především musí nějak popasovat s taktem EC vnuceným zvenku, se kterým prostě nehnou. No a teď je otázka, zda a kde na ně napasovat lokální takty. Pak se totiž může stát, že v místě sice mají ideální lokální dopravu, ale dostat se odtamtud někam dál je už problém.
2) takt vyhovuje i infrastrukturníkům, protože se křižuje celý den ve stejných místech. Mnohem lépe se proto rozhoduje o optimalizaci infrastruktury, v železničně civilizovaných zemích je běžné, že se na jednokolejkách staví taktové výhybny.
Netaktový jízdní řád může znamenat víc křižovacích míst, tudíž větší náklady na provoz a to může být pro danou trať smrtící.
3) kdysi vyprávěl Petr Šimral, jak ještě u Viamontu projednávali jízdní řád se všemi obcemi a významnými zaměstnavateli, neb je fyzikálně nemožné být všude na celou. No a v některých školách přetočili začátek vyučování (podobně byť v Praze začíná gympl mé dcery v 8:30, aby jejich studenti nemuseli dojíždět ve špičce nejšpičkovatější).
4) někteří zdejší pisatelé hodnotí dopravu z pohledu šotouše cestujícího za exotikou a jezdí proto relace, které vážou zcela minoritně, tudíž bych to, co je zajímá, bral s hoooodně velkou rezervou.
Bram
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5101
Registrován: 4-2003
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 08:53:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fany, konečně pochop, že školy opravdu mohou posunout dobu vyučování a že naprostá většina firem zavedla pružnou pracovní dobu pro kancelářské profese a mají to tak i na úřadech.

Ostatně firmy by byly proti sobě, kdyby toto nezavedly - je to benefit, který je nic nestojí a jejich vedení může mít plnou hubu keců o vstřícném postoji k zaměstnancům.

Samozřejmě pružnou pracovní dobu nelze používat moc u dělnických profesí v továrnách, neboť tam se mnohdy jede na směny a toto by způsobovalo nemalé problémy. Ale i pokud dojde ke stavu, že se takt ustálí a nebude nikdo s ním zbytečně každý rok kvedlat, tak i tyto firmy mohou pohnout se začátkem pracovní doby, ale spíš je tohle lepší řešit účelovými spoji a v tomto případě autobusy, pokud nejde o firmy velikosti Škoda Mladá Boleslav, kdy je to už na vlak.
Jis
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1053
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 09:23:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Vlček: "Pro začátek si račte uvědomit, kdo je zřizovatelem základních škol"

žáci?


Děláte si srandu, nebo vám fakt musím polopaticky napsat, že obce?

Takže přeci jenom raději vázat Os-174 na Beroun i Rakovník v X:00 h, ranní špičku holt (jako skoro všude) vychýlit a je to vyřešeno.

To klidně můžete, ale nemám pocit, že by Rakovník z jiných směrů na tu x:00 kdovíjak vycházel...
A mimochodem, pokud tu ranní špičku vychýlíte, tak vám V RANNÍ ŠPIČCE nevyjde ten Beroun.
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12552
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 09:24:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A mimochodem, pokud tu ranní špičku vychýlíte, tak vám V RANNÍ ŠPIČCE nevyjde ten Beroun.
No jo, holt nevýhoda toho, že v Berouně bude zastavovat s bídou 1 pár rychlíků za hodinu.

Takže asi holt ranní špička bez vychýlení, aby to vycházelo lépe. [satan]

http://www.youtube.com/user/DavidDopravniVidea
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.26.58
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 09:33:17    Odkaz na tento příspěvek  

... a stejně tak je tomu na většině dalších míst. Málokde je "osobáková" ranní špička řešena taktově.

jenomže v tom HB jsou ty příjezdy stanoveny spíše dle pocitu, že to tak je asi správně a nikoli, že by to vyhovovalo většině
zde se opravdu více hodí, aby byly příjezdy co nejvíce celé i z pohledu místních potřeb

na trati 238 v tom "vysočinském" úseku jsou navíc z pohledu zaměstnavatelů 4 místa, kam se může dojíždět za prací, Brod, Chotěboř, Ždírec a Hlinsko, to je sice v PK, ale je tam reálná dojížďka i z obcí na Vysočině.
Takže na 40 km a 50 minutých jízdní doby se těžko vlak trefí do všech požadavků, pokud budou školy a zaměstnavatelé trvat na pracovní době "od celé"
David
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 12554
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 09:38:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

na trati 238 v tom "vysočinském" úseku jsou navíc z pohledu zaměstnavatelů 4 místa, kam se může dojíždět za prací, Brod, Chotěboř, Ždírec a Hlinsko, to je sice v PK, ale je tam reálná dojížďka i z obcí na Vysočině.
Takže na 40 km a 50 minutých jízdní doby se těžko vlak trefí do všech požadavků, pokud budou školy a zaměstnavatelé trvat na pracovní době "od celé"


Ale samozřejmě - ale aspoň mají někteří lidé do čeho kopat, jak se "nehledí na potřeby občanů".

Druhou možností ovšem je 30min. interval spojení v (přinejmenším ranní) špičce.

Mmch. stejný případ, kdy nemůže v obou místech vycházet dojíždění "na celou", je Žďár nad Sázavou vs. sousední (cca 10 km východně od Žďáru) městečko s hypersuper "hlavním nádražím" modernizovaným do podoby neumožňující provoz vlaků v podobě, kvůli které se ta modernizace vůbec prováděla (tzn. posílené soupravy či přímo zvláštní soupravy). [crazy]

A doplnění k Berounu - pouze 1 h takt rychlého spojení do Prahy ve špičce je samozřejmě ostudný stav.

http://www.youtube.com/user/DavidDopravniVidea
Fany
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7719
Registrován: 6-2004
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 09:56:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

David:

...Ale samozřejmě - ale aspoň mají někteří lidé do čeho kopat, jak se "nehledí na potřeby občanů"...[biggrin]

Videa na YT
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.26.58
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 11:02:13    Odkaz na tento příspěvek  

Druhou možností ovšem je 30min. interval spojení v (přinejmenším ranní) špičce

ten na trati 238 dost dobře nejde sestavit...

stejný případ, kdy nemůže v obou místech vycházet dojíždění "na celou", je Žďár nad Sázavou vs. sousední (cca 10 km východně od Žďáru) městečko

zde je aspoň takový tok cestujících, že se bez problémů uživí 30 min int v autobusech, ve špičce i častěji

nicméně ZnS je docela významné průmyslové město a pokud chce někdo zpoza NMnM do ZnS, kde má být o půle, tak tím Novým Městem chtě nechtě musí projet v celou
A co teď upřednostnit?
být "ideálně" v Novém Městě v X:30, což znemožňuje být v ten samý čas v ZnS?
Nebo NMnM míti v X:00 a v ZnS být ideálně jak na přípoje na železnici, tak na průmysl?
Alex7
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.225.194
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 11:25:57    Odkaz na tento příspěvek  

-ds-: jenomže v tom HB jsou ty příjezdy stanoveny spíše dle pocitu, že to tak je asi správně a nikoli, že by to vyhovovalo většině
zde se opravdu více hodí, aby byly příjezdy co nejvíce celé i z pohledu místních potřeb

S tím moc nesouhlasím. V X:50 z Brodu odjíždí špičkový osobák do Žďáru nad Sázavou, v 4:48 a 6:47 jedou vlaky do Jihlavy, které jako jediné jsou přípojem na rychlík do jižních Čech.

Já bych si spíš dovedl představit, že ranní rychlíky do Prahy by se netaktově vychýlily právě k těm uzlům X:40. Kdyby rychlíky na Prahu odjížděly v 4:48, 5:48, 6:48 a osobák do Kolína 5:01, 6:01, 7:01; tak by se zlepšil v úseku Čáslav-Kolín proklad mezi Os a R z 12-48 na 22-38 min.

ten na trati 238 dost dobře nejde sestavit...
Ještě jeden vlak v ranní špičce protáhnout lze. Pokud zachováme stávající koncept, můžeme zavést nový spoj v poloze:
H. Brod 5:58 - Ždírac n/D 6:33-6:40 - H. Brod 7:16-7:29 - Jihlava 8:02.

Posílila by se trať 238, do Jihlavy by vznikl interval 40 minut. Podmínkou je zrušení pondělního Hejtmana a uspíšení odjezdu Os 8344 z Dobronína tak, aby hypotetický nový osobák na 225 se stihl se spěšným Os 8346 vykřižovat ve Šlapanově. Tuto ideu mám zapracovanou ve vlastních úvahách o JŘ na Vysočině.
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.26.58
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 11:48:52    Odkaz na tento příspěvek  

S tím moc nesouhlasím. V X:50 z Brodu odjíždí špičkový osobák do Žďáru nad Sázavou, v 4:48 a 6:47 jedou vlaky do Jihlavy, které jako jediné jsou přípojem na rychlík do jižních Čech.

tak co chcete? Honit v Brodě dnešní netaktové přípoje, nebo tam přijet tak, aby se dal použít vlak na cestu do práce, co začíná v 5:30?

H. Brod 5:58 - Ždírac n/D 6:33-6:40 - H. Brod 7:16-7:29 - Jihlava 8:02.
k čemu je vlak v Brodě v 7:16, když školy začínají po 8 hodině a do Jihlavy dojede zase tehdy, kdy je tam po začátku školního vyučování a ještě na ne zcela ideálně umístěném nádraží?

Kdyby rychlíky na Prahu odjížděly v 4:48, 5:48, 6:48

zkoumat to nebudu, ale po 011 dojedou do Prahy bez kolize s jinými produkty? (a že jich nebude málo...[crazy])
Alex7
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.225.194
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 11:59:50    Odkaz na tento příspěvek  

-ds-: Kolize je s Ex 1 z Kolína. Kdyby ty rychlíky jely pár minut po nich, to by snad moc nevadilo.
Jihlava je krajské město. Školáci již dnes přijíždí v 7:17 a ten nový vlak by holt využili ti, kterým začíná pracovní doba v 8:30, což je většina bank, úřadů a jiné kancelářské práce. Vlak v 8 do Jihlavy lze protáhnout do města, podobně jako se při loňské změně GVD protáhlo několik vlaků. Jediný problém vidím v obězích, muselo by se sehnat vozidlo navíc.
Jo a ten stávající školní vlak na 238 lze zachovat tak jako dnes nebo posunout blíž k osmé.
-ds-
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.26.58
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 12:36:49    Odkaz na tento příspěvek  

ten nový vlak by holt využili ti, kterým začíná pracovní doba v 8:30, což je většina bank, úřadů a jiné kancelářské práce.

takže přijet někam do uzlu před osmou není zas tak špatně? Že tedy včera to bylo FUJ FUJ veliké!!!

Kolize je s Ex 1 z Kolína. Kdyby ty rychlíky jely pár minut po nich, to by snad moc nevadilo.

příměsto na 011 v int. přibližně 15 minut tedy v pohodě? já jenom, že to má i dost bus přípojů po trase
a kolize s Ex 1, snad by to nevadilo, nebo určitě by to nevadilo?
hrát si na "snad by to nevadilo" se nemusí při konstrukci GVD vyplatit...
Alex7
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.225.194
Odesláno Čtvrtek, 29. října 2015 - 12:43:44    Odkaz na tento příspěvek  

-ds-: OK, beru na vědomí. Diskusi končím, protože v nadcházejících dnech nebudu připojen k internetu a nebudu moct reagovat.
Lokom
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1311
Registrován: 9-2003
Odesláno Čtvrtek, 05. listopadu 2015 - 08:35:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak se nám ty soutěže na MD ne a ne nějak povést... UOHS zrušil tendr na linku Plzeň - Most. http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/uohs-zrusil-tendr -ministerstva-na-rychlikovou-trat-plzen-most-1242640

Dopravní statistiky a zajímavosti na www.facebook.com/IODA2013
MH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.144.151.28
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 20:54:06    Odkaz na tento příspěvek  

Mám takový nevšední dotaz a nevím jestli se patří. Nějak se nemůžu dopátrat JŘ autobusů na rok 2016 v JMK
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3656
Registrován: 12-2004
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 21:14:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MH:Protože nejsou ještě zveřejněny[crazy]
MH
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.144.151.28
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 21:25:56    Odkaz na tento příspěvek  

a kdy budou ? Nebo je možnost se někde na ně podívat ?
Zzz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3657
Registrován: 12-2004
Odesláno Středa, 18. listopadu 2015 - 21:30:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MH: U dopravců, pokud mají schválenou definitivní verzi a nebo na Kordisu, pokud má již definitivní verzi té určité linky.
Venca_m
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 458
Registrován: 4-2009
Odesláno Čtvrtek, 19. listopadu 2015 - 11:30:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

->MH
Tu oficiálně. Jak je někdo schválí, tak sem propadnou: http://portal.cisjr.cz/
V.

(Příspěvek byl editován uživatelem Venca_M.)
Erwin
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.158.141
Odesláno Středa, 02. prosince 2015 - 13:24:36    Odkaz na tento příspěvek  

David 29. 10. 2015:
Mmch. stejný případ, kdy nemůže v obou místech vycházet dojíždění "na celou", je Žďár nad Sázavou vs. sousední (cca 10 km východně od Žďáru) městečko s hypersuper "hlavním nádražím" modernizovaným do podoby neumožňující provoz vlaků v podobě, kvůli které se ta modernizace vůbec prováděla (tzn. posílené soupravy či přímo zvláštní soupravy). [crazy]
================================================

Nad plány takto provést "modernizaci" žst. Nové Město n M. před MS v biatlonu, se někteří ve vyjadřovačkách ke stavbě tou "provozní krásou" doslova rozplývali. Nikdo nahoře bohužel nepochopil, že škodolibě. (Nebýt zásahu města, mělo to uspořádání vypadat daleko hůře.) Přidat jednu kolej není zase až takový problém. Manipulační u rampy by byla dopravní a nová manipulační (kusá) by mohla být s rampou v odsunuté poloze se zapojením od ŽnS do dnes jednoduché výhybky za přejezdem. Mmch, možná si někdo myslel, že město takto po železniční stránce poškodí (anebo trať 251 jako celek?) a sníží počet cestujících, ale ukázalo se, že Mistrovství světa, Světové poháry, atd. lze udělat i bez dominance železnice, avšak s dopravním kolapsem v ŽnS a úplnou uzavírkou silnice I/19 mezi ŽnS a NMnM. Je to smutné, že se takto chovají železničáři jako celek, nicméně ani Mistrovství světa v horských kolech, které bude na přelomu začátku prázdnin 2016 tahle prasečina nezabrání, jen bude všude víc aut a autobusů.

xxxxxxxxxxxxxx

-ds- 29. 10. 2015:
zde je aspoň takový tok cestujících, že se bez problémů uživí 30 min int v autobusech, ve špičce i častěji...nicméně ZnS je docela významné průmyslové město a pokud chce někdo zpoza NMnM do ZnS, kde má být o půle, tak tím Novým Městem chtě nechtě musí projet v celou... A co teď upřednostnit? ... být "ideálně" v Novém Městě v X:30, což znemožňuje být v ten samý čas v ZnS?
Nebo NMnM míti v X:00 a v ZnS být ideálně jak na přípoje na železnici, tak na průmysl?
==================================================

Právě kvůli vysokému toku cestujících ve špičce mezi ŽnS a NMnM bylo v krajem přijatém materiálu zvaným RAIL HUC opatření v podobě vybudování vnějšího nástupiště u předjízdné koleje v žst. Veselíčko, což umožní vedení cca 5 vložených vlakových spojů (takt 30 min.) právě pro odvoz takovéto špičkové frekvence, což vyřeší potřebu jak "na průmysl" tak i na "železnici". Tento materiál lze dohledat na stránkách kraje. Pokud se jedná o cestující zpoza NMnM pak bystřické autobusy jedoucí do ŽnS v hojném počtu svážející drtivou část frekvence z Bystřice a okolí, stejně jedou nezávisle na vlacích a v krátkých intervalech ve špičce, což "na průmysl" a na "železnici" je rovněž již nyní vyřešeno.
Erwin
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.61.158.141
Odesláno Středa, 02. prosince 2015 - 13:38:24    Odkaz na tento příspěvek  

Oprava:

Právě kvůli vysokému toku cestujících ve špičce mezi ŽnS a NMnM - JE! - v krajem přijatém materiálu zvaným RAIL HUC...