K-report
 

Archiv do 22. února 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Modely a modelářství » Velké malé trolejbusy » Archiv do 22. února 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Study
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5669
Registrován: 11-2004

Odesláno Sobota, 16. února 2008 - 19:55:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je jako kdybych já řekl, že chci dělat profesionální gymnastiku .
Sháníme informace a fotografie ohledně historie autobusové dopravy v Prostějově a zejména pak informace o provozu v místním podniku ČSAD 609. Nabídky zasílejte buďto formou SMS - 605840016, nebo na email pod jménem.

ICQ 352-006-583, Web o prostějovských autobusech - nově aktualizováno
Martinb941e
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 113
Registrován: 4-2007
Odesláno Sobota, 16. února 2008 - 20:54:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bouri: Ta převodovaka je to ta hned nahoře, za 1.999, motor je to ten za 2.000 co udělá 6.100 ot. Jelikož B731.1663 má také třístupnovou přev. tak to bude celkem reálný, B951E udává výrobce že je tříkvalt, ale ta co dělám já je z 2006 a je to 4 kvalt, no snad to taková hrubka nebude RC přijímač a vysílač mám cca za 3000 dohromady. Ale k tomu zapojování: Na co se napojí baterka? a pak se ty součástky jako motor, regulátor a přijímač zapojují jak a kam? dělá se to jako zapojování typu džek?
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 223
Registrován: 12-2006

Odesláno Sobota, 16. února 2008 - 21:49:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kdyz se tady mluvi o bateriich, tak ja budu mit v 14trR jen jeden olovenej akumulator 12V/ 17AH vazi 5KG a rozmerove by se mi mel teoreticky vejit pod podlahu:-) no uvidime jak to tam zabastlim

Martinb941e: potrebujes regulator, na kterej pripojis motor, baterku a prijmac. Na prijmac pak zapojis serva atd:-) vsechno by do sebe melo pasovat.
..::BUS.KX.CZ::..
Martinb941e
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 115
Registrován: 4-2007
Odesláno Sobota, 16. února 2008 - 22:04:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Shaman: Díky za informaci.
Pvvs
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2946
Registrován: 7-2003

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 08:49:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MB941 : Kdyz najdu chvilu, tak ti nafotim jak byla zapojena 15TrAsy, . JEdnoduchy zsapojeni :
Baterie 7,2V napajela prijimac, do kteryho bylo zapojeny servo rizeni (na predni napravu), do druhyho slotu byl zapojenej regulator , kterej byl ale uz napajenej z 12V aku baterie. Takze konektor do prijimace, 2 silny draty k baterii, 2 silny k motorum. U regulatoru navic spinac na zapinani jizdy (ten regec mel i moznost vyrazeni jizdy ). To vse pri dobrym zapojeni jede napoprvy, pri spatnym se dockas kourovych efektu z prijimace (tak jak ja).Je potreba si hlidat aby vsechny komponenty byly pokud mozno od stejnyho vyrobce, jinak se to obcas blbe resi. Verushovo tezky servo na rizeni sme i s jeho pomoci ozivovali dobrou hodinu a donutit ho se nehadat s regulatorem me pak stalo jeden prijimac (vypaleny smt tranzistory) a asi 2 hodiny laborovani.
Procti si trebas tohle :
http://www.mo-na-ko.net/lode-sestava2.htm
je to vcelku solidni..
S trpělivostí učitele zvláštní školy dojdeš nejdál
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2809
Registrován: 5-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 11:23:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Budeš se divit, ale asi ti moc neporadím. Autíčkama jsem se sice kdysi zabýval, ale od té doby vývoj jak v technice tak i v tovární elektronice velmi pokročil. V zásadě je to tak jak píšou kolegové viz výše. Takže takové obyč. autíčko s relativně profi soupravou u mě vypadalo takto: Baterie napájela regulátor. Regulátor posílal jednak napětí dále do přijímače a druhak si zpětně bral z přijímače data pro jízdu. Tato data zpracovával a přímo reguloval výkon do motoru. Do přijímače pak bylo ještě zapojeno servo řízení. To bylo celé. Vše je s konektory, normováno, jediný kdo má jiné konektory v relaci regulátor/přijímač/servo je myslím Futaba, jinak Robbe, Hitec, Graupner apod. mají všichni stejné včetně i těch nejrůznějších taiwan výrobců.

15TrM využívala netovárního regulátoru vlastní výroby. Tovární sestava byla pouze: baterie, ta napájela napřímo přijímač a z do něho byla zastrkána serva řízení + další dvě funkce, čtvrté servo (měl jsem čtyřkanálovou soupravu) hýbalo potenciometrem, který už patřil k tomu vyráběnému regulátoru. Regulace pak už byla plně v "netovární" režii. Problém byl, jak psal PvvS, opravdu s tím servem řízení. Byl to jakýsi taiwan noname výrobce a díky nějakému prapodivnému zapojení byl meti přijímačem a tímto servem zvláštní blackbox, který to šéfoval, aby to fungovalo správně. Strach bych z tohoto neměl, nikdy předtím ani nikdy potom už jsem se s podobným problémem serva nesetkal, bůhví co jsem to tehdy koupil. Co z toho plyne, že z 15TrM bych si, jak už tradičně říkám, příklad nebral. 22TrAC bude mít RC soupravu made by Fox (podobnou jako jeho 22Tr 1:13), tedy s továrními RC soupravami to nebude mít společného zhola nic.


(Příspěvek byl editován uživatelem verusha.)
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7075
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 16:06:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

nemělo by při koupi těch regulátorů a srev k tom být nějaké šéma?
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Heky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 180
Registrován: 3-2004
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 16:18:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Verusha: jednalo se o klasický modelářský "pakl" 7,2 V cca 2 Ah, ze kterého byl napájen toliko přijímač Hitec 35 MHz AM + nějaké drobnosti (třeba stěrače).

Mám silný pocit, že pásmo 35 MHz je určeno výhradně pro letecké modely a použití pro pozemní model odporuje zákonu o telekomunikacích. Sankce pro jednotlivce může dosáhnout až 100 000 kč.
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 110
Registrován: 8-2007

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 16:22:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Heky: Má to jeden problém... Tento model i vysílač/přijímač už fyzicky neexistují...
Model byl "rozebrán" nedávno a vysílač/přijímač byl zlikvidován myslím po nehodě.

Jinak když to nikdo neroztroubí, tak můžeme být za vodou.
Škoda 18Tr
Heky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 181
Registrován: 3-2004
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 16:26:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chtěl jsem to zde uvést, aby někoho dalšího podobná konina nenapadla.
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2813
Registrován: 5-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 16:57:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Heky - o tom bohužel nic nevím. RC souprava byla zakoupena cca před minimálně deseti lety, originální, s certifikátem a potvrzením ČTÚ, ve kterém, to bych si pamatoval, nebylo zhola nic o tom, jestli se má tato souprava použít na tohle, nebo tamto modelaření - v té době nás souprava stála nemalé peníze a dobře jsme její koupi rozvažovali. Souprava má odfungováno tolik co některé jiné odstáto, nikdy jsme ji s bratrem (který se původně také věnoval automodelařině) nepoužili na nic jiného než na pozemní model a nikdy nám nikdo neřekl ani fň, plus řadu jiných modelářů jsem rovnž viděl na 35MHz používat lodě nebo auta. Takže abych se přiznal, tohle slyším prvně. Pokud je to tak jak říkáte, rád bych se nechal poučit (nejlíp příslušným odkazem) včetně opodstatnění, jakej je rozdíl v tom, že si na 35MHz zapnu někde letadlo nebo autíčko (trolejbus). Pokud je mluveno o konině, rád bych upozornil, že daleko větší nebezpeční přestavují už léta letoucí taiwanské, čínské a buhví jaké hračkové modely 27MHz, které ruší jak samy sebe navzájem, tak i pásma o řád vyšší (vyzkoušeno, bez problémů ruší 40 MHz).
Současně bych rád pro klid ubezpečil, že opravdu nepatřím mezi ty, kteří zapnou vědomě RC soupravu někde na výstavě bez zeptání, kde je nebezpečí, že na "mém" kanálu lítá (jezdí, plave) jiný modelář.
A pro úplnej klid můžu říct, že naši 35MHz čeká pouze několik zkušebních jízd s 22TrAC a poté bude definitivně zahozena do hlubin nějaké skříně a model bude dále jezdit na 868 MHz
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 224
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 17:13:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tyyjo taky mam RC sadu 35MHz a hodlam pouzivat na trolejbus a nikdo mi do toho nebude kecat
..::BUS.KX.CZ::..
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2814
Registrován: 5-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 17:21:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak už to čtu. Čoveče, Heky, máš pravdu. Co jsem za tu chvíli stihl vygooglit, ukazuje na to, že letečtí modeláři si to (na základě rozumných faktů opírajících se o bezpečnost) u ČTÚ vybrečeli a 35MHz je nyní výhradně pro letadla. Nečetl jsem to celé, vypadá to že takto to funguje cca od roku 2006. Na jednu stranu jsem v klidu - 15Tr jezdila ještě zákonně (její konec = nepoužívání mé vysílačky se datuje 2004/2005), na druhou stranu když jsem na podzim minulého roku opět moji 35MHz nic zlého netuše vytáhl za účelem nějakých zkušebních jízd s 22TrAC 1:6, už jsme s koegou Foxem vlastně jezdili nezákonně. To je "krásnej" pocit. Takže vysílačku můžu definitivně zahodit už teď, protože letadla se opravdu zabývat nehodlám... Tedy rada pro přístě - čas od času se kouknout, jestli se za těch 10 let něco nezměnilo...

Co z toho plyne, že tímpádem jsem nucen takto dopředu odvolat svoji už dlouho slibovanou letošní účast na výstavě modely 2008 (koná se poslední březnový víkend), kde jsme s kolegou Foxem plánovali právě využití provizorní elektroinstalace modelu při použití výše zmíněné RC soupravy. Těšilo mě
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 111
Registrován: 8-2007

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 17:26:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Verusha: Seškrábej informace o pásmu 35MHz a pak to nikde neuváděj. Stejně tak i na přijímači a máš relativně vystaráno...
Škoda 18Tr
Fox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 43
Registrován: 5-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 17:47:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Z ČTU.
http://www.ctu.cz/1/download/VO_R_15_08_2005_27.pd f
1987 - 2007 Automotodrom Brno 20 let
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2815
Registrován: 5-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 18:03:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, už jsem to taky našel. Účinnost od 1. září 2008. Takže už asi tři roky žiji v mylném dojmu, že mám na svou dobu celkem kvalitní vysílačku, se kterou se nemusím bát jít ven .

Čímž děkuji Hekymu za uvedení do reality (byť smutné, ale zákony se musí dodržovat).

Po domluvě s Foxem tedy opravdu zklamu zájemce, kteří chtěli vidět 22TrAC na Modelech 2008, neboť model nemám čím řídit. Útěchou budiž, že model stejně není hotov a tímpádem bude sice předveden až za rok, ale zato v plné parádě.

(ještě bysme si měli vymrčet u ČTÚ nějaký spešl pásmo na řízení trolejbusů )
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 112
Registrován: 8-2007

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 18:07:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ještě bysme si měli vymrčet u ČTÚ nějaký spešl pásmo na řízení trolejbusů

Ale abychom se pak nerušili navzájem, jestli nás bude ještě víc...
Škoda 18Tr
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 225
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 18:26:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak to je supr. Hlavně že jsem si tu sadu kupoval před měsícem...
mimochodem nechcete nekdo koupit výbornou 6 kanálovou 35MHz RC sadu?
..::BUS.KX.CZ::..
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1392
Registrován: 4-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 18:38:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hoďte to všichni na aukro, tam je o tohle celkem zájem... občas
Zákaz přepravy čivav a důchodců bez odpovídajícího náhubku !
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 226
Registrován: 12-2006

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 18:38:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mauricio: vsak uz to fotim
..::BUS.KX.CZ::..
Heky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 183
Registrován: 3-2004
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 19:39:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No počkejte. Já kupoval svoji soupravu v roce 1998 a prodavač mě už tehdy výslovně upozornil, že je zakázáno 35MHz používat jinak než na lítadla.

Ona to totiž není až taková sranda. Některé letecké modely stojí až několik stovek tisíc a celkem chápu jejich majitele, že se bojí, abychom je nesundali z oblohy naším autíčkem. Dosah vysílačky je klidně kilometr a on těžko pozná, že si někdo někde jezdí s trolejbusem. Je tu taky, povídal tenkrát prodavač, hledisko bezpečnosti, některé letadla jsou v měřítku 1:4, což už může fungovat jako neřízená střela. A je znám i případ zabití člověka modelem helikoptéry...

Nicmíně abych tu jen nementoroval - doma mi leží sedmikanálová vysílačka 40MHz a pokud by to snad byla jediná překážka k vystavení modelu, tak jsem ochoten ji zdarma půjčit.
Rhomosapienc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 207
Registrován: 2-2007

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 20:43:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

to jsem se nudil tak jsem si postavil něco ve stylu ikarusu 280 a trolejbusu je to naprostá blbost ale uplnou náhodou jsem udělal tak dokonale táhla že opravdu když zatáčím předním článkem tak zatáčí zadní náprava do směru jízdy :-) PAN AMATÉR VE STAVĚNÍ TROLEJBUSŮ :-) děkuji za chvilku pozornosti a přeju hezký zbytek dne :-)

I zde může být vaše reklama !!
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1394
Registrován: 4-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 20:50:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

hele, Merkur, nepletu-li se :-)
Zákaz přepravy čivav a důchodců bez odpovídajícího náhubku !
Martin_zlivský
Moderátor

Číslo příspěvku: 39832
Registrován: 4-2003

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 20:53:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Určitě.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Bobo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 7080
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 21:05:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a jak to maj letadýlkáři ošetřený, aby se na 35MHz nerušili navzájem?
kolisti = piráti chodníků
neosvětlený cyklista = žádný cyklista
jsem nucen používat automobil. na chodníku díky kolistům není bezpečno
http://www.stopkoureni.cz/
Lc_736__c_954
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1388
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 21:51:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A jak víš, že mají všichni 35MHz?
Aby mohlo být nějaké vítání, musí být napřed loučení.
PROSÍM, pusť mě.
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2819
Registrován: 5-2005
Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 22:37:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobo - mezi sebou se dohodnou, kdo má jaký kanál a kdo jaký právě používá. Na letišti v Medlánkách byl takový žebříček se spoustou šprušliček, u každé bylo napsáno číslo kanálu a úkolem modeláře bylo dát si tam svůj kolíček (na prádlo většinou) na příslušnou šprušličku. Ti lepší na kolíčku mívají i jméno nebo název modelu či nějakou identifikaci. Pravidlem je to, že pokud je na tom kanále, na kterém chci já něco provozovat, navěšen kolíček, tak vyhledám majitele kolíčku (přičemž kolíčků tam může být víc, pokud je víc modelářů se stejným kanálem) a domluvím se s ním (s nimi), kdo kdy bude model mít zapnutý. Sám samosebou umístím svůj kolíček na šprušličku. Ttot celé je základní slušnost neřkuli nutnost při jakékoliv manipulaci v blízkosti patřičné modelářské sešn, tím spíše u letišť, a jak píe Heky, ona to opravdu není sranda, některé modely nejen že daly spoustu práce či stály spoutu peněz, ale jsou obrovské a nebezpečné v případě selhání (jakéhokoliv).

Heky - co jsem tak vyrozumněl z mého dnešního googlení, tak požadavek na exkluzivitu pásma 35MHz byl probírán už v té době, jeho platnost však počíná viz pdf. výše, tedy zářím 2005. Z textů vysvítá, že od zadání požadavku po zakotvení v zákoně uplynulo minimálně pět let - což je vpravdě české. V doby kupování naší soupravy (1996?) nic takového neexistovalo.
Za nabídku zapůjčení vysílačky děkuji, ale nevyužiji ji. Do výstavy je ani ne měsíc a půl, model máme elektricky předchystán na 35MHz, což i tak než bylo vyladěno do funkční podoby, trvalo dost dlouho. Překopání na něco jiného by zase bylo odznovu. Takže Modely 2008 vypouštím, nehodlám se tam dostat do průšvihu díky 35MHz a handrkovat se s někým. Kolega Fox už je v teoretické fázi kontrukce ovládání modelu na 868 MHz a příští rok už mi všichni budou moci na výstavišti políbit ... RC soupravu

Edit - v příspěvku 2815 výše jsem se upsal, účinnost ustanovení je od 1. září 2005, nikoliv 2008, omlouvám se

(Příspěvek byl editován uživatelem verusha.)
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Frank
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 215
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 22:46:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Který nadšenec tu nedávno posílal obrázky vymodelovaných náprav od Š-hobby? Pokud je to v rozumném formátu, tak bych byl celkem vděčný :-)
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 113
Registrován: 8-2007

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 22:57:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Frank: Nevím, zda jsi myslel 3D počítačový model, pokud ano, tak nebude problém vymodelovat a poslat ti obrázky nebo pokud přečteš soubor *.SLDPRT, *.SLDASM (SolidWorks od verze 2005), tak ti mohu poslat přímo poskládaný model.
Udělal jsem zatím jen přední nápravu včetně uchycení kol, zadní nápravu jsem ještě nedělal, kvůli nedostatku času. Na zadní kola jsem dělal jen samotný kola (mám jak přední, tak i zadní dvojmontáž) a kryt Ráby (krátké i dlouhé).
Škoda 18Tr
Frank
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 216
Registrován: 10-2003

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 23:38:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bouri: Super, bral bych vše... Před časem sem se o něco takovýho pokoušel taky, ale nedokopal sem se k tomu :-) ale chci to mít nejdřív seskládaný v PC...
SolidWorks mám a dobře se mi v tom pracuje, takže super :-)
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 114
Registrován: 8-2007

Odesláno Neděle, 17. února 2008 - 23:50:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Frank: Dobře, jak se k tomu dohrabu, tak ti vymodeluju zadní nápravu + pošlu přední a pokud budeš chtít kola, tak i kola... vše je v modelové velikosti od Š-hobby do detailu propracované.
PS: Výroba vzorku (fce 'Odebrání') do pneumatiky mi zabralo 10 minut přetížením CPU na 100%...
Škoda 18Tr
Martinb941e
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 116
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 13:24:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pvvs, Verusha, Shaman: Díky za rady a info, určitě je zužitkuji. Nejdřív se začne dělat kastle, pak interier. Budu sem pravidelně přidávat foto z průběhu stavby.
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1396
Registrován: 4-2005
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 14:21:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

mám dotaz, jak moc nereálný je udělat model z laminátu?...
Zákaz přepravy čivav a důchodců bez odpovídajícího náhubku !
Frank
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 217
Registrován: 10-2003

Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 14:37:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mauricio: Jaký přesně myslíš? Poslední dobou hledám alternativní materiály :-) kuprextit a plech není pro mě...
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1397
Registrován: 4-2005
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 14:43:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

no, mě spíš napadlo, jestli by to nešlo udělat laminátováním nebo tak...
prostě jen pokus
Zákaz přepravy čivav a důchodců bez odpovídajícího náhubku !
9_tr_ht_26
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 158
Registrován: 3-2005

Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 14:56:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Když se tu probírala likvidace Verushovy 15 Tr, tak tahle devítka 1:20 půjde taky do "šrotu".... bohužel je to celé z papíru (jen podvozek ze stavebnice Merkur), a karosérie se bohužel začíná neúnosně "hroutit"....prostě bez pořádné kostry to nedrží, chybička se vloudila

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak jediné co se proti tomu dá dělat. (Jára Cimrman)
Mauricio
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1398
Registrován: 4-2005
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 15:19:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ta patnácka vedle je v jakém měřítku?

Našel jsem ve sklepě Merkur Elektro, jdu si hrát :D
Zákaz přepravy čivav a důchodců bez odpovídajícího náhubku !
Peto5220
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1916
Registrován: 5-2005

Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 15:32:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9 tr: Tie RTO alebo JELCZ čo su vedľa asi v mierke 1:87 sa daju niekde zohnať alebo je to len pre VIP?
ICQ 199-295-438
e-mail: peto5220@zoznam.sk

- - - > www.KEMHD.wbs.cz < - - -
stránka nielen o MHD ale aj železnici aktualizovaná denne
vo fotogalérii nájdete fotky MHD, SAD a železnice
papierove modely, SimTr
9_tr_ht_26
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 159
Registrován: 3-2005

Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 15:45:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mauricio: Patnáctka je 1:32
Peto: Ty RTO jsem svého času objednával zde: http://www.vmodels.wz.cz/ ...jestli to ještě funguje, nevím....byly to takové černobílé miniboxy, já je vybarvil a udělal jim kola....
Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak jediné co se proti tomu dá dělat. (Jára Cimrman)
521
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.15.64
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 21:00:27    Odkaz na tento příspěvek  

Martin B941 - Mohl bys pls tu hodit fotku té třístupňové převodovky?
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 115
Registrován: 8-2007

Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 21:05:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

521: Bude ti stačit tento odkaz?
Je tam fotka průřezem i návody na složení.
Škoda 18Tr
Martinb941e
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 21:48:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

521: Tak Bouri byl rychlejší. Jen ted nevím, zda to řadí automaticky, či mechanicky. Pochybuju že na vysílačce bude knoflík pro řazení a knoflík pro spojku. Takže to bude asi mechanika.
Martinb941e
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 118
Registrován: 4-2007
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 21:50:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chyba, myslel jsem automat, jsem už ztoho zblblej.
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 116
Registrován: 8-2007

Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 21:53:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, je to mechanická převodovka. Tam je řazení uděláno tak, že je vyvedený kulový čep pro táhlo, které bude směřovat k servu, které budeš z vysílačky ovládat např. jako 3tí kanál (první 2 při zatáčení a ovládání směru a rychlosti jízdy). Akorát tam asi opravdu chybí spojka nebo to půjde opravdu natvrdo, ta dražší převodovka to má už i s třecí spojkou, bohužel je o 2000Kč dražší.
Škoda 18Tr
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2824
Registrován: 5-2005
Odesláno Pondělí, 18. února 2008 - 22:51:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je takovej problém si tam dodělat synchrony?
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Frank
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 218
Registrován: 10-2003

Odesláno Úterý, 19. února 2008 - 10:36:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přehazuje to natvrdo, ale podle mých testů v tom není problém, jde to celkem dobře :-)

Teoreticky by elektronikou šel udělat automat... přemýšlím o tom už pěkně dlouho :-)

(Příspěvek byl editován uživatelem Frank.)
Bouri
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 8-2007

Odesláno Úterý, 19. února 2008 - 11:34:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zlatý trolejbus, co bude mít pouze pevný převod.
Škoda 18Tr
Shaman
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 227
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 19. února 2008 - 11:54:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jj přesně tak
..::BUS.KX.CZ::..
jendabus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.166.30
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 08:56:01    Odkaz na tento příspěvek  

Zdravím všechny, koukám tu na vaše výtvory tak se taky pochlubím vlastní tvorbou, zatim jí tvoří trolejbus Škoda 15 Tr a Ikarus 280.08, oba v měřítku 1:25, ve stavbě je Karosa B961E.
Peto5220
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1933
Registrován: 5-2005

Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 11:30:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Krása, hlavne ten IK
ICQ 199-295-438
e-mail: peto5220@zoznam.sk

- - - > www.KEMHD.wbs.cz < - - -
stránka nielen o MHD ale aj železnici aktualizovaná denne
vo fotogalérii nájdete fotky MHD, SAD a železnice
papierove modely, SimTr
Tomino
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 156
Registrován: 3-2007

Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 14:36:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Peto5220: no tentokrát s tebou musím súhlasiť
Verusha
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2843
Registrován: 5-2005
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 14:44:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jendabus: Tak to je ovšem nádhera. Poprosil bych o nějaký podrobnější popis modelu (hlavně materiál) a zdali jsou funkční (pojízdné)? Také mě zajímá to vedení, rovněž funkční (vidím svítící veksl)? Děkuji
22Tr LIVE
26 a 27. 4. 2008 - I LETOS DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V AREÁLU TM BRNO V ŘEČKOVICÍCH
Cuclin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 20
Registrován: 7-2007

Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 14:53:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jendabus: nejsi přibuzny verušaka?????
Komu čest tomu čest
Je lepši stratit sekundu v životě, než za sekundu život
jenda bus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 80.188.166.30
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 15:25:18    Odkaz na tento příspěvek  

víc info kdyžtak v pondělí, pracovní doba jaksi končí:-) kdyžtak přihodim i další foto, zároveň pracuji na registraci zde, vydržte, jinak díky za chválu;)
Buggy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 554
Registrován: 10-2005
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 15:36:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jenda bus: Nádhera. Také prosím nějaké info o použitém materiálu. Pokud by jsi měl fotky z interiérů a z pod vozu. Pěkné.
Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos.
Jendabus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 2-2008
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 18:11:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak nakonec sem zapnul ten pekelnej stroj i doma, i když ho mám přes tejden z práce až až, ale to je jedno, tak nejdřív pár foteček, ty z interiéru sou nic moc, blbě se to přes tu folii fotí


Tak vrchní maj dneska sjezd, vždyť je to krásný povolání.
Jendabus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 2-2008
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 18:13:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a ještě...


Tak vrchní maj dneska sjezd, vždyť je to krásný povolání.
Jendabus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 2-2008
Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 18:42:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a to kecáníčko se pokusim zkrátit. Začalo to už ve školce, kdy se Chomutovem proháněly Ikarusy a já zatoužil mít doma model podle skutečnosti. Od primitivních modelů jsem se dopracoval až k těm na prvním obrázku, což byla kartonová krabice obalená čtvrtkou. Vozy nebyly přesně v měřítku a ani moc neodpovídaly skutečnosti, hlavně 22 Tr, při jehož stavbě jsem měl dvě fotky z Dráhy a pár fotek vozu 21 Tr ze zkušebních jízd z Chomutova. Po řadě zdokonalení, zlepšováků a po letech plánování jsem přešel na měřítko 1:25 a také na interiér. Podvozek je z dřevotřísky a je do něj zamontováno mechanické vypružení a samotné nápravy. Přední náprava a u Ikarusu i zadní jsou propojeny přes kloub a tak se v závislosti na natočení obou článků natáčí i nápravy. Kastle je pak z papíru, asi z šesti vrstev slepený čtvrtky a mezi nima vlepená tvrdá průhledná folie. Ve střeše je vlepenej plech, u trolejbusu hlavně kvůli kotvení sběračů a protože se osvědčil z hlediska zvýšení tuhosti, je také u Ikarusu. Co se týká funkčnosti, tak...kola se točí, nápravy natáčejí, mechanicky je vše odpruženo, plně funkční je kloub a u trolejbusu jsou plně funkční sběrače, stahováky fungují jen za běžného provozu, při vyskočení sběrače nefungují. Tuto mouchu bych chtěl vychytat u zamýšleného modelu 22 Tr. Nahradí tak svého kartonového předchůdce, který bude moci odjet do trolejbusového ráje. Budu muset zapojit konstruktérské myšlení. No a k troleji, návěstidlo je elektricky napojeno na otočnej přepínač, kterej je mechanicky spojenej s výhybkou, takže oboje spojeno dohromady celkem obstojně funguje a trolejbus si to pod trolejí vesele sviští i když jen na pohon lidskou pazourou . Pro ilustraci snad pomůže rozpracovaná Karosa. Snahou bylo zpracování do nejmenších detailů a protože mým mistrovským výkonem co se týče elektroniky bylo funkční návěstidlo, o nějakém pohonu nemohla a nemůže být ani řeč. Vše je spíš určeno do vitríny, i když v případě potřeby jsou schopni vyjet na trasu a snesou i dost divoké zacházení. Sám jsem se divil jak tuhý může být obyčejný papír.
Tak vrchní maj dneska sjezd, vždyť je to krásný povolání.
14trm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 180
Registrován: 11-2006

Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 20:01:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jendabus: mam dotaz jak si vyřešil ty navijaky ? ja dělam taky model v měřítku 1:13 a vubec si nevim rady , zkoušel sem několik věcí ale neuspěl takže jestly mi mužeš nak poradit byl bych ti vděčny
14trm
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 181
Registrován: 11-2006

Odesláno Pátek, 22. února 2008 - 23:52:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek