K-report
 

Archiv do 26. května 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » » Student Agency » Archiv do 26. května 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
pvl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.32.123.178
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 15:32:23    Odkaz na tento příspěvek  

Změna ceníku na lince Karlovy Vary - Praha a zpět

Od 1. 6. 2010 bude změněn ceník pro linku Praha - Karlovy Vary a zpět.

Ceny byly zvýšeny z důvodu navýšení počtu nových spojů na této lince a dále z důvodu přidání ekonomicky nevýhodných jednostranných posilových spojů.
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 903
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 19. května 2010 - 15:34:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Petr Vlček: Až na poslední větu podepisuju všechno, co jste napsal. Speciálně ta druhá věta je hodně výstižná.
Sipi: To, že je mu v tom bráněno, ovšem víme od něj. Prostě vytvořil takovou atmosféru..stejně mu bránili všichni v podnikání s autobusy...Nikdo z nás jak sem chodíme, nejsme schopni objektivně posoudit, jaká je skutečnost...
Borovnička
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.202.112.250
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 17:24:37    Odkaz na tento příspěvek  

1)Když jsem minulý rok cestoval vlakem do Ostravy (naposledy vlakem)... 2) ..To mi u ČD chybí a nejen mě.
To jsou jsou výroky Filipiho. Osobně si myslím, že neví, co píše. V jednim příspěvku nám říká, že vlakem nejezdí(naposled vloni), ve druhém nás přesvědčuje o tom, že mu chybí omluvy od ČD. A takových, jako je on, je zde poměrně dost.
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 756
Registrován: 1-2010

Odesláno Středa, 19. května 2010 - 18:30:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zeptám se: Jak je to s licencí na jednotlivé trasy a linky? Může se v případě nějaké události sjet z vytyčené trasy? Jednou jsem se zde zmínil o mé cestě do Jihlavy, kdy jsem z Phy vyjel o dvacet minut později, a do Jihlavy dojel dříve než autobus SA... Jel jsem Veolií Praha, a byl jsem překvapen, že ačkoliv jsme kus cesty nejeli po dálnici,do cíle jsme dojeli dříve..
Karlshaus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 690
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 19:39:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Adalbertinum:
Striktně: oficiálně se sjet oproti licenci nesmí. Vyjímkou jsou mimořádné události. Při známé nehodě na D1 na Větráku jsme jezdili z Jihlavy přes Pelhřimov a Zdislavice. Při mimořádnostech mi pravidelně volají řidiči, zda existuje objízdná trasa (obvykle ano) - pak je to překážka na obvyklé trase a dopravce smí zvolit MIMOŘÁDNĚ jinou trasu, ale nesmí vynechat zastávku v jř.
Ale zase ale. Třeba Kovářík jezdil o povodních Praha - Český Krumlov jako jediný, ale po zcela jiné trase, než zněla licence. Stejně jako když u Bechyně byl uzavřen přímý úsek a ofiko ojíždka byla 30km, tak se prostě jezdilo přes ramvej na bývalém letišti (a kraj to po 2 měsíce prostě toleroval).
Vždy je při mimořádce několik problémů:
1) řidič musí umět popsat, kde přesně stojí
2) dispečer (nebo pověřená osoba) musí znát všechny možnosti (včetně jézeďáckých spojek a lesních asfaltek) kudy může bus náhradně proniknout k cíli.
3) a pak ti dva se musí umět domluvit (dispečer musí umět navigovat šofera po cestách, které nezná)

Občas je to pěkná pakárna, projít si pěšky třeba 30 km lesácké silnice, aby člověk měl jistotu, že tam bus s lidmi může poslat.
Příklad: při rekonstrukci II/343 jsme místo pře Ždírec jezdili takto:
http://www.mapy.cz/#mm=ZTtTcP@sa=r@st=r@srq=route(fast%2Ctoll)%3ATrhov%C3%A1%20Kamenice%3E%C4%8D%C3%A1st%20o bce%20Srn%C3%AD%2C%20Hlinsko%2C%20okres%20Chrudim%2C%20%C4%8Cesk% C3%A1%20republika%3Eobec%20Hlinsko%2C%20okres%20Chrudim%2C%2


A kdo by chtěl potkat Rencka FR1 v 90km na téhle objíždce (jezdilo se tři měsíce):
http://www.mapy.cz/#mm=ZTtTcP@sa=r@st=r@srq=route(fast%2Ctoll)%3AMysl%C5%AFvka%3EKosteln%C3%AD%20Vyd%C5%99%C 3%AD%3EDa%C4%8Dice@scrd=135434231,132583520,135384814,132458620,135421776,132371609,125422188@x=135411728@y=132472752@z=11
Adalbertinum
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 758
Registrován: 1-2010

Odesláno Středa, 19. května 2010 - 19:55:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karlshaus: A existuje možnost, že se ta zastávka přesune? Např, že se z nějakého důvodu nezajíždí do obce, a tak se ta zastávka přemístí na rozcestí? Aby se nemuselo složitě vjíždět do obce, a někde se motat? Jednou jsem totiž zažil na lince Praha-Rakovník, ještě když jezdil tuhle trasu i Jiří Vodrážka, a CS Trans, že ta hlavní silnice ze Slovanky do Strašecí byla zavřená, a zastávka Nové Strašecí se přesunula za Strašecí, na rozcestí,.,.
Karlshaus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 692
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 19. května 2010 - 20:11:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo, existuje, ale to jsou ofiko zřízené náhradní zastávky, stanovené krajem a dopravce má povinnost vydat tzv. objížďkový jízdní řád.
Přesuny zastávek při překopání silnic jsou normální věc.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 601
Registrován: 5-2009

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 07:01:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Filipii:stewardka se omluvila slušně za zpoždění. To mi u ČD chybí a nejen mě.

Vy neposloucháte staniční rozhlas??tam se omlouvají pořád a dokola za zpoždění.A navic v dnešní době ve většině případech vlaková četa obejde vlak a řekne cestujícím jaký je důvod zpoždění.Co by si ješte chtěl???Aby k vám přišla průvodčí a sedla si na klín pohladila na tvaři a řekla brouku chvilku si počkaš???
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2549
Registrován: 5-2004
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 07:41:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No hlavně když čekám na vlak i v nějaký ÚP tak si můžu na mobilu zjistit kde je a jaké má zpoždění (a to dokonce bez pátrání po adresách ale hned na jizdnirady.cz nebo pomocí sms). To u busů nějak nenacházím.

Čety někdy obcházej a jindy ne. Problém je že četa toho obvykle ví nejmíň protože když stojí u kolíku tak ví kulový na rozdíl od busníka stojícího v koloně (který ale taky má mnohdy info "stojí to a nejen jemu" leč příčina je utajená za zatáčkou).
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1019
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 08:11:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Četa má telefon a pokud chce, je dobře informovaná.
Na klín prosím néé.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 604
Registrován: 5-2009

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 08:44:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jooo přesně tak, když chce může být dobře informována.V tom je ten háček:-)Když chce!!!!
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 904
Registrován: 2-2005

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 09:25:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Karlshaus: trochu se v tom s těmi změnami trasy ztrácím, za své praxe dispečera a šéfa osobní dopravy vím, že pokud je uzavírka plánovaná, tak součástí povolení k uzavírce je stanovení objízdných tras včetně tras pro autobusy, změn zastávek a jízdních řádů, před uzavírkou se zasílá žádost k vyjádření autodopravcům, hasičům, policii, záchrance a všem, kdo by tím z titulu své práce nebo podnikání mohli být postiženi (v našem případě všem, kterým vede trasa dle licence tou uzavřenou komunikací). Následně po vydání rozhodnutí je tato trasa závazná pro všechny dopravce. Neladí mi to dohromady s tím, co popisujete, že procházíte pěšky cesty před rozhodnutím, jestli tudy bus bude jezdit...nebo to je procházení před tím vyjádřením pro dopravní úřad? Pokud ano je to OK a omlouvám se.
Sipi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 833
Registrován: 5-2006
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 10:29:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad změna trasy: Může bus SA změnit trasu jen aby se vyhnul delší koloně a čekání v ní?
Před nedávnem se mi to stalo u Protivína, kde se opravuje most a jezdí se na semafory jedním pruhem. Bus sjede z hlavní silnice, střihne to přes Protivín a zpět na hlavní najede přímo před mostem, kde už čeká tedy jen minimálně.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1020
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 10:49:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sipi: to je stejný dotaz jako když se zeptám zda jakýkoli řidič smí za volantem telefonovat či SMSkovat
Slim: předpokládám procházení z důvodu aby se úředníkovi naznačilo že tudy by to šlo
Zdenda999
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 543
Registrován: 11-2007

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 13:49:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: nemůže, od toho tam má stewardku a taky jí k tomu často využívají, vzhledem k tomu, že obvzláště telefonování se evidentně hodně práská, vzhledem k tomu, jaký si dávají řidiči pozor (tedy alespoň těch několik, se kterými jezdím)
www.katalogyjizdenek.cz
4B5 xx xx
Neregistrovaný host
Odeslán z: 94.229.32.130
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 13:51:49    Odkaz na tento příspěvek  

Prečo sa vkuse navážate do fy:SA..koľko vodičov iných dopravných spoločností volá s SMSkuje za volantom..a jazdia ako blázni...nejedná sa len o nás vodičov fy.SA....už to tu mam pokrk takýchto oplzlých naražiek..ja som vo fy.SA už tretým rokom...čítam tu diskusiu len tak zbežne..ale tak vy si skúste zajazdiť či už ako profesionáli alebo amateri..či už s kamiónom,7,5tonkou alebo autobusom kde máte už dáku zodpovednosť čo už vysipem naklad nič sa nedeje ...ale čo keď vysipem 40ľudí...Asi sa Vám to tu tažko vysvetluje ale je to tak..To nieje diskusná skupina ale tvrdá realita....
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1022
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 14:01:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

4B5: rozumíte slovu jakýkoli ? nebo jen neumíte číst a hned startujete motor ?
Jan Sůra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.79.55.130
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 14:44:33    Odkaz na tento příspěvek  

Boj na lince LB - PRAHA

Tisková zpráva



Změna ceny jízdného na pravidelné lince Liberec – Praha a zpět.

Objektivní navýšení nákladů souvisejících s provozem dálkových autobusů zvedá cenu také u jediné meziměstské linky provozované dopravním podnikem města Liberce
o 5,- Kč. Změna platí od pondělí 24.5.2010, kdy v prvním spoji vypravovaném z Liberce do Prahy v 5:30 hodin pojedou cestující již za zvýšené základní jízdné..


Dopravní podnik města Liberce, a.s. je nucen reagovat na ekonomické změny, které ovlivňují ceny dopravních služeb. Zvýšení daně DPH, navýšení mýtného v pátek a postupné zvyšování cen nafty od prosince 2009 mají neudržitelný dopad na cenu jízdného.
Vedení společnosti proto přistupuje ke změně jízdného. I když se nejedná o dramatickou změnu, musí se dopravní podnik snažit si své zákazníky udržet kvalito nabízené služby. „Vážíme si svých cestujících na jejichž podnět byla linka spuštěna, a tak bychom byli rádi, kdyby s námi cestovali i nadále“, konstatuje obchodní ředitel Martin Oumrt.

Cena jízdného se zvyšuje od pondělí 24.5.2010, kdy dojde k následujícím cenovým úpravám:
základní jízdné 75,- Kč
seniorské jízdné 70,- Kč
poloviční jízdné 37,- Kč
ZTP jízdné 18,- Kč
Žákovské jízdné od 15 - 26let (studentské) bez změny

Pravidelná linka Liberec – Praha oslavila v březnu své první narozeniny. Do konce roku 2009 bylo na lince do Prahy bylo ujeto přes 600 tis. km a počet cestujících přesáhl 160 tis. osob.
Denně je na lince garantováno šest spojů pro cestující s handicapem, hlavně vozíčkáře, které do salonu autobusu bezpečně dopraví speciální plošina.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6190
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 15:18:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

a sedla si na klín pohladila na tvaři

Fuuuuj.....
Zlý sen Žloutenkářů .... :-)))
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6191
Registrován: 4-2007

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 15:27:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karlshaus:

Hele, Boblicku, jak zjistíš pochůzkou po lesní, nebo polní objízdné trase, že tvůj autobus unesou v celé trase nezpevněné krajnice, až ten bus potká třeba dědka s holdrem jedoucího sázet brambory, nebo na dříví? Přeci jen, tak těžkej nejsi, abys to mohl odupat osobně.

A k tomu hlášení cestujícím. Na 471 jsou fírové, včetně mne, kteří hlásí cestujícím jakékoliv zdržení a jeho příčiny během jízdy vlaku, na začátku je přivítáme a na konci se rozloučíme. Nedávno jsem dokonce zašel tak daleko, že jsem cestující přes interkom varoval, že se těsně před stanicí, kde náš rychlík staví, spustila průtrž mračen a aby si připravili deštníky (večer není z ešusu ven vidět) Není problém. Ale to bys někdy musel jet vlakem, abys to mohl posoudit.

Já se na tebe nezlobím, už vím, že máš na ČD alergii. Stejně jako já na busy obecně. Ani z té Žiliny do Rajeckých nepojedu busem, ale radši si za 15 éček vezmu taxála až k boudě (vlak nemá ráno přípoj).
Zlý sen Žloutenkářů .... :-)))
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 608
Registrován: 5-2009

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 15:42:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co fůůůj???Já myslim že někteří by ještě blahem chrochtali.
Martin240025
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2480
Registrován: 1-2006

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 15:52:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn: to alergii na ČD má spousta lidí, spíš jde o princip (tolik peněz na daních to stojí a malý pokrok), provozní zaměstnanci dokáží pomalu zázraky, ale když má dobrej průvodčí přistavenou nevytopenou a špinavou soupravu či krizovku řeší modré gumy, tak co má dělat...
Nenazývejme klienty jakékoliv dopravní společnosti KAŠTANY :-)
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1023
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 15:53:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fůůůj jako že si vážím průvodčích a jejich práce. O některých spolucestujících se to, bohužel, říci nedá.
Dispečer_o11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 611
Registrován: 5-2009

Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 16:01:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přesně tak!!O některých cestujících se to říct nedá.
Karlshaus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 693
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 20. května 2010 - 17:06:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Drn:
Praxe na busech 24 let. Nejde ani tak o krajnice, šofeři mají nakázáno proti těžším vozům prostě zastavit a počkat na vývoj, proti osobákům neuhýbat - tam se v buse veze prostě více lidí a nelze je ohrozit.
Problém je ve výšce, proto osobně a pěšky. V krizových místech (obvykle v zatáčce, kde je o průšvih zastavit i s osobákem) jde o výšku větví. Očíhnout a při nevhodné výšce požádat kraj či pověřenou obec o výřez na profil.
Tohle jde samozřejmě dělat, pokud se o uzavírce ví předem. Na mimořádky prostě spoléhám na paměť a šofera naviguji mobilem (šofeři mají hf). A znám všechny alternativní trasy pro všechny naše linky tak na 20km na obě strany. Včetně jézeďáckých účelovek. Nejhorší na tom je pamatovat si výšku mostů a nosnost můstků.
Mazda_6
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 634
Registrován: 5-2007

Odesláno Sobota, 22. května 2010 - 21:13:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karlshaus: protože tě znám, vím, že máš trasy včetně náhradních řešení, skutečně vymakané.
Ale probůh, proč jsi zase měnil jízdní řády 790xxx k 15.6. ? To už je letos minimálně potřetí ! Ach jo.

V jiné diskusi jsem chválil, že tvoje linky jsou sice nepřehledné, ale vozí poměrně dost lidí. Takže lidi si je najdou. Ale ty změny... .
Asi vyhlásíme soutěž - anticenu - pro nejaktivnějšího překopávače a měniče jízdních řádů, a necháme tě vyhrát !
Karlshaus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 702
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 23. května 2010 - 00:52:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Mazda6:
Na 7908XX jde prakticky o kosmetické úpravy kvůli likvidaci licencí 183103 a 790830 (a taky zpřehlednění jř, což též bylo kritizováno). Takže likvidace nejméně výdělečných spojů a značné ořezání 183101 , kde se Psota snaží usadit místo ČASu a naše spoje to taky těžce poškodilo.
Důvod úprav je prostý, 13.6. začíná 169100 jezdit denně a majitel nařídil s okamžitou platností omezit extrémnost příliš vysokého počtu spojů o víkendech a mála spojů přes týden.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 492
Registrován: 5-2009
Odesláno Neděle, 23. května 2010 - 03:08:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak jsem hledal spoj kamaradce na dnes z Jindr.Hradce do Prahy a myslel jsem, ze vsechny Karlshaus jizdni rady umoznuji rezervovat misto po SMS. Jak vidim, tak to bohuzel nejde...
Karlshaus
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 705
Registrován: 12-2009
Odesláno Neděle, 23. května 2010 - 10:48:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Klavírista:
Jde zatím pouze telefonicky přes 608081285. Problém se soukromými telefony řidičů. Řeší se, aby to mohlo jít automaticky přes sms.
Mazda_6
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 635
Registrován: 5-2007

Odesláno Neděle, 23. května 2010 - 13:46:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karlshaus: dík za vysvětlení, pro počet změn jsem nedohlédl souvislosti. Musím do toho více proniknout !
Dopravce
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2114
Registrován: 5-2005

Odesláno Pondělí, 24. května 2010 - 10:50:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Karlshaus:i já se zájmem sleduji množství licencí a variant spojů na nich. Popravdě se musím přiznat, že mi nědy už ani mozkové buňky nestačí, abych všechny změny a nové varianty obsáhnul..
Ale chtěl jsem se zeptat z jiného soudku. Právě vysoká rozdílnost ve vypravování spojů v průběhu jednotlivých dnů týdne mne vede k otázce, kolik máte vlastních vozů a jakých a kolik si pronajímáte od jiných dopravců.
Děkuji
Správný šoutouš je ten, který 20 minut čeká na autobus, aby s ním pak jel dvě minuty.
Lukša
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 204
Registrován: 11-2005

Odesláno Pondělí, 24. května 2010 - 21:31:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://brnensky.denik.cz/multimedia/galerie/2161236.html
Jan_Širc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1053
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 25. května 2010 - 10:26:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak se daří expresní lince Ostrava - Brno? Není to náhodou zralé ke zrušení?
Magnetický rychlovlak Transrapid - http://jansirc.ic.cz/transrapid
Všechno jde, když se chce
Minibox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 451
Registrován: 9-2005

Odesláno Úterý, 25. května 2010 - 13:01:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V sobotu i pondělí jsem na Ostrava - Brno viděl jezdit ten malý bus SA (Cygnus?). Jak byl obsazen nevím.
www.minimodel.cz - nástupce www.minibox.webz.cz

ICQ 262 816 345
Rybin
Neregistrovaný host
Odeslán z: 193.165.171.154
Odesláno Úterý, 25. května 2010 - 16:11:20    Odkaz na tento příspěvek  

Jan_Širc: žádná expresní linka není, jsou to expresní spoje, jezdí je 94 Cygnus.
Jan_Širc
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1054
Registrován: 1-2005

Odesláno Úterý, 25. května 2010 - 17:01:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rybin:
Magnetický rychlovlak Transrapid - http://jansirc.ic.cz/transrapid
Všechno jde, když se chce
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 55746
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 00:25:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k předchozím debatám. Ročně ujedu vlaky něco kolem 100 000 kilometrů zhruba 1 000 spoji. Z toho zhruba 70 000 km se spoji ČD, zhruba 90 000 ve vozech ČD, zhruba půlku z toho v první třídě. Na základě toho se přikláním spíše k popisu Slima a Petra_vlčka.
Pokud mě něco vysloveně vadí, tak nízká míra úklidu cestou (i zde se sice pokročilo, ale dokážu si představit, jak to ještě zlepšit - někteří cestující jsou prasata, což se mění těžko). Vratný úklid jestli selhal v 1 % případů, tak je to hodně. Zde se nepříznivě projevuje, když na WC chybí trysky pro splachování (případně nelze spláchnout vůbec), pak se stav po pár použitích rychle zhoršuje. A nejde jen o staré vozy. Zde je to celkem jednoznačná lemplovitost (bohužel trochu i vyplývá z podoby kontrol MD, které se dle prozatimních projevů zaměřujou hlavně na grafitty a čmáranice ).
Co se týče průvodčích, tak nějaký 2 % bych raději nepotkal vůbec, u maximálně 30 % bych si dokázal představit lepší úroveň, nicméně v zásadě při většině běžných situacích stačí.
Spolehlivost se hodnotí těžko (navíc je z nemalé části dopravcem neovlivnitelná), ale i přes to, že nejen v Praze často využívám přestupy s časem do pěti minut (nebo i časem záporným), tak snad maximálně u 20 % cest došlo k nějaké závadě, u snad tak 2 % závažné. Když od toho odečtu cesty, kdy se dala taková věc očekávat (výluky, známé mimořádnosti atd.), pod 3 % by to slezlo.
A co se příjemně změnilo v posledních měsících, je bezpečnost a pořádek ve stanicích a na vlacích poté, co si ČD zařídily vlastní ochranku namísto selhávající policie (nyní se i nocležníci v soupravách v obvyklých místech již nevyskytují).
Osobně mi velmi vadí současné barevné řešení první třídy, velkoprostorové jedničky jako takové a ARmpee považuju za zrůdnost (jako jedničku). Zásuvky nepožaduji, preferuji klid, případně i mírné přítmí. Stará Bčka nebo Ačka, nejen ta revitalizovaná, mi nevadí (samozřejmě při náležité péči, čemuž řekněme u A vyhoví tak 80 %, u B 3/4 snad taky), narozdíl od některých nových vozů u nich totiž konstruktéři přemejšleli. Nesnáším rovněž chaotický JŘ, povinné rezervace a jiná omezení. Co se týče občerstvení, tak ho uvítám, v ceně by ale být nemuselo (byť třeba v Pendolinu je to celkem příjemné, když jím jedu občas - kdyby to mělo být pravidelně, bude mě to spíš vadit) - raději si koupím, co chci.

Ale zpět k SA, tohle jen tak pro úplnost, když už se to tady řešilo. Zaměstnancem ČD nejsem.
Jen jsem sám zvědav, kolik z toho, co bych si představoval jako zlepšení, mi SA přinese.
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Wlasta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 957
Registrován: 5-2006
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 01:57:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_zlivský: ten tvůj poslední příspěvek je pro mě hodně zajímavý, byť ne ve vztahu k SA.
Přiznávám, že spadám do kategorie cestujících, které ČD svou (především cenovou) politikou znechutili natolik, že po letech "strávených ve vlaku" dávám přednost autobusům (míněno v ČR) i přes všechy jejich zápory.
Ty tvoje kilometry a počty spojů dávají poměrně mohutný vzorek a tvoje statistiky jsou pro mě naprosto věrohodné. Přesto si dovolím proti nim vznést dvě námitky.
1) Při vzdálenostech, které ujedeš, pro tebe existuje tarifní nabídka, která je naprosto bezkonkurenční co se týká pohodlí, ceny a asi i rychlosti. Představuješ však značně nereprezentativní vzorek potenciálních cestujících a dovoluji si tvrdit, že zároveň existuje nepoměrně početnější skupina potenciálních cestujících, pro které ČD adekvátní nabídku zkrátka nemá a (teď se dostávám na tenký led) myslím ani nechce mít.
2) Ačkoliv (řečeno statistickou mluvou) vzorek tvého šetření kultury cestování u ČD je poměrně mohutný, troufám si tvrdit, že je značně nereprezentativní, a to ze dvou důvodů. Jednak cestuješ hodně v první třídě, která je bez In Gold cenově zoufale neatraktivní, jednak předpokládám, při těch počtech kilometrů, trávíš většinu času ve vlacích dálkové dopravy, které ovšem představují menšinu vypravovaných spojů.

Tím nechci tvůj rozbor ani zlepšení ČD nijak shazovat, jen upozorňuju, že někdo jiný může dospět k radikálně odlišnému závěru, aniž by se mýlil nebo záměrně mystifikoval...
Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 909
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 06:57:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wlasta: Souhlasím s Martinem a Tvoje výhrady musím odmítnout ze dvou důvodů . ad 1) Martin nemluví o ceně, ale o kvalitách služeb, chápu to jako reakci na neustálé zvracení nad ní ze strany příznivců SA, aniž by většinou věděli, o čem je řeč. ad 2) mluvíme o SA a srovnatelném vlaku, tedy dálkové dopravě. V linkové dopravě jsou i u autobusů poměry zásadně odlišné od SA...

Nevylučuju, že pokud by někdo srovnával ceny, dojde ke stejnému závěru jako Ty, nemám o tom přehled, nicméně to v tomhle případně nebylo předmětem diskuse...
Samorost
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.180.197
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 09:20:40    Odkaz na tento příspěvek  

Martin Zlivský : Ať počítám jak počítám, tak denně jedeš třemi vlakovými spoji a ujedeš zhruba 300 km a přitom nejsi zaměstnanec ČD. Není to masochismus ? :-)
Iaya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 614
Registrován: 6-2002

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 09:29:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No za úplný masochismus bych to nepokládal...

Při cestě do zaměstnání a zpět (čili jeden den) ujedu cca 160 km a užiji 7 (příp.8 spojů) ČD...
Optimista je člověk, který tvrdí, že žijeme v tom nejlepším možném světě, pesimista se obává, že je to pravda.
Samorost
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.180.197
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 09:33:16    Odkaz na tento příspěvek  

No, stejně mi to nevychází...mně vychází dvojnásobek kilometrů denně ...a to počítám i víkendy.....Já když jedu domů jednou za 14 dní , tak jedna cesta je taky 160 km a když jedu třemi autobusovými spoji, tak si myslím , že už je to hodně....:-) Ale přestupovat každých 40 km , to je fakt síla...
Samorost
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.180.197
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 09:41:42    Odkaz na tento příspěvek  

Je, ted koukám, že to odpovídal někdo jiný....:-)
Wlasta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 958
Registrován: 5-2006
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 09:52:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Slim: nemohu souhlasit s odmítnutím ceny jako součásti kvality služeb. Pokud bych takovou myšlenku dotáhl ad absurdum, museli bychom vlaky i autobusy odmítnout šmahem, protože nejsou tak pohodlné jako pronajatá limuzína, případně vrtulník (prosím berte to jako nadsázku a nechytejte mě za slovo).
Hodnocení kvalitu bez ohledu na cenu je akademická záležitost odtržená od reality, 99% zákazníků (nejne v dopravě) tak neuvažuje. A vlaky i autobusy tu jsou (ať chcete nebo ne) pro cestující.
Hodnotícím parametrem by měl být poměr kvalita/cena a v tomto směru u mě osobně ČD stále prohrávají, bohužel.
jajinek
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.176.129.219
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 09:52:50    Odkaz na tento příspěvek  

Chtěl jsem se zeptat co se děje že S.A nabírá celkem ve velkém nové řidiče.Dříve sháněli jen prodejce či stewardky,ale šoféry jen vyjjímečně,souvisí to snad se založením odborů v S.A?
JenTak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.122.23
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 10:04:04    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Jajinek: NN, nejsou lidi, začíná letní sezóna a tak není kde brát.
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 55752
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 10:32:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wlasta:
Díky za doplnění. S tou cenou je to tak, že se ty kilometry rozpustí do 20, resp. 21 tisíc ročně. Takže z hlediska ceny není potřeba řešit vůbec nic a cenou se radši ani nezabývám, protože by mě nutila k jinak neracionálním krokům. :-) Kdybych měl platit běžné zákaznické jízdné, půlka cest by nenastala už proto, že bych musel dopředu něco plánovat (variantní trasy, čas atp.) a auto by se stalo sice dražším, ale operativnějším. Z hlediska kvality by byly trasy (810 na víc jak 30 minut, trasy s mizerným spojením, kvůli kterýmu je nutno si cestu plánovat = téměř celý jižní Čechy atp.), kde bych rovněž volil jinak (už tak toho najezdím do Budějc autem nebo na kole dost, protože JŘ na 190 je zprasený k nepoužitelnosti).
Rychlost řeším pouze z toho pohledu, abych se vešel do stanoveného limitu, naopak někdy je mi spíš naobtíž, když si chci cestou odpočinout.
Ta čísla prosím berte pouze jako přibližná. Sice si přehled dělám, ale krom těch km pouze orientační a ne s cílem to pak sumírovat, takže jsem se mohl seknout, a ne zrovna málo.
Souhlasím, že velká část (na km, v počtu vlaků by to bylo tak 1/3 vůči 2/3) je v dálkovce, ale o to tak trochu při srovnání s SA zatím jde, srovnávat regionální vlaky s dálkovými busy dost dobře nelze.

Samorost:
Samotného mě to docela překvapilo. Nicméně i vzhledem k tomu, že jako pozounista působím hned v několika tělesech (ČB, Zliv, Orchestr Pbice, K. Filharmonie Chrudim), je výčet mých běžných tras poměrně dlouhý (téměř všechny kombinace s výše zmíněnými městy), poměrně často a pravidelně jezdím i do Prahy (v létě klidně i třikrát do týdne). A když pak od pátku do neděle stihnu přemístění Pbice - ČB - Svitavy - ČB - Chrudim - Zliv - Vyškov - Zliv, není divu, že to pak takhle poškočí (hodně v tom je samozřejmě znát, že nemám problém s tím ject přes Plzeň, když je přes Tábor a Písek výluka, nebo tam zrovna nic nejede).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Martin240025
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2492
Registrován: 1-2006

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 10:32:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ zapomněl napsat, že tu a tam najede pár set km navíc a to spíše nevědomky .

K občerstvení: velmi se mi líbí, jaký styl nabízí SA v autobusech. Horké nápoje s minimálními průměrnými náklady (vstupní pouze automat a náplň do kafe + kelímek) zadarmo a studené nápoje a mysli tyčinky za velmi přijatelné ceny. Kdyby měli ve vlaku např. gulášovou polévku - obdoba JVL, tuším nějaký výrobce z Příbrami za 20 - 25 kč, guláš za 60-80 vč. přílohy, tak by to bylo super. Už se tady objevili hlasy, že by se líbil denní lůžkovej / lehátkovej vůz > dá se to řešit několika způsoby: "Plazkarta" aneb velkoprostor dle ruského vzoru, polohovatelná sedadla alá letectví či standartními nočními vozy... co by bylo nejlepší?
Nenazývejme klienty jakékoliv dopravní společnosti KAŠTANY :-)
Martin_zlivský
Administrátor

Číslo příspěvku: 55753
Registrován: 4-2003

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 10:41:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ne snad až nevědomky, ale i proto, že to prostě neřeším. Pokud mám čas, klidně se zdržím u piva, jak dlouho chci, a pak holt hrozí, že si cestu prodloužím, aniž by mě to nějak trápilo.

K občerstvení:
Ty polívky, co myslíš, jsou, pokud vím, z Břeclavi, z Příbrami by měl bejt chleba.
Obecně je v tom ve vlacích možností dost a využívají se stále spíš málo. Současný boom minibarů je sice relativně znatelný, ale úroveň občerstvení vůči ceně docela bídná. Bohužel zde se projevuje, že odpovědným "gumopanákům" to je u zadní části těla, takže si hlídaj pár hospod kvůli kevům a minibary je zajímají do té míry, aby je to, pokud možno, nic nestálo (zatímco do hospod lejou peněz nemálo), takže jsou to leckdy docela zjevy s komunikačními schopnostmi patřícími k pásu. Dokonce ty minibary se měly letos zaříznout úplně právě kvůli negativním zkušenostem.
Zde je prostor pro zlepšení obrovský. Když to jde v buse, musí to jít ve vlaku tím spíš (i když se zde narazí na potíže s bezpečností proti krádežím atp.).

A ještě k těm propíraným starým B. Osobně je nevyhledávám, ale když jsou v dobrém stavu, neuráží mě. Ono třeba na trase přes Příbram to ani jinak nejde. :-) Nicméně mám je tam mnohem radši než novější velkoprostory (klid, fungující topení, i ta čistota je při poměrně velké výměně cestujících a dlouhém rameni bez úklidu slušná).
Karotenovič Carotsson s mrkvistorovou regulací z Mrkvanova: Nejdokonalejším geometrickým útvarem je mrkvoid!
Hledáte nejlepší zvuk na síti? www.danceradio.cz


Slim
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 910
Registrován: 2-2005

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 13:08:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Wlasta: Cena je sice součástí hodnocení, pokud se zamýšlíš nad tím, co je pro tebe výhodnější/příjemnější, ale je to samostatné kritérium. Již ve Tvém dalším příspěvku to zpochybňuješ sám, když píšeš o poměru kvalita/cena. Pokud by to bylo jedno a totéž, nešel by z toho poměr udělat. Jedno kritérium hdonocení je kvalita, druhé cena a třetí poměr. Prostě SA i ČD nabízejí nějakou kvalitu a nějakou cenu a Ty si z toho vybereš, ale to nic nemění na tom, že i když v tom poměru bus vyjde líp, kvalita může být vyšší na straně druhé.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2578
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 13:15:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To Wlasta: ono to ale ani s tou cenou není jednoznačný. Znám busy kde je jízdné srovnatelné se zlodějským ČD, pokud to pak je s přestupem tak se to dále prodraží o "lomené" resp. u stupidních parodií na IDS jako je SID nebo IDOL se při přestupu platí přestupní zóna 2x. A pro denní dojíždění okolo 50-100 km (a že se třeba do Prahy dojíždí z Kolína, Nymburka, Podlebrad ba Oustí na Dlabem nebo Perníkova....) obvykle bus konkurenceschopnou cenu prostě nemá.

Jinak co se týče vlaků místních - já je používám dost často. A protože dálkové busy téměř nepoužívám (to už radši budu držet volant v autě) tak si dovolím srovnat místní kýžto používám. A vyjde to +/- nastejno. někde na tom bude lepší bus, jinde vlak. Co do čistoty, pohodlí (třeba v zimě v místních busech zrovna vedro nebejvá, zato zachrchlený okna ano).

Osobně si myslím že nejefektivnější systém by byla dálkovka v podobě vlaků doplněná o několik busrelací kde je bus zjevně v nějaké výhodě typu "nevede tam trať") - samozřejmě že pokud s více dopravci tak pod jedním tarifem a jedním koordinátorem kvůli návaznostem. Na to pak navázaná místní v podobě obojího dle místních podmínek - a zas by to mělo mít jednotnej tarif a to i s dálkovkou. Hodně lidí třeba odrazuje i nutnost kupovat (= zjišťovat jakou, za kolik a kde) jízdenky na navazující MHD.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1034
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 13:21:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

stupidních parodií na IDS jako je SID ... se při přestupu platí přestupní zóna 2x
pouze při platbě v hotovosti
Iaya
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 616
Registrován: 6-2002

Odesláno Středa, 26. května 2010 - 13:27:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pouze při platbě v hotovosti
Což rozhodně na stupiditě IDS neubírá, ba naopak.
Optimista je člověk, který tvrdí, že žijeme v tom nejlepším možném světě, pesimista se obává, že je to pravda.
JenTak
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.176.122.23
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 13:39:28    Odkaz na tento příspěvek  

Asi to sem nepatří, ale....http://www.abclinuxu.cz/clanky/mfcr-bsa-open-source
Wlasta
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 960
Registrován: 5-2006
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 16:47:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hm, pořád je ten stupidní IDOL levnější než _______ jízdné ČD ve stejné relaci. Přívlatek si dosaĎte sami.

Martin_zlivský: souhlasím, pro zákazníka jako ty má ČD lukrativní a bezkonkurenční nabídku a jen blázen by to nevyužil. Na druhou stranu, existuje spousta relací a spousta skupin cestujících, kde nenabízí ŽÁDNÝ důvod, proč jet vlakem. A pokud nehledíš na cenu, abys nekonal iracionality, já je občas konám, protože rád jezdím vlakem...
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2580
Registrován: 5-2004
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 17:35:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No tak příklad IDOLu:

Jablonec nad Jizerou - Jilemnice:
vlak obyč 25, zákoz 19
IDOL s kartou 22, IDOL busem pokud to vyjde na přestup v Hrabačově úctyhodnejch 30.

Ergo je levnější i to zákaznický než karetní IDOL.

A jeden příklad "autobusové" relace (ve smyslu přímej bus "náhodný výstřely" kontra vlak co 2 hodiny ale 2 přestupy. Jízdní doba velmi podobná kolem 2,45 aneb Jilemnice - Praha:

Pro 1 ks bez ničeho vyjde jednoznačně bus.
Pro 1 ks vlak zákazník už to je ale srovnatelný (bus 130 - 141, vlak 146). Pro 2 ks už netřeba ani tu kartu na vlak a je to stejný.
Nemluvě o tom že bus končí na ČM a hlavně je nutno přihodit 12,- (u ČSAD SM, jinde jsem to nestudoval) za zavazadlo, což je téměř vše nad aktovku....

Takže obecně se říct nedá že je bus levjnější. je to jak kdy a jak kde.

Ostatně je docela dobře vidět jak prosperují zde mnohdy propagované "náhodné výstřely" 2x denně (viz KM a trať 200) a systémové vlaky. V R na 030 od Liberce po Perníkov ani v sedle všedních dnů nejde obvykle najít volná čtyřka v podstatné části trasy. Oproti tomu bus z Prahy co dojede do Semil s obsahem 15-20 ks (z čehož je 5 ks z Turnova) je krom pátku zcela běžný.
Petra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.118.51
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 18:07:43    Odkaz na tento příspěvek  

nevite prosim, jaky ma plat steward/ka v SA, kdyz je tam na plny uvazek? Dekuju...
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1036
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 18:13:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kdy už lidi pochopí, že výše platu je čistě soukromá záležitost mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ?
Petra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 195.113.118.51
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 19:27:10    Odkaz na tento příspěvek  

ja to prece nechci vedet presne na halire. jen me zajima, zda to za to stoji, nechapu, co je na tom spatneho.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1037
Registrován: 12-2007
Odesláno Středa, 26. května 2010 - 19:35:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je asi stejné jako když se někdo ženy zeptá kolik jí je. Taky mne to může zajímat ...