K-report
 

Archiv do 11. října 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 11. října 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Bobek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 470
Registrován: 2-2006

Odesláno Čtvrtek, 07. října 2010 - 18:47:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pro zpestření - kdyby někdo nevědel, jak je to s těmi novými midilinkami (dnešní Metro):

K Bulovce bude jezdit nový autobus
U Fakultní nemocnice Bulovka v Praze 8 se testuje nový nízkopodlažní minibus, který bude od neděle na lince 295 spojovat zastávky Nemocnice Bulovka, Starý Prosek, Poliklinika Prosek, Českolipská, Poliklinika Frýdecká, Obchodní centrum Čakovice, Čakovice a Třeboradice. Má sloužit především obyvatelům domova důchodců v Rektorské ulici.



Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1256
Registrován: 12-2007
Odesláno Čtvrtek, 07. října 2010 - 19:24:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

to je na Pulitzerovu cenu
Jiří_t
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 814
Registrován: 9-2005
Odesláno Čtvrtek, 07. října 2010 - 22:46:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobek: Jo, tomu jsem se dneska taky srdečně zasmál
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 463
Registrován: 10-2008

Odesláno Čtvrtek, 07. října 2010 - 23:17:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hm, a teď si vemte, jak se směju já, když nějaký laik začne básnit o právu :-)
Si non confectus non reficiat.

Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 424
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 10:00:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PIDservis píše, že od 1. listopadu bude zavedena autobusová linka 206 v trase Dejvická - Divoká Šárka - Sídliště Na Dědině - Dlouhá míle - Obchodní centrum Ruzyně. Stávající linka OC Šestka bude zrušena. Interval 30 minut (ráno 60), provoz začíná v 8.30. Dopravce STENBUS.
Troufám si tvrdit, že jakmile se lidé z Dědiny párkrát svezou rovnou na Dejvickou či spíš z Dejvické (bez objížďky přes Ruzyňský velkoobchod), začnou honem psát na MČ a DP (samozřejmě ne na ROPID), aby byla 206 posílena a 218 zrušena...
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1258
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 10:15:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

K tomu mám jen dotaz, proč má Praha sponzorovat dopravu zákazníku do obchodního centra.
Jonášek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1029
Registrován: 8-2007

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 10:23:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Třeba proto, že to občané požadují? Proto, že jízda za nákupy patří k základní dopravní obslužnosti. Koukám, že 206 se nám tedy stěhuje po letech útlumu na Prahu 6. Už bych dokázal pochopit 105 (jakožto nejnižší neobsazené číslo) nebo 214, která byla určena cele pro Prahu 6.
1) Nevím, že nevím.
2) Vím, že nevím.
3) Vím, že vím.
4) Nevím, že vím.
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1259
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 10:36:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ano 214 by byla lepší
jako za nákupy ano, ale nějak mi uniká, proč by lidi měly jezdit do OC 6 již z Dejvické.
Pro uspokojení základních potřeb by stačil jednosměrný vymeták Sídliště na Dědině s návratem po Evropské.
Jonášek
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1030
Registrován: 8-2007

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 10:46:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Možná proto, že Dejvická je středobod Prahy 6? Nemyslím si, že OC 6 je pouze pro obyvatele sídliště Na Dědině. Na to nejlépe odpoví Martin. Já jsem třeba v tomto nákupním středisku nikdy nebyl.
1) Nevím, že nevím.
2) Vím, že nevím.
3) Vím, že vím.
4) Nevím, že vím.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8601
Registrován: 8-2005

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 11:11:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tipnul bych si, že bude náležitě 218 oslabena. 206 proto, aby tam byla ta "6", vy oslíci. Další podobnou pitomou linkou je 216,226 ani neni, že jo, 236 je taky podivnost, 256 taky nic moc,266 je nebo neni? Ty 2X6 maji nějak smůlu
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 415
Registrován: 6-2004

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 11:46:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko: Dobrá přípomínka. Jak to funguje u Europarku? Počítám, že obchodák bude přece jenom něco sypat do kasičky dopravce...
4021
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 400
Registrován: 9-2006

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 11:49:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218 se zatím omezovat nebude.
A pokud vím, tak provoz 206 bude OC Šestka platit, stejně jako Europark platí provoz 263. To je snad obecně známo, ne?

(Příspěvek byl editován uživatelem 4021.)
Michalangello
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 128
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 15:16:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jinak na ROPIDu se asi ty lidi hodně nudí, že vymýšlí nové změny co 14 dní a poslední dobou není měsíc, aby něco nezměnili. To nemůžpu všechny změny udělat najednou? Třeba říjen je úplně ukázkouvej. Něco změníme prvního, něco desátého, něco o den později .... a pokud možno desetkrát do roka změnit vedení linek v Třeboradicích a okolí, abychom to pak mohli po roce vrátit skoro do původního stavu .

A nápisy označníků dělá taky ROPID? To je taky kapitola sama, páč málokdy je označník správně. Amatéři
Moje fotogalerie na http://www.fotoatlas.eu
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 464
Registrován: 10-2008

Odesláno Pátek, 08. října 2010 - 21:38:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Michelangelo: Jen se zopakuji: Na Ropidu panuje těžká přezaměstnanost. Ve všech resortech půjde kolem 10% lidí, na MZV 16%, protože kníže se rozhodlo jít příkladem, kolikpak jich asi půjde z Ropidu? Já myslím, že ideální by byla tak polovina.
Si non confectus non reficiat.

3xhonzík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 102
Registrován: 4-2010
Odesláno Sobota, 09. října 2010 - 01:24:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Kníže" příkladem a proto zrušil velvyslanectví ve Venezuele, která momentálně nemá dobré politické vztahy s USA. Jaká to náhoda.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6816
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 09. října 2010 - 12:06:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Gabuliatko:
tomu mám jen dotaz, proč má Praha sponzorovat dopravu zákazníku do obchodního centra
Odkud víš, že to nesponzoruje samotné OC?

ano 214 by byla lepší
206 je samozřejmě záměr OC 6
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6817
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 09. října 2010 - 12:10:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem:
Tipnul bych si, že bude náležitě 218 oslabena
Až na to, že 206 bude v provozu od otevření OC, tedy od 9 do 21. Zastávky na Dejvické asi taky zůstanou v dnešní zastávce autobusu OC6. Tedy, omezení 218 ve špičkách by znamenalo jediné - nepobírání.
Bkp
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 5581
Registrován: 8-2003

Odesláno Sobota, 09. října 2010 - 13:21:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

tomu mám jen dotaz, proč má Praha sponzorovat dopravu zákazníku do obchodního centra

To jako že když je to explicitně napsané, tak to vadí, když není, tak to nevadí? Nevozí takové metro B zákazníky do obchodních center (Zličín, Anděl, Palladium, Černý Most,...)?
Když jsem já byl tenkrát kluk svět na dlani jsem měl a v očích hejno sluk
i k nebi měl jsem blíž než hvězdář, nebo kněz co dneska, co ty víš jak tehdy voněl bez...
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 418
Registrován: 6-2004

Odesláno Sobota, 09. října 2010 - 18:20:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bkp: Tak ono Zličín celkem žije z obchodních center. Jinak upřímně nevím kdo by tam jinak jel. když tam zrušili Siemens, tak to ty meziměstké linky moc nevytrhly.

Martin: Co vylučuje, že si lidi třeba večer z práce všimnou že jezdí najednou normální linka a bude se jim líbit. Přece jenom je něco jiného když přijede bus OC a ted tam najednou přijede klasické číslo.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4514
Registrován: 9-2007
Odesláno Sobota, 09. října 2010 - 19:05:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"lidi třeba večer z práce všimnou že jezdí najednou normální linka a bude se jim líbit. Přece jenom je něco jiného když přijede bus OC a ted tam najednou přijede klasické číslo"

Kde bude 206 stavět? V zastávce linky 218, nebo ve stávající zastávce "Šestky" na opačné straně Evropské?
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8610
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 07:38:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin - nechápu, jak provoz do 21 má vliv na pobírání ve špičce. 218 je zralá na provoz v kladiva do 20 a mimo tuto dobu bych každou druhou 119 vedl Vlastinou a je hotovo. 206 v so-ne každou druhou přes sklady a máme zabezpečenu dopravu i tam a čistou úsporu X busů z 218. Takhle se šetří. T.: Hned po volbách
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 425
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 10:48:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Zastávky na Dejvické asi taky zůstanou v dnešní zastávce autobusu OC6.
Tak pokud by toto byla pravda, nemám slov.
Já myslím, že lidé ze sídliště Na Dědině budou velmi brzy požadovat razantní posílení 206 na úkor 218. Stačí, aby se jen jednou svezli odpoledne od metra. Fakt, že ráno jim to nepojede, je spíš ještě víc naštve a o to rozhořčenější budou psát žádosti v tomto směru.
Každopádně mi nepřijde, že stav od 1. listopadu by mohl být dlouhodobý.
Buď by se měla obsluha OC Šestka vyřešit s minimálními zásahy do linkového vedení (zajíždění některých linek, které dnes jezdí na letiště, možné je i prodloužení dnešní 108), nebo do toho naopak pořádně říznout (což by se dotklo především 218). Tohle je takový polotovar, jak je to v poslední době obvyklé.

Kdyby šlo jen o obsluhu areálů kolem ulice U Prioru, to se dá vyřešit snadno. Jen takový bleskový nápad: linka (Nové Vokovice -) Nádraží Veleslavín - Divoká Šárka - Sídliště Na Dědině - Nádraží Ruzyně - U Prioru - Divoká Šárka - Nádraží Veleslavín (- Nové Vokovice), interval a provoz prostě podle potřeby (a ušetřilo by se za zkrácení 216). Přestup na BUS i TRAM do významných směrů dostatečný.
Problém je ale obsluha zastávky Brodecká, která zajišťuje spojení na metro pro ne zas tak zanedbatelný počet domů (sídlišťátko na druhé straně kolejí, část zástavby staré Ruzyně, moderní soubor u Litovického potoka) - tady se asi nedá svítit, minimálně ve špičkách by musela jezdit linka Dejvická - Divoká Šárka - Ruzyňská - Ruzyňská škola (a někam dál) nebo Dejvická - Divoká Šárka - Litovický potok - Libocká (zdá se mi, že horko těžko by se tam otočit dalo). Ale to už platíme úsek Dejvická - Divoká Šárka dvakrát (spolu s 206), a to je dost drahá sranda. Takže tady by se s tím řezem mělo počkat do otevření stanice metra Veleslavín, kdy se dá očekávat spojení Vleslavín - stará Ruzyně, které by tu Brodeckou vyřešilo.
A možná že právě jako prozatímní řešení do té doby je 206 zamýšlena, což ovšem nemění nic na faktu, že se mi nelíbí. Já bych zatím volil výše psanou minimální variantu (zajíždění některých spojů linek, projíždějících ulicí K Letišti).
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2234
Registrován: 2-2004
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 17:14:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM: Předpokládám, že Martin měl na mysli především začátek provozu 206 od 9 hodin, k čemuž omezená 218 znamená, že by v ranní špičce jaksi spojů ubylo...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8623
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 18:08:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta Brodecká je trochu problém. Tak 1/2 119 Vlastinou a 1/2 119 kolem skladů a Evropskou trvale 179.
Tou "716" by nikdo od aritmy nejezdil, aby musel po minutě jízdy zas přesedat. I dnes tam vesměs lidi choděj pěšky. Když tak 716 na Dejvickou, vybrané spoje od skladů se závlekem k Aritmě. Ráno při cestě zc a odpoledne při cestě d.c
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1948
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 18:46:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Problém Brodecké je v tom nesmyslném přejíždění závor a pak zpátky do podjezdu. Nevím, jestli existuje nějaký ofic. návrh linkového vedení po podloužení metra do Motola, já bych tuto oblast pak řešil takto:
119: Veleslavín-Letiště
179: NB-Motol-B.Hora-Ruz. škola-DŠ-Ciolkovského
184: NB-Petřiny (CD,CT)
191: Na Knížecí-Petřiny-Brodecká-sklady-Sídl Na Dědině
206: Veleslavín-SND-OC6
218: Veleslavín-SND-Ruz. škola-Veleslavín
225: NB...Jiviny-Staré nám.-Nádr. Ruzyně-závlek SND-Letiště
108 zrušena
tramvaje:
2 zrušena
15 do Podbaby nebo na Malovanku
18 pouze pracovní dny
22 na Vypich
25 na Bílou Horu
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8625
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 19:09:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

já bych se ještě veleslavínem nezabýval....
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6822
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 20:10:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Kde bude 206 stavět?
Musí stavět jinde než 218, jinak by to byl problém.

Káem:
Tvoje řešení má jeden zásadní problém - do 119 je velmi často problém se nacpat. Jezdila-li by přes sídliště, ještě ten problém znásobíš. Naštěstí nás čekají na 100 od července klouby.

Mašotouš:
Já myslím, že lidé ze sídliště Na Dědině budou velmi brzy požadovat razantní posílení 206 na úkor 218
My místní tu můžeme chtít cokoliv, ale kdo má všech 5 pohromadě ví, že v zastávkách Nádraží Ruzyně-Brodecká linka 218 bere zhruba polovinu až mírnou většinu cestujících, než ze Sídliště Na Dědině a Ciolkovského. Po omezení linky 108 si lidi ze starý Ruzyně vyšlapali cestičky přes buštěhradku právě na zastávky linky 218. Jeď se přesvědčit, kolik lidí ráno nastupuje na zastávce U Prioru. Roztrhnout 218 na dvě linky = dvojnásobný prodloužení intervalů lidem ze sídliště Dědina, starý Ruzyně a sídliště Dolní Liboc, a to jen pro ušetření asi 3 minut.

Kdyby šlo jen o obsluhu areálů kolem ulice U Prioru, to se dá vyřešit snadno
Není třeba vymýšlet vůbec nic, linka 218 funguje dobře už 28 let. 206 ber prostě jen jako požadavek OC 6, aby bus Dejvická-OC jezdil skrz sídliště a dostal svoje číslo.

Káem:
Ta Brodecká je trochu problém
Ano, je to problém. Dokud se tam neobnoví železniční zastávka, nemá smysl jakkoliv s 119 a 218 hýbat.

já bych se ještě veleslavínem nezabýval
Přesně tak. Jediný problém Ruzyně je nedostatečná kapacita spojů v úseku Divoká Šárka-Petřiny a naopak nadbytečná kapacita spojů na lince 108. Jenže zrušit 108 taky jen tak nejde.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4515
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 20:35:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: "Musí stavět jinde než 218, jinak by to byl problém."

Pokud by 206 manipulačně stála na druhé straně, a na odjezdovou zastávku 218 přijížděla přesně na čas, tak bych žádný logistický problém neviděl. Naopak, přišlo by mi logické, aby linky jedoucí stejným směrem odjížděly ze stejné zastávky.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8626
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 20:46:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mrtin: Hovořil jsem o kladivech večer a so-ne. To by 119 zvládla spolu s 206, těch pár lidí co se bojí v 218.
To je právě ta strašlivá demagogie - jezdí 28 let: Ono se něco za těch 28 let změnilo - třeba jen 119 se posílila, 216 těžce oslabila, do DŠ jezdí dvě linky do města a ne jedna, sklady maji jinou pracovní dobu (směny 12 h) atd atd - ale s busem nehneme protože 28 let.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4516
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 20:58:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"kdo má všech 5 pohromadě ví, že v zastávkách Nádraží Ruzyně-Brodecká linka 218 bere zhruba polovinu až mírnou většinu cestujících, než ze Sídliště Na Dědině a Ciolkovského. Po omezení linky 108 si lidi ze starý Ruzyně vyšlapali cestičky přes buštěhradku právě na zastávky linky 218. Jeď se přesvědčit, kolik lidí ráno nastupuje na zastávce U Prioru."

Názorná ukázka, že by to chtělo komplexní průzkum kolik lidí odkud kam kdy jezdí, a ne čím a kudy jezdí. V této oblasti teď nemá cenu dělat žádné velké změny, ale současně s prodloužením metra by to chtělo pořádně hrábnout do linkového vedení. Nepřiměřeně velká část linek v okolí kličkuje děsným způsobem (například 164, 225, ale i 108, 179), a kolikrát ani lidi nedoveze kam potřebují. 108 a 225 ve stávajícím linkovém vedení by se po prodloužení áčka staly totálními nesmysly, protože většina lidí bude chtít na nejbližší stanici metra, a ne okružní jízdy po okolí.

Až bude metro ve Veleslavíně, tak by to asi chtělo vést tři nejvýznamnější linky do třech nejvýznamnějších cílů (Veleslavín-Evropská-letiště, Veleslavín-Vlastina-Na Dědině-?, Veleslavín-Ruzyňská-Stará Ruzyně-?), vždy nejkratší cestou od metra. Vybrané spoje, by mohly pokračovat někam dál, klidně jako proklad dvou čísel. Tyto tři hlavní linky by neřešily ulici U Prioru ani tangenciální spojení z letiště a Dědiny směr Řepy, Bílá Hora. Je otázka, jak by se to dalo doplnit, aby hlavní účel neutrpěl, a nejezdila tam fůra vzduchovozičů křížem krážem.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4517
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:05:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"já bych se ještě veleslavínem nezabýval...."

Nemá cenu dělat v Praze 6 teď jednu revoluci v linkovém vedení, a za 4 roky další. Teď to chce jen bezprostředně řešit nejnutnější změny, a větší vize si šetřit na velký třesk.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6823
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:16:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Naopak, přišlo by mi logické, aby linky jedoucí stejným směrem odjížděly ze stejné zastávky
Aby neměla 206 pak kapacitní problém.

Káem:
Hovořil jsem o kladivech večer a so-ne
Pokud lidem ze sídliště vezmeš o víkendu 218, udělaj jedinou věc - dojdou si na Evropskou na 119. Jak vypadá 119 v sezóně nejen o víkendu jsem ti popisoval mockrát.

Ono se něco za těch 28 let změnilo - třeba jen 119 se posílila
119 se posilovala jen a jen kvůli letišti. I tak je to někdy málo.

ale s busem nehneme protože 28 let.
Ne, s busem nehneme, protože zastávky Brodecká+U Prioru+Ruzyňský velkoobchod+Nádraží Ruzyně naplní 218 z 50% a zastávky Sídliště Na Dědině+Ciolkovského z té druhé poliviny. Máš-li na mysli víkendy, jakékoliv omezení bude znamenat jediné - více lidí ve 119, a to je vzhledem k její vytíženosti nemyslitelný.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3671
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:25:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Velkou revoluci skutečně teď už nemá význam dělat. Pokud by došly peníze, což se dost dobře může stát, asi bych jen ořezal svazek 108+174+180 (asi zkrácením 108 na Bílou Horu a zrušením (omezením) víkendového provozu linky 180).
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6825
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:34:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun a změny LV v oblasti Ruzyně:
V oblasti Ruzyně se po prodloužení Áčka nezmění vůbec nic - 119 a 218 pojedou na Veleslavín místo do Dejvic = napaječe k metru. 179 bude jezdit i dál přeplněná prostě proto, že směr Ruzyně-Petřiny-Motol-Anděl/Butovice je velmi silný a zůstane to tak i po roce 2014.

225 je tangenta spojující sídliště na západním okraji Prahy. Využívá jí dost lidí z Řep pro spojení do kanceláří na Evropské via přestup na tram a stejně tak s ní nejezdí málo lidí na směny na letiště. Nedovedu si představit, že by vedla v oblasti Ruzyně jinak než teď. Rád bych věděl jak? Potřebujete zachovat spojení Řepy-tramvaje Šárka a Řepy-letiště špičky. 108 je problém, protože silná IAD v oblasti Střešovic a Břevnova + výstavba Blanky. K tomu se přidalo před dvěma lety výrazné oslabení, což lidi už nezkousli. Přesto je to pořád vymeták Prahy 6, který spojuje úřady, polikliniky a mraky základních a středních škol. Divil byste se, kolik nových lidí by si 108 našla přetrasováním z Břevnova tunelem na Anděl.

Váš návrh počítá s dvěma linkami z Veleslavína na sídl. Dědina a do staré Ruzyně. Proč? Současná 218 nabízí pro sídliště o 3 minuty delší trasu, ale ráno interval 5 minut a odpoledne 7-8. Po vašem návrhu by museli lidi zkousnout interval 10 ráno a 15 odpoledne. Stará Ruzyně by přišla o to samé bez zrychlení na metro. K čemu je to dobré?

Tyto tři hlavní linky by neřešily ulici U Prioru
Víte, kolik lidí tam v těch skladech pracuje?

Je otázka, jak by se to dalo doplnit, aby hlavní účel neutrpěl, a nejezdila tam fůra vzduchovozičů křížem krážem.
Vzduchovozič tu máme jen jeden, a to linku 108. Dejte ji na Anděl a máte po vzduchovoziči.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6826
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:37:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky:
Asi tak. Přesto, proč se bráníš ohnutí 108 od Petynky na Anděl? Současný vedení 108+174+180 přes Malovanku je zoufalý. Kilometricky by 108 na Knížecí byla nastejno a do doby, než se otevře Patočkova od ST po vozovnu, bych to aspoň zkusil. O úspěchu nemám pochybnosti, protože z Břevnova i Bílý Hory se rozumě na Anděl dostat nedá.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4519
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:40:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: "zkrácením 108 na Bílou Horu"

To by ale ze staré Ruzyně nic nejelo k metru A.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8629
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 21:42:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun 4517: 4 roky jsou jedno, v našich podmínkách často i dvě volební období. 4 roky se trápit jen proto, aby změny byly šotočisté, no to promiňte, to bych se na to vys... To se nezlobte, ale to je možná nejhorší, co jste za celou dobu našeho soužití tady napsal.
4519: ad 108: No a? Ono snad něco v so-ne jede? 108 zrušit úplně a trvalej závlek 225 na BH.
Martin: Bohužel obávám se že těch 50% je tak 5 lidí, jak někdy tu 218 vídám (večer a so-ne). Možná bych jí udělal v kladiva přes den polookružní jeden spoj tak a druhej proti, nebo ráno nejdřív přes sklady a odpoledne nejdřív Vlastinou, ale to nic neušetřim. Pořád jsem přesvědčen, že těch pár lidí by se v so-ne a večer do 119 vlezlo v 99 % případů. Půl 119 Vlastinou a půl kolem skladů by tam zajistilo stejnej komfort a bez nároku na bus. Ale holt 28 let je 28 let


(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3673
Registrován: 10-2004
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 22:05:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin: Pokud bych měl o takové 108 uvažovat, tak bych ji rozhodně nevedl ze Staré Ruzyně a Bílé Hory, ale spíš bych jí ohnul na Petřiny a pak na Dědinu. Stará Ruzyně jednou tu rychlodráhu dostane, je jen otázkou, kdy.
Je však potřeba připomenout, že v oblasti bude kontroverzní metro, při kterém se moc neušetří na povrchové dopravě. A že by tam někdo pustil další linku, tomu moc nevěřím.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4520
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 22:28:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"V oblasti Ruzyně se po prodloužení Áčka nezmění vůbec nic"

... a to je ta chyba, že vůbec nic. Na nově vzniklou páteř je třeba reagovat. Není sice nutno hned vše obrátit naruby, ale ponechat přežité trasy postaru je špatně. Některé směry vycucne metro, takže povrchové linky výrazně oslaví, jinés směry zase posílí.

"119 a 218 pojedou na Veleslavín místo do Dejvic = napaječe k metru. 179 bude jezdit i dál .... směr Ruzyně-Petřiny-Motol-Anděl/Butovice je velmi silný a zůstane to tak i po roce 2014."

O tom nepochybuju.

"225 je tangenta spojující sídliště na západním okraji Prahy. Využívá jí dost lidí z Řep pro spojení do kanceláří na Evropské"

Nezapomeňte na to, že vznikne nová páteř, metro A. Spoustě lidí se vyplatí jet jinudy než dnes.

"... kolik nových lidí by si 108 našla přetrasováním z Břevnova tunelem na Anděl."

To mi přijde trochu divoké. 108 nevymetá žádné velké osídlení, ani nebude vymetat žádné významné přestupní body. Pokud něco z Prahy 6 tunelem k Andělu, tak určitě nějaká jiná linka.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4521
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 22:35:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem: "To se nezlobte, ale to je možná nejhorší, co jste za celou dobu našeho soužití tady napsal."


Fascinuje mně, co všechno jste ochoten napsat, abyste demonstroval totální nesouhlas. Jste schopen a ochoten dodržovat uzavřené příměří? Adresoval jsem Vám suše věcný příspěvek, a vy jako reakci tohle?

Jestli si myslíte, že v průběhu těch 4 let prosadíte větší změny linkového vedení na Praze 6, které nebudou svázány s prodloužením metra, tak si to pro mě za mě myslete.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4522
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 22:47:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Víte, kolik lidí tam v těch skladech pracuje?"

Hodně. Pořád ale jich je méně, než těch, kteří mají ze sídliště nejblíž do Vlastiny ulice. Projekt tramvaje taky počítá s Vlastinou, a ne s ulicí U Prioru.
Jak je možné, že poptávka ve Vlastině je dostatečná na projekt tramvaje, ale není dostatečná na zřízení přímé autobusové linky v trase té projektované tramvaje?" (Ropid )

"Vzduchovozič tu máme jen jeden, a to linku 108. Dejte ji na Anděl a máte po vzduchovoziči."

Pokud něco jezdí Ruzyňskou ulicí, není to linka vhodná k ohnutí k Andělu. Nevím, jestli si to pamatujete, ale původně jezdila k Andělu linka 179. Možná by tam i dnes byla po povrchu rychleji, než 108 tunelem.
Discoverer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8
Registrován: 3-2006
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 23:06:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pokud tunelem z P6 na anděl, tak spíše právě ze směru od Vypichu než od Dejvické. Z Dejvické / Hradčanské se dá relativně rychle dojet Tram20 a zrovna v tomto směru to ani není nejpřeplněnější linka.

Z Petřin jede 191 a lidí nabere docela dost.

108 mi jako úplně špatný nápad nepřijde, ale hlavně na mě kvůli tomu neútočte, Díky :-)

Naopak relativně zbytečná mi přijde 216 z Hradčanské po Bořislavku, to je asi největší vzduchovozič, jaký v okolí vídám a 149 by měl také větší smysl při převedení na 217 / 191.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4524
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 10. října 2010 - 23:29:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Z Dejvické / Hradčanské se dá relativně rychle dojet Tram20 a zrovna v tomto směru to ani není nejpřeplněnější linka."

Důvodem malé vytíženosti 20 není malá poptávka po tomto směru, ale nízká rychlost 20. Osobně když spěchám, nebo když potřebuju dojet přesně na čas, tak jedu metrem, což jsou tak dvě třetiny mých cest z P6 na P5. Čili poptávka po směru Dejvice-Smíchov je, ale povrchové dopravě (zatím?) chybí rychlost.

Z hlediska poptávky bych to viděl tak na prodloužení části spojů 107 tunelem k Andělu, pod novým číslem linky. To by pro spoustu lidí byla bomba, části lidí by odpadly i dva přestupy. Podmínkou by bylo dostatečné posílení základní trasy 107 v průběhu výuky semestru, aby se do delší varianty trasy vešli všichni, kdo by chtěli.

"Pokud tunelem z P6 na anděl, tak spíše právě ze směru od Vypichu než od Dejvické"

Pokud je velká poptávka z oblasti Vypichu k Andělu, tak by bylo kratší, rychlejší a levnější přetrasovat 179, z Vypichu Podbělohorskou ulicí na Klamovku a odtud vyhrazeným bus pruhem k Andělu. V úseku Petřiny-Butovice by se posílila 184. Eventuelně by mohla ve špičce jezdit navíc jakási 179E nebo 191E v popsané trase, a v sedle by se nic neměnilo.

V době uzavírky Patočkovy nemá cenu o jakékoli lince tunelem uvažovat. Po ukončení uzavírky už bude tak blízko otevření nových stanic metra, že by nová linka musela ladit s předpokládaným budoucím linkovým vedením, aby se nezaváděla na 2 roky.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6829
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 00:21:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
ale ponechat přežité trasy postaru je špatně
To je tak teoritický, že nevím jak na to mám reagovat. Já jsem napsal, co je potřeba po metru do Motola ponechat, vy píšete jen to, že se TO musí změnit. Napište mi, co byste konkrétně změnil.

Nezapomeňte na to, že vznikne nová páteř, metro A. Spoustě lidí se vyplatí jet jinudy než dnes.
Lidi z Řep na letiště budou jezdit pořád stejně.

Pokud něco z Prahy 6 tunelem k Andělu, tak určitě nějaká jiná linka.
174 a 180 jsou na Anděl nesmyslné, to snad uznáte. Bílá Hora a Břevnov nemají na Anděl přímé spojení, 108 se přímo nabízí i s tímto intervalem by byla akorát. Mnohem zvrhlejší mi přijde ji provozovat v současné trase oklikou přes Malovanku v souběhu s kloubovými linkami v souhrnném intervalu 3/7-8/3,75. Kilometricky je na tom stejně + nabídne úplně nové spojení, které chybí. Z Břevnova se na Anděl dá dostat jenom 174/180/108 + přestup po kilometr dlouhý lávce na 217 s mizernym intervalem.

Projekt tramvaje taky počítá s Vlastinou, a ne s ulicí U Prioru.
Proto sem taky k tramvajím tady skeptický, protože nedokážou tu oblast obsloužit tak plošně, jako linka 218. }
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6830
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 00:22:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak je možné, že poptávka ve Vlastině je dostatečná na projekt tramvaje
Nevím, co si mám představit pod pojmem dostatečná. Radlická byla taky dostatečná? Z Vlastiny se také ve velkém chodí na linku 119. Ze sídliště zase na 218, které je rádo, že ta 218 jezdí co 5 minut. Ve Vašem roztrženém trasování by se 5 minut neuživilo.

Pokud něco jezdí Ruzyňskou ulicí, není to linka vhodná k ohnutí k Andělu
Nebavíme se o Ruzyňské, ale o Bílé Hoře a Břevnovu. Ruzyňská je v případě Anděla nepodstatná.

Nevím, jestli si to pamatujete, ale původně jezdila k Andělu linka 179
179 nikdy v pravidelné trase na Anděl nejezdila! Ta tam jedzila pouze výlukově 2 roky při rekonstrukci Plzeňské, jinak končila na Kotlářce. 179 je Břevnovákům a lidem z BH na Anděl k ničemu.

Z hlediska poptávky bych to viděl tak na prodloužení části spojů 107 tunelem k Andělu
Pořád Vám chybí přímé spojení Anděl-Kajetánka-Břevnovská-Malý Břevnov-Bílá Hora-Jiviny. Poptávka by z této oblasti interval 12/30/15 zaplnila.

Pokud je velká poptávka z oblasti Vypichu k Andělu, tak by bylo kratší, rychlejší a levnější přetrasovat 179
179 by byla jenom duplicitní k lince 191.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4525
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 01:35:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Napište mi, co byste konkrétně změnil."

Příspěvek 4516, poslední odstavec. To je příklad, jistě se dají vymyslet i jiné verze.

"Lidi z Řep na letiště budou jezdit pořád stejně."

Předtím jste psal o lidech z Řep na Evropskou, a ti budou moct jezdit na Evropskou i metrem. Tak nevím, proč teď najednou zdůrazňujete letiště. To, že bude v každé verzi potřeba tangenta zhruba tímto směrem, jsem naznačoval. Obrazně řečeno, vlamujete se do otevřených dveří.

"Pořád Vám chybí přímé spojení Anděl-Kajetánka-Břevnovská-Malý Břevnov-Bílá Hora-Jiviny. Poptávka by z této oblasti interval 12/30/15 zaplnila."

Myslíte? Že by zrovna toto bylo nepostradatelné přímé spojení? Co když je přímá linka k Andělu potřeba z trochu jiného směru, nebo trochu jinak natrasovaná?

"179 nikdy v pravidelné trase na Anděl nejezdila! Ta tam jedzila pouze výlukově 2 roky při rekonstrukci Plzeňské"

To asi máte pravdu, předtím tam jezdila 120.

"179 by byla jenom duplicitní k lince 191."

Vyšší rychlost spojení přitahuje více lidí, tak jaká duplicita? Vymeták a expres nemají stejnou funkci. Oba typy linek samozřejmě jsou na místě jen tam, kde je dostatečná poptávka. Bez dostatečně přesné statistiky o dojížďce vaříme z vody.

"179 je Břevnovákům a lidem z BH na Anděl k ničemu."

Nesdílím Vaši jistotu, že směr Bílá Hora-Anděl je zřetelně frekventovanější než směry Dejvická-Anděl i Petřiny-Anděl. Pochybuju tudíž o automatické správnosti Vašeho požadavku, že by tento Váš směr měl být apriori předurčen k přednosti před ostatními směry.

Možná, že z hlediska rychlosti, poptávky, průjezdnosti by byl nejvhodnější kompromisní "tunelový expres" letiště-Petřiny-Kajetánka-Anděl. Čili 179, z Vypichu k centra přetrasovaná. Pak by se dala 191 přetrasovat od Anděla přes Vypich na Bílou Horu. Odpadl by dlouhý souběh autobusu se směrem tramvaje. Když by se zkombinovaly do jedné linky Petřiny i Břevnov, tak by mohlo "tunelový expres" uživit.
V každém případě, jsem si zcela jistý, že Petřiny generují několikanásobně více lidí mířících k Andělu, než Bílá Hora nebo Stará Ruzyně.

"Z Vlastiny se také ve velkém chodí na linku 119." .....

..... a kdyby jezdila nějaká linka přímo z Vlastiny, bez okliky přes sklady, tak by spousta lidí určitě přešla na tuto novou linku.

"Ze sídliště zase na 218, které je rádo, že ta 218 jezdí co 5 minut. Ve Vašem roztrženém trasování by se 5 minut neuživilo."

Co Vy víte, kolik lidí by k nové přímé lince začalo chodit ...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4526
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 02:05:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Některé otazníky z předchozích příspěvků se mi po chvíli uvažování proměnily ve vykřičníky. Podle mě jsou jen dva směry od Anděla na Prahu 6, kde se dá uvažovat, že by se mohl uživit autobusový expres:
1) Anděl-Kajetánka-Petřiny-letiště
2) Anděl-Dejvická-Suchdol
Je otázka, zda tyto směry uživí CD,CT expres, nebo jen v kladiva, nebo jen v kladiva a špičky. Nebo taky datel.
Oba tyto expresy budou technicky reálné až v okamžiku, kdy bude otevřena Patočkova i tunel Blanka.

Od Anděla k Motolské nemocnici jezdí 167 a do Řep tramvaj, pro tyto směry je tunel z ruky.
Bílá Hora ani Stará Ruzyně nemůže expres uživit.
Další expresy Strahovským tunelem podle mě nepřipadají v úvahu.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3675
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 08:07:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun 4526:
Ad expres 2: Tady narazíte na projekt tramvaje do Suchdola. Díky ČZÚ to tam bude v PD na 2 linky, o víkendu na jednu. Nedělám si iluze, že by pak byla vůle tam ještě honit autobusy.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6831
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 08:56:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
Myslíte? Že by zrovna toto bylo nepostradatelné přímé spojení? Co když je přímá linka k Andělu potřeba z trochu jiného směru, nebo trochu jinak natrasovaná?
Netvrdím, že je nepostradatelná, ale že by se toto spojení dalo využít, které se díky lince 108 přímo nabízí. Stejně tak nemám nic proti lince Dejvická-Anděl. Ona by byla 108 zajímavá i pro tu Dědinu, protože za 30 minut se na Anděl jinak než autem dneska nedostanete. Jinak bych řekl, že ostatní oblasti jsou spojené s Andělem relativně dobře.

Nesdílím Vaši jistotu, že směr Bílá Hora-Anděl je zřetelně frekventovanější než směry Dejvická-Anděl i Petřiny-Anděl. Pochybuju tudíž o automatické správnosti Vašeho požadavku, že by tento Váš směr měl být apriori předurčen k přednosti před ostatními směry.
Proč kladete důraz zrovna jen na tu Bílou Horu? To je jen jedna z částí odkud to spojení chybí. Nemám nic proti přímému spojení Anděl-Dejvická, dokonce jsem to byl já, kdo tu prosazoval protažení linky 125 na Dejvickou.

V každém případě, jsem si zcela jistý, že Petřiny generují několikanásobně více lidí mířících k Andělu, než Bílá Hora nebo Stará Ruzyně
1. když připočteme ke staré Ruzyni a Bílé Hoře ještě Dědinu a sídliště Břevnov, nejsem si Vaším tvrzením vůbec jistý
2. chybí Vám spojení Ruzyně-nemocnice, které taky není zanedbatelné

a kdyby jezdila nějaká linka přímo z Vlastiny, bez okliky přes sklady, tak by spousta lidí určitě přešla na tuto novou linku
Opět teoretizujete a já vážně nevím, jak bych na to reagoval. Navrhnětě tady LV, potom má smysl o tom diskutovat. Nezapomínejte i na to, že v kasárnách taky pobývá dost lidí. Dnešní linky 119 a 218 obsluhují CELOU oblast v atraktivním intervalu. Nedovedu si představit jejich přetrasování, aby tahle výhoda zůstala.
Martin
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 6832
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 09:02:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun:
a) o jakém expresu tu píšete? Strahovský tunel má dva kilometry a jízdní doba Kajetánka-Anděl nebude vyšší než 6 minut. Ke zbytku trasy 108 se rozhodně nedá říct, že by to byl expres.

b) Petřiny maj na Anděl spojení linkou 191 za 20 minut, což se mi vůbec nezdá špatné

c) Váš návrh počítá s kompletní reorganizací, která je náročná na prosazení mezi všemi zainteresovanými a na dobu realizace. Zatímco ohnutí 108 do doby, než se otevře Patočkova za dva roky, je realizovatelné prakticky okamžitě a nedovedu si představit nikoho, komu by tato změna při současné šílené výluce mohla vadit.
Discoverer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9
Registrován: 3-2006
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 10:19:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já v podstatě souhlasím s Martinem. Jde opravdu o vylepšení spojení na anděl z Bílé hory a Břevnova, které 179 neřeší. Určitě to nemusí mít interval pět minut, částečně vadí jen to, že 108 by nejezdila o víkendu a Anděl je z mála oblastí, kam myslím, že je i o víkendu poptávka.

Pravda je, že spojení Suchdol - Anděl by se uživilo taky, ale když spočtu orientační dobu z Dejvické, tak to pořád ten náš nový BUS vychází nastejno s metrem. Výhodou by zůstávalo odpadnutí dvou přestupů, to je fakt.

Z Břevnova a Bílé hory je směr Anděl dost pomalý a špatný, určitě by si také své cestující našel, nemuselo by to mít interval pět minut a možná by ta 108 za pokus stála, vždyť to v podstatě nic nestojí.
Ještě bych k ní převedl zbytečné km 216 o víkendu, kdy se tam vozí jen cedule s číslem linky.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2225
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 12:14:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

108:
Ano, 108 je v současné podobě a za současného stavu navíc a dala by se otočit hned, vytížení by horší než teď už být asi nemohlo...

206/218:
S 218 těžko něco vymýšlet, v současné podobě je to přes všechny nevýhody asi nejefektivnější řešení, a jak píše Martin, 218 dneska (ještě před 10 lety to tak zdaleka nebývalo) sbírá 50%, ne-li víc, cestujících v oblasti skladů. Čili budu-li chtít obsloužit sídliště rychle (Vlastinou), stejně budu muset vést nějakou linku do skladů (takový interval 10/20/12/30//30 ty sklady zaplní bez obtíží, žádný Káemův vymeták 30 ve špičce).
Jediné, co mě napadá, je "otočení" 218: Dejvická - DŠ - Vlastina - Ciolkovského - Nádraží Ruzyně - Brodecká. Dýl by jely sklady místo sídliště, nevýhodou by to bylo pro Brodeckou, kde je ta frekvence z těch baráků za tratí velká a zajížďka už by byla možná trochu moc.
Na druhou stranu bych se možná nebál ohnout jednu z linek 108/225 z DŠ na Dejvickou (stejně z nich většina frekvence vystupuje na DŠ), čímž by se to kompenzovalo. Ostatně na Evropské stejně chybí kapacita (2), takže by to klidně mohlo stavět i na Červeném Vrchu v zastávce 216. Má to jedinou nevýhodu - mohli by tím jezdit lidi...

206 je odporná prasárna Z Dejvické stejně kvůli intervalu jezdí lidé do Šestky 119, ze sídliště se to dá dojít pěšky nebo jet 179/225 (dalo by se uvažovat o zajíždění nebo o prodložení krátkých spojů 108/225 - té linky, co by se neotočila na Dejvickou - viz výše).
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1949
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 13:07:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ta 108 tunelem mi přijde rozumná a mohloa by se udělat hned, s ostatními změnami počkat na metro.

Jinak žiji v Liboci o pár let déle než 218 a nedivím se, že poptávka po ní klesá. Tuším do r. 1998 měla kratší intervaly než 119. Pak byly několik let stejné a vzájmeně v prokladu, cca od 2004 jezdí 119 častěji. Kromě zvýšení poptávky na letišti se pak na 119 přesunují i lidé z Dědiny, kteří dříve třeba volili 218. 3 minuty, o kterých tu psal Martin je ztráta pouze v ideálním případě, mimo špičku. Ve špičce zabere 2 minuty čekání na světla Libocká/Evropská. (Jedna fáze trvá 80 s a z Libocké na ni projede max. 8 vozidel). Pak je tu přejezd. Zastávka Brodecká je sice ideální pro to sídlišťátko, ale to že Ruzyňáci chodí skrz sklady na 218 je spíš proto, že tam nemají nic jiného. Takže proč nepřetrasovat 218 skrz starou Ruzyni?

Podaří-li se v budoucnu zdeveloperizovat sklady a kasárna, bude mít tato oblast dvě přirozené osy: Vlastinu a Ruzyňskou (nezapomeňme, že i za Ruzyňskou jsou baráky) Obě by si zasloužily přímé spojení na nejbližší metro, což bude Veleslavín. U 119 je asi průjezd Dědinou nežádoucí, takže zůstane na Evropské, z hlediska obsluhy území na okraji. Přímo vedená linka Vlastinou by jí ale mohla odlehčit.

(Mimochodem před dědinskou školou visí soutěžní návrhy na urbanistické řešení skladů, některé chtějí tramvaj zhruba v zast. Vlastina ohnout do nové zástavby, některé dokonce větvit.)

Ještě je možné zauvažovat, nakolik by se mohla 179 nebo nějaká jiná linka (191?) stát napaječem na metro na Petřiny třeba i pro oblast Dědiny, ale zase je to několikaminutová ztráta. Linka tudy jezdící bude takový spíše vymeták, prodloužení 191 jsem navrhoval proto, že na Petřinách má co pamatuji mizernou návaznost na 179 (při rozdílném intervalu se není čemu divit) a vytvořila by nové relace. 179 jsem proto navrhoval odklonit přes B. Horu (získá spojení do Motola a St. Ruzyni

225 je taky hybrid, pokud by měla vozit lidi z Řepákova na letiště, chce to zrušit závlek na B. Horu a ani nezajíždět do St. Ruzyně (rovně po Drnovské, jenom závlek na Sídl na Dědině.)
Taky by chtěla urychlit v Řepích (jenom Slánská, Bazovského, Reinerova) a nějak rozmotat 164

Orky: Je však potřeba připomenout, že v oblasti bude kontroverzní metro, při kterém se moc neušetří na povrchové dopravě. A že by tam někdo pustil další linku, tomu moc nevěřím.
Jestli myslíš metro z Motola na Letiště, tak se mi zdá, že asi nebude, což není vůbec tragédie. Čekat, že starou Ruzyni vyřeší rychlodráha je na dlouho, navíc zastávka bude z ruky.

Martin: Ty klouby na 100 to je fakt?

Shrnutí:
119: Veleslavín-Letiště
206: Veleslavín-SND-OC6
108: Veleslavín-Ruz. škola-Jiviny-Kajetánka-Na Knížecí
218 zrušena
191: Na Knížecí-Petřiny-Brodecká-SND
179: N. Butovice-Motol-B.Hora-Ruz. škola-D. Šárka-Ciolkovského
184: CD,CT nahrazuje část 179
225: NB-Slánská-Jiviny-SND (závlek)-Letiště
164: B. Hora-MÚ Řepy-Škola Řepy-Slánská-Nevanova-Na Fialce (nová obsluha - dostane se tam bus? možná by stačil minibus)
180: Motol-Sídl. Řepy-Zličín
219: CD, CT nahrazuje část 164

Obávám se toho, že do žádná debata o linkovém vedení nebude, v r. 2014 se udělá spousta změn, na spoustu budou lidi nadávat a pak se to jako v Letňanech bude měnit třikrát do roka.
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1950
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 13:08:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218 dneska (ještě před 10 lety to tak zdaleka nebývalo) sbírá 50%, ne-li víc, cestujících v oblasti skladů. To je právě proto, že lidé z Dědiny přecházejí na 119.
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2226
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 14:10:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Iiii: A proto, že z oblasti skladů (i do ní) cestuje víc lidí, než tehdy. I v odpolední špičce od metra dojede na Ciolkovského cca půlka lidí.
Takže se to dá říct i tak, že kdyby 119 neposilovala a lidi ze sídliště do ní nepřecházeli, měla by problém s pobíráním 218.
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4528
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 14:21:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Opravdu vám všem přijde jako nejlepší hnát do tunelu největší vzduchovozič v okolí? Co myslíte, že bude tím tunelem vozit? K tomu, že jde o vzduchovozič je spousta důvodů. Na Bílou Horu vozí vzduch cokoli tam jezdí. Stará Ruzyně sotva naplní bus k nejblišímu metru, nemá význam honit tudy "tunelový expres"
Dále, uvědomujete si, že by 108 buď mimoběžně křížila metro A, nebo by si musela udělat smyčku k budoucí "točně ČSAD"? Varianta přes Břevnov a Petřiny jede kolem metra bez závleku.

"Jde opravdu o vylepšení spojení na anděl z Bílé hory a Břevnova, které 179 neřeší."

Takový vidlákov jako Bílá Hora sotva uživí napaječ k metru, a ne "tunelový expres".
Možná jste si nevšimnul, ale v posledním příspěvku jsem navrhnul trasu "Anděl-Kajetánka-Petřiny-letiště". Ta by jezdním vrzem řešila Břevnov a Petřiny, což jsou největší zdroje cestujících v širém okolí. Když by rychlá linka brala jen jeden z těchto zdrojů, měla by slabší vytíženost. Nelze přeceňovat ty tři zastávky v Břevnově.
Na Bílou Horu se dá otočit 191, která by po otočení 179 k Andělu byla na Petřinách zbytečná.

"Opět teoretizujete a já vážně nevím, jak bych na to reagoval."

Reagujte věcně, s rozmyslem, bez těchto výlevů. To, že rychlejší linka přitáhne v zastávkách, kde staví, víc lidí než linka pomalá, je skutečnost. Žádná teorie. Přelévání lidí mezi 119 a 218 podle momentální výhodnosti je taky skutečnost.

"Dnešní linky 119 a 218 obsluhují CELOU oblast v atraktivním intervalu."

... přičemž vytíženost 218 v sedle a o víkendu je extrémně nízká kvůli nízké rychlosti při cestě na sídliště, vynachání jedné zastávky na Vlastině, a malé poptávce do skladů.

"Petřiny maj na Anděl spojení linkou 191 za 20 minut, což se mi vůbec nezdá špatné"

Petřiny jsou lidnatější cíl, než Bílá Hora. Je jen málo lidí, kteří vystoupí cestou. Většina jede až k Andělu, a těm je jedno kudy.
Lze důvodně předpokládat, že varianta trasy přes Kajetánku bude o pár minut rychlejší. Doprava by měla být organizována tak, že největší skupiny se dopraví co nejrychleji, a pomalejší spoje by měly být pro menšiny.
Z Bílé Hory není třeba vést žádný autobus do Břevnova, stačí na Vypich. Zato z Petřin do Břevnova nejezdí nic, což považuju za chybu. Toto spojení by se při mé variantě řešilo jaksi mimochodem.

"Váš návrh počítá s kompletní reorganizací, která je náročná na prosazení mezi všemi zainteresovanými a na dobu realizace."

Proto pořád píšu o horizontu 2014, kdy bude možné všechny změny svést na metro, a budou tudíž politicky průchodnější.

Takže částečné shrnutí, odlišné od návrhu zdejší většiny, zato podle mého názoru lépe šité na míru většinové poptávce:

191/108 Anděl-Klamovka-Vypich-Bílá Hora-atd. po trase 108, ať už to v budoucnu bude kamkoli.
179 Anděl-Kajetánka-Vypich-Petřiny-letiště
184 Nové Butovice-Petřiny


Nehněvejte se na mně, ale "tunelový expres" vzniklý ohnutím 108 považuju za velmi nešťastný nápad. Má nižší potenciál stát se trvalou vytíženou linkou s CD/CT provozem, než alternativa přes Břevnov a Petřiny. Její nizká vytíženost by mohla dát odpůrcům rychlejších autobusů do ruky argument, že to nebude fungovat. Proto bych do toho vůbec nešel, a snažil se ve vhodný čas protlačit nadějnější linku.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4529
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 14:23:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"o jakém expresu tu píšete? Strahovský tunel má dva kilometry a jízdní doba Kajetánka-Anděl nebude vyšší než 6 minut."

To je zhruba tři kilometry bez zastávky. To je v pražsko-ropidích poměrech úžasný expres.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4530
Registrován: 9-2007
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 14:31:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Orky: "Tady narazíte na projekt tramvaje do Suchdola. Díky ČZÚ to tam bude v PD na 2 linky, o víkendu na jednu. Nedělám si iluze, že by pak byla vůle tam ještě honit autobusy."

Ta tramvaj nebude za 5 ani 10 let. Jakmile se dostaví Blanka a uvolní Patočkova, tak by se mohla expresní linka Anděl-Dejvická-Suchdol "dočasně" zřídit. Z minulosti je známo, že "dočasnost" zpravidla trvá 23 let. Mnohé linky vydržely daleko kratší dobu.
Discoverer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 10
Registrován: 3-2006
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 14:50:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Anděl-Kajetánka-Vypich-Petřiny-Letiště je dobrý návrh a opravdu jsem si toho nevšiml, to přiznávám. Ať už by to jezdilo s jakýmkoliv číslem, mohlo by to mít úspěch, rozhodně větší než 108 v současné trase. Jen by to pak opravdu chtělo z Petřin vzít tu 191, protože 2 linky Petřiny - Anděl jsou zas moc.

Ten Váš poslední návrh má opravdu smysl.
191 Bílá Hora - Anděl
179 Letiště - Vypich - Kajetánka - Anděl
184 Nové Butovice - Petřiny (posílené o výkony ze 108 tak aby to nahradilo 179)

Ano, ode mne potlesk :-), ač možná něco přehlížim.

Mimochodem ta 149 nikomu nevadí, přijde zbytečná jen mě?
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1951
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 11. října 2010 - 14:50:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bručoun: vidím, že časem k nečemu rozumnému dokonvegujeme. Ta linka Anděl-tunel-Petřiny... mi přijde rozumná, prodloužená 107 mi přijde jako luxus - i když by odlehčila 217, ta se bude ale muset zachovat kvůli místní obsluze.