K-report
 

Archiv do 6. prosince 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Tramvaje a metro » Optimalizace linkového vedení v Praze » Archiv do 6. prosince 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
thriller
Neregistrovaný host
Odeslán z: 147.231.127.13
Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 18:32:53    Odkaz na tento příspěvek  

Při čtení výše uvedeného jsem si vzpoměl na to jak mě "unesl" řidič 165, když jsem byl ještě malej. Tehdy byla Jirčanská na znamení od dvaceti hodin, bylo devatenáct něco a samozřejmě se neobtěžoval. Teď už bych si to nenechal líbit:-)
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4657
Registrován: 9-2007
Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 18:47:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Borovička, thriller: Měl jsem na mysli zastávky co nejsou na znamení.
Větu "Mám silný pocit, že takovéto příhody se v nedávné minulosti a současnosti stávají jen fandům pražské MHD, píšícím na tento web" jsem samozřejmě psal v nadsázce, ale na tvrzení "ujetí člověku co stojí přímo na zastávce? O tom jsem od lidí, co znám osobně, po roce 1990 NIKDY neslyšel" nemám proč měnit.

Je příznačné, že menší problémy tohoto typu jsou ve zdánlivě chaotické nePIDí linkové dopravě. Prázdné zastávky se běžně projíždějí i když nejsou na znamení, naopak se zastaví nemávajícímu stojícímu v zastávce na znamení. Zvyková pravidla v nePIDu jsou kolikrát lepší, než obsažný umělý soubor pravidel PIDu, který se dopravci neobtěžují dodržovat.
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 482
Registrován: 9-2008
Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 18:52:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

LV: Rád bych vznesl třeba portiargumenty, akorát vůbec netuším, co a proč se vlastně snažíte prokázat. Režim na znamení zdaleka nefunguje jen v Německu, ale je naprostou samozřejmostí v mnoha zemích světa a světových metropolích (mj. tuším ve Francii - a Francouzi podle Vaší teorie "národních povah" zrovna neoplývají precizností a disciplinovaností, není-liž pravda?). Čili očividně na tom něco je - minimálně úspora času, peněz a v zimě tepla.

Btw, srovnávat Jihlavu s Prahou ... no comment.
Tohle nechápu už vůbec. Jakože v Jihlavě žijí disciplinovaní Horáci, kteří mají jinou "národní povahu" než lajdáci Pražáci? Nebo že Jihlava je tak malá, že je mimo rozlišovací schopnosti velkoměsta jako je Praha? Jihlavské trolejbusy jezdí stejně plné jako běžné pražské autobusy...

Jinak já jsem pro, aby byly na znamení všechny zastávky, minimálně u autobusů. U tramvají by mohlo existovat jakési vymezené "centrum", v němž by se zvonit nemuselo a při vjezdu do něj by to také v tramvaji zaznělo. Anebo by se to kaštanům nemuselo zesložiťovat a jen interní předpis by řidičům říkal, že v centru musejí zastavit vždycky.
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 477
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 18:59:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pavhob:"Když ona mávala jako když nemává."

Ono je s tím máváním těžké. To nejsou jen zastávky na znamení, ale i nástup s kočárkem. Ale zpátky k zastávkám na znamení. Kdysi jsem jel linku 181 a v zast. U pekáren čekal pán, který dle mého názoru nemával. Přesto jsem mu zastavil. Věděl jsem, že linka 151 jela těsně přede mnou, tak na co by asi tak mohl čekat, když už tam třetí linka nejezdí. Samozřejmě jsem ho upozornil na potřebu mávat bo zastávka na znamení. Odpověď byla zda má zapálit fatru, abych si ho všiml. Vždyť on přece mával, když jsem vyjížděl z předchozí zastávky. Nejdřív jsem si to považoval za vtip, jenže on to myslel vážně. Já osobně na takovéhle zastávce dávám znamení upažením ruky do okamžiku než řidič zapne blinkr.

No a k úmyslnému projetí stálé zastávky znám také jednu příhodu nejmenovaného kolegy. Bylo to na noční 503 a on se rozhodl nevézt tu bandu z diskotéky co čekala na Blatově. Možná to byla oprávněná obava, ale co to udělalo s tou skupinou zjistil až další řidič co jel po hodině. Ve voze zůstalo v celku snad jen přední okno ...

(Příspěvek byl editován uživatelem 5735.)
Rzeczpospolita
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 892
Registrován: 9-2004

Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 21:26:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Lord Vetinari:
Z jiného soudku. Teď čtu Nadělat Prachy od Pratchetta a zase úplně slintám z Lorda Vetinariho. Ten chlápek je prostě borec. Ten by tady v Praze vytvořil jinačí pořádek. Ten by hodně rychle zvládl pomocí jím jmenovaných lidí vyčistit městské organizace i magistrát samotný. Hlavně by nemusel vzhledem k neomezené délce funkce být populistický, či jen trochu. Určitě by nehrozily průsery typu V.A. a IV.C., protože Lord Vetinari je sice despota, ale má zájem nemít jako šéfy městských organizací nemyslící vlezdop**elisty bez schopnosti říct svůj vlastní názor.
To boldly go, where no one has gone before
Akribius
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 998
Registrován: 4-2003
Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 23:00:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

V Oslu máme zastavit,když tam někdo stojí i když třeba nemává.Většinou ti Norové zakroutí hlavou,že nechtějí nastoupit,Arabáši něco takového nepochopí.Pro výstup se zastavuje jen pokud se stiskne tlačítko v buse.I když si někdo jen stoupne do dveří,tak má smůlu.Tlačítek je 25 v autobuse,takže víc než dost,jsou označeny i slepeckým písmem.
Stížnosti se mohou řešit stáhnutím kamery z vozu a kamery u řidiče.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 550
Registrován: 10-2008

Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 23:21:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rzeczpospolita: Děkuji. Dobrou noc.
Si non confectus non reficiat.

Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 551
Registrován: 10-2008

Odesláno Pátek, 03. prosince 2010 - 23:27:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Má-li někdo zájem:

rozsudek NSS
Si non confectus non reficiat.

Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3517
Registrován: 2-2006

Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 00:06:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co z toho plyne ?
Mě tedy, že policie konala laxně, právo dostalo na , a DPmP má z ostudy kabát...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4658
Registrován: 9-2007
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 09:01:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"v Jihlavě žijí disciplinovaní Horáci, kteří mají jinou "národní povahu" než lajdáci Pražáci?"

Zní to absurdně, ale do jisté míry to tak skutečně je.

Nemusíte ani do Jihlavy. Například v Kralupech je lávka pro pěší a cyklisty, rozdělená nakreslenou podélnou čarou, v každé části příslušný piktogram. 99,9% lidí to dodržuje, pěšáci chodí ve své půlce, cyklisti jezdí taky ve své, za dobu co tam jezdím bych narušitele tohoto pravidla spočítal na prstech jedné ruky. V Praze je ve stejné situaci daleko větší procento "narušitelů".

Na druhé straně, v Praze jsou pravidla kolikrát stanovena idiotským způsobem. Třeba na Evropské je úzký pás pro cyklisty, ve kterém jsou uprostřed lampy. Jediný legální způsob, jak se jim vyhnout, je zastavit, převést kolo pásem pro pěší, nasednout, rozjet se, u další lampy zastavit a tak dále jak u blbých. Takovou blbinu nikdo neudělá, každý tu překážku pásem pro pěší objede.
Na konci Nádražní ulice u Anděla zase smí jezdit auta, ale pro cyklisty je tam značka "cyklisto sesedni z kola". Dokonce tam cyklisty často pokutovala městská policie. Takovouto ignorancí a arogancí si město dodržování pořádku nevynutí. Když mají běžní lidé pocit, že pravidla jsou často nastavována hloupě a proti nim, tak je budou porušovat kde se dá.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3209
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 10:16:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No já jednou zažil na zast Výstaviště Letňany (ještě před Syslometrem) kterak při jakési výstavě se tamo stojícímu davu dokázali vyhnout hned dva busy. jely tři za sebou, první zastavil a na ty druhý dva asi už nikdo z těch ca. 50 lidí co tam nespíš jen šli na cígo celkem logicky nemával. Mch pokud na nějaký lince jezdí třeba 4-5 linek a substrát tam je hůř vidící tak buď riskuje že než přečte že bus je jeho a mávne bude pozdě nebo bude za blba že staví bus kterým nejede. Teď je to o fous lepší neb nemáme už skoro "ceduláky"...

Zastávky na znamení ano, ale:
- stavět pokud tam někdo je
- stavět pokud mám blbě puštěný hlášení zastávek ve vozidle
- a mít na znamení jen ty zastávky kde fakt nebejvá frekvence. Třeba na 124 od Dvorcůby to mohlo být
U školy, U lesa, Dobeška, Úd Obešky (znamení v noci/víkend), Zemanka až Budějárna vždy, Brumlovka tak jak je (i když v 90% případů se tam stejně staví i v 10 večer všední den...) atd. Prostě tam kde se stejně většinou zastaví tak není důvod to mít na znamení.

To už bych spíš jako užitečný viděl poptávkový otvírání dveří v busech. Když to jde v tramvajích tak nevím proč by to neměly umět i Karosy a Cinty.
Pavhob
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 11-2008
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 11:11:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já jsem zažil projetí 332 u Nemocnice Krč směrem z centra toto pondělí v 18:05. Doprava byla relativně bez problémů, 332 měla stojící cestující, ale zadní část autobusu nebyla "našlapaná". Na zastávce cca 20 cestujících (někteří čekali i na jiné spoje).

Na Ropidu již mají stížnost.

U Connexu je dále problém, že osvětlení čísel autobusů je z 90% nefunkční. Pokud někdo jede z Betáně, od Studánky... ven z Prahy, buď musí mávat na vše, nebo dá znamení pozdě. Samozřejmě i v tomto směru řidiči nezastavuji jako druhý autobus (přece mu tam už něco stojí). Kdo potřebuje jedno konkrétní číslo busu a to jede jako druhé v pořadí, má smůlu.
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 482
Registrován: 12-2007

Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 12:10:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

stojícímu davu dokázali vyhnout hned dva busy. jely tři za sebou...

Tohle není chyba v nastavení pravidel. Dopravce holt musí řidičům správný postup vtloukat do hlavy. A jestli to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém. Možná to zní tvrdě, ale za takovéhle projetí zastávky (byť na znamení) je finanční postih na místě.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4659
Registrován: 9-2007
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 12:53:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Dopravce holt musí řidičům správný postup vtloukat do hlavy. A jestli to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém....."

Nekonečný seriál o řidičích Veolie Vršovice a laxnosti (zejména bývalého) vedení firmy.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
huh
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.207.97
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 14:35:43    Odkaz na tento příspěvek  

Petr_vlček: Nesouhlasím, není větší opruz než mít na různejch zastávkách různý systém (dneska jich je tak málo, že to nevadí). A už vidím ty komise pro určování, která zastávka je dost (ne)důležitá pro to být na znamení. Já myslím, že jediné řešení jak něco takovýho úspěšně zavést je, jak už někdo psal, mít tenhle systém pro úplně všechny zastávky (s tím, že interně by třeba pár opravdu super důležitých na znamení nebylo). Navíc se tím ušetří označování zastávek "na znamení", protože stačí existující označení sundat, když takový budou všechny.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3211
Registrován: 5-2004
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 15:27:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jo už vidím jak na Budějárně v davu ca. 80 lidí jich 20 narvanejch na kraj mává na 124 a dalších 30 mává nad hlavou na těsně za ní jedoucí 118.... To co funguje v nějakejch menších provozech typu "nástup předníma dveřma" těžko bude fungovat u bagrů od metra do sídlišť. Mít jeden systém "vše na znamení" je v Praze stejná kravina jako nemít na znamení nic.

Zastávka na znamení je prostě taková kde je malá frekvence, ne že tam až na výjimkdy někdy v noci nebo neděli ráno náhodou nikdo není a tudíž jde projet. neboli většinou tam není třeba zastavit. Ve vnitřní Praze jich je po čertech málo - vhodné jsou "na venkově". Buď nějakých pár vilek, nebo průmyslovej objekt kde je frekvence v kladiva tak 7 - 18 a jinak tam 2x denně jede střídat vrátnej. Ev. "rekreační" zastávky kam se zas jezdí o víkendu když je hezky.

Podobně u tramvají si na znamení umím představit ČSAD Smíchov nebo Krematorium Mozol kam po ukončení topné sezony nejede skoro nikdo. Už ale třeba ne Klamovku nebo U Zvonu.

Ono třeba u tý Jihlavy nevím zda tam mají aspoň jednu zastávku kde by se vyskytovaly u jednoho sloupku aspoň tři linky s i=6-8 ve špičce.
huh
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.207.97
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 15:57:27    Odkaz na tento příspěvek  

Mávat se nebude. V tom je ten vtip. Vy navrhujete jen zakonzervování současného stavu.

V podstatě by se tomu nemělo říkat na znamení. Protože jde o zásadní přechod od systému "nezastavuju, pokud někdo nedá znamení" k systému "zastavuju, pokud nemám 100% jistotu, že mě nikdo nechce použít". Takový systém může fungovat velmi dobře, ale jen bez výjimek. A netvrdím, že se to v Praze podaří zavést, to chce výbornou informační kampaň (vzpomeňme na změnu přednosti na přechodech) a vydržet aspoň půl roku, kdy bude chaos, než to pochopí všichni cestující i řidiči. Takže se to spíš po 14 dnech odvolá.
Klavirista
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 589
Registrován: 5-2009
Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 21:11:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Informační kampaň by mohla být v tomto duchu:

"Vážení cestující, od XY.XY.20XX dochází ke zrušení režimu zastávek na znamení. Nově vznikne tzv.režim zastávek NA POŽÁDÁNÍ, v kterém budou všechny zastávky v rámci PID. Žádá se výhradně stisknutím tlačítka STOP na madlech, kterým jsou vybavena všechna vozidla. V případě, že čekáte na zastávce, stačí pouze zaujmout takovou pozici, abyste byli viděni. Řidič je v takovémto případě povinen Vám zastavit. Nemusíte tak již vědět, zda zastávka, kde se nacházíte, je zrovna na znamení nebo není. V případě, že o využití kterékoli zastávky není zájem, řidič může danou zastávku projet. To ušetří Váš čas i tepelnou pohodu v autobuse. Děkujeme za pochpení. S pozdravem ...."
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3624
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 22:38:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Žádá se výhradně stisknutím tlačítka STOP na madlech, kterým jsou vybavena všechna vozidla, akorát že v půlce vozidel nefungují a v tom zbytku jsou u každého typu a výrobní série autobusu funkčně zapojena úplně jinak
Mouser
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 427
Registrován: 4-2006

Odesláno Sobota, 04. prosince 2010 - 22:47:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A to celé kvůli pár ušetřeným vteřinám, které může vymazat červená, která autobusu padne na semaforu? A kvůli pár decilitrům nafty, které se ztratí v rozdílech mezi spotřebou jednotlivých typů vozů a řidičů? Teplo řeší poptávkové otevírání dveří.
Stojím si za tím, že to je zbytečnost, která akorát nasere spoustu lidí, a že by se mělo řešit něco, co tu naši dopravu skutečně posune trochu víc na západ.

Ale jako řešení Klavíristovy rovnice xy.xy.20xx vychází jen 10.10., 11.11. nebo 12.12.2011, tak to máme ještě čas.
I am the passenger, and I ride and I ride...
Anku
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 88
Registrován: 7-2007
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 03:23:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rozhodně netvrdím, že se to musí ihned zavádět v Praze, ale zase je hloupost tvrdit, že by to určitě nefungovalo. Ono to totiž takto funguje v autobusech i tramvajích měst větších než Praha (např. Berlín). On ten systém má výhody i nevýhody, ale zase principiálně bych to neodsuzoval.
V tom Berlíně to opravdu funguje, nikdy se mi nestalo, že by bus/tram projela, když jsem stál na zastávce, nebo že by mi nezastavil. Řidiči vždy i zastaví třeba už kousek za zastávkou, pokud si člověk vzpomene pozdě a tlačítko zmáčkne při průjezdu zastávkou.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8987
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 07:02:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No hlavně, aby se taky upravily jízdní doby, že. Aby se zas něco hurá nezavedlo a paxe nedojíždělo na konečný o 10 minut dříve: Jak jsem mohl někde čekat na čas, když je všechno na znamení? Tak jen tak upozornění pro odpovědné, aby se zas nedivili, jak maj ve zvyku a udělali to dopředu. Autorství nápadu nepožaduju.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3214
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 08:52:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A už se těším jak budou nadávat řidiči až jim to na nějaký zastávce zmáčkne pro jistotu takovejch 5-6 vystupujících z 50-ti....

Nutnou podmínkou je sjednocení polohy a funkce tlačítek. Asi jako je pro metrolinky nutnost uklidit sníh na přestupních uzlech typu Anděl nebo Palačák....
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3398
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 09:03:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tlačítko stop jsem opravdu jednou v autobuse nenašel nebo bylo nefukční. Ve starších autobusech bývalo na stropě a nižší lidé neměli nárok požádat.

Možná by šlo dosadit do systému pravidlo, že zmáčknutí tlačítka na dveřích u tramvají je současně i žádostí o zastavení. V určitých stanicích či oblasti by interní směrnice určila, že se vždy musí zastavit a otevřít. Pokud tramvaj pár stanic projede rychleji, stejně to na nějaké zastávce odčeká a navíc odjede z té poslední před čekacím bodem značně nadjetá.
Prox
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1656
Registrován: 3-2004

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 09:31:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Káem:
Dovolím si oponovat, že o víkendu má zastavování v zastávkách nevelký vliv na celkovou jízdní dobu. Daleko větší vliv má stání na semaforech. Včera jsem jel posílenou linkou 197 ze Sídliště Lhotka - odjezd z konečné načas, lidí nastupovalo minimum, ale protože jsme snad na každém semaforu chytli červenou, tak na Lihovar jsme přijeli s pěti minutami zpoždění.
Pro zajímavost: trasa 197 trvá dle jízdního řádku 18 minut a má 11 zastávek a 10 semaforů!
Chlapci, to jste si spíš měli vyfotit toho bobra, co tu chcípnul minulý týden!
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8990
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 10:30:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Prox: nešika na 197, nic víc. Známe šikuly, co se 131 při troše štěstí projedou čtrnáctiminutovou trasu za 9.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 483
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 10:55:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A už se těším jak budou nadávat řidiči až jim to na nějaký zastávce zmáčkne pro jistotu takovejch 5-6 vystupujících z 50-ti....

I tady jde o zvyk. Drtivá většina městských autobusů v Praze už má světelnou signalizaci, kdy se rozsvítí nápis "STOP" nebo "ZASTAVÍME". Lidi by si prostě za chvíli zvykli, že když už to svítí, nemusí zvonit podruhé.
V německých městech, která znám, se většinou poté, co to první cestující zmáčkne, ozve navíc ještě cinknutí nebo pípnutí, slyšitelné v celém autobuse, a rozsvítí se červené STOP, které je vedle čísla linky na vnitřní digitální orientaci. Jen málokdy se najde někdo, kdo pak zvoní ještě jednou, a to je nejspíš nějaký zmatený cizinec, krátkozraká babička nebo úplný idiot. Samozřejmostí jsou tlačítka STOP v dosahu prakticky každého místa k sezení. To není zas tak náročné vybavení, a kdyby to měly všechny nově dodávané autobusy plus tím byly zpětně vybaveny autobusy dodané za několik posledních let, bylo by to v pohodě. Zbytek by zatím dosloužil; autobusy, které měly jen několik tlačítek na střeše a žádnou signalizaci nade dveřmi, už v rámci MHD potkáme jen málo (u soukromých dopravců).
Horší to je ve vnějších pásmech, kde jezdí ještě dost starých šunek. Tam ovšem v praxi systém zastávek stálých a na znamení, jaký známe z Prahy, stejně nefunguje, staví se podle potřeby a neexistují ani žádné zastávky typu "na znamení od 20.00 do 4.00" a "na znamení od 20.00 do 4.00, v SO a NE celodenně". Takže kdyby ve vnějších pásmech nový systém zatím neplatil, nic by se v praxi nezměnilo, protože tam dávno funguje jiný než v Praze.
Tolik ke znamení k VÝSTUPU.
A pokud jde o NÁSTUP, systém "na zastávce nikdo nestojí = projedu, na zastávce někdo viditelně stojí = zastavím, na zastávce stojí jiný autobus = zastavím" je rozhodně efektivní a nejlepší možný. Samozřejmostí by byla důsledná kontrola a vyžadování těchto pravidel, jakož i trestání řidičů, kteří by je nedodržovali.
A o interním předpisu, který by nařizoval na nejvýznamnějších zastávkách zastavovat vždy (i s ohledem na případné čekání, aby nedocházelo k předjetí proti JŘ), už jsem tu mluvil.
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 552
Registrován: 10-2008

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 11:29:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mašotouš a spol.:

Tak jste tady hezky všichni vysvětlili, JAK by to fungovalo, teď bych ještě poprosil o vysvětlení, PROČ by se něco takového vůbec mělo zavádět a proč by se lidi měli nutit si na takové novoty zvykat. Btw, kaštanů se někdo ptal, co oni na to?
Si non confectus non reficiat.

Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 484
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 12:25:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přece proto, že je to lepší než stávající stav. Šetří se čas, pohonné hmoty, teplo. Dneska se nešetří nic. I když by úspora byla minimální (a já myslím, že nebyla), pořád to stojí za to. Po kaštanech se nechce prakticky taky nic - při nástupu to budou mít dokonce ještě lepší, při výstupu si zazvoní, což si navyknou za pár dní. Je to mnohem menší změna, než když jim změníte trasu linky, kterou používají. V Třeboradicích vědí své.
Co na to cestující? Stará známá pravda - řekněte jim, že staré babičky teď budou muset vstávat před zastávkou a hledat čudlíky. Kategorické NE! Řekněte jim, že teď nebude třeba v zimě zastavit na prázdné zastávce a otevřít a zavřít dveře, takže dovnitř nasněží. Kategorické ANO!
Horší to bude možná s řidiči; to je ostatně jeden z největších nedostatků PID - nedaří se vynucovat dodržování pravidel. Ale s tím se přece dá něco dělat!

Je tu samozřejmě stín obdobného nepovedeného pokusu před pár lety. Dodnes nevím (a velmi by mě to zajímalo), kdo byl tehdy za to zpackání zodpovědný (mám na mysli toho, kdo zkonil tu reklamní kampaň) - každopádně zasloužil vyhazov na minutu. Tentokrát by to s trochou šikovnosti mělo dopadnout dobře.

Někteří lidé kritizují všechno, a to jen proto, že to přišlo z Německa nebo z Bruselu. Sami nedokážou vysvětlit proč. Ale měli bychom posuzovat případ od případu - aplikace německých metrolinek na Prahu je zhovadilost na entou, aplikace německého (či spíše západního) modelu zastávek na znamení je krok k lepší úrovni pražské MHD.
Cogwheel
Neregistrovaný host
Odeslán z: 86.49.85.38
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 13:03:50    Odkaz na tento příspěvek  

S tím přejímáním vzorů chování z Německa raději opatrně: Bojím se, že když na zastávce na znamení budu mávat na blížící se vozidlo, někdo by to mohl považovat za hajlování - a budu z toho mít nepříjemnosti.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3215
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 13:05:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No v Německu asi fakt stačí to rozsvícení vedle čísla linky. U nás ne protože skrz dav na něj je vidět jen někdy. MHD a busy zvlášť jsou v Praze proti Německu kde vesměs tvoří doplněk ke kolejové dopravě vytížené o dost víc.

Taky by si někdo musel trošku pohrát s jízdníma dobama. Protože k čemu zastávky na znamení když je 124 ze Dvorců až po Budějárnu nadjetá nebo se plouží tak že stejně postává. Aby do busu v zimě netáhlo snad stačí mít pokyn neotvírat pokud nikdo nic resp. mít poptávkový otvírání dveří (není poptávka - dveře se neotevřou). V létě je pak to provětrání zejmkéna nových nevětratelných busů víc než žádoucí....

Pořád nerozumím tomu proč a co ušetří zastávka změněná jen na znamení když je v ní frekvence taková že každej spoj nebo aspoň 90% jich tam stejně zastaví? To má větší smysl to poptávkový otevírání.
Bručoun
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4660
Registrován: 9-2007
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 13:49:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

"Tak jste tady hezky všichni vysvětlili, JAK by to fungovalo, teď bych ještě poprosil o vysvětlení, PROČ by se něco takového vůbec mělo zavádět a proč by se lidi měli nutit si na takové novoty zvykat. Btw, kaštanů se někdo ptal, co oni na to?"

Třeba proto, že mimo Prahu to tak v podstatě funguje.
Zbytečné zastavování pro nula cestujících a přihlouplé klapání dveřmi naprázdno, nebo naopak ujetí člověku co stojí na zastávce na znamení protože "málo mával", to se jinde v republice jen tak nevidí. Jediné, co v tuzemsku zatím není příliš obvyklé, je tlačítko pro výstup ve většině zastávek.
Nechápu odpor vůči mocelu, který je jinde v republice a ve světě v podstatě tím nejběžnějším.

(Příspěvek byl editován uživatelem Bručoun.)
Lord_vetinari
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 553
Registrován: 10-2008

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 14:04:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mimo Prahu to v podstatě funguje, protože mimo Prahu je venkov. Praha není venkov. Mimo Prahu taky třeba bývá zvykem každého - i cizího - zdravit, v Praze nikoli. Btw, ta tlačítka by stála kolik?

Přece proto, že je to lepší než stávající stav. Šetří se čas, pohonné hmoty, teplo.

Fakt bezva, šetření pro šetření. Připomínáte mi vzácnou ministryni Kovářovou, jejímž vůbec prvním rozhodnutím po nástupu na Ministerstvo spravedlnosti bylo přelepení všech vypínačů, aby se ušetřilo za elektřinu. A pokud by nakonec úspora nebyly žádná, proč to stojí za to? Protože vám se to líbí?

Co na to cestující? Stará známá pravda - řekněte jim, že staré babičky teď budou muset vstávat před zastávkou a hledat čudlíky. Kategorické NE! Řekněte jim, že teď nebude třeba v zimě zastavit na prázdné zastávce a otevřít a zavřít dveře, takže dovnitř nasněží. Kategorické ANO! - to jako že kaštanů ptát se netřeba?

A voliči v Praze jednou volí oranžové, podruhé modré, proč ty volby vlastně nakonec nezrušíme, taky pořádně nevědí, co vlastně chtějí, úplně stejně, jako ti kaštani ...

Čili ukončíme tím, že jediný důvod, pro překopání celé MHD na znamení je ten, že to pár šotoušků někde vidělo a líbilo e jim to a teď hledají důvody, proč se to musí zavést i v Praze. Fajn: mně se to nelíbí. Chci si v autobuse číst a ne hlídat, kdy mám vystoupit.

Btw, co tramvaje? Taky na znamení? A metro?
Si non confectus non reficiat.

Mašotouš
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 485
Registrován: 9-2008
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 15:25:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

PV: V Praze je velké množství zastávek, které z nejrůznějších důvodů nemohou být na znamení v rámci současného mávacího systému (jezdí tam hodně linek, tak cestující nevědí, na jaký autobus mají mávat; je to tam nepřehledné; je to zastávka společná s tramvají atd.), i když třeba v pozdně večerních spojích nebo i v každém druhém spoji přes den se zastavuje naprázdno. Nejde jen o otevírání a zavírání dveří, ale i o zastavování a rozjíždění. Z hlavy mě napadají Chodovská, Teplárna Michle, Plynárna Michle, Krejcárek, Odlehlá, Donatellova, K Žižkovu, Počeradská, Šafránkova, Dlouhá míle, Dostihová, Janovská, Myšlínská - to jsem jen tak tři minuty nazdařbůh jezdil v duchu po mapě. Na všech těchto zastávkách lze zažít zastavení naprázdno i za bílého dne.
To samozřejmě připravovaná změna zlepší. Dá se očekávat, že po první vlně v lednu budou následovat další a zastavíme se zhruba na necelé polovině zastávek v režimu na znamení, což by tak zhruba odpovídalo.
Režim "na znamení", aplikovaný na kompletně celou síť po západním způsobu, to už je hlubší a strukturální změna. Jednak to znamená, že se staví vždy a za všech okolností jen a pouze, je-li to potřeba, nikdy ne naprázdno. A taky to třeba umožňuje vyšší hustotu zastávek - v některých čtvrtích Hamburku je zastávka opravdu na každém rohu (a v některých zase ne, což je docela zajímavé) a prakticky nikdy se nestaví na všech, každý ji má blízko domu a všichni jsou spokojení. MHD láká.

LV: proč ty volby vlastně nakonec nezrušíme Hele, vážně není fér tohle říkat někomu, kdo tady věnoval hodně času argumentování o tom, proč došlo k porušení rovného hlasovacího práva a proč by se volby měly opakovat. Ale copak se o změnách linkového vedení či něčem jiném v MHD konají referenda? A podle Vás by měla?

že to pár šotoušků někde vidělo a líbilo e jim to A tohle už není vůbec fér. Opakuji: metrolinky jsem viděl a jsem proti nim. Zastávky na znamení jsem viděl a jsem jednoznačně pro ně. Už mnohokrát jsem tu vysvětloval, proč je podle mě aplikace metrolinkového systému na pražskou síť nesmyslná, a stejně tak jsem teď vysvětloval, proč je podle mě aplikace systému zastávek na znamení na pražskou síť přínosná. Vy jste nevysvětlil nic, jen jste prohlásil, že se vám to nelíbí, a ty, co jsou pro, dehonestujete. Žádné důvody pro to, namontovat to do Prahy, není třeba hledat, protože jsou úplně stejné jako v západní Evropě: je to účelné, spořivé, efektivní. Účelnější, úspornější a efektivnější než systém, jaký funguje v Praze. Vyhovuje to dopravcům i cestujícím. A západní velkoměsta nejsou venkov, naopak, ten systém zastávek na znamení je z principu spíš velkoměstský, než venkovský; ostatně i v Hamburku si v MHD lidé klidně čtou a svou zastávku stejně nezmeškají.

Projet zastávku je tak nějak z principu levnější než zastavit, otevřít dveře, zavřít dveře a rozjet se. Proto nechápu větu: "pokud by nakonec úspora nebyly žádná". Jak by mohla nebýt?

(Příspěvek byl editován uživatelem Ma(šo)touš.)
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8992
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 17:40:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dobrej fígl: Abysme zamaskovali, že nedokážeme jezdit podle jř, vyhlásíme posílení linek. Cestující tak nedokážou určit, zda se jede tak jak má nebo ne. Ev. vazby se roztrhají. Něco nejede půl hodiny, přijede to narvaný a řekne se: Vidíte, a to jsme to posílili. Supr je zejména to z 7-8 na 6 a z 15 na 12. A to vše "po dohodě s radním Březinou". Dobře nový koště mete! Klasika, dobře se mu rozdává z cizího. Zástupci této strany je to ostatně vlastní (sorry z politický závěr). A patnáctky jezděj bez zadních cedulí a předních u druhejch vozů, protože jich tolik prostě neni.
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Jenki
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3625
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 18:17:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě je jedna varianta - na papíře nevyhlásit nic, ale nenápadně ústně rozhlásit, že mimo špičku, večer a v noci se ve "venkovských úsecích" projíždět může. Řidiče a cestující to zvláště v zimě potěší a nic to dopravce nestojí.

Pravda, nevýhoda je v tom, že připadný průser / stížnost padá na řidiče. Pokud se takové případy řeší jen "bububu" a když už je ji zle tak symbolickou stokorunou dá se to přežít. Pokud je ale systém založen na buzeraci řidičů za kdejakou kravinu - např. nadjetí 2 minuty v úseku Horní Díra kravín - Horní Díra smyčka - tak to fungovat opravdu nemůže.

Takže to vlastně v Prase nejde :-)
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2006
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 18:26:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A patnáctky jezděj bez zadních cedulí a předních u druhejch vozů, protože jich tolik prostě neni.
Krásnej šotodůvod proč to nejde. Přední cedule u druhého vozu je sice hezká věc, ale praktický význam pro orientaci cestujících je nevelký.
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8995
Registrován: 8-2005

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 18:28:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jenki: No a promarnit takovou příležitost vytroubit do světa co pro MHD děláme a jaxe o ní a kaštany staráme. Kde žiješ? (Jo v Ostravě)
Iiii: Určitý význam jistě má, no a pak jezdí tak v Praze všechno. Ona tramvaj s prázným transparentem vypadá tak nejistě až zanedbaně. V Rusku ještě snad nejsme.

(Příspěvek byl editován uživatelem Káem.)
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Gabuliatko
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1347
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 19:28:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Protoze my neumime opisovat. Ve svete kdyz zazadam o zastaveni tak se dvere otevrou automaticky a staci mackat cudlik jen jednou.
Proto osobne jsem taky pro zastaveni a chce-li nekdo vystoupit/nastoupit at si zmackne cudlik. Po novu ho totiz bude muset mackat 2x, jednou kdyz zada zastaveni a podruhe kdyz chce vystoupit.

Zkraceni intervalu ze 7,5 na 6 je ptakovina, stejne jako klouby na 125. Ale sotozazitek to byl peknej a taky to byl dukaz, ze se na okruhu nemusi zavodit, jezdit z pruhu do pruhu a stejne se dojede nacas.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2339
Registrován: 2-2004
Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 23:09:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

KM: Popsal si krásně princip zavádění metrolinek. Pravidelnost neumíme, tak do provozu narveme kolonu spojů, ono pořád něco pojede. Posilování generované neschopností...a že pořád máme dost peněz...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 485
Registrován: 12-2007

Odesláno Neděle, 05. prosince 2010 - 23:40:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chybějící orientace na tramvajových vozech:

1) dle informace agentury JPP se sklad orientací má stěhovat z motolské vozovny do Strašnic. Z tohoto důvodu jsou přední a zadní orientace uloženy na paletách a vše je zajištěno ocelovými páskami (příprava na převoz). Tím dochází k tomu, že nelze v tuto chvíli dodávat vozovnám všechny "ztracené" orientace.

2) dle osobní zkušenosti mohou za mnohé chybějící orientace někteří šotouši. Mně třeba ve druhém voze ukradli všechny boční tabule. I zadní si vzali, jen k přední zůstala (bo zamčená kabina T3SU). Stalo se tak na lince 19 mezi Radošovickou a nádražím Strašnice. Jak jsem přišel na to, že jsou to právě "fandové"? Protože dělali .

A co teprve linky běžně nejezdící - ty jsou brány doslova útokem. Linkou 27 jsem jezdil každé ráno do práce a jezdila tam pořád stejná souprava (s výjimkou jednoho dne kdy jelo KT) a každý den byla některá orientace doplňována. Že to nemůžu poznat? Ale kdež... Zpočátku byly boční tabule nalepeny na bílé desce, pak se tu a tam začaly objevovat papíry nalepené na desce natřené hnědou barvou. Zadní tabule měla zpočátku tlustý font číslic, později byly tabule s tenkým fontem. A přední tabule na zadním voze v posledních dnech také chyběla.

Abychom si rozuměli - nemám nic proti sběratelům, sám mám sbírku také docela velkou. Brát to z vozů za provozu je hodně špatně. Ještě bych to pochopil při zatažení z posledního dne provozu, nejlepší je však požádat přímo ve vozovně. Nemůže tam pochopitelně přijít každý den 20 lidí a také samozřejmě nemohou rozdat vše.
5444
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 270
Registrován: 11-2005
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 08:59:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ani při zatažení z posledního dne provozu.

Pouze vozovna.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3217
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 10:49:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Stejně daleko lepší než cedule krást bylo otáčení orientací 6 a 9 v příslušných linkách nejlíp kolem Anděla
Káem
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8997
Registrován: 8-2005

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 12:18:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Ta info o skladu cedulí je SUPR ze dvou důvodů:
1) Tak on je sklad ve vozovně, která již nejméně patnáct let ceduláky nemá (až na výjimky).
2) Organizace práce je opravdu skvělá - tak máme zabaleno a přeci kvůli hlavní činnosti podniku nebudeme něco rozbalovat.

Jinak povídání o mizení orientací je zajímavé. zejména ten výčet typů cedule na 27 - šotouši puknou , že asi všechny nemaj... Ono je to peklo - ani při odstrojení celého vozu nevznikne škoda na stíhání. Ani žádné obecné ohrožení tim nevznikne. Je to prostě jen vůči těm tramkám vošklivý. A pak taky vůči cestujícím. Další potvrzení mé teorie, že VHD škoděj nejvíc šotouši (v tomto případě víc než vandalové) (PS: Taky mám samozřejmě určitou sbírku... )
Páteřní linky a bagry = budoucnost MHD!
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2340
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 13:05:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Mě jen tak napadlo, kdo nechal vyrobit tu poslední verzi orientací dozadu s tím úžasným tučným fontem, z něhož se na dálku nedá rozlišit, zda je to 5, 6, 8, nebo 9 případě 10, 16 či 18...

Jenom bych poznamenal, že se domnívám, že nejvíc cedule kradou nešotouši, právě proto, aby si šotouši nic nevyfotili. Šotouš snad má k dopravě nějaký vztah, což předpokládá také vztah k tomu, aby byli informováni cestující. Takže pokud očeše tramvaj na dřeň, není to pak šotouš, ale prostě zloděj...
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
218
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2284
Registrován: 5-2003

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 13:28:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

že nejvíc cedule kradou nešotouši, právě proto, aby si šotouši nic nevyfotili.

Já myslím, že nešotoušům je tohle úplně u .

Vandalové kradou s úmyslem zmást cestující a "poškodit majetek dopravce", šotouši s úmyslem rozšířit si sbírku...
Hromadná doprava, pořádná votrava a kdo se rád mačká, užije si, stačí kačka (Ivo Jahelka)

Garry Poker - příhody karbanického učně:-)
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2341
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 14:19:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

218: Právě že není, rekrutují se ze skupiny házečů barvy na 81-71. Pochopitelně mezi nimi bude nějaký zhrzený šotouš, protože napojení na šotoušské zdroje je důležitě :-). Jinak si těžko vysvětlit takové rabování vozů. Braly se i zadní cedule z 22 jedoucí na Zvonařku, přitom pro šotouše nemají žádný význam. Jednak jich jezdí pořád na 22 dost a že jela na Zvonařku se ve sbírce poznat nedá...

Ještěže mě cedule braly jen ve věku 10 let...:-)
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 486
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 14:49:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak ještě jednou k cedulím:

Zatím, že je kradou i někteří "taky šotouši" si stojím. Jak jinak si vysvětlit ty obrovské ztráty právě výlukových.

Další skupinou jsou recesisté. Ti kradou ponejvíce zadní tabuli z linky 18, která je pak dárkem pro někoho, kdo dosáhl právě tohoto věku. (dle agentury JPP z DPP jsou to po výlukovkách druhé nejčastěji doplňované orientace).

Pak jsou vandalové, kteří mají snahu ostatní zmást, naštvat řidiče či si jen dokázat že to umějí ukrást. Tyto tabule lze pak najít někde zahozené, protože jim k ničemu nejsou.

A nakonec to jsou nedopravní sběratelé kuriozit. To že tyto plastové tabule co nevidět zmizí v propadlišti dějin, je jasné i obyčejným cestujícím. Ale těm jedno z jaké linky si tabulku pořídí (a nebo je to linka která jim něco říká - jezdí jim domů, jezdili s ní do školy, na učňák...).

A ke konrétním linkám:
X Karlovo nám.-I.P.P.
tady úřadoval nějaký šotouš, který se snažil původní boční tabule nahradit tabulí domácí výroby - byly tam papíry, na které někdo nalepil vystřižené X a z jiné linky vystřižené názvy konečných. Nebýt jedné originál tabule, už bych si myslel, že v podniku na linku tabule zapoměli udělat.
zadní 22
v poslední době se tu objevovaly tabule na modrém podkladě s bílým číslem - pozůstatek z noční dopravy před rokem 1985. Takže asi zas mnoho sběratelů vyrazilo sehnat si tuto raritku (bez jakékoliv náhrady).
A takhle by se dalo pokračovat dál a dál...
Iiii
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2007
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 15:20:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

...já teda docela lituju, že jsem si neukrad 23, když končila. Jenže - 1. nekradu (občas ) 2. co bych s ní doma dělal.
Martin_Šubrt
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2343
Registrován: 2-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 17:14:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Iiii: Neboj, zas bude, a možná ještě s cedulema :-). Ale stejně na ní většinou jezdila RP.

5735: Samozřejmě, že většina krádeží je od šotoušů, to je jasný, ale spektrum zájemců se stále rozšiřuje.
Se 133 až do Brna a nikdy jinak :-)
Martin_pavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 233
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 17:33:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak se tu před časem probíraly ty zastávky na znamení... Jsem pro to, aby byly režimy zastávek co se týče jejich druhů a počtů takové, jaké jsou dnes. Tedy:
1) stálá
2) na znamení
3) na znamení od 20 do 4
4) na znamení v SO + NE
5) na znamení od 20 do 4 a v SO + NE celodenně
Myslím, že už tak je to až dost. Jediná drobná úprava by mohla nastat u těch časově omezených, že by se to posunulo o hodinu na 21 - 5 - opravdu kosmetická úprava, která zohledňuje trochu se za roky vyvinuvší jiný styl a dobu života v Praze.
Jinak rozhodně v Praze nemohou být na znamení všechny zastávky. Ostatně ani v Jihlavě a Kolíně to 100% všechny nejsou. V obou těchto městech jsou (nebo alespoň byly) dvě zastávky stálé. V Praze to vzhledem k frekvenci cestujících opravdu není možné - viz příklad s Budějovickou a 118 + 124 výše.
Ale přínosem by bylo zavést jakýsi režim požádání u víc zastávek a nejen autobusových. Funguje to i u vlaku, tak nevím, proč by to nemělo fungovat u tramvají. Takové zastávky Krematorium Motol, Krematorium Strašnice, Vozovna Hloubětín, Na homoli, Mezi hřbitovy, Olšanská, Nákl. n. Žižkov (v Olšanské), Vozovna Motol, Hotel Golf, Nad Trojou a další by minimálně v nějakém omezeném čase na znamení být mohly. Je to skutečně jak u blbejch, když ze zastávky Krematorium Motol odjede za špičku 30 lidí, ale zastaví tam 100 souprav. Co se týká autobusových zastávek, tak systém "někdo tam je/někdo chce vystupovat" nejlíp řeší snad nejmíň využívanou stálou zastávku na světě: Klárův ústav. Chápu, že tam občas nasoupí nevidomí, ale využití té zastávky je naprosto minimální a o víkendu se tam vždy jen větrá autobus.
Obecně bych však u většiny zastávek systém, kdy vystupující hlásí výstup a nastupující buď mává nebo je vidět, měl raději. Ve vozidle nikomu neublíží, když si tlačítko zmáčkne a mimo něj holt bude muset dát najevo, že chce spoj použít.

(Příspěvek byl editován uživatelem Martin Pavel.)
Mám vlaky stále rád, ale České dráhy se snaží ze všech sil, abych je rád neměl.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3965
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 18:12:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_pavel: Režimy zastávek na znamení jenom vnáší do systému zmatek. Já jsem pro to, aby zastávky na znamení fungovaly pouze v jednom režimu, a to celodenně celotýdenně.
Zastávky na znamení znemožňuje jakási (pražská) vyhláška, která nutí všechny vlaky (včetně manipulačních) v zastávkách zastavovat. Minimálně v centru Prahy je to z bezpečnostních důvodů snad i lepší. U tramvají bych spíš zvážil, zda některé zastávky úplně nezrušit. Takovou ČSAD Smíchov bych zrušil okamžitě, nástupiště snesl a nechal tam stavět na znamení vybrané autobusové linky.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
Martin_pavel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 234
Registrován: 5-2002

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 18:28:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ČSAD Smíchov :-D tak ta je tak důležitá, že jsem úplně zapoměl na její existenci. :-D
Mám vlaky stále rád, ale České dráhy se snaží ze všech sil, abych je rád neměl.
Orky
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3968
Registrován: 10-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 18:56:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_pavel: To je snad i na Zmrzlíku větší obrat.
Thomas van Trolleybus: "Hromadná doprava je proces, který spolehlivým způsobem přepraví své oběti, nazývané též cestující, co nejnepohodlněji a nejpomaleji do jimi žádaného místa, popřípadě úplně jinam."
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 487
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 19:19:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zastávky na znamení v tramvajové síti zatím být opravdu nemohou. Nemůže za to žádná pražská vyhláška, ale tramvaje samotné. Nemodernizované T3 a tyristorky (tedy všechny vozy bez digitálních orientací) nemají samostatnou návěst "znamení k řidiči". Když někdo toto tlačítko stiskne, tak u řidiče zvoní stejný bzučák, který signalizacuje závady. Namontovat další jinak zvonící bzučák by problémem jistě nebylo. Není však volný žádný kolík v zásuvce pro mnohočlené řízení a tak by nebylo jak přivést signál ze zadního vozu k řiiči. Proto se musí tyto vozy nejprve vyřadit, zrekonstruovat nebo musí jezdit jen sólo a teprve pak bude možné zavést zastávky na znamení i u tramvají.

Káem: Organizace práce je opravdu skvělá - tak máme zabaleno a přeci kvůli hlavní činnosti podniku nebudeme něco rozbalovat.

No ono se rozbalovat musí. Viz třeba ta 27. Pokud toho však nechybí moc, tak je lepší to dovézt z jiné vozovny, kde ještě potřebné cedule nedošly. A tady je asi zakopán pes, protože to jaksi moc nefunguje.




(Příspěvek byl editován uživatelem 5735.)
9001
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 451
Registrován: 6-2004

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 19:27:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: To je snad největší výmysl co jsem k tomuhle slyšel. Opravdový problém vidím v tom, že celý vozový park nemá tlačítka na dveře. Pak nemusí být žádné znamení k řidiči.

martin_pavel : Krematorium bych na znamení nedával. Tam je dost lidí. To samé platí o lidech, kteří přestupují z busů Na Homoli. Třeba Vinohradské hřbitovy,Olšanská OK.
5735
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 488
Registrován: 12-2007

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 19:35:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

9001. Považuj to za výmysl. Spoj si dva vozy T3SUCS s poptávkovým otevíráním dveří (myslím že to jsou třeba 7091 a 7250). Zmáčkni si poptávku na zadním voze a dojdi se podívat co se bude svítit na panelu u řidiče v předním voze. Myslím že to bude kontrolka dveře (která bude ovšem signalizovat, že dveře jsou zavřeny), bzdy-1, brzdy-2 a brzdy-vlak. Požadavek na otevření tam svítit nebude , protože se prostě tento signál mezi vozy nepřenáší.
Petr_vlček
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3225
Registrován: 5-2004
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 21:09:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A co kdyby se teda u tramvají zavedly na znamení tak že nastupující musí zamávat ale tramvaj stejně zastaví kdyby chtěl někdo vystoupit?

Bude to sice na hovno ale spokojený budou všichni
Demon3
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3523
Registrován: 2-2006

Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 21:53:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

5735: Tohle bych opravdu viděl spíš jako drobnej pseudoproblém.
Tolik zastávek na znamení zase v tramvajový síti nenasekáme a pokud mi před ČSAD Smíchov pípne bzučák, tak ho sice teoreticky můžu považovat za sekci, ale prd mi to udělá pokud zastavim.

P.S. A nechytejte mě za slovo, dobře vim, že tady na tramvaj bez digitální orientace nenarazim, nehledě na to, že se v příštim roce velmi podstatný části vozů bez POD zbavíme...
Pravda zvítězí, ale dá to fušku...
Pawel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1808
Registrován: 5-2002
Odesláno Pondělí, 06. prosince 2010 - 23:06:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

pár připomínek k cedulím (varování: šoto):
-ty nové cedule jsou dost hnus, teda 22 je ok, ale 6/9 nebo 16/18 jsou doopravdy matoucí.
-na 22 se vyskytují ze 100% pouze nové cedule. co se stalo se všemi starými? ať mi nikdo neříká, že jsou rozkradeny, to je podle mě naprosto nemožné.
-na 23 byly před T3RP velmi často k vidění prapůvodní cedule s krásným kulatým fontem. dodnes je na mnoha orientacích na zrcátkách. velmi se blíží tomu, co se používalo na dvounápravových vozech (http://www.flickr.com/photos/26181971@N07/4324482461/sizes/o/in/set-72157622846548738/ ). občas bývají k vidění na linkách 2, 3, 6, 7, 10, 15 (nezřídka ve výlukovém vypravení) a možná i dalších. kde je těmto cedulím konec? taky se mi nechce věřit, že by byly rozkradeny.

LV: nechci to tu už otevírat. jen prosím pochopte, že pokud s vámi polemizuji, nejsem hned váš nepřítel. nechápu tenhle přístup a velmi mě mrzí, že takto reagujete a odmítáte či se vyhýbáte diskusi. pokud s vámi někdo nesouhlasí, neznamená to, že by vám cokoli předepisoval nebo přikazoval.