K-report
 

Archiv diskuse Parní lokomotivy do 10. 02. 2012  

Diskuse K-report » Archiv 2012 » Železnice » Parní lokomotivy » Archiv diskuse Parní lokomotivy do 10. 02. 2012 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Alex_74
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 376
Registrován: 5-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 00:02:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jarda Kučera:Před léty nevyhořela budova ani dvojkolejná remíza DB Museuma, ale depo tzv "Bw1" které bylo z velké části vyhrazeno pro provozní exponáty DB musea a jejich provozní údržbu. Musím vzpomenou na rok 1992, kdy jsem měl možnost tyto veřejnosti nepřístupné prostory navštívit a obdivovat údržbové práce na provozních 01 1100,01 150,23 105,50 622, 86 457 a mé oblíbené V200 002.
Jen pro úplnost uvedu, že historická replika ADLER a 01 150 jsou opět po požáru v provozním stavu.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2626
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 08:00:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil p - ad 498.106 - ano bylo třeba vyzkoušet chodové vlastnosti nových vozů z Bautzen při vysokých rychlostech. Od nás byla použita 498.106 s četou Procházka - Houba / RD Blava/ z NDR pak 18.201.
Byla ale používána i 498.115 protože 498.106 byl turnusový stroj. Ta dosáhla 151 km/h a podle slov fíry by po náležité přípravě šla i o dost víc. Obecně se soudí,že všech 15 albíků bylo, při dobré údržbě a přípravě, dosahovat rychlost okolo 150 km/h.
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.156.70
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 08:03:24    Odkaz na tento příspěvek  

Co se týče zákazu sahání na železniční exponáty v NTM, tak je to trochu přitažené za vlasy. Byl jsem loni v Science Museum v Londýně a kdokoliv si tam mohl sáhnout na originál Rocket či Puffing Billy a zřízenci muzea nic neřekli. Dokonce malé dítě jezdilo modelem kovového autíčka po Rocket a ani to nikomu nevadilo. Netuším, jak může uškodit 174 tun těžkému kolosu jako je třeba albatros nebo o něco menšímu hrbáčovi, když si na ně někdo sáhne.
Zvídavý_člověk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 214
Registrován: 1-2011
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 08:14:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

TMB: Jasně, že CES není samospasitelný, ale dává sbírce alespoň nějaký důstojný základ existence a rámec pro to, jak by se s ní mělo zacházet. To, že se to někdy nedodržuje, je věc jiná. Pořád je to ale lepší a kontrolovatelnější, než u hromady šrotu ve Fandově kůlně (nazvané muzeum), o kterou se handrkuje s Pepou, který má šrot pod širákem (taky muzeum). S tím systémovým řešením souhlas.
Dan1977: Podívejte se, nejsem zaměstnancem NTM a novou expozici jsem dosud neviděl. Tak nějak mi ale nedělá problém pochopit, že se v jakémkoliv muzeu nesmím libovolně dotýkat hodnotných exponátů nebo lézt tam, kam nesmím. Na tom, že Hrboun, Kladno a salony hodnotnými exponáty jsou, se snad shodneme. Interaktivita je fajn, ale pouze do okamžiku, kdy z Hrbouna zmizí třeba manometr, do dřevěného obložení budky 254ky někdo vyryje monogram a do tapecíruňku kanape v salonu vetře čokoládu. V muzeích dnes k interaktivitě slouží (nebo by měly sloužit) vesměs makety, simulátory nebo exponáty, které nemají nijak závratně historickou hodnotu (což je případ té vámi odsouzené "noname" úzkorozchodky), popřípadě byly již v minulosti historicky znehodnoceny, ale v didaktice nadělají ještě parádu. Jenže to taky něco stojí a musí na to být prostory.
Zprovoznění Albatrosu ani jeho provoz není levná záležitost a i kdyby se v NTM "nekradlo", byla by tato investice pořád diskutabilní. Holt se smiřme s tím, že ho v plné rychlosti už neuvidíme - stejně jako letečtí šotouši neuvidí stíhací souboje exponátů z Kbel, nebo námořní šotouši neuvidí plout a střílet křižník Aurora v Cušimském průlivu.
Topič: Chápu Vás, snad jsem ale vysvětlil, proč to nejde tak, jak si asi představuje Dan77. Nezbývá než doufat, že Masaryčka bude uživatelsky přívětivější. Co třeba rozříznout podélně tu nešťastnou 464.044? Pokud ji tedy místní diskutující do té doby nepředělají na Krasina, že...
Bohumil: tak já předpokládám, že sáhnout (opravdu jen sáhnout) si můžete i na toho Hrbouna a nikdo vám ruku neutrhne. Nebo ano?

(Příspěvek byl editován uživatelem Zvídavý_člověk.)

(Příspěvek byl editován uživatelem Zvídavý_člověk.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2627
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 08:20:41   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rob - tento sněhomet stál, pokud se nepletu, dlouhá léta na vlečce Teplárny Malešice.

Dan 1977 - z Vašich příspěvků sálá,když né nebetyčná hloupost, tak tedy nebetyčná neznalost meritu věci. Proto je opravdu diskuze s Vámi naprosto neužitečná.
Jen Vám připomenu, že na tak hutné téma je nanejvýš vhodné si nejprve opatřit relevantní informace a pak teprve něco blábolit.
Jsou provozuschopné všechny páry v Německu, Anglii, USA atd ?

Nakonec radu -zkuste to taky a líp. Když se Vám to povede a budu li jěště živ, smeknu před Vámi tak hluboce, že čelem olíznu chodník.
Podotýkám, že s NTM nemám nic společného, aby nedošlo k filozofickým úvahám.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1365
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 09:08:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Dík. Je to úžasný.

Jaké číslo má ten sněhomet Henschel v Lužné u Rakovníka?

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Bohumír Golda
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.248.252.201
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 09:14:48    Odkaz na tento příspěvek  

Pánové k tomu rekordu 498 106, ono to nebude tak žhavé. Ve skutečnosti a jsou na to nezpochybnitelné důkazy jel o mnoho rychleji na okruhu jiný albatros. Proč se oficiální rekord připsal 106 a ne lokomootivě, která vytvořila skutečný rekord srovnatelný s německou 18 201 se dozvíte v monografii od Míry Petra až ji doděláme. Nejsem oprávněn sdělovat podrobnosti, ale budeme trochu přepisovat historii....
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.156.70
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 09:30:17    Odkaz na tento příspěvek  

Údajně 498.106 nebyla v roce 1964 v nejlepší kondici a skutečně jiná 498.1 jela ještě rychleji (snad výše uvedená 498.115). Tu informaci mám z pamětí rychlíkového fíry Jiřího Macase, který jezdil na bratislavských albatrosech (bohužel již zesnul).
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.156.70
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 09:50:04    Odkaz na tento příspěvek  

S těmi rychlostními rekordy je to vůbec značně diskutabilní, vždyť oficiálně přiznávané prvenství lokomotivy společnosti LNER "Mallard" č. 4468 (cca 202 km/hod) je v rozporu s rychlostmi parních lokomotiv v USA, se kterými byly uskutečněny jízdy vysoko přes 200 km/hod (např. s lokomotivami řady J3a společnosti New York Central Railroad).
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2629
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 10:00:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mám podobné informace, ale důkazy žádné. Takže se držím oficiálních údajů. Dostaly se ke mě od bratislavského fíry, později činovníka Východnej dráhy, který se u fíry Procházky učil. Dodal i morální profil zmíněného. Ale jelikož nebyl úplně pozitivní a ověřitelný, nezveřejním ho. Nerad bych se zařadil mezi šiřitele JPP. Ten pán se jmenoval Kylián nebo podobně a měl jsem tu čest s ním absolvovat cestu H.B. - Leopoldov a zpět na 477.043 u příležitosti ukončení parního provozu na Slovensku a spoustu času se od něj ledasco dozvědět.

Ergo 106 si vybral p. Procházka jako svoji turnusovou. V jakém byla stavu těžko říct, ona ani ta 115 na tom nebyla nejlíp. Byly to mašiny z provozu, na rozdíl od 18.201.

Bohouši - napni síly abych to nemusel číst už v penálu - je to nepodlné a je tam tma. Těším se ,co MP vypustí. Ivan
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2630
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 10:02:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohumil - hm, problém bude v doložitelnosti údajů.... Zřejmě.
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.156.70
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 11:12:15    Odkaz na tento příspěvek  

Pro americké parní lokomotivy rychlosti okolo 200 km/hod nebyly žádné tabu, vždyť téměř této rychlosti dosahovaly v pravidelném provozu například s expresem Haiwatha a zejména pak s 900 tun těžkými expresy společnosti New York Central Railoroad mezi New Yorkem (resp. Harmonem)a Chicagem. Podle některých pramenů činí skutečný rychlostní rekord parní lokomotivy 250 km/hod a náleží prototypovému stroji T1 výrobenému lokomotivkou Baldwin.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2631
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 12:27:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohumil - no vždyť to říkám -asi bude problém s doložitelnostbí. Jinak si nedovedu představit, zvlášť u Američanů, že by se vehementně k vlastnictví rekordu nepřihlásili.
Colonel32
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 251
Registrován: 10-2007
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 13:21:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bohumil:

Snad S1, ne?
Bohumír Golda
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.248.252.201
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 13:43:03    Odkaz na tento příspěvek  

Takže pánové, důkaz-rozbor rychloměrného proužku, a zbytek fakt až v knize.....
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.156.70
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 13:53:06    Odkaz na tento příspěvek  

Colonel32 - ano, S1, je to překlep. Jsem rád, že to někdo potvrdil, co tady píši.
Dan1977
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 232
Registrován: 5-2010
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 14:09:28   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zvídavý člověk: Já Vám rozumím, a ani jsem nepsal, že by nejcennější exponáty měly být přístupné tak, aby je nenechavci mohli rozebírat. Pokud ale v hale NTM nejde vlézt ani do jediného starého auta, ani do jediného starého letadla, nejde sednout na jedinou motorku a jediné co si lze ze stovek exponátů "osahat" a prolézt je důlní lokomotiva, je něco špatně. Zcela přesně to vystihl topič - i já jsem byl v NTM se čytřletým synem a bylo to pro mě i pro něj obrovské zklamání. A to já jsem jako dítě do NTM chodil pořád a byl jsem tehdy nadšený, protože exponáty šlo prolézat, sedat si za ně atd.

Ale dost na toto téma, nemám zapotřebí, aby mi místní "odborníci" říkali že jsem hlupák a ničemu nerozumím, i když jsem sám psal že odborník nejsem a snažím se jen vnést pohled laika. Ale jak vidím, o to nikdo nestojí, takže mi nezbývá než nad tím mávnout rukou a říct si, že do NTM holt chodit nebudu.
Dan1977
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 233
Registrován: 5-2010
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 14:14:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle: Nejsem odborník a ani se na něj nepasuji, takže nevím, proč mi vytýkáte, že jsem hlupák nebo že věcem nerozumím. Pokud si myslíte, že jako "prostý" návštěvník NTM nemohu vyjádřit, co se mi na expozici líbí a co ne, nebo že jako "prostý" daňový poplatník (přispívající z daní i na provoz NTM) nemohu napsat, že mi přijde škoda nemít určitý stroj provozní, tak máte hodně pokřivené myšlení, které má k demokratické diskusi hodně daleko.
Pitrsv
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 14
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 14:16:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě bych se vrátil k té diskusi o muzejích a přidal pár obrázků z Yorku - Vzácné kousky tam jsou taky nedotknutelné,ale jako oživení je tam spousta takovýchto názorných ukázek,kde se člověk může dozvědět něco nového,vidět řez párou,děti si můžou mlátit kladívkem do dvojkolí a dá se třeba i nahlédnout do dílny kde opravují mašiny - a nuda to rozhodně není.V době kdy jsem tam byl bylo vstupné zcela zdarma.

Jirka S.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 212.24.147.202
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 14:44:32    Odkaz na tento příspěvek  

Problém dopravní haly na Letné je v tom, že jsou tam "všechny kousky vzácné". Ostatně na lokomotivy v Chomutově během zpřístupnění depozitáře veřejnosti se sahat smí (nejen děti si je někdy chtějí "pohladit") - třeba na stupačku u rozvodu 498.106 děti normálně stupají a rodiče si je fotí, takže nám nenasazujte psí hlavu! Na motorku si může sednout dítě ve druhém patře v sále s modely (motorka hradní stráže - originál! - druhá v lepším stavu je v depozitáři a nebude se na ní sedat i kdyby byla někdy v expozici). Scénář Železničního muzea plánovaného v depu na Masarykově nádraží je koncipován především na základě studijních návštěv a debat s kolegy ze Spoorweg musea z Utrechtu, Citu di Train z Mulhouse, Verkhaus Schwaiz v Luzernu, Deutchebahn Musea v Norimberku a National Railway Musea v Yorku, včetně London Transport Musea v Londýně. Musíme doufat, že se projekt někdy v budoucnu podaří dotáhnout do konce. Ono udržet interaktivní pomůcku v provozu není levná záležitost a méně někdy znamená více. Nicméně muzeum na Masaryčce jsme s kolegy koncipovali jako muzeum určené pro rodiny s dětmi s tím, že si tam svojí informační linku najdou i lidé z okruhu železničních fandů. Ale není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. Rádi bychom, aby se z muzejních sbírkových předmětů radovali i následující generace - nejedná se o spotřební zboží. A pokud by snad měla v Dopravní hale být nějaká auta jako prolézačky, znamenalo by to vystavit méně autentický vozů se zajímavým příběhem – a to by byla škoda. Nicméně absenci prostoru pro realizaci dětské invence a nenechavosti ;-) pociťuji i já a doufám, že se to podaří v následujících letech odstranit. Ale to je na jinou debatu.

Chci tady také poděkovat všem lidem, kteří průběžně a navzdory různým protivenstvím pomáhají s údržbou a rozvíjením železniční sbírky NTM - není jich málo a jsou skvělí.
Polabský
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 160
Registrován: 10-2010
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 15:34:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirka S.:
Pokud tu jsou slyšet stesky o tom, že muzeum je "furt stejný". tak je to pravda.
ALE!!!
Vlastní stavba tohoto muzea dle návrhu arch. Babušky je také kulturní památkou.
Proto s ní nelze vyvádět kde co.
V rámci rekonstrukce bylo například dokončeno druhé schodiště, které nebylo od výstavby zcela dokončené, vybourány dřevotřískové vestavby kanceláří z padesátých let.
Až někdo půjdete do Národního muzea, pohlaďte za mne mamuta a zaklapejte hubou velrybálovi.
Jo a v Lůůůvru už taky někdo domalujte fousy Móóónče Líísovic.
Hezký den fšem
zl
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.103.73
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 16:12:50    Odkaz na tento příspěvek  

Já si myslím, že všechny historické exponáty by měly být vystavovatelné a dobře ošetřené.
Z tohoto důvodu netrvám na zprovoznění parních mašinek NTM, ačkoliv bych je velice rád viděl na trati, ale spíše bych ty prostředky vrhnul např. na záchranu a kompletaci zmíněného Henschela či 498.014 a jiných, než aby 498.106 jezdil a tyto stroje chátraly. Provozní stav je již jakýsi "nadstandard", který má místo až tehdy, když je záchrana ostatních exponátů hotová.

Ohledně vlastního NTM - je to hnus! Mně naopak připadá NTM jako jakási pouťová atrakce - nikde nejsou pořádné popisky a pár "interaktivních" exponátů je uděláno tak pitomě, že to lidem nic nedá. Když jsem byl na otevření dopravní haly a viděl "spojenou" 252.008 se sací brzdou s vozem s tlakovou brzdou, tak se mi zvedl žaludek. Takovéhle věci bych očekával od bulváru nejhoršího zrna, ale ne od, do té doby vážené, instituce jako NTM.
Osobně si myslím, že se dá spojit vše - můžeme vybrat či vyrobit interaktivní věci a mít je i ostatní exponáty s poutavým popisem pro neodbornou veřejnost i technickými informacemi a např. výkresem pro lidi odbornější či zvídavější.

Současný stav se mi však hrubě nelíbí a myslím, že to lidem vůbec nic nedá, což by muzeum jakožto určitá forma vzdělávací instituce mělo...
Zvídavý_člověk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 216
Registrován: 1-2011
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 16:16:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jirka S: Skvěle vysvětleno
Dan1977: Jasný, necháme toho. Možná jsem na Vás vyjel zbytečně ostře, sorry.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2632
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 17:09:36   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan1977 - jste zřejmě jeden z těch, co mají o pojmu demokracie svérazné představy. Lapidárně - plnou hubu práv a povinnosti žádné. O osobní zodpovědnosti ani nemluvě a morálce jakbysmet. Pokud chcete na někoho - jedince, instituci, kydat sračky, je opravdu vhodné si zjistit jak se věci mají a to v širokých souvislostech. Historií ,určením, personálním obsazením NTM počínaje a možnostmi, plány, financemi konče. Jinak se jedná o bezdůvodné napadání. A na konec - čtěte líp a všechno, co jsem napsal - ušetříte si bolestínské trauma.
Dan1977
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 234
Registrován: 5-2010
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 17:25:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zvídavý člověk - Jasně, beru, taky se omlouvám. Jinak i já plně souhlasím s Jirkou S. a budu doufat, že chystané muzeum na Masaryčce bude takové, jaké ho Jirka S. popisuje.

Mad noodle - tón Vašeho posledního příspěvku je natolik bolševický, že na něj budu reagovat už jen jednou větou - na nikoho "sračky nekydám", jen trvám na svém názoru, že současná expozice v NTM je nudná a pro děti i laiky do značné míry naprosto nezajímavá. Tohle nemá s morálkou, povinnostmi, zodpovědností atd. vůbec nic společného.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2633
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 17:44:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan 1977- je li můj tón bolševický pak Váš tón je hlasem zoufalce, který, nemaje argumentů,se uchyluje k urážkám. Poslužte si - mě jedinec Vašeho typu nemůže urazit. Navíc jsem nereagoval na úroveň a řízení či provozní režim expozice ale na Vaše zbloudilé úvahy o 498.106 a neméně zbloudilé myšlenky ohledně Vašich daní.
Já zas nemusím parlament , Senát a jiné instituce a taky platím a nejen já. To je demokracie.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2634
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 17:49:07   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan 1977 - Ještě něco -je li číslice v nicku rokem Vašeho vzniku, pak jste tedy ten nejpovolanější znalec bolševismu a jeho projevů.
Dan1977
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 235
Registrován: 5-2010
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 17:59:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2 - No výborně, s tím parlamentem jste se konečně odkopal, myslím, že víc jste ani nemusel psát.

Jinak základní principy demokracie jste zjevně vůbec nepochopil - parlament a senát jsou základní instituty naší demokracie a to, jakým způsobem fungují nebo nefungují, jistě nemá s jejich financováním a "obchodním vedením" nic společného, jde prostě jen o důsledek demokratických voleb. Naopak NTM je příspěvková organizace žijící z prostředků státního rozpočtu a myslím, že každý plátce daní na její fungování může vyjádřit svůj názor, jako jsem to učinil já.

Každopádně tuto diskusi bez úrovně končím, ať nezaplevelujeme nesmyslnými urážkami diskusní fórum věnované parním strojům. Mějte se fajn. Váš zoufalec, hlupák a neznalec
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2635
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 18:21:57   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan 1977 - velmi dobře, nahléďněte do mailu.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2636
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 18:46:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ještě k tématu 498.106 - v roce 1979 jsem viděl ve Velenicích odstavenou 498.1 označenou křídou jako 105. Nejsem si jist zdali byla 105 na konci provozu modrá a od personálu strojovky sem se dozvěděl dvě verze ,, čo je vo veci" - první zněla, že to je skutečně 105 a je určena na výzisk dílů pro 106 ku.Druhá byla ,že se jedná o 106 zbavenou kotelního štítku,výrobních štítků a dalších markant umožňujících identifikaci a 106- kou se stala právě ona 105, která měla po odstavení pojezd i kotel v mnohem lepším stavu než 106 skutečná.
Co vy na to historici ?
Bulik008
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 289
Registrován: 6-2007

Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 19:28:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: Už dlouho jsem se tak nezasmál...
Slezské Zemské Dráhy - www.osoblazsko.com
U46.002, U57.001 a TU38.001
Klv
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 969
Registrován: 6-2006

Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 19:42:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ví tu někdo něco o tomto pozoruhodném stroji - 18-01 SŽD (Škoda 2679/1949)? Fotka byla dnes na Parovozu (http://www.parovoz.com/newgallery/pg_view.php?ID=355839), viz tam i komentáře. Hodně by mě zajímalo, proč byla tato mašina dodána až dva roky po výrobě, proč má tak "neruské" označení bez písmen (byla třeba původně určena jinému odběrateli?), jaký měla další osud v SSSR a proc nenásledovala žádná série. Vítám každou poznámku!

kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 19:42:49    Odkaz na tento příspěvek  

Bulík008: Mad noodle2 má pravdu!
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2637
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 19:47:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bulík - a to čemu ? Není li to tajné. Chtěl bych se taky smát.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1366
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 19:47:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Dle úředních zápisů byla lokomotiva 498.106 (LD Brno) v dílnách České Velenice v roce 1978. Plzeňská 498.105 tam byla zřejmě naposledy v roce 1972.
Rok 1979???

(Příspěvek byl editován uživatelem Kuřil_p.)
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2638
Registrován: 2-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:00:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ano, 1979 - stála vedle topírny směrem k veselskému zhlaví, kousek od ní stála 464.058 ?
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:00:29    Odkaz na tento příspěvek  

Kiv: To tady ví přeci každý. Jedná se o 476.004, ale je to příliš notoricky známé!
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1367
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:04:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: V roce 1979 byla v Českých Velenicích lokomotiva 464.053.
Lokomotiva 464.058???
814914
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 208
Registrován: 11-2007
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:11:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2,
Kuřil_p :
Asi se před léty se 105 a 106 něco takového dělo. Pokud mě paměť neklame, tak se někdy v těchto letech přepravovala 105 zatopená se sníženým tlakem na 5 barů (kvůli mazání zatopená, snížený tlak kvůli stavu kotle). Prý na náhradní díly na 106. A vážně (ale navenek jen ve stádiu drbů) se mluvilo o tom, že se přendala čísla a jiné identifikační štítky ze 106 na 105.
A ještě si myslím, že 105 byla v té době modrá, ale světlejší než byla po opravě 106 (105?). Ruku do ohně za tyto věty nedám, paměť dokáže klamat.
Bonco
Neregistrovaný host
Odeslán z: 178.143.137.246
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:12:52    Odkaz na tento příspěvek  

Pre Klv = Myslím, že to bude Červený diabol 476 0. ktorého Československo darovalo Stalinovi
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.162.228.74
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:17:06    Odkaz na tento příspěvek  

Ad bulík008: Až tak bych se nesmál. V září 1979 jsem se zúčastnil velké třídenní akce v Českých Velenicích u příležitosti ukončení oprav parních lokomotiv spojené s odborným seminářem (přítomen i Ing. Vlastimil Mareš!). Vrak modré 498.1 (křídou označena jako 498.105) skutečně stál v areálu strojovky a mezi účastníky semináře se šeptalo, že se jedná ve skutečnosti o původní 498.106. Tato lokomotiva byla od roku 1973 odstavena v Nových Zámcích a před opětovným uvedením do provozu v depu Brno dolní v září 1978 prošla v Českých Velenicích dílenskou opravou. Vrak modré 498.1 tedy mohl sloužit v roce 1978 jako zdroj náhradních dílů pro skutečnou 498.106, nebo mohlo dojít k přečíslování. Proč by se jinak ten vrak v Českých Velenicích vyskytl,když už se řada 498.1 dávno dílensky neudržovala. Objasnit by nám to mohl ing. Jiří Sedláček. Otázka - dojezdila 498.105 modrá ?
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1368
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:20:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

814914: Děkuji.
Ono je to v podstatě jedno. Která dlouho let sloužící lokomotiva či jiný stroj, má své všechny díly od vyrobení? Inventárně to je stále 498.106, i kdyby s lokomotivou 498.106 po vyrobení měla společnou jen např. budku.
814914
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 209
Registrován: 11-2007
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:23:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kuřil_p
Moje řeč a 100% souhlas.
Marian_P
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 18
Registrován: 1-2012
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:26:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové, neuražte se. Já když se chci pobavit, jdu na tuto diskusi. Dám vám otázku. Jaký je rozdíl mezi odborníkem a expertem?
Odborník ví ho..o o všem, zato expert ví všechno o ho..ě. Akorát, že to těm odborníkům většinou nedojde. S přáním dobré noci vás zdravím. Marian
Borovička
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4167
Registrován: 5-2002
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:31:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan1977: Takových více a máme tu "demokracii". Holt by vám trocha bolševického školství i jiných reálií neuškodilo. Alespoň, že chodíte pravidelně k volbám. To je základ demokracie stejně jako tenkrát, to se holt učí v těch školách pořád stejně.
Bulik008
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 290
Registrován: 6-2007

Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:34:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Osobně mám fotku 498.105 ve Velenicích ze září 1979. Stačí se podrobně podívat na lokomotivu. Madla byla jednoduchá, přičemž poslední fotku 498.106 v Leopoldově znám stále s madly zakulacenými. Navíc byla "105" po svém posledním výkonu (nepletu-li se 3. 6. 1973 s rekreákem 1102 ze Smíchova do Plzně) vyzdobena její četou Linda/Petržílek na dýmnici nápisem „dnes naposled“ atd... Vedle tabulky s označením byly nakresleny větvičky, které stále v roce 1979 na „105“ ve Velenicích šly vidět (zejména ta napravo od tabulky s označením). Samozřejmě těch rozdílů bylo více... Prosvítající zbytky nápisů jsou však asi ty nejpádnější. Rozdílnost v předních krytech dynam, dvou drážek do tvaru trojúhelníku na přední brukně (což „106“ neměla), stejně jako provizorně přivařená přípojka parního topení u „105“ jsou jen dalšími nepřímými důkazy. Pro poslední rok provozu „105“ je charakteristická ještě jednou věcí (osobně si neuvědomuji, že by to bylo tak markantní i u jiných 498.1 z Plzně), a to výfukem dynama před komínem. Ten takřka dvojnásobně převyšoval horní hranu komínu. A abych nezapomněl, „105“ byla charakteristická ještě držáky fáborů na přední brukně. Pokud si pak porovnáme i budku a další, je zcela jasné, že se jedná o „105“.
Bohumil: Problém je v tom, že vrak byl modré barvy s bílým olemováním. Fotky 498.1 v Leopoldově mám a nikdy jsem neviděl ani neslyšel o tom, že by v Leopoldově nějaká ze 498.1 byla modrá, zatím co „105“ modrá byla. Ostatně zejména v roce 1971 byla velice pěkná a hezky naleštěná!

Foto 1 - 498.106 ještě v Leopoldově
Foto 2 - 498.105, poslední dny provozu, 1973


Slezské Zemské Dráhy - www.osoblazsko.com
U46.002, U57.001 a TU38.001
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1369
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 20:47:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Marian P: Však mi se touto diskuzí rovněž bavíme. Je to náš koníček (lokomotivy), tedy zábava pro volný čas. Předpokládám, že budete odborník, který se posmívá nám laikům?

Klv: To výrobní číslo by mělo být 2673 1950. Z fabriky byla předána v den osvobození Rudou armádou. Ano mělo by to být v úterý.
Patton
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 11-2011
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 21:05:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Toto fórum čtu již dlouho a i když se nezapojuji tak se tu dozvím dost informací . Ale k tomuhle se nedá nedá nic neříct.
Mad_noodle2: Sakra já už fakt pěnim Vy jste snad všude byl, všechno znáte a od všeho máte klíče.

Jinak musím říct, že NTM nesahá TMB ani po kotníky.
Teď nezbývá nic než doufat, že vyjde ta Masaryčka. Jenže v našem státě je klidně možné, že příjde developer a místo toho tam vznikne nějaká obří kancelářská budova :-(
Marian_P
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 19
Registrován: 1-2012
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 21:54:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad Kuřil: Já jsem neřekl, že se posmívám a divím se, že jste se ozval zrovna vy. Já se celkově bavím, někdy se divím některým laickým názorům přispěvatelů a hlavně se mi líbí, jak všichni vědí, jak by se to mělo dělat a co by se mělo dělat. Ale v podstatě mezi tyto případy u mne nepatříte, takže tady se projevila výjimka z přísloví "Potrefená husa se vždycky ozve." Zdravím
Loupáček
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.157.174
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 22:22:57    Odkaz na tento příspěvek  

Copak jmelí ale armádní NZ parních lokomotiv ("zapasy")!!
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1370
Registrován: 9-2009
Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 22:42:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mariam_P. To se nesmíte divit, že jsem se ozval. Váš předešlý příspěvek mi přišel tak trochu povýšený, tedy zastávám se všech, kteří mají odvahu zde vyslovit svůj názor k tématům, třebaže jsou někdy laické. Já si je rád přečtu. Koukal jsem zrovna v diskuzi "Ostatní úzkorozchodné dráhy", že děláte pěknou modelovou železnici. Moc pěkný.
Povstalec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 136
Registrován: 12-2007

Odesláno Čtvrtek, 09. února 2012 - 23:23:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jeden malý dotaz do pranice. Od kterého čísla se tendry 818 začali svařovat? Řeším problém u kremáka 534.0134
V dokumentaci, co mám k dispozici, se píše, že dosloužil v Přerově s tendrem 818.0178

A další dotaz, série čtyřkoláků 434.1132-145 sloužila kde? Byly některé z nich na Moravě?
Optimismus je způsoben nedostatkem informací.
Třikrát sláva Metalu a královně Tarji!
www.kpka.cz
Bohumil
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.156.70
Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 08:20:55    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Bulík008 - můžete sem dát tu fotografii vraku 498.1xx v Českých Velenicích z roku 1979, abysme společně definitivně pohřbili jednu historickou fámu? Rád bych ale doplnil některé informace o 498.106, které nepasují s tím, co uvádíte. Je možné, že tyto informace jsou chybné a objasní to až připravovaná knížka o albatrosech, ale vycházím zejména z informací z dobového časpopisu Železničář.
Lokomotiva 498.106 dojezdila v depu Nové Zámky, nikoliv Leopoldov. Depo Nové Zámky zajišťovalo začátkem sedmdesátých let vozbu sezónních mezistátních expresů na Povážské magistrále v úseku mezi Púchovem a maďarskými hranicemi. Na těchto výkonech dojezdily v létě 1973 jako poslední stroje 498.106, 110, 111. Výkony parní trakce v Nových Zámcích po změně GVD ze dne 3.6.1973 byly převedeny do motorové trakce a údobí novozámeckého provozu řady 498.1 skončilo na přelomu července a srpna 1973.
Lokomotiva 498.106 vyčleněná pro sbírky NTM byla ještě předtím v dubnu 1973 odeslána z LD Nové Zámky do ŽOS České Velenice, aby tam dostala dílenskou opravu. Po návratu z dílen však již jezdila v Nových Zámcích jen krátce a pět let stála odstavená v depu ve venkovních prostorách, kde chátrala. Po opětovné dílenské opravě v Českých Velenicích byla na počátku září 1978 opět připravena pro turnusovou službu a ve dnech 18 až 19. září 1978 byla dopravena pod parou přes Prahu a Havlíčkův Brod do depa Brno-dolní nádraží, kde dva měsíce spolu se 475.1 sloužila v dopravě osobních vlaků na trati Brno-Přerov.
Je tedy vysoce pravděpodobné, že po dílenské opravě z roku 1973 mohla být v podstatě již muzejní 498.106 modrá. Tím neříkám, že ty ostatné rozlišovací prvky 498.105 nesedí. Pro definitivní rozsouzení bysme proto všichni měli vidět fotku vraku z roku 1979.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2639
Registrován: 2-2009
Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 08:38:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Patton - Všude jsem nebyl, klíče nepotřebuju, ale hodně pamatuju a jsem zvědavej... Ale nemám rád lokálpatrioty příliš hrubého zrna....

Ad Bulík - pravda, ovšem všechny tyto markanty lze během půldne přemístnit. A nikde jsem nepsal, že to je pravda - sdělil mi to velenický stroják u piva a potvrdil jeden z fírů z 556.015. Až někde najdeš, že jsem psal ,, slyšeli jste slovo páně " můžeš mi jednu vlepit.... To, co stálo ve Velenicích modré bylo ale ne krásně. Nicméně bylo poznat, že to bylo kdysi modré. Byla li v roce 1979 nebo před ním, modrá i 106, nevím. Ale mezi tehdejším lidem fandovským i železničním šel jeden hlas ,že existovalo dost jedniček v daleko lepším stavu, pro zachování vhodnějších.
Takže asi tak. Pokud mě oba borci z Velenic obelhali, hrob jim kvůli tomu hanobit nepůjdu....
Mimo téma - víš kolikrát si změnil během pár let nárazníky ?/008/

Kuřil p -nevím já tam vyluštil 58 a nebyla na opravu - byl to vrak. Čímž ovšem opět netvrdím, že mám 100% pravdu. Tenkrát mi to bylo celkem jedno a navíc se děly věci podivné když např v KŠ Zdice stál pták 477.04. Vím proč a vím který to byl. Ale z dnešního pohledu by to mohlo být natolik směšné, že by si Bulík stříkl do textilu.

Povstalec -nevím, 1135,1136,1137,1139 dojížděly na Denisáku,1140 KLadno,1142 tuším Louny. Ostatní nevím.
Lakro
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1004
Registrován: 8-2006

Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 09:09:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nudličko, nebud' tak skromnej,já bych řekl,že toho víš až moc hodně,ale že máš od všeho klíče ,to jsem nevěděl.
Tady 498.105 Č.Velenice 7.7.1979
Povstalec
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 137
Registrován: 12-2007

Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 09:24:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2
Dík i za tohle. Aspoň vím, který si můžu vyškrtnout.
Optimismus je způsoben nedostatkem informací.
Třikrát sláva Metalu a královně Tarji!
www.kpka.cz
PD
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.119.89.44
Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 09:31:43    Odkaz na tento příspěvek  

Povstalec: 1132 Bohumín, 534.0134 skončila v Přerově, pak Ostrava jako K511
262
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.103.30.9
Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 09:35:02    Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2 :475.1142 v Lounech? ,Ano,odvezla tam jeden pár zvláštních vlaků spolu s 387.043 a 475.179 na trati do Rakovníka.
498.106 má pokud vím i svá kola jakožto i spojnice a pod... lze se o tom přesvědčit v Chomutovském depozitu NTM.
Kuřil_p
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1371
Registrován: 9-2009
Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 09:47:48   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad noodle2: Je to možné, že oba stroje 498.105 a 464.058, tehdy již jako vyřazené, byly v dílnách České Velenice odstaveny jako uvažované zdroje náhradních dílů.
Cog.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.0.203.121
Odesláno Pátek, 10. února 2012 - 09:50:52    Odkaz na tento příspěvek  

Ještě ad Klv výše: Obsáhlý článek o tom "daru pro Stalina" vyšel v úplně prvním čísle časopisu Svět železnice v roce 2002. Ve vagonce v Praze na Smíchově pro něj postavili i salonní vůz, jehož osud byl snad ještě smutnější.