K-report
 

Archiv do 3. ledna 2010  

Diskuse K-report » Archiv 2010 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv do 3. ledna 2010 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1071
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 15:13:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra: C) je správná volba?
V polovině šichty na 6 kol se optimista raduje, že má tři kola už odjeté, pesimista nadává, že mu ještě tři zbývají a realista bere smířeně vše, "jak to leží a běží", takže když mu někdy přijde střídání, jde domů.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3332
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 15:17:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nick Jezdím relativně chvíli, jen cca 20 let, ale než jsem tuhle otázku viděl, netušil jsem že množství vzduchu do trakčáků někdo měří a udává nějakou hodnotu. Já prostě pustím větrák, nebo se pustí automaticky a ten se točí a chladí, jestli tam letí 5 a nebo 10 metrů krychlových nijak neovlivním, tak nechápu, k čemu je mi byť toto povědomost dobrá. Když nejde větrák vůbec, tak to poznám.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3333
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 15:20:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ml636
vedle
Pokud je to tedy dobře zaškrtané

Nick
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 434
Registrován: 4-2003

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 15:32:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra: Ale asi jsi ty větráky a nasávací otvory na trakčáku viděl, tak je to jen o odhadu, zda takovou soustavou lze prohnat kubík za vteřinu, nebo 12 kubíků. Jestli to má jen chladit, nebo vysávat štěrk z kolejí

Jaké otázky jsou za více bodů? Tyto nevypadají nijak vražedně.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3334
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 15:33:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ti se zájmem, co mašinu v životě neviděli, se tam něco dozví.

Jo to mám ještě dnes v paměti. Za nějaký rok a půl nebo kolik (D a E dílna) jsem se dověděl a umím asi i poslepu vyměnit zdrže, dolít vodu a olej vyfoukat trakčáky, čímž jsem se za uvedený čas velmi zdokonalil
Nejvíc jsem se naučil až na mašině a to už jako pomocník.
Projít strojovnu si měl na dílně

Měl jsem za to, že předávka přejímka stroje je součástí směny a že je dobré upozornit, co je třeba kontrolovat, provádět, které kohouty jak přestavit při té a té situaci a pod, to vám na dílně nikdo neukáže.
Já si klidně dokážu předtavit, že bych dílnu vyřadil naopak úplně, naopak po teorii, ab měli nějakou povědoost, bych kandidáty strčil na mašinu, ke stálému fírovi, co bude chtít, ne, že to bude mít nařízeno a jezdit a jezdit a jezdit, nic víc.
Emanuel Bacigala
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.44.188
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 16:10:36    Odkaz na tento příspěvek  

Jo to mám ještě dnes v paměti. Za nějaký rok a půl nebo kolik (D a E dílna) jsem se dověděl a umím asi i poslepu vyměnit zdrže, dolít vodu a olej vyfoukat trakčáky, čímž jsem se za uvedený čas velmi zdokonalil

A teď je otázka, nakolik jsi byl iniciativní se něco naučit sám... Mmch, dobrat vodu do motoru je dovednost velmi důležitá a je víc než tragické, když někteří jedinci ji neovládají ani po zákonitých...

Měl jsem za to, že předávka přejímka stroje je součástí směny a že je dobré upozornit, co je třeba kontrolovat, provádět, které kohouty jak přestavit při té a té situaci a pod, to vám na dílně nikdo neukáže.

To jo, s tou kontrolou souhlasím. Ale tvrdím, že tyhle základní věci má kandidát znát z té dílny, na které byl čtvrt roku. A jsou takoví, co se tam stihli naučit opravdu hodně. Každý je svého štěstí strojvůdce, pokud se tam ten chlap čtvrt roku flákal, tak po mně nemůže chtít, abych mu vysvětloval, kde je ve strojovně trafo nebo generátor... Popravdě, tenhle typ lidí obvykle netouží po prohloubení svých znalostí ani během jízdního zácviku.

Ještě narážím na jeden problém: i ti lemplové nakonec ty papíry udělají, protože je dráha potřebuje. Když ne napoprvé nebo napodruhé, tak napotřetí nebo i napopáté. Fixluje se jak se dá, aby nakonec všichni prošli. Jeden takový expert, co už měl několik neúspěšných utkání se zkušebním komisařem za sebou, tedy v době, kdy už měl všechno znát, se mě zeptal, jestli když jedou na vlaku dvě spojené jednotky, tak se to spojuje i na vzduch nebo si brzdí každý fíra sám... BS2 mu nic neříkalo, v životě ten aparát asi neviděl a netušil, jak se s tím zachází. Po dlouhých měsících marných bojů zákonitýma prošel a teď jezdí - a bere stejné peníze jako ti, které to bavilo a kteří se něco naučili a zkouškama prošli bez problémů. Takže proč se něco učit, když stejně nakonec prolezou všichni...
antihaf
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.24.115.215
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 16:28:58    Odkaz na tento příspěvek  

pejsku, kdybys v kurzu dával pozor a nepouštěl si fekální porno, tak bys něco o kravinách nepsal....
ten kod má totiž polovodivý smysl.
(k čemu je to u zákoných je jiná otáka)
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3335
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 16:40:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A teď je otázka, nakolik jsi byl iniciativní se něco naučit sám..

Jo to jsem čekal, ano, šel jsem do depa od mého bydliště několik set kilometrů z naprostého nezájmu o tu práci, to je jasné
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 555
Registrován: 2-2009
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 17:06:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Kandidát: Dle toho, co nás v učili ve škole, tak jediná posloupnost, která může být dvěma po sobě jdoucími čísly Grayova kódu, je c), neboť se liší jen v jediném bitu.
1+1 se ne vždy rovná 2
Milanklewar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 585
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 17:06:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pánové,zajimavá diskuse.Já začínal v 79 v Praze na EKV.Prošel jsem dílnu celou,od elektrikářů po mechaniky.Za´nějaký čas jsem od dráhy odešel.Vrátil jsem se v 95.Šel jsem na dílnu,neuvažoval jsem,že bych se vrátil na mašinu.Byl jsem u elektrikářů 7 let.Naučil jsem se tam od starších a zkušenějších hodně věcí,které se mně dnes na mašině velmi hodí.V roce 2002 jsem se na mašinu vrátil.A musím říct,že to není jenom ježdění,ale jde o to hlavně dojet.A ty znalosti ze 7 let na dílně se mi v poslední době hodně hodí.Není to jen vozit sebou vykracovátko,kolíček na prádlo a jiné mnemotechnické pomůcky,ale je důležité je umět použít ve prospěch věci.Podle mne je dílna důležitou součástí zácviku,Jenže,jak tady zaznělo,je potřeba mít zájem o práci na dílně a ne to tam jen proflákat.V už loňském roce jsme měli u nás v zácviku na dílně několik adeptů na funkci strojvedoucího.Pamatuji jednoho,který skoro celou směnu proseděl buď s mobilem nebo s MP3 na uších.A taky je to v provozu vidět.Neumí odebrat vzorek oleje,neví ani kde je na mašině vercajk.A když měl na štrece problémy a po telefonu mu radili,co má dělat aby dojel,nezvládl to.To vlakvedoucí měla více znalostí a teprvé s její pomocí se mu podařilo problém odstranit.Proto říkám,dílny ano.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3336
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 17:29:00   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pamatuji jednoho,který skoro celou směnu proseděl buď s mobilem nebo s MP3 na uších.

To jsem měl ovšem blbý, protože v době mýho zácviku ani jednu uvedené zařízení ještě neexistovalo.
Samozřejmě jsem trpěl absolutním nezájmem o tu práci, asi proto jsem ji šel dělat na druhý konec republiky. Bohužel zkoušet mašiny po Mm mi nenabídli ani místo mistra, tak na mě, jakož i na dalšší spoluzácvikáře, zbyly špalky, "obíhák" (mazání loko olejem, vazelínou nárazníky, olejem kluzné plochy, šroubovku a pod), voda, olej a nebo trakčáky. Na E potom šmirglování azbestových zhášecích komor hlavního kontroléru na 121 a 122, to byla obvzvláště chuťovka a nebo demontáž vyčištění a mon táž trysek mazání nákolků. Nějaká super odborná práce se tam taky nedělala.
Taky nevím, proč bych tam musel dělat, na pochopení jednotlivých součástí bych šel spíš nějak do Žosky, kde se dělají větší opravy a můžu tam vidět mašinu více rozdělanou. A například, abych pořádně pochopil elektrický rozvaděč na 742, nemusím ho proto umývat benzínem a chytnout tam, když štětkou škrtnu o baterky, jako tehdá jeden kolega, který se po té události na strojvedoucího asi už nedostal, protože si myslím, že bude mít problém dneska normáln žít, pokud ještě žije, od té doby jsem ho totiž už nikdy neviděl. Proto říkám, dílny ničemu nepotřebuju.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3227
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 17:42:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hloupý kandidát: pokud dokáže někdo v kurzu vysvětlit, jaká je charakteristická vlastnost Grayova kódu, kvůli které se používá, ačkoliv není bezpečný (protože občas neplatí, že poruchou odpadlé palivové relé = nižší stupěň), tak si to Cé vybere bez mrknutí oka úplně každý...

Fýra: Jaké je potřebné množství chladícího vzduchu pro trakční motory?
Jediná správná odpověď je "tolik, kolik předepsal výrobce TM".

Celkově je vidět všeobecný úpadek pedagogiky.
Hajnej
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3228
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 17:49:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proboha, co je to za krávovinu ten "automat třetího stupně"...?
Sůva_duajer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 117
Registrován: 9-2008

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 17:51:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej
Asi si stačí pamatovat, že při přechodech nesmí docházet k více, než jedné změně současne, ne?
Johny11
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1116
Registrován: 5-2002
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 18:03:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej: Domníváte se, že na dráze se někdy nějaká pedagogika vyskytovala? Ukažte mi nějakého školaře, který má alespoň pedagogické minimum... Ale buďme v klidu - naprostá většina vysokoškolských učitelů ho nemá také . Ať žije "vzdělanostní společnost" ....

Omluva všem za OT.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3337
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 18:07:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hajnej to já nevím, patrně to neví víc lidí, když nemám zaškrtnutou odpověď
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3339
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 18:21:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak co jsem viděl otázky z mechaniky vlakové dopravy, což jsou samý důležitý běci pro firu, jako vzorce pro výpočet traťových, vozidlových odporů, jízdních dob a podobné, tak to měl vyučující z nějakých skript s logem university Jana Pernera v Pardubkách. Takže řidič bez prestiže, ale hustěj do něj vysokoškolský moudra
Vikijous
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 731
Registrován: 4-2003
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 18:57:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Johny11:Ukažte mi nějakého školaře, který má alespoň pedagogické minimum... Ale buďme v klidu - naprostá většina vysokoškolských učitelů ho nemá také
Když jsem viděl, co se v tom pedagogickém minimu učí, tak se ani nedivím. Ty věci byli k smíchu učitelům jak ze ZŠ, tak ze SŠ.

Ale zpět k tématu. Holt budete si páni strojvedoucí muset zvyknout, že noví kolegové mají tu menší, tu větší zájem o svou práci, stejně jako je to u jiných povolání. A pokud se v dnešní době spíš propouští, tak si dráhy budou muset vybrat z těch, co jinde "nechcou", protože ti ostatní si radši podrží svoje jisté. A ani ty kandidáty z pracáku bych neodsuzoval, protože dnes se tam dostanete, ani nevíte jak.

ad zaučování nových fírů - To by problém udělat extra personální (i strojní), kde by byli vybrání vyškolení fírové, kteří by za přiměřený obnos "dorostence" vyškolili. Takto mě připadá dosti nesystematické, kdy se nám Dráha trochu změnila (zrušilo se pomocníkování), ale zapoměly se změnit další souvisejícé věci.
A ještě by mě zajímalo, jak se např. zaučuje u DB či OBB a jestli mají stejné problémy jako u ČD.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3340
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 19:12:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vikijous já myslím, že u DB a ÖBB mají stejný názor jako já a nemyslí si, že strojvedoucí potřebuje hnít někde v kanále několik měsíců a znát nějaký špecifiká muzejních strojů. Vlezou na trénažér, tam si nacvičí obsluhu, pak možná něco odjezdí pod dozorem, udělají zkoušku z jejich předpisu a jezděj.
Hollywood
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 292
Registrován: 7-2009

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 19:32:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hmmm, moc hezká diskuse a velice zajímavé názory. Z vlastní zkušenosti, když jsem před x lety jezdil zácvik na T a E,chodil jsem ke kolegům, o kterých jsem věděl, že mě o stroji něco naučí... A když teď přijde někdo ke mě, nemám problém mu říci vše, co o mašině vím a pokud to není fakt totální dřevo, rád si sednu do líného kouta.
Milanklewar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 586
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 19:43:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fzra: Výpočet a kreslení SV diagramu podle Korefova diagramu a výpočet jízdních odporů jsme se učili ve 3.ročníku na průmyslovce v Šumperku.Vyučující byli jen inženýři nebo profesoři.Je pravdy,že jsem to za celý život nepotřeboval.ale patřilo to k osnovám,neboť někteří absolventi školy pokračovali na výšce a bylo to pro ně potřebné.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3341
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 20:06:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milanklewar Jojo BUSI (Baslarův ústav pro snižování inteligence) v Šumperku jsem dělal taky
Je mi fakt jedno, že jsme se tam učili nějakou teorii, a dalších plno dnes už blbostí, ale fakt málo chápu souvislost ze zkouškou z obsluhy a řízení lokomotivy
Skripta, ze kterých jistý školař čerpal otázky, měla hlavičku Pernerovy univerzity v Pardubicích, ne průmky v Šumperku, která už ani není železniční.
Milanklewar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 587
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 20:19:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

To je pravda.Na zákonité by měly patřit otázky jiného charakteru.Pamatuji si,když mi otec vykládal,že oni měli na zákonitých odstraňování simulovaných závad.Jistě,tenkrát to byly spíše mechanické závady.Dnes by se těžko někdo hrabal v elektronice.Ale zkušební testy by měli spíše směřovat směrem praktickým.
Dessi
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 60
Registrován: 3-2009
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 20:28:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

když to tady čtu řikam si zaplat buch že jsem delal zakonity před 15 lety když bylo lidi snad až moc a na vse bylo dost času. dilna zacvik poznani trati a stroje. neřikam že mladi jsou špatni ale už jsem se setkal i s tim nazorem: toto jsem ješte nedelal tak to zkusim. muj dotaz co chce jezdit odpoved znela: ja nevim ja tomu nerozumim. no uvidime treba ho to chytne a bude dobry.
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8266
Registrován: 9-2002

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 20:36:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Proboha, co je to za krávovinu ten "automat třetího stupně"...?
Správná odpověď je řídícími počítači, ale dodnes nevím,co si pod tím mám představit, takže zrovna v tomto případě jsem já u své zákonité zkoušky z E3 spoléhal na to co sem si pamatoval z jiných testů...a takových otázek tam bylo povícero

Fýro, koukám, že jsi měl asi stejnej list jako já...:-)
Výpočty napěťovýho děliče, výkonu žárovky apodobný základní věci...chvilku jsem nad tím tápal, ale nakonec jsem si na věci co nás učili ve škole vzpoměl a vypočítal to správně:-)
Co třeba chemické složení zdrže??To jsou vskutku otázky důležité pro řízení drážního vozidla...
V tomto směru je to hodně nedokonalé a pro nové adepty by se tím měl někdo začít zabývat...páč jinak to dopadne tak, že se to budou učit pomocí fotografické paměti a ve finále vubec nebudou vědět vo co gou...
Dříve kdysi dával jeden zkušební komisař otázku, kolik lopatek má ventilátor pro chlazení TM na řadě 230..to už je fakt síla a bazíroval na tom prej dost
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1072
Registrován: 11-2006
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 20:55:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mimochodem, nemáte někdo dobré tipy na literaturu, kde bych našel ty výpočty jízdních dob, traťových odporů apod. jak zmínil Fýra; a kde bych to případně sehnal? Případně podobné volně dostupné knížky, jako je na 810 i na jiné řady loko? (hlavně 749, 854 a všech tramvají) Díky

No a s tou dílnou, já souhlasím. Když mě šoupli na jeden povinný den do dílny u Connexu, dělal jsem co jsem mohl a i za ten jediný den jsem pochytil věci, které mi potom minimálně v začátcích dost pomohly a mohl jsem na to navázat později. Podařilo se mi tam i najít partu, za kterou jsem pak mohl kdykoliv přijít s problémy a měl jsem je přednostně vyřešené, než někdo, kdo to zahodil do řady a šel domů. Všechno je to o vzájemné spolupráci a zájmu o danou věc.
Nedávno jsem asi 3 minuty mluvil s dílenským od mašin a za ty pouhé tři minuty jsem jen tak mezi řečí už získal dobrou radu, jak na vadnou regulaci výkonu u 810. Tyhle věci od praktiků jsou k nezaplacení a dobře se poslouchají.
V polovině šichty na 6 kol se optimista raduje, že má tři kola už odjeté, pesimista nadává, že mu ještě tři zbývají a realista bere smířeně vše, "jak to leží a běží", takže když mu někdy přijde střídání, jde domů.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3342
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 21:00:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Správná odpověď je řídícími počítači,

Díky, zaškrtnu si ale taky nevím, co si pod tím mám představit
Snad to nebude velká překážka v ježdění s mašinou
Já pamatuju zase fanatiky co chtěli číselnou třídu nateriálu, ze kterého je třeba vyroben pístní čep, jakou má povrchovou úpravu a pod.
Sůva_duajer
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 118
Registrován: 9-2008

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 21:02:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

" kolik lopatek má ventilátor pro chlazení TM na řadě 230 "

Znamená to, že správný stav lze zjistit pouze přepočítáním ?
Milanklewar
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 588
Registrován: 9-2005
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 21:04:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Každý zkušební komisař měl svůj špek,který byl pro něj důležitý a bez jeho znalosti by strojvedoucí neměl vyjet z depa.Mně zkoušel hlavně ing Hluší,ať byl jaký byl,pro mne to byl jeden z nejlepších zkoušejicích.Nebazíroval na blbostech,chtěl více méně aby adept na fíru uměl to hlavní a aby věděl proč to jede a jak to obsluhovat.A taky kde na té mašině co najde.Divil jsem se proč musíme umět schémata.Později jsem to v provozu pochopil.Proč třeba nespíná hen to relé?Protože je před ním třeba tlakáč.A budíky ukazují,že tlak je,tak bude asi v háji.Vykrátit a jedu.To dávám jen jako příklad.A takových příkladů je víc.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3343
Registrován: 6-2006

Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 21:12:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://www.edisk.cz/stahni/89276/Mechanika_kolejove_dopravy.pdf_4 .33MB.html
Tady je co mám k 810tce
http://www.edisk.cz/stahni/82820/810.rar_31.39MB.html
Mám na disku asi 15 Giga schémat a příruček asi ke všem mašinám ČD, ale těžko bych to sem všechno nějak dal
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.21.59
Odesláno Sobota, 02. ledna 2010 - 22:20:52    Odkaz na tento příspěvek  

No já vidím problém hned v prvních dvou otázkách. Něco už psal Hajnej a já s ním souhlasím - to je myšlen nějaký "běžný trakční motor"? Nebo se motor ze 150-ek a 110-ek chladí stejně? (O TU 47.0 nemluvě :-))
S tím tyristorem to taky není zcela správně. Tyristor zavírá při poklesu proudu pod hodnotu tzv. přídržného proudu (většinou značeného Ih - jako "hold"). Takže nikoliv nulový proud. Někdy se může konstruktér zařízení divit, když mu tyristor zavírá a proud přitom na nulu neklesl...(teda před tím zavřením).
Nicméně nemyslím si, že toto je otázka pro strojvedoucí u zákonitejch.
(Pro info - pokud se moc nepletu - ten přídržný proud bývá tak okolo 1 - 2% jmenovitého. Ale catalogue tu nemám, zkusím se podívat v práci)
Luboš_ct
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8270
Registrován: 9-2002

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 00:38:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Sůva:
Znamená to, že správný stav lze zjistit pouze přepočítáním?
Zřejmě ano, jak a kde by se takovou pitomost měl kdo dozvědět nikdy nikdo neřekl...

Nejhorší je, když komisař zjsití, že dotyčný zná a ví praktickou čáast, snaží se ho pak potopit v té nesmyslné a hlavně vesměs nepotřebné teorii..
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1073
Registrován: 11-2006
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 01:01:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra: Děkuji, nemá to chybu! Nevadí, co se nevejde, budu muset postupně vyžebrat jinde.

Při téhle příležitosti chci taky poděkovat všem ostatním, co se mnou a všemi dalšími potenciálními nováčky mají tolik trpělivosti a nedělá jim problém poradit a pomoct.
V polovině šichty na 6 kol se optimista raduje, že má tři kola už odjeté, pesimista nadává, že mu ještě tři zbývají a realista bere smířeně vše, "jak to leží a běží", takže když mu někdy přijde střídání, jde domů.
Buggy
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 674
Registrován: 10-2005

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 02:44:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nerad tu bourám rozjetou diskuzi ale dostal se mi na mail celkem zajímavý odkaz.
odkaz
Je tam video, zachycující jakéhosi blbečka, visícího na dveřích vozu za jízdy.
Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos.
Buggy/Beatlesák
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 748
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 08:12:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk.- ba,je to tak s tím tyristorem. Dále taky zavře při ztrátě řídícího signálu.
Vršovičák
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.15.238
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 08:23:49    Odkaz na tento příspěvek  

Krásná debata. Souhlasím s tím, že by bylo dobré mlaďase psát stále k jednomu fírovi nejlíp k tomu, aby to oboum vyhovovalo. Takhle jezdí pokaždé s jiným a každej už má svý způsoby. Například někdo dodržuje (a trvá na tom) pomalé od cedule k ceduli, někomu stačí "když to tam přes ten přejezd nějak vykreslí". Někdo nutí ostatní k brždění EDB do zastavení, druhý to chce pouze vlakovou,třetí vlakovou do kroku a do peřin přídavnou. A každej samozřejmě tvrdí, že ten "jeho" způsob je nejlepší. To samý by se dalo psát o jízdních stupních, způsobu dojíždění ke stůj atd atd. Řada kluků (a hlavně černí jezdci) už mají svůj způsob a už i zde se projevuje, že starýho psa novým kouskům nenaučíš. Když jede někdo se mnou, říkám jeď si jak chceš, hlavně moc nenašustruj, ať lidem nepadají kufry a nic mi neprojeď. U někoho to funguje báječně, někdo je (byť už jezdí dlouho) uplně v pasti a stále se ptá, mám už brzdit - mám ještě přidat. Koho se budou ptát, až tam budou sami??? Další dobrá hra je předstírat spánek, někdo si uleví a hned to vosolí /+15 nad povolenou je opravdu moc, nejsme na silnici/, toleruju jim v trati max. +5, ve stanicích, na přejezdech a na výměnách trvám na povolené) , jinej se připo a hned mě "budí", další jedou úplně stejně.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 750
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 08:46:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vršovičák- výstižné a pravdivé,nejen na dráze.
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1833
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 11:25:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad Mad noodle2 748: to cos napsal je hloupost. Tyristor vede i po ztrátě řídicího signálu na Gate. Nespletl sis to s tranzistorem?
Ještě jednou si přečti co napsal AL. Dál se uvádí, že přestane vést při přepólování anody s katodou(kdy vlastně také přestane téct proud, typicky střídavé napětí). Něco mi v palici říká, že snad i při zkratování anody s katodou také přestane vést.
http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap2/2_4.html
Martin
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 751
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 11:56:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin2- je to možný ale v aplikaci jako spínač topení v půlvlném režímu vypínal po ztrátě signálu na G z napěťového děliče termistor - odpor. Možná i změně polarity. Nejsem dráteník. Vše ,co jsem zhotovil, jsem stavěl vždy podle schématu. A možností řízení/ spínání/ tyristoru,triaku je pokud si vzpomínám víc. Ale opakuji nejsem dráteník.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 752
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 12:00:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

A část článku pod obr. 3.35 ?
749.241
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.18.14
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 12:58:28    Odkaz na tento příspěvek  

Mad Noodle: při řízení topení tyristorem dojde k jeho vypnutí "jakoby" po zaniknutí řidicího signálu. ALE, samotný tyristor přestává vést až okamžiku, kdy proud jím procházející klesne pod Ih (což je při řízení odporové zátěže ve stejném okamžiku, kdy sinusovka napětí má nulovou okamžitou hodnotu). Okem nebo ampérmetrem to není poznat, protože při 50Hz nejsi schopen bez osciloskopu rozpoznat okamžik 20ms.
Pokud bys topení napájel stejnosměrným proudem, tak tyristor vesele povede i po odpojení řidicího signálu. V tom případě se tyristor vypíná pomocí krátkého proudového impulzu, který vznikne připojením správně nabitého kondenzátoru. Celé+další součástky (které slouží k tomu, aby se vypnutí dalo provést víc než 1x), se to pak nazývá komutační obvod.

Martin2: Vypnutí polovodiče zkratováním anody a katody? V principu by se tím tyristor vypnul, protože by zkrat převzal jeho proud, ale k opravdickému přerušení proudu bys musel rozpojit ten zkrat. Vypínat tyristor třeba stykačem, by asi nebylo nejlepší...ale zkus patent prodat. Třeba v PARS Šumperk se rádi drbou levou packou za pravým uchem, mohli by tvůj nápad uvést do praxe.
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 558
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 13:03:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Aleš Liesk.: jistě, máte pravdu, že tyristor (triak) zavírá při poklesu protékajícího proudu pod I_h, ale z hlediska formální logiky (za předpokladu, že 0 < I_h) je vyžadovaná odpověď naprosto v pořádku, protože za daných podmínek opravdu tyristor vypne
1+1 se ne vždy rovná 2
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 559
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 13:10:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Mad_noodle2: částečně máte pravdu, existují GTO tyristory, které se dají zavírat i pomocí signálu na řídící elektrodě: http://en.wikipedia.org/wiki/Gate_turn-off_thyristor, ale u klasického tyristoru to nejde.
1+1 se ne vždy rovná 2
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 753
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 13:28:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

749.241 a ostatní- Děkuji za info. Ale stejně ten regulátor fungoval i s předřazeným Graetzem. Tedy na ss proud. Rozdíl byl ten,že na ss proud topilo topení na 100% kdežto bez něj na 50%. Tedy topilo na jmenovitý výkon ale jen v jedné půlperiodě. Bylo to topení do akvária a vědomosti jsem čerpal z knihy Zapojení s polovodiči. Tyristory byly KT 505,KT 724,705. Knihu už nemám max bych někde našel schéma...
Martin2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1834
Registrován: 8-2005
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 13:51:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Co je s částí článku pod obr. 3.35?

Nejde o patent, spíš jde o vlastnost. Taky by měl jít otevřít radioaktivitou (dle netu) a nedělá se to nebo rychlým růstem napětí na anodě atd...

V kontextu toho co tu bylo napsáno je GTO tak nějak mimo hru....

Pokud mne má stařecká paměť neklame, tak i u Grätzova můstku napětí a při odporové zátěži i proud prochází nulou. Sice neznám schéma, ale kdybys za usměrňovač dal vyhlazovací kondík, tak by to vypínat nemělo. Předpokládám, že ten tyristor je za usměrňovačem.
Martin
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 755
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 14:06:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin 2 jo je. Říkám,že nejsem dráteník. GTO to nebyl.
749.241
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.18.14
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 14:16:46    Odkaz na tento příspěvek  

Tak tak...
Je-li v zapojení Graetzův usměrňovač a jde o odporovou zátěž (bez vyhlazovacího kondenzátoru, či tlemivky), tak proud periodicky klesá k nule.
Z Graetzu bez filtru totiž nejde stejnosměrný proudu, ale tzv. tepavý proud. Představit se to dá tak, že vezmeme sinuosovku a to co je pod osou, převrátíme nahoru.
Řízení se provádí tak, že počkáme chvíli po začátku sinusovky a až potom zapneme pomocí řidicí elektrody tyristor a on drží sepnutý do dalšího průchodu nulou. Topivost topidla řídíme trváním času chvíli počkáme.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 756
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 14:22:14   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

749.241- Tak tohle jěště vím. Regulátory byly všechny koncipovány tak, aby tyristor spínal v,,nule". Důvod je nasnadě- aby nerušil příjem rádia a TV. To by se v paneláku nelíbilo....
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3348
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 15:24:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Radši mi spočítejte úkol
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 561
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:07:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

1: d)
2: d)
3: b)
4: fuj, vychazi mi asi 329,6l
5: c) (1,5^2)-1=1,25
6: 58

Možná tam budou chyby, je to jen rychlý črt.
1+1 se ne vždy rovná 2
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3350
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:17:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jak jsi na to přišel by tam nebylo?
Mikulda
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 869
Registrován: 3-2006

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:32:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pisecan: Mně trojka vychází za c)
Upozornění: Příspěvek může obsahovat stopy ironie, cynismu a černého humoru.
Vyrobeno v závodě, který zpracovává vzdálené vize, bláznivé sny a šílené nápady.
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 562
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:36:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale bylo :
1) objem kužele je V = 1/3 * pi * r^2 * h, h je poloviční, díky podobnosti těch dvou kuželů s koeficientem 1/2 je i r toho většího dvakrát větší, takže ve vzorci mi vypadnou 2*2*2=8.
2) objem krychle je a^3, tzn. vnitrni hrana je 3dm=30cm. Prictu dvakrat pulcentimetr na sklo, tj. 31cm je vnejsi hrana a plocha podstavy je teda 31^2 = 961 [cm^2].
3) nectu zadani, protoze se jedna o stredy hran podstavy, tak plocha podstavy jehlanu bude polovici plochy podstavy krychle, tedy S_podstavy= 1/2 a^2, a vyska jehlanu je vyskou krychle, tak podle vzorce V=1/3 S_podstavy*h vychazi 1/6 a^3, takze jedna sestina objemu krychle (a^3).
4) odectu od objemu cele koule (4/3 pi* r^3) objem maleho vrchliku dle vzorecku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kulov%C3%A1_%C3%BAse%C4%8D
5) povrch koule S=4*pi*r^2, takze za r dosadim 1,5*r a pak od vysledku odectu vzorec pred dosazenim.
6) nacpat do excelu, protahnout a odecist cislo v sestym policku:D

(Příspěvek byl editován uživatelem pisecan.)
1+1 se ne vždy rovná 2
Cog.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.71.193.58
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:45:44    Odkaz na tento příspěvek  

U úlohy č. 4 pozor, v zadání je, že ten kotel má tvar polokoule.
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3354
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:51:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Díky. Já se přiznávám, že na úlohy tohoto typu jsem nikdy nebyl, mám pro výpočty moc málo dat a ještě jsem línej se tím zabývat a taky mě to ani nebaví
Pisecan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 563
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 16:58:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Cog. potom staci jeste odecist 1/2 objemu cele koule... a vyjde: 163,19l.

Dik za opravu.

EDIT:
Pak je ale otazka, na kterou stranu je ten kotel postaveny . Uvedeny vypocet vychazi z toho, ze je postaveny na "ploche strane". Pokud by byl postaven na kulate strane, pak by vypocet byl nasledujici: (objem koule)/2 - (objem kulove vrstvy) dle vzorecku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kulov%C3%A1_vrstva a vysledek by byl asi 137,54l

(Příspěvek byl editován uživatelem pisecan.)
1+1 se ne vždy rovná 2
Petr_Šimral
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2445
Registrován: 5-2002
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 17:02:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad fýra: To máš k zákonitejm? . To abych se vrátil zpátky na základku.
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.160.45.19
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 17:09:11    Odkaz na tento příspěvek  

1) V = 1/3 pí r^2 v.
Je-li tekutina do poloviny výšky, je poloměr její hladiny taky poloviční. Tudíž objem tekutiny je 1/2 krát 1/2 ^ 2 krát původní objem, čili 1/8. Takže d).

2) 27 je 3 na třetí, čili vnitřní rozměr akvárka je 3 x 3 x 3 dm3. Vnitřní plocha dna je 3 x 3 dm2 = 900 cm2, plus něco na tloušťku stěn, takže to musí být trošku přes těch 900, takže těch 961, což je zároveň i 31 x 31 cm2 :-) Tedy opět d).

3) Tady se s Písečanem neshodnu: já jsem pro 1/6, tj. c). Objem jehlanu je 1/3 P.v, kde "P" je plocha podstavy a "v" je výška, v případě dané krychle je pak "v" rovno "a" (hrana krychle) a "P" je rovno a^2 / 2, protože podstava je čtverec pootočený o 45° a tudíž s úhlopříčkou veliskosti původní strany a tedy se stranou rovnou (jedna lomeno odmocnina ze dvou) krát původní strana, což dá nakonec tu poloviční plochu. Dosazeno do vzorce je to pak 1/3 . (a^2 / 2) . a = 1/6 a^3 = 1/6 Vkrychle.

4) taky fuj, ale "jen" asi 137 litrů :-)))
5) c
6) 58
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4850
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 17:09:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vršovičák:

Nechci prudit, ale mám takový pocit, když tě tak čtu, že ty žádný fíra nejsi. Spíš šotouš, který se za něj vydává. Mám k tomu dost dobré důvody.
S optimismem nejdál dojdeš.....pesimisté již teď přesně vědí kam.
Mad_noodle2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 757
Registrován: 2-2009
Odesláno Neděle, 03. ledna 2010 - 17:23:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn- tak nepruď a vyjev své dohady a důvody.......