K-report
 

Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 24. února 2011  

Diskuse K-report » Archiv 2011 » Železnice » Všeobecná železniční diskuse » Archiv diskuse Všeobecná železniční diskuse do 24. února 2011 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8385
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 20:52:10   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ajéje, zase tu chce někdo dělat chytrýho o hodinách. Prostě jsme ve 2 nastoupili v Ústí a za 16,5hodiny ve dvou odevzdávali klíče od všech mašin u strojmistra v Třebový. Jestli mne chcete chytat za slovíčka, tak si nechte poslat z Ústí z archívu proužek z té 123014 a řešte to na DI. Ten čas sedí. Že jsme stáli 1,5hod v Dlouhý, další dvě v Třeb. v osobním, než nás vzali do depa s celým konvojem, jsem nepsal. Ale to z proužku jistě zjistíte sám, rypáku.

P.S. Jo a shánějte šanon s proužky březen 2005

(Příspěvek byl editován uživatelem Drn.)
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4654
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 21:11:01   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ajéje, zase tu chce někdo dělat chytrýho o hodinách

Nepovídej, to přece děláš obyčejně ty pokud jde o zlé soukromníky co narážejí zákařně zazadu po 20ti hodinách do vlaků ČD v Želenicích

A vzápětí na to přiznáš, že jsi jel klidně 16 a půl hodiny
Sokr
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 536
Registrován: 5-2005

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 21:44:27   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale to z proužku jistě zjistíte sám, rypáku.
No jasně! Když Drn neví, co říci, začne nadávat. Chudinka, který si na "káčku" honí ego. Tak si to zas dál užívejte. Hezký den!
Na životě je nejkrásnější jeho rozmanitost. Každý den tě nasere někdo jiný.
http://www.nahouby.estranky.cz
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8390
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 22:05:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Milánku zlatej, nejel jsem v kuse 16,5 hodiny, ale odpracoval 16,5hodiny od nástupu. Stejně jako kolega. Když jsem nejel, chrněl jsem na druhé straně. Poslední min. dvě a půl hodiny jsem odposunoval, vše ve dvou fírech. Ano, je to malinko přes čáru, napsal jsem to sem s tím vědomím. Nejlepší je, když se tu do toho obouvají ti, jejichž žoldáci jedou 13, pak chrápou 5 na mašině a jedou dalších 13. A že to není často jen těch 13, si šuškaj vrabci na střeše. Někteří se tím ještě u piva chlubí. A to vše v jednomužce. To jsou ti praví, co mohou kritizovat to, co jsem tu napsal.

Když už píšeš o těch sebevrazích od UNIDA, tak aspoň nelži, že jsem někde psal o jejich 20ti hodinách, taky bys měl připomenout, že ten přední jel z Kralup až k místu srážky bez KBS a ten zadní na své mašině chrápal (vypověděl, že si psal papíry ), místo aby byl vpředu s kolegou. Myslíš, že to je srovnatelné?

Sokr:
Chudinka? O egu druhých často mluví hlavně ti, co ho mají sami těžce pošlapané, viďte? Ale když myslíte, tak mne příště neotravujte svými poznámkami, ano?

(Příspěvek byl editován uživatelem Drn.)
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4659
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 22:28:51   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Drn první co bylo, tak každá drbna z blafárny hlásala, jak zlí soukrmníci jezdí 20 hodin a potom chrápou a pod.
Tvoje agresivita dnes utěšeně roste koukám a není to tak dlouho, když se tu někdo ptal na něčí nervy
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8392
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 22:33:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nervy jo? Ale Fýro, ty nemáš na to, abys dělal druhým psychologa, když ho sám potřebuješ. Mně jen vadí, když mi stále podsouváš, co jsem neřekl. Ale asi jinak neumíš diskutovat.

Chtít po tobě, abys mi popsal, co je v mém příspěvku agresivního, když tam nejsou žádní tví De Billové a jiné libůstky, kterými tu tak často hýříš, je asi zbytečné. Mysli si své, mně na tom pramálo sejde. Čusík.

(Příspěvek byl editován uživatelem Drn.)
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4662
Registrován: 6-2006

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 22:43:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Za to ty máš na to, posuzovat, kdo psychologa potřebuje a kdo ne. Když napíšu někomu, že je De Bill, nevidím na tom vůbec nic nervovýho, ale na tom tvým chování ala "O egu druhých často mluví hlavně ti, co ho mají sami těžce pošlapané, viďte? Ale když myslíte, tak mne příště neotravujte svými poznámkami, ano?" to vypovídá víc, než nějaká zkreslená rádobyvulgarita
Já ti nic nepodsouvám, já ti otírám u čumák jen to, co jsem od tebe kdy v minulosti v ruzných "debatách" četl, jenže to ty si už asi nepamatuješ. Já ano, mám velmi dobrou paměť.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8394
Registrován: 4-2007

Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 22:45:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra:
Hmm, aha, tak nashle pane majore....
Michal22
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.13.123.3
Odesláno Neděle, 20. února 2011 - 23:14:50    Odkaz na tento příspěvek  

Drn vs. Fýra- pánové, asi jste si moc nesedli navzájem, tak se na to vyse.te, myslete si o tom druhém co chcete, já bych vás poprosil (jako železniční laik a nadšenec) o nějakou debatu k tématům. V mém okolí jsem známý jako fanda železnice, lidi se mě ptají na spoustu věcí, přece jim nebudu vykládat, že se strojvedoucí navzájem snaží poslat na psychiatrii.
Díky moc a dobrou
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8395
Registrován: 4-2007

Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 10:39:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Michal22:
Však už jsem skončil, sorry.
Rafan
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 16
Registrován: 11-2010
Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 18:30:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tímto bych, chtěl vyseknout poklonu, vůdci stroje (pravděp. 350.019) s tímž v pátek 18.02 s EC 170, dokázal zlikvidovat mezi Brnem a Prahou sekyru 18 minut. Děkuji. Spokojený zákazník.}
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 20:12:09    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Rafan" = 16:
Vůdce stroje si bezesporu pochvalu zaslouží a budiž mu přána, ale naopak pohanu si zaslouží systém organizace železniční dopravy, který nabízí pouze jeden přehnaně "vyvatovaný" jízdní řád pro celý rok, ačkoli vlivy pomalých jízd se v praxi projevují pouze mnohem kratší část roku (a před 1. změnou GVD se výluky ve velkém rozsahu nekonají), a navíc ani nerespektuje rozdílné zájmy zákazníků v době platnosti "letního" a "zimního" času: jen mezi Kolínem a Prahou-Libní lze díy "vatě" připravené pro eliminaci dopadů už několik let chystané "modernizace" úseku Praha-Běchovice - Úvaly zkrátit úsekovou jízdní dobu asi o 6 minut - a přitom asi nikdo ani neví, kdy k realizaci této investiční akce vůbec dojde ...
Ml636
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1976
Registrován: 11-2006
Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 20:57:34   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Rafan:
Důležitý je, že Hungárka má v řazení vozy na 160. Nemusí se šourat, může krátit když mašina dovolí a devatenáctka patří prý mezi ty lepší Gorily.
Já se většinou setkal jen s krácením u Taurusů, takhle je vidět, že tahle stará poctivá "škodárna" ještě do železa nepatří. Možná to dokonce vezl ten fíra jako mě v létě z Brna, na kterého mám dodnes vzpomínky - to byl skutečný let sokola!
Šamoťák
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 20
Registrován: 7-2010
Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 21:06:16   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomuhle říkám borci. Proč dělat nákupní centra daleko od nádraží, když si v klidu nakoupíš z vlaku

http://www.navratdoreality.cz/?p=view&id=7870
Fýra
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4674
Registrován: 6-2006

Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 21:31:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Trhovci mají ošéfovaný průjezdný průřez
Ale co kdyby nějaký cestující při průjezdu použil WC? Tak bych tu zeleninu radši nekupoval
3973
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 281
Registrován: 9-2009
Odesláno Pondělí, 21. února 2011 - 23:16:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fýra: neměl by jsi se po dlouhé době stavit v Roztokách? Trochu bychom tě uravili.
AO 53-54
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 171
Registrován: 12-2009
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 08:58:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan a spol. : jízdní doby bych klidně nechal tak, jak jsou. Pokud budou bez vaty, bude vše zpožděné při každé drobné závadě. A zahájení prací - to přeci závisí na něčem ouplně jiném, než jsou přání dráhy.
Takhle je JŘ vyjezditelný, krácení a dřívější příjezd jsou milé. Podstatné je dodržování toho, co je psáno, tedy dojet včas tak, jak jsem si naplánoval a s čím počítám.
Rezervy nejsou jenom špecifikem naší kotlinky, stačí sledovat cvrkot za kabinou fíry v jednotce na západ od našich hranic. Přestože tam jezdí s jinou technikou než u nás, také nejedou na maximu možného.
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 09:48:36    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Lexa_karel" = 171:
Nějaké rezervy v (úsekových) jízdních dobách samozřejmě potřebné a důležité jsou, ale měly by být úměrné realitě - a pokud nějaký vlak dokáže mezi Brnem a Prahou najet 18 minut, pak mi to rozhodně úměrné nepřijde: je-li v závěrečném úseku trasy vlaku už tak dost přehnaná rezerva cca 5 - 6 minut, pak by k tomu mělo stačit v předchozích úsecích určitě mnohem méně, než dalších 12 minut. Krácení cestovní doby i případný dřívější příjezd vlaku je pochopitelně milé asi všem cestujícím, ale v provozu to může naopak působit problémy, protože GVD je vypracován podle nějakých zvolených teoretických předpokladů, a pokud není běžně téměř vůbec dodržován nejen vinou zpoždění, ale i vinou náskoků, tak je někde něco špatně - a co a kde ty odchylky působí, to by neměl být problém "odhalit" třeba i s využitím běžných statistických metod: používat nespolehlivé "rukopisné" záznamy na úrovni pouhého "výkaznictví" na úrovni 50. a 60. let minulého století by pochopitelně bylo zdlouhavé a nepřesné, ale současná záznamová a výpočetní technika poskytuje mnohem dokonalejší možnosti pro získávání a vyhodnocování mnoha různých údajů a jejich vzájemných vztahů - že se k takovému přístupu zatím české železniční instituce (tedy nyní především SŽDC) zatím nedostaly, je pochopitelně ke škodě všech = "zákazníků" i "firmy" (resp. nyní "firem"), tedy potažmo celé české železnice.
Chápu, že se kompetentním osobám na SŽDC i u dopravců nechce připravovat pro následující rok vždy souběžně (nejméně) dva jízdní řády, o nichž by v závěru přípravy nového GVD bylo podle aktuální situace rozhodnuto, zda bude vybrán jen jeden pro celé období následujícího roku, nebo zda bude jeden platit od počátku platnosti GVD do začátku období výluk a poté bude platit nějaký další, "realističtější" ve vztahu k už jasně "startujícím" rozsáhlým investičním a opravným akcím, jako to vlastně udělali před asi dvěma či třemi toky Slováci - bez toho ovšem lepší pořádek na českých železnicích nebude, a na současném stavu se bude stále "dobře živit" především množství různých "účetních" vzájemně účtujících mezi firmami "pokuty" za zpoždění a dopravnímu personálu postihy za to, že někde zastavil vlak vyšší kategorie (byť jedoucí s náskokem) kvůli včasné jízdě nějakého "méně důležitého" vlaku.
A jen mimochodem jeden příklad negativního dopadu toho "nerealistického" jízdního řádu: právě pravidelné trasy "sudých" rychlíků, které z "východu" do žst. Praha-Libeň dojíždějí ve skutečnosti téměř soustavně o 3 - 6 minut dříve, jsou jednou z příčin překážejících konstrukci smysluplného víkendového jízdního řádu "tangenty" v úseku Praha-Libeň - Praha-Hostivař a zpět, aby v obou zmíněných stanicích vycházelo více použitelných přípojů ...
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1853
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 10:31:43   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan: Vlaky jedoucí z náskokem nemohou být překážkou konstrukce jízdního řádu čehokoliv, neboť při konstrukci se s náskoky nepracuje.
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 11:25:21    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "S200" = 1853:
Umíte číst? A umíte přitom i trochu přemýšlet?
Pokud ano, tak si laskavě přečtete ještě jednou poslední odstavec mého předchozího příspěvku a zkuste přemýšlet o tom, že jsem nepsal nic o tom, že "vlaky jedoucí s náskokem" by měly či mohly "být překážkou konstrukce jízdního řádu čehokoliv", ale že tou překážkou jsou jejich PRAVIDELNÉ jízdním řádem stanovené trasy (v časových polohách, v nichž jsou přitom v praxi nevyužívané, protože ty vlaky ve skutečnosti jezdí s náskokem), protože "podle papíru" v čase jejich "pravidelné" ("nenáskokové") jízdy jiný vlak (jehož jízda byla oznámena veřejnosti) jet nemůže.
Pokud se nějak účastníte konstrukce jízdního řádu, pak se nedivím, že je-li připravován na takové úrovni myšlení, jaké jste teď předvedl, vypadá GVD právě tak, jak vypadá ...
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1854
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 12:21:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan: Já se konstrukce JŘ nijak neúčastním, ale jinak máte pravdu, na první přečtení jsem to složité souvětí pochopil špatně.
prag
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.100.223.130
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 12:27:36    Odkaz na tento příspěvek  

Vědecký řešení je jednoduchý, stačí zakázat fírům jezdit s náskokem, a tvrdě je za to penalizovat -- pražská MHD už na tom jede několik let.
S200
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1855
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 13:20:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

prag: Pokud vím, tak v pražské MHD se penalizují pouze předčasné odjezdy (to se děje i na dráze), nikoli jízda s náskokem.
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 407
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 13:43:55   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Něco k banneru na této stránce: už jste viděli nové vozy pro Prague Airport Express?
http://www.letuska.cz//extra/cesta-na-letiste-praha/
Zlámalík
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 408
Registrován: 4-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 13:52:12   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

S200, prag: za předpokladu, že odjezd z poslední stanice před Prahou byl v čase dle JŘ to znamená, že těch 12-18 minut najede vlak od Pardubic (Kolína)? No, pak asi něco špatně je...
Zlámalíkovi
Neregistrovaný host
Odeslán z: 184.106.129.111
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 14:02:40    Odkaz na tento příspěvek  

Zlámalík, co by na tom mělo být špatně? Prostě je tam vata, která umožní dojet včas i při špatné adhezi, mizerném rozhledu a dohledu i tomu nezkušenému fírovi za krkolomné dopravní situace, no.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8427
Registrován: 4-2007

Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 14:20:04   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jojo, jízda s náskokem je fujfuj pro řadu lidí, hlavně pro výpravčí. Jen blbej fíra, co kouká na dojetí včas do cíle a ví, že v poslední čtvrtině má tři pomalé jízdy, co mu dají cca 4 minuty, spěchá a vyjíždí vatu, aby pak na konci nešustroval. Jo a pak jinde čte, jak pohrdá cestujícími, když se vyjádří, že si tito nemají co dupat nožičkou, kde má fíra zastavit. :-)
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 14:43:48    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "krácení jízdních dob":
Vidím, že jsem mírně uvolnil některé vášně - mně ovšem rozhodně nevadí krácení jízdních dob při zpožděních, ba ani jízda s náskokem, je-li "vata" v jízdních dobách jen rozumně velká, ale hlavně není-li následkem velké "vaty" (navíc vložené do jízdních dob jen preventivně kvůli velmi nejistému zahájení nějaké chystané investiční akce) někde "za ní" zlikvidována možnost zkonstruovat rozumný jízdní řád nějakých jiných "taktových" vlaků ...
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 14:47:37    Odkaz na tento příspěvek  

Podle aktuální informace Českého rozhlasu získal Petr Fejk (bývalý ředitel pražské ZOO a následně neúspěšný ředitel "Českého domu" v USA) od března 2011 zaměstnání u ČD jako "ombudsman" s náplní činnosti "zabývat se stížnostmi cestujících" ...
chachacha
Neregistrovaný host
Odeslán z: 90.181.15.238
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 14:50:02    Odkaz na tento příspěvek  

To si pan Fejk pomohl, z jedný ZOO do druhý ZOO. :-)
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 15:04:13    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "chachacha" = 22.02.2011 - 14:50:02:
Třeba to dostal jako dárek k jmeninám - dnes má přece podle současného českého kalendáře svátek Petr ...
Fucida
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 414
Registrován: 3-2004
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 16:23:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zlámalík: psal tam, že vlak zlikvidoval zpoždění 18 minut, čili je možné předpokládat, že z poslední stanice před Prahou se odjíždělo z "bonusem".
Z Pardubic do Prahy se 18 minut opravdu nenakrátí.
Drn
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 8430
Registrován: 4-2007

Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 17:22:59   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Fejk ombudsmanem pro cestující? To je paráda, se zvířaty má bohaté zkušenosti. :-D
Vlakoň
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 340
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 19:06:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No asi to bude mít těžký. Nejsem ČDman, ale už jsem získal modrogumní pohled na svět díky k-reportu On takovou průpravu nemá.
”Je lepší držet hubu a nechat ostatní, ať si myslí že človek je idiot, než otevřít hubu a odstanit všechny pochybnosti.”
bambulus blbus
Neregistrovaný host
Odeslán z: 85.70.117.235
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 19:29:23    Odkaz na tento příspěvek  

Vlakoň : Jesli získáváte informace o železnici na K- REPORTU tak potěšpánbu tak to víte jenom gumoví
koudelny.k
Neregistrovaný host
Odeslán z: 194.228.223.3
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 20:29:38    Odkaz na tento příspěvek  

Nevíte jestli bude jezdit od 1 změny ta šaškárna ze Šumperka do České Třebové jako Os.3784? To co stím prováděj v Zábřehu tak to nemá chybu. Kdyby šlo o rozdělení soupravy na jednom místě tak bych to pochopil ale na 3 tak 5 minut na to nestačí!!
Vlakoň
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 341
Registrován: 11-2006
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 20:30:49   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebylo to myšleno úplně vážně :-)
Článek o cestování vlakem v Číně blog.respekt.cz
”Je lepší držet hubu a nechat ostatní, ať si myslí že človek je idiot, než otevřít hubu a odstanit všechny pochybnosti.”
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 172
Registrován: 12-2009
Odesláno Úterý, 22. února 2011 - 20:32:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan: netuším, zda také provádíte opravy JŘ, někdy až 48 stránek je docela výživných - a to jak pro opravy, tak i pro neustálé změny pro cestující - to je především chyba.
Řekněme, že díky plánovaným (a dosud nerealizovaným) stavbám tam je vata mezi Pardubicemi a Prahou max. 6 až 8 minut. Kvůli takovéto prkotině jste ochoten bourat JŘ ?
Jako cestující oceňuji, že dojedu včas, pokud to pojede s náskokem, nemá žádný vlak žádná privilegia (snad ani pinďa) zasekat ostatní, počká na čas..
A že nevychází křížení tangenty v Libni? To je dle mého soudu nejmenší problém, větší tam mají asi náklady - řešením je udělat tam plánovaný nadjezd. Koneckonců, ucelená korytorizace by se také konečně měla dotknout Prahy, vlak profrčí kotlinku a v Praze holt narazí.
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 09:14:37    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Lexa_karel" = 172:
Opravy "klasického" ("papírového") KJŘ neprovádím už asi 15 let a většinou jej (v "papírové" podobě) už vůbec ani nepoužívám - dokonce jej od doby, kdy jej "nefasuji" či nemohu "přikrádat", kupuji (jen) do sbírky až těsně před koncem platnosti za sníženou minimální cenu.
Kdybyste pořádně četl a také u toho trochu myslel (což, bohužel, neděláte zjevně nejen Vy, ale velká část přispěvatelů do všemožných DF), a kdybyste navíc měl trochu přehled o "železničním světě" i mimo ČR, pochopil byste z mého příspěvku snadno, že mi vůbec nešlo o nějaké "rukodílné" opravování KJŘ, ale o jeho "opravné" nové vydávání k termínu jeho rozsáhlé zásadní změny, a to buď formou nějaké dílčí "vložky" (kdyby šlo o změnu jeho pouhé části), nebo vydáním nového kompletního svazku - proto jsem také odkazoval na Slovensko, kde to tak v nedávné minulosti (v souvislosti s výlukami na jejich "koridoru") udělali několikrát. Opravy typu "hlavičku vlaku xxxxx přelepte" nebo "v hlavičce vlaku xxxxx rukopisně opravte neuznávám za akty "na úrovni doby", zejména od chvíle, kdy (někdy, tuším, na přelomu 80. a 90. let minulého století) osoby vládnoucí tehdy agendě konstrukce GVD prosadily používání debilních "negativních čísel", navíc v takovém rozsahu, že to nikde jinde v Evropě nemá obdoby (snad jen na Slovensku, kde je z tohoto pohledu železniční správa stejným "pohrobkem" ČSD, jako ČD) - ale debata na toto téma sem příliš nepatří, tak ji nebudu "vířit".
Osobně jsem zastáncem sestavování a separátního vydávání "letního" a "zimního" jízdního řádu s jejich střídáním korespondujícím se "změnami času" - to by totiž v podstatě nejsnáze a nejefektivněji řešilo nejen problém různorodosti zájmu "zákazníků" o cestování v návaznosti na délku "světlého" dne, ale i dopady rozhodujícího počtu významnějších výluk, protože rozsáhlejší práce "v terénu" probíhají obvykle převážně jen v období od března do listopadu: v praxi se přitom "neveřejných" změn různých součástí GVD dělá v průběhu roku tolik, že by to po "zaběhnutí" takového systému ani mnoho práce navíc ve skutečnosti nepřinášelo. Termíny "veřejných" změn jízdních řádů se ovšem přizpůsobují různým "nadnárodním" jednáním a dohodám, v nichž rozhodující vliv mají "silné" železniční správy zastupující velké státy, jejichž zájmy jsou zřejmě jiné - a navíc "psí hlas do nebe nedojde", takže bych asi ani nyní (podobně jako v minulosti) se svým názorem stejně neuspěl.
(dokončení v dalším příspěvku)
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 09:15:20    Odkaz na tento příspěvek  

dokončení:
Vaše domněnka, že nevycházení "křížení tangenty v Libni" je tím nejmenším problémem, je pravdivá jen zčásti: skutečnost že zmíněné "křížení" nevychází, totiž generuje (kromě mnoha nevýhod pro zákazníky železnice = nepřípoje, apod.) m.j. i potřebu křižovat oboje "tangentové" náležitosti v žst. Praha-Malešice, což jednak zbytečně prodlužuje jejich úsekové jízdní doby mezi Libní a Hostivaří, ale především zkracuje tu část hodiny, kdy lze v úseku Libeň - Hostivař jezdit "ve sledu", a tedy dost podstatně zhoršuje podmínky pro průvoz nákladní dopravy v něm - a to už je větší a horší "problém". Na vše (nejen) na železnici je žádoucí dívat se "z nadhledu" a komplexně, protože mnohdy zdánlivě bezvýznamná malichernost může vyvolat vznik velkých a nepříjemných problémů ve zcela jiné oblasti jen kvůli tomu, že možný dopad té "malichernosti" na tu jinou oblast někdo včas neodhadl, nebo jej podcenil. A to platí (pochopitelně mimo jiné) i pro Vámi nedoceněné dopady nevycházení "křížení tangenty v Libni" ...
Mathulo
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 489
Registrován: 7-2008

Odesláno Středa, 23. února 2011 - 14:53:44   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Už som sa to tu raz pýtal,ale nedostal som odpoveď.
Čo sa písalo do preukazu pracovníka rezortu dopravy do kolónky "Držitel prukazu je oprávnen vstupovat do"v prípade,že preukaz platil celoplošne pre všetky obvody a RD?
Verejnosti málo známa no predsa krásna Nitranska poľná železnica
Aleš Liesk.
Neregistrovaný host
Odeslán z: 81.19.47.92
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 16:36:59    Odkaz na tento příspěvek  

My tam měli napsáno tuším "celé sítě ČSD s výjimkou Východoslovenských překladišť Čierna nad Tisou"
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 174
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 17:10:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan:
jsem nesmírně potěšen, že mohu diskutovat s jedním z mála myslících tvorů na tomto fóru.
To, že Vy si už JŘ nepřikrádáte neznamená, že knižní podobu JŘ nikdo další nepotřebuje. Opomněl jste sousední Rakousko, tam tuším vydávají každou změnu nové jízdní řády, vždy znovu za 8,- Eur.
Diskusi ale převádíte poněkud jinam, než byla původně řeč - tedy zda 6 až 8 minut zkrácení jízdní doby mezi Pardubicemi a Prahou je tak zásadní, že je potřeba všechno rozbourat. Od března do listopadu komplikují dopravu výluky, poté zase zimní počasí.
Při Vaší znalosti železničního světa jste bohužel zatím nepochopil, že pro cestující je vůbec nejhorší neustálé kvedlání s odjezdy nejenom vlaků, ale i BUSů. Jestli Pražan přijde na metro či TRAM a ono mu to zrovna před nosem ujede (bo změna - prázdninový JŘ), tak do 10-20 minut zaručeně přijede další. Zkuste si přijít jinak např. na osobák mezi Č.Budějovicemi a Táborem třeba v sobotu ( pro Vaše info:trať 220), kde máte na výběr ze 3 (slovy tří) osobních vlaků a poslední jede ve 14.19 hod z ČB.
Před vánoci jsem likvidoval listové jízdní řády ze sousedního Německa a jenom tak ze zajímavosti porovnal časy vlaků před pěti lety se současnými. Došel jsem hrůzného zjištění - kromě změn "jede/nejede v..." zůstaly časy stejné. Zřejmě je něco shnilého v jejich organizaci a nebo neznají Vaše schopnosti. Máte nejvyšší čas to napravit.
Díky za Vaše poučení o tangentě, dosud jsem žil v bláhové představě, že mohu zavádět nové spoje pouze tam, kam mám kapacitu dopravní cesty. Přiznávám, vůbec mne nenapadlo (holt nemám Vaše schopnosti), že by kvůli důležité a přetížené tangentě (vedené jedním KMV 810) měla být překopána veškerá doprava od západu na východ a zpět. To je vskutku geniální myšlenka, na Vás skutečně jen tak někdo nemá.
kremak432
Neregistrovaný host
Odeslán z: 95.173.70.253
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 17:55:35    Odkaz na tento příspěvek  

Lexa karel: Vy jste to, ale vůbec nepochopil to věčné kvedlání s odjezdama vlaků např. + - 4minuty! To by se taky mohlo stát, že by si toho mohl někdo všimnout, že grafisti a ostatní tvůrci našich geniálních grafikonů, jsou tam vlastně zbytěční, protože nic nedělají! No a tak tedy dělají, aby je nemohli vyhodit... V Německu je asi vyhodili, protože nebyli tak fikaní jako Ti naši.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.2
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 18:51:59    Odkaz na tento příspěvek  

Pražan & Fucida & Zlámalík > Z Majluntu do Třebové zkrátil 6 minut, z Třebové do Pardubic 6 minut, z Pardubic do Kolína 3 minuty, z Kolína do Prahy 3 minuty ...

Zajímavý je ten úsek z Brna do Třebové, přítom z Kolína se dá stáhnout i 5 minut ...
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 176
Registrován: 12-2009
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 19:45:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

kremak 432: a já k poslední větě dodávám " a neměli tam našeho Pražana".

Před lety jsem byl v Brně na veletrhu cestovního ruchu. Mimo jiné tam byla i soutěž o ceny a vylosovaní výherci byli pozváni k mikrofonu.
První cenu vyhrál mladík cca 30 let -hned první otázka moderátora zněla "jaké je Vaše povolání" a odpověď "konstruktér jízdních řádů". K dalším otázkám se již nedostal, to je nutno zažít, nedá se převyprávět.

Já bych ale neházel všechnu vinu na konstruktéry JŘ. Za většinu chyb mohou dnes především KCOD - podle jejich požadavků se jezdí, oni mají vinu za likvidační JŘ v nevhodných polohách.
Amper
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 142
Registrován: 2-2010
Odesláno Středa, 23. února 2011 - 20:30:42   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Poučte mě, cotoje použití "negativních čísel"?
753006
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3128
Registrován: 7-2004

Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 07:29:13   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=692076
Honzasl
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3012
Registrován: 3-2004
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 08:33:11   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Miroslav Zikmund
Z Brna do Třebové to není nijak zajímavé, ještě tak před třemi lety se tu s EC jezdilo těsně pod hodinu, teď je minimálně 5 minut vata...
Dan38
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 45
Registrován: 4-2006
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 09:34:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

753006: A můžeme se těšit na další "levná" a prověřená vozidla ze Škodovky¨. Holt podpora domácího průmyslu.
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 10:02:36    Odkaz na tento příspěvek  

Ad "Lexa_karel" = 174:
Narozdíl od Vašeho potěšení já musím vyjádřit své znechucení nad tím, jakými hloupostmi tento "veřejný prostor" zaplevelujete.
Já samozřejmě také občas KJŘ využívám, většinou ovšem jen někde cestou, když mi selže nějaké předem zjištěné spojení nebo potřebuji změnit plán - v tom případě ovšem využívám "služebních" výtisků zaměstnanců určených pro styk s veřejností, a ti mají opravování jízdních řádů placené: už v době, kdy se mzda za čas vynaložený na opravování jízdních řádů zaváděla, bylo odhadováno, že při rozsáhlejších změnách by vydání kompletního nového výtisku bylo patrně levnější. A pokud jde o Váš žvást založený na "tušení" nutnosti platit 8 EUR za nový rakouský jízdní řád při jeho "průběžné" změně, jednak nevím nic o tom, že by se tak v Rakousku dělo, jednak já jsem psal o Slovensku, kde tomu tak rozhodně není - nový "změnový" výtisk či "vložka do KCP" byly vždy považovány za regulérní "změnu", a tedy k dispozici zdarma proti předložení "kupónu" z původního výtisku, a nechápu, proč by tomu v ČR v případě podobného vstřícného přístupu k zákazníkům mělo být jinak. A jen tak mimochodem: i kdyby tomu tak snad v ČR náhodou nebylo, pořád by na tom ti, kdo by si i ty "změnové" výtisky kupovali, nebyli příliš "biti", protože české KJŘ jsou s ohledem na množství obsažených informací bezkonkurenčně nejlevnější v Evropě - a čas uspořený odpadnutím potřeby opravovat původní výtisku je třeba přece také "započítat" ...
Já nikam diskusi neodvádím - nevím, jak souvisí to, že (podle Vás) "od března do listopadu komplikují dopravu výluky, poté zase zimní počasí", s "vatou" v jízdních dobách: v případě náhlého "útoku" zimy "vata" připravená pro výluky mnoho nezachrání, a v běžných (byť zimních) "bezvýlukových" podmínkách se jezdí soustavně s náskokem stejně v zimě, jako v létě, (aktuálně viz celou dobu od vstupu v účinnost GVD 2010/2011, ale platilo to samozřejmě i třeba loni). Ani já pochopitelně nevítám a ani nechci obhajovat "neustálé kvedlání s odjezdy nejenom vlaků, ale i BUSů", ale pokud je po cca třetinu roku možno zkrátit mnoha cestujícím dobu jejich přesunů po ČR tím, že vypuštěním nadměrné "vaty" z jízdních dob vzniknou (aspoň v zimním období) třeba přípoje, které by jinak vinou té "vaty" existovat nemohly, a po zbývající cca dvě třetiny roku, tedy ve "výletnické sezóně" pojedou i vlaky třeba v pozdějších večerních časových polohách, aby byly veřejnou dopravou realizovatelné i delší jednodenní výlety, pak takové "kvedlání s odjezdy" dvakrát do roka za žádnou "tragédii" rozhodně nepovažuji.
(dokončení v dalším příspěvku)
Pražan
Neregistrovaný host
Odeslán z: 83.208.181.23
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 10:03:04    Odkaz na tento příspěvek  

dokončení:
Pokud jsem si stačil všimnout, pak především v případě časů odjezdů "dělnických" a "školních" spojů, jichž právě využívají především "stálí" pravidelní uživatelé VHD, k příliš častým změnám v posledních letech nedocházelo - a pokud tyto "stabilizované" časy vyhovují, přece mohou platit stále a nemusejí být měněny ani v případě používání "zimního" a "letního" jízdního řádu. A už vůbec nechápu, jak souvisí skutečnost, že na sobotní pozdnější odpoledne Jihočeský kraj neobjednal u ČD žádné osobní vlaky mezi Českými Budějovicemi a Táborem, s Vámi kritizovaným "neustálým kvedláním s odjezdy nejenom vlaků, ale i BUSů", když v tu dobu tedy přece žádné vlaky neodjíždějí ...
Nevím, pro jaké tratě platily jízdní řády, které jste porovnával, takže nemohu posoudit, proč se za posledních 5 roků neměnily. Ani já samozřejmě nevítám časté změny (nejde-li o změny k lepšímu, jichž, bohužel, mnoho nebývá), ale existence "zimního" a "letního" jízdního řádu přece neznamená, že by třeba 5 roků nemohl platit vždy stejný "zimní" jízdní řád v každém období platnosti zimního času a "letní" jízdní řád by mohl být podstatně lépe přizpůsobován vždy aktuálnímu ročnímu plánu výluk, protože by jeho dokončování probíhalo už v době, kdy představy o rozsahu výluk v nadcházející sezóně už jsou podstatně konkrétnější, než v létě předchozího roku.
Kapacita dopravní cesty a jízdní řád spolu sice souvisejí, ale z pohledu "uživatelů dopravní cesty" je pochopitelně důležitější ten jízdní řád: i v případě úseku Praha-Libeň - Praha-Hostivař je pro stávající (nyní potřebný) rozsah dopravy kapacita dopravní cesty bohatě postačující, ale požadavky uživatelů dopravní cesty na její využívání v různých obdobích dne se (pochopitelně) mění a (nárazově) soustřeďují do kratších období, a v takových případech je pak (pochopitelně) výhodné mít možnost jízdou "ve sledu" okamžité disponibilní kapacity využít na maximum. Váš výrok, že by kvůli tomu "měla být překopána veškerá doprava od západu na východ a zpět" je velmi hloupý - v tomto konkrétním případě totiž jde jen o zmenšení "vaty" u rychlíků mezi Kolínem a Prahou-Libní na nějakou realističtější hodnotu (zejména když už je jisté, že v letošním roce žádné rozsáhlé výluky v úseku mezi Prahou-Běchovicemi a Úvaly konány nebudou) - a o tom zkrácení se navíc cestující třeba vůbec ani nemusejí dovědět, protože údaje o příjezdech těchto vlaků do ŽUP obsažené v KJŘ (které v reálném provozu stejně neplatí) mohou zůstat beze změny.
Je mi líto, že Vaše nechápavosti Vás vede k vytváření rádoby duchaplných konstrukcí, které s realitou mají jen velice málo společného, ale lépe Vám tu realitu vysvětlit neumím.
7477010
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 103
Registrován: 1-2011

Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 10:03:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dan38:Nějak to nechápu. Nechte Škodovku na pokoji,jestli si myslíte že jen její vozidla jsou špatná a ostatní výrobci produkují jen ,,bezporuchové a bezúdržbové klenoty" tak to nemáte pravdu. Jinak pro upřesnění-ani Generální ředitel ČD ani Generální ředitel DPMP ve výběrovém řízení na nová vozidla,byť pro podniky jimi řízené,nemají zdaleka hlavní slovo.
ivoš
Neregistrovaný host
Odeslán z: 88.102.167.15
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 11:25:34    Odkaz na tento příspěvek  

Pražan: zkus to vydat knižně, tady jen zabíráš místo svojí seberealizací.
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 177
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 14:55:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Pražan: a před psaním jste si zrovna šlehnul nebo potřeboval šlehnout?
Po takové hudbě v radiu je absťák sviňa, co??

Omluva ostatním za plevel, s feťákem a hulvátem v jedné osobě nemám potřebu dál diskutovat.
Es499009
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 609
Registrován: 2-2009

Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 16:26:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

jirka z
A já se celou dobu snažím vysvětlit,že s tím ČD nemá nic společnýho.Tady da diskuze začala,že je to věc fíry.Není.Je potřeba se obrátit na SŽDC a tam žádat o vysvětlení.Ano,běžného cestujícího to nezajímá a první kdo je na ráně,tak to odsere.Ale zrovna tak to odsere soukromník.Kapišto?
Taky tam je asi nějaká kapacita toho nádraží.Když ta souprava bude stát uprostřed další vlak se tam nevejde.Je tam spousta důvodů.Proto sem se ptal jak blízko máte dopravní problematice na hlaváku.
Ano značení na pragotronech by mohlo být lepší.

(Příspěvek byl editován uživatelem ES-499009.)
NÁCHOĎÁK JAK POLENO
ex fíra
Neregistrovaný host
Odeslán z: 89.29.9.122
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 17:44:00    Odkaz na tento příspěvek  

PRAŽAN: Vy byste měl jít na nějaké mistrovství v psaní na počítači
(Váš prstoklad-kolik máte úderů ?)Za 1 min.a 28 sec. takový článek
(no není to rekord?)
Lexa_karel
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 178
Registrován: 12-2009
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 17:51:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Neuvědomuji si návěstění na pragotronech v době nedávno minulé, ale dnes kolem 7.oo hod. při čekání ve frontě u pokladen, svítilo na zdejší tabuli příjezdů i označení S nebo J.
Miroslav Zikmund
Neregistrovaný host
Odeslán z: 82.117.130.3
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 19:06:06    Odkaz na tento příspěvek  

Lexa_karel : na "Pragotronech" nějaké řešení S / J nebylo, to dělení souvisí až se zřízením cestových návěstidel. Potřeba tohoto dělení jednak nebyla, jednak Pragoron fungoval původně na principu "děrných štítků", poději se "to" nějak vyřešilo přes PC, aby mohly běhat systémy použité na 5,6,7 nástupišti s tím původním a u klasického PRAGOTRONU jsou možnosti limitovány počtem rotujících lišt ...
Pokud jde o ty kursbuchy a jejich aktualizace - v Italsku se několik let vydává letní a jízdní řád v papírovém provedení za celkem přijatelnou cenu (s ohledem na rozsah)5 EURO, v elektronická verze na principu vyhledavače HAFAS s italštinou a angličtinou a balíčkem kursbuchových tabulek 5 EURO. Nedostatkem je absence "privátních" buď zcela nebo z části - jak kdy, některé společnosti tam nebyly tak říkajíc nikdy a o mnoha nádherných tratích jsem se dozvěděl až ze železničního atlasu.
Rakousko tak střídavě - za 8 EURO byl kursbuch a kuponem na letní aktualizaci, která byla zadarmo, ale obsahovala pouze aktualizované tratě, takže nakonec bylo třeba vozit jak původní knihu, tak tu aktualizovanou.
Pak se asi dva roky vydával letní a zimní "komplet" kursbuch za 8 EURO, loni a letos je k mání kursbuch za 8,5 EURO, ale s kuponem na letní "komplet" knihu.
Před nějakými 20 lety se vydávaly opravy ve formě celostránkových přelepek = přelepila se celá strana, nebylo to "vystřihovánky" model Č(S)D.
Je-li provozním pracovníkům, kteří mají přidělen jízdní řád s povinností jeho opravy, která je zaplacena ve formě přesčasu, tak přijde levněji vytištení nového vydání, než mzdové náklady na jednu hodinu přesčasové práce ...

Ve Švýcarech se opravy nedělají, pokud jsou naplánovány nějaké stavební práce s dopadem na jízdní řád, např. nepřetržitá výluka spojená s NAD, tak jsou variantní jízdní řády ... s uvedením doby platnosti. Někdy to dělají i v Rakousku.

Pravda - ve Švýcarsku se časové polohy vlaků "minutově" nemění, některé jízdní řády se nemění dlouhá léta. Ten minutový posun by často znamenal změnit polohy vlaků v "polovině" Švýcarska s ohledem na ostrá křižování. Takže tam se dělají změny až při nějakých změnách infrastruktury (tunel do Thalwilu, NBS Bern - Olten, nástupiště Sihlpost v Zürichu, výstavba stanice Bern Wankdorf s možností přestupů, třetí traťová kolej Geneve - Coppet, nová trať přes Lötschberg, nový tunel na Engelberg, někdy stačí "protažené zhlaví").
Nejde jen o čáru na plachtě, ale i o vzájemné křížení vlakých cest a obsazení hrany nástupiště.
Mladějov
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1895
Registrován: 3-2007
Odesláno Čtvrtek, 24. února 2011 - 19:23:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

MZ: Přesně tak.
A až se u nás "dokopeme" k uvádění nástupiště v EJŘ a vlakových průvodcích,tak to bude obrovský krok vpřed.Tam by bylo třeba "napredovať".
Info o "S" a "J" na Hlaváku ovšem koliduje s pragotrony,které ten vlak napíší po celé hraně.